"Мама Говори" е подкаст от създателите на онлайн програмата "Не на диастазата". В него говорим по всички теми, вълнуващи настоящата и бъдеща майка - бременност и раждане, движение и хранене, здравословен начин на живот, отглеждане на деца, семейни взаимоотношения и други.
Как да направим Коледа незабравима за децата?
Няма майка, която да не изпитва вина, че не обръща достатъчно внимание на детето/децата си и семейството. Особено по празниците, когато имаме повече почивни дни, семейството се събира около трапезата и прекарваме време заедно.
В много случаи подготовката, готвенето, чистеното, подаръците, очакванията … създават допълнителен хаос и стрес. В желанието си да организираме перфектния празник, често пренебрегваме най-близките си. Ние самите оставаме разочаровани и празниците се превръщат в мъчение вместо в празник.
Гост в “Мама говори” отново е психологът Анастасия Грозева, с която си говорим за истинския смиисъл на Коледа и как да я превърнем в перфектния празник.
Чуй целия епизод, за да разбереш:
- как да прекараме пълноценно и осъзнато време с децата си;
- защо е важно децата да се включват в приготовленията на празничната трапеза;
- какво е важно да получат децата за Коледа;
- защо е важно да научим децата да правят равносметка и да планират;
- защо да измислим заедно с децата късмети - пожелания ;
- какво да правим, ако през годината сме загубили член от семейството и още много други.
Анастасия Грозева e психолог, психотерапевт и психоаналитик в сформиране под супервизията на асоциация „Българско психоаналитично пространство“. Започва обучението си по психология в „Алберт Лудвиг университет“, Германия, има бакалавър в „Софийски университет“ и магистър в „Нов български университет“. Има редица следдипломни квалификации по арт терапия, фототерапия, в областта на психичното здраве в ранното детство от участия в симпозиуми, обучения и семинари в Германия, Италия и България от водещи специалисти в областта. Преподавател в „Нов български университет“. Повече за нея можеш да научиш на нейната фейсбук страница facebook.com/AnastassiaGrozevaPsychologist
Благодарим ти, че ни слушаш! Желаем ти весели, осъзнати и незабравими празници.
22/12/2021 • 39 minutes, 33 secondes
Какво да четем тази Коледа?
По Коледа стават чудеса. Дори и да не вярваш в тях, вярваме, че като родител четеш на своето дете/деца книги. Особено през студените, зимни месеци и особено около Коледа. А къде можем да открием повече магия и вълшебства, ако не в книгите?
Гост в този епизод на “Мама е говори” е любимият ни събеседник на тема книги - Хриси от Хрисиландия. Поканихме ме я, за да ни разкаже какви книги да изберем за децата и за себе си през коледния сезон. Хриси разказа подробно за заглавията, които не са за изпускане!
Ето някои от тях:
Коледна песен на Чарлз Дикенс
Даровете на влъхвите на О.Хенри
Лешникотрошачката на Хофман
Вярвай в чудеса на Павлина Делчева - Вежинова
Коледния прасчо на Дж. К. Роулинг
Полунощ ме води към теб на Том Елън
Съчко на Джулия Доналдсън
25 приказки подаръци - книга с кауза
Всичко, което искам за Коледа от Джоана Болури
Магазинчето за прежди и чудеса на Мануела Инуса
Човекът, който разхождаше книги на Керстен Хен
Голямата панда и малкия дракон на Джеймс Норбъри
Чуй целия подкаст, за да разбереш колко дълъг и интерес е пътят по създаването на една книга и кой прави кориците на книгите преведени на български език.
Благодарим ти, че ни слушаш. Не забравяй да харесаш този подкаст, да го споделиш с приятели и да ни пишеш в коментар коя е твоята любима Коледна книга, за която Хриси може би не се е сетила. Последвай Хриси в инстаграм на https://www.instagram.com/hrisilandia/ или посети нейния сайт https://hrisilandia.com/
15/12/2021 • 35 minutes, 58 secondes
Помощ! Детето отказва да яде!
В подкаста "Мама говори" винаги каним доказани експерти и специалисти от различни области, за да ви дадем пълна и достоверна информация. Когато сте добре информирани можете по-уверено да вземете своето решение.
Днес наш гост е Нина Йорданова - логопед, специалист ранно детско развитие, хранителен терапевт, Монтесори педагот и терапевт. Нина е доказан специалист с дългогодишна практика и още в началото на разговора ни споделя, че през последните две години децата с проблем при храненето драстично нарастват.
Чуй целия подкаст, за да разбереш каква е причината за това, както и да научиш:
Какво означава терминът “злоядо дете”
Защо е важно да НЕ слагаме етикета “Злоядо дете”
Кои са причините за проблеми при храненето на детето
Какви са видовете откази от храна
Защо е важно семейството да се храни заедно, дори и детето да е на месеци и да се захранва
Каква трябва да бъде храната, с която да захраните детето
Майката или бащата са причина за проблеми на детето с храненето?
Каква е причината децата да отказват да ядат супа?
Каква е последователността на предлагана на храна?
Наследствено ли е злоядството?
И още много други!
Повече информация за Нина Йорданова и център Пумпелина можеш да намериш тук - https://pumpelina.eu/
Благодарим ти, че ни слушаш! Ще се радваме да харесаш този подкаст, да го споделиш с приятели и да се абонираш за подкаста, за да не изпуснеш новия ни епизод следващата сряда!
08/12/2021 • 50 minutes, 25 secondes
Усмихни някого за Коледа
Изминалата година беше трудна за всички. Следващата идва с много неизвестности. Но на границата между две години в дните преди Коледа всичко може да бъде различно! Нека изпълним тези дни с вяра, надежда, любов и малко вълшебство. Нека го направим чрез храната, защото храната е любов, а споделената храна е начин да направим света по-добър и любящ.
Ние от екипа на „Мама съм“ те каним да се включиш в нашия БЕЗПЛАТЕН пред-коледен маратон „Мама готви“. Да преброим заедно дните до Коледа като ги изпълним с вкус, аромат и споделеност. Ето как!
Какво представлява маратонът “Мама готви":
Маратонът се провежда в затворена Facebook група, в която всеки ден от 1 до 20 декември ще споделяме нова коледна рецепта. Идеята е да си избереш рецепти, които да приготвиш с децата и близките си, а после да споделиш с някого – приятели, съседи, самотни хора, познати или непознати, някой който има нужда да бъде усмихнат за Коледа.
Присъединяването може да стане по всяко време между 1-ви и 20-ти декември. Необходимо е да имаш единствено Фейсбук профил, с който да влезеш в групата. След края на маратона рецептите ще останат в групата, видими за всички участници, но няма да можем да администрираме приема на нови хора в нея.
При влизане в групата може да оставиш имейл адреса си, за да ти изпращаме седмица за седмица споделените рецепти, както и примерно Коледно меню в края на маратона.
С този маратон искаме не само да те вдъхновим да готвиш заедно у дома, но и да пуснеш Коледния дух в дома и сърцето си. Да научиш децата си за истинския смисъл на поДАР-яването. Да направиш нещо, което ще сплоти още повече семейство ти и ще усмихне някого извън него!
Благодарим ти, че ни слушаш и ни се доверяваш. Ще се радваме, ако споделиш този подкаст с твои приятели и познати, за да направим Коледата по-усмихната!
01/12/2021 • 24 minutes, 34 secondes
Предизвикателството да бъдеш "Самотен Родител"
Знаеш ли, че около 14,7 на сто от общия процент на българските домакинства са семействата с един родител? Така наречените самотни родители. Това е статистика от 2015 година. Днес, вече почти 7 години по-късно, най-вероятно броят се е увеличил.
През последната трудна година и половина на социалната изолация в следствие на карантината разводите се увеличават драстично. Проучване в Германия сочи, че разводите са се увеличили пет пъти в резултат от пандемията. Специалисти твърдят, че липсата на психотерапевтична помощ е ускорила разводите при мнозина.
Гост на подкаста днес отново е Анастасия Грозева, психолог и психотерапевт, която работи с родители и деца повече от 15 години.
Анастасия споделя с нас дългогодишния си практически и професионален опит в работата си със самотни родители.
- Има ли и в България увеличаване на разводите и разделите
- Как да помогнем на детето да се справи с раздялата на мама и татко
- Как да се справим с чувството на вина и смъртта на връзката
- Кога е най-добре да потърсим терапевтична помощ
- Практически съвети към майките и към бащите, за да помогнат на децата да преодолеят по-лесно раздялата
Чуй целия подкаст в нашите подкаст платформи. Ще се радваме да харесаш този епизод, да го коментираш и споделиш с приятели.
Повече за Анастасия Грозева можете да научиш на нейната Facebook страница - https://www.facebook.com/FamilyAtelierPegasus/.
24/11/2021 • 34 minutes, 47 secondes
Какво не знаеш за шоколада?
Основната съставка на шоколада е какаото, което се добива от плодовете на дърво наречено Theobroma cacao. Theobroma означава “храна на боговете” – и явно това име не е избрано случайно!
Шоколадът или по-скоро какаовите зърна вътре в него имат около 200 полезни за организма съединения. Какаовите зърна:
- са антиоксиаднт, който ни пази от преждевременно стареене;
- подобряват метаболизмът и подтискат апетита;
- имат анти-депресивно и анти-стресово действие;
- дават енергия;
- са богати на калций, магнезий, желязо, цинк, хром, манган; витамини: А, Б-комплекс, Е, С и други;
- имат високо съдържание на полезни мазнини.
Въобще какавите зърна и съответно шоколадът са една супер храна, която обаче често бива определяна като вредна. Но причината не е в самия шоколад, а в съдържанието на захар и допълнителни съставки.
В днешния епизод на "Мама говори" наши гости са Мария и Тони от FlowCacao, които ще ни разкрият тайната на истинския шоколад. Ще научите нещо много важно! Как да разпознавате кой шоколад е качествен и наистина ще съдържа всички полезни свойства на какаовото зърно и кой е просто пълен с калории.
FlowCacao е малка, българска семейна фирма, която създава какаовo-шоколадови изкушения с чисти и истински съставки. Веднъж щом чуете тяхната история и какъв път изминава какаовото зърно от дървото до опаковката шоколад ще знаете как да избирате информирано и ще хапвате истински шоколад без угризения.
Повече за FlowCacao можете да научите на техния сайт
https://www.flowcacao.com/, а нашите съвместни Коледни подаръци ще откриете на нашия сайт mamasum.bg
Благодарим ви, че ни слушахте! Очакваме ви отново следваща сряда!
17/11/2021 • 51 minutes, 39 secondes
Да постим или не
В навечерието на Коледните пости си говорим за техния смисъл и дали е добре да се спазват постите.
Знаете ли, че нашите предци са постили повече от 200 дни в годината? Правили са го, разбира се, по религиозни причини. Една или друга форма на пости са заложени в културно-религиознатата традиция на почти всеки народ.
Но освен духовния аспект, постите имат и чисто физически ефект. По време на пост от менюто отпадат тежки, трудно смилаеми, дразнещи и възпалителни храни. Количеството храна става по-малко. Растителните фибри - повече. Всичко това повлиява благотворно функцията на черния дроб, храносмилането, микорбиома и имунитета, подсилва естествените детокс процеси.
В днешно време, когато храната е изключително достъпна и често хапваме високо преработени храни в големи количества, нуждата от разтоварване на менюто е по-голяма, отколкото е била за нашите предци. Постите са един начин за подобно олекотяване, стига да бъдат направени правилно.
От подкаста ще научите:
- За какво още са полезни постите
- Какви чести грешки допускат постещите
- Как да ги избгенете
- Как да се храним разнообразно по време на пост
- Какво да правите, ако не можете да спазите 40-дневен пост, но искате да олекотите менюто си за по-кратък период
10/11/2021 • 42 minutes, 13 secondes
Защо всички говорят за чревния микробиом
През последните години все по-често чуваме думите „черва“, „чревно здраве“ и „чревен микробиом“. Твърди се, че 70% от имунитета е в червата ни. Предлагат се все повече хранителни добавки, които обещават по-добро чревно здраве.
Това някаква поредна мода ли е? Повече маркетинг или повече наука седи зад чревната тема?
От новия епизод на подкаста ще научите:
- Какво представлява чревния микробиом?
- По какъв начин микробиомът е свързан с храносмилането, имунитета, мозъка и общото ни здраве?
- Кои храни са важни, за да поддържаме баланса на чревния микробиом?
- Защо някои от популярните диети за отслабване имат негативен ефект върху червата?
- На какво друго освен на храненето да обърнем внимание, за да подкрепим чревния си микробиом?
Не пропускайте тази тема, защото един от ключовете към поддържане на здравето се крие именно в червата, но това здраве не изисква скъпи добавки, а правилен подход към храненето. Чуйте защо.
03/11/2021 • 43 minutes, 19 secondes
Всичко за килограмите през погледа на ендокринолога
Казват, че живеем в обезогенна “obesogenic” среда. Всичко около нас е склонно да насърчава лесното качване на нежелани килограми - достъпността на храната, високопреработените продукти, заседналия начин на живот, технологиите, стреса.
Затлъстяването е болест само по себе си и е рисков фактор за отключване на други сериозни незаразни болести, както и за по-тежкото прекарване на заразните болести, включитлено на covid-19.
A как да не стигаме до наднормено тегло и затлъстяване или как да се справим с тях, ако вече сме ги достигнали? Отговорът със сигурност не е в спазване на диета. Нито в изтощителни тренировки или комбинация от двете. Отговорът е много по-комплексен и в същото време по-лесно постижим, когато човек разполага с правилната информация.
Такава информация споделя в “Мама Говори” д-р Ангелина Недялкова, ендокринолог и диетолог, лекар и майка, както и актвен просветител, който използва социалните мрежи, за да споделя ценна информация и да провокира към размисъл. Вижте профила на д-р Ан в Инстаграм (https://www.instagram.com/drnedyalkova/) и чуйте разговора ни с нея за теглото, излишните килограми и успешната борба с тях.
27/10/2021 • 49 minutes, 53 secondes
Как да говорим с децата за смъртта
Има теми, по които е трудно да се говори с децата. Трудно е да обясниш откъде идват бебетата, какво е любовта или защо понякога възрастните решават да се разделят. Най-трудно обаче е да обясниш какво е смъртта и защо настъпва.
