Независима медия, която обединява ученици от цялата страна.
Тук е нашата музика. Тук са нашите истории. Ние сме Тук!
Божидар Русев на терена на спортната журналистика
Божидар Русев е практикуващ журналист и по професия, и по призвание. Вече завършил магистратурата си по журналистика в Софийския университет, работи като редактор на най-гледаното предаване за български, а и не само, футбол – Пред стадиона – и част от голямото семейство на спортната редакция на Дарик радио – dsport.bg
6/3/2024 • 1 hour, 12 minutes, 35 seconds
От геймър до създател на видеоигри I ПРОфесионалистите с Алекс Токмакчиев
В този епизод говорим за видеоигрите – една от най-мощните развлекателни индустрии на нашето време. Тя задминава музикалната, филмовата и
литературната взети заедно, неколкократно. По последни данни, над 2 милиарда души играят игри ежедневно.
Какво учим от видеоигрите и за какво трябва да внимаваме? Говорим с Алекс Токмакчиев. Той е senior UX в designer в американската компания Hypixel Studios. В момента работи по играта Hytale. Страстен участник е в гейм джам хакатони за създаване на видеоигри.
4/22/2024 • 53 minutes, 6 seconds
Живеем ли в антиутопия? I Говорят авторите на Teen Station
Апокалипсисът бе насрочен за 20.12.2012 г. Но ето, че 11 години по-късно, Земята продължава да се върти по орбитата си и ние заедно с нея се въртим около бюра с компютри, из градския транспорт и по разни баничарници… Само дето климатът нещо не е съвсем наред, появи се отнякъде цяла глобална пандемия, роботите ни крадат (не)удобните столове пред бюрата и вече никой не знае колко ще си струва едно образование...
Говорят автори от екипа на Teen Station, които се присъединиха в гимназията, а вече са към края на своето висше образование.
4/1/2024 • 1 hour, 11 minutes, 44 seconds
От идеята до екрана I ПРОфесионалистите с Димитър Стафидов
В епизода говорим за киното, документалните филми и тайните на късите форми.
Как се изгражда една история – от сториборда до финалния монтаж.
Наш гост е Димитър Стафидов – професионален оператор, режисьор, монтажист, графити артист и любител музикант. Разговорът с него може да
тръгне в различни посоки и всяка една от тях е безкрайно интересна.
3/18/2024 • 58 minutes, 44 seconds
Как се прави добър подкаст I ПРОфесионалистите с Петко Кралев
В епизода говорим за подкастите, a наш гост е продуцентът на платформата Radiocast, Петко Кралев. Петко е и автор на подкаста „Непознатият подкаст“.
Какво прави един подкаст успешен?
Солова или екипна работа е създаването на подкаст?
Кои са добрите, както и лошите примери в морето от разговори и... разбира се, съвети към ентусиастите, които иска т да опитат да запишат свой подкаст.
3/11/2024 • 55 minutes, 31 seconds
Storytelling или Как да разказваме истории | ПРОфесионалистите с Петър Кънчев
В епизода говорим за изкуството да разказваме истории. Наш гост е писателят Петър Кънчев, автор на фентъзи романа „Сянката на кукера“.
С Петър си говорим за творческото писане, за създаването на историята, за изграждането на образите, но и за базови умения като общуването и дигиталната медийна грамотност.
3/4/2024 • 44 minutes, 53 seconds
Изкуството да владееш публиката I Никола Попов в ПРОфесионалистите
В епизода говорим за изкуството да владееш публиката. Срещаме се с Никола Попов – един от най-успешните млади оперни певци. Той е и сред най-младите университетски преподаватели. Едва на 26, а вече е асистент в Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“.
2/26/2024 • 48 minutes, 7 seconds
Изкуственият интелект и образованието | ПРОфесионалистите
В епизода говорим за новите учители, които са преди всичко мотиватори и вдъхновители.
Как да владееш най-трудната публика в света – учениците?
Какво е да си преподавател в ерата на изкуствения интелект?
Необходима ли е дистанцията и може ли си на "ти" с учителя, без той да изгуби авторитета си.
2/19/2024 • 47 minutes, 4 seconds
Любослав Бачев – За преследването на мечтите и справянето с бърнаут | ПРОфесионалистите
Наш гост е майсторът на видеомонтажа и видеограф на So Called crew, Любослав Бачев.
Любо е на 25 години, от София. Страстта си към фотографията и монтажа открива в 7-и клас. След като следва в Нидерландия за 1 година, решава да се върне в България и да се отдаде изцяло на любимото си занимание.
Оттогава бавно, но сигурно се издига в професията си, като в момента работи в уважавана фирма, където се занимава с моушън дизайн, видеомонтаж. Работи и като фотограф/видеограф на свободна практика.
2/12/2024 • 48 minutes, 4 seconds
YVA – За нещата, които учим в търсене на себе си | ПРОфесионалистите
В епизода говорим за дългия и интересен път в търсене на себе си, както и как може много таланти да живеят в един и същи човек. Тя е била професионален модел, професионален музикант, текстописец, а сега е продуцент.
Как управлява времето си, когато прави толкова много неща накуп?!
С YVA говорим и за таланта да работиш с хора – нещо, на което я учи продуцентството. Разбира се, музиката, както и китарата, са главни герои в този подкаст.
2/5/2024 • 48 minutes, 3 seconds
Петър Христакиев – За създаването на собствен моден бранд | ПРОфесионалистите
П етър Христакиев (@petarhristakiev) е на 24 години от Русе, завършва Американския университет в Благоевград, в момента е студент по дизайн в НБУ.
Проследете създаването на собствения му бранд Hristakiev (@hristakiev.official) – от идеята, каква роля играе семейството му, през първата му фотосесия, какво го вдъхновява и как планира развитието на своята марка.
1/29/2024 • 44 minutes, 59 seconds
FOMO – Страхът да не изпуснем нещо | Отвътре навън
В този епизод на поредицата Отвътре навън говорим за FOMO – страхът да не изпуснеш нещо. Гост на Полина Петкова е кризисният психолог Младен Владимиров.
Отвътре навън се реализира с подкрепата на УНИЦЕФ България.
1/22/2024 • 22 minutes, 18 seconds
От нула до световен шампион по бандонеон I ПРОфесионалистите със Стоян Караиванов
Представяме ви Стоян Караиванов – световен шампион по бандонеон и носител на приза „Музикант на годината” за 2022 г.
Пред Елизара Георгиева той разказва за своя път от забързаното тийнейджърство – през Харманли, Стара Загора и Пловдив до самообучението по бандонеон, участията в концерти и майсторски класове с едни от най-големите имена в бандонеона и тангото. И така до крайния резултат – световната титла по бандонеон.
Освен за любопитната си биография си музикантът разкрива как управлява времето си, което е ключ към неговия успех.
1/19/2024 • 41 minutes, 18 seconds
Отвътре навън с Младен Владимиров: Агресията в училище
В този извънреден епизод на Отвътре навън говорим за агресията в училище. Гост на Полина Петкова е кризисният психолог Младен Владимиров.
