A fine diningtól a környezettudatos életmódig mindent tudni akarunk a hazai gasztróról. Főleg azt, hogy kinek mit köszönhetünk.
Az angliai muszlimok kedvence az alföldi méz, de a magyar kaviár is bejön a briteknek
A Filéző podcast vendége Gyenes Monika, aki fogorvosként költözött ki évtizedekkel ezelőtt Walesbe, ám később családi vállalkozást alapítottak fiával közösen, és azóta magyar élelmiszereket árulnak Nagy-Britanniában. Hogyhogy nem hallottak még a britek a „világhírű” magyar paprikáról? Mi a helyzet a borokkal és a pálinkával? És hogyan jut el a karácsonyi bejgli egy aprócska skót szigetre?
8/18/2024 • 34 minutes, 57 seconds
Budapest évekkel Bécs előtt jár a kézműves pékségek terén
A Filéző vendége Dormán Péter, a Freyja pékség alapítója volt, akivel arról beszélgettünk, honnan jött az ötlet, hogy Bécsben nyissák meg első külföldi üzletüket, miben áll jobban és miben van lemaradva Budapest, és tényleg drága-e nemzetközi összehasonlításban a magyar prémium croissant?
7/21/2024 • 45 minutes, 22 seconds
Itt az ideje visszafoglalni az asszonypajtás szót, és nyugodtan garázdálkodni a konyhában
7/7/2024 • 40 minutes, 8 seconds
Reggeli kávé helyett akár egy pohár csontlevessel is indíthatjuk a napot
A Filéző podcast vendége Király Éva dietetikus, az Alaplé Bár alapítója volt, akivel arról beszéltünk, mennyi ideig kell főzni egy igazán gazdag csontlevest vagy zöldség alaplevet, mik a pozitív élettani hatásai, és tényleg kiválthatja-e akár a reggeli kávét is?
6/16/2024 • 34 minutes
Nyögvenyelő, görheny, katakönyöke – a Jókai bablevest vagy a pörköltet hiába keressük Jókai nemzeti étlapján
A Filéző vendége Ács Bori, a Telex újságírója volt, akinek Elfelejtett magyar konyha címen jelent meg első szakácskönyve nemrég. Ebben egyrészt körbejárja, hogy mi veszett el, és mi alakult át a 19. századi magyar konyhából, másrészt sütni-főzni is lehet belőle, ugyanis ő saját konyhájában elkészítette a Jókai Mór által 1862-ben „nemzeti eledeleinknek” titulált fogásokat. De vajon hol marad a pörkölt, a rántott hús és a Jókai bableves? Miért gazdagítja a gasztrokutatást, ha meg is főzzük a régi recepteket? És hogy veszhetett ki a szótárunkból a nyögvenyelő?
6/2/2024 • 39 minutes, 39 seconds
Olyan müzlit akartunk, ami nincs teletömve cukorral és olcsó mazsolával
A Filéző vendége Porkoláb Eszter dietetikus, a Hester’s Life granola és müzligyártó üzem egyik tulajdonosa volt, akivel többek között beszélgettünk arról, hogy mik a tipikus csúsztatások a „mentes” élelmiszerekkel kapcsolatban, melyik gyümölcsöket szórjuk legszívesebben a müzlinkbe, és hogy a saját konyhájukból indulva miként építettek pár év alatt akkora vállalkozást, amivel már nem csak országszerte, de még Izlandon is elérhetőek a termékeik.
5/25/2024 • 39 minutes, 20 seconds
Ötvös Zsuzsanna: Egy nagy adóssága még biztos van a magyar cukrászatnak
A Filéző podcast vendége Ötvös Zsuzsanna, a Laurel Budapest cukrásza és társséfje volt, aki klasszika-filológia doktoranduszként indította el annak idején a Praliné Paradicsom blogot, idén pedig már a harmadik könyve jelenik meg a desszertek készítéséről. Miért kell rehabilitálni a puncskockát? Hogy áll a hagyományos magyar sütemények korszerűsítése? Fontos-e, hogy emlékeket ébresszen egy-egy édesség? És milyen cukrászda hiányzik nagyon még a budapesti palettáról?
5/12/2024 • 48 minutes, 56 seconds
Lajos Mari: Az én könyveimbe egyetlen olyan recept se került be, ami nem járt a konyhámban
A Filéző podcast vendége Lajos Mari volt, akinek milliós példányszámban megjelenő szakácskönyveiből generációk tanultak főzni. A beszélgetésből többek között kiderül, sorsszerű volt-e, hogy a főzés legyen a hivatása, hogy milyen viszony fűzi az olasz és a magyar konyhához, valamint az is, hogy mit gondol a főzősvideók mai sztárjairól.
4/27/2024 • 46 minutes, 5 seconds
Mautner Zsófi: Esélyes, hogy tíz év múlva az alföldi nagymamák is fügés gombóccal várják az unokákat
A Filéző podcast vendége Mautner Zsófi volt, akinek tavaly ősszel jelent meg legutóbbi szakácskönyve, Az én falusi konyhám. Ennek kapcsán beszélgettünk többek között arról, hogy a modern életforma, a klímaváltozás és a főzőműsorok miként alakítják a falusi gasztronómiát, miért áll meglepően közel a koreai konyha a magyarhoz, és miért szeret ő a nagyvárosi zsizsgésből visszavonulni a kunmadarasi nagyszülői ház nyugalmába, ha írni, főzni, vagy egyszerűen csak elmélkedni akar.
4/14/2024 • 46 minutes, 13 seconds
Egész Magyarországon szeretnénk megreformálni a kínai gyorsbüféket
A Filéző podcast vendége Lu Boyin, a 101 Bistro, a 101 Tigris és a 101 Neo egyik alapító-tulajdonosa volt, aki azért kezdett vendéglátással foglalkozni, mert hiányoztak neki a gyerekként megszokott kínai ételek. A gyerekkori élmények, az eddigi sikerek és kudarcok, valamint a konyhai-vállalkozói filozófiája mellett arról is mesélt, hogyan szeretnék megemelni a hazai kínai gyorsbüfék színvonalát úgy, hogy megőrzik az olcsóságukat, és mégsem Erős Pistát kevernek az édes-csípős szószba.
3/30/2024 • 43 minutes, 33 seconds
Túltoltuk a baktériumok elleni háborút, ebben hozhat változást a fermentálás reneszánsza
A Filéző vendége Farkas Fruzsina natúr sommelier volt, aki az elmúlt években a Michelin-csillagos Salt étterem csapatát erősítette, ám idén saját vállalkozásba kezdett, az Instagramon és workshopokon népszerűsíti a fermentált italokat. Ezek elkészítése szerinte nemcsak a bélflóránknak tesz jót, de a mentális egészségünknek is. De miért fontos, hogy legyen alkoholmentes választék az almafröccsön túl is? Tényleg segít a sütőtökös vízikefir jobban megérteni, mit ittak Harry Potterék? És mire számítsunk, ha otthon vágunk bele a fermentálásba?
3/24/2024 • 43 minutes, 12 seconds
„Hívjuk át a szomszédot vacsorára” – végre a magyar társadalom is megérett arra, hogy tegyen valamit az ételpazarlás ellen
A Filéző podcast vendége Belayane Najoua, a régió piacvezető ételmentő cége, a Munch PR-menedzsere volt. Beszéltünk arról, hogy miért akkora probléma az ételpazarlás, hogy áll Magyarország a környezettudatos gondolkodás terén, és hogyan lett pár év alatt az egy maroknyi egyetemista által alapított startupból közel száz fős, nemzetközi vállalat.
