Sznurowadła myśli to rozmowy o świadomym życiu, psychologii i kulturze. Czasem solo, czasem w duecie. Refleksje, które uwrażliwiają na odczuwanie i zachęcają do pochylenia się nad tym, co ważne. Dominantą są emocje, ale nie brakuje uwierających i często niewygodnych tematów. Wszystko opakowane w grubą warstwę empatii, ciepła i otwartości na drugiego człowieka. Rozmawia Kama Wojtkiewicz.
Lęk przed przeciętnością, perfekcjonizm i pochwała porażki | Cveta Dimitrova
Dlaczego boimy się być przeciętni i gonimy za wyjątkowością? Jak kultura samodoskonalenia i sukcesu dyscyplinuje nas do osiągania, a nie konfrontuje z własnymi ograniczeniami? Czy porażka może być ważnym momentem zawieszenia w dotychczasowych automatyzmach? I co o tym wszystkim mówi nam Harry Potter?
Po raz czwarty gościłam u siebie wspaniałą Cvetę Dimitrovą, psychoterapeutkę psychodynamiczną, założycielkę gabinetu Znaczenia.Psychoterapia, absolwentkę filozofii. Porozmawiałyśmy o lęku przed przeciętnością i pogoni za wyjątkowością, w opozycji do której nie stoi wcale zwykłość, tylko lenistwo, porażka i brak silnej woli. Cveta opowiada zarówno o perspektywie kulturowej, jak i psychoanalitycznej, pokazując, co tak naprawdę stoi za hasłami typu: „Zniszcz słabość”. A pierwsze 10 minut poświęcamy, ku mojemu i Cvety zdziwieniu, postaci Harry’ego Pottera. Zapraszam do odsłuchu, to zawsze ogromna przyjemność, rozmawiać z Cvetą!
Wywiad z Tygodnika Powszechnego: https://www.tygodnikpowszechny.pl/cveta-dimitrova-psychoterapeutka-przecietnosc-jest-zdrowa-182199
WSPÓŁPRACA
[email protected]
INSTAGRAM
https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
PATRONITE
https://patronite.pl/sznurowadla-mysli
REALIZACJA DŹWIĘKU
Piotr Szonert / El Studio de Esperanto
10/21/2024 • 1 hour, 2 minutes, 53 seconds
Hiperniezależność, kultura indywidualizmu i proszenie o pomoc
Co kryje się pod przekonaniem, że ze wszystkim trzeba radzić sobie samemu? Jak kultura hiperindywidualizmu wspiera dążenie do samowystarczalności i atomizację społeczeństwa? Dlaczego postawa życzliwości jest tak ważna w kontakcie z osobą chorą czy jakkolwiek od nas zależną? I o czym nie mówią nam influencerzy?
Zapraszam do #115 solowego odcinka o hiperniezależności, źródłach takiej życiowej postawy, przekonaniach, które jej towarzyszą i kosztach. Opowiadam o kulturowym tle skrajnej indywidualizacji, rozpadzie więzi, autorytarnym i parentyfikującym rodzicielstwie, a także samodzielności rozumianej jako współ-, a nie hiperniezależność. Jest też historia z własnego podwórka i pytania do refleksji nad tym, że żaden z autorytetów, twórców czy influencerów nie byłby dziś tu, gdzie jest, bez korzystania ze wsparcia innych. Miłego odsłuchu!
[ współpraca reklamowa ] z Health Labs Care
Jeżeli szukasz sprawdzonych i rzetelnych suplementów diety, z całego serca polecam markę Health Labs Care, z którą współpracuję już od lat! Z kodem KAMA10 wszystkie suplementy diety na stronie healthlabs.care kupisz 10% taniej. Link: https://healthla.bs/Kama10
00:00 Intro
03:47 Hiperniezależność - obraz osoby, która o wsparcie nigdy nie prosi
11:12 Parentyfikacja, nadmierna odpowiedzialność i autorytarni rodzice
15:50 Kultura hiperindywidualizmu i atomizacja społeczeństwa
18:44 Pytania do refleksji
22:37 Przykład z życia, czyli sytuacja zależności w szpitalu
29:09 Influencerzy zawdzięczają swój sukces wsparciu innych
31:37 Hiperniezależność a zdrowa samodzielność
33:05 Jak się z tego wydostać?
36:38 Outro
WSPÓŁPRACA
[email protected]
INSTAGRAM
https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
PATRONITE
https://patronite.pl/sznurowadla-mysli
REALIZACJA DŹWIĘKU
Piotr Szonert / El Studio de Esperanto
10/7/2024 • 39 minutes, 5 seconds
Współzależność, związki koluzyjne i zagrażająca złość | Igor Rotberg
Czym różnią się związki współzależne od zależnych? Dlaczego tak trudno wyjść z roli ratownika i co ma do tego chemia schematów? Czy wyrażenie złości może grozić utratą bliskości? I jak przestać wchodzić w relacje koluzyjne?
Po raz trzeci gościłam u siebie Igora Rotberga, psychologa, psychotraumatologa i psychoterapeutę integracyjnego. Porozmawialiśmy o związkach koluzyjnych, gdzie dysfunkcyjny schemat jednego z partnerów jest komplementarny do schematu drugiego, co utrudnia budowanie bezpiecznej więzi. Jest również o zdrowej współzależności, jak i zalewaniu miłością i nadmiernej zależności, która pozbawia nas poczucia Ja i autonomii. Zastanawiamy się nad tym, dlaczego dla wielu osób wyrażenie złości na partnera jest tak trudne i jakie inne zastępcze emocje wychodzą wtedy na wierzch. Jeżeli zdarza Wam się wchodzić w rolę ratownika/ratowniczki lub osoby wymagającej ratunku, albo ciągle gonić za niedostępnymi emocjonalnie osobami, być może znajdziecie w tej rozmowie cenne tropy. Zapraszam do odsłuchu!
Strona Igora: https://igorrotberg.com/
00:00:00 Intro
00:03:07 Rozmowa z Igorem Rotbergiem
01:07:21 Outro
WSPÓŁPRACA
[email protected]
INSTAGRAM
https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
PATRONITE
https://patronite.pl/sznurowadla-mysli
REALIZACJA DŹWIĘKU
Piotr Szonert / El Studio de Esperanto
9/23/2024 • 1 hour, 8 minutes, 38 seconds
Healing, integracja i szacunek wobec procesu
Na czym polega proces zdrowienia? Jaką rolę odgrywa w nim ciało i felt sense? Dlaczego zdrowiejąc, bywamy samotni i źli? I co ma do tego wszystkiego Proust?
W kolejnym #113 solowym odcinku opowiadam o procesie zdrowienia i wszystkim tym, co w nim trudne. Jest więc o tym, w jakich warunkach zadziewa się transformująca zmiana, co pomaga lepiej zintegrować różne części nas, a także dlaczego jest to proces żmudny i miejscami frustrujący. Korzystam głównie z dorobku psychologii humanistycznej i IFS (Systemu Wewnętrznej Rodziny), ale nie brakuje również anegdot ze świata literatury, tematu mądrości ciała i zdrowienia poprzez relacje. Zapraszam do odsłuchu!
[ współpraca reklamowa ] z Instytutem Mikroekologii
Jeżeli szukasz sprawdzonego i rzetelnego laboratorium diagnostycznego do zbadania mikrobioty jelitowej, polecam Instytut Mikroekologii. Z kodem KAMA10 dostajesz -10% zniżki do końca tego roku na: wszystkie panele badania Mikrobiota jelit, wszystkie panele badania nadwrażliwości pokarmowych ImuPro, badanie SIBO i Pasożytów jelitowych (badanie mikroskopowe + ELISA). Kod nie łączy się z innymi promocjami. Link: https://instytut-mikroekologii.pl/
Ważne! Nie jestem ekspertką od mikrobioty jelitowej, dlatego w razie wątpliwości, czy takie badanie byłoby pomocne w Twoich konkretnych dolegliwościach, koniecznie skonsultuj się z Twoim lekarzem prowadzącym.
00:00 Intro
03:28 Rola integracji w procesie zdrowienia i psychologia humanistyczna
11:05 IFS, czyli wszystkie części są mile widziane
14:52 Najbardziej znienawidzone zdanie z terapii
20:04 Felt sense, czyli jak całość mnie doświadcza teraz tego wszystkiego?
25:29 Troska o zdrowie i chwila dla partnera odcinka
29:50 Co Proust ma do powiedzenia na temat dokopywania się do prawdy o sobie?
31:35 Trudności w procesie zdrowienia
36:46 Ciało, zabawa, odpoczynek i relacje
42:26 Outro
WSPÓŁPRACA
[email protected]
INSTAGRAM
https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
PATRONITE
https://patronite.pl/sznurowadla-mysli
REALIZACJA DŹWIĘKU
Piotr Szonert / El Studio de Esperanto
9/9/2024 • 43 minutes, 50 seconds
Sztuka jakościowego odpoczynku
Jakie głęboko przenikające kulturę Zachodu przekonania nie pozwalają nam regularnie odpoczywać? Co może nas dogonić, jeśli na chwilę wypadniemy z obiegu? Dlaczego warto prewencyjnie planować czas na regenerację? I jak dojść do tego, co będzie moim sposobem na wyjście z głowy i wejście w ciało?
Zapraszam do #112 solowego odcinka o sztuce jakościowego odpoczynku. Jest dużo o dopaminowej kulturze pośpiechu i zajętości, która lokuje nasze poczucie własnej wartości w tym, ile na siebie bierzemy. Opowiadam o potrzebie kontroli i lęku przed tym, co może nas dogonić, kiedy przestaniemy frenetycznie rzucać się na działanie. I podsuwam dużo tropów, jak odnaleźć własne sposoby na regenerację, które zbliżają do ciała. Bo, jak się okazuje, odpoczynek jest głęboko produktywny. Miłego odsłuchu!
00:00:00 Intro
00:03:32 Kiedy jest już za późno na odpoczynek?
00:12:14 Dlaczego nie odpoczywamy? Kultura zajętości, szkodliwe przekonania, lęk i kontrola.
00:19:50 Odpoczynek jest głęboko produktywny – między mobilizacją a konserwacją zasobów.
00:31:42 Pomysły na odpoczynek – czytanie, natura, sztuka, ruch i bliskie relacje.
00:42:41 Outro
Wspomniany odcinek o Kulturze pośpiechu, pilności i wiecznej zajętości: https://open.spotify.com/episode/7fd49VjbAMA6hGEgLJVZJn
Artykuł Pauliny Wilk z Przekroju: https://przekroj.org/duch-cialo/wyzsza-szkola-wypoczynku/
WSPÓŁPRACA
[email protected]
INSTAGRAM
https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
PATRONITE
https://patronite.pl/sznurowadla-mysli
REALIZACJA DŹWIĘKU
Piotr Szonert / El Studio de Esperanto
8/5/2024 • 44 minutes, 49 seconds
Rozpraszacze, obsesja scrollowania, FOMO i tolerancja na nudę
Dlaczego rozpraszamy swoją uwagę, a pełna obecność sprawia nam dyskomfort? W jaki świat fantazji i wyobrażeń uciekamy? Czym jest FOMO, utracony dziś dar nasłuchiwania i wspólnota nasłuchujących? I czy dystrakcja w przypadku intensywnych emocji może być pomocna?
Najnowszy #111 solo odcinek to podróż przez meandry rozpraszaczy i dystrakcji, w której to badam kwestie głębokiej, kontemplacyjnej uwagi oraz tolerancji na nudę. Jest więc o obsesyjnym scrollowaniu social mediów, niewytrzymywaniu napięcia i dyskomfortu, FOMO (czyli fear of missing out), a także znieczuleniu na drugiego człowieka i utraceniu umiejętności nasłuchiwania i zestrajania się z innymi. Zapraszam do odsłuchu!
00:00:00 Intro
00:02:50 Odcinek
00:51:01 Outro
Wspomniane tytuły:
• Byung-Chul Han, „Społeczeństwo zmęczenia i inne eseje”
• Carl Phillips, „My Trade Is Mystery: Seven Meditations from a Life in Writing”
• Janina Fisher, „Terapia osób, które przetrwały traumy złożone"
• Anders Hansen, „Wyloguj swój mózg”
• Anna Lembke, „Dopamine nation”
• Rick Rubin, „The Creative Act: A Way of Being”
• Odcinek podcastu Feel Better Live More – „How to Become Happier Today with Mo Gawdat”
[ współpraca reklamowa ] z Wellbee
Jeżeli szukacie wsparcia dla zdrowia psychicznego w postaci psychoterapii lub psychiatrii online, zajrzyjcie na stronę Wellbee, gdzie znajdziecie ponad 300 sprawdzonych specjalistów. Możecie skorzystać też z bezpłatnej konsultacji z Opiekunem Terapii, który pomoże Wam dobrać osobę i nurt do Waszych potrzeb. A z kodem KAMA100 dostajecie zniżkę w wysokości -100 zł na pierwszą wizytę. Link do strony: https://wellbee.pl/
WSPÓŁPRACA
[email protected]
INSTAGRAM
https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
PATRONITE
https://patronite.pl/sznurowadla-mysli
REALIZACJA DŹWIĘKU
Piotr Szonert / El Studio de Esperanto
7/8/2024 • 52 minutes, 31 seconds
Rozstania, emocjonalne oddalenia i mentalizacja | Małgorzata Szymkiewicz-Misztal
Co musi się stać na poziomie więzi, aby doszło do rozstania? Dlaczego brak emocjonalnej responsywności tak bardzo niszczy relacje? Jak radzić sobie z rozstaniem i szukać kotwicy bezpieczeństwa? I na czym polega skuteczne mentalizowanie dziecka, kiedy rozchodzi się para rodziców?
Porozmawiałam z Małgosią Szymkiewicz-Misztal, psycholożką i psychoterapeutką psychodynamiczną. Poruszyłyśmy kwestie rozpadu więzi i nawigowania rozstaniem, korzystając z perspektywy teorii więzi, terapii skoncentrowanej na emocjach (EFT) i mentalizacji. Jest więc o terapii par i tym, co sprawia, że partnerzy są w stanie przezwyciężać kryzysy, jak i tym, co relacje powoli, ale skutecznie zabija. Gosia opowiada także o roli emocjonalnej responsywności i warsztatach z mentalizacji dla rozwodzących się rodziców. Zapraszam do odsłuchu!
Gabinet Małgosi: https://centrumczasdlanas.pl/
00:00:00 Intro
00:03:26 Intro premium, czyli solowy dodatek do odcinka
00:14:52 Rozmowa z Małgosią Szymkiewicz-Misztal
01:01:27 Outro
WSPÓŁPRACA
[email protected]
INSTAGRAM
https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
PATRONITE
https://patronite.pl/sznurowadla-mysli
REALIZACJA DŹWIĘKU
Piotr Szonert / El Studio de Esperanto
6/24/2024 • 1 hour, 3 minutes, 17 seconds
Macierzyństwo, trauma porodu i wrogość wobec matek | Justyna Dąbrowska
Czy kulturowy obraz macierzyństwa jest jakkolwiek zbieżny z pojęciem „wystarczająco dobrej" matki? Skąd tyle jadu i wrogości wobec matek i jak łączy się to z kapitalistycznym kultem produktywności? Czy poród może być dla kobiety aktem mocy i żywotności? I jak radzić sobie z depresją poporodową?
Porozmawiałam z Justyną Dąbrowską, psycholożką, psychoterapeutką psychodynamiczną związaną z Laboratorium Psychoedukacji, autorką książek, redaktorką. Poruszyłyśmy kwestie mitów, oczekiwań i wymagań wobec macierzyństwa, wrogości wobec matek, a także osamotnienia i izolacji, z jaką mierzą się mamy. Mówimy także o podwójnych standardach wobec matek i ojców, łączeniu pojęcia kobiecości z wypełnianiem roli matki, cały czas podkreślając, jak ważne jest stawanie po stronie podmiotowości kobiet, które wydają małego człowieka na świat - zarówno na etapie ciąży, jak i porodu i dalszej opieki. Rozmawiamy też o niezwykle trudnych doświadczeniach traumy porodu, gdzie kobiety są infantylizowane, uciszane i traktowane przedmiotowo. Mam nadzieję, że ta rozmowa okaże się być dla wielu z Was wsparciem, bo była dla mnie osobiście niezwykle ważna i wnosząca. Zapraszam Was do odsłuchu!
Justyna w Laboratorium Psychoedukacji: https://www.lps.pl/zespol/justyna-dabrowska/
Mail do Justyny: [email protected]
[ współpraca reklamowa ] z Fundacją Siepomaga
Jeżeli nasza rozmowa jakkolwiek Cię zasiliła, zachęcam do zasilenia mojej skarbonki, która wspiera zbiórkę wytchnieniową Fundacji Siepomaga na rzecz mam opiekujących się chorymi dziećmi. Link do skarbonki: https://www.siepomaga.pl/wsparcie-dla-mam
00:00:00 Intro
00:03:52 Rozmowa z Justyną Dąbrowską
01:00:49 Outro
WSPÓŁPRACA
[email protected]
INSTAGRAM
https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
PATRONITE
https://patronite.pl/sznurowadla-mysli
REALIZACJA DŹWIĘKU
Piotr Szonert / El Studio de Esperanto
6/10/2024 • 1 hour, 3 minutes, 12 seconds
Kryzys wieku średniego, żal do rodziców i dług wobec życia | Anna Dziewit-Meller
Z czym konfrontuje nas kryzys wieku średniego? Za czym tęsknimy i z jakimi utratami potrzebujemy się wtedy poukładać? Czy łatwo wyzbyć się żalu do rodziców? I czy wszyscy jesteśmy wobec życia niejako zadłużeni?
Porozmawiałam z Anną Dziewit-Meller, pisarką, dziennikarką, redaktorką naczelną Wydawnictwa W.A.B. (GW Foksal), przy okazji premiery jej powieści, „Juno". Poruszane w książce wątki posłużyły nam do rozmowy o kryzysie wieku średniego, chowanym do rodziców żalu, wdzięczności, wybaczaniu, ale też byciu wobec życia zadłużonym. Zastanawiamy się nad tym, czy warto po 40-tce poukładać się z niezrealizowanymi marzeniami, po co droczyć się z Czytelnikami i dlaczego nie pisze się w polskich powieściach dobrych scen erotycznych. Zapraszam do odsłuchu i lektury oczywiście!
Książka „Juno", o której rozmawiamy w odcinku:
bit.ly/JunoDziewitMellerLC
[ współpraca reklamowa ] z Wydawnictwem Literackim
WSPÓŁPRACA
[email protected]
INSTAGRAM
https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
PATRONITE
https://patronite.pl/sznurowadla-mysli
REALIZACJA DŹWIĘKU
Ignacy Żak
5/27/2024 • 46 minutes, 45 seconds
Zazdrość, zawiść i celebrowanie sukcesów
Czy da się mieścić w sobie uczucie zazdrości i zachować integralność własnej tożsamości? Jak ma się zawiść do poczucia wadliwości? Czy warto konfrontować własne projekcje i mówić o zazdrości bez wstydu? I co na to wszystko tradycja psychoanalityczna?
W #107 odcinku solowym opowiadam o zazdrości i zawiści, posiłkując się m.in. myśleniem psychoanalityczki Melanie Klein. Jest więc o rozwojowym aspekcie zazdrości i tym, jak uwydatnia to, co dla nas ważne. Poruszam też kwestie integracji afektu i pomieszczania w sobie zawistnych myśli z jednoczesnym byciem dobrym, życzliwym człowiekiem. Nie obeszło się też bez kwestii zazdrości w związku romantycznym i tego, że bazowy poziom zaufania dla wielu z nas jest praktycznie zerowy - nie bez powodu. A między te wątki wkradają się osobiste anegdoty z treningu interpersonalnego i doświadczeń nastoletniej kobiecej zazdrości. Zapraszam Was do odsłuchu!
Wspomniana książka „Yellowface" Rebeki F. Kuang: https://www.bookbeat.com/pl/book/yellowface-1165795
[ współpraca reklamowa ] z BookBeat
Z kodem SZNUROWADLA dostajecie 30 dni darmowego dostępu do aplikacji BookBeat w pakiecie Basic (20 godzin). Wystarczy kliknąć w link poniżej, zarejestrować się na stronie i słuchać dowolnych audiobooków w appce: https://bit.ly/4aYepoU - polecam Wam skorzystać z tej opcji!
WSPÓŁPRACA
[email protected]
INSTAGRAM
https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
PATRONITE
https://patronite.pl/sznurowadla-mysli
REALIZACJA DŹWIĘKU
Piotr Szonert / El Studio de Esperanto
5/6/2024 • 49 minutes, 43 seconds
Rodzina, dzieci, ustatkowanie – współczesne związki i zmiany pokoleniowe
Jak wygląda współczesny model rodziny? Czy przyjaciele stają się równie ważni co rodzina biologiczna? Dlaczego młodzi dorośli nie chcą mieć dzieci i jakie znaczenie ma dla nich małżeństwo? I co mężczyźni z pokolenia Z robią lepiej niż ich ojcowie?
W najnowszym odcinku rozmawiam z socjologiem prof. Tomaszem Sobierajskim. Poruszamy kwestie zmieniającego się modelu rodziny, w tym podejścia do dzieci, małżeństwa i tzw. rodziny z wyboru. Jest też o gniazdownictwie, czyli mieszkaniu z rodzicami nawet do 35. roku życia, lęku przed zobowiązaniem, situationships, rotacji związków, a także zasobach i problemach mężczyzn z pokolenia Z. Socjologiczna soczewka, pełna badań i odniesień do warunków społeczno-kulturowych. Zapraszam do odsłuchu!
Strona Tomka: https://www.tomaszsobierajski.com/
WSPÓŁPRACA
[email protected]
INSTAGRAM
https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
PATRONITE
https://patronite.pl/sznurowadla-mysli
REALIZACJA DŹWIĘKU
Piotr Szonert / El Studio de Esperanto
4/22/2024 • 1 hour, 5 minutes, 24 seconds
Komunikacja, konflikty i terapeutyzowanie partnerów w związku | Igor Rotberg
Jak ze sobą rozmawiać, kiedy jedna osoba szuka bliskości, a drugia autonomii? Czy leżenie i przerwa na milczenie sprzyjają rozwiązywaniu konfliktów? Dlaczego nie powinniśmy terapeutyzować naszych partnerów? Jak cPTSD (trauma relacyjna) zniekształca obraz drugiej osoby w parze? I w jaki sposób partner/partnerka mogą być uważni na czyjąś ranę opuszczenia?
Po raz drugi gościł u mnie Igor Rotberg, psycholog, psychotraumatolog, psychoterapeuta integracyjny. Porozmawialiśmy o komunikacji i konfliktach w związku, skupiając się na tarciach pomiędzy partnerami i tym, jak je niwelować. Jest więc o poszukiwaniu bliskości vs. potrzebie samotności, rozwiązywaniu konfliktów i niedopuszczaniu do ich eskalacji (kiedy odcina nam dostęp do kory przedczołowej), a także o rozwojowym wymiarze kryzysów. Jeżeli interesuje Was, dlaczego lękowcy parują się z osobami unikowymi i jak ze sobą rozmawiać, a nie próbować się wzajemnie zmieniać, to koniecznie posłuchajcie naszej rozmowy!
Strona Igora: https://igorrotberg.com/
[ współpraca reklamowa ] z Wellbee
Jeżeli szukacie wsparcia dla zdrowia psychicznego w postaci psychoterapii lub psychiatrii online, zajrzyjcie na stronę Wellbee, gdzie znajdziecie ponad 300 sprawdzonych specjalistów. Możecie skorzystać też z bezpłatnej konsultacji z Opiekunem Terapii, który pomoże Wam dobrać osobę i nurt do Waszych potrzeb. A z kodem KAMA100 dostajecie zniżkę w wysokości -100 zł na pierwszą wizytę. Link do strony: https://wellbee.pl/
WSPÓŁPRACA
[email protected]
INSTAGRAM
https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
PATRONITE
https://patronite.pl/sznurowadla-mysli
REALIZACJA DŹWIĘKU
Piotr Szonert / El Studio de Esperanto
4/8/2024 • 1 hour, 15 minutes, 38 seconds
Życiowe zmiany, rozwód, relacja z ciałem i duchowość | Joanna Chmura
Czy powiedzenie "to nawet lepiej" sprawdza się w każdej życiowej zmianie? Jak poukładać się z lękiem, który towarzyszy rozstaniom i stratom? Czy zaufanie do siebie może być formą duchowości? I czego uczy nas zmieniające się ciało?
Po raz drugi gościła u mnie Joanna Chmura, psycholożka, trenerka, coach i autorka książki „To nawet lepiej", która stała się przyczynkiem do naszej rozmowy. Było o życiowych zmianach i towarzyszącym im lęku, rozwodzie, wychodzeniu z zaburzeń odżywiania, relacji ze zmieniającym się ciałem i odzyskiwaniu wolności i zaufania do siebie i świata. Rozmowa towarzyszka. Niech wspiera. Zapraszam do odsłuchu!
[ współpraca reklamowa ] z Wydawnictwem Agora
Książka Asi, „To nawet lepiej", do kupienia tu: https://bit.ly/Tonawetlepiej
WSPÓŁPRACA
[email protected]
INSTAGRAM
https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
PATRONITE
https://patronite.pl/sznurowadla-mysli
REALIZACJA DŹWIĘKU
Piotr Szonert / El Studio de Esperanto
3/25/2024 • 54 minutes, 28 seconds
Ukryte koszty empatii i uwrażliwienia
Jakie koszty ponosimy, będąc empatami/empatkami i nadmiernie uwrażliwionymi na komfort innych osobami? Jaka jest różnica między dorosłą empatią a syntonią? Dlaczego nauka mentalizacji i stawiania adekwatnych granic jest tak kluczowa? I czego o skuteczności interpersonalnej możemy nauczyć się z terapii dialektyczno-behawioralnej?
Zapraszam do solowego odcinka dla wszystkich empatyzujących, czujących za innych, zlewających się i niekiedy wikłających w nieswoje stany emocjonalne. Dla tych, którzy są już może zmęczeni wysłuchiwaniem i dbaniem o komfort innych kosztem własnego. Opowiadam o granicach zdrowej empatii, konsekwencjach wyrzekania się własnych potrzeb na rzecz dbania o innych i pomysłach na to, jak wykorzystać mentalizację i urealnienie do tego, aby wspierać i empatyzować mądrze, bez zajeżdżania się. Posłuchajcie!
[ współpraca reklamowa ] z Health Labs Care
Jeżeli szukasz sprawdzonych i rzetelnych suplementów diety, z całego serca polecam markę Health Labs Care, z którą współpracuję już od lat! Obecnie testuję ich nowy produkt, NucleoMe, przeznaczony dla osób potrzebujących regeneracji i wsparcia układu odpornościowego po chorobie, długotrwałym stresie, z nawracającymi infekcjami. Z kodem KAMA25 do 5 marca wszystkie suplementy diety na stronie healthlabs.care kupisz 25% taniej. Link: https://healthla.bs/Kama25
WSPÓŁPRACA
[email protected]
INSTAGRAM
https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
PATRONITE
https://patronite.pl/sznurowadla-mysli
REALIZACJA DŹWIĘKU
Piotr Szonert / El Studio de Esperanto
3/4/2024 • 47 minutes, 5 seconds
Samotność, zaufanie i neuronauka interakcji społecznych | Aleksandra Piejka
Co dzieje się w mózgu osoby samotnej? Dlaczego warto rozpatrywać źródło naszego cierpienia przez pryzmat niedostrojenia do innych ludzi i problemów natury społecznej? Jak decydujemy, komu ufać i w co wierzyć? I dlaczego zaufanie społeczne pomaga naszemu mózgowi upraszczać rzeczywistość?
Porozmawiałam z Aleksandrą Piejką, doktorantką Instytutu Psychologii Polskiej Akademii Nauk, której praca badawcza dotyczyła wpływu samotności na przetwarzanie informacji społecznych. Poruszyłyśmy kwestie mózgowego podłoża samotności i markerów fizjologicznych, które pokazują różnice między osobami uważającymi swoje relacje za jakościowe, a tymi, którzy czują się osamotnieni. Jest więc dużo o konsekwencjach samotności dla naszego zdrowia, ale również o zaufaniu i jego roli w budowaniu własnej wiedzy i obrazu świata. Bo w końcu potrzebujemy zawierzać innym ludziom, żeby móc funkcjonować społecznie, redukować niepewność i upraszczać rzeczywistość. Pytanie, dlaczego jednym jest nam ufać łatwiej, a wobec innych budzi się w nas wrogość? Zapraszam do tej fascynującej rozmowy z Olą. Na pewno nie ostatniej.
Badanie, o którym wspominamy przy okazji dialektycznej hipotezy niedostrojenia: Dimitris Bolis, Guillaume Dumas, Leonhard Schillbach, "Interpersonal attunement in social interactions: from collective psychophysiology to inter-personalized psychiatry and beyond" - https://royalsocietypublishing.org/doi/10.1098/rstb.2021.0365#d1e1246
[ współpraca reklamowa ] z marką TwójPsycholog
TwójPsycholog.pl to platforma łącząca osoby poszukujące pomocy psychologicznej ze sprawdzonymi specjalistami/tkami zdrowia psychicznego z całej Polski i online. Na portalu można umówić wizytę do zweryfikowanych psychologów/psycholożek i psychoterapeutów/tek. Jest też opcja darmowego Formularza Doboru, który pomaga wybrać specjalistę/tkę najbardziej dopasowanego/ną do Twoich potrzeb. Misją TwójPsycholog jest szerzenie świadomości o zaburzeniach psychicznych, psychoterapii oraz sposobach dbania o zdrowie psychiczne.
WSPÓŁPRACA
[email protected]
INSTAGRAM
https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
PATRONITE
https://patronite.pl/sznurowadla-mysli
REALIZACJA DŹWIĘKU
Piotr Szonert / El Studio de Esperanto
2/19/2024 • 55 minutes, 23 seconds
ADHD – perspektywa środowiskowa na objawy, diagnozę i leczenie | Kajetana Foryciarz
Jak wygląda ADHD u dorosłych i czy inaczej manifestuje się u kobiet niż u mężczyzn? Dlaczego Gabor Maté nie ma racji, mówiąc, że ADHD nie ma podłoża genetycznego? Czy ADHD można sprowadzić do problemów z samoregulacją? I dlaczego kontekst kulturowo-społeczny i rola wspierającego lub podtrzymującego objawy środowiska są tak nieocenione w leczeniu?
Porozmawiałam z Kajetaną Foryciarz, psychiatrką, psychoterapeutką poznawczo-behawioralną, doktor nauk medycznych, specjalistką chorób wewnętrznych i medycyny rodzinnej z prawie 30-letnim doświadczeniem w pracy lekarskiej.
