Diskusná relácia o obrane a bezpečnosti, ktorú pre denník SME pripravuje Juraj Rizman.
Poslanec Valášek: Obranné záväzky sme si stanovili sami, nediktuje nám ich aliancia ani USA
"To, že NATO definuje Rusko ako najväčšiu bezpečnostnú hrozbu pre euroatlantické spoločenstvo, je zásadná vec. Vojenským predstaviteľom tým nariaďujeme, aby zlepšili pripravenosť našej individuálnej i kolektívnej obrany proti prípadnej ruskej agresii.
Už teraz má toho aliancia veľa k dispozícii na ochranu svojich členov; teraz sa stanovuje Rusko ako priorita a tomu sa prispôsobia vojenské plány, počty a rozmiestnenie vojakov či technika, ktorou by mali disponovať. Pripomínam, že aliancia sa pripravuje na obranu. Tvrdiť, že NATO obkľučuje Rusko, alebo sa nebodaj chystá zaútočiť na Rusko, je čistá hlúposť.
Na to by spojenci potrebovali oveľa väčšie počty ľudí, oveľa bližšie ruskej hranici. Už pri prvom pohľade na mapu je zrejmé, že naše plány a všetky naše kroky majú obranný a nie útočný charakter,“ hovorí bývalý slovenský veľvyslanec Slovenska pri NATO a dnes poslanec NR SR – Tomáš Valášek.
Čo je a ako funguje Parlamentné zhromaždenie (PZ) NATO? Aké konkrétne dopady môžu mať v praxi rezolúcie PZ NATO a Európskeho parlamentu, ktoré označili Rusko za teroristický štát? Čo znamená pre Slovensko, ale aj pre celú alianciu, keď NATO označilo Rusko za najväčšiu bezpečnostnú hrozbu?
Čo sú dnes v rámci nášho fungovania v NATO hlavné výzvy, pred ktorými Slovensko stojí? A čo musíme urobiť, aby sme aj do budúcnosti udržali kontinuitu našej zahraničnej i bezpečnostnej politiky?
Na tieto a mnohé ďalšie otázky Juraja Rizmana odpovedal v relácii Bezpečne SK expert na zahraničnú a bezpečnostnú politiku, bývalý slovenský veľvyslanec Slovenska pri NATO a dnes poslanec NR SR – Tomáš Valášek.
11/24/2022 • 29 minutes, 12 seconds
Bezpečnostný manažér Královič: Musíme zásadne zmeniť prístup k téme bezpečnosti na školách
“Ak chceme zvýšiť bezpečnosť na školách, musíme urobiť opatrenia v oblasti prevencie radikalizácie mládeže, jej odhaľovania a následne identifikácie reálnej hrozby. Zároveň musíme začať systematicky pracovať s pedagogickými a nepedagogickými zamestnancami.
V neposlednom rade bude treba do našich škôl investovať, aby sme zlepšili ich zabezpečenie a pripravenosť na rôzne druhy kritických situácií – od požiarnej prevencie, až po možné bezpečnostné incidenty,” hovorí bezpečnostný manažér Martin Královič.
V júni 2020 šokoval Slovensko útok na škole vo Vrútkach. Páchateľ – bývalý žiak školy – pri tomto útoku zabil učiteľa Jaroslava Budza, zranil jednu učiteľku, školníka a dvoch žiakov školy. Veľa sa vtedy hovorilo o zvyšovaní bezpečnosti na školách – o príprave učiteľov aj žiakov na krízové situácie a technických opatreniach.
Čo sa odvtedy zmenilo? Kam sme sa za tie vyše dva roky posunuli? A ako by sme, ako jednotlivci, mali reagovať v krízovej situácii? Na tieto a mnohé ďalšie otázky Juraja Rizmana odpovedal v relácii Bezpečne SK bezpečnostný manažér Martin Královič.
11/11/2022 • 32 minutes, 51 seconds
Expert na Čínu Šimalčík: Čína sa správa čoraz asertívnejšie a Západ na to bude musieť zareagovať
„Čína sa odkláňa od doterajšej politiky, keď v zahraničnej oblasti dávala dôraz hlavne na budovanie dobrých ekonomických vzťahov a v oblasti domácej politiky predovšetkým otázkam politických a ekonomických reforiem.
Aktuálne môžeme pozorovať, že venujú omnoho väčšiu pozornosť otázkam geopolitického profilovania, súťaži s USA, otázke budúcnosti Taiwanu, ale celkovo aj svojej vonkajšej a vnútornej bezpečnosti,“ hovorí výkonný riaditeľ Stredoeurópskeho inštitútu ázijských štúdií, Matej Šimalčík.