3/16/2024 • 32 minutes, 3 seconds
A máglyarakást és a szilvás gombócot is meg lehet csinálni macaronként
A Filéző podcast vendége Szalai Dóra, a Chez Dodo macaron manufaktúra alapítója volt, aki szerint kóstoltatással lehet a legjobban lebontani az előítéleteket, és meggyőzni a vásárlót arról, hogy a macaron nem feltétlenül egy gejl és túlhájpolt divatdesszert. De tényleg örökké lehet az ízeket variálni? Milyen alapanyagokat kellene már sürgősen elfelejteni a magyar cukrászatban? És visszaállítható-e a minyonok száz évvel ezelőtti renoméja?
3/10/2024 • 48 minutes, 1 second
Hiába csúcsminőségű az étel, ha nem kedves a futár, aki hozza
A Filéző vendége Gáspár Gábor, a Food Revolution alapítója volt, aki megunta, hogy nem talál minőségi ebédkiszállítót, ezért indított egy saját vállalkozást. De nem épp a gourmet fogások halála-e a házhozszállítás? Mennyit hajlandóak fizetni az emberek az egészséges és jó ételért? És miért mindenki csak pizzában és hamburgerben gondolkodik?
3/3/2024 • 35 minutes, 7 seconds
Szabadfi Szabolcs: Tíz éve egy péket se tudtál volna megnevezni, ma meg sorra nyílnak a kézműves pékségek
A Filéző podcast vendége Szabadfi Szabolcs – vagy ahogy sokan ismerik: Szabi, a pék – volt, akivel többek között arról beszéltünk, mennyit alszik egy pék, mi kerül ennyibe a jó kenyéren, mi a nagy előnyük az ősbúzáknak, és egyáltalán: hol tart 2024-ben a bő évtizede indult pékáru-forradalom?
2/25/2024 • 45 minutes, 31 seconds
Fördős Zé: Az emberek sokkal hétköznapibb kajákra vágynak, mint azt magukról híresztelik
A Filéző vendége Fördős Zé volt, akivel arról beszélgettünk, hogy az elmúlt tíz évben hogyan alakultak át – és hogyan alakítottak át minket – a főzőműsorok. De vajon a Youtube-on vagy a tévében mozog-e otthonosabban? Miből érzi, hogy öregszik? Tervez-e saját éttermet nyitni? És a töltött káposzta receptje izgatja-e jobban, vagy az, hogyan lehet ebből pénzt csinálni?
2/19/2024 • 45 minutes, 39 seconds
Jókuti András: Tíz év múlva csak az amerikai láncokban ehetünk, ha nem tartjuk életben a magyar éttermeket
A Filéző podcast idei utolsó vendége Jókuti András, a Világevő blog tulajdonosa és szerzője volt, aki két utazás között elmesélte, miket evett Dél-Amerikában, milyen trendeket lát a vendéglátásban, hogyan került be a nemzetközi foodie körökbe, és miért szeretne végre egy kicsit kiégni.
1/1/2024 • 47 minutes, 41 seconds
A zselés máig nagy kedvenc, de milyen a robbanócukros vagy a kápia paprikás szaloncukor?
A Filéző vendégei Kovács Ádám, az Év Szaloncukra verseny egyik szervezője, és Veszely Attila, a szakmai zsűri tagja voltak. A beszélgetésből többek között kiderül, mik a legnépszerűbb és a legőrültebb ízek, miként fedezték fel maguknak a cukrászatok a műfajt az utóbbi években, és hogyan reagáltak a jellegzetesen magyar édességre Zanzibárban. De vajon ki milyen szaloncukrot vinne magával egy lakatlan szigetre?
12/24/2023 • 30 minutes, 37 seconds
A zéró tolerancia csak az egyik oka, hogy nálunk is terjednek az alkoholmentesített borok
A Filzéző podcast vendége Evans Victoria magyar sommelier bajnok volt, akivel egyszer már beszélgettünk borokról, most viszont már nagy figyelmet szentel az alkoholmentesített borok piacának. De mi különbözteti meg ezeket a szőlőlétől? Kinek szólnak egyáltalán? És hogy fogadja az új trendet a magyar borásztársadalom?
12/17/2023 • 48 minutes, 35 seconds
Nem elég, ha egy mindenmentes sütemény egészséges, finomnak is kell lennie
A Filéző podcast eheti vendége Ruzsányi Dániel, a mindenmentes süteményeket és tortákat kínáló Zabrakadabra ügyvezetője. Elárulta többek közt azt, miért van egyre több ételallergiás, kikből áll egy ilyen jellegű cukrászda célcsoportja és mi a legjobb cukorpótló.
12/3/2023 • 30 minutes, 43 seconds
Makacsul tartja magát a tévedés, hogy egy indiai étteremben csak csípős ételt lehet kapni
A Filéző vendége Ranjeet Singh Dhillon, az Indigo és Bombay éttermek tulajdonosa volt. Fiatalemberként, 1991-ben érkezett Magyarországra, amiről akkor még alig tudott valamit, de épp itt, a világ túlsó végén akarta bebizonyítani üzletember apjának, hogy ő is képes vállalkozást építeni. Alapított ruhamárkát, a gasztrobizniszbe pedig végül azért vágott bele, mert vegetáriánusként már nem bírta elviselni a sok rántott sajtot. De mi teszi indiaivá az indiai konyhát? Mire szolgál az a sok fűszer? És miért olyan fontosak a közös étkezések?
11/19/2023 • 39 minutes, 54 seconds
Máris jobban ízlik a főzelék, ha egytálételnek nevezzük
A Filéző podcast eheti vendége Szatmári Ferenc, vagy – ahogy a gasztroszcénában ismerik – Főzelékes Feri, aki nevének megfelelően küldetésének tartja, hogy a főzelékekkel kapcsolatos negatív sztereotípiákat megcáfolja. Ennek újabb állomásaként november elején megnyílt saját főzelékbárja, a Hippeace, ennek kapcsán beszélgettünk vele címkézésről, hazai superfoodokról és a minden hűtőben fellelhető fél fej káposztáról.
11/5/2023 • 47 minutes, 59 seconds
Meghódította a világot a matcha latte, de a japán kultúrát a teaművészek mentik át
A Filéző podcast vendége Rajzó-Kontor Kornélia volt, aki tinédzser korában, cserediákként szeretett bele a japán kultúrába, azon belül pedig a teaművészetbe, mára pedig Kiotóban végzett teamesterré vált, aki Magyarországon terjeszti az ősi keleti tudást. De mitől válik művészetté a teázás? Hogyan viszonyul a tradíció az újhullámos teaőrülethez? És miben hasonlít a matcha a borhoz?
10/29/2023 • 49 minutes, 58 seconds
Puszta sznobéria azt állítani, hogy csak a száraz bor az igazi
A Filéző podcast eheti vendége Kovács Antal, az egyik legismertebb magyar sommelier, akivel arról beszélgettünk, hogyan dönti le a borfogyasztással kapcsolatos tabukat TikTokon, mitől kopott meg a magyar borok hírneve, illetve miért van jobb ízlése annak, aki a félédes bort szereti.
10/22/2023 • 56 minutes, 55 seconds
Az olcsó kerti grillen is lehet jókat sütni, csak nagyobb tudás kell hozzá
A Filéző vendége Stoller Márton BBQ és grillmester, az etyeki Plus 52 Event&Gastro Hall vezetője volt, aki többek között azt is elmeséli, milyen kacskaringós út vezetett a kultúrantropológia szakról a vendéglátásba. De vajon mi köze mindehhez a babzsákoknak? Tényleg felhígult a hazai grillkultúra? És miért érzi otthon magát a Kaukázusban?