И все пак рано или късно настъпва момент, когато един родител трябва да говори с детето си по тази трудна тема – дали защото то е достигнало възраст, на която започва да (си) задава въпроси или защото загубата на близък човек ги е провокирала.
Как да говорим с децата за смъртта? Има ли подходящо време? Има ли правилни думи? Как да им помогнем да проумеят нейната безвъзвратност? Как да ги подкрепим, ако минават през процеса на траур заради загубата на близък човек или животно.
На всички тези и други въпроси по темата отговаря психолога Анастасия Грозева.
Анастасия Грозева е майка на четирима, психолог (магистър), лектор. Работи с родители и деца повече от 15 години.
През 2010 г. учредява организация за ранно детско развитие “Дом с крила“ и създава едноименен семеен център по немски модел. От 2014 г. до 2016 г. e преподавател в Нов български университет. През 2015 г. създава програма за работа със социално уязвими групи чрез методите на фотографията: "Фотография за социална промяна": www.facebook.com/NE.VIDIMI/
През 2019г. създава пространство за терапевтична работа “Ателие за семейството Пегас” - www.facebook.com/FamilyAtelierPegasus, което по настоящем посреща семейства и техните деца в трудностите, с които се срещат.
Повече за нея може да видите в личната Има теми, по които е трудно да се говори с децата. Трудно е да обясниш откъде идват бебетата, какво е любовта или защо понякога възрастните решават да се разделят. Най-трудно обаче е да обясниш какво е смъртта и защо настъпва.
И все пак рано или късно настъпва момент, когато един родител трябва да говори с детето си по тази трудна тема – дали защото то е достигнало възраст, на която започва да (си) задава въпроси или защото загубата на близък човек ги е провокирала.
Как да говорим с децата за смъртта? Има ли подходящо време? Има ли правилни думи? Как да им помогнем да проумеят нейната безвъзвратност? Как да ги подкрепим, ако минават през процеса на траур заради загубата на близък човек или животно.
На всички тези и други въпроси по темата отговаря психолога Анастасия Грозева.
Анастасия Грозева е майка на четирима, психолог (магистър), лектор. Работи с родители и деца повече от 15 години.
През 2010 г. учредява организация за ранно детско развитие “Дом с крила“ и създава едноименен семеен център по немски модел. От 2014 г. до 2016 г. e преподавател в Нов български университет. През 2015 г. създава програма за работа със социално уязвими групи чрез методите на фотографията: "Фотография за социална промяна": www.facebook.com/NE.VIDIMI/
През 2019г. създава пространство за терапевтична работа “Ателие за семейството Пегас” - www.facebook.com/FamilyAtelierPegasus, което по настоящем посреща семейства и техните деца в трудностите, с които се срещат.
Повече за нея може да видите в личната ѝ страница - www.facebook.com/AnastassiaGrozevaPsychologist.
20/10/2021 • 40 minutes, 49 secondes
Какво ново на книжния пазар?
От къде разбираш за най-новите заглавия на книжния пазар? Как избираш коя книга да прочетеш? Ваня и Маги, водещите на "Мама говори", имат любимо място за ревюта на книги - https://hrisilandia.com/.
Гост на епизода е самата Хриси Спасова от Хрисиландия. След като направихме с нея подкаст в началото на лятото с идеи за книги на плажа, сега отново се събрахме, за да разкажем кой какво е прочел и какво ново ни очаква на книжния пазар.
Хриси е една ходеща енциклопедия, която живее с книгите. Разказва сюжети и помни заглавията и авторите, така както Ваня помни имената на упражненията, а Маги състава на най-изисканата рецепта.
От Хриси научихме, че САМО за това лято има 3 нови издателства
- издателство Бениториал с трилъра "Удавниците";
- издателство Лютиче с "Щипка пакости: Любов, захар и магия", книга за магии в кухнята. Хриси горещо я препоръча!;
- издателство Каничка "Момиче на име октомври".
Книгата фоворит за това лято на Хриси е "Островът на изгубените дървете" на Елиф Шафак.
За още идеи, както и признания кой какво интересно е прочел това лято, чуй целия епизод!
Благодаря ти, че ни слушаш! Не забравяй да харесаш този подкаст, да го споделиш с приятели и ни сподели в коментар коя е твоята любима книга от изминалото лято.
13/10/2021 • 35 minutes, 13 secondes
Как стресът ни разболява
Живеем в невротично време. Във време на пандемия. Но Covid-19 не е единственият вирус, който ни заплашва. Един друг, по-невидим и не по-малко коварен вирус достига до мъже и жени, до по-млади и по-стари, и дори до децата. Това е вирусът на стреса.
В една или друга степен всеки от нас е подложен на стрес. В малки дози стресът може да бъде градивен, да ни задвижва и да ни тласка напред. Когато обаче дозите на стрес нараснат, а механизмите за справяне с него - отслабнат, се стига до умора, прегаряне и дори до сериозни физически и/или психологически проблеми.
В “Мама говори” гостуват две дами, които имат практически и са помогнали на много хора да се справят с разрушителните последици от стреса. Бистра Танева, мануален терапевт, и Калина Ралева, йога инструктор и инструктор по нейрографика, имат богат практика, в която съчетават различни техники за отпускане, свързване със себе си и възстановяване на баланса между тяло, ум и емоции.
С Бистра и Калина си говорим:
- За пагубните последици от натрупания и неотработен стрес
- Как да разграничим градивния от деструктивния стрес
- Как да разберeм, че сме подложени на деструктивен стрес и че тялото ни вече не се справя с него
- Как да избегнем подобно натрупване чрез превантивни практики
- Какво да правим, ако вече сме минали собствения си праг на стрес - търпимост и имаме нужда от помощ
- Как да намираме време за балансиращи и съхраняващи практики в ежедневието - не, няма да ви убеждаваме да ставете половин час по-рано, за да медитирате, докато децата спят!
Разговорът е изключитлено практически - ориентиран, за да може всеки да намери в него подходяща за себе си идея и да започне да прилага, още докато слуша подкста!
Можете да откриете Бистра тук: https://www.facebook.com/profile.php?id=100005409902530
А Калина тук: https://www.facebook.com/kalidevi
06/10/2021 • 53 minutes, 27 secondes
Модерно родителство
Какво означава за теб терминът “модерно родителство” ? Смяташ ли, че днес отглеждането на дете/деца е по-трудно отколкото преди няколко десетилетия?
Този епизод на подкаста “Мама говори” е част от инициативата на Нестле “Модерното родителство”. Кампанията се фокусира върху темата за баланса между работа, социален живот и семейство и за проблемите, които най-силно засягат съвременните родители. Освен натиска от обществото, това са разпределянето на ангажиментите между майката и бащата, ролята на социалните мрежи и други.
Тази седмица наши гости в подкаста "Мама говори" са актрисата Весела Бабинова и собственикът на моден бранд и предприемач Денина Ма̀ртин.
С тях си говорим по женски за:
- Модерното родителство и неговите предизвикателства
- Как се справя всяка една от нас с баланса между работа, семейство и социален живот
- Каква е ролята на бащата в модерното родителство
- На какво ни научи майчинството
Пожелаваме ти приятно слушане и очакваме твоето мнение в коментарите. Благодаря ти, че ни слушаш. Не забравяй да харесаш този подкаст, да го коментираш и споделиш с приятели.
#ParentingMyWay #ModernParenting #ModernoRoditelstvo #nestlebaby #nestlebaby_bulgaria #MamaGovori
29/09/2021 • 45 minutes, 4 secondes
Какво НЕ знаеш за възстановяването след раждене!
Всяка жена, дала живот, има право на възстановяване.
Противно на разпространеното схващане, възстановяването не е ограничено до свалянето на килограми. То е процес, който има своите физическа външна, физическа вътрешна, емоционална и дори духовна страна!
Възстановяването отнема време и това време е различно за всяка жена. Определя се от състоянието ѝ преди раждането, от протичането на бременността и раждането, от начина ѝ на хранене и на движение, от гените ѝ, от това дали получава подкрепа и помощ след раждането.
Когато тялото не е напълно възстановено, то може да носи хранителни дефицити, хормонален и емоционален дисбаланс, изкривявания и други, които незабележимо, но системно влияят негативно на оптималното здраве и качество на живот.
В този епизод на подкаст говорим за:
- Значението на възстановяването след раждане
- Защо то е процес, а не цифра върху кантара
- Кои са нещата, на които майката ѝ близките ѝ трябва да обърнат внимание, за да протече ефективно възстановяване
- Какви грешки се допускат в този процес и как да бъдат избегнати
Благодарим ти, че ни слушаш! Не забравяй да харесаш този епизод и да го споделиш с приятелка. Очаквай ни отново следващата сряда.
22/09/2021 • 34 minutes, 17 secondes
Отново на училище
Първият за новия сезон епизод на подкаста „Мама говори“ съвпада с първия учебен и с него искаме да пожелаем успешна учебна година на всички ученици и техните родители!
В първата част на подкаста Ваня и Маги разказват за изминалото лято и за всички нови проекти, които да очаквате от нас до края на календарната година:
- новите серии на подкаста
- новото издание на програмата ни за възстановяване след раждане „Не на диастазата“
- напълно новата ни програма „Секси дупе, здрав таз“, която решава проблеми с тазовото дъно и заздравява мускулите в тази много специална област
- нещо зимно и много вкусно, върху което работим съвместно с шеф Деси Славчева и с което ще ви изненадаме приятно преди коледните празници
Във втората част на подкаста ни гостува журналиста и учител от „Заедно в час“ Златина Георгиева създател на 365idei.bg, която миналата година спечели награда от Академията за жени предприемачи на Нов български университет с проекта си „365 идеи за качествено време с децата“. Със Злати си говорим за:
- Образователните нужди на децата в света на дигиталните технологии и covid-19
- Как ние като родители можем да им помогнем в образователния процес
- Защо е важно да прекарваме „качествено време“ с децата и как да го правим
- Какъв е новият проект на Злати и как с негова помощ децата ще научават любопитни факти за света и ще повишат грамотността си
Благодарим ти, че ни слушаш! Очаквай ни отново, следващата сряда!
15/09/2021 • 47 minutes, 40 secondes
Кои книжни заглавия да не пропуснеш това лято?
Екипът на „Мама говори“ се готви за лятото. През юли и август няма да имаме нови епизоди, защото ще се отдадем на заслужена почивка и четене на книги.
Затова в последния за сезона епизод на подкаста си говорим за книги и за интересни заглавия, които да прочетем през летните месеци.
На гости ни е Хриси от https://hrisilandia.com/ - една жена, която не просто обича книгите, а кара и нас да споделим любовта ѝ чрез прекрасните ревюта, които споделя в сайта си и артистичните снимки в профила ѝ в Инстаграм. През последната година избирахме какво да четем, вдъхновени именно от Хриси, за което ѝ благодарим!
Надяваме се, че с участието си в подкаста ще вдъхнови и вас за четива, с които да се насладите още по-пълноценно на лятото.
Освен за интересни летни заглавия, с Хриси си говорим за:
- Нейната професия като ПР на голямо издателство
- Задължителните ученически списъци с летни книги, които не са актуализирани от нашето детство
- Стойностните съвременни български автори
- Отношението към авторските права и защо размяната на pdf книги в Интернет е пиратска практика, която ограбва и демотивира авторите
- Интересни заглавия, които да не пропуснеш това лято
- какво ще прочетем ние самите и защо
Благодарим ти, че ни слушаш! Не забравяй да харесаш този подкаст, да го коментираш и споделиш с приятели. Желаем ти весело, подвижно и свежо лято с много време за четене на любими книги.
30/06/2021 • 50 minutes, 16 secondes
Как да помогнем на детето да проговори?
Всяко нещо, което детето ни прави за първи път, е незабравимо за нас – първата усмивка, първото гукане, първото зъбче, първата дума, първото „мама“…
Защото първата дума не винаги е „мама“, но която и да е тя, няма по-сладка от нея! За тах, за сладките първи думи на детето, става въпрос в този епизод на „Мама говори“.
Говорим си за речта, за говора и общуването с малкото дете. За начините, по които ние, родителите, можем да стимулираме проговарянето. За различни техники и практики с доказана ефективност, които не само могат да помогнат на детето да проговори по-лесно, но са и чудесен начин за споделено време, внимание и игра.
Наш гост е Елена Мантовска, създател на курса “Сладки думи“- https://5pod5.com/%D1%81%D0%BB%D0%B0%D0%B4%D0%BA%D0%B8-%D0%B4%D1%83%D0%BC%D0%B8/ за стимулиране на проговарянето и подкрепа на общуването с бебето и детето. Ели е обучител, майка на 3 деца, създател на сайта www. 5pod5.com, водещ на подкаста Лисиците четат с детски аудио книги с идеи за четене с взаимодействие: https://5pod5.com/podkast/ и основател на Читателски клуб Детето и ние: https://www.facebook.com/groups/2844368939174043, в който може да намерите полезна информация за всякакви книги за родителство и отглеждане на деца.
Курсът „Сладки думи“ - https://parentacademy.bg/online-courses/sladki-dumi/ е онлайн-базиран видео курс от 10 модула, допълнителни материали за четене и Дневник на родителя. В него Ели събира собствения си опит с този на логопед и психолози. Идеята е да предостави полезна и практична информация на родители на деца от 0 до 3 години за съвместни занимания, подкрепящи развитието на общуването и речта. Курсът е достъпен през платформата на „Академия за родители“ като всяко семейство, закупило курса, може да премине през 10-те в удобен за него ритъм, без да е ангажирано с физическо присъствие или спазване на конкретни часове.
23/06/2021 • 50 minutes, 26 secondes
Защо е важно да правим секс?
“Сексът преди всичко е място на комуникация. Както хората разговарят в живота, така ще разговарят и в секса.”, това споделя гостът на този епизод в Мама говори.
Гинка Георгиева, психолог, психотерапевт и сексолог. Като специалист в областта на сексологията и от нейният дългогодишен опит, Гинка отговори на въпросите:
Трябва ли сексът да отговаря на определени критерии?
Колко често трябва да правим секс? Има ли здравословна порция секс?
