Esi sveicināts Tele2 podkāstā Bez Limita. Šis ir podkāsts, kurā ar ekspertiem runāsim par mums svarīgām tēmām. Jēgpilnu interneta lietošanu jeb to, kā modernās tehnoloģijas ietekmē mūsu ikdienu – attiecības, darbu, ģimenes dzīvi un veselību. Kā arī interesantiem uzņēmējiem par personības lomu biznesā, jo kā nekā - bizness sākas ar cilvēku! Podkāstu vada Kristīne Virsnīte.
#28 Svarīga ir izpratne, ne “iekalšana” | Saruna ar Ernestu Kazakeviču
“Visām cilvēku darbībām pamatā ir iemesls, kāpēc viņš to dara. Mums patīk darīt to, ko mēs saprotam, kāpēc mēs to darām. Mūsdienās bērni reāli nesaprot, kādēļ viņiem tā matemātika ir vajadzīga,” stāsta Ernests Kazakevičs, kurš TikTok platformā jauniešiem māca matemātiku.
10/17/2024 • 35 minutes, 42 seconds
#27 Starpbrīžos ir svarīgi atpūtināt smadzenes no viedierīcēm | Saruna ar Lienu Hačatrjanu
“No kognitīvās psiholoģijas pētījumiem zināms, ka cilvēka informācijas apstrādes spēja ir ierobežota. Piemēram, cilvēks spēj īslaicīgi paturēt prātā un apstrādāt diezgan ierobežotu daudzumu informācijas. To sauc par darba atmiņu. Ja skolēnam darba atmiņa visu laiku ir pārslogota, tas paņem resursus no viņa “procesora”, runājot līdzībās ar datoru terminoloģiju,” tā saka psiholoģijas doktore, Latvijas Universitātes Izglītības zinātņu un psiholoģijas fakultātes vadošā pētniece Liena Hačatrjana.
10/4/2024 • 41 minutes, 43 seconds
#26 Kritiskā domāšana nenozīmē uzdot bezgalīgi daudz jautājumu un apšaubīt visu | Saruna ar Mārtiņu Hiršu
“Ja cilvēks ir veiksmīgs, dzīvē daudz sasniedzis, viņam ir labs darbs un ģimene, ir lielāka iespējamība, ka šādi cilvēki domās, ka zina, kā “strādā pasaule”. Bet mēs neviens neesam perfekti. Mūs visus ietekmē emocijas un dažādi manipulācijas paņēmieni,” saka politologs Mārtiņš Hiršs.
7/5/2024 • 37 minutes, 26 seconds
#25 Laimes sajūtu no digitālās vides uz reālo pārnest nevaram | Saruna ar RTU pētnieci Ilzi Jankovsku
“Mēs esam sākuši patērēt sevi. Mēs prasām savam tēlam novērtējumu no citiem,” tā par patērētājiem digitālajā vidē saka RTU pētniece, zinātņu doktore Ilze Jankovska, kura veikusi pētījumu “Patērētāja dubultā dzīve”. Kā sarunā atzīst I. Jankovska, būtiskākās atšķirības starp dzīvi digitālajā un reālajā vidē saistās ar patērētāju attieksmi pret notikumiem, dzīvesstilu, viedokli par dažādiem jautājumiem un uzdrīkstēšanos darīt, proti, digitālajā dzīvē mēs par kaut ko iestājamies, bet reālajā dzīvē to nerealizējam. Par to arī saruna šajā podkāsta epizodē – par cilvēku dubultajām dzīvēm.
6/21/2024 • 37 minutes, 15 seconds
#24 Ignoarance ir vissmagākā vardarbības forma | Saruna ar Indru Salceviču
“Digitālā dzīve ar vārdu un uzvārdu nav kaut kāda atsevišķa paralēlā pasaule. Anonīmas rupjības digitālajā vidē ir sabiedriskās kārtības jaukšana, kuru mūsdienu sabiedrībā nevajadzētu ignorēt,” tā modes māksliniece Indra Salceviča.
