"Nikdy v živote som sa necítila taká zronená, zničená, ubolená, v depresii," priznala po pôrode v príspevku na instagrame profesionálna akrobatka Monika Šichmák Bočová. Jej pôrod sa nezaobišiel bez komplikácií. Najprv prišiel nečakaný akútny cisársky rez, neskôr sa pridali aj problémy s diastázou, teda rozstúpením brušných svalov.
Šok nastal, keď na prvej rehabilitácii zrazu nezvládla zdvihnúť nohu ani niekoľko centimetrov od cvičiacej podložky. "Môj mozog dal síce pokyn, ale telo vôbec nereagovalo. Akoby tam chýbala spojka medzi mozgom a telom," opisuje chvíle, keď sa cítila slabá a bezradná.
Pri bruchu väčšinou riešime len to, či je veľké, malé, oblé, alebo ploché. No dôležité je najmä to, či je dostatočnou oporou pre chrbticu a vnútorné orgány. Práve vtedy totiž môžeme povedať, že je funkčné. A to je tiež dôvod, prečo môže byť diastáza po pôrode veľkým problémom.
"Diastáza sa uvádza ako rozstup priameho brušného svalu, teda rectus abdominis. Vzniká následkom oslabenia väzivového tkaniva, ktoré spája spomínaný sval. Nazýva sa linea alba. V tehotenstve sa toto tkanivo prirodzene rozširuje, aby malo dieťa väčší priestor na rast a tiež aby netrpeli vnútorné orgány. Je normálne, že sa to počas tehotenstva deje," vysvetľuje v podcaste Vizita fyzioterapeutka Klára Kozáčiková, ktorá pracuje v súkromnej klinike Rehab klinik.
"Diastázu však považujeme za väčší rozstup. Rozlišujeme totiž rozstup brušného svalu, ktorý je do jedného centimetra, prípadne centimetra a pol. Tento rozstup má veľmi veľa ľudí, možno takmer každý z nás. Pri diastáze je rozstup väčší, väčšinou od centimetra a pol až nad dva centimetre. To už vie veľmi ovplyvniť zdravie. A to nielen ženské," dodáva.
Ženy, ktoré ňou trpia, majú často ťažkosti s peristaltikou čriev, s únikom moču, oslabeným panvovým dnom či s bolesťou chrbtice.
V novej epizóde Vizity sa fyzioterapeutka Klára Kozáčiková a Monika Šichmák Bočová, majiteľka Centra vzdušnej akrobacie, rozprávali s redaktorkou Denisou Koleničovou o tom, aké komplikácie so sebou diastáza prináša, koľko žien po pôrode trápi a tiež, prečo je dôležitá rehabilitácia.
Odporúčanie:
Po vypočutí podcastov nám často píšete, že vás téma zaujala a chceli by ste sa o nej dozvedieť viac - z filmov, podcastov alebo kníh. A tak sme sa rozhodli, že ku každej epizóde pridáme odporúčanie moderátorky alebo hosťa či hostky na zdroje, z ktorých sa môžete dozvedieť o danej téme viac.
Tento týždeň by som vám rada odporučila Gyncast, podcastovú minisériu denníka SME o gynekologických a pôrodníckych témach. Moderuje ho Janka Imrichová a jej stálym hosťom je primár Gynekologicko-pôrodníckej kliniky Fakultnej nemocnice v Trenčíne Peter Kaščák.
_
Podporte podcast Vizita aj ďalšie podcasty denníka SME kúpou prémiového predplatného a užívajte si podcasty bez reklamy na webe SME.sk alebo v mobilnej aplikácii SME.sk. Prémiové predplatné si kúpite na predplatne.sme.sk/podcast
–
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na
[email protected]
–
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
–
Odoberajte aj newsletter Vizita na sme.sk/vizita
–
Ďakujeme, že počúvate podcast Vizita.