Кога една двойка трябва да потърси помощ?
На какво се дължи спадът на либидото след раждане?
Проблем ли е понижаването на либидото?
Важно ли е всеки път да изпитваме оргазъм?
Кога да започнем да говорим с децата за секс?
Със сигурност ще научиш много нови неща от разговора с Гинка. Можеш да я последваш в инстаграм - https://www.instagram.com/healingwords.bg/ или да посетиш нейния сайт https://healingwords.bg/, където има интересни публикации по темата за сексуалността.
Благодаря ти, че ни слушаш! Ще се радваме да харесаш този подкаст, да го споделиш с приятели и се абонирай за нас в твоята подкаст платформа, за да не пропуснеш новия ни епизод следващата сряда.
16/06/2021 • 36 minutes, 10 secondes
Какви обувки да носим през лятото?
Как си избираш обувки?
По цвят? По модел? По последна мода?
Или по това как обувката днес ще се отрази на тялото ти след 20, 30 и 40 години.
Малко хора се замислят за последно, а повечето и въобще не подозират за тази връзка. Точно за нея си говорим в този епизод на подкаста.
Стъпалата са основата на тялото и от тях зависят стабилността и устойчивостта на коленете, тазобедрените стави, кръста, гърба и дори врата. Те определят стойката и походката ни. Влияят на баланса и цялостната биомеханика на тялото ни.
А онова, което влияе на стъпалата ни, са обувките.
От подкаста ще научиш:
- как ни вредят токчетата и какви са дългосрочните последици от дългото им носене
- защо е важно да ходим повече боси и да ползваме минималистични обувки
- каква е разликата между равна, спортна и минималистична обувка
- как да си направиш терен за босо ходене у дома
- какво накара една жена да се откаже от 180 чифта маркови обувки и какви бяха последиците от това
Благодарим ти, че ни слушаш. Не забравяй да харесаш този подкаст да го коментираш, да го споделиш с приятели и ни очаквай отново следващата сряда.
09/06/2021 • 37 minutes, 26 secondes
Помощ! Развеждам се!
Според официалната статистика около 50% от браковете завършват с развод. С оглед на това, че много двойки живеят на семейни начала без брак, процентът на разделените е много по-голям.
Раздялата носи емоционални последици за всеки един от двойката, но когато са намесени деца, нещата са много по-страшни, защото те са най-потърпевши.
Все пак разделите са факт и сме сигурни, че всеки съвестен родител би искал да спести на детето си травмата от приключващите отношения. Затова се обръщаме към специалиста Анастасия Грозева. От новия епизод на подкаста Мама говори ще научиш:
- как да направим родителската раздяла по-лека за децата
- кои са грешките, които е добре да избягваме
- кои са сигналите, подсказващи ни, че не постъпваме, както трябва
- какво може да травмира детето и как да подходим в деликатна ситуация като тази
Благодарим ти, че ни слушаш. Не забравяй да харесаш този подкаст, да го коментираш и да го споделиш с приятели.
Анастасия Грозева е майка на четирима, психолог (магистър), лектор. Работи с родители и деца повече от 15 години.
През 2010 г. учредява организация за ранно детско развитие “Дом с крила“ и създава едноименен семеен център по немски модел. От 2014 г. до 2016 г. e преподавател в Нов български университет. През 2015 г. създава програма за работа със социално уязвими групи чрез методите на фотографията: "Фотография за социална промяна": www.facebook.com/NE.VIDIMI/ През 2019г. създава пространство за терапивтична работа “Ателие за семейството Пегас” - https://www.facebook.com/FamilyAtelierPegasus, което по настоящем посреща семейства и техните деца в трудностите, с които се срещат.
Повече за нея може да видите в личната ѝ страница - https://www.facebook.com/AnastassiaGrozevaPsychologist
02/06/2021 • 44 minutes, 16 secondes
Кога да започнем да четем на детето
Предстои пролетното издание на традционния пролетен Панаир на книгата, което ще се проведе от 31 май до 6 юни на площада пред НДК и ще бъде най-мащабното книжно изложение след началото на пандемията.
За културната програма на Панаира си говорим с Деси Алексиева от Асоциация "Българска книга". Но с нея коментираме и много други интересни теми, сред които:
- какво се случва с детската книга в света на дигиталните технологии
- кога да започнем да четем на детето
- докога да продължим
- с какво се отличават децата, чийто родители им четат редовно
- как да четем на най-малките
Нашият гост е изключително интересна дама! Освен че е майка на 5 деца с 20 годишна международна корпоративна кариера, тя е и създател на Fox Book Cafe - културен център, в които са добре дошли и малки и големи. В своето уютно пространство Деси провежда четения за деца от 0 до 3 години - един нов за България и изключително интересен формат! Деси е още основател на фодация "Деца и книги" и водещ на подкастите "Лисиците четат" - https://foxbooks.bg/lisicite-chetat-podcast/ и "Всяка книга си има история" - https://foxbooks.bg/podcast-vsyaka-kniga-si-ima-istoria/
26/05/2021 • 45 minutes, 54 secondes
Какво прави една диета успешна?
Морето от информацията ни залива отвсякъде и на всякакви теми. Храненето и храната не отстъпват и заемат една голяма част от това море. Едва ли има човек, който да не знае какво са въглехидрати, мазнини, протеини, фибри и колко важни са те за нашето тяло.
Всяка година излиза нова диета, която е все по-научно обоснована и има все по-невероятен ефект върху последователите си. Защо тогава имаме проблем с килограмите? Защо продължаваме да търсим перфектната диета? Защо все повече хора имат проблем с храната? Вече дори и десет годишни деца използват храната за отдушник на емоциите си.
С нашият гост д-р Нели Павлова, психолог, магистър по хранителни разстройства или т.нар. хранителен терапевт си говорим подробно по темата за храненето. В този епизод на подкаста ще научиш:
- Кои са видовете хранителни разстройства и как да ги разграничаваме
- Защо все повече храна са обсебени от храната
- От къде да започнем, ако имаме проблеми с храната и/или искаме да отслабнем
- Какво е емоционално хранене и как да се справим с него
- Как да свалим мазнини в областта на корема
- Как влияе личният пример на родителите относно храненето и храната върху децата
- Как да говорим с децата си за храната
- Препоръчва ли д-р Нели Павлова гладуването или т.нар. циклично гладуване?
Можеш да намериш повече информация за д-р Нели Павлова на нейния сайт https://www.thenpclinic.com/, а също и да я последваш в инстаграм https://www.instagram.com/the.npclinic/
Благодарим ти, че ни слушаш! Ще се радваме да харесаш този епизод и да го споделиш с приятели. Последвай ни в Stitcher, Apple Podcast, Soundcloud или Spotify, за да не изпускаш новите ни епизоди. Ако имаш въпроси, напиши ги в коментар или ни пиши на info@mamasum.bg
19/05/2021 • 53 minutes, 43 secondes
Защо дъщерите ни не се харесват?
Знаете ли, че 62% от момичетата на възраст между 10-17 години използват филтри или приложения, за да променят начина, по който изглеждат на снимките си?
1 от 10 момичета е пропускало училище заради негативни коментари, получени в социалните мрежи.
24% от момичета не се чувстват красиви, ако не получават харесвания на снимка, която публикуват в социалната мрежа.
Тези момичета са нашите дъщери и те израстват неуверени в собствената си красота, в собствената си стойност, в самите себе си, защото социалните мрежи, в които прекарват все повече време, им сервират непрекъснато образи на недостижима, изкривена от филтри, дигитализирана красота. Тази красота се превръща в стандарст, с който дъщерите ни се сравняват.
Сигурни сме, че всяка майка харесва дъщеря си такава, каквато е! Важното обаче е и те да се харесват. А нашата роля като родители и като общество е да им помогнем. Да ги защитим от влиянието на изкиривената дигитална красота и да им помогнем да изградят самочувствие и увереност, които ще им помогнат да растат щастливи и уверени.
Това е мисия, която от години следва и брандът Dove. Целта им е до 2030 г. да помогнат на ¼ милиард млади хора да изградят положително възприемане на тялото си и самочувствие. Правят го чрез различни кампании, обучителни семинарии, създаване на ресурси за родители и учители, колаборации с училища, родителски асоциации и известни личности.
У нас тази година стартира проектът Dove Self Esteem, който се провежда съвместно с Асоциация Родители, Академия за родители и редица уилища. На страницата на кампанията - https://www.dove.com/bg/stories/about-dove/dove-self-esteem-project.html можете да откриете и свалите изключително полезни ресурси, които да свалите, разгледате и използвате, за да говорите с дъщеря си и да ѝ помогнете да бъде по-уверена в собствената си красота.
Колкото повече майки, родители, учители, хора застанат зад идеята да променим разбиранията и стандартите за красота, толкова повече уверени и щастливи ще растат нашите дъщери! Нека им помогнем и ги подкрепим!
12/05/2021 • 39 minutes, 8 secondes
Тайните на великденската трапеза
В това празнично издание на "Мама Говори" ни гостува любимият на много от вас кулинарен блогър Йоана от Кулинарно с Йоана.
С нея обсъждаме подробно великденските кулинарни обичаи и традиции у нас и по света.
От разговора ни ще научите:
- какво е общото между "мая" и "магия"
- кои са тайните на перфектния домашен козунак - какви продукти да използвате, как да го замесите, за какво да внимавате, какви грешки да избегнете, какви замени може да направите
- какви безопасни и доказано ефективни методи за боядисване на яйца да приложите
- как да се насладите на празничните трапези, без да прекалите с количеството и да качите нежелани килограми.
Сигурни сме, че разговорът ни с Йоана ще ви вдъхнови кулинарно и ще ви настори на празнична вълна.
Целият ни екип ви желае здраве и светли празници!
28/04/2021 • 56 minutes, 56 secondes
Перфектна или щастлива майка?
Каква си ти и от какво имат нужда децата ти?
Често в работата ни с майки се срещаме с жени, които се опитват да бъдат перфектни, да случват всичко в грижата и отглеждането на детето „по учебник“, и се чувстват зле, ако нещо не се получи по план.
Перфекционизмът е нещо, възпитано у нас от родители, от учители и от обществото. В даден етап от живота, то може да бъде полезно, защото подхранва амбицията да учиш, да се докажеш, да си намериш добра работа, да се развиваш. Когато се появят децата обаче, перфекционизмът може да се превърне в пречка.
Майката, стремяща се към перфектност, скоро разбира, че нещата не могат да се случват по начина, по който са случвали преди детето. Плановете се правят трудно, а спазването им е още по-трудно. Подреждането на дома, организирането на задачите, справянето с всичко често пъти е мисия невъзможна. Опциите обаче са две – да го приемеш и да не позволиш на перфекционизма ти да те измъчва или да се съпротивляваш, да изпитваш чувство на вина, че не се справяш, да си тревожна и да позволиш всичко това да се отрази негативно на теб и на хората, които най-много обичаш.
Какво е перфекционизмът, как и защо да не му позволяваме да диктува живота ни, защо щастливата и балансирана майка не държи на перфектността – за всичко това си говорим в „Мама говори“.
21/04/2021 • 37 minutes, 42 secondes
Помисли преди да ме изхвърлиш!
"Е, ще изхвърля САМО една чаша!” Си мислиш ти и още 7 милиарда души на планетата!
Замисляла ли си се какво огромно количество боклук изхвърляме. Колко много боклук правим всеки един ден, без дори да осъзнаваме - чашки от кафе, пластмасови бутилки, сухи и мокри кърпички, найлонови торбички, клечки за уши, клечки за зъби, играчки, дрехи, хартия, картон, пластмасови кутии, вилички, лъжички ... списъкът е безкраен, както и безкрайната гледка от боклуци, която виждаме навсякъде около нас.
Често си мислим, че решението е в разделното изхвърляне на отпадъците, но всъщност е най-добре, въобще да НЕ произвеждаме боклуци.
Възможно ли да живеем живот с нулев отпадък? По този въпрос си говорим с нашия гост Блажка Димитрова (Благичка). Автор на книгата “Живот с нулев отпадък” и създател на ПЪРВИЯ Zero Waste ресторант в България, в който не само се стараят да НЕ изхвърлят отпадъци, но също така подават ръка на хора в неравностойно положение.
Да си носим винаги шише с вода, да имаме своя торбичка и да си носим чаша за кафе. Това са 3те базови неща, с които да започнем, казва Благичка. Промяната към живот с нулеви отпадъци не се случва за една нощ. Това е процес, в който се развиваш. И е важно да го направим не само, за да живеем в по-чист град/село, но и за да възпитаваме в нашите деца култура на уважение. Да се научим да не изхвърляме и заменяме с лека ръка предмети, защото това отношение се пренася и върху връзките ни с хората.
Чуй подкаста ни с Благичка и научи много практични съвети как да преминеш към живот с нулев отпадък, защото си заслужа.
Книгата на Благичка можеш да поръчаш - https://www.raketabooks.com/bg-product-details-36.html
Направи поръчка от нейния ресторант тук - https://blagichka.com/onlain-magazin-za-hrana
Благодарим ти, че ни слушаш. Не забравяй да харесаш този подкаст да го коментираш, да го споделиш с приятели и ни очаквай отново следващата сряда.
14/04/2021 • 56 minutes, 4 secondes
Как да почистим дома си без химия
Едва ли има дом, в който през пролетта да не се прави основно пролeтно почистване. В домовете с малки деца пък ежедневното чистене е нещо, без което не може!
Какво обаче значи "чист дом"?
През последните години започнахме да свързваме това понятие с употребата на все повече химия - различни препратати за под, баня, тоалетна, стъкло и фаянс, обезмаслители, дезинфектантни, спрейове за полиране и какво ли още не!
Дали обаче тези препарти наистина почистват или само създават илюзия за чистота? По какъв начин влияят на въздуха в дома? Как се отразяват на кожата и каква е връзката им с алергиите? Какво се случва с химията, която изливаме в канала след почисване? А с всички туби и флакони от почистващи препарати, 80% от които не са био разградими?
Има ли алтернатива и може ли да почистваме без химия? Защо е важно да помсилим за промяна?
По тези и още полезни теми, свързани с пролетното и почистването въобще си говорим в "Мама говори".
07/04/2021 • 41 minutes, 23 secondes
Какво да готвим през пролетта?