Skupiłyśmy się na szeroko komentowanym dziś zaburzeniu neurorozwojowym, jakim jest ADHD, czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. Rozmawiamy o objawach i obrazie klinicznym ADHD u dorosłych, jak i dzieci, roli wspierającego i podtrzymującego objawy środowiska, pokazując, jak zmuszanie dzieci do bycia takimi samymi tylko wzmaga ich trudności. Jest więc krytycznie o systemie edukacji i kulturze, która wpływa na to, jak ADHD rozwija się u kobiet (w stronę zaburzeń internalizacyjnych), a jak u mężczyzn (w stronę zaburzeń eksternalizacyjnych).
Poruszamy też kwestie interdyscyplinarnej diagnozy, sensu jej stawiania, a także leczenia, farmakoterapii i oddziaływań terapeutycznych. Jest to bardzo kompleksowa rozmowa, która mam nadzieję rozjaśni wiele kwestii i mitów na temat ADHD i wesprze zarówno osoby neuroatypowe, jak i te, które chciałyby lepiej zrozumieć swoich bliskich z ADHD. Zapraszam!
Strona Kajetany: https://www.foryciarz.com/
WSPÓŁPRACA
[email protected]
INSTAGRAM
https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
PATRONITE
https://patronite.pl/sznurowadla-mysli
REALIZACJA DŹWIĘKU
Piotr Szonert / El Studio de Esperanto
2/5/2024 • 1 hour, 27 minutes, 23 seconds
Samoregulacja i samokojenie – plan awaryjny na trudne chwile
Z okazji 100. odcinka Sznurowadeł (to już tyle!) postanowiłam nagrać dla Was solówkę, którą sama chciałabym mieć pod ręką w trudnych chwilach. Jest to swoisty plan awaryjny na momenty zalania emocjonalnego, który zawiera w sobie subiektywną propozycję narzędzi i technik pomagających w samoregulacji i samokojeniu.
Opowiadam więc o praktykach przede wszystkim dla ciała i zmysłów, pracy z głosem, ale też z częściami według IFS (Systemu Wewnętrznej Rodziny), ćwiczeniach somatycznych (w tym z Somatic Experiencing), bezpiecznym miejscu, zarzucaniu kotwicy i kontaktowaniu się z emocjami poprzez sztukę. Niech wspiera w trudnych chwilach i pomaga odnajdywać kontakt z bazą!
Wspomniane w odcinku tytuły:
Deb Dana, „Zakotwiczeni. Jak oswoić układ nerwowy dzięki teorii poliwagalnej"
Janina Fisher, „Terapia osób, które przetrwały traumę złożoną"
Andrew Huberman, protokół NSDR (YouTube)
Rukmini Poddar, „Narysuj swoje uczucia. Dziennik kreatywny, który pomoże ci nawiązać kontakt z emocjami poprzez sztukę"
Russell Kennedy, podcast Anxiety RX
Aline LaPierrre, Laurence Heller, „Leczenie traumy rozwojowej. Wpływ wczesnej traumy na samoregulację, obraz samego siebie i zdolność tworzenia związków"
SAMODZIELNI/SAMODZIELNE: 17 luty 2024, Warszawa
Zostały dosłownie OSTATNIE miejsca na drugą edycję mojego warsztatu psychoedukacyjnego o dojrzałości emocjonalnej! Wypełnij formularz jeszcze dziś i dołącz do nas:
https://bit.ly/Samodzielni2Formularz
WSPÓŁPRACA
[email protected]
INSTAGRAM
https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
PATRONITE
https://patronite.pl/sznurowadla-mysli
REALIZACJA DŹWIĘKU
Piotr Szonert / El Studio de Esperanto
1/22/2024 • 48 minutes, 13 seconds
Lęk przed samotnością, niedostępność emocjonalna i singielstwo | Kamila Tagliaferro
ZAPISZ SIĘ NA MÓJ WARSZTAT PSYCHOEDUKACYJNY SAMODZIELNI/SAMODZIELNE! Zapisy i szczegóły pod linkiem:
https://bit.ly/Samodzielni2Formularz
Kiedy lęk przed samotnością zaczyna podkopywać nasze wybory relacyjne? Dlaczego niedostępność emocjonalna jest dla niektórych tak atrakcyjna? Jak wspierać partnera/partnerkę z lękiem przed porzuceniem? I jak odnaleźć się w singielstwie, które często kulturowo uważane jest za życiową porażkę?
Kamila Tagliaferro wróciła na drugą część, jako że pierwsza o lęku przed bliskością i porzuceniem zrobiła furorę. Tym razem porozmawiałyśmy o lęku przed samotnością, schemacie Opuszczenia/Niestabilności Więzi i kompulsyjnym wchodzeniu w relacje, byleby tylko nie zostać samemu. Poruszłyśmy kwestie niedostępności emocjonalnej, wybierania nieodpowiednich dla siebie partnerów i powodów, dla których tak trudno nam się bezpiecznie wiązać w dorosłości. Kamila opowiada także o praktycznych sposobach na regulowanie lęku, szczególnie tego przed porzuceniem, który uruchamia się w relacjach romantycznych i który w przeżyciu przypomina lęk dziecka, które bez dorosłego nie przetrwa. Zapraszam Was serdecznie do tej rozmowy. Niech wspiera.
Nasza poprzednia rozmowa z Kamilą o lęku przed bliskością i porzuceniem: https://spoti.fi/3NMA89C
SAMODZIELNI/SAMODZIELNE: 17 luty 2024, Warszawa
Ruszyły zapisy na drugą edycję mojego warsztatu psychoedukacyjnego o dojrzałości emocjonalnej! Wypełnij formularz i dołącz do nas, to będzie wyjątkowe wydarzenie:
https://bit.ly/Samodzielni2Formularz
WSPÓŁPRACA
[email protected]
INSTAGRAM
https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
PATRONITE
https://patronite.pl/sznurowadla-mysli
REALIZACJA DŹWIĘKU
Piotr Szonert / El Studio de Esperanto
1/8/2024 • 1 hour, 3 minutes, 46 seconds
Trauma złożona (cPTSD), borderline i dysocjacja – mity i współczesna nauka | Igor Rotberg
Czym jest trauma złożona i dlaczego tak łatwo pomylić ją z zaburzeniem osobowości typu borderline czy ADHD? Dlaczego nie da się pracować z traumą bez pracy z ciałem? Jaki obraz siebie i problemy w relacjach mają osoby z diagnozą cPTSD? I co pomaga pacjentom przestać traktować ciało jak wroga i przerwać ciągle odtwarzający się zapis traumatyczny?
Porozmawiałam ze wspaniałym psychologiem, psychoterapeutą integracyjnym, psychotraumatologiem, Igorem Rotbergiem. Wreszcie znalazłam kogoś, kto o traumie złożonej potrafi mówić w sposób uwrażliwiony na ciało, jednocześnie głęboko zakorzeniony w pracy poznawczej i rozumieniu mechanizmów powstawania cPTSD.
Jest więc o neurofizjologicznym charakterze traumy, myleniu traumy złożonej z zaburzeniem osobowości typu borderline czy ADHD i przywracaniu poczucia bezpieczeństwa i sprawstwa w naszym ciele. Rozmawiamy także o dysocjacji i powodach, dla których rozszczepiamy się na części, żeby przetrwać sytuacje wydawałoby się nie do przeżycia.
Igor dzieli się wieloma gabinetowymi historiami pacjentów i pacjentek, którzy mierzą się z negatywnym obrazem siebie, wchodzeniem w krzywdzące ich relacje i rozregulowaniem emocjonalnym, czyli obszarami, które w przypadku traumy złożonej niedomagają najczęściej.
To rozmowa napakowana wiedzą, doświadczeniem klinicznym, ale też wrażliwością na ciało i nasze pofragmentowane części. Zapraszam do odsłuchu!
Strona Igora: https://igorrotberg.com/
SAMODZIELNI/SAMODZIELNE 2 / luty 2024, Warszawa
Już w styczniu ruszają zapisy na drugą edycję moich warsztatów psychoedukacyjnych o dojrzałości emocjonalnej.
Już niebawem opublikuję formularz do zapisów na Instagramie, także stay tuned!
WSPÓŁPRACA
[email protected]
INSTAGRAM
https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
PATRONITE
https://patronite.pl/sznurowadla-mysli
REALIZACJA DŹWIĘKU
Piotr Szonert / El Studio de Esperanto
12/18/2023 • 1 hour, 14 minutes, 18 seconds
Lęk relacyjny, mechanizmy obronne i bezpieczna więź | Jon Frederickson
ROZMOWA W JĘZYKU ANGIELSKIM (DOSTĘPNA TRANSKRYPCJA PO PL)
Czy każdy lęk ma podłoże relacyjne? Dlaczego odsłanianie naszych mechanizmów obronnych pomaga regulować lęk? Jak pracować z osobą, która rozszczepia się, bo nie potrafi pomieścić w sobie sprzecznych odczuć? I dlaczego osoby stosujące nadmierną krytykę wobec siebie tym samym chronią innych przed swoją złością?
Miałam ogromną przyjemność porozmawiać z jedną z ważniejszych postaci w świecie intensywnej krótkoterminowej psychoterapii dynamicznej (ISTDP), Jonem Fredericksonem, psychoterapeutą z ponad 25-letnim doświadczeniem, autorem książek, związanym z Waszyngtońską Szkołą Psychiatrii, a także założycielem Instytutu ISTDP. Jon szkoli psychoterapeutów na całym świecie, w tym w Polsce, gdzie regularnie odwiedza warszawskie Laboratorium Psychoedukacji.
Porozmawialiśmy o lęku i jego relacyjnym pochodzeniu, mechanizmach obronnych i budowaniu bezpiecznej więzi między terapeutą a pacjentem. Jon czerpie z ogromu gabinetowego doświadczenia, więc jest to rozmowa pełna prawdziwych historii i przykładów. Jeśli interesuje Was temat regulacji (i koregulacji) lęku, projekcji, oporu, rozszczepienia, dysocjacji, autokrytyki, to koniecznie posłuchajcie naszej rozmowy.
TRANSKRYPCJA naszej rozmowy w języku polskim: https://bit.ly/TranskrypcjaJonFrederickson
ZAPISY na listę oczekujących na kolejną edycję mojego warsztatu SAMODZIELNI/SAMODZIELNE (Warszawa i/lub online, 2024) - zostaw maila, żeby mieć pierwszeństwo w zapisach!
https://forms.gle/xtR6hbQd8MxyhhCe6
WSPÓŁPRACA
[email protected]
INSTAGRAM
https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
PATRONITE
https://patronite.pl/sznurowadla-mysli
REALIZACJA DŹWIĘKU
Piotr Szonert / El Studio de Esperanto
12/4/2023 • 1 hour, 4 minutes, 35 seconds
Terapia par, zdrada i zaufanie w związku | Kasia Moneta-Spyra
Jak terapia skoncentrowana na emocjach (EFT) pomaga wychodzić parom z kryzysu? Na czym polegają urazy więzi i panika przywiązaniowa? Dlaczego ludzie zdradzają? I czemu wszystko sprowadza się do bezpiecznego przywiązania?
Porozmawiałam z Kasią Monetą-Spyrą, psycholożką, psychoterapeutką psychodynamiczną, terapeutką psychoterapii skoncentrowanej na emocjach (EFT), certyfikowaną superwizorką EFT, a także jedyną w Polsce akredytowaną przez ICEEFT trenerką szkolącą (w trakcie certyfikacji).
Poruszłyśmy kwestie terapii par, urazów więzi, słabnącego pożądania w wieloletnich związkach i lękowo-unikowego schematu. Jest więc o stresie relacyjnym i problemach z nawiązywaniem emocjonalnej bliskości, zdradzie i nadużyciu zaufania. Kasia opowiada także o interwencjach EFT, dzięki którym para może w sposób doświadczeniowy uznać i przeżyć zadaną krzywdę, żeby móc potem odbudować zaufanie i poczucie bezpieczeństwa. Przeciekawa rozmowa, zarówno dla par z wieloletnim stażem, jak i singli, chcących budować bezpieczne relacje!
Ośrodek Kasi SpoTkanie: https://osrodekspotkanie.pl/
ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ REZERWOWĄ NA SAMODZIELNYCH!
Jednodniowy warsztat psychoedukacyjny o dojrzałości emocjonalnej
2 grudnia
Warszawa
Zapisy i wszystkie szczegóły: https://bit.ly/SamodzielniFormularz
WSPÓŁPRACA
[email protected]
INSTAGRAM
https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
PATRONITE
https://patronite.pl/sznurowadla-mysli
REALIZACJA DŹWIĘKU
Piotr Szonert / El Studio de Esperanto
11/20/2023 • 56 minutes, 55 seconds
Naddawanie w relacjach i syndrom ratownika
DOŁĄCZ DO PIERWSZEJ EDYCJI MOJEGO WARSZTATU SAMODZIELNI/SAMODZIELNE: https://bit.ly/SamodzielniFormularz
Do czego prowadzi naddawanie w relacjach, nadopiekuńczość i nadodpowiedzialność? Jak ma się do tego schemat samopoświęcania? Czemu nie musimy poświęcać uwagi, kiedy tylko słuchamy innych, a nie mówimy nic o sobie? I dlaczego bez stawiania granic wokół własnej dostępności łatwo o zgorzknienie?
W dzisiejszym solowym odcinku opowiadam o jednostronnych relacjach, czyli takich, w których naddajemy, a nie przyjmujemy nic z powrotem. Jest więc o syndromie ratownika, czyli ratowaniu innych z opresji kosztem siebie. O powodach, dla których wydaje nam się, że wiemy, co jest dla innych dobre, a także konsekwencjach takiego zachowania (oddalanie się, zgorzknienie). Przyglądam się też temu, jak popkultura wpoiła nam obraz mężczyzn ratujących bezbronne kobiety z opresji. Na koniec próbuję znaleźć sposoby na to, żeby wydostać się ze schematu samopoświęcania i ratowania na rzecz bardziej równych relacji, w których da się nadal okazywać troskę i współczucie, ale nie kosztem własnych potrzeb. Zapraszam, samo jakoś popłynęło!
[ współpraca reklamowa ] z Otodom
Raport „Szczęśliwy dom. Młodzi dorośli – szczęście do poprawki”, o którym wspominam w odcinku: https://www.otodom.pl/wiadomosci/pobierz/raporty/szczesliwy-dom-mlodzi-dorosli
ZAPISZ SIĘ NA SAMODZIELNYCH!
Jednodniowy warsztat psychoedukacyjny o dojrzałości emocjonalnej
2 & 3 grudnia
Warszawa
Zapisy i wszystkie szczegóły: https://bit.ly/SamodzielniFormularz
WSPÓŁPRACA
[email protected]
INSTAGRAM
https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
PATRONITE
https://patronite.pl/sznurowadla-mysli
REALIZACJA DŹWIĘKU
Piotr Szonert / El Studio de Esperanto
11/6/2023 • 37 minutes, 7 seconds
Lęk przed bliskością i porzuceniem | Kamila Tagliaferro
Co kryje się pod lękiem przed bliskością? W jaki sposób sabotujemy nasze relacje, jeśli boimy się porzucenia? Jak pracuje się w terapii par z osobami, które nie potrafią znaleźć równowagi między potrzebą autonomii a bliskości? I jak możemy się koić w trakcie randkowania, żeby móc budować intymność?
Porozmawiałam z psychoterapeutką systemową, poznawczo-behawioralną i terapeutką schematów oraz superwizorką, Kamilą Tagliaferro. Poruszłyśmy kwestie zaburzeń więzi, a dokładniej lęku przed bliskością i porzuceniem, przede wszystkim przyglądając się, jak manifestuje się on w relacjach romantycznych i jak z nim pracować. Jest więc o terapii par i nawigowaniu między potrzebą odrębności a bliskości, bezpiecznym randkowaniu, a także oswajaniu się z bliskością, jeśli doświadczyliśmy/łyśmy sytuacji zaniedbania czy porzucenia od najważniejszych figur przywiązania. Pełna gabinetowych anegdot rozmowa, która mam nadzieję wesprze tych, dla których bliskość jest zagrażająca. Bo jest to potrzeba absolutnie fundamentalna, którą trudno realizować, jeśli uaktywnia się w nas nieufność i paraliżujący lęk. Zapraszam do odsłuchu!
Strona Kamili: https://psycholab.com.pl/
BONUSOWY ODCINEK
O rozpraszaczach, życiu w dystrakcji i tolerancji na nudę, dostępny w aplikacji Słucham: https://slucham.app/podcast-details/3617
WSPÓŁPRACA
[email protected]
INSTAGRAM
https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
PATRONITE
https://patronite.pl/sznurowadla-mysli
REALIZACJA DŹWIĘKU
Piotr Szonert / El Studio de Esperanto
10/16/2023 • 1 hour, 6 minutes, 24 seconds
Wewnętrzny dom, trudy terapii, natura i samotność | Ofelia Iga Krefft
Jak to jest nosić w sobie poczucie bycia w domu? Z czym trzeba się liczyć, wyprowadzając się do lasu? Dlaczego budując solidną relację ze sobą, zwiększa się nasza pojemność na kochanie innych? I jakie wyzwania stawia nam długoletnia terapia?
Porozmawiałam z Igą Krefft, wokalistką i aktorką znaną jako Ofelia. Poruszyłyśmy kwestie wewnętrznego poczucia domu, mieszkania w lesie, wieloletniej terapii i przeróżnych kryzysów, które naturalnie się w niej pojawiają – od wchodzenia i schodzenia z leków, aż po zastoje i zwątpienia. Jest też o zaprzyjaźnianiu się ze swoją samotnością i zakochiwaniu się w ludziach, dzięki umiejętności dostrzeżenia piękna w sobie. To rozmowa z gatunku samopłynących. Zapraszam serdecznie do odsłuchu!
[ współpraca reklamowa ] z Otodom
Raport „Szczęśliwy dom. Młodzi dorośli – szczęście do poprawki”, o którym wspominam w odcinku: https://www.otodom.pl/wiadomosci/pobierz/raporty/szczesliwy-dom-mlodzi-dorosli
BONUSOWY ODCINEK
O rozpraszaczach, życiu w dystrakcji i tolerancji na nudę, dostępny w aplikacji Słucham: https://slucham.app/podcast-details/3617
WSPÓŁPRACA
[email protected]
INSTAGRAM
https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
PATRONITE
https://patronite.pl/sznurowadla-mysli
REALIZACJA DŹWIĘKU
Piotr Szonert / El Studio de Esperanto
10/2/2023 • 52 minutes, 39 seconds
Odwaga bycia w świecie i bezsens porównań
Co to znaczy odważać się być sobą w świecie? Co jest moje i dzięki temu jest dobre? Co o bezsensie porównywania się mówi nam natura, a konkretniej brzoze i topole? Dlaczego autentyczne wyrażanie się w świecie nie jest tym samym co bycie najlepszą wersją siebie? I czym jest popęd epistemofiliczny?
W dzisiejszym solowym odcinku pochylam się nad zagadnieniem odwagi bycia w świecie. A to ściśle łączy się z rozpoznaniem i pojednaniem się z prawdą o nas samych, której często unikamy, a bez której trudno jest o bliskość z innymi ludźmi. Szukam wskazówek w świecie natury, książkach Brené Brown, różnorodności naszych ciał i sposobów ubierania się. Zapraszam do wspólnej eksploracji!
Wspomniane tytuły:
Brené Brown, „Atlas of the heart”
Brené Brown, „Z odwagą w nieznane”
Walt Whitman, „Song of myself”
[ współpraca reklamowa ] z Bankiem Millennium
Jeżeli planujecie zakładać firmę i chcecie w całości zrobić to przez Internet, polecam Wam Konto Mój Biznes w Banku Millennium. Możecie skorzystać z wygodnej aplikacji na telefon i ułatwić sobie biznesowe życie. Jeśli jesteście przedsiębiorcami lub przedsiębiorczyniami, albo dopiero myślicie o zakładaniu własnej działalności, sprawdźcie ofertę Banku Millennium pod linkiem: https://tinyurl.com/ewtzfj34
BONUSOWY ODCINEK
O rozpraszaczach, życiu w dystrakcji i tolerancji na nudę, dostępny w aplikacji Słucham: https://slucham.app/podcast-details/3617
WSPÓŁPRACA
[email protected]
INSTAGRAM
https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
PATRONITE
https://patronite.pl/sznurowadla-mysli
9/18/2023 • 34 minutes, 29 seconds
Relacja terapeutyczna, pieniądze i łamanie reguł w terapii | Cveta Dimitrova
Czy psychoterapia to bardziej nauka czy sztuka? Dlaczego praca na zaufaniu w relacji terapeutycznej jest tak ważna? Czy terapeuta powinien kontynuować proces, jeśli klient nie ma jak za terapię zapłacić? I czy dotyk w terapii jest przekroczeniem?
Po raz trzeci w Sznurowadłach zawitała niezastąpiona Cveta Dimitrova, psychoterapeutka psychodynamiczna, założycielka gabinetu Znaczenia, z wykształcenia filozofka. Porozmawiałyśmy o relacji terapeutycznej i tym, co tak naprawdę dzieje się w gabinecie terapeutycznym. Jest więc o samej osobie terapeuty i tym, ile jego Ja i elementów jego własnej historii przenika do procesu terapeutycznego. Poruszamy kwestie łamania reguł, dotyku, ale też mitu omnipotentnego terapeuty i dylematów związanych z płaceniem za terapię. Na koniec próbujemy zobaczyć, czym jest to trudne do uchwycenia coś, co sprawia, że terapia działa. Nie obyło się bez personalnych anegdotek i odniesień do Yaloma. Zapraszam do odsłuchu!
Książka, o której wielokrotnie wspominamy – Lillian B. Rubin, „Mężczyzna o pięknym głosie. Opowieści o terapii, która łamie reguły": https://bit.ly/3KKc9q1
[ współpraca reklamowa ] z Wydawnictwem Znak Literanova
BONUSOWY ODCINEK
O rozpraszaczach, życiu w dystrakcji i tolerancji na nudę, dostępny w aplikacji Słucham: https://slucham.app/podcast-details/3617
WSPÓŁPRACA
[email protected]
INSTAGRAM
https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
PATRONITE
https://patronite.pl/sznurowadla-mysli
REALIZACJA DŹWIĘKU
Piotr Szonert / El Studio de Esperanto
9/4/2023 • 1 hour, 13 minutes, 48 seconds
Dorosła relacja ze sobą, zabawa i dojrzała miłość | Joanna Flis
Jak buduje się dorosłą relację ze sobą? Jaką rolę w dorosłości odgrywa zabawa? Czy dojrzała miłość jest bezwarunkowa? I dlaczego narracja, za pomocą której opowiadamy sobie własne życie, ma tak wielkie znaczenie?
Porozmawiałam z Joanną Flis, psycholożką i psychoterapeutką systemową, z którą o dojrzałości i dorosłości można gadać godzinami. Poruszyłyśmy kwestie budowania dojrzałej relacji z samą sobą, autosabotażu, mądrości i wyrozumiałości wobec siebie, a także mierzenia się z własnymi ograniczeniami i niepatrzenia na świat wyłącznie przez pryzmat siebie. Jest też o dojrzałej, partnerskiej miłości i tym, jak zmieniają się jej barwy, kiedy przestajemy odtwarzać rodzicielską czy zależnościową dynamikę w relacji, a stajemy się sobie równi. Na koniec rozmawiamy o zabawie i jej roli w pełnym doświadczaniu swojego dorosłego bycia w świecie. Po bawić się można po dorosłemu. Zapraszam z całego serca, nie pożałujecie!
BONUSOWY ODCINEK
O rozpraszaczach, życiu w dystrakcji i tolerancji na nudę, dostępny w aplikacji Słucham: https://slucham.app/podcast-details/3617
WSPÓŁPRACA
[email protected]
INSTAGRAM
https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
PATRONITE
https://patronite.pl/sznurowadla-mysli
REALIZACJA DŹWIĘKU
Piotr Szonert / El Studio de Esperanto
8/21/2023 • 58 minutes, 46 seconds
Regulacja układu nerwowego, Somatic Experiencing, taoizm i teoria poliwagalna | Asia Kubiakowska
Jak regulować swój autonomiczny układ nerwowy za pomocą narzędzi somatycznych? Dlaczego praca z ciałem wymaga poczucia bezpieczeństwa? Dlaczego poszerzając pojemność układu nerwowego, warto kierować się zasadą „mniej znaczy więcej"? I czego możemy nauczyć się ze sztuk taoistycznych?
Porozmawiałam z dr Asią Kubiakowską, znaną z social mediów jako Sensib Bodywork. Asia zajmuje się pracą z ciałem, masażem, somatyką, układem nerwowym oraz taoistycznymi sztukami energetycznymi. Poruszyłyśmy przede wszystkim kwestię regulacji autonomicznego układu nerwowego, przybliżając konkretne narzędzia somatyczne, które pozwalają przywrócić poczucie bezpieczeństwa i kontaktu z sygnałami płynącymi z ciała. Jest też o teorii poliwagalnej i samodzielnym sprawdzaniu, czy jesteśmy w aktywacji części brzusznej nerwu błędnego. Asia dzieli się również swoim doświadczeniem z Somatic Experiencing, taoizmu i sztuk taoistycznych, takich jak qigong czy tai chi. Naszą rozmową kieruje przekonanie, że wszelkie procesy zmiany wymagają ucieleśnienia, a nie wyłącznie poznawczego zrozumienia. Mam nadzieję, że będzie to dla Was kopalnia przydatnej wiedzy, która przywróci poczucie sprawstwa, szacunku i wdzięczności wobec mądrości naszych ciał. Zapraszam do odsłuchu!
Strona Asi: https://www.sensibbodywork.com/
W tym momencie nie ma możliwości zapisania się na konsultację 1:1.
Warsztaty „Stres i spokój" w Warszawie: miejsca na 12 i 13 sierpnia są już wyprzedane, dlatego polecam Wam zapisać się na trzeci termin, czyli 28 października 2023. Szczegóły na stronie Asi.
BONUSOWY ODCINEK o rozpraszaczach, życiu w dystrakcji i tolerancji na nudę, dostępny w aplikacji Słucham: https://slucham.app/podcast-details/3617
[ współpraca reklamowa ] z Wellbee
Jeżeli szukacie wsparcia dla zdrowia psychicznego online w postaci wizyty u psychoterapeuty, a od niedawna również psychiatry, koniecznie sprawdźcie ofertę Wellbee. A jeżeli nie jesteście pewne, do jakiego specjalisty się udać, Opiekun Terapii pomoże Wam dobrać odpowiednią osobę. Polecam!
WSPÓŁPRACA
[email protected]
INSTAGRAM
https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
PATRONITE
https://patronite.pl/sznurowadla-mysli
REALIZACJA DŹWIĘKU
Piotr Szonert / El Studio de Esperanto
8/7/2023 • 1 hour, 32 minutes, 33 seconds
Emocjonalne jedzenie, troska o ciało i psychodietetyka | Ela Lange
W jaki sposób znieczulamy się i karamy za pomocą emocjonalnego jedzenia? Jak wygląda praca nad przekonaniami i nawykami w gabinecie psychodietetyczki? Czy intuicyjne podejście sprawdzi się u osób z zaburzeniami odżywiania? I jak za pomocą elastyczności i troski o własne zdrowie przedefiniować swoją relację z jedzeniem?
Po raz drugi zagościła u mnie Ela Lange, psychodietetyczka i psychoterapeutka, współzałożycielka fundacji Kobiety Bez Diety. Porozmawiałyśmy o emocjonalnym jedzeniu, ale tym razem z naciskiem na praktyczny, psychodietetyczny wymiar. Jest więc o przekonaniach i nawykach, doświadczeniach z dzieciństwa i skryptach, które kształtują naszą dorosłą relację z jedzeniem. Rozmawiamy o znieczulaniu, pocieszaniu i karaniu się za pomocą jedzenia - zarówno objadając się, jak i głodząc. Przyglądamy się intuicyjnym i elastycznym podejściom do żywienia, szukając zrównoważonego i pełnego troski nastawienia, które pozwala wyrwać się z obsesji wiecznego odchudzania. Zapraszam do odsłuchu!
Ela Lange: https://langeterapia.pl/
[ współpraca reklamowa ] z Nice To Fit You
Jeżeli nie macie czasu na gotowanie i szukacie wsparcia w postaci zdrowej i pożywnej diety pudełkowej, to z całego serca polecam Wam NTFY. Z kodem KAMA dostajecie 10% zniżki. Szczegóły na stronie: https://ntfy.pl/
WSPÓŁPRACA
[email protected]
INSTAGRAM
https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
PATRONITE
https://patronite.pl/sznurowadla-mysli
REALIZACJA DŹWIĘKU
Daniel Adamczyk
7/17/2023 • 55 minutes, 7 seconds
Chlanie, reklama alkoholu i terapia uzależnień | Robert Rutkowski
Co jest nie tak z normalizacją picia? Dlaczego z niechlania trzeba się wszystkim tłumaczyć? W jaki sposób influencerzy łamią prawo, reklamując alkohol w mediach społecznościowych? Czego możemy uczyć się od Szwedów, jeśli chodzi o regulację sprzedaży alkoholu? I z jakich uzależnień wychodzi się najtrudniej?
Porozmawiałam z Robertem Rutkowskim, psychoterapeutą uzależnień, szkoleniowcem w obszarze umiejętności psychologicznych, autorem książek. To była rozmowa z gatunku dosłownie otrzeźwiających. Bo Robert do owijających w bawełnę nie należy. Jest dosadnie o problematyce picia w Polsce i szkodach, jakie alkohol wyrządza w naszych domach, głowach i ciałach. Poruszamy kwestie reklamowania alkoholu w mediach społecznościowych, regulacji emocji poprzez substancje, czy brania antydepresantów i jednoczesnego picia. Robert dzieli się prywatnym i gabinetowym doświadczeniem, które odbija od społecznych, politycznych i kulturowych kontekstów. Mam nadzieję, że po wysłuchaniu tego odcinka każdemu i każdej z nas zapali się czerwona lampka, kiedy usłyszy o prozdrowotnych właściwościach alkoholu. Zapraszam!
Mojego gościa znajdziesz tu: https://www.robertrutkowski.pl/
Wspomniane tytuły:
Kazimierz Dąbrowski, „Dezintegracja pozytywna"
Antoni Kępiński, „Schizofrenia"
Sam Quinones, „Dreamland. Opiatowa epidemia w USA"
Podcast „Co cpać po odwyku?"