10/8/2023 • 54 minutes, 50 seconds
A mi konyhánkba nem 50 vagy 30, hanem nulla kilométerről érkeznek a zöldségek
A Filéző podcast vendégei ezúttal Török Patrícia és Horváth Gábor, A Séf és a Kertész élménykertészet és kertétterem kertésze és séfje voltak, akik meséltek arról, hogyan vágtak bele pár éve a kalandos családi vállalkozásba, mik a kertészkedés fő kihívásai, és mire tanítja meg az embert a természet mindennapos közelsége.
10/1/2023 • 40 minutes, 12 seconds
Magyarországra is begyűrűzött a kombucházás újhulláma
A Filéző podcast vendége Pesti Richárd élelmiszermérnök, a Steap Tea Kombucha megalkotója volt, akivel arról is beszéltünk, hogyan készül és mitől népszerű ez a több ezer éves múltra visszatekintő fermentált ital, miben különbözik az újhullámos kombucha a húsz évvel ezelőttitől, és bizonyíthatóan vannak-e jótékony hatásai az egészségre.
9/23/2023 • 29 minutes, 14 seconds
A túlfejlesztés hozta el a Balaton-parton a drágulást
A Filéző podcast eheti vendége Dobai András, a Brains egykori tagjából lett balatoni vendéglátós, a balatonfüredi Kredenc Borbisztró tulajdonosa, aki mesélt többek közt a szebb napokat látott balatoni szezonról, térséget elárasztó befektetésdömpingről, és arról, miért kéne a Michelin-csillag helyett inkább az értékteremtésre gyúrni.
9/10/2023 • 1 hour, 9 minutes, 37 seconds
Az újhullámos kávézók és pékségek után eljöhet a gyümölcslevek forradalma
A Filéző podcastban Téglásy Flórával és Dohoczki Tamással, az újlipótvárosi Lényeg Juice Bar tulajdonosaival beszélgettünk arról, miért jók a frissen préselt zöldség- és gyümölcslevek, mik a legnépszerűbb ízek, és szoktak-e sírni az emberek a tömény gyömbérshot felhajtása után.
7/16/2023 • 34 minutes, 42 seconds
Az első magyar olívaolaj divatot teremthet, de ettől nem leszünk olívanagyhatalom
Török Csaba, a 2HA borászat tulajdonosa másfél évtizede kezdett el olajfákat ültetni a Szent György-hegyi birtokán, amiből mára elkészült Magyarország első olívaolaja. Ennek kapcsán kérdeztük a Filéző podcastban őt és az igazioliva szaküzlet alapítóját, Tóth Gusztávot, hogy milyen lehetőségek rejlenek a hazai olívatermesztésben, tényleg érződnek-e ebben a klímaváltozás hatásai, illetve mik lehetnek az olajfaültetési láz árnyoldalai.
7/8/2023 • 54 minutes, 4 seconds
Pesti István: Nem attól lesz hiteles egy séf, hogy sokat szerepel a tévében
A Filéző podcast vendége Pesti István, az ősszel két Michelin-csillaggal kitüntetett, a 2023-as Dining Guide gálán pedig az év éttermének választott Platán Gourmet konyhafőnöke volt. Miért épp Tatán vágott bele nyolc éve a vidéki gasztronómia felfuttatásába? Megerősítést adnak neki, vagy inkább nyomást helyeznek rá az elismerések? Milyen veszélyei vannak a séfek celebbé válásának? Merre kéne tartania a magyar konyhának? És miért fanyalgunk még mindig a fine diningon, ha egyszer a Ferrarit is tudjuk csodálni?
7/1/2023 • 52 minutes, 19 seconds
Ha a bifsztekkel nincs bajunk, akkor a steaket is nyugodtan kérhetjük véresen
A Filézőben ezúttal Ambrus Márkkal és Molnár Szilárddal, a MészárSteak étterem vezetőjével illetve séfjével beszélgettünk. Szóba került a hazai steak-kultúra állapota, és hogy zajlik-e hasonló forradalom, mint a hamburgereknél; melyik országok a legerősebbek ezen a téren; tényleg sörrel itatják és simogatják-e a Wagyu-marhákat, hogy finomabb legyen a húsuk; hogy mennyi whiskeyt vagy mogyoróvajat vesz fel egy steak, és hogy miért félünk annyira a félnyers bélszíntől.
6/18/2023 • 33 minutes, 39 seconds
Vége a korszaknak, amikor fillérekért lehetett gyümölcsöt venni
A Filéző vendége Kelemen Péter, a A FruitVeB – Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet ügyvezető igazgatója volt. A beszélgetésből többek között kiderül, milyennek várják az idei termést, mennyi gyümölcsöt és zöldséget esznek a magyarok, hogyan lehet védekezni a klímaváltozás hatásaival szemben, tényleg kivi-nagyhatalom leszünk-e, és igazából miért nem jó, ha szezonban fillérekért kapjuk a görögdinnyét.
5/21/2023 • 49 minutes, 22 seconds
Papírtányéron is lehet gourmet fogásokat felszolgálni
A Filéző podcast vendége Nemes Richárd, a 11 éve indult Gourmet fesztivál főszervezője volt, akivel beszéltünk többek között arról, hogyan vetkőzte le a manírokat a magyar gasztronómia, mit hozott be a színtérre az új generáció, és miért jó, hogy a csúcséttermek egyre bátrabban nyúlnak hozzá a tradicionális, iskolai menzáról ismert fogásokhoz is.
5/14/2023 • 46 minutes, 2 seconds
Nekünk a kürtőskalács lehetne az, ami az olaszoknak a pizza
A Filéző podcast vendége András Tünde, a húsz éve alapított Vitéz Kürtős társtulajdonosa volt, aki már kolozsvári egyetemistaként is arról fantáziált, hogy sikeres üzletet épít a kürtőskalácssütésre, bár akkor ezért még kinevették a tanárai. De vajon hogyan lett a kürtőskalács a magyarországi streetfood-forradalom nagy nyertese? Az új ízesítéseket vagy a klasszikusokat keresik a legtöbben? És tényleg lehetne olyan világhírű a kürtőskalács, mint a pizza vagy a croissant?
5/7/2023 • 50 minutes, 12 seconds
Az ipari kolbász is lehet jó, de sosem lesz olyan íze, mint a házinak
A Filéző podcast vendége ifj. Püski László, aki bróker, saleses és vállalati tanácsadó is volt, mielőtt visszatért családi gyökereihez, és megalapította a Püski kolbászmanufaktúrát, ahol a mai napig hentes apjától megörökölt receptúrából dolgozik. De miért cserélte henteskötényre és gumicsizmára az öltönyt? Mi a lényegi különbség a házi és a nagyüzemi hústermékek között? És miért tartja a húsipar Robinson Crusoe-jának azokat, akik talpon maradtak az elmúlt évek csapásai után?
4/30/2023 • 51 minutes, 10 seconds
Már a Tisza-tónál sem csak halászlé vagy lángos kell a vendégeknek
A Filéző podcast vendége Barabás Csaba Heinz, a tiszafüredi Mariska étterem tulajdonosa volt. Beszélgettünk arról, hogyan fejlődött az elmúlt évtizedekben (sőt, évszázadokban) a Tisza-tó és a Hortobágy vendéglátói kultúrája, mik az eltérések a Balatonhoz vagy a Velencei-tóhoz képest, mikor ütötte fel ott a fejét a tiszai halászlé, és tényleg megtorpant-e a környék gasztrolendülete a járványidőszakhoz képest.
