Offline Štěpána Křečka - Váš zdroj inspirace a příležitostí nejen ze světa investování. Všechny díly podcastu naleznete na webu investice.cz
Filip Matějka: Česko je zadlužené málo, v Evropě se žije krásně
Filip Matějka vystudoval fyziku na Univerzitě Karlově a získal doktorát z aplikované matematiky na Princetonské univerzitě v USA. Od roku 2010 působí jako výzkumný pracovník Národohospodářského ústavu AV ČR. Od roku 2011 je členem akademického sboru CERGE-EI, společného pracoviště Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR. K ekonomii přešel na začátku doktorských studiích na Princetonu. Studuje zejména makroekonomii, ekonomickou teorii, ekonomii informací a behaviorální ekonomii. V roce 2015 získal jako první český ekonom Starting grant Evropské výzkumné rady ERC. V tomto díle Štěpán Křeček diskutuje s Filipem Matějkou o budoucnosti evropského technologického sektoru a snahách dohnat ztráty vůči USA a Asii. V rozhovoru se řeší také otázky ohledně budování jednotného evropského trhu a problematiky rostoucího zadlužování Česka i celé Evropy. Zmíněna byla také specifika řecké dluhové krize a celosvětového zadlužování.
10/24/2024 • 37 minutes, 37 seconds
Miroslav Singer: Snižovali jsme sazby v době, kdy Grosse podrželi komouši
Miroslav Singer je český ekonom, v letech 2010–2016 byl guvernérem České národní banky. Od roku 2017 působí jako ředitel institucionálních vztahů a hlavní ekonom společnosti Generali CEE Holding, od ledna 2018 je rovněž členem výkonného výboru. V tomto díle Štěpán Křeček diskutoval s Miroslavem Singerem o nastavení základních úrokových sazeb a tlacích politiků na centrální banky. Debata se zaměřila na konflikty českých politiků s vedením České národní banky, a také na aktuální situaci kolem snižování úrokových sazeb v Česku. V závěru se diskuse zaměřila na kondici soukromého a státního sektoru, včetně významu státního sektoru, jeho financování a přínosu pro ekonomiku.
10/10/2024 • 48 minutes, 29 seconds
Lenka Zlámalová: Číňani dělají levnější a lepší elektromobily
Lenka Zlámalová se jako hlavní komentátorka CNC dlouhodobě zabývá ekonomikou a politikou. Těmto tématům se věnovala ve všech hlavních denících v České republice. Pracovala jako redaktorka a vedoucí ekonomické rubriky MF Dnes. Poté vedla ekonomickou rubriku týdeníku Respekt. Následně zastávala pozici hlavní analytičky Hospodářských novin a Lidových novin. Pravidelně vystupuje ve zpravodajských pořadech České televize a Českého rozhlasu. V tomto díle Štěpán Křeček probíral s Lenkou Zlámalovou aktuální stav Evropské unie a její výzvy, včetně problémů automobilového průmyslu a porovnání ekonomické síly Evropy a USA. Dále se diskutovalo o krizi, kterou Evropa prochází, a jak migrace může sloužit jako páka pro výjimky v EU. V závěru byl velkým tématem i dopad byrokracie a regulací na kondici evropské ekonomiky.
9/26/2024 • 50 minutes, 57 seconds
Ondřej Boháč: Klíčové stavební projekty Prahy
Přinášíme vám 157. díl podcastu OFFLINE Štěpána Křečka. Ondřej Boháč je český geograf a manažer. Od března 2017 je ředitelem Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy. Od roku 2006 pracoval jako student na pražském magistrátu ve funkci koordinátora Geograckého Informačního Systému, posléze se v roce 2011 stal poradcem prvního náměstka primátora Tomáše Hudečka, a když se tento stal v roce 2013 pražským primátorem, stanul Boháč ve funkci ředitele kanceláře primátora. V roce 2015 se stal zástupcem ředitele IPR a následně byl v prosinci 2016 jmenován šéfem institutu, funkce se ujal v roce 2017. V tomto díle Štěpán Křeček probíral klíčové stavební projekty, na kterých se v Praze aktuálně pracuje, případně se k nim teprve schyluje. Řeč tedy byla o revitalizaci Masarykova nádraží, Václavského náměstí, ale také o stavbě metra D. Kdy bude dostavěn pražský okruh a jak moc ovlivňují plánování Prahy památkáři? To si poslechněte.
9/12/2024 • 40 minutes, 16 seconds
Miroslav Bárta: Hrozí pád západní civilizace?
Miroslav Bárta vystudoval egyptologii a pravěkou a raně středověkou archeologii na Univerzitě Karlově v Praze. V roce 2009 byl jmenován profesorem pro obor egyptologie. Intenzivně se zabývá vývojem a kolapsem komplexních společností, koordinuje interdisciplinární výzkumy Českého egyptologického ústavu a zabývá se též archeologickým a kulturně-historickým pozadím Starého Zákona. Je držitelem řady ocenění a autorem mnoha úspěšných knih. V tomto díle se Štěpán Křeček se svým hostem zaměřil na téma kolapsu civilizace. Diskutovali o vývoji evropské civilizace v posledních staletích a jaké výzvy ji čekají v budoucnosti. Hovořili také o možném kolapsu západních civilizací a zda by případný pád civilizace mohl Evropě prospět. Věnovali se také otázkám, co rozhoduje konflikty ve světě a jak Green Deal může být cestou k nezávislosti na diktátorských režimech.
8/29/2024 • 39 minutes, 5 seconds
Ondřej Boháč: Kolaps stavebnictví v Česku?
Ondřej Boháč je český geograf a manažer. Od března 2017 je ředitelem Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy. Od roku 2006 pracoval jako student na pražském magistrátu ve funkci koordinátora Geograckého Informačního Systému, posléze se v roce 2011 stal poradcem prvního náměstka primátora Tomáše Hudečka, a když se tento stal v roce 2013 pražským primátorem, stanul Boháč ve funkci ředitele kanceláře primátora. V roce 2015 se stal zástupcem ředitele IPR a následně byl v prosinci 2016 jmenován šéfem institutu, funkce se ujal v roce 2017. V tomto díle Štěpán Křeček probíral nedostupnost bydlení v hlavním městě Praze a také vývoj cen nemovitostí. Jak moc brání památkáři rozvoji Prahy, jak je na tom stavební řízení v Česku a hrozí, že v budoucnosti bude Praha jen pro bohaté? To vše se dozvíte!
8/16/2024 • 44 minutes, 52 seconds
Marek Orko Vácha: Jak bojovat s dezinformacemi?
Marek Orko Vácha je katolický kněz, teolog, skaut a také molekulární biolog. Specializuje se na otázky evoluční biologie, lékařské a environmentální etiky. Slouží jako farář lechovické farnosti a od října 2007 také jako farní vikář – kaplan, Římskokatolické akademické farnosti při kostele Nejsvětějšího Salvátora. Na akademické půdě působí ve funkci přednosty Ústavu etiky a humanitních studií 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, na které byl v letech 2010–2022 předsedou akademického senátu. V tomto díle se Štěpán Křeček bavil se svým hostem o tom, jak nebezpečná mohou být absurdní témata v těžkých časech, jak velký vliv má hybridní válka na Západ, ale taký vliv má dnešní uspěchaná doba na jedince. Řešila se ale také církev z trochu netradičního pohledu. Kdybychom objevili inteligentní život ve vesmíru, jaké by vyznával náboženství?
8/1/2024 • 47 minutes, 58 seconds
Miroslav Bárta: Ztrácí Evropa sílu?
Miroslav Bárta vystudoval egyptologii a pravěkou a raně středověkou archeologii na Univerzitě Karlově v Praze. V roce 2009 byl jmenován profesorem pro obor egyptologie. Intenzivně se zabývá vývojem a kolapsem komplexních společností, koordinuje interdisciplinární výzkumy Českého egyptologického ústavu a zabývá se též archeologickým a kulturně-historickým pozadím Starého Zákona. Je držitelem řady ocenění a autorem mnoha úspěšných knih. V tomto díle se Štěpán Křeček bavil se svým hostem o tom, kam se aktuálně stáčí evropská politika a jak se daří zemím Evropské unie bojovat s migrací. Řeč ale byla také o ekonomice Spojených států amerických, které dominují v rámci globálního obchodu i přesto, že jejich ekonomika je v obrovských dluzích.
7/19/2024 • 44 minutes, 11 seconds
Marek Orko Vácha: Vyvrátili vědci rasismus?
Do dalšího dílu podcastu Offline Štěpána Křečka přijal pozvání katolický kněz, teolog a molekulární biolog Marek Orko Vácha. Jak moc si jsou lidé na planetě Zemi příbuzní? Škodí nám přebytek a hojnost? O tom všem se diskutovalo v nové epizodě.
7/9/2024 • 48 minutes, 1 second
Tomáš Prouza: Porostou ceny potravin?
Tomáš Prouza je viceprezident Hospodářské komory a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu. Dříve působil jako náměstek ministra financí a také jako národní koordinátor pro zavedení eura v České republice. V tomto díle přišla řeč na to, jaké ceny potravin máme v České republice v porovnání s ostatními zeměmi Evropské unie, jestli se u nás jídlem plýtvá, ale také třeba jak je na tom tuzemský cestovní ruch.
6/21/2024 • 35 minutes, 19 seconds
Tomáš Prouza: Dusí byrokracie českou ekonomiku?
Tomáš Prouza je viceprezident Hospodářské komory a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu. Dříve působil také jako náměstek ministra financí a také jako národní koordinátor pro zavedení eura v České republice. Se Štěpánem si povídali o tom, co vše Česká republika vytěžila z Evropské unie za první 20 let svého členství, jak moc velký problém pro českou ekonomiku je byrokracie a jestli náhodou si tu byrokracii nevytváříme spíše sami.
6/6/2024 • 36 minutes, 53 seconds
Petr Bartoň: K současné populační politice 2/2
Petr Bartoň přednáší ekonomii na Univerzitě Karlově. Rovněž působí jako hlavní ekonom a autor podcastu SníDaně. Je absolventem University of Chicago a University of Cambridge. Se Štěpánem si povídali o současné populační politice a demografii.
5/23/2024 • 1 hour, 9 minutes, 51 seconds
Petr Bartoň: K současné populační politice 1/2
Petr Bartoň přednáší ekonomii na Univerzitě Karlově. Rovněž působí jako hlavní ekonom investiční skupiny Natland a autor podcastu SníDaně. Je absolventem University of Chicago a University of Cambridge. Se Štěpánem si povídali o současné světové populační politice a demografii.
5/16/2024 • 52 minutes, 53 seconds
Martin Kovář: Všechny scénáře jsou rozepsány 2/2
Martin Kovář je profesor historie a jeden z největších českých odborníků na dějiny 20. století. Přednáší na Vyoké škole ekonimcké v Praze. Je bývalým prorektorem Univerzity Karlovy. Je autorem podcastu Historie očima Martina Kováře a spoluautorem podcastu Nový svět. Se Štěpánem Křečkem diskutovali řadu otázek týkajících se současného dění ve světě v různých souvislostech amerických i evropských voleb.
5/2/2024 • 58 minutes, 29 seconds
Martin Kovář: Všechny scénáře jsou rozepsány 1/2
Martin Kovář je profesor historie a jeden z největších českých odborníků na dějiny 20. století. Přednáší na Vyoké škole ekonimcké v Praze. Je bývalým prorektorem Univerzity Karlovy. Je autorem podcastu Historie očima Martina Kováře a spoluautorem podcastu Nový svět. Se Štěpánem Křečkem diskutovali řadu otázek týkajících se současného dění ve světě v různých souvislostech amerických i evropských voleb.
4/25/2024 • 47 minutes, 21 seconds
Dana Drábová: Jádro je prazdroj veškeré energie 2/2
Dana Drábová je předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost a místostarostkou Pyšel. Dále je držitelkou tří doktorátů a byla jí udělena medaile za zásluhy I. stupně. Se Štěpánem si v podcastu Offline povídali nejen o jaderné energetice a budoucím vývoji našeho energetického mixu, ale také o možných dopadech potenciálního jaderného konfliktu za současně napjaté geopolitické situaci.
4/11/2024 • 36 minutes, 39 seconds
Dana Drábová: Jádro je prazdroj veškeré energie 1/2
Dana Drábová je předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost a místostarostkou Pyšel. Dále je držitelkou tří doktorátů a byla jí udělena medaile za zásluhy I. stupně. Se Štěpánem si v podcastu Offline povídali nejen o jaderné energetice a budoucím vývoji našeho energetického mixu, ale také o možných dopadech potenciálního jaderného konfliktu za současně napjaté geopolitické situaci.
4/3/2024 • 52 minutes, 43 seconds
Lukáš Kovanda: Evropa zpohodlněla a zaostává 2/2
Lukáš Kovanda působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. V letech 2020 až 2022 byl členem Národní ekonomické rady vlády (NERV). Je činný také jako socioekonomický analytik při Organizaci spojených národů (OSN). Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze a je rovněž členem vědeckého grémia České bankovní asociace. Se Štěpánem si povídali o ekonomických dopadech sankcí na Rusko, válečné ekonomice, ale také o zaostávání Evropy vůči ostatním regionům.
3/20/2024 • 47 minutes, 39 seconds
Lukáš Kovanda: Evropa zpohodlněla a zaostává 1/2
Lukáš Kovanda působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. V letech 2020 až 2022 byl členem Národní ekonomické rady vlády (NERV). Je činný také jako socioekonomický analytik při Organizaci spojených národů (OSN). Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze a je rovněž členem vědeckého grémia České bankovní asociace. Se Štěpánem si povídali o ekonomických dopadech sankcí na Rusko, válečné ekonomice, ale také o zaostávání Evropy vůči ostatním regionům.
3/14/2024 • 48 minutes, 25 seconds
Dominik Stroukal: Bydlení se u nás zbytečně komplikuje 2/2
Dominik Stroukal přednáší a vede strategii na Metropolitní univerzitě. Zároveň je členem Národní ekonomické rady vlády (NERV) a ekonomickým poradcem SatoshiLabs. Je autorem první české knihy o bitcoinu. V minulosti byl hlavním ekonomem Platební instituce Roger, Banky Creditas či finanční skupiny Roklen. Rovněž zastával pozici ředitele v Liberálním institutu a Ludwig von Mises institutu pro ČR a SK. Se Štěpánem si tentokrát povídali zejména o opatřeních NERVu se zaměřením na problematiku bydlení a stavění.
