A Válasz Online csapatának podcast csatornája: közéleti-kulturális kibeszélő, időnként meghívott vendégekkel. Új adás minden csütörtökön. Mottó: „Bulvármentes. Propagandamentes. Konzervatív.”
Magyar Péter titokzatos háttérembere? – a stúdióban Radnai László
A Tisza Pártnak állítása szerint nem dolgozik, tanácsot sem ad Radnai László, akit a kormánysajtóban a nemzetközi háttérhatalom Magyar Péter mögött álló titokzatos háttérembereként festettek fel Toroczkai László Mi Hazánk-elnök szíves közlései nyomán. A nyugdíjas reklámszakember a hírbehozása óta egyszer sem szólalt meg nyilvánosan – most, a HetiVálasz friss adásában beszél először a Tiszáról (amelynek alelnöki tisztét fia, Radnai Márk tölti be), valamint korábbi politikai megbízásairól SZDSZ-től Fideszen át a Jobbikig. Akik kérdezik: Ablonczy Bálint és Stumpf András.
10/24/2024 • 1 hour, 12 minutes, 15 seconds
„Most Magyarország tesz úgy, mint a Nyugat ’56-ban” – vendégünk Rainer M. János történész
Miért rombolók az Orbán Balázs-féle megszólalások? Miért éppen annyi forradalmárt végeztetett ki Kádár, amennyit? Mekkora esély volt arra, hogy a szovjetek kivonulnak és szabadabb országgá válunk? Az 1956-os forradalom kitörésének évfordulója előtti utolsó HetiVálaszban Rainer M. János történész válaszol Ablonczy Bálint és Stumpf András kérdéseire.
10/17/2024 • 1 hour, 10 minutes, 40 seconds
Engedik, hadd menjen: Csík János kilép a Csík Zenekarból
A Válasz Online podcastjának e heti vendégei a Csík Zenekar legismertebb arcai, az apropó pedig keserédes: az alapító a HetiVálasz friss adásában jelenti be, hogy kilép az együttesből. Vendégek: Csík János, Majorosi Marianna és Szabó Attila. Műsorvezető: Stumpf András.
10/10/2024 • 52 minutes
[ZöldVálasz] A reklámszakma felelőssége a túlfogyasztásban – Litkai Gergely vendége Havasi Zoltán
A Zöld Válasz új adásában a fenntarthatóság, a túlfogyasztás és a reklámszakma kapcsolatával foglalkozik. Litkai Gergely vendége Havasi Zoltán reklámszakember, a Wavemaker stratégiai igazgatója. Sikeres reklámipari munkásként miért kezdett el foglalkozni az iparág felelősségével? Be kell-e tiltani a reklámokat? Igaz-e a mondás, hogy a Föld „egyre élhetetlenebb bolygó, egyre jobb világot ábrázoló hirdetésekkel”?
10/7/2024 • 57 minutes, 54 seconds
Lányi András: „Az ország rábízta a rendszerváltást Magyar Péterre” – az őszi politikai szezonkezdet értékelése
Orbán Balázs sokat taglalt és Orbán Viktor érthetetlenül keveset taglalt mondatairól, valamint Magyar Péter helyzetéről is beszél műsorunkban Lányi András író, filozófus. Értékeljük az őszi belpolitikai szezonkezdetet. Műsorvezetők: Stumpf András, Ablonczy Bálint.
10/3/2024 • 1 hour, 3 minutes, 34 seconds
„Azért dolgozunk, hogy többé ne fordulhasson elő” – Dobszay Benedek szerzetes és Puskás Balázs jogász a papi pedofilügyekről
A többek között az amerikai, lengyel, francia és portugál egyházakban már elvégzett, átfogó egyházi gyermekvédelmi átvilágítást sürget Magyarországon is a HetiVálasznak nyilatkozó Dobszay Benedek ferences szerzetes, a magyar rendtartomány korábbi elöljárója, az Emberi Méltóság Stratégia szakmai vezetője és Puskás Balázs jogász, a Gyermekjogokért Egyesület alelnöke. Műsorunk vendégei szerint a Kalocsa-Kecskeméti Főegyházmegyében kiderült ügyek a tisztulás jelei, de csak lokálisan, nem országosan. Műsorvezető: Borbás Barna.
9/26/2024 • 43 minutes, 38 seconds
Nemzeti vagy személyes érdek? Ablonczy Bálint és Magyari Péter az orbáni önképről
Mostanáig alultárgyalt Orbán-beszéd, árvíz és Európai Unió meg az amerikai választás. Ezekről szól a HetiVálasz 244. adása, immár a második, amely videós formátumban is megjelenik. A stúdióban havonta összeülő világpolitikai megfejtő hármasunk: Ablonczy Bálint, Magyari Péter és Vörös Szabolcs.
9/19/2024 • 58 minutes, 14 seconds
„A gumicsont nem ilyen alakú, és nem így rágják” – ezért robbantottuk a Bese-ügyet
A Bese Gergő kormányzati kampányarccá vált katolikus pap kettős életét bemutató cikk szerzője, Bódis András válaszol az írásával kapcsolatos kommentekre, kérdésekre a Válasz Online podcastjában, a HetiVálaszban. Beszélgetőtársak: Borbás Barna, Magyari Péter.
