Winamp Logo
Finansowe Sensacje Tygodnia Cover
Finansowe Sensacje Tygodnia Profile

Finansowe Sensacje Tygodnia

Polish, Financial News, 1 season, 323 episodes, 1 day, 2 hours, 22 minutes
About
Podcast "Subiektywnie o finansach". Najciekawsze informacje dla twojego portfela, interwencje w twoich sprawach, porady, rozmowy o pieniądzach
Episode Artwork

FST (235): Wymarzony moment na inwestowanie w fundusze obligacji? Prognozuje Paweł Mizerski

Ten moment, gdy już wiadomo, że stopy procentowe spadną, ale jeszcze nikt nie jest pewny o ile i jak długo będą spadały - podobno to najlepszy czas, by inwestować pieniądze w fundusze obligacji. Czy właśnie jesteśmy w takim momencie? Które fundusze mogą na tym najwięcej zarobić? Ile pieniędzy będzie do wzięcia? Jak długo będzie trwał dobry czas (o ile nadejdzie)? Jakie jest ryzyko? Na te pytania odpowiadamy wspólnie z Pawłem Mizerskim z UNIQA TFI w "Finansowych Sensacjach Tygodnia"
10/23/202449 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

FST (234): Czy Niemcom grozi gospodarcza katastrofa? Prognozuje Sebastian Płóciennik

Jaka przyszłość czeka Niemcy, naszego największego partnera handlowego? Czy niemiecka gospodarka rozpadnie się jak domek z kart? A może po raz kolejny pokaże, że jest zbyt potężnym organizmem, by dać się pokonać? Jak Polska powinna ustawiać się w stosunku do niemieckich kłopotów? Kibicować naszym sąsiadom, czy próbować - tam gdzie mamy takie możliwości - wciskać nogi między drzwi? Gościem "Finansowych Sensacji Tygodnia" jest Sebastian Płóciennik, szef Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej i wykładowca Uczelni Vistula. Co z tymi Niemcami? Zapraszamy do posłuchania!
10/16/202458 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

FST (233): Koniec hossy w branży IT. Gdzie dziś szukać pracy i pieniędzy? Opowiada Michał Zabielski

W tym odcinku "Finansowych Sensacji Tygodnia" rozmawiamy o rynku pracy w IT. Ostatnio dużo się mówi o kryzysie w tej branży: programiści są mniej potrzebni, a do tego ich rolę przejmie w jakiejś części sztuczna inteligencja. W Polsce sytuacja jest jeszcze gorsza, bo stanęło wiele projektów IT w firmach. Jak dziś wygląda rynek pracy dla informatyków i programistów? Jak zmieniły się zarobki? Jakie są perspektywy dla tego zawodu? Czy iść w tym kierunku, czy warto dziś planować pracę w IT? Gościem "Finansowych Sensacji Tygodnia" jest Michał Zabielski, który prowadzi niewielki software house i szczerze opowiada co w tej branży piszczy. Zapraszamy do posłuchania! Rozmawia Maciej Danielewicz.
10/9/202443 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

FST (232): Czy piłkarze muszą tyle zarabiać? Pieniędzy w sporcie za mało czy za dużo? Gość: Robert Korzeniowski

Dlaczego mamy taki problem z sukcesami w sportach zespołowych? Co powinniśmy zrobić, by seryjnie wypuszczać w świat medalistów olimpijskich? Ile lekcji wf powinno być w polskich szkołach? I czy piłkarze powinni tyle zarabiać? Czy Polska powinna rzucać się na organizację letnich igrzysk olimpijskich? O tym wszystkim Maciej Danielewicz rozmawia z Robertem Korzeniowskim, byłym olimpijczykiem, czterokrotnym złotym medalistą w chodzie sportowym (oraz kilkukrotnym mistrzem Europy i świata), a obecnie biznesmenem działającym m.in. w branży sportowej. A także propagatorem lekkiej atletyki.
10/2/202449 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Dostępne Finanse (7): Jak tworzyć dostępne aplikacje dla milionów? Nasz gość: Iwona Szymańska z BLIK

Jak budować cyfrowe płatności, by spełniały zasady dostępności? Zwłaszcza, gdy chodzi o aplikację, która jest tak popularna, że musi być dostępna dla wszystkich Polaków, niezależnie od ich potrzeb i możliwości? W cyklu "Dostępne Finanse" Maciej Jaszczuk i Claudia Wensierska rozmawiają z Iwoną Szymańską, Lead product designerką w Polskim Standardzie Płatności, spółce, która jest operatorem systemu BLIK. Korzysta z niego 16 mln klientów w Polsce. Jak BLIK tworzy cyfrowe płatności, by spełniać zasady dostępności?
9/30/202442 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

FST (231): Nie zabijajmy fundacji rodzinnych. Niesprawiedliwy podatek od dochodu. Prof. Adam Mariański

W 231. odcinku "Finansowych Sensacji Tygodnia" gościem Macieja Samcika jest prof. Adam Mariański, szef i twórca Mariański Group. To kancelaria zajmująca się doradztwem podatkowym i strategicznym, pomocą w zarządzaniu majątkiem zamożnych Polaków oraz doradztwem w tworzeniu fundacji rodzinnych. I właśnie od fundacji rodzinnych zaczęliśmy naszą rozmowę. Ministerstwo Finansów uważa, że duża część z nich powstała tylko po to, żeby optymalizować podatki. I chce ograniczyć ich przywileje. Czy to dobry pomysł? Drugim tematem naszej rozmowy są podatki. Jak należałoby zmienić system podatkowy w Polsce, żeby było sprawiedliwie? I jak zreformować PIT - najbardziej "nierówny" podatek?
9/25/202440 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

