Winamp Logo
PI Technologia Cover
PI Technologia Profile

PI Technologia

Polish, Technology, 1 season, 103 episodes, 2 days, 5 hours, 42 minutes
About
W audycji Polityki Insight rozmawiamy o technologiach i ich wpływie na nasze codzienne życie. Naszymi gośćmi są eksperci i politycy, naukowcy i przedsiębiorcy. Wspólnie zastanawiamy się, jak sztuczna inteligencja, roboty, drony, biometryka czy internet rzeczy zmieniają społeczeństwo i nas samych.
Episode Artwork

Przełomy i rozczarowania

W dzisiejszym odcinku Karol Tokarczyk i Ryszard Łuczyn opowiadają o najważniejszych wydarzeniach w branży technologicznej i ich wpływie na społeczeństwo, gospodarkę i politykę. Przyglądają się technologicznej rywalizacji między USA a Chinami, problemom globalnych firm technologicznych czy poczynaniom Elona Muska. A na polskim podwórku zwracają uwagę m.in. na przyspieszenie w sprawie 5G, cyberbezpieczeństwo i kryzys branży gamingowej. Od stycznia 2023 r. przenosimy nasz podcast technologiczny do głównej audycji Polityki Insight. Znajdziecie nasz w najważniejszych serwisach podcastowych - w pole wyszukiwania wpiszcie Polityka Insight lub PI Podcast. Zapraszamy.
12/22/202241 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Wyścig po półprzewodniki

W dzisiejszym odcinku Ignacy Święcicki z PIE opowiada o zmianach, jakie widać na rynku półprzewodników oraz o amerykańskich i europejskich próbach przeniesienia ich produkcji. Rozmowę prowadzi Ryszard Łuczyn. Zapraszamy do słuchania.
12/15/202224 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Jak AI maluje, komponuje i pisze

W dzisiejszym odcinku Dominika Banaszkiewicz z Fundacji DigitalPoland odpowiada, czym jest generatywna sztuczna inteligencja, gdzie jest najczęściej spotykana i jakie dylematy może wywoływać. Rozmowę prowadzi Karol Tokarczyk. Zapraszamy do słuchania.
12/8/202225 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Produktywność po polsku

Z raportu Banku Światowego wynika, że nawet w najbardziej zaawansowanych polskich firmach część zadań wykonuje się z wykorzystaniem podstawowych technologii, a czasem wręcz analogowo. A przez to produktywność polskich firm wciąż jest znacznie niższa od tej, jaką cieszą się przedsiębiorstwa w wielu krajach Zachodu. W dzisiejszym odcinku autorzy raportu Łukasz Marć i Magda Malec szkicują technologiczny obraz polskich firm. Rozmowę prowadzi Ryszard Łuczyn. Zapraszamy.
12/1/202232 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Tydzień cyberoszustów

Polski handel coraz intensywniej przenosi się do sieci, a oszuści wraz z nim. Trwający właśnie Black Week jest dla nich szczególną okazją. W dzisiejszym odcinku Iwona Prószyńska z NASK opowiada, kto i w jaki sposób walczy z cyberprzestępcami oraz jakie oszustwa są najczęściej spotykane w polskim internecie Rozmowę prowadzi Ryszard Łuczyn. Zapraszamy do słuchania.
11/24/202228 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Czy pęka technologiczna bańka

W dzisiejszym odcinku Krystian Łukasik z Polskiego Instytutu Ekonomicznego opowiada o sytuacji największych spółek technologicznych, które zwalniają pracowników, a ich akcje szybko tracą wartość. Zastanawia się też, czy właśnie pęka technologiczna bańka i skąd biorą się obecne problemy. Rozmowę prowadzi Ryszard Łuczyn. Zapraszamy do słuchania.
11/17/202223 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Co piszczy w telekomunikacji

W dzisiejszym odcinku Karol Tokarczyk mówi o sytuacji firm telekomunikacyjnych, o wynikach finansowych, o transferach użytkowników oraz oczekiwaniu na aukcję 5G. Rozmowę prowadzi Ryszard Łuczyn. Zapraszamy do słuchania.
11/10/202230 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Cyfrowe plany Unii

W dzisiejszym odcinku rozmawiamy o unijnych regulacjach dotyczących szeroko rozumianej cyfryzacji. W pierwszej części Mikołaj Barczentewicz z Uniwersytetu w Surrey opowiada, jak unijne prawo może wpłynąć na biznes i innowacje. W drugiej Ryszard Łuczyn zastanawia się, które regulacje wejdą w życie w czasie obecnej kadencji Komisji Europejskiej. Rozmowy prowadzi Karol Tokarczyk. Zapraszamy do słuchania.
11/3/202232 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Gdzie media szukają zysków

W dzisiejszym odcinku Piotr Mieśnik, redaktor naczelny Wirtualnej Polski i Marcin Sidelnik, partner w PwC Polska, opowiadają o sytuacji w branży medialnej. Pokazują, jak duże grupy medialne próbują zwiększyć liczbę odbiorców i przychody poprzez konsolidację rynku i dywersyfikację biznesu. Zastanawiają się też, jak będzie wyglądać praca dziennikarzy w przyszłości. Rozmowy prowadzi Karol Tokarczyk. Zapraszamy do słuchania.
10/27/202228 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Zawód programista

W dzisiejszym odcinku rozmawiamy o sytuacji na rynku pracy w sektorze IT - niedoborach, wynagrodzeniach czy maskulinizacji. Naszymi gośćmi są Magdalena Gawłowska-Bujok i Tomasz Bujok z No Fluff Jobs. Rozmowę prowadzi Ryszard Łuczyn. Zapraszamy do słuchania.
10/20/202233 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Jak pilnować sztucznej inteligencji

AI Act, unijne rozporządzenie w sprawie sztucznej inteligencji zbliża się do kluczowych momentów w procesie legislacyjnym. Komisja Europejska chce podzielić systemy na cztery kategorie ryzyka; dla każdej obowiązywały będą inne reguły. Pracom nad regulacją towarzyszą dyskusje nad definiowaniem SI, podziałem systemów czy obowiązkami z nimi związanymi. W dzisiejszym odcinku Ryszard Łuczyn rozmawia z prezeską fundacji Panoptykon, Katarzyną Szymielewicz o tym, jak Unia chce regulować SI i czy robi to dobrze. Polecamy również raport Polityki Insight na ten temat, wydany wspólnie z Panoptykonem: https://www.politykainsight.pl/bibliotekaraportow/2184982,sztuczna-inteligencja-pod-kontrola.read
10/13/202234 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Kto się boi Agencji Informatyzacji

W dzisiejszym odcinku przyglądamy się rządowym pomysłom na cyfryzację administracji publicznej, m.in. planom przekształcenia Centralnego Ośrodka Informatyki w Agencję Informatyzacji. O zagrożeniach płynących z państwowych inicjatyw opowiada Wiesław Paluszyński, wiceprezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Rozmowę prowadzi Karol Tokarczyk. Zapraszamy do słuchania.
10/6/202225 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

USA i Rosja walczą o dominację w ITU

Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU) to organizacja działająca w ramach ONZ, która rozstrzyga, w jaki sposób korzystamy z telefonów, urządzeń mobilnych oraz jak łączymy się z internetem. Do połowy października w Bukareszcie trwa zjazd, który przesądzi o przyszłości tej organizacji w najbliższych latach. Naszym gościem jest Marcin Cichy, były prezes UKE, a obecnie doradca w firmie Access Partnership. Jako urzędnik uczestniczył w pracach ITU oraz obserwował poprzednie wybory. Opowiada, czym jest i jak działa ITU oraz jakie globalne interesy ścierają się w tej organizacji. Rozmowę prowadzi Karol Tokarczyk. Zapraszamy do słuchania.
9/29/202232 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Europa śledzi Pegasusa

W dzisiejszym odcinku Wojciech Klicki z Fundacji Panoptykon opowiada o działaniu Pegasusa, o legalności używania tego oprogramowania oraz o pracy europarlamentarnej komisji badającej inwigilację. Rozmowę prowadzi Ryszard Łuczyn. Zapraszamy do słuchania.
9/22/202227 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Jak zmienia się motoryzacja

W dzisiejszym odcinku Paweł Włodarski z Polskiej Grupy Motoryzacyjnej oraz prezes Elocity Michał Baranowski opowiadają, jak rozwój elektromobilności i unijne plany wpływają na sektor motoryzacyjny. Rozmowy prowadzi Karol Tokarczyk. Zapraszamy do słuchania
9/15/202218 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Czy 5G przyspieszy

W dzisiejszym odcinku Karol Tokarczyk opowiada o nowelizacji ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa, która - według naszych informacji - powinna zostać przyjęta przez rząd jeszcze we wrześniu. To zaś umożliwi przeprowadzenie aukcji częstotliwości 5G w Polsce. Rozmowę prowadzi Ryszard Łuczyn. Zapraszamy do słuchania.
9/8/202218 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Przyszłość ostatniej mili

W dzisiejszej audycji rozmawiamy z Mirkiem Gralem z Last Mile Experts o przyszłości automatów paczkowych, o ich nowych funkcjach, a także o zmieniających się sposobach odbioru przesyłek. Zastanawiamy się również, jak rosnąca liczba automatów paczkowych wpłynie na miejski krajobraz i przyszłość miejskiej logistyki.
6/30/202226 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Unijny pomysł na przepływ danych

W dzisiejszym odcinku Marta Makowska z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych przybliża data act, czyli regulację, która ma zapewnić firmom równy dostęp do danych. W drugiej części Zuzanna Karolak i Marcin Nadolny z SAS Institute opowiadają, jak nowa technologia i wymiana informacji może pomóc w zwalczaniu finansowych oszustw. Rozmowy prowadzą Ryszard Łuczyn i Karol Tokarczyk. Zapraszamy do słuchania
6/23/202241 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Kto broni polskiej cyberprzestrzeni

W dzisiejszym odcinku Nikola Bochyńska, redaktorka naczelna CyberDefence24.pl, opowiada, jakie instytucje i w jaki sposób dbają o bezpieczeństwo polskiej przestrzeni cyfrowej. Rozmowę prowadzi Ryszard Łuczyn. Zapraszamy do słuchania.
6/9/202226 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

5G w Polsce czyli powrót do przyszłości

W dzisiejszym odcinku Karol Tokarczyk, analityk ds. gospodarki cyfrowej przypomina, czym jest 5G, czemu służy i dlaczego jest ważne. Wyjaśnia, skąd opóźnienia we wprowadzaniu nowego standardu i zastanawia się, kiedy będziemy powszechnie korzystać z nowej technologii. Rozmowę prowadzi Andrzej Bobiński. Zapraszamy do słuchania.
6/2/202243 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Jak inwestować w cyberbezpieczeństwo