9/12/2024 • 59 minutes, 42 seconds
A magyar vasút bajainak összes oka – vendégünk Bucsky Péter szakújságíró
Lényegében nincs közlekedéspolitika Magyarországon – mondja podcastunkban Bucsky Péter. A szakújságírót a MÁV nyári válságjelei és a Lázár–Vitézy-csörte nyomán hívtuk el adásunkba. Miért van ennyi késés, technikai baj és egyáltalán, miért rohad olyan látványosan a magyar vasút? Mi ennek a történelmi háttere? A G7 munkatársa – aki doktori dolgozatát az európai vasúti szállításból írta – szerint ma legfeljebb tűzoltás zajlik, de 10 év alatt jól működő rendszert lehetne csinálni a magyar vasútból, és még a világ pénze sem kell hozzá. Műsorvezető: Borbás Barna és Zsuppán András.
9/5/2024 • 1 hour, 12 minutes, 16 seconds
Miért van ennyi baj a magyar gazdasággal? Vendégünk Madár István, a Portfolio vezető elemzője
Negyedéves alapon 0,2 százalékos gazdasági visszaesés, az előző év azonos időszakához képest 16,8 százalékos zuhanás a beruházások volumenében, pangó fogyasztás – tele volt a magyar gazdaság helyzetéről szóló negatív hírekkel a sajtó nyáron. Mi ezeknek az oka? Madár István, a Portfolio vezető elemzője szerint most üt vissza, hogy két évvel ezelőtt, a választási évben „csapágyasra voltak járatva” a beruházások, tele sok rossz projekttel, ahol produktív dolgok helyett betonba és térkőbe mentek a források. Az adásban szó lesz a MÁV és az egészségügy helyzetéről, valamint az USA és Kína kilátásairól is.
8/29/2024 • 52 minutes, 55 seconds
Gőgös magyarok, komplexusos szlovákok – így haladnák meg az évszázados mítoszokat
„A magyar és a szlovák kultúra kötődései tulajdonképpen szétszálazhatatlanok. Kultúráink, nyelveink, történelmünk, gasztronómiánk, de még a génjeink is szorosan kötődnek egymáshoz, és aki nem ismeri a másik történeteit, a sajátját sem ismerheti meg egészen.” Idézet egy májusban megjelent magazinból: a Napunk című szlovákiai magyar nyelvű újság Miért kevertek a kultúráink? című kiadványa tévhiteket igyekszik eloszlatni azzal kapcsolatban, hogyan hatottak egymásra a magyarok és a szlovákok. A magazin érdekessége, hogy a magyarországi Történelemtanárok Egyletével való együttműködésben jött létre, és a tanév végén 580 szlovák, 75 szlovákiai magyar és 51 magyarországi iskolába juttatták el. De miért egy újság feladata, hogy rendet tegyen a két nép kapcsolatát terhelő mítoszokban, félreértésekben? Erről lesz szó HetiVálasz podcastunkban, amelynek vendége Szalay Zoltán, a Napunk vezető szerkesztője és Bárány Balázs, a Történelemtanárok Egyletének tagja. A műsorvezető Vörös Szabolcs.
8/22/2024 • 44 minutes, 42 seconds
[Zöld Válasz] Mind végstádiumos rákbetegek vagyunk, de van gyógymód – Forgács Bálint a klímaváltozás felfogásáról és nyelvi problémájáról
Bár egyre több helyen elviselhetetlen a hőség, és az emberiség túlélése a tét, mégis egy rakás eufemizmussal utalunk a helyzetre: a leggyakoribb ilyen a „klímaváltozás”. A Zöld Válasz legfrissebb adásában az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Karának (PPK) docense, a Nyelv és Agy Kutatócsoportot vezető Forgács Bálint arról beszélget Litkai Gergellyel, hogyan alakulnak ki ezek a fogalmak és mit okoznak aztán a valóságban. Miért nem az igazi még a „klímakatasztrófa” kifejezés sem, s mit lenne érdemes használni helyette?
8/19/2024 • 1 hour, 2 minutes, 37 seconds
Fény derülhet a keleten maradt magyarok titkára – Türk Attila régész a legújabb kutatási eredményekről
Megdöbbentően közeli rokonságot találtak uráli és Kárpát-medencei sírleletek között – számol be a keleti magyarokkal kapcsolatos legfrissebb kutatási eredményekről Türk Attila régész. A Pázmány Péter Katolikus Egyetem Magyar Őstörténeti és Honfoglalás Kori Régészeti Tanszékének vezetője több expedíciót vezetett az Urál keleti oldalára. Azt mondja, felmérni is nehéz, milyen károkat okoz a háború az oroszokkal és ukránokkal ápolt tudományos kapcsolatoknak és a konkrét lelőhelyeknek. „Volt olyan ukrán kolléga, aki az utolsó közös cikkünket a lövészárokból korrektúrázta” – meséli. Hányan lehettek ők és mi történt a keleti magyarokkal? Lehetséges, hogy az ősmagyarság csupán kisebb része indult nyugatnak? Műsorvezető: Borbás Barna.
