Winamp Logo
bnr podcasts Cover
bnr podcasts Profile

bnr podcasts

Bulgarian, News, 3 seasons, 2078 episodes, 2 days, 1 hour, 36 minutes
About
Официален подкаст профил на Българското национално радио https://bnr.bg/
Episode Artwork

Странни птици | Изотопия #104

Дойде времето за странни птици в Изотопия и ви причакваме почти като Пилето на Уилям Уортън, готови за излитане.   🦜 Наглед обикновени, но всъщност омайни, най-вече по бреговете на Оман... Нима дъждосвирците могат да променят живота на човек? 🦜 Определено, а защо ще разберем от Лиляна Василева от БАН, която изменя професионалния си път, за да изучи вида и да му помогне. За връзката между дивите животни и подивелите хора, разговорите с изчезнали екземпляри и как баницата на Лили подсили Лаел Уилкокс, най-бързата жена в света, обиколила го с велосипед – очаквайте отговорите. 🦜 Да кукуригаш, докато не изкукуригаш съвсем, при това в лош момент: ще чуете историята и на Борис Руменов (Борю Зевзека), петела на българския хумор и бохемска София от началото на ХХ век. Разказваме я точно 80 години след нелепото му убийство.   "Странни птици" и други такива в Изотопия ви очаква на binar.bg   Мятайте се на клона, върху епизода и в социалните мрежи: Фейсбук: www.facebook.com/IzotopiaBNR Инстаграм: www.instagram.com/izotopia_horizont Уеб: https://bnr.bg/horizont/izotopia/broadcast 
10/24/20241 hour, 12 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Ние, Децата - Пеенето

В този епизод на Ние, Децата си говорим за пеенето.   Всеки ли може да се научи да пее? Къде може да взема уроци? Какво е да си част от Радиодецата? Специални гости са Илина Тодорова – диригент на вокална група Радиодеца и Алекс и Мишето – две от участничките във вокалната група. В рубриката „Светът на приказките“ сме поканили авторката на книжката „Прегръдки от топлите земи“ – Никоела Иванова. Тя ще ни представи приказка за щрауса и ще ни запознае с любопитни факти за това животно. Мими и Анджи се опитват да се научат да пеят, а Ади им помага.   Епизодът „Пеенето“ на Ние, Децата ви очаква!
10/23/202429 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Едит Пиаф

Този епизод на Великите европейци разказва историята на поппевицата, символ на Франция - Едит Пиаф.   Едит Джована Гашон е родена през 1915 година в Париж. Баща и е уличен акробат от Нормандия, а майка и – певица от Ливорно, с италиано-арабски произход. Това са сред малкото сигурни факти в ранната биография на Едит Пиаф.   🎙️Как отрасва малката Едит и кой се грижи за нея 🎙️Къде се запознава с мъжа си и каква майка е 🎙️Как живее тя и с какво свързва любовта 🎙️Как описва певицата живота си 🎙️Какви са отношенията й с Шарл Азнавур   За отношенията на Едит Пиаф с публиката и как отлита от този свят – чуйте в епизода на поредицата Великите европейци!
10/23/202412 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

В центъра на системата - НЗОК - дигитализация и развитие

„В центъра на системата“  представя епизода – „НЗОК – дигитализация и развитие“ Този извънреден епизод е посветен на новостите в електронизацията на Здравната каса, актуалното състояние на бюджета, как може да спрат течовете системата, къде има нужда от реформа и за новите онлайн приложения на НЗОК в помощ на пациентите. Гост по темата е:    Проф. Момчил Мавров, подуправител на НЗОК   От разговора ще научим:   Как върви изпълнението на бюджета на НЗОК в началото на четвъртото тримесечие за 2024 година Кога ще се очаква да започне изплащането на надлимитната дейност на болниците Какъв максимален бюджет на НЗОК ще задоволи всички искания към фонда Кои са най-добре работещите подобрения в електронното обслужване на здравноосигурените лица Защо само цялостна дигитална обвързаност на НЗОК с всички по веригата ще даде ефективният контрол Как ще спрат течовете в здравната система Каква реформа е нужна на здравеопазването и за липсата на кадри Какво не достига на Здравната каса като експерти и защо има свободни бройки Има ли достоверна здравна информация в дигиталните медии и онлайн НЗОК вече и в YouTube – защо и с какво   Слушайте епизода, посветен на темата за „НЗОК – дигитализация и развитие“  на здравния подкаст на БНР „В центъра на системата“  
10/23/202417 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Спортна среща - 20 октомври 2024

В Спортна среща от 20 октомври 2024:  (00:00) Коментар на спортни теми от последните дни: 🔴 Вълнуващото Вечно дерби и рекордно слабите резултати на националните отбори по футбол в различните възрастови групи🔴 Изненадите в баскетболната Евролига🔴 Битките сред топ състезателите в моторните спортове   (22:53) Сия Попова за събитието "Биатлон за всички" (Biathlon 4 All):🔴 Каква е идеята зад събитието, което се проведе в село Радуил🔴 Какви са били интересните моменти от организацията    (42:23) Минутите на Иво Иванов: 🔴 Гран при на САЩ във Формула 1🔴 Как MLB става все по-интересна и интересна🔴 Страхотната финална серия във WNBA   (01:05:48) Разговор за плажен волейбол с Димитър Калчев, Димитър Механджийски и Марио Илиев:🔴 Как се развива този спорт в България и по света🔴 Какви са предизвикателствата пред плажния волейбол у нас🔴 Къде се играе плажен волейбол и плажен тенис в София 🔴 Sofia Beach Sports – страницата, на която можете да подкрепите Димитър Калчев и Димитър Механджийски по пътя към целта им да бъдат първият мъжки отбор по плажен волейбол на Олимпийски игри   Както и още спорт – в броя на Спортна среща от 20 октомври 2024 с водещ Камен Алипиев и редактор Лъчезар Христов Слушайте предаването всяка неделя от 16 часа по Радио София
10/22/20241 hour, 30 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Преге - 19 октомври 2024

В Преге – предаването за книги на Радио Пловдив, на 19 октомври 2024 бяха представени следните заглавия:   📚 Алфред Жари. Татко Юбо 📚 Йожен Йонеско. Носорог. Плешивата певица и други пиеси 📚 Георги Мишев. Произведено в провинцията (30 разказа) 📚 Николай Табаков. Концерт за жаби и оркестър в ми бемол мажор 📚 Юлияна Вайнберг. Одри Хепбърн и блясъкът на звездите 📚 Рана Дасгупта. Капитал: Изригването на Делхи   В броя си от 19 октомври 2024 Преге припомня и мигове от творческите биографии на Самюъл Колридж, Едмондо де Амичис, Иван Бунин, Урсула Ле Гуин, Дорис Лесинг, Емануил Попдимитров, Джани Родари, Йордан Радичков, и други. Същевременно Младен Влашки, автор и водещ на предаването, коментира и присъствието (или отсъствието) на въпросните писатели на актуалния книжен пазар.   В изданието ви очаква и традииционната рубрика "Избира Преге", която този път е посветена на книгата в две части "Моите хора" от Антоанета Бачурова – едно литературно завръщане в света на телевизионното "Умно село".    Заповядайте на разходка сред книжните рафтове с Преге – всяка събота от 11 часа по Радио Пловдив.
10/22/202444 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

В центъра на системата - Онколитична терапия

„В центъра на системата“  представя епизода – „Онколитична терапия“ Този епизод е посветен на търсенията на науката на нови начини за лечение на рак. Какво е таргетно атакуване и разпознаване чрез вируси и антитела само на туморните клетки? Как онколитичната вирусна терапия може да промени и да направи тумора видим?  Темата беше част от програмата на 23-тата национална среща на фондация „Медии Общество Семейство Традиции“ (МОСТ) на тема – „Географски неуравновесеното медицинско обслужване – проблеми и прогнози“. Гости по темата са:   Д-р Георги Димитров – Клиниката по медицинска онкология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ Доц. Трифон Вълков, – инфекционист от Инфекциозна болница в София – Катедра по инфекциозни болести към МУ София   От разговора ще научим:   Къде е науката и кои са новите новите начини за борба с рака Кои от откритията за диагностика и лечение на рак се прилагат вече в България Как модифираните вируси и антителата се борят с туморните клетки Защо тези модерни терапии са по-ефективни Нов стълб в онкологията, генетиката и генното инженерство за диагностика и терапия на злокачествените заболявания Докъде са стигнали проучванията за взаимодействието между имунотерапията и онколитичната вирусна терапия За кои видове рак се прилагат тези нови терапии у нас и по света Какво е бъдещето на онкологията, когато ще се лекува всеки вид тумор   Слушайте епизода, посветен на темата за "Онколитична терапия“ на здравния подкаст на БНР „В центъра на системата“  
10/22/202420 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Новините на детски език - Епизод 116

Епизод 116 от Новините на детски език е тук, а в него: ✅ Да оцелееш след атомна бомба: кой спечели Нобеловата награда за мир? ✅ С баба Гума и дядо Молив: кой е Панчо Владигеров? ✅ Как се е обединила Германия? И още в Новините на детски език и техния Епизод номер 116: ✅ Морските лъвове станаха морски биолози; ✅ Детски детектив: истината за миньоните. Всички епизоди можеш да откриеш и на binar.bg
10/19/202419 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

За книгите - "Пътят на любовта" от Алис Мънро

📚 "За книгите" представя "Пътят на любовта" от Алис Мънро   Канадската писателка, известна като майстор на разказа, си отиде от този свят през май тази година (2024), но остави на любителите на литературата богатото си творчество, на което да се наслаждават.   📖 Какво е характерно за писането на Мънро? 📖 Как историите ѝ се запечатват в читателския ум? 📖 Защо нейните героини са толкова впечатляващи?   Мария Донева дава отговорите за книгата от Алис Мънро, нобелов лауреат за 2013 година, в рубриката "За книгите".   Самата рубрика пък е част от предаването "Флашмоб", което се излъчва всяка събота от 16 часа по Радио Стара Загора.
10/18/20249 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Как да освободим интернет | Изотопия #103

Как да освободим интернет или ода за свободния код… в Изотопия. 💻 От една страна този епизод е за носталгиците по mIRC, форумите и изобщо по времената преди Facebook, Instagram и TikTok. От друга е за тези от вас, които не приемат или поне не приемат лесно социалните мрежи и всякакви видове уебсайтове и приложения да крадат личната им информация и да направляват информационните им потоци. 💻 Малко преди OpenFest2024 разговаряме с двама души от екипа му – Богомил Шопов – Бого и Благовест Петров (в някои среди познат като БОК). Говорим си за понятието свободен код, за по-сигурните и по-малко проследими чатове и социални мрежи, за наличния и липсващия ентусиазъм на програмистите и, разбира се, за самата конференция и партито след нея. Ако се стряскате от таргетирани реклами, „вдъхновени“ от подслушаните ви разговори, ето малко (о)свободен софтуер, препоръчан от нашите гости: ➡️ Matrix –https://matrix.org/ecosystem/clients/ – криптиран чатпротокол, вграден в различни приложения като Element и Cinny – алтернативи на Messenger, Viber, WhatsApp и подобни.➡️ Session – друго лесно за употреба чатприложение с пълно кодиране – https://getsession.org/➡️ XMPP – още един криптиран чатпротокол – https://xmpp.org/ ➡️ Trema➡️ Thunderbird – класическият сигурен мейл клиент – https://www.thunderbird.net/en-US/download/➡️ Tuta – мейл клиент, календар и органайзер с допълнителна защита – https://tuta.com/➡️ ProtonMail – още един мейл клиент, който предотвратява следенето от страна на Facebook, Spotify и други популярни програми – https://proton.me/mail/download➡️ Nostr – децентрализиран протокол/социална мрежа, алтернатива на платформи като Twitter (вече X) – https://nostr.com/clients. OpenSource класики:   ➡️ VLC – универсалният плейър за музика и филми – https://www.videolan.org/➡️ HexChat – класически opensource IRC-клиент – https://hexchat.github.io/index.html➡️ Ubuntu – Популярна и безплатна Linux-операционна система – https://ubuntu.com/download/desktop➡️ FreeBSD – Още една стара като света и сигурна като скала безплатна UNIX-операционна система – https://www.freebsd.org/   Още опасно за скуката съдържание можете да откриете и тук: Фейсбук: www.facebook.com/IzotopiaBNR Инстаграм: www.instagram.com/izotopia_horizont Уеб: https://bnr.bg/horizont/izotopia/broadcast
10/16/202431 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Джордж Оруел

В този епизод на Великите европейци влизаме в литературния свят на Джордж Оруел, макар че някои с право биха възразили, че съвременният човек всъщност отдавна не е излизал от реалностите, описани в "1984" и "Фермата на животните".   🟠 Как е истинското име на писателя? 🟠 Къде могат да се търсят корените на Оруеловите предпочитания към лейбъристите? 🟠 Какви са противоречивите му отношения с "левите" кръгове? 🟠 Кои са нещата, които харесва и не харесва? 🟠 Как трябва да се пият бирата и чая според него?   Някои от отговорите са с гласа на самия Джордж Оруел, а какви са те – чуйте във Великите европейци!
10/16/202411 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Нощна стража - The Nightwatch

В този брой на Нощна стража гостува The Nightwatch   Загадъчните музиканти представят премиерно в нашия ефир най-новия си сингъл “Без Път В Мрака”. Четиримата маскирани членове на бандата, които според думите им са доста популярни в музикалните среди, издават песента в два варианта като ще чуете и двете версии в разговора ни. Какви са промените в групата, как върви работата по новия им албум и какво може да очаквате от тяхното Хелоуин парти може да разберете от нашето интервю с тях.   И още за The Nightwatch чуйте в епизода на Нощна стража.   *Нощна Стража е предаване за рок музика, част от нощния блок на програма „Христо Ботев“ на БНР. На живо може да го слушате всяка съботна нощ от 00:15 ч. до 02:00 ч.  
10/16/202433 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Спортна среща - 13 октомври 2024

В Спортна среща от 13 октомври 2024:    (00:00) Коментар на спортни теми от последните дни: 🔴 Финалът за Суперкупата на България по волейбол между "Левски" (София) и "Дея спорт" (Бургас) 🔴 Триумфът на Яник Синер на тенис турнира в Шанхай 🔴 Срещата между България и Люксембург от футболната Лига на нациите    (35:50) Минутите на Иво Иванов: 🔴 Александър Гавалюгов – новата българска надежда в колежанския баскетбол 🔴 "Rez Ball" – баскетболът в индианските резервати    (58:28) На финала – тенис и футбол: 🔴 Краят на една велика кариера – изключителният Рафаел Надал сложи край на състезателния си път 🔴 Интересът на "Ливърпул" към Джейми Гитънс от "Борусия" (Дортмунд), както и бъдещето на стадион "Стамфорд Бридж"   Както и още спорт – в броя на Спортна среща от 13 октомври 2024 с Кристиян Илиев и Камен Алипиев - Кедъра, който този път се включва от Париж. Слушайте предаването всяка неделя от 16 часа по Радио София
10/15/20241 hour, 7 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

В центъра на системата - Дископатия

„В центъра на системата“  представя епизода – „Дископатия“ Седящият човек в наведена поза е рисковият за дископатия и тези хора се увеличават все повече. Как да открием скритите симптоми на дисковите хернии? Защо всичко е въпрос на комплексен подход и правилна мануална терапия, на рехабилитация, съчетана с изграждане на здравословни навици за добър мускулен тонус – разказа топ невролог от столицата. Епизодът е продължение на темите за опорно-двигателния апарат: Спортна медицина Методът Актив Ситинг Д-р Росен Георгиев: Сколиозата се коригира след ренгеново изследване Гръбначни изкривявания при децата Рискове и новости при смяната на стави Артрозните болести през погледа на млад ревматолог Остеопорозата   Гост по темата е: Д-р Мариета Караджова – невролог, Председател на Българското дружество по мануална медицина и вертеброгенни заболявания, специалист по физикална и рехабилитационна медицина, мануална медицина и постурология   От разговора ще научим:    Какво трябва да прави и да не прави човек с дископатия  Кои са методите за диагностика на дисковата херния  Какво представлява сегментарното изследване на гръбнака  Как се проследяват пациентите с установени вече дискови хернии  Какви спортове и физическа активност са полезни при дископатии  Трябва ли да се носи колан или да се приемат хранителни добавки  Защо са толкова важни упражненията при хора с дископатия  Кога се пристъпва към операция на дисковата херния  Какво не трябва да се прави след операция като вторична профилактика  Каква физиотерапия и балнеолечение се препоръчва при дископатии  Как трябва правилно да се приложи мануалната терапия  Митове и реалности за дископатията   Слушайте епизода, посветен на темата за „Дископатия“ на здравния подкаст на БНР „В центъра на системата“  
10/15/202422 minutes, 1 second
Episode Artwork

Политически НЕкоректно от 21.09.2024

▪️ В този епизод коментираме предстоящия на 27 октомври вот и предупрежденията, че ако и след него не бъдат излъчени стабилно парламентарно мнозинство и редовно правителство, на дневен ред ще са въпроси като "Нуждае ли се от промяна избирателната система?" и "Изчерпана ли е парламентарната форма на управление?". Както и - под заплаха ли е представителната демокрация или политиците просто разчитат така да повишат избирателната активност? ▪️ Гост е медийният експерт Георги Лозанов. ▪️ Започваме с "Новини с добавена стойност" и Иво Балев от "Сега" и завършваме с рубриката "Интересни времена" и Лилия Димитрова.
10/14/20241 hour, 9 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Новините на детски език - Епизод 115

Епизод 115 от Новините на детски език е тук, а в него: ✅ Господин Мъск, пречите ни да видим Вселената! ✅ Меню приключение: какво сервират близо до Северния полюс? ✅ Мистерията се заплита: откриха втора статуя край Петрич! И още в Новините на детски език и техния Епизод номер 115: ✅ Детски детектив: можеш ли да пострадаш от лъжи в интернет? ✅ Детски детектив: наистина ли не можеш да изядеш тези бисквити? Всички епизоди можеш да откриеш и на binar.bg
10/12/202418 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

За книгите - "Лайла Гриър, класна прекрасна" от Андреа Бийти

📚 "За книгите" представя "Лайла Гриър, класна прекрасна" от Андреа Бийти   Това е петата книга от детската поредица "Любознайковците" с илюстрациите на Дейвид Робъртс. Главен герой тук е учителката, която също е имала трудности като дете. Нейната първа класна ѝ е помогнала да преодолее постоянната тревожност, страховете и колебанията, а също и да си намери приятели. Много по-късно мис Гриър осъзнава колко много зависи от самата нея учебната година на децата да бъде прекрасна.   Забавна и трогателна римувана история за несигурността, приятелството и добротата, и за това, че учителите имат силата да променят света към по-добро.   Преводач на книгата "Лайла Гриър, класна прекрасна" е самата Мария Донева, която разказва за нея в рубриката "За книгите".   Самата рубрика пък е част от предаването "Флашмоб", което се излъчва всяка събота от 16 часа по Радио Стара Загора.
10/10/202410 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Спортна среща - 6 октомври 2024