5/5/2023 • 43 minutes, 34 seconds
Отвътре навън с Евелина Лафчийска: Паник атаките
В този епизод на Отвътре навън говорим за паник атаките. В днешно време темата става все по-важна. Забързаното ежедневие и стресът ни вкарват в капана на натрапчиви мисли и тревожност, които могат да доведат до силно притеснение и дори до паник атаки. На гости ни е Евелина Лафчийска, която част от екипа психолози на проекта „Разкажи ми”. С нея ще коментираме какво представляват паник атаките, как да разпознаем, че ние или човек около нас получава такава и как по-лесно да се справим с тях.
4/28/2023 • 52 minutes, 28 seconds
ПРОфесионалистите – финансов контролер в Schneider Electric
В този епизод на ПРОфесионалистите ви представяме Богдан Богданов от екипа на Schneider Electric. Как е избрал професията на финансов контролер и откъде започва всичко? Къде е завършил висшето си образование и каква специалност е избрал? Кои са най-важните стъпки в кариерата му и какви са уроците, които му помагат и до днес?
3/31/2023 • 29 minutes, 3 seconds
ПРОфесионалистите с писателя Георги Бърдаров
За него писането не е нито професия, нито хоби, а призвание. Чуйте личната история и професионалните стъпки на Георги Бърдаров.
3/12/2023 • 37 minutes, 50 seconds
Отвътре навън с Алекс Алгафари: Дишай, издишай
Правим го по 12 – 16 пъти в минута, но то сякаш винаги е на заден план. В този епизод на подкаста за ментално здраве Отвътре навън обръщаме внимание на дишането, което обикновено изпълняваме автоматично. А как ще ни се отрази, ако дишаме съзнателно или дори практикуваме определени дихателни упражнения?
2/21/2023 • 50 minutes, 36 seconds
Даниел Върбанов и Александра Лашкова от „Войната на буквите“
Даниел Върбанов и Александра Лашкова, или Дани и Алекс, са студенти в НАТФИЗ, на финалната права в най-важната им година. През последното им лято като студенти в Академията идва шансът да направят дебюта си в първата историческа екранизация от близо три десетилетия в български ефир – Войната на буквите. Чуйте как се стига до този съдбоносен момент за тях и повече за кастинга за ролите на Баян и Макрена...
2/11/2023 • 53 minutes, 12 seconds
ПРОфесионалистите с Весела Бабинова
Весела Бабинова разказва за своя път до НАТФ ИЗ и всичко след това.
12/23/2022 • 40 minutes, 10 seconds
ПРОфесионалистите със Здравко Петров – за сградите, които разказват истории
В поредицата ПРОфесионалистите ви разказваме за професиите, които са особено важни за обществото. Този епизод е посветен на архитектурата и нейните герои, на сградите и историите, които разказват. Гостува ни Здравко Петров.
12/14/2022 • 33 minutes, 56 seconds
ПРОфесионалистите с Schneider Electric: Мениджър индустриални проекти
В поредицата за кариерно развитие представяме още една от позициите в екипа на Schneider Electric – мениджър индустриални проекти.
12/1/2022 • 40 minutes, 56 seconds
Отвътре навън с Олга Минева: Токсичните връзки
През последните години социалните мрежи ежедневно ни срещат с различните проявления на токсичните връзки. Това е нож с две остриета, защото вече лесно можем да разпознаем една такава връзка, но в същия момент тези връзки често са романтизирани и дори поставени на пиедестал. За да обсъдим тази тема, на гости ни е Олга Минева, основател на неправителствената организация Emprove, която помага на жени жертви на насилие. С нея говорим за първите признаци на една токсична връзка и опровергаваме мита, че насилието може да бъде само физическо.
11/24/2022 • 42 minutes, 37 seconds
ПРОфесионалистите с Мириян Костадинов
Представяме ви Мириян Костадинов – музикант, скулптор, магьосник и какво ли още не. Познаваме го като двигател на група MIRY. Говорим си за много неща – от любимата му играчка камионче с микрофон до спойлер за следващата им песен, за изминатия път и някой друг житейски съвет.
В поредицата ПРОфесионалистите ви разказваме за професиите, които са особено важни за обществото. Абсолютно задължително е да представим и лекарската професия. Гостува ни д-р Благомир Здравков, който е детски анестезиолог и директор на СБАЛ по детски болести „Проф. Иван Митев“.
10/30/2022 • 55 minutes, 4 seconds
Отвътре навън с психолога Ивелина Димитрова: Как да се разделяме
Изминалите два месеца бяха период на раздяла за много хора, особено тези, които за първа година заминават в чужбина, за да продължат своето обучение. Да се разделиш с човек, с когото до скоро си прекарвал дните си не е лека задача, затова в този епизод ще поговорим как да приемаме разделите. На гости ни е прекрасната Ивелина Димитрова, която е училищен психолог и дългогодишен помощник на Teen Station.
10/16/2022 • 35 minutes, 43 seconds
Умни професии за умно бъдеще – с Мария Топчийска
Чуйте първия епизод от поредицата „Умни професии за умно бъдеще“ с участието на Мария Топчийска, изпълнителен директор на първата и единствена Smart Factory на Schneider Electric в Източна Европа, която се намира в Пловдив.
10/3/2022 • 43 minutes, 57 seconds
ПРОфесионалистите: Комуникация на науките с Тихомир Димитров
За успешното осведомяване на обществото за достиженията и пробивите в науката са необходими умения, специално внимание и целенасочено усилие. Това открехва вратата за сравнително нова професия, която да скъси дистанцията между учените и обществото, да провокира и съхрани интереса на аудиторията и да я преведе през терминологията до знанието и разбирането.
Тази профисия е позната като „комуникация на науката“. В този епизод на подкаста Професионалистите заедно с Тихомир Димитров, основател на българската космическа академия за деца Space Academy, разказваме какво е да си комуникатор на науката. От какви умения и образование се нуждаеш? Каква е перспективата на професията и какво вълнуващо в света на космическите изследвания ни очаква в близкото бъдеще?
9/26/2022 • 44 minutes, 3 seconds
Отвътре навън: Хранителните разстройства
В този епизод на поредицата Отвътре навън ще засегнем тема, с която всеки рано или късно се сблъсква, а именно хранителните разстройства. За да разбули много митове по темата, на гости ни е психотерапевтът София Фердинандова. Макар много от хранителните разстройства днес да са породени от социалните мрежи и стремежа на младежите да изглеждат като своите идоли, причината за тях се крие отвъд това желание да изглеждаме по-добре.
9/20/2022 • 47 minutes, 38 seconds
LitCast: Войната не е с лице на жена
„Войната не е с лице на жена“ е книга за избледняващите спомени от войната. Книга която ни захвърля на фронта посредством спомените на жените сражавали се във Втората световна война, книга която трябва да бъде четена с особено внимание днес. Разказите на ветераните са редактирани минимално. Изказът е оставен такъв, какъвто е.
9/14/2022 • 45 minutes, 12 seconds
Къмпинг култура с Али Вергова
Закриваме лятната ни тема „Място за срещи“ със среща в студиото с Али Вергова, която ни споделя повече за къмпингарската култура и за къмпинга като място за отделяне от обществото, но и за създаване на ново, по-сплотено такова.
8/30/2022 • 40 minutes, 50 seconds
ПРОфесионалистите със Спас Керимов
В този епизод на ПРОфесионалистите със Спас Керимов от Printivo говорим за 3D принтирани тъкани, изкуствено създадени и отгледани, но напълно органични, за органи, технологии за ерадикиране на тежки хронични състояния… и много, много повече. Наука на бъдещето, която ще спасява смелите изследователи на новото време.