8/15/2024 • 1 hour, 3 minutes, 17 seconds
Nyerhet-e Orbán a globális csatákon? Ablonczy Bálint és Magyari Péter a „világrendszerváltásról”
Demokráciafelfogás az Európai Parlamentben, Orbán Viktor tusnádfürdői beszéde a világrendszerváltással – meg Amerika. Ezekről szól a HetiVálasz 238. adása. Podcastunkban a megszokott szerkesztőségi hármas: Ablonczy Bálint, Magyari Péter és Vörös Szabolcs.
8/8/2024 • 46 minutes, 19 seconds
Hogyan ne haljunk ki? Rácz Lajos környezettörténész és Gál Tamás klímakutató válaszol
Háromszáz évvel ezelőtt is volt klímaváltozás, és arra Magyarország jó választ adott, míg az akkor bennünket megszálló törökök rosszat, és ennek máig érezzük a hatását – fejti ki podcastunkban Rácz Lajos környezettörténész. A jövőben nemcsak 2,5, hanem akár 4,5 hetes nyári hőhullámokra is számíthatunk – mondja Gál Tamás klímakutató. Nagy, páros beszélgetés a most megjelent Klíma és társadalom Európában – Az utolsó ezer év című kötet apropóján a fordítóval és a szaklektorral. // Harminc év kutatását összegzi Christian Pfister környezettörténész és Heinz Wanner meteorológus Klíma és társadalom Európában – Az utolsó ezer év című, most az Osirisnél magyarul megjelent könyve. Az európai klímatörténeti kutatás legfontosabb összefoglaló munkájáról a fordítót, Rácz Lajos klíma- és környezettörténészt, a szegedi Juhász Gyula Pedagógusképző Kar egyetemi tanárát és a lektort, Gál Tamás klímakutatót, a Szegedi Tudományegyetem Éghajlattani és Tájföldrajzi Tanszékének vezetőjét kérdezzük. A műsor lényegében második része, de önálló podcastként is hallgatható.
8/1/2024 • 1 hour, 16 minutes, 38 seconds
Trump vs Harris: mire készüljön a világ? Vendégünk Pintér Károly Amerika-szakértő
Másfél héttel az egyik jelölt ellen elkövetett merényletkísérlet után már nem ez a vezető hír. Hanem az, hogy a regnáló elnök visszalépett a választási küzdelmektől, feladva a leckét az amerikai jobboldalnak, amelynek novemberi győzelmét Joe Biden mentális és fizikai állapota miatt már-már biztosra vették. Tényleg Kamala Harris és Donald Trump között dől el az elnökség? Milyen elnökként vonul be a történelembe Joe Biden? Mire készüljenek a republikánusok? A történelmi napokra tekintettel ismét Amerikáról szól HetiVálasz podcastunk, amelynek vendége Pintér Károly, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Angol-Amerikai Intézetének vezetője. A kérdezők: Laky Zoltán és Vörös Szabolcs.
7/25/2024 • 58 minutes, 20 seconds
Mi lesz Amerikában? Vendégünk David H. Baer professzor
Drámai fordulat borzolta fel a kedélyeket az amerikai elnökválasztást megelőző kampányban: Donald Trump ellen merényletet követtek el. Fordít-e ez a korábbi esélyeken? Mit jelent a kereszténység a politikában Amerikában és mit itthon? Remélhetünk-e bármi jót egy esetleges Trump-győzelem esetén? Hozna-e az transzatlanti békekoalíciót és vajon működne-e a NATO? A Heti Válasz legújabb adásában a Trump-kritikus konzervatív amerikaiak lapja, a Bulwark Magyarország-szakértő szerzőjét, a magyarul kiválóan beszélő egyetemi professzor David H. Baer-t Ablonczy Bálinttal és Laky Zoltánnal faggatta a műsorvezető, Sashegyi Zsófia.
7/18/2024 • 52 minutes, 10 seconds
„Moszkvának tett jót, nem az EU-nak” – Ablonczy és Magyari orbáni diplomáciáról és Patriótákról
Világraszóló diplomáciai offenzívában a magyar miniszterelnök, akinek EP-frakciójához már tizenkét országból csatlakoztak pártok. Közben a feje tetejére állt a francia belpolitika, és még NATO-csúcs is volt. Ezekről szól a HetiVálasz szerkesztőségi adása; a mikrofonoknál Ablonczy Bálint, Magyari Péter és Vörös Szabolcs.
7/11/2024 • 43 minutes, 22 seconds
Mi mozgatja a történelmet? – vendégünk Romsics Ignác történész
Hérodotosztól Harariig címmel jelent meg Romcsics Ignác történész új könyve, amelyben az elmúlt kétezer év meghatározó történetíróinak munkásságát bemutatva keresi a választ arra, miként tekintünk múltunkra. Kossuth vagy Széchenyi az igazi hazafi? Áruló volt-e Görgey? Valóban elérkeztünk a Nyugat alkonyához? Tényleg jobb lenne görgőkre állítani köztéri szobrainkat, hogy egy rendszerváltásnál csak elvontatni, s ne ledönteni kelljen őket? Ezekről is beszélget az akadémikussal Ablonczy Bálint és Borbás Barna.