2/28/2024 • 42 minutes, 15 seconds
Dominik Stroukal: Bydlení se u nás zbytečně komplikuje 1/2
Dominik Stroukal přednáší a vede strategii na Metropolitní univerzitě. Zároveň je členem Národní ekonomické rady vlády (NERV) a ekonomickým poradcem SatoshiLabs. Je autorem první české knihy o bitcoinu. V minulosti byl hlavním ekonomem Platební instituce Roger, Banky Creditas či finanční skupiny Roklen. Rovněž zastával pozici ředitele v Liberálním institutu a Ludwig von Mises institutu pro ČR a SK. Se Štěpánem si tentokrát povídali zejména o opatřeních NERVu se zaměřením na problematiku bydlení a stavění.
2/21/2024 • 26 minutes, 25 seconds
Mojmír Hampl: Inflace tak vysoká být nemusela 2/2
Mojmír Hampl je český ekonom. Od roku 2022 zastává pozici předsedy Národní rozpočtové rady. V letech 2019 až 2021 působil ve společnosti KPMG Česká republika jako ředitel služeb pro finanční sektor. Předtím byl členem bankovní rady České národní banky, kde mezi lety 2008 až 2018 zastával pozici viceguvernéra. S hlavním ekonomem BHS Štěpánem Křečkem si povídali o boji s inflací a hospodaření České republiky.
2/7/2024 • 27 minutes, 27 seconds
Mojmír Hampl: Inflace tak vysoká být nemusela 1/2
Mojmír Hampl je český ekonom. Od roku 2022 zastává pozici předsedy Národní rozpočtové rady. V letech 2019 až 2021 působil ve společnosti KPMG Česká republika jako ředitel služeb pro finanční sektor. Předtím byl členem bankovní rady České národní banky, kde mezi lety 2008 až 2018 zastával pozici viceguvernéra. Se Štěpánem si v jeho podcastu povídali na téma vlivu zásahů centrální banky na inflaci a hospodaření České republiky.
1/31/2024 • 37 minutes, 59 seconds
Vladimír Pikora: O přijetí eura a současné ekonomice 2/2
Vladimír Pikora je český makroekonom, analytik finančních trhů, publicista a vyučující na Vysoké škole ekonomické v Praze, kde získal doktorát. V minulosti působil například jako hlavní ekonom Volksbank CZ. Aktuálně zastává pozici hlavního ekonoma investiční skupiny CFG. Se Štěpánem Křečkem se v tomto podcastovém dílu bavili o výhodách a nevýhodách přijetí eura i výhledech a budoucnosti české ekonomiky v evropském a světovém kontextu.
1/17/2024 • 39 minutes, 15 seconds
Vladimír Pikora: O přijetí eura a současné ekonomice 1/2
Vladimír Pikora je český makroekonom, analytik finančních trhů, publicista a vyučující na Vysoké škole ekonomické v Praze, kde získal doktorát. V minulosti působil například jako hlavní ekonom Volksbank CZ. Aktuálně zastává pozici hlavního ekonoma investiční skupiny CFG. Se Štěpánem Křečkem se v tomto podcastovém dílu bavili o výhodách a nevýhodách přijetí eura i výhledech a budoucnosti české ekonomiky v evropském a světovém kontextu.
1/10/2024 • 57 minutes, 39 seconds
Jana Matesová: Transformace je nutností 2/2
Jana Matesová šestnáct let pracovala pro Světovou banku na pozicích od konzultanta po vrchní poradkyni výkonného ředitele nebo členku poradní skupiny prezidenta pro mezinárodní finanční architekturu a jednání G7/G8/G20. Později byla zástupkyní šerpy Evropské rady na vyjednáváních skupiny G20. V českém veřejném sektoru působila například jako náměstkyně ministryně školství nebo poradkyně vicepremiéra. Příležitostně přednášela na zahraničních univerzitách, včetně Harvardovy univerzity. Za výzkumné práce získala několik domácích a zahraničních ocenění a stipendia na Oxfordské univerzitě a ve Světové bance. Díl podcastu Offline, který byl natočen na konci listopadu 2023, přináší diskusi o problémech a perspektivách české ekonomiky i srovnání ekonomické situace v EU, USA a Číně.
12/28/2023 • 42 minutes, 58 seconds
Jana Matesová: Transformace je nutností 1/2
Jana Matesová šestnáct let pracovala pro Světovou banku na pozicích od konzultanta po vrchní poradkyni výkonného ředitele nebo členku poradní skupiny prezidenta pro mezinárodní finanční architekturu a jednání G7/G8/G20. Později byla zástupkyní šerpy Evropské rady na vyjednáváních skupiny G20. V českém veřejném sektoru působila například jako náměstkyně ministryně školství nebo poradkyně vicepremiéra. Příležitostně přednášela na zahraničních univerzitách, včetně Harvardovy univerzity. Za výzkumné práce získala několik domácích a zahraničních ocenění a stipendia na Oxfordské univerzitě a ve Světové bance. Díl podcastu Offline, který byl natočen v listopadu 2023, přináší diskusi o problémech a perspektivách české ekonomiky i srovnání ekonomické situace v EU, USA a Číně.
12/15/2023 • 50 minutes, 35 seconds
Radim Pařík: Každá válka končí u jednacího stolu
Radim Pařík je známý český vyjednávač, který za svůj život vyjednal více než dva tisíce smluv za desítky miliard korun. Absolvoval výcvik vyjednávání podle modelu americké FBI a program vyjednávání na Harvardu. Přednáší vyjednávání na vysokých školách v ČR a na Univerzitě St. Gallen ve Švýcarsku. Se Štěpánem si přišel popovídat o tom, jak spolu jako lidé v různých situacích komunikujeme a vyjednáváme. Dialog vedli na pozadí právě probíhajících světových politických témat a událostí.
11/30/2023 • 1 hour, 16 minutes, 22 seconds
Václav Cílek: K největším změnám dochází v krizi 2/2
Václav Cílek je český geolog, klimatolog, spisovatel a popularizátor vědy. V letech 1980 až 1990 pracoval v Hornickém ústavu Akademie věd ČR. Od roku 1990 pracoval v Geologickém ústavu Akademie věd ČR a v letech 1994 až 2001 v Centru teoretických studií. Od roku 2004 byl ředitelem Geologického ústavu Akademie věd ČR, ale později se rozhodl vrátit se na místo vědeckého pracovníka, aby se mohl více věnovat výzkumným pracím. Se Štěpánem si do podcastu Offline přišel popovídat o možné změně klimatu, ale třeba i o tom, co stojí za současnými společenskými změnami a jak se s nimi vypořádat.
11/15/2023 • 59 minutes, 35 seconds
Václav Cílek: K největším změnám dochází v krizi 1/2
Václav Cílek je český geolog, klimatolog, spisovatel a popularizátor vědy. V letech 1980 až 1990 pracoval v Hornickém ústavu Akademie věd ČR. Od roku 1990 pracoval v Geologickém ústavu Akademie věd ČR a v letech 1994 až 2001 v Centru teoretických studií. Od roku 2004 byl ředitelem Geologického ústavu Akademie věd ČR, ale později se rozhodl vrátit se na místo vědeckého pracovníka, aby se mohl více věnovat výzkumným pracím. Se Štěpánem si do podcastu Offline přišel popovídat o možné změně klimatu, ale třeba i o tom, co stojí za současnými společenskými změnami a jak se s nimi vypořádat.
11/9/2023 • 1 hour, 5 minutes, 56 seconds
David Slezák a Michal Mašek: I zlato má svou duši 2/2
Michal Mašek je známým českým badatelem v oboru mincovnictví. Od roku 2006 je předsedou České numismatické společnosti (ČNS). Se členy ČNS a ve spolupráci s významnými muzei a církevními institucemi připravil řadu výstav s numismatickou tematikou. V roce 2012 obnovil vydávání Numismatického časopisu. David Slezák pak působí působí na komoditních trzích od roku 1994 se zaměřením především na drahé a vzácné kovy. Pro BH Securities pracuje od roku 2014 a zde také aktuálně působí jako Head of Gold Sales Department. Na český trh uvedl řadu projektů v oblasti investičního zlata a emisí sběratelských mincí.
11/2/2023 • 57 minutes, 11 seconds
David Slezák a Michal Mašek: I zlato má svou duši 1/2
Michal Mašek je známým českým badatelem v oboru mincovnictví. Od roku 2006 je předsedou České numismatické společnosti (ČNS). Se členy ČNS a ve spolupráci s významnými muzei a církevními institucemi připravil řadu výstav s numismatickou tematikou. V roce 2012 obnovil vydávání Numismatického časopisu. David Slezák pak působí působí na komoditních trzích od roku 1994 se zaměřením především na drahé a vzácné kovy. Pro BH Securities pracuje od roku 2014 a zde také aktuálně působí jako Head of Gold Sales Department. Na český trh uvedl řadu projektů v oblasti investičního zlata a emisí sběratelských mincí.
10/25/2023 • 52 minutes, 58 seconds
Michael Romancov: Geopolitický vývoj ve světě 2/2
Michael Romancov je politický geograf UK FSV, pedagog a publicista. Působí na katedře politologie Institutu politologických studií FSV UK. Přispívá do řady českých periodik. Je absolventem Pedagogické fakulty, Filozofické fakulty a Fakulty sociálních věd UK. Ve svých přednáškách a knihách se zaměřuje na historii mezinárodních vztahů s orientací na Evropskou unii, Rusko a Blízký východ. Se Štěpánem si v podcastu popovídal o geopolitické situaci v současné neklidné době.
10/18/2023 • 33 minutes, 9 seconds
Michael Romancov: Geopolitický vývoj ve světě 1/2
Michael Romancov je politický geograf UK FSV, pedagog a publicista. Působí na katedře politologie Institutu politologických studií FSV UK. Přispívá do řady českých periodik. Je absolventem Pedagogické fakulty, Filozofické fakulty a Fakulty sociálních věd UK. Ve svých přednáškách a knihách se zaměřuje na historii mezinárodních vztahů s orientací na Evropskou unii, Rusko a Blízký východ. Se Štěpánem si v podcastu popovídal o geopolitické situaci v současné neklidné době.
10/12/2023 • 1 hour, 8 minutes, 6 seconds
Michal Šnobr: Nedávejme si hloupé deadliny a plánujme 2/2
Michal Šnobr působí jako externí poradce finanční skupiny J&T v oblasti energetiky. Je aktivním investorem a minoritním akcionářem společnosti ČEZ. Kromě energetiky se věnuje podnikání v oblasti cestovního ruchu, zemědělství, správy nemovitostí a také výrobě montovaných a kontejnerových staveb. Mimo to je velkým sběratelem Lega. Se Štěpánem si v podcastu povídali o energetice, paradoxech ve stavebnictví a došlo i na srovnání české ekonomiky s některými zahraničními.
10/5/2023 • 1 hour, 5 minutes, 14 seconds
Michal Šnobr: Nedávejme si hloupé deadliny a plánujme 1/2
Michal Šnobr působí jako externí poradce finanční skupiny J&T v oblasti energetiky. Je aktivním investorem a minoritním akcionářem společnosti ČEZ. Kromě energetiky se věnuje podnikání v oblasti cestovního ruchu, zemědělství, správy nemovitostí a také výrobě montovaných a kontejnerových staveb. Mimo to je velkým sběratelem Lega. Se Štěpánem si v podcastu povídali o energetice, paradoxech ve stavebnictví a došlo i na srovnání české ekonomiky s některými zahraničními.
9/27/2023 • 1 hour, 41 seconds
Radim Dohnal: Pojďme více pracovat
Radim Dohnal je český ekonom a financemi se zabývá přes 25 let. Nejprve pojišťovnictví, obchodem, tvorbou produktů i regulací. Od roku 2005 pak kapitálovými trhy, kde řídil pobočky RM-Systému a pak 7 let vedl obchod Saxo Bank pro ČR, SR, Polsko a Maďarsko. Od roku 2015 se zabývá poradenstvím pro fúze akvizice. Věří v kapitalismus pro všechny, ne jen pro oligarchy. Se Štěpánem si povídali o ČEZu, energetických zdrojích a srovnání Evropy s světem.
9/14/2023 • 1 hour, 20 minutes, 59 seconds
Luboš Kastner: O výzvách českého gastro byznysu 2/2
Luboš Kastner je spolumajitelem několika restaurací a konzultantem pro gastro, retail a investice. Kromě toho zastává pozici člena představenstva Hospodářské komory ČR a Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR. Rovněž je místopředsedou Českého gastronomického institutu. Se Štěpánem si povídali o DPH na pivo, platbách v hotovosti o jeho celkovém pohledu na český gastronomický průmysl.
8/30/2023 • 52 minutes, 46 seconds
Luboš Kastner: O výzvách českého gastro byznysu 1/2
Luboš Kastner je spolumajitelem několika restaurací a konzultantem pro gastro, retail a investice. Kromě toho zastává pozici člena představenstva Hospodářské komory ČR a Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR. Rovněž je místopředsedou Českého gastronomického institutu. Se Štěpánem si povídali o DPH na pivo, platbách v hotovosti o jeho celkovém pohledu na český gastronomický průmysl.
8/24/2023 • 58 minutes, 23 seconds
Martin Souček: Zkuste s námi změnit svět
Martin Souček je bývalý úspěšný manažer, otec dvou dcer, ultracyklista a filantrop. Martin stál při zrození projektu Domestici, který vznikl, aby pomohl rozšířit povědomí o paliativní péči v České republice a pomohl nám všem připravit se na situaci, jež je v životě každého nevyhnutelná. Se Štěpánem si povídali na téma charitativních projektů, převrácení životního stylu vzhůru nohama a paliativní péče.
8/18/2023 • 1 hour, 2 minutes, 27 seconds
Martin Chlad: Vývoj vinařství v Čechách a na Moravě
Martin Chlad je prezident svazu vinařů České republiky, sportovec, gurmán a milovník českého a moravského vína. V minulosti pomáhal jako marketingový poradce několika významným společnostem. Od roku 2012 působil jako obchodní a marketingový ředitel Svazu vinařů, kterého se v roce 2021 stal prezidentem. Se Štěpánem si povídali na téma historie a vývoje vinařství v České Republice, a také o zavádění spotřební daně na víno.