В Спортна среща от 6 октомври 2024:    (00:00) Коментар на спортни теми от последните дни: 🔴 Битката между грандовете в испанския футбол: контузиите в "Реал" (Мадрид) и възходът на "Барселона" при Ханзи Флик 🔴 Стартът на Националната баскетболна лига, както и на Евролигата 🔴 Случващото се в Българската федерация по вдигане на тежести   (22:11)  Симеон Кичуков за сезона в колоезденето:  🔴 Тройната корона на Тадей Погачар: Тур дьо Франс, Джиро д'Италия, световна титла 🔴 Българското треньорско влияние върху словенското колоездене 🔴 Другите исторически постижения: Грейс Браун, Ремко Евенепул, Матийо ван дер Пул    (43:05) Минутите на Иво Иванов: 🔴 Извън спорта: 100-годишнината на американския президент Джими Картър 🔴 За вдъхновяващия Гибсън Хюстън, чийто "характер не е в мозъка, а в сърцето"   (01:06:14) Стефан Иванов след поредното му приключение в Северния ледовит океан: 🔴 Как бе осъществен първият пълен преход с гребна лодка през ледената водна шир 🔴 Защо "колкото повече стават мазолите по ръцете ти, толкова по-малко стават мазолите в душата ти" (по думите на Иво Иванов)   Както и още спорт – в броя на Спортна среща от 6 октомври 2024 с водещ Камен Алипиев и редактор Кристиян Илиев Слушайте предаването всяка неделя от 16 часа по Радио София
10/8/20241 hour, 29 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

В центъра на системата - Спешно отделение - един работен ден

„В центъра на системата“  представя епизода – „Спешно отделение- един работен ден“ Млад спешен медик разказва за двете страни на спешната медицина – лекар – пациент след 23-тата национална среща на фондация „Медии Общество Семейство Традиции“ (МОСТ) на тема- „Географски неуравновесеното медицинско обслужване – проблеми и прогнози“ Има ли нужда от подобрения в електронната обвързаност в системата по веригата за Спешна помощ? Кои са най-ярките неравенства в достъпа до спешна помощ? Докога ще има неспешни повиквания към ЦСМП? Кои са точно спешните състояния, които налагат викане на линейка? Какво искат младите спешните лекари от системата? Епизодът е продължение по темата: Говорят експертите: Кога ще се остойности трудът на медиците?   Гост по темата е:    Д-р Боян Патов от спешното отделение в УМБАЛ „Света Анна“   От разговора ще научим:    За предизвикателството да бъдеш част от Спешното отделение на болница „Света Анна“ в столицата  Подобряване на алгоритмите и протокола за поведение в Спешно отделение  Колко бързо трябва да стигне линейката от мястото на инцидента до Спешното отделение  Има ли електронната обвързаност в системата по веригата за Спешна помощ  Връщат ли се линейки от болниците, заради липса на места  Трябва ли да се повиши заплащането на спешните медици  Агресията от пациентите към медиците от Спешната помощ  Бърнаут при спешните лекари  Кариерно развитие в Спешната медицина  Къде е мястото на парамедиците в Спешната помощ  Нужно е обучение на обществото що то спешно състояние   Слушайте епизода, посветен на темата за „Спешно отделение – един работен ден“ на здравния подкаст на БНР „В центъра на системата“  
10/8/202411 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Нобел

Великите европейци представя Нобел - шведският химик, инженер и предприемач, който изборетява динамита и не само...   🟠 Бил ли е Нобел горд от изборетението си, което убива хора - динамитът? 🟠 Защо Нобел е притеснен, че ще остане като демон в съзнанието на хората? 🟠 Какъв е той в личния си живот и защо живее като отшелник? 🟠 Защо наградата Нобел е за принос във физиката, химията, медицината, литературата и световния мир? 🟠 Защо той се възхищава на постиженията в медицината? 🟠 В кои други сфери ученият прави открития?   И още, какво смята Нобел за позитивните и негативни страни на своя характер - разберете в епизода на Великите европейци.  
10/7/202413 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Преге - 5 октомври 2024

В Преге – предаването за книги на Радио Пловдив, на 5 октомври 2024 бяха представени следните заглавия:   📚 Антология, съст. Александър Шурбанов. Потомството на Чосър. Англоезична поезия XIV –XXI век📚 Иван Станков. На два гласа📚 Фонда Лий. Нефритен град📚 Шарл-Луи дьо Монтескьо. За духа на законите (в 2 тома)📚 М. Шюкрю Ханиоглу. Ататюрк. История на идеи📚 Доминик Блис. Новак Джокович. Най-великият за всички времена   В броя си от 5 октомври 2024 Преге припомня и мигове от творческите биографии на Дени Дидро, Вацлав Хавел, Димитър Подвързачов, Марина Цветаева, Иво Андрич и други. Същевременно Младен Влашки, автор и водещ на предаването, коментира и присъствието (или отсъствието) на въпросните писатели на актуалния книжен пазар.   В изданието ви очаква и обзор на номинациите за наградите на Портал "Култура", както и на литературен клуб "Перото".   Заповядайте в света на книгите с Преге – всяка събота от 11 часа по Радио Пловдив.
10/7/202438 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Ние, Децата - Пословици и поговорки

В този епизод на Ние, Децата си говорим за известните пословици и поговорки. Кой ги е измислил и защо? Има ли такива, които са изгубили смисъла си? Какво е тяхното предназначение? Мими, Анджи и Ади споделят любимите си и... не толкова любимите си поговорки.   Специалният ни гост – Лилия Старева от фондация "Детето и фолклора", ще отговори на детските въпроси. Ще разберете кой и защо е измислил фразата "един за всички, всички за един" и какво означава "кой крив, кой прав". Лилия Старева ще ни посвети и в други тайни на българския фолклор – в броя на Ние, Децата, посветен на популярните пословици и народни мъдрости.   Рубриката "В рими разкажи ми" пък Анджи посвещава на Музея на хумора и сатирата в Габрово.
10/7/202424 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Новините на детски език - Епизод 114

Епизод 114 от Новините на детски език е тук, а в него: ✅ Какво значи да си имаш „мини-луна“? ✅Коя е Камала Харис? ✅ За или против държавния контрол на социалните мрежи; И още в Новините на детски език и техния Епизод номер 114: ✅ Детски детектив: наистина ли зоопарк е кръстосал куче и панда? ✅ Моцарт с нов хит! Съвсем малка нощна музика Всички епизоди можеш да откриеш и на binar.bg Новините на детски език е съвместен проект на БНР и онлайн медията за деца Вижте.бг, част от платформата за насърчаване на детското четене Книговище.
10/5/202416 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

За книгите - "Ален и Роми. Една любов в Париж" от Тило Вюдра

📚 "За книгите" представя текста на Тило Вюдра "Ален и Роми. Една любов в Париж"   Между кориците ви очаква един документален разказ за житейските пътища на две филмови легенди, чиято любов се е превърнала в мит. На базата на записи, интервюта, документи, мемоари и лични срещи със съвременници на двамата актьори авторът създава обективен и вълнуващ образ на Ален Делон, на Роми Шнайдер и на целия филмов и културен пейзаж от втората половина на 20. век.   📖 Кои са някои от ключовите моменти от живота на незабравимите Ален и Роми, представени в книгата? 📖 По какъв начин текстът обрисува филмографията на екранните величия? 📖 Защо любовта им всъщност никога не угасва, а само приема различни форми?   Отговорите за книгата на Тило Вюдра – чуйте в рубриката "За книгите". Тя е част от предаването "Флашмоб", което се излъчва всяка събота от 16 часа по Радио Стара Загора.
10/3/202412 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Спортна среща - 29 септември 2024

В Спортна среща от 29 септември 2024:    Коментар на актуални спортни теми: 🔴 Казусът с плувеца Цанко Цанков и Световната асоциация по плуване в открити води 🔴 Стартът на Лига Европа и мачът на "Лудогорец" със "Славия" (Прага) 🔴 Отказването на Дерик Роуз от баскетбола    Включване на Андрей Демирев: 🔴 За документалния филм "Лос Уилямс", посветен на братята Нико и Иняки 🔴 За проблемите с концертите на стадион "Сантяго Бернабеу" 🔴 За оплакванията от съдийството в испанския футбол    Минутите на Иво Иванов: 🔴 Разочарованието "Пи Диди" и участието на известни спортисти в "купоните" му 🔴 Полуфиналните плейофи в WNBA 🔴 Шокиращият трансфер на Карл-Антъни Таунс в "Ню Йорк Никс"    Александра Алипиева с продължение на рубриката си за великите жени в спорта: 🔴 Бейб Дидриксън – легенда в дамския голф, която обаче има и три олимпийски медала (два от които – златни)   Както и още спорт – в броя на Спортна среща от 29 септември 2024 с водещ Камен Алипиев и редактор Лъчезар Христов Слушайте предаването всяка неделя от 16 часа по Радио София
10/1/20241 hour, 23 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Ние, Децата - Защо морската вода е солена?

В този епизод на Ние, Децата си задаваме въпроса "Защо морската вода е солена?"   🌊 Това е интересен въпрос, на който ще ни отговори Боян Петров - учител по география и част от екипа на Географ БГ. Той ще ни запознае също и с науката география. 🌊 Ще разберем и кои са най-интересните географски обекти у нас и в чужбина. Ще научим и кои други водни обекти са също солени. 🌊 В света на приказките ни отвежда "Приказка за Рачето Щипко" от Никоела Иванова. 🌊 Анджи, Ади и Мими си спомнят прекрасните мигове от ваканцията, но се сещат че са имали и тежки моменти, като Анджи, която се страхува да се гмурка или Мими, която понякога гълта солена вода от морето.   Епизодът „Защо морската вода е солена?“ на Ние, Децата ви очаква!  
10/1/202427 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

В центъра на системата - Здравни неравенства

„В центъра на системата“  представя епизода – „Здравни неравенства“   Гости по темата са: Юлия Пискулийска – председател на фондация МОСТ (Медии, общество, семейство, традиции), журналист, общественик, поет и писател Д-р Нигяр Джафер – преподавател в Медицински университет – София, бивш народен представител Проф. Ивайло Търнев – Началник на Клиниката по нервни болести и ръководител на Експертния център за наследствени неврологични и метаболитни заболявания в УМБАЛ „Александровска“ Доц. Росен Калпачки – секретар на Българското дружество по инсулт и началник на Клиниката по неврология на УМБАЛ „Св. Анна“ – София и ръководител на най-големия специализиран център за лечение на инсулти в столичната университетска болница „Света Анна“    От разговора ще научим:   Коя е най-голямата неравнопоставеност в нашето здравеопазване Защо все още не са остойностени цялостно клиничните пътеки Защо не е остойностен лекарският труд реално За дооплащането на българските пациенти за здраве Къде трябва да се подобри достъпът до здравна грижа В кои специалности е най-големият недостиг на специалисти За изтичането на кадри – извън страната, към частните болници, в големите градове Има ли нужда от реформа в здравеопазването Кой трябва да защитава труда на лекарите Защо у нас няма карти за пациентската удовлетвореност Кои са положителните достижения на нашето здравеопазване 6 високоспециализирани центрове за лечение на мозъчен инсулт ще заработят у нас  Как с малки стъпки се дава равна възможност за обучение на студенти от ромски произход   Слушайте епизода, посветен на темата за „Здравни неравенства“ на здравния подкаст на БНР „В центъра на системата“  
10/1/202438 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Преге - 28 септември 2024

В Преге – предаването за книги на Радио Пловдив, на 28 септември 2024 бяха представени шест нови заглавия   Рубрика „Напълно непознати“:🔖 Итало Калвино. Нека спи под камък. Размисли за литературата и обществото.🔖 Палми Ранчев. Случайни срещи и запознанства.🔖 Оля Стоянова. Как ни спасяват природните закони.🔖 Радослав Бимбалов. Ти,подобие мое.🔖 Ралица Николова. Романът на една жена без качество.🔖 Ингрид Карлберг. Нобел: Загадъчният Алфред. Неговият свят и неговите награди.   В броя си от 28 септември 2024 Преге отделя специално внимание на вечер, посветена на непрежалимия Светлозар Игов, която ще се състои в Пловдивски университет, на 30.09.24   Заповядайте в света на книгите с Преге – всяка събота от 11 часа по Радио Пловдив.
9/30/202442 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Феликс Менделсон

Великите европейци представя Феликс Менделсон - музикалното дете-чудо на ХІХ век   Пламен Асенов разказва: 🎼 Коя е една от най-широко известните му творби? 🎼 С какво е известно произведението „Сватбеният марш” на Менделсон? 🎼 В какво семейство е роден маестро Феликс Менделсон Бартолди? 🎼 Какво влияние има баща му и с какво се занимава той? 🎼 Защо Феликс се ориентира към духовното наследство на дядо му? 🎼 Защо се превръща във второто след Моцарт дете-чудо на Европа? 🎼 Каква музика създава Менделсон в детските си години? 🎼 С какво още е известен той освен с музиката си? 🎼 Коя е голяма любов в живота му?   Какво наследство оставя Феликс Менделсон чуйте в епизода на Великите европейци.
9/30/202412 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Радио- и гейминг активност

Приключения с балкански герои, що е то истинско опасно хоби и радио- и гейминг активност в Изотопия   🎮 Боян Василев и Боян Йордан от независимото Studio Mechka представят най-новата българска видеоигра Marko: Beyond Brave.   🕹️ Може ли закон да задължи създателите на игри да ги поддържат завинаги, вместо да ги "убиват", когато решат, че не им носят достатъчно пари? Въпросът от името на „Изотопия“ зададе репортерът Добромир Видев, а отговорите идват от геймърът Рос Код и адв. Христина Георгиева.   ⌚ 26 септември е обявен за Международен ден за пълно премахване на ядрените оръжия, а ние ще бъдем на безопасно разстояние от едно доста опасно хоби – колекционирането на часовници с радий. За него ще ни разкажат стажант-репортерът на програма „Хоризонт“ Виолета Борисова, археологът и преподавател по история Момчил Кузманов и проф. Добромир Пресиянов от Физическия факултет на Софийския университет.   Радио- и гейминг активност на Изотопия ви очаква!   Още опасно за вниманието и безопасно за скуката съдържание можете да откриете и тук: Фейсбук: www.facebook.com/IzotopiaBNR Инстаграм: www.instagram.com/izotopia_horizont Уеб: https://bnr.bg/horizont/izotopia/broadcast
9/30/20241 hour, 4 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Новините на детски език - Епизод 113

Епизод 113 от Новините на детски език е тук, а в него: ☑️ С какво е ценна независимостта? ☑️ Антарктида – живата лаборатория на климата; ☑️ Габрово, град на смеха;   И още в Новините на детски език и техния Епизод номер 113: ☑️ Инстаграм взима мерки: защо социалната мрежа се загрижи за онлайн безопасността на децата? ☑️ Какво знаеш за Индонезия?   Всички епизоди можеш да откриеш и тук.
9/28/202420 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Спортна среща - 22 септември 2024

В Спортна среща от 22 септември 2024:   (00:00) Коментар на актуални спортни теми: 🔴 "Лейвър Къп" като празненство в света на тениса 🔴 Победата на баскетболния "Партизан" над "Панатинайкос" на турнира "Павлос Янакопулос" 🔴 Несигурното представяне на "Манчестър Юнайтед", предсезонните турнири в българския баскетбол, лагерът по олимпийско таекуондо в Ботевград...   (21:00) Разговор с Николай Драгиев за тенис: 🔴 Успехът на България над Ел Салвадор за Купа "Дейвис" и неяснотите около националния отбор и федерацията 🔴 Какво предстои за Рафаел Надал, допинг скандалът около Яник Синер, колебанията в играта на Карлос Алкарас...   (46:27) Минутите на Иво Иванов: 🔴 Боксовото зрелище с участието на Антъни Джошуа и Даниъл Дюбоа 🔴 Шохей Отани, който пренаписва историята на бейзбола 🔴 Плейофите в WNBA – един от най-продаваемите ТВ продукти в САЩ в момента   (01:10:20) Александра Алипиева с продължение на рубриката си за великите жени в спорта: 🔴 За Джанет Гътри – легенда в моторните спортове, първата жена в "Индианополис 500" и "Дейтона 500"   Както и още спорт – в броя на Спортна среща от 22 септември 2024 с водещ Камен Алипиев и редактор Кристиян Илиев Слушайте предаването всяка неделя от 16 часа по Радио София
9/25/20241 hour, 29 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Антоан-Лоран дьо Лавоазие

Главен герой във Великите европейци e великият френски учен Антоан-Лоран дьо Лавоазие, познат като Бащата на модерната химия.   🟠 Антоан-Лоран дьо Лавоазие е първият човек, установил, че водата не е прост, първичен елемент, а е съединение, което се състои от водород и кислород. 🟠 Покрай заниманията с кислорода Лавоазие и известният математик и астроном Пиер Симон дьо Лаплас прави откритие и във физиологията. 🟠 Лавоазие изследва нещата откъм най-видимия проблем на флогистонната теория – как металите, които ръждясват, стават по-тежки, не по-леки. 🟠 Като продължава опитите в количествена посока, Лавоазие формулира и прочутия принцип за съхранение на материята. 🟠 Той се превръща в баща на съвременната наука химия, като я отделя рязко от нейната родна майка, алхимията.   В какво семейство отрасва и какво семейство създава Антоан-Лоран дьо Лавоазие чуйте в епизода на Великите европейци.  
9/24/202413 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

За книгите - "Пътуващото кино на мистър Сайто" от Анете Биерфелт

📚 "За книгите" представя "Пътуващото кино на мистър Сайто" от Анете Биерфелт   Вторият роман на датската писателка буди копнежи, въздига сърцето и възпалява въображението. Създава желание човек да открие общото сечение и да сподели живота си с хора, прекрасни като богове.   След дебюта си с "Когато животът ти изпрати хипопотам" Анете Биерфелт продължава да печели нови почитатели с неповторим стил и с герои, които не се побират в рамките на ежедневието. Тангото, киното, звуците, образите и цветовете в нейния свят са вълнуващи и няма с какво друго да ги сравним, защото са необикновени и възхитителни. Историята се разгръща между Аржентина и Северна Канада, между детството и зрелостта, между трагедията, радостта от живота и всепоглъщащата любов...   С какво още впечатлява романът на Анете Биерфелт – чуйте в рубриката "За книгите". Тя е част от предаването "Флашмоб", което се излъчва всяка събота от 16 часа по Радио Стара Загора.
9/24/202410 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Преге - 21 септември 2024

В Преге – предаването за книги на Радио Пловдив, на 21 септември 2024 бяха представени следните заглавия:   📚 Томас Ман. "Смърт във Венеция" и други новели📚 Витолд Гомбрович. Фердидурке📚 Алис Мънро. Пътят на любовта📚 Даниел Келман. Светлина и сянка 📚 Ана Андреу Бакеро. Принцесата от "Бухенвалд"  📚 Елена Костюченко. Моята любима страна   В броя си от 21 септември 2024 Преге припомня и мигове от творческите биографии на Стивън Кинг, Фредерик Бегбеде, Ярослав Сайферт, Франсис Скот Фицджералд, Антонио Табуки и други. Същевременно Младен Влашки, автор и водещ на предаването, коментира и присъствието (или отсъствието) на въпросните писатели на актуалния книжен пазар.   Заповядайте в света на книгите с Преге – всяка събота от 11 часа по Радио Пловдив.
9/24/202443 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Ние, Децата - Танците