Може би си чувала, че е добре да се готви сезонно. Но успяваш ли да го правиш? Знаеш ли кои са сезонните храни през пролетта и как да ги приготвяш, така че да бъдат одобрени от близките ти и най-вече от децата?
Ако се нуждаеш от свежи идеи, чуй новия епизод на „Мама говори“!
В него коментираме още:
- Защо е важно да готвим сезонно?
- Каква е ролята на пролетните пости?
- Необходимо ли е да правим пролетен детокс?
- Как да насърчим децата да хапват повече зеленчуци?
- Как да разнообразим менюто си?
Благодаря ти, че ни слушаш! Не забрваяй да харесах този подкаст, да го коментиираш, да го споделиш с приятели и ни очаквай отново следващата сряда.
31/03/2021 • 42 minutes, 47 secondes
Какво трябва да знаем за очите си?
Бифокалните очила (за близко и далечно виждане) са били измислени от Бенджамин Франклин. Според една легенда ги е създал, за да може да чете и пише, но в същото време да може да оглежда красивите момичета минаващи наоколо.
Тази история и още много интересни факти и медицински обоснования за очите ни разказва доктор Луиз Панайотова, офтолмолог, създател на инстаграм профила blueyedoctor.
С нея си говорим за:
👉 Кога и защо трябва да водим децата на профилактичен преглед?
👉 На какъв период възрастните трябва да ходят на профилактичен преглед?
👉 Задължителен ли е прегледа през бременността?
👉 Защо е важно развитието на зрението при бебетата?
👉 Важно ли е каква храна приема майката през бременността, за да подпомогне развитието на бебето/детето.
👉 Важно ли е децата да носят слънчеви очила и защо?
👉 Да носим ли защитни очила при работа с компютър?
Благодарим ти, че слушаш Мама говори. Не забравай да харесаш този подкаст, да го коментираш и ни последвай, за да не изпуснеш новия ни епизод следващата сряда.
24/03/2021 • 48 minutes, 22 secondes
Как да се справим с травмата от спонтанен аборт?
Според статистиката всяка 4-та жена преживява спонтанен аборт. За тази 4-та жена обаче статистиката не е цифра, а лично преживяване. Дълбоко. Интимно. Болезнено.
За травмата от спонтанния аборт и нейното преодоляване си говорим в „Мама говори“ с психолога Анастасия Грозева:
- Какво представлява аборта от психологическа гледна точка?
- Защо е важно абортът да бъде „обговорен“ и загубата призната, за да може жената да продължи напред след тази загуба?
- Защо тази загуба не е лична на жената, а на цялото семейството и то не бива да бъде изолирано?
- Какъв е процесът на преодоляване на травмата?
- Как непреживяната и непреодоляна травма може да се отрази негативно на майката, на партньора ѝ и на бъдещите им жена?
- Как мъжът преживява спонтанния аборт, какви са неговите емоции и как двамата да си дадат необходимата подкрепа?
- Колко време е добре да си даде двойката преди отново да направи опит за създаване на дете?
- С какво близките и приятелките на майката могат да я подкрепят, за да мине по-лесно през периода след аборта?
Анастасия Грозева е майка на четирима, психолог (магистър), лектор. Работи с родители и деца повече от 15 години.
През 2010 г. учредява организация за ранно детско развитие “Дом с крила“ и създава едноименен семеен център по немски модел. От 2014 г. до 2016 г. e преподавател в Нов български университет. През 2015 г. създава програма за работа със социално уязвими групи чрез методите на фотографията: "Фотография за социална промяна": www.facebook.com/NE.VIDIMI/ През 2019г. създава пространство за терапивтична работа “Ателие за семейството Пегас” - https://www.facebook.com/FamilyAtelierPegasus, което по настоящем посреща семейства и техните деца в трудностите, с които се срещат.
Повече за нея може да видите в личната ѝ страница - https://www.facebook.com/AnastassiaGrozevaPsychologist
17/03/2021 • 32 minutes, 41 secondes
Зад кулисите и историята на създадаването на "Мама вдъхновява"
Историята на картите "Мама вдъхновява"
В този малко по-различен подкаст, ви каним да надникнете "в кухнята" и разказваме как създадохме нашия най-нов продукт - интерактивните карти "Мама вдъхновява".
Нарисувани от Неда Малчева, картите съдържат 33 стъпки към по-добра форма и самочувствие, разделени в категории повече движение по-добро хранене и мотивация за лична грижа. Част от картите съдържат QR кодове, които отварят допълнителни видеа с упражнения, динамични тренировки и видео рецепти.
Вече получаваме първите отзиви за тях и сме много щастливи, че ви харесват толкова, колкото и на нас! Ако обаче се питате как се създава подобен продукт, може да научите цялата история на картите от новия ни подкаст. В него разказваме за идеята, за реализацията, за екипа, за трудностите по пътя, за сроковете и за крайния резултат.
От подкаста ще научите още как работим като екип, какво е важно за нас и кои са хората, без които не можем.
Самите карти "Мама вдъхновява" може да разгледате и поръчате през сайта ни www.mamasum.bg, а в скоро време ще ги предложим и в избрани книжарници и магазини.
10/03/2021 • 28 minutes, 25 secondes
Малката мечтателка и нейната създателка
В книгата си „Женски тела, женска мъдрост“ д-р Кристияне Аманпур пише, че има два типа майки – земни майки и майки творци на дъгата. Първите черпят енергия от това да са отдадени изцяло на децата си. Вторите имат нужда от своя свят – своето изкуство, кариера или бизнес. Да бъдеш от вторите не те прави лоша майка. Просто изисква повече енергия, за да успяваш да намираш време за всичко.
Днес в „Мама Говори“ ни гостува една майка творец на дъгата.
Константина Живова е ТВ водещ, блогър, влогър, автор на романа „Завинаги“, инфлуенсър и художник на пленителни цветни платна, които подписва с псевдонима Inly Artist.
В „Мама говори“ тя ни разказва за своя цветен цвят и как раздялата с първия ѝ мъж е станала повод да открие таланта си на художник.
• Как се създава картина?
• Какво стои зад псевдонима InlyArtsit
• Коя е Малката мечтателка и каква изненада ни подготвя
• Какво е да си майка на 2 момичета с 10 годишна разлика и да рисуваш всеки ден без изключение
За всичко това, за жирафите и за черните котки и за още много неща си говорим в първия мартенски епизод на „Мама Говори“.
03/03/2021 • 41 minutes, 47 secondes
Какво не знаем за матраците
Еднолицеви, двулицеви, ортопедични, с пяна, с пружини, водни, въздушни и т.н. Светът на матраците е необятен и изборът труден. Повечето хора залагат на най-новите технологии, вярвайки че те са надграждане над всичко съществуващо до момента.
В същото вярвала и архитект Росица Петрова, когато като бременна подготвяла дома си, за да посрещане бебето. Сменила паркета, мебелите, матраците, боядисала стените и таваните. Всичко било ново и чакало бебето.
И бебето дошло, но от раждането си започнало да боледува – чести и тежки респираторни заболявания. Росица ползвала био храна и козметика, щадящи средства за лечение, но нищо не помагало.
И когато вече не знаела къде да търси причината, попаднала на чужд материал за начина, по който ни влияят летливите органични съединения, отделяни от боите, мебелите и матраците в дома. Колкото повече четяла, толкова повече се замисляла дали здравословните проблеми на сина ѝ не са причинени от техния новообзаведен дом.
Една майка, готова да помогне на детето си, е способна на всичко! Включително да продаде дома си и да се премести другаде. Това направила и Роси. Сменила жилището с ново, ремонтирано и обзаведено само с естествени материали – вар, масив, естествен текстил. И детето ѝ престанало да боледува. Кошмарът свършил.
Смело решение, което се увенчало с успех. Но не било единственото, което Роси взела.
Сред нещата, които най-трудно намерила за новия си дом, бил матрак от естествени материали. В крайна сметка направила такъв от вълна. И когато вече го имала и се убедила е неговите предимства, се замислила, че може да помогне и на други семейства, които искат да спят върху естествени материи, а не върху отпадъчни петролни продукти.
Взела последната си заплата на архитект и създала Home of Wool – компания за производство на матраци и мебели от естествена вълна. Парите трябвало да ѝ стигнат за да издържа себе си и сина си в рамките на месец, и да завърти колелото на бизнеса. И то се завъртяло. В началото по-бавно и колебливо, но с времето все по-гладко и уверено.
6 години по-късно Росица Петрова е убедена, че е взела най-правилните решения в живота си, а Home of Wool предлага вълнените си продукти в Южна и Северна Америка, в Австралия и Западна Европа и разбира се – у нас.
В „Мама говори“ Роси разказва подробно своята история, историята на създадената от нея компания и ни запознава подробно с качествата на простичката вълна, които сме забравили, увлечени от модерните материи.
Ако сте на вълна избор на матрак, обзавеждане или ремонт, чуйте разговорът ни с Роси и нейните полезни съвети!
24/02/2021 • 40 minutes, 49 secondes
Как да се справим с подуването на корема?
Подуването на корема засяга много хора, особено жени. Леко подуване след по-обилно хранене или в края на деня е напълно нормално. Постоянното подуване, съпроводено с болка, може да бъде показател за синдром на раздразненото черво или друго функционално разстройство, което изисква консултация с лекар.
В този епизод на „Мама Говори“ си говорим за подуването, което най-често е предизвикано от начин на хранене и начин на живот. От епизода ще научите:
- Какво точно е подуването на корема?
- Кои са най-честите причини за него?
- Какви промени в начина си на хранене и начина си на живот да предприемете, ако страдате от подуване?
- В кои случаи непременно трябва да потърсите медицинска помощ?
Информацията в „Мама говори“ е само с информационен характер и няма за цел да поставя диагнози или да определя лечение. При съмнение относно здравословното ви състояние, обърнете се към вашия лекар.
17/02/2021 • 45 minutes, 42 secondes
Има ли с*** след децата?
Има ли живот след смъртта?
Елексир за вечна младост?
А секс след децата?
Все фундаментални въпроси, от които в Мама говори избрахме да коментираме третия!
В епизода преди празника на влюбените ни гостуват 2 майки, на съответно 2 и 3 деца, бивши участнички в нашата програма „Не на диастазата“, с които искрено и лично, откорвено и хумористично, по женски и без задръжки си говорим за:
- Първия контакт след раждането
- Промененото отношение към собственото тяло, към партньора и към секса
- Изненадите, за които не сме били подготвени
- Изобретателността, която проявяваме, когато детето спи в родителската спалня
- Планирания и спонтанния секс
- Начините, по които може да се съхрани интимността и страстта след появата на децата
Очакваме и вашите коментари по темата. Искрено и лично. Споделете по женски!
10/02/2021 • 48 minutes, 26 secondes
От какво има нужда едно бебе?
Списък за новородено и майката:
- четка за коса - за бебето
- крем за уморени крака - за майката
- лъжичка за изплакване на устата - за бебето
- ластичен колан за след раждане - за майката
...
Това е само една малка част от препоръчителните списъци с необходими неща за новороденото и майката, които ще откриете в Интернет или ще ви предложат в големите магазини. Често младите родители нямат идея кое за какво ще им трябва, но в желанието си да бъдат перфектните мама и татко харчат излишни пари и сдобиват с ненужни аксесоари, които никога не използват.
В този епизод на подкаста "Мама говори", Маги и Ваня, минават през един такъв списък и обсъждат кой продукт за какво служи, какво е необходимо и кое е напълно излишно.
Ако ще ставаш майка за първи път и се чудиш какво ще ти е необходимо, за да посрещнеш спокойно бебето у дома, изслушай този подкаст. Ако пък вече имаш дете ще се радваме да споделиш коя е била най-ползваната и полезна покупка за теб.
Благодарим ти, че слушаш подкаста "Мама говори". Не забравяй да харесаш този епизод, да оцениш и споделиш с приятели.
03/02/2021 • 55 minutes, 58 secondes
Когато бременността не е лека
Всяка бременност е специална. И всяка бременност оставя отпечатък върху бебето, майката и цялата семейна единица. Но някои бременности са по-различни от други.
Някои бъдещи майки се налага да спазват ограничения, да не се движат, да приемат медикаменти заради медицински риск от загуба на бебето. Такава бременност със сигурност е по-различна от бременността на майка, която може да се движи свободно и да не променя начина си на живот до раждането. Съответно и емоциите, през които преминават такива майки са различни.
За тези емоции, за подкрепата, от която се нуждаят майките с проблемни бременности и за начина, по който могат да си помогнат, си говорим с психолога . и психотерапевт Анастасия Грозева. Освен че има дългогодишен опит в консултиране на семейства с деца и професионален интерес, фокусиран върху ранното детско развитие, Анастасия е и майка на 4 деца. Това я направи перфектният събеседник за нашия разговор, а в него се включи 9-месечният ѝ син Митко, който неочаквано се събуди по време на записа. На моменти ще чувате негово щастливо гукане.
Благодаря ви, че ни слушахте! Не забравяйте да харесате този подкаст, да го коментирате, да го споделите с Ваши приятели и ни очаквайте отново следващата сряда.
27/01/2021 • 33 minutes, 16 secondes
По женски със Силвия Павлова от Wooden Spoon
Честита нова 2021 година на всички наши слушатели. Благодарим ви, че ни слушате! Нека новата година да бъде много здрава и изпълнена със смисъл и щастие за вас и вашите любими хора.
С първия ни подкаст за 2021 година откриваме и нова рубрика “Жени предприемачи и вдъхновителки”. В тази нова рубрика ще ви срещаме с интересни дами успели да създадат и развият свой собствен бизнес.
Може и да не познавате първия ни гост по име, но сме сигурни, че сте чували за Wooden Spoon и най-вероятно ползвате техните продукти. Това е българска фирма за био козметика, която се прочу през последната година с това, че влезе в кралската книга с продукт за грижа за наследника.
Създателят на компанията, Силвия Павлова е сърдечен, интересен, деен и чаровен човек с много интересна история и богат опит. Говори толкова увлекателно, че едва успяхме да съберем разговора в един час. Със сигурност ще я поканим на втора среща, тъй като дори не успя да ни разкаже повече пикантерии около церемонията в кралския двор и удостояването на Wooden Spoon с кралски почести.
