Modra soba je podkast in hkrati prostor neskončne širine in globine, človeške iskrenosti, modrosti, duhovnosti in najrazličnejših življenjskih (pre)izkušenj, ki jih voditeljici Maji Megla iskreno razkrivajo vedno zanimivi sogovorniki. Je prostor najrazličnejših idej in nazorov, ki razpirajo nova obzorja in odstirajo tančice naše nevednosti.
Spremljate nas lahko tudi na:
https://www.facebook.com/SensaSlovenija
https://www.instagram.com/sensaslovenija
https://sensa.metropolitan.si/
42 - prof. dr. Borut Škodlar o duhovnih praksah v psihoterapiji
Voditeljica prof. dr. Metka Kuhar je v Modri sobi gostila strokovnjaka s področja psihiatrije prof. dr. Boruta Škodlarja. Dr. Škodlar, psihiater in psihoterapevt, vodja enote za psihoterapijo Univerzitetne psihiatrične klinike Ljubljana, je tudi predavatelj in avtor več del. V njegovi knjigi Samoumiritev je zbranih 52 metod za doseganje telesnega, duševnega in duhovnega ravnovesja.
V pogovoru je dr. Škodlar delil svoje prve izkušnje z meditacijo in opisal, kako je ta praksa vplivala na njegovo profesionalno pot. Razpravljal je o pomenu duhovnih praks za duševno zdravje ter podrobno govoril o čuječnosti in vse večji priljubljenosti teh praks v sodobni družbi. Hkrati je izpostavil tako prednosti kot pasti teh praks.
Predstavil je svoje razumevanje mističnih izkušenj, ki presegajo tradicionalno percepcijo realnosti in nudijo globoko doživetje, ki lahko vodi do transformativnih sprememb v življenju posameznikov.
Dr. Škodlar je predstavil svoje terapevtsko in raziskovalno delo na področju psihoz in povezavo med psihoterapijo in duhovnimi praksami.
Epizoda je obogatena z globokimi uvidi in praktičnimi nasveti dr. Škodlarja, ki so lahko v pomoč tako strokovnjakom s področja mentalnega zdravja kot tudi posameznikom, ki iščejo metode za izboljšanje svojega duševnega počutja.
5/13/2024 • 2 hours, 6 minutes, 21 seconds
41 - Anica Gorjanc Vitez o psihiatriji in duševnih motnjah
Voditeljica dr. Metka Kuhar je v Modri sobi gostila strokovno direktorico Psihiatrične bolnišnice Idrija, psihiatrinjo in psihoterapevtko Anico Gorjanc Vitez.
Anica Gorjanc Vitez je izjemna strokovnjakinja na področju duševnega zdravja, ki je svoje življenje posvetila razumevanju in zdravljenju duševnih motenj. Vrsto let je bila vodja oddelka za psihoterapijo. Je tudi avtorica več poljudnih knjig na temo duševnih težav: Tinine zvezdice, Čmrljev klub, Črna mačka. Duševno zdravje osvetljuje na dostopen in razumljiv, predvsem pa topel in človeški način.
V pogovoru sta spregovorili o:
- najpogostejših situacijah in težavah, ki pripeljejo do psihiatrije,
- stigmatiziranju duševnih motenj,
- preseganju bioloških modelov v psihiatričnem zdravljenju in večjem osredotočanju na kompleksno naravo človeške izkušnje, vključno z vplivi travme, medosebnih odnosov in družbenih okoliščin na duševno zdravje,
- intenzivni psihiatriji
- fenomenu hospitalizma,
- psihiatrični obravnavi starostnikov,
- psihadelikih v psihiatriji,
- čarih ADHD,
- samopoškodovanju.
Vabljeni k poslušanju.
Senso spremljate tudi na:
SPLETNA STRAN: www.sensa.si
FACEBOOK: Sensa Slovenija
INSTAGRAM: @sensaslovenija
3/27/2024 • 1 hour, 50 minutes, 58 seconds
40 - Milena Miklavčič o dediščini spolnosti na Slovenskem
V podkastu Modra soba: Krmarjenje s travmo je dr. Metka Kuhar gostila Mileno Miklavčič, ugledno slovensko avtorico in novinarko, ki je zaslovela z bogatim raziskovalnim delom, osredotočenim na medčloveške odnose, spolnost in vsakdanje življenje na Slovenskem v preteklosti.