Charles Duhigg, „Siła nawyku"
Robert Rutkowski, „Pułapki przyjemności"
WSPÓŁPRACA
[email protected]
INSTAGRAM
https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
PATRONITE
https://patronite.pl/sznurowadla-mysli
REALIZACJA DŹWIĘKU
Piotr Szonert / El Studio de Esperanto
7/3/2023 • 1 hour, 36 minutes, 12 seconds
Kultura terapeutyczna, selfizm i prywatyzacja cierpienia | Tomasz Stawiszyński
Czy każdy powinien iść na terapię, aby mieć prawo funkcjonować w społeczeństwie? Jakie niebezpieczeństwa niesie za sobą idealizowanie terapeuty i uznawanie braku poprawy za przejawy oporu? Dlaczego prywatyzujemy nasze cierpienie, zamiast dostrzec jego źródła w warunkach społecznych, politycznych i wspólnotowych? I dlaczego gabinet terapeutyczny jest często jedynym miejscem, w którym pozwalamy sobie okazywać bezradność?
Po raz czwarty goszczę w Sznurowadłach niezastąpionego Tomasza Stawiszyńskiego, filozofa, autora, publicystę. Tym razem rozmawiamy o kulturze terapeutycznej i problematyce nadmiernego skupiania się na Ja. Poruszamy m.in. kwestie relacji terapeutycznej i zjawiska oporu, braku rzetelności w superwizji i prywatyzacji cierpienia w skrajnie indywidualistycznym, zachodnim świecie. Przywołując historyczne spory w psychoanalizie, Tomek pokazuje, jakie aspekty terapii są nadal problematyczne. Zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy psychoterapii, odnajdą w tej rozmowie dużo materiału do przemyśleń. A pod spodem wszystkie wspomniane przez Tomka lektury. Zapraszam do odsłuchu!
Książki:
Eva Illouz, „Saving the modern soul”
Philip Rieff, „The triumph of the therapeutic”
Philip Rieff, „Freud: The mind of the moralist”
Christopher Lasch, „Kultura narcyzmu”
James Hillman, Michael Ventura, „We've Had a Hundred Years of Psychotherapy – and the World's Getting Worse”
Tomasz Stawiszyński, „Potyczki z Freudem. Mity, pułapki i pokusy psychoterapii”
Zofia Milska-Wrzosińska, „Psychoterapia dziś. Rozmowy”
Allan Horwitz, „Creating mental illness”
Allan Horwitz, Jerome Wakefield, „The Loss of Sadness: How Psychiatry Transformed Normal Sorrow into Depressive Disorder”
Allan Horwitz, Jerome Wakefield, „All We Have to Fear: Psychiatry's Transformation of Natural Anxieties into Mental Disorders”
Eva Illouz, „Dlaczego miłość rani?”
James Hillman, Karl Kerényi, „Oedipus Variations”
Richard Brouillette, „Why Therapists Should Talk Politics”, https://archive.nytimes.com/opinionator.blogs.nytimes.com/2016/03/15/why-therapists-should-talk-politics/
WSPÓŁPRACA
[email protected]
INSTAGRAM
https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
PATRONITE
https://patronite.pl/sznurowadla-mysli
REALIZACJA DŹWIĘKU
Piotr Szonert / El Studio de Esperanto
6/19/2023 • 1 hour, 22 minutes, 2 seconds
Samodzielność, aprobata i wewnętrzne granice
Jak wygląda samodzielność, czyli umiejętność polegania na sobie? Co ma wspólnego z rozczarowywaniem innych, odmawianiem i rezygnowaniem? Czy warto dotrzymywać obietnic danych samej sobie? I dlaczego stawianie wewnętrznych granic tak znacząco podnosi jakość życia?
W #84 solowym odcinku Sznurowadeł opowiadam o samodzielności, szukaniu walidacji na zewnątrz i stawianiu swojej własnej głowie granic. Jest to naturalne przedłużenie #65 odcinka „Na tropie dojrzałości emocjonalnej", więc polecam również posłuchać. Zahaczam o poczucie umiejscowienia kontroli, zewnątrz i wewnątrzsterowność, spędzanie czasu w pojedynkę i poleganie na własnej aprobacie. Zapraszam od odsłuchu!
[ współpraca reklamowa ] z Wellbee
Jeśli szukacie zdalnego wsparcia dla zdrowia psychicznego, to odsyłam na stronę: https://wellbee.pl/
WSPÓŁPRACA
[email protected]
INSTAGRAM
https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
PATRONITE
https://patronite.pl/sznurowadla-mysli
REALIZACJA DŹWIĘKU
Piotr Szonert / El Studio de Esperanto
6/5/2023 • 47 minutes, 42 seconds
Lęk, ataki paniki i wsparcie poprzez ruch | Paulina Danielak
Jak radzić sobie z zaburzeniami lękowymi? Dlaczego medytacja podczas ataku paniki to nie najlepszy pomysł? Jakie przekonania na temat siebie i świata nakręcają lęk? I jaką rolę w regulacji układu nerwowego odgrywa ruch?
Porozmawiałam z Pauliną Danielak, psycholożką, pedagożką i psychoterapeutką poznawczo-behawioralną w trakcie certyfikacji. Zaczęłyśmy od zaburzeń lękowych, a konkretnie pracy z zespołem lęku uogólnionego (GAD), przechodząc przez fizjologię lęku, przekonania, ekspozycję behawioralną, ataki paniki, kończąc na wsparciu poprzez ruch i techniki somatyczne. Jest więc o katastrofizacji, zamartwianiu się, strategiach zapobiegawczych, w tym unikaniu, które choć chętnie stosowane niestety nie jest skuteczne w leczeniu zaburzeń lękowych. Bardzo merytoryczna i kompleksowa rozmowa, z której dowiecie się, jak lepiej radzić sobie ze stanami lękowymi czy napadami paniki. Zapraszam do odsłuchu i dziękuję Paulinie za ogrom wiedzy!
Strona Pauliny: https://paulinadanielak.pl/
[ współpraca reklamowa ] z Health Labs Care
Jeżeli szukacie sprawdzonych suplementów diety, to z kodem KAMA25 dostajecie 25% zniżki na wszystkie produkty marki Health Labs Care między 21-23 maja. Polecanko!
WSPÓŁPRACA
[email protected]
INSTAGRAM
https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
PATRONITE
https://patronite.pl/sznurowadla-mysli
REALIZACJA DŹWIĘKU
Piotr Szonert / El Studio de Esperanto
5/22/2023 • 57 minutes, 17 seconds
Wracając do siebie | Paulina Przybysz
„W dorosłym życiu chodzi chyba o to, żeby iść do przodu, ciągle wracając do siebie” – mówi Paulina Przybysz, jedna z moich ulubionych polskich wokalistek, która zagościła w #82 odcinku Sznurowadeł.
Porozmawiałyśmy przy okazji premiery trzeciego solowego albumu Pauliny, „Wracając”, wydanego tym razem nakładem Def Jam Recordings Poland. Jest więc o procesie powracania do siebie, stawania się dojrzałą osobą, która konfrontuje się z rzeczywistością wypełnioną zarówno miłością, jak i toksycznymi relacjami, dobrem, jak i zepsutym światem polityki. Rozmawiamy o życiu w naturze, odkrywaniu nowych wymiarów miłości, procesie pisania tekstów i komponowania muzyki, wspominamy szkołę muzyczną i głowimy się nad dbaniem o rośliny. Zapraszam do odsłuchu – rozmowy, a potem koniecznie płyty (dostępna na wszystkich serwisach streamingowych). To była czysta przyjemność!
WSPÓŁPRACA
[email protected]
INSTAGRAM
https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
PATRONITE
https://patronite.pl/sznurowadla-mysli
REALIZACJA DŹWIĘKU
Piotr Szonert / El Studio de Esperanto
5/15/2023 • 57 minutes, 33 seconds
Poczucie krzywdy, nieufność i chowanie urazy | Anna Czarnecka
Skąd bierze się w nas poczucie skrzywdzenia i nieufność wobec dobrych intencji innych ludzi? Dlaczego niektórzy chowają długo urazę, a inni szybko wybaczają i zapominają? Jakie doświadczenia budują w nas przekonanie, że nasze potrzeby nie są ważne, a bliscy i tak nas opuszczą? I jak za pomocą samowspółczucia i rozpoznania wspólnego człowieczeństwa możemy zaznać ulgi?
Po raz drugi zagościła u mnie Ania Czarnecka, psycholożka, psychoterapeutka integracyjna, terapeutka schematów i współzałożycielka Ośrodka Psychoterapii i Coachingu Inner Garden. Porozmawiałyśmy o schemacie Nieufności/Skrzywdzenia i towarzyszących mu schematach Deprywacji Emocjonalnej (najpopularniejszy wśród pacjentów/klientów) oraz Opuszczenia/Niestabilności Więzi. Tak samo jak przy naszej pierwszej rozmowie, tak i tu Ania podzieliła się ogromem wiedzy i doświadczenia gabinetowego. Opowiedziała o pracy z tego rodzaju schematami, odklejaniu się od poczucia skrzywdzenia i tożsamości ofiary, a także roli współczującego terapeuty, dzięki któremu można nabrać zaufania i przenieść je na bliskie relacje.
Jeżeli interesuje Was, jak przestać chować urazę i sklejać się z żalem, nauczyć się wybaczać (również naszym niedoskonałym rodzicom), jak i ufać innym w relacjach, to ta rozmowa przyniesie trochę odpowiedzi. Zapraszam do odsłuchu!
Strona Ani: https://www.inner-garden.pl/anna-czarnecka
Ania na IG: https://www.instagram.com/annaczarnecka_psychoterapeuta/
Poczytaj mnie na Instagramie: https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
PATRONITE – Jeśli uważasz moje treści za wartościowe i pomocne, możesz wesprzeć dalszy rozwój Sznurowadeł, dołączając do grona Patronek i Patronów na Patronite. Zapraszam z całego serca. Szczegóły subskrypcji znajdziesz pod linkiem: https://patronite.pl/sznurowadla-mysli
Ukłony i podziękowania za realizację dźwięku należą się niezastąpionemu Piotrowi Sz.
Sznurowadeł możecie posłuchać na: Spotify, Apple Podcasts, YouTube, Google Podcasts, Anchor, Breaker, Overcast, PocketCasts i RadioPublic.
5/1/2023 • 1 hour, 3 minutes, 8 seconds
Dziećmi jesteśmy
Przed Wami solowy odcinek dla wszystkich tych, którzy nie trawią wyrażenia Wewnętrzne Dziecko. Do których nie przemawia kolejna różowa okładka z misiem, sprzedająca obietnicę uzdrowienia swojego Wewnętrznego Dziecka.
Opowiadam o tym, dlaczego dziecięca część jest ważna, potrzebna i wymaga uznania. Jak oglądanie zdjęć i filmów z dzieciństwa pomaga lepiej zrozumieć pewne wyuczone style reagowania, które w dorosłości już nie działają i wymagają korekty. Dlaczego warto wracać do dziecięcych pasji? Dlaczego w dorosłości czas stać się własnym rodzicem, zamiast domagać się zadośćuczynienia od swoich opiekunów? I jak branie dziecięcej części na ręce pozwala wyregulować lęki, dając poczucie samodzielności i sprawstwa? Zapraszam do odsłuchu wszystkich sceptyków. A jeśli takich znacie, to koniecznie rozsyłajcie dalej!
Poczytaj mnie na Instagramie: https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
PATRONITE – Jeśli uważasz moje treści za wartościowe i pomocne, możesz wesprzeć dalszy rozwój Sznurowadeł, dołączając do grona Patronek i Patronów na Patronite. Zapraszam z całego serca. Szczegóły subskrypcji znajdziesz pod linkiem: https://patronite.pl/sznurowadla-mysli
Ukłony i podziękowania za realizację dźwięku należą się niezastąpionemu Piotrowi Sz.
Sznurowadeł możecie posłuchać na: Spotify, Apple Podcasts, YouTube, Google Podcasts, Anchor, Breaker, Overcast, PocketCasts i RadioPublic.
4/17/2023 • 48 minutes, 40 seconds
Zaburzenia psychosomatyczne – relacja psychika-ciało | Katarzyna Schier
Jak odróżnić zaburzenia psychosomatyczne od innych zaburzeń? Jaką rolę w ich powstawaniu odgrywa przewlekły stres? Dlaczego tak ważna w ich leczeniu jest psychoterapia poprzez ciało? I jak do psychosomatyki ma się trauma relacyjna czy zjawisko parentyfikacji?
Porozmawiałam z prof. Katarzyną Schier, psycholożką, psychoterapeutką psychoanalityczną, związaną z Wydziałem Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Poruszyłyśmy kwestię zaburzeń psychosomatycznych, ich diagnozy, genezy i leczenia. Jest więc o tym, jak ważna jest interdyscyplinarna opieka, co może być czynnikiem wywołującym chorobę po latach bez objawów i dlaczego psychoterapia poprzez ciało jest tak pomocna. Kasia wspomina również o związku parentyfikacji z rozwojem zaburzeń psychosomatycznych, o czym często pisze w swoich publikacjach naukowych. Zapraszam do odsłuchu, jeśli chcecie pogłębić wiedzę o psychosomatyce i znaleźć wskazówki do tego, jak sobie pomóc, jeśli jest to Wasze doświadczenie.
Książka „Dorosłe dzieci”: https://www.ceneo.pl/31973623
Poczytaj mnie na Instagramie: https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
PATRONITE – Jeśli uważasz moje treści za wartościowe i pomocne, możesz wesprzeć dalszy rozwój Sznurowadeł, dołączając do grona Matronek i Patronów na Patronite. Zapraszam z całego serca. Szczegóły subskrypcji znajdziesz pod linkiem: https://patronite.pl/sznurowadla-mysli
Ukłony i podziękowania za realizację dźwięku należą się niezastąpionemu Piotrowi Sz.
Sznurowadeł możecie posłuchać na: Spotify, Apple Podcasts, YouTube, Google Podcasts, Anchor, Breaker, Overcast, PocketCasts i RadioPublic.
4/3/2023 • 54 minutes, 20 seconds
Kult młodości i kontrola kobiecych ciał
Skąd w naszej kulturze obsesja na punkcie młodości? Dlaczego usuwamy starość z przestrzeni publicznej? Jak ma się do tego kapitalizm i sprzedawanie nam obietnicy młodości za pomocą konkretnych produktów i usług? Czy kobiece ciało jest przedmiotem kontroli społecznej? I czy jest sposób na to, aby pozwolić ciału być, zamiast wiecznie je ulepszać, wyszczuplać, odmładzać?
W #78 solowym odcinku Sznurowadeł przyglądam się kultowi młodości i temu, jak zarządza się kobiecym ciałem. Zaczynam od kwestii młodości jako karty przetargowej, która nierzadko determinuje naszą wartość w świecie, gwarantując konkretne przywileje. Po drugiej stronie mamy z kolei starość, na Zachodzie uznawaną za słabość i spychaną na margines społeczny. Zahaczam także o mechanizmy dyscyplinowania kobiet poprzez wieczne nadzorowanie naszego wyglądu i wagi, próbując (z nieocenioną pomocą Emmy Thompson i Andrei Dworkin) pokazać, że ciało po prostu jest. I nie musi być w żaden sposób gotowe na to, aby mogło ujrzeć światło dzienne. Jest czymś najbardziej naszym na świecie. I nie zasługuje na nieustanną tresurę.
Zapraszam do odsłuchu!
[ współpraca reklamowa ] z WP Kobieta
Poczytaj mnie na Instagramie: https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
PATRONITE – Jeśli uważasz moje treści za wartościowe i pomocne, możesz wesprzeć dalszy rozwój Sznurowadeł, dołączając do grona Matronek i Patronów na Patronite. Zapraszam z całego serca. Szczegóły subskrypcji znajdziesz pod linkiem: https://patronite.pl/sznurowadla-mysli
Ukłony i podziękowania za realizację dźwięku należą się niezastąpionemu Piotrowi Sz.
Sznurowadeł możecie posłuchać na: Spotify, Apple Podcasts, YouTube, Google Podcasts, Anchor, Breaker, Overcast, PocketCasts i RadioPublic.
3/20/2023 • 42 minutes, 17 seconds
Leki psychiatryczne – mity i fantazje | Sławomir Murawiec
Jak działają leki psychiatryczne? Jak dobierać je do pacjenta i skąd wiedzieć, kiedy już z nich zejść? Czy jest sens w łączeniu farmakoterapii z pracą psychoterapeutyczną? I jak nastawienie do leków wpływa na skuteczność leczenia?
Porozmawiałam z niezwykle rzetelnym specjalistą, czyli dr hab. Sławomirem Murawcem, psychiatrą i psychoterapeutą psychodynamicznym, członkiem Zarządu Głównego i rzecznikiem prasowym Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Poruszyliśmy kwestie mitów i wyobrażeń na temat leków psychiatrycznych, teorii serotoninowej (i głośnego przeglądu systemowego Joanny Moncrieff) i różnych alternatywnych modeli rozumienia tego, jak działają tzw. antydepresanty. Jest też o wsparciu społecznym, łączeniu psychoterapii z lekami, indywidualnym doborze, nastawieniu i skuteczności. Zdaniem Sławka leki to wcale nie ostateczność, co jak sami/e zresztą usłyszycie stało się ciekawym punktem do dyskusji między nami. Zapraszam do odsłuchu, bo wierzę, że będzie to dla wielu z Was pomocna rozmowa!
49:30 – odpowiedzi na pytania od Słuchaczy i Słuchaczek
Więcej o Sławku: http://slawomirmurawiec.pl/
Poczytaj mnie na Instagramie: https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
PATRONITE – Jeśli uważasz moje treści za wartościowe i pomocne, możesz wesprzeć dalszy rozwój Sznurowadeł, dołączając do grona Matronek i Patronów na Patronite. Zapraszam z całego serca. Szczegóły subskrypcji znajdziesz pod linkiem: https://patronite.pl/sznurowadla-mysli
Ukłony i podziękowania za realizację dźwięku należą się niezastąpionemu Piotrowi Sz.
Sznurowadeł możecie posłuchać na: Spotify, Apple Podcasts, YouTube, Google Podcasts, Anchor, Breaker, Overcast, PocketCasts i RadioPublic.
3/13/2023 • 1 hour, 6 minutes, 49 seconds
Jak płakać w miejscach publicznych? | Emilia Dłużewska
Jak wygląda pierwsza wizyta u psychiatry? Co ma wspólnego szukanie psychoterapeuty z randkowaniem na Tinderze? Czy usłyszenie diagnozy jest do czegokolwiek potrzebne? No i wreszcie, jak płakać w miejscach publicznych?
Porozmawiałam z Emilią Dłużewską, dziennikarką kulturalną Gazety Wyborczej, absolwentką psychologii i debiutującą pisarką. I to właśnie o debiutanckiej książce Emilii rozmawiamy. Jest to odcinek oswajający tematy takie jak szukanie, docieranie i finalnie rzucanie swojego terapeuty. Mówienie bliskim, że bierze się leki psychiatryczne. Pracowanie i funkcjonowanie w kryzysie psychicznym. Romantyzowanie depresji. Mierzenie się z systemowymi ograniczeniami. Szukanie wsparcia w bliskich relacjach. I wiele innych. Mam nadzieję, że nasza rozmowa będzie przyjemnym towarzyszem Waszego dnia i że zachęci Was do sięgnięcia po książkę Emilii, bo jest ona naprawdę wybitna. Zapraszam do odsłuchu!
Książka Emilii, „Jak płakać w miejscach publicznych?”: https://www.znak.com.pl/ksiazka/jak-plakac-w-miejscach-publicznych-dluzewska-emilia-241735
[ współpraca reklamowa ] z Wydawnictwem Znak Literanova
Poczytaj mnie na Instagramie: https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
PATRONITE – Jeśli uważasz moje treści za wartościowe i pomocne, możesz wesprzeć dalszy rozwój Sznurowadeł, dołączając do grona Matronek i Patronów na Patronite. Zapraszam z całego serca. Szczegóły subskrypcji znajdziesz pod linkiem: https://patronite.pl/sznurowadla-mysli
Ukłony i podziękowania za realizację dźwięku należą się niezastąpionemu Piotrowi Sz.
Sznurowadeł możecie posłuchać na: Spotify, Apple Podcasts, YouTube, Google Podcasts, Anchor, Breaker, Overcast, PocketCasts i RadioPublic.
2/27/2023 • 52 minutes, 22 seconds
Miłość, wolność, przywiązanie
Czy można doświadczać miłości z głową? Dlaczego warto nie stapiać się z drugą osobą, tylko zachować swoją odrębność? Co o miłości mówi nam Patti Smith, Mona Chollet i Rilke? I jak ma się do tego wolność, autonomia i przywiązanie?
W #75 odcinku Sznurowadeł zabieram Was w solową podróż po zakamarkach miłości. Przyglądam się kulturowej reprezentacji miłości i sprawdzam, czy rzeczywiście nadaje ona życiu sens. Po drodze odwołuję się do pisarzy i pisarek, którzy pokazują, jak ważne jest spotkanie dwóch samotności, które towarzyszą sobie i tworzą coś wspólnie, zamiast próbować kogoś za pomocą miłości zmienić. Zapraszam wszystkich.
Wspomniany w odcinku audiobook, czyli „Poniedziałkowe dzieci” Patti Smith, znajdziecie w ofercie Audioteki pod linkiem: https://audioteka.com/pl/audiobook/poniedzialkowe-dzieci
[ współpraca reklamowa ] z Audioteką
Poczytaj mnie na Instagramie: https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
PATRONITE – Jeśli uważasz moje treści za wartościowe i pomocne, możesz wesprzeć dalszy rozwój Sznurowadeł, dołączając do grona Matronek i Patronów na Patronite. Zapraszam z całego serca. Szczegóły subskrypcji znajdziesz pod linkiem: https://patronite.pl/sznurowadla-mysli
Ukłony i podziękowania za realizację dźwięku należą się niezastąpionemu Piotrowi Sz.
Sznurowadeł możecie posłuchać na: Spotify, Apple Podcasts, YouTube, Google Podcasts, Anchor, Breaker, Overcast, PocketCasts i RadioPublic.
2/13/2023 • 40 minutes, 21 seconds
Kultura narcyzmu, fejmu i celebryctwa | Cveta Dimitrova
Czy żyjemy obecnie w kulturze narcyzmu i gwiazdorstwa? Dlaczego diagnoza narcystycznego zaburzenia osobowości wcale nie jest taka prosta? Do czego osoby narcystyczne potrzebują innych ludzi? I jak mają się do tego kwestie influencingu, fejmu i celebryctwa?
Po raz drugi zagościła u mnie Cveta Dimitrova, psychoterapeutka psychodynamiczna, założycielka gabinetu Znaczenia, z wykształcenia filozofka. Zależało mi, aby porozmawiać o kulturze narcyzmu w sposób jak najbardziej empatyczny i rozjaśniający. Poruszamy więc kwestie źródeł narcyzmu (konkretnie tych wczesnodziecięcych, związanych z relacją z opiekunem), społeczno-kulturowych uwarunkowań, problematyki w diagnozie i terapii takiego zaburzenia osobowości. Jest też o potrzebie wpływu (influence), bycia zauważonym czy ważnym. I o tym, dlaczego jesteśmy gotowi spać 5 dni w namiocie, czekając w kolejce na koncert ukochanej artystki. Przede wszystkim jest to rozmowa pokazująca wielowymiarowość narcyzmu, zarówno jego wielkościowe, jak i depresyjne kawałki. Zapraszam do odsłuchu. Warto!
Temat naszej rozmowy zainspirowany oczywiście Christopherem Laschem i jego ponadczasową książką, „Kultura narcyzmu”.
[ współpraca reklamowa ] z Wellbee
Jeśli szukacie zdalnego wsparcia dla zdrowia psychicznego, to odsyłam na: https://wellbee.pl/
Poczytaj mnie na Instagramie: https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
PATRONITE – Jeśli uważasz moje treści za wartościowe i pomocne, możesz wesprzeć dalszy rozwój Sznurowadeł, dołączając do grona Patronek i Patronów na Patronite. Zapraszam z całego serca. Szczegóły subskrypcji znajdziesz pod linkiem: https://patronite.pl/sznurowadla-mysli
Ukłony i podziękowania za realizację dźwięku należą się niezastąpionemu Piotrowi Sz.
Sznurowadeł możecie posłuchać na: Spotify, Apple Podcasts, YouTube, Google Podcasts, Anchor, Breaker, Overcast, PocketCasts i RadioPublic.
1/30/2023 • 1 hour, 17 minutes, 58 seconds
Hibernacja – o chowaniu się do środka
Hibernacja, stadium kokonu, etap chowania się do środka i dystansowania od ludzi. Przychodzi czasem taki okres, kiedy potrzebujemy wycofać się ze świata na zewnątrz, żeby móc sprostać wszystkiemu, co dzieje się wewnątrz.
W #73 solowym odcinku Sznurowadeł opowiadam o tym, co się dzieje, kiedy chowamy się do środka, spędzamy czas w samotności i przetwarzamy ważne dla nas rzeczy. Czasem pod wpływem straty czy rozstania, a czasem w procesie psychoterapeutycznym przychodzi moment, w którym świat zewnętrzny zwalnia, a wewnątrz – istne tornado.
Dlaczego warto w tym czasie priorytetyzować odpoczynek i nie zmuszać się do przeróżnych powinności?
Jak dbać o siebie i uczyć się cierpliwości wobec procesu?
Dlaczego czas zaakceptować, że będziemy przez innych niezrozumiane?
I co dobrego może wyniknąć ze schowania się do środka i hibernowania?
Wspomniany w odcinku audiobook, czyli „Przyjaciel” Sigrid Nunez, znajdziecie w ofercie Audioteki pod linkiem: https://audioteka.com/pl/audiobook/przyjaciel
[ współpraca reklamowa ] z Audioteką
Poczytaj mnie na Instagramie: https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
PATRONITE – Jeśli uważasz moje treści za wartościowe i pomocne, możesz wesprzeć dalszy rozwój Sznurowadeł, dołączając do grona Matronek i Patronów na Patronite. Zapraszam z całego serca. Szczegóły subskrypcji znajdziesz pod linkiem: https://patronite.pl/sznurowadla-mysli
Ukłony i podziękowania za realizację dźwięku należą się niezastąpionemu Piotrowi Sz.
Sznurowadeł możecie posłuchać na: Spotify, Apple Podcasts, YouTube, Google Podcasts, Anchor, Breaker, Overcast, PocketCasts i RadioPublic.
1/16/2023 • 38 minutes, 26 seconds
Praca lektora, samodyscyplina i 12 kroków | Łukasz 'Knopek' Konopka
Jak zostać lektorem dla Netfliksa? Gdzie leży granica między samodyscypliną a byciem wobec siebie zbyt wymagającym? Jak pracować nad swoim głosem i oddechem? I dlaczego program 12 kroków potrafi zmienić życie?
Porozmawiałam z Łukaszem 'Knopkiem' Konopką, zawodowym lektorem filmowym, reklamowym, głosem radia, telewizji i seriali (Netflix, Eska Rock, Eurosport, Ninja Warrior Polska i wiele innych). Zaprosiłam Łukasza, bo jest doskonałym przykładem osoby, która nie tylko marzy, ale też konsekwentnie swoje marzenia realizuje. Poruszamy więc kwestie wykreowania własnej ścieżki zawodowej (od tancerza hip-hopu do lektora), motywacji i nawyków, w tym pracy z oddechem, aparatem głosu, zimnem. Łukasz po raz pierwszy opowiada także o 3 latach w programie 12 kroków, który całkowicie zmienił jego relację ze sobą i bliskimi. Jest więc o stawaniu się odpowiedzialnym i dobrym dla siebie i innych człowiekiem. Jeżeli szukacie opowieści, która zainspiruje Was do podjęcia ważnych dla Was zmian, zbudowania nawyków, albo po prostu będzie wciągającą historią kogoś, kto czerpie z życia garściami, to z całego serca polecam włączyć ten odcinek. A jego treść umila aksamitny lektorski głos gościa, więc nie dajcie się prosić!
Knopek Pełną Gębą: https://knopekpelnageba.pl/
Knopek na IG: https://www.instagram.com/knopek/
Poczytaj mnie na Instagramie: https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
PATRONITE – Jeśli uważasz moje treści za wartościowe i pomocne, możesz wesprzeć dalszy rozwój Sznurowadeł, dołączając do grona Matronek i Patronów na Patronite. Zapraszam z całego serca. Szczegóły subskrypcji znajdziesz pod linkiem: https://patronite.pl/sznurowadla-mysli
Ukłony i podziękowania za realizację dźwięku należą się niezastąpionemu Piotrowi Sz.
Sznurowadeł możecie posłuchać na: Spotify, Apple Podcasts, YouTube, Google Podcasts, Anchor, Breaker, Overcast, PocketCasts i RadioPublic.
12/26/2022 • 49 minutes, 1 second
Szczęście i mit romantycznej miłości | Katarzyna Kasia
Jak filozofia rozumie pojęcia szczęścia i szczęśliwego życia? Dlaczego to właśnie przyjaźń jest według Greków najlepszą możliwą relacją? Czy czas już wyjść poza romantyczny paradygmat niewiasty w opresji i ratującego ją superbohatera? I czy aby osiągnąć szczęście, należy najpierw odpowiednio dobrze poznać samego siebie?
Porozmawiałam z dr Katarzyną Kasią, filozofką, wykładowczynią, dziennikarką radiowo-telewizyjną (Radio Nowy Świat, TVN24). Tematem przewodnim było szczęście i szczęśliwe życie według filozofii, ale nie obyło się bez aspektów relacyjnych i społecznych. Jest więc o tym, dlaczego nie warto lokować poczucia szczęścia w innych ludziach, o niedocenianiu spokoju i równowagi w świecie skrajnego oburzenia i wielkich emocji. Ale też o rozsądnym przyjmowaniu i traceniu bez żalu. Po łapach dostało się wizji romantycznej miłości, w której to obarczamy jedną osobę odpowiedzialnością za wszystkie nasze potrzeby. Zapraszam do odsłuchu, bo to wysycona filozoficzno-psychologicznymi refleksjami rozmowa. A dla mnie ogromny zaszczyt!
Dr Katarzyna Kasia - fanpage na FB: https://bit.ly/3VYHoRp
[ współpraca reklamowa ] z Audioteką
Wspomniany w odcinku audiobook, czyli „Klara i słońce” Kazuo Ishiguro, znajdziecie w ofercie Audioteki pod linkiem: https://audioteka.com/pl/audiobook/klara-i-slonce
Poczytaj mnie na Instagramie: https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
PATRONITE – Jeśli uważasz moje treści za wartościowe i pomocne, możesz wesprzeć dalszy rozwój Sznurowadeł, dołączając do grona Matronek i Patronów na Patronite. Zapraszam z całego serca. Szczegóły subskrypcji znajdziesz pod linkiem: https://patronite.pl/sznurowadla-mysli
Ukłony i podziękowania za realizację dźwięku należą się niezastąpionemu Piotrowi Sz.