Ako sa mení globálna pozícia Číny? Aká je čínska obranná a bezpečnostná politika? A ako na asertívnejší prístup Číny v oblasti politiky, ekonomiky a bezpečnosti reaguje Rusko, USA či EÚ? V čom je pre Čínu zaujímavé Slovensko? A akú formu špionáže a hybridných aktivít u nás Čína vykonáva?
Na tieto a mnohé ďalšie otázky Juraja Rizmana odpovedal v relácii Bezpečne SK expert na zahraničnú politiku a predovšetkým ďaleký východ - výkonný riaditeľ Stredoeurópskeho inštitútu ázijských štúdií, Matej Šimalčík.
10/26/2022 • 45 minutes, 57 seconds
Expert na extrémizmus Milo: Nie je o čom špekulovať - jednoznačne ide o teroristický útok
„Cieľom útočníka – a on sa k tomu otvorene priznáva vo svojom manifeste - bolo ovplyvniť smerovanie spoločnosti, zastrašiť obyvateľov a dosiahnuť jeho politické a ideologické ciele. Toto je učebnicová definícia terorizmu,“ hovorí expert na extrémizmus a hybridné hrozby z Ministerstva vnútra, právnik Daniel Milo.
Slovenskom otriasol teroristický útok na LGBTI+ kaviareň v centre Bratislavy. Páchateľ zabil dvoch mladých ľudí a postrelil jedno dievča. Prečo bol tento čin označený ako teroristický, ale iné útoky či nehody nie? Čo je príčinou útokov z nenávisti? Ako sa vlastne vyvíja slovenská extrémistická scéna? A nezlyhali v tomto prípade naše tajné služby či polícia?
Na tieto a mnohé ďalšie otázky Juraja Rizmana odpovedala v relácii Bezpečne SK expert na extrémizmus a hybridné hrozby z Ministerstva vnútra, právnik Daniel Milo.
10/18/2022 • 43 minutes, 47 seconds
Analytička Globsecu: Bola to chybná interpretácia dát - žiadny prieskum neukázal, že si väčšina Slovákov želá výhru Ruska
„Do začiatku vojny na Ukrajine mala približne polovica našej populácie sympatie k prezidentovi Putinovi. Po 24. februári, po invázii Ruska na Ukrajinu, veľmi veľa ľudí precitlo. Aktuálne sa Putinova popularita na Slovensku pohybuje okolo 25 percent respondentov,“ hovorí vedúca Centra pre demokraciu a odolnosť z organizácie Globsec, Dominika Hajdu.
Ako vníma slovenská verejnosť konflikt na Ukrajine? Čo nám ukazujú prieskumy verejnej mienky? Prečo rôzne prieskumy k jednej téme prinášajú rôzne výsledky? A čo dôvera a podpora nášho členstva v NATO? Klesá, či rastie? No a v neposlednom rade - ako by sme sa mali brániť proti konšpiráciám a vojenskej propagande krajín, ktoré nás zaradili medzi svojich nepriateľov?
Na tieto a mnohé ďalšie otázky Juraja Rizmana odpovedala v relácii Bezpečne SK vedúca Centra pre demokraciu a odolnosť z organizácie Globsec, Dominika Hajdu.
10/12/2022 • 30 minutes, 20 seconds
Ukrajinský plukovník Charčuk: Rusi podcenili naše odhodlanie bojovať za slobodu a brániť svoj štát
„Slovensko nám pomohlo hneď v prvých dňoch vojny, ako jeden z prvých štátov. Dostali sme vojenský aj zdravotnícky materiál, postupne prišiel aj systém protivzdušnej obrany. Bolo to pre nás veľmi dôležité.
S veľkou úctou a vďačnosťou vnímame aj prejavy podpory a solidarity občianskej spoločnosti a charitatívnych organizácií. Sme za vašu pomoc veľmi vďační,“ hovorí vojenský pridelenec Veľvyslanectva Ukrajiny v Slovenskej republike, plukovník Bogdan Kharchuk.
Ako sa aktuálne vyvíjajú boje na Ukrajine? Ako vnímajú Ukrajinské ozbrojené sily dodávky vojenskej techniky a munície zo Slovenska? Funguje stále systém protivzdušnej obrany S-300, o ktorom ruská propaganda tvrdila, že ho Rusi okamžite zničili? Ako sa na bojisku osvedčila slovenská vojenská technika, ako sú odmínovacie stroje Božena či samohybné húfnice Zuzana?