7/27/2023 • 56 minutes, 14 seconds
Jadran Šetlík: Fotím osobnosti, nikoliv celebrity
Jadran Šetlík je světově proslulým fotografem. Ve své práci se zaměřil především na portréty žen v rozmanitých podobách. Věnoval se i reklamním fotografiím či architektuře. Mezi stovkami portrétů, které za léta své tvůrčí činnosti vytvořil, patří na čestné místo fotografie Raquel Welchové, Anthonyho Quinna či Giny Lollobrigidy a mnoha dalších včetně českých i slovenských osobností. Se Štěpánem se do podcastu přišel pobavit o svém životě, bohaté kariéře i fotografickém řemeslu a jeho proměně.
7/12/2023 • 57 minutes, 29 seconds
Martin Pýcha: Ceny potravin už na úroveň před krizí nikdy neklesnou 2/2
Martin Pýcha je předsedou Zemědělského svazu ČR a vedle toho také viceprezidentem Agrární komory ČR, Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR a Družstevní asociace ČR. Na mezinárodní úrovni zastupuje zájmy českých zemědělců v evropské organizaci COPA/ COGECA. Rovněž je sedminásobným mistrem České republiky a vítězem Mistrovství Slovenské republiky v plesových choreografiích. Se Štěpánem se přišel do podcastu pobavit o cenách potravin a problémech současného zemědělství a potravinářství.
6/28/2023 • 48 minutes, 51 seconds
Martin Pýcha: Ceny potravin už na úroveň před krizí nikdy neklesnou 1/2
Martin Pýcha je předsedou Zemědělského svazu ČR a vedle toho také viceprezidentem Agrární komory ČR, Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR a Družstevní asociace ČR. Na mezinárodní úrovni zastupuje zájmy českých zemědělců v evropské organizaci COPA/ COGECA. Rovněž je sedminásobným mistrem České republiky a vítězem Mistrovství Slovenské republiky v plesových choreografiích. Se Štěpánem se přišel do podcastu Offline pobavit o cenách potravin a problémech současného zemědělství a potravinářství.
6/21/2023 • 55 minutes, 41 seconds
Michal Medek: Filharmonie díky donátorům významně roste
Michal Medek je obchodním ředitelem České filharmonie, který se nově stane i ředitelem Smetanovy Litomyšle. V minulosti zastával obchodní pozice ve společnostech zaměřených na biotechnologie či automobilový průmysl. Rovněž je zpěvákem středověké duchovní hudby.
6/7/2023 • 59 minutes, 55 seconds
Tomáš Zástěra: Inspiraci na fórky beru z toho, co žiju
Tomáš Zástěra se dlouhodobě věnuje moderování. Širší veřejnosti se vryl do paměti internetovým pořadem Nekecej! Dříve moderoval Snídani s Novou. Dnes je moderátorem rádia Evropa 2. Jako herec účinkoval ve filmu Hitler: vzestup zla. Rovněž se účastnil reality show Survivor Česko & Slovensko. Se Štěpánem se v podcastu bavili o jeho životní i profesní cestě, showbyznysu i světě médií.
5/24/2023 • 58 minutes, 7 seconds
Tereza Pergnerová: V devadesátkách nebyl svět tolik zašmodrchanej
Tereza Pergnerová je česká moderátorka. Proslavila se v hitparádě Eso vysílané v devadesátých letech. Později moderovala například vyhlášení cen Český slavík nebo reality show VyVolení. Aktuálně spolupracuje s televizí Nova na pořadu Mise nový domov. Založila Nadační fond Terezy Pergnerové, který pomáhá rodinám v těžkých životních situacích. Se Štěpánem si povídala o fenoménu devadesátých let, ale také její profesní i životní cestě.
5/11/2023 • 1 hour, 4 minutes, 45 seconds
Tomáš Halík: Svobodné rozhodování je náročná cesta
Tomáš Halík je profesorem Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Od roku 1990 je prezidentem České křesťanské akademie a rektorem kostela Nejsvětějšího Salvátora. Od roku 2004 je farářem nově zřízené pražské akademické farnosti. Papež Jan Pavel II. ho jmenoval poradcem Papežské rady pro dialog s nevěřícími a papež Benedikt XVI. ho jmenoval čestným papežským prelátem. Získal nespočet ocenění a v roce 2014 bylo jeho celoživotní dílo oceněno Templetonovou cenou. Se Štěpánem v podcastu diskutovali nad řadou nejen teologických otázek.
4/27/2023 • 1 hour, 28 minutes, 10 seconds
Simona Kijonková: Stagnace vede k lenosti
Simona Kijonková je úspěšná česká podnikatelka, zakladatelka technologicko-logistické firmy Zásilkovna a také spolumajitelka a generální ředitelka holdingu Packeta. S ekonomem Štěpánem Křečkem si do podcastu Offline přišla popovídat o své podnikatelské cestě, životních hodnotách a přístupech, vzniku Zásilkovny a businessu, ale také ekonomice, investování či České poště.
4/12/2023 • 1 hour, 30 minutes, 34 seconds
Martin Kovář: Hlavní hráči dnešní světové politické scény
Martin Kovář je profesor historie a jeden z největších českých odborníků na dějiny 20. století. Působí jako zástupce vedoucího Katedry hospodářských dějin na VŠE v Praze. Je bývalým prorektorem Univerzity Karlovy. Na serveru INFO.CZ píše o historii a natáčí podcast Historie očima Martina Kováře a je také spoluautorem podcastu Nový svět. Se Štěpánem Křečkem diskutovali řadu otázek týkajících se současného dění ve světě v různých souvislostech.
3/31/2023 • 1 hour, 25 minutes, 52 seconds
Jindřich Vobořil: Prohibice je špatný sociální experiment
Jindřich Vobořil patří mezi přední české odborníky na drogovou problematiku. Aktuálně zastává pozici Národního protidrogového koordinátora, na které působil již v letech 2010 až 2018. Rovněž je ředitelem Společnosti Podané ruce o.p.s., která poskytuje komplexní systém adiktologických služeb. Se Štěpánem si v podcastu povídali o závislostech a návykových látkách, ale také o edukaci, prevenci a právním rámci dnes vedeného boje s drogami.
3/15/2023 • 1 hour, 14 minutes, 37 seconds
Tomáš Sedláček: Na Ukrajině se bojuje o ducha Evropy
Tomáš Sedláček je český ekonom, myslitel a vysokoškolský pedagog, který vyučuje na Metropolitní univerzitě Praha. Sám sebe označuje s nadsázkou za „filosofujícího ekonoma“. V minulosti byl poradcem prezidenta Václava Havla a ministra financí. Rovněž působil v Národní ekonomické radě vlády (NERV). Jeho hlavní publikace Ekonomie dobra a zla byla přeložena již do 23 jazyků. S hlavním ekonomem BHS Štěpánem Křečkem si v podcastu Offline povídali o prezidentských volbách, válce na Ukrajině a dalších nejen ekonomických tématech.
3/1/2023 • 1 hour, 33 minutes, 43 seconds
Miroslav Bárta: Civilizace je na rozhraní, budoucnost je na nás
Miroslav Bárta vystudoval egyptologii a pravěkou a raně středověkou archeologii na Univerzitě Karlově v Praze. V roce 2009 byl jmenován profesorem pro obor egyptologie. Intenzivně se zabývá vývojem a kolapsem komplexních společností, koordinuje interdisciplinární výzkumy Českého egyptologického ústavu a zabývá se též archeologickým a kulturně-historickým pozadím Starého Zákona. Je držitelem řady ocenění a autorem mnoha úspěšných knih. Se Štěpánem si v podcastu Offline povídali o vzestupech a pádech civilizací, egyptologii, společenské smlouvě a dalších aktuálních tématech.
2/15/2023 • 1 hour, 9 minutes, 8 seconds
Václav Cílek: Sílí společnost rozdělení a konfliktu
Václav Cílek je český geolog, klimatolog, spisovatel a popularizátor vědy. V letech 1980 až 1990 pracoval v Hornickém ústavu Akademie věd ČR. Od roku 1990 pracoval v Geologickém ústavu Akademie věd ČR a v letech 1994 až 2001 v Centru teoretických studií. Od roku 2004 byl ředitelem Geologického ústavu Akademie věd ČR, ale později se rozhodl vrátit se na místo vědeckého pracovníka, aby se mohl více věnovat výzkumným pracím. Se Štěpánem si do podcastu Offline přišel popovídat o možné změně klimatu, ale třeba i o tom, co stojí za současnými společenskými změnami a jak se s nimi vypořádat.
2/2/2023 • 1 hour, 10 minutes, 24 seconds
Aleš Rod: Důchodový systém je jako lavina
Aleš Rod řídí výzkumné projekty Centra ekonomických a tržních analýz. Zároveň je členem správní rady Anglo-americké univerzity a členem Národní ekonomické rady vlády (NERV). Jeho výzkumný zájem se týká ekonomie regulace. V současnosti konzultuje projekty z digitální ekonomiky pro veřejný i soukromý sektor v ČR i v zahraničí. Se Štěpánem za mikrofonem pohovořili o aktuálních ekonomických tématech a to z různých perspektiv.
1/18/2023 • 1 hour, 26 minutes, 19 seconds
Lubomír Lízal: Trhy je lepší překvapit, než se nechat vláčet
Lubomír Lízal je český ekonom. V minulosti působil na pozici člena bankovní rady ČNB a na pozici člena dozorčí rady společnosti ČEZ. Rovněž byl konzultantem Světové banky a členem Národní ekonomické rady vlády. V současné době působí jako docent na ČVUT a rovněž je členem řady renomovaných vědeckých rad. Se Štěpánem se na mikrofon pobavili o nastavení měnové politiky, návrzích Národní ekonomické rady vlády a fungování energetických burz.
12/22/2022 • 1 hour, 16 minutes, 24 seconds
Daniela Drtinová: Politické diskuse byly dříve konzistentnější
Daniela Drtinová je moderátorka, spolumajitelka DVTV a novinářka. V letech 1993 až 2014 působila v České televizi. Následně založila s Martinem Veselovským první internetovou televizi DVTV, kde moderuje diskusní pořady. Daniela Drtinová vystudovala Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, kde získala malý i velký doktorát. Za svou práci byla oceněna Cenou Karla Havlíčka Borovského. Se Štěpánem si do podcastu Offline přišla popovídat o své letité žurnalistické praxi, plánech, některých rozhovorech i dalších tématech, které souvisejí s vydáváním nezávislého obsahu.
12/7/2022 • 56 minutes, 52 seconds
Tomáš Nidetzký: Cenová stabilita je předpokladem prosperity
Tomáš Nidetzký je ekonom, který donedávna zastával pozici viceguvernéra České národní banky. Dříve působil na mnoha významných pozicích v soukromém sektoru. Z pozice předsedy představenstva a generálního ředitele řídil Pojišťovnu České spořitelny či zastával pozici generálního ředitele obchodu a člena představenstva NN Penzijní společnosti pro ČR. Se Štěpánem se v podcastu bavili o inflaci, zásazích do ekonomiky i tom, jaké trendy a možný vývoj lze očekávat v nejbližších obdobích.
11/9/2022 • 1 hour, 13 minutes, 31 seconds
Ondřej Koběrský: Díky sociálním sítím se Češi učí investovat
Ondřej Koběrský je známý youtuber, který popularizuje investování pro širokou veřejnost. Na svém kanálu má již téměř 40 tisíc odběratelů. Řadí se mezi dlouhodobé, hodnotové a konzervativní investory, kteří se nesnaží provádět spekulativní obchody. Jeho videa si proto oblíbili i zkušení investoři. Se Štěpánem se bavili o mladých investorech, sociálních sítích, ale také o aktuální situaci na trzích, jeho přístupech i konkrétních položkách jeho akciového portfolia.
10/20/2022 • 59 minutes, 44 seconds
Mojmír Hampl: Řešíme problémy posledního v pelotonu
Mojmír Hampl je český ekonom, předseda Národní rozpočtové rady, bankéř a publicista s tituly z Vysoké školy ekonomické v Praze a University of Surrey ve Velké Británii. Většinu svého dosavadního profesního života zasvětil České národní bance, kde byl historicky nejdéle sloužícím viceguvernérem. Se Štěpánem se pobavili o současné situaci, státních financích, důchodech a řadě dalších společenských i ekonomických témat.
10/5/2022 • 46 minutes, 33 seconds
Talkshow Offline ŠK - Energetická krize - Mojmír Hampl, Danuše Nerudová, Michal Šnobr, Helena Horská, Petr Koblic
Jako jubilejní 100. epizodu pořadu Offline Štěpána Křečka, který vychází pod hlavičkou BH Securities již více než 3 roky, přinášíme posluchačům záznam z osobního diskusního setkání hlavního ekonoma BHS s jeho podcastovými hosty z řad významných osobností české ekonomiky. Hlavním tématem debaty byla právě probíhající energetická krize, ale zaznívaly i další zajímavé názory a úhly pohledu.
9/22/2022 • 1 hour, 53 minutes, 28 seconds
Jiří Příhoda: Prázdnota je nedílnou součástí skutečnosti
Jiří Příhoda je český výtvarný umělec, který působí na pomezí sochařství, objektu a architektury. V minulosti se také věnoval videoartu. Mimo to je autorem architektonického designu řady výstav a expozic v galeriích a muzeích umění. Žije v USA a je držitelem ceny Jindřicha Chalupeckého. V roce 2022 uvedl v pražské Galerii Rudolfinum svou výstavu Void (Prázdnota), která se návštěvnicky zařadila mezi dosud vůbec nejúspěšnější. Se Štěpánem si do studia přišel popovídat o osobní i umělecké cestě, tvorbě, kulturních rozdílech, ale i dalších tématech, ve které společné povídání vyústilo.
9/14/2022 • 1 hour, 10 minutes, 33 seconds
Jiří Gavor: Energetická krize pod drobnohledem
Jiří Gavor vystudoval jadernou a fyzikálně inženýrskou fakultu ČVUT a dlouhodobě se zabývá situací na energetickém trhu. Jako výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií se pokouší zkvalitňovat poskytování služeb na trzích s elektřinou a plynem. Rovněž působí na pozici jednatele společnosti ENA, která se věnuje poradenství v oblasti energetiky. Do podcastu za Štěpánem dorazil diskutovat o současné energetické krizi, jejích příčinách, dopadech na spotřebitele i možných cestách, jak se z ní vymanit.
