Winamp Logo
Magazín Experiment Cover
Magazín Experiment Profile

Magazín Experiment

Czech, Sciences, 1 season, 258 episodes, 2 days, 4 hours, 7 minutes
About
Vědecko-technologický magazín Radiožurnálu. Zabýváme se nejnovějšími vynálezy a zjišťujeme, nad čím bádají nejen čeští vědci. Zajímá nás také zákulisí vědy, jak vlastně žijí lidé, kteří zasvětili život vědě a jak fungují špičkové laboratoře. Nezapomínáme ani na moderní technologie – jaké je čeká budoucnost, jak budou sloužit člověku… nebo to bude jinak?
Episode Artwork

Další zbraň v boji s kůrovcem. Speciální sonda umožní lesníkům včas rozeznat napadené stromy

Vědci z Jihočeské univerzity a Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích vyvinuli sondu s kamerou, která může ochránit až 60 % lesů před kůrovcem. Snadno ovladatelná bezdrátová kamera přesně a včas rozpozná napadené stromy, lesníci je díky tomu můžou rychle pokácet a zachránit tak zdravé stromy.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/24/20243 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Co dělají divoká zvířata, když přijde bouřka? Němečtí filmaři vyvrátili dlouho tradované omyly

Chtěli natočit film o počasí a přitom se jim podařilo nafilmovat, co dělají krtci, mravenci a další tvorové v dešti a bouřce. Němečtí dokumentaristé Robin Jähne a Michael Gärtner teď za svůj film Divočina v bouři dostali cenu odborné poroty na festivalu Prague Science Film Fest. „Nedá se tak úplně věřit knihám, které píšou myslivci. Tvrdí v nich, že když prší, hřmí a blýská se, dají se například srnky na útěk. Vůbec to není pravda!“ říká Michael Gärtner.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/22/20243 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Jak doma odhalit riziková znaménka? A na co si dát pozor při sběru hub?

00:00 Témata magazínu00:28 Aplikace pro rozpoznávání melanomu07:39 Rizika sběru hub09:56 Ochrana lesů před kůrovcem pomocí kamery13:27 Rozhovor s astronomem Pavlem Suchanem17:13 Rozhovor s dokumentaristou Michaelem GärtneremVšechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/19/202420 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Virus a bakterie – lovec a jeho kořist. Brněnští vědci jako první nafotili útok bakteriofága

Vědci z Masarykovy univerzity na elektronovém mikroskopu nasnímali souboj prospěšných virů s bakterií rezistentní vůči antibiotikům. Viry infikují buňku vlastní DNA, namnoží se v ní a buňka pak exploduje. Scéna jako ze sci-fi hororu je ve skutečnosti rozmnožovací strategie virů – bakteriofágů. Ty útočí pouze na konkrétní bakterie a pro člověka tak nejsou nebezpečné. Naopak, jsou příslibem naděje v boji s bakteriálními infekcemi rezistentními vůči antibiotikům.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/17/20243 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Lékařovo elektronické oko. Jak umělá inteligence pomáhá při diagnostice rakoviny prostaty?

Už přes 1500 vzorků prostaty vyšetřili lékaři v Bioptické laboratoři v Plzni s pomocí umělé inteligence. Program, který je unikátní i v Evropě, tu začali využívat letos na jaře jako první u nás. Vzorky tkáně prostaty se odebírají u mužů při podezření na nádor. Aby je mohla umělá inteligence vyhodnotit, musí je zdravotníci nejprve zpracovat v laboratoři.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/15/20243 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Jak bojovat s bakteriemi, na něž nezabírají antibiotika? A kde pozorovat kometu?

00:00 témata magazínu00:20 Nobelovy ceny za vědu02:50 peptidy proti rezistentním bakteriím07:00 focení bakteriofágů10:45 AI a vyhodnocování vzorků prostaty14:30 rozhovor s Romanem Zachovalem18:30 pozorování kometyVšechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/12/202420 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

V CERN se všichni snaží dohodnout. Ve vědě diplomacie funguje lépe než v OSN, říká izraelský fyzik

Evropské centrum nukleárního výzkumu CERN, které letos slaví 70 let své existence, vzniklo nejen kvůli vědě. Mělo také znovu sjednotit evropské země po druhé světové válce. Od začátku to byl těžký úkol i kvůli železné oponě, ale nakonec se to podařilo – a vědecká diplomacie tam funguje dodnes, říká izraelský fyzik Eliezer Rabinovici, předseda rady CERN a zakladatel blízkovýchodní vědecké organizace SESAME.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/10/20243 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Barvy a kompozice nestačí. Umělá inteligence skutečný obraz namalovat nedokáže

Obrazy namalované umělou inteligencí vypadají jinak, než když je vytvoří člověk. Chybí jim emoce. V zajímavém experimentu to zjistili odborníci z Fakulty elektrotechniky a informatiky Vysoké školy báňské – Ostravské technické univerzity. Nejprve obrazy malovala malířka Klára Sedlo a podle nich pak umělá inteligence. Výsledek mohou lidé vidět až do konce října ve fakultní Galerii FEIKA.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/8/20244 minutes, 1 second
Episode Artwork

Magazín Experiment: Boty na míru z křesla v obýváku? A dokáže AI namalovat obraz jako člověk?

00:00 Témata Magazínu Experiment00:23 3D technologie a výroba bot na míru z pohodlí domova04:11 Rozhovor s podologem Jaroslavem Fešarem08:06 Ekologická náhrada chemických postřiků10:37 Výzkumné centrum CERN13:03 Vědecká diplomacie a rozhovor s předsedou Rady CERN16:54 Obrazy namalované umělou inteligencíVšechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/5/202420 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Abeceda záchrany života prokazatelně snižuje úmrtnost v urgentní medicíně, vysvětluje traumatolog

Ve víc než sto zemích na světě se lékaři traumatologové učí záchranné postupy způsobem, který vyvinula Americká chirurgická společnost. Takzvaný ATLS (Advanced Trauma Life Support) neboli Pokročilý systém podpory života vznikl téměř před padesáti lety. Jak se od té doby zlepšila péče o zraněné, vysvětluje v rozhovoru vědeckého reportéra Martina Srba regionální vedoucí ATLS kurzů, norský traumatolog z univerzitní nemocnice v Oslu, Jorgen Jorgensen.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/3/20244 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Resynchronizační léčba pomáhá pacientům s pokročilým srdečním selháním už 25 let

S některou z nemocí srdce a cév přichází k lékaři 2 miliony Čechů ročně. Česko je přitom díky vysoce specializovaným kardiologickým centrům v léčbě srdečních onemocnění na světové špici. Například v pražském IKEM začali pacientům s pokročilým srdečním selháním zavádět oboukomorové stimulátory už před čtvrt stoletím, jako jedni z prvních Evropě. Dnes jich tu implantují až 250 ročně.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/1/20244 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Je na obzoru český lék na Angelmanův syndrom? A jak se pečuje o Korunní komoru?

00:25 Genová terapie Angelmanova syndromu04:44 Testování léku na Angelmanův syndrom na myších09:00 Korunní komora v Katedrále svatého Víta13:04 Nemoci srdce a oboukomorové stimulátory17:07 Rozhovor s místopředsedou české kardiologické společnosti, Alešem Linhartem20:55 Rozhovor s regionálním vedoucím ATLS kurzů Jorgenem JorgensenemVšechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/28/202425 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Zaplavené dokumenty nebo fotografie je potřeba urychleně zmrazit, pak teprve sušit, radí expertka

Národní technické muzeum nabízí pomocnou ruku při záchraně archiválií zasažených povodní. Muzeím, galeriím i archivům poskytne mrazicí box v Čelákovicích a vysoušecí pracoviště v Praze. Lidem pak radí zaplavené dokumenty šokově zmrazit na minus 20 °C, a to co nejdříve, než je nadobro zničí bakterie a plísně.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/26/20243 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Jak si umíme díky vědě poradit s následky povodní?

Za jak dlouho se dá vysušit zaplavený dům? Jak zachránit vyplavené dokumenty nebo fotografie? A v čem pomáhají po povodni statikům satelitní snímky z vesmíru? Poslechněte si popovodňový Magazín Experiment.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/21/202419 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Úklid po povodni: Pozor na infekci! Všechno nasákavé raději vyhoďte, na ruce je nejlepší anticovid

Na lidi vracející se do zatopených domovů může čekat neviditelné nebezpečí. Při odstraňování nánosů bahna a zničených věcí by proto podle odborníků měli myslet na své zdraví a nepodceňovat ochranné pomůcky. Povodňová voda je totiž nejen špinavá, ale především kontaminovaná.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/18/20243 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Chvíli loď, chvíli ponorka. Hydronaut je jedinečný pomocník v přípravách na pobyt Čecha ve vesmíru

Hybridní hlubinný modul s názvem Hydronaut o víkendu zakotvil nedaleko Fakulty strojní v areálu ČVUT v Praze. Osmimetrový objekt se na 48 hodin stal domovem pro tříčlennou posádku v čele s Alešem Svobodou, adeptem na budoucího českého astronauta. Jak tento netypický potápěčský zvon vypadá a v čem přesně pomáhá při přípravách na cestu do vesmíru?Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/12/20242 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Česká cesta do vesmíru zprostředkuje 20 studentům zážitky ze stavu beztíže

Cílem projektu Česká cesta do vesmíru je vyslat opět na oběžnou dráhu českého astronauta Aleše Svobodu. Kromě toho ale zahrnuje také celou řadu aktivit zaměřených na vzdělávání a popularizaci kosmonautiky a kosmického průmyslu v Česku. Jedním z hlavních lákadel je možnost vyzkoušet si stav beztíže.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/10/20244 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Speciál Magazínu Experiment: Jak by mohla vypadat česká cesta do vesmíru?

00:00 témata magazínu00:40 mise Promise06:10 lékařská prohlídka astronauta13:30 rozhovor s Ondřejem Švábem17:05 monitoring stresu astronautů21:10 co obnáší vyslání astronauta do vesmíru?Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/7/202424 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment ŽIVĚ z tréninkové simulace mise českého astronauta na Měsíc

00:00 témata magazínu00:40 mise Promise06:10 lékařská prohlídka astronauta13:30 rozhovor s Ondřejem Švábem17:05 monitoring stresu astronautů21:10 co obnáší vyslání astronauta do vesmíru?Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/7/202424 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Víme co na Starlineru nefunguje, ale nevíme proč, vysvětluje NASA odložení návratu astronautů z ISS

Mezinárodní vesmírnou stanici čekají neobvyklé organizační změny. Astronauti Sunita (Suni) Williamsová a Barry (Butch) Wilmore na ní zůstanou až do příštího roku. NASA totiž rozhodla, že se jejich kosmická loď Starliner vrátí na Zemi bez lidské posádky. Kvůli tomu bude potřeba předělat plány dalších letů ke stanici.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/5/20243 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Jak vypadá imunitní systém v nádoru? Unikátní technologii si v Praze zkoušejí i studenti Sorbonny

Studentky pařížské Sorbonny si během půlroční stáže v Praze vyzkoušely zdejší nejmodernější vybavení a snažily se přijít na to, jak si může lidská imunita poradit s nádory. Uplynulé měsíce strávily nejen na přednáškách na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy, ale taky v laboratořích velké biotechnologické firmy Sotio.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/3/20243 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Komu pomůže nová kombinovaná léčba rakoviny? A jak kamery odhalí skrytou zbraň?

00:00 Témata Magazínu Experiment00:25 Robotická operace nádorů plic04:18 Kombinovaná léčba rakoviny08:41 Organizační změny na ISS12:20 Stáž francouzských studentek imunologie v Praze16:15 Rozhovor s imunologem Janem ČernýmVšechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/31/202419 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Zemědělství z oběžné dráhy: Infračervené záření umí odhalit, jak prospívají rostliny v krajině

Díky družicím pro dálkový průzkum Země mají zemědělci lepší přehled o svých polích. Z oběžné dráhy je totiž vidět, jak se daří půdě i rostlinám, čeho se jim nedostává, a co naopak přebývá. Satelity navíc vidí i to, co je lidským zrakem neviditelné.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/29/20243 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Půda v Česku není v dobrém stavu, ubývá v ní organická hmota, varuje biolog. Co děláme špatně?

Jak se starat o českou krajinu a o půdu, aby byla radost na ní v budoucnu hospodařit? Podle Miloslava Šimka z Ústavu půdní biologie a biochemie Akademie věd to zatím příliš neděláme. „Není to jen věc zemědělců, ale celé společnosti,“ tvrdí v rozhovoru pro Experiment speciál z agrosalonu Země živitelka v Českých Budějovicích.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/27/20243 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment z výstavy Země živitelka

00:00 speciální vysílání z agrosalonu Země Živitelka;00:37 jihočeský autonomní zemědělec Roboton;06:25 hormonální stimulant pro rostliny;10:31 v jakém stavu je půda a co jí může pomoci?13:09 satelitní přehled o stavu krajiny;17:03 AgroScan, mapování zemědělské půdy dronyVšechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/24/202423 minutes, 1 second
Episode Artwork

Lidi nedávají pozor. Koukají do mobilu nebo předjíždějí do poslední chvíle, říká dálniční policista

Na dálnici D11 už 18 let slouží policista Martin Vlk. Hradecké dálnici zůstal věrný celou svou služební kariéru a dá se říct, že na ní zná téměř každý metr betonu. A má také možnost srovnávat. Jak se podle jeho zkušeností změnilo chování řidičů v posledních dvou dekádách? „S rozmachem technologií lidi nedávají pozor. Nevěnují se řízení, koukají do mobilu, píšou zprávy, a tím vznikají všechny ty nebezpečné situace,“ potvrzuje dálniční policista údaje z dopravních statistik.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/22/20244 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Odkud čerpá vaše navigace dopravní informace? Bez práce ostravských operátorů byste skončili v zácpě

Národní dopravní informační centrum v Ostravě je hlavním neuralgickým bodem sdílení informací o dění na českých silnicích. Právě sem se totiž sbíhají data nejen o nehodách a uzavírkách na silnicích z celého Česka a putují dál do vysílání Českého rozhlasu, do navigací nebo třeba na web Dopravniinfo.cz.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/20/20244 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Co mají na starosti dispečeři na dálnicích? A jak vypadá údržba?