8/12/2022 • 35 minutes, 5 seconds
Фестивалната култура
Да си част от хиляди обезумели фенове на любимата си група е преживяване, което не може да се опише лесно, но аз пък обичам предизвикателствата. Намерих си и спътник за това ново предизвикателство и Поли Петкова от подкаста Отвътре навън и аз застанахме отново зад микрофоните за специален музикален епизод на тема „Фестивалната култура”.
7/22/2022 • 34 minutes, 56 seconds
LitCast: Малкият принц
В епизода на BAKC Litcast, посветен на „Малкият принц“ проследяваме цялото пътешествие на къдравото русо момче в бляскави одежди. Започваме от малкия астероид на принца, пътешестваме с него из космоса, минаваме през бананите на комунизма и от време на време поглеждаме нагоре към автора летец.
7/18/2022 • 35 minutes, 16 seconds
Отвътре навън с Александра Алгафари: Обича ме, не ме обича
Има ли по-хубаво чувство от това да получиш известие и то не от кого да е, а от любимия човек? Любовта е неизменна част от живота ни, а романтичните взаимоотношения са нещо, с което всеки младеж се сблъсква рано или късно. Нажежените летни страсти влизат и в нашето студио с петия епизод на поредицата Отвътре навън. В него на гости ни е психологът Александра Алгафари, а за да проучим и мъжката гледна точка на нещата, в разговора се включи и колегата подкастър Калоян Папазов.
7/7/2022 • 52 minutes
LitCast: Поезията на езиците
Този епизод на BAKC е посветен на поезията и езиците, на най-красивото, което един език може да произведе.
6/23/2022 • 28 minutes, 45 seconds
ПРОфесионалистите с Веселин Геренов
Учителите са страшни, но само толкова колкото ние ги караме да бъдат. А всъщност във всеки един от нас се крие по един учител. Просто някои имат смелостта да използват това си качество и да го превърнат в професия. Водещ на този епизод е Калоян Папазов, а негов гост е учителят по български език и литература в 73 СУ „Владислав Граматик“ София Веселин Геренов.
6/18/2022 • 1 hour, 2 minutes, 36 seconds
Отвътре навън: Гледай какво говориш!
Както са казали хората, „Лоша рана заздравява, казана дума не се забравя“. Това само може да ни подскаже каква сила се крие в думите ни. Гост в четвъртия епизод от поредицата Отвътре навън е детск ият психолог Младен Владимиров, който не просто казва, а и показва на практика как трябва да разговаряме с един събеседник.
6/9/2022 • 37 minutes, 25 seconds
Животът и неговите граници във „Вино от глухарчета“ на Рей Бредбъри
„Вино от глухарчета“ е едно от най-личните произведения на Бредбъри, като главният герой е базиран на него, когато е бил на същата възраст. Може да се каже и че е едно от най-дълбоките му произведения, в което използва пълния потенциал на магическия реализъм и го посвещава на любовта към живота.
6/4/2022 • 1 hour, 8 minutes, 52 seconds
Отвътре навън: Животът след пандемията
В третия епизод на подкаст поредицата за ментално здраве Отвътре навън говорим за белезите, които ни остави пандемията, както и за „новото нормално“, което дойде след периода на пандемията.
5/9/2022 • 44 minutes, 36 seconds
64 години от първите награди Grammy
Празнуваме 64 години от първите награди Grammy, (връчени на 4 май 1959 г.) със специален подкаст епизод. Той е посветен на последното издание, на номинираните и победителите. Припомняме си някои позабравени забавни случки, клюки и скандали.
5/8/2022 • 50 minutes, 17 seconds
От А до Я: Weaponization of Social Media with Dr. Rashid Gabdulhakov
Dr. Rashid Gabdulhakov: Through my work, I aim to spotlight people, places, and cases that are underrepresented, misrepresented, or simply ignored in academia. My area of expertise covers social media use and governance in autocratic contexts; digital vigilantism; media and security; influence operations; surveillance, privacy, post-Sovietism; Central Asia.
4/23/2022 • 1 hour, 19 minutes, 42 seconds
Отвътре навън: Трудните решения на младите хора
Април месец е време за пролетна умора и за вземане на много важни решения, особено за всички, които са в последната си година в гимназията. И ако с пролетната умора можем горе-долу да се справим и сами, то с изборите е трудно. Изневиделица върху главата ни се стоварват куп важни решения. Какво точно искаме да учим? България или чужбина? Да продължим ли да живеем при родителите, или да си намерим квартира? За всичко това говорим с психотерапевта Милена Манова.
4/21/2022 • 36 minutes, 51 seconds
Оскари 2022
Двигателите на BAKC подкаст, ФАК подкаст и Тихо, филмът започва – накуп в едно студио. В този епизод тримата водещи на различни подкасти споделят най-свежите си впечатления от церемонията по връчването на наградите Оскар през 2022 г.
4/1/2022 • 1 hour, 33 minutes
От А до Я с Волен Вълков: Как да започнем професионалния си живот
В осемнадесетия епизод на От А до Я подкаст гостува Волен Вълков – предприемач и един от основателите на Enhancv – платформа, помагаща на търсещите работа да опишат себе си в CV. Голямата тема е как да започнем професионалния си живот – образование, писане на CV и явяване на интервю.
2/24/2022 • 1 hour, 59 minutes, 31 seconds
УНИверсално с Ясен Атанасов
В този епизод на УНИверсално гостува Ясен Атанасов, актьор от театър „Българска армия“ и част от екипа на филма „Петя на моята Петя“.
2/12/2022 • 41 minutes, 57 seconds
От А до Я със Златина Петрова: Да смениш кариерната си пътека, за да следваш мечтите си
В този епизод на От А до Я подкаст гостува Златина Петрова – уеб дизайнер, Founder и CEO в Brandly Collective и два пъти носителка на най-престижната награда за уеб дизайн – A’ Design Award. Чуйте нейната история – за страховете ѝ при решението да смени кариерната си пътека и начините ѝ за справяне с тях, за трудностите на жените в сферата на технологиите, детайли от кухнята на дизайна, проектите ѝ, съвети и други.
1/23/2022 • 1 hour, 26 minutes, 22 seconds
Отвътре навън: Защо трябва да говорим за менталното здраве
В началото на годината и в партньорство с УНИЦЕФ даваме летящ старт на една много важна за нас идея: Отвътре навън – подкаст за менталното здраве. С всеки един от епизодите на поредицата искаме да покажем на тийнейджърите, че не са сами и че всяко тяхно притеснение и проблем заслужават да бъдат чути. Ще говорим на всякакви теми – от лошо настроение, през храни телни разстройства, до депресия. За по-сериозните теми ще каним различни гости – експерти, хора с професионален и личен опит. Отвътре навън ще говори и по тези теми, за които тийнейджърите се притесняват да говорят.
1/15/2022 • 44 minutes, 59 seconds
От А до Я: Какво е бърнаут и как да се справим с него
Павел Петков и Георги Начев от екипа на Digiburn.Health разказват какво е бърнаут, какво го предизвиква и как да го предотвратим. Digiburn е персонализирана терапия срещу бърнаут, поднесена през мобилна апликация. Потребителят прави тест за актуалното си състояние на прегаряне и при нужда е поканен на 3-месечен задълбочен курс за подобрение.