FST (230): Skąd rząd weźmie 300 mld zł? Od nas? Gość: Michał Dybuła, główny ekonomista BNP Paribas Bank Polska

230. odcinek podcastu "Finansowe Sensacje Tygodnia" zacząłem od pytania z grubej rury: czy Polska może zbankrutować? Czy my już jesteśmy w jakimś ciemnym zaułku? W ciągu kilku tygodni się okaże którą ścieżką redukcji dziury budżetowej będziemy szli. Ale na pewno będziemy musieli więcej pożyczać. Po jakiej cenie? Co się będzie działo na świecie z ceną pieniądza, jak się będą zmieniały stopy procentowe? Kiedy spadną stopy procentowe w Polsce i jak bardzo? Czy budżet daje już znać czym się będą różniły rządy nowej koalicji od poprzedników? O tym wszystkim Maciej Samcik rozmawia z Michałem Dybułą, głównym ekonomistą BNP Paribas Bank Polska
9/18/202445 minutes
Episode Artwork

FST (229): Bardzo dziwny odcinek. Mediatorka rodzinna Natalia Tur rozmawia z Samcikiem

W tym odcinku "Finansowych Sensacji Tygodnia" wszystko stanęło na głowie. Zamiast Samcik rozmawiać z Samcikiem rozmawiają. A konkretnie Natalia Tur, edukatorka i mediatorka rodzinna rozmawia z Maciejem Samcikiem o... pieniądzach. Bo nie tylko pieniądze w rodzinie są ważne, ale też rozmawianie o pieniądzach. Bez tego nie nauczymy naszych dzieci oszczędności i oszczędzania. A jak nasze dzieci nie nauczą się oszczędzania za młodu, to będą musiały się uczyć za dorosłości. Czyli wtedy, kiedy my się uczyliśmy, co - jak wiemy - jest bolesne. Jak ograniczyć ból? Zapraszamy do posłuchania!
9/11/202439 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

FST (228): Co zamiast dopłacania do kredytów? Gość: Mikołaj Paja z "Miasto Jest Nasze"

Jakiś czas temu gościliśmy w podkaście Marka Wielgo, który przekonywał, że programy tanich kredytów hipotecznych są potrzebne i konieczne. Dziś rozmawiam z Mikołajem Pają, który - w ramach stowarzyszenia "Miasto Jest Nasze" - jest radykalnym przeciwnikiem dotowania kredytów na mieszkania. Jak w takim razie rozwiązać problem braku mieszkań? I czy te alternatywne rozwiązania nie są bujaniem w obłokach? Dziś w "Finansowych Sensacjach Tygodnia" poważna rozmowa o problemie, którego w Polsce nie udało się rozwiązań od ponad 30 lat. Zapraszam do posłuchania!
9/4/202436 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

FST (227): Kiedy tańsze kredyty? Jak bardzo może wzrosnąć dług Polski? Nasz gość: dr Jarosław Janecki

Na jakie wydatki społeczne i rozwojowe pozwoli budżet na 2025 r.? Czy czeka nas zaciskać pasa? Jak bardzo wzrośnie dług i deficyt budżetowy? Czy na kieszeń polskiego konsumenta wpłyną zapowiadane już niedługo obniżki stóp w USA? Jak bardzo osłabi się dolar i jak umocni się złoty? Kiedy wreszcie będziemy mieli w Polsce tańsze kredyty mieszkaniowe, konsumpcyjne czy dla firm? Czy i kiedy możliwy jest powrót do tak niskiego oprocentowania kredytów, jak było to 3-4 lata temu? Jaki związek mają zmiany w światowej gospodarce i demografia w Polsce z oprocentowaniem kredytów w naszych bankach? Naszym gościem w nowym odcinku "Finansowych Sensacji Tygodnia" jest dr Jarosław Janecki, przewodniczący Towarzystwa Ekonomistów Polskich i wykładowca SGH. Zapraszam do posłuchania, rozmowę prowadził Maciej Danielewicz
8/28/202437 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Dostępne Finanse (6): Jak zapewnić dostępność w płatnościach bezgotówkowych?

W ramach akcji "Dostępne finanse" opisywaliśmy już wymagania, które na usługodawców – w tym banki i operatorów płatności – nakładają nowe przepisy. Jak je wypełnić? Specjaliści od projektowania cyfrowych narzędzi, aplikacji i stron dzielą się swoimi rozwiązaniami, które wdrożyli w BLIKu, Banku Millennium i BNP Paribas Bank Polska. Dostępność w płatnościach bezgotówkowych to obowiązek, a jej zapewnienie to żmudny proces, ale korzystając z doświadczeń innych, można istotnie ułatwić pracę projektantom i programistom. Jak zapewnić postrzegalność i kompatybilność usług bankowych? Co zrobić, by można było po stronie czy aplikacji nawigować za pomocą czytnika ekranu?
8/25/202413 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

FST (226): Czy czas przesunąć szkolne wakacje na... jesień?

Ten odcinek "Finansowych Sensacji Tygodnia" jest wyjątkowo wakacyjny. Poruszam w nim wyłącznie tematy ważne dla Waszego... dobrostanu urlopowego. A więc jest o firmach, które Was wożą na wakacje oraz o tych, które Was kwaterują. Jest też o pomyśle na nowy termin wakacji, o fatalnym wypadku za granicą, o ciekawym pomyśle hoteli związanym z jedzeniem i jeszcze kilka wakacyjnych historyjek. Zapraszam do posłuchania!
8/21/202429 minutes
Episode Artwork

FST (225): Czy czas podwyższyć podatki? Jak zalepić dziurę na rynku pracy? Analizuje Piotr Arak

Czy będzie światowa recesja i czy niemiecka gospodarka może się rozsypać bez taniej energii ze Wschodu? Czy na giełdach widać pęknięcie bańki sztucznej inteligencji czy tylko urealnienie wycen? Czy będziemy musieli podwyższać podatki (i czy dobrze byłoby to zrobić) w związku z unijną procedurą nadmiernego deficytu? Co zrobić, żeby dłużej pracować, skoro wyborcy nie chcą podwyższenia wieku emerytalnego? Skąd wziąć ludzi do pracy? Naszym gościem w tym odcinku podcastu "Finansowe Sensacje Tygodnia" jest Piotr Arak, główny ekonomista VeloBanku, a wcześniej szef Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
8/14/202453 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Dostępne Finanse (5): Jak dobrze projektować cyfrowe usługi?