Na tieto a mnohé ďalšie otázky Juraja Rizmana odpovedal v relácii Bezpečne SK vojenský pridelenec Veľvyslanectva Ukrajiny v Slovenskej republike, plukovník Bohdan Charčuk.
10/7/2022 • 28 minutes, 9 seconds
Generál Macko: Zlomovým momentom vojny je, že Ukrajinci prebrali iniciatívu
„Rusi sa stále zarputilo držia starého rigidného systému velenia. Majú veľmi zlú komunikáciu a koordináciu jednotiek, strašnú logistiku a nižším stupňom riadenia dávajú málo priestoru na samostatnú pôsobnosť.
Ukrajinci si naopak veľmi rýchlo osvojili moderný spôsob velenia – vedia výborne využívať spravodajské informácie, efektívne nasadzujú sily, majú odhodlanie, viac iniciatívy a nižším stupňom riadenia bojových operácií nechávajú oveľa viac priestoru a operačnej flexibility,“ hovorí generál Pavel Macko
Ako rozumieť tomu, čo sa z vojenského hľadiska deje na Ukrajine? Ako sa bývalý generál pozerá na použitú stratégiu a taktiku útočníkov, ale aj obrancov?
Čo nám o pripravenosti, odhodlaní i technickej a vojenskej vyspelosti oboch strán konfliktu hovoria operačné detaily kľúčových operácií? V čom zlyháva ruská vojenská mašinéria a v čom naopak excelujú Ukrajinci?
Na tieto a mnohé ďalšie otázky Juraja Rizmana odpovedal v relácii Bezpečne SK bývalý zástupca náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl Slovenskej republiky, generálporučík Pavel Macko.
9/16/2022 • 42 minutes, 40 seconds
Šéf poriečnej polície: Ľudia si neuvedomujú, že nafúkať môžu aj na vode
„Na našich vodách sa objavuje stále viac a viac motorových člnov a vodných skútrov a ľudia často zabúdajú, že vodca plavidla, podobne ako napríklad šofér auta, nesmie pred a počas jazdy požívať alkoholické nápoje. Aj na vode je alkohol veľmi nebezpečný,“ hovorí major Martin Hupka vedúci Poriečneho oddelenia Odboru poriadkovej polície prezídia Policajného zboru SR.
Aká je práca policajných potápačov? Ako náročné je dohľadať vo vode predmety z trestnej činnosti, či utopené osoby? Ako vyzerá hliadková služba polície na slovenských riekach a jazerách? Darí sa polícii odhaľovať pytliačiacich rybárov? A prečo by si aj vodcovia malých plavidiel mali dávať pozor na konzumáciu alkoholických nápojov?
Na tieto a mnohé ďalšie otázky Juraja Rizmana odpovedal v relácii Bezpečne SK major Martin Hupka.
8/19/2022 • 20 minutes, 50 seconds
Vojenský historik Čaplovič: Slovensko sa dá spoznávať aj cez jeho bohatú vojenskú históriu
„Snažíme sa priblížiť ľuďom najzaujímavejšie veci prostredníctvom expozícií a vojenských múzeí na Dukle, vo Svidníku, ale aj v Banskej Bystrici a Piešťanoch.
Siahli sme aj po využití moderných technológií – či už cez projekt Po stopách vojenskej histórie alebo cez virtuálnu mapu vojenskej techniky, ktorú môžu záujemcovia nájsť na internete,“ hovorí riaditeľ Vojenského historického ústavu Miloslav Čaplovič.
O vojenskej histórii Slovenska, historických udalostiach, ale aj o konkrétnych tipoch, čo vidieť cez prázdniny a dovolenky, sa v tomto dieli relácie Bezpečne SK rozprával Juraj Rizman s riaditeľom Vojenského historického ústavu, plukovníkom Miloslavom Čaplovičom.
7/18/2022 • 45 minutes, 57 seconds
Náčelník mestskej polície: Potrebujeme legislatívnu zmenu, ktorá by vyjasnila kompetencie a umožnila nám modernizovať
Pred 30 rokmi vznikli na Slovensku prvé obecné a mestské polície. Kde všade dnes na Slovensku fungujú? Koľko ľudí pôsobí v rámci ich zborov? Aké majú kompetencie? A aké navrhujú legislatívne zmeny, aby mohli efektívnejšie pôsobiť tak v oblasti dopravy, ako aj poriadkovej služby?