9/1/2022 • 1 hour, 12 minutes, 17 seconds
Vojtěch Bednář: Přežijeme jakoukoliv krizi, která nás nezabije fyzicky
Vojtěch Bednář je firemní sociolog a lektor. Pomáhá firmám pracovat s lidmi, podporuje manažery a vedoucí pracovníky. Rovněž píše knihy, naposledy o vedení v krizi či o tom, jak vyjít se svým šéfem. Se Štěpánem si do podcastu přišel popovídat o vztahu zaměstnanců a šéfů, firemní kultuře i chování lidí na sociálních sítích.
8/18/2022 • 1 hour, 30 minutes, 43 seconds
Petr Honzejk: Válka může trvat dlouho, všichni budou unavení
Petr Honzejk pracoval v Českém rozhlase, kde zastával pozice reportéra a editora vysílání. Později se stal šéfredaktorem Radiožurnálu. Následně zamířil do Hospodářských novin, kde nadále působí jako komentátor. Získal Novinářskou cenu v kategorii nejlepší komentář a Cenu Ferdinanda Peroutky. Se Štěpánem si povídali o novinařině, současné geopolitické situaci, válečném konfliktu na Ukrajině, ale také třeba o nadcházejících prezidentských volbách.
8/3/2022 • 1 hour, 7 minutes, 12 seconds
Radim Passer: Česko může být atraktivní země i pro lidi ze západu
Radim Passer patří mezi nejbohatší Čechy a je předsedou představenstva a generálním ředitelem developerské společnosti Passerinvest Group, jejíž jméno je spjato především s realizací rozsáhlého polyfunkčního komplexu BB Centrum na Praze 4. Po smrti svého syna zasvětil život víře v Boha. V podcastu si se Štěpánem povídali nejprve právě o jeho duchovní cestě a víře, ve druhé se pak dostali k jeho podnikatelskému oboru, tedy nemovitostem, realitním trhu a developmentu.
7/20/2022 • 1 hour, 38 minutes, 56 seconds
Olga Girstlová: Děti z domovů neví jak začít, chybí podaná ruka
Olga Girstlová je česká podnikatelka a mecenáška, která vybudovala a úspěšně prodala telekomunikační firmu GiTy. Je nositelkou ocenění Vedoucí podnikatelka světa a řady dalších českých i mezinárodních cen. Dlouhodobě se angažuje v podpoře žen v podnikání a od roku 2016 vede Nadaci ZET profesora Zeleného, která se zaměřuje na pomoc dětem z dětských domovů a jejich vstup do reálného života na základě výuky Baťovských principů.
7/1/2022 • 38 minutes, 1 second
Dalibor Dědek: Češi jsou tvořiví a umí dobře improvizovat
Dalibor Dědek je český podnikatel a mecenáš. Jako majoritní vlastník skupiny Jablotron patří do žebříčku sta nejbohatších Čechů. Lidé ho uznávají za to, že zisky generované v zahraničí investuje takřka výlučně v České republice. V minulosti ochránil Jizerské hory, když skoupil pozemky, aby na nich nemohli stavět developeři. Se Štěpánem si za mikrofonem povídali o podnikání, politice, ale také Ukrajině a rozhodnutí projevit odvahu, když to člověk považuje za správné.
6/23/2022 • 56 minutes
Dominik Stroukal: Bitcoin je prťavej, může padat klidně o desítky procent
Dominik Stroukal je expert na kryptoměny, bývalý ředitel Liberálního institutu a bývalý ředitel českého a slovenského Ludwig von Mises institutu. V současné době vyučuje na vysoké škole CEVRO institut a zastává pozici hlavního ekonoma Platební instituce Roger. Nově se stal členem Národní ekonomické rady vlády (NERV). Se Štěpánem si ve studiu na mikrofon popovídal o kryptoměnách, ceně Bitcoinu, dnešní nelehké ekonomické situaci i tom, jak se z ní lze a nelze dostávat.
6/15/2022 • 1 hour, 20 minutes, 26 seconds
Luděk Niedermayer: V EU potřebujeme více solidarity a spolupráce
Luděk Niedermayer se v rámci svého působení v České národní bance podílel na restrukturalizaci bankovního sektoru. Později se stal dokonce viceguvernérem ČNB. Následně zastával pozici ředitele Consultingu ve společnosti Deloitte. Od roku 2014 působí jako poslanec Evropského parlamentu. Se Štěpánem si povídal o jeho působení v EU, inflaci a možných dopadech stávajících událostí ve světě na ekonomiku.
6/8/2022 • 1 hour, 19 minutes, 18 seconds
Michael Romancov: Rusové si mysleli, že s Ukrajinou zatočí rychle
Michael Romancov je politický geograf UK FSV Praha a Metropolitiní univerzita Praha, pedagog a publicista. Přispívá do řady českých periodik. Je absolventem Pedagogické fakulty, Filozofické fakulty a Fakulty sociálních věd UK. Ve svých přednáškách a knihách se zaměřuje na historii mezinárodních vztahů s orientací na Evropskou unii, Rusko a Blízký východ. Se Štěpánem si v podcastu popovídal o konfliktu na Ukrajině, ale i dalších, aktuálních geopolitických tématech, především pak se zaměřením na současné Rusko.
6/1/2022 • 1 hour, 23 minutes, 35 seconds
Lenka Zlámalová: Jak zkrotit vysokou inflaci
Lenka Zlámalová se jako analytička Echo24 dlouhodobě zabývá ekonomikou a politikou. Těmto tématům se věnovala ve všech hlavních denících v České republice. Pracovala jako redaktorka a vedoucí ekonomické rubriky MF Dnes. Poté vedla ekonomickou rubriku týdeníku Respekt. Následně zastávala pozici hlavní analytičky Hospodářských novin a Lidových novin. Pravidelně vystupuje ve zpravodajských pořadech České televize a Českého rozhlasu. Jak zkrotit vysokou inflaci a jakými nástroji? To byla otázka, která se jako zlatá nit vinula celým rozhovorem v symbolickém diskusním souboji "jestřábice" a "holubičáka".
5/25/2022 • 1 hour, 9 minutes, 46 seconds
Michal Šnobr: ČEZ v dnešní podobě nemůže přežít 2/2
Michal Šnobr působí jako externí poradce finanční skupiny J&T v oblasti energetiky. Je aktivním investorem a minoritním akcionářem společnosti ČEZ. Kromě energetiky se věnuje podnikání v oblasti cestovního ruchu, zemědělství, správy nemovitostí a také výrobě montovaných a kontejnerových staveb. Štěpánovo pozvání do studia přijal a tématem jejich rozhovoru, který nakonec přinesl povídání rozložené do dvou samostatných dílů, byla především energetika, ale také společnost ČEZ.
5/18/2022 • 54 minutes, 29 seconds
Michal Šnobr: Energetická lavina na nás už letí 1/2
Michal Šnobr působí jako externí poradce finanční skupiny J&T v oblasti energetiky. Je aktivním investorem a minoritním akcionářem společnosti ČEZ. Kromě energetiky se věnuje podnikání v oblasti cestovního ruchu, zemědělství, správy nemovitostí a také výrobě montovaných a kontejnerových staveb. Štěpánovo pozvání do studia přijal a tématem jejich rozhovoru, který nakonec přinesl povídání rozložené do dvou samostatných dílů, byla především energetika, ale také společnost ČEZ.
5/12/2022 • 58 minutes, 1 second
Michael Žantovský: Agresivní válka je vždy zločin
Michael Žantovský je český překladatel, tlumočník, psycholog, publicista, spisovatel, textař, politik a diplomat, bývalý velvyslanec ČR ve Spojených státech amerických, Izraeli a ve Spojeném království Velké Británie a Severního Irska. Od září 2015 je ředitelem Knihovny Václava Havla. Se Štěpánem si v podcastu povídali o současném světě a silách, které v něm působí.
5/5/2022 • 1 hour, 21 minutes, 37 seconds
Lukáš Kudláček: Čína je kulturně a morálně vyhladovělá
Lukáš Kudláček je portfolio manažerem BHS a zároveň ředitelem výzkumného institutu IRCC, který se věnuje výzkumu zločinů komunismu se zaměřením na Čínu. Na akciových trzích se pohybuje od roku 2008, kdy nejprve pracoval jako investiční poradce, poté jako burzovní makléř, správce portfolia Family office a od roku 2018 působí ve společnosti BHS. Mimo svou profesní dráhu na kapitálových trzích se zabývá ekonomickou, geopolitickou a bezpečnostní analýzou, orientovanou zejména na Čínu. V podcastu byl u Štěpána již podruhé. Tentokrát se však více než o akciích, na která samozřejmě došlo také, bavili o Číně, její kulturní tradici i stávající situaci v aktuálním geopolitickém kontextu.
4/21/2022 • 1 hour, 11 minutes, 19 seconds
Artur Gevorkyan: Burza nám pomůže v dalším rozvoji
Artur Gevorkyan je zakladatel, majoritní vlastník a generální ředitel společnosti Gevorkyan, světového inovátora a globálního lídra v oblasti práškové metalurgie, který je na trhu již 25 let a dodává do více než 40 zemí světa. Společnost jako první slovenská firma letos vstoupí na pražskou burzu, kam si jde pro investorské peníze pro svůj další rozvoj. Se Štěpánem si v podcastu popovídali o firmě, jejím byznysu i výhledech, které má po této potenciálně dosud nejvyšší emisi na trhu START.
4/6/2022 • 51 minutes, 38 seconds
Daniel Münich: V ekonomii není nikdy nic zadarmo
Docent Daniel Münich je akademický ekonom. Působí v doktorském programu CERGE-EI, společného pracoviště Akademie věd ČR a Univerzity Karlovy, kde se dlouhodobě zabývá problematikou ekonomie trhu práce, školství a výzkumu. Kromě výzkumné a pedagogické činnosti v posledních patnácti letech také působil jako expert či poradce v rámci projektů Evropské unie, Mezinárodního měnového fondu, OECD, Světové banky a řady národních institucí. Se Štěpánem si v podcastu popovídali o současném válečném konfliktu a jeho možných dopadech na hospodářství a společnost, ale také o řadě dalších, nejen ekonomických témat.
3/30/2022 • 51 minutes, 47 seconds
Karel Janeček: Bez svobody by život vůbec neměl smysl
Karel Janeček je český matematik, bojovník proti korupci, autor volebního systému D21 - Janečkova metoda a kandidát na post prezidenta. Přednášel finanční matematiku na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Je spoluzakladatelem společnosti RSJ, která se zabývá obchodováním s finančními deriváty. Je zakladatelem Nadačního fondu proti korupci, založil také Institute H21, Nadační fond Karla Janečka na podporu vědy a výzkumu (dnes Nadační fond Neuron na podporu vědy), Nadační fond pomoci a platformu Znesnáze21, Nadaci Karla Janečka a nadaci Science 21. Se Štěpánem si povídali o současné situaci na Ukrajině, jeho filantropických aktivitách a řadě dalších aktuálních témat, včetně jeho kandidatury na post hlavy státu.
3/23/2022 • 48 minutes, 24 seconds
Jindřich Šídlo: Média nikdy nemají být na něčí straně
Jindřich Šídlo je známý žurnalista. Svou práci započal v Českém deníku, poté působil v Respektu a dále v redakci Mladé fronty Dnes. Jako vedoucí redaktor pracoval v Hospodářských novinách. Rovněž řídil domácí zpravodajství v České televizi a nyní působí v redakci Seznam Zprávy. Za novinářskou práci získal mnoho ocenění. Se Štěpánem si přišel do podcastu popovídat o českých médiích, novinářské práci a řadě aktuálních témat.
3/16/2022 • 1 hour, 17 minutes, 6 seconds
Petr Stuchlík: S vysokou inflací budeme žít minimálně 2 roky
Petr Stuchlík je podnikatel a manažer. Spoluzakládal Fincentrum, které v roce 2018 prodal. V letech 2002 až 2006 pracoval ve vedení společnosti Mafra. Po neúspěšné kandidatuře na primátora Prahy se dnes opět věnuje byznysu. Se Štěpánem se v podcastu bavili o ekonomických otázkách, inflaci, hypotékách i jeho vztahu k hudbě.
3/2/2022 • 36 minutes, 6 seconds
Martin Řezníček: Amerika je rozdělená úplně ve všem
Martin Řezníček je reportérem a moderátorem České televize, uvádí hlavní zpravodajské relace Události a Události, komentáře. Pět let působil jako zahraniční zpravodaj ČT ve Washingtonu a dřív i jako redaktor české redakce BBC v Praze a Londýně. Do podcastu Offline Štěpána Křečka se přišel podělit o své zkušenosti a příběhy z jeho pracovního působení v Americe, ale odpovídal také na otázky z oblastí médií a společenského dění obecně.
2/17/2022 • 1 hour, 9 minutes, 39 seconds
Radim Pařík: Pravda do vyjednávání nepatří
Radim Pařík je známý český vyjednávač, který za svůj život vyjednal více než dva tisíce smluv za desítky miliard korun. Absolvoval výcvik vyjednávání podle modelu americké FBI a program vyjednávání na Harvardu. Přednáší vyjednávání na vysokých školách v ČR a na Univerzitě St. Gallen ve Švýcarsku. Se Štěpánem si přišel popovídat o tom, jak spolu jako lidé v různých situacích komunikujeme a vyjednáváme.
2/2/2022 • 1 hour, 17 minutes, 6 seconds
Danuše Nerudová: Potřebujeme štíhlý a efektivní stát
Danuše Nerudová je česká ekonomka a vysokoškolská pedagožka. V roce 2018 byla jmenována rektorkou Mendelovy univerzity v Brně. Jako předsedkyně Komise pro spravedlivé důchody pracovala na penzijní reformě. Zároveň je členkou iniciativy KoroNERV-20. Se Štěpánem se bavili o státním rozpočtu, důchodové reformě a inflaci.
1/19/2022 • 47 minutes, 11 seconds
Stanislav Trávníček: Energetická krize pohledem regulátora
Stanislav Trávníček je předseda Rady Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Získal inženýrský i doktorský titul z elektrotechniky se zaměřením na ekonomiku a řízení energetiky. Tomuto oboru se následně věnoval v podstatě celý svůj profesní život. Se Štěpánem do podcastu Offline přišel probrat řadu témat, které jsou v současné době energokrize a rostoucích cen energií velmi aktuální.