W dzisiejszym odcinku Gulsanna Mamediieva, dyrektor generalna ministerstwa cyfryzacji Ukrainy, mówi o cyberbezpieczeństwie, wojnie i wnioskach, jakie Polska może wyciągnąć z ukraińskich doświadczeń. W drugiej części prezes ComCERT-u Krzysztof Dyki opowiada, jak rozwijają się firmy zajmujące się cyberbezpieczeństwem. Rozmowy prowadzi Karol Tokarczyk. Zapraszamy do słuchania. Rozmowę z Gulsanną Mamediievą nagraliśmy podczas konferencji CYBERSEC.
5/26/202230 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Bruksela chce uwolnić dane zdrowotne

W dzisiejszym odcinku rozmawiamy o projekcie unijnego rozporządzenia, które ma wprowadzić europejską przestrzeń danych dotyczących zdrowia. Andrzej Ryś, dyrektor ds. systemów opieki zdrowotnej, produktów medycznych i innowacji Komisji Europejskiej, opowiada, jak dostęp do danych może usprawnić prowadzenie badań i projektowanie polityk publicznych. W drugiej rozmowie Patryk Kuchta, Group Data Protection Manager z Medicover, zastanawia się, czy unijny pomysł ułatwi leczenie pacjentów i prowadzenie biznesu medycznego. Rozmowy prowadzi Ryszard Łuczyn. Zapraszamy do słuchania.
5/19/202254 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Dziedzictwo Solorza

W dzisiejszym odcinku Karol Tokarczyk opowiada o najważniejszych interesach i celach Zygmunta Solorza. Zastanawia się też, czy skręt ku energetyce to lepsza inwestycja niż rozwijanie biznesu medialnego. Rozmowę prowadzi Dominik Brodacki. Zapraszamy do słuchania.
5/12/202235 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Człowiek, praca, platforma

Dzisiejszy odcinek poświęciliśmy pracy za pośrednictwem platform internetowych. Rozmawiamy o sytuacji pracowników platformowych, ich statusie, prawach i tym, co zmieni projektowana dyrektywa unijna. Gościem Ryszarda Łuczyna jest Piotr Ostrowski, wiceprzewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.
5/5/202227 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Twitter w rękach Muska

W dzisiejszym odcinku Sylwia Czubkowska, redaktorka prowadząca magazyn Spider's Web+, opowiada o przejęciu Twittera przez Elona Muska. Zastanawia się, jak Twitter może się zmienić i czym jest wolność słowa według Muska. Rozmowę prowadzi Ryszard Łuczyn. Zapraszamy do słuchania.
4/28/202233 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Cyfrowe dylematy

W dzisiejszym odcinku Piotr Mieczkowski z Fundacji DigitalPoland opowiada o polskich przedsiębiorcach i ich podejściu do transformacji cyfrowej, zaawansowanych technologii i rozwoju firm. Opieramy się na badaniu i raporcie “Inwestycje w technologie w dobie pandemii”, który przygotowała Fundacja. Rozmowę prowadzi Karol Tokarczyk. Zapraszamy do słuchania.
4/14/202225 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Unia o cyfrowych rynkach

Dziś przyglądamy się, jak Unia Europejska zamierza uregulować cyfrowe rynki, ograniczyć władzę wielkich firm technologicznych i chronić dane konsumentów. W pierwszej rozmowie Marta Makowska z PISM opowiada o historycznych podejściu, a w drugiej Borys Brzeziński, doradca europosła Adama Jarubasa, mówi o najnowszych przepisach zawartych w akcie o rynkach cyfrowych, akcie o usługach cyfrowych oraz rozporządzeniu o danych. Rozmowy prowadzą Karol Tokarczyk i Ryszard Łuczyn. Zapraszamy do słuchania.
3/31/202247 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Rosja bez technologii

W dzisiejszym odcinku rozmawiamy z Michałem Rekowskim, dyrektorem programowym European Cybersecurity Forum, o suwerenności technologicznej Rosji. Zastanawiamy się, czy Rosja może funkcjonować, jeżeli będzie miała ograniczony dostęp do półprzewodników, sprzętu telekomunikacyjnego, laserów czy oprogramowania. Rozmowę prowadzi Ryszard Łuczyn. Zapraszamy do słuchania.
3/24/202237 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Czy cyfrowi giganci wspierają Ukrainę

Firmy technologiczne zwalczają rosyjską dezinformację, wspierają Ukrainę w identyfikacji zagrożeń w sieci i ograniczają dostępność swoich usług w Rosji. W dzisiejszym odcinku Alek Tarkowski, socjolog i współtwórca think tanku Open Future, opowiada, jakie działania podjęły firmy technologiczne i jak na nie odpowiada Rosja. Rozmowę prowadzi Ryszard Łuczyn. Zapraszamy do słuchania.
3/17/202235 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Starcie w cyberprzestrzeni

W dzisiejszym odcinku rozmawiamy o cyberwojnie, zaangażowaniu hakerów i aktywistów oraz działaniach firm technologicznych. O starciach w cyberprzestrzeni opowiada nam Szymon Palczewski z portalu CyberDefence24. Rozmowę prowadzi Ryszard Łuczyn. Zapraszamy do słuchania.
3/3/202232 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Wciąż brakuje mikroprocesorów

W 2021 r. globalna sprzedaż w branży półprzewodników osiągnęła rekordową wartość - blisko 556 mld dol. W najbliższych latach, ze względu na transformację technologiczną, popyt będzie tylko rósł. W dzisiejszym odcinku wracamy do tematu niedoborów na rynku półprzewodników i wspólnie z Edwinem Bendykiem, publicystą tygodnika "Polityka", opowiadamy, jak wygląda sytuacja na rynku mikroprocesorów, a także szerzej w przemyśle. Rozmowę prowadzi Karol Tokarczyk. Zapraszamy do słuchania.
2/17/202220 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Niewymienialna przyszłość

Non-fungible token to temat, który budzi na świecie coraz większe zainteresowanie. Na NFT najczęściej patrzy się przez pryzmat obrazków zwierząt czy też cyfrowych dóbr. Dziś spróbujemy odczarować nieco ten wizerunek. O tej technologii porozmawiamy z prezesem Skinwallet Kornelem Szwają. W drugiej części skupimy się na finansowym aspekcie NFT, który przybliży nam Maciej Kosuń z funduszu Tar Heel Capital Pathfinder.
2/10/202233 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Jak rozwinie się e-handel | Cyfrowe targowisko

W ostatnim odcinku serii Marcin Gruszka, rzecznik prasowy Allegro, opowiada, jak może wyglądać przyszłość internetowego handlu, jakie wyzwania stoją przed przedsiębiorcami i inwestorami oraz jak przebiega zielona transformacja. Rozmowę prowadzi Karol Tokarczyk. Zapraszamy do słuchania.
1/27/202228 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Dane, dane i jeszcze raz dane | Cyfrowe targowisko

W dzisiejszym odcinku Katarzyna Śledziewska i Renata Włoch z DELab UW opowiadają, jak przedsiębiorcy korzystają z danych i jak coraz większa ilość danych zmienia modele biznesowe. W drugiej części Anna Gos, pełnomocnik ds. otwartości danych w KPRM, przybliża ideę otwartych danych i mówi, jak państwo zbiera, przetwarza i udostępnia dane. Rozmowy prowadzi Karol Tokarczyk. Zapraszamy do słuchania.
1/20/202228 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Regulacyjny wyścig | Cyfrowe targowisko

Dziś zajmiemy się jednym z najważniejszych tematów dotyczących firm technologicznych, który ma wpływ na niemal nas wszystkich. Regulacje, bo o nich mowa, mogą znacząco utrudnić działanie wielkich korporacji i firm, ale tym samym lepiej chronić nasze dane i nas. Regulacja działalności platform cyfrowych jest ważna, ponieważ wpływają one na wiele dziedzin naszego życia i coraz częściej wpływają na nasze wybory, decyzje i zachowania. Regulacje mogą przesądzić o tym, jaki model biznesowy przyjmą bigtechy. Decydują i będą decydować również o sposobie, w jaki kupujemy, czy też finansujemy nasze zakupy. Na te tematy porozmawiamy zarówno z przedstawicielami wielkiego biznesu, jak i organizacji chroniących nasze dane. Naszymi gośćmi są Magdalena Piech dyrektor działu regulacyjnego w Allegro oraz Katarzyna Szymielewicz z fundacji Panoptykon. Najpierw jednak przenosimy się do Brukseli, gdzie w połowie grudnia Parlament Europejski przyjął Digital Markets Act, czyli przepisy regulujące rynki cyfrowe. Rozmawiamy z polskim europosłem, Adamem Jarubasem, który aktywnie uczestniczył w pracach nad regulacją.
12/30/202154 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Czy e-handel może być ekologiczny | Cyfrowe targowisko

W dzisiejszym odcinku zastanawiamy się, która wersja handlu jest przyjaźniejsza dla środowiska - tradycyjna i fizyczna czy internetowa. Marta Cudziło z Sieci Badawczej Łukasiewicz opowiada, jaki ślad węglowy generuje handel elektroniczny, a Łukasz Zembowicz z DPD Polska mówi, ile firmę kurierską kosztuje ekologia. Rozmowy prowadzi Karol Tokarczyk. Zapraszamy do słuchania.
12/23/202143 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Na zakupy z e-portfelem | Cyfrowe targowisko

W kolejnym odcinku zastanawiamy się, jak płatności bezgotówkowe i mobilne przyczyniają się do rozwoju internetowego handlu. Piotr Sobolewski, analityk ds. finansowych Polityki Insight, opowiada o różnych modelach płatności, a Joanna Erdman, wiceprezeska Fundacji Polska Bezgotówkowa, zastanawia się, jak rozwiną się płatności na internetowych platformach. Rozmowy prowadzi Karol Tokarczyk. Zapraszamy do słuchania.
12/16/202127 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Kupuj bezpiecznie | Cyfrowe targowisko

W dzisiejszym odcinku rozmawiamy o bezpieczeństwie internetowych zakupów. Zuzanna Polak z NASK opowiada o rosnącej liczbie zagrożeń, nowych metodach działań oszustów i podpowiada, jak się przed nimi bronić. A Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, mówi o relacjach między internetowym handlem, technologią i konsumentami. Rozmowy prowadzi Karol Tokarczyk. Zapraszamy do słuchania.
12/9/202134 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Ostatnia prosta | Cyfrowe targowisko