7/4/2024 • 53 minutes, 54 seconds
[ZöldVálasz 22.] Sajtpapír a magyar klímatörvény
Rosszak a meglévő természetvédelmi jogszabályok, vagy csupán be kellene tartani őket? Hogyan lehet a négy évre tervező politikusokat rávenni hosszútávú szempontok figyelembevételére? Ezekre a kérdésekre keresi a választ Litkai Gergely a Zöld Válasz friss adásában. A humoristaként elhíresült, ám szintén jogász műsorvezető Sulyok Katalin biológus-jogásszal, az ELTE adjunktusával, valamint Kun Zoltánnal, a Nagy Tavak és Vizes Élőhelyek Szövetségének tájépítész mérnök elnökével fúr a mai joganyag és a gyakorlat mélyére. Miközben ma már nem is az unokáink életfeltételeiről van szó, hanem a sajátunkról, a pillanatnyi gazdasági érdekek még mindig eluralnak mindent. Fertő-tó jogtalan beépítése, magyar klímatörvény, közérdekű adatok nyilvánossága… Sok sebből vérzik a rendszer, miközben látszólag, papíron minden rendben van. Itt a friss Zöld Válasz!
7/1/2024 • 1 hour, 11 minutes, 9 seconds
Ez eldönti a háborút? Deák András új szankciókról, azeri–magyar gázmezőről, közelgő télről
Hétfőn újabb szankciókkal sújtotta az EU Oroszországot, már a gázexporthoz is hozzányúltunk. Mit okoz ez Oroszországban, és hogyan bonyolítja tovább az európai gázpiacot? A magyar kormány eközben azeri gázmezőben vett részesedést. Mi értelme ennek? Ezekről is kérdezi HetiVálasz podcastunkban Deák Andrást, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukács Intézetének tudományos főmunkatársát Magyari Péter és Vörös Szabolcs.
6/27/2024 • 40 minutes, 16 seconds
Várakozás a végzetre: ilyen volt „az utolsó nyár” 1944-ben – vendégünk Ablonczy Balázs történész
Hogyan hatott a háború az egyes emberre? Hogy viselkedik a társadalom, amint közeledik hozzá a háború? Milyen tanulságai vannak ennek ma? Ezekről is szól Ablonczy Balázs történész nemrég megjelent, Az utolsó nyár – Magyarország, 1944 című könyve. A kezdőpont 1944. június 1-je, a budapesti könyvünnep, a vége pedig a háromszéki Sósmező szovjet elfoglalása 1944. augusztus 27-én. Mi mindenről mesél el ez a tizenkét hét? HetiVálasz podcastunkban a szerzőt Stumpf András és Vörös Szabolcs kérdezi.
6/20/2024 • 52 minutes, 36 seconds
Óriási előny lesz a Tisza néppárti tagsága – Ablonczy és Magyari a választás következményeiről
Magyarország és Európa választott. Ki és hogyan? Mi következik ebből? Áttört-e a jobboldal? Mi lesz Macronnal és a Fidesszel? Ezekről szól a HetiVálasz 230. adása; a mikrofonoknál Ablonczy Bálint, Magyari Péter és Vörös Szabolcs.
6/13/2024 • 54 minutes, 39 seconds
Nagy 2024-es kampányértékelő Zárug Péter Farkas politológussal
A politika hatékonyságot és lehívott szavazatokat néz, nem százalékokat vagy azt, hogy egy kampányüzenet – mint például a mostani „Orbán vagy atomháború” – mennyire blőd. Ha a Fidesz képes elérni a 2019-es abszolút számait, akkor tényleg az ellenzéki oldal rendeződik át – mondja podcastunkban Zárug Péter Farkas politológus. Mi volt a furcsasága az elmúlt hónapoknak? Milyen eredmény lenne elgondolkodtató a kormánypártoknak? Sikerül-e Magyar Péternek összegyurcsányoznia Orbán Viktort? A Miskolci Egyetem docensét a választások előtt utolsó HetiVálaszban kampányértékelőre kértük. A műsorvezető Stumpf András és Vörös Szabolcs.
Világpolitikai adást készített júniusra Litkai Gergely. A Zöld Válasz házigazdája a friss podcastban Feledy Botond külpolitikai szakértővel elemzi a Nyugat–Kína-konfliktust a klímacélok és az energiafüggetlenség szempontjából. Kiderül többek között, hogy a Kína Kommunista Párt a birodalmi építkezés közepette fejlődő országnak álcázza magát, ha ez a téma előkerül. Közben a napelem, szélturbina, atomerőmű, chipek – ezek mind a kereskedelmi háború tárgyai, ám ha ezekkel akarjuk csökkenteni a kibocsátásunkat, ma csak Kínától vehetjük meg őket. Ha viszont tőle vesszük, nem lesz saját iparunk és kiszolgáltatottak leszünk a világhatalmi státuszra ácsingózó Kínának. Ez a nyugati politika nagy dilemmája. De miért van különösen rossz helyzetben az EU? Itt a friss Zöld Válasz!