4/16/2023 • 42 minutes, 23 seconds
Akad olyan, aki még a hortobágyi csirkehúsos raviolira is parmezánt tesz
A Filéző podcast vendége ezúttal Hammer Zoltán, a Lashka Tésztaműhely tulajdonosa és séfje volt, akivel arról is beszéltünk, mitől teljesen más élmény a friss tészta, mint a boltban kapható száraztészta, miért nem ajánlott olajat önteni a főzővízbe, hogyan teszi tönkre a házhoz szállítás a tésztaételeket, és vajon tényleg kitagadják-e Olaszországban azt, aki tejszínnel készíti a carbonara spaghettit.
4/10/2023 • 43 minutes, 35 seconds
Havas Dóra: Régebben mind thai-t és indiait főztünk, most már azt gondoljuk, abból kell főzni, ami itt van
A Filéző podcast vendége Havas Dóra gasztroblogger volt, akivel beszélgettünk többek között arról, hogyan élte meg az elmúlt évtizedekben az internetes nyilvánosság átalakulását és az általa felépített Lila füge márkanév elengedését, mennyiben hatottak rá a szíriai kamaszévek, mit hiányol a mai magyar vendéglátásból és milyennek látja az otthonfőzés helyzetét?
3/26/2023 • 45 minutes, 28 seconds
Milliméterenként esszük fel a bolygót, és ennek a költsége nincsen benne a bolti zöldség árában
A Filéző podcastban vendégünk Dóra Melinda Tünde gazdasági újságíróból lett biokertész és kertészkönyv-szerző, családja zöldség-és gyümölcsellátását ma már szinte teljesen önellátóan oldja meg. De milyen fokú önellátás reális, és mennyibe kerül eljutni odáig? Olcsóbb-e a háztáji, és egyáltalán: miért mondják, hogy a házi zöldség jobb, mint a bolti?
3/19/2023 • 1 hour, 2 minutes, 14 seconds
Saly Noémi: Sírógörcsöt kapok, mikor azt hallom, hogy újragondolják a paprikás krumplit
A Filéző podcast vendége Saly Noémi Budapest-, irodalom- és gasztrotörténész volt, akivel beszéltünk a kávéházi kultúra fejlődéséről, a magyar konyha és vendéglátás szorongatott helyzetéről, a jövő gasztrotörténészei előtt álló kihívásokról, és arról is, mit tudhatunk meg a világról egy háromszáz évvel ezelőtti ferences szakácskönyvből (spoiler: nagyon sok mindent).
3/12/2023 • 1 hour, 3 minutes, 32 seconds
Rácz Jenő: Előbb voltam séf, mint médiaszemélyiség
A Filéző podcast vendége Rácz Jenő volt, aki elmondta, hogy próbál egyensúlyt tartani a médiaszereplés és az étteremvezetés között, mi mindent tanult külföldön, aztán mi hozta haza, miért nem fél, hogy leutánozzák a receptjeit, és mi utal arra, hogy a kihívások ellenére is a vendéglátás virágkorát éljük.
3/5/2023 • 53 minutes, 33 seconds
A burgerforradalom szerencsére elsöpörte a mikrós „patkányburgerek” korszakát
A Filéző podcast vendége Jancsa Jani volt, aki annak idején hobbiból kezdett burgerekről és street foodról blogolni, de a téma egyik legnagyobb hazai szakértője lett. Társtulajdonosa és kulináris vezetője a Bamba Marha Burger Bárnak, a Donna Mamma Pizza Napoletanának is, de a Covid-leállás előtti hónapokban üzlettársaival megnyitották éttermüket, a Michelin-ajánlást kiérdemlő Hoppá! Bistrót is. De vajon hogy következik a bloggerkedésből az étteremalapítás? Miért teszik ingyen hozzáférhetővé „titkos” receptjeiket? És tényleg tévedés, hogy a burger és a pizza nem sínyli meg a kiszállítást?
2/26/2023 • 44 minutes, 19 seconds
Ne a benzinkutas eszpresszónak tapsoljunk, inkább állítsuk vissza a régi magyar kávékultúrát
A Filéző podcast vendége Molnár Attila kávészakértő és négyszeres magyar barista bajnok volt, aki a kezdetektől fontos szerepet játszott a hazai kávéforradalomban. A beszélgetésből kiderül, mitől specialty a specialty, húzhatja-e a barista a száját, ha tejet kérünk egy kávékülönlegességbe, mit rejtenek a kapszulák, mit köszönhetünk a nagy kávézóláncok bejövetelének, és milyen irigylésre méltó kávékultúra virágzott itt az első világháború előtt.
2/19/2023 • 54 minutes, 8 seconds
Még mindig nem értik, ha a kacsamáj mellé sört adunk
A Filéző podcast vendége Piszkor Norbert, a Madhouse Bistro & Craft Beer Bar séfje volt, aki cukrászként kezdte a pályát, és már a hazai kézműves sörforradalom hajnalán kísérletezett komlós és malátás édességekkel. De vajon hogy váltott a szakácskodásra? Miért nem lenne még értelme egy teljes séfvacsorát sörök mellé meghirdetni? Milyen a stout alapú gulyás? És milyen döntésekre kényszeríti az infláció az étlap összeállításakor?
2/12/2023 • 36 minutes, 43 seconds
Nem a méhészeket, hanem a biodiverzitást fenyegeti a méhek pusztul ása
A Filéző podcast vendége Horváth Gábor, az Országos Magyar Méhészeti Egyesület vezető szaktanácsadója volt, aki elmondta, miért válik lassan luxuscikké a bolti méz, milyen kihívásokat okoz a méhészeknek a kiszámíthatatlan időjárás, miért nehéz kiszűrni a mézhamisítókat, illetve miért érti félre rendre a közvélemény a méhpusztulásról szóló híreket.
2/5/2023 • 45 minutes, 40 seconds
Húsz éve álmaink voltak, ma Bocuse d’Or-bronzérmünk van
A Filéző podcast eheti vendége Hamvas Zoltán, a Bocuse d'Or Akadémia elnöke, akivel arról beszélgettünk, hogyan ért fel a magyar csapat a világ legfontosabb szakácsversenyének dobogójára, miért a gyerekzsűrit a legnehezebb lenyűgözni, illetve vannak-e igazán jó helyek Magyarországon.
1/28/2023 • 38 minutes, 39 seconds
Megéri fermentált zöldségre cserélni az ecetes uborkát
A Filéző podcast vendége Müller Ildikó kistermelő és táplálkozási szakértő volt, akivel szóba került, miért lett divat újra a fermentálás, hogyan segítik az erjesztett ételek az emésztőrendszerünket, és tényleg elég-e néhány befőttes üveg ahhoz, hogy otthon nekilássunk.
1/22/2023 • 35 minutes, 20 seconds
Be kell látnunk, hogy egy városi fiatal nem visz haza egy egész pontyot megpucolni
A Filéző podcast vendége Sziráki Bence, a Magyar Akvakultúra és Halászati Szakmaközi Szervezet ügyvezető igazgatója volt, aki elmondta, hogy nagyon nehéz éven vannak túl a haltermelők, de lesz elég hal a karácsonyi asztalra. A hazai halfogyasztás amúgy évről évre nő, ám még így is mi esszük az egyik legkevesebb halat az EU-ban. De vajon miben vagyunk az elsők? És mi a baj a tengeri halakkal?
12/21/2022 • 40 minutes, 12 seconds
A magyar és az osztrák császármorzsának is megvannak a drukkerei
A Filéző podcast vendége Heltovics Éva és Bezzeg Anita volt, akik a mérnöki pályát hagyták ott, hogy egy megnyissák közös vállalkozásukat, az első budapesti császármorzsázót. Vajon a grízeset, az osztrák verziót, vagy a kettőből kombinált Monarchiát szeretik jobban az emberek? Lehet-e finom a sós császármorzsa is? És mi a köze mindennek Ferenc Józsefhez?