W kolejnym odcinku zastanawiamy się, czy logistyka, która jest niezbędna dla e-handlu, może być sektorem innowacyjnym i jakie są największe wyzwania stojące przed elektronicznym handlem. O niewidocznych dla klientów procesach opowiada Arkadiusz Kawa z Sieci Badawczej Łukasiewicz. A codzienną pracę w firmie logistycznej przybliża Tomasz Kasperski, współzałożyciel i prezes Omnipack. Rozmowy prowadzi Karol Tokarczyk. Zapraszamy do słuchania.
12/2/202141 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Polski e-handel przyśpiesza | Cyfrowe targowisko

W kolejnej serii naszego technologicznego podcastu będziemy opowiadać o handlu. W jego nowoczesnej, czyli elektronicznej i mobilnej wersji. Przyjrzymy się, jak wygląda polski e-handel i zastanowimy się, czy ma szanse na europejską i światową ekspansję. Sprawdzimy, jaką drogę przebywa paczka, zanim trafi pod nasze drzwi lub do paczkomatu. Zastanowimy się też, czy elektroniczne zakupy są bardziej ekologiczne niż tradycyjne, czy są bezpieczniejsze i jak wpływają na rozwój polskiej gospodarki i społeczeństwa. W pierwszym odcinku opowiadamy, jak wygląda współczesny, internetowy handel. Patrycja Sass-Staniszewska, szefowa Izby Gospodarki Elektronicznej, mówi o polskim i europejskim rynku, o szansach dla polskich sprzedawców oraz o nowych klientach sklepów elektronicznych A Szymon Mordasiewicz z GfK Polonia pokazuje, jak pandemia COVID-19 zmieniła nasze codzienne zakupy i przyśpieszyła elektroniczną sprzedaż artykułów pierwszej potrzeby, czyli głównie żywności. Zapraszamy do słuchania.
11/25/202131 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Komunikuję się | Człowiek 2040

W ostatnim odcinku serii zastanawiamy się, jak technologia i kolejne urządzenia zmieniły i nadal będą zmieniać komunikację między ludźmi. Naszym gościem jest Mariusz Chochołek, prezes T-Systems Polska, odpowiedzialny również za rynek największych klientów biznesowych w T-Mobile Polska. Rozmowę prowadzi Andrzej Bobiński. Podcast jest częścią projektu Człowiek 2040, w którym wspólnie z T-Mobile zastanawiamy się, jak będzie wyglądać przyszłość i jaką rolę odegra w niej technologia. Więcej o projekcie możecie przeczytać na stronie www.politykainsight.pl/czlowiek2040 I możecie się tam zapisać na newsletter, w którym przeczytacie, jak będzie wyglądać życie Polek i Polaków w 2040
11/18/202143 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Dbam o siebie | Człowiek 2040

W kolejnym odcinku rozmawiamy o dobrostanie fizycznym i psychicznym. Naszym gościem jest Daria Abramowicz, psycholog sportowy, z którą zastanawiamy się, jak sport i aktywny wypoczynek wpływają na nasze samopoczucie, dlaczego powinniśmy unikać suplementów i jak państwo powinno dbać o psychofizyczny dobrobyt społeczeństwa. Rozmowę prowadzi Andrzej Bobiński. Podcast jest częścią projektu Człowiek 2040, w którym wspólnie z T-Mobile zastanawiamy się, jak będzie wyglądać przyszłość i jaką rolę odegra w niej technologia. Więcej o projekcie możecie przeczytać na stronie www.politykainsight.pl/czlowiek2040 I możecie się tam zapisać na newsletter, w którym przeczytacie, jak będzie wyglądać życie Polek i Polaków w 2040 r.
11/10/202143 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Odpoczywam | Człowiek 2040

Po ciężkiej pracy należy się czas wolny i właśnie o tym rozmawiamy w kolejnym odcinku serii. Z Piotrem Żelaznym, dziennikarzem sportowym, podcasterem i wydawcą magazynu "Kopalnia - sztuka futbolu" zastanawiamy się, czy będziemy mieli więcej czasu na odpoczynek i rozrywkę. I jaką jego część poświęcimy na aktywność sportową, oglądanie profesjonalnych atletów czy e-sport. Rozmowę prowadzi Andrzej Bobiński. Podcast jest częścią projektu Człowiek 2040, w którym wspólnie z T-Mobile zastanawiamy się, jak będzie wyglądać przyszłość i jaką rolę odegra w niej technologia. Więcej o projekcie możecie przeczytać na stronie www.politykainsight.pl/czlowiek2040 I możecie się tam zapisać na newsletter, w którym przeczytacie, jak będzie wyglądać życie Polek i Polaków w 2040 r. Z powodu technicznej awarii część podcastu ma niższą jakość dźwięku, za co naszego gościa i naszych słuchaczy serdecznie przepraszamy.
11/4/202148 minutes
Episode Artwork

Pracuję | Człowiek 2040

W kolejnym odcinku rozmawiamy o przyszłości pracy. Joanna Średnicka, współzałożycielka Pracowni Gier Szkoleniowych, opowiada nam, jakich umiejętności i kompetencji będą szukali pracodawcy oraz jak rynek pracy zmieni się pod wpływem technologii i kolejnych kryzysów. Rozmowę prowadzi Andrzej Bobiński. Podcast jest częścią projektu Człowiek 2040, w którym wspólnie z T-Mobile zastanawiamy się, jak będzie wyglądać przyszłość i jaką rolę odegra w niej technologia. Więcej o projekcie możecie przeczytać na stronie www.politykainsight.pl/czlowiek2040 I możecie się tam zapisać na newsletter, w którym przeczytacie, jak będzie wyglądać życie Polek i Polaków w 2040 r.
10/28/202142 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Kupuję | Człowiek 2040

W szóstym odcinku serii rozmawiamy o przyszłości handlu oraz zmianach w nawykach konsumenckich Polek i Polaków. Wspólnie z Tomaszem Woźniakiem, założycielem firmy Future Mind zastanawiamy się gdzie, jak i co będziemy kupować w perspektywie najbliższych dwóch dekad oraz jaki wpływ będą miały na to najnowsze technologie. Rozmowę prowadzi Andrzej Bobiński. Podcast jest częścią projektu Człowiek 2040, w którym wspólnie z T-Mobile Polska zastanawiamy się, jak będzie wyglądać przyszłość i jaką rolę odegra w niej technologia. Więcej o projekcie możecie przeczytać na stronie www.politykainsight.pl/czlowiek2040 Możecie się tam zapisać na newsletter, w którym przeczytacie, jak będzie wyglądać życie Polek i Polaków w 2040 r.
10/21/202143 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Używam | Człowiek 2040

Kolejny odcinek poświęcamy rozmowie o własności i jak w przyszłości zmieni się nasze podejście do posiadania. Wspólnie z dr. Mikołajem Lewickim z Uniwersytetu Warszawskiego zastanawiamy się, jaką rolę w naszym życiu odgrywa własność, czy jej potrzebujemy i czym możemy ją zastąpić. Rozmowę prowadzi Andrzej Bobiński. Podcast jest częścią projektu Człowiek 2040, w którym wspólnie z T-Mobile zastanawiamy się, jak będzie wyglądać przyszłość i jaką rolę odegra w niej technologia. Więcej o projekcie możecie przeczytać na stronie www.politykainsight.pl/czlowiek2040 I możecie się tam zapisać na newsletter, w którym przeczytacie, jak będzie wyglądać życie Polek i Polaków w 2040 r.
10/14/202140 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Mieszkam | Człowiek 2040

W kolejnym odcinku Agata Twardoch, architektka i urbanistka, opowiada, jak mogą wyglądać miasta przyszłości, jak będą się rozwijać i kto będzie właścicielem mieszkań. Zastanawiamy się również, kto i co może zrobić, żeby miasta były możliwie przyjazne dla obywateli. Rozmowę prowadzi Andrzej Bobiński. Podcast jest częścią projektu Człowiek 2040, w którym wspólnie z T-Mobile zastanawiamy się, jak będzie wyglądać przyszłość i jaką rolę odegra w niej technologia. Więcej o projekcie możecie przeczytać na stronie www.politykainsight.pl/czlowiek2040 I możecie się tam zapisać na newsletter, w którym przeczytacie, jak będzie wyglądać życie Polek i Polaków w 2040 r.
10/7/202141 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Kształcę się | Człowiek 2040

W kolejnym odcinku rozmawiamy z prof. Dariuszem Jemielniakiem o przyszłości edukacji. Zastanawiamy się, na ile nauka w szkole podstawowej i średniej będzie spersonalizowana, czy kursy online mogą zastąpić akademię i jaką rolę powinien odgrywać system edukacji - uczyć myślenia czy przygotować do zawodu. Rozmowę prowadzi Andrzej Bobiński. Podcast jest częścią projektu Człowiek 2040, w którym wspólnie z T-Mobile zastanawiamy się, jak będzie wyglądać przyszłość i jaką rolę odegra w niej technologia. Więcej o projekcie możecie przeczytać na stronie www.politykainsight.pl/czlowiek2040 I możecie się tam zapisać na newsletter, w którym przeczytacie, jak będzie wyglądać życie Polek i Polaków w 2040 r.
9/30/202138 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Organizuję się | Człowiek 2040

W dzisiejszym odcinku Aleksandra Przegalińska opowiada, jak będziemy się cyfrowo organizować i dlaczego system sprawiedliwości nie jest gotowy na sztuczną inteligencję. Z Andrzejem Bobińskim rozmawiają również o przyszłości demokracji i czy technologia ułatwi obywatelom podejmowanie wyborów i zwiększy ich społeczno-polityczne zaangażowanie. Zapraszamy do słuchania. Podcast jest częścią projektu Człowiek 2040, w którym wspólnie z T-Mobile zastanawiamy się, jak będzie wyglądać przyszłość i jaką rolę odegra w niej technologia. Więcej o projekcie możecie przeczytać na stronie www.politykainsight.pl/czlowiek2040 I możecie się tam zapisać na newsletter, w którym przeczytacie, jak będzie wyglądać życie Polek i Polaków w 2040 r.
9/23/202140 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Przemieszczam się | Człowiek 2040

W pierwszym odcinku nowej serii podcastowej zastanawiamy się, jak będzie wyglądał transport przyszłości. I wydaje się, że czekają nas dwie rewolucje - zielona i cyfrowa, o których opowiada Krzysztof Bolesta z Dyrekcji Generalnej ds. Energii w Komisji Europejskiej. Rozmowę prowadzi Andrzej Bobiński. Podcast jest częścią projektu Człowiek 2040, w którym wspólnie z T-Mobile zastanawiamy się, jak będzie wyglądać przyszłość i jaką rolę odegra w niej technologia. Więcej o projekcie możecie przeczytać na stronie https://www.politykainsight.pl/czlowiek2040 I możecie się tam zapisać na newsletter, w którym przeczytacie, jak będzie wyglądać życie Polek i Polaków w 2040 r.
9/16/202134 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Inwestycje w elektromobilność, kobiety w IT