В този епизод на Ние, Децата си говорим за танците.   🕺 Kои са любимите ни танци? Може ли всеки човек да се научи да танцува? 🕺 Как са създадени първите танци? Първо се е появил танцът или музиката? 🕺 Каква е ролята на хореографа? С какво по-точно се занимава той? 🕺 Нора на 5 години пита: танцуват ли животните? 🕺 На всички тези въпроси ще отговори специалният ни гост Любов Жеглова, която е преподавател по съвременен танц за деца в ХОД - движенческа лаборатория. 🕺 В Истинската история на ... научаваме как е създаден балетът "Лебедово езеро".   Епизодът „Танците“ на Ние, Децата ви очаква!
9/24/202428 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

В центъра на системата - Вендинг машини и помощник фармацевти

„В центъра на системата“  представя епизода – „Вендинг машини и помощник фармацевти“ В навечерието на Световния ден на фармацевта – 25 септември във втората част по темата за лекарства без рецепта във вендинг машини извън аптеките даваме думата на помощник-фармацевтите. Те апелират протестът да е за това, че в в аптеките работят лица без фармацевтично образование!  Вендинг машини – с кенче или хапче – „подменят ли се“ нуждите на пациента? От Българската асоциация на помощник – фармацевтите обявиха, че ще започнат серия от символични протестни действия, заради неглижирането на тяхното професионално развитие, заради невъзможността да работят пълноценно в аптеките, опасността от загуба на работни места, ако се въведат вендинг машини за лекарства без рецепта и унизителното чакане да се чуят и техните проблеми в сектора на здравеопазването. Гости по темата са: Лиляна Петрова – председател на Българска асоциация на помощник – фармацевтите Гергана Нейкова – изпълнителен секретар на  Българска асоциация на помощник – фармацевтите   От разговора ще научим:   Застрашават ли вендинг машините труда на помощник-фармацевтите Защо за малките населени места без аптека и лекар вендиг машините не решават проблема Кой закри селските аптеки през 2011 година и защо ги превърна в дрогерии Защо се отричат правомощията на помощник-фармацевта  Как в аптеките работят хора без фармацевтично образование  Каква е драмата между магистър и помощник – фармацевтите Защо няма чуваемост по законовите неуредици на помощник-фармацевтите  За какво настояват от Българска асоциация на помощник – фармацевтите   Слушайте епизода, посветен на темата за „Вендинг машини и помощник фармацевти“ на здравния подкаст на БНР „В центъра на системата“    
9/24/202421 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Новините на детски език - Епизод 112

Епизод 112 от Новините на детски език е тук, а в него: ✅ Три новини от изминалата седмица; ✅ Рибката-побойник, която се гледа в огледалото; ✅ На какво се учим от децата? И още в Новините на детски език и техния Епизод номер 112: ✅ Опасният път до училище; ✅ Баща и син прекосиха Северния ледовит океан.   Всички епизоди можеш да откриеш и тук.
9/21/202414 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

В центъра на системата - Вендинг машини и лекарства

„В центъра на системата“  представя епизода – „Вендинг машини и лекарства“ Има ли нужда от поставянето на вендинг машини за лекарства без лекарско предписание на места извън аптеката? В два поредни епизода ще представим гледните точки на няколко професионални гилдии. Опасно или безопасно е това за пациентите и трябва ли да се прецизират предложените промени? Предизборен похват или неразбрана докрай и в цялост нужда за хората от малките населени места са предложенията? Икономически изгодно за някого или загуба на работни места и на пазар е за други? Къде се къса връзката с достъпа на пациентите до лекарства без рецепта?   Гости по темата са: Маг.-фарм. Димитър Маринов – Председател на УС на БФС Маг.-фарм. Николай Костов – Председател на УС на Асоциацията на собствениците на аптеки Маг.-фарм. Антон Вълев – Председател на УС на Националната аптечна камара Маг.-фарм. Константин Качулев – Председател на УС на Национална аптечна браншова организация   От разговора ще научим:    Защо от Българския фармацевтичен съюз са против вендинг машини да продават лекарства  Не трябва ли проблемът да се решава чрез Методиката за финансиране за аптеки в отдалечени райони  Данните сочат, че Методиката за целево финансиране на НЗОК е работеща  Автоматите за лекарства към аптеките сега са със строг регламент за вида лекарства – така ли ще е с новите  Дали предложенията на парламентарните групи са популистки, неясни и в ущърб на здравето на пациента  Как е у нас и как е в Европа и САЩ с достъпа до лекарства чрез вендинг машини  Какво не се казва за тези вендинг машини, които ще продават лекарства като вафли  Може ли да фалират действащи аптеки   Слушайте епизода, посветен на темата за „Вендинг машини и лекарства“ на здравния подкаст на БНР „В центъра на системата“  
9/20/202433 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Спортна среща - 15 септември 2024

В Спортна среща от 15 септември 2024:   (00:00) Коментар на актуални спортни теми: 🔴 Тенис двубоите в "Купа Дейвис", донякъде останали в сянката на шоу мача между Новак Джокович и Григор Димитров 🔴 Финалният турнир от тазгодишната лекоатлетическа Диамантена лига в Брюксел 🔴 Изявите на българския национален отбор по футбол в началото на месеца и ситуацията със стадионите у нас   (22:30) Николай Илиев от организационния екип на плувеца Цанко Цанков: 🔴 За ситуацията с непризнатите от Световната асоциация по плуване в открити води (WOWSA) постижения на български спортист 🔴 За плуването в река Дунав, планирано за 19 септември   (46:22) Минутите на Иво Иванов: 🔴 За дебатите като спорт и връзката с дебата между Доналд Тръмп и Камала Харис 🔴 Мачът между "Бъфало Билс" и "Маями Долфинс" от NFL и инцидентът с Туа Таговаилоа   Както и още спорт – в броя на Спортна среща от 15 септември 2024 с водещ Камен Алипиев и редактор Лъчезар Христов Слушайте предаването всяка неделя от 16 часа по Радио София
9/18/20241 hour, 27 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Ернан Кортес (част 2)

В този брой на Великите европейци главен герой отново е Ернан Кортес – конкистадорът, заради когото настъпва краят на Ацтекската империя.   🟠 Кога Кортес акостира в Мексико и по какъв начин митологията на ацтеките повлиява върху отношенията му с владетеля Монтесума? 🟠 Коя е жената, която участва в разигралата се драма, и колко са децата на конкистадора? 🟠 Какви са били слабостите на Кортес, както и положителните му качества? 🟠 Как протича обсадата на Теночтитлан, столицата на ацтеките? 🟠 В кой испански град умира авантюристът и къде са преместени тленните му останки впоследствие?   Отговорите – във Великите европейци, а първата част, в която конкистадорът Кортес е главен герой, чуйте ТУК!
9/18/202413 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Преге - 14 септември 2024

В Преге – предаването за книги на Радио Пловдив, на 14 септември 2024:   Рубрика „Напълно непознати“📖 Артър Конан Дойл. Шерлок Холмс и кървавият диамант.📖 Салман Рушди. Нож.📖 Алистър Грей. Клети създания.📖 Мая Люнде. История на пчелите.📖 Никола Баро. Приятелката на булката.📖 Танит Кери. Как мисли детето на 8-12 години?   В Преге от 14 септември 2024 ще е последното издание на рубриката "Лятно четиво". Ще чуете откъс от една от трите книги: Христо Добротинов - "Стряха", Ангел Г. Ангелов "Басейнът, както и други разкази за любовта", Неда Антонова - "Плодовете зреят нощем".   Заповядайте в света на книгите с Преге – всяка събота от 11 часа по Радио Пловдив.
9/17/202434 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

В центъра на системата - Високо кръвно налягане

„В центъра на системата“  представя епизода – „Високо кръвно налягане“ Защо трябва да пазим в норма кръвното си налягане – това е темата в този епизод . Некотролираното високо кръвно води до тежки усложнения, кои са най-вредните навици на българина? Водещ наш инвазивен кардиолог разказва, че все по-често приемат по спешност пациенти и такива в млада възраст. Защо държавата е длъжник по отношение на медицинските изделия в кардиохирургията и инвазивната кардиология?   Гост по темата e:   Проф. Иво Петров – медицински директор и началник Клиника по кардиология и ангиология към Аджибадем Сити клиник УМБАЛ Сърдечно-съдов център   От разговора ще научим:   Защо трябва да контролираме кръвното си налягане Често ли пациентите постъпват по спешност за лечение Кои са тежките усложнения при хипертония Каква е връзката между бъбреците и кръвното налягане  Обръща ли внимание българинът на сърдечно-съдовотото си здраве Кои са рисковите фактори за преждевременно развитие на сърдечно-съдови заболявания Как реналната денервация се прилага у нас за контрол на хипертонията Какъв е достъпът на българина до новите медицински изделия в каридохиургията и инвазивна кардиология Как да се предпазват пациентите от повторен миокарден инфаркт   Слушайте епизода, посветен на темата за „Високо кръвно налягане“ на здравния подкаст на БНР „В центъра на системата“      
9/17/202415 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Политически НЕкоректно от 14.09.2024 г.

▪️ Могат ли избори, предшествани от толкова скандали, съдебни спорове и обвинения за стари грехове да родят стабилен парламент и още по-важно - силно редовно правителство? За това говорим в този епизод на "Политически НЕкоректно". ▪️ Как избирателите на ДПС ще разпознаят автентичните си кандидати за народни представители след като на юридическия фронт победата взе Делян Пеевски - за това говорим с модератора на Фейсбук групата "Аз подкрепям Ахмед Доган" Елван Атилла. А голямата картина, която разкри разривът Доган - Пеевски, коментираме с разследващия журналист Николай Стайков. ▪️ Започваме с "Новини с добавена стойност" и Иво Балев от "Сега" и завършваме с рубриката "Интересни времена", в която Силвия Петрова разказва защо Доналд Тръмп заплаши със съд продуцентите на "Стажантът". Лентата с участието на Мария Бакалова трябва да тръгне по кината по-малко от месец преди изборите в САЩ.
9/16/20241 hour, 8 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

За книгите - "Йелоуфейс" от Ребека Куанг

📚 "За книгите" представя "Йелоуфейс" от Ребека Куанг   Една световна литературна сензация, която разнищва морални проблеми като плагиатството и престъпването на границите, очертани от интелектуалната собственост. А също и манипулативния нарцисизъм и безогледната амбиция. Повдига завесата и откровено осветлява механизмите на книгоиздателския бизнес в САЩ. Показва мощта и жестокостта на анонимната тълпа в социалните мрежи, но и на литературата като средство за създаване на нови светове и на стремежа към творческо изразяване.   📖 С какъв жанр е позната Ребека Куанг на българския книжен пазар до този момент? 📖 Какви са приликите и разликите между главните героини в книгата – Атина Лиу и Джунипър Сонг (Джунипър Хейуърд) 📖 Как се заплита интригуващият сюжет?   С какво още е забележителен романът "Йелоуфейс" – чуйте в рубриката "За книгите". Тя е част от предаването "Флашмоб", което се излъчва всяка събота от 16 часа по Радио Стара Загора.
9/16/202411 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

По неотъпкани пътеки | Изотопия #101

В епизод 101 на Изотопия тръгваме по неотъпкани пътеки – каним ви на разходка до близкия радиовъзел и до училищния двор.   Голямото радио (БНР) отдава почит на малкото (някогашната радиоточка). За целта ни помага антропологът Оливие Живр. Оливие преподава в Лион, но от Пловдив започва да търси смисъла и влиянието на родните радиоточки. Защо бай Олио не обича всички видове курбан, какво го води у нас (вместо в Бразилия), какъв е нощният живот в Самоков през 1995 г. и що за водещ е бай Вельо от Старо Железаре? Чуйте отговорите, които изнамерихме.   Ще открием и новата учебна година. Звънецът бие с уроците от "Общество на мъртвите поети". Защото добрите учители ни развиват като личности с глави на раменете дори цената да е твърде висока!   Голямата революция на малките изотопи избухва и в социалните мрежи – много отвъд Изотопия и нейния епизод 101: Фейсбук: www.facebook.com/IzotopiaBNRИнстаграм: www.instagram.com/izotopia_horizontУеб: https://bnr.bg/horizont/izotopia/broadcast
9/16/20241 hour, 12 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Новините на детски език - Епизод 111

Епизод 111 от Новините на детски език е тук, а в него: ✅ Три новини от последните дни; ✅ Българска азбука в Германия; ✅ Откъде е дошъл унищожителят на динозаврите?   И още в Новините на детски език и техния Епизод номер 111: ✅ Четиригодишно дете счупи праисторическа делва; ✅ Комета? Не, космически боклук!   Всички епизоди можеш да откриеш и тук.
9/14/202418 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Кожа и слънце - Атопичен дерматит

„Кожа и слънце“ представя епизода – „Атопичен дерматит“ В края на лятото разказваме как да подготвим кожата в преходния сезон есен-зима при пациенти с атопичен дерматит. На 14 септември отбелязваме Световния ден за информираност за атопичен дерматит. Този епизод е посветен и на диагностика и лечението на атопичния дераматит при подрастващите и защо при раздразнената кожа, подходът трябва да бъде комплексен?   Гост по темата e: Д-р Гергана Манолова – дерматовенеролог в ДКЦ „Софиямед“   От разговора ще научим:    Има ли ръст на пациентите с атопичен дерматит  Как най-правилно да се диагностицира атопичния дерамит  Кои са най-успешините методи за лечение на заболяването  В кои случаи атопичният дерматит се израства с възрастта на детето  Има ли странични ефекти от локалната терапия с кортикостероиди  Освен лечението какви други мерки спомагат за подобряване на състоянието  Защо при деца с атопичен дерматит е много важно да се знае, че те нямат психичен, а кожен проблем  Полезни ли са или вредни слънцето, морската вода, горещите вани, спа процедурите при хора с атопичен дерматит  Как да подготвим кожата при атопичен дерамит в преходния сезон – есент – зима  Какви са новостите в модерното лечение на това заболяване   Слушайте епизода, посветен на темата за „Атопичен дерматит„ на тематичния подкаст на БНР „Кожа и слънце“
9/13/202421 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

В центъра на системата - Болести на матката

„В центъра на системата“  представя епизода – „Болести на матката„ Раничка на шийката на матката –  с тази тема, която вълнува хиляди жени, започваме новия сезон на подкаста. Избрахме темата, защото това е заболяване, което може да се предотврати с редовни прегледи и в много от случаите не става дума за злокачествена болест. Защо е изключително важно изследването – цитонамазка?   Гост по темата e:    Д-р Йован Даскалов – началник АГ Отделението в УМБАЛ „Софиямед“   От разговора ще научим:    Коя е най-точната диагностика и може ли да се пропусне състоянието  Защо са толкова важни профилактичните прегледи и изследването – цитонамазка  Каква е връзката между ЧПВ, намален брой лактобацили и раничка на шийката на матката  Кои са рисковите групи, как се предава болестта и как да се предпазим  Кога се пристъпва към горене на раничката  Кои са модерните методи за премахване на раничка на ШМ  Може ли само с медикаментозна терапия да се излекувате  Пречи ли това заболяване на на опитите за забременяване   Слушайте епизода, посветен на темата за „Болести на матката“ на здравния подкаст на БНР „В центъра на системата“
9/10/202418 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Ернан Кортес

Този епизод на Великите европейци е посветен на Ернан Кортес. Истинският главен герой в нея обаче се нарича Съдба.   🟠 От какви истории е бил завладян Ернан Кортес като дете? 🟠 От какво семейство произлиза той и с кой е била близка фамилията? 🟠 Кога участва в първите си експедиции и приключения? 🟠 Кога Ернан Кортес е назначен капитан на флота? 🟠 Кой е начело на могъщата ацтекска империя? 🟠 Какво се случва на 21 април 1519-та, когато Кортес пристига от Изток?   И още: сбъдва ли се пророчеството на Кетцалкоатл - Пернатата змия и каква е ролята на Ернан Кортес – чуйте във Великите европейци!
9/10/202413 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Спортна среща - 8 септември 2024

В Спортна среща от 8 септември 2024:   (00:00) Коментар на спортни теми от последните дни: 🔴 Интересният завършек на надпреварата при жените на US Open 🔴 Любопитните резултати във футболната Лига на нациите 🔴 Финалът на Ла Вуелта, дуелът между Дуплантис и Вархолм на спринт, както и още...   (20:33) Георги Пеев, който това лято спечели 4 златни медала на Европейските спортни игри за трасплантирани: 🔴 За Паралимпийските игри в Париж – източник на многообразие от вдъхновяващи истории 🔴 За каузата на донорството в България – какви са проблемите, но и добрите примери   (41:43) Минутите на Иво Иванов: 🔴 Драматичният двубой между "Канзас Сити Чийфс" и "Балтимор Рейвънс" в NFL 🔴 Изумителното представяне на Оксана Мастърс на Игрите във френската столица 🔴 Сатиричен поглед към надяждането с хотдози между Джоуи Честнът и Такеру Кобаяши   (01:07:23) Любослав Бонев, изпълнителен директор на Българската федерация по водна топка:  🔴 За ситуацията във федерацията и различните лагери вътре в нея 🔴 За Европейското първенство по водна топка до 19 години в Бургас 🔴 За състоянието на националния отбор и подготовката на състезателите у нас   Както и още спорт – в броя на Спортна среща от 8 септември 2024 с водещ Камен Алипиев и редактор Кристиян Илиев Слушайте предаването всяка неделя от 16 часа по Радио София
9/10/20241 hour, 25 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Политически НЕкоректно от 07.09.2024

▪️ Какво ще е националното отражение на войната в Движението за права и свободи? Коя от двете фракции ще видим на изборите с разпознаваемата марка "ДПС"? Ще успеят ли другите участници в поредния предсрочен вот да се възползват от тежкия разлом в доскоро непоклатимата партия и да привлекат част от традиционните ѝ избиратели? Кой ще победи - Доган или Пеевски? ▪️ Гост в този епизод е създателят на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил Петканов. ▪️ Започваме с "феноменалните" "Новини с добавена стойност" на Иво Балев от в. "Сега" и завършваме с рубриката "Интересни времена", в която Лилия Димитрова разказва историята на 28-годишния Олександър Будко. Той губи краката си при украинското контранастъпление при Харков, но продължава напред и сега ще търси своята сродна душа в украинското издание на "Ергена".
9/9/20241 hour, 10 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Новините на детски език - Епизод 110

Епизод 110 от Новините на детски език е тук, а в него:   ✅ Защо много хора в България нямат вода? Разбери какво означава воден режим и кои са най-засегнатите области у нас!   ✅ Крокодил за домашен любимец – да или не? Научи защо крокодилът Кроки беше преместен от столичния квартал "Ботунец" в Зоологическата градина на София!   ✅ Защо в Барселона издигнаха плакати с надпис "Туристи, вървете си у дома!"? Чуй и на кои други места имаше протести срещу масовия туризъм, както и какви са аргументите на протестиращите!   И още в Новините на детски език и техния Епизод номер 110: ✅ Планетата на съкровищата – възможно ли е във вътрешността на Меркурий да има огромен слой от диаманти? ✅ Имам ли право на чиста природа?   Всички епизоди можеш да откриеш и тук.
9/7/202417 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Спортна среща - 1 септември 2024