Jak projektować cyfrowe usługi tak, by były one dostępne dla osób ze specjalnymi potrzebami? W ramach akcji edukacyjnej i społecznej "Dostępne Finanse" Maciej Jaszczuk rozmawia z Claudią Wensierską, product designerką i z Piotrem Wieczorkiem, starszym menedżerem ds. user experience w BNP Paribas Bank Polska
8/9/202436 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Dostępne Finanse (4): Rzecznik Finansowy zapowiada kodeks dobrych praktyk

Przepisy o dostępności usług finansowych - wchodzące w życie w połowie przyszłego roku - operują dość nieprecyzyjnymi pojęciami. Banki i inne firmy finansowe nie będą jednak musiały działać po omacku. Państwowe instytucje, które są odpowiedzialne za nadzór nad dostępnością usług finansowych planują opracować zestawy dobrych praktyk. Michał Sas, dyrektor w Biurze Rzecznika Finansowego zdradza, kiedy mogą one powstać i jak chce wspierać nadzorowane firmy, zanim jeszcze przepisy zaczną obowiązywać
8/7/202436 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

FST (224): Praca 50-latka mniej warta. Co się dzieje? Dobra zmiana w ogłoszeniach nieruchomościowych

W tym odcinku podcastu "Finansowe Sensacje Tygodnia" rozmawiamy o trzech tematach istotnych dla naszych portfeli. Pierwszy to dobra zmiana w ogłoszeniach nieruchomościowych. Na czym polega? Większość z nich dała ostatnio ciekawy sygnał. Drugi temat to zaskakująca zmiana na rynku pracy. Ludzie, którzy jeszcze 20 lat temu byli najbardziej szanowanymi i najlepiej wynagradzanymi fachowcami - czyli 50-latkowie - ostatnio stracili przewagę na rynku pracy. Co się dzieje? A trzeci temat to renta wdowia, która w przyszłym roku zacznie obowiązywać. Czy to sprawiedliwe? Do wysłuchania podcastu zapraszają Maciej Samcik i Maciej Jaszczuk
7/31/202445 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

FST (223): Tematyczne karty płatnicze. Zniżka do kina i na korty

W tym odcinku podcastu "Finansowe Sensacje Tygodnia" przyglądamy się tematycznym kartom płatniczym. Jeśli lubisz grać w tenisa (albo oglądać go w telewizji) to możesz dostać zniżkę na korty i darmowy streaming. Jeśli jesteś kinomaniakiem, to możesz zgarnąć 20% zniżki na seans w kinie. Komu to się opłaca? O to pytam Izabelę Bagłaj, która w BNP Paribas Bank Polska odpowiada za rozwój tematycznych kart płatniczych. Co bank ma w zamian za to, że oferuje klientom zniżki na korty i do kina?
7/26/202421 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

FST (222): W jakiej kondycji jest budżet państwa? Ludwik Kotecki o polskiej gospodarce

W jakiej kondycji jest budżet państwa? Czy stać nas na większe wydatki (m.in. na zbrojenia i transformację energetyczną) bez konieczności podwyższania podatków? Co może oznaczać dla naszych kieszeni wprowadzenie procedury nadmiernego deficytu przez Unię Europejską? Jakie są szanse na przyspieszenie wzrostu gospodarczego? W jakiej kondycji są polskie firmy? Zapraszamy do posłuchania rozmowy Macieja Danielewicza z Ludwikiem Koteckim z Rady Polityki Pieniężnej
7/24/20241 hour, 5 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Dostępne Finanse (3): Burza mózgów w sprawie dostępności. Co uradziliśmy na warsztacie?

W ramach akcji "Dostępne finanse" pod egidą "Subiektywnie o Finansach" oraz Homodigital.pl odbyły się warsztaty, w których wzięły udział organizacje finansisów (Związek Banków Polskich, Polska Izba Ubezpieczeń), instytucje finansowe (Bank Millennium, BNP Paribas Bank Polska, Euronet, Polski Standard Płatności), organizacje zrzeszające osoby z niepełnosprawnościami (Polski Związek Niewidomych, Polski Związek Głuchych), Polski Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Rzecznik Finansowy. To była szczera wymiana poglądów i burza mózgów, podczas której padło niemało pomysłów na to, by finanse były bardziej dostępne. Zapraszam do wysłuchania dźwiękowej wersji artykułu na ten temat!
7/22/202416 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

FST (221): Cyberniebezpieczeństwa na wakacjach. Czy trzeba się bać hotelowego wifi?