00:00 témata magazínu00:45 dispečink u Rudné u Prahy07:45 národní dopravní informační centrum11:30 bezpečnost na dálnicích15:30 dálnice D1120:15 dálnice a moderní technologieVšechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/17/202424 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment ŽIVĚ z dispečinku Ředitelství silnic a dálnic

00:00 témata magazínu00:45 dispečink u Rudné u Prahy07:45 národní dopravní informační centrum11:30 bezpečnost na dálnicích15:30 dálnice D1120:15 dálnice a moderní technologieVšechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/17/202424 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Endoskopické zmenšení žaludku je minimálně invazivní, a navíc se dá vrátit zpátky, vysvětluje expert

Speciálně pro obézní pacienty vyvinul americký lékař Christopher Thompson operaci žaludku, která se dá vrátit zpátky. Je určená těm, kterým se nedaří zhubnout jinými způsoby. Nejnovější zdokonalení své metody předvedl na endoskopickém kongresu v Praze. „Můžeme operovat minimálně invazivně – skrz ústa, žádné řezy. Pacienti se vrátí brzy do práce a mohou začít brzy cvičit. To jim pak pomáhá udržet si hmotnost,“ vysvětluje lékař z bostonské nemocnice Brigham and Women Hospital.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/15/20243 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Do střední Evropy proniká komár flebotom. Jeho štípnutí může být i životu nebezpečné

Nepříjemný suvenýr v podobně infekčního onemocnění si můžeme přivézt nejen z exotických zemí, ale i z oblíbené dovolené u Středozemního moře. Přenáší je i rozšířený středomořský komár flebotom. Odborníci ze 16 zemí Evropy, včetně těch českých, teď mapují jeho výskyt a zjišťují, které druhy jsou nebezpečné. Cílem je také aplikace, která bude upozorňovat na výskyt těchto komárů v Evropě.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/13/20244 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Jak může věda pomoci vrcholovým gymnastům? A poznáte nebezpečného komára?

00:00 Témata Magazínu Experiment00:32 Ladička gymnastických hrazd a bezpečnost sportovců04: 46 Využití akcelerometrů ve sportu i v medicíně 08:33 Meteorický roj Perseid10:34 Středomořský komár Flebotom 14:36 Fólie pro čistší mobilní telefon18:21 Operace břicha pro obézní lidiVšechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/10/202421 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Do kina i na výstavu. Nový ventilační přístroj zkvalitňuje život lidem závislým na dechové podpoře

Moderní ventilační zařízení mění životy lidí závislých na trvalé dechové podpoře. Nastavit se dají na denní i noční režim a jejich baterie vydrží až osm hodin. Mobilnější jsou s přístrojem i pacienti s nejrůznějšími nervosvalovými onemocněními, například s Duchennovou chorobou, při které postupně slábnou svaly.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/8/20243 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Hudba je věčná, všechno ostatní je pomíjivé, říká desetiletá ukrajinská pianistka z přímořské Oděsy

Není tak úplně pravda, že ve válce múzy mlčí. Ukrajinské děti dál chodí do hudebních škol, i když ne vždy je to jednoduché. Příkladem je i desetiletá Angelina, pro niž neexistuje nic krásnějšího a trvalejšího než hudba...Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/7/20242 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Archeologové objevili zachovalou neolitickou osadu. O životě předků nejvíce prozradily odpadní jámy

Archeologové objevili v Dobřeni u Kutné hory neolitickou osadu. Sídliště prvních zemědělců z mladší doby kamenné ukazuje, jak žili lidé na českém území před sedmi tisíci lety. Na místě archeologové našli půdorysy čtyř dlouhých domů a okolní jámy, které sloužily k těžbě hlíny i jako pradávný odpadkový koš. V něm bylo rozbité keramické nádobí i kamenné nástroje.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/6/20243 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Magazín experiment: Co dokáže změřit akustický snímač rostlin? A jak funguje automatizovaný skleník?

00:00 témata magazínu00:20 akustický senzor rostlin04:15 automatizovaný skleník07:15 neolitická osada u Kutné Hory11:45 neinvazivní ventilační podpora15:30 nové objevy v částicové fyziceVšechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/3/202419 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Brněnští vědci vyvíjejí přístroj na měření hladiny stresu. Časem by mohl mít podobu chytrého trička

Stres nám může zkracovat život, ale taky nás může vybičovat k lepším výkonům. Tak jako tak je nedílnou součástí života. Vědci z Masarykovy univerzity se ho rozhodli změřit. Založili si vlastní společnost a vyvinuli zvláštní vestu s mnoha čidly, s jejichž pomocí měří životní funkce a pomocí umělé inteligence pak počítají míru stresu. Právě teď shánějí dobrovolníky na otestování svého prvního prototypu.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/1/20244 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Poslechněte si reportáž Evy Kézrové o historickém vývoji olympijských her

Slovo olympiáda mělo ve starověku úplně jiný význam než dnes. A je vlastně i důvodem, proč jsou letní olympijské hry jednou za čtyři roky. Kdyby například starověká Nemea byla větší, tak bychom se dnes možná netěšili na olympijské, ale na neméjské hry. Zhruba 500 let před naším letopočtem totiž bývaly sportovní hry každý rok, a to v různých městech.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/30/20241 minute, 34 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Jak fungují IT systémy na olympiádě? A dá se objektivně měřit míra stresu?

0:30 IT systémy na olympijských hrách;4:20 reportér Martin Charvát o využívání systémů v praxi;7:38 historie a vznik olympijských her;11:43 Zařízení na objektivní měření stresu;15:49 Iva Poláčková Šolcová z psychologického ústavu Akademie věd ČR o stresu astronautů;19:32 Zařízení, které dokáže vrhat nanovlákna.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/27/202423 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Vodní buvoli jako nástroj v boji proti invazním druhům. Nově pomáhají přírodě na Novomlýnsku

Nedaleko prostřední Novomlýnské nádrže se nově pasou pro jižní Moravu netypická zvířata – vodní buvoli. Tři samice dobytka chovaného hlavně v Asii tam vysadili ornitologové kvůli ochraně tamní přírody. Spásají invazní rostliny a svými kopyty rozmělňují podmáčenou půdu. Díky tomu by se do mokřadů měly vrátily různé druhy vodních ptáků, hmyz a více druhů vodních rostlin.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/25/20243 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

„Tohle umíme jenom my.“ Češi vymysleli způsob, jak z oceánského plastového recyklátu tisknout ve 3D

Ještě před rokem to byly PET lahve vyhozené do moře, dneska je z nich zmenšená kopie Eiffelovy věže na Olympijském festivalu u jezera Most. Na její výrobu se spotřebovalo přes 800 tisíc zrecyklovaných lahví. Zpracovat je pro 3D tisk ovšem není jednoduché. Experti z českého start-upu ale vymysleli technologii, díky které se tento „oceánský plast“ přeměnil na vlákno pro speciálně upravenou 3D tiskárnu.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/23/20243 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Kdy se člověk vrátí na Měsíc? A jak se tiskne oceánský plast?

0:38 50 let výprav na Měsíc;4:06 astronom Pavel Gabzdyl o výzkumu Měsíce;7:40 regenerativní hospodaření chmelnice;11:22 technologie 3D tisku z PET lahví;15:19 výroba vlákna do 3D tisku;19:16 význam buvolů v novomlýnských mokřadechVšechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/20/202422 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Česká vlajka ve vesmíru. Úspěšný start evropské rakety Ariane 6 je dobrou vizitkou i pro Česko

Nová evropská raketa Ariane 6 s českou vlaječkou ve znaku úspěšně zvládla svůj první let do vesmíru. Je to viditelné potvrzení, že na nejmodernější generaci nosné rakety Evropské kosmické agentury se významně podílí také české firmy a vědci.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/18/20241 minute, 49 seconds
Episode Artwork

Octomilka severská přežije i při -196 °C. Čeští entomologové zjišťují, jak to dokáže

Existuje asi 1500 druhů octomilek, jen ty severské se ale díky evoluci naučily přežít i tuhou zimu. Jejich studiu se věnují vědci z Entomologického ústavu Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích. Zajímá je, jak je možné, že tento druh octomilky dokáže přežít i v kapalném dusíku, tedy při teplotě až minus 196 °C.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/16/20243 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Usnadní keramické implantáty hojení kostí? A který živočich zmrzne, a přežije?

00:00 témata magazínu00:50 karamické implantáty04:48 rozhovor s děkanem Lékařské fakulty MU08:10 start rakety Ariane 614:00 výzkum octomilky severské18:00 modřín opadavý16:55 rozhovor s šéfkou Evropské výzkumné radyVšechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/13/202422 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Pečujeme o zvířata, a tím chráníme lidi, vysvětluje šéf belgické organizace Veterináři bez hranic

Organizace Veterináři bez hranic vznikla později než známější Lékaři bez hranic a pracuje také odlišným způsobem. Věnuje se především pomoci v rozvojových zemích, které trápí sucho nebo jinak křehké životní podmínky. Často je tam křehká i politická situace, říká v rozhovoru pro Magazín Experiment Joep van Mierlo, generální ředitel belgických Veterinářů bez hranic. Smyslem jejich práce proto není jen pomoc zvířatům, ale také péče o zranitelné lidské komunity i zdraví.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/11/20244 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

„Pruhy jsou u nich jako otisky prstů.“ Čeští vědci pokračují v projektu záchrany ohrožených antilop

Vědcům z České zemědělské univerzity v Praze se daří zachraňovat kriticky ohrožené antilopy Derbyho v Senegalu. Ve dvou rezervacích jich tam dnes žije už 170, to je 40 procent všech žijících antilop tohoto druhu na světě. Přitom před necelým čtvrtstoletím převezli místní záchranáři z Národního parku Niokolo-Koba do rezervace pouhých šest kusů.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/9/202421 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Jak z vesmíru nahlédnout do nitra rostlin? A zachrání Češi ohroženou antilopu?

00:00 Témata Magazínu Experiment00:50 První česká družice s hyperspektrální kamerou04:48 Rozhovor s ředitelem Inspekce životního prostředí08:10 Záchrana antilop v Senegalu10:46 Boeing Starliner a jeho mise12:50 Pozorování noční oblohy z Afriky16:55 Veterináři bez hranicVšechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/6/202421 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Lidé se ptali, jestli se můžou podívat do kočárku, vypráví Louise, první dítě narozené díky IVF

U jejího početí stáli nejen rodiče, ale také vědci, konkrétně fyziolog Robert Edwards spolu s gynekologem a porodníkem Patrickem Steptoem. Právě díky jejich výzkumu mimotělního oplodňování ženských vajíček přišla ve Velké Británii v červenci roku 1978 na svět Louise Brownová, první dítě ze zkumavky.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/4/20244 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Trámy z více druhů dřeva nebo 3D tisk budov. Nové technologie by mohly proměnit stavebnictví

Moderní technologie se neuplatňují jen při navrhování domů, ale i v samotném stavebnictví. Vědci například hledají nové materiály anebo vyvíjejí možnosti 3D tisku domů. Podle Davida Bečkovského z Ústavu pozemního stavitelství Fakulty stavební Vysokého učení technického v Brně jsou některé revoluční změny ve stavebnictví už prakticky nadohled.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/2/20244 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Proč obhajovat absolventské práce ve VR? A jak žije první dítě ze zkumavky?

0:00 obhajoby bakalářských prací ve virtuální realitě;4:10 robotická budoucnost stavitelství;8:19 nástroj řízeného zničení kosmické stanice;9:07 simulace výtoku lávy želatinou;12:38 archeologové přepluli Egejské moře v pravěkém člunu;16:16 rozhovor s prvním dítětem ze zkumavkyVšechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/29/202420 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Endofytické houby pomáhají rostlinám prospívat i v zasolené půdě. Vděčí za to buněčné pumpě

Zasolení půdy na plodiny působí podobně jako sucho. Podle vědců bylo například jedním z důvodů úpadku mezopotámských civilizací a dnes celosvětově trápí až pětinu všech zemědělských oblastí. Výzkumníci ale už delší dobu znají houby, které s tím zemědělcům mohou pomoci. Nikdo ale zatím nepopsal mechanismus takové spolupráce hub a rostlin. Tedy dokud se na to nezaměřili vědci z Mendelovy univerzity.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/27/20244 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Kristýna roky trpěla následky žilní trombózy. Teď je díky miniinvazivnímu zákroku v pořádku

Chronická pánevní trombóza má na svědomí otoky nohy, křečové žíly, ale i bércové vředy. Na sál se u nás kvůli ní dostane několik desítek lidí ročně. Onemocnění postihuje žíly, které jsou v končetině nejvýše a vedou až do oblasti pánve. Při zákroku musejí lékaři nejprve uzavřenou žílu najít a pak ji pomocí speciálních balonků roztáhnout. Ve vinohradské nemocnici v Praze se na tyto zákroky specializují.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/25/20244 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Kdy poletí do vesmíru druhý Čech? A jak mohou houby pomoct v odsolování půdy?

00:00 témata magazínu00:39 Česká cesta do vesmíru04:43 rozhovor s Václavem Koberou08:51 železná opona v Bělověžském pralese10:43 houby pro plodiny v zasolené půdě14:53 chronická pánevní trombózaVšechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/22/202423 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Naše vědomí a svobodná vůle fungují na kvantovém principu, tvrdí italský vědec

Chtěl vyvinout počítač, který by měl vědomí jako člověk – místo toho ale zjistil, že to nikdy možné nebude. Italský vědec Federico Faggin, autor převratných vynálezů, jako je mikroprocesor nebo dotyková obrazovka, dnes pracuje na nové teorii vědomí. V Praze nedávno vyšla jeho nová kniha v anglickém překladu. Ve svých dalších experimentech chce například zjistit, jestli mají vědomí i rostliny, což by mohlo jeho teorii buď podpořit, nebo vyvrátit.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/20/20244 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Pracuje 24/7 za stovku na den. Obecní chatbot si v Mokré-Horákov nemohou vynachválit

Nedávno jste se přistěhovali a nevíte, co všechno si potřebujete vyřídit, do jakých kroužků můžete přihlásit děti a kam po tom všem jít večer za kulturou? Zeptejte se chatbota! Obyvatelé Mokré-Horákov na Brněnsku mohou jako první v Česku využívat obecní umělou inteligenci. Odpoví na jakoukoliv otázku o obci, místním i úředníkům šetří čas, a navíc umí projevovat empatii.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/18/20244 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Proč se Češi bojí větrných elektráren? A jak obecní úřad využívá chatbota?

00:00 Témata Magazínu Experiment00:29 Mýty o větrných elektrárnách04:38 Recyklace sklolaminátových lopatek turbín08:47 Den větru a mlýnské desatero10:52 První český obecní chatbot na bázi AI15:02 Chatbot Honzík pro starosty a úředníky19:02 Teorie vědomíVšechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/15/202423 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Každá minuta může rozhodnout. Zdravotníkům v IKEM pomáhá v boji s časem aplikace zCase

V pražském IKEM před necelými pěti lety začali využívat systém zCase, který propojuje dispečink zdravotnické záchranné služby s akutním příjmem v nemocnici prostřednictvím speciální aplikace. Personál nemocnice díky němu dostane informaci o blížícím se příjezdu akutního pacienta v reálném čase přímo do mobilu. V případě potřeby se tak pacient dostane na sál dříve.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/11/20244 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment Speciál: Jak vypadá zásah záchranářů s vrtulníkem?

00:00 témata magazínu00:41 rozhovor s Davidem Holešem, náměstkem ředitele pro zdravotní péči Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje06:44 informace o pacientovi už po cestě sanitkou10:56 zásoby krve na palubě vrtulníku14:47 rozhovor Davidem Holešem o využívání zásob krve ve vrtulnících19:16 rozhovor Davidem Holešem o tom, jaké mají Češi povědomí o první pomociVšechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/8/202423 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Chutná sladce a stojí majlant. Těžká voda se chemicky neliší od běžné vody. Čím je výjimečná?

