V podcaste "Prečo práve oni?" predstavujeme príbehy úspešných slovenských podnikateľov zo súťaže EY Podnikateľ roka. Podcast vychádza každú stredu a moderuje ho Adela Vinczeová. Prihláste sa alebo nominujte príbeh podnikateľa zo svojho okolia do 15-teho ročníka súťaže EY Podnikateľ roka na stránke eypodnikatelroka.sk.
Znižujú energetickú náročnosť budov: Mladej generácii to nie je jedno
Spoločnosť KOOR s.r.o je najväčšou slovenskou spoločnosťou poskytujúcou energetické služby. Vznikla v roku 2010 a odvtedy sa zaoberá realizáciou projektov, ktorými znižuje energetickú náročnosť budov a zvyšuje efektívnosť teplárenských zariadení.
Medzi náplň ich práce patrí komplexná správa budov, okrem tepla sa v budovách pozerajú aj na chlad, osvetlenie, okná či nátery.
“Snažíme sa budovu pochopiť, nepozeráme sa len na nejaké technologické zariadenie, ktoré ideme vymeniť a ktoré by malo fungovať lepšie ako jeho predchodca,” hovoria Milan Orlovský a Branislav Koreň v podcaste.
“Mladej generácii to nie je jedno. Vo firme máme veľmi veľa zamestnancov pod 35 rokov a keď prídu z vysokých škôl, veľmi sa tešia, lebo otvoria oči, pozerajú, ako projekty prevádzkujeme, čo všetko sa dá spojiť, ako to funguje, aká symbióza môže byť medzi technologickými zariadeniami napríklad na strechách a ako je to všetko prepojené. Dáva im to zmysel, že si predstavy, ktoré mali na vysokej škole, zhmotnia.”
Ako reagujú ľudia na to, že budúcnosť bude zelenšia? Ako sa k zeleným témam stavajú ich mladí zamestnanci? Na ktorú budovu v ich správe sú najviac hrdí? V čom Branislavovi a Milanovi vyhovuje, že sú od seba odlišní? Aké sú rozdiely medzi trhmi u nás, v Česku či v Maďarsku? Aký je rozdiel v kotolniach v súčasnosti oproti minulosti?
Aj to sa dozviete v podcaste Prečo práve oni?, kde predstavujeme príbehy úspešných slovenských podnikateľov zo súťaže EY Podnikateľ roka. Podcast vychádza každú stredu a moderuje ho Adela Vinczeová.
6/18/2024 • 43 minutes, 59 seconds
Kvôli nedostatočnej praxi ju nikde nechceli prijať, dnes vlastní úspešnú firmu Facederma
“Nikde ma nechceli prijať, lebo som nemala dostatočnú prax, tak som si povedala, asi som fakt pripravená na to podnikanie. Nie je iná možnosť," hovorí Vierka Ondríková, majiteľka firmy FACEDERMA.
Tá si pôvodne najskôr založila len kozmetický salón v skromných podmienkach, keďže vedľa jej salónu bolo kaderníctvo, z ktorého bolo neustále počuť hukot fénov. Rozhodla sa preto ponúkať svojim zákazníčkam slúchadlá.
“Potrebovala som sa nevzdať a niečo s tým urobiť. Manžel je IT-čkár, vybavil nás slúchadlami a potom tam u mňa zákazníčky pokojne spali,” opisuje svoje začiatky v klinike Facederma Ondríková, ktorá svoj kozmetický salón zdokonaľovala a časom založila aj rovnomennú značku pleťovej kozmetiky, kde si začala miešať vlastné kozmetické produkty.
“Spojili sme hlavne mozgy dobrých chemikov, ktorí pracovali pre veľké značky, priviedli sme ich naspäť zo zahraničia na Slovensko a naozaj sú úžasní,” spomína Ondríková, ktorá úzko spolupracuje s obchodnou agentúrou Dealfactory, ktorú vedia Katarína Šimková.