6/3/2024 • 45 minutes, 30 seconds
Így jutottak az oroszok a magyar külügy gépeibe: vendégünk Frész Ferenc kibervédelmi- és Rácz András Oroszország-szakértő
Stratégiai szintű Magyarország sebezhetősége, és a kormányban nincs senki, aki értené a kibertámadások jelentőségét – hangzik el podcastadásunkban, melyet annak nyomán készítettünk, hogy egy kiszivárgott jelentés szerint orosz titkosszolgálatok széles körű támadást hajtottak végre a magyar külügy informatikai hálózata ellen 2021-ben. A HetiVálasz vendége Frész Ferenc kiberbiztonsági szakértő – 2015-ig a Nemzeti Biztonsági Felügyelet kibervédelmi központjának vezetője – és Rácz András Oroszország-szakértő. Műsorvezető: Borbás Barna és Vörös Szabolcs.
5/30/2024 • 57 minutes, 20 seconds
Ő maga eszkalálta a helyzetet – Csáky Pál a Fico-merényletől és összeesküvés-elméletekről
Mi történt május 15-én Nyitrabányán? Miért akarták megölni Robert Fico szlovák kormányfőt és valóban magányos őrült volt-e a tettes? Mik a merénylet politikai következményei? Csáky Pál egykori szlovákiai miniszterelnök-helyettes, a Magyar Koalíció Pártjának korábbi elnöke válaszol. Műsorvezetők: Borbás Barna, Magyari Péter.
5/23/2024 • 39 minutes, 11 seconds
Tények és hazugságok a magyarság őstörténetéről – az új Válasz Offline teljes háttere
Rendet vágunk az őstörténeti vitákban! A héten bemutatott új bookazine-unk a magyar lappiacon talán még soha nem tapasztalt alapossággal járja körbe, hogy kik vagyunk és honnan jövünk. Arról, hogy miért az őstörténet lett a témája ennek a közel 200 oldalas kiadványnak, és hogy a téma gazdagon tárgyalt aktuálpolitikai vetületein túl mitől lett mégis időtlen, vagy reményeink szerint legalábbis időtálló ez a bookazine, a legilletékesebbek, a két szerkesztő, Ablonczy Bálint és Borbás Barna mesélt.
5/16/2024 • 1 hour, 43 seconds
Az általunk ismert ellenzéknek vége van – Hann Endre (Medián) a Magyar Péter-hatásról
A Medián friss méréseiből világosan látszik, hogy ez az EP-választás selejtező lesz, és teljes ellenzéki átrendeződést hoz – mondja podcastunkban Hann Endre, a közvélemény-kutató intézet igazgatója. A szakember szerint nem tartható tovább az az állítás, hogy Magyar Péter pártja nem szív el Fidesz-szavazókat: a Tisza Párt mai potenciális választóinak 13 százaléka a kormánypártoktól jön a Medián szerint. Hann Endre ugyanakkor óvatosságra int a Fidesz „mélypontjával” kapcsolatban: ennyi botrány és ilyen rossz gazdasági helyzet közepette az általuk mért 45 százalék soknak mondható.
5/9/2024 • 55 minutes, 54 seconds
„Ha nem ülünk az asztalnál, minket tálalnak fel” – Ablonczy és Magyari 20 év EU-tagságról
Szerdán volt a magyar EU-tagság huszadik évfordulója. HetiVálasz podcastunkban mérleget vonunk: honnan hová jutottunk 2004. május 1-je óta? Kinek a felelőssége, hogy nem hasznosultak eléggé az uniós pénzek? Mennyire komoly a szuverenisták és a föderalisták harca? El lehet-e foglalni Brüsszelt június 9-én? A mikrofonoknál Ablonczy Bálint, Magyari Péter és Vörös Szabolcs.
5/2/2024 • 52 minutes, 10 seconds
Amerika segítségéről és a (világ)háborúról: Ukrajna megmenekült, de fordulat aligha lesz – vendégünk Jójárt Krisztián
Szombaton a washingtoni képviselőház, szerdára virradóra pedig a szenátus is elfogadta az Kijevnek szánt, 61 milliárd dolláros katonai segélycsomagot. Ezzel újraindulhat a fegyverszállítás Ukrajnába. De pontosan milyen fegyverek? Nincs-e túl késő ehhez? Fordulhat-e a háború menete, és mennyi realitása van a világháborús veszélynek, aminek felemlegetése a magyarországi választási kampányban lassan olyan, mint a levegővétel? Erről szól a HetiVálasz 223. adása; vendégünk Jójárt Krisztián a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukács Intézetének munkatársa, akit – mert épp a Svéd Nemzetvédelmi Egyetemen kutatja az orosz–ukrán háború orosz katonai tapasztalatait – Stockholmból kapcsolunk. A műsorvezető Vörös Szabolcs.
4/25/2024 • 1 hour, 2 minutes, 8 seconds
„A Fideszt Budapesten ma már bárhol le lehet győzni” – vendégünk Visi Piroska és Kovács Gergely
„Tök oké” Kovács Gergelynek, hogy június 9-én a kutyapárt kontójára induljon képviselőjelöltként Visi Piroska, aki mögötte, ám a Momentum és a DK által is támogatott Farkas Csaba előtt futott be a hétvégén zárult hegyvidéki polgármester-jelölti előválasztáson. Podcastunk, a HetiVálasz eheti vendégei a Magyar Kétfarkú Kutya Párt előválasztási győztes elnöke és a hegyvidéki civil ezüstérmes.