12/18/2022 • 34 minutes, 1 second
Borzalmas a konyhai munka, de a legborzalmasabb benne, hogy szeretjük csinálni
A Filéző podcast vendége Kovács Dominik, a MÁK Bistro egykori séfje, a Christie's Urban Bistro reggeliző jelenlegi konyhafőnőke volt. Ősszel ő képviselte Magyarországot Zágrábban, a fiatal séfek számára megrendezett San Pellegrino Young Chef Academy versenyen. De hogy jutott el nagymamája barátfüléjétől a nemzetközi megmérettetésig? Milyen volt Rácz Jenővel felkészülni, és működik-e a generációk közti tudásátadás a hazai vendéglátásban? Hogyan hat a TikTok a gasztronómiára? És miért lenne fontos, hogy ne csak recepteket magoltassanak, de kreativitásra neveljenek az iskolában?
12/4/2022 • 36 minutes, 59 seconds
A Korpoviton és a Pilótán túl is rejlenek gyönyörök a kekszben
A Filéző podcast vendége Szemere Katalin és Segal Viktor volt, akik közösen készítették a 100 keksz, amit szeretsz című receptkönyvüket. A beszélgetésből kiderül, miért határtalan a kekszek birodalma, mik a legfontosabb konyhai eszközök, hogy kerül kolbász és zöldborsófőzelék a kekszbe, illetve, hogy mik voltak a féléves sütögetés legkeményebb pillanatai.
11/27/2022 • 47 minutes, 6 seconds
Bíró Lajos: Ma már nem röpködnek a merőkanalak, de azért kemények a séfek most is
A Filéző podcast vendége Bíró Lajos volt. Az egyik legismertebb magyar séffel beszélgettünk többek között arról, hogy élte meg éttermei bezárását az elmúlt években, miért látja komornak a vendéglátás jövőjét, mit gondol a Michelin-kalauz szerepéről és a tévés főzőműsorok győzteseiről, miért idegesíti, ha mindenbe belekeveredik a politika, de arról is, mikor csodálkozott rá arra, hogy üvöltözés nélkül is lehet kiváló konyhát működtetni.
11/20/2022 • 1 hour, 13 minutes, 34 seconds
Minden sajtkészítő a trappistát akarja leváltani valami finomabbra
A Filéző podcast vendége Kun Anita, a Csíz sajtm űhely alapítója, aki egy jól menő irodai karriert hagyott ott tíz éve, hogy addigi hobbijának, a sajtkészítésnek szentelhesse az életét. Azóta nemcsak itthon ért el sikereket, de nemzetközi versenyeken, többek között a World Cheese Awardson is nyert díjakat sajtjaival. De vajon hogyan szerzi meg az ember az első tehenét? Miért a félkemény sajt a sajtkészítők álma? Milyen volt, amikor útközben ellopták a világbajnokságra küldött sajtjukat? És milyen okok állnak a tejtermékek őrületes tempójú drágulása mögött?
11/13/2022 • 57 minutes, 45 seconds
Európa első nyomtatott szakácskönyve azt is megmondja, mikor szabad szeretkezni
A Filéző podcast vendége Darida Benedek, aki a hazai gasztrokultúra régi tartozását törlesztette azzal, hogy lefordította latinból Európa első nyomtatott szakácskönyvét, amelyet Bartholomaeus Platina írt 557 éve. De vajon mit ettek a reneszánsz udvarokban? Miért körített Platina komplett filozófiát a receptek köré? Mit érdemes manapság megfőzni belőle? És tényleg itt találhatóak a space cake előzményei?
10/30/2022 • 41 minutes, 39 seconds
Vendéglátóként előny és hátrány is, hogy a Velencei-tó közel van Budapesthez
A Filéző podcast vendége Juhász Emese, a velencei Groenk Deli egyik tulajdonosa volt, aki a Covid-lezárások hatására vágott bele férjével a vendéglátásba. De vajon hogy áll a Velencei-tó a Balatonhoz képest? És milyen hatása volt a negatív híreknek a turizmusra?
10/23/2022 • 38 minutes, 40 seconds
Ennek a télnek akár kétszer annyi vendéglátóhely is áldozatul eshet, mint a járványnak
A Filéző podcast vendége Kovács László, a Magyar Vendéglátók Ipartestületének elnöke volt, akivel arról beszélgettünk, hogy a meglepően jó évkezdet után mire számíthatnak a vendéglátósok és a vendégek az előttünk álló, baljós időszakban.
9/4/2022 • 47 minutes, 29 seconds
Ha az emberek nem tudják megfizetni a drága süteményeket, meg kell őket tanítani sütni
A Filéző podcast eheti vendége Márk Szonja volt, aki hét év alatt épített fel egy közkedvelt budapest cukrászdát. Az újságíróból lett cukrász később tortaműhelyént üzemeltette tovább az Édesemet, ám a stabil vevőkör és a bolt előtt kígyózó sorok ellenére az inflációt a műhely is megsínylette, ő pedig úgy döntött, hogy a minőségből nem ad alább, az árait viszont nem emelheti a végtelenségig. Egy korszak lezárulásáról, az ennek ellenére megtartott optimizmusáról, a hazai cukrászszakma silány helyzetéről, és arról beszélgettünk vele, mi kerül ezer forintba egy szelet tortán.
8/15/2022 • 30 minutes
A Gerbeaud-ban már a macskanyelv sem ugyanúgy készül, mint húsz évvel ezelőtt
A Filéző podcast vendége Pintér Katalin, a Gerbeaud Gasztrónómia Kft. alapítója és tulajdonosa volt, aki nemrég megkapta a Dining Guide életműdíját. Szóba kerül a Gerbeaud és a két Michelin-csillagig jutó Onyx múltja és jelene, hogy tényleg lesznek-e nemsokára süteményeik a boltok polcain, hogy miért épp Tokióban és Szöulban nyitottak meg az első külföldi Gerbeaud cukrászdák, és hogy miként kell leszoknia a vendéglátásnak a gyalázatos pazarlásról.
8/15/2022 • 50 minutes, 7 seconds
Pisztáciával lett világbajnok, de kovászos uborkából és tejfölből is készít fagyit
A Filéző podcast vendége Fazekas Ádám fagylaltmester volt, aki tavaly év végén lett világelső a tonkababos, málnavelővel és ostyával tálalt, enyhén sós pisztáciafagyijával, idén pedig második helyen végzett a Gelato Festival összesített világranglistáján. De hogy jut a szakma csúcsaira valaki, aki gyerekkorában nem is rajongott igazán a fagyiért? Miért nem jó a fagyizóknak a kánikula? Muszáj az olaszoknál tanulni a fejlődéshez? És vajon mikor tűnnek el végre a hazai fagylalpultokból a színezékek és aromák?
7/31/2022 • 43 minutes, 29 seconds
Szántó István: Nem is volt kérdés, hogy a magyar Oscar-menüt feltesszük a Spago étlapjára
A Filéző podcast vendége Szántó István, a a budapesti Spago étterem séfje volt, akinek az idei Oscar-gálán hollywoodi sztárok is megkóstolhatták a főztjét. De milyen a globális gasztrobirodalmat vezető sztárséffel, Wolfgang Puckkal egy ütt dolgozni? Mennyire találtak rá a magyarok az egy éve megnyílt Spagóra? És mit tanulhat meg az ember szakácsként a Parlament konyháján?