W dzisiejszym odcinku rozmawiamy z Krzysztofem Domareckim, założycielem Grupy Selena i właścicielem Funduszu Inwestycyjnego Fidiasz, o inwestycjach w elektromobilność i perspektywach sektora. W drugiej części Joanna Pruszyńska-Witkowska mówi o kampanii Woman Update, która ma pomóc kobietom w znajdywaniu pracy w sektorze IT. Rozmowy prowadzi Karol Tokarczyk. Zapraszamy do słuchania.
7/1/202126 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Czym zastąpić krzem

Na rynku wciąż brakuje układów scalonych niezbędnych do produkcji urządzeń komputerów, telefonów czy samochodów. Producenci i naukowcy poszukują nowych rozwiązań i krzem próbują zastąpić azotkiem galu. O swoich badaniach opowiadają nam Tadeusz Suski, Michał Boćkowski, Piotr Perlin i Czesław Skierbiszewski z Instytutu Wysokich Ciśnień PAN. Rozmowę prowadzi Karol Tokarczyk. Zapraszamy do słuchania.
6/24/202127 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Ważą się losy cyfrowych gigantów

Od ponad pół roku unijne kraje negocjują z Komisją Europejską zaproponowane przez nią rozwiązania regulujące rynek cyfrowy. Digital Services Act oraz Digital Markets Act wywrą duży wpływ na działalność największych technologicznych firm świata, a pośrednio również i na nach, użytkowników. Dziś rozmawiamy z analityczką do spraw Europejskich, Agnieszką Smoleńską, która opowie o kulisach negocjacji między krajami a komisją europejską. Spróbujemy pokazać jak różnią się stanowiska poszczególnych krajów. Agnieszka wyjaśnia, które stolice chciałby zachować większą niezależność względem Komisji Europejskiej, a które chciałyby zdać się na Brukselę w dziedzinie regulacji dużych technologicznych firm. Poruszamy również wątek eksportu europejskich regulacji w inne części świata.
6/17/202123 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Praca na platformie

Dziś wracamy do tematu platformizacji i coraz większego wpływu, jaki na nasze życie mają technologiczni giganci. Przyglądamy się zmianom na rynku pracy, szczególnie zjawisku, które można określić jako pracę platformową. A naszymi gośćmi są Dagmara Nikulin z Politechniki Gdańskiej i Maciej Beręsewicz z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Rozmowę prowadzi Karol Tokarczyk. #BigTech #praca #rynek pracy #dane #Dagmara Nikulin #Politechnika Gdańska #platformy #pracodawca #pracownik #Maciej Beręsewicz #Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu #praca zdalna #Microsoft #Google #media społecznościowe
6/10/202129 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Walki robotów | W Chmurze

Wojskowe systemy działają w sieci, cybernetyczne mózgi analizują obrazy i inne sygnały, ogromne ilości danych przesyłane z radarów, satelitów czy kamer pomagają tworzyć obraz sytuacji na różnych poziomach pola walki. Dane stają się niezbędnym zasobem i narzędziem prowadzenia wojny, a dominacja informacyjna pozwoli wygrywać bitwy. O cyfrowych rewolucjach i najnowszych technologiach w wojsku opowiadają płk dr Rafał Kasprzyk z Wojskowej Akademii Technicznej, Adam Dzwonkowski z Microsoftu i Marcin Niedbała z pisma Nowa Technika Wojskowa. Rozmowy prowadzi Marek Świerczyński Zapraszamy do słuchania.
5/27/202141 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Rolnik szuka innowacji | W chmurze

Zapraszamy na kolejną odsłonę podcastowej serii W Chmurze, w której eksperci i praktycy opowiadają o różnych narzędziach i modelach transformacji cyfrowej. Rozmawialiśmy już o energetyce, zdrowiu i finansach. A dziś zajmiemy się rolnictwem - sektorem, który nie wszystkim kojarzy się z innowacjami, choć jest jednym z najszybciej zmieniających się obszarów gospodarki. Rozpoczynamy od rozmowy z Michałem Nowackim, znanym jako Rolnik NIEprofesjonalny, który opowiada, jak technologiczne rozwiązania pomagają prowadzić gospodarstwo i co stoi na przeszkodzie ich upowszechnienia. Magdalena Jagieło z Fundacji Startup Poland mówi, nad jakimi innowacjami pracują firmy, a Adrianna Pawlik z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju opowiada, jak je sfinansować. Rozmowy prowadzi Karol Tokarczyk. Zapraszamy do słuchania. Partnerem audycji jest Microsoft Polska.
5/20/202132 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Czy elektronika zdrożeje

W dzisiejszym odcinku rozmawiamy o projekcie ustawy o uprawnieniach artysty zawodowego, która m.in. zmienia katalog sprzętu elektronicznego objętego opłatą reprograficzną. Ryszard Łuczyn i Maciej Czapluk mówią o kulisach pisania ustawy, szansach na jej przyjęcie i konsekwencjach dla firm i konsumentów. Rozmowę prowadzi Karol Tokarczyk. Zapraszamy do słuchania.
5/13/202121 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Ile zarobili giganci, Czym są cyfrowe zakupy

Zaczynamy od rozmowy z Rafałem Dobrowolskim, zarządzającym funduszem Tar Heel Capital Globalnej Innowacji, o wynikach finansowych największych spółek technologicznych. W I kwartale ich przychody były wyższe od oczekiwań analityków i prawie wszystkie zanotowały zyski. W drugiej części Małgorzata Fraser, redaktorka naczelna serwisu Mediaphilia, opowiada o pozwie przeciw Apple, który dotyczy definicji kupna i sprzedaży. Jego wynik może zmienić zasady udostępniania cyfrowych treści - filmów, muzyki czy aplikacji. Rozmowy prowadzi Karol Tokarczyk. Zapraszamy do słuchania.
5/6/202128 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

AI pod specjalnym nadzorem

Komisja Europejska przedstawiła propozycję rozporządzenia regulującego stosowanie sztucznej inteligencji. Jego celem jest stworzenie algorytmów, które nie będą działać na szkodę obywateli wspólnoty. Kluczową innowacją jest podzielenie AI na cztery grupy w zależności od związanego z nimi ryzyka. Ewelina Jelenkowska-Lucà z Komisji Europejskiej opowiada, jak wyglądały prace nad regulacjami i co zmienią nowe przepisy. Rozmowę prowadzi Karol Tokarczyk. Zapraszamy do słuchania.
4/29/202119 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Szklany sufit dla kobiet

W dzisiejszym odcinku rozmawiamy z dr Anną Knapińską, autorką raportu "Kobiety na politechnikach 2021". Z publikacji wynika, że na kierunkach dotyczących nowych technologii kobiet jest coraz więcej, ale wciąż dominują mężczyźni i widać znaczne różnice między uczelniami. Raport znajdziecie Państwo na stronie https://opi.org.pl/czy-na-politechnikach-istnieje-szklany-sufit-dla-kobiet/. Rozmowę prowadzi Karol Tokarczyk. Zapraszamy do słuchania.
4/22/202126 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

CD Projekt przegrał z oczekiwaniami

Mijają dwa dni od prezentacji aktualizacji strategii CD Projektu, największego producenta gier komputerowych w Polsce. Prezes firmy wraz ze swoimi współpracownikami próbował pokazać, jak firma zamierza rozwijać się w przyszłości oraz jak chce zażegnać kryzys związany z premierą Cyberpunka 2077. CD Projekt chce zmienić atmosferę pracy, zwiększyć przychody i zyskowność poszczególnych tytułów. Jednak to odzyskanie zaufania graczy i inwestorów będzie kluczowym czynnikiem sukcesu firmy w przyszłości. Zapraszamy na rozmowę, podczas której Leszek Baj i Karol Tokarczyk zastanawiają się czy plany firmy mają szansę powodzenia.
4/1/202124 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Ekspansja Amazona

W dzisiejszym odcinku Karol Tokarczyk opowiada o e-handlu, nowinkach w logistyce zakupowej i pierwszym miesiącu Amazona w Polsce. Opowiada również o ekspansji cyfrowego giganta na inne branże. Rozmowę prowadzi Hanna Cichy. Zapraszamy do słuchania.
3/25/202125 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Jak Unia buduje cyfrową suwerenność

Za tydzień odbędzie się szczyt Rady Europejskiej, na którym politycy będą dyskutować o cyfrowej przyszłości Europy. A w dzisiejszej audycji analityczka ds. europejskich Agnieszka Smoleńska opowiada nam, jak Unia Europejska zamierza budować cyfrową suwerenność, jak owa suwerenność zmieni relacje z technologicznymi gigantami, Stanami Zjednoczonymi i Azją oraz czemu ma służyć podatek cyfrowy. Rozmowę prowadzi Karol Tokarczyk Zapraszamy do słuchania.
3/18/202126 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Brakuje układów scalonych, Unia reguluje BigTechy

W fabrykach brakuje układów scalonych potrzebnych do produkcji wielu urządzeń, stąd przestoje i trudności w zakupie elektroniki konsumenckiej czy samochodów. O przyczynach i konsekwencjach niedoboru części opowiada nam Edwin Bendyk z Polityki. W drugiej części Joanna Smolińska z Komisji Europejskiej mówi, jak Unia zamierza uregulować BigTechy, czyli co kryje się w Digital Services Act oraz Digital Market Act. Rozmowy prowadzi Karol Tokarczyk. Zapraszamy do słuchania.
3/11/202135 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Jak inwestują roboty

W dzisiejszej audycji zajmujemy się finansami - w pierwszej części z Piotrem Sobolewskim rozmawiamy o robodoradztwie, czyli automatycznym inwestowaniu, które od klientów wymaga mniejszej wiedzy. W drugiej zapraszamy na dyskusję o zmianach w sektorze finansowym i roli, jaką odgrywają fintechy, banki i firmy technologiczne. Rozmowa odbyła się podczas naszej dorocznej konferencji Ryzyka i Trendy, a udział w niej wzięły: Weronika Kuna z Microsoft, Marzena Sokołowska z Horum i Agnieszka Wincewicz-Price z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Rozmowy prowadzą Karol Tokarczyk i Adam Czerniak. Zapraszamy do słuchania.
3/4/202132 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Facebook wygrywa starcie