4/18/2024 • 48 minutes, 50 seconds
[ZöldVálasz 20.] Társasházban élni ma a demokrácia fekete lyuka, pedig… – A co-housing rejtelmei
Érdektelen vagy egymással együtt élni képtelen tulajok, bizalomhiányos közös képviselők, nehézkes döntéshozatal, lepukkant épületek – az esetek többségében ez a tünetegyüttes jellemzi ma a társasházi létet. A közös képviselők 67 százaléka már profi, a saját ügyek igazgatása helyett a társasház így afféle saját Brüsszellé válik – szervezetté, amelynek érdekhordozói vagyunk, mégis folyamatos harcban állunk vele. Holott a társasház lehetne a városi együttélés optimális módja. Itt jön képbe az úgynevezett co-housing. Hogy pontosan miről is van szó, azt Litkai Gergely Madaras-Horogh Petra építésszel, a CoHousing Budapest Egyesület társelnökével, valamint a Bécsből jelentkező, szintén építész Meszes Mártonnal beszéli át a Zöld Válasz legújabb adásában.
4/15/2024 • 53 minutes, 14 seconds
„A választó nem bünteti a pálfordulásokat” – Ablonczy és Magyari a közép-európai Magyar Péterekről
Babiš, Matovič, Golob, Zelenszkij. Kelet-Közép-Európa bővelkedik a semmiből jött és hamar a csúcsra ért politikusokban. Kevesen értek el ugyanakkor tartós sikereket. Régiós mintázat vagy hazai tünet Magyar Péter feltűnése? Miért nézik el neki NER-es múltját? Hasonlít-e Macronra, ahogy azt magáról állítja? Kell-e konkrétumokat mondani, ha meg akarja győzni a választókat? A HetiVálasz szerkesztőségi adásában Ablonczy Bálint, Magyari Péter és Vörös Szabolcs.
4/11/2024 • 50 minutes, 16 seconds
Magyar Péter-interjú: „Rengeteg polgármester és képviselő fogja otthagyni a Fideszt”
Már politikus, vagy még csak jogász? Tényleg tárgyalt-e állásokról „döbrögikkel”, mielőtt közéleti pályára lépett? Miért távozott a miniszteri posztról Varga Judit? Lett-e hatása az interjúnak, amelyet Hajdú Péternek adott? Hogy gondolkodnak a Fideszben Orbán Viktor oroszbarát fordulatáról? Hogyan akar elindulni a választásokon? Mi lesz a szombati nagygyűlésén? HetiVálasz podcastunkban Magyar Pétert Magyari Péter, Stumpf András és Vörös Szabolcs kérdezi.
4/4/2024 • 1 hour, 19 minutes, 44 seconds
A rossz házasság borzasztó, de csak a hangfelvétel közügy – a Varga Judit–Magyar Péter-drámáról
A nyilvánosságra hozott hangfelvétel után terelés azzal foglalkozni, ki volt a gonosz egy házasságban. A Varga Judit–Magyar Péter-drámában lehet egyszerre szolidárisnak lenni az érzelmileg bántalmazott feleséggel, és igazságot követelni egy közbotrányban – hangzik el podcastunkban. Szerkesztőségi adás Magyari Péterrel, Stumpf Andrással és Borbás Barnával.
3/28/2024 • 47 minutes, 50 seconds
„Árulózni, világforradalmazni a kommunizmus sajátja” – Ablonczy Bálint és Magyari Péter az orbáni világképről
Orbán- és Pressman-beszéd, 25 év NATO-tagság, uniós kilátások, Macron és Ukrajna. Ezekről szól a HetiVálasz podcast e havi szerkesztőségi adása. A stúdióban: Ablonczy Bálint, Magyari Péter és Vörös Szabolcs.
3/21/2024 • 59 minutes, 9 seconds
[ZöldVálasz 19.] Rák, megszűnt nemzőképesség – tényleg jobban tennénk, ha nem használnánk öblítőt
Aki minden fontosat szeretne tudni a minket körülvevő veszélyes vegyianyagokról, elég, ha meghallgatja a Zöld Válasz legújabb adását. Ebben Litkai Gergely először a külső, nagy szennyezők (így az akkugyártók) témáját járja körül a Greenpeace-es Simon Gergellyel, majd a Tudatos Vásárlók Egyesületének szakértőjével, Dénes Júliával beszéli át, milyen veszélyek leselkednek ránk saját háztartásunkban. Az adás utolsó harmadában egy ikerpár, Nagy Antal és Nagy Gábor beszélnek: az ő cégük ökomegoldást kínál a fenti gondokra. S a gondok lehetnek nagyok: kiderül például, hogy a bolti öblítők konkrétan mérgek, amelyek folyamatosan érintkeznek a testünkkel. Zöld Válasz a veszélyes anyagokról – és anyagokra.