Wakacje to czas, w którym czyhają na nas specyficzne cyberniebezpieczeństwa. Jak kupować bilety na pociąg, samolot lub za hotel, żeby nie dać się okraść? Jakie niebezpieczeństwa czyhają na nas w hotelowych i publicznych sieciach wifi? Jak bezpiecznie korzystać z internetu na wakacjach? Te pytania zadajemy gościniom kolejnego podcastu "Finansowe Sensacje Tygodnia" - a są nimi Julia Lisowska-Wenta (senior security analyst z zespołu ds. przeciwdziałania przestępczości) oraz Karolina Czwarno-Kos (leading security officer pionu bezpieczeństwa) z BNP Paribas Bank Polska. Zapraszamy do posłuchania! Ta wiedza może się przydać, nie tylko na wakacjach.
7/18/202444 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

FST (220): Jaka przyszłość Wielkiej Brytanii i funta? Prognozuje Przemysław Biskup

W Wielkiej Brytanii władzę przejmuje Partia Pracy. Po kilkunastu latach rządów Konserwatystów będzie musiała pokazać "dobrą zmianę". Co rządy lewicy w Londynie oznaczają dla brytyjskiej gospodarki? Jakie będą konsekwencje dla partnerów handlowych Wielkiej Brytanii? Co będzie z funtem brytyjskim, który jest ważną walutą dla wielu Polaków pracujących na Wyspach i ich rodzin w kraju? O tym Przemysław Biskup i Maciej Danielewicz w podkaście "Finansowe Sensacje Tygodnia"
7/17/202450 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

FST (219): Gotówka na zagranicznych wakacjach? Zdradzamy sekrety kantorów

Jeśli wyjeżdżasz na zagraniczne wakacje, to zapewne przed wyjazdem odwiedzisz kantor. W najnowszym odcinku "Finansowych Sensacji Tygodnia" rozmawiamy z Aleksandrem Pawlakiem, właścicielem kantorów o tym, kiedy i gdzie wymieniać waluty, jak to robić, jak bezpiecznie przewozić pieniądze oraz czy wyjeżdżając do egzotycznego kraju zabrać tam dolary (i wymieniać je na miejscu), czy lokalną walutę kupioną w kraju. I jak korzystać z bankomatów za granicą, żeby się nie naciąć. Oraz czy da się zwrócić kantorowi nie wykorzystane na wakacjach pieniądze. Zapraszamy do posłuchania!
7/10/202432 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

FST (218): Czy zaczęła się korekta cen mieszkań? Będzie 6-dniowy tydzień pracy!

W kolejnym odcinku "Finansowych Sensacji Tygodnia" w składzie 3M (Maciek Jaszczuk, Maciek Danielewicz i Maciek Samcik) analizujemy sytuację na rynku nieruchomości. Czy rzeczywiście to możliwe, że zaliczy on twardą korektę? A może ona już trwa? I co na to deweloperzy? Czy są w stanie ją zablokować? Drugim tematem podcastu jest jazda pod prąd na rynku pracy, czyli... wydłużanie tygodnia zamiast jego skracania. Takie pomysły są realizowane właśnie na południu Europy. Skoro ludzie chcą więcej zarabiać, a jednocześnie brakuje rąk do pracy, to może niech... pracują więcej? Czy ten trend dotrze i do nas? Zapraszamy do posłuchania!
7/3/202439 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Dostępne Finanse (2): Jak banki mogą dostosować ofertę do potrzeb osób z niepełnosprawnościami?

W kolejnym odcinku cyklu edukacyjnego "Dostępne Finanse", gościnią jest Magdalena Trzynadlowska, dyrektorka departamentu zrównoważonego rozwoju w Banku Millennium. Jak ten bank dostosowuje swoją ofertę do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i jak stara się poprawiać swój wpływ na otoczenie? Rozmowę prowadzi Krzysztof Kurek, zapraszamy!
6/28/202417 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

FST (217): Czy złoto jest już za drogie? Od czego będzie zależeć w przyszłości jego cena?

Jeszcze do niedawna nikomu by się nie śniło, że uncja złota będzie warta 2400 dolarów i prawie 10 000 zł. Zwłaszcza przy tak wysokich stopach procentowych i sowitych zyskach, które można uzyskać z bezpiecznych obligacji. Czy te uwarunkowania mogą się wkrótce zmienić? Na korzyść czy na niekorzyść złota? Od czego będzie w najbliższej przyszłości zależała wycena kruszcu? Zapraszają Maciej Samcik oraz Rafał Grzeszyk, zarządzający funduszami w TFI UNIQA.
6/26/202433 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

SDS (73): Pięć pułapek, które zastawią na Ciebie banki za granicą

Turysta to zwykle najlepszy klient. Pieniędzy nie liczy (bo na wakacjach króluje przecież wyuzdana konsumpcja), nie zna lokalnych uwarunkowań (a więc łatwiej mu wmówić, że normalne jest coś, co nie jest normalne), często nie zna lokalnego języka (więc jeśli się awanturuje, to można udawać, że się go nie rozumie). Dlatego jest idealnym celem różnych nieetycznych i kosztownych procedur. Jak nie stać się źródłem zysku dla zagranicznych instytucji finansowych?
6/23/202410 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

FST (216): Strajkujące bankomaty, znikające taksówki i (za) wysoka pensja minimalna

W najnowszym odcinku podcastu "Finansowe Sensacje Tygodnia" o trzech ważnych wydarzeniach dotyczących naszych portfeli. O bankomatach, które "zastrajkowały" i wypłacały mniej pieniędzy, niż zwykle, o "znikających" z powodu nowego prawa taksówkach, a także o tym, że już w przyszłym roku najniższa pensja osiągnie... 3500 zł na rękę. Czy w tym szaleństwie jest metoda? Zaprasza Maciej Samcik
6/19/202423 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

FST (215): Jaka karta najlepsza na wakacje? I jakie może mieć "dodatki"?