7/17/2022 • 42 minutes, 37 seconds
A sörharag táplálta sörforradalom mára a hipermarketek polcait is elérte
A Filéző podcast vendége Bart Dániel volt, aki Folyékony Kenyér nevű blogjával és a Főzdefeszt megszervezésével tevékenyen kivette a részét a kisüzemi/kraft/kézműves sörök hazai reneszánszából. Frissen megjelent könyvében, Az arany folyamban végigköveti a sör több ezer éves fejlődését a kőkorsóban erjesztett árpalétől az IPA-ig, és a sumer Ninkasszihoz írt ódától a tévéreklámokig. A beszélgetésből kiderül, hogy a sör vs. bor vitából már az ókorban is identitáskérdést csináltak, hogy mikénz vágta haza Trianon a magyar sörkultúrát, és hogy miért kellett ahhoz üvegpohár, hűtő és tévé, hogy a lager letarolja az egész világot.
6/19/2022 • 55 minutes, 40 seconds
Ha Jesolóban nem lehet megoldani az egész éves vendéglátást, akkor a Balatonon is nehéz lesz
A Filéző podcast vendége ezúttal Herczeg Zoltán, a Dining Guide magazin felelős kiadója volt, akit kérdeztünk arról, hogy változott a vidéki és budapesti vendéglátás helyzete az elmúlt évben, tényleg jött-e a feketeleves a tavalyi terasznyitás eufóriája után, mik a munkaerőhiány fő okai, és van-e rájuk tartós megoldás. De kitértünk arra is, hogy lehetnek százával Michelin-csillagos éttermek az olasz és francia falvakban, és hogy miért áll fel a szőr a hátán, ha a magyar gasztroforradalomról beszélnek.
6/12/2022 • 1 hour, 3 minutes, 47 seconds
A margarin szót ki sem ejteném a számon egy cukrásziskolában
A Filéző podcast eheti vendége Menyhárt Attila, a Four Seasons Hotel Gresham Palace cukrászséfje volt, aki februárban első magyarként nyerte meg a cukrászok Bocuse d’Orját jelentő World Chocolate Masters közép-európai selejtezőjét, így októberben indulhat a párizsi döntőben is. Menyhárt a műsorban elmondta, miért indult 21 évesen világkörüli útra, mit tanult az óceánjáró hajókon és a külföldi szállodákban dolgozva, hogyan edz hónapokig a közelgő versenyre, mit örökölt a József főhercegnek cukrászkodó dédnagyapjától, és hogy milyen súlyos lemaradásokat kéne leküzdenie a száz éve még méltán világhírű magyar cukrászatnak.
6/9/2022 • 50 minutes, 21 seconds
Sokan rettegnek tőle, pedig a szénhidrát sem ördögtől való
A Filéző 50. adásának vendége Enyingi Vivien dietetikus volt, akivel arról beszélgettünk, mik a legrosszabb beidegződések a hazai táplálkozási kultúrában, mivel és hogyan lehet kiváltani a húsfogyasztást, miért létfontosságú a türelem és a nyitottság, és tényleg lehet-e hasznos táplálkozási ismereteket terjeszteni a TikTokon.
5/21/2022 • 49 minutes
Dragomán György: Meglepően kevesen tudják felsorolni, mik voltak a nagyszüleik kedvenc ételei
A Filéző podcast eheti vendége Dragomán György volt, akivel beszéltünk a gyerekkori íz- és szagemlékek fontosságáról, főzés és irodalom összefüggéseiről, a mesterséges konyhai stressz elkerüléséről, és arról is, melyik konyhagépet vinné magával egy lakatlan szigetre, ha csak egyet választhatna.
5/15/2022 • 54 minutes, 53 seconds
Kevés olyan pacalimádó nép van, mint a magyar meg a spanyol
A Filéző podcast a Padron Tapas Bár, és a hamarosan nyíló testvérétterme vezetőit látta vendégül, akik elárulták, mennyire honosítható meg a tapas életérzés Magyarországon, és hogyan lett egy családi vállalkozásból Budapest ismert tapas bárja.
5/1/2022 • 42 minutes, 42 seconds
A magyar zsidó konyha nem csak a sóletről, a maceszről és a flódniról szólt
A Filéző podcast eheti vendége a New Yorkban élő Körner András, akinek évtizedekkel ezelőtt akadt kezébe dédnagymamája kézzel írt szakácskönyve, amely után a magyar zsidó gasztrotörténet elismert kutatójává vált.
4/24/2022 • 1 hour, 5 minutes, 10 seconds
Hogyan hat a borfogyasztásunkra egy járvány vagy egy válság?
A Filéző podcast eheti vendége Palotai Zoltán, a Bortársaság társtulajdonosa, akivel arról is beszéltünk, hogyan alakult a magyar borízlés az elmúlt 30 évben, és hogy mit tesz a borral a klímaváltozás.
4/17/2022 • 54 minutes, 27 seconds
Ki mondta, hogy a gin csak tonikkal iható?
Tényleg zajlik a kézműves ginforradalom? A Filéző podcast vendége Ihászi Dániel, a Gay Hussar natúr gin alapítója és lepárlómestere volt.
4/9/2022 • 34 minutes, 26 seconds
Európa cseresznyéskertjéből érkezik a házikolbász Budára
A Filéző podcast eheti vendége Kiss Szabolcs volt, aki egy jól fizető irodai állást hagyott ott, hogy Tisza menti gyökereihez visszatérve árulja kistermelői hús- és tejtermékeiket, majd saját bisztrót alapítson.
3/13/2022 • 46 minutes, 35 seconds
A török konyha sokkal több annál, mint amit a sarki kebabosnál látunk
A Filéző podcast vendége Csabányi Attila, a Türkiz étterem üzletvezetője volt, akit arról is kérdeztünk, mi mindent rejt az anatóliai konyha a mindenki által ismert döner kebabon túl.
3/6/2022 • 42 minutes, 22 seconds
Aki boltban veszi, nem is tudja, milyen az igazi olívaolaj
A Filéző vendége Tóth Gusztáv, az igazioliva szaküzlet és webshop alapítója, aki egy madridi útja során döbbent rá, hogy az olívaolaj sokkal több annál, mint ami a szupermarketek felhozatalából látszik.
2/19/2022 • 49 minutes, 16 seconds
Hogy lesz egy bankárból sushi szakács?
A Filéző podcast vendége Nyul Tamás, a Sushi Sei japán étterem szakácsa, aki nyolc évvel ezelőtt hagyott ott egy banki középvezetői pozíciót, hogy egy japán séf mellett tanulja ki a vendéglátást.
2/13/2022 • 40 minutes, 46 seconds
Megtudtuk a tökéletes bejgli titkát a díjnyertes cukrászattól
Hogyan lehet elkerülni a tészta repedését, mennyi bejglit sütnek karácsony előtt, és milyen ínyenc töltelékekkel kísérleteznek a mák és a dió mellett? A Filéző podcast vendége Berta Imre cukrász.
12/22/2021 • 33 minutes, 35 seconds
A végleg bezáró Olimpia étterem vezetője szerint kőkemény változásokra lenne szükség a vendéglátásban
A Filéző podcast vendége Ádám Csaba volt, aki a legendás étterem megszűnéséről, saját vegetáriánus fordulatáról, és arról is beszélt, miért nem szabad visszatérnie az emberiségnek a régi kerékvágásba.
12/19/2021 • 49 minutes, 40 seconds
Ismerik és szeretik a magyarok az olasz konyhát, de azért lehet újat mutatni
A Filéző podcast eheti vendége Ligabue Giulia volt, aki három évtizede Magyarorsz ágon élő apjával közösen viszi Budán az augusztusban megnyitott olasz delikát boltot.