В Спортна среща от 1 септември 2024:   (00:00) Коментар на спортни теми от последните дни: 🔴 Страхотният успех на Ружди Ружди на Паралимпийските игри в Париж 🔴 Драмите в родния футбол 🔴 Новият формат на европейските футболни турнири   (22:12) Магдалена Христова, която стана световен първенец на Мастерс шампионата в Гьотеборг: 🔴 Откъде идва силният ѝ спортен дух и мотивацията ѝ да се занимава с лека атлетика (скок дължина) 🔴 За невероятните постижения на Боян Лефтеров и Мария Ангелова 🔴 За огромните трудности пред българските треньори   (40:50) Минутите на Иво Иванов: 🔴 Героите и събитията на Паралимпийските игри във френската столица 🔴 Ефектът "Кейтлин Кларк" върху женския баскетбол в САЩ и великото съперничество между Кларк и Ейнджъл Рийз 🔴 Стартът на битките в NFL   (01:14:06) Александра Алипиева за US Open:  🔴 Отпадането на Джокович и Алкарас 🔴 Неизвестните в женския тенис   Както и още спорт – в броя на Спортна среща от 1 септември 2024 с водещ Камен Алипиев и редактор Лъчезар Христов Слушайте предаването всяка неделя от 16 часа по Радио София
9/3/20241 hour, 28 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Преге - 31 август 2024

В Преге – предаването за книги на Радио Пловдив, на 31 август 2024:   (00:00) Въведение (02:13) Нови издания на българския книжен пазар: 📚 Личен текст от носителя на международен "Букър" Георги Господинов 📚 Роман, определян като "шедьовър на сръбската литература" 📚 Модерни криминалета и дамски четива 📚 Както и още интересни книги... (13:40) Припомняме и мигове от творческите биографии на: 📚 Теофил Готие 📚 Уилям Сароян 📚 Димитър Талев 📚 Йозеф Рот 📚 И други бележити автори... Същевременно в броя на Преге от 31 август 2024 Младен Влашки, автор и водещ на предаването, коментира и присъствието (или отсъствието) на въпросните писатели на актуалния книжен пазар.   Заповядайте в света на книгите с Преге – всяка събота от 11 часа по Радио Пловдив.
9/2/202443 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Йожен Йонеско

Този епизод на Великите европейци е посветен на великия румънско-френски писател Йожен Йонеско, виден противник на задължителната смърт и почитател на обикновеното безсмъртие.   🟠 Защо пиесите на Йонеско трябва да се четат преди, след, по време или вместо театъра? 🟠 С какво е интересен неговият монолог „Как да си приготвим твърдо сварено яйце”? 🟠 Защо Йожен Йонеско е определян като гений на театъра на абсурда? 🟠 Защо преди да започне да твори пиеси, изминава дълъг път? 🟠 Как успява да не се въвлече в комунистическата "зараза"? 🟠 Защо великият драматург не може да се примири с мисълта за смъртта?   И още кога Йожен Йонеско се заселва в Марсилия, защо е бил изненадан от успеха и се подиграва на злонамерената критика - чуйте във Великите европейци!
9/2/202411 minutes, 1 second
Episode Artwork

Спортна среща - 25 август 2024

В Спортна среща от 25 август 2024:   (00:00) Коментар на спортни теми от последните дни: 🔴 Кризата в ЦСКА – дали не беше предизвестена тя? 🔴 Бенефисът на словенската баскетболна легенда Горан Драгич 🔴 Скоростното изкачване на Витоша, успехите на българските девойки в летния биатлон, надпреварата във Формула 1...   (14:19) Гергана Денева, треньор по акробатика в бургаския клуб "Нефтохимик 2011": 🔴 Как се осъществява подготовката на младите състезатели 🔴 Какви са сериозните проблеми на спортната акробатика в България и какви са евентуалните решения 🔴 Какви са очакванията ѝ за Световното първенство в Португалия   (41:18) Минутите на Иво Иванов: 🔴 Спортният елемент в конгреса на Демократичната партия в САЩ 🔴 Предстоящата автобиографична книга на Георги Младенов 🔴 Приятелските мачове преди сезона в NFL   (01:03:04) Никола Ибришимов за US Open, както и за: 🔴 Скандала с положителните допинг проби на Яник Синер 🔴 Родните футболни драми   Както и още спорт – в броя на Спортна среща от 25 август 2024 с водещ Камен Алипиев Слушайте предаването всяка неделя от 16 часа по Радио София
8/28/20241 hour, 23 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Преге - 24 август 2024

В Преге – предаването за книги на Радио Пловдив, на 24 август 2024:   (00:00) Въведение (02:13) Нови издания на българския книжен пазар: 📚 Трилъри от Изабела Малдонадо и Антъни Хоровиц 📚 Дамско четиво от Джоджо Мойс 📚 Книга за самопомощ чрез... четене 📚 И още интересни заглавия... (12:50) Припомняме и мигове от творческите биографии на: 📚 Хорхе Луис Борхес 📚 Фредерик Форсайт 📚 Гийом Аполинер 📚 Хулио Кортасар 📚 И други бележити автори... Същевременно в броя на Преге от 24 август 2024 Младен Влашки, автор и водещ на предаването, коментира и присъствието (или отсъствието) на въпросните писатели на актуалния книжен пазар.   Заповядайте в света на книгите с Преге – всяка събота от 11 часа по Радио Пловдив.
8/27/202443 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

В центъра на системата - ТЕЛК решенията днес

„В центъра на системата“  представя епизода – „ТЕЛК решенията днес „ Защо при електронната система за подаване на заявления за ТЕЛК, входът за пациенти до Електронна система за медицинска епикриза не работи, дори при наличие на електронен подпис? Как се усложни пътят на пациента след като заявленията за освидетелстване вече се разпределят на случен принцип чрез електронна система? Разказ от първо лице на майка на дете с диабет и препоръки как може да се спестят хиляди тревоги и много въпросителни на хората с увреждания? Защо според пациентски организации „Заедно с теб“ в патовата ситуация може да се привлекат на помощ общопрактикуващите лекари?   Гости по темата са: Елица Сиракова – майка на дете с диабет тип 1 Пенка Георгиева – председател на пациентски организации „Заедно с теб“   От разговора ще научим:   Разказ на майка от дете с диабет тип 1 за пътя от подаването на документите за ТЕЛК решението до днес Защо се оказва, че родители с електронен подпис и подадени документи нямат достъп до Електронната система за ТЕЛК решенията Може ли да се окаже, че заради новата система родители ще имат забавяне в подписването на новия Договор за личен асистент Проблем ли е, че решенията вече се разглеждат на случаен принцип, не в населеното място, откъдето е пациента Какво предлагат пациентите и от пациентската организация за справяне с буксуващата реформа Дали старата система на разпределение по места не е била по-добре работеща   Слушайте епизода, посветен на темата за „ТЕЛК решенията днес „ на здравния подкаст на БНР „В центъра на системата“  
8/27/202419 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Свети Изидор от Севиля

В този епизод на Великите европейци отправяме молитва преди да влезем в мрежата и слушаме историята за живота и делото на Свети Изидор от Севиля - един от най-великите учени от времето на Ранното Средновековие! В епизода ще научим: 🟠 Защо от няколко години насам световната мрежа си има официално светец? 🟠 Заради коя книга всички го признават за първия енциклопедист на нова Европа? 🟠 Какво гласи молитвата, която католическата църква препоръчва на всички? 🟠 В какво семейство се ражда Изидор и как отраства? 🟠 Кога той въвежда принципа за сътрудничество между църковната и светската власт в управлението? 🟠 Защо прочутите му „Етимологии” столетия наред се използват в цяла Европа? И още как Свети Изидор от Севиля разпространява знанието сред хората чуйте във Великите европейци!
8/26/202413 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Кожа и слънце - Дълбока венозна тромбоза

Кожа и слънце“ представя епизода – „Дълбока венозна тромбоза“ В този епизод изтъкнат съдов лекар разказва за разширените вени, усложненията при тях, модерните методи за оперативно лечение и фалшивите новини за „чудодейни лекове“ в социалните мрежи. Ще научите каква диагностика и терапия се налага при дълбока венозна тромбоза, при тромбофлебит и при язви на варикозните вени. Епизодът е продължение на темата:   Д-р Васил Козаров: Над 40 на сто от хората страдат от хронична венозна недостатъчност   Лекар на годината от ВМА д-р Светозар Марангозов: Има ръст на пациентите със запушени венозни съдове   Гост по темата e: Д-р Димитър Николов, съдов хирург началник на Отделението по съдова хирургия на УМБАЛ „Софиямед“.   От разговора ще научим:   Има ли ръст на хората с варикозна болест или т.нар. разширени вени Необходимо ли е да има в профилактичния по пакет по НЗОК изследването за варикозна болест Кои са най-честите усложнения на варикозните вени Дълбоката венозна тромбоза – диагностика и лечение Язви на подбедрицата при проблеми с вените Проблемните вени, които са изпъкнали и кожата изглежда непривлекателна – само това ли е проблемът Топлината през летните горещи дни пречи ли на пациентите с разширени вени Кои са най-новите и щадящи методи за лечение на варикозната болест Пациентите търсят ли целенасочено лечение при заболявания на вените Профилактика на заболявания на вените Заблуждаващите реклами в социалните мрежи за лечение на вените   Слушайте епизода, посветен на темата за „Дълбока венозна тромбоза“ на тематичния подкаст на БНР „Кожа и слънце“
8/23/202423 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Нели Закс

В този епизод на Великите европейци звучи поезията на Нели Закс – нобелов лауреат, чийто стихове доказаха, че дори и в лицето на най-големите ужаси човешкият дух остава непобедим.   🟠 Каква е мечтаела да стане, преди да започне да се занимава с писане? 🟠 С помощта на кой голям писател излиза първата ѝ поетична книга? 🟠 Как се спасява от нацисткия терор по време на Втората световна война? 🟠 Каква е трагичната история на първата ѝ любов? 🟠 Какво е посланието ѝ към света и откъде идва вдъхновението за него?   Научете отговорите за живота и творчеството на Нели Закс – във Великите европейци!
8/21/202412 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Спортна среща - 18 август 2024

В Спортна среща от 18 август 2024:   Коментар на актуални спортни теми: 🔴 Познати картини от българския футбол 🔴 Поредна победа на Франческо Баная в MotoGP   Николай Кючуков, който развива ръгбито в Бургас и на национално ниво: 🔴 За ролята на Ромен Балмис, треньора на националния отбор 🔴 За предизвикателствата пред ръгбито у нас, условията, при които се подготвят състезателите, както и за напредъка на този спорт при жените 🔴 За турнирите по плажно ръгби 🔴 За развитието на другите спортове в Бургас   Както и още спорт – в броя на Спортна среща от 18 август 2024 с водещ Камен Алипиев Слушайте предаването всяка неделя от 16 часа по Радио София
8/20/202439 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Преге - 17 август 2024

В Преге – предаването за книги на Радио Пловдив, на 17 август 2024 бяха представени следните заглавия: 📖 Бенхамин Лабатут - "Кога престанахме да разбираме света" 📖 Джулиан Барнс - "История на света в 10  ½ глави" 📖 Йън Флеминг - "От Русия с любов" 📖 Кери Грийнуд - "Високо в небето" 📖 Самюел Бьорк - "Островът с враните" 📖 Кристина Лорен - "Заплетена в теб" В броя си от 17 август 2024 Преге в рубриката игра „Лятно четиво“ ще разберем кой печели книгата на Владимир Янев „Анекдоти  истории от древна Гърция“ Летера, 2023. Заповядайте в света на книгите с Преге – всяка събота от 11 часа по Радио Пловдив.
8/19/202442 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

В центъра на системата - Антимикробни лекарства

„В центъра на системата“  представя епизода – „Антимикробни лекарства“ Водещ експерт разяснява как да се постигне баланс между ефективното лечение с антибиотици, намаляване на антибиотична резистетност и разработката на иновативни лекарства, които са достъпни до човека, без да са сложни за употреба и скъпи като терапия? Може ли цената и печалбата да бъде за сметка на човешкото здраве? СЗО: Необходими са нови антимикробни лекарства   Гост по темата e: Проф. Тодор Кантарджиев- микробиолог, клиничен имунолог, епидемиолог, бивш директор на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) и бивш съветник по здравните въпроси на Столичната община.   От разговора ще научим:   Има ли нужда от нови и иновативни антимикробни лекарствени средства, както се посочва в доклада на СЗО Какви са данните за антибиотичната резистентност в света Колко иновативни антимикробни лекарства са в клинични изпитания Нови бактерии, вируси, гъбички и паразити ли са се появили в света или не Има връзка между нуждата от нови антибиотици и фармацевтичния бизнес Защо изчезнаха от масова употреба старите и ефективни антибиотици Антибиотици срещу колко групи патогени съществуват и се разработват Какво е произвеждала в миналото и днес България като антибиотични медикаменти   Слушайте епизода, посветен на темата за „Антимикробни лекарства“ на здравния подкаст на БНР „В центъра на системата“  
8/16/202436 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Алфред Жари

Поредицата Великите европейци представя: Алфред Жари – предтеча на театъра на абсурда, бохем, писател.   🟠 Що е то патафизика? 🟠 Кои са някои от произведенията на този самобитен творец? 🟠 По какъв начин Жари вдъхновява личности като Пабло Пикасо, Борис Виан, актьорите от трупата "Монти Пайтън", и други? 🟠 Как изглежда може би най-популярният герой на писателя – крал Юбю?   Защо Алфред Жари е смятан за непоправим ексцентрик – разберете от този епизод на Великите европейци!   Специално предупреждение от Пламен Асенов, автор на подкаста: Този текст би трябвало да е забранен за лица под 18 години и хора със слаби нерви, слаби сърца и нисък праг на търпимост към естетически предизвикателства. Но ако случайно вече сте го чули или прочели, нищо от това вече няма значение.
8/14/202411 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Спортна среща - 11 август 2024

В Спортна среща от 11 август 2024:   (00:00) Коментар на спортни теми от последните дни: 🔴 Последните битки от Олимпийските игри в Париж 🔴 Кои състезатели направиха впечатление в заключителните дни на Игрите 🔴 Класирането по медали – какво се набива на очи   (19:00) Журналистът Стефан Георгиев: 🔴 За голямата посещаемост на състезанията във Франция и развитието на световния спорт 🔴 За представянето на българските спортисти и поуките от него   (43:23) Минутите на Иво Иванов: 🔴 Защо това бяха най-великите олимпийски игри според него 🔴 Кои бяха най-паметните моменти от тях 🔴 Ролята на САЩ за все по-високата конкуренция в голяма част от надпреварите   (01:08:45) Александра Алипиева с продължение на своята рубрика: 🔴 Постиженията на новозеландката Лиза Карингтън в кану-каяка 🔴 Успехът на женския национален отбор по футбол на САЩ   Както и още спорт – в броя на Спортна среща от 11 август 2024 с водещ Камен Алипиев и редактор Мария Бояджиева Слушайте предаването всяка неделя от 16 часа по Радио София
8/13/20241 hour, 29 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

"В центъра на системата" - Спортна медицина

„В центъра на системата“  представя епизода – „Спортна медицина“ В края на Олимпийските игри в Париж посвещаваме този епизод на темата – „Има ли спортна медицина в България?“ Има ли връзка между високите спортни постижения и здравната профилактика на професионалните спортисти? Защо нямаме Спортна болница и имало ли е такъв проект?   Гост по темата e: Д-р Владимир Стефанов, ортопед – председател на Българската асоциация по артроскопия и спортна травматология, Началиник на Клиниката по артроскопска травматология към ВМА – София   От разговора ще научим:   С какво се занимава спортната медицина в България и по света и има ли разлики между нас и тях Как се е развивала спортната медицина у нас през годините и кога се заражда Защо нямаме Спортна болница и имало ли е такъв проект Кои са основните раздели в спортната медицина и защо са различни в различните държави Кои са най-честите спортни травми и те само при активно спортуващи ли се появяват От какви прегледи и изследвания се нуждаят ежегодно спортистите Има ли връзка между високите спортни постижения и здравната профилактика на професионалните спортисти Има ли специалност „Спортна медицина“ в медицинските университети и привлекателна ли е тя Какви пациенти посещават лекарите по спортна медицина – само професионални спортисти или по-широк кръг и защо Има ли точно определени лекарства, добавки, медицински изделия, които се прилагат именно при спортистите Развива ли се спортната медицина у нас и още от какви подобрения се нуждае   Слушайте епизода, посветен на темата за „Спортна медицина“ на здравния подкаст на БНР „В центъра на системата“  
8/13/202425 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Преге - 10 август 2024

📚 В Преге – предаването за книги на Радио Пловдив, на 10 август 2024:   (00:00) Въведение (01:31) "Напълно непознати" – рубрика за нови издания на книжния пазар: Цвайг, трилъри и още... (11:37) "Матрицата" – литературен календар (30:31) "Лятно четиво" – игра с награди   В броя си от 10 август 2024 Преге припомня и мигове от творческите биографии на Жоржи Амаду, Михалаки Георгиев, Людмил Станев, Деян Енев, Чарлс Буковски, Дора Габе, Борис Христов, Джон Голзуърди, Христо Калчев и други. Същевременно Младен Влашки, автор и водещ на предаването, коментира и присъствието (или отсъствието) на въпросните писатели на актуалния книжен пазар.   Заповядайте в света на книгите с Преге – всяка събота от 11 часа по Радио Пловдив.
8/12/202443 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Новините на детски език - Епизод 109

Епизод 109 от Новините на детски език е тук, а в него:   ✅ Бойно поле: Луната Има ли опасност спътникът на Земята да се превърне в място, на което се водят войни? Какво се прави, за да се предотврати този неприятен сценарий?   ✅ 10 правила за летни приключения, но без усложнения Разбери как да се наслаждаваш на морето и плажа без грижи!   ✅ За Астерикс, Тентен и Блексед Научи кои са някои от най-известните европейски комикси!   И още в Новините на детски език и техния Епизод номер 109: ✅ Какво е „дипломат“? ✅ Детски детектив: Наистина ли кравите говорят с акцент?   Всички епизоди можеш да откриеш и тук.
8/10/202422 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Кожа и слънце - Произход на петата болест

„Кожа и слънце“ представя епизода – „Произход на петата болест“   В този епизод изтъкнат дерматолог разказва за т. нар. пета болест.  Има ли цикличност и сезонност  на „болестта на нашляпаните бузи“? Вълната отшумява ли вече?  Само децата ли се заразяват или и възрастните? Защо инфекцията се предава най-бурно преди да се появи обривът? Как неспецифичната симптоматика затруднява правилната диагностика? Трябва ли да се избягват преките слънчеви лъчи? Има ли шеста болест?   Гост по темата e:  Проф. Снежина Василева – дерматолог и венеролог в Клиниката по кожни и венерически болести в УМБАЛ „Александровска“ и професор към Университетската катедра по дерматология и венерология на Медицинския университет – София   От разговора ще научим:    Какво представлява това заболяване и дали то се диагностицира само при децата  Защо досега не бяхме чували за тази вирусна инфекция с кожен обрив  Има ли ръст на заразените и това сезонно заболяване ли е  Спада ли броят на случаите у нас, в Европа и в света  За какво да бъдат внимателни родителите на децата в предучилищна възраст  Какви са симптомите  Колко е дълъг инкубационният период  Заразна ли е болестта  Как се лекува петата болест  Изгражда ли се имунитет  Кои хора трябва да се пазят от заразяване с петата болест задължително  Какви са другите кожни проявления на паравирус B 19 и защо те са по-опасни   Слушайте епизода, посветен на темата за „Произход на петата болест“ на тематичния подкаст на БНР „Кожа и слънце“
8/10/202422 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Волфрам фон Ешенбах