12/18/2021 • 1 hour, 27 minutes, 19 seconds
УНИверсално: Смело с Даниел Кукушев
Този епизод на УНИверсално е за пътя на един човек, който за разлика от водещата, от началото на съзряването си знае с какво иска да се занимава. Даниел Кукушев е студент в НАТФИЗ. А някои от въпросите в тази разговор са: Кога разбираш, как се случва и какъв е пътят до пълното осъзнаване, че това е нещото, за което си роден? Какво е усещането да се влюбваш в сцената, успоредно със съзряването и пълния хаос на юношеството си?
12/3/2021 • 55 minutes, 5 seconds
От А до Я с Мария Каранедева: Книгата – източник на преживявания и насоки
В този епизод на От А до Я подкаст гостува Мария Каранедева. Тя е читател по душа и отговаря за обученията и развитието на търговския екип на Coca-Cola.
11/26/2021 • 1 hour, 25 minutes, 32 seconds
От А до Я с DJ Мартен Роберто
В този епизод на От А до Я подкаст гостува DJ Мартен Роберто, за да си поговорим за музика. Малко хора говорят за музика като него. Естет, познавач, меломан, градска легенда. Говорим не само за музиката, която слушаме в метрото, но и за музиката, която ни прави тези, които сме.
10/30/2021 • 1 hour, 12 minutes, 40 seconds
LitCast: Гроздовете на гнева
Във втория епизод на литературната поредица на BAKC Podcast се връщаме две десетилетия преди „Лолита“, за да разгледаме един роман на друг литературен гений – Джон Стайнбек. „Гроздовете на гнева“ е социална критика, пропита със стряскащ реализъм. Засяга темите за отчуждението от природата, религията, сблъсъка с технологията и експлоатацията.
10/22/2021 • 39 minutes, 17 seconds
УНИверсално: 9 причини за кефещо образование
В този епизод на УНИверсално Мина Бонева разсъждава защо е добра идея да се хванем със специалност, която може и да не е любовта на живота ни, но ни е забавно заедно и приятелите и семейството ни се радват за нас. Защо понякога е по-добре да влезем в тази връзка, отколкото да изберем творческия път на себеоткриването? Защо да изберем следване, което чисто и просто ни е забавно даже и да не искаме да го превърнем в професия?
10/11/2021 • 35 minutes, 59 seconds
От А до Я с Димитър Фердинандов: Как космосът вдъхновява
В този епизод на подкаста на Юли Караджов се включва Димитър Фердинандов, който е студент по авиокосмическо инженерство в Бирмингам.
9/4/2021 • 1 hour, 28 minutes, 35 seconds
Професионалистите: Какво е да си 3D специалист
В поредицата за кариерно ориентиране се включва 3D специалистът от екипа на Chaos Валентин Йовчев.
8/13/2021 • 50 minutes, 33 seconds
LitCast: Лолита
С този епизод започва новата Litcast поредица на BAKC в която основна тема ще бъдат книгите, историите и техните автори. „Лолита“ на Владимир Набоков несъмнено е литературен шедьовър, чисто парче изкуство сътворено от космополитен гений. В подкаста ще разберете повече за автора, структурата на романа и впечатленията на Берки и Калата.
8/6/2021 • 43 minutes, 40 seconds
Оркестър без име (1982) – безгрижна класика
Новият епизод на подкаста за класическо кино е посветен на морето, музиката, любовта, соц-а и… още нещо. Представяме ви „Оркестър без име“.
7/26/2021 • 54 minutes, 52 seconds
УНИверсално с Иван Господинов: Неформалното образование
В поредицата гостува Иван Господинов от "Образова ние без раници" и Khan Academy.
7/16/2021 • 1 hour, 1 minute, 7 seconds
Професионалистите: Как изглежда социалното предприемачество в България?
В третия епизод на поредицата “Професионалистите” се срещаме с Иван Стрижлев, част от управленския екип на “Враца софтуер”, и с Десислава Джипова, изпълнителен директор на “Социалната чайна”. Това, което ги обединява, не са заеманите високи позиции, а фактът, че и двамата застават зад каузи в професионалния си живот.
7/2/2021 • 45 minutes, 4 seconds
От А до Я с Филип Лхамсурен: Когато ни е най-трудно учим най-бързо
Чуй историята на Филип Лхамсурен – един от едва тримата души, успели някога да прекосят Амазония без помощен екип. Разговор за из път към твоето следващо приключение!
6/28/2021 • 1 hour, 45 minutes, 40 seconds
AnyTime с Еда Кадирова и Евгени Гочев
Чуй подкаста и влез в сайта на teenstation.net за още интересни материали на млади автори от цялата страна.
6/20/2021 • 21 minutes, 2 seconds
От А до Я с Никола Абаджиев: Да превърнеш страстта си в професия
В този епизод на От А до Я подкаст гостува Никола Абаджиев – Коки, влюбен във вятъра майстор на кайта. Чуйте как започва кариерата си и как превръща страстта си в доходоносно занимание. Толкова е запален, че успява да стане вторият атлет на RedBull България. През 2020 г. си извоюва д евето място в световната ранглиста по кайт и така става най-добрият български кайтист. Това води до редица спонсорства, които му помагат да започне самостоятелен живот.
6/4/2021 • 1 hour, 20 minutes, 3 seconds
УНИверсално с Георги Александров: Квантова и космическа физика в СУ
УНИверсално се гордее с първото си интервю със студент по точна наука, а гостът ни има много други поводи за гордост. Дни преди разговора ни, Георги се върна от национална студентска олимпиада по математика, в която се класира на първо място. Тази година той преподава в школи по състезателна физика на СМГ, а наред с всичко това е студент втори курс. В този разговор ще ви запознаем със следването му – ККТФ (Квантова и космическа теоретична физика) към ФзФ на СУ, или “докато прочетете името на специалността, епизодът неусетно ще е към своя край”.
5/28/2021 • 32 minutes, 41 seconds
Професионалистите: Изкуството да управляваш хора и проекти
Разговорът със следващия ни гост в поредицата Професионалистите ще е удоволствие и успокоение за всички професионално объркани души, които още не са си избистрили каква е истинската им страст. Човек трябва единствено да продължава да се движи нанякъде, а оттам нататък нещата имат навика да се нареждат, както се оказва случаят при Стилиян Мирчев от Chaos.
5/10/2021 • 1 hour, 13 minutes, 16 seconds
BAKC: Номинации и прогнози за наградите Оскар, 2021
ВАКС подкаст се завръща с традиционния си епизод за наградите Оскар – най-голямата вечер в света на киното. Гости на Калата са сестра му, Ана-Мария Папазова, която прави своя официален медиен дебют, Момчил Бонев, един от авторите в екипа на Teen Station, когото добре познавате от текстовете му за кино и от ФАК подкаст, Ивайло Спасов – журналист по професия, а киноман, меломан и книгоман по душа.
4/23/2021 • 1 hour, 3 minutes, 42 seconds
Любимец 13 (1958) - ромком класика
Това е най-новият епизод от поредицата Любимо, спорно, класическо кино.
4/21/2021 • 1 hour, 22 minutes, 12 seconds
От А до Я с Христо от Stinky Socks: Как да управлявам времето си?