3/18/2024 • 1 hour, 47 minutes, 58 seconds
Az egyetem lényege nem a GDP emelése, hanem az értelmiség képzése. Pont ez került veszélybe – vendégünk Gregor Anikó szociol ógus
Az ELTE dolgozói megelégelték, hogy többet keres egy gyakornok, mint egy adjunktus, ezért február 19-én nyílt levelet írtak a fenntartónak, amelyben azonnali béremelést követeltek. Kezdeményezésükhöz azóta a Budapesti Műszaki Egyetem és a Zeneakadémia dolgozói is csatlakoztak. Hogy áll az aláírásgyűjtés, mit remélnek tőle, és mihez kezdenek, ha nem bizonyul elég erős nyomásgyakorlásnak? Erről beszél műsorunkban az ELTE Társadalomtudományi Karának docense, Gregor Anikó.
3/14/2024 • 58 minutes, 42 seconds
Fizetős magániskola állami milliárdokból – a Tamásival kezdődne a modellváltás a közoktatásban? Vendégünk Pócs Péter
Február végéig hatvan fenntartóváltási kérelem érkezett a Belügyminisztériumhoz, amiből arra lehet következtetni, hogy a közoktatási intézményeknél is a felsőoktatási modellváltáshoz hasonló folyamat indulhat el. A Tamási Áron Általános Iskola, Gimnázium és Német Nemzetiségi Gimnázium diákjai és szüleik a múlt hét végén szembesültek azzal, hogy a Gábor Dénes Egyetem rapid eljárásban fenntartása alá készül venni és fizetős magánintézménnyé alakítaná az iskolát. A szülők tiltakoznak, az önkormányzat mellettük áll, de a végső döntést a tankerület által felterjesztett ajánlatra a miniszter hozza meg, hacsak az egyetem május vége előtt vissza nem lép. A Tamásiba járó diákok szüleinek álláspontját mai adásunkban Pócs Péter képzőművész ismerteti, akinek szintén az iskolába jár a gyereke.
3/7/2024 • 40 minutes, 17 seconds
NATO-szakértő svédekről, Gripenekről, geopolitikáról – vendégünk Siklósi Péter
Mi van a svédekkel kötött deal mögött? Mennyi esély van a NATO–Oroszország háborúra? Mi az a „medvesárkány” és miért félelmetes? Ki tankol most az oroszoknál? Vendégünk Siklósi Péter biztonságpolitikai szakértő, korábbi védelempolitikáért és védelmi tervezésért felelős helyettes államtitkár.
2/29/2024 • 49 minutes, 46 seconds
Vendégünk Gyarmathy Éva klinikai és neveléslélektani szakpszichológus
Idén több mint 72 ezer tanulót és családját tartja stresszben a középiskolai felvételi. Gyarmathy Éva klinikai és neveléslélektani szakpszichológussal, a Magyarországi Diszlexia Központ és az SNI tehetségeket segítő tanács megalapítójával arra keressük a választ, miért vált ki ilyen szélsőséges indulatokat a felvételi rendszer. Műsorvezető: Sashegyi Zsófia.
2/22/2024 • 1 hour, 3 minutes, 1 second
A lemondástól a Tiborcz-ügyig: Bódis András és Stumpf András a magyar politika határköveiről
Mit üzen az országnak Balog Zoltán le nem mondása? Miért neki hitt Novák Katalin, nem a bírósági ítéleteknek? Mekkora kockázat Magyar Péter? Mi értelme időről időre Tiborcz István üzleti ügyeiről írni, ha látszólag nincs következménye? HetiVálasz podcastunk szerkesztőségi adásunkban ezekről is beszél Bódis András, Stumpf András és Vörös Szabolcs.
2/15/2024 • 54 minutes, 33 seconds
„Ez a Gábor Zsazsa-i súly” – Ablonczy Bálint és Magyari Péter Orbán Viktor brüsszeli szerepléséről
Újra jelentkezik szerkesztőségi hármasunk, hogy megbeszélje az elmúlt hetek legfontosabb világpolitikai – benne Magyarországot érintő – fejleményeit. Mivégre volt Orbán Viktor vétófenyegetése az ukrán támogatás ügyében? Elért-e vele valamit? Mi dolga az európai tüntető gazdákkal? Hogyan kell értelmezni a magyar kormánynak a svéd NATO-csatlakozással kapcsolatos viselkedését? Mi a helyzet Ukrajnában? HetiVálasz podcastunkban ezekről is beszélget Ablonczy Bálint, Magyari Péter és Vörös Szabolcs.
2/8/2024 • 57 minutes, 43 seconds
[ZöldVálasz 18] Hogyan nem fogunk belefulladni a szemétbe? Merza Péter (Humusz) és Ferenczi Attila (Recobin) válaszol
Január elsejétől működnek a visszaváltó automaták, nyáron már a Mol lesz felelős a hulladékgazdálkodás nagy részéért. Fontos változások vannak tehát a területen, ideje hát beszélni a hulladékról. Pontosabban a szemétről. Litkai Gergely vendégei a ZöldVálaszban ezúttal: Merza Péter, a Humusz Szövetség (régebbi nevén: Hulladék Munkaszövetség) alelnöke, valamint Ferenczi Attila Maxim, a szelekítv hulladékgyűjtés piacán szolgáltatásokat nyújtó Recobin Kft. alapítója.