Před rokem na Veletrh vědy zavítal jako běžný návštěvník, letos dorazil s vlastním projektem. Miloš Večeřa pracuje v Jaderné elektrárně Dukovany jako chemik v laboratoři. Ve svém veletržním stánku předvedl návštěvníkům takzvanou těžkou vodu.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/6/20244 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Etnologové sestavují databázi lidových písní. Zlidovět může časem i současný popový hit, tvrdí

Lidové písně a tance vznikají i dnes, nepochybují vědci. A nezáleží ani tolik na tom, jestli mají konkrétního známého autora, nebo ne. Přispět k lidové tvorbě mohli i návštěvníci pražského Veletrhu vědy. Některé jejich výtvory přímo na místě zhudebnila cimbálová muzika.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/4/20243 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Co dokáže robotický pes? A co je to těžká voda?

00:00 témata magazínu01:10 co dokáže robotický pes?07:50 fenotypizace návštěvníků 12:15 projekt Zeptej se vědce16:05 jak se sestavují databáze lidových písní?19:55 Co je to těžká voda?Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/1/202424 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment ŽIVĚ z Veletrhu vědy v pražských Letňanech

00:00 témata magazínu01:10 co dokáže robotický pes?07:50 fenotypizace návštěvníků 12:15 projekt Zeptej se vědce16:05 jak se sestavují databáze lidových písní?19:55 Co je to těžká voda?Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/1/202424 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Čeští vědci naučili rozumět struktuře proteinů. Urychlí to vývoj léků i výzkum Alzheimerovy choroby

K výsledku, ke kterému by vědci došli postupnými experimenty, se díky strojovému učení dá dojít mnohem rychleji, a tedy i levněji. Umělá inteligence například dokáže napovědět, jaké účinky může mít určitý protein. Výzkumníci to už dnes umí využít třeba při vývoji nových léků proti krevním sraženinám. A větší naději na objev účinného léku dává zapojení AI i pacientům s Alzheimerovou chorobou.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/30/20243 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Čeští vědci vyvíjejí šetrnější a účinnější léky proti krevním sraženinám. Pomáhá jim v tom AI

Pacientům po mozkové příhodě nebo třeba plicní embolii by mohly pomáhat nové, šetrnější léky. Tým vědců z ČVUT, Akademie věd a Masarykovy univerzity totiž učí umělou inteligenci měnit DNA bakterií a vyvíjí z nich nové přípravky na rozpouštění krevních sraženin. Podle prvních testů by měly být bezpečnější, levnější, a navíc také účinkovat rychleji.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/28/20244 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Jak se operuje morbidně obézní pacient? A jak pomáhá AI při vývoji léků?

00:00 témata magazínu;00:40 robotická operace při morbidní obezitě;05:33 rozhovor s primářem Petrem Kolkem;08:17 odklad startu kosmické lodi Starliner;10:47 vývoj léku na krevní sraženiny;15:00 umělá inteligence napovídá účinky proteinů;18:43 hledání katalyzátoru oxidace zbytkového methanu.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/25/202422 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Psychofarmaka v těhotenství? Výzkum v ostravské nemocnici by měl napovědět, jaký vliv mají na plod

Lékaři z Fakultní nemocnice v Ostravě zkoumají pupečníkovou krev maminek, které užívaly v těhotenství léky na psychiku. V nové klinické studii je zajímá mimo jiné i to, jak velké množství léku přejde přes placentu do organismu dítěte a jak ho to ovlivní. Děti pak budou výzkumníci sledovat do tří let.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/23/20243 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Čeští vědci jako první na světě přišli s metodou, která přemění peří na hnojivo

Češi snědí každý rok miliony kuřat. Tuny peří, které z nich zbydou, ale nemá téměř žádné využití. Končí buď ve spalovnách, nebo na kompostu, kde se ale dlouho rozkládá. Výzkumníci z Ústavu chemických procesů proto vymysleli způsob, jak by se dala nepotřebná surovina využít. Peří hydrolyzují na kapalinu, kterou lze využít třeba jako hnojivo.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/20/20243 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Jak vypadá Santiniho dílo v rozšířené realitě? A jak účinkuje hnojivo z peří?

00:00 témata magazínu00:30 Santiniho kaple ve virtuální realitě04:30 hnojivo z peří07:50 hvězdárna Ondřejov08:50 výzkum lékových hladin12:30 užívání psychofarmak v těhotenství16:20 indický chemik Pradeep TVšechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/18/202420 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Jak si doma vyrobit oblak? Stačí k tomu šest běžně dostupných věcí a trochu fyzikálních znalostí

Plují nám nad hlavami oblaky, nebo mraky? To záleží na tom, kdo se na oblohu dívá. Zatímco laik většinou vidí „mrak“, meteorolog zásadně použije výraz oblak. Proč? Vysvětlení najdete v českém online meteorologickém slovníku, který zahrnuje několik tisíc odborných výrazů. Na jeho vzniku se podíleli mimo jiné i akademici z Ústavu fyziky atmosféry. Jeden z nich také vědecké reportérce Evě Kézrové názorně předvedl, že vyrobit si doma oblak, není nic těžkého.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/15/20244 minutes, 1 second
Episode Artwork

Avarské ženy rodily děti svému muži i jeho bratrům a otci, popisuje archeoložka

Mezinárodní tým vědců zkoumal v uplynulých letech rozsáhlá pohřebiště na území dnešního Maďarska mezi Tisou a Dunajem, kde se v raném středověku nacházelo centrum avarské říše. Vědci analyzovali DNA z kostí a d ošli k překvapivému zjištění, že hodně nebožtíků bylo vzájemně příbuzných. Co to o avarské společnosti vypovídá, vysvětlila redaktorovi Michalu Šafaříkovi archeoložka Zuzana Hofmanová z Ústavu archeologie a muzeologie Masarykovy univerzity.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/14/20243 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Jak pomáhá umělá inteligence najít plicní nádor? A dá se vyrobit oblak?

00:00 témata magazínu00:49 navigovaná bronchoskopie04:44 rozhovor s Jiřím Votrubou08:38 vítězství gymnazistů v soutěži NASA12:02 jak vyrobit mrakVšechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/11/202419 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Při testu písek, naostro třeba zbraně. Experti u Prahy testovali vlastnosti nových vojenských padáků

Vojenský technický ústav testuje nové padáky pro českou armádu. Experty zajímá jejich pevnost, odolnost i ovladatelnost. A samozřejmě rychlost otevření. Jejich funkce ověřují nejen v laboratoři, ale především přímo v terénu, shozem z právě letícího armádního letounu.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/9/20243 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Konce chromozomů jsou možná klíč k novému způsobu léčby rakoviny, popisuje nobelista Thomas Cech

Za přelomové objevy o fungování RNA získal Nobelovu cenu a dědičnost zkoumá i ve svých 76 letech dál. Američan s českými předky Thomas Cech se už poněkolikáté vrátil do Brna. Tentokrát aby převzal čestný doktorát Masarykovy univerzity, ale nejen kvůli tomu. S brněnskou univerzitou totiž dlouhodobě spolupracuje.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/7/20243 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Jaro a sport, proč to nemusí být ideální kombinace? A jak se testují padáky?

00:00 témata magazínu00:30 jak se testují padáky?04:15 záchranné padáky pro letouny08:05 infikovaná klíšťata09:55 vliv jarních výkyv teplot na zdraví14:00 rozhovor s Alešem Linhartem18:45 na čem pracuje Thomas Cech?Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/4/202422 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Čerstvá zelenina po celý rok, úsporně a bez práce? Chytrý skleník brněnského start-upu umí zázraky

Chtěli byste si pěstovat vlastní zeleninu, ale nemáte čas ani energii? Mohl by to vyřešit chytrý a téměř samoobslužný skleník, který vyvíjí brněnský vědec David Bažout. Jeho inovace dokáže proměnit i desítky let starou skleněnou boudičku v téměř samoobslužnou továrnu na zeleninu. Ta je navíc ekologicky šetrnější než staré skleníky a spotřebuje méně energie.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/2/20244 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Méně práce, víc času pro zvířata. Chytrý kravín je řešení, které si pochvalují farmáři i dobytek

Kravín na farmě rodiny Novákových v Oboře u Malšic na první pohled vypadá úplně obyčejně. Jeho tajemství se skrývá uvnitř. Tam najdete velkého modro-stříbrného robota, který se už dva roky o zvířata stará a výrazně tak šetří práci zdejšímu personálu. Krávy se k němu totiž samy chodí podojit.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/30/20244 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment ŽIVĚ z rodinné cirkulární farmy u Tábora

00:00 Témata Magazínu00:36 Moderní technologie v zemědělství07:02 Bioplynová stanice a energetická soběstačnost12:29 Robotický inteligentní kravín16:53 Inteligentní skleník pro zahrádkáře21:17 Cirkulární farmařeníVšechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/27/202424 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Váleční roboti neušetří životy vojáků, ale paradoxně mohou zhoršit zabíjení lidí, říká americký etik

Bitevní roboti měli původně snížit ztráty na bojištích. Podle technologů by se války měly změnit na boj robotů proti robotům. Ve skutečnosti se to ale nestalo. Odborníci na etiku upozorňují, že automatizovaná bojová technika může naopak ospravedlnit rozsáhlejší zabíjení. Nepochybuje o tom ani Patrick Lin z Kalifornské polytechnické univerzity, se kterým si povídal reportér vědecké redakce Martin Srb.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/25/20244 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Oživení evropských lesů je investice do budoucnosti, věří zakladatelé start-upu Eco Tree

Pestrost evropských lesů za poslední století výrazně poklesla. Může za to těžba i menší počet druhů stromů. Změnit to chce francouzsko-dánský start-up Eco Tree. Už šestým rokem za dohledu odborníků vysazuje stromy, které si adoptují jednotlivci i organizace. Díky tomu vyrostlo v Evropě několik nových lesů a v nich statisíce stromů.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/23/20243 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Jak se operuje srdeční chlopeň? A proč české koně míří do Kazachstánu?

00:00 témata magazínu00:40 operace chlopně04:34 rozhovor s kardiochirurgem Jaroslavem Benedíkem08:00 české koně v Kazachstánu09:50 pády kosmických trosek13:37 projekt Eco Tree17:13 roboti ve válceVšechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/20/202421 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Dokážeme rozluštit řeč z myšlenek. Bát se o obsah své hlavy ale nemusíte, ujišťuje výzkumník

Kdybychom propojili lidské mozky přímo, mohlo by to odstranit nedorozumění mezi lidmi. S takovou myšlenkou se americký student Samay Lakhani z Kolumbijské univerzity pustil do výzkumu takzvaného mozkově-počítačového rozhraní. Snímat a překládat řeč mozkových buněk ale není vůbec jednoduché. Nechtěného čtení myšlenek se proto podle něj nemusíme bát.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/18/20244 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Uhasí a ještě chrání. Nová hasební deka by při menších požárech mohla nahradit hasicí přístroj

Zapomenuté jídlo na sporáku nebo nedbalost při kouření. Nejen to může způsobit požár. S jeho uhašením by nově mohla pomoci speciální hasební deka, na které se podíleli také vědci z Univerzity Karlovy. Nejenže rychle uhasí menší požár, ale chrání před ním také jako štít.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/16/20243 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Proč mít chytrý elektroměr? A kdy je speciální deka lepší než hasicí přístroj?

00:00 témata magazínu00:43 Chytrý starý elektroměr se smartboxem brněnských vědců04:46 Rozhovor s vedoucím ústavu elektroenergetiky brněnského Vysokého učení technického Petrem Tomanem8:20 Hasební deka místo hasícího přístroje11:48 Umělá hnízda pro vytírání candátů15:32 Mise Evropské kosmické agentury k Jupiteru a sonda Juice19:33 Rozhovor s americkým studentem z Kolumbijské univerzity o přímém propojení lidských mozkůVšechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/13/202423 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Polární záře v centru Prahy? Vědci z Ústavu fyziky atmosféry ji umí vyvolat na počkání

Jak si doma vyrobit oblak nebo jak zblízka vypadá velká bouře? A v čem se liší blesky na Zemi a Jupiteru? Nejen tato zajímavá témata přednášek nabídly sobotní odpolední oslavy 60. výročí vzniku Ústavu fyziky atmosféry. V sídle Akademie věd na Národní třídě v Praze blyy k vidění třeba také modely sondy Juice anebo českého Magionu. Jedinečným zážitkem bylo ale sledování polární záře, i když to nebyla ta skutečná.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/11/20243 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Na vodík do Šluknova? Experti vybrali tratě, na kterých by mohl jezdit vlak s vodíkovým pohonem

Nejméně na čtyřech regionálních železničních linkách v Česku by mohly v budoucnu jezdit vodíkové vlaky. Ukázal to čtyřletý česko-norský průzkum vědců z Vysoké školy chemickotechnologické a Ústavu jaderného výzkumu Řež. Analyzovali tratě, kde by vodíkové vlaky byly výhodnějším ekonomickým i environmentálním řešením oproti jiným technologiím.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/9/20244 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: K čemu slouží páternoster na brambory? A kdy se svezeme vodíkovým vlakem?

00:00 témata magazínu00:30 páternoster na brambory04:30 jak bramborám škodí nemoc zebra chip?08:30 nová laboratoř Biocev09:30 vodíkové vlaky13:30 polární záře v Ústavu fyziky atmosféry17:15 rozhovor s astrofyzikem Christianem StegmannemVšechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/6/202421 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Bubliny ve vesmíru by mohly regulovat sluneční svit a zmírnit globální oteplování, navrhují vědci

Globální oteplování by mohly zmírnit Vesmírné bubliny, které by odrážely sluneční paprsky. Na neobvyklém projektu teď pracují vědci z Massachusettského technologického institutu. Sami přitom doufají, že k jeho realizaci lidstvo nebude muset sáhnout. Důležité je ale být připraven, říká vedoucí týmu výzkumníků, italský geoinženýr Umberto Fugiglando.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/4/20243 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Velkomoravské šperky pod rentgenem. Každá mikroskopická rýha je svědectví, tvrdí archeologové

Do výbavy archeologů už dávno nepatří jen speciální štětec a kladívko, ale také třeba rentgen nebo elektronový mikroskop. Právě nejmodernější technologie totiž mohou poodkrýt tajemství některých nálezů. To je také důvod, proč se experti z Akademie věd nedávno pustili do výzkumu sbírky přibližně 800 velkomoravských šperků, které jsou uložené v depozitu brněnského Archeologického ústavu. Chtějí se totiž dozvědět víc o technologii jejich výroby nebo o ekonomice Velké Moravy.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/2/20241 minute, 59 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Jak lékaři bojují s Parkinsonovou nemocí? A pomůže se změnou času bílé světlo?