В десетото издание на От А до Я гостува Христо Петков. В началото на епизода Юли го нарича „a man of many talents“, заради разнообразието от занимания (или професии), с които запълва ежедневието си. На това той отвръща: „Аз не знам дали имам много таланти, но със сигурност имам много желание да explore-вам докъде ще ми стигне капацитетът“. Този негов капацитет всъщност стига толкова далеч, че Христо е идеалният събеседник за темата на този епизод – time management и приоритизация на задачите.
4/16/2021 • 1 hour, 44 minutes, 59 seconds
Кръстопът със стендъп триото Нема К'в о
В този епизод на “Кръстопът” ще се срещнем отблизо с Калин и Венсан, двама от стендъп триото “Нема К’во”, които смело и иновативно комбинират комедията с магията. Като добавим и техните колоритни и духовити личности, се получава формула, която може да гарантира вашето константно развлечение и забавление.
4/11/2021 • 36 minutes, 17 seconds
УНИверсално: За НАШИТЕ избори
Има неща, които можем да променим, както и такива, които не можем. В разговора с Цецо от България на младите и Вяра от Всичко е въпрос на вяра става ясно какво да направим, за да оформим настоящето си. Защо политическият живот в България остава далечен на младите хора? Как в три стъпки да вземем решение, кого да подкрепим, (особено ако нямаме представа от политика)? Колко е полезно да участваме в дебати? Какво е България на младите? С какво можем да се занимаваме извън предизборните периоди, за да останем актуални и граждански активни?
4/1/2021 • 42 minutes, 22 seconds
Професионалистите: Дигитален маркетинг със Славка Станкова
Започва нова поредица, в която ще представяме топ професионалисти от различни сфери. Ще говорим за предизвикателствата, трудностите, колебанията и успеха. Вижте повече на www.teenstation.net
3/26/2021 • 1 hour, 8 minutes, 47 seconds
AnyTime: Танцьор с амбиции или амбициозно да си танцьор
Може ли танцът да е целият ти свят? Чуйте подкаста от поредицата AnyTime и прочетете повече на www.teenstation.net
3/20/2021 • 26 minutes, 56 seconds
BAKC подкаст: Как трябва да учим история
Чуйте най-новия епизод от поредицата на BAKC, записан на 3. март 2021 г.
3/11/2021 • 1 hour, 4 minutes, 48 seconds
От А до Я с Мартин Граховски: Как пътуването променя човека
В деветия епизод на От А до Я гостува Мартин Граховски – visual storyteller, приключенец, човекът зад 3 Minute Bulgaria и 3 Minute Media, водещ на InСтории и бакалавър по Global justice. През последните години той пътува из целия свят, за да разказва истории с видеокамера и фотоапарат. На въпроса „Кое е най-щурото ти пътуване“ той отговаря „Гана, защото Гана има много интересна Вуду култура“. Чуйте повече за преживяванията на Мартин Граховски в подкаста и прочетете на www.teenstation.net
3/4/2021 • 1 hour, 35 minutes, 43 seconds
УНИиверсално: Като на рисунка с Кали
Подкаст разговор за специалността илюстрация в Университета в Брайтън. Прочетете повече на www.teenstation.net
2/20/2021 • 38 minutes, 54 seconds
Кръстопът с Тедо Топузлиев I Началото
Това е първият епизод на най-новия подкаст в мрежата на Teen Station. Прочетете повече за него на www.teenstation.net
2/12/2021 • 36 minutes, 43 seconds
Филмът 1984 – оригинална класика
За филма „1984“ говорят Станчо Станчев и Мария Проданова. Очаква ви чаровно надприказване за киноверсията, книгата, света на Оруел, новия оскандален превод и... още много престъпмислия. Приятно слушане на първия епизод на подкаста за кинокласики на Teen Station за 2021 г.
2/5/2021 • 44 minutes
От А до Я: Reality Check с Максим Иванов I Neverest
Гост на Юлиан Караджов в От А до Я подкаст е Максим Иванов, половината от дуото Neverest Ocean Row и най-младият океански гребец. Час и половина откровен разговор за прекосяването на Атлантика, подготовката, предизвикателствата и уроците, които Макс е научил от плаването. Hint - говорят си и за Reality check-а и защо е важно да се сравняваме с другите по градивен начин.
1/29/2021 • 1 hour, 34 minutes
УНИверсално: със Стефан Филипов
В този епизод на УНИверсално ви срещаме със Стефан Филипов, студент по… джаз китара. Как се взема решението да учиш музика, без да си завършил музикална гимназия? Какво е нужно и какво следва? Говорим си за специалността в Националната музикална академия и за Еразъм приключението да учиш една година в Консерваторията в Маастрихт, Нидерландия.
1/16/2021 • 34 minutes, 20 seconds
Сам вкъщи 2 (1992) - VHS класика
Любимо, спорно, класическо кино: Сам вкъщи 2 (1992) - VHS класика
Чуй подкаста и прочети статията на teenstation.net
12/29/2020 • 58 minutes
УНИверсално: Най-странният семестър
Чуйте впечатленията на четирима студенти, част от екипа на Teen Station, за първия семестър от тази учебна година. Всички те учат основно дистанционно, но гледат различно на предимствата и недостатъците на това. Една международна среща с включвания от Германия, Великобритания, Нидерландия и България. Размислите на Мина, Яна, Жени и Берки.
12/18/2020 • 31 minutes, 10 seconds
От А до Я: Криза на идентичността
Питате ли се „Кой съм аз?“, или „Имат ли смисъл нещата, които правя?“. Може би нямате никаква представа как ще построите живота си? Споко, в новия епизод на От А до Я говорим за криза на идентичността, която нито е страшна, нито е фатална. Разберете какво, защо и как да я преодолеете тук.
11/27/2020 • 1 hour, 12 minutes, 59 seconds
УНИверсално: Ади in Paris
В този епизод на УНИверсално Ади ще ни разкаже за истинското лице на френската столица и френското образование. Какво е да учиш в града на любовта? Как избираш подходящата специалност и какво е нужно, за да последваш мечтите си, независимо колко налудничави изглеждат те? Отговорите на тези въпроси и на куп други ще чуете в този епизод. Представяме специалността модерна л итература в Сорбоната в Париж.
11/20/2020 • 35 minutes, 52 seconds
Бамби (1942) - еко класика
Любимо, спорно, класическо кино: Бамби (1942) - еко класика
Чуй подкаста и прочети статията по темата на teenstation.net
11/13/2020 • 48 minutes, 11 seconds
Разпилени думи: със Светлозар Желев
Чуйте разговора на Момчил и Огнян от екипа на Teen Station със Светлозар Желев, активист в областта на съвременната литература и книгоиздаването. Освен едно безкрайно препоръчване на четива за напреднали, тези 85 минути засягат и някои много наболели теми в литературните общества у нас. Колко четат младите днес, проблемите на часовете по БЕЛ, как се изгражда читателски вкус, кое прави класиката класика и кои са новите форми на четене...
11/1/2020 • 1 hour, 25 minutes, 7 seconds
От А до Я: Фотографията – хоби by default с Ясен Григоров
В шестия епизод на От А до Я гостува лондонският документален и комерсиален фотограф Ясен Григоров, още познат като YGREQ. Заедно с водещия Юли Караджов говорят надълго и широко за попрището му като изкуство, хоби, висше образование и кариера.