Sznurowadeł możecie posłuchać na: Spotify, Apple Podcasts, YouTube, Google Podcasts, Anchor, Breaker, Overcast, PocketCasts i RadioPublic.
12/12/2022 • 1 hour, 11 minutes, 18 seconds
Potęga frustracji i rozczarowania
Dlaczego frustracja tak często towarzyszy momentom przełomów i zmian? Czego uczą nas zastoje? Czy frustracja w terapii jest normalna? I jak przekuć rozczarowania w cenne lekcje o zasobach?
W najnowszym solowym odcinku Sznurowadeł dzielę się przemyśleniami na temat frustracji, napięcia, dyskomfortu, rozczarowania, zastoju i wszystkich tych mało przyjemnych i popularnych stanów, które często towarzyszą nam w ważnych momentach. Mówię więc o tym, jak frustrujące jest burzenie własnych konstrukcji i bycie w tym niewygodnym miejscu pomiędzy nowym a już niedziałającym starym. Przyglądam się zastojom, kryzysom i napięciom, które, jak się okaże, są nieodłącznym elementem rozwoju. A na koniec dzielę się mądrością pewnej wspaniałej psycholożki społecznej. Nie dajcie się prosić, tylko słuchajcie, bo wyszło wdzięcznie!
Mój wywiad z prof. Katarzyną Popiołek dla magazynu Newsweek Psychologia (całość): https://bit.ly/KatarzynaPopiolek lub https://bit.ly/KatarzynaPopiolekNewsweek
[ współpraca reklamowa ] z Wellbee
Jeśli szukacie zdalnego wsparcia dla zdrowia psychicznego, to odsyłam na: https://wellbee.pl/
Poczytaj mnie na Instagramie: https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
PATRONITE – Jeśli uważasz moje treści za wartościowe i pomocne, możesz wesprzeć dalszy rozwój Sznurowadeł, dołączając do grona Patronek i Patronów na Patronite. Zapraszam z całego serca. Szczegóły subskrypcji znajdziesz pod linkiem: https://patronite.pl/sznurowadla-mysli
Ukłony i podziękowania za realizację dźwięku należą się niezastąpionemu Piotrowi Sz.
Sznurowadeł możecie posłuchać na: Spotify, Apple Podcasts, YouTube, Google Podcasts, Anchor, Breaker, Overcast, PocketCasts i RadioPublic.
11/28/2022 • 32 minutes, 34 seconds
Self care w terapeutycznym wydaniu | Przemek Mućko
Czy też macie już dość mówienia o self care w spłycający i marketingowy sposób? Chcecie zrozumieć, na czym polega troska i życzliwość wobec siebie w terapeutycznym znaczeniu? Jak się koić i regulować własne emocje? Jak podnieść się, kiedy boleśnie zderzamy się z rzeczywistością?
Do wszystkich self care'owych sceptyków - nie wyłączajcie tego odcinka. Bo to rozmowa, która odczaruje dbanie o siebie i przybliży terapeutyczne narzędzia do uznawania własnych trudności i opiekowania się sobą, kiedy jest naprawdę źle.
W #69 odcinku porozmawiałam z Przemkiem Mućko, psychoterapeutą poznawczo-behawioralnym i terapeutą schematu, autorem bloga Psychowiedza. Wzięliśmy na warsztat praktyki self care, czyli skąd wiedzieć, co pomaga nam w trudnym momencie, dlaczego nauczyliśmy się sięgać po jedzenie nawet wtedy, kiedy nie o potrzebę głodu chodzi, czym jest samokojenie i samouważnianie? Odczarowaliśmy również pojęcie samowspółczucia. Jest konkretnie, bez ceregieli i ze sporą dozą zrozumienia dla samego/samej siebie. Zapraszam do odsłuchu!
Strona Przemka: https://www.psychowiedza.com/
Podcast Przemka: https://open.spotify.com/show/58qEeGcdxg0cL1IJyGr9GW
Wspomniana książka Russa Harrisa, „Zderzenie z rzeczywistością": https://www.gwp.pl/zderzenie-z-rzeczywistoscia.html
[ współpraca reklamowa ] z Gdańskim Wydawnictwem Psychologicznym
Poczytaj mnie na Instagramie: https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
PATRONITE – Jeśli uważasz moje treści za wartościowe i pomocne, możesz wesprzeć dalszy rozwój Sznurowadeł, dołączając do grona Matronek i Patronów na Patronite. Zapraszam z całego serca. Szczegóły subskrypcji znajdziesz pod linkiem: https://patronite.pl/sznurowadla-mysli
Ukłony i podziękowania za realizację dźwięku należą się niezastąpionemu Piotrowi Sz.
Sznurowadeł możecie posłuchać na: Spotify, Apple Podcasts, YouTube, Google Podcasts, Anchor, Breaker, Overcast, PocketCasts i RadioPublic.
11/14/2022 • 46 minutes, 43 seconds
Z Michałem Kotem o diecie na chroniczne zmęczenie i jesienny spadek mocy
Co jeść przy chronicznym zmęczeniu albo jesiennym spadku energii? Dlaczego jesienią ciągnie nas do posiłków wysoko węglowodanowych? Na czym polega kontekstowe podejście do diety? I dlaczego czas najwyższy zapoznać się z miską polifenoli?
Porozmawiałam z Michałem Kotem, pasjonatem dietetyki, endokrynologii i związku diety ze stylem życia i hormonami. Bardzo zależało mi, żeby dostarczyć Wam użytecznej wiedzy na temat żywienia, suplementacji i stylu życia, które mogą wspierać przy chronicznym lub sezonowym zmęczeniu. Rozmawiamy więc o gospodarce cukrowej, problemach hormonalnych, mikrobiocie jelitowej, tarczycy i Hashimoto. Dowiecie się także, jak komponować posiłki pełne antyoksydantów i polifenoli, po których nie ma spadków energii. A na samym końcu odcinka pytam Michała o wszystkie możliwe badania i kroki, jakie warto podjąć, zanim udamy się do gastrologa czy dietetyka klinicznego. Ogromna dawka wiedzy podana w przystępnej formie. Mam nadzieję, że oszczędzi Wam wiele czasu i pozwoli rozwiązać problemy ze spadkiem energii. Zapraszam do odsłuchu!
Tu znajdziecie Michała: https://michalkot.pl/
Michał na IG: https://www.instagram.com/michal.kot/
[ współpraca reklamowa ] z Health Labs Care
Jeżeli szukacie sprawdzonych suplementów diety, to z kodem KAMA10 dostajecie 10% zniżki na wszystkie produkty marki Health Labs Care. Polecanko!
Poczytaj mnie na Instagramie: https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
PATRONITE – Jeśli uważasz moje treści za wartościowe i pomocne, możesz wesprzeć dalszy rozwój Sznurowadeł, dołączając do grona Matronek i Patronów na Patronite. Zapraszam z całego serca. Szczegóły subskrypcji znajdziesz pod linkiem: https://patronite.pl/sznurowadla-mysli
Ukłony i podziękowania za realizację dźwięku należą się niezastąpionemu Piotrowi Sz.
Sznurowadeł możecie posłuchać na: Spotify, Apple Podcasts, YouTube, Google Podcasts, Anchor, Breaker, Overcast, PocketCasts i RadioPublic.
10/31/2022 • 43 minutes, 3 seconds
Z Tomaszem Stawiszyńskim o życiu w niezgodzie ze sobą i bezkrytycznej idealizacji emocji
Dlaczego warto uznać swoje wewnętrzne rozdarcie, zamiast dążyć do życia w zgodzie ze sobą? Czemu wartościujemy prawdę emocjonalną ponad tę intelektualną? Na czym polega akumulacja prestiżu na mediach społecznościowych? I dlaczego to właśnie literatura pozwala nam obcować z tym, jaki człowiek realnie jest?
Już po raz trzeci do Sznurowadeł zaprosiłam Tomasza Stawiszyńskiego, filozofa, publicystę, autora podcastu Skądinąd, audycji w Radiu TOK FM i siedmiu już książek. A o najnowszej, „Reguły na czas chaosu", rozmawiamy właśnie w tym odcinku. Skupiamy się na czterech regułach spośród jedenastu. Zastanawiamy się więc nad tym, dlaczego dążenie do osiągnięcia wewnętrznej spoistości nie jest wcale takim dobrym pomysłem, czym jest cień i wewnętrzne rozdarcie, i co ma do powiedzenia na ten temat Jung. Tomek w sposób niezwykle otwarty dyskutuje ze mną o bezkrytycznym uwielbieniu emocji, bo jak sami zresztą usłyszycie, pod pewnymi względami miałam swoje obiekcje. Ale za to właśnie cenię Tomka, że różnica zdań jest zawsze pretekstem do inspirującej dyskusji :) Po łapach dostało się także mediom społecznościowym i panującej tam akumulacji prestiżu. A na koniec pochwała dla książek, które pozwalają nam obcować z „wielowymiarowymi wszechświatami ludzkich spraw, tragedii, splątań i dramatów". To naprawdę wyjątkowy odcinek. Zapraszam do odsłuchu i lektury książki!
Książka Tomka, „Reguły na czas chaosu": https://bit.ly/3VyeSXB
[współpraca reklamowa] z Wydawnictwem Znak Literanova
Poczytaj mnie na Instagramie: https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
PATRONITE – Jeśli uważasz moje treści za wartościowe i pomocne, możesz wesprzeć dalszy rozwój Sznurowadeł, dołączając do grona Matronek i Patronów na Patronite. Zapraszam z całego serca. Szczegóły subskrypcji znajdziesz pod linkiem: https://patronite.pl/sznurowadla-mysli
Ukłony i podziękowania za realizację dźwięku należą się niezastąpionemu Piotrowi Sz.
Sznurowadeł możecie posłuchać na: Spotify, Apple Podcasts, YouTube, Google Podcasts, Anchor, Breaker, Overcast, PocketCasts i RadioPublic.
10/17/2022 • 1 hour, 6 minutes, 57 seconds
Z Dawidem Polakiem o przeżywaniu i społecznym oswajaniu smutku
Jaką funkcję pełni smutek i czy warto się mu poddać? Dlaczego kultura Zachodu skutecznie wypiera smutek z przestrzeni publicznej? Czemu zagadywanie i racjonalizacja nic tu nie zdziałają? I co jest nie tak z nadmierną patologizacją smutku?
W drugim bonusowym odcinku porozmawiałam z Dawidem Polakiem, biotechnologiem i popularyzatorem nauki (@biotech.geek), o świadomym przeżywaniu i oswajaniu smutku. Dawid podzielił się swoją historią z doświadczeniem depresji, opowiadając o realnych narzędziach, które pomogły mu z niej wyjść. Jest więc o psychoterapii, wsparciu społecznym, ale też przeżywaniu i niezagadywaniu swoich emocji. O dbaniu o siebie i wycofywaniu się z aktywności, kiedy smutek staje się dojmujący i przedłużony w czasie. Zapraszam do odsłuchu wszystkich z Was, którzy/które są ciekawi, jak można wyciągnąć ze smutku cenne informacje, dlaczego jest to tak ważne, aby się mu poddać i w niego wsłuchać, i jak nie dać się wszechobecnej kulturze toksycznej pozytywności.
[współpraca reklamowa] z Mindy
Nasza rozmowa jest częścią kursu „Przewodnik po emocjach – poznaj i zrozum", który stworzyła psycholożka Angelika Ryczek. Link do kursu: https://www.mindyapp.com/kurs-emocje
Realizacja: Alex Cherczyński / ToStudio
10/10/2022 • 40 minutes, 48 seconds
Z Agnieszką Jucewicz o kryzysach psychicznych w dobie kapitalizmu
Co czwarty mieszkaniec Polski doświadczył, doświadcza, bądź doświadczy kryzysu psychicznego. A jednak wciąż temat ten naznaczony jest przeróżnymi stereotypami, jak chociażby filmowe obrazy osób chorujących na schizofrenię, które dalekie są od realiów życia. Dlatego też zaprosiłam do siebie Agnieszkę Jucewicz, dziennikarkę, redaktorkę i pisarkę, która słynie z pogłębionych wywiadów z psychologami i psychoterapeutami. Porozmawiałyśmy o jej najnowszej książce, „Czasem czuję mocniej", w której przedstawia nam poruszające historie jedenastu osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego. Skupiamy się na tym, co realnie wspiera, a co uprzykrza im życie. Jak praca nad książką wpłynęła na samą Agnieszkę, która otwarcie opowiada o swoich zmaganiach z zaburzeniami lękowymi. I przede wszystkim skłaniamy do refleksji nad tym, jak kultura, w której żyjemy, napędza problemy ze zdrowiem psychicznym, przerzucając odpowiedzialność w całości na jednostkę. Bo chory system sprawia, że i ludzie chorują. Zapraszam z całego serca, bo to piekielnie ważna rozmowa!
Książka Agnieszki, „Czasem czuję mocniej": https://bit.ly/3ftt2Zh
[współpraca reklamowa] z Wydawnictwem Znak Literanova
Poczytaj mnie na Instagramie: https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
PATRONITE – Jeśli uważasz moje treści za wartościowe i pomocne, możesz wesprzeć dalszy rozwój Sznurowadeł, dołączając do grona Matronek i Patronów na Patronite. Zapraszam z całego serca. Szczegóły subskrypcji znajdziesz pod linkiem: https://patronite.pl/sznurowadla-mysli
Ukłony i podziękowania za realizację dźwięku należą się niezastąpionemu Piotrowi Sz.
Sznurowadeł możecie posłuchać na: Spotify, Apple Podcasts, YouTube, Google Podcasts, Anchor, Breaker, Overcast, PocketCasts i RadioPublic.
10/3/2022 • 53 minutes
Na tropie dojrzałości emocjonalnej
Co składa się na dojrzałą emocjonalnie postawę? Po co nam znajomość swoich potrzeb, granic i triggerów? Czy emocje można czuć, ale nie pozwalać, aby determinowały, jaką narrację przyjmiemy o danej sytuacji czy sobie samym? I dlaczego warto porzucić fantazję o tym, że inni ludzie się dla nas zmienią?
W najnowszym solowym odcinku przyglądam się różnym obliczom dojrzałości emocjonalnej. Sprawdzam, dlaczego łączy się ona z trzeźwym zakorzenieniem w rzeczywistości, a nie idealizowaniem przeszłości czy tego, czego akurat nie mamy. Próbuję zrozumieć, dlaczego warto zatrzymać się w czuciu, zamiast automatycznie reagować z miejsca tego, co znane i oswojone. I pokazuję, że dojrzałość emocjonalna to też branie odpowiedzialności za swoje decyzje i wybory oraz odbywanie trudnych rozmów, kiedy jest to konieczne. Powstał z tego przegląd przeróżnych zachowań, postaw i przekonań, które mam nadzieję zainspirują Was do tego, żeby poddać temat głębszej refleksji. Zapraszam!
[współpraca reklamowa] z Wellbee
Jeśli szukacie zdalnego wsparcia dla zdrowia psychicznego, to to jest dobry adres. Odsyłam na: https://wellbee.pl/
Poczytaj mnie na Instagramie: https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
PATRONITE – Jeśli uważasz moje treści za wartościowe i pomocne, możesz wesprzeć dalszy rozwój Sznurowadeł, dołączając do grona Patronek i Patronów na Patronite. Zapraszam z całego serca. Szczegóły subskrypcji znajdziesz pod linkiem: https://patronite.pl/sznurowadla-mysli
Ukłony i podziękowania za realizację dźwięku należą się niezastąpionemu Piotrowi Sz.
Sznurowadeł możecie posłuchać na: Spotify, Apple Podcasts, YouTube, Google Podcasts, Anchor, Breaker, Overcast, PocketCasts i RadioPublic.
9/26/2022 • 33 minutes, 48 seconds
Kultura pośpiechu, pilności i wiecznej dostępności
Dlaczego wszystkie maile są pilne i na wczoraj? A na wiadomości trzeba odpisywać od razu po przeczytaniu? Skąd presja posiadania natychmiastowej opinii na każdy temat? Albo planowania każdej minuty dnia? I czy istnieje obiektywna instancja, wedle której w konkretnym wieku trzeba spełniać konkretne cele życiowe?
Witam Was w solowym odcinku na temat tzw. urgency culture, którą tłumaczę wymiennie jako kultura pośpiechu, pilności, natychmiastowości i/lub wiecznej dostępności. Opowiadam o tym, co taka narracja robi nam w głowach i ciałach, utrzymując nas w ciągłym stanie gotowości, dlaczego nasz czas wolny wcale nie równa się naszej dostępności, i jak stawiać granice, żeby zrobić przestrzeń między bodźcem a reakcją. Dużo zaproszeń do refleksji nad dbaniem o siebie i swoje zdrowie, a także robieniem rzeczy we własnym tempie, bez porównywania się z innymi. Wyszło soczyście i ciekawie. Zapraszam do odsłuchu!
Odcinek sponsorowany przez markę Health Labs Care, której suplementy diety z ręką na sercu Wam polecam. Osobiście jestem bardzo zadowolona z wegańskich kwasów Omega 3 (OmegaMe Vege), także polecanko. A z kodem KAMA10 macie 10% zniżki na wszystkie produkty.
Poczytaj mnie na Instagramie: https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
PATRONITE – Jeśli uważasz moje treści za wartościowe i pomocne, możesz wesprzeć dalszy rozwój Sznurowadeł, dołączając do grona Matronek i Patronów na Patronite. Zapraszam z całego serca. Szczegóły subskrypcji znajdziesz pod linkiem: https://patronite.pl/sznurowadla-mysli
Ukłony i podziękowania za realizację dźwięku należą się niezastąpionemu Piotrowi Sz.
Sznurowadeł możecie posłuchać na: Spotify, Apple Podcasts, YouTube, Google Podcasts, Anchor, Breaker, Overcast, PocketCasts i RadioPublic.
9/5/2022 • 29 minutes, 23 seconds
Z Magdaleną Sękowską o niedojrzałych emocjonalnie rodzicach i dorosłych dzieciach
Czym różni się rodzic dojrzały od niedojrzałego? W jakie relacje wchodzą Dorosłe Dzieci Niedojrzałych Emocjonalnie Rodziców? Z czym na terapię rodzin przychodzą młodzi ludzie? I dlaczego dobre więzi budują się na wzajemnym rozumieniu?
Porozmawiałam z Magdaleną Sękowską, psycholożką, psychoterapeutką i dyrektorką Kliniki Rodzina-Para-Jednostka Uniwersytetu SWPS w Poznaniu, która od niemal 30 lat pracuje z rodzinami. Poruszyłyśmy kwestie dojrzałości emocjonalnej, rodzicielstwa, terapii rodzin i budowania więzi między dziećmi a rodzicami. Dowiecie się więc, z czym do gabinetów przychodzą młodzi rodzice, dlaczego rozmowa i zrozumienie są tak ważne, a także, jak wzmacniać relacje między rodzicami a dorosłymi już dziećmi, które nierzadko wykonują pracę nad sobą. Zapraszam do wysłuchania naszej rozmowy!
Klinika Rodzina-Para-Jednostka Uniwersytetu SWPS w Poznaniu: https://klinika-poznan.swps.pl/
Webinar Magdy: https://youtu.be/fIg8BXWHo1I
Poczytaj mnie na Instagramie: https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
PATRONITE – Jeśli uważasz moje treści za wartościowe i pomocne, możesz wesprzeć dalszy rozwój Sznurowadeł, dołączając do grona Matronek i Patronów na Patronite. Zapraszam z całego serca. Szczegóły subskrypcji znajdziesz pod linkiem: https://patronite.pl/sznurowadla-mysli
Ukłony i podziękowania za realizację dźwięku należą się niezastąpionemu Piotrowi Sz.
Sznurowadeł możecie posłuchać na: Spotify, Apple Podcasts, YouTube, Google Podcasts, Anchor, Breaker, Overcast, PocketCasts i RadioPublic.
8/22/2022 • 46 minutes, 6 seconds
Z Miłoszem Brzezińskim o poszukiwaniu sensu życia w religii i duchowości
Dlaczego poszukujemy w życiu sensu? Jak pomaga nam on przechodzić przez cierpienie? Jaką rolę odgrywa tu religia czy duchowość? I czy można je sprowadzić do potrzeby domknięcia poznawczego?
Porozmawiałam z Miłoszem Brzezińskim, psychologiem biznesu, autorem, doradcą w zakresie efektywności i społecznego rozumienia zjawisk psychologicznych. Wielu z Was dobrze zresztą znanym. Poruszyliśmy temat poszukiwania życiowego sensu i tego, czy ulgę w cierpieniu przynosi nam religia i duchowość (ale też astrologia i testy osobowości). Miłosz przedstawił trzy główne funkcje religii (dotarcie do siebie, łączenie się z innymi i podpięcie się pod coś większego niż my sami) i pokazał mechanizmy działania testów osobowości, horoskopów czy kosmogramów. Z naszej rozmowy wynikło również, że jeśli dostrzegamy w czymś głęboki sens, to jesteśmy w stanie wiele wycierpieć. Dlaczego? I czy wartości takie jak życzliwość lub ciekawość mogą zastąpić nam wiarę? Po odpowiedzi zapraszam do odcinka. Jest wysycony ciekawostkami, dygresjami i opowieściami z życia!
Strona Miłosza: https://miloszbrzezinski.pl/
Patronem odcinka jest Wellbee, wspaniała i rzetelna platforma do psychoterapii online. Polecam!
Poczytaj mnie na Instagramie: https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
PATRONITE – Jeśli uważasz moje treści za wartościowe i pomocne, możesz wesprzeć dalszy rozwój Sznurowadeł, dołączając do grona Matronek i Patronów na Patronite. Zapraszam z całego serca. Szczegóły subskrypcji znajdziesz pod linkiem: https://patronite.pl/sznurowadla-mysli
Ukłony i podziękowania za realizację dźwięku należą się niezastąpionemu Piotrowi Sz.
Sznurowadeł możecie posłuchać na: Spotify, Apple Podcasts, YouTube, Google Podcasts, Anchor, Breaker, Overcast, PocketCasts i RadioPublic.
8/8/2022 • 1 hour, 7 minutes, 20 seconds
Z Cvetą Dimitrovą o depresji wysokofunkcjonującej i kulturze indywidualizmu
Czym różni się depresja wysokofunkcjonująca lub maskowana od klasycznej? Czy można świetnie sobie radzić i być uśmiechniętym, a mierzyć się z depresją? Czy somatyzacja i dolegliwości bólowe mogą mieć podłoże natury psychicznej? I jak opresyjna kultura indywidualizmu pogłębia maskowanie własnego cierpienia?
Porozmawiałam z Cvetą Dimitrovą, psychoterapeutką psychodynamiczną, założycielką gabinetu Znaczenia i współprowadzącą audycję „Nasze Wewnętrzne Konflikty” w Radiu TOK FM. Poruszyłyśmy kwestię depresji wysokofunkcjonującej, którą trudno jest ująć w powszechne diagnostyczne ramy ICD czy DSM. Często chowa się za uśmiechem, perfekcjonizmem, pracoholizmem. A jednak coś jest nie tak. Cveta opowiedziała o tym, jak opresyjna kultura indywidualizmu wypiera smutek czy depresję, niejako zmuszając nas do funkcjonowania w systemie i udawania, że wszystko jest w porządku. I choć daje przyzwolenie na problemy ze zdrowiem fizycznym, tak na cierpienie psychiczne nie robi już miejsca. Jeżeli interesuje Was wielopłaszczyznowe i społeczno-kulturowe spojrzenie na depresję, jej relacyjne źródła i wielorakie formy, to koniecznie posłuchajcie tej rozmowy. Osobiście odczarowała mi psychoterapię psychodynamiczną, więc sceptyków i sceptyczki tym bardziej zapraszam ;)
Gabinet Cvety: https://znaczenia.com/
Znaczenia na FB: https://www.facebook.com/znaczenia.psychoterapia
Partnerem odcinka jest marka Health Labs Care, której dziękuję za wsparcie tak ważnego tematu. Jeżeli szukacie sprawdzonych suplementów diety, to z kodem KAMA10 otrzymacie zniżkę -10%. Możecie też kliknąć w link, który automatycznie doda rabat do koszyka :) https://healthla.bs/Kama10
Poczytaj mnie na Instagramie: https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
PATRONITE – Jeśli uważasz moje treści za wartościowe i pomocne, możesz wesprzeć dalszy rozwój Sznurowadeł, dołączając do grona Matronek i Patronów na Patronite. Zapraszam z całego serca. Szczegóły subskrypcji znajdziesz pod linkiem: https://patronite.pl/sznurowadla-mysli
Ukłony i podziękowania za realizację dźwięku należą się niezastąpionemu Piotrowi Sz.
Sznurowadeł możecie posłuchać na: Spotify, Apple Podcasts, YouTube, Google Podcasts, Anchor, Breaker, Overcast, PocketCasts i RadioPublic.
7/18/2022 • 57 minutes, 21 seconds
Rozstania z przyjaciółmi
Z jakich powodów warto rozważyć koniec relacji przyjacielskiej? Jak ograć rozstanie tak, aby się wzajemnie nie ranić? Dlaczego stratę przyjaciela trzeba opłakać? I jaką rolę w rozstaniu odgrywa życzliwość, szacunek i miłość?
W najnowszym solowym odcinku poruszam kwestię rozstań z przyjaciółmi. Niełatwych, bolesnych i równie dla nas ważnych, co rozstania romantyczne. Opowiadam wyłącznie o własnych doświadczeniach i przemyśleniach. Taki mały powrót do korzeni. Jeżeli przechodzicie akurat przez taką stratę, albo chcecie się właśnie z kimś rozstać, to ten odcinek dostarczy Wam nieco otuchy. I może narzędzi do tego, żeby rozstawać się w atmosferze wzajemnego szacunku i wdzięczności. Bo warto. Zapraszam!
Poczytaj mnie na Instagramie: https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
PATRONITE – Jeśli uważasz moje treści za wartościowe i pomocne, możesz wesprzeć dalszy rozwój Sznurowadeł, dołączając do grona Matronek i Patronów na Patronite. Zapraszam z całego serca. Szczegóły subskrypcji znajdziesz pod linkiem: https://patronite.pl/sznurowadla-mysli
Ukłony i podziękowania za realizację dźwięku należą się niezastąpionemu Piotrowi Sz.
Sznurowadeł możecie posłuchać na: Spotify, Apple Podcasts, YouTube, Google Podcasts, Anchor, Breaker, Overcast, PocketCasts i RadioPublic.
7/4/2022 • 34 minutes, 19 seconds
Bovska, Borzucka i Konopka o kreatywności i zdrowiu psychicznym artystów
(00:00:00) Intro
(00:01:38) Aga Konopka o wypaleniu zawodowym w tańcu i pobudzaniu kreatywności
(00:27:11) Jula Borzucka o blokadach twórczych, depresji i współpracy z Apple
(00:47:35) Bovska o dbaniu o siebie w zawodzie artystycznym, szkole muzycznej i mediach społecznościowych
(01:15:45) Outro
Przed Wami bonusowy i zupełnie niestandardowy odcinek, czyli kompilacja trzech rozmów, które przeprowadziłam ze wspaniałymi artystkami na zaproszenie Mindy. Każda z nich podzieliła się swoją historią i doświadczeniem wokół dbania o zdrowie psychiczne w zawodzie artystycznym, radzenia sobie z blokadami twórczymi, a także wypaleniem. Jestem niezwykle wdzięczna, że mogłyśmy wspólnie stworzyć coś tak wartościowego. Jeżeli pracujecie w zawodzie kreatywnym, chciałybyście spróbować, ale macie obawy, albo po prostu marzy Wam się więcej kreatywności i twórczego pobudzenia na co dzień, to z całego serca zachęcam do odsłuchania tego odcinka. Jest wspierający, niekiedy śmieszny i trafiający prosto w serce!
Parę słów o moich gościniach:
Aga Konopka – reżyserka ruchu, choreografka i tancerka. Absolwentka wydziału Teatru Tańca Krakowskiej Szkoły Teatralnej. Specjalizuje się w kompozycji i dramaturgii tańca, tańcu współczesnym i stylach street-dance'owych. Przeprowadza aktorów przez proces ucieleśniania postaci w filmach. Tworzy ruch sceniczny w spektaklach teatralnych. Wspólnie z wokalistami buduje ich indywidualny ruchowy język sceniczny.
Odcinek 21. z Agą Konopką: https://spoti.fi/3O9WqQX
Jula Borzucka – ilustratorka i projektantka obiektów użytkowych. Specjalizuje się w projektowaniu plakatów, identyfikacji wizualnych oraz ilustracji dla dzieci. Założycielka dyngs! studio, w którym tworzy przedmioty użytkowe, będące mieszanką żywych kolorów, patternów, rozmaitych faktur i form. Strona: https://byjuliab.tumblr.com
Bovska – jedno z największych muzycznych objawień 2016 roku. Znana z piosenki „Kaktus”. Ma za sobą występy na najważniejszych Festiwalach w kraju: Open’er Festival, Orange Warsaw Festival, Kraków Live Festival, Slot Art Festiwal i Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu. Strona: https://bovska.com/
Odcinek powstał we współpracy z Mindy. Nasze rozmowy są częścią kursu wspierającego kreatywność i zdrowie psychiczne artystów, który stworzyła Małgosia Osowiecka, psycholożka z Uniwersytetu SWPS. Link do kursu: https://www.mindyapp.com/kreatywnosc
Realizacja: Alex Cherczyński / ToStudio
6/22/2022 • 1 hour, 15 minutes, 55 seconds
Z Marzeną Mawricz o wiecznym dawaniu radę i siłowaniu się z życiem
Czy świat się zawali, kiedy nie dam rady? Skąd bierze się w nas przekonanie, że nie można okazywać słabości, albo prosić innych o pomoc? Jak postawa wiecznej siły i niezależności wpływa na nasze relacje? I co ma dobrego do zaoferowania uległość?
Porozmawiałam z Marzeną Mawricz, psycholożką i psychoterapeutką integracyjną, która podzieliła się ze mną swoim 12-letnim doświadczeniem gabinetowym. Poruszyłyśmy kwestie wiecznego dawania radę i siłowania się z rzeczywistością. Marzena opowiedziała, z czym przychodzą do niej osoby, w których coś w końcu pęka, jak nauka uległości staje się wyrazem autentycznej siły, i dlaczego pomieszczanie w sobie całości jest tak ważne. Jak zresztą usłyszycie w naszej rozmowie, nie ze wszystkim się ze sobą zgadzamy, co uważam za piękne i wzbogacające :) Jeżeli macie już dość zaciskania pasa czy wiecznego dowożenia i chcecie nauczyć się przyjmować pomoc lub wsparcie od innych, to ta rozmowa jest dla Was. Zapraszam do odsłuchu z otwartą głową!