00:00 témata magazínu00:48 hluboká mozková stimulace u Parkinsonovy choroby04:42 rozhovor s neurochirurgem Jaromírem Mayem08:31 velkomoravské šperky pod rentgenem10:30 změna času a bílé světlo14:00 vakuová komora pro Evropskou kosmickou agenturu17:50 rozhovor s geoinženýrem Umbertem FugiglandemVšechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/30/202421 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Když se AI učí, spotřebuje tolik energie jako město. Vědci už teď přemýšlejí, co s tím

S rozvojem umělé inteligence podle odborníků rostou i požadavky na výkon počítačů. Podle nedávného výzkumu nizozemského autora by už v roce 2027 mohly ročně spotřebovat tolik energie jako celé Nizozemsko – pokud by ovšem vývoj šel dopředu stejným tempem. Další odborníci ale upozorňují, že budoucnost může přinést i úspornější alternativy.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/27/20243 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Poslechněte si reportáž Ondřeje Vaňury z Laboratoř výpočetní robotiky ČVUT

Umělou inteligenci využívají výzkumníci na Fakultě elektrotechnické ČVUT i při práci s roboty. Trénují je na to, aby dokázali prohledat těžko přístupná místa, jako třeba jeskyně nebo šachty. V praxi to jednou může pomoci třeba při pátrání po obětech neštěstí.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/26/20244 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment ŽIVĚ z ČVUT: Umělá inteligence a její budoucnost

00:00 témata speciálu Magazínu Experiment;00:50 rozhovor s profesorem Jiřím Matasem z Kybernetické fakulty ČVUT;06:36 energetická náročnost nejvýkonnějších počítačů;11:03 rozhovor s Boženou Mannovou, hlavní organizátorkou soutěže v programování ICPC14:37 roboti využívající algoritmy umělé inteligence;19:28 rozhovor se zástupci českého soutěžního týmu pro evropské mistrovství v programování ICPCVšechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/23/202423 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Nebojte se chybovat. Nejvíc se naučíte, když budete zkoušet těžké věci, radí expertka z Harvardu

Chyby a selhání mohou člověku přinést víc, než když se všechno povede hned. Musí to být ale ty správné chyby, říká Amy Edmondsonová z Harvardovy univerzity, odbornice na management a psychologickou bezpečnost, která nedávno navštívila pražskou soukromou školu Newton univerzity. Profesorka ekonomické fakulty je autorkou knihy o správném druhu neúspěchů, která v budoucnu vyjde i v češtině.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/21/20244 minutes, 1 second
Episode Artwork

Ostravští vědci vyvinuli pás pro domácí monitorování tepu nenarozených dětí

Více než deset let pracovali vědci z Fakulty elektrotechniky a informatiky ostravské Technické univerzity na vývoji monitorovacího pásu pro těhotné ženy. S jeho pomocí budou moci nastávající maminky v pohodlí domova hlídat tepovou frekvenci svého ještě nenarozeného dítěte. Pás vědci testovali na speciálně vyvinutém fantomu v podobě těhotenského bříška.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/18/20243 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Brněnští vědci mění přes sto let používaný postup pro výpočet množství dřeva v lesích

00:00 témata magazínu00:43 3D model lesa05:13 rozhovor s Michalem Kurucem09:18 zavinovačka pro magnetickou rezonanci13:12 monitorovací pás pro těhotné ženy17:12 rozhovor s Amy EdmondsonVšechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/16/202421 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Nedomykavost chlopně je díky chirurgickému robotovi možné řešit bez otevřené operace

Kardiochirurgové z motolské fakultní nemocnice nepotřebují při opravě dvoucípé srdeční chlopně otevírat pacientův hrudník. Nebezpečnou nedomykavost mitrální chlopně umí opravit pomocí robotické chirurgie. Stačí k tomu jen několik vpichů přes hrudní stěnu. Pacient se rychleji zotavuje a zákrok je komfortnější i pro operatéra.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/14/20243 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Ryby na farmách jsou náchylné k infekcím. „Od antibiotik jsme přešli k očkování,“ popisuje virolog

Mořské farmy mohou být sice šetrnější k životnímu prostředí než rybolov, jsou ale také prostředím, v němž se ryby snadno nakazí viry nebo bakteriemi. „Jako u každého zvířete, které člověk chová hromadně,“ říká virolog Manfred Weidmann z Braniborské lékařské vysoké školy. Jak se snaží vědci ryby chované k lidské spotřebě před nákazou ochránit?Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/12/20243 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Jak probíhá servis dopravních letadel? A jsou ryby z mořských farem zdravější?

00:00 témata magazínu00:30 Práce v servisním hangár na letišti Václava Havla04:20 Rozhovor s leteckým publicistou a pilotem dopravních letadel, Ladislavem Kellerem08:58 Převoz koní Převalského do Kazachstánu9:50 Robotická kardiochirurgie13:30 Rozhovor s přednostou kardiochirurgie v Hradci Králové, Janem Vojáčkem 17:25 Zdraví ryb v mořských farmáchVšechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/9/202421 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Věděli jste, že hudba se dá poslouchat celým tělem? Vyzkoušeli jsme první haptické zvukové křeslo

Cítit jakýkoli zvuk přímo na těle dokáže první haptické zvukové křeslo německé společnosti Sensit!. Vyzkoušet si ho mohli návštěvníci Týdne inovací. Pomocí speciálního softwaru umí převést tóny na hmatatelný zážitek a například lidé se sluchovým handicapem si díky němu mohou vychutnat hudbu. Využívat by jej mohli ale třeba také hráči počítačových her nebo řidiči v autech. A dobře poslouží i jako relaxační křeslo.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/7/20243 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Už žádná bolavá záda. Operatéry na ostravské kardiologii chrání před rentgenovým zářením nový oblek

Kardiologové v Městské nemocnici v Ostravě už několik týdnů používají na sále nový typ ochranného obleku, který nahrazuje těžkou olověnou zástěru vážící několik kilogramů. Má v sobě větší vrstvu olova a zaručuje lékařům lepší ochranu proti radiaci. A aby byl také komfortní, visí na speciální konstrukci ze stropu a lékař se do něj nasune jen ve chvíli, kdy se rentgenuje.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/5/20243 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Jak funguje kochleární implantát? A dá se poslouchat hudba celým tělem?

00:00 témat magazínu00:30 kochleární implantát04:00 foniatrička Petra Kalitová08:30 haptické křeslo12:00 oblek pro kardiology16:00 mobilní laboratořVšechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/2/202420 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

I lékaři potřebují své vynálezce. „Inovace jsou moje vášeň,“ říká americký expert na endoskopii

Pro klasickou chirurgii je hlavním nástrojem skalpel. Modernější lékařské přístupy se ale snaží lidské orgány co nejvíce zachovat. Kalifornský lékař Kenneth Binmoeller je držitel stovky patentů v oblasti endoskopie, při které lékaři vstupují do lidského těla skrze trávicí soustavu. Své novinky představil i na pražských endoskopických dnech.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/29/20243 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Krávy méně dojí, divočáci ničí pole, země vysychá. Tak vypadá klimatická změna v praxi české farmy

Letošní únor je dalším extrémně teplým měsícem v řadě. Podle meteorologů je v Česku zatím nejteplejším za posledních nejméně sto let, a to s velkým náskokem. Problém to není jen pro milovníky lyžování, projevuje se to i závažnějším způsobem. Jak změna klimatu dopadá na činnost českých zemědělců, zjišťoval klimatický zpravodaj Jan Kaliba na farmě, která získala už několik ocenění za regenerativní hospodaření.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/27/20243 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Čeští vědci vyvíjejí pro policii systém zastavování aut na dálku

0:00 témata Magazínu Experiment00:34 zastavování ujíždějících aut na dálku04:28 rozhovor s Jakubem Haraštou8:31 změna klimatu a dopady na farmáře12:05 vesmírné technologie v archeologii15:32 nové metody v endoskopiiVšechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/24/202419 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Studenti informatiky se díky simulacím učí čelit kybernetickým hrozbám

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost loni v Česku evidoval rekordních 262 kybernetických útoků. Za nárůst mohly především DDoS útoky, tedy okamžité zahlcení systému enormním množstvím požadavků. Experty, kteří budou umět podobným hrozbám čelit, vychovávají na Fakultě informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové. Studenti si v tamní nové kybernetické laboratoři mohou v uzavřené síti vyzkoušet, jak si poradit s nejrůznějšími typy kybernetických útoků.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/20/20244 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment ŽIVĚ: Bezpečnost v online světě

Co jsou to kyberútoky, jak se chránit před ztrátou dat a jak se připravují noví experti v tomto oboru? Poslechněte si speciální živé vysílání z Fakulty informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové. Základy kybernetické bezpečnosti probrali vědečtí reportéři Radiožurnálu s Josefem Horálkem, docentem oboru Aplikovaná informatika.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/17/202422 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Nemocnice by před nebezpečnými viry mohl chránit „ostnatý drát“

Vědecké týmy z Univerzity Rovira i Virgiliho ve Španělsku a australské RMIT vyvinuly nový nanomateriál, který by měl proti virům fungovat podobně jako ostnatý drát proti nezvaným návštěvníkům. Otestovali ho na čtveřici virů typu HPIV, které způsobují parainfluenzu, parachřipku. Toto onemocnění často napadá malé děti a zejména v rozvojových zemích pro ně bývá i smrtelné. Vakcína neexistuje, takže ochrana zejména v porodnicích a dětských nemocnicích by byla velmi potřebná.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/15/20242 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Hodina na sále a do dvou měsíců je pacient znovu na nohou. Endoprotéza kotníku je malý zázrak

Kotník patří k nejsložitějším kloubům v lidském těle, přesto i za něj umí lékaři voperovat náhradu, se kterou se teď může pacient pohybovat skoro jako dřív. Ve Fakultní nemocnici v Motole se endoprotézy hlezna, jak se kotníku odborně říká, dělají přibližně dvacet let. Nyní nabízejí pacientům nový typ náhrady, která se vkládá ze strany, a díky níž je zachována lepší hybnost. Za poslední rok a půl už s novým hlezenním kloubem z nemocnice odešlo třicet pacientů.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/13/20243 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Ochranné materiály v akci. Oblek s ventilací a „ostnatý drát“ proti virům

00:00 témata magazínu;00:27 ochranný oblek s ventilací;04:32 k čemu se ochranné obleky hodí?07:29 jak ČVUT láká studentky na technické obory?10:33 nový způsob náhrady kloubu kotníku;14:11 nový ochranný materiál „propichuje“ viry.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/10/202420 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Fyzika nemusí být nudná a složitá, stačí zapojit umění, tvrdí rakouský fyzik

Michael Hoch jezdí po světě s workshopy pro školy, ve kterých dětem vysvětluje fyzikální jevy. Vědu přibližuje pomocí umění a neviditelné dělá viditelným. Inspirací mu byla desetiletá práce ve špičkové evropské laboratoři pro jaderný výzkum ve švýcarském CERN, kde si uvědomil, že částicová fyzika může být atraktivním uměleckým dílem.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/8/20243 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Brněnští vědci vyvíjejí revoluční řešení spánkové apnoe. Na rozdíl od masky se vejde do kapsy

Pacienti trpící syndromem zástavy dechu neboli spánkovou apnoí možná budou spát pohodlněji. Vědci v Brně totiž vyvíjejí malý elektronický přístroj, který by mohl nahradit velké přetlakové masky. Ty si pacienti nasazují na celou noc. Mnoho z nich ale při spánku tlačí, a tak je často přestávají používat. Nový přístroj by pacienty naproti tomu neměl omezovat skoro vůbec.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/6/20244 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Jak souvisí lanovka, ptačí cvrlikání a laser? Francouzský fyzik za toto spojení dostal Nobelovu cenu

Francouzský nobelista Gerard Mourou zavítal v týdnu do Česka. Nobelovu cenu za fyziku získal v roce 2018 za vývoj a studium laseru – proudu světla, jehož pulsy trvají miliontinu miliardtiny sekundy. Reportérka Karolína Burdová se s ním setkala v laserovém centru ELI Beamlines v Dolních Břežanech u Prahy.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/1/20243 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Slouží několik hodin, ale rozkládají se staletí. Český start-up vymýšlí, co s vysloužilými tenisáky

V Melbourne skončil tenisový grandslam Australian Open. Hráči jen během tohoto turnaje spotřebují asi 50 tisíc míčků. Celosvětově se jich každý rok vyrobí asi 400 milionů. V přírodě se rozkládají asi 400 let a představují tedy velké množství odpadu. Jejich produkce navíc zanechává obří uhlíkovou stopu. Bílý sport se proto snaží zmírnit zátěž, kterou tenisáky představují pro planetu. Recyklací tenisových míčků se po zahraničním vzoru zabývá také český start-up Dropp.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/30/20243 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

K čemu letiště potřebují auta s pěti koly?

00:00 témata magazínu00:38 brzdné vlastnosti ranvejí04:44 rozhovor s Jan Pospíšil08:46 výroba procesorů do aut12:23 recyklace tenisových míčků16:27 rozhovor s Gerardem MourouVšechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/27/202420 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Jak vzniká nafta? Nejprve je potřeba vysoká teplota, pak přijde na řadu vodík a taky platina

Zhruba šest hodin trvá, než se ze surové ropy stane motorová nafta. Je to ale nekončící proces, na který bezprostředně navazuje například výroba síry. V každé rafinérii jsou proto, možná překvapivě, nejdůležitější kilometry potrubí. Třeba v Kralupech nad Vltavou zabírá technologie pro zpracování ropy v podstatě jen nepatrnou plochu.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/25/20244 minutes
Episode Artwork

Česko by mělo být nezávislé na ruské ropě od roku 2025. Jak chce nahradit ropovod Družba?