W dzisiejszym odcinku rozmawiamy o potyczkach technologicznych gigantów z wydawcami i władzami niektórych państw. Dominik Batorski, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego, opowiada nam, jak dalej może potoczyć się spór i co to oznacza dla obywateli. Rozmowę prowadzi Karol Tokarczyk. Zapraszamy do słuchania.
2/25/202127 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Cyberatak 2021, zielona cyfryzacja

W dzisiejszym odcinku z Leszkiem Bajem rozmawiamy o problemach CD Projektu, czyli o nieudanym debiucie gry Cyberpunk 2077 i ataku hakerskim. W drugiej części Paweł Wiejski opowiada o raporcie Polityki Insight "Nowy cyfrowy zielony ład" i sprawdzimy, jak nowoczesne technologie mogą pomóc środowisku i nam. Rozmowy prowadzi Karol Tokarczyk. Raport możecie Państwo przeczytać pobrać tutaj https://www.politykainsight.pl/raporty/zielonacyfryzacja Zapraszamy do słuchania.
2/11/202135 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Władza Facebooka, potęga e-handlu

Zapraszamy na podcast Polityki Insight, w którym sprawdzamy i wyjaśniamy, jak technologia wpływa na życie społeczeństw i jednostek, jak zmienia biznes i gospodarkę oraz jak łączy się z władzą i polityką. Naszymi gośćmi są eksperci i politycy, naukowcy i przedsiębiorcy, dziennikarze i analitycy. I poprzez rozmowy z nimi próbujemy zrozumieć współczesny, przesiąknięty technologią świat. W pierwszej części rozmawiamy o polskim rynku e-commerce, a naszym gościem jest Marek Różycki z firmy konsultingowej Last Mile Experts. W drugiej części Ryszard Łuczyn mówi o wpływie platform cyfrowych na politykę, a pretekstem jest nagranie, na którym kierownictwo Facebooka przyznaje, że może mieć zbyt dużą władzę. Rozmowy prowadzi Karol Tokarczyk. Zapraszamy do słuchania.
2/4/202130 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Czekając na e-zdrowie | W chmurze

W kolejnym odcinku naszej technologicznej audycji zapraszamy na rozmowy o polskiej ochronie zdrowia i jej cyfryzacyjnych wysiłkach. Sprawdzamy, jak epidemia przyspieszyła technologiczne zmiany w zdrowiu, o czym mówi nam Małgorzata Gałązka-Sobotka z Uczelni Łazarskiego. O największych wyzwaniach przy wdrażaniu rozwiązań chmurowych opowiada Tomasz Jaworski z Microsoft Polska. A Jarosław Urbańczyk z Medicover mówi o praktycznych i kosztowych aspektach zdrowotnej chmury. Rozmowy prowadzi Karol Tokarczyk. Zapraszamy do słuchania.
1/28/202136 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Jak regulatorzy mogą pomóc | W chmurze

Dziś, na przykładzie sektora finansów, opowiadamy, jak regulacje i państwowe instytucje wpływają na rozwój chmury obliczeniowej. Zaczynamy od rozmowy ze Sławomirem Flisem z Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, który opowiada o pracach nad regulacjami i chmurowych komunikatach. A Szymon Ciach z kancelarii Kochański & Partners mówi o cyfrowej transformacji instytucji finansowych. Na koniec Adam Marciniak, wiceprezes PKO BP, zdradza, jak chmura wkroczyła do banku. Rozmowy prowadzi Karol Tokarczyk. Zapraszamy do słuchania.
1/21/202129 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Jak zmienia się energetyka | W chmurze

W dzisiejszym odcinku przybliżamy problemy technologiczne, z którymi mierzy się sektor energetyczny i sprawdzamy, czy chmura obliczeniowa ułatwia ich rozwiązanie. Justyna Piszczatowska, redaktorka naczelna green-news.pl, mówi o różnych wymiarach transformacji energetycznej, a perspektywę spółek technologicznych przybliża Leszek Chwalik, wiceprezes Tauron Obsługa Klienta. Na koniec Mieczysław Wrocławski z Polskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energii przekonuje, że z algorytmów w chmurze będą korzystać największe energetyczne koncerny, ale również prosumenci. Rozmowy prowadzi Karol Tokarczyk. Zapraszamy do słuchania.
1/14/202134 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Jak skorzystać z cyfrowej transformacji | W chmurze

Zapraszamy na nowy podcast Polityki Insight, w którym wyjaśnimy, czym jest chmura obliczeniowa. Eksperci i praktycy opowiedzą nam o różnych narzędziach i modelach transformacji cyfrowej, podzielą się swoim doświadczeniem i podpowiedzą, co się sprawdza, a czego unikać. Przyjrzymy się sektorowi energetycznemu, finansowemu i zdrowotnemu. Rozpoczynamy od rozmowy z prezesem Chmury Krajowej Michałem Potoczkiem, który opowiada, co przedsiębiorcy zyskują dzięki chmurze. Jakub Garszyński z Deloitte wskazuje, kto i jak korzysta w Polsce z chmury obliczeniowej, a Eliza Kruczkowska z PFR mówi, jak dzięki chmurze rozwijają się start-upy. Rozmowy prowadzi Karol Tokarczyk. Zapraszamy do słuchania.
1/7/202131 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

W chmurze - nowy podcast Polityki Insight

Zapraszamy na nowy podcast Polityki Insight, w którym wyjaśnimy, czym jest chmura obliczeniowa. Eksperci i praktycy opowiedzą nam o różnych narzędziach i modelach transformacji cyfrowej, podzielą się swoim doświadczeniem i podpowiedzą, co się sprawdza, a czego unikać. Przyjrzymy się sektorowi energetycznemu, finansowemu i zdrowotnemu. Sprawdzimy, czy cyfrowa chmura rzeczywiście ogranicza koszty, zwiększa elastyczność biznesu i sprzyja innowacyjności. Na pierwszy odcinek zapraszamy już w czwartek, 7 stycznia. Naszą audycję znajdziecie na najważniejszych platformach podcastowych - Spotify, Apple, Google i Soundcloudzie - https://soundcloud.com/pi-technologia/ Partnerem audycji jest Microsoft Polska. Do usłyszenia.
1/4/20211 minute, 19 seconds
Episode Artwork

Jak poskromić cyfrowych gigantów

W dzisiejszym odcinku rozmawiamy o danych, które na nasz temat zbierają cyfrowi giganci. Mówimy też o przyszłości Big Techów oraz ich relacjach z regulatorami, a także z nami, czyli użytkownikami. Dominik Batorski, badacz Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego, wyjaśnia ile wiedzą o nas platformy cyfrowe. Mówi o tym, jak zdobywają te informacje, ale też jak można się przed tym chronić. W drugiej części rozmowy poruszamy temat regulacji działalności Big Techów w Stanach Zjednoczonych. Z Agnieszką Smoleńską, analityczką ds. europejskich Polityki Insight, rozmawiamy o unijnym podejściu do regulacji platform cyfrowych. Smoleńska opowiada o legislacyjnych propozycjach Brukseli oraz ich konsekwencjach zarówno dla firm, jak i dla użytkowników. Z kolei Witold Drożdż, członek zarządu Orange Polska, mówi o tym, jak mogą kształtować się relacje pomiędzy Unią Europejską, Stanami Zjednoczonymi i Chinami, a także między użytkownikami, Big Techami a regulatorami. Rozmowy prowadzi Karol Tokarczyk. Partnerem audycji jest Orange Polska.
12/10/202034 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Czy platformy cyfrowe zdominują gospodarkę

Dziś naszymi przewodniczkami po świecie technologii będą Katarzyna Śledziewska i Renata Włoch. Obie pracują w DeLab UW, czyli instytucji badającej cyfrowy świat. Opowiedzą nam o rosnącym znaczeniu platform, zmianach gospodarczych i na rynku pracy oraz reakcjach państw i regulatorów. Rozmowę prowadzi Karol Tokarczyk. Partnerem audycji jest Orange Polska. Zapraszamy do słuchania.
12/3/202029 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Czym są Big Techy

W pierwszym odcinku naszej nowej mini-serii rozmawiamy o technologicznych gigantach i ich wpływie na otaczającą nas rzeczywistość społeczną i polityczną. Na początek Sylwia Czubkowska, redaktorka naczelna magazynu Spider's Web Plus wyjaśnia, skąd wzięła się potęga Doliny Krzemowej i nie tylko. W kolejnym kroku Adam Czerniak przybliża ekonomiczne aspekty funkcjonowania największych firm, a na koniec Dominika Kaczorowska-Spychalska z Uniwersytetu Łódzkiego przekonuje, że przyszłość zależy od relacji, jakie wypracujemy sobie z cyfrowymi gigantami. Rozmowy prowadzi Karol Tokarczyk. Zapraszamy do słuchania.
11/26/202038 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Obywatel w inteligentnym mieście

W ostatnim odcinku serii o inteligentnych miastach rozmawiamy o potrzebach mieszkańców i zaangażowaniu obywateli w rozwój miast. Dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju Wojciech Kamieniecki mówi o przedsiębiorcach, którzy starają się rozpoznać potrzeby obywateli. A Justyna Król z Pracowni Miejskiej podpowiada samorządowcom, jak wsłuchiwać się w potrzeby mieszkańców. Na koniec wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała dzieli się własnymi doświadczeniami i opowiada, jak włączać społeczność w budowę inteligentnego miasta. Rozmowy prowadzi Karol Tokarczyk. Nad serią o inteligentnych miastach pracował zespół w składzie: Karol Tokarczyk, Maciej Kurczewski, Katarzyn Szajewska, Kinga Su, Joanna Pamuła, Małgorzata Gryniewicz i Marcin Bąba. Zapraszamy do słuchania.
10/29/202025 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Ekologia w wersji smart

Dziś wybieramy się w podróż po mieście, w którym technologia pomaga dbać o ochronę środowiska. Ewa Chodkiewicz z WWF wyjaśnia nam różnicę między gospodarką linearną a gospodarką obiegu zamkniętego, a także podpowiada, jak segregować śmieci. Sebastian Grabowski z Orange Polska mówi, jak internet rzeczy pomoże śmieciami - i nie tylko - zarządzać. Na koniec prezydent Bolesławca Piotr Roman przybliża perspektywę włodarza, który ma dbać o jakość życia mieszkańców Rozmowy prowadzi Karol Tokarczyk. Zapraszamy do słuchania.
10/15/202036 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Sprytna komunikacja