6/10/2024 • 35 minutes, 53 seconds
#23 Mākslīgā intelekta pasaulē izdzīvos tie, kas pielāgosies | Saruna ar Arvilu Kupri
“Mākslīgais intelekts ir kļuvis par apspriestāko tematu daudzos uzņēmumos un draugu kompānijās, jo dažādi MI rīki šobrīd ir pieejami jau ļoti lielai sabiedrības daļai. Iepriekš tam bija nepieciešamas visai specifiskas zināšanas,” saka Tele2 produktu un inovācijas nodaļas vadītājs Arvils Kupris.
5/22/2024 • 29 minutes, 25 seconds
#22 Komunikācija ir muskulis, kas jātrenē | Saruna ar Andu Aseri
"Dažreiz dabūt pirmos trīs klientus ir pat grūtāk, tādēļ ir vērts stāstīt arī par to," saka žurnāliste un jaunuzņēmuma finday.lv līdzdibinātāja Anda Asere. Noklausies jaunāko “Tele2” podkāsta “Bez Limita” epizodi par jaunuzņēmumu vidi Latvijā un to, cik būtiski jaunuzņēmumiem ir stāstīt par sevi, lai gan pašiem varbūt šķiet, ka nav vērts, jo nekas nav paveikts.
5/8/2024 • 33 minutes, 28 seconds
#21 Digitālās spēles kā iespēja uzturēt attiecības | Saruna ar Jāzepu Rutki
“Tas, kādēļ cilvēki spēlē digitālās spēles, ir atkarīgs no cilvēku tipa. Vai cilvēks ir izzinātājs, vai tāds, kuram patīk socializēties, vai kuram patīk dominēt, uzvarēt,” saka Latvijas Spēļu izstrādātāju asociācijas vadītājs Jāzeps Rutkis. Noklausies jaunāko “Tele2” podkāsta “Bez Limita” epizodi, kurā uzzināsi gan par to, kā spēļu izstrādātāji domā par to, lai cilvēki pārāk ilgu laiku nepavadītu pie ekrāniem, gan spēļu biznesu, tā modeļiem un attīstību Latvijā un pasaulē kopumā.
3/14/2024 • 36 minutes, 51 seconds
#20 Sākotnēji uzrakstītā tekstā ir 30% liekvārdības | Saruna ar valodnieci Aigu Veckalni
Publiskajā telpā daudz tiek runāts par to, ka mēs dzīvojam ārkārtīgi straujā laikmetā. Vienlaikus ikdienas temps nav tik ātrs, lai mēs rakstu valodā aizrautos ar tādu saīsinājumu lietošanu kā plds. (paldies) vai vnk. (vienkārši). Noklausies iedvesmojošu sarunu ar valodnieci Aigu Veckalni par latviešu valodas lietojumu digitālajā laikmetā, par tukšvārdību un atkārtošanos, kas tik ļoti raksturīga mūsdienām.
2/20/2024 • 37 minutes, 32 seconds
#19 Digitālajā vidē jābūt intelektuāli piezemētiem | Saruna ar Jurģi Šķilteru
“Digitālā vide zināmā mērā vienkāršo lēmumu pieņemšanu. Tā daudzas lietas padara tikai melnas vai baltas jeb tās vienkāršo, lai gan tas tā nav. Līdz ar to mums ir jābūt intelektuāli piezemētiem, lai izvairītos no manipulēšanas,” saka LU profesors, Uztveres un kognitīvo sistēmu laboratorijas vadītājs Jurģis Šķilters.
Kā mūsdienu digitālajā laikmetā trenēt uzmanību? Ar ko atšķiras cilvēki, kas lasa grāmatas digitālajā vidē, no tiem, kuri lasa papīra formātā? Kādēļ atsevišķu tehnoloģiju iespaidā samazinās cilvēku abstraktā domāšana? Par šiem un daudziem citiem interesantiem jautājumiem noklausies sarunu ar J.Šķilteru.