Strona Marzeny: http://www.szkolaradosci.pl/
Marzena na IG: https://www.instagram.com/rozmowy_z_psychologiem/
Poczytaj mnie na Instagramie: https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
PATRONITE – Jeśli uważasz moje treści za wartościowe i pomocne, możesz wesprzeć dalszy rozwój Sznurowadeł, dołączając do grona Matronek i Patronów na Patronite. Zapraszam z całego serca. Szczegóły subskrypcji znajdziesz pod linkiem: https://patronite.pl/sznurowadla-mysli
Ukłony i podziękowania za realizację dźwięku należą się niezastąpionemu Piotrowi Sz.
Sznurowadeł możecie posłuchać na: Spotify, Apple Podcasts, YouTube, Google Podcasts, Anchor, Breaker, Overcast, PocketCasts i RadioPublic.
6/20/2022 • 48 minutes, 7 seconds
Motywacja i poczucie własnej skuteczności
Dlaczego Ci się w ogóle chce? Czy warto szukać w sobie motywacji wewnętrznej, czy wystarczy perspektywa nadchodzącej nagrody lub kary? Skąd czerpać poczucie własnej skuteczności? I co ma do tego teoria stałości i wzrostu Carol Dweck?
W najnowszym solowym odcinku Sznurowadeł pochylam się nad kwestią motywacji i poczucia własnej skuteczności. I nie, nie opowiadam o osiąganiu życiowego sukcesu. Skupiam się na tym, dlaczego pewne rzeczy udaje nam się dowozić, a innych za cholerę nie. Dlaczego warto sytuować cele w swoich wartościach i łączyć ich realizację z ważnymi dla nas obszarami życia. Pokazuję, że poczucie własnej skuteczności może wspierać w nabywaniu kompetencji, odważaniu się, traktowaniu porażek jako informacji zwrotnej. Powołuję się zarówno na koncepcję Alberta Bandury, jak i teorię wzrostu (growth mindset) Carol Dweck, dzięki której może uda Wam się spojrzeć na inteligencję i talent jako coś, co wiecznie ewoluuje i wcale nie jest stałe. Zapraszam do odsłuchu i refleksji :)
00:00-01:43 intro
01:43-04:20 chwila dla partnera odcinka
04:20-04:47 intro c.d.
04:47-35:00 odcinek
35:00-36:10 outro
TED talk Carol Dweck o teorii wzrostu i stałości (growth vs. fixed mindset): https://www.ted.com/talks/carol_dweck_the_power_of_believing_that_you_can_improve
Patronem odcinka jest marka Lenovo, której dziękuję za wsparcie moich pomysłów!
W odcinku wspominam o laptopie Lenovo Yoga Slim 7 Pro, do którego link znajdziecie tu: https://cutt.ly/YJnU3S0
Jeżeli jesteście akurat w trakcie poszukiwań sprzętu do pracy zdalnej czy studiów, możecie skorzystać z fajnej promocji, dzięki której otrzymacie zwrot od 300-500 zł za wybrane modele laptopów (Yoga 7, Yoga Slim 7, Yoga Slim 7 Pro). Akcja trwa do 30 czerwca. Wszystkie szczegóły pod linkiem: https://cutt.ly/Sznurowadla-Mysli
Poczytaj mnie na Instagramie: https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
PATRONITE – Jeśli uważasz moje treści za wartościowe i pomocne, możesz wesprzeć dalszy rozwój Sznurowadeł, dołączając do grona Matronek i Patronów na Patronite. Zapraszam z całego serca. Szczegóły subskrypcji znajdziesz pod linkiem: https://patronite.pl/sznurowadla-mysli
Ukłony i podziękowania za realizację dźwięku należą się niezastąpionemu Piotrowi Sz.
Sznurowadeł możecie posłuchać na: Spotify, Apple Podcasts, YouTube, Google Podcasts, Anchor, Breaker, Overcast, PocketCasts i RadioPublic.
6/6/2022 • 36 minutes, 11 seconds
Z Przemkiem Mućko o nadmiernych wymaganiach i samokrytyce
Skąd bierze się schemat nadmiernych wymagań, który stawia nam wysoko poprzeczkę i każe pracować ponad siły? Po co się go pozbywać, skoro dzięki niemu udaje nam się realizować cele i ambicje? Jakie problemy muszą się pojawić, abyśmy trafili z tym schematem na terapię? I na czym polegają tryby Perfekcjonistycznego Kontrolera, Uległego Poddanego czy Zdrowego Dorosłego?
Porozmawiałam z Przemkiem Mućko, psychologiem, psychoterapeutą, terapeutą schematów i autorem fantastycznego bloga, Psychowiedza. Skupiliśmy się na schemacie Nadmiernych Wymagań/Krytycyzmu, który prowadzi do perfekcjonizmu, pracoholizmu, ale też prokrastynacji czy problemów z uzależnieniami. Przemek, odwołując się do przykładów z życia i pracy gabinetowej, pokazał, jak działa ten schemat, z jakimi konsekwencjami się wiąże, i co najważniejsze, jak można z nim pracować. Bo nadmierne wymagania wobec siebie to życie w wiecznym napięciu, w poczuciu braku satysfakcji z własnych działań. W rozpracowaniu go nie pomaga też to, że jest on w dużej mierze przydatny do realizacji celów, a przez to społecznie akceptowany. Jeżeli jesteście swoimi największymi krytykami, dużo robicie, a i tak nie czujecie, że jest to wystarczające, koniecznie posłuchajcie naszej rozmowy. Wierzę, że dzięki niej uda Wam się spojrzeć na siebie życzliwiej. Zapraszam!
Blog Psychowiedza: https://www.psychowiedza.com/
Przemek na IG: https://www.instagram.com/psychowiedza/
Przemek na FB: https://m.facebook.com/psychowiedza/
Poczytaj mnie na Instagramie: https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
PATRONITE – Jeśli uważasz moje treści za wartościowe i pomocne, możesz wesprzeć dalszy rozwój Sznurowadeł, dołączając do grona Matronek i Patronów na Patronite. Zapraszam z całego serca. Szczegóły subskrypcji znajdziesz pod linkiem: https://patronite.pl/sznurowadla-mysli
Ukłony i podziękowania za realizację dźwięku należą się niezastąpionemu Piotrowi Sz.
Sznurowadeł możecie posłuchać na: Spotify, Apple Podcasts, YouTube, Google Podcasts, Anchor, Breaker, Overcast, PocketCasts i RadioPublic.
5/23/2022 • 52 minutes, 15 seconds
Z Anną Czarnecką o niezasługiwaniu na miłość, wstydzie i Współczującym Ja
Jak kształtuje się schemat mówiący, że jesteśmy wadliwi, bezwartościowi, niezasługujący na miłość? Czy osoba jawiąca się jako perfekcyjna i bez wad może nadmiernie kompensować schemat Wadliwości? Na czym polega reparenting, czyli ograniczone powtórne rodzicielstwo? I jak to jest być przez kogoś w pełni przyjętym?
Porozmawiałam z Anią Czarnecką, psycholożką, psychoterapeutką integracyjną, terapeutką schematów i współzałożycielką Ośrodka Psychoterapii i Coachingu Inner Garden. Skupiłyśmy się na schemacie Wadliwości, czyli jednym z najbardziej powszechnych nieadaptacyjnych schematów, i towarzyszących mu schematach Opuszczenia i Izolacji Społecznej. Ania z ogromną dozą ciepła opowiedziała, jak pracuje z klientami, którzy czują się bezwartościowi, gorsi od innych, niezasługujący na to, aby ich potrzeby były spełniane. Odkryła przede mną i Wami sekrety reparentingu, czyli wytwarzania w sobie odpowiedzialnej, życzliwej i mądrej cząstki Zdrowego Dorosłego, pokazując również, jak inaczej patrzy na ten proces terapia skoncentrowana na współczuciu (Współczujące Ja) i System Wewnętrznej Rodziny (Self). Wyszła nam niezwykle życzliwa rozmowa, z której chyba najmocniej zostaje myśl, że warto jest obejmować siebie w całości, bez wyjątków. Zapraszam!
Przyczynkiem do rozmowy była fenomenalna książka z praktycznymi ćwiczeniami czerpiącymi z terapii schematów i ACT-u, czyli „Wybrakowani, bezwartościowi, wadliwi", wydana przez Wydawnictwo GWP, które jest patronem tego odcinka. Dobra robota!
Książka do kupienia tu: https://www.gwp.pl/wybrakowani-bezwartosciowi-wadliwi.html
Strona Ani: https://www.inner-garden.pl/anna-czarnecka
Ania na IG: https://www.instagram.com/annaczarnecka_psychoterapeuta/
Poczytaj mnie na Instagramie: https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
PATRONITE – Jeśli uważasz moje treści za wartościowe i pomocne, możesz wesprzeć dalszy rozwój Sznurowadeł, dołączając do grona Matronek i Patronów na Patronite. Zapraszam z całego serca. Szczegóły subskrypcji znajdziesz pod linkiem: https://patronite.pl/sznurowadla-mysli
Ukłony i podziękowania za realizację dźwięku należą się niezastąpionemu Piotrowi Sz.
Sznurowadeł możecie posłuchać na: Spotify, Apple Podcasts, YouTube, Google Podcasts, Anchor, Breaker, Overcast, PocketCasts i RadioPublic.
5/9/2022 • 1 hour, 7 minutes, 17 seconds
Z Tomaszem Stawiszyńskim o toksycznej produktywności i rozwoju osobistym
Na czym polega szkodliwość hustle culture? Jak wyrwać się z myślenia, że poziom zajętości warunkuje naszą wartość jako ludzi? Dlaczego bycie zapracowanym daje nam poczucie władzy? Czy obecną kulturę należy terapeutyzować? I czy praca nad sobą z miejsca bycia niewystarczająco dobrą może stać się toksyczna?
Po raz drugi porozmawiałam z wspaniałym filozofem, publicystą, autorem książek, czyli Tomaszem Stawiszyńskim. Jaka to była przyjemność! Poruszyliśmy kwestię tzw. hustle culture, której głośne slogany typu: „No pain, no gain" przeniknęły już nasze myślenie o sobie nawzajem. Bo na pytanie o samopoczucie zdecydowana większość odpowiada: „Mam mnóstwo roboty". Tomasz opowiedział o toksyczności takiego myślenia, uchylając rąbka tajemnicy na temat tego, jakie mechanizmy stoją za dyscyplinowaniem nas do wiecznej zajętości. Po łapach dostało się także branży samorozwojowej, która uzupełnia narrację toksycznej produktywności, oferując uwodzące obietnice o byciu najlepszą wersją siebie za jedyne X tysięcy dolarów. Jestem szalenie wdzięczna za tę rozmowę. Pozwoliła mi odbić wiele własnych doświadczeń i rozczarowań systemem od wiedzy i doświadczenia Tomasza. Zapraszam do odsłuchu, jeżeli Wy też macie już dość toksycznej produktywności i niekończącej się, opresyjnej wręcz pracy nad sobą.
Strona Tomasza: https://stawiszynski.org/
Podcast Tomasza „Skądinąd": https://open.spotify.com/show/63P6mjkyXIyJkWj8a6yLwO
Mój tekst o toksycznym rozwoju osobistym: https://wellbee.pl/blog/zdrowie-psychiczne/toksyczny-rozwoj-osobisty/
Literacko-podcastowe polecenia Tomasza:
Eva Illouz, „Uczucia w dobie kapitalizmu", „Dlaczego miłość rani?"
Ronald Purser, „McMindfulness"
Renata Salecl, „Tyrania wyboru"
Making Sense with Sam Harris (podcast)
Conversations with Coleman (podcast)
The Michael Shermer Show (podcast)
Honestly with Bari Weiss (podcast)
Raport o stanie świata (podcast)
Imponderabilia Karola Paciorka (podcast)
Sznurowadła myśli – podobno ciekawe :)
Coś Osobliwego Aleksandry Przegalińskiej (podcast)
Poczytaj mnie na Instagramie: https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
PATRONITE – Jeśli uważasz moje treści za wartościowe i pomocne, możesz wesprzeć dalszy rozwój Sznurowadeł, dołączając do grona Matronek i Patronów na Patronite. Zapraszam z całego serca. Szczegóły subskrypcji znajdziesz pod linkiem: https://patronite.pl/sznurowadla-mysli
Ukłony i podziękowania za realizację dźwięku należą się niezastąpionemu Piotrowi Sz.
Sznurowadeł możecie posłuchać na: Spotify, Apple Podcasts, YouTube, Google Podcasts, Anchor, Breaker, Overcast, PocketCasts i RadioPublic.
Patronem odcinka jest Wellbee, platforma do psychoterapii online.
4/25/2022 • 1 hour, 2 minutes, 14 seconds
Uroki życia na freelansie
Czego nauczyła mnie praca na freelansie? Jak oswoić towarzyszącą jej odmowę czy odrzucenie? Jak podążać za ciekawością i umiejętnie sprzedawać swoje pomysły? I dlaczego wiara we własne kompetencje jest niezbędna, aby dostawać zlecenia?
Oto i on. Solowy odcinek na temat, o który często prosiłyście, czyli uroki (i trudy) życia na freelansie. Opowiadam o tym, czego nauczył mnie taki tryb pracy i dlaczego nie wyobrażam sobie powrotu na etat. Jak słuchanie siebie doprowadziło do takiego wyboru, z jakim ryzykiem się on wiązał i czy rzeczywiście było warto. Zapraszam do odsłuchu odcinka, jeżeli rozważacie przejście na freelance, już na nim jesteście i mierzycie się z trudnościami, albo po prostu ciekawią Was realia wolnego zawodu. Dla mnie była to jedna z najlepszych decyzji w życiu. Słuchajcie i puszczajcie dalej!
Wspomniany audiobook Kate Murphy, „W ogóle mnie nie słuchasz": https://www.bookbeat.pl/ksiazka/w-ogole-mnie-nie-sluchasz-652805
Patronem odcinka jest aplikacja do słuchania audiobooków, BookBeat. Jeżeli chcecie przetestować, czy audiobooki są dla Was, to z kodem SZNUROWADLA dostajecie dostęp przez miesiąc za darmo :) Fajnie! Link tu: https://bit.ly/3Jr2pxA
Poczytaj mnie na Instagramie: https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
PATRONITE – Jeśli uważasz moje treści za wartościowe i pomocne, możesz wesprzeć dalszy rozwój Sznurowadeł, dołączając do grona Matronek i Patronów na Patronite. Zapraszam z całego serca. Szczegóły subskrypcji znajdziesz pod linkiem: https://patronite.pl/sznurowadla-mysli
Ukłony i podziękowania za realizację dźwięku należą się niezastąpionemu Piotrowi Sz.
Sznurowadeł możecie posłuchać na: Spotify, Apple Podcasts, YouTube, Google Podcasts, Anchor, Breaker, Overcast, PocketCasts i RadioPublic.
4/11/2022 • 32 minutes, 39 seconds
Z Agnieszką Kruk o scenariopisarstwie i fenomenie seriali
Jaki jest sekret „Euforii", jednego z najbardziej wciągających seriali ostatnich czasów? Dlaczego reżyserzy niekoniecznie powinni pisać scenariusze? Jak budować wiarygodne postaci i autentyczne dialogi filmowe? I czy scenarzysta musi czerpać z własnych doświadczeń życiowych, aby napisać wybitny scenariusz?
Porozmawiałam z Agnieszką Kruk, scenarzystką, script coachem, edukatorką i współzałożycielką szkoły StoryLab.pro. Wypytałam Agę o to, co odróżnia wybitny scenariusz od przeciętnego, jak wpadać na oryginalne pomysły na filmy, i czym różni się wyobraźnia lateralna od wertykalnej? Nie obyło się bez odniesień do konkretnych filmów czy seriali, takich jak „Big Lebowski", „Matrix", „House of Cards", „Juno" czy „Euforia". Aga podzieliła się swoim niemal 30-letnim doświadczeniem w branży filmowej, która niezwykle mnie fascynuje. Jeżeli jesteście ciekawe, dlaczego pewne seriale czy filmy Was wciągają, a inne nudzą, i dlaczego bohater filmowy wcale nie musi wzbudzać podziwu czy aprobaty, to koniecznie posłuchajcie naszej rozmowy. Zapraszam!
StoryLab.pro i darmowe webinary o scenariopisarstwie: https://storylab.pro/video/
StoryLab.pro – kursy i warsztaty: https://storylab.pro/akademia-scenariopisarstwa/
Fanpage Agi: https://www.facebook.com/scenariopisarstwopl/
Poczytaj mnie na Instagramie: https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
PATRONITE – Jeśli uważasz moje treści za wartościowe i pomocne, możesz wesprzeć dalszy rozwój Sznurowadeł, dołączając do grona Matronek i Patronów na Patronite. Zapraszam z całego serca. Szczegóły subskrypcji znajdziesz pod linkiem: https://patronite.pl/sznurowadla-mysli
Ukłony i podziękowania za realizację dźwięku należą się niezastąpionemu Piotrowi Sz.
Sznurowadeł możecie posłuchać na: Spotify, Apple Podcasts, YouTube, Google Podcasts, Anchor, Breaker, Overcast, PocketCasts i RadioPublic.
4/4/2022 • 45 minutes, 39 seconds
Nie wiem, więc się dowiem
Jak często wypowiadasz się, choć tak naprawdę niewiele wiesz na dany temat? Czy lubisz uczyć się dla samego procesu uczenia, czy tylko dla celu? Dlaczego „nie wiem" to moim zdaniem wyraz odpowiedzialności, a nie powód do wstydu? I o co chodzi z umysłem początkującego?
W najnowszym solowym odcinku pochyliłam się nad tytułowym „nie wiem". Wyszła z tego pochwała (nie)wiedzy, z akcentem na dowiadywanie się. Chciałabym, abyśmy przestali wstydzić się przyznawać do własnej niewiedzy, a zaczęli traktować ją jako zaproszenie do zgłębiania nieodkrytych jeszcze obszarów. I zamiast nagminnie wypowiadać się na każdy temat (co szczególnie widać na social mediach), umieć zamilknąć, żeby dokształcić się w danej dziedzinie. Albo odesłać pytającego do kogoś, kto wiemy, że wie lepiej od nas. Nie zabrakło odniesień do sportu, ze szczególnym uwzględnieniem ścianki wspinaczkowej, bo to wdzięczne porównanie. Liczę, że wszyscy niesportowi mi wybaczą. Uwielbiam format solo, więc mam nadzieję, że i Wam umili dzień. Zapraszam do odsłuchu!
Poczytaj mnie na Instagramie: https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
PATRONITE - Jeśli uważasz moje treści za wartościowe i pomocne, możesz wesprzeć dalszy rozwój Sznurowadeł, dołączając do grona Matronek i Patronów na Patronite. Zapraszam z całego serca. Szczegóły subskrypcji znajdziesz pod linkiem: https://patronite.pl/sznurowadla-mysli
Ukłony i podziękowania za realizację dźwięku należą się niezastąpionemu Piotrowi Sz.
Sznurowadeł możecie posłuchać na: Spotify, Apple Podcasts, YouTube, Google Podcasts, Anchor, Breaker, Overcast, PocketCasts i RadioPublic.
3/21/2022 • 21 minutes, 57 seconds
Z Caroliną Const o odzyskiwaniu ciała, które przetrwało traumę
Czym różni się PTSD od traumy złożonej, relacyjnej, zaniedbania? Na czym polega dysocjacja i co dzieje się z ciałem, które przetrwało traumę? Dlaczego magiczne techniki uwalniania traumy nie działają? I czy opresyjna przestrzeń społeczna może być źródłem traumy?
Porozmawiałam z Caroliną Const, pierwszą w Polsce joginką świadomą traumy, certyfikowaną przez sławne amerykańskie Centrum Traumy (założone przez Bessela van der Kolka), a prywatnie moją koleżanką ze studiów z psychologii. Dominantą naszej rozmowy było ciało, odcięcie się od czucia i przywracanie poczucia bezpieczeństwa w ciele poprzez m.in. jogę świadomą traumy jako doskonałe uzupełnienie tradycyjnej psychoterapii. Carolina z ogromną pasją i zaangażowaniem opowiedziała o tym, jak współczesne badania naukowe rozwijają się w kierunku lepszej diagnostyki i klasyfikacji różnych rodzajów traumy. Używając niezwykle wzmacniającego języka, opisała także własną pracę z osobami z doświadczeniem traumatycznym i nakierowała, jak wspierać je na drodze do odzyskania spokoju w ciele. Dziękuję za Twój głos. Zapraszam.
Rozmowa została nagrana 18.02.2022.
Strona Caro (i doskonały blog): https://sistermoon.eu/
IG Caro: https://www.instagram.com/sistermoon_punkjoginka/
FB Caro: https://www.facebook.com/sistermooncarolinaconst/
Poczytaj mnie na Instagramie: https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
PATRONITE - Jeśli uważasz moje treści za wartościowe i pomocne, możesz wesprzeć dalszy rozwój Sznurowadeł, dołączając do grona Matronek i Patronów na Patronite. Zapraszam z całego serca. Szczegóły subskrypcji znajdziesz pod linkiem: https://patronite.pl/sznurowadla-mysli
Ukłony i podziękowania za realizację dźwięku należą się niezastąpionemu Piotrowi Sz.
Sznurowadeł możecie posłuchać na: Spotify, Apple Podcasts, YouTube, Google Podcasts, Anchor, Breaker, Overcast, PocketCasts i RadioPublic.
Patronem odcinka jest niezastąpione Wellbee, platforma do psychoterapii online.
3/7/2022 • 1 hour, 14 minutes, 31 seconds
Z Aleksandrą Przegalińską o metawersum i przyszłości mediów społecznościowych
Czy powinniśmy bać się sztucznej inteligencji? Dlaczego metawersum jawi się jako świat wiecznej zabawy i ucieczki? Czy przemoc, wypadki i nadużycia w VR przeżywamy tak samo jak w rzeczywistości? I jak TikTok i Instagram odniosą się do nowego paradygmatu technologicznego?
Porozmawiałam z prof. Aleksandrą Przegalińską, filozofką, futurolożką, badaczką sztucznej inteligencji i prorektorką ds. współpracy z zagranicą na Akademii Leona Koźmińskiego. Ola opowiedziała mi o zjawisku doliny niesamowitości, czyli lękach związanych z humanoidalnymi robotami, świecie metawersum i własnym doświadczeniu życia w tzw. Second Life przez 2 lata, a także lepszym rozwiązaniem ubogacania rzeczywistości niż przenoszeniem całego życia do VR. Pojawiły się wątki stymulowania zmysłów w metawersum (i ogromnego zmęczenia nierównomiernym ich wykorzystaniem) oraz negatywnego wpływu nowych technologii na nasze zdolności poznawcze. Warto posłuchać tej rozmowy, jeśli interesuje Was przyszłość mediów i technologii również od strony ludzkiej czy relacyjnej. Zapraszam do odsłuchu!
Publikacje i zainteresowania badawcze Oli: https://www.kozminski.edu.pl/pl/spolecznosc/wizytowka/dr-hab-aleksandra-przegalinska-skierkowska
Audycja Oli w Newonce radiu: https://newonce.net/podcast/cos-osobliwego-ft-aleksandra-przegalinska
Ola na IG: https://www.instagram.com/przega/
Instagram Sznurowadeł: https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
PATRONITE - Jeśli uważasz moje treści za wartościowe i pomocne, możesz wesprzeć dalszy rozwój Sznurowadeł, dołączając do grona Matronek i Patronów na Patronite. Zapraszam z całego serca. Szczegóły subskrypcji znajdziesz pod linkiem: https://patronite.pl/sznurowadla-mysli
Ukłony i podziękowania za realizację dźwięku należą się niezastąpionemu Piotrowi Sz.
Sznurowadeł możecie posłuchać na: Spotify, Apple Podcasts, YouTube, Google Podcasts, Anchor, Breaker, Overcast, PocketCasts i RadioPublic.
2/21/2022 • 47 minutes
Ze Stevenem Hayesem o akceptacji, perfekcjonizmie i wewnętrznym krytyku
Czy da się osiągnąć stan umysłu wyzwolonego? Na czym polega terapia akceptacji i zaangażowania (ACT)? Jak używać techniki dyfuzji i nie identyfikować się z automatycznymi myślami? Co kryje się pod spodem gloryfikowanego przez naszą kulturę perfekcjonizmu i pracoholizmu? I czy życiowe wartości można odnaleźć w tym, co sprawia nam największy ból?
Porozmawiałam ze Stevenem C. Hayesem, psychologiem klinicznym, profesorem na Uniwersytecie w Nevadzie i autorem wspaniałej książki „Umysł wyzwolony", która stała się pretekstem do naszego spotkania. Zaczęliśmy od dyskusji nad metodą akceptacji i zaangażowania (ACT), która należy do trzeciej fali terapii poznawczo-behawioralnej i kładzie szczególny nacisk na życie w zgodzie z wartościami. Steven podzielił się swoim 40-letnim doświadczeniem klinicznym i pokazał, jak elastyczność psychologiczna może wspierać nas w budowaniu bardziej akceptującego podejścia do życia. Nie obyło się bez perfekcjonizmu, porównywania się i denerwującego głosu wewnętrznego krytyka, który w moim przypadku ma wiele wspólnego z Dolores Umbridge z „Harry'ego Pottera". Zresztą Harry przewija się w tej rozmowie nie raz. Zapraszam do odsłuchu!
Rozmowa odbyła się w języku angielskim. Transkrypcję w języku polskim znajdziecie tu: https://www.kamawojtkiewicz.com/post/rozmowa-ze-stevenem-c-hayesem-akceptacja-perfekcjonizm-i-wewnętrzny-krytyk
A jeśli macie ochotę nas obejrzeć, to odcinek jest dostępny w wersji wideo: https://youtu.be/qSbLn3qGsHU
Książka „Umysł wyzwolony": https://www.gwp.pl/umysl-wyzwolony.html
TEDx Stevena o elastyczności psychologicznej: https://youtu.be/o79_gmO5ppg
Instagram Sznurowadeł: https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
PATRONITE - Jeśli uważasz moje treści za wartościowe i pomocne, możesz wesprzeć dalszy rozwój Sznurowadeł, dołączając do grona Matronek i Patronów na Patronite. Zapraszam z całego serca. Szczegóły subskrypcji znajdziesz pod linkiem: https://patronite.pl/sznurowadla-mysli
Ukłony i podziękowania za realizację dźwięku należą się niezastąpionemu Piotrowi Sz.
Patronem odcinka jest Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, dzięki któremu możemy przeczytać książkę Stevena w języku polskim. Wielkie dzięki!
Sznurowadeł możecie posłuchać na: Spotify, Apple Podcasts, YouTube, Google Podcasts, Anchor, Breaker, Overcast, PocketCasts i RadioPublic.
2/7/2022 • 55 minutes, 26 seconds
O kreatywności i blokadach twórczych
Jak to się dzieje, że z kreatywnych i pełnych pomysłów dzieci zamieniamy się w poważnych dorosłych, którzy obśmiewają tę dziecięcą część siebie?
W najnowszym odcinku solowym biorę pod lupę kreatywność i potencjalne blokady, które przeszkadzają tworzyć rzeczy dla czystej zabawy i przyjemności tworzenia. Od lęku przed porażką, przez wstyd, porównywanie się, wyczerpanie własnych zasobów, aż po szkodliwe przekonania na temat artystów. Bo kto ani razu nie usłyszał, że artysta to ktoś biedny, nieodpowiedzialny, szalony i niewykonujący prawdziwej pracy, niech pierwszy rzuci kamieniem. Proponuję Wam ćwiczenia i pytania do refleksji, które pomogły mi wrócić do kreatywnej części siebie i odkryć, że to, co uznawałam za dziecinne, jest tak naprawdę źródłem cennej wiedzy o sobie. Taki mały powrót do przeszłości. Zapraszam do odsłuchu!
Książka Julii Cameron, „Droga artysty": https://www.ceneo.pl/52779775
Poczytaj mnie na Instagramie: https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
PATRONITE - Jeśli uważasz moje treści za wartościowe i pomocne, możesz wesprzeć dalszy rozwój Sznurowadeł, dołączając do grona Matronek i Patronów na Patronite. Zapraszam z całego serca. Szczegóły subskrypcji znajdziesz pod linkiem: https://patronite.pl/sznurowadla-mysli
Ukłony i podziękowania za realizację dźwięku należą się niezastąpionemu Piotrowi Sz.
Sznurowadeł możecie posłuchać na: Spotify, Apple Podcasts, YouTube, Google Podcasts, Anchor, Breaker, Overcast, PocketCasts i RadioPublic.
Wdzięczność za wsparcie moich szalonych pomysłów kieruję do patrona odcinka, czyli Wellbee, platformy do psychoterapii online.
1/24/2022 • 28 minutes, 7 seconds
Z Tomaszem Stawiszyńskim o ucieczce od bezradności i urokach astrologii
Dlaczego nie pozwalamy sobie przeżywać smutku czy straty? A o śmierci mówimy tak, jakby nas nie dotyczyła? Czemu trwająca ponad 2 tygodnie żałoba jest dla psychiatrów tożsama z epizodem depresyjnym? I co ma wspólnego moda na astrologię z odpowiedzialnością za własne życie?
O tym właśnie porozmawiałam z Tomaszem Stawiszyńskim, filozofem, publicystą, autorem książek, audycji radiowej w TOK FM i podcastu „Skądinąd". Pretekstem do naszego spotkania była książka Tomka, „Ucieczka od bezradności", która obnaża nasze mechanizmy radzenia sobie z niepewnością jutra czy niewygodnymi emocjami. Pojawia się więc wątek poczucia wyobcowania w żałobie i potrzeby rozumienia trajektorii własnego życia poprzez interpretację kosmogramu czy czytanie tarota. Tomek wyjaśnia, dlaczego nie potrafimy uznać tytułowej bezradności za coś potrzebnego i ważnego, zamiast tego uciekając w skrajnie indywidualistyczne hasła typu: „Wszystko zależy od Ciebie", „Jesteś odpowiedzialny za własne szczęście", albo w przerzucanie odpowiedzialności na gwiazdy i tranzyty planet. Zapraszam do refleksji i odsłuchu naszej rozmowy!