V EU platí od prosince 2022 v důsledku ruské agrese na Ukrajině zákaz dovozu ropy z Ruska. Do Česka nicméně surovina stále proudí ropovodem Družba, který má z embarga dočasnou výjimku. S dovozem ruské ropy bychom mohli skončit na sklonku roku 2024. Co úplné odstřižení v praxi znamená a jak dobře je Česko připraveno na případné výpadky dodávek, vysvětluje Jiří Palice, vedoucí oddělení obchodu a plánování společnosti MERO ČR, provozovatele české části ropovodu Družba.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/23/20243 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment ŽIVĚ z Centrálního tankoviště ropy v Nelahozevsi

0:00 Témata Magazínu Experiment;0:47 Centrální tankoviště ropy v Nelahozevsi;5:35 Řízení ropovodů Družba a IKL;10:14 Konec závislosti na ruské ropě a změny v přepravě a skladování;13:46 Zpracování ropy v rafinerii;17:48 Bezpečnostní opatření strategického objektu České republiky.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/20/202421 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Česká družice slaví 2 roky na orbitě. „Máme ve vesmírném průmyslu obrovský potenciál,“ říká expert

Na oběžnou dráhu se česká družice VZLUSAT 2 dostala 13. ledna 2022 a je tam stále. Navazuje tak na svoji úspěšnou předchůdkyni VZLUSAT 1, která obíhala zeměkouli úctyhodných pět let, přestože obvyklá životnost těchto malých družic bývá kolem roku a půl. Zároveň je to jediná česká družice, která pořizuje snímky naší planety ve vysokém rozlišení.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/18/20242 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Méně hlučný supersonik. NASA představila prototyp tichého nadzvukového letounu X-59

Po mnoha letech vývoje přišla americká NASA a výrobce letadel Lockheed Martin s novým typem nadzvukového letadla X-59. Stroj s výrazně dlouhou a špičatou přídí má být hlavně tišší než dosavadní nadzvuková letadla. Například letoun Concorde měl zakázáno létat plnou rychlostí nad obydlenou pevninou právě kvůli nadměrnému hluku. Stroj teď čekají zkoušky ve vzduchu. Podle konstruktérů mají ověřit, o kolik se hlučnost podařilo reálně snížit.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/16/20244 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Pražský IKEM získal nejmodernější magnetickou rezonanci. Bude sloužit pro pokusy in vivo

00:00 témata experimentu00:32 nejmodernější magnetická rezonance04:44 rozhovor s lékař Janem Křížem09:05 česká družice na orbitu VZLUSAT 212:02 nadzvukové letadlo X-5916:15 chytrá elektřina v AfriceVšechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/13/202419 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Ženský hlas je v telefonu v průměru méně srozumitelný, zjistili vědci

Když posloucháte hlas, kterému je špatně rozumět, je to vyčerpávající. Například letoví dispečeři mají přestávku už po dvou hodinách práce, aby se kvůli únavě nepřeslechli. Náročná je i práce operátorů a dalších profesí, které musí denně odbavit velké množství hovorů přes telefon, hlasovou aplikaci nebo vysílačku. Jak navíc vědci zjistili, současné technologie o něco víc zkreslují výše položené hlasy. Přestože bychom rozdíl na první poslech nepoznali, může to působit potíže.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/11/20243 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Vědecký tým v Praze vrátil ochrnutým potkanům cit. Obnovit motorické nervy je těžší, říká neurovědec

Po poranění míchy je možné obnovit některá nervová spojení. Průlomové experimenty letos zaznamenali vědci z Ústavu experimentální medicíny Akademie věd. Podílel se na nich i přední neurovědec James Fawcett, který kromě pražského ústavu působí také na univerzitě v Cambridge.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/9/20244 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Neznámá bílá látka? Díky nové metodě mohou mít lékaři i policie do dvou minut jasno

00:00 témata magazínu00:30 přenosný policejní kufřík04:30 rozhovor s Mojmírem Baroňem09:15 hlasové technologie12:45 lidský hlas a mozek15:10 neurovědec James FawcettVšechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/6/202419 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Co dokáže přenosný policejní kufřík? A jak zlepšit přenos lidského hlasu?

00:00 témata magazínu00:30 přenosný policejní kufřík04:30 rozhovor s Mojmírem Baroňem09:15 hlasové technologie12:45 lidský hlas a mozek15:10 neurovědec James FawcettVšechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/6/202419 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Výběr toho nejlepšího z roku 2023

Poslední letošní Magazín Experiment přináší ohlédnutí za reportážemi, které pro vás během právě končícího roku připravili reportéři naší vědecké redakce. Zavede vás znovu za špičkovými experty do pražského IKEM, do „kobky“, kde čeští vědci střeží přesný čas, nebo taky až po kolena do studené vody šumavského potoka.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/30/202318 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Pravý, nebo padělek? Bez fyzikálněchemické analýzy by se kriminalisté mohli jen dohadovat

Fyzikální chemie je disciplína, díky níž dokážou kriminalističtí experti odhalit třeba padělané obrazy nebo drahé kameny. Využívá poznatky z obou vědních disciplín, aby zkoumala vlastnosti, složení a stavbu předmětů na té nejzákladnější úrovni, tedy na úrovni molekul a atomů. Co všechno je k tomu potřeba, zjišťoval reportér Ondřej Vaňura.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/21/20233 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

I předměty mají své „otisky prstů“. Díky mechanoskopii mohou přispět k usvědčení pachatele

Úplný základ zkoumání stop z místa činu představuje mechanoskopie. Toto odvětví kriminalistiky podrobně analyzuje veškeré technické pomůcky a použité předměty, které by mohly vést k usvědčení pachatele. Každý nástroj má totiž charakteristické vlastnosti, podle nichž se dá identifikovat na základě stop, které po sobě při použití zanechal.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/19/20233 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment ŽIVĚ z Kriminalistického ústavu

00:00 Témata Magazínu Experiment00:46 Rozhovor s ředitelem Kriminalistického ústavu Lubošem Kothajem05:21 Podstata mechanoskopie09:46 Balistická zkušebna a rozhovor s Martinem Valentou13:53 Falšování obrazů a fyzikální chemie17:23 Mobilní Live ScanVšechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/16/202320 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Tablet místo volantu? Na polygonu v Milovicích se testuje první auto řízené systémem drive by wire

Aby autonomní auto jelo bezpečně samo, potřebuje podle odborníků téměř 30 senzorů. Mnohé z nich se testují v České republice, konkrétně na ploše bývalého letiště v Milovicích. Jedním z prvků autonomního řízení, který tady prověřují, je i ovládání vozu pomocí tabletu namísto volantu.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/14/20233 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Experty na středomořskou kuchyni jsou Švédové, ukázal průzkum. Jak jíst zdravě a přitom udržitelně?

Abychom ušetřili planetu a lidské zdraví, měli bychom změnit stravovací návyky. Ukazují to výzkumy českých akademiků i zahraničních odborníků. Ti jako dobrý vzor doporučují středomořskou stravu. Co je na ní zdravého, to zjišťoval řecký filmař Alexandros Merkuris. Jeho dokument Dokonalé jídlo se nedávno promítal na pražském festivalu populárněvědních filmů.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/12/20234 minutes, 1 second
Episode Artwork

Od bolesti zad by mohl pomoct nový roztok s kyselinou hyaluronovou

00:00 témata magazínu00:32 řízení auta tabletem04:15 senzory pro autonomní auta07:15 aplikace rozpoznávající nemoci11:20 přípravek proti bolesti zad15:30 rozhovor se Zdeňkem Čechem19:29 dokument Dokonalé jídloVšechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/9/202323 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Satelitní data je čím dál snazší zneužít, upozorňuje etik. Jak sbírat data z vesmíru smysluplně?

Satelitní data, která posílají družice na Zemi ve stále větším množství, mohou být užitečná i riziková zároveň. Odhalí například usychající lesy, ale mohou také posloužit jako návod pro žháře. Pravidla pro využívání dat z vesmíru jsou nedostatečná, tvrdí etik Patrick Lin z Kalifornské polytechnické univerzity, člen poradního orgánu americké vlády pro vesmírné záležitosti. Diskutoval o tom i s českými odborníky v pražském centru pro environmentální a technologickou etiku.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/7/20233 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Octomilka už získala šest Nobelových cen. Při výzkumu ji využívají také čeští neurovědci

Octomilka obecná není jen nepříjemný hmyz. Jako modelový organismus se v poslední době stále častěji uplatňuje také ve výzkumu, a to nejen kvůli rychlému rozmnožování. S drozofilou neboli ovocnou muškou pracují také na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity. Zkoumají na ní genetické příčiny neurovývojových onemocnění, především poruchu intelektu a autismus.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/5/20233 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Je moderní zasněžování šetrnější? A jak pomáhá octomilka v neurovědě?

00:00 témata magazínu00:30 zasněžování a moderní technika04:30 vliv sněhu na prostředí08:30 octomilka obecná12:20 usychající lesy16: 00 Rodrigo da CostaVšechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/2/202318 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

V propojení kosmických technologií a byznysu je velký potenciál, věří organizátoři Czech Space Weeku

Až do soboty se v Praze a Brně koná 6. ročník festivalu Czech Space Week, kde se zájemci mohou seznámit s českými vesmírnými technologiemi a dalšími aktivitami. O víkendu si tak třeba mohli návštěvníci brněnské části festivalu vyzkoušet, jak vypadá simulace vesmírného prostředí například na mezinárodní vesmírné stanici.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/30/20233 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Informuje, objedná, přesměruje. Pacienty volající do FN Motol bude vítat voicebot Irena

Fakultní nemocnice v Motole bude mít nového robota, přesněji řečeno voicebota. Po telefonu bude virtuální Irena pacientům pomáhat zodpovídat jejich dotazy týkající se nemocnice i jejich zdravotního stavu. Personálu by tak měla usnadnit jeho každodenní práci.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/28/20233 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Letový provoz mohou řídit jen lidé s přirozeným talentem orientace v prostoru a čase, říká dispečer

Sobotní akce virtuálního řízení letového provozu Česká 30 se kromě desítek pilotů sedících doma u svých simulátorů zúčastnili také amatérští řídící letového provozu. Akce české divize virtuální letecké organizace IVAO se letos poprvé konala na Dopravní fakultě ČVUT v Praze. Tam vyučuje také zkušený letový dispečer Stanley Schmidt, kterého se reportéři Ondřej Vaňura a Martin Pařízek zeptali, jak náročné je řídit letový provoz a co je k tomu vlastně potřeba.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/23/20233 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Pilotem nanečisto. Vojenské letecké simulátory připraví letce do bojových misí

Simulátory armádní techniky jsou dnes už neodmyslitelnou součástí výcviku pilotů nebo třeba posádky bojových vozidel. Armáda České republiky využívá takzvané full-mission simulátory, na jejichž vývoji spolupracuje s výrobci techniky. Věrně napodobují nejen samotné stroje, ale i prostředí konkrétního místa. Reportér Magazínu Experiment Michal Šafařík si vyzkoušel, jak se takové simulátory ovládají.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/21/20233 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment ŽIVĚ z akce Česká třicítka na pražské ČVUT

00:00 témata speciálu00:59 rozhovor s organizátorem akce Jindřichem Šiklem05:18 řízení letového provozu virtuálně09:54 výcvik dispečerů a rozhovor se Stanley Schmidtem13:30 simulátory české armády17:49 řízení letišť na dálku a rozhovor s Jakubem KrausemVšechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/18/202321 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Moderní výuka může být dostupná všude, říká inovátorka. Její multimediální učebna se vejde do batohu

Kvalitní vzdělávání v 21. století často vyžaduje přístup k elektřině a internetu. Dostat je do nejodlehlejších míst teď už nemusí být nákladné, říká britsko-finská podnikatelka Yesika Aguilerová. Spolu s týmem dalších mladých lidí vyvinula například přenosnou multimediální učebnu s vlastní elektrárnou. Obojí se dá doslova sbalit na cesty letadlem nebo pěšky divočinou. Svoje vize představila tento týden na konferenci mladých inovátorů v Praze.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/14/20234 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Jaká je budoucnost biočipů? A budeme si brzy dělat řidičák ve virtuální realitě?

00:00 témata magazínu00:40 terénní biosenzor detekující bakterie v jídle04:55 události Týdne Akademie věd09:10 VR simulátor jízdy v autě12:48 recyklace vícedruhového textilu16:42 přenosná multimediální učebna s elektrárnouVšechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/11/202321 minutes, 1 second
Episode Artwork

Jak správně topit tuhými palivy? Osvojte si desatero správného topiče

Pevná paliva patří sice stále k nejdostupnějším zdrojům vytápění, ani jim se však nevyhnul nedávný rekordní nárůst cen energií. Navíc jsou zdrojem lokálního znečištění ovzduší a také přispívají ke klimatické krizi. Přitom jejich dopad na kvalitu ovzduší i změnu klimatu je možné omezit, a ještě přitom ušetřit. Jak na to, s tím poradí desatero, které vzniklo na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě v Ostravě.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/9/20234 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Odhalí rez na suchu i pod hladinou. Čeští vědci upravují laboratorní spektrometr pro průmysl

Mohly by zjistit první známky rzi pod lakem aut anebo pod hladinou ponoru u lodí. Takzvané Mössbauerovy spektrometry dnes dokážou zjistit přesné chemické složení hornin nebo léků s obsahem železa, ale třeba taky odhalit falzifikáty starých obrazů. V industriální výrobě ovšem své uplatnění zatím nemají. Vědci z Univerzity Palackého proto dostali tříletý grant, aby tuto vědeckou laboratorní techniku připravili také pro průmysl.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/6/20234 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

I biozemědělství někdy znamená pro přírodu víc škody než užitku. Jak pěstovat a neničit?

Jakékoli zemědělství je velký zásah do přírody, výjimkou není ani biozemědělství, které páchá obrovské škody na rozmanitosti druhů. Ukazuje to například výzkum vědců z cambridgeské univerzity publikovaný v roce 2018. Jak najít řešení udržitelné pro lidstvo i pro přírodu? Na to hledali odpověď nizozemští filmaři Karsten de Vreughd a Hidde Boersma. Na pražském festivalu populárněvědeckých filmů se s nimi setkal reportér Martin Srb. Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/2/20234 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Změna času není přirozená. Přechod na letní čas víc bolí naše tělo i psychiku, vysvětluje psycholog

V noci ze soboty na neděli skončil letní čas a všichni jsme si museli přeřídit hodinky o jednu hodinu nazpátek. Původně střídání času šetřilo elektrickou energii, šlo především o efektivnější využívání přirozeného světla. Jak ale taková změna působí na lidské tělo? Právě světlo a jeho pravidelné střídání je totiž pro náš biorytmus klíčovým faktorem.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/31/20233 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Jak drony pomáhají vyhledat zdroj radioaktivního ohrožení? A jaký vliv má na člověka změna času?

00:00 témata magazínu00:45 autonomní drony s detekcí radiace04:48 rozhovor s Karlem Prchalem z Ústavu jaderného výzkumu v Řeži09:08 střídání letního a zimního času12:29 částečné zatmění Měsíce16:40 vliv biozemědělství na příroduVšechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/28/202321 minutes, 1 second
Episode Artwork

Na brněnské farmě pomáhá robot-agronom. Kontroluje rostliny, rozeznává choroby a monitoruje úrodu

Na brněnském festivalu kutilů a vynálezců Maker Faire byl k vidění také robotický farmář Fravebot. Na jeho vývoji se podílejí i brněnští zemědělci. Reportéři Magazínu Experiment se byli podívat přímo na jejich farmě.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/26/20233 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Nedělá chyby, ale neumí improvizovat. Americký pár si místo spoluhráče vyrobil robotického bubeník

Na festivalu Maker Faire, který se konal o víkendu, určitě nikdo nepřehlédl, a hlavně nepřeslechl třímetrového robotického bubeníka Maxe. Hraje s ním skupina Ponytrap, která si ho taky sama vyrobila.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/24/20233 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

ŽIVĚ z Maker Fairu v Brně: Robotický bubeník Max, farmář Fraverbot i myoelektrické protézy rukou

00:00 témata magazínu00:52 rozhovor s Vojtěchem Kolaříkem z Maker Faire05:29 třímetrový robotický bubeník Max08:55 rozhovor s Hubertem Trýskou a Františkem Zerzáněm z Z-Bionics12:48 robotický farmář Fravebot16:39 rozhovor s Adamem Otáhalem a Janem Tomanem z CanSatVšechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/21/202320 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Nasadíme astronomii uši, popisují astrofyzikové novou metodu výzkumu vesmíru

Výzkum gravitačních vln a špičkových astronomických technologií se přiblíží k českým hranicím. V saské Lužici vyroste nové německé výzkumné centrum pro astrofyziku. Pomůže to nejenom německé, ale i české a polské vědě, říká astrofyzik z Německého elektronového synchrotronu Christian Stegmann, představitel vznikajícího Německého centra pro astrofyziku.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/19/20234 minutes
Episode Artwork

Půjčí si váš vzhled, ale přemýšlí sám. Digitální dvojče bude mít časem každý, věří experti na AI