2/2/2024 • 45 minutes, 33 seconds
#18 Mūsdienās komunikācija ir viss | Saruna ar Tele2 komercdirektoru Raivo Rostu
“Pēdējo gadu notikumi pasaulē un karš Ukrainā ir spilgti parādījis, cik būtiska loma ir komunikācijai. Tas ir iedevis citu perspektīvu un nozīmi tam, kādēļ es strādāju šajā nozarē,” saka “Tele2” komercdirektors Raivo Rosts.
Par mobilo sakaru un komunikācijas milzīgo lomu mūsu ikdienā un krīzes apstākļos, par ilgtermiņa attiecībām ar klientiem, tendencēm mobilo sakaru nozarē un vēl daudz ko citu varat noklausīties sarunā ar Raivo.
12/19/2023 • 44 minutes, 32 seconds
#17 Prāts ir slinks un meklē vieglas atbildes | Saruna ar medijpratības eksperti Lieni Valdmani.
Medijpratība nav apgūstama pāris stundās. Tas ir ilgstošs un mūža garumā apgūstams process, jo saistīts ar zināšanām kopumā, kritisko domāšanu un intelekta līmeni. Tā šajā Tele2 podkāsta “Bez Limita” epizodē saka medijpratības eksperte Liene Valdmane. Par medijiem, viltus ekspertiem, lasītprasmes lomu medijpratībā un daudz ko citu uzzini šajā sarunā.
12/8/2023 • 38 minutes, 28 seconds
#16 Mākslīgas intelekts nav panaceja, bet instruments | “Longenesis” līdzdibinātājs Emīls Sjundjukovs
“Mākslīgais intelekts medicīnas nozarē nav jāuztver kā panaceja vai cilvēka aizvietotājs, bet drīzāk kā instruments vai iespējotājs,” saka digitālās veselības jaunuzņēmuma “Longenesis” līdzdibināts un izpilddirektors Emīls Sjundjukovs. Noklausies jaunāko “Tele2” podkāsta “Bez Limita” epizodi, kurā podkāsta vadītāja Kristīne Virsnīte sarunājas ar Emīlu Sjundjukovu par tehnoloģiju un datu nozīmi veselības nozarē, kā arī to, ko būtu nepieciešams mainīt, lai veselības nozare Latvijā kļūtu modernāka, cilvēkam draudzīgāka.
10/25/2023 • 40 minutes, 43 seconds
#15 Tehnoloģijas palīdz saprast, vai trenējamies pareizi | Saruna ar sporta zinātnieku Edgaru Bernānu
“Modernās tehnoloģijas sniedz iespēju mums saprast, vai trenējamies pareizi. Taču iegūtajiem datiem un cipariem svarīgs ir konteksts,” tā šajā Tele2 podkāsta “Bez Limita” epizodē saka sporta zinātnieks Edgars Bernāns, kurš uzskata, ka lielākais tehnoloģiju sasniegums sporta jomā ir dati, ko tehnoloģijas sniedz.
Par to, kā modernās tehnoloģijas ietekmē treniņu procesu, kā tās palīdz sasniegt labākus rezultātus un vēl daudz ko citu, uzzini šajā sarunā.
10/9/2023 • 38 minutes, 5 seconds
#14 Jūtu līdzi cilvēkiem, kuri ar tehnoloģijām ir uz jūs | Saruna ar tehnoloģiju entuziastu Elvisu Strazdiņu
“Neuzticēties nevienam, pat saviem vecākiem,” tā Elviss Strazdiņš ieskicē situāciju, kāda pavisam drīz jau var būt saistībā ar drošību digitālajā vidē, jo krāpnieki rada arvien jaunus instrumentus un izmanto arvien sarežģītāk metodes, lai izkrāptu līdzekļus.