Na tieto a mnohé ďalšie otázky Juraja Rizmana odpovedal v relácii Bezpečne SK prezident Združenia náčelníkov obecných a mestských polícií SR a náčelník mestskej polície v Prešove Ján Andrejko.
6/9/2022 • 37 minutes, 53 seconds
Vass: Globsec je slovenský projekt, z ktorého sa nám darí robiť svetovú sieť a globálnu značku
Ako sa z malej študentskej konferencie, ktorá začínala v kongresovej sále Ministerstva zahraničných vecí SR, stala tretia najväčšia bezpečnostná konferencia v Európe? O čom bude zajtra sa začínajúci Globsec?
Čo znamená mobilizácia zdrojov na podporu Ukrajiny, čo zvyšovanie našej odolnosti a čo budovanie medzinárodnej koalície na vzdorovanie autoritárskym silám?
Na tieto a mnohé ďalšie otázky Juraja Rizmana odpovedal v relácii Bezpečne SK zakladateľ a prezident think-tanku a konferencie Globsec, Róbert Vass.
6/1/2022 • 37 minutes, 8 seconds
Náčelník generálneho štábu: Ukrajina vedie obranu veľmi dobre, ale materiálna prevaha Ruska je stále výrazná
Čo bolo cieľom cesty náčelníka generálneho štábu Ozbrojených síl SR na Ukrajine? Čo pre našu armádu znamená, že v susednej krajine zúri vojna? Budeme musieť upraviť naše strategické plány či priority v modernizácii našej armády? A ako uvažuje naša armáda o príprave obyvateľstva na obranu vlasti a modernizácii brannej prípravy?
Na tieto a mnohé ďalšie otázky Juraja Rizmana odpovedal v relácii Bezpečne SK náčelník generálneho štábu Ozbrojených síl Slovenskej republiky, generál Daniel Zmeko.
5/31/2022 • 40 minutes, 17 seconds
Veľvyslanec Káčer: Verím, že Ukrajina zvíťazí, ale Rusko bude aj tak náš dlhodobý strategický problém
Pred 18 rokmi sme vstúpili do NATO - ako sa odvtedy zmenila bezpečnostná a geopolitická situácia? Ako vníma Aliancia Slovensko a ako vníma Slovensko Alianciu?
Čo nám ukazuje ruský útok na Ukrajinu? Aké sú benefity nášho členstva v Aliancii? A ako pristupujeme po takmer 30 rokoch samostatnosti k témam obrany a bezpečnosti?
Na tieto a mnohé ďalšie otázky Juraja Rizmana odpovedal v relácii Bezpečne SK expert na obranu a bezpečnosť, diplomat a slovenský veľvyslanec v Českej republike Rastislav Káčer.
5/23/2022 • 41 minutes, 34 seconds
Naď: Poznám čísla, ale nepochybujem, že keby Slovensku reálne hrozila vojna, ľudia by išli bojovať
Z aktuálnych prieskumov verejnej mienky vyplýva, že len okolo 13 percent občanov Slovenska by bolo v prípade potreby ochotných brániť vlasť so zbraňou v ruke. Ako chce štát motivovať občanov, aby sa zmenil ich vzťah k témam obrany a bezpečnosti?
Aké plány má ministerstvo s Aktívnymi zálohami OS SR a aké s Dobrovoľnou vojenskou prípravou? A v neposlednom rade – čo nás čaká po odhalení ruskej vojenskej špionáže v oblasti tajných služieb a boja proti ruským hybridným hrozbám?
Na tieto a mnohé ďalšie otázky Juraja Rizmana odpovedal v relácii Bezpečne SK minister obrany Jaroslav Naď.
5/11/2022 • 38 minutes, 21 seconds
Štátny tajomník Majer: Čaká nás najväčšia technická modernizácia Ozbrojených síl od ich vzniku
Čo nahradí systém S-300 či naše staré BVP-čka? V akom štádiu je výber nových osemkolesových bojových obrnených transportérov a avizovaná výmena samopalov vz. 58 za moderné útočné pušky?
A ako sa chce do budúcnosti ministerstvo obrany vysporiadať s tým, že podľa prieskumu organizácie Globsec, by sa v prípade vojny chcelo do obrany vlasti zapojiť len niečo vyše 27 percent občanov Slovenska?
Na tieto a mnohé ďalšie otázky Juraja Rizmana odpovedal v relácii Bezpečne SK štátny tajomník ministerstva obrany Marián Majer.