Обсъждат и колко от снимките, които виждат ежедневно, са всъщност такива. Колко от фотографите наистина създават такива произведения и какво всъщност хората ценят в еднаквите изображения, които са в #trending на Инстаграм. Размишляват и в друга посока – има ли смисъл изобщо да учиш фотографията в университет? Все пак, толкова много известни YouTuber-и фотографи казват, че няма смисъл. Ясен отговаря и на двата въпроса едновременно: “Мисля, че е излишно да казвам, че очевидно не вярвам в YouTube концепцията, след като съм вътре с нещо от рода на 30 хиляди паунда за това образование. Най-доброто на което [YouTube] може да ви научи е да снимате като някой друг.”
10/23/2020 • 1 hour, 27 minutes, 26 seconds
УНИверсално: Когато университетът не е Хогуортс
В епизода Мина и Тити споделят очаквания и реалности при първия си сблъсък с университетското образование - и причините да решат да се откажат от първоначалния си избор. Защо им е присърце да говорят за университетското образование, какво ги мотивира, как УНИверсално може да помогне? Представяме две специалности: машинно инженерство в Техническия университет в Мюнхен и архитектура в Техническия университет във Виена.
10/16/2020 • 25 minutes, 1 second
BAKC LitCast: Живот и страдание
Берки и Юан разсъждават върху известната философска концепция, че животът е страдание.
Какво представлява страданието?
Желанието ли е причина за страданието?
И дори - какво е значението на страдателния залог в езика?
10/8/2020 • 1 hour, 4 minutes, 21 seconds
От А до Я: В България или чужбина с Крис Захариев
В петото издание на „От А до Я“ гостува Крис Захариев, за да си поговорим за един от сериозните избори, пред които са изправени младите хора – да си останат в България или да заминат в чужбина. На въпроса „Кое е нещото, което хората веднага биха забелязали в теб?“ той отговаря: „Усмивката.“ И наистина, Крис е един от най-лъчезарните и позитивни хора, които п ознавам. Той е светъл пример за младеж с потенциал, който е предпочел да се развие в родината си.
9/25/2020 • 1 hour, 23 minutes, 15 seconds
Обществото на мъртвите поети (1989) - инфлуенс класика
Робин Уилямс, в ролята на учител, насърчава гимназисти да късат учебници и да следват мечтите си. Това е само малка част от магията на „Обществото на мъртвите поети“.
Какво може да родят надъхващ учител, седем младежи в тайна пещера и едно самоубийство? Кои са най-интересните моменти от филма? Защо наричаме тази романтична история класика? Слушайте в подкаста от едно свежарско и будно кинообщество. Carpe diem!
8/13/2020 • 1 hour, 33 minutes, 9 seconds
От А до Я: На какво ни учат игрите на '90-те
В този епизод на От А до Я подкаст на Юлиан Караджов гостуват Зара Лазарова и Сами Догмуш. Тяхна е идеята за Игрите на 90-те, които тази година ще бъдат част от Summer Vibes Festival.
Тримата говорят за ползите от детската игра и споделят една дузина интересни, забавни и навяващи носталгия истории от детските си години.
7/30/2020 • 1 hour, 6 minutes, 5 seconds
BAKC: Феноменът Куентин Тарантино
В този епизод BAKC говорят за Куентин Тарантино.
Той несъмнено е една от тези личности, които, може да се каже, са променили историята на седмото изкуство. Неговият специален и отличаващ се стил за заснемане и режисиране на филми го прави един от най-емблематичните режисьори в историята. Никога не изучавал кино, работещ във видеотека, филмов нърд, Куентин успява да присвои movie-making занаята благодарение на своята отдаденост и любов към филмите.
7/10/2020 • 45 minutes, 42 seconds
От А до Я: Education: Calling the situation
Къде е образованието сега?
School – a very polarizing topic indeed. Some like it, others hate it. One thing’s for sure – all teenagers are conscious of its importance for their development and future, yet most of us despise it. For the third episode of the From A to Z show, I have teamed up with Mr Max Ryan, a former English teacher of mine, to sit down and try to understand what makes kids dislike school so much.
P.P. This episode is recorded in English.
6/27/2020 • 1 hour, 10 minutes, 36 seconds
BAKC LitCast: Диалог за бъдещето на планетата и човечеството
Обърнете внимание на това, че подкастът е записан седмица преди да бъде обявено извънредното положение в България (13.03.2020) и това допринася донякъде за историчността на епизода, като подзаглавието дори може да бъде „Recorded a week before a disaster”. Като допълнение към това Берки, Юан и Михаил беседват именно за бъдещето на обществото - от въпроса за климатичните промени до културата на XXI век и това дали сме се изчерпали като цивилизация.
6/20/2020 • 50 minutes, 15 seconds
От А до Я: Безпределността на човешките възможности
В този епизод специален гост е ултрамаратонецът Краси Георгиев.
От лондонски party animal, разбивал се на най-щурите партита, до човек, пробягал обиколката на Земята. Във втория (редовен) епизод на От А до Я ще ви запозная с вдъхновяващия ултрамаратонец Краси Георгиев, с когото ще си поговорим за безпределността на човешките възможности, поемането по нов път, предизвикателствата, прогреса, застоя и един кухненски таймер. И преди да сте си казали „О не, още един подкаст за мотивация и здраво бачкане“ ще побързам да прибавя, че наистина не е.
5/6/2020 • 51 minutes, 24 seconds
BAKC: За мотивацията
В Podcast #100 на Teen Station Калата и Берки от BAKC си говорят за мотивацията и за това къде я намираме. Без клишета и без рецепти.
Калата е изготвил т.нар. ,,таблица на мотивацията”, като момчетата дискутират хората, попадащи в различните ѝ квадранти.
5/5/2020 • 51 minutes, 2 seconds
От А до Я: Психология на изолацията
В специалното хоум-офис издание на „От А до Я“ – Психология на изолацията - гост на Юли е неговата майка Катя Караджова – фамилен консултант, за да си поговорят за психическото оцеляване на човека, докато целият свят се бори за опазването на физическото си здраве.
В епизода се засяга богат набор от теми и въпроси, чиито отговори ще ви помогнат да овладеете паниката и да обогатите ежедневието си и начина си на живот в несигурното време, в което живеем. Започваме с изясняване на функциите на страха, намиране на златната среда на богатия спектър от чувства, които ситуация с такъв характер поражда, както и обзор на възможните извори на стрес и страх.
3/28/2020 • 51 minutes, 35 seconds
Как да бъдеш пълноценен меломан в новата ера?
Младите хора, родени с екранче в ръка, всеки ден са поставени на един кръстопът – дали да се повлекат по неангажиращото течение на бързите удоволствия, или да си поставят филтри за съдържанието, което поемат. Как да бъдеш пълноценен меломан в новата ера?
3/23/2020 • 1 hour, 1 minute, 30 seconds
Стъпка по стъпка: ABLE Mentor
Ако имате интерес към бизнес и социално предприемачество, но не знаете откъде да започнете, слушайте ни!
В първия епизод на "Стъпка по стъпка" наш гост е Николай Николов – проектен лидер на ABLE Mentor. Това е програма, в която всеки безплатно може да се свърже с подходящ за него ментор и да открие своята посока в личностен или професионален план. С Ники си говорихме за промените, които той е направил в живота си, за да бъде там, където е сега. Поговорихме и за един голям страх, особено у младите – страха от промяната.