Noklausies “Tele2” podkāsta “Bez Limita” epizodi ar Elvisu par drošību digitālajā vidē, mākslīgā intelekta attīstību un to kā tehnoloģijas ietekmē mūsu ikdienu.
Atvainojamies par skaņas kvalitāti. Šoreiz tehnika mūs nedaudz pievīla.
9/25/2023 • 38 minutes, 24 seconds
#13 Moderno tehnoloģiju un mākslīgā intelekta ietekme uz mūziku | Saruna ar multiinstrumentālistu un producentu Rihardu Fedotovu
“Tehnoloģijas man ir veids, kā ar varu radīt jaunu pasauli. Tehnoloģijas ir jauns izteiksmes veids vai dimensijas, kā es cilvēkiem varu radīt jaunu pieredzi, kurā iesaistītas daudz vairāk maņas. Tas nodrošina lielāku ceļošanu prātā,” saka multiinstrumentālists un producents Rihards Fedotovs, kurš pazīstams ar skatuves vārdu Rick Feds. Kas īsti ir mūzika mūsdienu pasaulē? Vai mākslīgais intelekts ir sabiedrotais vai pretinieks mūzikas pasaulē? Par to un daudz ko citu uzzināsiet, noklausoties jaunāko “Tele2” podkāsta “Bez Limita” epizodi.
6/12/2023 • 43 minutes, 5 seconds
#12 Cilvēki, kas izmanto internetu, ir palikuši bez privātuma | Saruna ar “Stratcom” vadītāju Jāni Sārtu
Informācijai un tehnoloģijām mūsdienu pasaulē ir ārkārtīgi liela loma.
Par kiberdrošību, informatīvo karu un to, cik droši varam būt tehnoloģiju laikmetā, kad mākslīgais intelekts arvien vairāk ietekmē mūsu ikdienu un ar “Tinder” palīdzību iespējams pat koriģēt šāviņu precizitāti, “Tele2” podkāsta “Bez Limita” jaunākajā epizodē saruna ar NATO Stratēģiskās izcilības komunikācijas centra vadītāju Jāni Sārtu.
5/24/2023 • 42 minutes, 42 seconds
#11 Steiga digitālajā vidē nav cilvēka labākais draugs | Saruna ar CERT.LV vadītāju Baibu Kaškinu
Romantiskais scams jeb romantiskā krāpšana, pikšķerēšana, vangiri … tie ir tikai daži no krāpniecības veidiem, ar kuriem varam saskarties digitālajā vidē un lietojot mobilo tālruni.
Šoreiz “Tele2” podkāstā “Bez Limita” saruna ar CERT.LV vadītāju Baibu Kaškinu par drošību digitālajā vidē, t.sk., sociālajos tīklos, un kas ir tie “sarkanie karogi” jeb brīdinājumi, kam pievērst uzmanību, lai neiekristu krāpnieku lamatās.
“Lai arī it kā nav viens universāls līdzeklis, kā sevi pasargāt digitālajā vidē, viss tomēr noved pie kritiskās domāšanas un tā, ka nedrīkst darīt pārsteidzīgas lietas,” tā B.Kaškina.
5/17/2023 • 35 minutes, 38 seconds
#10 Uzņēmējs nedrīkst baidīties no tā, ko citi padomās | Saruna ar Egiju Gailumu
“Cilvēki nebaidās no izgāšanās, bet no tā, ko cilvēki par to padomās. Veiksmīgam uzņēmējam šīs bailes nepiemīt,” tā OX Drive līdzdibinātājā Egija Gailuma.
“Tesla” ir neviennozīmīgs zīmols – tam ir daudz atbalstītāju un arī daudz pretinieku. Saruna ar “Tesla” koplietošanas platformas “OX Drive” līdzdibinātāju Egiju Gailumu par elektroauto un auto koplietošanas biznesu Latvijā, un to, kā radās ideja par biznesu un kā tika piesaistīti investori.