Разговорът със Силвия протече по женски и ни разказа за много и различни неща:
- как като студент е ходила на практики в различни държави и знае 5-6 езика;
- какви практики прилага с децата си от наученото в Китайското и Френското си семейства;
- как и къде е започнала историята на Wooden Spoon;
- какво трябва да знаем за козметиката;
- как да използваме кремовете за оптимален ефект;
- и още много други.
Насладете се и се вдъхновете от този приятен разговор на разходка или в компанията на ароматно кафе. Споделете го с приятели, харесайте го, коментирайте го и бъдете с нас отново следващата сряда.
20/01/2021 • 1 heure, 7 minutes, 19 secondes
Уроците на 2020 година
В този последен за годината епизод на подкаста “Мама говори“ Ваня и Маги коментират отминаващата година:
- Коя е думата, с която всяка от тях би определила годината?
- Кой е принципът на шалтера и защо според Ваня той най-точно определя 2020 г?
- Кои са най-ценните уроци за нас на тази различна и предизвикателна година?
- Какво променихме?
- Какво ново направихме?
- Какво ни беше трудно?
- С какво ще запомним годината?
Един много личен и искрен епизод, в който споделямe с вас важни за нас неща, но вярваме, че с това ще ви провокираме да се замислите за важните за вас неща. А краят на годината е точното време да помислим, да анализираме, да си направим изводи и да продължим напред.
С вяра и надежда!
16/12/2020 • 24 minutes, 4 secondes
Могат ли да бъдат опасни етеричните масла?
Етеричните масла стават все популярни и употребата им все по-масова. Напълно безопасни ли са обаче тези субстанции или има неща, за които трябва да внимаваме и рискове, които да избегнем?
Това са част от въпросите, които задаваме на клиничния терапевт Милена Иванова. Говорим си обаче и за много други неща. За коледни аромати, за канела и карамфил, за тамян и портокал. Изобщо, този разговор ухае на Коледа.
Пак в духа на празника, на символите и знаците на съдбата, Милена ни разказва своята лична история, която изобилства от такива! Нейният път минава от България през САЩ, Полша, Австрия, Великобритания, Казахстан и Русия. След един развод с италианец, среща у нас мъжа на живота си бъдещ баща на детето си (точно като по филмите!), а след управлението на международни банки, решава да направи рязък завой и завършва ароматерапия в най-престижния институт в Лондон.
Чуйте разговора ни с Милена и нейната завладяваща история, а ако след него ви се прииска да изпълните дома си с ухание на канела или сочни цитруси, не поемаме отгорност.
09/12/2020 • 56 minutes, 42 secondes
Всичко за вирусите и бактериите обяснено от педиатър
Всеки епизод в „Мама говори“ съдържа ценна информация, но някои епизоди наистина не са за изпускане! Точно такъв е епизодът с педиатъра д-р Теа Александрова - mamadoc.bg - https://www.instagram.com/mamadoc.bg/
Д-р Теа обяснява базови понятия, с които е много важно да бъдем добре запознати, като например:
Каква е разликата между вирус и бактерия?
Кои са признаците на бактериална и кои на вирусна инфекция?
Как се лекуват вирусните инфекции?
Защо антибиотиците не лекуват вируси?
Има ли “силен” и “слаб” АБ?
Какво значи антибиотик “за всеки случай”?
Редно ли е да се пие антибиотик „профилактично“?
Какво е „антибиотична резистентност“ и защо трябва да ни е страх от нея?
Кога да заведем детето на лекар при наличие на болестна симптоматика и кога е по-добре да изчакаме
Как протича covid-19 при децата?
Какви са прогнозите на д-р Теа за развитието на covid епидемията?
Чуйте епизода и му помогнете да стигне и до други родители като го споделите в социалните мрежи! Нека тази полезна информация достигне до повече хора!
02/12/2020 • 1 heure, 2 minutes, 11 secondes
Проблемите с детския сън и как да се справим с тях
Всички знаем, че повечето бебета се будят нощем и родителите не се наспиват достатъчно. Но нерядко този проблем се запазва извън бебешка възраст. Или се появяват нови проблеми, свързани със съня като например:
- Трудности със заспиването вечер
- Трудности със събуждането сутрин
- Твърде кратък следобеден сън
- Твърде дълъг следобеден сън
- Труден преход от бебешка кошара към детско легло
- Труден преход от родителската спалня към детската стая
- Твърде ранен или твърде късен отказ от следобеден сън
За всички тези потенциални проблеми с детския сън, с които може да се сблъска едно семейство, си говорим с консултанта по детски сън и създател на сайта „Мамо, спи ми се“ Йоана Маринова.
Йоана споделя, че често към нея се обръщат за помощ родители, които споделят, че са на ръба на силите си. Трябва ли обаче да стигнем до този ръб, за да потърсим помощ? Достатъчно трудно е да бъдем родители и без да бъдем преуморени. Така че нека не стигаме до ръба, а да се погрижим за съня на детето и за собствения си сън навреме.
Чуйте разговора ни с Йоана и практическите съвети, които тя дава за по-добър детски сън.
25/11/2020 • 48 minutes, 25 secondes
Всичко, което знаеш за четенето е погрешно!
Четенето е магия. Четенето е лесно.
Има книги, които децата задължително трябва да прочетат. Ако започнем една книга, трябва да я завършим. Когато детето се научи да чете само, родителят няма нужда да му чете на глас.
Всички тези схващания са погрешни според докторанта по „Теория на четенето“ Вал Стоева.
„Четенето е алгоритъм.“, казва Вал. И за човешкия мозък не е никак лесно да схване този механизъм. Особено за детския мозък. Децата, трябва да четат книги, които са им интересни, а не книги, които „трябва да прочетат“. Ако една книга не грабне детето, не е добре да го насилваме да я чете. Четенето трябва да е приятно. Родителите, които продължават да четат на вече самостоятелно четящите деца, изграждат по-силна връзка с тях, счита Вал.
Вал Стоева се занимава с насърчаване на четенето сред децата повече от 10 години. Създател е на сайт Detskiknigi.com, а през 2013 г. основава фондация за насърчаване на четенето „Детски книги“. Носител е на званията „Посланик на библиотеките“ и „Рицар на книгата“. Основен координатор е на Национална награда „Бисерче вълшебно“.
Разговорът ни с нея в „Мама говори“ беше изключително интересен за нас, а надяваме се и за вас! Вал дава много идеи как да помогнем на децата след предучилищна възраст да развият и запазят любовта към книгата. И как да не им пречим. Защото често в опитите си да направим първото, постигаме второто.
18/11/2020 • 1 heure, 16 secondes
Помощ! Нямам време да готвя!
Много често чуваме от майките, с който общуваме: „Нямам време да готвя!“ и „Не готвя, защото нямам време“.
Ние вярваме, че приготвянето на домашна храна е важно, и че има начин времето да ни стига, ако го готвим „умно“.
• Какво значи да готвим „умно“?
• Кои са триковете, които пестят време в кухнята?
• Кои са най-честите пречки и как да ги преодолеете?
• Какво ви готвим ние за Коледния сезон?
Това са теми, които коментират Ваня и Маги в този много кулинарен епизод на „Мама говори“.
11/11/2020 • 36 minutes, 44 secondes
Нито ден без книжки
Казват, че хората, които четат книги, живеят много животи. А онези, които не четат – само един. Всеки четящ родител иска и децата му да четат, а за да събудим любовта към книгите, трябва да започнем от рано.
Кога е това „рано“?
Какви книжки са подходящи за бебешката възраст? А за тази на прохождащите деца? За децата между 4 и 7 години?
Какво отличава хубавата детска книга и как да се ориентираме в голямото многообразие на книжния пазар у нас?
Кои актуални заглавия си струват да им обърнем внимание?
Какво да правим с книжките, които детето ни вече е надраснало?
По всички тези и други интересни теми си говорим с Пирина Воденичарова, четяща майка и създател на най-голямата и активна Фейсбук група с информация за книжки за най-малките читатели – НитоДенБезКнижки.
04/11/2020 • 43 minutes, 9 secondes
Как сугестопедията насърчава детската креативност?
Сугестопедия и креативност - две понятия, които всички са чували, но може би не всички свързват.
Мнозина асоциират сугестопедията с лесно учене на чужди езици. В действителност методът, разработен от проф. д-р Георги Лозанов и използван повече по света, отколкото у нас, има за цел да отключи вътрешните ни ресурси и да направи ученето по-лесно за всеки. А това е особено важно за децата, защото те учат най-много.
Креативността пък е умение, което от топ 20 на най-необходимите умения през 2017 г, се премести в топ 5 през последната година. И ще заема все по-челни позиции в бъдеще в света, в който технологиите променят изцяло начина на живот и на работа. Иначе казано, ако децата ни не са креативни, ще им бъде по-трудно да реализират професионално. Проблемът е, че сегашните системи на възпитание, обучение и образование постигат всичко друго, но не и да насърчават детската креативност! Точно обратното прави сугестопедията.
За тези неща си говорим със Силвия Йорданова, ученичка на проф. Лозанов и създател на сайта https://pokajimi.com/, автор на курсове за деца и родители, както и на книги, написани по законите на сугестопедията.
28/10/2020 • 43 minutes, 44 secondes
Академия Първа Помощ
Още преди да станем родители се подготвяме за много неща.
Как да къпем бебето.
Как да сменяме пелени.
Да правим масаж.
Да почистваме пъпчето.
После идва бебето и разбираме колко сме неподготвени. Голямото учене едва сега започва. И само за няколко месеца ставаме експерти. Знаем как да успокояваме колики и растящи зъбки. Почистваме нослето от споли. Потъваме в безкрайните дебри на темата захранвнае, а после се борим с градински сополи, ставаме експерти на тема сваляне (или несваляне) на температура и т.н.
Дотук добре. Но сега да си признаем честно:
Колко родители знаят какво да правят, ако детето се задави и не може да поеме въздух?
Ако има травма? Ако отключи алергична реакция? Ако получи фибрилен гърч?
Това са състояния, за които ни е страх дори да си помислим. Спешни състояния. Животозастрашаващи. Не ги пожелаваме на никое дете или родител. И все пак те се случват. И изискват бърза и адекватна реакция от страна на родителя.
Знаете ли, че на много места в развитите държави хората се обучават как да реагират в подобни състояния още от предучилищна и училищна възраст? Не и у нас. И това е сериозен пропуск. Много по-сериозен от това да не знаеш устройството на жаба.
С този пропуск се борят д-р Витан Витанов и екипът лекари от Академия Първа Помощ. Те организират курсове за оказване на първа помощ при спешни състояния като един от курсовете е специално за спешни детски състояния.
Д-р Витанов гостува в „Мама Говори“ и ни разказва за работата на Академията, но и за всички онези състояния, за които е важно да знаем и да бъдем подготвени. Епизод, който задължително трябва да чуете! И после пак да си отговорите на въпросите по-горе.
21/10/2020 • 41 minutes, 49 secondes
Професия дула
Професия постпартум дула
Допреди няколко години не знаехме какво е дула, а днес у нас освен дули, които помагат при раждането има и постпартум дули. Такава е и днешната гостенка в „Мама говори“.
За значението на следродилния периода – първите 6 седмици след раждането – сме говорили и преди в епизода “Първите 40 дни с бебето“.
От разговора ни с Елеонора Стойкова - Мишева ще научите:
- с какво пост партум дулата помага на младата майка през първите седмици след раждането;
- защо тази помощ е необходима;
- как едно семейство с новородено бебе, което не може да ползва услугите на пост партум дула може да организира близките и приятелите си, така че да мине плавно през периода на адаптация и свикване с бебето.
Повече за Ели можете да научите на нейната ФБ страничка facebook.com/Вързопче-Щастие-Bundle-of-Joy-100803131677534
Епизодът "Първите 40 дни с бебето" можеш да чуеш тук https://soundcloud.com/mamgovori/prvite-40dni-s-bebeto
Благодаря ти много, че ни слушаш. Не забравяй да харесаш този епизод и да го споделиш с приятели.
14/10/2020 • 32 minutes, 38 secondes
Опасно ли е изгърбването при децата?
Когато бяхме деца и ни видеха наведени върху учебниците, ни казваха "Изправи се!". Сега някой от нас го повтарят на собствените си деца.
Защо се се изгърбват децата?
Обикновено посочваме като причина обездвижването, дъглото седене на стол, тежките раници. Но списъкът с причини не се изчерпва с тях! Вероятно ще се изненадате да научите, че причините могат да бъдат свързани с фактори като самото раждане, здравето на очите и захапката!
Ако не обърнем навреме внимание на кривата стойка при децата, те свикват с нея и макар като малки да не усещат негативните ефекти, след време такива се появяват под формата на схващания, лоша концентрация, главоболие, проблеми със ставите, болезнен цикъл при момичетата.
Решението на проблема не е команда "Изправи се!". То е по-комплексно и изисква повече внимание и информираност от страна на родителите. На това решение е посветен и настоящия епизод на подкаста.
07/10/2020 • 31 minutes, 5 secondes
Колко е важно да играем с децата?
Знаем ли ние, съвремените родители, как да играем с децата си?
Как да им измисляме занимателни игри?
Как да ги насърчаваме те самите да го правят?
Даваме ли си сметка на колко много неща за големия свят можем да ги научим през играта?
А знаем ли кога е добре да ги оставим да скучаем, вместо да запълваме всяка минута от ежедневието им с дейности?
За тези неща ще си говорим в “Мама Говори” с Кристина Орсова - майка на две деца, създател на блога “В чехлите на мама”, която в Инстаграм профила си ежедневно споделя идеи за творчески и развиващи занимания за деца.
30/09/2020 • 49 minutes, 10 secondes
От какво училище се нуждаят дигиталните деца на 21 век?
Учебната година стартира. И докато всички се питат дали ще продължи присъствено или ще преминем отново към дистанционно обучение, ние си задаваме и други въпроси.
- Може ли училището в този му вид да предложи адекватно образование на децата на новото време, на децата, родени след 2000-та година, на дигиталните деца?
- Как следва да възпитаваме тези деца?
- От какви копетенции ще се нуждаят те утре?
- Кои ще бъдат професиите на бъдещето?