Strona internetowa Tomka: https://stawiszynski.org/
Książka „Ucieczka od bezradności": https://www.znak.com.pl/ksiazka/ucieczka-od-bezradnosci-stawiszynski-tomasz-205658
Podcast „Skądinąd": https://open.spotify.com/show/63P6mjkyXIyJkWj8a6yLwO
Instagram Sznurowadeł: https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
PATRONITE - Jeśli uważasz moje treści za wartościowe i pomocne, możesz wesprzeć dalszy rozwój Sznurowadeł, dołączając do grona Matronek i Patronów na Patronite. Zapraszam z całego serca. Szczegóły subskrypcji znajdziesz pod linkiem: https://patronite.pl/sznurowadla-mysli
Ukłony i podziękowania za realizację dźwięku należą się niezastąpionemu Piotrowi Sz.
Sznurowadeł możecie posłuchać na: Spotify, Apple Podcasts, YouTube, Google Podcasts, Anchor, Breaker, Overcast, PocketCasts i RadioPublic.
12/27/2021 • 1 hour, 12 minutes, 21 seconds
Z Shootmanem Majewskim o świadomym ojcostwie, uważności i poddawaniu się
Jaką rolę odgrywa obecność i uważność w wychowywaniu dzieci? Czy praca nad sobą może zacząć się w dżungli? Dlaczego zaangażowanie dziadków jest tak istotne w budowaniu solidnych fundamentów rodziny? I czy pobyt w więzieniu wzmacnia, czy może osłabia więzy rodzinne?
Porozmawiałam z Michałem „Shootmanem" Majewskim, właścicielem agencji fotograficznej SHOOTME i ojcem trójki dzieci. Nasza rozmowa stała się bardzo intymną opowieścią o człowieku, który postanowił stać się najlepszym ojcem, jakim potrafił. Pomogły mu kamienie milowe, takie jak uważność, obecność, wdzięczność, czy poddawanie się. I to o nich właśnie opowiedział, przy okazji nakreślając niezwykle bogaty i barwny obraz swojej rodziny. Jeżeli brakowało Wam wzorca wrażliwego, obecnego i zaangażowanego ojca, to opowieść Michała może zainspirować Was do tego, aby takich wzorców poszukiwać i wcielać je w życie. Dziękuję Ci Michał za podzielenie się czymś tak delikatnym. Zachęcam Was do uważnego słuchania i otwierania się na to, co tam pada. Nawet jeżeli nie ze wszystkim się zgadzacie.
Shootman na Instagramie: https://www.instagram.com/shootman/
Wywiad z Shootmanem w Wysokich Obcasach: https://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/7,53668,22409501,michal-shootman-majewski-za-kratkami-bycie-twardzielem-sie.html
Książka Gabora Maté: https://www.galaktyka.com.pl/psychologia/wiez-dlaczego-rodzice-powinni-byc-wazniejsi-od-kolegow
Instagram Sznurowadeł: https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
PATRONITE - Jeśli uważasz moje treści za wartościowe i pomocne, możesz wesprzeć dalszy rozwój Sznurowadeł, dołączając do grona Matronek i Patronów na Patronite. Zapraszam z całego serca. Szczegóły subskrypcji znajdziesz pod linkiem: https://patronite.pl/sznurowadla-mysli
Ukłony i podziękowania za realizację dźwięku należą się niezastąpionemu Piotrowi Sz.
Sznurowadeł możecie posłuchać na: Spotify, Apple Podcasts, YouTube, Google Podcasts, Anchor, Breaker, Overcast, PocketCasts i RadioPublic.
12/13/2021 • 1 hour, 15 minutes, 24 seconds
W pogoni za popularnością
..czyli o krytycznym podejściu do autorytetów. Dawno nie było solowego odcinka, więc na fali ostatnich przemyśleń postanowiłam opowiedzieć o tym, co drażni mnie w zasięgowości. Dlaczego zasięgowy z automatu nie równa się jakościowemu? Czy ktoś, kogo uznajemy za autorytet, jest nim wyłącznie z tytułu swojej popularności? Jeśli tak, to czy podważamy jego stanowiska, czy bezrefleksyjnie i posłusznie przyjmujemy rady na temat tego, jak żyć? I o co chodzi z efektem śpiocha?
Próbę znalezienia odpowiedzi na te pytania znajdziecie właśnie w tym odcinku Sznurowadeł. Posiłkowałam się wiedzą mądrzejszych ode mnie osób, które uznaję za autorytety, choć nie boję się z nimi nie zgadzać. Pojawiły się więc wypowiedzi prof. Dariusza Dolińskiego i książka „Ucieczka od bezradności" autorstwa Tomka Stawiszyńskiego. Zapraszam Was do odsłuchu, refleksji i dyskusji. Ale też odwagi, by pytać i kwestionować.
Instagram Sznurowadeł: https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
PATRONITE - Jeśli uważasz moje treści za wartościowe i pomocne, możesz wesprzeć dalszy rozwój Sznurowadeł, dołączając do grona Matronek i Patronów na Patronite. Zapraszam z całego serca. Szczegóły subskrypcji znajdziesz pod linkiem: https://patronite.pl/sznurowadla-mysli
Ukłony i podziękowania za realizację dźwięku należą się niezastąpionemu Piotrowi Sz.
Sznurowadeł możecie posłuchać na: Spotify, Apple Podcasts, YouTube, Google Podcasts, Anchor, Breaker, Overcast, PocketCasts i RadioPublic.
11/29/2021 • 16 minutes, 45 seconds
Z Maciejem Lorencem o psychodelikach i polityce narkotykowej
Czy psylocybina zastąpi konwencjonalne antydepresanty, a MDMA będzie powszechnie używane w leczeniu zespołu stresu pourazowego (PTSD)? Jaki potencjał mają psychodeliki w leczeniu uzależnień? W którą stronę zmierza polityka narkotykowa w Polsce i za granicą? I dlaczego generujący ogrom szkód społecznych alkohol jest uznawany za mniejsze zło niż substancje psychodeliczne?
Porozmawiałam z Maćkiem Lorencem, socjologiem, tłumaczem, autorem książki „Czy psychodeliki uratują świat" i członkiem zarządu Polskiego Towarzystwa Psychodelicznego. Jak możecie się domyślać, rozłożyliśmy temat psychodelików na czynniki pierwsze, skupiając się na trendach naukowych w kontekście terapeutycznego wykorzystania psychodelików, ale nie tylko. Maciek w bardzo obszerny i bogaty sposób przedstawił historyczno-społeczne tło i wytłumaczył podłoże obecnych uprzedzeń wobec substancji psychodelicznych. Jak się okazuje, ich potencjał w leczeniu zaburzeń psychicznych i uzależnień jest nieoceniony, a wrzucanie ich do jednego worka z tzw. narkotykami twardymi jest wyrazem skrajnej ignorancji. To nie jest rozmowa zachęcająca do spożywania substancji psychodelicznych - w Polsce są one nadal nielegalne. Jest to jednak zaproszenie do zgłębienia tematu w krytyczny sposób i wyrobienia sobie własnej opinii, zamiast podążania za utartą narracją. Zapraszam i z całego serca polecam przeczytać książki autorstwa i w tłumaczeniu Maćka.
Książka Maćka, „Czy psychodeliki uratują świat": https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/czy-psychodeliki-uratuja-swiat-maciej-lorenc-580
Książka Davida Nutta, „Narkotyki bez paniki": https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/narkotyki-bez-paniki-david-nutt-970
Książka Michaela Pollana, „Jak zmienić swój umysł?": https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/jak-zmienic-swoj-umysl-michael-pollan-914
Polskie Towarzystwo Psychodeliczne: http://psychodeliki.org/
Instagram Sznurowadeł: https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
PATRONITE - Jeśli uważasz moje treści za wartościowe i pomocne, możesz wesprzeć dalszy rozwój Sznurowadeł, dołączając do grona Matronek i Patronów na Patronite. Zapraszam z całego serca. Szczegóły subskrypcji znajdziesz pod linkiem: https://patronite.pl/sznurowadla-mysli
Ukłony i podziękowania za realizację dźwięku należą się niezastąpionemu Piotrowi Sz.
Sznurowadeł możecie posłuchać na: Spotify, Apple Podcasts, YouTube, Google Podcasts, Anchor, Breaker, Overcast, PocketCasts i RadioPublic.
11/15/2021 • 55 minutes, 42 seconds
Z Michałem Niewęgłowskim o byciu bliżej siebie i pułapkach duchowości
Czy dzięki wspierającym postawom można polubić swoje poniedziałki? Jak zmniejszyć kontrast pomiędzy błogim urlopem a codzienną rzeczywistością? Co ma wspólnego ekstremalna duchowość z brakiem (samo)akceptacji? I czy praca nad sobą musi być maratonem poprawiania się?
Porozmawiałam z Michałem Niewęgłowskim, nauczycielem medytacji i oddechu z 20-letnim doświadczeniem oraz współtwórcą aplikacji medytacyjnej Intu. Spotkaliśmy się przy okazji premiery jego książki, „Polubić poniedziałki, czyli bliżej siebie nie tylko w weekendy", która zrobiła na mnie piorunujące wrażenie. Było więc o poniedziałkowej duchowości w kontraście do tej radykalnej, wysokowibracyjnej i epickiej, postawach takich jak akceptacja, szczerość, zaangażowanie, miłość czy zaufanie, a także narzędziach, dzięki którym możemy lepiej poznać siebie. Bardzo się cieszę z tej długiej rozmowy. Brakowało mi takiego głosu rozsądku, szczególnie w branży duchowej. Bo duchowość nie musi być od razu karmiczną relacją z poprzedniego wcielenia, tantrycznym zespoleniem jak u Shivy i Parvati, czy globalnym wzrostem świadomości i wibracji naszej planety (jak pisze Michał). Duchowość kryje się również w prostych, pozornie zwykłych chwilach życzliwości – w naszej codzienności. I o tym jest właśnie ta rozmowa. Zapraszam do odsłuchu!
Książka Michała: https://www.taniaksiazka.pl/polubic-poniedzialki-czyli-blizej-siebie-nie-tylko-w-weekendy-michal-nieweglowski-p-1571431.html
Medytacyjna aplikacja Intu: https://intuyourself.com/pl/
Instagram Sznurowadeł: https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
PATRONITE - Jeśli uważasz moje treści za wartościowe i pomocne, możesz wesprzeć dalszy rozwój Sznurowadeł, dołączając do grona Matronek i Patronów na Patronite. Zapraszam z całego serca. Szczegóły subskrypcji znajdziesz pod linkiem: https://patronite.pl/sznurowadla-mysli
Ukłony i podziękowania za realizację dźwięku należą się niezastąpionemu Piotrowi Sz.
Sznurowadeł możecie posłuchać na: Spotify, Apple Podcasts, YouTube, Google Podcasts, Anchor, Breaker, Overcast, PocketCasts i RadioPublic.
11/8/2021 • 1 hour, 13 minutes, 5 seconds
Z Jankiem Śpiewakiem o instaedukatorkach, wyzysku i neoliberalizmie
Skąd instaedukatorki biorą mandat, żeby pouczać swoich fanów, jak żyć? Co jest nie tak z neoliberalnym etosem pracy? Jak dochodzi do wyzysku w branży kreatywnej? Czy obserwujemy kryzys autorytetów? I czy idole mają prawo reklamować szkodliwe dla planety działania?
Porozmawiałam z Jankiem Śpiewakiem, działaczem społecznym, socjologiem i publicystą, który nagłaśnia i otwarcie krytykuje system, w którym przyszło nam żyć. Poruszyliśmy aktualne kwestie związane z zachwianiem autorytetów, kapitalistyczną machiną Instagrama i brakiem krytycznego myślenia. Zahaczyliśmy o wyzysk pracowniczy, rap i kryzys w kulturze. To była ogromna przyjemność porozmawiać z kimś, kto tak wnikliwie postrzega rzeczywistość i zjawiska społeczne - w wielu kwestiach absolutnie zgadzam się z Jankiem, choć nie wszystko jeszcze rozumiem. Czuję, że wiele się nauczyłam dzięki tej rozmowie. Mam nadzieję, że dla Was też będzie to wzbogacający odcinek. Zapraszam!
Janek na Instagramie: https://www.instagram.com/janekspiewak/
Kanał na YouTubie: https://www.youtube.com/channel/UCx9-nu6QYuVQltfJFMtm_3A
Wspieraj Janka na Patronite: https://patronite.pl/JanekSpiewak
Instagram Sznurowadeł: https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
PATRONITE - Jeśli uważasz moje treści za wartościowe i pomocne, możesz wesprzeć dalszy rozwój Sznurowadeł, dołączając do grona Matronek i Patronów na Patronite. Zapraszam z całego serca. Szczegóły subskrypcji znajdziesz pod linkiem: https://patronite.pl/sznurowadla-mysli
Ukłony i podziękowania za realizację dźwięku należą się niezastąpionemu Piotrowi Sz.
Sznurowadeł możecie posłuchać na: Spotify, Apple Podcasts, YouTube, Google Podcasts, Anchor, Breaker, Overcast, PocketCasts i RadioPublic.
10/25/2021 • 43 minutes, 46 seconds
Z Olgą Kamińską o miłości, stylach przywiązania i friends with benefits
Czy monogamia jest najlepszą formą więzi? Co dzieje się w naszym mózgu, kiedy się zakochujemy? Od jakich czynników zależy to, kto nam się podoba? Jak pogodzić friends with benefits z wytwarzaniem się oksytocyny? I czy osobom o lękowo-ambiwalentnym stylu przywiązania trudniej wejść w otwarte związki niż tym ze stylem unikającym?
Porozmawiałam z dr Olgą Kamińską, neuropsycholożką, badaczką emocji i relacji, wykładowczynią na Uniwersytecie SWPS. Pretekstem była wspaniała książka Olgi, „#LOVE. Jak kochać w XXI wieku". Było więc o monogamii, poligamii i poliamorii, relacji friends with benefits, 3 stylach przywiązania, zakochiwaniu się, pożądaniu, przyzwyczajaniu i psychologii ewolucyjnej. Omówiłyśmy miłość od każdej możliwej strony - nawet tej ekonomicznej, mówiącej o kalkulacji kosztów i zysków w związku. Brzmi ciekawie? Same/i posłuchajcie, bo wyszła nam naprawdę merytoryczna rozmowa. Najlepiej w duecie z ostatnim odcinkiem o rozstaniach, bo dobrze się uzupełniają. Zapraszam!
Książka Olgi: https://www.empik.com/love-jak-kochac-w-xxi-wieku-kaminska-olga,p1257359338,ksiazka-p?gclid=Cj0KCQjwnoqLBhD4ARIsAL5JedKO0BFebLaavUmoBNTG1yLX8UedYxoKYMh_NBUJlorIjiIPPuivUy0aAgjqEALw_wcB&gclsrc=aw.ds
Olga na Instagramie: https://www.instagram.com/relacjezglowy/
Instagram Sznurowadeł: https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
PATRONITE - Jeśli uważasz moje treści za wartościowe i pomocne, możesz wesprzeć dalszy rozwój Sznurowadeł, dołączając do grona Matronek i Patronów na Patronite. Zapraszam z całego serca. Szczegóły subskrypcji znajdziesz pod linkiem: https://patronite.pl/sznurowadla-mysli
Ukłony i podziękowania za realizację dźwięku należą się niezastąpionemu Piotrowi Sz.
Sznurowadeł możecie posłuchać na: Spotify, Apple Podcasts, YouTube, Google Podcasts, Anchor, Breaker, Overcast, PocketCasts i RadioPublic.
10/11/2021 • 55 minutes, 19 seconds
Z Martą Niedźwiecką o rozstaniach, odrzuceniach i niezobowiązującym seksie
Czy rozstania muszą boleć? O czym mówi nam lęk przed odrzuceniem? Co jest nie tak z utrzymywaniem kontaktu ze swoim/swoją ex? I do czego służy nam autonomia nierelacyjna?
Po raz drugi w Sznurowadłach zagościła najwspanialsza Marta Niedźwiecka, psycholożka, autorka podcastu „O Zmierzchu" i certyfikowana sex coach. Porozmawiałyśmy o tym, jak radzić sobie z rozstaniem i towarzyszącym poczuciem beznadziei. Było więc o lęku przed odrzuceniem, niezobowiązującym seksie, sytuacjach, w których nasz/a ex zmienia swoje życie na lepsze dopiero po rozstaniu, i mierzeniu się ze stratą (również przyjacielską czy rodzicielską). Wyszło, jak to z Martą bywa, humorystycznie, ale i bardzo dosadnie. Jeżeli właśnie się rozstaliście, przeżywacie stratę, albo chcecie lepiej zrozumieć mechanizmy wchodzenia i wychodzenia z relacji, ten odcinek jest dla Was. Polecam słuchać w duecie z naszą rozmową sprzed roku (odc. 15) o budowaniu świadomych relacji w duchu slow. Jest konkret.
Podcast Marty: https://open.spotify.com/show/1LcGkVDeUGF2mET1uAQTis
Strona Marty: https://niedzwiecka.net/
Pierwszy odcinek Sznurowadeł z Martą Niedźwiecką - odc. 15: https://open.spotify.com/episode/4EYjzahokKnHADpJi0hdZx?si=3gjem-MRS0qm6Y-yO3UDAg&dl_branch=1
Instagram Sznurowadeł: https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
PATRONITE - Jeśli uważasz moje treści za wartościowe i pomocne, możesz wesprzeć dalszy rozwój Sznurowadeł, dołączając do grona Matronek i Patronów na Patronite. Zapraszam z całego serca. Szczegóły subskrypcji znajdziesz pod linkiem: https://patronite.pl/sznurowadla-mysli
Ukłony i podziękowania za realizację dźwięku należą się niezastąpionemu Piotrowi Sz.
Sznurowadeł możecie posłuchać na: Spotify, Apple Podcasts, YouTube, Google Podcasts, Anchor, Breaker, Overcast, PocketCasts i RadioPublic.
9/27/2021 • 59 minutes, 12 seconds
Z Anną Sierpowską o movement medicine i duchowej ekologii
Na czym polega taniec intuicyjny i jak zmienia naszą relację z ciałem? Czy za pomocą ruchu możemy lepiej połączyć się ze sobą i innymi? Co ma duchowość do świata natury? I jak za pomocą wzorców czerpanych z żywiołów możemy nauczyć się odpuszczać?
Porozmawiałam z Anią Sierpowską, nauczycielką movement medicine, która pracuje z ciałem w oparciu o analizę bioenergetyczną Lowena, metodę Labana i bodywork. Ania opowiedziała o tym, jak to jest zatańczyć wiatr, dać mu formę i rozpuścić go w ciele. Zagłębiłyśmy się w praktykę movement medicine, integrację natury w mieście, korzystanie z mocy żywiołów i mądrości przeszłych pokoleń. To była ogromna inspiracja, móc porozmawiać z kimś, kto jest głęboko w kontakcie ze sobą i potrafi mądrze trzymać przestrzeń dla innych. Zapraszam Was do odsłuchu i korzystania z opowieści Ani – można się wiele nauczyć!
Strona Ani: https://annasierpowska.com/
Fanpage Ani: https://www.facebook.com/AnnaSierpowskaMovementMedicineLowenbodywork/
Zajęcia Movement medicine z Anią w Warszawie: https://fb.me/e/1kkWNheop
Audycja Body Talks w Radiospacji: https://radiospacja.pl/shows/body-talks/
Instagram Sznurowadeł: https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
Jeżeli podobają Ci się moje treści i chcesz wspierać dalszy rozwój Sznurowadeł, dołącz do grona Matronek i Patronów na Patronite. Szczegóły znajdziesz na moim profilu: https://patronite.pl/sznurowadla-mysli
Ukłony i podziękowania za realizację dźwięku należą się niezastąpionemu Piotrowi Sz.
Sznurowadeł możecie posłuchać na: Spotify, Apple Podcasts, YouTube, Google Podcasts, Anchor, Breaker, Overcast, PocketCasts i RadioPublic.
9/13/2021 • 1 hour, 11 minutes, 19 seconds
Powrót do siebie
Powracam do Was z solowym odcinkiem, jak zwykle dotyczącym moich aktualnych refleksji. Dziś padło na umiejętność samouspokajania się (self-soothing), czyli jak można polegać na sobie i brać odpowiedzialność za swój wewnętrzny świat, szczególnie w trudnych sytuacjach, w których łatwo uzależnić się od wsparcia z zewnątrz.
A gdyby tak polegać na sobie? Zamiast zawsze dzwonić do przyjaciół w kryzysie i pytać o rady, nauczyć się, że same/sami potrafimy ukoić się w smutku, lęku czy złości? Okazać sobie współczucie i znaleźć rozwiązanie w sobie? Czy powracanie do siebie równa się ultra niezależność? Czy może pozwala w dojrzały sposób prosić o pomoc, bez manipulowania i obwiniania, kiedy rzeczywiście nie da się bez niej obejść?
W tej solowej pogadance staram się pokazać, że w powracaniu do siebie, szczególnie na poziomie ciała, tkwi ogromna siła. Nagle okazuje się, że potrafimy skutecznie zaopiekować się sobą, lepiej rozumieć swoje potrzeby i rozpoznać mechanizmy uciekania od czucia trudnych emocji. Jak śpiewa Nick Mulvey, ciągle porównujemy się i szukamy odpowiedzi na zewnątrz, podczas gdy większość z nich przez cały ten czas była z nami, wewnątrz.
Posłuchajcie i podzielcie się swoimi wrażeniami! To niezwykle ważny dla mnie odcinek!
Instagram Sznurowadeł: https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
Jeżeli podobają Ci się moje treści i chcesz wspierać dalszy rozwój Sznurowadeł, dołącz do grona Matronek i Patronów na Patronite. Szczegóły znajdziesz na moim profilu: https://patronite.pl/sznurowadla-mysli
Ukłony i podziękowania za realizację dźwięku należą się niezastąpionemu Piotrowi Sz.
Sznurowadeł możecie posłuchać na: Spotify, Apple Podcasts, YouTube, Google Podcasts, Anchor, Breaker, Overcast, PocketCasts i RadioPublic.
8/23/2021 • 21 minutes, 7 seconds
Z Magdą Mołek o relacjach z kobietami, seksualności i wolności
Co daje robienie rzeczy w swoim stylu? Dlaczego to właśnie w relacjach z kobietami (i własną kobiecością) tkwi największa mądrość? Co ma seksualność do swobodnego wyrażania siebie i swoich potrzeb? I dlaczego warto wychodzić poza ramy, aby pielęgnować swoją różnorodność?
Porozmawiałam z moją dziennikarską inspiracją i wszystkim Wam znaną Magdą Mołek. Zaczęłyśmy od decyzji o odejściu z telewizji po 25 latach i przejściu na swoje, czyli o powstaniu kanału na YouTubie „W moim stylu". To doprowadziło nas do relacji ze swoją kobiecością, z innymi kobietami i czerpaniu mądrości z książki „Biegnąca z wilkami". Magda w przepiękny i świadomy sposób opowiedziała o tym, jak ważne jest traktowanie innych kobiet tak, jak same chciałybyśmy być traktowane. Pojawił się też wątek miłości do kobiety w sobie, czerpania z doświadczeń przeszłych pokoleń, obalania patriarchatu i pielęgnowania kobiecej seksualności. Zapraszam do tej szczerej i bogatej rozmowy!
Kanał Magdy na YT: https://www.youtube.com/channel/UCRAmeKZONsyNgQ4c91DhRvw
Instagram Sznurowadeł: https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
Jeżeli podobają Ci się moje treści i chcesz wspierać dalszy rozwój Sznurowadeł, dołącz do grona Matronek i Patronów na Patronite. Szczegóły znajdziesz na moim profilu: https://patronite.pl/sznurowadla-mysli
Ukłony i podziękowania za realizację dźwięku należą się niezastąpionemu Piotrowi Sz.
Sznurowadeł możecie posłuchać na: Spotify, Apple Podcasts, YouTube, Google Podcasts, Anchor, Breaker, Overcast, PocketCasts i RadioPublic.
8/9/2021 • 40 minutes, 40 seconds
Z dr Justyną Pokojską o ciele niewystarczającym, kryzysie męskości i tożsamości płciowej
Dlaczego ciało kobiece jest wiecznie niewystarczające? Czym zajmuje się socjologia ciała? Czy doświadczamy kryzysu męskości, czy wręcz przeciwnie? I co jest nie tak z binarnym podziałem na kobiece i męskie?
Porozmawiałam z dr Justyną Pokojską, socjolożką, badaczką i adiunktem na Wydziale Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Zaczęło się od ciała jako konstruktu społecznego i tego, kto nim tak naprawdę zarządza. Przeszłyśmy do kwestii binarnego podziału na to, co kobiece i męskie, konstruktu płci i kryzysu męskości, a raczej transformacji postrzegania męskiej wrażliwości i emocjonalności. Pojawiły się wątki performowania płci, kobiecej i męskiej sprawczości, a także brakującego elementu człowieczeństwa w interakcjach społecznych. Zapraszam Was z całego serca do tej bogatej i uczącej rozmowy, bo wniosła mnóstwo merytorycznej wartości!
Działalność Justyny: https://www.delab.uw.edu.pl/zespol-delab/dr-justyna-pokojska/
Instagram Sznurowadeł: https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
Jeżeli podobają Ci się moje treści i chcesz wspierać dalszy rozwój Sznurowadeł, dołącz do grona Matronek i Patronów na Patronite. Szczegóły znajdziesz na moim profilu: https://patronite.pl/sznurowadla-mysli
Ukłony i podziękowania za realizację dźwięku należą się niezastąpionemu Piotrowi Sz.
Sznurowadeł możecie posłuchać na: Spotify, Apple Podcasts, YouTube, Google Podcasts, Anchor, Breaker, Overcast, PocketCasts i RadioPublic.
7/26/2021 • 1 hour, 7 minutes, 54 seconds
Z Joanną Chmurą o odwadze, życiowych zmianach i odsłanianiu się
Skąd czerpać odwagę, żeby podejmować decyzje w zgodzie ze sobą? Czy jest sens bać się zmian? Dlaczego warto odsłaniać się w relacjach z innymi i pozwalać sobie na odpuszczanie kontroli, błędy i porażki? Jak przeżywać stratę i żegnać się z przeszłą wersją siebie albo relacją?
Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w mojej rozmowie ze wspaniałą Asią Chmurą, psycholożką specjalizującą się w tematyce emocji, w tym wstydu, lęku i odwagi. Asia współpracuje z podziwianą przeze mnie od lat badaczką, dr Brené Brown, i należy do jej zespołu międzynarodowych mówców Dare to Lead™ Speaking Team. W naszej niezwykle partnerskiej i pełnej odsłaniania się rozmowie poruszyłyśmy kwestie: odwagi do zmian, kontroli, pod którą czai się lęk, wstydu przed oceną i przeżywania straty. Jeżeli chcielibyście dowiedzieć się, dlaczego warto być „vulnerable" (podatnym na zranienie) w relacjach i pracy, oswajać wszystkie emocje, a także zrzucać pancerz ochronny czy maskę, to koniecznie posłuchajcie tego odcinka! Nie zawiedziecie się, obiecuję!
Strona Asi: https://www.joannachmura.pl/
Instagram Asi: https://www.instagram.com/joanna_chmura/
Kanał na YouTubie Asi: https://www.youtube.com/channel/UCBLs3Klpb9RlilwuCPAWBYw
Instagram Sznurowadeł: https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
Jeżeli podobają Ci się moje treści i chcesz wspierać dalszy rozwój Sznurowadeł, dołącz do grona Matronek i Patronów na Patronite. Szczegóły znajdziesz na moim profilu: https://patronite.pl/sznurowadla-mysli
Ukłony i podziękowania za realizację dźwięku należą się niezastąpionemu Piotrowi Sz.
Sznurowadeł możecie posłuchać na: Spotify, Apple Podcasts, YouTube, Google Podcasts, Anchor, Breaker, Overcast, PocketCasts i RadioPublic.
7/12/2021 • 55 minutes, 1 second
Z Elą Lange o relacji z jedzeniem i emocjonalnym głodzie
Jak odróżnić głód fizjologiczny od emocjonalnego? Dlaczego przekraczanie granic w dzieciństwie realnie wpływa na naszą relację z jedzeniem? Jak brak kontaktu ze sobą i i swoimi potrzebami przekłada się na talerz? I za pomocą jakich narzędzi możemy odbudować zdrowe podejście do jedzenia?
Porozmawiałam z psychodietetyczką i psychoterapeutką w nurcie Gestalt, Elą Lange, autorką wspaniałej książki „Emocje na talerzu". Co to była za kosmicznie dobra rozmowa! Wyszłyśmy od jedzenia, a skończyłyśmy na przekraczaniu granic, kulturze konsumpcji i diet, relacji z matką i poczuciu bezpieczeństwa. Zachęcam Was z całego serca do odsłuchu, bo naprawdę wysyciłyśmy temat emocjonalnej relacji z jedzeniem. Ela, dzięki swojemu psychoterapeutycznemu wykształceniu, wniosła mnóstwo wartościowych przemyśleń na temat stylów jedzenia, granic i stawaniu przy sobie. A że temat dotyczy nas wszystkich, to warto pochylić się nad tym, aby zbudować zdrową relację z jedzeniem. Polecam!
Kontakt z Elą: https://langeterapia.pl/
Ela na Instagramie: https://www.instagram.com/elzbieta.lange/
Książka Eli: https://www.empik.com/emocje-na-talerzu-lange-elzbieta,p1260038116,ksiazka-p?gclid=CjwKCAjww-CGBhALEiwAQzWxOkR_Bbi7sxAN58tZkiYPjTZruFDdsm8NP6NP9NoAuGJIf5CYPmwRHBoCIv0QAvD_BwE&gclsrc=aw.ds
Instagram Sznurowadeł: https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
Jeżeli podobają Ci się moje treści i chcesz wspierać dalszy rozwój Sznurowadeł, dołącz do grona Matronek i Patronów na Patronite. Szczegóły znajdziesz na moim profilu: https://patronite.pl/sznurowadla-mysli
Ukłony i podziękowania za realizację dźwięku należą się niezastąpionemu Piotrowi Sz.
Sznurowadeł możecie posłuchać na: Spotify, Apple Podcasts, YouTube, Google Podcasts, Anchor, Breaker, Overcast, PocketCasts i RadioPublic.
6/28/2021 • 1 hour, 2 minutes, 32 seconds
Z Brodką o wymaganiach wobec siebie i stereotypach
Co w niej dojrzało przez ostatnie 5 lat, odkąd wydała ostatni album studyjny? Dlaczego walczy ze sztucznymi podziałami ról? Skąd czerpała inspirację do wyreżyserowanych przez siebie teledysków? I dlaczego jest tak wymagająca wobec siebie?
Porozmawiałam z jedną z moich ulubionych polskich artystek, Moniką Brodką, przy okazji premiery jej najnowszego albumu „BRUT". Opowiedziała mi o procesie komponowania muzyki i pisania tekstów, w których rozlicza się z przeszłością, oraz o tym, dlaczego nie akceptuje stereotypowych podziałów ról. Pojawił się wątek gry na skrzypcach, tańca współczesnego i fascynacji kuchnią. Zapraszam do odsłuchu naszej rozmowy i koniecznie posłuchajcie najnowszej płyty Brodki - jest kosmicznie dobra!