4/26/2023 • 35 minutes, 53 seconds
#9 No sniega parka Žagarkalnā līdz trašu būvniecībai Olimpiskajās spēlēs | Saruna ar Jāni Jansonu
Šis ir stāsts par biznesa skatuvi, kas nepieļauj atkāpes, tādēļ nereti bez brīvdienām tiek strādātas 50 dienas. Šis ir arī stāsts par to, kā tiek iegūtas un liktas lietā zināšanas, kuras nemāca nevienā skolā.
Noklausieties “Tele2” podkāsta “Bez Limita” jaunāko epizodi ar uzņēmuma “We Build Parks” vadītāju Jāni Jansonu, kurā viņš stāsta, kā tiek būvēti Olimpiskie un sniega parki un kā veloparku attīstības jomā pamanījāmies būt priekšā Skandināvijai.
4/23/2023 • 33 minutes, 44 seconds
#8 Kā hiphopa ballītes Rēzeknē pārvērtās par kebabu biznesu | Saruna ar Valteru Murānu
“Sākot biznesu, vienmēr būs daudz nezināmā, bet no tā nevajag baidīties. Galvenais ir sākt darīt,” tā ir viena no Valtera Murāna atziņām. Valters ir izveidojis labi zināmo ēdināšanas uzņēmumu “Ausmeņa kebabs” un atzīst, ka lielākais viņa izaicinājums ir vadīt komandu, jo iepriekš viņam tāda pieredze nav bijusi.
Noklausies “Tele2” podkāsta “Bez limita” jaunāko epizodi, kurā Valters pastāstīs, kā radās ideja par ēdināšanas biznesu un kā, strādājot Norvēģijā, ieguva sākuma kapitālu.
4/17/2023 • 33 minutes, 31 seconds
#7 Kā Modris no daudzstāvenes izveidoja olu biznesu | Saruna ar Modri Konovalovu
No florista līdz vistu audzēšanai un olu biznesam. Šis ir brīnišķīgas stāsts par Modri Konovalovu, kurš izveidojis uzņēmumu “Modra olas”. Modris sevi piesaka kā Modri no daudzstāvenes, jo viņš nedzīvo lepnā lauku īpašumā, bet gan daudzdzīvokļu mājā Birzgalē un savus mājputnus viņš audzē no kaimiņiem atpirktās rindu kūtīs, kas atrodas netālu no mājas. Atklāta saruna par apkārtējo neticību, par grūtībām un vēlmi dažreiz padoties, bet vienmēr atrast spēku turpināt! Kā saka Modris: “Sāku biznesu faktiski no nulles – bez lieliem ieguldījumiem. Līdz ar to man nebija bail, jo vienīgais, ko varēju pazaudēt, bija savs ieguldītais laiks.”
4/5/2023 • 37 minutes, 38 seconds
#6 Es nemācēju ražot sieru, bet iemācījos. | Saruna ar Ievu Slavieti
Bizness sākas ar cilvēku – cilvēku, kuram ir ideja, kuram ir ticība un vēlme kaut ko darīt. Šis ir arī stāsts par Ievu Slavieti, kuras vārdā ir nosauks “Ievas siers”. Noklausies jaunāko epizodi, kurā Ieva stāsta ne tikai par to, kā tika uzsākta “Ievas siers” ražošana, bet arī, kā ir būt vadītājai un cik viegli ir nodalīt darbu no privātās dzīves un otrādi.