- И как трябва да се промени сегашния модел на образование, за да отговори на нуждите и потребностите на нашите деца?
Всички тези въпроси задаваме на Ивелина Атанасова, председател на фондация Digital Kidz.
Фондацията работи в тясно сътрудничество с Министерството на образованието във Финландия от 4 години и е отличена от тях като един от топ 10-те проектите, които променят облика на Европа и образователната система на Европа. През 2019 г. печелят отличие в Берлин за един от 80-те най-иновативни проекти на континента, които променят облика на континента и неговото благосъстояние.
23/09/2020 • 47 minutes, 10 secondes
Адаптация в детската градина
Всички сме чували от наши приятели в чужбина за добрите практики за плавна адаптация на детето в яслата или детската градина с присъствието на родител. Като майки, с много радост ви съобщаваме, че подобни практики вече се изпробват експериментално и у нас.
Диана Андонова е доктор по предучилищна педагогика и преподавател в СУ “Св. Климент Охридски”, която от 2 години работи по проект "Модел за адаптация с присъствие на родител при постъпване в яслена група и първа група на детска градина" в държавните и общински детски градини през първите дни от приема.
С Диана Андонова си говорим за това как да помогнем на детето по-бързо да се адаптира в яслата/детската градина, защо въобще е важно едно дете да ходи на градина, кога е най-добре детето да тръгне на ясла и какво е нейното мнение за алтернативните форми на обучение, като кооперативите.
Благодарим ти, че ни слушаш! Не забравяй да харесаш този подкаст, да го споделиш и да ни оставиш коментар.
Очаквай ни отново следващата сряда!
16/09/2020 • 37 minutes, 30 secondes
Мама е Права
Болки в гърба и кръста, чести схващания, гръбначни изкривявания и главоболие, са обичаен резултат от заседналия градски начин на живот.
Но не са задължително нещо, с което трябва да се примиряваме! Повечето от тези състояния са възвратими, а за да се справим с тях е нужно да имаме осъзнатост и да отделяме 10-15 минути на ден за подходящи корективни упражнения, с които да се грижим за гръбнака си.
В този епизод на #мамаговори си говорим подробно по темата и разказваме за новата програма на екипа "Мама е права".
Повече за програма "Мама е права" можете да намерите тук:
https://mamasum.bg/mama-e-prava/
01/07/2020 • 42 minutes, 2 secondes
Любопитни факти за захранването
Ако имаш дете, което си захранвала преди повече от 5 години, а сега имаш бебе, на което ти предстои захранване, ще установиш, че има някои съществени разлики в препоръките за захранване.
В този епизод на подкаста на "Мама говори" Маги Пашова и Ваня Висарионова обсъждат захранването на бебето и споделят опита от захранването на собствените си деца.
В подкаста ще чуеш още коментар за:
- различните методи за захранване
- подходящия момент за започване на захранването
- храните, с които е добре да започнеш
- приликите и разликите в препоръките у нас и в чужбина и на какво се дължат
- нещата, с които трябва да внимаваш, когато пристъпиш към захранването
Ще се радваме, ако слушаш, харесаш и споделиш подкаста!
17/06/2020 • 48 minutes, 57 secondes
Мобилна бременност
След 2-седмична почивка "Мама говори" се завръща с нова полезна инфорамция за настоящите и бъдещи майки!
В “Мама съм” сме страстни подръжници на идеята за активна бременност, защото сме видели нееднократно позитивите от добрата двигателна активност през бременността както за майката, така и за бебето!
Радваме се, че все повече акушер гинеколози също насърчават бъдещите майки да се движат активно през 9-те специални месеца от живота им! Тези, които има медицински противопоказания за движение са много малък процент и за тях безспорно е важно да спазват нужните ограничения. Всички останали обаче могат да извлекат само позитиви от една мобилна бременност.
В новия епизод на “Мама говори” коментираме:
- какви са ползите от движението през бременността
- какво може да тренира бъдещата майка
- с кои спортове е важно да внимава и по-скоро да избягва
- какъв е личният ни опит с тренировки през бременността и - професионален опит от работа с хиляди бъдещи майки
10/06/2020 • 43 minutes, 59 secondes
Как да се справиш с коремните мазнини
Мазнинките, които остават на коремчето след като свалиш нежеланите килограми или в комбинация с тях, са не само естетично дразнещи, но и опасни, тъй като на практика са биологично активна тъкан, оказваща влияние върху хормоналния баланс и повишаваща риска от инсулинова резистентност, диабет 2, високо кръвно налягане и сърдечно съдови проблеми.
Борбата с тези мазнини не е лесна и често пъти усещането е, че всички усилия са напразни! А това е така, защото тази борба изисква системен и цялостен подход, който да включва комбинация от:
- Подходящи двигателни практики
- Баланисрано хранене, а не гладуване
- Избягване на свръхпреработени храни като хидрогенирани мазнини и изкуствени подсладители
- Управление на стреса
- Достатъчно сън
Как влие всеки един от тези 5 фактора и как да ги накараш да работят в товя полза, така че да се отървеш от неприятните коремни мазнини, ще научиш в поредния епизод на подкаста за майки “Мама говори”.
Благодарим ти, че слуша подкаста. Не забравяй да го харесаш и споделиш с приятели.
20/05/2020 • 38 minutes, 37 secondes
Бременност и хранене с д-р Виолета Снегарова
И тази седмица продължаваме с тема, посветена на бъдещите майки!
Наш гост в “Мама говори” е д-р Виолета Снегарова, докторант по Хранене и Диететика, млад учен, създател на блога www.medilatte.com и майка на две деца. С нея коментираме:
- значението на храненето преди зачеването за жената и за мъжа
- ефектът от храненето на бременната жена върху нейното здраве и това на бебето
- опасните дефицити и как да се избегнат
- полезните храни, на които да се наблегне
- неподходящите храни и защо са такива
- приемът на добавки и необходими ли са въобще
още много въпроси, свързани с храненето на бъдещата майка
13/05/2020 • 49 minutes, 41 secondes
Репродуктивно здраве със Станислава Стайкова - натуропат
Всяка жена мечтае да бъде майка. Да се наслади на магията на износване на живот, на кърмене и отглеждане на здраво дете.
За съжаление все повече жени не само в България, но и по целия свят имат репродуктивни проблеми. Станислава Стайкова, натуропат и майка на 2 момчета е една от жените с подобен проблем. Лекарите в САЩ са ѝ давали едва 3% шанс да забременее естествено. Това я мотивира да търси начини и въпреки напредналата си възраст да докаже на себе си и медицината, че може да забременее. Попада на натуропатията и благодарение на нейните методи успява да забременее и да роди здраво бебе малко преди да навърши 45 години.
От поредния епизод на подкаста “Мама говори” ще научиш:
- личната история на Станислава
- какво е натуропатия
- каква е причината все повече жени да имат проблем със зачеването
- кога да започнем подготовка за съзнателно зачеване и много други.
06/05/2020 • 38 minutes, 17 secondes
Всичко за кърменето с Ася Демирева
Тази седмица в “Мама говори” ни гостува един от най-обичаните консултанти по кърмене и лектор в много училища за бъдещи родители - чаровната Assya Demireva.
С нея естествено си говорим за кърменето и по-точно за това:
- за какво не са подготвени жените, когато станат майки
- влияе ли стресът по време на настоящата пандемия на кърменето и кърмата
- как трябва да се храни кърмещата майка
- има ли бебето запек, ако не се изхожда няколко дни
- за и против нощното кърмене
- за и против дългото кърмене и подходящо ли е да отбиваме бебето сега
- може ли да продължим да кърмим, ако забременеем отново и още много полезни за кърмещите майки неща
29/04/2020 • 59 minutes, 50 secondes
Тъга или страх? Какво чувствам по време на карантина?
Вече повече от месец сме в условията на извънредно положение и наложена социална изолация. Не можем да посещаваме паркове, да спортуваме на открито, да се разхождаме. Налага се да носим маски. Нямаме социални контакти. Много от нас работят откъщи, докато помагат на по-големите деца с онлайн обучението и забавляват по-малките, докато готвят и чистият всеки ден.
Как се чувстваме? Какви емоции изпитваме? Според психолога Галина Гинчева изпитваме тъга. В новия епизод на “Мама говори” Галя обяснява, че тъгата има няколко етапа, през които трябва да преминем и да я трансформираме в нещо градивно. Кои са тези етапи и защо е важно да не зацикляме в някой от тях ще научите от разговора ни с Галя.
22/04/2020 • 44 minutes, 42 secondes
Помогни на детето да се справи с тревожността сега
Промяната в рутината ни, многото ограничения и неизвестността докога ще продължи и как ще ни се отрази всичко това създава доста тревожност у нас възрастните. Няма как тази тревожност да не се прехвърли и на децата ни.
Как се отразява извънредното положение на най-малките? Какво да направим, за да им помогнем да минат по-леко през този период? Как да ги подкрепим? Тези въпроси зададохме на детския психолог Димитрина Проданова - терапевт с над 20-годишен опит и автор на книгата “Превод от детски”.
Диди даде наистина ценни съвети като раздели децата на 3 групи:
- група на най-малките до 7 години
- група на предпубертета между 8 и 11 години
- група на тийнейджърите
Благодаря ти, че ни слуша! Не забравяй да харесаш този подкаст, да го коментираш и да го споделиш с приятели!
15/04/2020 • 1 heure, 5 minutes, 18 secondes
Мама съм
Това е един подкаст, посветен на нашия екип, в който искрено и лично разказваме за нашия нов сайт “Мама съм” - как се роди идеята за него, как го създадохме, през какви етапи преминахме, кой ни помогна и какво планираме да има там!
Освен за тези, които се интересуват от нас и от “Мама съм”, епизодът ще бъде интересен и за всички се интересуват от процеса по създаване на нов сайт и биха почерпили от нашия опит.
08/04/2020 • 39 minutes, 22 secondes
Домашен арест
В извънредната ситуация на изолация споделяме с теб как ние се справяме с "домашния арест".
Научи защо:
- простичките техники за управление на стреса
- движението в рамките на дома и
- баланисраното хранене
могат да се превърнат в 3 опорни стълба, на които да упрем, за да минем по-лесно през това изпитание.
01/04/2020 • 43 minutes, 53 secondes
Даниела Динева - майка кулинар
Сред потока от новини, свързани с covid-19, който сме сигурни, че залива вашия нюзфийд, ние пак ви предлагаме нещо различно, с което се надяваме да ви разведрим и настроим по-позитивно!
В подкаста „Мама Говори“ ни гостува поредната вдъхновяваща майка – Даниела Динева – майка кулинар!
Може би познавате Дани от нейния вкусен сайт Cooks And Bakes или от профила й в социалните мрежи hey.daniellaa.
Дани е майка на 2 момчета - Дидо и Коко, но най-забележителното в нейната история, е че е чакала възможността да стане майка 11 години. И не просто е чакала, а се е борила за тази възможност, минала е през много трудности и не се е отказала. Повече за тази сбъдната мечта ще научите от разговора ни с Дани.
Но освен, че е майка, Даниела е изключителен кулинар и естет. Всичко, до което тя се докосне излъчва особена ретро романтика – домът й, кухнята й, тя самата. Как го постига, защото детайлите са важни за нея и как създава своите изключителни рецепти, ще чуете в разговора ни.
Мотото на Дани е: "Когато цветята цъфтят, винаги ще се намерят пчели, които да кацат на тях." И това, ако не позитивен дух! Така че ако наистина сте се уморили от негативни новини, чуйте нещо различно! Обещаваме ви, че разговорът ни с Даниела Динва в „Мама говори“ е точно различното, от което се нуждаете!
Ако подкастът ти харесва, абонирай се за него, за да получаваш първи известие за всеки нов епизод! Ако разполагаш с няколко секунди, остави ни оценка или коментар, защото това помага на подкаста да бъде по-видим в мрежата, да достигне до повече хора и да им бъде полезен! Благодарим, че ни помагаш да споделяме информация!
25/03/2020 • 59 minutes, 37 secondes
Адриана Ангелова - Адри - майка инфлуенсър
Въпреки ситуацията в страната и по света в “Мама Говори” продължаваме да те срещаме с вдъхновяващи майки, защото вярваме, че сега повече от всякога имаме нужда от доза вдъхновение, позитивни примери и идеи.
Адриана Ангелова (Адри) е майка на 2 деца, маркетинг специалист и чаровното лице зад профила МуBeautyMadness в социалните мрежи. С нея си говорим за:
- ролята на социалните мрежи в живота ни
- инфлуенсър маркетинга и неговото бъдеще
- кариерната промяна и майчинството
- ролята на децата в живота й
- вълнуващата история на бабата на Адри, която почти ни разплака!
В разговора ни няма да чуетш нищо за текущата ситуация в страната и по света, свързана с разпространението на covid-19, защото записът е направен по-рано този месец. Нашият екип спазва предписанията за социална изолираност и работи от къщи. Ако обаче имаше нужда да чуете нещо различно от новините за вируса и това да бъде един приятен женски разговора, слушай “Мама Говори”.
18/03/2020 • 53 minutes, 9 secondes
Полина Билоконна - майка предприемач
Във втория епизод от поредицата "Майки, които вдъхновяват други майки" сме поканили Полина Билоконна, известна в социалните мрежи като Polina Sofia - майка, предприемач и инфлуесър.
С Поли си говорим за:
- ролята на социалните медии в живота
- правилата за етичност и хигиена в тях
- професията инфлуенсър и професия ли е въобще
- майчинството и предприемачеството - възможно ли е да се съвместяват
- на какво Поли иска да научи детето си
- какво тя е научила от своята баба
- и още много интересни неща
11/03/2020 • 39 minutes, 32 secondes
Савина Николова - сладоледената фея
В този вкусен епизод на подкаста “Мама Говори” си говорим със Савина за:
истинския сладолед и как се прави
смелостта да се откажеш от сигурността и да имаш собствен бизнес в България
майчинството и изненадите, които носи
това как може едновременно да работиш и да се грижиш за бебето си
нуждата все пак да намираш време за себе си
спомените на Савина за нейната баба
През най-женския месец от годината каним в “Мама Говори” вдъхновяващи майки, които споделят своя опит и ни мотивират да не се отказваме от мечтите си заради нас и заради децата ни! Чуйте първия епизод от мини поредицата “Майки, които вдъхновяват други майки” с гост Савина Николова.