3/12/2020 • 38 minutes, 45 seconds
BAKC: За стереотипите и разликите между мъжете и жените
В този подкаст епизод говорим за стереотипите и разликите между мъжете и жените, а на гости на Калата и Берки е тяхната съученичка Деси Кръстева, която слуша подкаста на ВАКС от доста време. Темата на подкаста са извадени от Калата 10 стереотипа, които ще бъдат обявени за митове или факти.
1. Дали жените са по-емоционално интелигентни?
2. Мъжете са по-добрите слушатели. Дали?
3. Mъжете ли са по-ревниви?
4. Привличат ли се жените от моралния и социален статус при избора си на партньор?
5. Чий представители са по-либерални и свободолюбиви?
Мнението ни по тези и още други въпроси ще научите в подкаста на BAKC.
3/7/2020 • 41 minutes, 48 seconds
От А до Я: Страхът да бъдеш
От А до Я, с водещ Юлиан Караджов, представя различна гледна точка върху теми от ежедневието ни. Теми, които може да ни накарат да се чувстваме слаби, на върха на щастието или които заслужават една шепа повече внимание. В тази подкаст-поредица ще търсим пътя към развитие, както и доказателства, че човешкият потенциал е огромен, а възможностите за развитие – безкрайни.
В първия епизод с тема “Страхът да бъдеш” ни гостува Велислав. В епизода дискутираме какво представлява страхът да бъдеш себе си, какво го поражда и как да го преодолеем. Нещо повече, Велката ще ни разкаже за най-новото си приключение в света на музиката.
2/21/2020 • 41 minutes, 22 seconds
BAKC: Номинации и прогнози за наградите Оскар, 2020-а
Една година след създаването си и пускането на първия си епизод в студиото на Teen Station за Оскарите, BAKC правят повторение и ретроспекция! В епизода отново гостува Калоян Соколов, който е познат на слушателите и от споркаста на Калата.
Ще чуете както мненията ни за филмите и актьорите в някои от главните категории и нашите лични фаворити за наградите “Оскари” 2020, така и на моменти доста задълбочен анализ на някои от най-открояващите се филми и образи. Щастливи сме, че тази година в номинациите „няма слабо”, както ще разберете и от подкаста, и се радваме че имахме възможност да дискутираме по въпроса. Вие също можете да участвате в нашия разговор, макар и пред екраните, като напишете в коментарите своите предположения и фаворити и всички с нетърпение ще очакваме церемонията на 9-и февруари!
2/8/2020 • 1 hour, 32 minutes, 46 seconds
Кино експеримент със София и Момчил
В рамките на текущия подкаст ви разхождаме в музея на съвременното кино по света и у нас, спирайки се на филмите, които приковаха нашия интерес с музиката, цветовете, посвещението на всеки актьор в ролята му и най-вече със смисъла, който открихме в тях. А за да разберете кое ни е впечатлило толкова много, та да ги определим като представители на кино фестивалите, смело натиснете play и си записвайте.
През есента на 2019-a най-синкретичното от всички изкуства зарадва столицата с пребогата палитра от кинофестивали, а ние, (макар и през зимата, доколкото можем да я определим като такава) сме тук, за да ви я припомним.
1/15/2020 • 35 minutes, 33 seconds
BAKC: Бъдещето на киното и стрийминг платформите
В този епизод BAKC говорят за бъдещето на киното и стрийминг платформите – Netflix, Amazon Prime, HuLu, Disney +. Ще има ли светло бъдеще индустрията, или ще е по-тъмно от киносалон по време на прожекция? Ще прецака ли Амазон франчайзa ,,Властелинът на пръстените”, или парите, които ще се вложат в продукцията, ще си струват за феновете? Момчетата засягат премиерата на сериала ,,Вещерът”, която беше на 20.12.2019 и правят прогнози дали сериалът ще е успешен.
1/11/2020 • 47 minutes, 46 seconds
BAKC Sportcast: Спортът през 2019-а
Момчетата от спортния подкаст на ВАКС ще закрият годината с разговор за най-значимите събития в света на спорта през 2019-а. Ще минат през болезнени мачове за самите тях и ще обсъдят футболисти в личния dream team на всеки един от ко-водещите. Гости на Калоян Папазов и коментатори са Антон Василев и Калоян Соколов.
12/30/2019 • 1 hour, 39 minutes, 12 seconds
BAKC: Грами 2020 | Кой ще спечели?
В студиото разпалено дискутират братята по подкаст – Калата, Берки и Сашо от БАК Подкаст и Момчи от ЦХЗУ.
Момчетата минават през множество теми и дори разговарят по някои казуси от българската музикална индустрия. В подкаста се обсъждат изгряващите звезди, най-важните категории на наградите и вероятните победители. Можете да чуете и анализи на творчеството на някои от изпълнителите. Ние се забавлявахме, надяваме се и вие!
12/20/2019 • 57 minutes, 22 seconds
BAKC: Петък, 13-и
Петък 13-ти – денят, с който са свързани мрачни и смразяващи кръвта легенди и истории. В този епизод Берки, Сашо и Калата заговорят за злощастните събития, случили се на тази дата, и търсят корените и началата на страха от този ден. Споделят и своите виждания за суеверията и това как са ги преживявали в детството и как ги разбират днес. Става дума и за Дама Пика, Кървавата Мери и други страховити образи и ритуалите, с които те могат да бъдат „повикани“. Ще чуете и за така наречената Hotel elevator game, която може да вземе и своите жертви при неспазване на правилата. В крайна сметка BAKC влизат в ролята си на myth busters и доказват, че повечето от тези суеверия са измислици… или пък не съвсем? Предстои да разберете в този подкаст епизод!
12/20/2019 • 41 minutes, 7 seconds
УНИверсално: TU München
В този епизод от подкаст поредицата УНИверсално Мина Бонева разказа за TU München.
Нямате си никаква, ама притеснително никаква представа какво искате да учите? Родителите ви ви питат поне три пъти седмично, а вие не можете да им отговорите, защото отговорът ще се промени след ден? Чудите се дали си струва да учите за теста си тази седмица, при положение че може изобщо да не ви трябват оценките, но същевременно учите, защото може да се окаже, че ви трябва такава диплома? Плаче ви се? Отчаяни сте? Действително плачете? Аз също. А вече следвам...
12/20/2019 • 16 minutes, 26 seconds
BAKC LitCast: За философията
Този епизод на литкаста е посветен на една от най-важните науки за човечество - философията – науката за началата. Гости са Ниа Германова и Ангел Димитров, с които се завърза интересен разговор за философията днес и възгледите на младите по някои фундаментално важни теми. И двамата ни гости са завършили гимназия, като Ниа е учила в СМГ, а Ангел в НГДЕК. И двамата имат постижения във философията и са участвали в олимпиади на национално ниво. Ангел два пъти е взимал участие и в Международната олимпиада. Ще засегнем и проблемите на съвременната цивилизация и пътя на развитие, по който сме поели. Дали обществото е в своя залез или това е просто период, който трябва да бъде преодолян?
12/19/2019 • 49 minutes, 46 seconds
BAKC LitCast: Песен за огън и лед
В този епизод на BAKC Litcast Берки и Сашо обсъждат една много интересна и не толкова известна за широката публика тема, а именно поредицата „Песен за огън и лед”, по която е създаден сериалът променил света на киното - „Игра на тронове”. Момчетата се впускат в пътуване във времето и пространството из земите на Седемте кралства, далечния Есос и Земите отвъд Вала. В подкаста става дума не само за петте книги от поредицата Песен за огън и лед, но и за някои разкази и повести, които съставят цялостния свят на огън и лед. Сред тях са: „Принцесата и кралицата”, „Принцът-ренегат” и трилогията (засега) „Рицарят на Седемте кралства”.