Milena Miklavčič pronicljivo razkriva teme, ki so bile v slovenski družbi dolgo tabuizirane ali spregledane. Najbolj odmevna je serija knjig Ogenj, rit in kače niso za igrače, ki na edinstven način dokumentira spolnost, odnose in družbene norme na Slovenskem skozi različna zgodovinska obdobja. V njej razgrinja našo dediščino skozi osebne pripovedi, zgodbe, povezane s spolnostjo, vlogo spolov, ki se večinoma berejo kot grozljivka, osvetljujoč temne plati preteklih generacij in življenja nekoč, ki ga včasih tako radi idealiziramo.
Vabljeni k poslušanju.
Senso spremljate tudi na:
SPLETNA STRAN: www.sensa.si
FACEBOOK: Sensa Slovenija
INSTAGRAM: @sensaslovenija
2/28/2024 • 1 hour, 34 minutes, 41 seconds
39 - Dr. Sanja Rozman: Sprememba v srcu
Dr. Sanja Rozman je pionirka na področju obravnave odnosnih zasvojenosti v Sloveniji. Kot zdravnica je delovala v rehabilitacijskem centru Soča in sodelovala v mednarodnem združenju za podporo ženskam z rakom dojk. Ustanovila je Inštitut Sprememba v srcu, kjer se že tri desetletja psihoterapevtsko posveča nekemičnim zasvojenostim in travmam, dela tako s skupinami kot posamezniki. Od leta 1993 vodi skupino Rdeči oblak. Je avtorica osmih knjig, kolumnistka, trenutno piše blog v angleškem jeziku. Kmalu bo v ZDA izšla njena knjiga o vedenjskih zasvojenostih.
V podkastu sta se z voditeljico dr. Metko Kuhar pogovarjali o konceptu travme in razvoju psihoterapije, dinamiki soodvisniških in nasilnih odnosov, o toksičnem sramu in podrejanju, narcisizmu, odpuščanju in samoodpuščanju. Dr. Sanja Rozman je spregovorila tudi o svojih osebnih izkušnjah, ki so vplivale, da se je posvetila zdravljenju nekemičnih zasvojenosti in soodvisniških odnosov in o tem, kako doseči spremembo v srcu.
Vabljeni k poslušanju.
Senso spremljate tudi na:
SPLETNA STRAN: www.sensa.si
FACEBOOK: Sensa Slovenija
INSTAGRAM: @sensaslovenija
1/31/2024 • 1 hour, 54 minutes, 52 seconds
38 - Zoran Stankić Rupnik o zastopništvu in zaščiti otrok v težavnih okoliščinah
Dr. Metka Kuhar je v Modri sobi gostila odvetnika Zorana Stankića Rupnika, strokovnjaka z občutljivim pristopom pri pravnem zastopanju in zaščiti otrok, ki so se znašli v težavnih, pogosto travmatičnih okoliščinah.
V podkastu boste izvedeli, katere strategije se uporabljajo pri zastopanju in zaščiti otrokovih interesov; kaj točno dela kolizijski skrbnik in v katerih situacijah običajno prevzema vlogo. Kako kot pooblaščence otrok pristopiti k otrokom, ki so žrtve v kazenskih postopkih? S katerimi etičnimi dilemami se srečuje kot zagovornik mladoletnih storilcev? Kako ščiti interese otroka v takšnih situacijah? Kako deluje v primerih, ko otrok postane ključna priča v kazenskem postopku, kar lahko vodi do kazenske obremenitve starša?
Vabljeni k poslušanju.
Senso spremljate tudi na:
SPLETNA STRAN: www.sensa.si
FACEBOOK: Sensa Slovenija
INSTAGRAM: @sensaslovenija
12/27/2023 • 1 hour, 41 minutes
37 - Anton Lesnik o vplivu gozda na telesno in duševno zdravje
V podkastu Morda soba: Krmarjenje s travmo je voditeljica Metka Kuhar, univerzitetna profesorica socialne psihologije, gostila Antona Toneta Lesnika, priznanega strokovnjaka za gozdarstvo.
V pogovoru sta se podala v globoko in raznoliko raziskovanje človeškega odnosa do gozdov in se dotaknila zgodovinskih, kulturnih, psiholoških in ekoloških vidikov gozdov.