Великите европейци представя: Волфрам фон Ешенбах – може би най-известния немскоезичен поет от Средновековието, чието най-прочуто произведение е епическата поема "Парцифал" ("Парсифал").   🟠 Какви са темите в творбите на поета? 🟠 С какво се отличава от останалите минезингери? 🟠 По какъв начин произведенията на Фон Ешенбах вдъхновяват съвременни изпълнители? 🟠 В коя опера на Рихард Вагнер средновековният автор се появява като герой? 🟠 Какви са оскъдните данни за живота на този значим творец?   Отговорите на тези и други въпроси – в епизода на Великите европейци, посветен на поета Волфрам фон Ешенбах, чийто "Парцифал" ("Парсифал") стои в основата и на една от най-популярните Вагнерови опери.
8/7/202412 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Спортна среща - 4 август 2024

В Спортна среща от 4 август 2024:   Коментар на спортни теми от последните дни: 🔴 Олимпийските игри в Париж – събития и герои 🔴 Нелепите спорове около Игрите в социалните мрежи 🔴 Впечатляващите истории от олимпийските надпревари, които заслужават да бъдат на преден план   Спортният фотограф Любомир Асенов, който е на Игрите във Франция: 🔴 За шумотевицата около боксовия мач на Светлана Каменова с Лин Ю Тин 🔴 За страхотното постижение на Валентина Георгиева в спортната гимнастика 🔴 За големия интерес на публиката към състезанията по голф, гребане, волейбол...   Минутите на Иво Иванов: 🔴 Относително слабото представяне на американските плувци 🔴 Вдъхновяващите моменти на лекоатлетическата писта 🔴 Интересната история на първия олимпийски отбор по баскетбол на САЩ   Александра Алипиева за 4 август, една специална спортна дата: 🔴 Джеси Оуенс и един от най-великите мигове в историята на олимпийските игри 🔴 Британската супер събота – трите златни медала в рамките на 44 минути   Както и още спорт – в броя на Спортна среща от 4 август 2024 с водещ Камен Алипиев и редактор Лъчезар Христов Слушайте предаването всяка неделя от 16 часа по Радио София
8/6/20241 hour, 33 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

В центъра на системата - Кризата за медицински сестри

„В центъра на системата“  представя епизода – „Кризата за медицински сестри“   Този епизод е посветен на безпрецедентната кадрова криза за медицински сестри. Защо властта няма волята да разреши лавинообразно нарастващия проблем с недостига на медицински сестри у нас, като погледне стратегически на проблема? 30 хиляди медицински сестри са необходими на страната ни. 1/3 от работещите са на възраст над 65 години. При около 24 000 медицински сестри, 30 000 липсват. В Европа една медсестра се грижи средно за 4-5 пациенти, взамисимост от профила на отделението. Една сестра у нас се грижи за 30 пациенти. Защо 5 години вече в МЗ отлежава изготвеният от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи Медицински стандарт по здравни грижи? Кой не желае да се приеме Методиката за изчисляване на нуждите от кадри за всички професии от направление „Здравни грижи“?   Гости по темата са: Марияна Колева – Главна медицинска сестра и Директор здравни грижи на “Св. Анна” София АД Милка Василева – Председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи Петя Недкова – Председател на Националния съвет по качество на БАПЗГ   От разговора ще научим:   Защо у нас липсва система за планиране на необходимостта от медицински персонал Спешно трябва да се въведе и изпълнява регламент за брой сестри спрямо брой пациенти Кога ще се приеме най-сетне Медицинския стандарт по здравни грижи и методика за изчисляване на нуждите от кадри Как работи една медицинска сестра в България Каква е статиската за броя кадри и от колко още има нужда Защо не е престижна професията на медицинската сестра за младите хора Каква държавна политика предлагат от съсловието за справяне с кадровата криза   Слушайте епизода, посветен на темата за „Кризата за медицински сестри“ на здравния подкаст на БНР „В центъра на системата“  
8/6/202428 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Преге - 3 август 2024

В Преге – предаването за книги на Радио Пловдив, на 3 август 2024 бяха представени следните заглавия:   📚 Камила Лекберг, Хенрик Фексеус. Мираж📚 Дейвид Балдачи. Само лъжи📚 Ема Коуел. Любовна песен на острова📚 Санта Монтефиоре. Жената от Париж 📚 Ники Ерлик. Мярката на живота ти  📚 Кан Йонгсук. Рина   В броя си от 3 август 2024 Преге припомня и мигове от творческите биографии на Константин Константинов, Клифърд Саймък, Пърси Биш Шели, Кнут Хамсун, Ги дьо Мопасан, Туве Янсон и други. Същевременно Младен Влашки, автор и водещ на предаването, коментира и присъствието (или отсъствието) на въпросните писатели на актуалния книжен пазар.   Заповядайте в света на книгите с Преге – всяка събота от 11 часа по Радио Пловдив.
8/5/202438 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Новините на детски език - Епизод 108

Епизод 108 от Новините на детски език е тук, а в него: ✅ Брей....брейк на олимпийските игри!  ✅ Древен саркофаг е превърнат в барплот. Защо това е лошо? И още в Новините на детски език и техния Епизод 108: ✅ Какво да правим и какво да не правим при гръмотевична буря ✅ Какво е творческото мислене  и как може да помогне за всичко? ✅ Да откриеш топлата вода... като източник на енергия! Всички епизоди можеш да откриеш и на binar.bg. Новините на детски език е съвместен проект на БНР и онлайн медията за деца Вижте.бг, част от платформата за насърчаване на детското четене Книговище. Тук има новини от света на науката, културата, спорта. Разказваме какво се случва у нас и по света. Тук обясняваме ясно какво се случва в света на големите така, че да ви е интересно. Новините на детски език можете да слушате и по радиото – всеки делничен ден по Радио Шумен в 7:45 ч. и по Радио Благоевград в 6:45 ч. Също, в ефира на Радио София, всяка събота след 8:30 ч и в ефира на Радио Видин, всяка събота от 8.00 до 9.00 ч.
8/3/202419 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Демокрит

В този епизод на Великите европейци главен герой е Демокрит – древногръцкият философ и учен, който заедно със своя наставник Левкип развива и систематизира идеята за атомизма.   🟠 Защо е наричан "смеещият се философ"? 🟠 Какво му позволява спокойно да отдаде живота си на философията и науката? 🟠 Какво е стигнало до нас от неговото мисловно наследство? 🟠 Какви анекдоти се раказват за Демокрит, в кои има голяма доза истина и в кои можем да се съмняваме? 🟠 Какво представлява евтимията, която е в центъра на етичната му система?   Отговорите на тези и други въпроси за живота и делото на Демокрит – чуйте във Великите европейци!
7/31/202412 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

За книгите - Христо Ботев и „Учебник по математика от Христо Ботев“

📚 „За книгите“ представя Христо Ботев и „Учебник по математика от Христо Ботев“   Учебникът е издаден през 1873 и по замисъл е превод от руски. Преводач e великият български поет и революционер Христо Ботев, който се отклонява твърде много от оригинала. Той оставя само цифрите и съставя напълно нови текстове на задачите, така че да ги пригоди към нуждите на българските деца. Изданието е фототипно и може да се чете като книга, не само като учебник, заради колоритния език и любопитните примери.   📚 Кои са достойнствата на учебника и специално на Ботевия подход? 📚 Защо задачите на Ботев са свидетелство за неговия патриотизъм и значението, което отдава на българската история?   И още: върху какво акцентира Христо Ботев в „Учебник по математика от Христо Ботев“ – чуйте в рубриката „За книгите“.   Тя е част от предаването „Флашмоб“, което се излъчва всяка събота от 16 часа по Радио Стара Загора.
7/31/202411 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Преге - 27 юли 2024

В Преге – предаването за книги на Радио Пловдив, на 27 юли 2024 бяха представени следните заглавия:   📚 Ей Джей Фин. Краят на историята📚 Ангел Каралийчев. Приказки от цял свят📚 Соломон Паси, Антоанета Зоткова. Книга на Паси. Паси от Фес📚 Както и други интригуващи текстове...   В броя си от 27 юли 2024 Преге припомня и мигове от творческите биографии на Александър Дюма-син, Джозуе Кардучи, Дончо Цончев, Владимир Башев, Емили Бронте, Александър Вутимски, Джоан Роулинг (Робърт Галбрейт), Исабел Алиенде и други. Същевременно Младен Влашки, автор и водещ на предаването, коментира и присъствието (или отсъствието) на въпросните писатели на актуалния книжен пазар.   Заповядайте в света на книгите с Преге – всяка събота от 11 часа по Радио Пловдив.
7/30/202440 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Спортна среща - 28 юли 2024

В Спортна среща от 28 юли 2024:   Коментар на спортни теми от последните дни: 🔴 Откриването на Олимпийските игри в Париж, което предизвика полемики 🔴 Представянето на българските спортисти в първите дни на Игрите 🔴 Как се развиват олимпийските турнири по волейбол, тенис, баскетбол, футбол...   Журналистът Явор Евтимов за организацията на Игрите: 🔴 За церемонията по откриването и придвижването между различните състезания 🔴 За прогнозите относно възможностите на българските представители 🔴 За най-интересните съперничества във Франция   Минутите на Иво Иванов: 🔴 Баскетболният тим на Южен Судан – една вдъхновяваща история 🔴 Олимпийската надпревара в плуването 🔴 Извън спорта – предстоящите президентски избори в САЩ   Александра Алипиева продължава рубриката си за жените в спорта: 🔴 Баскетболистката Диана Таураси, която се бори за шестия си златен медал от олимпийски игри 🔴 Симон Байлс, която пише историята на спортната гимнастика   Както и още спорт – в броя на Спортна среща от 28 юли 2024 с водещ Камен Алипиев и редактор Кристиян Илиев Слушайте предаването всяка неделя от 16 часа по Радио София
7/30/20241 hour, 25 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

В центъра на системата - Онкофертилитет

„В центъра на системата“  представя епизода – „Онкофертилитет“ Епизодът е продължение на темите за женското гинекологично здраве и репродуктивните проблеми. Но с фокус – онкофертилитетът и как да сбъднем мечтата си за дете при злокачествено заболяване. Защо онкофертилитетът у нас е една непосрещната нужда? Ускорение в профилактиката на онкозаболяванията – „замитаме ли под килима“ проблема? Доц. Асенова и д-р Бояджиев: Всяка родилка и всяко бебе при нас са ВИП Доц. Дорина Асенова: 70 на сто от стерилитетът при двойките се дължи на полово предавани болести Доц. Дорина Асенова за тайнството на раждането в Деня на родилната помощ   Гост по темата е: Д-р Мила Петрова, медицински онколог, председател на Българската асоциация по медицинска онкология и началник на клиниката по Медицинска онкология в болница „Надежда“   От разговора ще научим:   Какво е онкофертилитет и защо липсва инфоримираност сред пациентите Какво не знаят хората и защо е важна бърза консултация с инвитро специалист При кои тумори или рак на кръвта има най-голям шанс за асистирана репродукция В какви срокове протича замразяването на клетки и кога се пристъпва към инвитро Освен чрез асистираната репродукция има ли и други начини Какво се поема от държавата и какво не се поема при тази асистирана репродукция? Има ли рискове за майката или за плода Как и кога продължава  лечението при ракова болест след раждането При кои случаи не се прилага асистирана репродукция Какво се предприема, ако се появи злокачествено заболяване по време на бременност Кой има права над замразени клетки, ако дарителят почине   Слушайте епизода, посветен на темата за „Онкофертилитет“ на здравния подкаст на БНР „В центъра на системата“  
7/30/202419 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Политически НЕкоректно от 27.07.2024

▪️След решението на Конституционния съд, който "оряза" съдебната реформа на ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС и остави в сила "обезвластяването" на президента по отношение избора на служебен премиер - какви ще са политическите последици и какъв ще е отговорът на Румен Радев? Това коментираме в последното издание за този сезон на "Политически НЕкоректно". Обявяването му вчера в късния следобед беше подгрято от публикации, които почти се потвърдиха, както и от твърдения, че съдиите са били подложени на безпрецедентен натиск. Решението занули похвалите, които страната ни получи буквално преди дни от Европейската комисия в нейния годишен доклад за върховенството на правото. ▪️ Гост в предаването е преподавателят по Конституционно право Наталия Киселова. ▪️ Започваме с "Новините с добавена стойност" на Иво Балев - с акцент "Новото начало". Ще завършим с поглед към далечна Индонезия в рубриката ни "Интересни времена". Автор е Силвия Петрова.
7/27/20241 hour, 13 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Новините на детски език - Епизод 107

Епизод 107 от Новините на детски език е тук, а в него: ✅ Едно, две три... колко са щъркелите? ✅ Три новини от България; И още в Новините на детски език и техния Епизод 107: ✅ Американският президент Джо Байдън се оттегля от изборите; ✅ Детският детектив отива на изложба; ✅ Откриването на олимпийските игри. Всички епизоди можеш да откриеш и на binar.bg. Новините на детски език е съвместен проект на БНР и онлайн медията за деца Вижте.бг, част от платформата за насърчаване на детското четене Книговище. Тук има новини от света на науката, културата, спорта. Разказваме какво се случва у нас и по света. Тук обясняваме ясно какво се случва в света на големите така, че да ви е интересно. Новините на детски език можете да слушате и по радиото – всеки делничен ден по Радио Шумен в 7:45 ч. и по Радио Благоевград в 6:45 ч. Също, в ефира на Радио София, всяка събота след 8:30 ч и в ефира на Радио Видин, всяка събота от 8.00 до 9.00 ч.
7/27/202418 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Едвард Григ

В този епизод на Великите европейци фокусът е върху Едвард Григ – норвежкия композитор, който е бил висок малко над метър и петдесет, но чийто музикален талант се е съизмервал с величествените норвежки планини.   🟠 От коя страна произхожда фамилията му по бащина линия? 🟠 Какъв е искал да стане като дете? 🟠 Коя е неговата голяма любов и защо срещу нея е имало голяма съпротива? 🟠 Как го вдъхновява норвежкият фолклор и как губи връзката си с Лутеранската църква? 🟠 Как самият Григ описва "В залата на планинския крал"?   Отговорите на тези и други въпроси за живота и делото на Едвард Григ – чуйте във Великите европейци!
7/24/202412 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Спортна среща - 21 юли 2024

В Спортна среща от 21 юли 2024:   Коментар на спортни теми от последните дни: 🔴 Поредният голям успех на талантливия млад пилот Никола Цолов във Формула 3 🔴 Триумфът на Радина Величкова на Европейското първенство по лека атлетика за юноши и девойки до 18 г. 🔴 Подготовката за олимпийските игри на някои от водещите спортисти   Житомир Пенаков за Тур дьо Франс: 🔴 Историческото представяне на Тадей Погачар 🔴 Достойното участие на Йонас Вингегор 🔴 Рекордът на Марк Кавендиш   Илияна Стоилова, която участва в организацията на уроци по сърф за деца със специални потребности: 🔴 Какво дават на децата заниманията със сърф и други водни спортове 🔴 Какви са някои от останалите дейности на сърф училище "Акаша" 🔴 За какво разказва филмът "Наука за морето"   Георги Чобанов за усилията да се възродят скоковете във вода у нас: 🔴 Какви бяха българските успехи на Балканските игри във Варна и "Купа Варна" 🔴 Какво е специфичното при тренировките по скокове във вода и какви условия са необходими 🔴 Кои са положителните примери на Балканите, от които България би могла да се поучи 🔴 Какви са очакванията му за състезанията по скокове във вода на Олимпийските игри в Париж   Александра Алипиева продължава рубриката си за жените в спорта: 🔴 Корнелия Ендер – първата плувкиня, която печели четири златни медала на олимпийски игри 🔴 Темата за противоречивата източногерманска плувна програма   Както и още спорт – в броя на Спортна среща от 21 юли 2024 с водещ Камен Алипиев Слушайте предаването всяка неделя от 16 часа по Радио София
7/23/20241 hour, 25 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

За книгите - Еми Абрахамсон и "Как да се влюбиш в мъж, който живее в храст"

📚 "За книгите" представя „Как да се влюбиш в мъж, който живее в храст“ от Еми Абрахамсон   Юлия, героинята на романа, е шведка, живее във Виена и преподава английски език. Самотното и еднообразно съществуване на Юлия е разбито на пух и прах, когато в него нахлува бездомникът Бен. Наистина ли любовта може да победи предразсъдъците, разликите в характера, вкусовете и личната философия? История, преливаща от съмнения, смях и любов.   📖 Кои са някои от другите колоритни персонажи в книгата? 📖 Как се срещат учителката и бездомника? 📖 Кои са част от препятствията, с които се сблъскват двамата влюбени?   На какви размисли за любовта навежда романът на Еми Абрахамсон – чуйте в рубриката "За книгите". Тя е част от предаването "Флашмоб", което се излъчва всяка събота от 16 часа по Радио Стара Загора.
7/23/20249 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

В центъра на системата - Очно здраве

„В центъра на системата“  представя епизода – „Очно здраве“ Какви са причините за драстичното нарастване на зрителните нарушения при деца и възрастни – темата в този епизод. Защо е важно да имаме най-сетне Национална програма за очно здраве? Как да използваме дигиталните устройства, като същевременно пазим очите си здрави? ⁠Д-р Иво Инджов: Инфарктът на окото е спешно състояние ⁠Гости по темата са: Проф. Мария Димитрова – магистър- фармацевт и преподавател във Фармацевтичен факултет и Факултет по обществено здраве на МУ-София Проф. д-р Александър Оскар – ръководител на Катедра по офталмология в Медицински Университет – София, офталмолог в Александровска болница От разговора ще научим:   Кои са най-честите очни заболявания при децата Защо е необходима Национална програма за скрининг на детското очно здраве Защо в Северозападна България над 90 % от децата в ранна училищна възраст никога не са били на очен лекар Какви са причините за драстично нарастване на деца и възрастни със зрителни нарушения Защо нямаме ефективна държавна политика за ранна диагностика на зрителни проблеми при децата Проект със СО изследва първолаците от всички столични училища показва, че над 25% имат зрителен проблем Как да използваме дигиталните устройства в дома и в офиса, като пазим очното си здраве Каква превенция, своевременната диагноза и адекватно и навременно лечение са необходими   Слушайте епизода, посветен на темата за „Очно здраве“ на здравния подкаст на БНР „В центъра на системата“
7/23/202419 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Политически НЕкоректно от 20.07.2024