Povídat si sám se sebou, a přitom nevědět, co mi moje digitální dvojče odpoví. I to umí umělá inteligence, která byla hlavním tématem letošního Týdne inovací. Velkou pozornost poutal právě personalizovaný avatar, který může být digitální kopií například nějaké známé osobnosti, která ovšem komunikuje podle sebe. A pro začátek to tvůrci vyzkoušeli sami na sobě.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/17/20233 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Transplantace plic v podání těch nejlepších. Nahlédněte s námi přímo na operační sál v Motole

00:00 témata magazínu00:39 reportáž z transplantace plic04:38 Ondřej Viklický z IKEMu o budoucnosti transplantací08:40 největší raketa českých studentů12:20 uměle-inteligentní digitální dvojče15:56 Výzkumné centrum pro astrofyziku v LužiciVšechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/14/202319 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Padá antihmota k zemi stejně jako hmota? Fyzikům z CERNu se podařil jedinečný experiment

Na antihmotu působí gravitace stejně jako na obyčejnou hmotu. Zjistili to vědci z evropského výzkumného centra CERN. Antičástice se navzájem přitahují, přestože mají úplně opačné vlastnosti než běžné částice. Jak na to vědci přišli a proč je výsledek jejich pokusu důležitý i pro další bádání o tom, jak funguje vesmír? Fyzika Franka Simona z technologického institutu v Karlsruhe, člena experimentální komise LHC v CERN, se ptal vědecký reportér Martin Srb.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/12/20234 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Mobil bez bakterií a fasáda bez graffiti. Brněnští vědci představili samočisticí povrchy

Páteční noc byla pro české výzkumníky sváteční. Už po devatenácté totiž připravili Noc vědců a na ní přes dva tisíce experimentů, přednášek, výstav a prohlídek. To vše pro desetitisíce návštěvníků, mezi kterými byl i reportér Experimentu Michal Šafařík. Ten se vypravil na brněnské Vysoké učení technické, kde ho – stejně jako další návštěvníky – zaujaly hlavně samočisticí materiály z expozice tamní chemické fakulty.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/10/20233 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Kam se poděli šumavští pstruzi? Vědci mapují původní lokální rybí populaci

00:00 témata magazínu00:30 Noc vědců04:25 jak funguje DotPad?08:30 mapování pstruhů na Šumavě12:30 čím je specifický český pstruh?16:30 experimenty s antihmotouVšechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/7/202320 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Odolá teplotám až 1000 °C a hodí se i pro 3D tisk. V Liberci vyvinuli nový žáruvzdorný materiál

Vědci Technické univerzity v Liberci vyvinuli žáruvzdorný materiál, který dokáže prodloužit životnost konstrukcí při požáru. Zvyšuje tak šance na záchranu lidí i bezpečnost hasičů. Nový geopolymerní kompozit vydrží teploty až 1000 °C a před požárem už chrání například ocelové nosníky plynového zásobníku v Praze-Satalicích. A testují ho i krajští profesionální hasiči ve speciálním výcvikovém kontejneru v Raspenavě na Liberecku.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/5/20233 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Antivirus pro vaše informace. Česká aplikace vás upozorní na dezinformační články

Potkali se v roce 2020, když je týdeník Euro zařadil mezi dvacítku nejtalentovanějších Čechů do dvaceti let. Tři čeští studenti se zájmem o umělou inteligenci dali hlavy dohromady a vyvinuli aplikaci, která pomáhá uživatelům upozornit na dezinformace ve zpravodajských článcích. Díky Verifee si tak může kdokoli ověřit, jestli zprávě, kterou zrovna čte, může důvěřovat, nebo by si měl informace raději ještě ověřit.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/3/20233 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: K čemu slouží hluková mapa dálnice? A jak naučit mobil poznat dezinformace?

00:00 témata Magazínu Experiment;00:43 hluková mapa dálnice D1;04:58 rozhovor s Vítězslavem Křivánkem, autorem mapy;09:15 aplikace odhalující dezinformace;13:11 3D modely orgánů;17:16 nový žáruvzdorný materiálVšechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/30/202321 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Med od včel z pražského letiště má kvalitu jako z horských luk, ukázala analýza

Hlídat kvalitu ovzduší na letišti Václava Havla na pražské Ruzyni pomáhá už 12 let několik stovek tisíc včel. A včelaři z jejich plástů stáčejí každoročně až několik desítek kilogramů medu. Ten je navíc podle odborných rozborů velmi kvalitní.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/26/20233 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Se záchranou severního bílého nosorožce mohou pomoci i muzea po celém světě

Mezinárodní vědecké konsorcium BioRescue pokračuje ve snaze zachránit populaci nosorožce bílého severního. Poslední dvě samice žijí od roku 2009 v rezervaci v Keni. Nově budou experti spolupracovat s americkou genetickou společností Colossal Biosciences, která by měla pomoci rozšířit genetickou rozmanitost vytvářených embryí. Poslechněte si rozhovor s Přemyslem Rabasem, ředitelem Safari Parku Dvůr Králové, který záchranu nosorožců koordinuje.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/25/20234 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Jak si jeskyňáři představují budoucnost? A pomůžou muzea k záchraně nosorožců?

00:35 speleologický průzkum Macochy;04:48 posun speleologie od dob Absolona;08:52 záchrana genofondu nosorožce bílého;12:52 letištní včelstva;16:18 AquaConSoil, konference o čistotě půdyVšechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/23/202320 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Mobil či kreditka zabezpečené tak, že je nepřelstí ani superpočítač? Pracujeme na tom, tvrdí experti

Platební karty, čipové zámky ve dveřích nebo čipy v autech – to všechno musí být zabezpečené proti hackerům. S vývojem nových technologií to je ale čím dál složitější. Odborníci na šifrování si to uvědomují a snaží se na rizika budoucnosti připravit. Vyvíjejí takový způsob šifrování, aby i jednoduché zařízení odolalo útokům z kvantových superpočítačů. Jak to dokážou? Poslechněte si rozhovor Martina Srba s Peterem Schwabem z institutu Maxe Plancka pro zabezpečení a soukromí.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/21/20234 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Objev plzeňských vědců: Propojit vhodného dárce a příjemce kostní dřeně bude zase o něco snazší

Najít pro pacienta s hematoonkologickým onemocněním vhodného dárce není jednoduché. Lékaři se rozhodují podle mnoha kritérií. Nové parametry, které by výběr dárce ještě více zpřesnily, hledají vědci z Biomedicínského centra Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Plzni. Ve spolupráci s bioanalytiky z Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity se jim povedlo jeden specifický biomarker najít.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/19/20234 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Co je kryprografie, jak se léčí leukémie a jak se hledají dárci kostní dřeně

00:00 témata magazínu00:30 dárcovství kostní dřeně04:30 hledání biomakerů08:50 léčba leukémie11:30 3D modelování staveb14:15 vedra a léky17:30 co je kryptografie?Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/16/202321 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Darovat kostní dřeň je čím dál jednodušší. Stačí čtyři hodiny a můžete někomu zachránit život

Přestože je v registrech po celém světě více než 40 milionů lidí, pro každého čtvrtého pacienta se podle odborníků vhodný dárce nenajde. Nejčastěji se dnes krvetvorné buňky získávají separací ze žilní krve, podobně jako při odběru krevní plazmy. Samotný odběr ve finále podstoupí přibližně jedno procento dárců – jsou to ti, u kterých se najde mezi dárcem a pacientem shoda. Ladislav Habán to štěstí měl – jeho krev může někomu dát šanci na uzdravení.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/16/20233 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Dočkáme se automatických operací? A jak topit s tuhými palivy?

00:00 témata magazínu00:30 operační roboti04:00 automatické operace08:00 spektrometry pro průmysl12:00 topení tuhými palivy16:30 sociální umělá inteligenceVšechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/16/202320 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Sází, pleje, zalévá i sklízí. Autonomní zemědělský robot by mohl člověka nahradit už za několik let

Zemědělcům usnadňují práci stále modernější stroje. Budoucnost bude ale zřejmě patřit robotům, které budou dělat všechnu práci zcela samy. Jeden takový představili zemědělci na poli u Demonstrační a výzkumné stanice v pražské Troji. Takzvaný Roboton připomíná pásové vozidlo, funguje na solární energii a umí prakticky všechno, co zemědělec potřebuje.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/14/20234 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Robotičtí delfíni v akváriích nejsou řešení, říká německá bioetička. Jak může AI škodit zvířatům?

Technologie samy o sobě planetu nezachrání. Je v nich příliš silný otisk toho, jak lidé většinou uvažují o světě. Umělá inteligence proto může ubližovat zvířatům a diskriminovat je, říká odbornice na etiku Leonie Bossertová z univerzity v německém Tübingenu. Problém je v tom, že máme morální hodnoty příliš zahleděné do sebe. „Antropocentrismus v etice znamená, že jenom lidé mají přímou morální hodnotu. Všechno ostatní posuzujeme podle toho, jestli nám to přináší užitek.“Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/12/20234 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Vědecky prověřená obuv. Robot na poli. Zvířata a umělá inteligence

00:00 témata magazínu00:36 testování bezpečnosti obuvi04:47 diagnostika pohybového aparátu08:44 zemědělský robot Roboton12:48 termokontroly leteckých konstrukcí16:18 zvířata a umělá inteligeceVšechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/9/202320 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Češi dobývají vesmír! Představujeme ambiciózní tuzemské vesmírné mise

00:00 témata magazínu00:26 kosmické aktivity a rozhovor s Ondřejem Švábem04:35 sonda s vlastním motorem Lvice208:08 první český dalekohled a družice Quvik11:27 mise za poklady nebes a družice Slavia14:45 družice Remec a galaktické záření18:20 předpověď tornád a družice SovaVšechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/2/202321 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Hermafrodit, který vidí kůží. Američtí vědci odhalili, jak pyskoun korunkatý mění svoji barvu

Pyskoun korunkatý je ryba ze západního Atlantiku. Může měřit skoro metr a vážit až 11 kilo. Jeho tělo bývá zbarvené oranžově, barvu ale dokáže rychle změnit. Američtí vědci nyní zjistili, jak to dělá. Pyskoun podle nich umí prostřednictvím buněk pokožky získat informace o prostředí, ve kterém se pohybuje. Účelem rychlé změny barvy je ochrana a maskování. Podrobnosti zjišťovala redaktorka Adéla Paruchová.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/31/20233 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Do zahraničí na zkušenou a splnit si sen. Nadace finančně podporuje nadějné studenty

Jsou chytří, zanícení a talentovaní, ale bez stipendia by si nikdy nemohli dovolit studovat na škole v zahraničí. Řeč je o českých studentech a studentkách, kteří díky finanční pomoci soukromých nadací můžou svoje znalosti a nadšení zúročit na prestižních univerzitách ve světě.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/29/20233 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Vědci v Plzni vynalezli separátor plastů. V budoucnu by mohl pomoci i oddělovat plodiny od plev

00:00 témata magazínu00:30 elektrostatický separátor04:00 separace v zemědělství08:30 start rakety Falcon09:50 talentovaní studenti v zahraničí14:00 Erasmus17:45 co víme o pyskounech?Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/26/202320 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Přesnější diagnostika i trénink mladých lékařů. Šumperští radiologové testují umělou inteligenci

Radiologové nemocnice v Šumperku nově testují využití umělé inteligence. Speciální software jim pomáhá s hodnocením rentgenových snímků plic. Dokáže totiž objevit i nálezy, které jsou lidským okem špatně rozpoznatelné.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/24/20233 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Jak roste tráva? Speciální přístroj rakouských vědců by mohl v budoucnu pomoct českým zemědělcům

Půlhektarovou louku u Liberce zkoumají odborníci z rakouského Raumbergu. Experimentální místo katedry biologie liberecké Technické univerzity procházejí se speciálním přístrojem, který funguje na odrazu světla. Z nasbíraných dat pak vědci zjišťují, jak přesně rostliny rostou. Metoda by v budoucnu mohla sloužit například zemědělcům k odhadu výnosů.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/22/20233 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: „Zmražení a elektrický puls.“ Pražští kardiologové zkoušejí novou léčbu arytmie

00:00 témata magazínu00:45 léčba arytmie04:52 rozhovor s kardiologem Vivekem Reddym08:45 výzkum růstu rostlin12:44 využití AI v radiologii16:16 léčiva proti virovým pandemiímVšechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/19/202319 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Pro lidi zábava, pro životní prostředí zátěž. Letní festival dokáže vyprodukovat až sto tun odpadu

Letní hudební festivaly s sebou přinášejí hluk, extrémní spotřebu vody, poničený trávník a velkou produkci odpadu. Jak tuto zátěž snížit? Tomu už se několik let věnují odborníci z České zemědělské univerzity. Letos se zaměřili na nedopalky cigaret, a to i těch elektronických. Jak to probíhalo, prozrazuje vedoucí týmu Lenka Wimmerová.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/17/20234 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Šlechtění meruněk: Dnešní plody jsou trpké, jíst se budou dát až za několik generací, popisuje vědec

Odolnější proti mrazům i nemocem. Takové mají být nové odrůdy meruněk, které šlechtí vědci Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity ve svém sadu v Lednici na Břeclavsku. Nové odrůdy ale musí taky dobře chutnat. A jak takové šlechtění vypadá nebo jak se testuje chuť plodů nových, ještě neregistrovaných hybridů?Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/15/20233 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Umělá inteligence pomáhá přírodověcům i houbařům. Pozná druh rysa i jednotlivé houby

00:00 témata magazínu00:30 aplikace na poznávání hub05:00 výhody aplikace na poznávání hub09:00 nové odrůdy meruněk13:05 jaký je ekologický dopad hudebních festivalů?17:30 matematik Vladimír KučeraVšechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/12/202321 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Hormony, pesticidy, antibiotika. V Brně vyvinuli technologii na recyklaci vody. Chybí legislativa

Recyklace vody z čistíren je v jižní Evropě nebo v Izraeli běžná věc. Využívá se v průmyslu, zemědělství nebo i v domácnostech. Technologie českých čistíren ani česká legislativa to ale neumožňují. Právě to by se podle vědců z Recetoxu Masarykovy univerzity a společnosti Asio Tech teď mělo změnit. V Čistírně odpadních vod v Modřicích u Brna spolupracují na projektu Oktagon.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/10/20233 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Speciální implantát kontroluje srdce. Potíže rozpozná a nahlásí dřív, než je pacient pocítí

Některým pacientům se srdečním onemocněním v Česku pomáhá nová technologie. Speciální implantát spolu s mobilní aplikací dokážou včas rozpoznat blížící se srdeční selhání. Pacienta neustále monitorují, vyhodnocují jeho zdravotní stav a v případě jakýchkoliv komplikací ihned upozorní ošetřujícího lékaře.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/8/20233 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Místo party zedníků staví zeď z betonu 3D tiskárna. Kdy postaví celý dům?