1/10/2022 • 1 hour, 1 minute, 18 seconds
Tomáš Sedláček: Stabilitu jsme zaměnili za růst
Tomáš Sedláček je český ekonom, myslitel a vysokoškolský pedagog. V minulosti byl poradcem prezidenta Václava Havla a ministra financí. Od roku 2009 je členem Národní ekonomické rady vlády (NERV), kde se stal garantem pro veřejné finance. Přednáší ekonomii a dějiny ekonomických teorií na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy a také na University of New York in Prague. V roce 2011 se stal členem správní rady Nadačního fondu proti korupci. Zároveň je lektorem European Leadership & Academic Institute v Praze. Jeho hlavní publikace Ekonomie dobra a zla byla přeložena již do 23 jazyků. Sám sebe označuje s nadsázkou za „filosofujícího ekonoma“. Pozvání do podcastu Offline přijal již podruhé a také tentokrát společně se Štěpánem probrali řadu aktuálních, ale také velmi nadčasových témat.
1/5/2022 • 1 hour, 10 minutes, 30 seconds
Václav Loula: Ropa je nervózní komodita
Václav Loula pracoval v letech 1979–1981 na pozici vedoucího odboru řízení a kontroly jakosti společnosti Chemopetrol. V letech 1982–1992 působil jako specialista pro národohospodářské koncepce pro oblast ropy a petrochemie. V letech 1992–1993 byl vedoucím odboru marketingu a tiskový mluvčí pro společnost Benzina. V dalších letech byl obchodním ředitelem, ředitelem pro jakost a vnější vztahy Benziny a od roku 2015 až do současnosti je poradcem, expertem a uznávaným odborníkem v petrolejářském průmyslu. Současně působí také jako odborný mluvčí ČAPPO a předseda Výboru pro certifikaci výrobků. Se Štěpánem se setkali na jedné ze společenských akcí automobilového fondu a zapovídali se o automobilismu i ekonomice. "Slovo dalo slovo", padlo pozvání a vznikl tento zajímavý rozhovor ve studiu na atraktivním témata kolem pohonných hmot, která rezonují současnou společností.
12/22/2021 • 1 hour, 2 minutes, 24 seconds
Tomáš Enge: Jízda na limitu vozu je potěšení
Tomáš Enge je automobilový závodník, který startoval téměř ve všech prestižních závodech po celém světě. Jako doposud jediný Čech pilotoval vůz Formule 1. S Tomášem se Štěpán setkal na akci pořádané fondem Engine Classic Cars. Výsledkem bylo pozvání do studia a toto příjemné povídání na rozličná témata z oblasti vrcholového motorsportu i Tomášovy úspěšné kariéry.
12/6/2021 • 59 minutes, 40 seconds
Alexandr Vondra: Svět máme svěřený a měli bychom ho vracet lepší
Alexandr Vondra začínal svou politickou kariéru v disentu, spoluzakládal Občanské fórum a v jeho bytě v Trojanově ulici vznikl pozdější týdeník Respekt. Vystudovaný přírodovědec pracoval po revoluci jako poradce Václava Havla, stál u zrodu české zahraniční politiky, Visegrádské spolupráce i vstupu do NATO. Čtyři roky působil jako český velvyslanec ve Washingtonu. Po několika letech působení ve vrcholné politice na ministerských postech odešel do soukromého sektoru a odstěhoval se na venkov. V roce 2019 se z 15. místa kandidátky prokroužkoval do Evropského parlamentu. Se Štěpánem si přišel popovídat o aktuálním dění ve světě, jeho mocenském rozložení a třeba i o tom, jak se dívá na aktuální trendy v oblasti udržitelného rozvoje a Green Dealu.
11/24/2021 • 1 hour, 15 minutes, 54 seconds
Tomáš Etzler: Číňané umí trpět, ale jednou to bouchnout musí
Tomáš Etzler pracoval jako novinář České televize a CNN. Jako první Čech získal Cenu Emmy. Proslavil se svými reportážemi z Číny. Nově vydal dokumentární film Nebe a knihu Novinářem v Číně. Se Štěpánem si ve studiu povídali o současné Číně, její politice, ale také společenském vývoji a souvislostech s děním v okolním světě tak, jak je vidí na základě svých profesních i osobních zkušeností, které s touto zemí má.
11/9/2021 • 1 hour, 41 minutes, 47 seconds
Petr Fejk: Dokud nevysvětlíte svůj názor druhým tak ho nemáte
Petr Fejk je manažer, člověk mnoha zájmů, s velmi pestrou kariérní zkušeností. Začínal jako středoškolský učitel literatury a historie, nejvíce se ale zviditelnil v úloze ředitele Zoo Praha, kterou během 13 let proměnil ze staré, šedivé instituce na jednu z nejkrásnějších a nejuznávanějších zoo světa. Vedle toho i šéfoval rockovému klubu, hrál divadlo nebo vedl Českou národní budovu v New Yorku. Poslední jeho aktivitou je kniha Jak se dělá zoo, kterou si sám vydal a jezdí s ní po Čechách číst a přednášet. Petr Fejk je držitelem titulu Manažer roku (2005), Marketér roku (2006) a Ceny ministra životního prostředí ČR (2008). Se Štěpánem si povídali o jeho životě, profesní dráze i řadě témat z jeho současného života.
11/3/2021 • 1 hour, 3 minutes, 16 seconds
Dana Drábová: Jádro má to nejlepší teprve před sebou
Dana Drábová je předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost a místostarostkou Pyšel. Dále je držitelkou tří doktorátů a byla jí udělena medaile Za zásluhy I. stupně. Se Štepánem si v podcastu Offline povídali o energetice a budoucím vývoji našeho energetického mixu.
10/27/2021 • 54 minutes, 11 seconds
Tatiana Čabáková: Odliv "mozků ze Slovenska" do ČR je stále silný
Tatiana Čabáková se narodila a vyrostla v Martině, ve městě, které leží v údolí mezi Malou a Velkou Fatrou. Díky tomu celoživotně miluje tyto kopce, kam rádi jezdí i čeští turisté. Vystudovala žurnalistiku v Bratislavě, kde později pracovala ve Slovenském rozhlasu. Do Prahy se přestěhovala za svým manželem, žije tady již 23 let. Kromě toho, že pracuje v Českém rozhlasu jako moderátorka a editorka slovenského vysílání, již 20 let vede Nadaci pro rozvoj vzdělání. A právě především o této nadaci, kterou BH Securities dlouhodobě podporuje, si přišla popovídat se Štěpánem do studia. Výsledně však diskuse přinesla i další, širší témata, jako jsou například odliv mladých talentů ze Slovenska, úloha novinářské profese či širší pojetí a výklad svobody tak, jak jí dnes můžeme vnímat a vykládat.
10/20/2021 • 1 hour, 4 minutes, 17 seconds
Radovan Vávra: Investorův průvodce po galaxii 3/3
Radovan Vávra je milující manžel, hrdý otec, pravidelný psovod a primitivní antikomunista. Vystudoval ekonomii, dříve vedl Komerční banku, dnes je uznávaným investorem. Se Štěpánem již v květnu tohoto roku natočili podcast o ekonomických a investičních tématech, který se setkal s velmi kladným ohlasem. A právě proto se setkali ve studiu podruhé, aby mohli diskutovat znovu a více do hloubky. Výsledkem je seriál podcastů o třech dílech, které vám představíme postupně. Dnes vám přinášíme poslední, závěrečnou epizodu, v níž společně probrali další řadu investorských témat i konkrétních akciových titulů.
10/7/2021 • 1 hour, 29 minutes, 44 seconds
Radovan Vávra: Investorův průvodce po galaxii 2/3
Radovan Vávra je milující manžel, hrdý otec, pravidelný psovod a primitivní antikomunista. Vystudoval ekonomii, dříve vedl Komerční banku, dnes je uznávaným investorem. Se Štěpánem již v květnu tohoto roku natočili podcast o ekonomických a investičních tématech, který se setkal s velmi kladným ohlasem. A právě proto se setkali ve studiu podruhé, aby mohli diskutovat znovu a více do hloubky. Výsledkem je seriál podcastů o třech dílech, které vám představíme postupně. Dnes vám přinášíme druhý z nich, který se již zaměřoval na konkrétní segmenty akciového trhu, jejich šampiony a poražené. I tentokrát vznikla zajímavá diskuse plná nových vhledů a úhlů pohledu. Příjemný poslech!
10/6/2021 • 1 hour, 17 minutes, 22 seconds
Radovan Vávra: Investorův průvodce po galaxii 1/3
Radovan Vávra je milující manžel, hrdý otec, pravidelný psovod a primitivní antikomunista. Vystudoval ekonomii, dříve vedl Komerční banku, dnes je uznávaným investorem. Se Štěpánem již v květnu tohoto roku natočili podcast o ekonomických a investičních tématech, který se setkal s velmi kladným ohlasem. A právě proto se setkali ve studiu podruhé, aby mohli diskutovat znovu a více do hloubky. Výsledkem je seriál podcastů o třech dílech, které vám představíme postupně. Dnes vám přinášíme první z nich, který se zabýval především makroekonomickými tématy a hospodařením státu. V následujících dvou dílech si pak budete moci poslechnout o konkrétních akciových titulech, názorech na ně i praktických investorských strategiích.
10/6/2021 • 57 minutes, 43 seconds
Jiří Grund: Poptávka po datových službách posílí
Jiří Grund je prezident Asociace provozovatelů mobilních sítí (APMS), vystudoval MSc a MBA na Nottingham Trent University (UK). V minulosti řídil marketing a komunikaci ve společnostech Microsoft, na Ministerstvu obrany či v Českých radiokomunikacích. Od roku 2017 se v barvách APMS aktivně podílí na vytváření lepšího prostředí pro budování telekomunikační infrastruktury v ČR. Je ženatý, má 3 děti. Se Štěpánem si v podcastu povídali o telekomunikačním businessu, jeho konkrétních dopadech na život v Česku i možných směrech, kterými se může vydávat.
9/30/2021 • 52 minutes, 15 seconds
Tomáš Havryluk: Pro Alzu je klíčový gen přizpůsobivosti
Tomáš Havryluk, místopředseda představenstva Alza.cz a.s. vystudoval softwarové inženýrství na Českém vysokém učení technickém v Praze. Ještě během studií, v roce 2007, nastoupil do společnosti Alza.cz, kde zakládal její IT oddělení a stál u zrodu mnoha inovací, které nastavily nové standardy české e-commerce. Během sedmi let se stal členem nejužšího vedení firmy jako místopředseda představenstva. Z této pozice v současné době řeší zejména strategické projekty společnosti a zodpovídá za její hospodaření.
9/22/2021 • 44 minutes, 13 seconds
Tomáš Šebek: Investujme do zdraví, ne do zdravotnictví
Tomáš Šebek je známý český chirurg, který pracuje v pražské Nemocnici na Františku. Účastnil se řady humanitárních misí s organizací Lékaři bez hranic, například na Haiti, v Afghánistánu, Jižním Súdánu či Jemenu. O své práci napsal několik knih a stál také u zrodu populárního webu uLékaře.cz. Se Štěpánem si povídali o zdraví i zdravotnictví a v podcastu probrali řadu souvisejících otázek.
9/8/2021 • 49 minutes, 14 seconds
Kateřina Thorová: Autismus vyžaduje přijetí
Kateřina Thorová je doktorka klinické psychologie a metodická ředitelka neziskové organizace Nautis, která se zabývá komplexní podporou klientů s poruchou autistického spektra a jejich rodin. Se Štěpánem si do podcastu přišla popovídat o tom, jak se porucha autistického spektra projevuje a jak je vhodné k ní přistupovat.
8/25/2021 • 47 minutes, 43 seconds
Martin Stránský: Přesná predikce neexistuje, je to o pocitech
Martin Stránský je investor a inovátor. Založil společnost world BTC business, SE, která je největším obchodníkem s kryptoměnami a digitalizovaným zlatem v České republice a na Slovensku. Se Štěpánem si v Offlinu povídali o jeho cestě za úspěchem, o "dnešním Bitcoinu" i tom, jak se dívá na jeho možnou budoucnost.
8/18/2021 • 56 minutes, 6 seconds
Roman Joch: Křivdy minulosti nejde nahradit křivdami novými
Doktor Roman Joch je publicista a vysokoškolský pedagog, který pracuje pro Občanský institut. Hlásí se ke konzervativním postojům a katolické církvi. Do studia za Štěpánem přišel popovídat nad širšími politickými a společenskými souvislostmi, ale také komentovat konkrétní události včetně možných pohledů na to, v co mohou vyústit.
8/11/2021 • 1 hour, 22 minutes, 59 seconds
Zdenka Klapalová: Vývoj a trendy nemovitostního trhu
Doktorka Zdenka Klapalová je jednatelkou společnosti KNIGHT FRANK, která je řazena do takzvané „velké pětky“ realitních společností v České republice. Zároveň je prezidentkou Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí (ARTN). Se Štěpánem si do studia přišla povídat nad tématy aktuálních trendů nemovitostního trhu i jeho možným dalším vývojem.
8/4/2021 • 1 hour, 2 minutes, 36 seconds
Radovan Vaculík: To, co děláte, musíte milovat
Radovan Vaculík je zkušený český coach, školitel a trenér soft skills, který se vzdělávání ve firmách věnuje více než 25 let. Při své práci využívá, vedle jiných, také kompetenční diagnostiku CA Method (Color Association Method), která diagnostikuje osobnosti prostřednictvím barevných asociací. Aktuálně je jako externí školitel zapojen také do tréninku obchodníků a náborové agendy společnosti BHS a se Štěpánem si přišel do studia popovídat o současných trendech na trhu práce, problematice firemího rozvoje a vzdělávání.
7/19/2021 • 58 minutes, 40 seconds
Helena Horská: Krize nelze předvídat už z principu
Helena Horská je hlavní ekonomkou Raiffeisenbank a členkou její dozorčí rady. Je autorkou odborných publikací včetně prací o cílování inflace a příležitostně přednáší na vysokých školách. Dále působí v občanské iniciativě KoroNERV-20. Se Štěpánem diskutovali nad otázkami současné ekonomiky a souvislostmi, které jí ovlivňují.
7/7/2021 • 1 hour, 28 minutes, 21 seconds
Petr Kazda: Řemeslo mistra medailéra
Petr Kazda je mistr uměleckých řemesel, který se věnuje rytectví a zlatnictví již více než 50 let. V jeho dílně tak vznikají jedinečné mince, medaile, insignie a řada dalších raritních uměleckých předmětů.