W najnowszej odsłonie technologicznej audycji "Przyszłość jest dziś" rozmawiamy o inteligentnych miastach i zastanawiamy się, czy nowoczesne technologie mogą ułatwić życie mieszkańców metropolii i mniejszych miejscowości. Wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała opowiada, jak miasto może zadbać o transport. Mówi o elektrycznych rowerach cargo, carsharingu zintegrowanym z biletami kolejowymi i nowej strategii tworzenia miejsc parkingowych. Wyjaśnia też, jak na kierunek zmian wypłynęły ostatnie miesiące i dlaczego. Z Konradem Gawdą z Orange rozmawiamy o narzędziach, które pozwalają analizować dane dotyczące transportu. Wyjaśnia, gdzie dokładnie te dane są przetwarzane, dlaczego jest ich tak dużo i jakim wyzwaniem może być demokratyzacja tego procesu. Odwiedzamy też Krzysztofa Koryckiego, dyspozytora ruchu w Zarządzie Transportu Miejskiego w Warszawie. W czasie, gdy nasz rozmówca monitoruje ruch tramwajowy w stolicy, pytamy go o to, jakiego rodzaju dane do niego trafiają i co można z nimi zrobić. Rozmowy prowadzi Karol Tokarczyk. Dzisiejsze wydanie przygotowali: Karol Tokarczyk, Marcin Bąba, Maciej Kurczewski, Katarzyna Szajewska i Kinga Pałasz. Partnerem audycji jest Orange Polska.
10/1/202030 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Przyjazne i inteligentne miasto

Wracamy z kolejną odsłoną technologicznej audycji "Przyszłość jest dziś". W najbliższych tygodniach będziemy rozmawiać o inteligentnych miastach i zastanawiać się, czy nowoczesne technologie mogą ułatwić życie mieszkańców metropolii i mniejszych miejscowości. Partnerem audycji jest Orange Polska. Marta Wójcicka ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze opowiada, jak zmieniała się koncepcja inteligentnych miast i wylicza, czym powinny charakteryzować się miasta, by zyskać miano przyjaznych i inteligentnych. A Vadim Makarenko, prowadzący podcast Jutronauci, mówi o znaczeniu danych i informacji. Z natury technopesymista nawołuje, by firmy technologiczne, które zbierają dane o mieszkańcach, dzieliły się nimi z władzami miast. Sebastian Grabowski z Orange Polska uważa, że inteligentne miasta powstają w trójkącie: infrastruktura, społeczeństwo i środowisko. Rozmowy prowadzi Karol Tokarczyk. Dzisiejsze wydanie przygotowali: Marcin Bąba, Maciej Kurczewski i Kinga Pałasz.
9/17/202034 minutes
Episode Artwork

Inteligentny budynek | Nowy inteligentny świat

W dzisiejszym odcinku gościmy dwóch specjalistów pracujących na co dzień w Siemens Polska. Dariusz Sokulski tłumaczy, jak wygląda proces oceny energetycznej oraz modernizacji budynku. Wyjaśnia, jak zmienia się podejście do usprawnienie energetycznego zarówno biurowców, jak i fabryk. Mówi wreszcie o nowym, bardziej sprawiedliwym sposobie finansowania efektywności energetycznej, w którym modernizujący płaci tylko za rzeczywiste efekty. Maciej Gospodarek, który w Siemens Polska odpowiada za współpracę z biurami projektowymi, a także za automatykę oraz zarządzanie budynkami tłumaczy jak w ciągu kilkunastu ostatnich lat zmieniła się technologia wykorzystywana w biurach. Wyjaśnia, jak działają nowoczesne systemy zarządzania budynkami oraz opowiada o udogodnieniach, z których będziemy korzystać w niedalekiej i tej bardziej odległej przyszłości. Audycję prowadzą Katarzyna Szajewska i Karol Tokarczyk. Zapraszamy do słuchania. Partnerem audycji jest Siemens Polska.
8/6/202038 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Jak usprawnić energetykę | Nowy inteligentny świat

W cyklu Nowy Inteligentny Świat opowiadamy o technologiach, które mają pomóc nam w codziennym życiu, ułatwić prowadzenie biznesu i rozwiązywanie globalnych kryzysów. Z naszymi gośćmi - technooptymistami, ale też technopesymistami - zastanawiamy się, jak będzie wyglądał nowy, inteligentny świat. W dzisiejszym odcinku gościmy Marcina Lizera z Siemens Polska, który wyjaśnia, jak działa system elektroenergetyczny i skąd wiemy, ile prądu potrzebują różni odbiorcy. Mówi również o aplikacjach, które mają uprościć życie prosumentom, a w przyszłości także pozostałym odbiorcom prądu. A Robert Tomaszewski, szef PI Energy, tłumaczy, czym są inteligentne rozwiązania w energetyce i kiedy za pomocą aplikacji będziemy zarządzać zużyciem prądu, a więc oszczędzać. Prowadzą Katarzyna Szajewska i Karol Tokarczyk. Zapraszamy do słuchania.
7/30/202026 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Volocopterem w długowieczność, hulajnogą na detoks | Nowy inteligentny świat

W nowym cyklu Nowy Inteligentny Świat opowiadamy o technologiach, które mają pomóc nam w codziennym życiu, ułatwić prowadzenie biznesu i rozwiązywanie globalnych kryzysów. Z naszymi gośćmi - technooptymistami, ale też technopesymistami - zastanawiamy się, jak będzie wyglądał nowy, inteligentny świat. Z Jowitą Michalska, prezeską Digital University, zastanawiamy się, jak będzie wyglądał świat za 10 lat. Jaka będzie rzeczywistość, w której każdy będzie miał dostęp do internetu, ludzie będą bez problemu dożywali 100 lat, a pracę będą wykonywały za nas roboty? Katarzyna Szymielewicz, prezeska Fundacji Panoptykon, opowiada o zagrożeniach dla prywatności, które niesie ze sobą rosnąca rola międzynarodowych korporacji. Problem dotyczy nie tylko wielkich firm technologicznych, ale również korporacji produkujących "smart gadżety". Na koniec prognozuje czy konsumentom uda się ochronić przed rosnącym wpływem firm technologicznych. Rozmowy prowadzą Katarzyna Szajewska i Karol Tokarczyk. Zapraszamy do słuchania. Partnerem audycji jest Siemens Polska.
7/23/202042 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Byliśmy głupi, a jesteśmy smart? | Nowy inteligentny świat

W nowym cyklu Nowy Inteligentny Świat opowiadamy o technologiach, które mają pomóc nam w codziennym życiu, ułatwić prowadzenie biznesu i rozwiązywanie globalnych kryzysów. Z naszymi gośćmi - technooptymistami, ale też technopesymistami - zastanawiamy się, jak będzie wyglądał nowy, inteligentny świat. Partnerem cyklu jest Siemens Polska. Z dr. Jędrzejem Niklasem z Uniwersytetu w Cardiff rozmawiamy o projektach MAGISTER, PESEL i WEKTOR, czyli początkach informatyzacji w Polsce. Niklas opowiada nam również o pułapkach sztucznej inteligencji, proponuje alternatywę dla nazwy i wyjaśnia do rozwiązywania jakich kryzysów, mogą nam się przydać gromadzone dane. Andrzej Sienkiewicz, jeden z pionierów polskiego UX, opowiada, jak skomplikowanym maszynom doprawiono przyjemne „twarze”, wyjaśnia dlaczego wyszukiwarka internetowa powinna być szybsza niż mądrzejsza, a na sam koniec kwestionuje inteligencję budynków. Prowadzą Karol Tokarczyk i Katarzyna Szajewska. Zapraszamy do słuchania.
7/16/202035 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Z głową w chmurze

W dzisiejszym odcinku cyklu "Przyszłość jest dziś" staramy się zrozumieć, czym dokładnie jest chmura, kto z niej korzysta i w jakich kierunkach będzie się rozwijać. Adam Malczak z Google wyjaśnia, w jakich obszarach niezbędna jest moc obliczeniowa, którą zapewnia chmura. Opowiada też o szczegółach inwestycji w Polsce i tłumaczy, dlaczego chmura to nie tylko infrastruktura, ale też ludzie. Jakub Kułak z Operatora Chmury Krajowej – na przykładzie Black Friday – mówi o korzyściach rozwiązań chmurowych w branży e-commerce. Zwraca też uwagę na mniejsze, wyspecjalizowane firmy, które budują rozwiązania dla konkretnych sektorów. Jakuba Bryłę z Orange pytamy o to, jak dokładnie wyglądają obiekty data center, dlaczego ważna jest w nich nadmiarowość i jak dba się o bezpieczeństwo naszych danych. Prowadzi Karol Tokarczyk. Zapraszamy do słuchania.
7/9/202028 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Jutro wydrukowane w 3D

W dzisiejszym odcinku cyklu "Przyszłość jest dziś" rozmawiamy o druku 3D. Branża, o której głośno było kilka lat temu, przypomniała nam o swoim istnieniu w czasie pandemii. Za pomocą technologii 3D powstawały przyłbice ochronne, elementy do respiratorów czy nawet izolatki dla chorych. O swoich doświadczeniach z produkcją przyłbic z materiałów na bazie kukurydzy opowiada architekt Maciej Jakub Zawadzki. Mówi również, do czego biura projektowe wykorzystują druk 3D na co dzień. Arkadiusz Komornik z firmy 7H7 produkującej drukarki 3D przybliża sytuację branży, mówi o zmieniających się cenach i przyszłości technologii 3D. A Michał Fedasz z Instytutu Lotnictwa wyjaśnia, do czego druk 3D jest wykorzystywany w lotnictwie i w przemyśle kosmicznym. Zdaniem Piotra Kozy z Sieci Badawczej Łukasiewicz dotychczas przecenialiśmy znaczenie domowego użycia druku 3D, a rynek zdominowało wykorzystanie przemysłowe. Prowadzi Karol Tokarczyk. Zapraszamy do słuchania.
7/2/202032 minutes
Episode Artwork

Dezinformacja - zbyt proste odpowiedzi na trudne pytania

W dzisiejszym odcinku cyklu "Przyszłość jest dziś" rozmawiamy o dezinformacji i fake newsach w czasie pandemii. Podczas konferencji „Dezinformacja, pandemia i Europa”, dyskutowaliśmy, jak zmieni się świat i geopolityka po pandemii, jaki jest obraz Unii Europejskiej w kryzysie i jak pandemia wpłynęła na postawy społeczne. W naszej audycji wracamy do najciekawszych rozmów. Jacek Purski, prezes Instytutu Bezpieczeństwa Społecznego, rozmawia z Ignacym Niemczyckim z Fundacji Geremka o radykalizacji postaw. Purski opowiada o trendach, które zaobserwował – od aktów agresji wobec osób o pochodzeniu azjatyckim po propagandę o charakterze ekstremistycznym. Z prof. Aleksandra Przegalińską z Akademii Leona Koźmińskiego rozmawiamy o fake newsach w mediach społecznościowych. Przegalińska opowiada też o roli sztucznej inteligencji, która jednocześnie pomaga w wykrywaniu nieprawdziwych informacji i jest narzędziem wykorzystywanym do generowania dezinformacji. Wiceminister cyfryzacji Wanda Buk wskazuje, które działania dezinformacyjne były najtrudniejsze do zwalczania. Mówi m.in. o ruchach antykomórkowych, niszczeniu infrastruktury 5G, ale też o projekcie Fake Hunter. I zwraca uwagę na skuteczność samoregulacji platform internetowych. Nagranie całej konferencji „Dezinformacja, pandemia i Europa” znajduje się na www.politykainsight.pl/live
6/25/202034 minutes
Episode Artwork

Czy startupy nas zbawią?