W 215. odcinku podcastu "Finansowe Sensacje Tygodnia" spotkanie z ekspertem od kart płatniczych na wakacjach. Jan Szcząchor, chapter leader kart debetowych i rozwoju sprzedaży w BNP Paribas Bank Polska opowiada czym różnią się między sobą karty debetowe, gdy używamy ich za granicą oraz jakie mogą mieć "przypięte" usługi dodatkowe, o których istnieniu czasem nawet nie wiemy. Jakie pułapki mogą nas spotkać, gdy płacimy rachunki za granicą oraz jak ich uniknąć? Przed jakimi pułapkami może nas uchronić nasz bank? Do słuchania zaprasza Maciej Samcik
6/12/202436 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

FST (214): Jak przygotować pieniądze na wypadek wojny? I czy warto zastrzec PESEL?

W najnowszym odcinku podcastu "Finansowe Sensacje Tygodnia" o tym jak przygotować pieniądze na wypadek wojny. Nawet jeśli nie wierzymy na poważnie w czarne scenariusze, warto tak lokować oszczędności, żeby były gotowe na każdą okoliczność. Poza tym w podkaście o zastrzeganiu numeru PESEL - czy warto to zrobić i jakie mogą być skutki uboczne - oraz o... nadopiekuńczości Komisji Nadzoru Finansowego. Po słuchania zaprasza Maciej Samcik
6/5/202446 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

FST (213) Kooperatywy spożywcze – sposób na biznes i życie

Działają od ponad dekady w całej Polsce w fundacjach, spółdzielniach lub grupach nieformalnych. Ekologia, zdrowa żywność, współpraca z lokalnymi rolnikami wpisana jest w ich DNA. Czym są kooperatywy spożywcze, jak działają, jak stać się ich członkiem i jak założyć własną kooperatywę? O tym opowiadają Adela Gąsiorowska i Marta Skotnicka z warszawskiej Kooperatywy Spożywczej „Dobrze”. Zaprasza Maciej Bednarek
5/29/202433 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

FST (212) Czy Polska może stać się bankomatową pustynią?

W 212. odcinku podcastu „Finansowe Sensacje Tygodnia” rozmawiamy o dostępie Polaków do gotówki. W ostatnich latach banki podniosły opłaty za operacje gotówkowe w oddziałach. Naturalnym miejscem wypłat i wpłat gotówki są bankomaty, ale ich operatorzy nie mają łatwego życia. Od każdej operacji otrzymują od 1,2 do 1,45 zł, co tylko w części pokrywa koszt utrzymania bankomatów. Co ważne, wysokość tej opłaty nie zmieniła się od ponad 14 lat! Czy Polska może stać się bankomatową pustynią, a Polacy będą mieć problemy z dostępem do gotówki? Gościem podcastu jest Dariusz Marcjasz, dyrektor generalny Euronet Polska. Zaprasza Maciej Samcik
5/22/202453 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Dostępne Finanse (1): Usługi finansowe wreszcie będą dla każdego?

Z jednej strony nadchodzące unijne regulacje, z drugiej - rosnąca liczba usług finansowych oferowanych wyłącznie zdalnie, samoobsługowo, a z trzeciej - rosnąca w społeczeństwie liczba osób wymagających wsparcia lub finansowo wykluczonych. To główne powody zwiastujące niemałą rewolucję w bankach i innych firmach finansowych. Będą musiały tak zmienić swoje usługi, żeby były one dostępne i bezpieczne dla wszystkich: także osób z niepełnosprawnościami i seniorów. Zmian w produktach i procedurach będzie dużo i będą głębokie. Będziemy o nich opowiadać w ramach akcji edukacyjnej "Dostępne Finanse"
5/15/20249 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

FST (211): Czy rząd wycofa się z programu tanich kredytów, a Adam Glapiński zrobi nam „nowy WIBOR”?

W 211. odcinku podcastu „Finansowe Sensacje Tygodnia” zastanawiamy się, jak potencjalne wycofanie się rządu z zapowiadanego programu tanich kredytów może wpłynąć na rynek i ceny nieruchomości. Rozmawiamy o tym, czy banki spółdzielcze mogą być rajem dla fanów gotówki. Analizujemy propozycję Adama Glapińskiego, który oświadczył niedawno, że jego analitycy przygotują „nowy WIBOR”. A na koniec przyglądamy się rosnącym cenom srebra. Dlaczego drożeje i czy na tym kruszcu da się zarobić? Zapraszają: Maciej Samcik, Maciej Danielewicz, Maciej Jaszczuk i Maciej Bednarek
5/15/202459 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

FST (199) Czy wkrótce samoloty polecą na wodór? Sztuczna inteligencja zabierze pracę profesorom?

Jaką energię będziemy konsumować w niedalekiej przyszłości? Czy tym paliwem może stać się wodór? W którym punkcie transformacji energetycznej tak naprawdę jesteśmy i na jakim etapie prac nad ekopaliwami pojawia się największa luka finansowa? Czy sztuczna inteligencja będzie wrogiem czy sprzymierzeńcem innowacji? I jak dziś kształcić przyszłe kadry inżynierskie (i nie tylko)? Sztuczna inteligencja zdegraduje tradycyjne nauczanie na politechnikach i uniwersytetach? Na te pytania odpowiada prof. Jarosław Sęp, prorektor ds. rozwoju Politechniki Rzeszowskiej oraz prezes Podkarpackiej Doliny Wodorowej w rozmowie z Maciejem Samcikiem.
2/21/202450 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

FST (104): Czy fundusze inwestycyjne uratują nas przed inflacją? Nasz gość: Michał Duniec

W tym odcinku podcastu "Finansowe sensacje tygodnia" rozmawiamy z Michałem Duńcem, szefem portalu Analizy.pl, który od lat opisuje rynek funduszy inwestycyjnych. Rozmawiamy m.in. o sytuacji na rynku funduszy obligacji, z którego odpływają szybko pieniądze zawiedzionych klientów. Czy to Polak nie rozumie funduszy czy fundusze nie rozumieją jego? Zastanawiamy się też nad tym, czy fundusze inwestycyjne mogą ochronić nas przed inflacją. I ewentualnie które. Zapraszamy do posłuchania na platformie Anchor, ale też na Spotify, Google Podcast, Apple Podcast oraz na kilku innych platformach podcastowych.
5/11/202239 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

FST (87): Czy da się uratować "Polski Ład", czy podpisywać WIBOR-owe aneksy? Komu pomoże nowa tarcza?