4/14/2022 • 34 minutes, 23 seconds
Expert ministerstva vnútra Milo: To, že tu nie sú ruské tanky, neznamená, že nie sme vo vojne
Tajné služby roky upozorňovali na hybridné aktivity Ruskej federácie na našom území. Prečo došlo k zásahu proti nim až teraz? Aký je u nás rozsah extrémistickej a dezinformačnej siete napojenej na Putinov režim? Štát pristúpil k vypínaniu niektorých dezinformačných webov, čo ale robiť s proruskými polovojenskými skupinami, športovými klubmi špecializujúcimi sa na „specnaz“ bojové systémy či motorkárskym gangom napojeným na Kremeľ?
Na tieto a mnohé ďalšie otázky Juraja Rizmana odpovedal v relácii Bezpečne SK Daniel Milo z Centra boja proti hybridným hrozbám Ministerstva vnútra SR.
3/23/2022 • 31 minutes, 23 seconds
Expert ministerstva vnútra: Z hľadiska prevencie je najväčšou výzvou sexuálne zneužívanie detí
Ktorým formám kriminality sa dá efektívne predísť preventívnymi opatreniami? Prečo venujeme prevencii stále tak málo pozornosti? Ktoré skupiny obyvateľstva sú z hľadiska kriminality najzraniteľnejšie? Aké tipy a triky používajú kriminálne skupiny, aby sa dostali k našim dátam a našim peniazom? A ako sa môžeme efektívne chrániť?
Na tieto a mnohé ďalšie otázky Juraja Rizmana odpovedal v relácii Bezpečne SK Jozef Halcin, riaditeľ Odboru prevencie kriminality Ministerstva vnútra Slovenskej republiky.
3/8/2022 • 30 minutes, 46 seconds
Expertka na hybridné hrozby: Voči pôsobeniu Ruska u nás sa musíme brániť aktívnejšie a konať ráznejšie
Prečo je Ukrajina pre Putina taká dôležitá? A čo Slovensko? Akú má súvislosť informačná vojna u nás s veľmocenskými plánmi Kremľa? Čo je cieľom ruských hybridných operácií na Slovensku? Ako sa Slovensko môže efektívne začať brániť hybridným hrozbám? A ako im môžeme predchádzať, správne na ne reagovať, potláčať ich či trestať?
Na tieto a mnohé ďalšie otázky Juraja Rizmana odpovedala v relácii Bezpečne SK Miroslava Sawiris, expertka na zahraničnú politiku a bezpečnosť.
3/2/2022 • 28 minutes, 20 seconds
Generál Macko: Minimálne 10 rokov si Rusko pripravovalo túto vojenskú akciu
Ruský prezident Vladimír Putin dnes okolo štvrtej hodiny ráno nášho času oznámil začiatok „špeciálnej vojenskej operácie“ na ukrajinskom Donbase. Len niekoľko minút po jeho prejave sa začalo ostreľovanie viacerých ukrajinských hraničných stanovíšť, vojenských objektov a letísk. Hlásené sú už aj presuny ruských pozemných jednotiek a boje vo viacerých regiónoch v pohraničí Ukrajiny.
Ako máme rozumieť tomu, že Rusko oficiálne nevyhlásilo Ukrajine vojnu, ale aj tak zaútočilo? Ide naozaj o „špeciálnu operáciu“ alebo je dnešný útok začiatkom regulárnej vojny? Aké je porovnanie vojenskej sily Ruska a Ukrajiny? Ako sa môže Slovensko vysporiadať s ruskými aktivitami namierenými proti nám? A čo konflikt u našich susedov znamená pre našu bezpečnosť a naše Ozbrojené sily?
Na tieto a mnohé ďalšie otázky Juraja Rizmana odpovedal v relácii Bezpečne SK bývalý zástupca náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl Slovenskej republiky, generálporučík Pavel Macko.
2/24/2022 • 26 minutes, 39 seconds
Inštruktor Vanerka: Nepripravujeme ľudí na vojnu, ale na zvládnutie situácií, ktoré prináša život
Kto sú to "first responders" v krízových situáciách? Ako prebieha príprava obyvateľstva na obranu vlasti, aktívnu sebaobranu či schopnosť poskytnúť prvú pomoc? O aké zručnosti z tejto oblasti majú naši občania najväčší záujem? A kde vidí expert z praxe najväčšie výzvy a priestor na zlepšenie v spolupráci štátu a športovo-branných organizácií?