Płyta „BRUT": https://www.sklepzmuzyka.pl/BRUTCD
Brodka na Instagramie: https://www.instagram.com/missbrodka/
Kulinarny kanał Brodki na Instagramie: https://www.instagram.com/moniamonci/
Instagram Sznurowadeł: https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
Jeżeli podobają Ci się moje treści i chcesz wspierać dalszy rozwój Sznurowadeł, dołącz do grona Matronek i Patronów na Patronite. Szczegóły znajdziesz na moim profilu: https://patronite.pl/sznurowadla-mysli
Ukłony i podziękowania za realizację dźwięku należą się niezastąpionemu Piotrowi Sz.
Sznurowadeł możecie posłuchać na: Spotify, Apple Podcasts, YouTube, Google Podcasts, Anchor, Breaker, Overcast, PocketCasts i RadioPublic.
6/14/2021 • 41 minutes, 15 seconds
Z Kasią Lins o muzyce w zgodzie ze sobą
Dlaczego warto tworzyć świadomie, zamiast pchać się do mainstreamu? Jak Sorrentino, Kubrick i Bukowski kształtują twórczość Kasi? Czemu historia jest dla niej tak ważna w tekstach? Co ją inspiruje w obrządku katolickim i dlaczego lubi balansować na granicy kiczu?
Porozmawiałam z Kasią Lins, utalentowaną wokalistką, pianistką, kompozytorką i autorką tekstów. Kasia wyspowiadała się z muzyczno-literacko-filmowych inspiracji i opowiedziała o swoim procesie twórczym. Poruszyła też kwestię niezależności, klarownej wizji tego, co ją kręci, a co odrzuca w poezji czy tekstach piosenek, i świadomym odwracaniu się od mainstreamu. Rozmawiało nam się niezwykle płynnie, a zaufanie, z jakim Kasia podchodzi do swoich kreatywnych działań, porządnie mnie uziemiło. Zresztą sprawdźcie sami! Zapraszam do odsłuchu!
Płyta Kasi „Moja wina": https://formusic.pl/produkt/album-moja-wina-z-autografem/
Najnowszy teledysk Kasi: https://www.youtube.com/watch?v=QEslxP-Rs0U&ab_channel=KasiaLinsVEVO
Nieziemski box urodzinowy Kasi: https://formusic.pl/produkt/nieziemski-box-urodzinowy/
Instagram Sznurowadeł: https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
Jeżeli podobają Ci się moje treści i chcesz wspierać dalszy rozwój Sznurowadeł, dołącz do grona Matronek i Patronów na Patronite. Szczegóły znajdziesz na moim profilu: https://patronite.pl/sznurowadla-mysli
Ukłony i podziękowania za realizację dźwięku należą się niezastąpionemu Piotrowi Sz.
Sznurowadeł możecie posłuchać na: Spotify, Apple Podcasts, YouTube, Google Podcasts, Anchor, Breaker, Overcast, PocketCasts i RadioPublic.
5/31/2021 • 49 minutes, 58 seconds
Kontrola i ciśnięcie
Co daje nam kontrolujące i siłowe podejście do życia, a co zabiera? Czy ciśnięcie się może być przydatne w procesie osiągania? Co się stanie, kiedy odpuścimy kontrolę i otworzymy się na element przypadkowości? I czy odpowiedzią jest odpuszczanie?
W dniu premiery tego odcinka świętujemy pierwsze urodziny podcastu! Jestem przeszczęśliwa i wdzięczna, że towarzyszycie mi w tej wspaniałej podróży już rok. W głosowaniu na Instagramie wybraliście temat kontroli i ciśnięcia, dlatego z wielką przyjemnością opowiedziałam o swoich refleksjach w tym zakresie. Jak zwykle w odcieniach szarości, z dala od czarno-białych generalizacji. Zapraszam Was do odsłuchu, jeżeli czujecie, że element nadmiernej kontroli odbiera Wam przyjemność z życia czy relacji, a zaciskowe ciśnięcie uaktywnia wewnętrznego krytyka. Może okazać się, że jest w tym jakaś wartość, która wymaga odpowiedniego okiełznania. Niemniej jednak zachęcam Was do zrobienia przestrzeni na odpuszczanie kontroli - tam chyba czai się dużo oddechu i swobody!
Instagram Sznurowadeł: https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
Jeżeli podobają Ci się moje treści i chcesz wspierać dalszy rozwój Sznurowadeł, dołącz do grona Matronek i Patronów na Patronite. Szczegóły znajdziesz na moim profilu: https://patronite.pl/sznurowadla-mysli
Ukłony i podziękowania za realizację dźwięku należą się niezastąpionemu Piotrowi Sz.
Sznurowadeł możecie posłuchać na: Spotify, Apple Podcasts, YouTube, Google Podcasts, Anchor, Breaker, Overcast, PocketCasts i RadioPublic.
5/21/2021 • 17 minutes, 16 seconds
Z Joanną Gutral o relacji ze sobą, perfekcjonizmie i samowspółczuciu
Co kryje się pod perfekcjonizmem i poczuciem bycia niewystarczającą? Na czym polega zachowanie autonienawistne? Jak budować zdrową relację z samą sobą? I co ma do tego wszystkiego praktyka samowspółczucia?
Porozmawiałam z Joanną Gutral, psycholożką, psychoterapeutką poznawczo-behawioralną i współtwórczynią portalu psychoedukacyjnego, Zdrowa Głowa. Asia opowiedziała o narzędziach terapeutycznych, które pomagają w pracy z Wewnętrznym Krytykiem i poczuciem bycia niewystarczającą. Z ogromną otwartością wytłumaczyła, dlaczego budowanie własnej wartości na walidacji zewnętrznej nie działa i co jest nie tak z gloryfikowaniem perfekcjonizmu. Cieszę się, że udało nam się nagrać tę rozmowę, bo wierzę, że każdemu z nas przyda się świeża perspektywa na to, jak stawać przy sobie. Zapraszam Was z całego serca do odsłuchu, jeśli chcecie popracować nad relacją z samą lub samym sobą!
Portal Zdrowa Głowa: https://zdrowaglowa.pl/
Instagram Zdrowej Głowy: https://www.instagram.com/zdrowaglowa/
Instagram Asi: https://www.instagram.com/joanna_gutral/
Jeżeli podobają Ci się moje treści i chcesz wspierać dalszy rozwój Sznurowadeł, dołącz do grona Matronek i Patronów na Patronite. Szczegóły znajdziesz na moim profilu: https://patronite.pl/sznurowadla-mysli
Ukłony i podziękowania za realizację dźwięku należą się niezastąpionemu Piotrowi Sz.
Sznurowadeł możecie posłuchać na: Spotify, Apple Podcasts, YouTube, Google Podcasts, Anchor, Breaker, Overcast, PocketCasts i RadioPublic.
5/10/2021 • 59 minutes, 33 seconds
Książki kształtujące wrażliwość
Przedstawiam Wam długo wyczekiwany, solowy odcinek o książkach, które ukształtowały moją wrażliwość! A na dodatek premiera odbywa się w dniu moich 25. urodzin, więc tym bardziej cieszę się, że mogę podzielić się z Wami moimi literackimi faworytami. Oczywiście jest to subiektywny przewodnik po wartościowej literaturze i nie jest on w żadnym stopniu wyczerpujący. Gdyby taki miał być, to nie trwałby 30 minut! Zapraszam Was do odsłuchu, jeżeli poszukujecie inspirujących książek, które pobudzą Waszą kreatywność, poszerzą rozumienie świata i drugiego człowieka oraz najzwyczajniej w świecie wzbogacą Waszą wyobraźnię!
Wspomniane książki:
Marina Abramović, Pokonać mur
Marion Mayer, Pina Bausch. The biography
Patti Smith, Poniedziałkowe dzieci; Pociąg linii M
Elizabeth Gilbert, Wielka magia
Julia Cameron, Droga artysty
Natalia de Barbaro, Czuła przewodniczka
Steven Pressfield, Wojna sztuki
Stephen King, Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika
Agnieszka Osiecka i Jeremi Przybora, Listy na wyczerpanym papierze
Wisława Szymborska, Tomiki poezji: Sto pociech; Koniec i początek; Sól; Wszelki wypadek
Haruki Murakami, Śmierć Komandora
Elizabeth Day, How to fail
Sally Rooney, Rozmowy z przyjaciółmi
Michael A. Singer, The Untethered Soul: The Journey Beyond Yourself
Virginia Woolf, Eseje wybrane (wyd. Karakter)
Susan Sontag, Myśl to forma odczuwania; Przeciw interpretacji; O fotografii; Choroba jako metafora; Style radykalnej woli; Widok cudzego cierpienia
Olga Tokarczuk, Czuły narrator
Do tego zestawienia chętnie dodałabym jeszcze książki: Eckharta Tolle, Potęga teraźniejszości oraz Anthony'ego de Mello, Przebudzenie.
Jeżeli podobają Ci się moje treści i chcesz wspierać dalszy rozwój Sznurowadeł, zapraszam z całego serca do grona Matronek i Patronów na Patronite. Szczegóły znajdziesz na moim profilu: https://patronite.pl/sznurowadla-mysli
Ukłony i podziękowania za realizację dźwięku należą się niezastąpionemu Piotrowi Sz.
Sznurowadeł możecie posłuchać na: Spotify, Apple Podcasts, Youtube, Google Podcasts, Anchor, Breaker, Overcast, PocketCasts i RadioPublic.
4/26/2021 • 29 minutes, 23 seconds
Z Paulą Radziszewską o stracie dziecka i empatycznym wsparciu
Jak wspierać osoby, które doświadczyły straty dziecka? Czego nie mówić? Jaką rolę odgrywa społeczność? I co ma z tym wszystkim wspólnego yin joga?
Porozmawiałam z Paulą Radziszewską, nauczycielką yin jogi, która postanowiła opowiedzieć swoją historię straty syna, Leona. Paula w niezwykle wrażliwy i czuły sposób pokazała, co jest ważne w procesie żałoby i jak można wesprzeć kogoś, kto doświadczył straty. Zależało mi na tym, żeby dać Pauli bezpieczną przestrzeń do tego, żeby opowiedzieć o swoim doświadczeniu, bo wiem, że dotyczy ono wielu kobiet na całym świecie. Mam nadzieję, że perspektywa Pauli wzbogaci Wasze rozumienie straty i pomoże bardziej empatycznie wspierać i zaznaczać swoją obecność. A jeśli znacie kogoś, kto poronił lub stracił dziecko, to może opowieść Pauli sprawi, że uda Wam się lepiej rozpoznawać pewne sygnały i reagować bardziej świadomie. Z całego serca zapraszam do tej poruszającej, ale niezwykle ważnej rozmowy, bo to, co robi, to przede wszystkim uwrażliwia zamiast oceniać. A to jest najważniejsze.
Instagram Pauli: https://www.instagram.com/paulainscotland_yoga/
Strona Pauli: https://www.yogawithpaula.uk/
Jeżeli podobają Ci się moje treści i chcesz wspierać dalszy rozwój Sznurowadeł, zapraszam z całego serca do grona Matronek i Patronów na Patronite. Szczegóły znajdziesz na moim profilu: https://patronite.pl/sznurowadla-mysli
Ukłony i podziękowania za realizację dźwięku należą się niezastąpionemu Piotrowi Sz.
Sznurowadeł możecie posłuchać na: Spotify, Apple Podcasts, Youtube, Google Podcasts, Anchor, Breaker, Overcast, PocketCasts i RadioPublic.
4/19/2021 • 57 minutes, 30 seconds
Z Mery Spolsky o samoakceptacji, poezji i szkole muzycznej
Jak poezja i literatura ukształtowały teksty Mery? Czy wychowanie w artystycznym domu przygotowało ją do występów scenicznych? Dlaczego skrzypce nie są jej ukochanym instrumentem? I skąd w niej przekonanie, że każda dziewczyna ma wierzyć w siebie?
Porozmawiałam z jedną z najciekawszych postaci na polskiej, młodej scenie muzycznej, czyli z Mery Spolsky, wokalistką, autorką tekstów, kompozytorką, projektantką ubrań i absolutnie pełnokrwistą artystką. Mery ma w sobie ciepło i życzliwość, które na wstępie skracają dystans (co na pewno usłyszycie w tej rozmowie!). Opowiedziała mi o tym, jak korzysta z poezji w procesie pisania tekstów, dlaczego moda jest dla niej ważną formą ekspresji, czy doświadczenie 12 lat szkoły muzycznej ograniczyło jej kreatywność i jaki pomysł na serial wymyśliła w ramach zaliczenia studiów scenopisarskich?
To była jedna z najbardziej swobodnych i pełnych przepływu rozmów, jakie miałam okazję ostatnio przeprowadzić. Mery jest niezwykle inspirująca i otwarta na tematy związane z kulturą, sztuką, ale też samoakceptacją, relacją z ciałem i z samą sobą. Jeżeli tak jak mnie intryguje Was jej proces twórczy i wrażliwość, to ta rozmowa wciągnie Was na przysłowiowy amen! Zapraszam!
Mery na Instagramie: https://www.instagram.com/meryspolsky/?hl=pl
Mery na Spotify: https://open.spotify.com/artist/4U3Mh4fpzJb7XD1CR1ZbDx
Płyta Mery, „Dekalog Spolsky”: https://www.sklepzmuzyka.pl/dekalogspolsky
Jeżeli podobają Ci się moje treści i chcesz wspierać dalszy rozwój Sznurowadeł, zapraszam z całego serca do zacnego grona Matronek i Patronów na Patronite. Szczegóły znajdziesz na moim profilu: https://patronite.pl/sznurowadla-mysli
Ukłony i podziękowania za realizację dźwięku należą się niezastąpionemu Piotrowi Sz.
Sznurowadeł możecie posłuchać na: Spotify, Apple Podcasts, Youtube, Google Podcasts, Anchor, Breaker, Overcast, PocketCasts i RadioPublic.
4/5/2021 • 43 minutes, 24 seconds
Z Katarzyną Michalczak o wybrakowanych relacjach, ojcach i kochankach
Porozmawiałam z Kasią Michalczak, pisarką, poetką i doktorką socjologii o jej najnowszej książce, „Mam na imię nie mam", wydanej przez Wydawnictwo Cyranka. Pojawili się więc odklejeni od swoich emocji kochankowie, przemocowi ojcowie i przelotne relacje. Kasia w niezwykle wnikliwy sposób opowiedziała o tym, jak jej bohaterowie poszukują swojej tożsamości, ale też bliskości i akceptacji. Wspólnie rozłożyłyśmy postać upiornego Kripo (creepa) na czynniki pierwsze i przyjrzałyśmy się opresyjnym, patriarchalnym schematom. Kasia podzieliła się także swoim najnowszym projektem, czyli mikrorezydencją twórczą w Milanówku, dzięki której spragnieni nowego otoczenia artyści (proszę ja!) będą mogli zaszyć się na parę tygodni i tworzyć. Zapraszam do tej niezwykle płynnej, żywej i zaangażowanej rozmowy - sami usłyszycie, że książka Kasi zrobiła na mnie piorunujące wrażenie!
A na Instagramie naszykowałam dla Was KONKURS, w którym możecie wygrać podpisaną książkę Kasi - dla siebie i bliskiej osoby! Odsyłam na mój profil: https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
Kasia na Facebooku: https://www.facebook.com/kasia.michalczak8
Książka Kasi, „Mam na imię nie mam": https://wydawnictwocyranka.pl/product/mam-na-imie-nie-mam/?v=9b7d173b068d
Jeżeli podobają Ci się moje treści i chcesz wspierać dalszy rozwój Sznurowadeł, możesz dołączyć do zacnego grona Matronek i Patronów na Patronite. Szczegóły znajdziesz na moim profilu: https://patronite.pl/sznurowadla-mysli
Ukłony i podziękowania za realizację dźwięku należą się niezastąpionemu Piotrowi Sz.
Sznurowadeł możecie posłuchać na: Spotify, Apple Podcasts, Youtube, Google Podcasts, Anchor, Breaker, Overcast, PocketCasts i RadioPublic.
3/29/2021 • 48 minutes, 26 seconds
Z Natalią Przybysz o wrażliwości, dziecięcej ciekawości i przemijaniu
Czym karmić swoją wrażliwość i jak dbać o wewnętrzne dziecko? Gdzie szukać inspiracji do pisania tekstów i komponowania muzyki? Dlaczego wizja siebie jako staruszki jest tak pokrzepiająca? I co ma z tym wspólnego „Pokot” Agnieszki Holland?
Porozmawiałam z uosobieniem wrażliwości, czyli Natalią Przybysz, artystką, wokalistką, instrumentalistką i autorką tekstów. Natalia opowiedziała o swoim procesie pisania (jak dla mnie niezwykle poetyckich) tekstów i komponowania muzyki. Podzieliła się swoją dziecięca ciekawością i przepiękną akceptacją przemijania. Nie zabrakło także literackich i filmowych inspiracji, roli jogi i miłości do matki Ziemi oraz niezgody wobec zjawisk społecznych. Zapraszam Was do tej fascynującej i czułej rozmowy!
Płyta MTV Unplugged: https://www.sklepzmuzyka.pl/mtv-unplugged-natalia-przybysz-cd
Trasa koncertowa Natalii: https://goingapp.pl/przybyszmtv
Jeżeli podobają Ci się moje treści i chcesz wspierać dalszy rozwój Sznurowadeł, możesz dołączyć do zacnego grona Matronek i Patronów na Patronite. Szczegóły znajdziesz na moim profilu: https://patronite.pl/sznurowadla-mysli
Ukłony i podziękowania za realizację dźwięku należą się niezastąpionemu Piotrowi Sz.
Treści uzupełniające znajdziecie na moim Instagramie: https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
Sznurowadeł możecie posłuchać na: Spotify, Apple Podcasts, YouTube, Google Podcasts, Anchor, Breaker, Overcast, PocketCasts i RadioPublic.
3/15/2021 • 48 minutes, 49 seconds
Z Alicją Olszewską o neuromuzykologii
Jak nasz mózg odbiera i przetwarza muzykę? Czym różni się mózg muzyka od niemuzyka? Na czym polegają muzyczne dreszcze? I jak mają się pamięć czy choroby degeneracyjne do codziennego obcowania z dźwiękami?
Porozmawiałam z Alicją Olszewską, doktorantką Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN, która zajmuje się m.in. neuroplastycznością podczas nauki gry na instrumencie muzycznym. W tej niezwykle merytorycznej rozmowie Alicja wyłożyła swoją specjalistyczną wiedzę na temat wpływu muzyki na funkcjonowanie naszego mózgu. Opowiedziała także o tym, jak muzyka usprawnia naszą pamięć czy funkcje poznawcze i wyjaśniła, dlaczego niektórzy odbierają symfonię jak brzdęk rondli. Nie zabrakło także aspektów przyjemności i muzycznych ciarek. Wszystko to umiejscowiłyśmy w przykładach z życia, opartych na mojej 18-letniej przygodzie z graniem na skrzypcach i 12-letniej edukacji muzycznej. Czuję, że naprawdę zaskoczy Was ta rozmowa. Zapraszam do odsłuchu!
Instagram Alicji: https://www.instagram.com/lubie_mozgi/
Fanpage Alicji na Facebooku: https://www.facebook.com/lubiemozgi
Książka „The Oxford Handbook of Music and the Brain": https://www.oxfordhandbooks.com/view/10.1093/oxfordhb/9780198804123.001.0001/oxfordhb-9780198804123
Test na amuzję: http://musicianbrain.com/mbea/
Jeżeli podobają Ci się moje treści i chcesz wspierać dalszy rozwój Sznurowadeł, zapraszam Cię do zacnego grona Matronek i Patronów na Patronite. Szczegóły znajdziesz na moim profilu: https://patronite.pl/sznurowadla-mysli
Ukłony i podziękowania za realizację dźwięku i miks jingle'a należą się niezastąpionemu Piotrowi Sz.
Autorem jingle'a jest wspaniały wiolonczelista i kompozytor, Mikołaj Błaszczyk, którego twórczość znajdziecie na Facebooku, Instagramie i YouTubie.
Treści uzupełniające dostępne na moim Instagramie: https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
Sznurowadeł możecie posłuchać na: Spotify, Apple Podcasts, YouTube, Google Podcasts, Anchor, Breaker, Overcast, PocketCasts i RadioPublic.
3/8/2021 • 50 minutes, 47 seconds
Z Mirą Marcinów o trudach relacji matki z córką
Dlaczego córki są najsurowszymi krytyczkami własnych matek? Skąd bierze się w nas matkofobia? Kto kreuje niemożliwe do spełnienia matczyne standardy? I jakim językiem opisywać stratę bliskiej osoby?
Porozmawiałam ze zjawiskową Mirą Marcinów, doktorką psychologii, filozofką i pisarką, o jej prozatorskim debiucie - „Bezmatku". Dotknęłyśmy wrażliwych kwestii kreowania swoich matek w córkowych umysłach, radzenia sobie ze śmiercią i czułego zrozumienia wobec tego, kim nasze matki są w odklejeniu od swojej rodzicielskiej funkcji. Jeżeli jeszcze nie czytaliście nagrodzonego Paszportem Polityki „Bezmatka", to z całego serca zachęcam Was do sięgnięcia po tę książkę. To jedna z tych lektur, które poruszają każdego na swój sposób, pokazując to, co dawno już zakopane w bezpamięci. Zapraszam do odsłuchu naszej rozmowy!
Jeżeli podobają Ci się moje treści i chcesz wspierać dalszy rozwój Sznurowadeł, możesz dołączyć do zacnego grona Matronek i Patronów na Patronite. Szczegóły znajdziesz na moim profilu: https://patronite.pl/sznurowadla-mysli
Kup „Bezmatka": https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/bezmatek
Zagłosuj na Mirę w konkursie Onetu O!Lśnienia 2021: https://olsnienia.onet.pl/
Zagłosuj na Mirę w plebiscycie Książka Roku 2020 portalu Lubimyczytać.pl: https://lubimyczytac.pl/plebiscyt/kategoria/96/literatura-piekna
Ukłony i podziękowania za realizację dźwięku należą się niezastąpionemu Piotrowi Sz.
Treści uzupełniające znajdziecie na moim Instagramie: https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
Sznurowadeł możecie posłuchać na: Spotify, Apple Podcasts, YouTube, Google Podcasts, Anchor, Breaker, Overcast, PocketCasts i RadioPublic.
2/22/2021 • 41 minutes, 4 seconds
Z Karolem Paciorkiem o autentyczności na YouTubie i dystansie do siebie
Jak zachować autentyczność w Internecie? Czy da się pogodzić mocną osobowość z przystępnością? Dlaczego warto ryzykować, rzucać studia i pracować na swoim? I czy opinia innych ludzi determinuje wartość naszej twórczości?
Porozmawiałam z bezapelacyjnym królem polskiego YouTube'a, Karolem Paciorkiem, o tym, jak zachować swobodę bycia pracując w sieci. Karol jest dziennikarzem i autorem bijących rekordy popularności kanałów Lekko Stronniczy i Imponderabilia oraz podcastu filmowego Woda w nożu. Spotkaliśmy się, żeby szczerze porozmawiać o: dystansie do samego siebie i własnej pracy, zachowywaniu autentyczności pomimo sukcesów i tajnikach dobrze przeprowadzonego wywiadu. Jeżeli przy okazji chcecie dowiedzieć się, jakich podcastów słucha Karol, skąd wie, że nagrana rozmowa dobrze wypadła i dlaczego nie pracuje już w telewizji, to ten odcinek zaspokoi Waszą ciekawość. Zapraszam z całego serca do odsłuchu - dawno się tak nie uśmiałam!
Jeżeli podobają Ci się moje treści i chcesz wspierać dalszy rozwój Sznurowadeł, możesz dołączyć do zacnego grona Matronek i Patronów na Patronite. Szczegóły znajdziesz na moim profilu: https://patronite.pl/sznurowadla-mysli
Lekko Stronniczy: https://www.youtube.com/user/lekkostronniczy/featured
Imponderabilia: https://www.youtube.com/c/ImponderabiliaTV/featured
Woda w nożu: https://open.spotify.com/show/54BPjTc7KHjIfqmQoJKb6J
Karol na Instagramie: https://www.instagram.com/karolpaciorek/
Ukłony i podziękowania za realizację dźwięku należą się niezastąpionemu Piotrowi Sz.
Treści uzupełniające znajdziecie na moim Instagramie: https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
Sznurowadeł możecie posłuchać na: Spotify, Apple Podcasts, YouTube, Google Podcasts, Anchor, Breaker, Overcast, PocketCasts i RadioPublic.
2/8/2021 • 1 hour, 3 minutes, 1 second
Z Agą Konopką o świadomości ciała w tańcu i reżyserii ruchu
Jak świadomie zarządzać ciałem w tańcu? Czy stany emocjonalne mają wpływ na nasz ruch? Jak wykorzystać narzędzia ruchowe do kreowania postaci na planie zdjęciowym? I na czym polega budowanie relacji ruchowej względem siebie?
Rozmowa z Agą Konopką - tancerką, choreografką, nauczycielką tańca i reżyserką ruchu - była jak miód na moje roztańczone serce. Aga jest związana z ruchem od lat. Współtworzy duet Movement Direction i jest autorką kursu dla tancerzy, który pomaga odnaleźć się na rynku pracy. Jest też reprezentowana przez agencję Move Picture. Porozmawiałyśmy o tym, czy taniec jest w pierwszej kolejności pracą z emocjami, czy z ciałem. Aga wprowadziła mnie w świat reżyserii ruchu, tworzenia choreografii i ruchu scenicznego dla modelek czy aktorek na planie. W niezwykle wrażliwy i samoświadomy sposób opowiedziała także o własnej praktyce tanecznej, metodzie Lowena i Labana oraz swoim bogatym świecie wewnętrznym. Zapraszam Was do odsłuchu, jeśli szukacie ruchowej inspiracji!
Jeżeli podobają się Wam moje treści i chcielibyście wspierać rozwój Sznurowadeł, możecie dołączyć do grona Matronek i Patronów na Patronite. Szczegóły znajdziecie na moim profilu: https://patronite.pl/sznurowadla-mysli/
Instagram Agi: https://www.instagram.com/aga.cojestcrew/
Kurs Agi: http://tancerz.sklepzkompetencjami.pl/
Wideo, w którym możecie zobaczyć, jak Aga pracuje jako reżyserka ruchu - jak dla mnie jest zjawiskowa: https://vimeo.com/292082856
Movement Direction: https://movementdirection.com/
Ukłony i podziękowania za realizację dźwięku należą się niezastąpionemu Piotrowi Sz.
Treści uzupełniające znajdziecie na moim Instagramie: https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
Sznurowadeł możecie posłuchać na: Spotify, Apple Podcasts, YouTube, Google Podcasts, Anchor, Breaker, Overcast, PocketCasts i RadioPublic.
1/25/2021 • 50 minutes, 39 seconds
Z Joanną Jurgą o zmysłowym designie i podróżach w kosmos
Jak zmysły wpływają na nasz odbiór rzeczywistości i danej przestrzeni? Czy dobry projektant bazuje na emocjach i procesach poznawczych? Na co warto zwracać uwagę projektując przestrzeń dla astronautów? I czego mogą nauczyć nas podróże w kosmos?
Na te i wiele innych pytań odpowiedziała Joanna Jurga, czyli projektantka przestrzeni i produktu, innowatorka, wykładowczyni na School of Form Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Jo specjalizuje się w budowaniu poczucia bezpieczeństwa w przestrzeni, co jest szczególnie istotne w kontekście przebywania w izolacji. Z tej rozmowy dowiecie się: jak świadomie urządzić swoje mieszkanie czy biuro, aby zharmonizować wszystkie zmysły, dlaczego projektanci wcale nie traktują użytkowników jak idiotów, czego może nauczyć nas przestrzeń kosmiczna i co ma do tego wszystkiego dobra jakość snu.
Strona Joanny: http://joannajurga.com/
Instagram Joanny: https://www.instagram.com/jojurga/
Publikacja „9 lekcji uważności by Jo Jurga": https://www.lodzdesign.com/assets/Uploads/9-LEKCJI-UWAZNOSCI-BY-JO-JURGA.pdf
Webinar Joanny na temat wpływu projektowania na zmysły człowieka: https://www.swps.pl/strefa-designu/wydarzenia/530-webinar/22827-wplyw-projektowania-na-zmysly-czlowieka
Ukłony i podziękowania za realizację dźwięku należą się niezastąpionemu Piotrowi Sz.
Treści uzupełniające znajdziecie na moim Instagramie: https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
Jeżeli podobają Ci się moje treści i chcesz wspierać dalszy rozwój Sznurowadeł, możesz dołączyć do zacnego grona Matronek i Patronów na Patronite. Szczegóły znajdziesz na moim profilu: https://patronite.pl/sznurowadla-mysli/
Sznurowadeł możecie posłuchać na: Spotify, Apple Podcasts, YouTube, Google Podcasts, Anchor, Breaker, Overcast, PocketCasts i RadioPublic.
1/11/2021 • 49 minutes, 20 seconds
O doświadczaniu piękna
Czym jest doświadczenie estetyczne i aktywność autoteliczna? Co daje mi obcowanie z pięknem na co dzień? I dlaczego robienie rzeczy dla nich samych jest tak ważne?
Pozornie podsumowujący odcinek, a jednak nie do końca. Podzieliłam się swoimi przemyśleniami na temat doświadczania piękna w różnych sferach mojego życia. I nie mam tu na myśli tylko literalnego piękna, ale także emocjonalnego i nieco metafizycznego. Nawiązuję miejscami do Arystotelesa, bo to w końcu rozważania z gatunku filozoficznych. Pozostaję jednak blisko osobistych doświadczeń, a z dala od wykładania akademickiej wiedzy. W tym wszystkim nie pomijam siły wrażliwości, uważności i dziecięcej ciekawości świata. Zapraszam do odsłuchu!
Ukłony i podziękowania za realizację dźwięku należą się niezastąpionemu Piotrowi Sz.
Treści uzupełniające znajdziecie na moim Instagramie: https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
Jeżeli podobają Ci się moje treści i chcesz wspierać dalszy rozwój Sznurowadeł, możesz dołączyć do zacnego grona Matronek i Patronów na Patronite. Szczegóły znajdziesz na moim profilu: https://patronite.pl/sznurowadla-mysli/
Sznurowadeł możecie posłuchać na: Spotify, Apple Podcasts, YouTube, Google Podcasts, Anchor, Breaker, Overcast, PocketCasts i RadioPublic.