Senso spremljate tudi na:
SPLETNA STRAN: www.sensa.si
FACEBOOK: Sensa Slovenija
INSTAGRAM: @sensaslovenija
11/29/2023 • 1 hour, 11 minutes, 56 seconds
32 - Krmarjenje s travmo: Albert Mrgole o medvrstniškem nasilju (podkast Modra soba)
Voditeljica dr. Metka Kuhar je v podkastu gostila Alberta Mrgoleta, psihologa, doktorja sociologije kulture, sistemskega družinskega terapevta,
supervizorja ter avtorja in soavtorja več knjig ter strokovnih in znanstvenih prispevkov.
Albert skupaj z ženo Leonido delujeta v okviru Zavoda Vezal. Poleg individualnih terapij in svetovanj za partnerje in družine izvajata tudi treninge
za partnerje in starše, pa tudi predavanja in seminarje za šolske delavce. V aprilu 2022 je v okviru zavoda Vezal začela delovati tudi spletna skupnost za starše najstnikov SKULAM.
NEKAJ MISLI IZ PODKASTA
O reakcijah na celjski primer medvrstniškega nasilja
V celjskem primeru se je zgodil plaz komentarjev, ki so med drugim še bolj nasilni ... in to samo nadaljuje z neko vznemirjenostjo, ki je občutenje okrog tega. Mene veliko bolj zanima razumeti logiko teh vedenj.
Ko si ponižan, lahko zbežiš, greš v boj ali zamrzneš
Znamo pojasniti, da se v možganih, ko izgubimo občutek neke temeljne varnosti, ko smo na nekih temeljnih področjih zelo prizadeti ali diskreditirani, ali izločeni, ali ponižani, ko se torej zgodijo premiki v občutku stabilnosti, takrat preklopimo v limbični neandertalski sistem, kjer ni kaj dosti izbire: lahko zbežiš, lahko greš v boj ali pa zamrzneš.
Zgodnji mladostniki potrebujejo pomoč pri reguliranju čustev
Mladostniki na začetku pubertete ali zgodnji mladostniki, ki so preliti s hormoni in ki se prvič v življenju srečujejo z upravljanjem s svojimi čustvi, se pravi, da so lastniki svojih čustev, absolutno niso opremljeni za to, da bi zmogli civilizirano regulirati ta čustva in pri tem potrebujejo pomoč.
Senso spremljate tudi na:
SPLETNA STRAN: www.sensa.si
FACEBOOK: Sensa Slovenija
INSTAGRAM: @sensaslovenija
5/24/2023 • 1 hour, 5 minutes, 7 seconds
31 - Krmarjenje s travmo: Lucija Čevnik o odnosu mati-hči (Sensa podkast Modra soba)
Tema tokratnega Sensinega
podkasta Modra soba je odnos med mamo in hčerko. Voditeljica dr. Metka Kuhar je gostila Lucijo Čevnik, doktorico socioloških znanosti, profesorico, specializantko lacanovske psihoanalize, publicistko, mentorico, svetovalko in avtorico knjižnih uspešnic Mama hčerki in Hčerka mami.
Pogovarjali sta se predvsem o ranah in brazgotinah v odnosu mati-hči, ki obenem povezuje generacije in je tudi prva vez, ki otroka poveže s svetom.
5/10/2023 • 1 hour, 25 minutes, 31 seconds
30 - Krmarjenje s travmo: Zakonca Šeme o izzivih sodobnega partnerstva in kaj se skriva pod ponavljajočimi partnerskimi konflikti? (Sensa podkast Modra soba)
Dr. Metka Kuhar je v Sensini Modri sobi gostila Mojco in Primoža Šeme, terapevta, zakonca in starša treh sinov, ki v okviru svojega Inštituta Varna baza pomagata posameznikom in parom, ki so se znašli v različnih stiskah.
V pogovoru so razkrivali izzive sodobnega partnerstva, ki velikokrat izhajajo iz nerazrešenih negativnih zgodnjih otroških izkušenj in posledičnih neozaveščenih vzorcev čustvovanja, komuniciranja in vedenja.
Senso spremljate tudi na:
SPLETNA STRAN: www.sensa.si
FACEBOOK: Sensa Slovenija
INSTAGRAM: @sensaslovenija