6/23/2021 • 56 minutes, 1 second
Leon Jakimič: Sklo je zhmotněné světlo
Leon Jakimič je český podnikatel, zakladatel nadnárodní společnosti Lasvit, jež se věnuje výrobě a instalaci designových svítidel, skleněných architektonických prvků a uměleckých předmětů ze skla. Se Štěpánem si povídali o úspěchu Lasvitu i tom, jak se prodává český luxusní produkt nejbohatším lidem planety.
6/17/2021 • 43 minutes, 16 seconds
Jan Švejnar: Všechna vejce v jednom košíku jsou nebezpečná
Profesor Jan Švejnar je předseda Výkonného a dozorčího výboru CERGE-EI a ředitel think-tanku IDEA. Dále vede Centrum pro globální hospodářskou politiku na Kolumbijské univerzitě. V neposlední řadě je laureátem Ceny Neuron za přínos světové vědě. Se Štěpánem dorazil do studia a v podcastu si povídali o řadě ekonomicko-politických témat.
6/2/2021 • 1 hour, 3 minutes, 23 seconds
Radovan Vávra: Na trzích teče strašně krve
Radovan Vávra je milující manžel, hrdý otec, pravidelný psovod a primitivní antikomunista. Vystudoval ekonomii, dříve vedl Komerční banku, dnes je uznávaným investorem. Se Štěpánem udělali skvělý rozhovor dvou ekonomů, který průřezově obsáhl řadu investičních i společenských témat.
5/27/2021 • 1 hour, 47 minutes, 58 seconds
Marek Orko Vácha: Jednu věc neumíme vůbec: Nadbytek
Marek Vácha je český římskokatolický kněz, teolog, přírodovědec, pedagog, spisovatel a skaut. Slouží jako farář lechovické farnosti a farní vikář (kaplan) Římskokatolické akademické farnosti při kostele Nejsvětějšího Salvátora. Na akademické půdě působí ve funkci přednosty Ústavu etiky a humanitních studií 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, kde je i předsedou akademického senátu. Specializuje se na otázky evoluční biologie, lékařské a environmentální etiky. Se Štěpánem si povídali o řadě společenských témat z různých úhlů.
5/18/2021 • 1 hour, 19 minutes, 4 seconds
Karol Suchánek: Počítačová bezpečnost je skill 21. století
Karol Suchánek v 16 letech vyvinul svůj první bezpečnostní software. Absolvoval cyber security program na MIT v Bostonu a je držitelem bezpečnostní prověrky NATO, jako jedna ze dvou osob v ČR. Zároveň je soudním znalcem v oblasti kybernetické bezpečnosti. Posledních 10 let se stará o soukromí a bezpečnost firem a veřejně známých osobností po celém světě. Je součástí týmu cyber security expertů Shift2Cloud, který vylepšuje efektivitu a bezpečnost firem. Se Štěpánem si povídali o hlavních aspektech této formy bezpečnosti a v závěru podcastu zaznívá i několik konkrétních praktických rad a tipů, které se s tématem pojí.
5/5/2021 • 53 minutes, 39 seconds
Karel Nešpor: Alkohol a tabák zabíjí víc než Covid
Karel Nešpor je český psychiatr a adiktolog. Vede primariát mužského oddělení závislostí Psychiatrické léčebny Bohnice. Věnuje se především léčení návykových nemocí, ale také józe, relaxaci či smíchu. Je autorem mnoha odborných a populárně naučných knih jako jsou: Jde to i s úsměvem, Kudy do pohody či Jak být milejší. Se Štěpánem si povídali o stresu, závislostech, možných řešeních i alternativách, ale také o síle smíchu a pozitivního přístupu.
4/21/2021 • 54 minutes, 20 seconds
Stanislav Křeček: Zažíváme selhání elit a krizi autorit
Stanislav Křeček je významný český právník. Dříve působil jako poslanec a předseda Sdružení nájemníků ČR. V roce 2013 byl zvolen do pozice zástupce ombudsmana a od roku 2020 je čtvrtým veřejným ochráncem práv ČR. Se Štěpánem si v podcastu povídali o řadě konkrétních a právě dnes aktuálních témat, ale zazněla i řada jeho osobních názorů a postojů k otázkám, které jsou celospolečenské a přesahují.
4/7/2021 • 52 minutes, 36 seconds
Mojmír Hampl: Jako kdyby se změnil celý řád věcí
Mojmír Hampl je český ekonom, bankéř a publicista s tituly z Vysoké školy ekonomické v Praze a University of Surrey ve Velké Británii. Většinu svého dosavadního profesního života zasvětil České národní bance, kde byl historicky nejdéle sloužícím viceguvernérem. Od roku 2019 pracuje pro společnost KPMG Česká republika, kde zastává pozici ředitele služeb pro finanční sektor. Je jedním ze zakládajících členů občanské platformy KoroNERV-20 a autorem knih Vyčerpání zdrojů: skvěle prodejný mýtus a Pro Čechy je nebe nízko: Pojďme chtít víc! Se Štěpánem se pobavili o současné situaci, fiskální i monetární politice a o řadě dalších atraktivních témat.
3/24/2021 • 1 hour, 9 minutes, 54 seconds
Petr Hanke: Automobil je zdroj radosti z pohybu
Petr Hanke je automobilový novinář, který za svoji více než dvacetiletou kariéru přispíval do mnoha motoristických publikací, ale například byl také scénáristou televizního pořadu Auto Moto Revue na České televizi. V současnosti svoji publikační činnost rozšířil do oblasti tvorby automobilového obsahu a online komunikace. Pravidelně testuje nové automobily, ale nezapomíná ani na klasické vozy. S hlavním ekonomem BHS Štěpánem Křečkem si do podcastu Offline přišel povídat o aktuálních trendech v automobilismu.
3/3/2021 • 35 minutes, 48 seconds
Tomáš Prouza: Česku chybí jasný cíl a silná vize
Tomáš Prouza je český ekonom. Působil jako náměstek ministra financí ČR, státní tajemník pro evropské záležitosti při Úřadu vlády ČR a koordinátor digitální agendy ČR. V roce 2018 se stal prezidentem Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR a v roce 2020 viceprezidentem Hospodářské komory ČR. V roce 2016 obdržel Řád čestné legie.
2/17/2021 • 1 hour, 12 minutes, 7 seconds
Miroslav Singer: Evropa má problém sama se sebou
Miroslav Singer je český ekonom, v letech 2010–2016 byl guvernérem České národní banky. Od roku 2017 působí jako ředitel institucionálních vztahů a hlavní ekonom společnosti Generali CEE Holding, od ledna 2018 je rovněž členem výkonného výboru. Působí také jako předseda dozorčí rady Generali České pojišťovny a Generali Poisťovňa na Slovensku. Vedle toho je také místopředseda dozorčí rady MONETA Money Bank. Se Štěpánem si popovídali o ekonomice a době, ve které žijeme a to z mnoha zajímavých tematických úhlů.
2/11/2021 • 1 hour, 16 minutes, 31 seconds
Miloš Škorpil: Nejlepší investice je ta do zdraví
Miloš Škorpil je ultramaratonec, významný český propagátor běhu a zdravého životního stylu. Běhu se aktivně věnuje 55 let, trenérství pak 45 let. Specializuje se na pomoc začátečníkům a hobby běžcům a běžkyním. Založil běžeckou školu, dokázal připravit Ivanu Sekyrovou na splnění olympijského limitu na maraton a k účasti v olympijském maratonu žen v Londýně. Sám se pravidelně účastní vytrvalostních ultra závodů u nás i v zahraničí a současně také pomáhá těm, kteří chtějí být zdraví a fit.
1/27/2021 • 56 minutes, 39 seconds
Dominik Stroukal: Bitcoin si prožil zásadní rok
Dominik Stroukal je hlavní ekonom Banky CREDITAS a jeden z největších expertů na kryptoměny v Česku. Přednáší na vysoké škole CEVRO institut a je autorem první české knihy o Bitcoinu. V roce 2019 mu vyšla kniha Ekonomické bubliny, v loňském roce pak kniha s názvem Dark Web: Sex, drogy a bitcoiny. Je šéfredaktorem časopisu Trade-off a managing directorem odborného časopisu New Perspectives on Political Economy. V neposlední řadě je ekonomickým poradcem SatoshiLabs a vede společnost bit agency. Díl tohoto podcastu reaguje na vývoj ceny Bitcoinu, ale zabývá se také měnovou politikou. V jeho závěru pak nechybí krátký Dominikův investiční výhled pro rok 2021.
1/13/2021 • 55 minutes, 53 seconds
Tomáš Sedláček: Stěhujeme se do abstraktního světa, realita se luxuje
Tomáš Sedláček je český ekonom, myslitel a vysokoškolský pedagog. V minulosti byl poradcem prezidenta Václava Havla a ministra financí. Od roku 2009 je členem Národní ekonomické rady vlády (NERV), kde se stal garantem pro veřejné finance. Přednáší ekonomii a dějiny ekonomických teorií na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy a také na University of New York in Prague. V roce 2011 se stal členem správní rady Nadačního fondu proti korupci. Zároveň je lektorem European Leadership & Academic Institute v Praze. Jeho hlavní publikace Ekonomie dobra a zla byla přeložena již do 23 jazyků. Sám sebe označuje s nadsázkou za „filosofujícího ekonoma“ a v podcastu se Štěpánem probrali celou řadu atraktivních témat z nových perspektiv. Diskutovali otázky kolem zásadních proměn společnosti v době koronavirové, ale také témata více ekonomická. V závěru rozhovoru se dotkli také kosmologických otázek s přesahem do různých vědních oborů a padla dokonce i otázka po možném výkladu smyslu života. Výsledkem bylo příjemné a v mnohém jistě inspirativní povídání.
12/30/2020 • 1 hour, 15 minutes, 29 seconds
Lukáš Kudláček: Svět se mění, lidé a trh budou stejní
Lukáš Kudláček je portfolio manažerem BHS. Na akciových trzích se pohybuje od roku 2008, kdy nejprve pracoval jako investiční poradce, poté jako burzovní makléř, správce portfolia Family office a od roku 2018 působí ve společnosti BHS, nejprve na pozici senior equity trader a nyní jako portfolio manažer fondu kvalifikovaných investorů BHS Dynamic Fund. Mimo svou profesní dráhu se zabývá ekonomickou, geopolitickou a bezpečnostní analýzou, orientovanou zejména na Čínu v rámci výzkumného institutu IRCC. V podcastu, který je nabitý informacemi ze světa investování se Štěpánem probírá konkrétní segmenty i akciové tituly a jejich chování v dnešní nejisté době. Závěr podcastu pak kolegové věnovali zajímavému rozhovoru o Číně jako velmoci, která je pro Lukáše předmětem dlouhodobého zkoumání i osobního zájmu.
12/16/2020 • 1 hour, 24 minutes, 56 seconds
Kateřina Zapletalová: České sklo je dobrou investicí
Kateřina Zapletalová je spolumajitelkou sklárny Moser, nejtradičnějšího českého výrobce křišťálu s historií sahající až do roku 1857, kdy byla založena v Karlových Varech obchodníkem a rytcem Ludwigem Moserem. Od té doby používají sklo Moser společenské elity a celebrity z celého světa a Moser je považován za nejluxusnější českou značku vůbec. Paní Zapletalová si se Štěpánem v podcastu povídala o historii Moseru, jeho výjimečnosti, ale také o tom, jakou může sběratelské sklo představovat investici.
12/9/2020 • 27 minutes, 4 seconds
David Slezák: Zlato, máš na to!
David vystudoval MCHTI D. I. Mendělejeva v Moskvě a pražskou VŠCHT. Od roku 1994 působí na komoditních trzích se zaměřením především na drahé a vzácné kovy. Pro BH Securities pracuje od roku 2014 a zde také aktuálně působí jako Head of Gold Sales Department. Jeho hlavním úkolem bylo vybudovat funkční oddělení investičního zlata a rozvíjet nové produkty společnosti. Mezi jeho významné projekty patří především navázání spolupráce s prestižní rafinerií PAMP SA, zakázková vlastní ražba, čínská Lunární série, anebo také unikátní projekt ražby Sluneční soustavy, která je ojedinělým počinem v celosvětovém měřítku. Se Štěpánem se u natáčení podcastu setkali letos již podruhé, a to opět v době, kdy je zlato jako investiční komodita znovu velmi aktuálním tématem.
11/25/2020 • 59 minutes, 48 seconds
Jan Sokol: O penězích, moci a svobodě
Jan Sokol je významný český filosof, překladatel filosofických textů, vysokoškolský pedagog a publicista. Byl poslancem Federálního shromáždění v letech 1990–1992, ministrem školství v Tošovského vládě roku 1998 a posledním protikandidátem Václava Klause ve volbách prezidenta ČR v únoru 2003. Zabývá se hlavně filosofickou antropologií, dějinami náboženství a antropologií institucí. Přednáší na četných českých i zahraničních universitách, zejména na evropská a filosofická témata. Byl prvním děkanem Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy (2000–2007). V podcastu reagoval na hlubší filosofická témata i aktuální otázky, rezonující současnou společností. Výsledkem je "pohled z jiného úhlu" na institut peněz, ale také na to, jak s nimi souvisí touha po moci, lidská svoboda a zodpovědnost.
11/18/2020 • 57 minutes, 28 seconds
Marian Jelínek: Pomalu létáme na Mars, ale neznáme sami sebe
Marian Jelínek je hokejový trenér a dlouholetý osobní kouč Jaromíra Jágra. Již více než 25 let se zabývá sportovní psychologií a mentálním koučinkem. Přednáší nejen asociacím a klubům napříč všemi sporty, ale také firmám z různých oborů. Získal dva doktoráty a je garantem oboru Psychologie pro manažery na Newton College. Se Štěpánem si povídali o lidské motivaci, efektivitě i paralelách mezi světem sportu a businessu.
11/4/2020 • 54 minutes, 24 seconds
Magdalena Souček: Do starého světa se nevrátíme, přichází nová realita
Magdalena Souček řídí kancelář EY v České republice a v několika zemích střední a jihovýchodní Evropy. Zaměřuje se na činnost autorizované účetní a je kvalifikovanou statutární auditorkou v ČR. Je rovněž členkou Amerického institutu certifikovaných veřejných účetních (AICPA) a Komory auditorů České republiky. V roce 2007 získala cenu nejvlivnější žena českého byznysu. Zaštiťuje celosvětovou soutěž Podnikatel roku. V příjemném podcastovém povídání se Štěpánem Křečkem otevřeli celou řadu aktuálních a zajímavých témat.