W dzisiejszym odcinku cyklu "Przyszłość jest dziś" rozmawiamy o startupach oraz przyglądamy się, jak firmy technologiczne przeszły przez ostatnie miesiące i jak będzie wyglądała ich finansowa przyszłość. Marek Kapturkiewicz z funduszu Innovation Nest podkreśla, że podział na starą i nową ekonomię jest sztuczny, a pandemia wpłynęła na wszystkich, także na ekosystem startupowy. Jego zdaniem najbardziej zyskały firmy zajmujące się ochroną zdrowia, cyberbezpieczeństwem czy logistyką. Podkreśla, że z punktu widzenia inwestorów pandemia ma drugorzędne znaczenie, ponieważ fundusze VC patrzą na projekty długoterminowo. Anna Ogar z działającego w obszarze zdrowia Insignes Labs uważa, że jest jeszcze za wcześnie, by ocenić sytuację ekosystemu startupów. Jej zdaniem w gorszej sytuacji mogą być biznesy, które działają w sferze „nice-to-have”, czyli nie realizują podstawowych potrzeb odbiorców. Z prof. Bolesławem Rokiem z Akademii Leona Koźmińskiego rozmawiamy o startupach pozytywnego wpływu. Jego zdaniem firmy, których działalność realizowana jest kosztem jakości życia, budzą coraz większy sprzeciw. Prowadzi Karol Tokarczyk. Zapraszamy do słuchania.
6/18/202033 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Sieć ratuje handel

W dzisiejszym odcinku cyklu "Przyszłość jest dziś" rozmawiamy o internetowych zakupach i zachowaniach klientów, które zmieniły się w ostatnich tygodniach. Razem z gośćmi zastanawiamy się też, jak wygląda technologiczna i logistyczna transformacja firm, które decydują się na sprzedaż w sieci. Karol Krzywicki z Urzędu Komunikacji Elektronicznej opowiada o zmianach na rynku dostaw kurierskich w Polsce. Porównuje obecną sytuację do „żniw kurierskich”, które tradycyjnie przypadały na listopad i grudzień. Z Kasią Wosiek z Miinto/SHOWROOM.PL rozmawiamy o tym, czym jest model „marketplace” i jak zadziałał w czasie pandemii. Wosiek podkreśla, że polski sektor mody jest wart 70 mld zł z czego tylko 10% jest generowane przez sprzedaż online, ale cyfryzacja branży przyspiesza. Jacek Kujawa z LPP opowiada, jak skutki pandemii odczuły duże firmy odzieżowe i jak przebiegało przeniesienie sprzedaży do internetu. Mówi o przyroście klientów, składzie koszyków zakupowych oraz zmianach w strukturach sprzedaży. Wspólnie przyglądamy się też rozwiązaniom, które kiedyś wydawały się przyszłością e-handlu, ale niekoniecznie się sprawdziły. Patrzymy także na nowe pomysły, które mają szansę na sukces. Prowadzi Karol Tokarczyk. Zapraszamy do słuchania.
6/4/202031 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Pieniądze, sława i gry komputerowe

W dzisiejszym odcinku cyklu "Przyszłość jest dziś" przyglądamy się, jak profesjonalizuje i rozwija się esport, gdzie są w tej branży pieniądze i jaka jest przyszłość wirtualnej rywalizacji. Producent filmowy Jan Kwieciński opowiada, jak trafił do świata esportu i co go w nim zaskoczyło. Przekonuje do zmiany stereotypowego myślenia o graczach i zwraca uwagę na społeczny aspekt gier. Maciej Opielski, wiceprezes x-kom AGO, mówi o rosnącej popularności esportu, oglądalności najpopularniejszych wydarzeń, przygotowaniu zawodników oraz perspektywach całej branży. Zastanawia się też, czy trwająca pandemia miała wpływ na wydarzenie esportowe. Szymon Kubiak z Devils.one, jednej z największych polskich organizacji esportowych, pomaga nam zrozumieć finansową skalę biznesu, tłumaczy też dlaczego to ostatni moment żeby związać swoją markę z esportem. Prowadzi Karol Tokarczyk. Zapraszamy do słuchania.
5/28/202030 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Jak i czym będziemy płacić?

W dzisiejszym odcinku cyklu "Przyszłość jest dziś" przyglądamy się, jak pandemia przyspieszyła rozwój płatności bezgotówkowych i jakie nowe rozwiązania za chwilę wejdą do powszechnego użytku. Paweł Widawski z Fundacji Polska Bezgotówkowa opowiada o, jak wygląda odchodzenie od gotówki. Pomaga nam zrozumieć polską specyfikę i mówi o technologiach, które już się u nas sprawdziły. I wyjaśnia, czym są płatności zaszyte, soft POS i biometria głosowa. Zastanawiamy się też, co czeka nas w najbliższej przyszłości Wojciech Jabczyński z Orange Polska skupia się na płatnościach mobilnych i wyjaśnia, dlaczego zdominują rynek. Prowadzi Karol Tokarczyk. Zapraszamy do słuchania.
5/21/202021 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

W poszukiwaniu wolnego czasu

W dzisiejszym odcinku cyklu "Przyszłość jest dziś" zastanawiamy się, jak spędzamy czas wolny w trakcie pandemii, jak w ten obszar wkroczyła technologia i czego jeszcze nie potrafi zastąpić. Psycholożka i właścicielka studia fitness Marta Majchrzak zauważa, że wbrew pozorom czasu wolnego mamy znacznie mniej. Jej zdaniem technologie online w dziedzinie sportu mają ogromną przyszłość, ale żeby mogły się rozwijać musimy na nowo nauczyć się nawiązywać relacje, ponieważ są ważną częścią zajęć grupowych. Producentka i specjalistka od kultury Katarzyna Szustow opowiada, że w najbliższej przyszłości czeka nas digitalizacja i cyfryzacja kultury na gigantyczną skalę. Dostępna będzie za darmo lub bardzo tanio, w odróżnieniu od „żywej kultury”, która stanie się droga i elitarna. Zuzanna Stańska, twórczyni aplikacji DailyArt, mówi o dużym, ale krótkotrwałym, boomie na wirtualne muzea. Wspólnie zastanawiamy się, czy jesteśmy już gotowi na hełmy VR i inne fajerwerki technologiczne. Prowadzi Karol Tokarczyk.
5/14/202024 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Technologia w służbie zdrowia

W dzisiejszym odcinku cyklu "Przyszłość jest dziś" zastanawiamy się, jak będzie zmieniał się system ochrony zdrowia i jakie korzyści z przyspieszonej rewolucji cyfrowej płyną dla pacjentów. Kardiolog Łukasz Kołtowski wyjaśnia, czego można się dowiedzieć z „nosidełek”, czym jest mZdrowie oraz jak Polska radzi sobie z nowymi, medycznymi technologiami. Prof. Katarzyna Kolasa z Akademii Leona Koźmińskiego opowiada, do czego może nam się przydać sztuczna inteligencja w medycynie i jak będziemy mogli sami zarządzać swoją ochroną zdrowia. Jej zdaniem rozwiązania technologiczne już są, potrzebna jest tylko nasza elastyczność w przystosowaniu się do nich. Były minister cyfryzacji Michał Boni mówi o korzyściach, jakie mogą przynieść technologię o raz o wykorzystaniu danych na szerszą - europejską skalę. Zwraca też uwagę na kluczową zmianę, które zachodzi na naszych oczach, czyli wzrost znaczenia prewencji wobec leczenia choroby. Prowadzi Karol Tokarczyk. Zapraszamy do słuchania.
5/7/202031 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Czego nauczy się szkoła

W trzecim odcinku nowego cyklu "Przyszłość jest dziś" zastanawiamy się, czy i jak masowa zdalna edukacja zmieni nauczanie. Zyta Czechowska, nauczycielka i pedagożka specjalna z Zespołu Szkół Specjalnych w Kowanówku, opowiada o różnicach między edukacją stacjonarną a zdalną oraz o wyzwaniach, z którymi musieli mierzyć się uczniowie i nauczyciele w ostatnich tygodniach. Łucja Kornaszewska-Antoniuk z Fundacji Orange mówi, jak mądrze uczyć dzieci korzystania z technologii i jak kompetencje cyfrowe pomogły w przeniesieniu nauki ze szkoły do domu. Magdalena Radwan-Röhrenschef, prezes Fundacji Dobrej Edukacji, pomaga nam spojrzeć na system edukacji i zmiany w nim zachodzące z pewnego dystansu. Wspólnie zastanawiamy się, jakie wnioski z obecnej sytuacji możemy wyciągnąć na przyszłość. Prowadzi Karol Tokarczyk.
4/30/202032 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Czy jesteśmy cyberbezpieczni?