W tym odcinku "Finansowych sensacji tygodnia" tematem przewodnim jest "Polski Ład". Dlaczego źle poszło? Gdzie są największe błędy? Czy da się to jeszcze naprawić? Jak to powinno wyglądać? Co powinien teraz zrobić rząd? Ale nie tylko "Polski Ład" nas trapi. Posiadacze kredytów hipotecznych w różnych bankach dostają do podpisania aneksy zmieniające tzw. wskaźnik referencyjny. Podpisywać? Nie podpisywać? Zastanawiamy się też nad przyczyną drastycznych, automatycznych wzrostów oprocentowania kart kredytowych i kredytów odnawialnych. Sprawdzamy też komu pomogą przygotowywane przez rząd przepisy, które mają obniżyć niektórym ceny gazu. A poniżej minutowa rozpiska podcastu. Smacznego! 01:44 - „Polski ład”. Czy to da się jeszcze uratować? 24:56 - Kredytobiorcy dostają aneksy „wiborowe”. Czy warto je podpisywać? 35:38 - Drastyczny wzrost oprocentowania kredytów konsumenckich. Z czego wynika? 41:44 - Komu pomogą przepisy zmiękczające rosnące ceny gazu?
1/12/202252 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Finansowe sensacje tygodnia (odc. 71)

W tym odcinku podcastu zastanawiamy się nad tym, czy oprocentowanie naszych kredytów jest oparte o rzetelne wskaźniki i co się stanie, gdy te wskaźniki... znikną, czyli przestaną być wyliczane. Prawnicy obawiają się, że to może być większa afera, niż z klauzulami abuzywnymi w umowach na kredyty frankowe. LIBOR - wskaźnik, na którym oparte jest oprocentowanie kredytów frankowych - zniknie już wkrótce. Dni WIBOR-u też są policzone. Czy oprocentowanie ustalane na podstawie WIBOR-u jest rzetelne? Naszym rozmówcą w tym odcinku podcastu jest Tomasz Mironczuk, szef Instytutu Rynku Finansowego, w przeszłości prezes Banku Gospodarstwa Krajowego i członek władz kilku innych banków (w tym PKO BP).  Rozpiska minutowa podcastu: 01:29 – Tylko do końca 2021 r. publikowany będzie wskaźnik LIBOR CHF. W jaki sposób obliczane będzie oprocentowanie kredytów frankowych? 12:12 – Co złego dzieje się z WIBOR-em, który wyznacza oprocentowanie kredytów złotowych? Czy jego dni też są policzone? 25:05 – Czy w przyszłości oprocentowanie naszych kredytów wyznaczać będą… banki spółdzielcze?
9/22/202143 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Finansowe sensacje tygodnia (odc. 68)

W tym odcinku podcastu "Finansowe sensacje tygodnia" rozmawiamy z Samirem Kayyali, doradcą podatkowym, przedsiębiorcą i wykładowcą. Zadaliśmy mu kilka ważnych pytań w sprawie "Polskiego Ładu": >>> czy planowane przez rząd obniżenie "nieodliczalnej" składki zdrowotnej z 9% do 3% pozwala cieplejszym okiem spojrzeć na zmiany podatkowe? Czy przedsiębiorcy mogą odetchnąć z ulgą? (od 02:26) >>> Rząd zachęca przedsiębiorców do przejścia na ryczałt. Czy faktycznie warto? (od 15:45) >>> Czy dobrym sposobem na ucieczkę od wyższych podatków może być przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę? Jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania? Od jakiej skali działalności to się może opłacić? (od 20:48) >>> „Polski ład” może namieszać na rynku mieszkaniowym. Czy koszty najmu wzrosną? Co z ulgą mieszkaniową? (29:15) >>> Zapłata za towar droższy niż 20.000 zł tylko w formie bezgotówkowej – proponuje się w „Polskim ładzie”. Czy to ma sens? (37:11) Zapraszam do posłuchania!
9/1/202148 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Finansowe sensacje tygodnia (odc. 66)

W tym odcinku podcastu "Finansowe sensacje tygodnia" przyglądamy się aż czterem sensacjom. Najważniejsza z nich to nasze sensacyjne podwyżki wynagrodzeń. Czy rzeczywiście jest tak, jak mówi premier, że nie musimy bać się inflacji, bo wszyscy więcej zarabiamy? Kto naprawdę może liczyć na podwyżki większe od inflacji a kto nie? Poza tym sensacyjne wyniki badań o Polakach, którzy nie wierzą, że ktoś ich może okraść z danych, sensacyjne afery z deweloperami, którzy oddają nam mieszkania z wadami oraz sensacyjne wejście nowej platformy streamingowej na polski rynek - robi się już ciasno od tych wszystkich abonamentów. Zapraszam do posłuchania! 03:00 – „Temat tygodnia”: Komu podwyżki pensji zrekompensują wysoką inflację, a kto nie ma co o tym marzyć? 14:31 – „Liczba tygodnia”: Polak nie wierzy, że ktoś go może okraść z danych. 23:48 – „Poradnik Ekipy Samcika”: O zawilgoconym mieszkaniu i o tym, że deweloperzy coraz częściej partaczą robotę. 32:48 – „Ciekawostka tygodnia”: Coraz gęściej na rynku platform streamingowych. Do Polski wchodzi Viaplay.
8/4/202139 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Finansowe sensacje tygodnia (odc. 64)