“Pre mňa je to o budovaní vzťahov. A tie vzťahy sú dôležité naprieč všetkým, čo robíme. Čiže obchod je vlastne všade. Či už predávame svojej dcére to, že si dnes oblečie tieto šaty a nie tie druhé, alebo predávam svojmu manželovi, že dnes chcem ísť na jogu a nie niekam inam. Čiže predaj je úplne všade,” hovorí Katarína Šimková z Deal factory.
Tvrdí, že si často ľudia myslia, že obchodníci sú a musia byť manipulátori, ona s tým však nesúhlasí.
“Veľa ľudí má obchodovanie spojené s tým, že byť nátlakový, agresívny a podobne. My v Dealfactory veríme, že obchod je o budovaní vzťahov. O tom, že pochopím, akú hodnotu prenášam z bodu A do bodu B a vtedy tam nie je prítomná žiadna manipulácia.”
Ak si chcete vypočuť podnikateľský príbeh týchto dvoch žien, nájdete ho v podcaste Prečo práve oni?, kde predstavujeme príbehy úspešných slovenských podnikateľov zo súťaže EY Podnikateľ roka. Podcast vychádza každú stredu a moderuje ho Adela Vinczeová.
6/11/2024 • 50 minutes, 49 seconds
Firmu dostal od otca a verí, že ju raz posunie svojim deťom
Rodinnú stavebnú firma Dynamik prevzal Vladimir Vikor od svojho otca v čase, keď mal len 28 rokov a jeho otec mal 54 rokov. Tvrdí, že rodinné firmy sú základom ekonomiky štátu a verí, že keď na to príde vhodná doba, aj on bude vedieť posunúť firmu do ďalších rúk tak, ako to spravil jeho otec.
“Spravil to naozaj ukážkovo. Verím, že keď príde môj čas, budem mať tiež silu to spraviť podobne. Pretože, naozaj, firma je ako dieťa, ktorú vypiplal. On to spravil tak, že v podstate sa odstrihol, nezmenil nikdy moje rozhodnutie, ale vždy som si k nemu rád šiel poradiť.”
Vladimír Vikor tvrdí, že aj základné princípy podnikania jeho firmy vychádzajú z podstaty rodinnej firmy- z rodiny.
“Tie kľúčové hodnoty vychádzajú z našich rodinných hodnôt, tak sme boli vychovaní a to je podnikať čestne, transparentne, dlhodobo a férovo. A určite sa budeme snažiť zapájať aj ďašliu generáciu do nášho podnikania, naše deti, otázkou je len, či budú chcieť.”
Ak si chcete vypočuť podnikateľský príbeh firmy Dynamik, nájdete ho v podcaste Prečo práve oni?, kde predstavujeme príbehy úspešných slovenských podnikateľov zo súťaže EY Podnikateľ roka. Podcast vychádza každú stredu a moderuje ho Adela Vinczeová.
6/4/2024 • 36 minutes, 56 seconds
Dalibor Janega: Podnikanie je boj o lepšiu budúcnosť
"Podnikanie je boj o lepšiu budúcnosť. Za 30 rokov, ktoré som v doprave, sa technika a vývoj posunuli veľmi dopredu a ekológia sa vyvinula dobrým smerom," hovorí Dalibor Janega z DALITRANS.
Firmu založil v roku 1997 a odvtedy vybudoval areál vo Veľkých Bierovciach pri Trenčíne, ktorý má rozlohu 10-tisíc metrov štvorcových. Dnes patrí DALITRANS k najväčším dopravným spoločnostiam na Slovensku a má viac ako 600 zamestnancov.
Ako 19-ročný si Janega z našetrených peňazí a z úspor, ktoré mu rodičia šetrili odmalička, v roku 1992 kúpil prvú dodávku. Tú postupne opravoval, keďže je vyučený autoelektrikár.