W drugim odcinku nowego cyklu "Przyszłość jest dziś" rozmawiamy o zagrożeniach związanych z cyberatakami. Zastanawiamy się kim są hakerzy, jak i dla kogo pracują oraz jak zmienia się ich działalność w czasie epidemii. Naszych gości pytamy, czy byliśmy gotowi na nagłe przeniesienie się do modelu pracy zdalnej. Robert Grabowski z CERT Orange Polska opowiada między innymi o fali phishingu i scamów opartych o wiadomości SMS, które wykorzystują nasze poczucie zagrożenia. Przytacza też dane CERT, według których w ostatnim czasie nastąpił wzrost różnego rodzaju zdarzeń o 25-30 proc. Małgorzata Fraser, analityczka prywatności i bezpieczeństwa, redaktorka naczelna serwisu Mediaphilia, opowiada o atakach hakerskich na szpitale i wyjaśnia, kto za nimi stoi. Zwraca też uwagę, że zoombombing, choć wydaje się błahym problemem, może prowadzić do poważnego wycieku poufnych danych. Maciej Jan Broniarz, administrator systemów IT i wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim, dzieli się swoimi refleksjami o zachodzących zmianach i tłumaczy, po czyjej stronie leży problem – systemu czy użytkownika. Prowadzi Karol Tokarczyk. Zapraszamy do słuchania.
4/23/202032 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Czy grozi nam e-blackout

Zapraszamy do słuchania nowego sezonu podcastu Polityki Insight "Przyszłość jest dziś". Opowiadamy, jak przyspiesza cyfrowa transformacja, a naszymi gośćmi są eksperci i politycy, naukowcy i przedsiębiorcy. Wspólnie zastanawiamy się, jak będzie wyglądał świat, gdy wrócimy do "nowej normalności". Obecnie ponad 60 proc. zatrudnionych Polaków wykonuje część swojej pracy zdalnie, a ponad 64 proc. często pracuje z domu. Wpływa to na wzrost ruchu i obciążenia sieci telekomunikacyjnych. O zagrożeniach dla niezawodności sieci rozmawialiśmy z dyrektorem Instytutu Łączności – Państwowego Instytutu Badawczego dr. inż. Jerzym Żurkiem. Justyna Adamczewska, dyrektor techniki operacyjnej w Orange Polska, mówi, że zaczęliśmy dużo więcej rozmawiać przez telefon. To efekt kolejnych ograniczeń, które uniemożliwiają nam bezpośredni kontakt. Opowiada też, jak operatorzy radzą sobie z rosnącymi obciążeniami sieci. Prowadzi Karol Tokarczyk. Zapraszamy do słuchania.
4/16/202028 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Czystsze powietrze dzięki AI

Dzięki sztucznej inteligencji będziemy mogli ograniczyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć wysokość rachunków. W pierwszym kroku powinniśmy dowiedzieć się, w jaki sposób energię produkujemy i konsumujemy - mówi Krzysztof Bolesta z Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych. Prezes NFOŚIGW Piotr Woźny uważa, że rząd powinien gromadzić informacje o źródłach ciepła, jakimi są ogrzewane mieszkania Polaków. Te dane będzie można połączyć z już dostępnymi bazami, co pozwoli skuteczniej walczyć o czyste powietrze. Producenci energii również skorzystają na nowoczesnych rozwiązaniach technologicznych i sztucznej inteligencji, ponieważ będzie im łatwiej prognozować i dostosować produkcję energii do potrzeb swoich klientów - twierdzi prof. Dariusz Baczyński z Politechniki Warszawskiej. Prowadzi Marek Świerczyński. Zapraszamy do słuchania.
3/5/202020 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Jak będziemy kupować

W dzisiejszym odcinku rozmawiamy o przyszłości zakupów i jak najnowsze technologie zmienią nasze nawyki zakupowe. Czy w sklepie będziemy kierować się emocjami a może nasze zakupy będą rozsądniejsze. Paweł Jakubowski z M4B mówi o ekranach, które podsuną dopasowane do nas produkty i wszelkie informacje o nich. A Marcin Pleszko z Sagra Technology o inteligentnych półkach, które usprawnią prace sprzedawców. W codziennych zakupach pomogą nam mobilne kasy samoobsługowe, dzięki którym szybciej wyjdziemy ze sklepu - opowiada Jarosław Kaczmarczyk z ZeroQs. Podobne rozwiązania wprowadza m.in. IKEA. Katarzyna Broniarek z meblowego giganta mówi o indywidualnym podejściu do klienta i rewolucji opartej na danych, która ogarnęła całą firmę. A o zmianach, które dotykają cały sektor handlowy i sklepach autonomicznych mówi prezes Żabki Tomasz Suchański. Transformacja handlu, ale również innych sektorów, i dopasowanie do potrzeb klientów wymaga ciągłego i błyskawicznego przepływu dużej ilości danych - podsumowuje Filip Mazurkiewicz z Orange. Prowadzi Karol Tokarczyk. Zapraszamy do słuchania.
2/20/202024 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

AI tworzy i zwalcza dezinformację

W kolejnym odcinku podcastu "Przyszłość jest dziś" rozmawiamy o dezinformacji i manipulacji. A czas jest szczególny, bo w Polsce trwa kampania przed wyborami prezydenckimi. Z badań NASK-u wynika, że ponad połowa polskich internautów zetknęła się z manipulacją i dezinformacją, a prawie 20 proc. badanych nie sprawdza wiarygodności internetowych informacji i źródeł. Joanna Świątkowska, ekspertka ds. cyberbezpieczeństwa, mówi, że rozwój technologii i postęp sprawił, że skutki dezinformacji są dalece bardziej poważne. Demokratyzacja spowodowała, że coraz więcej aktorów angażuje się w manipulowanie innymi. A Karolina Zbytniewska z Euractiv przestrzega, że część sił politycznych i biznesu wykorzystuje media społecznościowe i wprowadza ludzi w błąd, co jest zagrożeniami dla demokracji. Sztuczna inteligencja występuje w podwójnej roli - jako narzędzie, które pomaga tworzyć fake newsy, ale jednocześnie, dzięki AI, walka z nimi staje się łatwiejsza. Jakub Boratyński z Komisji Europejskiej opowiada o współpracy z różnymi ekspertami i o rekomendacjach, które na jej podstawie powstały. Rozmawia Karol Tokarczyk. Zapraszamy do słuchania.
2/6/202016 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Człowiek spotyka sztuczną inteligencję

W trzecim odcinku naszego podcastu technologicznego skupiamy się na praktycznych zastosowaniach sztucznej inteligencji i zetknięciu człowieka z systemami AI. Przysłuchujemy się, jak algorytmy radzą sobie na infolinii i jak odpowiednio je szkolić. Sprawdzamy, czy asystenci głosowi zastąpią sprzedawców w sklepach odzieżowych, a algorytmy czytające teksty - urzędników. Przyglądamy się wyzwaniom, z którymi mierzą się programiści i medycy chcący rozwijać sztuczną inteligencję w ochronie zdrowia. A także, jak budować autonomiczne samochody, pojazdy transportu publicznego i inteligentne konwoje. Prowadzi Marek Świerczyński. Zapraszamy do słuchania.
1/23/202023 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Co Polacy myślą o AI

Zapraszamy do słuchania nowego podcastu Polityki Insight - Przyszłość jest dziś. Z naszymi gośćmi - ekspertami i politykami, naukowcami i przedsiębiorcami - zastanawiamy się, jak sztuczna inteligencja, roboty, drony, biometryka czy internet rzeczy zmieniają społeczeństwo i nas samych. Zaczynamy od rozmów o sztucznej inteligencji i z naszymi rozmówcami próbujemy przybliżyć to mgławicowe pojęcie. Eksperci mówią, że nie powinniśmy bać się AI. A co o nowej technologii myślą Polacy? W drugim odcinku rozmawiamy ze współautorami badań "Sztuczna inteligencja w oczach Polaków" - Mariolą Kowalczyk i Filipem Konopczyńskim z NASK. Polacy uważają, że roboty i algorytmy mogą pomóc przede wszystkim w różnych pracach fizycznych, ale obawiają się, że wzrost automatyzacji może oznaczać wzrost bezrobocia. Według badanych przed negatywnymi skutkami sztucznej inteligencji powinien nas chronić rząd i Unia Europejska. Prowadzą Marek Świerczyński i Karol Tokarczyk. Zapraszamy do słuchania.
1/9/202013 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Czym jest sztuczna inteligencja

Zapraszamy do słuchania nowego podcastu Polityki Insight - Przyszłość jest dziś. Z naszymi gośćmi - ekspertami i politykami, naukowcami i przedsiębiorcami - zastanawiamy się, jak sztuczna inteligencja, roboty, drony, biometryka czy internet rzeczy zmieniają społeczeństwo i nas samych. Zaczynamy od rozmów o sztucznej inteligencji i z naszymi rozmówcami próbujemy przybliżyć to mgławicowe pojęcie. W pierwszym odcinku przyglądamy się różnym definicjom i historii AI. Magdalena Wrzosek, specjalistka ds. cyberbezpieczeństwa z NASK, mówi, że sztuczna inteligencja pobudza naszą wyobraźnię, myślimy wtedy o maszynach, które mogą zastąpić człowieka. A tak naprawdę to nowy rodzaj technologii, który ma nas wspierać. Naukowcy radzą, by na chwilę wyobraźnię wyłączyć i zastanowić się, jak działa inteligencja człowieka. Jacek Leśkow, dyrektor NASK, podpowiada, żeby przyjrzeć się, jak uczą się dzieci. O historii badań i rozwoju sztucznej inteligencji opowiada wicedyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju Izabela Żmudka. Na początku naukowcy i praktycy próbowali odtworzyć umysł człowieka, teraz skupiają się na algorytmach, które potrafią się uczyć. Aspekt biznesowy przybliża Remigiusz Franek z Orange, według którego sztuczna inteligencja zaczęła działać dzięki lawinowemu przyrostowi danych i można ją wykorzystać w prowadzeniu firm. Systemy gromadzenia i obróbki danych zasilają ludzie, czasem dobrowolnie a czasem nieświadomie, ale nie musimy obawiać się, że sztuczna inteligencja zdobędzie nad człowiekiem władzę. Katarzyna Szymielewicz z Fundacji Panoptykon mówi, że algorytmy są doskonałym narzędziem, ale obywatele i konsumenci nie podłączą się pod system, który będzie nas obserwował.
1/9/202019 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Przyszłość jest dziś - nowy podcast Polityki Insight

Zapraszamy do słuchania nowego podcastu Polityki Insight - Przyszłość jest dziś. W naszej audycji rozmawiamy o technologiach i ich wpływie na nasze codzienne życie. Naszymi gośćmi są eksperci i politycy, naukowcy i przedsiębiorcy. Wspólnie zastanawiamy się, jak sztuczna inteligencja, roboty, drony, biometryka czy internet rzeczy zmieniają społeczeństwo i nas samych. Na początek rozmawiamy o sztucznej inteligencji. Z naszymi gośćmi zastanawiamy się, czym są algorytmy i sztuczna inteligencja, jak wpływają na handel, energetykę i prowadzenie kampanii politycznych. Sprawdzamy też, co o sztucznej inteligencji myślą Polacy. Premiera już 9 stycznia. Szukajcie nas na SoundCloudzie, Spotify, w iTunes, Google Podcasts i aplikacji radia TOK FM. Partnerem audycji jest Orange Polska. Do usłyszenia.
1/7/20204 minutes, 15 seconds