Na tieto a mnohé ďalšie otázky Juraja Rizmana odpovedal v relácii Bezpečne SK Michal Vanerka, inštruktor športového klubu Training Group.
2/16/2022 • 20 minutes, 28 seconds
Kybernetické útoky môžu pripraviť ľudí o život
Aké sú najčastejšie formy kybernetickej kriminality, ktorým sú vystavení naši občania a naše inštitúcie? Aké bezpečnostné riziká predstavujú čoraz populárnejšie smart zariadenia a môžu kybernetické útoky pripraviť ľudí o život? Aké úlohy plní Národné centrum kybernetickej bezpečnosti SK – CERT? Ako nás chráni štát a čo môžeme pre svoju ochranu v online priestore urobiť my sami?
Na tieto a mnohé ďalšie otázky Juraja Rizmana odpovedal v relácii Bezpečne SK Rastislav Janota, riaditeľ Národného centra kybernetickej bezpečnosti SK – CERT.
2/2/2022 • 30 minutes, 39 seconds
Expert Kandrík: Branné organizácie sú v poriadku, problém je prepojenie niektorých na extrémizmus
Čo sú to paramilitárne skupiny? Prečo niektoré spolupracujú so štátom a niektoré naopak s extrémistami, či dokonca s cudzou mocou? V čom môžu byť prospešné a v čom naopak nebezpečné?
Ako pôsobenie polovojenských a branných skupín reflektuje náš štát? A aké sú možnosti rozvoja brannosti bez toho, aby hrozilo zneužitie takýchto skupín proti verejnému poriadku, bezpečnosti štátu a demokratickému zriadeniu?
Na tieto a mnohé ďalšie otázky Juraja Rizmana odpovedal v relácii Bezpečne SK Matej Kandrík, riaditeľ Inštitútu strategických politík STRATPOL.
1/26/2022 • 28 minutes, 29 seconds
Profesor Bátora: Kľúčová obranná línia vedie v našich mysliach
Už viac ako mesiac sa vedie diskusia o obrannej zmluve medzi Slovenskom a USA. Jednou z jej ústredných tém je otázka existencie „hrozby“.
Ako sa mení bezpečnostná situácia v Európe? Koho alebo čo dnes vnímame ako hrozbu pre našu suverenitu a bezpečnosť? Na základe čoho dnes viacerí experti tvrdia, že riziko vojny je v Európe najvyššie za posledných 30 rokov? A ako je na zmeny a nové výzvy pripravené reagovať Slovensko?
Na tieto a mnohé ďalšie otázky Juraja Rizmana odpovedal v relácii Bezpečne SK expert na zahraničnú politiku a bezpečnosť, univerzitný profesor Jozef Bátora.
1/19/2022 • 36 minutes, 23 seconds
Francúzsky plán pre EÚ? Obrana ako priorita, inovácie a budovanie síl rýchleho nasadenia
Medzi top priority francúzskeho predsedníctva v Rade Európskej únie patrí téma obrany a bezpečnosti. Čo si môžeme predstaviť pod pojmami a plánmi ako Strategický kompas, podpora spoločných operácií či európsky inovačný hub pre obranu? Aké sú francúzske a európske plány v oblasti kybernetickej bezpečnosti a obranného využitia vesmíru? Čo robí Európska obranná agentúra a ako sú na tom vlajkové projekty európskej bezpečnostnej spolupráce?
Na tieto a mnohé ďalšie otázky Juraja Rizmana odpovedala v relácii „Bezpečne SK“ expertka na zahraničnú a bezpečnostnú politiku z portálu Euractiv.sk Lucia Yar.
1/13/2022 • 31 minutes, 58 seconds
Riaditeľ SIS: Sme relatívne bezpečná krajina. Z pohľadu terorizmu sú najväčším rizikom osamelí útočníci
Ako funguje naša tajná služba? Kto sú príjemcovia jej správ? Čo sleduje SIS v oblasti boja proti terorizmu, politického extrémizmu, či v oblasti potierania korupcie a klientelizmu? Ako funguje kontrašpionážna ochrana Slovenskej republiky, čo je filmová fikcia a čo realita práce slovenských spravodajcov?
Na tieto a mnohé ďalšie otázky Juraja Rizmana odpovedal v relácii Bezpečne SK riaditeľ Slovenskej informačnej služby Michal Aláč.