11/20/2021 • 33 minutes, 4 seconds
Az áremelkedés sokakat visszaterelhet a „mindegy, csak legyen olcsó” termékekhez
Kardos Tamással, a Maradok a pénzemnél blog alapítójával beszélgettünk a növekvő élelmiszerárakról, a magyar vásárlók igényeiről, és arról, hogy a virsli vagy a túróruditeszt dönt minden évben rekordot. Filéző podcast.
11/14/2021 • 48 minutes
Fontos lenne, hogy az éttermek is elkezdjenek komposztálni
A világjárvány alatt nyitott meg a Sejribizli bisztró, amely a házias koszt és a családias hangulat mellett a hulladékmentességet is megcélozta. De mik a zero waste életforma fő kihívásai? Filéző podcast.
10/31/2021 • 35 minutes, 35 seconds
Rókusfalvy Pál: A szőlőben megtanul az ember picit szerényebbnek lenni
Kis országként arra vagyunk predesztinálva, hogy minőségi borokat készítsünk, mert mennyiségben nem tudjuk felvenni a versenyt – mondja Rókusfalvy Pál, akivel az etyeki borvidékről, pezsgős terveiről és a politikával való viszonyáról is beszélgettünk
10/24/2021 • 59 minutes, 28 seconds
Ahogy olcsóbb lett az utazás Thaiföldre, egyre népszerűbb lett a thai konyha itthon is
A Filéző podcast vendége Ambrus Krisztián, a Jókai utcai Parázs Thai Étterem vezetője volt, akivel a thai konyha felfutásának okairól is beszélgettünk.
10/17/2021 • 44 minutes, 20 seconds
Magyarországon összemosódik a kebab a gyrosszal
De akkor mi is a különbség a kettő között? És reggelente tényleg nyársra tűzve érkezik a hús az étterembe? – ezeket a kérdéseket is körbejártuk a Filéző podcastban, amelynek vendége a Hari Kebab étterem vezetője volt.
10/3/2021 • 46 minutes, 48 seconds
Ma már nem kell húsz percnél többet sétálni egy jó kenyérért
Hogy áll a magyar kávé- és pékségforradalom? És vajon tényleg a pályaelhagyókból lesznek a legjobb pékek? A Nor/ma pékség társtulajdonosai, Gerzsenyi András és Metz Alexandra a Filéző podcastban.
9/26/2021 • 49 minutes, 36 seconds
Ki mondta, hogy egy Michelin-csillagos étteremben nem szabad tunkolni?
Az alig két éve indult Salt étterem pár hete kapta meg első Michelin-csillagát. Tóth Szilárd séffel és Boldizsár Máté üzletvezetővel beszélgettünk arról, hogy fér meg a fine dining a családias hangulattal. Filéző podcast.
9/19/2021 • 1 hour, 2 minutes, 40 seconds
Molnár B. Tamás: Előbb vált törzspártot a magyar polgár, minthogy az étkezési szokásain változtasson
A Filéző podcast vendége Molnár B. Tamás, a magyar gasztronómia elmúlt húsz évének egyik legbefolyásosabb alakja. Szóba kerül a friss Michelin-kalauz, a nemzeti önhazugságok és az is, hogy mi hozta haza őket a '90-es években.
9/12/2021 • 1 hour, 1 minute, 22 seconds
Még ma is az IPA a kraft sörök kapudrogja
Hogy jut egy zugsörfőzde odáig, hogy 1500 férőhelyes szórakozóhelyet nyit? Hol húzódik a határ a kraft, a kézműves és a kisüzemi között? Filéző podcast a Monyo Brewing Co. alapítóival.
9/4/2021 • 54 minutes, 52 seconds
Megnyitották új éttermüket, aztán bezárt az ország
Barna Ádám a budapesti St. Andrea étterem séfjeként halmozta az elismeréseket, ám a tavaly ősszel, a járvány kellős közepén váltott, és új helyet nyitottak Esztergomban. Tényleg robbanás előtt áll a vidéki gasztronómia? Filéző podcast.
8/28/2021 • 35 minutes, 15 seconds
Olyan pho levest sehol nem kapsz Európában, mint Budapesten
Az lehet a pho itteni népszerűségének titka, hogy nagyon hasonlít egy húslevesre, mégis eléggé különbözik ahhoz, hogy izgalmas legyen. De vajon mi a vietnami konyha lényege? Filéző Podcast.
8/21/2021 • 52 minutes, 10 seconds
Ha fagyizód van, nincs nyarad
A mindszentkállai Kő fagyi? megnyitotta első fővárosi üzletét a Bartók Béla úton. De vajon mi a jó fagyi titka? Melyik fagyiből veszik a legtöbbet? És miért nem akarnak franchise-zá válni? Filéző podcast.
8/14/2021 • 45 minutes, 32 seconds
A világ legnagyobb tévedése, hogy rossz borból kell fröccsöt készíteni
Hogy válhatna Magyarország bornagyhatalommá? És miért választja valaki az itallapokat a hadsereg helyett? A magyar sommelier bajnok, Evans Victoria volt a Filéző podcast vendége.
8/7/2021 • 57 minutes, 22 seconds
Vomberg Frigyes: A hiánygazdaságban egészségesebben ettünk, mint a mostani bőségben
Attól, hogy százan mennek egy irányba, még nem biztos, hogy az a helyes út – mondja Vomberg Frigyes séf, aki a Filéző podcast vendégeként fejtette ki, hogy mi a gond a magyar gasztronómia állapotával.
7/25/2021 • 53 minutes, 52 seconds
Gyerekként nem álmodott saját csokigyárról, mégis ő lett a drazsémágus
Mészáros Gábor a 2008-as válság után vesztette el marketinges állását, és mivel nem talált munkát, elindította saját vállalkozását. Ez lett a ChocoMe csokimanufaktúra, ami sorra nyeri a nemzetközi versenyeket.
7/18/2021 • 1 hour, 23 seconds
Juhos József: 11 évesen jöttem rá, hogy mégse rendőr, hanem cukrász leszek
A Mestercukrász zsűrijéből ismert Juhos Józseffel beszélgettünk arról, mekkora út áll még a magyar cukrászat előtt, hogyan lehetne többet kihozni Az ország tortájából, és létezik-e jobb az anyukája zserbójánál.
7/10/2021 • 51 minutes, 39 seconds
Mautner Zsófia: Végre egymásra találhat Budapest és a vidéki gasztronómia
A Filéző podcast vendége Mautner Zsófia volt, akivel arról is beszélgettünk, miként változtatta meg a főzéshez és evéshez való viszonyunkat az elmúlt másfél év, és mivel döbbentették meg egy dél-olaszországi piacon.
7/3/2021 • 51 minutes, 50 seconds
Sárközi Ákos: Hiába főzök jól, ha bunkó a felszolgáló, és hiába cuki a felszolgáló, ha rossz az étel
Egy jó étterem nem a séfről, hanem a csapatról szól – véli Sárközi Ákos, akivel arról is beszéltünk, hogyan vészelték át a járványt, és milyen érzés, amikor az embert állandóan felismerik a tévéből. Filéző podcast.
6/11/2021 • 48 minutes, 45 seconds
A terasznyitás eufóriája után még jöhet a feketeleves
Mindenki vendéget akar, úgyhogy olyan zaj lesz, mintha egymillió új étterem nyitna meg egyszerre Európában – mondja Herczeg Zoltán, a Dining Guide igazgatója, aki a Filéző podcast vendége volt.
4/23/2021 • 57 minutes, 50 seconds
Ameddig a tűzgyújtó folyadék illata lengi be az utcákat, addig nem biztos, hogy örülni kell annak, hogy mennyien grilleznek
A BBQ sokkal több, mint egy mekis szósz vagy egy kertvégi, mulatozós műfaj, ami lassan kezd Magyarországon is átmenni a köztudatba. Jó, hogy sokan sütögetnek, de van hova fejlődni. Filéző podcast.