00:00 témata magazínu00:32 3D tisk ve stavebnictví04:10 rozhovor s expertem na technologie stavebních hmot07:58 zákaz věčných chemikálií09:52 mobilní aplikace na ochranu srdce13:37 rozhovor s kardiologem18:48 recyklace odpadních vodVšechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/5/202322 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

3D tisk orgánů jako pomůcka operatérů. Vědci z ČVUT pomáhají prosadit běžnou praxi ve světě i u nás

3D tisk orgánů jako příprava na náročnější operace nebo pomůcka pro mediky. Ve světě běžná věc, která se u nás zatím používá jen výjimečně. Odborníci z Fakulty strojní ČVUT teď ale ve spolupráci s lékaři připravili software, díky kterému můžou tisknout nejrůznější lidské orgány nejen pro studijní účely.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/3/20232 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Stav pacienta i prognóza onemocnění. To dokáží v hradecké laboratoři zjistit z kapky krve

00:00 témata magazínu00:30 laboratoř bioanalytických metod04:30 co dokáže chromatografie?08:30 3D tisk jako pomůcka pro mediky11:00 stavba dalekohledu v Chile15:15 vědci mapují pstruhy na Šumavě18:20 V Austrálii vypustili mořské koníky do mořeVšechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/29/202320 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Naděje pro piloty: Výměnu nitrooční čočky by mohli díky novým implantátům podstoupit do dvou let

Při zhoršení zraku jsou piloti odkázáni na brýle. Výměna nitrooční čočky se jim nedoporučuje. Hůře by totiž mohli vidět v noci a za šera. Oční lékaři z Ústavu leteckého zdravotnictví nyní v klinické studii zjišťují, jestli by se to v budoucnu mohlo změnit. Pro studii se využívá i laboratoř nočního vidění.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/27/20232 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Měření fyzické kondice: Čím méně spotřebujeme kyslíku, tím je běh ekonomičtější

Vědci z Fakulty sportovních studií Masarykovy univerzity si položili otázku: Jak bude tělo vytrvalostního běžce hospodařit s kyslíkem, když se rozhodne dýchat rychleji nebo pomaleji? Do pilotního výzkumu sezvali třináct výkonostních sportovců a na každém z nich to vyzkoušeli. Výsledky je překvapily...Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/25/20232 minutes, 1 second
Episode Artwork

Ladění formy díky malé krabičce. Během tréninku vysílají čipy individuální kondiční data hráčů

00:00 témata magazínu00:44 moderní technologie ve fotbalu04:39 rozhovor s Martinem Vlkem09:37 frekvence dechu při běhu12:02 výměna nitrooční čoček u pilotů14:41 rozhovor s nobelistou Jean-Marie LehnemVšechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/22/202319 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Sám sobě kardiologem. Nová aplikace na hlídání srdce chrání před mrtvicí. Vyvinuli ji v Olomouci

Olomoucký start-up Kardi AI zvítězil v celostátní soutěži začínajících firem. Uspěl s aplikací umožňující z pohodlí domova monitorovat srdeční rytmus na úrovni profesionálních přístrojů, které využívají lékaři. Aplikaci spojující telemedicínu s umělou inteligencí vytvořili specialisté pro pacienty s poruchami srdečního rytmu.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/20/20232 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Krátkověké a dlouhověké generace včel v jednom úlu. Čeští vědci dokážou změřit imunitu včel

00:32 hlasová syntéza Karla Gotta;04:44 kybernetik Josef Psutka o technologiích řeči;08:45 imunita včelstev;11:09 monitoring srdečního rytmu;13:40 technika experimentů ve vesmíruVšechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/15/202317 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Ošálený mozek? V Americe testují léčbu traumat virtuální realitou. Pomoci může i na Ukrajině

Panické ataky, deprese nebo důsledky mozkové mrtvice. I v takových případech může pacientům pomáhat klinická virtuální realita. Úspěšnost této terapie je přes 60 procent, potvrdil reportérce Zuzaně Machálkové americký psycholog Albert Skip Rizzo z Institutu pro kreativní technologie na univerzitě v Jižní Karolíně.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/13/20233 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Vyšší a tlustší. Brněnští vědci vyvinuli software na měření proporcí Čechů. Zájem má oděvní průmysl

Tým vědců z Masarykovy univerzity vyvinul software Adapt neboli Antropologickou databázi proporcí těla. Pomocí té měří a zaznamenávají tělesné rozměry různých populačních skupin obyvatel ČR. O výsledky se zajímá třeba oděvní a automobilový průmysl anebo výrobci zdravotních pomůcek. Okolnosti vzniku zkoumal reportér Michal Šafařík.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/11/20232 minutes
Episode Artwork

Magazín Experiment: Jak pomáhá syrovátka stromům? Jaké jsou proporce Čechů? A jak se zachraňují oči?

00:00 témata magazínu00:44 boj se suchem pomocí hydrogelu04:41 nový druh umělé inteligence09:15 nádory oka11:10 antropologická databáze proporcí těla13:37 klinická virtuální realita a léčba depreseVšechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/8/202317 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Dějiny lidského druhu jsou jako dlouhý film, ze kterého se dochovalo jen pár snímků, říká archeolog

Polovinu historie lidského rodu neznáme. Podle archeologů existuje Homo sapiens asi 120 000 let, ale nejstarší nálezy mimo Afriku a Arabský poloostrov jsou staré jen 50 000 let. Jak se lidé dostali do Arábie a jak tam desítky tisíc let žili? To se snaží zjistit archeolog Jeffrey Rose, který mimo jiné spolupracuje i s českými vědci. Se specialistou na nejstarší migrace lidského druhu si povídal vědecký reportér Martin Srb.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/6/202320 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Pravidelný pohyb, nadbytečná kila dolů. Lékaři sledují spojitost mezi obezitou a nemocemi srdce

00:00 témata magazínu00:30 obezita a arytmie04:30 rozhovor s kardiologem Pavlem Osmančíkem08:30 USA a rychlý internet10:00 Mise Euclid13:45 vysychavé toky16:30 rozhovor s archeologem Jeffrey RosemVšechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/1/202320 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Hawking mi řekl, že je třeba napsat novou knihu, osvětluje vznik knihy O původu času její autor

Fyzikální zákony nebyly vždycky stejné. Při vzniku vesmíru se vyvíjely a přetvářely, a díky tomu jsou vesmír a čas takové, jaké je známe. Převratný pohled na vznik vesmíru přinesl belgický kosmolog Thomas Hertog. Jeho práce nedávno vyšla i v češtině pod názvem O původu času. Na novou teorii i na spolupráci s dnes už zesnulým vědcem Stephenem Hawkingem se Thomase Hertoga ptal vědecký reportér Martin Srb.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/29/20233 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Lesník na pásovém podvozku. Čeští vědci vyvíjejí stroj, který v lesích pomůže jako železný kůň

Ošetřování mladých stromků – to bude hlavní pracovní náplní nového robota, kterého vyvíjejí na České zemědělské univerzitě. Robot na pásovém podvozku dokáže po naprogramování jezdit v lesích sám. Než ale vyjede na další zkoušky do lesa, odborníci ladí detaily v laboratoři ProLab na Technické fakultě.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/28/20233 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Archeologie už není jen kopání. Nové technologie určují složení půdy i způsob vzniku artefaktů

00:00 témata magazínu00:50 nové archeologické laboratoře04:50 rozhovor s archeologem Richardem Thérem08:55 nový způsob pěstování chmele11:45 pásový robot do lesa15:11 francouzské létající taxíky19:00 o původu vesmíruVšechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/24/202323 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Restaurování středověké mozaiky, rizika umělé inteligence, testování dětí hrami a sonda Pioneer 10

00:30 Jak se restauruje mozaika svatovítské katedrály.04:00 Filozof Mark Coecklbergh o umělé inteligenci.08:05 Herní systém Invenio odhaluje nadané děti.15:35 Vesmírná sonda Pioneer 10 opustila Sluneční soustavu před 40 lety.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/17/202317 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Umělá inteligence: Odložit stranou lidské rozhodování a úsudek je nebezpečné, varuje belgický etik

Umělá inteligence by neměla nahrazovat lidský úsudek a rozhodování. Elon Musk další osobnosti opakovaně vyzývají lidstvo, aby zabrzdilo vývoj umělé inteligence. Další odborníci s nimi nesouhlasí a poukazují spíše na konkrétní rizika, ale i přínosy umělé inteligence. Patří k nim i Mark Coecklbergh, belgický filosof, který působí i v pražském Centru pro environmentální a technologickou etiku. Radiožurnálu řekl, co mu vadí na Muskově výzvě.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/17/20233 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Věda je hravá. Přesvědčit jste se o tom mohli na Veletrhu vědy

00:00 témata Experimentu speciál00:53 nebezpečný radon04:22 rozhovor s Markétou Kinskou 07:20 měření stresu pomocí senzorů11:50 hra na piano netradičně 15:17 aerodynamický tunel a modely měst19:20 Projekt Zeptej se vědceVšechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/10/202323 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Jak přistát na heliportu dubajského mrakodrapu? A co jedí astronauté?

00:00 témata magazínu00:40 rozhovor s pilotem Lukaszem Czepielou04:58 akrobatické létaní09:25 fotobioreaktor11:14 léky na HIV15:20 vesmírné jídloVšechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/3/202318 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Virtuální rehabilitace. Snímky havarované měsíční sondy

00:00 témata magazínu00:30 stožár na Pelhřimovsku04:00 digitální model povodí Dyje08:20 sonda Hakuto-R09:45 virtuální rehabilitace po operaci mozku13:00 virtuální realita16:30 jaká je budoucnost nanotechnologie?Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/27/202320 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Jak se vyvíjelo rozhlasové vysílání na našem území? A jaká budoucnost ho čeká?

00:00 témata magazínu00:57 rozhovor s kurátorem výstavy Sto let je jen začátek04:30 poslech on-demand prostřednictvím podcastů08:13 rozhlasové vlny a poslech na internetu12:31 umělá inteligence a hlasová syntéza16:24 udržitelnost a Český rozhlas20:54 zprovoznění historického mikrofonuVšechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/20/202324 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Co potřebuje ke své práci hokejový videotrenér?

00:00 témata magazínu00:30 hokej a kamerové systémy04:30 co potřebuje k práci videotrenér?08:30 Experiment speciál09:45 co dokáže systém Elitr?13:10 podvodní laboratoř Hydronaut17:10 kosmolog Chris ImpeyVšechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/13/202321 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Tuny hnojiv dokážou zemědělcům ušetřit drony. Jak zemědělství 4.0 funguje?

00:00 témata magazínu00:23 skenovací drony a zemědělství 4.004:18 rozhovor s Milanem Kroulíkem z České zemědělské univerzity08:30 ortézy z 3D tiskárny09:20 experimentální archeologie a plavba v dubových člunech13:37 patentové přihlášky16:05 modulární atomové reaktoryVšechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/6/202320 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Co dokáží virtuální černé skříňky? A co si můžeme představit pod imunologií?

00:00 témata magazínu00:30 virtuální černé skříňky04:05 rozhovor s Miroslavem Šplíchalem08:10 City Nature Challenge09:10 nová látka proti opičím neštovicím13:00 Reaktory čtvrté generaceVšechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/29/202321 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Zuby z 3D tiskárny a měření tlaku pomocí mobilu? Brzy běžná praxe

00:00 témata magazínu00:44 laboratoř gnotobiologie a výzkum chronické podvýživy04:35 rozhovor s vedoucím laboratoře Markem Šinkorou08:30 titanové zubní implantáty z 3D tiskárny10:27 měření krevního tlaku pomocí mobilního telefonu13:45 česko-indická spolupráce v kosmickém průmysluVšechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/22/202319 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Jak se dá ukrást lidský hlas? A co objevila expedice v Ománu?

00:00 témata magazínu00:30 krádeže hlasu04:30 kyberkriminalita08:20 Parkinsonova choroba11:00 expedice Omán13:00 Kevin GamacheVšechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/15/202317 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Když technika napodobuje přírodu. Robotický hmyz rozkládá elektroodpad

00:00 témata magazínu;00:36 „hmyzí“ roboti recyklují elektroodpad;04:35 miniaturní roboti se mohou uplatnit v medicíně;08:27 učebnice o umělé inteligenci;12:22 terapeutická aplikace Kogito pomůže těhnotným ženám;14:54 vodíkové technologie v uhelných krajíchVšechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/8/202318 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Granty pro české vědce. Jak se v lidském těle projeví snězení velkého hamburgeru

00:00 témata magazínu00:40 jak se projeví změna životního stylu?04:30 moderní technologie v medicíně08:30 hydrogelová tableta11:40 granty bratří Jungwirtů14:40 rozhovor s Philipem HalloranemVšechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/1/202319 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Elektrická aktivita žaludku v léčbě obezity. Vzor přesného času

00:00 témata magazínu00:30 elektrické měření aktivity žaludku04:20 rozhovor s vedoucím biomedicínského výzkumu Markem Penhakrem08:08 koordinovaný světový čas a atomové hodiny10:58 atomární inženýrství14:30 vedlejší účinky léků na lidská játraVšechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/25/202318 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Ostatky nosorožce Súdána míří do Keni. Jak si Češi vaří doma pivo?

00:00 témata magazínu00:30 nosorožec Súdán04:00 rozhovor s Přemyslem Rabasem07:00 domovarníci piva09:00 nedomykavost chlopně12:00 Michal Kaminski – rozhovor17:00 černobylští psiVšechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/18/202319 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Odolá strom silnému větru? Odhadnout zátěž pomůže arboristům aplikace

00:00 témata magazínu;00:49 software pro posuzování odolnosti stromů;04:58 Václav Bažant o moderních technologiích v arboristice;09:02 laboratoř pro zkoumání virů;12:55 biopolymery pro šetrnější implantáty;15:39 kolumbijský odborník o efektivnějším zemědělství v rozvojových zemíchVšechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/11/202319 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Jak zní zvuky z vesmíru? A jaké jsou moderní metody léčby onemocnění ledvin?

00:00 témata magazínu00:30 obezita u dětí04:00 moderní léčby obezity08:10 látka MitoTam10:30 Evropská jižní observatoř14:30 vesmírné harmonieVšechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/4/202318 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Čeští vědci na Antarktidě. Co způsobuje tání ledovců?

00:00 témata magazínu00:30 změna klimatu04:50 sněžné řady a tání sněhu08:30 česká stanice na Antarktidě11:30 co způsobuje tání ledovců?16:00 jak závažná je ztráta ledu?Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/25/202319 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: První vodíkové kolo v Česku. Jak elektrody pomáhají uologickým pacientům?

00:00 témata magazínu00:39 elektrody pomáhají urologickým pacientům04:30 rozhovor s urologem Jan Krhutem09:13 první české vodíkové kolo12:30 portál pro zemědělce Agrorisk16:13 rozhovor s Glennem Tiffertem, odborníkem na vědecké vztahy s ČínouVšechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/18/202320 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Je podobný telefonu na pevnou linku, pomocí elektrod stimuluje mozek a pomáhá urologickým pacientům

Neinvazivně zasáhnout hluboké struktury v mozku a tím pomoci některým chronicky nemocným. Přesně to dokáže vynález jednoho zdravotnického start-upu z Pardubic. Pracuje na základě elektrod připevněných na tělo. Přístroj je zatím nejdále v léčbě hyperaktivního močového měchýře. Pacienti cítí zlepšení bez operace nebo prášků.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/18/202320 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Bezpečnostní prvky českých bankovek. Jak se odmrazují letadla?