12/15/2021 • 44 minutes, 5 seconds
Návrat povinnej vojenskej služby? Nie. Moderná príprava obrany vyzerá inak
Vláda schválila koncepciu prípravy obyvateľstva na obranu štátu. O čo ide? Máme sa báť návratu povinnej vojenskej služby, akú sme tu mali pred rokom 2005, či brannej prípravy, ako sme ju poznali napríklad z čias komunizmu? Čo si máme predstaviť pod obranou hodnôt, zvyšovaním odolnosti, či podporou vlastenectva?
Na tieto a mnohé ďalšie otázky Juraja Rizmana odpovedal v relácii „Bezpečne SK“ generálny riaditeľ sekcie ľudských zdrojov Ministerstva obrany JUDr. Martin Jakál.
12/10/2021 • 19 minutes, 47 seconds
Katarína Klingová | Podpora NATO na Slovensku rastie aj napriek hoaxom a konšpiráciám
Čo je to index zraniteľnosti štátu? Ako sme dopadli, keď sa porovnávala naša zraniteľnosť s vybranými krajinami bývalého východného bloku? Čo si môžeme predstaviť pod pojmom "rastúci vplyv" Ruska a Číny? V čom si môžeme zobrať príklad od Čechov? A akú súvislosť má dôvera v inštitúcie či správna komunikácia štátnej správy a samosprávy s našou odolnosťou voči bezpečnostným a vojenským hrozbám?
Na tieto a mnohé ďalšie otázky Juraja Rizmana odpovedala v relácii Bezpečne SK výskumná pracovníčka organizácie Globsec Katarína Klingová.
Tento rozhovor vyšiel ako video 23. novembra.
–
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na [email protected]
–
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
–
Podporte vznik podcastu Bezpečne SK a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast
–
Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/brifing
–
Ďakujeme, že počúvate podcast Bezpečne SK.
11/25/2021 • 33 minutes, 11 seconds
Ondrej Kubovič | Základné rady? Reštartujte router a zabezpečte si mobil
Kde robíme najčastejšie bezpečnostné chyby pri používaní našich počítačov, mobilov, či iných moderných SMART zariadení? Aké typy útokov voči individuálnym používateľom sú v našom prostredí najčastejšie? Čo chcú útočníci získať? Nakoľko ide o kriminálne skupiny a nakoľko ide o štátnych aktérov? A ako sa voči týmto útokom môžeme brániť?
Na tieto a mnohé ďalšie otázky Juraja Rizmana odpovedal v relácii „Bezpečne SK“ špecialista na digitálnu bezpečnosť Ondrej Kubovič zo spoločnosti ESET.
Tento rozhovor vyšiel ako video 11. novembra.
–
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na [email protected]
–
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
–
Podporte vznik podcastu Bezpečne SK a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast
–
Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/brifing
–
Ďakujeme, že počúvate podcast Bezpečne SK.
11/25/2021 • 38 minutes, 42 seconds
Tomáš Vrábel | Najčastejšie výhovorky šoférov pri pokutách
Čo sú najčastejšie príčiny dopravných nehôd na Slovensku? Ako vieme znížiť počty obetí pri kolíziách v doprave? Prečo máme, aj napriek sprísňujúcej sa legislatíve, stále okolo 4500 prípadov „alkoholu za volantom“ ročne? Kde robíme ako vodiči, cyklisti, či chodci najväčšie chyby? A aké sú najväčšie mýty o výbere pokút, či výhovorky prichytených šoférov?
Na tieto a mnohé ďalšie otázky Juraja Rizmana odpovedal v relácii „Bezpečne SK“ dočasne poverený riaditeľ Odboru dopravnej polície Prezídia Policajného zboru SR - plukovník Tomáš Vrábel.
Tento rozhovor vyšiel ako video 28. októbra.
–
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na [email protected]
–
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
–
Podporte vznik podcastu Bezpečne SK a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast
–
Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/brifing
–
Ďakujeme, že počúvate podcast Bezpečne SK.
11/25/2021 • 31 minutes, 55 seconds
Miroslav Antal | Prioritou je ochrana zdravia a poriadku, nie papuče
Bratislavská mestská polícia prechádza po 30 rokoch radikálnymi zmenami, čo je ich cieľom? Ako reformy ovplyvnia bezpečnosť v meste? Ako sa mestskí policajti vysporiadavajú s problematickými lokalitami? Ako sa bude po novom strážiť lesopark? A ako sú príslušníci mestskej polície pripravení kontrolovať a vymáhať novú parkovaciu politiku?
Na tieto a mnohé ďalšie otázky Juraja Rizmana odpovedal v relácii „Bezpečne SK“ náčelník Mestskej polície hlavného mesta SR Bratislavy Miroslav Antal.