9/12/2020 • 45 minutes, 4 seconds
Butaság, hogy tengeri halat csak a tengerparton szabad enni
Az jó, hogy elrugaszkodtunk a panírozott halrudacskák szintjéről, de van még hova fejlődnie a magyar halfogyasztásnak. Filéző podcast a Budaörsi Halpiac alapítójával.
8/29/2020 • 50 minutes, 52 seconds
Azért iszunk teát, mert kivisz a mátrixból
Mi az a tearészegség, és mit tudhatunk meg általa magunkról? – erről is beszélgettünk a Pekingben diplomázott Tálos Gáborral, aki 16 évnyi borkereskedés után alapította meg saját teázóját, a Zhao Zhout.
8/22/2020 • 51 minutes, 19 seconds
Bíró Lajos: Ma már köpködjük a múltat, de a korosztályom még emlékszik, hogy bizony mi is azt a trágyát főztük
Visszatérőben van a régi, kockás abroszos kisvendéglők világa, de már egy másik színvonalon – mondja Bíró Lajos, a Bock bisztró séfje, aki a mekis sajtburgertől sem riad vissza. Podcast.
8/1/2020 • 1 hour, 2 minutes, 17 seconds
Zing: Nincs olyan ember, aki ne ült volna le a bérbeadójával, hogy egy kis haladékot kérjen
A Zing Burger mára komoly franchise lett, a veszélyhelyzet bejelentésével viszont sokéves hátrányba kerültek, és az is kérdéses, hogyan tudják kihúzni a járvány végéig. A házhoz szállítás az egyetlen reményük.
4/26/2020 • 24 minutes, 45 seconds
Láttuk, mi van az olasz barátokkal, úgyhogy én mindenki előtt pánikoltam be
A koronavírus-járvány alatt is folytatjuk a gasztrós podcastünket: az Igen nápolyi pizzázó tulajdonosával, Vidó Nórival beszélgettünk, őket hogyan érinti a veszélyhelyzet, és hogy sikerült összehozniuk Budapest legdrágább raktárát tele olasz alapanyagokkal.
4/11/2020 • 26 minutes, 3 seconds
Nem adok olyan ételt másnak, amit saját magamnak vagy a gyerekemnek ne adnék
Vajda József, a Pékműhely alapítója akkor is kenyeret sütne, ha nem lenne pénz a világon. Abszurdnak tartja, hogy az autónkba ugyan nem tankolnánk káros üzemanyagot, az evésre egyáltalán nem figyelünk oda. Filéző podcast.
3/1/2020 • 1 hour, 22 seconds
Életünk során két-háromszor sem ártana szakmát váltanunk
Fekete Antonióval beszélgettünk, aki több mint húsz évet töltött el a konyhán, de a séfkabátot a szakácskönyvekre cserélte. Aki igazán el akar mélyülni a gasztróban, annak ismernie kell a boltját.
2/16/2020 • 44 minutes, 12 seconds
Borbás Marcsi: Nagyanyáinknak nem volt szemete, és hetente csak egyszer ettek húst
Bár a Gasztroangyal egyelőre véget ért, Borbás Marcsi nem tett le arról, hogy bemutassa a vidék csodáit. Az új Filéző podcastben szóba került, hogy miért tart szünetet, mit csináltak sokkal jobban a nagyszüleink, és hogyan vigyázzunk a magyar ételekre.
2/2/2020 • 54 minutes, 8 seconds
Öt sima pizzához egy ember is elég, egy nápolyit meg öten készítenek
Papp Zoltán a Corvinuson végzett, de teljesen rákattant a pizzára. Azon belül is a nápolyi, pöttyös szélű tészta lett a szenvedélye, és saját üzletet nyitott. Övé a Digó, amelybe már Gerendai Károly is beszállt. A Filéző mai adásában a főszerep a pizzáé.
1/11/2020 • 38 minutes, 22 seconds
Várady Tibor: Még a drága kávé is viszonylag olcsó termék
Várady Tibor annak idején a Printában kezdte a kávés karrierjét, aztán megalapította az Espresso Embassyt. Beszélgettünk a kezdetekről, arról, hogy mit szabad cukrozni, illetve hogy min múlik a kávé minősége.
12/22/2019 • 48 minutes, 29 seconds
A kenyérsütés nagyon szexi
A Filéző legújabb adásában a Pipacs Pékség alapítóival körbejártuk, miért nem természetes a jó minőségű pékáru Magyarországon, miért csúcs, hogy ennyi hobbipék süt otthon, és miért veszélyes egy profi pékséget alapítani.
12/8/2019 • 47 minutes, 48 seconds
Vad-Horváth Zoltán: Amikor két giroszt kaptál hétszázötvenért, akkor már komoly baj volt
A magyar street food szárnyal. Vagy mondjuk úgy, hogy egyre népszerűbb, de még mindig sokat kell fejlődnünk. A Magyar Street Food Egyesület elnökével beszélgettünk.
11/7/2019 • 37 minutes, 40 seconds
Steiner Kristóf: A világunk a fanatizmusra van berendezkedve
A FIléző podcast vendége Steiner Kristóf volt, aki régebben azt gondolta, nem lehet kigyógyulni a bulímiából, ma már másképp látja. De miért épp a Youtube-on tért vissza új főzőműsorával, hatékony stratégia-e a kedvesség a dühös ítélkezés ellen, vegánként megkísérti-e még néha egy mekis sajtburger, és miért nem tudna Magyarországon élni?
10/27/2019 • 53 minutes, 21 seconds
Regölyi Péter: Nem mindenki azért lesz vegán, mert nem szereti a hús ízét
A Filéző podcast eheti adásában Regölyi Péterrel beszélgettünk, aki úgy nyitotta meg a Vegan Love-ot, hogy majdnem tíz éve vezet burgerezőt feleségével.
10/9/2019 • 46 minutes, 48 seconds
Pestre kitehetjük a megtelt táblát, Budára kell menni reggelizni
A Filéző podcastban a brunch-kultúrát beszéljük ki egy budapesti reggeliző, a Törökméz tulajdonosával. Járnak-e már magyarok is reggelizőbe, és kell-e nekik vendéglátós tapasztalat?
9/5/2019 • 43 minutes, 13 seconds
Hlatky-Schlichter Hubert a magyar gasztróról, a fejlődésről és a sóher milliárdosokról
Korán rájött, hogy neki még sok köze lesz a vendéglátáshoz. Azóta szerzett egy Michelin-csillagot, meghatározó helyeket nyitott, és küzd a turistacsapdák ellen.
8/15/2019 • 44 minutes, 34 seconds
Gerendai Károly: Ha a magyarokon múlna, csődbe mehetnének a csúcséttermek
A Filéző podcast legújabb adásában Gerendai Károly volt a vendégünk, akivel végigvettük a vendéglátásban töltött évtizedeket, és azt, hogy a magyarok mennyire nyitottak a fine diningra.
8/1/2019 • 50 minutes, 7 seconds
Sipos Melinda és az élet műanyag nélkül
Menő lett a környezettudatosság, a műanyagmentes élet. Sipos Melinda hamar felismerte, mekkora szürke zóna ez a magyar piacon, és Budapesten elsőként nyitotta meg csomagolásmentes üzletét. A Ligeti bolt tulajdonosával még a műanyagmentes július kezdete előtt beszélgettünk személyes történetéről, és arról, hogyan vághatunk bele egy szebb, tisztább és zöldebb életbe anélkül, hogy egyszerre szabadulnánk meg minden műanyagtól az otthonunkban.