10/21/2020 • 46 minutes, 59 seconds
Vladimír Pikora: Ekonomové zmizeli z vedení států
Vladimír Pikora je český analytik finančních trhů, makroekonom a publicista. Z pozice hlavní ekonom Volksbank CZ odešel v roce 2006 do analytického domu Next Finance, kde působí opět jako hlavní ekonom. V rámci hospodářské politiky se věnuje hlavně měnové politice, vlivu umělé inteligence na ekonomiku a důchodové reformě. Na tato témata napsal společně s manželkou Markétou Šichtařovou řadu knih. Za ekonomický thriller Lumpové a beránci získali v roce 2015 Cenu čtenářů v prestižní anketě Magnesia Litera. Je otcem šesti dětí. V podcastu, který byl natáčen v druhé polovině září letošního roku, si se Štěpánem povídali o trendech v ekonomice a společnosti, které jsou charakteristicé pro současný vývoj.
10/14/2020 • 1 hour, 4 minutes, 50 seconds
Martin Kovář: Amerika zdivočela, objektivita neexistuje
Martin Kovář je profesor historie a jeden z největších českých odborníků na dějiny 20. století. Působí jako zástupce vedoucího Katedry hospodářských dějin na Národohospodářské fakultě VŠE v Praze. Je bývalým prorektorem Univerzity Karlovy. Na serveru INFO.CZ píše o historii a natáčí podcast Jízda dějinami. Rovněž moderuje Interview Martina Kováře na Radiu Z.
9/30/2020 • 1 hour, 4 minutes, 41 seconds
Lenka Zlámalová: Pes pokouše toho, kdo se bojí
Lenka Zlámalová se jako analytička Echo24 dlouhodobě zabývá ekonomikou a politikou. Těmto tématům se věnovala ve všech hlavních denících. Pracovala jako redaktorka a vedoucí ekonomické rubriky MF Dnes. Poté vedla ekonomickou rubriku týdeníku Respekt. Od roku 2003 do roku 2009 byla hlavní analytičkou Hospodářských novin. Stejnou pozici zastávala od roku 2009 do října 2013 v Lidových novinách. Pravidelně vystupuje ve zpravodajských pořadech České televize a Českého rozhlasu. Se Štěpánem si povídali o tom, jak česká republika zvládá pandemii, jaké pohyby ve světě spustila a také o hybných silách současné společnosti, která se nám mění před očima.
9/16/2020 • 1 hour, 11 minutes, 19 seconds
Martin Wichterle: Dohnat Německo je prozatím sci-fi
Martin Wichterle je český průmyslník, majitel holdingu Wikov Industry, tradičního výrobce ozubených kol a průmyslových převodovek. V roce 2014 se stal spolumajitelem výrobce designového křišťálu Bomma, později pak tradiční české sklárny Ruckl v Nižboru. Jako vnuk slavného českého vědce Otty Wichterleho, vynálezce kontaktních čoček a silikonu, podporuje českou vědu. Skrze Nadační fond Neuron se stal mecenášem mladých vědců. O společnosti, vědě, podnikání i tom, jaké to je být vnukem významného vědce, si přišel popovídat do dalšího z dílů podcastu Offline Štěpána Křečka.
9/2/2020 • 40 minutes, 55 seconds
Bohumil Pečinka: Společnost se vyvíjí v cyklech
Bohumil Pečinka vystudoval Fakultu sociální věd UK, rovněž studoval historii a politologii na Filozofické fakultě UK. V prosinci 1989 spoluzaložil čtrnáctideník Studentské listy, po jeho zániku koncem roku 1991 začal pracoval v časopisu Reflex. V letech 1994 až 1997 pracoval v Lidových novinách a od roku 1999 se opět stal komentátorem Reflexu. V únoru 1999 získal novinářskou cenu Ferdinanda Peroutky. Od roku 2009 je šéfem politické rubriky Reflexu a od roku 2016 zástupcem šéfredaktora časopisu. Vydal několik knih: Proti blbé náladě, To byla léta devadesátá, Cesta na Hrad, Politika z obou stran a Hry o všechno. Se Štěpánem se v podcastu z různých úhlů zamýšlejí nad společenskými post-covid trendy, které aktuálně rezonují napříč domácí i světovou politikou i nad rysy doby, která právě přichází.
8/26/2020 • 55 minutes, 20 seconds
Karel Janeček: Změna se děje právě teď a je skoková
Karel Janeček je český matematik, filantrop a mecenáš. Přednášel finanční matematiku na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzita Karlovy v Praze. Je spolumajitelem a předsedou dozorčí rady společnosti RSJ, která obchoduje s finančními deriváty. Je zakladatelem a předsedou správní rady Nadačního fondu proti korupci. Založil si Nadační fond Neuron na podporu vědy, Nadační fond pomoci a Nadaci Karla Janečka. Se štěpánem si povídali o aktuálních šancích ve společnosti, neexistujících náhodách a synchronikách, kráse skrytých v matematice io tom, jaké procesy mohou akcelerovat "koronavirová rozbuška". Výsledkem je podcast plný inspirujících myšlenek a zajímavých informací.
8/19/2020 • 51 minutes, 3 seconds
Tomáš Hebelka: Jak se tisknou peníze
Tomáš Hebelka je generálním ředitelem Státní tiskárny cenin. Vystudoval Nottingham Trent University a v tomto podniku, jehož dominantou jsou ceninové tisky s vysokým stupněm zabezpečení, především bankovky a osobní doklady, zúročuje své více než dvacetileté profesní zkušenosti z vrcholového managementu, strategického prodeje a péče o zákazníka v B2B i státní sféře. Jeho cílem je vnést do tradiční ceninové polygrafie nové trendy a to zejména prosazováním digitalizace osobních dokladů. Se Štepánem si v podcastu popovídali o historii, tisku bankovek, ochranných a bezečnostní prvcích a celé řadě dalších zajímavostí.
8/5/2020 • 41 minutes, 50 seconds
Ilona Švihlíková: Pandemie urychlí trendy, před krizí teprve stojíme
Ilona Švihlíková absolvovala Vysokou školu ekonomickou v Praze, kde získala také doktorát. Později se stala docentkou z Univerzity Matěje Bela v Banské Bystrici a v současné době působí na pozici prorektorky Vysoké škole obchodní v Praze. Jejím hlavním oborem jsou mezinárodní ekonomické vztahy, globalizace, měnové otázky či daňová problematika. V průběhu pandemie koronaviru byla jmenována do Národní ekonomické rady vlády (NERV). Do podcastu přišla odpovídat na otázky ohledně toho, jak Česko i jiné státy reagují na (post)pandemickou situaci a s jakými výsledky jí zvládají. Při rozhovoru však na přetřes přišla i celá řada souvisejících, ekonomických či politických témat.
7/22/2020 • 53 minutes, 58 seconds
Pavel Borovička: Nemovitostní trh udrží stabilní jeho dlouhodobost
Pavel Borovička je jednatel nemovitostních společností BHS. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze, na českém kapitálovém trhu působí od roku 1997. Pro BH Securities pracuje od roku 2004. Od roku 2016 se soustředí na nemovitostní fond kvalifikovaných investorů BHS Real Estate Fund, který se zaměřuje na komerční nemovitosti a to zejména na prémiové kancelářské budovy. V podcastu si se Štěpánem povídali o aktuální situaci na nemovitostním trhu i o tom, jak se pandemie koronaviru může dotknout jeho jednotlivých segmentů do budoucna.
7/8/2020 • 55 minutes, 45 seconds
Radek Špicar: Dopady pandemie na českou ekonomiku
Radek Špicar je absolventem Univerzity Karlovy v Praze a University of Cambridge. V minulosti působil jako náměstek místopředsedy vlády pro ekonomiku a později coby ředitel pro vnější vztahy Auto Škoda nebo ředitel think-tanku Aspen Institute Prague. V současné době působí jako viceprezident Svazu průmyslu a obchodu, který je největším tuzemským zástupcem českých podnikatelů. V akademické oblasti se Radek Špicar věnuje společenské odpovědnosti podniků a ekonomické diplomacii. Se Štěpánem si povídali o tématech kolem české ekonomiky v konextu krize způsobené pandemií koronaviru.
6/24/2020 • 58 minutes, 11 seconds
Luděk Palata: Investice do rostoucích podniků
Luděk Palata se pohybuje v oblasti korporátního financování a alternativních investic více než dvacet let. Do roku 1998 byl členem několika týmů investujících do rozvoje malých a středních podniků v České republice. V letech 1998 až 2005 řídil české a slovenské aktivity private equity fondů sponzorovaných vlámskou investiční společností GIMV. Od roku 2005 do začátku 2014 pracoval pro americkou společnost Riverside jako globální investor pro malé a střední společnosti. Během své dvacetileté kariéry v oboru private equity Luděk realizoval množství investic a úspěšných prodejů firem v mnoha zemích jak ve východní, tak v západní Evropě. Se Štěpánem se v podcastu bavili o investování do rostoucích firem i o konkrétních českých a slovenských společnostech, které patří do rodiny BHS Private Equity Fond.
6/10/2020 • 35 minutes, 10 seconds
Petr Koblic: Pražská burza ve světovém kontextu
Petr Koblic je již 16 let generální ředitelem Burzy cenných papírů Praha a 2 roky působí ve funkci prezidenta Federace evropských burz. Je rovněž členem představenstva společnosti Wiener Börse, předsedou představenstva společnosti Centrální depozitář cenných papírů a předsedou burzovní komory společnosti Power Exchange Central Europe. Těžko bychom v Česku hledali člověka, který by byl povolanější pro rozhovor nad problematikou kapitálových trhů, a proto jsme velmi rádi, že Štěpánovo pozvání do Offlinu přijal. Vznikl tak zajímavý podcast, který v mnohém poodhaluje zákulisí fungování nejen Pražské burzy a přináší cenné investorské informace i konkrétní náhledy ve světovém kontextu.
5/27/2020 • 40 minutes, 56 seconds
Petr Kabát: Ferrari nepotřebujete, Ferrari chcete
Petr Kabát je vedoucím prodeje Ferrari pro Českou republiku a jedním z předních odborníků na exkluzivní vozy u nás. Více než 14 let působí pod hlavičkou Scuderia Praha, která je jediným oficiálním prodejním a servisním zastoupením značek Ferrari a Maserati a zajišťovala třeba také dodání unikátního speciálu Ferrari California T 70th Anniversary do automobilového fondu Engine Classic Cars. Se Štěpánem si blíže povídali o této ikonické italské značce a v rozhovoru poodhalili nejednu zajímavost kolem Ferrari, fenoménu plného vášně a emocí.
5/13/2020 • 36 minutes, 57 seconds
Jan Smigmator: Swing je nejlepší muzika
Jan Smigmator je někdy nazýván českým Frankem Sinatrou a patří mezi špičku swingové hudby u nás. Úspěšný je však i v zahraničí, jedno své album nahrával s otcem Amy Winehouse a na hodiny zpěvu létá do New Yorku za největšími hvězdami svého žánru. Swing je podle něj úžasný hudební styl, který má své místo i v dnešní době a sám o sobě Jan s úsměvem říká, že "nepracuje, ale zpívá". Připravovaná vystoupení však přerušil nouzový stav, který zakázal veřejné koncertování. Jak se v této době daří umělcům? A jak se se situací "pere" přímo on? Nejen na ty o swingu, ale i na další otázky přišel za Štěpánem odpovídat do studia a tak mohl vzniknout další zajímavý díl podcastu Offline.
4/29/2020 • 35 minutes, 28 seconds
Tomáš Matuška: Koronavirus je rozbuška a ránu dostanou úplně všichni
Tomáš Matuška je šéf obchodního oddělení BHS a akciovému trhu se aktivně věnuje na denní bázi více než dvacet let. V zajímavém podcastu, který spolu natáčeli na konci prvního dubnového týdne, dostával od Štěpána otázky, jak akcie, trhy i ekonomiku celkově zasahuje stávající pandemie koronaviru a související opatření, díky kterým má více než polovina světové populace omezený pohyb. Ačkoliv Tomáš popisuje možné negativní dopady a předjímá, že situace se negativně dotkne určitým způsobem všech, zůstává i nadále optimistou.
4/15/2020 • 49 minutes, 9 seconds
Helena Kohoutová: Dělejme byznys s úctou, nejsme sami
Helena Kohoutová je zakladatelka Agentury Helas, která od roku 1997 ovlivňuje společenské a podnikatelské prostředí v České republice a přes 20 let sdružuje mimořádné osobnosti českého byznysu. Založila dva unikátní kluby Helas New Encounters Club a Cosmopolitan Executive Helas Ladies Club a také prestižní projekty Ocenění Českých Podnikatelek, Ocenění Českých Lídrů a produkuje projekt Exportní cena DHL pod záštitou agentury CzechTrade, které dlouhodobě oceňují české podnikatele, jejichž firmy podnikají transparentně, mají vysoký rating a scoring a jsou pozitivním příkladem pro současnou i budoucí generaci podnikatelů. Heleninou myšlenkou spojující všechny tyto projekty je „BUDUJEME HRDÉ ČESKO“, velmi intenzivně vnímá důležitost pozitivních příkladů úspěšných českých lidí pro budoucí generace podnikatelů a také děti, které mohou být hrdé na své mámy, táty a Českou republiku. Jejím cílem je motivovat mladou generaci k tomu, co vše mohou dokázat a ukázat jim, že pracovat, být aktivní a nebát se postavit na vlastní nohy má smysl. Firemním mottem Agentury Helas je „Friendly Business – náš společný úspěch“. Původní profesí, které se Helena věnovala, je operní zpěv. Se Štěpánem si v podcastu povídala o svém příběhu, síle propojování lidí i o tom, co to znamená dělat ohleduplný business.
4/1/2020 • 51 minutes, 2 seconds
David Slezák: Zlato, pojď na to!
David vystudoval MCHTI D. I. Mendělejeva v Moskvě a pražskou VŠCHT. Od roku 1994 působí na komoditních trzích se zaměřením především na drahé a vzácné kovy. Pro BH Securities pracuje od roku 2014 a zde také aktuálně působí jako Head of Gold Sales Department. Jeho hlavním úkolem bylo vybudovat funkční oddělení investičního zlata a rozvíjet nové produkty společnosti. Mezi jeho významné projekty patří především navázání spolupráce s prestižní rafinerií PAMP SA, zakázková vlastní ražba, čínská Lunární série a nebo také unikátní projekt ražby Sluneční soustavy, která je ojedinělým počinem v celosvětovém měřítku. Se Štěpánem se u natáčení podcastu setkali v době, kdy je zlato jako investiční komodita velmi aktuálním tématem. Poslechněte si, jakou roli může mít zlato v období ekonomické nejistoty a další zajímavosti kolem tohoto vzácného kovu, kterému se připisuje schopnost "ochraňovat majetek v čase".