▪️"Политическата система на практика умря". Това каза ден след вота 2 в 1 Костадин Костадинов. Макар да се разпадна бързо, "Величие" отне очакваното от "Възраждане" "поне второ място", а изпращането на партията на четвърто сякаш я направи по-диалогична. ➡️ Защо в 49-ото Народно събрание политиката на Костадин Костадинов беше "Ние предлагаме кабинет, а който иска да го подкрепя", а в 50-ото допусна разговор за съвместно антиГЕРБ - ДПС управленско мнозинство дори с "неможачите - евроатлантици"? ➡️ Стратегическо ли е новото партньорство между "Възраждане" и "Има такъв народ"? ➡️ Ако тръгнем към нови избори, как партията ще опази избирателите си от "ново" "Величие"? ▪️ Отговорите ще чуете от лидера на "Възраждане" Костадин Костадинов. ▪️ Предаването започва с "Новини с добавена стойност" на Иво Балев, а разговорът ни със слушателите подгрява рубриката на Добрина Карамболова "Без коментар". ▪️ Седмица преди откриването на Олимпиада, как Париж и парижани се готвят за световното спортно предизвикателство - разказва Лилия Димитрова в "Интересни времена".
7/22/20241 hour, 18 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Преге - 20 юли 2024

В Преге – предаването за книги на Радио Пловдив, на 20 юли 2024 бяха представени следните заглавия:   📚 Дипти Капур. Ерата на порока📚 Джилиан Кантор. Призраци на миналото📚 Роберта Грегорио. Капри завинаги📚 Джон Шън Йен Ний и С. Дж. Розен. Завръщането на съдията Ди📚 Рей Селестин. Блусът на мъртвеца📚 Антъни Бейл. Пътеводител в Средновековието   В броя си от 20 юли 2024 Преге припомня и мигове от творческите биографии на Франческо Петрарка, Ърнест Хемингуей, Реймънд Чандлър, Александър Дюма, Хенрик Понтопидан, Елиас Канети, Джордж Бърнард Шоу, Олдъс Хъксли и други. Същевременно Младен Влашки, автор и водещ на предаването, коментира и присъствието (или отсъствието) на въпросните писатели на актуалния книжен пазар.   Заповядайте в света на книгите с Преге – всяка събота от 11 часа по Радио Пловдив.
7/22/202446 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Да бъдем или да не бъдем на 5? Да бъдем!!! | Изотопия #100

В този епизод на Изотопия ви каним на парти за рожден ден – ставаме на 5!   С изотопите по цялата Земя: бразилска, полска, американска, испанска, австралийска, португалска, нидерландска, че дори съветска Изотопия от света на химията, литературата, музиката, видеоигрите, киното, фармацията, енергетиката.   С реверанс към миналото и младежките предавания преди нас – „Хоризонт – радиостанция на младежта“, „Хоризонт на вълните на младостта“ и „Супер събота“.   С астралните ни близнаци Нелсън Мандела, Васил Левски, Елин Пелин, Кръстю Лафазанов, Лина Бояджиева и други емблематични личности и случки.   Отбелязваме своите първи 5 и с музиката на 18 юли, но и с песните и албумите под кодово име Изотопия.   Празнувайте с петгодишната Изотопия и в социалните мрежи:   Фейсбук: www.facebook.com/IzotopiaBNR Инстаграм: www.instagram.com/izotopia_horizont Уеб: https://bnr.bg/horizont/izotopia/broadcast
7/22/20241 hour, 2 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Новините на детски език - Епизод 106

Епизод 106 от Новините на детски език е тук, а в него: ✅ Футболен рекорд за Испания; ✅ Стрелба срещу бившия президент на САЩ Доналд Тръмп; И още в Новините на детски език и техния Епизод 106: ✅ Мисия „По местата“; ✅ Още една държава забрани ранните бракове.   Всички епизоди можеш да откриеш и на binar.bg.   Новините на детски език е съвместен проект на БНР и онлайн медията за деца Вижте.бг, част от платформата за насърчаване на детското четене Книговище. Тук има новини от света на науката, културата, спорта. Разказваме какво се случва у нас и по света. Тук обясняваме ясно какво се случва в света на големите така, че да ви е интересно. Новините на детски език можете да слушате и по радиото – всеки делничен ден по Радио Шумен в 7:45 ч. и по Радио Благоевград в 6:45 ч. Също, в ефира на Радио София, всяка събота след 8:30 ч и в ефира на Радио Видин, всяка събота от 8.00 до 9.00 ч.
7/20/202419 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

В центъра на системата - Европейско първенство за трансплантирани

„В центъра на системата“  представя епизода – „Европейско първенство за трансплантирани“ Този извънреден епизод е посветен на Европейското първенство за атлети с трансплантации в Португалия, което започва на 21 юли 2024 година.   Епизодът е продължение на темите:   Д-р Борил Петров: В листата за чакащи за нов бъбрек има починали пациенти   Проф. Никола Владов от ВМА: Необходима е дискусия за усъвършенстване на нормативната база за заплащане на трансплантациите   Евгени Георгиев: Големите болници трябва да дават поне пет донора на три месеца   Доц. Боряна Аврамова: Възобновяваме костно-мозъчните трансплантации на деца в ИСУЛ   Трансплантирани за трансплантациите: Държавата абдикира!   Гости по темата са: Иванка Динева – директор на Изпълнителната агенция „Медицински надзор“ Володя Златев – председател на Българската Федерация Бадминтон Евгени Георгиев – първият сърдечно -трансплантиран българи, почетен председател на Алианс на трансплантираните и       оперираните АТО „Бъдеще за всички“ Георги Пеев – българин с две трансплантации – на сърце и бъбрек, шампион от Световното първенство за трансплантирани в Пърт, Австралия, трикратен европейски шампион по плуване за трансплантирани атлети и шесткратен вицешампион   От разговора ще научим:   Какви обучения предлагат от ИАМН за преквалификация на лекари в областта на трансплантологията и донороството   Какви са новите стимули за координаторите по донорство, финансирани със средства от държавата   Как участието на транплантирани атлети в Португалия се подпомага изцяло чрез проект към Министерството на спорта   Кои са участниците в нашия отбор и с какво ще се представят в Португалия   Защо и къде все още „куца“ подготовката на нашите атлети за подобни международни участия   Какво си пожелаха част от българския отбор атлети трансплантирани в навечерието на игрите в Лисабон   Слушайте епизода, посветен на темата за „Европейско първенство за трансплантирани“ на здравния подкаст на БНР „В центъра на системата“
7/19/202443 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Лех Валенса

В този епизод на Великите европейци главен герой е Лех Валенса – полският електротехник, който с божията помощ и тази на папата, Роналд Рейгън и лейди Маргарет Тачър сряза на дребни парчета комунистическата Желязна завеса.   🟠 Как попада в Гданските корабостроителни заводи и какво провокира обществената му дейност? 🟠 Кои са нелегалните организации, с които се замесва, и какви са ударите от режима, които понася? 🟠 Какви са принципите, които отстоява заедно с профсъюза "Солидарност"? 🟠 Как се стига до демократичните промени в Полша и как Валенса става президент на страната? 🟠 Защо в наши дни образът му е в известна степен противоречив?   Отговорите на тези въпроси относно Лех Валенса, носител на Нобелова награда за мир за 1983-а – във Великите европейци!   Снимка: EPA/БГНЕС
7/17/202413 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Спортна среща - 14 юли 2024

В Спортна среща от 14 юли 2024:   Коментар на спортни теми от последните дни: 🔴 Европейската титла на младите български волейболистки 🔴 Финалите на "Уимбълдън" при мъжете и при жените 🔴 Подготовката за баскетболния турнир на Олимпийските игри в Париж 🔴 Цветан Найденов – първият българин, признат за Шаолин кунгфу преподавател   Стефан Георгиев за Евро 2024: 🔴 Статистиката в защита на Гарет Саутгейт и английския национален отбор 🔴 Натоварването върху футболистите от водещите европейски клубове 🔴 Позитивните впечатления от атмосферата в Германия   Минутите на Иво Иванов: 🔴 Стрелбата по Доналд Тръмп 🔴 Грозните сцени след полуфинала на Копа Америка между Уругвай и Колумбия 🔴 Олимпийският отбор на САЩ по баскетбол   Александра Алипиева продължава рубриката си за жените в спорта: 🔴 Ярослава Махучих, която подобри рекорда на Стефка Костадинова 🔴 Успехът на Барбора Крейчикова на "Уимбълдън"   Както и още спорт – в броя на Спортна среща от 14 юли 2024 с водещ Камен Алипиев и редактор Кристиян Илиев Слушайте предаването всяка неделя от 16 часа по Радио София
7/16/20241 hour, 23 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Преге - 13 юли 2024

В Преге – предаването за книги на Радио Пловдив, на 13 юли 2024 бяха представени следните заглавия:   📚 Арчибалд Кронин. Дамата с карамфилите📚 Жоел Дикер. Истината за случая „Хари Куебърт“📚 Тия Уилямс. Седем дни през юни📚 Тошиказу Кавагучи. Преди кафето да изстине📚 Рут Райшил. Замини за Париж📚 Олдъс Хъксли. Обратно към Прекрасния нов свят   В броя си от 13 юли 2024 Преге припомня и мигове от творческите биографии на Валтер Бенямин, Айрис Мърдок, Михаил Неделчев, Владимир Маяковски, Арчибалд Кронин и други. Същевременно Младен Влашки, автор и водещ на предаването, коментира и присъствието (или отсъствието) на въпросните писатели на актуалния книжен пазар.   Заповядайте в света на книгите с Преге – всяка събота от 11 часа по Радио Пловдив. В коментарите пък можете да споделите кои са вашите любими четива през лято 2024...
7/16/202442 minutes, 1 second
Episode Artwork

Политически НЕкоректно от 13.07.2024

▪️ Шанс за нормализиране или пълно катастрофиране на политическото следва след драматичните процеси, наречени от Бойко Борисов "листопад", през които преминават някои от формациите в 50-ия Парламент? Има ли партии, които на принципа - "колкото по-зле за тях, толкова по-добре за нас", ще излязат на плюс? Как промяната в тежестта на формациите ще се отрази на шанса за редовно правителство? ▪️ По всички тези теми говорим с журналиста от "Капитал" Полина Паунова. ▪️ Започваме със сатиричния коментар на Иво Балев и неговите "Новини с добавена стойност", а разговорът ни със слушателите подгрява рубриката на Добрина Карамболова "Без коментар". ▪️ В рубриката ни "Интересни времена" Силвия Петрова разказва как политиката влезе на терена на ЕВРО 2024.
7/16/20241 hour, 11 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

В центъра на системата - Отслабването е възможно

„В центъра на системата“  представя епизода – „Отслабването е възможно„ Затлъстяването и отслабването е темата в този епизод на подкаста на БНР – „В центъра на системата“ . Епизодът е продължение на темите:   Д-р Елена Вучкова: Децата могат да преборят наднорменото тегло   Доц. Росица Попова: Всяка диета за редукция на тегло трябва да е близка до режима ни на хранене   Микробиом – отслабване без диета   Нов клас хапчета за отслабване и метаболизъм   Проф. Каменов: 537 милиона души по света са със захарен диабет, като се очаква броят им да расте   Доц. Даниела Попова: Хапчетата за отслабване не са инсулин Гости по темата са:   Светла Александрова – пациент със затлъстяване и инсулинова резистентност Проф. д-р Виолета Йотова –  детски ендокринолог, началник направление Педиатрия в УМБАЛ „Св. Марина“ – Варна   От разговора ще научим:   Личната история на пациентка, която отслабва с 30 кг., като е била 110 кг. Кое е мотивиращото в процеса на отслабване Защо хората трябва да знаят, че затлъстяването е болест Връзката лекар – родител – дете със затлъстяване, за да се постигне ефект Защо нараства броят на децата у нас с наднормено тегло До какви болести може да доведе затлъстяването Каква е държавната политика по отношение на високостепенното затлъстяване по света   Слушайте епизода, посветен на темата за „Отслабването е възможно“ на здравния подкаст на БНР „В центъра на системата“
7/16/202424 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

За книгите - "Последният дявол" от Ричард Озмън

📚 "За книгите" представя "Последният дявол" от Ричард Озмън   Нова порция читателско удоволствие от поредицата  „Криминален клуб „Четвъртък“. Познатите и обичани старци разбойници отново разгадават мистерии и не оставят злото да се шири ненаказано. Но наред със смеха и адреналина те се сблъскват с непобедими сили като старостта, болестта и смъртта, и отново ни дават пример за смелост и достойнство.   📖 Защо книгата е подходяща за препрочитане? 📖 Кои актьори ще играят в телевизионната адаптация? 📖 Какви са бъдещите творчески планове на автора Ричард Озмън?   С какво още се отличава романът "Последният дявол" – чуйте в рубриката "За книгите". Тя е част от предаването "Флашмоб", което се излъчва всяка събота от 16 часа по Радио Стара Загора.
7/14/202411 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Новините на детски език - Епизод 105

Епизод 105 от Новините на детски език е тук, а в него: ✅ Парламентът пак не избра правителство. Защо? ✅ Какъв ще станеш, когато пораснеш? И още в Новините на детски език и техния Епизод 105: ✅ Акцент или диалект? И в двете няма нищо лошо! ✅ Археолози откриха прекрасна древна статуя край Петрич; ✅ Изборите във Великобритания и Франция донесоха изненади. Всички епизоди можеш да откриеш и на binar.bg
7/13/202419 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Код "Културен феномен" | Изотопия #99

В този епизод на "Изотопия" сме феноменално-резонантни, но не заради политическата битка между феномен и морфичен резонанс. Ние сме на код "Културен феномен". Първият ни гост казва: "Музиката създава социалната реалност, в която живеем". Каква реалност създадохме с него и китарата му? Няма да разкрием името му, ще оставим честта на маестро Антони Дончев, диригент на Биг бенда на БНР. След това ще хапваме не пуканки, а сладолед в особено културологичен киносалон, в който има място и за малки, и за големи. На по сладолед ще разнищим "Барбенхаймер", културния феномен в минало, а може би и бъдеще време. Имаме доцент, имаме 11-годишен, следователно имаме перфектната комбинация за поне една научна рецензия, която никак не звучи така. Гарантираме анализ на кинолятото като никой друг. А кои са прелюбопитните изотопи, с които го правим? Слушайте внимателно! Още изненади от "Изотопия" - в социалните мрежи: Фейсбук: www.facebook.com/IzotopiaBNR Инстаграм: www.instagram.com/izotopia_horizont Уеб: https://bnr.bg/horizont/izotopia/broadcast
7/12/20241 hour, 34 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Йеронимус Бош

Този епизод на Великите европейци рисува звуковия портрет на Йеронимус Бош – художник, чието творчество вълнува въображението и позволява разнообразни интерпретации.   🖼️ Какви са препятствията пред изследването на творчеството му? 🖼️ Как е истинската фамилия на художника и откъде идва името Бош? 🖼️ Коя голяма трагедия, сполетяла родния му град, се смята за един от източниците на неговото вдъхновение? 🖼️ Какво представлява "Братството на Богородица", от което става част творецът? 🖼️ С какво се различава "Сватбата в Кана Галилейска" от останалите картини на Бош и защо притежава потенциал за множество спекулации?   Както и още отговори за Йеронимус Бош, създал шедьовъра "Градината на земните удоволствия" – във Великите европейци!
7/10/202413 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

За книгите - Лиза Сий и романът „Женският кръг на лейди Тан“

"За книгите" представя романа „Женският кръг на лейди Тан“ от Лиза Сий, който възкресява традициите и културата на Китай от 15 век. Ярки и силни женски образи, създадени на основата на реално съществували личности, от историческа епоха, в която жените и животните са собственост на мъжа. Впечатляващи и неразбираеми от днешна гледна точка обичаи и разбирания, житейски истини, мигове на съвършена красота, щастливи и нещастни обрати в един смислен и вдъхновен живот.
7/10/20249 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

В центъра на системата - Детски травматизъм и спешни състояния

„В центъра на системата“  представя епизода – „Детски травматизъм и спешни състояния“ Детският травматизъм и спешни състояния в областта на ортопедията и травматологията е темата в този епизод, когато летните забавления навън могат да предизвикат счупвания и травми при децата и младите хора. Гост по темата е: Д-р Явор Пукалски, завеждащ отделение по Детска травматология и ортопедия на болница „Пирогов“ От разговора ще научим:   Каква е статистиката за преминали за прегледи и за хоспитализирани годишно в Пирогов Защо се отчита ръст на пострадалите деца през лятото Кои са най-честите ортопедични и други травми при децата в летния сезон Кое причинява най-често счупвания при децата и как да се пазят деца и млади хора Защо екипната работа е най-важна при тежък спешен случай на пострадало дете Колко деца би могла да поеме Пирогов за хоспитализация, ако има мащабен инцидент Разполагат ли с достатъчно кадри в Ортопедията и травматологията на болница „Пирогов“ Защо всички идват в Пирогов, какво липса в другите болници Какво още е нужно за добрата работа в полза на пациентите Какво е важно за Националната детска болница   Слушайте епизода, посветен на темата за „Детски травматизъм и спешни състояния“ на здравния подкаст на БНР „В центъра на системата“  
7/9/202424 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Спортна среща - 7 юли 2024

В Спортна среща от 7 юли 2024:   Коментар на спортни теми от последните дни: 🔴 Копа Америка – турнир, който заслужава не по-малко внимание от Евро 2024 🔴 Развитието на "Уимбълдън" 🔴 Олимпийските квалификации в баскетбола 🔴 Тест мачовете по ръгби с големите сили в този спорт   Радостин Любомиров и Андрей Демирев за Евро 2024: 🔴 Тактическото надлъгване в директните елиминации 🔴 Спорната ситуация с ръката на Марк Кукурея в четвъртфинала между Германия и Испания 🔴 Очакванията за полуфиналите, залезът на някои от големите звезди и изгряването на нови таланти   Минутите на Иво Иванов: 🔴 Надяждането с хотдози в Кони Айлънд и предстоящият сблъсък между легендите Джоуи Честнът и Такеру Кобаяши 🔴 Бъдещето на Александър Везенков и трансферите в NBA 🔴 Канада и САЩ на Копа Америка   Александра Алипиева стартира рубриката си за жените в спорта: 🔴 Какво е било мнението на Пиер дьо Кубертен по темата 🔴 Какви са били някои от предизвикателствата пред спортуващите дами 🔴 Кои са някои от впечатляващите постижения на легендарната лекоатлетка Фани Бланкерс-Коен   Както и още спорт – в броя на Спортна среща от 7 юли 2024 с водещ Камен Алипиев и редактор Лъчезар Христов Слушайте предаването всяка неделя от 16 часа по Радио София
7/9/20241 hour, 32 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Преге - 6 юли 2024

В Преге – предаването за книги на Радио Пловдив, на 6 юли 2024 бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“📖 Кирил Кадийски. Изгнаник на земята. Нови сонети и други стихотворения.📖 Пърл Бък. Благодатна земя.📖 Четиринайсет дни. Колективен роман под редакцията на Маргарет Атууд.📖 Верена Кеслер. Ева.📖 Джени Чанг. Порцеланова луна.📖 Джон Гришам. Призраци на Камино. Заповядайте в света на книгите с Преге – всяка събота от 11 часа по Радио Пловдив.
7/8/202440 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Политически НЕкоректно от 06.07.2024