00:00 témata magazínu00:30 odmrazování letadel04:00 rozhovor s Pavlem Mráčkem08:00 nová látka pro pacienty s Wilsonovou chorobou10:00 ochranné prvky bankovek13:30 nanomateriályVšechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/11/202317 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Co se děje v těle při sepsi? Jak nejlépe uchovávat fotografie pro budoucnost?

00:00 témata magazínu00:44 nový přístroj na odhalování sepse04:45 o otravě krve s lékařem Janem Berouškem08:50 archivování fotografií a dokumentů12:20 40 let od transplantace jater15:15 výzkum neobvyklých vesmírných tělesVšechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/4/202319 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Jak funguje automaticky generovaný text? Jak brněnské děti měří kvalitu ovzduší?

00:00 témata magazínu00:20 robotická žurnalistika04:00 rozhovor s Václavem Moravcem08:30 kvalita ovzduší v Brně11:30 nový obor Science13:30 kryoelektronový mikroskopVšechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/28/202318 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Druhý život nedopalků. Jak se dají jejich filtry znovu využít?

00:00 témata magazínu;00:36 magnetické mikročerpadlo vědců z Plzně;04:19 možnosti využití mikročerpadla;08:27 filtry na vodu z nedopalků;11:49 detaily Svatováclavské koruny;14:48 středisko molekulární biologie EMBLVšechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/21/202319 minutes
Episode Artwork

Magazín Experiment: Jak funguje model předpovídající výsledky voleb?

00:00 témata magazínu00:30 predikční volební modely04:30 rozhovor s Vojtěchem Létalem08:30 hybridní letecké motory12:15 rozhovor s Pierrem Delsauxem16:05 gregoriánský chorálVšechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/14/202318 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Srdce bijící mimo jakékoliv lidské tělo. I to umějí lékaři v IKEMu díky unikátnímu přístroji

Lékaři v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny používají při některých transplantacích srdce unikátní přístroj. Díky speciálnímu boxu se tak nového a pro život nezbytného orgánu dočká více lidí. Zařízení totiž dokáže nasimulovat prostředí tak, že srdce funguje stejně jako v těle dárce. To například prodlužuje čas na převoz.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/7/202319 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Bilancujeme vědecké úspěchu končícího roku 2022

00:00 témata magazínu00:30 teleskop Jamese Webba03:30 unikátní český systém S.A.W.E.R.07:15 klinické studie léku SOT10109:30 objev nového proteinu12:30 unikátní metoda ukládání dat do molekul15:30 mise sondy DARTVšechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/31/202218 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Průlom ve výzkumu fúzní energie – cesta k umělému Slunci

00:00 témata magazínu00:30 jaderná fůze03:45 rozhovor s Milanem Holcem08:00 kamery v autech11:15 hlavokrční ortéza14:30 předpovědní modelyVšechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/17/202218 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Hasiče v Českém Švýcarsku nahradili vědci a odborníci na mechy a houby

00:00 témata magazínu;00:35 četovací roboty a etické hranice;05:05 rozhovor s odborníkem na etiku nových technologií Tomášem Chříbkem;9:22 vědecký výzkum spáleného NP České Švýcarsko;11:20 vesmírné technologie v každodenním životě;14:40 portréty starověkých mumií. Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/10/202218 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Napsal esej člověk, nebo počítač? U některých textů už to nepoznáte

Nezisková americká organizace OpenAI zveřejnila nového chatovacího robota. Jmenuje se ChatGPT a kromě jednoduché konverzace si s vámi dokáže psát o celé řadě dalších věcí. Podle vývojářů umí třeba zodpovědět doplňující otázky nebo přiznávat vlastní chyby. Díky tomuto chatbotovi se dá například napsat i školní esej, stále má ale své limity.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/10/202218 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Transplantace srdce z prasat? Výzkum ještě potrvá, výhody jsou ale už teď zřejmé

00:00 témata magazínu;00:37 transplantace srdce v pražském IKEMu;04:40 rozhovor s Vojtěchem Melenovským o transplantaci srdce z prasat;08:53 očkování včel proti moru;12:30 aplikace pro nevidomé v brněnské zoo;14:40 rozhovor s profesorem psychologie o vnímání času. Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/10/202219 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Jak hospodským pomoci s úsporou energií?

00:00 témata magazínu00:30 projekt Chytrej výčep04:35 rozhovor s Martinou Ferencovou08:45 výbuchy v mrazu11:30 roboti ve výrobě14:05 astronaut Aleš SvobodaVšechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/3/202217 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Virtuální recepční používají vlastní oči, uši i ústa. Umí ohlásit návštěvu i převzít zásilku

Několik českých technologických firem pracuje na vývoji virtuálních asistentů. Tito roboti s námi komunikují třeba na infolinkách bank nebo si s námi píší při výběru zboží v e-shopech. Někdy tak ani netušíme, že s námi nejedná skutečný člověk, ale robot. S některými těmito asistenty se dokonce můžete potkat osobně na recepcích kancelářských budov. Jak fungují a s čím vším vám umí pomoct?Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/19/20223 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Jak vznikl Měsíc? Vědci z NASA už mají odpověď. A co dnes umějí bionické ruce?

00:00 témata magazínu00:40 bionické pomůcky04:55 rozhovor s Tilli Lockeyovou o životě bez rukou09:25 převratný výzkum ke vzniku Měsíce13:50 brněnská družice Plato a let do Vesmíru16:15 intenzivní medicína v simulačním centru v PlzniVšechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/12/202219 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Jak vypadá virtuální recepční? Jak pomáhá robotická linka Na Homolce?

00:00 témata magazínu00:30 virtuální recepční04:30 rozhovor s Janem Romportlem08:30 robotická linka na Homolce11:50 světelný smog15:45 sinice v oceánechVšechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/5/202218 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Jak hasičům pomáhají moderní technologie? A co umí letoun MIYA?

00:00 témata magazínu00:30 moderní technologie u hasičů04:30 rozhovor s Janem Brothánkem08:30 letoun MIYA12:30 úložiště elektrické energie14:45 práce Gihan KamelovéVšechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/5/202218 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Zbytky jídla jako přírodní hnojivo. Architektura ve virtuální realitě

00:00 témata magazínu00:30 stromy jako detektory pesticidů04:30 rozhovor s Miroslavem Černíkem08:45 kompostován gastroodpadu11:15 chránit přírodu pomáhá software15:00 virtuální realita v architektuřeVšechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/22/202218 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Mikročipy nově pomáhají vyhodnotit, jak pacient přijímá novou ledvinu, IKEM je v tom první v Evropě

Jako první v Evropě využívají odborníci v pražském IKEMu nový typ molekulárního mikroskopu. Pomocí mikročipů zjišťuje, jestli u pacientů nehrozí odmítnutí už transplantovaných orgánů. Unikátní technologie je nadstavbou běžně používané histologie. Lékaři díky tomu například nemusí zbytečně podávat některé léky. To pro pacienty znamená úlevu.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/15/20228 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

První test planetární obrany lidstva byl úspěšný. Zkušební mise DART bodovala i díky českým vědcům

NASA oznámila úspěch v astronomii. Sonda DART narazila do planetky Dimorphos, a tím změnila jeho oběžnou dráhu. Dvojitý asteroid Dimorphos a Didymos objevil český vědec Petr Pravec. Asteroid teď vědci z NASA použili k pokusu, který by mohl znamenat, že případné hrozbě pro planetu Zemi v podobě asteroidů můžeme čelit. Jak dokážou vědci vypočítat dráhu vesmírného tělesa z jeho jasnosti? A jak se proměnila oběžná dráha asteroidu Dimorphos? Poslechněte si reportáž.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/12/20223 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Jak probíhá údržba větrných elektráren? K čemu sloužily pravěké rondely?

00:00 údržba větrných elektráren03:50 rozhovor s místopředsedou České společnosti pro větrnou energiii Štěpánem Chalupou07:54 laueráti Nobelovy ceny11:38 záchranný archeologický výzkum v Praze15:50 Ústav pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace slaví 10 letVšechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/8/202219 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Kolik elektřiny spotřebuje elektromobil? Kam dopluje expedice na dubovém člunu?

00:00 témata magazínu00:35 Noc vědců04:45 expedice Monoxylon09:30 spotřeba elektromobilů12:40 sklokeramická pěna16:15 hackathon NASA v ČeskuVšechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/1/202219 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Cesty mezi hvězdy a putování gorilí samice Duni do pražské zoo

00:00 témata magazínu;00:38 cesta gorily Duni do pražské zoo;04:46 chovatel primátů o aklimatizaci gorily Duni;08:25 manželé Hadravovi přibližují dějiny astronomie;12:43 obrovské astronomické dalekohledy v Andách;15:05 Tomáš Šebek o ambicích platformy Ministr zdravíVšechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/17/202219 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Magazín Experiment: Autonomní minibus a robotický pomocník pro sadaře

00:00 témata magazínu00:30 robotický pomocník pro sadaře04:00 Rozhovor s Luborem Zeleným08:30 laser na kolejích12:00 autonomní minibus15:00 spánková laboratořVšechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/10/202217 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Jak funguje epidurální míšní stimulace? A jak pomáhají nejnovější oční lasery?

00:00 témata magazínu00:30 oční lasery04:15 rozhovor s Pavlem Stodůlkou09:30 Bělověžský prales14:05 technologie Wetland16:40 epidurální míšní stimulaceVšechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/10/202221 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Umělá inteligence v porodnictví. Vesmírná mise Artemis I

0:00 témata magazínu0:36 vesmírná mise na Měsíc4:12 využití oxidu uhličitého a speciální katalyzátory9:16 mladí čeští vědci v zahraničí17:50 umělá inteligence v porodnictví a projekt Penelope Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/3/202220 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Minipivovar na univerzitě. Hudba na operačních sálech

00:00 témata magazínu00:30 hudba na operačních sálech04:20 rozhovor s Cyrilem Höschlem08:30 projekt Hydronaut14:05 ambulance v Kladrubech17:20 pivovar na univerzitěVšechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/27/202220 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Věda v popularizačních videích o železe, v kanalizaci i v antilopím trusu

00:00 témata magazínu;00:44 popularizační video o železe centra Biocev;04:40 Zuzana Střížová o imunoterapii v léčbě rakoviny;09:10 vakuová kanalizace v Petrovicích;12:48 šetrné ošetřování osiv plamenem;15:29 výzkumem trusu antilop pro jejich záchranuVšechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/20/202219 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Startup z Vimperku propojuje cyklistický trenažér s reálnými trasami

00:00 témata magazínu00:30 česká aplikace Rouvy04:30 využití sportovních aplikací08:40 slonů ubývá, ohrožuje je i odlesňování13:30 motýl jasoň červenooký17:00 jak střílet z katapultu maršmelouny?Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/13/202220 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Aktivita klíšťat. Elektrotechnici z ČVUT si užívají netradiční tábor

00:01 netradiční tábor elektrotechniků z ČVUT;3:03 letní škola multirobotických systémů a létání s drony;6:00 data z Marsu a vozítko Curiosity;9:48 rozhovor s německý biochemikem Herbertem Waldmannem o vývoji nových léků;15:00 letošní aktivita klíšťat;17:06 Diversity summit a ženy v technologiích. Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/6/202221 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Past na klikoroha borového. Speleologové zkoumají Hranickou propast

00:00 témata magazínu00:20 nový lék na rakovinu04:00 rozhovor s Thomasem Cechem08:20 past na klikoroha borového12:00 průzkum Hranické propasti15:45 zplodiny z brzd a pneumatikVšechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/30/202218 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Liščí tasemnice, další snímky Webbova teleskopu a dinosauří peří

00:00 témata magazínu;00:38 rozšíření tasemnice liščí;04:28 jak tasemnice liščí postihuje játra?09:07 další snímky Webbova teleskopu;12:24 navigační systém náměšťského letiště;15:23 jak evolučně pomohlo dinosaurům peří?Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/23/202220 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Jak chmel reaguje na počasí? A jak účinně zabránit komáří kalamitě

00:00 témata magazínu00:30 moderní technologie na farmách04:30 rozhovor s Pavlem Donnerem08:30 tahání stromů v Peci pod Sněžkou12:30 vědci sledují líhniště komárů15:00 45 let od přivezení ledviny z USAVšechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/16/202219 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Monitoring úlů pomocí chytrých senzorů a roboti v pražském podzemí

00:00 témata magazínu00:30 inovativní postřikový stroj03:55 transplantační medicína v Česku09:20 moderní technologie na kontrolu úlů12:45 reflexní nitě v textiliích16:20 roboti v podzemíVšechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/9/202220 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Digitální restaurování filmů a animovaná tvorba budoucnosti

00:00 témata magazínu01:15 restaurování filmu Žert05:10 rozhovor s Michalem Bregantem09:30 animovaný film Pierre14:15 umělá inteligence ve filmech17:15 velkoformátová obrazovkaVšechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/2/202220 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Pódium jen na solár a vítr. Lze mít uhlíkově neutrální festival?

00:00 témata magazínu;00:53 festivalové pódium na solární a větrnou energii;04:51 Jakub Maščuch o možnostech dosažení uhlíkové neutrality08:59 diagnostická aplikace může nahradit lékaře;12:22 geologové na Náchodsku hledání příčiny vymírání;15:15 středoškolský obor herního designuVšechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/25/202218 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Krkonošský národní park rozšiřuje genetickou banku. Středověké parfémy

00:00 témata magazínu00:35 genetická banka KRNAP04:40 rozhovor s Františkem Krahulou09:00 molekulární kódy13:00 studentský vůz15:15 středověké parfémyVšechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/11/202217 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Nová metoda na prodlužování kostí. Autonomní zemědělský robot

00:00 témata magazínu00:30 autonomní zemědělský robot04:00 rozhovor s Milanem Kroulíkem11:45 metoda na prodlužování kostí14:45 chytré senzory na polích20:00 robotický den v PrazeVšechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/4/202222 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Unikátní transplantace ledvin, vodíkový vlak a nanoroboti v lidském těle

00:00 témata magazínu;00:46 unikátní vyjmutí obou ledvin v IKEMu;04:47 Ondřej Viklický o polycystické degeneraci ledvin;09:06 vodíkový vlak v Česku;11:41 virtuální rekonstrukce místa činu;16:01 genová terapie a funkce nanorobotů v lidském těleVšechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/28/202219 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Digitální dvojče povodí Dyje. První český letoun s kolmým startem

00:00 témata magazínu00:30 letoun s kolmým startem04:00 rozhovor s Vladimírem Němcem08:30 kyberprostor v Česku11:45 digitální dvojče povodí Dyje15:00 rozmach 5G sítíVšechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/21/202219 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Chytré drony v akci, novinky v hvězdárně Ondřejov nebo pěstování v měsíční půdě

00:00 Témata magazínu.00:54 Drony, které kontrolují elektrické vedení.04:51 Mezinárodní den světla: rozhovor s Michaelem Víchem z laserového centra ELI Beamlines.12:30 Ondřejovská hvězdárna postavila dva nové jedinečné teleskopy.14:50 Čeká nás na podzim další vlna covidu?19:45 I v měsíční půdě lze na Zemi vypěstovat rostliny.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/14/202222 minutes, 17 seconds