"Nechcel som ísť cestou, ktorou išli všetci. Človek vždy musí spraviť niečo naviac, či už kvôli sebe, alebo kvôli podnikaniu. Vyžaduje to sebadisciplínu, pevnú vieru a voľu vydržať."
K preprave tovarov mal sklony už od detstva.
"Keď som bol malý, vozil som na bicykli pomyje, keďže sme doma chovali zvieratá. Zo školy som vozil zvyšky jedál domov," spomína na detstvo. V ňom sa naučil zručnosti, ktoré využíva dodnes. "Nebol som na ceste zaskočený, keď sa niečo pokazilo. A nemám s tým problém dodnes."
Čo všetko už jeho kamióny rozsypali? Išiel by do tohto biznisu aj dnes? Ako sa stará o svojich zamestnancov? Aké svoje negatívne vlastnosti si počas podnikania uvedomil a ako s nimi pracuje? V čom jeho podnikanie ovplyvňuje viera?
Aj to sa dozviete v podcaste Prečo práve oni?, kde predstavujeme príbehy úspešných slovenských podnikateľov zo súťaže https://www.eypodnikatelroka.sk/https://www.eypodnikatelroka.sk/. Podcast vychádza každú stredu a moderuje ho Adela Vinczeová.
5/28/2024 • 36 minutes, 22 seconds
Riaditeľ GymBeam: Nové produkty vytvárame na základe dát, čo ľudia chcú, ale ešte neexistuje
Na programátorský krúžok začal chodiť na základnej škole kvôli kamarátom, neskôr si práve z programovania urobil biznis.
"Prvé peniaze som zarobil na strednej škole. Musel som fakturovať ešte na firmu mojich rodičov," hovorí v podcaste Prečo práve oni? Dalibor Cicman, hlavný výkonný riaditeľ spoločnosti GymBeam, ktorý získal ocenenie EY Podnikateľ roka 2023.
Z IT podnikania neskôr presedlal na e-commerce. Vedie úspešný eshop, ktorý sa špecializuje na produkty pre šport a zdravie.
"Minulý rok sme poslali 3,5 milióna balíčkov, zákazníkom v 16-tich rôznych krajinách. Nesnažíme sa vymyslieť veci za zákazníkov. Zbierame od nich veľa dát a na základe toho vytvárame najefektívnejšie riešenia ich potrieb," dopĺňa Cicman.
Tradičné kamenné predajne s logom GymBeam síce nenájdete, no v Prahe a Budapešti firma otvorila priestory, kde usporadúvajú rôzne podujatia s influencermi, edukatívne prednášky či nahrávajú podcast s obecenstvom.
"Dáva nám ešte zmysel vytvoriť automaty. Klasicky priložíte kartu a vypadne vám produkt, ktorý potrebujete. Dáva nám zmysel robiť to ako prví, vnímame to ako dlhodobý trend," prezrádza plány do budúcna riaditeľ firmy GymBeam.
Ako riešia v spoločnosti rodovú rovnosť, enviromentálne témy a prečo je dôležité, aby sa podnikatelia zapájali do dobrovoľníckych a verejnoprospešných akcii?
Aj to sa dozviete v podcaste Prečo práve oni?, kde predstavujeme príbehy úspešných slovenských podnikateľov zo súťaže EY Podnikateľ roka. Podcast vychádza každú stredu a moderuje ho Adela Vinczeová.
5/21/2024 • 41 minutes, 14 seconds
Švec: V podnikaní som si viackrát zavolal na pomoc Baťu
“Do štátneho podniku Tesla Vráble som nastúpil ako konštruktér nástrojov. Ale postupne som prestal byť spokojný s mojimi nadriadenými a toľko som rebeloval, vytýkal a navrhoval nové riešenia, až mi povedali ‘ vieš čo, rob si to sám’”.