Благодаря ти, че слуша, хареса и коментира подкаста!
04/03/2020 • 56 minutes, 24 secondes
Ранни маркери за изоставане в развитието на детето
С логопеда Ива Александрова си говорим за ранните маркери за изоставане в детското развитие. Какво трябва да знае една майка за различните етапи на развитие на детето от 0 до 3 години и кога да се обърне към специалист.
Защо е важно жената да се погрижи за себе си още преди да забременее, за да бъде нейното бебе здраво. За какви показатели да следи през бременността и защо те често остават извън обсега на стандартния медицински мониторинг.
Ива е магистър логопед към Софийския университет, автор на книгата "Умно бебе" и изключителен специалист, който непрекъснато се обучава и развива.
Благодаря ти, че ни слуша и хареса този подкаст!
25/02/2020 • 53 minutes, 18 secondes
Защо е важно бебето да пълзи?
Няма непроходило дете. Нито непроговорило. Майката интуитивно знае какво е най-добро за бебето й. Бебето има нужда само от любов. Всяко бебе е различно и се развива по различен начин.
Това са част от разпространените клишета, които ни убеждават, че е достатъчно само да обичаме бебето си и да се грижим да е нахранено, преоблечено и нагушкано. Но дали наистина само това е достатъчно?
През последните десетилетия специалисти с различни професии, работещи в областта на пренаталното и ранното детско развитие, доказват, че развитието на бебето може да бъде стимулирано още на тези много ранни етапи, и че има важни стъпки, които лесно можем да пропуснем, ако не сме информирани!
Такава важна стъпка например е пълзенето. Да, бебето може да проходи и без да е пълзяло преди това, но ако пропусне пълзенето, то ще бъде много по-неуверено в ходенето си, ще пада повече, ще има по-лоша моторика и това може да се запази много дълго време след прохождането.
Ето за такива важни неща си говорим в поредния епизод на “Мама Говори” с психолога Елена Михайлова, която е практикуващ инструктор по австралийската сиситема за ранно детско развитие КиндиРу. КиндиРу е система от занимания и игри, които стимулират интелектуалното, моционалното, социалното и физическото развитие на бебетата и децата.
Повече за самата система, за значението на ранната сензорно-моторна стимулация на бебетата и за стъпките, които е важно да не пропуснем, може да чуеш в разговора ни с Елена.
Благодарим ти, че слуша нашия подкаст. Не забравяй да се абонираш за канала ни и да харесаш този епизод
19/02/2020 • 1 heure, 2 minutes, 38 secondes
Може ли тате да целува мама?
В навечерието на празника на влюбените и Мама Говори за любов! ❤️❤️❤️
Попитахме децата какво е любовта, какво значи да си влюбен и може ли тате да целува мама? Ти как мислиш? Може ли?
После коментирахме темата с детско-юношеския психолог Велислава Николова, с която си говорихме как родителите изграждат за децата си модела на връзка, добре ли е да демонстрират пред тях любовта си и в какви граници да го правят.
Има ли подходяща възраст, на която да говорим с децата за любовта?
А за секса?
Кой трябва да го направи - мама или тати?
Защо е ключово да помогнем по адекватен начин на детето да опознае своето тяло?
Как да му обясним за рисковете и опасностите?
Защо е важно мама и тате да имат свое време и пространство?
Остаряла ли е легендата за щъркела и с каква я заместват дигиталните деца?
12/02/2020 • 46 minutes, 16 secondes
"Удобни" ли са добрите деца?
А на тях удобно ли им е?
В общество, което убедено вярва, че по пътя на прогреса се върви с нахаластво, колко високо и далече могат да стигнат не-нахалните деца? Онези възпитаните с добрите обноски. Онези, които знаят значението на “моля” и “благодаря”, които зачитат личното пространство на другите, разговарят възпитано и не сядат на масата с телефона. Изобщо има ли смисъл да обучаваме децата си на добри обноски?
Експертът по социален етикет и автор на книгата “Детска академия за добро обноски” Невена Басарова твърдо вярва, че има смисъл и ни показва как да го правим чрез книгата си, която е практичен наръчник за деца и родители.
Невена е наш гост в поредния епизод на “Мама Говори” и с нея си говорим по много теми, свързани с възпитанието на децата, но най-вече за това как да научим детето да бъде учтиво, но да може да устоява себе си; как да има собствени граници, без да нарушава тези на другите; как да бъде лидер, без да бъде нахално.
05/02/2020 • 1 heure, 3 minutes, 6 secondes
Родителски грешки при поява на второ дете
Един от аргументите на родителите, решаващи да имат второ (или трето дете), е свързан с първото: “да не расте само”, “да не бъде егоrст”, “да си има някого след време, когато нас ни няма” и т.н.
Едно от нещата, за които много родители не си дават сметка, е че появата на второто дете внася сериозен смут в душата на първото, независимо дали то го съзнава или не! Поведението на мама и татко може допълнително да услужни нещата, защото често в желанието си да направят най-доброто и за двете деца, те допускат грешки.
Има няколко класически грешки, свързани с появата на второ дете в семейството, за които е добре да знаем. Грешки, които могат да бъдат избегнати. Грешки, които частично могат да бъдат поправени, ако вече са допуснати!
За тези грешки говорим в “Мама Говори” с психотерапевта, специалиста по психодрама и преподавател на студентите по Клинична психология в СУ - Димитрина Митрева. Дими не просто ни обяснява кои са грешките и как да ги избегнем - тя ни потапя в света на детето, помага ни да надникнем в неговото съзнавано и несъзнавано, заговаря ни с неговите думи. Най-добре си пригответе кърпичка, защото може да пролеете по някоя сълза!
За връзка с Димитрина Митрева: 0888 87 55 51
29/01/2020 • 1 heure, 12 minutes, 59 secondes
Как да се предпазим от мръсния въздух?
Във втория епизод от новия сезона на подкаста "Мама Говори" ни гостува Петър Живков - основател на българската комапния Airlief, която произвежда едни от най-качествените маски за пречистване на въздуха, предлагани на пазара.
С Петър си поговорим за методите за справяне с мръсния въздух в градски условия и от разговора ни ще научиш:
- Кой е най-засегнат от мръсния въздух в големия град?
- София ли е най-мръсната столица в Европа?
- Как да се справим с мръсния въздух навън?
- Как да се справим с мръсния въздух у дома?
- Какво можем да направим, за да изчистим телата си?
- Какво може да направи всеки един от нас, за да помогне въздухът да остане чист?
Ако си майка и/или чакаш дете задължително чуй подкаста! Както споделя Петър, една от най-засегнатите от мръсния въздух групи са бременните жени и децата.
Благодаря ти, че ни слушаш! Не забравяй да се абонираш за канала ни в твоята платформа за подкасти, да харесаш епизода и да го коментираш. Така ще ни помогнеш да стигнем до повече слушатели!
22/01/2020 • 54 minutes, 19 secondes
Планирай и пътувай през 2020
Много хора говорят за 2020 година, като за началото на ново десетилетие. Започват да правят планове и да набелязват интересни дестинации, които да посетят.
Ако имаш дете и смяташ, че пътуването не е за теб и ще изчакаш децата да пораснат, задължително чуй мнението на нашия очарователен гост.
Деси Симеонова е бивша участничка в нашата онлайн програма “Не на диастазата”, управител на туристическа агенция Крис Еър и майка на 2 прекрасни деца. Деси споделя с нас интересни дестинации, които да посетим, от опита си като туристически агент, вече повече от 15 години. Обича да пътува, а децата никога не са били пречка да не го прави. Смята, че пътуване изключително много сплотява цялото семейство. Споделя с нас много полезни съвети за пътуване с деца.
В първия епизод на подкаста за 2020 година ще научите още:
- какви документи са ви необходими при пътуване с деца извън страната;
- кои документи най-често забравяме;
- какви документи да остави, ако пътуваме някъде без децата и ги оставим на баба/дядо или друг роднина/приятел;
- интересни дестинации, които да посетите с децата;
- кое е събитието на 2020година в туризма;
- и още много други.
Приятно слушане! Благодаря ти, че хареса и коментира нашия подкаст!
15/01/2020 • 48 minutes, 28 secondes
Вярвате ли в дядо Коледа?
Вярвате ли в дядо Коледа? А във феи? В еднорози? Оставяте ли децата си да вярват в тях? До каква възраст?
По тези и други въпроси, свързани с традициите на Коледа си говорим “в празничното издание на подкаста “Мама Говори” със Силвия и Яна от издателство Soki & Moki Books - авторките на най-новата българска коледна книжка “Коледното приключение на Жана Помпон”
Жана е истинско въплъщение на коледния дух и магията на празника! Енергичното малко момиченце с големи любопитни очи преследва своя еднорог по улиците на коледна София, забърква се в забавни приключения и открива... Е, това ще го разберете, ако прочетете книгата! А тя ще се хареса на децата от различни възрасти и на техните родители!
Ако коледното настроение вече ви е завладяло или напротив - ако се опитвате да го откриете, изслушайте разговора ни със Силвия и Яна и ви уверяваме, че ще ви се прииска да за завали сняг, за да си сложите една помпонеста шапка и да запеете Jingle Bells”!
Разговорът ни е пълен с интересни истории, спомени и коледни пожелания! На финала му ще чуете и какво мислят децата за празника и за Дядо Коледа. Това е последният ни епизод за тази година. Не го пропускайте!
Повече за Силвия и Яна можете да научите на тяхната ФБ страница https://www.facebook.com/sokimokibooks/
Творчеството на Яна можете да разгледате тук: https://www.yappyarts.com/
Благо
18/12/2019 • 30 minutes, 53 secondes
Магията на подправките
В магията на подправките се потапяме с поредния епизод на подкаста “Мама Говори”, в който наш гост е шеф Деси Славчева, създател на миксовете подправки SoGood. Идеята на тези миксове е да превърнем обикновената храна в гурме преживяване като обогатим вкуса й. А това става много лесно с помощта на подправктие!
От разговора ни с Деси ще научите:
- любопитни факти за подправките и тяхната история
- какви специфични свойства имат подправките
- кои са типичните подправки в българската кухня
- как да избираме, съхраняваме и използваме подправките
- кои са традиционните коледни подправки
- как да направим коледното си меню много по-интересно и вкусно с помощта на подправките
- могат ли малките деца да ядат подправки
Благодарим ти, че ни слушаш! Очаквай ни отново следщата сряда.
11/12/2019 • 1 heure, 8 minutes, 9 secondes
Етерични масла - употреба и ползи
Едно от първите сетива, които развиваме още вътреутробно е обонянието. Някои от най-ранните ни детски спомени са свързани с различни аромати. Ароматите могат да те накарат да се влюбиш, да се отпуснеш, да мечтаеш.
Какво още могат ароматите?
На този и много друг въпроси отговаря ароматерапевта Даниела Сечкова, създател на платфорамта Healthy You.
С Дани си говорим за многобройните свойства на етеричните масла и как едно семейство може да се възползва от тях през зимния сезон.
От разговора ни ще научите:
- каква е разликата между базови и етерични масла
- защо етеричните масла варират в толкова широк ценови диапазон
по какви начини могат да се употребяват етеричните масла
- как да си изберем аромалампа и защо да я позлваме дори без масла (!)
как етеричните масла могат да ни помогат да подобрим качеството на въздуха, който дишаме
- кои етерични масла могат да подпомогнат профилактиката и лечението на грипните заболявания
- защо маслата не са напълно безобидни, въпреки че са натурален продукт
- кои потребители са уязвими и какви правила да следват за безопасна употреба
04/12/2019 • 48 minutes, 14 secondes
Какво трябва да знаем за вирусите и простудите?
Този епизод на подкаста "Мама говори" се излъчва със съдействието на https://www.walmark.bg/.
Наш гост е д-р Райна Томова, с която разглеждаме подробно темата за грипа и й задаваме всички въпроси, които майките задават или си задават през този сезон:
Каква е разликата между вирус и бактерия?
Кога антибиотикът е необходим и кога е излишен?
Каква профилактика да използваме срещу грипа?
Как да предпазим семейството, ако един от членовете му се разболее?
Кога да сваляме температурата и кога не?
Кога е задължително да потърсим лекар?
Какво трябва да знаем за прочутия “градински сопол”?
Благодарим ти, че ни слушаш!
27/11/2019 • 59 minutes, 16 secondes
Мисия татко със Симеон Колев
За първи път “Мама говори” с татко за ролята на бащата в съвременното семейство.
Симеон Колев е от хората, които не можеш да не харесваш - прям, откровен, категоричен, здраво стъпил на земята и много отдаден на семейството и децата. В отношението си към децата, той се води от простички, но значими принципи като например: “Децата не се гледат с пари, а с любов”, “Любознателното дете е дар Божи, а тъпият родител - бич Божи.”, “Няма мъжки и женски задължения, има семейни”, “Готовността да си добър баща не е функция на възрастта” и др.
Благодаря ти, че ни слушаш!
20/11/2019 • 42 minutes, 51 secondes
Първите 40 дни с бебето
В този епизод на “Мама Говори” разказваме за:
- различните традиции по света
- собствения ни опит през първите 40 дни след раждането
- ключовата роля на постпартум периода за физическтоо и психическото здраве на майката
- необходимостта да бъде добре информирана и подготвена за първите 40 дни
- храната, движението, съня и адаптацията, от които се нуждае майката
- ролята на партньора през този период
13/11/2019 • 58 minutes, 27 secondes
Как да научим бебето да спи?
Д-р Елена Чапалова е консултант по детски сън. В този епизод на "Мама Говори" тя ни разкрива много от тайните на добрия детски сън и дава съвети какво да правим, ако бебето ни заспива трудно и се буди често.
Задължителен подкаст за родителите на бебета и малки деца!