Dziś w podcaście „Finansowe sensacje tygodnia” naszym gościem jest Robert Błaszczyk z kantoru internetowego Cinkciarz.pl. Nasz rozmówca podpowiada, jak i czym płacić za granicą, żeby nie "popłynąć" finansowo. Rozpiska minutowa odcinka: 01:45 – Co to znaczy „dobry kurs wymiany”? Gdzie najtaniej kupimy euro, dolary, korony i inne waluty? 10:46 – Jaką kartę warto zabrać na zagraniczne wakacje, żeby nie "popłynąć" na spreadach walutowych i prowizjach za przewalutowanie? 22:34 – Kantor internetowy Cinkciarz.pl kojarzony jest z wymianą walut. Ale od niedawna oferuje też kartę wielowalutową. Czym różni się ta karta od oferty banków i innych fintechów?
7/20/202136 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Finansowe sensacje tygodnia (odc. 50)

W tym odcinku "Finansowych sensacji tygodnia" tylko trzy tematy, ale za to jakie! O coraz to nowych skandalach związanych z wciskaniem nam kitu przez firmy energetyczne, o tym ile banki mogłyby zarobić, gdyby wprowadziły ujemne oprocentowanie niektórych oszczędności oraz ile dziś zarabia się na wynajmie mieszkania? Rozpiska minutowa: 1:22 - „Temat tygodnia”: Czy rząd pomoże konsumentom w walce z firmami energetycznymi oferującymi wątpliwe promocje? 18:12 - „Dwie strony medalu”: Ujemne oprocentowanie depozytów. Ile banki mogłyby na nim zarobić? 28:26 - „Liczba tygodnia”: Ile dziś zarabia się na wynajmie mieszkania? Są nowe dane Narodowego Banku Polskiego
4/13/202142 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Finansowe sensacje tygodnia (odc. 49)

W tym odcinku podcastu "Finansowe sensacje tygodnia" rozmawiamy o tym, ile kosztuje - i o ile podrożeje w najbliższym czasie - woda, o tym czy moglibyśmy naśladować Brytyjczyków i też otworzyć restauracje oraz puby na świeżym powietrzu, o tym jak banki pomagają nam uniknąć... opłat bankowych oraz o rowerowej bańce spekulacyjnej. W ciągu roku wzrost cen gotowych rowerów sięgnął 25%, a części rowerowych - o połowę. O co tu chodzi? Rozpiska minutowa podcastu: 02:06 - "Temat tygodnia": Nasza droga woda. Samorządy szykują nam podwyżki cen H2O. Czy da się jeszcze coś zrobić, żeby uniknąć drożyzny? 14:47 - "Dwie strony medalu": Brytyjczycy otwierają restauracje i puby. Może i w Polsce czas na inteligentny lockdown? 30:45 - "Poradnik Ekipy Samcika": Banki pomagają nam w unikaniu opłat za karty płatnicze. W jaki sposób i które? 38:06 - "Ciekawostka tygodnia": Będzie problem z zakupem rowerów na wiosnę. Już wiadomo, że są problemy i z rowerami, i z częściami do nich. Skąd ten problem?
4/6/202152 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Finansowe sensacje tygodnia (odc. 43)

W najnowszym odcinku podcastu "Finansowe sensacje tygodnia" opowiadamy o tym, że idzie wiosna i że to może pomóc restauracjom (o ile rząd się zlituje), zastanawiamy się jak to jest, że niemieckie restauracje nie mają problemu z otrzymywaniem pomocy rządowej, a polskie - i owszem, opowiadamy o wracającym problemie zatorów płatniczych, zastanawiamy się nad tym czy frankowicze zniszczą bankom bilanse (a może niektórym bankom... pomogą?) oraz prześwietlamy covidowe zapisy w polisach turystycznych. Przyda się przy planowaniu i budżetowaniu wyjazdów wakacyjnych. 01:42 – „Temat tygodnia”: Idzie wiosna, czas otworzyć restauracje. Dlaczego rządowa pomoc dla restauratorów nie dotarła? 13:52 – „Dwie strony medalu”: Prawie połowa małych i średnich firm ma kłopoty z zatorami płatniczymi. Jak działa nowa ustawa, która miała im zapobiegać? 23:12 - „Liczba tygodnia”: Banki ogłaszają wyniki finansowe. Czy frankowicze zniszczą im bilanse? 29:53 - „Poradnik Ekipy Samcika”: Covidowe polisy turystyczne - jakie zawierają kruczki i na co zwrócić uwagę jadąc na zagraniczne wakacje?
2/24/202143 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Finansowe sensacje tygodnia (odc. 32)

W tym odcinku podcastu "Finansowe sensacje tygodnia" rozmawiamy o prezentach dla naszych mam, ojców oraz dziadków. Standard to kosmetyki, książki, ciepły koc, zimowe skarpetki, czy witaminki na serce i nie tylko. Ale może czas oderwać się od tej sztampy? Jakie upominki mogą im przynieść najwięcej radości w erze pandemii? Zapraszamy do posłuchania!
12/16/202043 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Finansowe sensacje tygodnia (odc. 27)