Tak by sa dali pomenovať podnikateľské začiatky Ľubomíra Šveca, zakladateľa strojárskej firmy Švec a spol. Vďaka svojej ambicióznosti sa stal vedúcim a jeho podnikateľský duch sa týmto neprestal prejavovať. Ešte za totalitného režimu napríklad svojim podriadeným zadával v pracovnom čase “fušky” na privyrobenie a sám si prilepšoval predajom zeleniny na trhoch, či striekaním antikoróznej ochrany na autá.
Dnes zamestnáva vyše 450 ľudí a vo svojich fabrikách vyrába širokú paletu produktov, od lyžiarskych viazaní, po niekoľkometrové zvárané konštrukcie. Manažérska pozícia ho postupne priviedla k štúdiu Baťovho prístupu k riadeniu podniku a aj jeho životnej filozofie.
“Ľudia u mňa zarabáli aj 3000 eur a neboli spokojní. A inde som videl ľudí zarábať len stovky eur a boli spokojní. Tu som navnímal Baťu a povedal som si, že budem vytvárať ľuďom vo firme dobrý život.” Ako táto snaha dopadla? Čím ďalším sa ešte u Baťu inšpiroval? Ako sa dostal k výrobe písacích strojov pre nevidiacich? A ako pomáha ľuďom v kríze?
Aj to sa dozviete v podcaste Prečo práve oni?, kde predstavujeme príbehy úspešných slovenských podnikateľov zo súťaže EY Podnikateľ roka. Podcast vychádza každú stredu a moderuje ho Adela Vinczeová.
5/14/2024 • 40 minutes, 22 seconds
TITANS freelancers: Ženy v IT chýbajú. IT-čkár nie je len človek, ktorý v noci búcha do počítača kód
Ako nájsť na trhu IT-čkára, ktorý zapadne práve do vášho tímu? Marek Greško a Róbert Dusík založili v roku 2013 firmu TITANS freelancers. Ich "IT zoznamka" dáva dokopy IT freelancerov, ktorí hľadajú prácu, s firmami, ktoré hľadajú zamestnancov.
“Laici si predstavujú, že 'ajťák' vyzerá ako človek, ktorý vo flanelke v noci búcha do kompu nejaký kód. Vôbec to tak nemusí byť, existujú rôzne pozície - analytik, tester, projektový manažér. Nemusí to byť spojené s algoritmickým myslením a silnou matematikou a fyzikou. Nie všetci sú absolventmi MatFyzu. IT je dnes úplne o niečom inom ako kedysi a je oveľa dostupnejšie," hovoria.
Prečo nemajú radi pojem “firemná kultúra”? Ako je možné, že sa nikdy nepohádali? Čo ich naučilo podnikanie a čo je v ňom kľúčové? Prečo podporujú projekty o duševnom zdraví?
Aj to sa dozviete v podcaste Prečo práve oni?, kde predstavujeme príbehy úspešných slovenských podnikateľov zo súťaže EY Podnikateľ roka. Podcast vychádza každú stredu a moderuje ho Adela Vinczeová.
5/7/2024 • 41 minutes, 40 seconds
Zakladatelia GreenBat: Sme len dvaja, zasadnutia predstavenstva sú v kaviarni
V umení a šoubiznise by sme ich isto našli viac, tvorivé dvojice, kde sa partneri navzájom dopĺňajú svojimi rozdielnymi vlastnosťami, však vznikajú aj v podnikateľskom sektore. Slovenským príkladom sú zakladatelia spoločnosti GreenBat, Michal Pňaček a Marián Smik.
„Michal má absolútne otvorené myslenie. Keď príde s novým nápadom, ja mu najskôr poviem, že to je absolútna somarina. Ale vyspím sa na to a potom vidím, že sa to dá. Čiže on je ten podnikateľ a ja som manažér.“ opisuje ich spoločné fungovanie Smik.Svoje predošlé skúsenosti z energetického odvetvia vložili do spoločnej firmy a ako prví v rámci krajín V4 začali inštalovať samostatne stojace batériové úložiská. Nimi pomáhajú regulovať slovenskú elektrickú sústavu.