▪️ В този епизод коментираме процесите в ДПС. Както стана ясно, покрай листопада в ДПС, от началото на година централата на партията е в ремонт, но как ще излезе Движението след сблъсъка Доган - Пеевски - обновено, освежено или същото? ▪️ Гост е Гюнер Тахир. До 1996 година, когато напуска ДПС, той е част от тясното партийно ръководство, а след това прави първия опит да даде алтернатива на етническите турци, създавайки Национално движение за права и свободи. ▪️ Какво от отиващата си седмица вдъхнови Иво Балев ще чуете в "Новини с добавена стойност", а какво си казаха политиците - в "Без коментар" на Добрина Карамболова. ▪️ Ураганът Берил като предвестник на природните крайности, с които май започнахме, е акцент в анализа на Лилия Димитрова в рубриката ни "Интересни времена".
7/7/20241 hour, 13 minutes
Episode Artwork

Новините на детски език - Епизод 104

Епизод 104 от Новините на детски език е тук, а в него: ✅ Как се е появило киното? ✅ Детски детектив: има ли лунна конспирация? И още в Новините на детски език и техния Епизод 104: ✅ Лятно приключение с палатка; ✅ Осло: кораби, приключения и природа Всички епизоди можеш да откриеш и на binar.bg
7/6/202420 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Ние, Децата - Извънземните

В този епизод на Ние, Децата си говорим за извънземните. Как си ги представяме? Какви са теориите и науките, които се занимават с тяхното същвествуване?   Нашите приятели от Детска градина "Кристофър Робин" ни споделят как те си представят извънземните.   Роман Михайлов – музикален редактор и водещ на предаването "Добър вечер, София" по Радио София, разказва една мистериозна история в Ние, Децата – история, която го е накарала да започне да вярва по-силно в извънземните, или поне в извънземния живот. Той ни чете и приказката "Приключение от звезден прах" от Стела Вселенска.   В "Истинската история на..." пък ще научим повече за обекта Царичина дупка и различните мистерии около него.
7/3/202426 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Микеланджело Антониони

Великите европейци представя великия италиански режисьор Микеланджело Антониони   Една от идеите на маестро Антониони по темата, какво да правим изобщо, е да правим любов. Не само любов вместо война, не само любов вместо пари, а любов като форма на живот и като непрекъсната изненада от живота. 🎙️ Защо темата за великата тишина, която ни съпровожда, е централна за цялото творчество на магьосника от Ферара?🎙️ Защо Микеланджело иска да снима как героите стоят насред нищото, а зрителите си въобразяват филмовото действие?🎙️ Защо безспорният шедьовър на Антониони е филмът „Фотоувеличение”?   И защо за Микеланджело Антониони е важно дали онова, което мислим и чувстваме, че преживяваме и онова, което преживяваме в действителност, са едно и също нещо разберете в епизода на Великите европейци
7/3/202413 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

За книгите - „Всичко, което търсиш, се крие в библиотеката“ от Мичико Аояма

📚 "За книгите" представя „Всичко, което търсиш, се крие в библиотеката“ от Мичико Аояма   Книгата разказва за петима герои, които не се познават и си приличат само по това, че са в житейска криза. Както подсказва заглавието, всички те намират в книгите ако не решение на проблемите си, то поне отправна точка за промяна към по-щастлив и удовлетворяващ живот. Историите им се пресичат и се вплитат в един общ разказ за нуждата на всеки човек да принадлежи към общност.   📖 Как се случва това любопитно преплитане? 📖 Кои са някои от интересните детайли на сюжета?   Както и още за романа на Мичико Аояма – в рубриката "За книгите". Тя е част от предаването "Флашмоб", което се излъчва всяка събота от 16 часа по Радио Стара Загора.
7/2/202410 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Спортна среща - 30 юни 2024

В Спортна среща от 30 юни 2024:   Коментар на спортни теми от последните дни: 🔴 Тазгодишното издание на тенис класиката "Уимбълдън" и очакванията за тенис турнира на Олимпийските игри 🔴 Осминафиналите на Европейското първенство по футбол   Симеон Кичуков за старта на Тур дьо Франс: 🔴 Как се развива състезанието? 🔴 Кои са някои от фаворитите?   Стефан Попиванов от страницата Топка е: 🔴 Кои са някои от изненадите на Евро 2024 според него? 🔴 Какви са прогнозите му за елиминационната фаза на континенталния шампионат? 🔴 Какъв е коментарът му за присъединяването на Брони Джеймс към "ЛА Лейкърс"?   Николай Иванов, координатор на националните отбори по волейбол: 🔴 За "Турнира на талантите" в Стара Загора 🔴 За представянето на мъжките ни национали в Лигата на нациите 🔴 За финала на надпреварата между Франция и Япония   Десислава Ангелова, един от впечатляващите български баскетболни треньори: 🔴 За разликата между младите спортисти във Франция и у нас 🔴 За предизвикателствата на NBA от гледна точка на европейските баскетболисти   Както и още спорт – в броя на Спортна среща от 30 юни 2024 с водещ Камен Алипиев и редактор Кристиян Илиев Слушайте предаването всяка неделя от 16 часа по Радио София
7/2/20241 hour, 21 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

В центъра на системата - Хормон на растежа

„В центъра на системата“  представя епизода – „Хормон на растежа“ За децата, родени малки за гестационната си възраст и кога се налага терапия с растежен хормон – това е темата в този епизод на подкаста на БНР – „В центъра на системата“ . Защо е важно правилно протичане на бременността, без диети от бъдещите майки и обездвижване, разказва водещ ендокринолог. Сред причините за раждане на дете, малко за гестационната си възраст са наследственост, хипертония на майката, прееклампсия, двуплодни бременности, инвитро. Какво трябва да се прави, за да може засегнатите деца да го преодоляват ?   Гост по темата е:   Проф. Виолета Йотова, детски ендокринолог, началник направление Педиатрия в УМБАЛ „Св. Марина“ – Варна   От разговора ще научим: Какво означава едно дете да е родено малко за гестационната си възраст Защо и как още при раждането трябва да се диагностицира новороденото Какви са здравните рискове за развитието на тези деца Може ли такива деца да наваксат в растежа си Какво представлява терапията с растежен хормон и кога се започва Как е осигурен достъпът до тази тераипя и защо не се реимбурсира от НЗОК   Слушайте епизода, посветен на темата за „Хормон на растежа“ на здравния подкаст на БНР „В центъра на системата“    
7/2/202432 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Преге - 29 юни 2024

В Преге – предаването за книги на Радио Пловдив, на 29 юни 2024 бяха представени следните заглавия:   Рубрика „Напълно непознати“ 📖 Албер Камю. Лято. Есета. 📖 Владислав Ванчура. Капризно лято. 📖 Ю Несбьо. Нощната къща. 📖 Флориан Илиес. Любов във време на омраза. Хроника на едно чувство 1929-1939. 📖 Михаил Зигар. Война и наказание. 📖 Николай Йорданов (Кольо Гилъна). Извън контрол.   В броя си от 29 юни 2024 Преге в рубриката „Синьото цвете“ се спираме на Херман Хесе и творбата "В мъглата" в превод на Николай Лилиев.   Заповядайте в света на книгите с Преге – всяка събота от 11 часа по Радио Пловдив.
7/1/202441 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Политически НЕкоректно от 29.06.2024

▪️ Прави ли продължаващата политическа криза, която изглежда няма да се разреши и след поредните предсрочни избори, все по-предстоящ разговора за сериозна промяна в изборните правила и дори на формата на държавно управление? За това говорим с журналиста Асен Генов и анализатора Михаил Кръстев. ▪️ Какво от отиващата си седмица вдъхнови Иво Балев ще чуете в "Новини с добавена стойност", а какво ни казаха политиците - в "Без коментар" на Добрина Карамболова. ▪️ В рубриката "Интересни времена" Силвия Петрова разказва за това как, макар и за кратко, производителят на чипове за изкуствен интелект Nvidia се превърна в най-високо оценената компания в света, изпреварвайки Microsoft и Apple.
6/29/20241 hour, 10 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Новините на детски език - Епизод 103

Епизод 103 от Новините на детски език е тук, а в него: ✅ Първата жена президент на Мексико; ✅ Вярно ли е, че всички дебели хора преяждат? И още в Новините на детски език и техния Епизод 103: ✅ Внимание, морски таралеж! ✅ Макаци след бурята: повече търпимост, по-голям шанс да оцелееш; ✅ Детски детектив: НАТО няма да изпраща войски в Украйна. Всички епизоди можеш да откриеш и на binar.bg
6/29/202417 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Тренировки по спорт и смисъл | Изотопия #98

В този епизод на Изотопия провеждаме тренировки по спорт и смисъл, или иначе казано – ще почетем хората, които се отдават на каузите си със страст.   Ще обсъдим Цар Футбол като социален поялник. Селски и аматьорски „ритнитоп“, общото между Гунди и „Въстаник Войнеговци"; общото и между „Реал София” и „Реал Мадрид”; шампионските истории на непридружените деца бежанци и футболните съпруги… Спорта не по женски, а с научни доказателства, ще коментираме с доц. д-р Ива Кюркчиева от БАН.   Ще ви срещнем и с графика Цветан Казанджиев, посветил живота си на неговата голяма страст – изкуството. Картини от една изложба и разказ за мълчаливите приятелства, как се рисуват траурни меси и рок класики, защо е гледал филма „Амадеус” 23 пъти, защо не знае колко струва зелената боя и защо не вярва във вдъхновението и музите, но вярва в Бог…   Обещаваме силни емоции до самия край на спортно-смисловите тренировки в Изотопия! А ако искате още – очакваме ви и в социалните мрежи: Фейсбук: www.facebook.com/IzotopiaBNRИнстаграм: www.instagram.com/izotopia_horizontУеб: https://bnr.bg/horizont/izotopia/broadcast
6/28/20241 hour, 1 minute, 3 seconds
Episode Artwork

Захариас Янсен

Великите европейци представя Захариас Янсен, всичко известно за когото е или светата истина, или долна лъжа.   В епизода ще разберем: 🔭 Кои две невероятни изобретения приписват на Захариас Янсен? 🔭 Каква е била политическата обстановка по това време в Нидерландия? 🔭 В кой век в Мидълбърг се появяват изведнъж четирима души, които показват работещи телескопи и искат патент? 🔭 Защо властите не дават патент за телескопа на никого? 🔭 На каква възраст Захариас създава микроскопа? 🔭 Защо нищо не е известно за личния живот на Янсен?   И още за човека, изобретил микроскопа и телескопа - Захариас Янсен, за да погледне отблизо в невидимото - чуйте в епизода на Великите европейци.
6/27/202413 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Спортна среща - 23 юни 2024

В Спортна среща от 23 юни 2024:   🔴 Коментар извън спортните теми – за "София Прайд" и "Шествието за семейството"   Разговор с Андрей Демирев: 🔴 Историческата европейска титла на Любомир Епитропов в плуването 🔴 Страхотната игра на испанския национален отбор на Евро 2024   В разговора се включва и Стефан Георгиев, който напомня за възможния четвъртфинал между Германия и Испания. И още: 🔴 Организацията на първенството и колко са точни германските влакове 🔴 Впечатления от играта на фаворитите   Минутите на Иво Иванов: 🔴 18-ата титла на "Бостън Селтикс" в NBA 🔴 Предстоящият олимпийски турнир по баскетбол 🔴 Драмата в NHL с участието на "Флорида Пантърс" и "Едмънтън Ойлърс"   Ксения Момчилова, състезателка по паркур: 🔴 Какво представлява паркурът и какви умения се изискват 🔴 Как се развива този интересен градски спорт в България   Както и още спорт – в броя на Спортна среща от 23 юни 2024 Слушайте предаването всяка неделя от 16 часа по Радио София
6/25/20241 hour, 24 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

За книгите - "Гръцко синьо" от Анита Димитрова

📚 "За книгите" представя "Гръцко синьо" от Анита Димитрова   Сборник с факти, истории и препоръки за няколко десетки гръцки острови, както и места в континенталната част на южната ни съседка. Очакват ви съвети за транспорта, храната, забележителностите и културата не само на популярни, но и екзотични и загадъчни дестинации. Като добавим към всичко това и изобилието от прекрасни фотографии, се получава книга за пътешественици и мечтатели през всички сезони на годината.   📖 Защо изданието ще е интересно на широк кръг читатели с разнообразни интереси? 📖 Как Анита Димитрова е придала впечатляваща плътност на своя текст?   И още за книгата "Гръцко синьо" и гръцкия начин на живот – в рубриката "За книгите". Тя е част от предаването "Флашмоб", което се излъчва всяка събота от 16 часа по Радио Стара Загора.
6/25/202410 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

В центъра на системата - Безопасно плуване

„В центъра на системата“  представя епизода – „Безопасно плуване“ Опасностите от удавяне в различни водоеми през лятото, колко деца се удавят годишно и спада ли тази бройка, защо не трябва да плажуваме на места без воден спасител – темата в този епизод на подкаста на БНР – „В центъра на системата“   Гост по темата е:   Марио Бързачки – главен експерт във Водноспасителната служба на БЧК От разговора ще научим:   Защо морето не е никога безопасно, дори при зелен флаг Какъв е водно-спасителният минимум за всеки влязъл във водата Обучение на децата от ромската общност по водна безопасност Програми за безопасно плуване сред учениците в страната „Удавникът се хваща за сламката“ – адреналинът и грешки при спасяване на давещ се човек Какви са основните видове воден травматизъм Как да реагираме при „мъртво вълнение“ Ще има ли достатъчно спасители на плажа и на басейните този сезон Има ли контрол над нерегламентираните „спасители на плажа“ Взаимоотношения концесионер – воден спасител Как се действа при загубено дете на плажа Опасности за здравето – жегата на плажа и защо не се влиза рязко във водата   Слушайте епизода, посветен на темата за „Безопасно плуване“ на здравния подкаст на БНР „В центъра на системата“  
6/25/202428 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Преге - 22 юни 2024

В Преге – предаването за книги на Радио Пловдив, на 22 юни 2024 бяха представени следните заглавия:   📚 Франц Кафка. Завръщане у дома. Избрани разкази и фрагменти📚 Марио Варгас Льоса. Лудориите на лошото момиче📚 Исабел Каняс. Хасиендата📚 Дъглас Бойд. Конспирацията „Кремъл“📚 Етиен дьо ла Боасе, Ерих Фром, Пол Валери. Дишай. От доброволното робство към неподчинението и свободата📚 Румен Пайташев. Световна футболна енциклопедия (допълнено издание)   В броя си от 22 юни 2024 Преге припомня и мигове от творческите биографии на Ерих Мария Ремарк, Анна Ахматова, Джордж Оруел, Димитър Димов и други. Същевременно Младен Влашки, автор и водещ на предаването, коментира и присъствието (или отсъствието) на въпросните писатели на актуалния книжен пазар.   Заповядайте в света на книгите с Преге – всяка събота от 11 часа по Радио Пловдив.
6/24/202438 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Политически НЕкоректно от 22.06.2024

▪️ Може ли една силна лява или ляво-центристка партия да се окаже решението на продължаващата вече четвърта година политическа криза в страната? Ще излезе ли по-силна от последните си лидерски драми БСП или ще продължи електоралния си път надолу? Ще заровят ли томаховката социалистите и издигнатият от тях за президент през 2016 г. Румен Радев или той ще избере "рано или късно" да направи свой собствен политически проект? ▪️ С Александър Симов, член на Националния съвет на БСП, коментираме кое преля чашата, за да се стигне до там Корнелия Нинова от силния човек в БСП да се превърне в редови депутат от предпоследния ред в пленарната зала. ▪️ Какво от отиващата си седмица вдъхнови Иво Балев ще чуете в "Новини с добавена стойност", а какво ни казаха политиците в "Без коментар" на Добрина Карамболова. ▪️ В рубриката ни "Интересни времена" Лилия Димитрова ще срещне посланията от конференцията за мир в Украйна в Швейцария с предупреждението, дошло с доклад на ООН, за рекорден брой разселени от конфликти.
6/24/20241 hour, 10 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Ние, Децата - Джунглата

В този епизод на Ние, Децата си говорим за джунглата. 🌴 Колко джунгли има в света и къде са разположени? Кое е най-характерното за тях и кои животински и растителни видове са ендемити за тези територии? 🌴 Децата от Детска градина "Кристофър Робин" ни казват какво знаят за джунглата и нейнте обитатели. 🌴 Актьорът Янко Стоянов ни споделя какво го е вдъхновило да създаде моноспектакъла "Приказка от джунглата" и трудно ли е да се превъплащава в толкова много различни герои. Той ни чете и приказката "Момчето, което ръмжеше срещу тигрите" от Доналд Бисет, върху чиято основа е изградил представлението. 🌴 Анджи ни разкрива тайните на Природен парк "Странджа" в рими. Епизодът "Джунглата" на Ние, Децата ви очаква!
6/24/202426 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Новините на детски език - Епизод 102

Епизод 102 от Новините на детски език е тук, а в него: ✅ Футболен оракул ✅ На какво са играли рицарите? И още в Новините на детски език и техния Епизод 102: ✅ Какво значи „свобода на словото“? ✅ Плодовете, птиците или хората: за кои кивита говориш? ✅ Да се разходим... в истинска подводница Всички епизоди можеш да откриеш и на binar.bg
6/22/202417 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Ние, Децата - Българската митология

Тази събота в Ние, Децата си говорим за българската митология.   🧜‍♀️ Кои са самодивите, русалките, караконджулите и другите характерни същества?🧜‍♀️ Децата от Детска градина "Кристофър Робин" ни споделят своите виждания относно магическите същества от нашата митология.🧜‍♀️ Актьорът Мартин Емануилов ни споделя играл ли е същество от българската митология и как си е представял като малък лошата ламя. Той ни чете и българската народна приказка за "Юнак Малчо".🧜‍♀️ Истинската история на...е посветена на сътворението на света според славянските вярвания.   Епизодът „Българската митология“ на Ние, Децата ви очаква и на binar.bg
6/21/202431 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Филми, снимки и блус | Изотопия #97

В този епизод на Изотопия го обръщаме на включено радио в бохемски артбар, което ви доставя разговори за филми, снимки и блус музика.   📻 На бара са Галина Жекова и Росен Спасов от подкаста "Филмотечно" на Българската национална филмотека. Лафът с тях е за подкаста, кинонаследството и формите на неговото представяне. 📻 По стените висят снимките на Милан Христев - един от най-признатите български улични фотографи. От Столипиново до Люлин и отвъд - той ще ни разкаже за отделните моменти и фотографията като цяло. 📻 Музиката в бара е поверена на ДБД или ДаБеДа - български блус състав, чийто китарист и вокалист е италианеца Карло Солимани, известен и като Пино Муго. Няма бар и без любопитен чужденец. Той още не пее на български, но пък го говори достатъчно добре, че да ни разкаже как от 4 години живее в София и как си е намерил музикални другари.   Добре дошли с Изотопия в епизода "Филми, снимки и блус"!   Ето и малко допълнителни линкове: DBD, Милан Христев и сп. "Фототека", Филмотечно
6/20/20241 hour, 1 minute
Episode Artwork