12/28/2020 • 17 minutes, 54 seconds
Z Kingą Rajchel o wspieraniu osób z zaburzeniami psychicznymi
Jak wspierać osoby doświadczające zaburzeń lękowych lub nastroju? Czego absolutnie nie robić? Po czym rozpoznać atak paniki lub zespół lęku uogólnionego? I jak dobrać odpowiednią psychoterapię?
Porozmawiałam z Kingą Rajchel, psycholożką specjalizującą się w diagnozie psychologicznej w praktyce klinicznej i psychoterapeutką w trakcie Szkoły Psychoterapii Poznawczo–Behawioralnej na Uniwersytecie SWPS. Szczególnie w okresie okołoświątecznym, dostrzegam ogromną potrzebę rozjaśnienia kwestii mądrego i świadomego wsparcia bliskich nam osób. Kinga wytłumaczyła mi, na czym polega współczesna diagnoza psychologiczna i jak model ABC może pomóc nam w radzeniu sobie z utrwalonymi przekonaniami czy natrętnymi myślami.
Jeżeli kiedykolwiek byliście świadkami ataku paniki i nie wiedzieliście, jak się zachować, albo może weszliście w bliską relację z kimś, kto doświadczał lęku czy depresji i nie potrafiliście mu pomóc (jednocześnie chroniąc swoje zdrowie psychiczne), to ta rozmowa dostarczy Wam realnych narzędzi do radzenia sobie z takimi sytuacjami w przyszłości. Zapraszam do odsłuchu!
Ukłony i podziękowania za realizację dźwięku należą się niezastąpionemu Piotrowi Sz.
Strona Kingi: https://kingarajchel.pl/
Instagram Kingi: https://www.instagram.com/kinga.rajchel/
Instagram Therapify: https://www.instagram.com/therapify/?hl=pl
Podcast Kingi: https://open.spotify.com/show/7fwNJj6gGTblxvhG8XAs4i
Marshall B. Rosenberg - „Porozumienie bez przemocy. O języku życia"
Karty Geometria Pytań - https://geometriapytan.pl/
„9 lekcji uważności by Jo Jurga" - https://www.lodzdesign.com/assets/Uploads/9-LEKCJI-UWAZNOSCI-BY-JO-JURGA.pdf
Treści uzupełniające znajdziecie na moim Instagramie: https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
Jeżeli podobają Ci się moje treści i chcesz wspierać dalszy rozwój Sznurowadeł, możesz dołączyć do zacnego grona Matronek i Patronów na Patronite. Szczegóły znajdziesz na moim profilu: https://patronite.pl/sznurowadla-mysli/
Sznurowadeł możecie posłuchać na: Spotify, Apple Podcasts, YouTube, Google Podcasts, Anchor, Breaker, Overcast, PocketCasts i RadioPublic.
12/14/2020 • 1 hour, 8 minutes, 18 seconds
Z dr Joanną Podgórską o wpływie emocji na pracę mózgu
Czy zamartwianie się może realnie szkodzić konkretnym strukturom mózgu? Jak nauka gry na instrumencie wspiera naszą neuroplastyczność? Co praktyka mindfulness robi z naszym układem nerwowym? I czy dbając o nasze emocje i relacje społeczne możemy wzmocnić działanie układu immunologicznego?
Porozmawiałam z chodzącą neuroencyklopedią, czyli dr Asią Podgórską, która specjalizuje się w biochemii, neurochemii i neurobiologii. Asia popularyzuje naukę w mediach społecznościowych, jednocześnie aktywnie działając naukowo, wykładając na warszawskim SWPSie i pisząc bloga. Wyszedł nam niezwykle merytoryczny odcinek - sięgnijcie po kartkę i długopis, bo Asia w niezwykle przystępny, ale esencjonalny sposób naświetliła najważniejsze kwestie dotyczące połączenia między naszymi emocjami, a prawidłowym funkcjonowaniem mózgu. Jeżeli chcecie wiedzieć, jak realnie zadbać o swoją koncentrację, długowieczność, odporność, sen i zdolności poznawcze, odsyłam do tej fascynującej rozmowy!
Asia na Instagramie: https://www.instagram.com/joanpodgorska/
Blog Asi: https://www.joanpodgorska.com/
Obiecane tytuły z odcinka:
Robert M. Sapolsky - „Dlaczego zebry nie mają wrzodów? Psychofizjologia stresu"
Jak nie umrzeć? - „Stres, skóra i starzenie. Co je łączy? (więcej niż myślisz)"
Eckhart Tolle - „Potęga teraźniejszości"
Victor E. Frankl - „Człowiek w poszukiwaniu sensu"
Badanie o powtarzającym się negatywnym myśleniu (RNT) jako czynniku generującym ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera (rozwój zmian neurotoksycznych w mózgu i szybszy progres choroby) („Repetitive negative thinking is associated with amyloid, tau, and cognitive decline") - https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32508019/
Jon Kabat-Zinn - „Medytacja to nie to, co myślisz"
Matthew Walker - „Dlaczego śpimy. Odkrywanie potęgi snu i marzeń sennych"
Ukłony i podziękowania za realizację dźwięku należą się niezastąpionemu Piotrowi Sz.
Treści uzupełniające znajdziecie na moim Instagramie: https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
Jeżeli podobają Ci się moje treści i chcesz wspierać dalszy rozwój Sznurowadeł, możesz dołączyć do zacnego grona Matronek i Patronów na Patronite. Szczegóły znajdziesz na moim profilu: https://patronite.pl/sznurowadla-mysli/
Sznurowadeł możecie posłuchać na: Spotify, Apple Podcasts, YouTube, Google Podcasts, Anchor, Breaker, Overcast, PocketCasts i RadioPublic.
11/30/2020 • 57 minutes, 32 seconds
Sztuka odpuszczania
Dlaczego warto odpuszczać? Co jest nie tak z gloryfikacją wiecznej produktywności i efektywności? I co dobrego wynika z pozostawania w strefie komfortu?
W kolejnej, solowej odsłonie Sznurowadeł pochyliłam się nad tematem odpuszczania. Bycie czułym i wyrozumiałym dla siebie jest dla mnie szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym, kiedy towarzyszy mi większa wrażliwość na bodźce i potrzeba introspekcji. Ten odcinek ukoi wasze nerwy i pozwoli zadomowić się w cieple wyrozumiałości wobec własnych ograniczeń. To oda do zwolnienia i apel o pozostawanie w kontakcie ze swoimi potrzebami.
Wspomniany przeze mnie audiobook: Brené Brown - „The power of vulnerability"
Ukłony i podziękowania za realizację dźwięku należą się niezastąpionemu Piotrowi Sz.
Treści uzupełniające znajdziecie na moim Instagramie: https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
Jeżeli podobają Ci się moje treści i chcesz wspierać dalszy rozwój Sznurowadeł, możesz dołączyć do zacnego grona Matronek i Patronów na Patronite. Szczegóły znajdziesz na moim profilu: https://patronite.pl/sznurowadla-mysli/
Sznurowadeł możecie posłuchać na: Spotify, Apple Podcasts, YouTube, Google Podcasts, Anchor, Breaker, Overcast, PocketCasts i RadioPublic.
11/16/2020 • 16 minutes, 52 seconds
Z Martą Niedźwiecką o relacjach i seksie w duchu slow
Jak budować świadome relacje? Dlaczego miłość jest przereklamowana? O co właściwie chodzi ze spowolnieniem w łóżku i czy mężczyznom też trudno osiągać emocjonalny orgazm?
Od narcystycznych typów, aż po współczesne księżniczki - porozmawiałam z terapeutką seksualności i relacji oraz psycholożką, Martą Niedźwiecką, o wszystkim, co składa się na budowanie świadomych relacji. Marta podzieliła się swoim wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu terapii i zaserwowała (dość dobitnie) dużo niezwykle przydatnych wniosków. Mam nadzieję, że po tym odcinku wszyscy zastanowimy się dwa razy zanim wpadniemy na pomysł, by naprawiać swoich partnerów czy partnerki. Zapraszam do niezwykle merytorycznej i mądrej rozmowy!
Ukłony i podziękowania za realizację dźwięku należą się niezastąpionemu Piotrowi Sz.
Podcast Marty "O Zmierzchu": https://open.spotify.com/show/1LcGkVDeUGF2mET1uAQTis
Książka Marty "Slow sex. Uwolnij miłość": https://niedzwiecka.net/ksiazka-slow-sex/
Treści uzupełniające znajdziecie na moim Instagramie: https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
Jeżeli podobają Ci się moje treści i chcesz wspierać dalszy rozwój Sznurowadeł, możesz dołączyć do zacnego grona Matronek i Patronów na Patronite. Szczegóły znajdziesz na moim profilu: https://patronite.pl/sznurowadla-mysli/
Sznurowadeł możecie posłuchać na: Spotify, Apple Podcasts, YouTube, Google Podcasts, Anchor, Breaker, Overcast, PocketCasts i RadioPublic.
11/2/2020 • 1 hour, 3 minutes, 5 seconds
Z Karoliną Sobańską o poczuciu własnej wartości, samotności i marzeniach
Czy praca w mediach społecznościowych to samotna profesja? Jak budować mocne poczucie własnej wartości? Jak oduczyć się schematów i zacząć marzyć własne marzenia? I czego można nauczyć się o sobie podróżując solo?
Porozmawiałam z królową holistycznego życia, Karoliną Sobańską, czyli YouTuberką i autorką podcastu o zdrowiu, ekologii i świadomym życiu. Karolina podzieliła się bardzo osobistymi przemyśleniami, o których nigdy wcześniej nie mówiła na swoich kanałach. Nasza rozmowa, pomimo dużej ilości śmiechu, była bardzo wzruszająca, miejscami trudna i niezwykle szczera. Jeżeli interesuje Was, co kryje się za kulisami pracy w mediach społecznościowych i chcielibyście lepiej poznać wrażliwą naturę Karoliny, ten odcinek będzie strzałem w dziesiątkę.
Kanał Karoliny na YouTubie: https://www.youtube.com/user/KarolinaSobanska
Podcast Karoliny: https://open.spotify.com/show/4dsMfY7QEcSuPuFEXSUxEW
E-book Karoliny „Holistyczne pozdrowienia": https://karolinasobanska.com/produkt/holi/
Programy i warsztaty Lacy Phillips: https://tobemagnetic.com/
Podcast Lacy „Expanded": https://open.spotify.com/show/2B1ZemTinqpXMfH8vy6zzk?si=VrvQSQJjR_-XFlyR1PZ8Dw
Treści uzupełniające znajdziecie na moim Instagramie: https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
Jeżeli podobają Ci się moje treści i chcesz wspierać dalszy rozwój Sznurowadeł, możesz dołączyć do zacnego grona Matronek i Patronów na Patronite. Szczegóły znajdziesz na moim profilu: https://patronite.pl/sznurowadla-mysli/
Sznurowadeł możecie posłuchać na: Spotify, Apple Podcasts, YouTube, Google Podcasts, Anchor, Breaker, Overcast, PocketCasts i RadioPublic.
10/19/2020 • 1 hour, 6 minutes, 9 seconds
Kobiece przyjaźnie
Po dłuższej przerwie wracam do Was w wersji solowej. Tym razem opowiedziałam o tym, jak relacje z kobietami ewoluowały w moim życiu - od przepełnionych zazdrością i rywalizacją, aż po wspierające i umacniające przyjaźnie. Zapraszam Was do odsłuchu nieco krótszego, lecz dużo bardziej intymnego odcinka.
Treści uzupełniające znajdziecie na moim Instagramie: https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
Jeżeli podobają Ci się moje treści i chcesz wspierać dalszy rozwój Sznurowadeł, możesz dołączyć do zacnego grona Matronek i Patronów na Patronite. Szczegóły znajdziesz na moim profilu: https://patronite.pl/sznurowadla-mysli/
Sznurowadeł możecie posłuchać na: Spotify, Apple Podcasts, YouTube, Google Podcasts, Anchor, Breaker, Overcast, PocketCasts i RadioPublic.
10/12/2020 • 16 minutes, 38 seconds
Z Natalią Miedziak-Skonieczną o cielesnej fotografii i kartach wewnętrznej przemiany
Jak oswajać nagość? Skąd bierze się wstyd wokół ludzkiego ciała? Czy da się dzielić pracę i życie z równie kreatywnym partnerem? I jak wyglądałoby spotkanie osoby, którą mogłabym być, z tą, którą jestem?
Porozmawiałam z Natalią Miedziak-Skonieczną - fotografką, autorką projektu „Ciałobrazy" i kart wewnętrznej przemiany, czyli Geometrii Pytań. Natalia z ogromną akceptacją opowiedziała mi o swojej relacji z ciałem i nagością. Podzieliła się też pytaniami, które pozwalają jej lepiej zrozumieć siebie i żyć w większej zgodzie z własną intuicją. Zapraszam z całego serca do odsłuchu naszej rozmowy, jeżeli ciekawi Was, co chodzi po głowie tej wrażliwej i mądrej kobiecie!
Fotografie Natalii: https://nataliamiedziak.pl/
„Ciałobrazy": https://cialobrazy.com/
Karty Geometria Pytań: https://geometriapytan.pl/
Treści uzupełniające znajdziecie na moim Instagramie: https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
Jeżeli podobają Ci się moje treści i chcesz wspierać dalszy rozwój Sznurowadeł, możesz dołączyć do zacnego grona Matronek i Patronów na Patronite. Szczegóły znajdziesz na moim profilu: https://patronite.pl/sznurowadla-mysli/
Sznurowadeł możecie posłuchać na: Spotify, Apple Podcasts, YouTube, Google Podcasts, Anchor, Breaker, Overcast, PocketCasts i RadioPublic.
10/5/2020 • 41 minutes, 7 seconds
Z Eli Wierkowską o praktyce uważności i detoksie dopaminowym
Czy jazda samochodem może być medytacją? Czy warto robić mniej, ale uważniej? I dlaczego detoks, zarówno jedzeniowy, jak i od mediów społecznościowych, jest tak ważny?
Porozmawiałam z Eli Wierkowską, nauczycielką jogi i medytacji, na tematy związane z szeroko pojętą uważnością. Eli podzieliła się własnymi przepisami na równowagę w życiu, bycie w kontakcie ze swoimi potrzebami i samoakceptację. Jeżeli ciekawi Was, jak można lepiej zadbać o spokój ducha i ciała, to kojące słowa Eli na pewno przyniosą Wam dużo rozwiązań!
Kanał Eli na YouTubie: https://www.youtube.com/channel/UCRZ3g1sUHp6cj87y1FE1YEQ
Wyjazdy i warsztaty z Eli: https://www.facebook.com/NomadYogaHouse/
Treści uzupełniające znajdziecie na moim Instagramie: https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/?hl=pl
Sznurowadeł możecie posłuchać na: Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts, Anchor, Breaker, Overcast, PocketCasts i RadioPublic.
9/21/2020 • 1 hour, 1 minute, 7 seconds
Z Pauliną Klepacz o seksualności, masturbacji i orgazmach
Czy pornografia może być etyczna? Jak można przedefiniować koncept utraty dziewictwa? Dlaczego masturbacja jest tak ważna w utrzymywaniu zdrowego życia seksualnego? I czy seks bez orgazmu może być satysfakcjonujący?
W dziesiątym odcinku podcastu porozmawiałam z Pauliną Klepacz, redaktorką naczelną magazynu feministyczno-erotycznego G'rls ROOM, autorką książek o seksualności, e-booka o seksualnych debiutach i podcastu "samoMIŁOŚĆ". Paulina w niezwykle ciekawy i otwarty sposób odczarowała wiele mitów i zastanych stereotypów na temat ludzkiej seksualności. Jeżeli zależy Wam na świadomym budowaniu satysfakcji w seksie (zarówno w relacji, jak i solo) to koniecznie posłuchajcie naszej rozmowy!
Paulinę znajdziecie na Instagramie: https://www.instagram.com/paulina_klepacz/?hl=pl
Magazyn G'rls ROOM: http://www.girlsroom.pl/
Podcast Pauliny "samoMIŁOŚĆ": https://open.spotify.com/show/3fd7qiWhpxC2SDbEilHkQR
E-book Pauliny "#Ten pierwszy raz. Poznaj swoją seksualność": https://how2.shop/produkt/ten-pierwszyraz-poznaj-swoja-seksualnosc/
Książka Pauliny i Karoliny Cwaliny-Stępniak "#Girlstalk. Dziewczyny, rozmowy, życie": https://sensus.pl/ksiazki/girlstalk-dziewczyny-rozmowy-zycie-karolina-cwalina-stepniak-paulina-klepacz,girlst.htm#format/d
Treści uzupełniające znajdziecie na moim Instagramie: https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
Jeżeli podobają Ci się moje treści i chcesz wspierać dalszy rozwój Sznurowadeł, możesz dołączyć do zacnego grona Matronek i Patronów na Patronite. Szczegóły znajdziesz na moim profilu: https://patronite.pl/sznurowadla-mysli/
Sznurowadeł możecie posłuchać na: Spotify, Apple Podcasts, YouTube, Google Podcasts, Anchor, Breaker, Overcast, PocketCasts i RadioPublic.
9/7/2020 • 54 minutes, 11 seconds
Z Michałem Pasterskim o psychodelikach i Systemie Wewnętrznej Rodziny
Co może nam dać doświadczenie psychodeliczne i jak się do niego przygotować? Jaką rolę gra psychoterapia w integracji tego doświadczenia? Od których psychodelików najlepiej zacząć? Dla kogo psychodeliki nie są najlepszym pomysłem? I co daje mikrodawkowanie?
Na te pytania i wiele więcej odpowiedział Michał Pasterski, którego nie trzeba chyba nikomu przedstawiać - psychoterapeuta i ekspert od terapii IFS, założyciel Life Architect i Fundacji Świadoma Edukacja, autor książki, bloga, szkoleń online i człowiek o niezwykłym spokoju. Michał podzielił się swoją ogromną wiedzą na temat psychodelików i psychoterapii wspomaganej psychodelikami. Opowiedział o modelu Systemu Wewnętrznej Rodziny (IFS) i tym, jak można użyć lekcji płynących z tego modelu w doświadczeniu psychodelicznym.
Jeżeli zainteresowały Was słowa Michała i chcecie poczytać więcej to zapraszam na jego bloga, którego czyta ponad 1 mln osób rocznie: https://michalpasterski.pl/
Książka Michała „Insight. Droga do mentalnej dojrzałości”: https://www.ksiazkainsight.pl/
Fanpage Michała na Facebooku: https://www.facebook.com/michalpasterski/
Treści uzupełniające znajdziecie na moim Instagramie: https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
Jeżeli podobają Ci się moje treści i chcesz wspierać dalszy rozwój Sznurowadeł, możesz dołączyć do zacnego grona Matronek i Patronów na Patronite. Szczegóły znajdziesz na moim profilu: https://patronite.pl/sznurowadla-mysli/
Sznurowadeł możecie posłuchać na: Spotify, Apple Podcasts, YouTube, Google Podcasts, Anchor, Breaker, Overcast, PocketCasts i RadioPublic.
8/17/2020 • 1 hour, 2 minutes, 47 seconds
Z Joanną Jurgą o śmierci i przemijaniu
Jak świadomie podejść do przemijania? Dlaczego w naszej kulturze tabuizuje się temat śmierci? Czym różni się kultura społeczeństw wschodnich, które z szacunkiem i pietyzmem podchodzą do rytuału pochówku, od zindywidualizowanej kultury zachodu?
Na te i wiele innych pytań odpowiedziała Joanna Jurga, kobieta wielu talentów, która współprowadzi Instytut Dobrej Śmierci. Joanna zajmuje się także projektowaniem produktów i przestrzeni, designem, architekturą, medytacją, praktykuje też buddyzm, wykłada na uczelni, jeździ na motocyklu i jest dumną analogową astronautką - otwartość i ciekawość świata tej kobiety nie zna żadnych konwencjonalnych granic! Zapraszam Was do odsłuchania tego odcinka!
Jeżeli zainteresowały Was słowa Joanny, to sprawdźcie jej Instagram: https://www.instagram.com/jojurga/ oraz konto Instytutu: https://www.instagram.com/instytut_dobrej_smierci/
Treści uzupełniające znajdziecie na moim Instagramie: https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
Jeżeli podobają Ci się moje treści i chcesz wspierać dalszy rozwój Sznurowadeł, możesz dołączyć do zacnego grona Matronek i Patronów na Patronite. Szczegóły znajdziesz na moim profilu: https://patronite.pl/sznurowadla-mysli/
Sznurowadeł możecie posłuchać na: Spotify, Apple Podcasts, YouTube, Google Podcasts, Anchor, Breaker, Overcast, PocketCasts i RadioPublic.
8/3/2020 • 40 minutes, 36 seconds
Z Karoliną Chudek o życiu w zgodzie z naturą i siostrzeństwie
Co ma cykliczność natury do cykliczności naszego życia? Czy da się odnaleźć szczęście w sobie i akceptować rzeczywistość jako nieustanny ruch i zmianę, zamiast przywiązywać się do tego, co nam się przydarza? Jak być w kontakcie ze swoją prawdą, intuicją i dziką kobietą? Na te pytania próbowałyśmy odpowiedzieć z Karoliną Chudek z Sisterhood And Sun. Karolina opowiedziała m.in. o tym, jak postrzega siostrzeństwo i kobiecą energię, a także o sile medytacji i akceptowaniu zmian, nie traktowaniu decyzji jako ostatecznych i szanowaniu matki natury.
Jeżeli zainspirowały Was słowa Karoliny to zapraszam na jej profil na Instagramie - Sisterhood And Sun: https://www.instagram.com/sisterhoodandsun/?hl=pl
Treści uzupełniające znajdziecie na moim Instagramie: https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
Jeżeli podobają Ci się moje treści i chcesz wspierać dalszy rozwój Sznurowadeł, możesz dołączyć do zacnego grona Matronek i Patronów na Patronite. Szczegóły znajdziesz na moim profilu: https://patronite.pl/sznurowadla-mysli/
Sznurowadeł możecie posłuchać na: Spotify, Apple Podcasts, YouTube, Google Podcasts, Anchor, Breaker, Overcast, PocketCasts i RadioPublic.
7/20/2020 • 39 minutes, 25 seconds
Z Kają Gołuchowską o angażowaniu się i poszukiwaniu
Porozmawiałam z Kają Gołuchowską, autorką podcastu "Kajam się", współtwórczynią społeczności "Dziewczyny maszyny" i niezwykle inspirującą osobą, o angażowaniu się w rzeczy ważne i wiecznym poszukiwaniu tego, co akurat z nami rezonuje. Udało nam się poruszyć tematy kreowania własnej ścieżki zawodowej, walczenia z szufladkowaniem, ale też docierania do ludzi o innych poglądach. Mam nadzieję, że znajdziecie w tej rozmowie wartość i dawkę inspiracji do tego, aby przestać się starać, a zacząć angażować w rzeczy, które Was ekscytują i są dla Was istotne.
Jeżeli jesteście ciekawi treści Kai, to zapraszam Was na jej Instagram: https://www.instagram.com/kajagoluchowska/ oraz do podcastu "Kajam się": https://open.spotify.com/show/7FpOFHOs16Knf8Zj68uDUy. Z kolei piszącym dziewczynom koniecznie polecam zajrzeć do grupy "Dziewczyny maszyny": https://www.facebook.com/groups/916791685437459/
Treści uzupełniające znajdziecie na moim Instagramie: https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
Jeżeli podobają Ci się moje treści i chcesz wspierać dalszy rozwój Sznurowadeł, możesz dołączyć do zacnego grona Matronek i Patronów na Patronite. Szczegóły znajdziesz na moim profilu: https://patronite.pl/sznurowadla-mysli/
Sznurowadeł możecie posłuchać na: Spotify, Apple Podcasts, YouTube, Google Podcasts, Anchor, Breaker, Overcast, PocketCasts i RadioPublic.
7/6/2020 • 49 minutes, 1 second
Z Joanną Keler o tożsamości i intuicji
Zapraszam Was do pierwszego odcinka Sznurowadeł w takiej formie, bo w duecie! Miałam ogromną przyjemność porozmawiać z Asią Keler, autorką podcastu świadomego społecznie „Chcemy całego życia", a prywatnie bliską mi osobą. Poruszyłyśmy temat tożsamości i budowania własnego ja w oparciu o intuicję i swoje wartości. Zbadałyśmy nasze doświadczenia z podejmowaniem decyzji na podstawie oczekiwań innych osób. Podzieliłyśmy się przemyśleniami na temat definiowania się i spróbowałyśmy (choć nie było to łatwe) odpowiedzieć na pytanie: Kim jesteś?
Jeżeli spodobała Wam się nasza rozmowa i jesteście ciekawi treści Asi, to koniecznie posłuchajcie jej podcastu: https://open.spotify.com/show/3F7vKt3jmzIgmYwWhUKSJ9
Treści uzupełniające znajdziecie na moim Instagramie: https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
Jeżeli podobają Ci się moje treści i chcesz wspierać dalszy rozwój Sznurowadeł, możesz dołączyć do zacnego grona Matronek i Patronów na Patronite. Szczegóły znajdziesz na moim profilu: https://patronite.pl/sznurowadla-mysli/
Sznurowadeł możecie posłuchać na: Spotify, Apple Podcasts, YouTube, Google Podcasts, Anchor, Breaker, Overcast, PocketCasts i RadioPublic.
6/22/2020 • 37 minutes, 36 seconds
Przynależność do grupy jako warunek szczęścia
W kolejnym odcinku Sznurowadeł myśli pochyliłam się nad zjawiskiem przynależności do grupy. Zadałam sobie pytanie, czy tworzenie społeczności nadaje życiu sens? Na podstawie własnych doświadczeń z mieszkaniem w paru krajach, przestudiowałam swoją historię z poszukiwaniem grupy, która odzwierciedlałaby moje wartości i pozwalałaby poczuć mi się w danym miejscu jak w domu. Ten odcinek ma charakter czysto refleksyjny. Zachęcam Was do dzielenia się własnymi historiami na temat tworzenia społeczności i inwestowania w więzi społeczne w kontekście budowania długotrwałego poczucia szczęścia.
Treści uzupełniające znajdziecie na moim Instagramie: https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
Jeżeli podobają Ci się moje treści i chcesz wspierać dalszy rozwój Sznurowadeł, możesz dołączyć do zacnego grona Matronek i Patronów na Patronite. Szczegóły znajdziesz na moim profilu: https://patronite.pl/sznurowadla-mysli/
Sznurowadeł możecie posłuchać na: Spotify, Apple Podcasts, YouTube, Google Podcasts, Anchor, Breaker, Overcast, PocketCasts i RadioPublic.
6/8/2020 • 12 minutes, 27 seconds
Stres pozbawiający małych przyjemności
Dziś pochyliłam się nad stresem, który zawiera w sobie emocje takie jak lęk, frustracja, złość czy żal. Spróbowałam przybliżyć Wam kontrastujące ze sobą perspektywy na radzenie sobie ze stresem. Opowiedziałam o tym, w jaki sposób stres pozbawia nas małych przyjemności życia - takich jak pierwsza randka czy wystąpienia sceniczne. Opowiadając o stresie i technikach radzenia sobie z nim, chciałam uwrażliwić Was na to, by nie uciekać przed tym odczuciem. Nie zgadzam się także na gloryfikowanie stresu w wiecznie pędzącym i zapracowanym świecie. W tym odcinku przytaczam także słowa eksperta, Wojciecha Eichelbergera, który mądrze wypowiada się na ten temat. Jeżeli interesuje Was jego psychologiczna perspektywa na stres, to możecie przeczytać całość artykułu, na który powołuję się w tym odcinku: https://wojciecheichelberger.pl/metoda-8xo/
Treści uzupełniające znajdziecie na moim Instagramie: https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
Jeżeli podobają Ci się moje treści i chcesz wspierać dalszy rozwój Sznurowadeł, możesz dołączyć do zacnego grona Matronek i Patronów na Patronite. Szczegóły znajdziesz na moim profilu: https://patronite.pl/sznurowadla-mysli/
Sznurowadeł możecie posłuchać na: Spotify, Apple Podcasts, YouTube, Google Podcasts, Anchor, Breaker, Overcast, PocketCasts i RadioPublic.
5/31/2020 • 11 minutes
Lęk przed tym, co będzie
Drugi odcinek podcastu poświęcony jest emocji, jaką jest lęk. Dzielę się różnymi perspektywami na temat odczuwania lęku, ale też badam jego przełożenie na podejmowanie decyzji. Z jednej strony lęk paraliżuje przed podjęciem właściwej decyzji, w obawie przed opinią innych ludzi. Z drugiej strony jednak, przybliża nas do słuchania intuicji i pozwala lepiej zrozumieć własne potrzeby.
Treści uzupełniające znajdziecie na moim Instagramie: https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
Jeżeli podobają Ci się moje treści i chcesz wspierać dalszy rozwój Sznurowadeł, możesz dołączyć do zacnego grona Matronek i Patronów na Patronite. Szczegóły znajdziesz na moim profilu: https://patronite.pl/sznurowadla-mysli/
Sznurowadeł możecie posłuchać na: Spotify, Apple Podcasts, YouTube, Google Podcasts, Anchor, Breaker, Overcast, PocketCasts i RadioPublic.
5/24/2020 • 11 minutes, 36 seconds
Tęsknota za tym, co było
W pierwszym odcinku podcastu Sznurowadła myśli pochyliłam się nad tęsknotą. Uniwersalna emocja, która zazwyczaj osadzona jest w przeszłości. Na pierwszy rzut oka przywodzi na myśl nostalgię i poczucie straty. W końcu tęsknimy za czymś, co było i już nie wróci. Z drugiej strony, tęsknota może mieć przełożenie na nasze życie tu i teraz. Słuchając jej podpowiedzi, uświadamiamy sobie czego brakuje nam obecnie. Ucząc się od tej emocji, zyskujemy cenną lekcję. Przede wszystkim pozwala nam na lepsze zrozumienie własnych potrzeb. Dlatego pomimo negatywnego nacechowania, tęsknota w moim rozumieniu to pozytywna emocja-nauczyciel. Otwiera nam głowę i naświetla, co wymaga zmiany.
Treści uzupełniające znajdziecie na moim Instagramie: https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
Jeżeli podobają Ci się moje treści i chcesz wspierać dalszy rozwój Sznurowadeł, możesz dołączyć do zacnego grona Matronek i Patronów na Patronite. Szczegóły znajdziesz na moim profilu: https://patronite.pl/sznurowadla-mysli/
Sznurowadeł możecie posłuchać na: Spotify, Apple Podcasts, YouTube, Google Podcasts, Anchor, Breaker, Overcast, PocketCasts i RadioPublic.