„Dispečing to vždy zariadi tak, že zapája zdroje, keď je nedostatok elektriny a vypína, keď je jej prebytok. Doteraz to boli vodné a tepelné elektrárne a my sme prišli s tým, že sa to dá aj s baterkami.” vysvetľuje Smik.
Takto pomáhajú napríklad predchádzať aj tzv. blackoutom, teda rozsiahlym výpadkom elektriny.„Baterky sú prvé, čo sa zapájajú, lebo sú najrýchlejšie. Táto služba je v automatickom režime, takže ihneď ako niečo alebo niekto vypadne, do dvoch sekúnd sú baterky na výkone.“ dopĺňa ho Michal Pňaček.
Prečo si zvolili práve batériové úložiská a ako dostali chuť na vlastné podnikanie? Čo prevádzka bateriek obnáša? Prečo si pochvaľujú malý počet zamestnancov? A aké sú ich ďalšie plány v rámci celej Európy?
Aj to sa dozviete v podcaste Prečo práve oni?, kde predstavujeme príbehy úspešných slovenských podnikateľov zo súťaže EY Podnikateľ roka. Podcast vychádza každú stredu a moderuje ho Adela Vinczeová.
4/30/2024 • 45 minutes, 8 seconds
Jana Kurilaková z KURA collection: Ľudia už chápu hodnotu módy
„Nemám pocit, že viem byť šéfkou,“ hovorí zakladateľka módnej značky KURA collection Jana Kurilaková.
Ako súvisí detstvo s jej úspechom? Odkiaľ majú látky a prečo nechcú ďalej rásť?
Aj to sa dozviete v podcaste Prečo práve oni?, kde predstavujeme príbehy úspešných slovenských podnikateľov zo súťaže EY Podnikateľ roka. Podcast vychádza každú stredu a moderuje ho Adela Vinczeová.
10/6/2021 • 45 minutes, 5 seconds
Matej Ftáčnik z Vacuumlabs: V Košiciach je 12-tisíc IT profesionálov
„Pravidelne mám pocit, že niečo neviem,“ hovorí Matej Ftáčnik z Vacuumlabs.
Prečo má rád vysoko regulované odvetvia? V čom sú iní Angličania od Slovákov a Američania od Angličanov? A v čom sú Slováci špecifickí?
Aj to sa dozviete v podcaste Prečo práve oni?, kde predstavujeme príbehy úspešných slovenských podnikateľov zo súťaže EY Podnikateľ roka. Podcast vychádza každú stredu a moderuje ho Adela Vinczeová.
4/7/2021 • 40 minutes, 30 seconds
Weis z firmy IBL: "Programovať som sa naučil od svojej mamy."
"Chcel by som sa viac času venovať ľuďom, aby som im odovzdal to, čo som sa naučil ja," hovorí Michal Weis zo spoločnosti IBL Software Engineering. Aké boli jeho začiatky v ESET-e? A aké je to dodávať meteorologický softvér pre americké letectvo? Aj to sa dozviete v podcaste "Prečo práve oni?", kde predstavujeme príbehy úspešných slovenských podnikateľov zo súťaže EY Podnikateľ roka. Moderuje Adela Vinczeová.
11/11/2020 • 31 minutes, 49 seconds
Habovštiak z firmy MTS: V spálni som mal kanceláriu a v kotolni výrobu
"Firma pre mňa nepredstavuje majetok, ale tím ľudí, ktorí si rozumejú," povedal Juraj Habovštiak z firmy MTS, ktorá sa zameriava na inovácie vo výrobných podnikoch. Aj to sa dozviete v podcaste "Prečo práve oni?", kde predstavujeme príbehy úspešných slovenských podnikateľov zo súťaže EY Podnikateľ roka. Moderuje Adela Vinczeová.