3/30/2023 • 37 minutes, 14 seconds
#5 Mūsdienīga izglītības sistēma un tehnoloģiju loma tajā. | Saruna ar Andri Gribustu
"Mūsdienīga izglītības sistēma sastāv no trīs elementu mijiedarbības. Pirmkārt, no pedagoģijas jeb mācību satura, formas un metodēm. Otrkārt, vides, kurās norit mācību process un cik tā ir emocionāli un fiziski piemērota bērnam. Treškārt, no tehnoloģijām, kas var kalpot kā paātrinātājs, jo ļauj daudz ko apgūt daudz ātrāk un efektīvāk. Taču ir būtiski atcerēties, ka tehnoloģijas pašas par sevi neko nerisina – ir jābūt skolotājam, kurš tās saprot un spēj integrēt mācību procesā," tā uzskata izglītības tehnoloģiju uzņēmuma “Lielvārds” vadītājs Andris Gribusts.
3/23/2023 • 37 minutes, 50 seconds
#4 Tehnoloģijas konkurēs ar radošo profesiju pārstāvjiem. | Saruna ar Kristapu Skuteli
“Sociālais tīkls Twitter ir kā bārs, kur viens otru mēģina pārkliegt,” tā “Tele2” podkāsta “Bez Limita” jaunākajā epizodē par savu iecienītāko sociālo tīklu saka tehnoloģiju eksperts Kristaps Skutelis. Šajā podkāsta epizodē gan saruna par to, kurp virzās modernās tehnoloģijas, vai mums ir pamats no tām baidīties, un ko būtu vērts iemācīties darīt, lai tehnoloģiju laikmetā mēs justos pavisam droši. Protams, pieskārāmies arī pēdējā laika kārstākajam tehnoloģiju tematam – m ākslīgā intelekta čatbotiem.
3/8/2023 • 37 minutes, 12 seconds
#3 Mēs neprotam izbeigt attiecības digitālajā vidē. | Saruna ar Daci Caicu
“Mūsdienās tehnoloģiju ietekmē mainās, kā mēs draudzējamies un veidojam attiecības viens ar otru. Mēs nevaram noliegt, ka daļa draudzēšanās notiek digitāli,” tā “Tele2” podkāsta “Bez Limita” jaunākajā epizodē stāsta psihoterapijas speciāliste Dace Caica. Par iepazīšanos un attiecību veidošanu digitālajā vidē. Vai tiešām viedierīču lietošana ir vainīga pie konfliktiem ģimenē? Par to visu un vēl daudz ko citu - klausies šajā podkāsta epizodē.
2/20/2023 • 36 minutes, 30 seconds
#2 Vai avīzes lasīšana ir intelektuālāka nodarbe par interneta lietošanu? | Saruna ar Klāvu Sedlenieku
“Tehnoloģijas ir mainījušas izpratni par darbu. Agrāk bija priekšstats, ka kārtīgs darbs ir tāds, kas rada zināmas ciešanas vai grūtības,” viesojoties “Tele2” podkāstā “Bez Limita” saka sociālantropologs, RSU asociētais profesors Klāvs Sedlenieks. Noklausies jaunāko podkāsta epizodi un uzzini, ar ko saistīta daudzu cilvēku vēlme kritizēt un pamācīt citus sociālo tīklu vidē, kā arī to, vai avīzes lasīšana skaitās intelektuālāka nodarbe nekā interneta lietošana telefonā.
2/20/2023 • 47 minutes, 18 seconds
#1 Mūsu digitālie paradumi. Vai un kur šaujam pār strīpu? | Saruna ar Zandu Rubeni
“Tehnoloģijas un viedierīces ir līdzeklis kaut kā sasniegšanai, nevis mērķis. Tās nav nedz dzīvesbiedrs, nedz draugs. Laiks ir dārgākais, kas mums pieder, un bezmērķīgi pavadītu laiku ierīcēs mēs vairs nekad neatgūsim,” tā saka LU profesore un digitālo paradumu pētniece Zanda Rubene. Noklausies “Tele2” podkāsta “Bez Limita” #1 epizodi un uzzini, kādi ir mūsu viedierīču lietošanas paradumi, kur mēs “šaujam pār strīpu” un kā tehnoloģijas lietot jēgpilnāk.