12/19/2019 • 1 hour, 7 minutes, 22 seconds
BAKC: Етимологичен просветител
Запознаваме ви с Борислав Петров, създател на страницата за произхода на думите “Етимологичен просветител”. В подкаста момчетата обсъждат колоритни и вълнуващи теми, свързани както с госта, така и с много други неща, като се започне от новите филми и сериали и се стигне до Омировия въпрос. Слушателите ще научат много за произхода и значението на думите и ще бъдат въведени в яркия и безкрайно дълбок свят на лингвистиката, чиято врата е винаги отворена за всеки, който в себе си таи желанието да открива и разбира речта през хилядите слоеве на миналото.
12/19/2019 • 40 minutes, 44 seconds
На лов за висше с Явор Разбойников
Явор Разбойников разказва от личен опит как стига до своя избор. Очаквайте още истории, въпроси и мъчно намерени отговори, включително и рубриката “така не се прави”. За търсенето на път, в България или чужбина, отвъд лъскавите справочници и мечтите на родителите. Къде искам да бъда АЗ ?
12/19/2019 • 5 minutes, 49 seconds
BAKC: от Minecraft до Cyberpunk 2077
Във второто издание на „гейминг“ рубриката на BACK Podcast Александър и гостите му Михаил, Филип и Юан отново ще ни пренесат в света на видеоигрите.
Видеоигрите… Никога няма да ми писне да стоя часове наред, взиращ се в екрана на лаптопа ми в тъмната нощ, наслаждаващ се на саундтрака на Fallout: New Vegas или King’s Bounty: The Armored Princess и размишляващ над житейски въпроси, докато откривам нови места в игрите или минавам куестове. Е, някой ден може и да спра да играя видеогри, но както казва Арагорн от „Властелинът на пръстените“: “IT IS NOT THIS DAY!”
12/19/2019 • 47 minutes, 4 seconds
BAKC LitCast: За съвременната литература
Подкаст за качествената литература, любимите произведения и автори на нашите водещи и техните гости. В то зи епизод на BACK Podcast гостуват Яна Митровска и Мария Дечева. Интересуват се от литература и изкуство и пишат поезия. Яна има публикувани стихотворения в “Кадър 25” и “Иначе писано”. В литкаста споделят своя опит и възгледите си за съвременното изкуство и качествената литература.
12/19/2019 • 31 minutes, 42 seconds
Разпилени думи с Яна Димова, част втора
Мисли и стихове. От Люба Николова и Яна Димова.
12/19/2019 • 19 minutes, 25 seconds
Разпилени думи с Яна Димова, част първа
Едва ли ще ви изненадаме като кажем, че една трета от тийнейджърите пишат: поезия или проза, лаконично или цели страници, в тефтер или на компютър. Е, ние намерихме много такива хора. Помните ли форума Немската чете?! С много още тепърва ще се запознаваме. Ще разпиляваме думи и ще ги сглобяваме отново.
Първият ни гост е изключително специален за нас човек, който ни даде невероятната възможност да направим уводното предаване едно незабравимо преживяване и го превърна в достатъчно представителна извадка за следващите издания. На Люба Николова гостува Яна Димова. Разговорът с нея съвсем не е само интервю. Той е разговор между приятели “на по четиристишие”.
12/19/2019 • 12 minutes, 23 seconds
BAKC: Филмите от детството
Специалното издание на BAKC Podcast, посветено на филмите от детството.
12/19/2019 • 1 hour, 4 minutes, 25 seconds
Филмари с Крис Захариев
Първи епизод на Филмари с водещи Марио и Маргарита от ФЕГ.
В този брой специален гост е Крис Захариев.
Любимите филми на Крис Захариев и какво кино харесва:
Изкуплениетo Шоушенк [The Shawshank Redemption] (реж. Франк Дарабонт)
Недосегаемите [The Intouchables] (реж. Оливие Накаш и Ерик Толедано)
Генезис [Inception] (реж. Кристофър Нолан)
Интерстелар [Interstellar] (реж. Кристофър Нолан)
Гражданинът Кейн [Citizen Kane] (реж. Орсън Уелс)
Да обичаш Винсент [Loving Vincent] (реж. Дорота Кобиела и Хю Уелчман)
Мандарини [Tangerines] (реж. Заза Урушатзе)
Тримата от запаса (реж. Зако Хеския)
12/19/2019 • 43 minutes, 30 seconds
BAKC Freestyle
Свободна зона с Беркант, Александър и Калоян.
12/19/2019 • 41 minutes, 33 seconds
BAKC: hip hop епизод
BAKC коментират рап музиката от зараждането ѝ до наши дни, по света и в България, с добри и лоши примери.
12/19/2019 • 39 minutes, 26 seconds
BAKC: Какво е да си геймър?
Какво значи да си геймър? Както казват Александър и двамата му съученици Юан и Теодор, да си геймър значи да си част от едно общество. Геймърите не просто игрaят видеоигри, те ги преживяват. В гейминг рубриката на BAKC Podcast, Сашо и гостите му ще говорят за свободата в Интернет и сигурността в пространството. В епизода ще се разискват също и темите за политизацията на видеоигрите и омразата в гейминг обществата.
7/17/2019 • 59 minutes, 31 seconds
BAKC: Game of Thrones
„Game of Thrones” е един от сериалите, които промениха света на киното. По сюжета на поредицата „Песен за огън и лед” на американския писател Джордж Р. Р. Мартин, „Игра на тронове” ни пренася в света на Вестерос, където магията се възражда след хиляди години в забвение, ревът на драконите отново оглася небесата, а далеч на север, отвъд Вала, се надига мрачна и студена сила, забравена във вековете.
BAKC разглеждат събитията от всички сезони на сериала и обсъждат какво би могло да се случи в последния сезон, непосредствено преди премиерата. Има и залагания за това кой герой кога ще бъде убит. Ще чуете и предположения как точно ще се случи. Какво ни подсказва трейлърът? И разбира се, кои са любимите персонажи на крюто на BAKC. Най-чаканият сериал за 2019-а безспорно е Game of Thrones и този подкаст ще ви подготви за него.
7/5/2019 • 56 minutes, 49 seconds
BAKC LitCast: Пилотен епизод
Подкаст за качествената литература, любимите произведения и автори на нашите водещи и техните гости. В първия епизод на литературната рубрика на Беркант от крюто на BAKC той, заедно с Йоан Василев и Криста Велкова, обсъждат качествената литература, любимите си автори и техните произведения. Йоан и Криста също са ученици от НГДЕК, имат обширни познания относно изкуството и с охота споделят своите впечатления както от класическите произведения, така и от съвременната литература.
7/5/2019 • 31 minutes, 52 seconds
AnyTime за училищния киноклуб във Френската гимназия
При Ани са Маги и Марио – основатели на киноклуба във Френската гимназия в София, част от проекта kinematograf.bg, за да разкажат какво е да правиш училищен киноклуб. Целта им? Да разпространят късото кино, да покажат чара му, да провокират мисъл и най-важното – да споделят любовта си към този формат кино.