3/20/2020 • 1 hour, 9 minutes, 28 seconds
Irena Pekarová & Jaroslav Kašický: Život na míru: Jak se oblékají dnešní Češi
Delor je prémiové české zakázkové krejčovství, které se zaměřuje na nejvyšší kvalitu oděvů připravovaných na míru. Štěpán si do podcastu pozval jeho zástupce Irenu a Jaroslava, se kterými si v přátelské atmosféře povídal o módě, stylu i tom, jak se Češi oblékají. Vtipná a uvolněná debata, ve které se Irena s Jardou popichují a přitom trefně doplňují je společně zavedla do různých končin textilního businessu i toho, jakými změnami prochází kultura oblékání.
3/4/2020 • 1 hour, 10 minutes
Eva Zamrazilová: Svět se obrátil naruby, věřitel platí dlužníkovi
Eva Zamrazilová je přední česká ekonomka, která od ledna 2018 předsedá Národní rozpočtové radě. V letech 2008 až 2014 byla členkou bankovní rady České národní banky, od srpna 2014 pak působila jako hlavní ekonomka České bankovní asociace. V 90. letech se podílela na řadě studií, které se věnovaly transformaci české ekonomiky, absolvovala rovněž krátkodobé stáže v zahraničí. Od roku 1994 pracovala na makroekonomických analýzách a prognózách v týmu hlavního ekonoma Komerční banky. Je členkou vědeckého grémia České bankovní asociace, členkou Vědecké rady Národohospodářské fakulty, pracovala v předsednictvu České společnosti ekonomické. Na Národohospodářské fakultě VŠE přednáší makroekonomickou analýzu, publikuje v domácím i zahraničním odborném tisku. Se Štěpánem si v podcastu povídali o aktuálních problémech v ekonomice a jejich možných řešeních.
2/19/2020 • 51 minutes, 29 seconds
Tomáš Doležil: Právo je to, co žijeme
Advokát Tomáš Doležil je společníkem advokátní kanceláře JŠK a poradcem skupiny BHS pro oblast korporátního práva se zaměřením na problematiku private equity. Absolvoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně, je držitelem titulu LL.M. Eur v oboru evropského práva z Evropského institutu v německém Saarbrückenu a také titulu právník roku 2014 pro oblast obchodního práva. Rovněž získal titul Ph.D. na Vysoké škole ekonomické v Praze. Před příchodem do JŠK pracoval celkem 15 let v mezinárodních advokátních kancelářích Linklaters a Clifford Chance. Společníkem advokátní kanceláře JŠK a vedoucím její korporátní/M&A praxe je od roku 2014. Má za sebou více než dvě stovky uskutečněných M&A projektů jak na mezinárodní, regionální, tak na domácí úrovni, přičemž mnohé z nich patří k nejvýznamnějším na středoevropském trhu. Je také spoluautorem komentáře k zákonu o obchodních korporacích (Wolters Kluwer), občanskému zákoníku (C.H. Beck) a autorem knihy „Koncerny v komunitárním právu“. Tomáš se ve své praxi kromě M&A a korporátního práva zaměřuje dále na oblasti private equity a venture kapitálu, TMT a také poradenství pro rodinné firmy, což byla také témata, o kterých se se Štěpánem bavili v dalším díle oblíbené řady našich podcastů.
2/5/2020 • 38 minutes, 50 seconds
Radek Pokorný: Hodnotu investičních vozů udává i jejich příběh
Radek Pokorný je spoluzakladatel fondu Engine Classic Cars Automobile Fund, který se zaměřuje na investování do ikonických vozů a investoři do něj mohou vstupovat prostednictvím BH Securities. Vedle toho je také vášnivým sběratelem historických aut, ale nejen těch, protože, jak sám říká, „je toho poměrně málo, co nesbírá“. O svém příběhu a vztahu k automobilismu, chybějící klubové kultuře, o fondových unikátech, ale třeba i o tom, co všechno určuje cenu investičních vozů, si přišel popovídat do Štěpánova podcastu. Jako výsledek Vám přinášíme příjemný rozhovor na atraktivní téma, který je určen všem milovníkům ušlechtilých vozů i investorům se zájmem o alternativní investice a "výnosy s vůní benzinu".
1/22/2020 • 43 minutes, 55 seconds
David Hauerland: Kvalitní zvuk je investicí do sebe
David Hauerland vybudoval v centru Prahy na bezmála šesti stech čtverečních metrech jedinečné poslechové studio VOIX, které je svým zaměřením unikátní pro Česko i zahraničí. V tomto showroomu shromáždil nejvýznamnější světové značky nejluxusnějšího audio a video vybavení. Schází se u něj odborníci, audiofilové, ale také lidé, kteří si rádi dopřávají „investic do sebe“, tentokrát v podobě audiovizuálních zážitků na nejvyšší dostupné kvalitativní úrovni. Se Štěpánem se setkali na zajímavé akci konané pod hlavičkou BHS Premium, která spočívala v párování hudby a vína. Štěpána kvalita zvuku ve VOIXU zaujala natolik, že bylo jasné, že Davida musí vyzpovídat v jednom ze svých podcastů. A právě toto povídání si nyní můžete poslechnout i Vy.
1/8/2020 • 35 minutes, 34 seconds
Miroslav Ševčík: Přerozdělujme méně, vraťme se k běžným systémům
Miroslav Ševčík je český ekonom a vysokoškolský učitel, proděkan a bývalý děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze. Do podcastu Offline Štěpána Křečka si přišel povídat o stavu české ekonomiky, mladé generaci i ekologických tématech. Jeho stanoviska jsou často vyhraněná a otevírají prostor pro nové pohledy i navazující diskuse. Také proto jsme rádi, že pozvání do našeho podcastu přijal a věříme, že si tento díl užijete.
12/11/2019 • 50 minutes, 58 seconds
Zdeněk Lepka: Někteří klienti jsou s námi už od začátku trhu
Zdeněk Lepka je ředitel a předseda představenstva společnosti BH Securities, obchodníka s cennými papíry, který působí na kapitálovém trhu již šestadvacátým rokem. Ve firmě pracuje od jejího založení v roce 1993 a prošel si téměř všemi pozicemi, které ve firmě existují. Dnes, společně se svým týmem, určuje vizi a směr, kterým se BHS vydává, a stojí také za fondem zaměřeným na investování do raritních automobilů. Když přijal Štěpánovo pozvání do podcastu, povídali si o tom, jak se dělaly obchody krátce po revoluci, o tom, co považuje ve firmě za klíčové pro její úspěch, a nebo třeba o tom, proč investory v budově BHS na pražských Příkopech po vstupu přivítají Andy a Arthur, dva unikátní exempláře kakadu moluckého.
11/27/2019 • 31 minutes, 59 seconds
Martin Hrkal: Práci nejlepšího makléře si musíte odmakat
Martin Hrkal patří mezi nejúspěšnější makléře a obchodníky BHS, ve firmě působí už 13 let a objem investičního majetku jeho klientů je téměř jedna miliarda korun. Nastoupil v době konjuktury a rostoucích trhů, ale prošel si také úskalími období hospodářské krize. Do podcastu si se Štěpánem přišel popovídat o svých zkušenostech i o tom, jak on sám konkrétně postupuje při práci s investory a co je potřebné k tomu, aby byl obchodník v oblasti finačního businessu opravdu úspěšný.
11/13/2019 • 34 minutes, 15 seconds
Leoš Jirman: Kapitálové trhy ve světovém kontextu
Leoš Jirman na kapitálovém trhu působí od roku 1992, kdy nastoupil do Investiční a Poštovní banky, a.s. v rámci projektu zavádění systému pro obchodování s cennými papíry. Ve společnosti BH Securities, a.s. působí s přestávkami od roku 1994, nejprve na pozici analytika českého kapitálového trhu se zaměřením zejména na investiční fondy vzniklé v kupónové privatizaci, později se jako portfolio manažer přeorientoval na zahraniční akciové a dluhopisové trhy. V letech 2006-2010 pracoval jako analytik v ČNB. Se Štěpánem si v podcastu povídají o aktuálním dění na kapitálových trzích, o faktorech, které jej ovlivňují a možných scénářích, které mohou nastat.
10/30/2019 • 1 hour, 33 seconds
Vladimír Lekeš: Kupka má před sebou velkou budoucnost
Vladimír Lekeš jako první v České republice začal obchodovat s obrazy Františka Kupky a jeho společnost Adolf Loos Apartment and Gallery stojí za rekordními prodeji Kupkových obrazů a mnoha dalších českých malířů. Aktuálně chystá akci, kde se bude dražit obraz Oskara Kokoschky za dosud rekordní vyvolávací cenou v historii porevolučního Česka. Nejnovějším úspěchem Vladimíra Lekeše je vypracování podrobného Catalogue Raisonné – prvního uceleného soupisu olejomaleb Františka Kupky. Vladimír Lekeš je jako jediný český znalec zapsán v prestižním Guide international des experts et spécialistes vydávaném ve Francii. Obdržel mezinárodní cenu Trebbia za rok 2017 za podporu kultury a umění. Se Štěpánem si povídali o umění, jeho hodnotě, dražbách, Kupkovi i dalších autorech.
10/17/2019 • 42 minutes
Dagmar Fialová: Jak vyrobit nejlepší Pálavu světa
Dáša Fialová je obchodní a marketingová ředitelka vinařství Sonberk, které se svou Pálavou ročníku 2015 ovládlo celou kategorii v jedné z nejprestižnějších světových soutěží, pořádané londýnským časopisem Decanter, právě Pálava zde získala titul nejlepšího suchého aromatického vína světa. Se Štěpánem si povídala o tom, jak na Moravě vyrábět vína světového formátu i o tom, v čem spočívá moderní vinařský přístup oproti tomu tradičnímu. To vše v dobrém rozmaru u sklenky výborného vína právě ze Sonberku.
10/2/2019 • 55 minutes, 34 seconds
Markéta Burešová: O regulaci kapitálového trhu
Markéta Burešová je vedoucí oddělení compliance společnosti BHS. Její každodenní práce spočívá v kontrole regulatorních kritérií, která musí splňovat licencované subjekty kapitálového trhu. V tomto podcastu si se Štěpánem Křečkem povídala o tom, jaké výzvy sílící regulace přináší samotným obchodníkům s cennými papíry, ale také o tom, jak a v čem pomáhá samotným investorům.
9/18/2019 • 31 minutes, 21 seconds
Jan Prokop: Luxusní hodinky jako investice
Jan Prokop je zakladatel a spolumajitel hodinářské firmy Prokop&Brož, která vyrábí prémiové zakázkové hodinky v limitovaných sériích a dodává je těm nejnáročnějším zákazníkům v naší zemi i mimo ní. Jeho profesní minulost zahrnuje působení na kapitálovém trhu a v podcastu si povídal se Štěpánem Křečkem o tom, jak funguje odvětví kusové výroby unikátních hodinek a investování do tohoto luxusního zboží, které spojuje materiální hodnotu s příběhy a emocemi.
9/4/2019 • 45 minutes, 21 seconds
Tomáš Matuška: O dnešní burze a kapitálových trzích
Tomáš Matuška je vedoucí obchodního oddělení BH Securities a akciovému trhu se aktivně věnuje na denní bázi více než dvacet let. V podcastu ho Štěpán Křeček vyzpovídal na zajímavá aktuální burzovní témata, která mohou pomoci poodhalit některé souvislosti a vysvětlit dění na dnešních kapitálových trzích.
8/21/2019 • 46 minutes, 18 seconds
David Krajíček & Luděk Palata: Generační výměna v českých rodinných firmách
David Krajíček se zabývá dynamikou vztahů v rodinných firmách a působí jako konzultant v této oblasti. Absolvoval prestižní vzdělávací program na FFI Family Firm Institute v Bostonu a je držitelem mezinárodního certifikátu ACFBA - Advanced Certified Family Business Advisor. Prošel facilitačním výcvikem AMČR a je certifikovaným analytikem psychodiagnostické metody Predictive Index. V podcastu reprezentuje názor, že komplexita a provázanost byznysu a rodiny vyžaduje neustálé hledání cest, které vedou k rovnováze a spokojenosti jednotlivců, rodiny i firmy. Luděk Palata se podílí na činnosti společnosti BH Securities a.s. v oblasti korporátního financování a alternativních investic. Do roku 1998 byl členem několika týmů investujících do rozvoje malých a středních podniků v České republice. V letech 1998 až 2005 řídil české a slovenské aktivity private equity fondů sponzorovaných vlámskou investiční společností GIMV. Od roku 2005 do začátku 2014 pracoval pro americkou společnost Riverside jako globální investor pro malé a střední společnosti. Během své dvacetileté kariéry v oboru private equity Luděk realizoval množství investic a úspěšných prodejů firem v mnoha zemích jak ve východní, tak v západní Evropě. V podcastu komentuje možnosti mezigeneračního předávání firem a úlohu externího investora v roli private equity partnera.
7/22/2019 • 53 minutes, 5 seconds
Michal Vitanovský: O umění, zlatu i vesmíru
Michal Vitanovský je významný český sochař a medailér, autor mincí a medailí, ale také řádů, vyznamenání, městských a univerzitních insignií. Je autorem československého řádu T. G. Masaryka, českého Řádu bílého lva, řady pamětních mincí, desítek pamětních medailí, dále také primátorských insignií, rektorských a děkanských řetězů a žezel. A právě z jeho rukou také vzešly umělecké návrhy pro světově unikátní ražbu Zlaté sluneční soustavy na zlatých slitcích, kterou uvádí na trh BHS.
6/11/2019 • 45 minutes, 30 seconds
Pavel Borovička: Investování do komerčních nemovitostí
Máte své investice na dobré adrese? V rozhovoru s Pavlem Borovičkou, jednatelem nemovitostních společností BH Securities, se dozvíte, jak zhodnocovat prostřednictvím prémiových kancelářských budov, jak funguje fond kvalifikovaných investorů zaměřený na nemovitosti, na jaký výnos cílí a co investorům přináší.