W tym odcinku środowego podcastu "Finansowe sensacje tygodnia" rozmawiamy o tym, jak może wyglądać ewentualny listopadowy lockdown (o ile rząd zdecyduje się go zarządzić) oraz jak powinien wyglądać, gdyby miał zostać wprowadzony z głową. Zastanawiamy się też dlaczego polscy przedsiębiorcy (np. ci, którzy sprzedają znicze na cmentarzach, zamkniętych przez rząd w ostatniej chwili przed 1 listopada) nie ubezpieczyli się od takiego ryzyka. Dziwimy się ekstazie mediów dotyczących szczepionki na koronawirusa. Opowiadamy o miłym miejscu na Ziemi, gdzie z kryzysem finansowym postanowili walczyć, wprowadzając nową płacę minimalną - równowartość 100 zł za godzinę. I recenzujemy pierwszą kartę płatniczą, która działa wszędzie, choć nie istnieje "w plastiku". Czy to nowy trend w polskiej bankowości?
11/11/202037 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Finansowe sensacje tygodnia (odc. 26)

W najnowszym odcinku podcastu "Finansowe sensacje tygodnia" Maciek Bednarek rozmawia z Krzysztofem Pulkiewiczem, szefem firm BanqUp, której celem jest rozpowszechnienie w Polsce tzw. otwartej bankowości. Czyli połączenie banków i firm oferujących usługi finansowe konsumentom.  Rozpiska odcinka: 01:28 - Jak dyrektywa PSD2 zmieniała życie klientów banków? 03:22 - Elementem PSD2 jest tzw. otwarta bankowość. Co to takiego? 14:13 - Kto skorzystał, a kto przespał możliwości jakie daje open banking? 22:45 - Otwarta bankowość w praktyce - jakie usługi szykują firmy oparte o tę technologię? 39:16 - Jak na otwartej bankowości mogą skorzystać firmy?
11/5/202052 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Finansowe sensacje tygodnia (odc. 24)

W dzisiejszym odcinku "Finansowych sensacji tygodnia" rozmawiamy z Andrzejem Nowakiem, który zajmuje się zarządzaniem oszczędnościami Polaków w TFI AXA. To część akcji edukacyjnej "Wyciskanie emerytury". W rozmowie poruszamy kwestię sensu posiadania własności "kawałków" spółek (czyli akcji, udziałów w funduszu inwestycyjnym, czy funduszu ETF), zastanawiamy się czy lepszym obiektem inwestycji są spółki państwowe czy prywatne, radzimy w jaki sposób wybrać obiekt swojej inwestycji (np. fundusz), a także rozmawiamy o tym na czym tak naprawdę polega praca osoby zarządzającej naszymi pieniędzmi. Jak wygląda dzień takiej osoby? Z czego wynikają decyzję, żeby oszczędności tysięcy Polaków włożyć w to albo w inne miejsce? Zwłaszcza ta część rozmowy była dla nas bardzo ciekawa. Zapraszamy do posłuchania! 01:16 - Dlaczego warto zainwestować w kawałek spółki? 04:14 - Z jakim ryzykiem wiąże się inwestycja w przedsiębiorstwa, również w te o ugruntowanej pozycji? 14:13 - Państwowe czy prywatne? W które spółki inwestować? Czy to ma jakieś znaczenie? 22:18 - Wysokość opłat, renoma, wyniki historyczne... Jak wybrać dla siebie najlepszy fundusz inwestycyjny? 32:20 - Jak wygląda dzień pracy zarządzającego funduszami inwestycyjnymi?
10/21/202046 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Finansowe sensacje tygodnia (odc. 22)

W najnowszym odcinku podcastu rozmawiamy tylko o dwóch sprawach, ale za to mamy kolejnego gościa. Najpierw dwa słowa o nowym trendzie w sklepach - włączaniu do ich oferty możliwości handlowania rzeczami używanymi - a potem skrót rozmowy z drem Przemkiem Chojeckim, polskim matematykiem, który rozbudowuje zastosowania sztucznej inteligencji w zawodach kreatywnych, a ostatnio zabrał się za to, żeby sztuczna inteligencja pisała artykuły. Hmmm... Rozpiska wydania: 00:47 - Ubrania, meble... Czy zamiast nowe, będziemy kupować używane? Chwilowa moda czy stały trend? 12:23 - Czy sztuczna inteligencja zamieni Samcika w roboto-Samcika, czyli jak nowe technologie mogą zmienić oblicze zawodu dziennikarza.
10/7/202036 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Finansowe sensacje tygodnia (odc. 14)

W najnowszym odcinku podcastu "Finansowe sensacje tygodnia" naszym gościem jest jeden z najmądrzejszych i najbardziej doświadczonych w Polsce analityków rynku kapitałowego - Wojciech Białek. Jego analizy na co dzień możecie czytać na blogu "K(no)w future" pod adresem https://wojciechbialek.pl/. Dziś, specjalnie dla czytelników "Subiektywnie o finansach" pan Wojciech opowiada o tym jak widzi przyszłość naszych portfeli w najbliższych latach, miesiącach, a nawet dziesięcioleciach.  Przepraszamy za niską jakość nagrania, z przyczyn "dystansowych" nagrywaliśmy przez internet i niestety akurat z łączami nie było w tym czasie najlepiej. W tym podcaście dowiecie się: od 1:50 - w którym miejscu jesteśmy jeśli chodzi o kryzys koronawirusowy od 14:00 - jakie skutki mogą przynieść naszym portfelom bezprecedensowe reakcje banków centralnych na kryzys od 25:36 - pandemia grypy "hiszpanki", a Covid-19. Czy są jakieś analogie jeśli chodzi o klimat do lokowania oszczędności? Czy to czas na antykryzysowe inwestycje np. w złoto? od 40:45 - co z PPK w czasie pandemii i kryzysu gospodarczego? Wchodzić, wychodzić, uciekać, a może zwiększać wpłaty? od 49:56 - portfel inwestycyjny na najbliższe 20 lat a la Wojciech Białek. Jak długoterminowo ulokować oszczędności, żeby nie tylko zabezpieczyć się przed inflacją, ale też pomnożyć oszczędności w najbliższych latach
6/2/202058 minutes, 46 seconds