Повече за д-р Чапалова вижте на www.naninanibebe.com
06/11/2019 • 45 minutes, 1 secondes
Магията на раждането с Олга Дукат
В този епизод на подкаста "Мама говори" наш гост е Олга Дукат. Майка на 4 деца, която след две раждания с цезарово сечение, успява да роди естествено другите си две деца. Информирането на бъдещите родители и подкрепянето им в подготовката и процеса на раждането е нейна мисия. Разказва ни нейната лична истори и опит. За разликата между дула и акушерка, тъй като е била и от двете страни и споделя както личния си, така и професионалния си поглед върху естественото раждане и това със секцио.
Благодаря, че ни слушаш. Остави ни коментар и харесай подкаста!
30/10/2019 • 43 minutes, 31 secondes
Без Кариес - разговор с д-р Радосвета Симеонова
Д-р Радосвета Симеонова, автор на книгата "Без кариес:" споделя:
- какво всъщност е кариесът и дали е лечим
- защо кариесът не е проблем само на зъбите, а на цялото тяло
- кога да започнем с грижата за зъбите
- как храненето на майката през бременността влияе върху зъбите на нейното бебе
- как да научим децата си да мият зъбите правилно и още много полезни и практични неща!
23/10/2019 • 40 minutes
Мистичният женски цикъл
В този епизод на подкаста “Мама Говори” се обърнахме към гинеколога д-р Марта Дончева, за да си поговорим открито и с подробности за женския цикъл:
какво точно представлява цикълът и какво включва (подсказка: това не са само онези няколко дни, в които имаме кървене!)?
колко дни е нормално да бъде дълъг?
кои фактори от начина ни на живот влияят върху цикъла?
кога настъпва овулацията и колко време продължава?
в коя част на цикъла можем да забременеем?
какви видове контрацепция има и кой от тях е сигурен?
защо при някои жени се получава прекъсване на цикъла и как може да се преодолее?
защо цикълът при младите момичета често пъти е нередовен?
16/10/2019 • 45 minutes, 45 secondes
Баланс след раждането с йога
Наш гост в “Мама Говори” е Кристина Узун - сертифициран йога инструктур, който от 2016 г преподава Ащанга, Хатха и Шивананда йога, а отскоро е й майка за първи път. С Криси си говорим откровено за промените, които настъпват в семейството и в живота на майката след появата на бебето. Ще ни разкаже как една майка може да намери възможност и начин да практикува йога, докато се грижи за своето бебе.
Благодаря ти, че ни слушаш!
09/10/2019 • 49 minutes, 42 secondes
Осъзнато родителство с Ува Майнер
В този епизод на подкаста "Мама говори" наш гост е холистичната акушерка от Коста Рика - Ува Майнер. Практикува повече от 40 години и не спира до обикаля света и да изнася лекции на теми за зачеване, бременност, раждане и отглеждане на деца.
От разговора с нея ще разберете какво е осъзнато родителство, какви грешки допускат съвременните родители, как да избегнем чувството за вина и още много други.
Благодаря ти, че ни слушаш! Харесай канала ни, за да не изпуснеш следващия епизод.
02/10/2019 • 47 minutes, 58 secondes
Ревността между децата в семейството
В този епизод на подкаста "Мама говори" поканихме Сузана Степанова и Вяра Кънева - психолози и психотерапевти, за да ни разкажат за различни техники и стратегии за справяне с ревността между децата. Разговорът стана много интересен и ще научите за това дали има идеална разлика между децата, какво да направим, за да не се карат братята и сестрите, важно ли е децата да имат отделни и много други. Сузи и Вяра споделят много случки от тяхната практика.
Благодаря ти, че ни слуша и сподели този подкаст.
Повече за Сузи и Вяра можеш да научиш на тяхната ФБ страница - "Из света на мама".
25/09/2019 • 59 minutes, 28 secondes
Как най-лесно да си намерим детегледачка?
В този епизод наш гост е Сениха Хазим от агенция за детегледачки Папилом. От нея ще научите какви хора най-често искат да работят с деца, как най-лесно да си намерим детегледачка, каква е ролята на детегледачката, за какво да внимаваме, когато наемаме детегледачка и много други. Благодаря ти, че ни слушаш! Харесай подкаста и го сподели с приятели добри!
18/09/2019 • 46 minutes, 44 secondes
Мисия "Работеща майка" със Силвия Трифонова от Her StartUp
Какво в днешно време означава да бъдеш работеща майка?
С какво се налага да прави компромис работещата майка?
Собствен бизнес или нает служител е по-добрият избор за една жена, която иска да има време за децата си?
Има ли в България mom-friendly компании и какво ги отличава?
Какво означава да бъдеш майка предприемач в България и да стартираш собствен бизнес?
На какво трябва да е готова една жена, която избере да загърби живота с регламентирано работно време и месечна заплата, за да се занимава с предприемачество?
Какво представлява личният бранд и трябва ли непременно да се занимаваш със собствен бизнес, за да градиш личен бранд?
По тези и още интересни въпроси по темата разговаряме със Силвия Трифонова - майка на 3 деца, консултант комуникации, маркетинг, PR и създател на платформата Her Startup.
11/09/2019 • 51 minutes, 28 secondes
Как да насърчим децата да четат повече? - с Катя Антонова
Гост в този епизод е Катя Антонова - автор на книги за деца и възрастни, майка на 4 деца, която споделя с нас за магията на книгата. Кога е започнала да пише тя самата, какво я вдъхновява и как да накараме нашите деца да четат повече - това са само част от въпросите, на които ще ни отговори Катя. Приятно слушане!
04/09/2019 • 42 minutes, 53 secondes
Пробиотиците - доказани и недоказани свойства
В този епизод на #мамаговори, Маги Пашова разказва повече за пробиотиците. Какво са пробиотици? Какво са пребиотици и симбиотици? Каква е разликата между трите? Кога да приемаме пробиотик? И най-вече, ще сподели с нас няколко проучвания, които доказват, в кои случаи приемът на пробиотици наистина помага. Чуйте, коментирайте, харесайте и споделете нашия подкаст. Благодаря ти, че ни слушаш!!!
27/08/2019 • 42 minutes, 18 secondes
Естествена Бебешка Хигиена - нова мода или стара класика
В този епизод на подкаста #мамаговори, Ива Петкова, майка на 3 деца и професионалист по ранно детско развитие, разказва за естествената бебешка хигиена. Какво означава ЕБХ? Как да я прилагаме? Какви са ползите от нея - за бебето, за майката, за семйния бюджет, за околната среда? Задължително ли е при ЕБХ да се използват пелени за многократна употреба? Какви видове пелени за многократна употреба има? И много други полезни и практични съвети за хора, станали наскоро родители!
21/08/2019 • 46 minutes, 16 secondes
Масажът по време и след бременността и други “забранени” удоволствия - със Станислава Николова
В този епизод на #мамаговори наш гост е Станислава Николова, магистър по медицинска рехабилитация и собственик на масажни студиа The S. Стаси ни разказва за най-честите болежки през бременността и как да ги избегнем, каква е ролята на масаж през бременността и след това. Дава и много практични съвети за това как да избегнете най-честите неразположения на една бременност - качването на килограми, подуването, болките в кръста, схващанията и изтръпването на ръцете. Чуй, харесай, коментирай, сподели! Благодарим ти, че ни слушаш!
13/08/2019 • 52 minutes, 32 secondes
Как да съхраним себе си и връзката с партньора след появяването на детето?
В този епизод на Мама Говори Гергана Димитрова, майка на 4 деца, инструктор на детски лагери, ландшафтен архитект и колекционер на шоколадови опаковки, ни разказва от личен опит и на базата на събрана информация от лектори, как да съхраним себе си и връзката с партньора след появяването на детето/децата. Ще научите много практични себе съвети както за това как да се грижите за себе си, така и как да запазите връзката с партньора. Приятно слушане!
06/08/2019 • 1 heure, 10 minutes, 33 secondes
Всичко за домашните любимци и децата - с д-р Бобадова
В този епизод Ваня и Маги са на гости на д-р Бобадова от ветеринарни клиники "Добро хрумване". С д-р Бобадова си говорим за:
- професията ветеринарен лекар
- ползите от домашен любимец у дома
- защо е важно да се направи внимателно проучване и планиране, ако семейството реши да си вземе любимец
- как да изберем подходяща порода и кой може да ни помогне във възпитанието и изграждането на навици
- дали ако вече имаме домашен любимец, е необходимо да го отделим при раждането на бебе
- има ли агресивни породи кучета и още много други интересни и полезни неща
31/07/2019 • 57 minutes, 52 secondes
Свободна Професия и майка - историята на Лили
Лилия Манолова е майка на две прекрасни момичета и покрай тях зарязва сигурната работа на финансист и започва да се развива като хюман дизайн специалист. От нашия разговор ще разберете какво е това хюман дизайн и какви са предизвикателствата да имаш свободна професия. Повече за Лили можете да научите тук: https://www.facebook.com/LiliyaManolovaHD/
26/07/2019 • 30 minutes, 12 secondes
Там долу - всичко за тазовото дъно
Какво е тазово дъно и къде се намира? От какво зависи здравината на мускулите на тазово дъно? Какво да правим и/или да избягваме в ежедневието за да имаме здраво тазово дъно? Какво се случва, когато отслабнат мускулите на тазовото дъно, колко често се случва и кои жени са изложени на най-голям риск? Да правим или да не правим кегелс? Към кого да се обърнем, ако имаме проблем с тазовото дъно.
На всички тези въпроси отговаря Ваня Висарионова, специалист по ресторативно движение. В подкаста споменаваме https://physiofit.bg/
24/07/2019 • 40 minutes, 43 secondes
Бебеносенето е магия
Криси от Сгушени (sgusheni.com) ни разказва за магията на бебеносенето и отговаря на въпросите:
- Кога е най-добре да започнем да носим бебето?
- Каква е разликата между слинг, раница и кенгуру?
- Кое от тях да изберем?
- Какви са ползите от носенето на бебето?
- Има ли противопоказания и минуси от бебеносенето?
- Коя е универсалната носилка?
Приятно слушане!
16/07/2019 • 1 heure, 29 secondes
Най-често допусканите грешки при приготвянето на смути!
Каква е разликата между смути и фреш? Какво трябва да съдържа едно балансирано смути? Кои са най-често допусканите грешки при приготвянето на смути? Каква е разликата между смути и смути купа? Коя е любимата рецепта за смути на Маги Пашова?
09/07/2019 • 45 minutes, 13 secondes
Митове и истина за възстановяването след раждане
Всяка майка се стреми да направи най-доброто за бебето и за себе си в периода след раждането. Но този период често предизвиква колебания и объркване заради многото митове, с които е свързан. Някои от тях са остарели като например да не извеждаме бебето навън до 40-тия ден след раждането. Други са почти комични, като например да простираме бебешките дрешки само обърнати наопаки. Но има и по-сериозни, на които търсим отговор в епизода като например:
- трябва ли майката да носи стягащо бельо след раждането
- ще ѝ спре ли кърмата, ако тренира
- колко време след раждането трябва да мине, за да може да прави упражнения и какви
- съвместими ли са диетите и кърменето и други
03/07/2019 • 42 minutes, 3 secondes
Защо прекръстихме #ненадиастазата на #мамаговори?
В този кратък епизод обясняваме защо прекръстихме подкаста, кои са нашите любими подкасти и какво да очаквате.
01/07/2019 • 8 minutes, 11 secondes
Доц. Теодора Дърленска, диетолог - Бременност, кърмене и наднормено тегло. Какво е решението!
Наднормено тегло и излишни килограми по време на бременността и след раждането са не просто естетичен проблем за майката, а рисков фактор за бебето обяснява доц. Дърленска! Колко килограми е здравословно да качим по време на бременността? Защо едни момичета качват по-малко, а други повече? Как може да се контролира този процес? Как да се отървем от излишните коремни мазнини? И още много интересни теми в разговора ни с доц. Дърленска. Ние не усетихме как минаха 50 минути, докато го записвахме! Вие също няма да ги усетите, докато слушате!
19/12/2018 • 52 minutes, 46 secondes
Д-р Райна Стоянова: Хормони, бременност и раждане
Д-р Райна Стоянова отговаря на въпросите ни за хормоналните промени, които настъпват през бременността и за възстановяването на хормоналния баланс след раждането. Ценни съвети за бъдещи майки и наскоро родили дами!
11/12/2018 • 38 minutes, 11 secondes
Руми Пенева от Coloriten
С Руми Пенева от Coloriten си говорим за личния стил, цветовия тип и защо е важно да познаваме своя собствен. Какво се случва, ако личния ни стил не съвпада със социалната ни роля? Имат ли децата личен стил? И още много, много интересни неща!
23/10/2018 • 31 minutes, 6 secondes
Майчинството и кариерата в търсенето на баланса
Лили Георгиева е консултант по кариерно развитие и автор на книгата "От любов към себе си" - Настолна книга за кариерна промяна. В този подкаст Лили ще ви отговори на въпросите - кога е най-добре да се върнете на работа след майчинство? Защо майчинството е периода, когато майките най-често предприемат кариерна промяна? Как да открием своята суперсила?
Чуйте, харесайте, коментирайте, споделете! Благодарим ви, че ни слушате!
13/09/2018 • 43 minutes, 19 secondes
Интервю с д-р Ивайло Евстатиев - 2ра част - въпроси на слушатели
След първата част на разговора ни с д-р Евстатиев, в която говорихме за разликата между херния и диастаза, за методите за превенция, диагностика и лечение, във втората част на нашия разговор, докторът отговаря на въпроси, зададени ни от слушатели. Някои от тях са доста интересни и определено си заслужава да чуете отговорите!
09/08/2018 • 46 minutes, 14 secondes
Диастазата - диагноза, лечение и превенция през погледа на лекаря
Разговор с д-р Ивайло Евстатиев, коремен хирург
24/07/2018 • 46 minutes, 25 secondes
Лятна грижа за кожата; грижа за детската кожа - интервю с д-р Айлин Шеф. дерматолог
Лятна грижа за кожата; грижа за детската кожа - интервю с д-р Айлин Шеф. дерматолог by Vanya&Magi
13/07/2018 • 21 minutes, 24 secondes
Всичко за ходенето
Защо sitting is the new smoking? Какво е значението на ходенето пеша и защо се препоръчва да правим 10,000 крачки дневно? Колко време отнемат тези крачки и как да ги правим? Каква е разликата межди естествени движения и junk движения? Какво значи "техника на ходене и с какви обувки да ходим?