Tento rozhovor vyšiel ako video 21. októbra.
–
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na [email protected]
–
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
–
Podporte vznik podcastu Bezpečne SK a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast
–
Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/brifing
–
Ďakujeme, že počúvate podcast Bezpečne SK.
11/25/2021 • 35 minutes, 6 seconds
Mário Kern | V enviro zločine sa dnes točia sumy porovnateľné s pašovaním drog
Čo je to environmentálna kriminalita? Aké peniaze točí mafia v nelegálnom biznise s odpadom? Vedú aj cez našu krajinu trasy pašerákov ohrozených druhov rastlín a zvierat? Čo pašujú zločinci zo Slovenska a ako sme na tom s krádežami dreva či pytliactvom?
Na tieto a mnohé ďalšie otázky Juraja Rizmana odpovedal v relácii „Bezpečne SK“ plukovník Mário Kern - riaditeľ odboru odhaľovania nebezpečných materiálov a environmentálnej kriminality Úradu kriminálnej polície Prezídia Policajného zboru SR.
Tento rozhovor vyšiel ako video 7. októbra.
–
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na [email protected]
–
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
–
Podporte vznik podcastu Bezpečne SK a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast
–
Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/brifing
–
Ďakujeme, že počúvate podcast Bezpečne SK.
11/25/2021 • 34 minutes, 32 seconds
Victor Breiner | Na kybernetický útok môže prísť aj vojenská odpoveď
Čo sú to hybridné hrozby? Kedy považujeme dezinformácie, propagandu a radikalizáciu za bezpečnostné riziko? Ako sa pri kybernetických útokoch identifikuje útočník? A ako sme pripravení na zásadnú zmenu filozofie toho čo vnímame ako bezpečnostné riziko, ako ho vyhodnocujeme, aj ako naň reagujeme?
Na tieto a mnohé ďalšie otázky Juraja Rizmana odpovedal v relácii „Bezpečne SK“ Victor Breiner – poradca pre hybridné hrozby z Kancelárie ministra obrany Slovenskej republiky.
Tento rozhovor vyšiel ako video 29. septembra.
–
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na [email protected]
–
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
–
Podporte vznik podcastu Bezpečne SK a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast
–
Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/brifing
–
Ďakujeme, že počúvate podcast Bezpečne SK.
11/25/2021 • 41 minutes, 46 seconds
Marek Moncman | Kto a ako chráni ústavných činiteľov
Ako funguje ochrana našich najvyšších ústavných činiteľov? Ako sa zabezpečoval transport a ochrana pápeža? A aké bezpečnostné hrozby riešia najčastejšie príslušníci Policajného zboru SR v súvislosti s bezpečnosťou chránených osôb? Čo je filmová fikcia a čo realita práce elitných policajných „bodyguardov“?
Na tieto a mnohé ďalšie otázky Juraja Rizmana odpovedal v relácii „Bezpečne SK“ plukovník Marek Moncman – riaditeľ Úradu na ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií Ministerstva vnútra SR.
Tento rozhovor vyšiel ako video 24. septembra.
–
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na [email protected]
–
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
–
Podporte vznik podcastu Bezpečne SK a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast
–
Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/brifing
–
Ďakujeme, že počúvate podcast Bezpečne SK.
11/25/2021 • 27 minutes, 8 seconds
Martin Kralovič | Ako sa zabezpečuje protest či návšteva pápeža
Vyštudoval manažment bezpečnosti davu a veľkých verejných podujatí na Coventry University vo Veľkej Británii. Bol zodpovedný za bezpečnosť na protestoch Za slušné Slovensko v Bratislave. Podieľal sa na bezpečnostných opatreniach veľkých podujatí, ako je festival Pohoda, Viedenský maratón, či majstrovstvá sveta v hokeji.
Bol poradcom primátora Bratislavy pre bezpečnosť a už takmer rok pôsobí ako bratislavský nočný primátor. Aktuálne zabezpečuje organizáciu a bezpečnosť podujatí, na ktorých bude mať verejnosť možnosť stretnúť sa s pápežom Františkom.
Prvým hosťom relácie Juraja Rizmana Bezpečne SK bol Martin Královič z agentúry PS:Events.
Tento rozhovor vyšiel ako video 8. septembra.
–
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na [email protected]
–
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
–
Podporte vznik podcastu Bezpečne SK a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast
–
Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/brifing
–
Ďakujeme, že počúvate podcast Bezpečne SK.