2/5/2024 • 1 hour, 17 minutes, 57 seconds
Terv született az Alföld vizeinek megmentésére – vendégünk Timár Gábor geofizikus
Komplett diagnózissal és cselekvési tervvel állt elő kutatók egy csoportja arról, hogyan lehetne elkerülni, hogy a 2022-eshez hasonló aszályok tegyék tönkre az Alföldet, annak is kiemelten a Tiszántúli részét. Az „Egy lépés a sebezhetőségtől a rezilienciáig: az Alföld táji víztároló képességének helyreállítása” című, frissen megjelent tudományos cikk társszerzőjét, Timár Gábor geofizikust kérdezzük. Milyen volt az Alföld 2-300 évvel ezelőtt? Hogyan befolyásolta az ember a folyószabályozással, és mi kellene ahhoz, hogy újra legyenek kiadós nyári zivatarok? Műsorvezető: Borbás Barna, Zsuppán András.
2/1/2024 • 46 minutes, 38 seconds
Miért bukott el a magyar politika Európában? Romsics Gergely történész az összeomlás és útkeresés tapasztalatáról
A külpolitikai elit sok esetben szűklátókörű és indokolhatatlanul optimista volt, de a történelmi Magyarországot egy hibátlan kurzus sem tudta volna megmenteni – mondja podcastunkban Romsics Gergely. A Hun-Ren Bölcsészettudományi Kutatóközpont munkatársa óriási történészi vállalkozás végére ért: Összeomlás és útkeresés című új könyvében az I. világháború végétől Trianonig mutatja be és értékeli a magyar külpolitikai gondolkodást. Podcastunkból kiderül: az oroszok fellé húzás abszolút idegen a magyar hagyományoktól, és mindig válságjelenségként jön elő. Milyen előzményei vannak a mai magyar külpolitikának? Milyen hibákat követünk el újra és újra? Ezekre a kérdésekre is választ keresünk. Műsorvezetők: Ablonczy Bálint, Borbás Barna.
1/25/2024 • 1 hour, 6 minutes, 11 seconds
Új vasfüggöny ereszkedik Kelet-Európára – hadtudósok a háborús esélyekről
Lassan 700 napja tart az orosz–ukrán háború teljesléptékű szakasza, ám áttörést nagyon rég nem ért el egyik fél sem. Az 1000 kilométeres frontszakaszon focipályányi méretű területekért mennek a rohamok, borzasztó veszteségek mellett. Pontosan hogyan képzeljük az állóháborút? Melyik félnek mire lenne szüksége, és miből fogyhat ki? Tényleg átvették-e az oroszok a kezdeményezést? HetiVálasz podcastunkban ezekre is válaszol Csiki Varga Tamás, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Stratégiai Védelmi Kutatóintézetének tudományos főmunkatársa, illetve Takács Márk százados, az NKE tanársegédje.
1/18/2024 • 58 minutes, 3 seconds
A magyar államnak nincs érvényes gazdálkodási terve 2024-re – gazdasági előrejelzés Madár Istvánnal
Alig vesztett a népszerűségéből a kormány a tavalyi recessziós, magas inflációs évben, ezért érezheti felhatalmazva magát, hogy borítsa a költségvetést és elengedje a hiányt – mondja podcastunkban Madár István közgazdász. A Portfolio elemzője szerint „az egyes költségvetési sorokba írt kiadási és bevételi tételek véletlenszerűen találkoznak a valósággal”, és egyetlen cél a növekedés beindítása. Ez akkor lehet sikeres, ha semmilyen váratlan esemény vagy sokk nem következik 2024-ben. Makrogazdasági előrejelző podcast. Műsorvezető: Borbás Barna, Laky Zoltán.
1/11/2024 • 58 minutes, 21 seconds
[ZöldVálasz 17] Tőzsdeguru és bivalytenyésztő, aki szerint a természet is kapitalista: Szabó Lászlót Litkai Gergely kérdezi
„Harminc éve foglalkozom gazdasággal, globális makroökonómiával, és amikor elkezdtem állatokat tenyészteni, rájöttem, hogy a gazdaság és a természetközeli mezőgazdaság törvényei szinte ugyanazok” – mondja a Zöld Válasz című podcastsorozatunkban Szabó László. Aki nemcsak tőzsdeguru, a HOLD Alapkezelő társalapítója, hanem bivalytenyésztő Zalából, a regeneratív gazdálkodás szószólója. Szabó László a Pogátsa Zoltánnal készült adás után kereste meg Litkai Gergelyt, hogy megfogalmazná a kapitalizmusellenes zöld gondolat kritikáját.
1/8/2024 • 1 hour, 35 minutes, 34 seconds
„Az orbáni külpolitika legfontosabb éve lesz” – Ablonczy és Magyari 2024 geopolitikai évindítójában
Milyen évünk lesz 2024-ben? A közelünkben folyik két háború, miközben a fél világ választ. Ezek közül hármat – az oroszországi, az európai és az amerikai választást – vizsgálva igyekszünk felvázolni a világpolitika idei kontúrjait. Olykor magyar szempontból. A HetiVálasz 207. adásában Ablonczy Bálint, Magyari Péter és Vörös Szabolcs.