Като за Европейско | Изотопия #96

Еврофиналите по футбол в Германия бяха отличен повод да поговорим за любимата игра в Изотопия   Гости: Никола Ибришимов и Кърджалийския Деко   Снимка: EPA/БГНЕС
6/20/202439 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Виктор Юго

Виктор Юго, автор на шедьоври като "Парижката Света Богородица" и "Клетниците" – главен герой във Великите европейци   Според една легенда, за да напише историята за красивата Есмералда и гърбушкото Квазимодо в определения от издателя срок, писателят временно се отървал от всичките си дрехи и се заключил в стая, останал само с един много голям шал.   И макар че истинността на легендата е доста съмнителна, Юго определено е имал своите ексцентрични моменти, както ще се убедите от епизода:   🟠 Кои са любовите, които са го вдъхновявали? С какви несгоди е бил изпълнен животът му? 🟠 Кои са пиесите, с които попада в центъра на общественото внимание? 🟠 Защо спира да пише за период от цели десет години? 🟠 Каква е била политическата му дейност и доколко кореспондира тя с творчеството му?   Отговорите – в броя на Великите европейци, посветен на големия Виктор Юго
6/19/202413 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

В центъра на системата - Инсулт и жеги

„В центъра на системата“  представя епизода – „Инсулт и жеги“   Инсултът и топлото време темата в този епизод на подкаста. Защо не трябва да чакаме при съмнение за инсулт да потърсим спешна помощ?   Темата е продължение на епизодите:   Доц. Росен Калпачки: Рехабилитация след инсулт   Гост по темата е: Доц. Мария Димитрова, ръководител на Клиниката по нервни болести и част от екипа на Центъра за лечение на инсулти в УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“ От разговора ще научим:   На 19 юни в болница „Пирогов“ от 12.00 часа ще се проведе обучение за пациенти с инсулт Защо е важно да се обучават пациентите и техните близки за заболяването? Постъпват ли през летните месеци по-често хора с инсулти или не? Как жегите повишават риска от сърдечно-съдови усложнения? Жегите са рисков фактор особено за възрастни пациенти. Как трябва да се пазят от екстремните температури възрастните хора и децата? Кои са най-важните първи признаци на инсулта? Какво е правилното поведение при появата на първите признаци ? Кои са рисковите фактори за инсулт Вече до 24 часа от инсулта може да се приложат модерните методи за лечение. Слушайте епизода, посветен на темата за „Инсулт и жеги“ на здравния подкаст на БНР „В центъра на системата“    
6/18/202416 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Преге - 15 юни 2024

В Преге – предаването за книги на Радио Пловдив, на 15 юни 2024 бяха представени следните заглавия:   Рубрика „Напълно непознати“ 📖 Георги Райчевски. Този шарен Пловдив. Роман хроника. 📖 Райнер Мария Рилке. Дуински елегии (поетическа версия на Кирил Кадийски) 📖 Кевин Бари. Нощен ферибот за Танджер. 📖 Тило Вюдра. Ален и Роми – една любов в Париж. 📖 Божидар Кунчев (съст.) Образ на значимото. Книга в чест на Атанас Далчев. 📖 Людмил Фотев. Езиците на бирата.   В този епизод на Преге от 15 юни 2024 ще се насладим на литературно четене в Студио 1 на Радио Пловдив с участието на Васил Върбанов.    Заповядайте в света на книгите с Преге – всяка събота от 11 часа по Радио Пловдив.
6/18/202440 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Спортна среща - 16 юни 2024

В Спортна среща от 16 юни 2024:   🔴 Седмица изпълнена с интересни спортни събития, главното от които е Европейското по футбол   🔴 Jam Session между водещия Камен Алипиев и редактора Лъчезар Христов   🔴 Журналистът и коментатор Стефан Георгиев за всичко най-любопитно от Германия, където най-добрите футболни национални отбори в Европа се срещат в интересни сблъсъци   🔴 Ели Динкова за предстоящия форум по спортна психология “Психология и спорт“ от 22 до 24 юни   🔴 Минутите на Иво Иванов. Той се завърна от Калофер от “Мисия криле“ – среща с бежанци, чиято съдба е свързана със спорта. Футболисти, лекоатлети, борци.   🔴 Антон Бонов с пряко включване, за да разкаже за впечатленията си от детско-юношеските състезания по лека атлетика, провели се в Стара Загора.   Както и още спорт – в броя на Спортна среща от 16 юни 2024 Слушайте предаването всяка неделя от 16 часа по Радио София
6/18/20241 hour, 22 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

За книгите - „Дядо Шоколад“ от Нарине Абгарян и Валентин Постников

📚 "За книгите" представя "Дядо Шоколад" от Нарине Абгарян и Валентин Постников   В тази книга се разказва за едно обикновено норвежко семейство от град Берген и техния необикновен роднина дядо Шоколад. Той им отива на гости и приключенията започват. Суфлета, бонбони, торти, близалки, сладкиши и френски макарони… и няколко шепи сол и бял лютив пипер, за да има все пак за какво да се чудим.   Усетете и вие сладостта на книгата "Дядо Шоколад" с вдъхновеното представяне на Мария Донева – в рубриката "За книгите". Тя е част от предаването "Флашмоб", което се излъчва всяка събота от 16 часа по Радио Стара Загора.
6/17/20249 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Политически НЕкоректно от 15.06.2024

▪️ "Политически НЕкоректно" се завръща след изборите, но само с едно издание - в събота, с водеща Силвия Великова. ▪️ В седмицата след вота коментираме резултатите и накъде ни водят те - към правителство в рамките на 50-ото НС или към поредното служебно. ▪️ Гост e подалият оставка като лидер на "Да, България" Христо Иванов. ▪️ Започваме с „Новини с добавена стойност“ и Иво Балев и завършваме с международната ни рубрика, която е с ново име - "Интересни времена". Силвия Петрова огледа състава на новия Европейски парламент и ни разказва за по-открояващите се сред новите евродепутати. ▪️ Как разчетоха резултатите от изборите победители и победени ще чуете в "Без коментар" с автор Добрина Карамболова.
6/16/20241 hour, 10 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Новините на детски език - Епизод 101

Епизод 101 от Новините на детски език е тук, а в него: ✅ Българите гласуваха за национален и европейски парламент; ✅ Европейските избори – какво означава, че крайнодясното постигна успех?   И още в Новините на детски език и техния Епизод 101: ✅ Пътят на тениската; ✅ Могат ли дивите кучета да правят „мили очи“? ✅ Деца откриват динозавър тийнейджър.   Всички епизоди можеш да откриеш и на binar.bg
6/15/202419 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

В центъра на системата - Колоноскопия – защо е важно

„В центъра на системата“  представя епизода – „Колоноскопия – защо е важно“   Колоноскопията и водещи ендоскопски методи при долен гастроинтестинален трак е темата в този епизод на подкаста на БНР „В центъра на системата“.   Защо в България липсва скринингова програма за карцином на дебелото черво?   Каква възможност има сега за безплатни тестове за рак на дебелото черво чрез фондация „Любомир Цоцорков“?   Темата е продължение на епизодите:   Рак на дебелото черво и рак на панкреаса – изследвайте се профилактично!   Гост по темата е:   Доц. Александър Кацаров – завеждащ Първо отделение на Клиника по Гастроентерология – ВМА София   От разговора ще научим:   Какви основни цели си поставя Националния симпозиум по гастроинтестинална ендоскопия – 2024 Кога трябва да си направим колоноскопия За новите възможности в предподговката за колоноскопия – т. нар.разделена система на подготовка Как колоноскопията диагностицира и лекува За безплатния скрининг за рак на дебелото черво чрез тестове за оклутно кървене Каква е разликата между виртуална колоноскопия или класическа и и що е капсулна колоноскопия Упойката при колоноскопия – какво трябва да знаят хората Възстановяването след колоноскопия и полезно ли е честото прочистване   Слушайте епизода, посветен на темата за „Колоноскопия- защо е важно“ на здравния подкаст на БНР „В центъра на системата“    
6/13/202422 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Нощна стража - SEVI

В този брой на Нощна стража гостува група SEVI   Светлана Близнакова и Рали Велинов разказват: 🎙️ Какво предстои пред бандата за летния сезон; 🎙️ За предстоящото национално турне “Genesis Tour”; 🎙️ За участието на знаменития Джони Джиоели; 🎙️ Подробности по заснемането на последното им видео към “World That Doesn’t Fit”; 🎙️ За предстоящите фестивали в края на годината в Шотландия, Италия и Швейцария.   И още любопитни подробности за SEVI чуйте в епизода на Нощна стража.
6/12/20241 hour, 1 minute, 10 seconds
Episode Artwork

Рихард Щраус

„Аз може и да не съм композитор от първи ранг, но със сигурност съм първокласен композитор от втори ранг” – твърди Рихард Щраус, главен герой във Великите европейци.   Щраус е роден през 1864 г. в Мюнхен. Баща му е музикант, свири на хорна в мюнхенската опера и се занимава с музикалното образование на талантливия си син. Рихард създава първата си композиция на 6. Той обаче има не само талант, но и големи възможности. 🎻 На каква възраст Рихард взима уроци по цигулка в кралското музикално училище? 🎻 Защо е дълбоко повлиян от величествената модерна музикална визия на Вагнер? 🎻 Кога и къде Щраус представя за първи път своя цигулков концерт в Д минор? 🎻 Кога Рихард се жени за дама от еврейски произход на име Полин Мария де Ана?   И още във Великите европейци ще звучат: "Ein Heldenleben /A Hero’s Life/", "Концерт за обой в ре мажор", "Алпийска симфония" и "Четири последни песни" на Рихард Щраус.
6/12/202413 minutes
Episode Artwork

Спортна среща - 9 юни 2024

В Спортна среща от 9 юни 2024:   Коментар на актуални спортни теми: 🔴 Стартът на трансферното лято във футбола, както и подготовката за Евро 2024 🔴 Европейското първенство по лека атлетика 🔴 Волейбол, бойни изкуства, битки за олимпийски квоти...   Силвия Рашкова – първата българка, гмурнала се до дълбочина от 60 метра на един дъх: 🔴 Каква подготовка стои зад страхотното ѝ постижение, което включва и 3 нови национални рекорда по свободно гмуркане 🔴 Кои са някои от другите впечатляващи резултати в този спорт   Минутите на Иво Иванов, който е на българска земя: 🔴 Трудностите на таланливата Кейтлин Кларк в женския баскетбол 🔴 Финалната серия в NBA 🔴 Възможностите пред Александър Везенков   Журналистът Петьо Борисов за "Ролан Гарос": 🔴 Възходът на Виктория Томова, която ще участва на Олимпийските игри в Париж 🔴 Интересните детайли около турнира тази година, които направиха впечатление   Както и още спорт – в броя на Спортна среща от 9 юни 2024 с Кристиян Илиев и Камен Алипиев Слушайте предаването всяка неделя от 16 часа по Радио София
6/11/20241 hour, 27 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Преге - 8 юни 2024

В Преге – предаването за книги на Радио Пловдив, на 8 юни 2024 бяха представени следните заглавия:   📚 Чарлс Дикенс. Старият антикварен магазин📚 Бернхард Шлинк. Внучката📚 Йордан Велчев. Милиони малки убийства📚 Сисел-Йо Гейсен. Арката на лястовицата📚 Александър Кьосев. Вера и далавера. Есета и анализи, простотии и разкази (2000-2024)📚 Стоян Атанасов. Живи книги   В броя си от 8 юни 2024 Преге припомня и мигове от творческите биографии на Маргьорит Юрсенар, Сол Белоу, Атанас Далчев, Павел Генадиев и други. Същевременно Младен Влашки, автор и водещ на предаването, коментира и присъствието (или отсъствието) на въпросните писатели на актуалния книжен пазар.   Той разкрива и повече за фестивала "Пловдив чете", както и за книжното изложение "Алея на книгата".   Заповядайте в света на книгите с Преге – всяка събота от 11 часа по Радио Пловдив.
6/10/202442 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Играчка без плачка | Изотопия #95

В този епизод на Изотопия ще докажем, че Денят на детето минава само в календара и всеки се радва на новата играчка. Дори съвсем няма нужда да е нова – може да бъде и ретро.   За отскок гостуваме на първия български ретро гейминг бар. Създателят му Мирослав Костов има близо 600 игри, вярваме, че никоя не крашва. Превъртаме нивата на детството в стил 8 бита през 80-те и 90-те.   Юни е и замирисва на море, а къде у нас е разпънал хавлия унгарецът Ерньо Рубик, изобретил най-култовото кубче на света, което връткаме вече половин век? Ще научите от Добромир Видев и този брой на Изотопия, който показва как всяка играчка е... нещо повече от играчка.   За десерт: историята, която не върви в деня на изборите, но няма да проспим. На 9 юни Доналд Дък стана на 90! Антивоенна пропаганда, футбол, метъл, Карл Лагерфелд, няколко успешни пародии, един отрязан хит от "Треска в събота вечер", един астероид и много пари.   Да си поиграем и в социалните мрежи? Фейсбук: www.facebook.com/IzotopiaBNRИнстаграм: www.instagram.com/izotopia_horizontУеб: https://bnr.bg/horizont/izotopia/broadcast
6/10/20241 hour, 17 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Ние, Децата - Безопасно движение по улиците

Тази седмица в "Ние, Децата" обсъждаме темата за "Безопасно движение по улиците". 🚴‍♂️ Как, кога и къде се пресича най-безопасно? Кои са правилата, по които трябва да се движи всеки пешеходец и т.н. 🚴‍♂️ Децата от детска градина Кристофър Робин ни споделят какво са научили за движението в града от своите родители и учители. 🚴‍♂️ Авторът Ирен Иванова ни казва какво я е вдъхновило да напише книга за движението по пътищата и чете част от нея - "Бръмбълзиг и Бръмбълзаг в града". 🚴‍♂️ Анджи разказва за Паметника на летците и парашутистите в София в рубриката си В рими разкажи ми. Епизодът на "Ние, Децата" ви очаква и на binar.bg
6/10/202427 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

За книгите - "Чаша, пълна с утеха" от Карън Хокинс

📚 "За книгите" представя "Чаша, пълна с утеха" от Карън Хокинс   История за семейства, с всички произтичащи от това радости и усложнения. Жителите на градчето Дъв Пойнт изпращат Джули, местна ексцентрична художничка. След погребението й майка й Елън трябва да се погрижи за внучката си Кристен, но за целта трябва да я опознае и да спечели доверието й. Трудна задача. Добре че наблизо винаги е някоя от сестрите Дъв, готова да предложи помощ, утеха и малко магия.   Как Карън Хокинс преплита различните интересни сюжетни линии в романа си – чуйте в рубриката "За книгите". Тя е част от предаването "Флашмоб", което се излъчва всяка събота от 16 часа по Радио Стара Загора.
6/9/202412 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Епизод 100

Епизод 100 от Новините на детски език е тук, а в него: ✅ Как две деца изобретиха сладоледа на клечка... и ескимото! ✅ Животните си говорят, а понякога си дават имена;   И още в Новините на детски език и техния Епизод 100: ✅ Космическата надпревара към Луната; ✅ Скоро цяла Европа ще стане футболен стадион; ✅ 10 съвета за добра форма   Всички епизоди можеш да откриеш и тук.
6/8/202419 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Фридрих Шелинг

Подкастът Великите европейци представя: Фридрих Шелинг, един от най-значимите представители на немския философски класицизъм.   📚 Как идеите на Кант влияят върху останалите мислители от немската класическа школа? 📚 С кои големи умове съжителства Шелинг в университета в Тюбинген? 📚 Каква наглед проста формула стои в основата на книгата му "Система на трансценденталния идеализъм"? 📚 Какви са общите моменти между философията на Шелинг и тезите на литературния романтизъм? 📚 Как се разваля приятелството му с Хегел? 📚 Как прекарва последните години от живота си?   Идеите на Фридрих Шелинг са "живи" и днес – в интерпретациите на философи като Славой Жижек, а от Великите европейци ще разберете и на кои теоретици е повлиял той пряко, в ролята си на преподавател.
6/7/202413 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

За книгите - "Криминален клуб "Марлоу" от Робърт Торогуд

📚 "За книгите" представя "Криминален клуб "Марлоу" от Робърт Торогуд.   Романът поставя началото на поредица за приключенията на три дами, които на пръв поглед не си приличат по нищо. Оказва се обаче, че ги свързва желанието за пълноценен живот и нуждата от адреналин в скучното ежедневие. Още първият им случай – разкриването на серия убийства в сънливото градче Марлоу – показва, че те могат да бъдат отличен екип.   📖 Какво прави героините на Торогуд вълнуващи и интересни? 📖 Как се впускат в разследвания? 📖 Как хуморът в романа се комбинира с малко по-сериозни теми?   Както и кои са някои от другите криминални книги в духа на написаното от Робърт Торогуд – чуйте в рубриката "За книгите". Тя е част от предаването "Флашмоб", което се излъчва всяка събота от 16 часа по Радио Стара Загора.
6/6/202410 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Украинска Радио Нощ | Изотопия #94

Украинска Радио Нощ в новия епизод на Изотопия   За демокрацията, войната и говоренето по радиото - интервю с култовия украински писател Юрий Андрухович, чийто най-нов роман "Радио нощ" скоро ще се появи у нас. За книжната Украйна разговаряме и с преводачът на книгата Албена Стаменова.   🎙️ Кои са основните преживявания, които са провокирали написването на тази книга? 🎙️ Какъв е главният герой в книгата и с какво се занимава той? 🎙️ Какви преживявания е имал Юрий Андрухович на майдана? 🎙️ Разочарован ли е от последствията на революцията през 2014 г.? 🎙️ Какво е мнението на автора за Владимир Зеленски? 🎙️ Каква е целта на войната според Юрий?   И още за книгата чуйте в епизода на Изотопия  
6/5/202430 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Великите европейци - Джефри Чосър

Този епизод на "Великите европейци" разказва историята на Джефри Чосър - английски писател, наричан Баща на английската литература, приеман за най-значимия английски поет на Средновековието Приживе Чосър е известен повече като начетен и интересен светски човек, дипломат, обиколил Европа с различни мисии и способен държавен служител, отколкото като велик поет. Той нарежда английската литература някъде в редиците на Данте, Петрарка и Бокачо. В епизода ще разберем: 🟠 Защо Чосър е познат като „бащата на английската литература”? 🟠 Как е живяло семейство Чосър в Лондон? 🟠 Къде е бил пратен той по време на Стогодишната война? 🟠 Кога Чосър става официален член на кралския двор? 🟠 Каква награда получава той от крал Едуард ІІІ? И още с какво се е занимавал Джефри Чосър и кои години започва да превежда книги и сам да пише – слушайте в този брой на "Великите европейци"
6/5/202413 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

В центъра на системата - Ухапване от кърлеж: важни референтни стойности

„В центъра на системата“  представя епизода – „Ухапване от кърлеж: важни референтни стойности“ В този епизод водещ специалист по клинична лаборатория пояснява трябва ли да пием с антибиотик веднага след ухапване от кърлеж или дори след като сме установили с лабораторно изследване, че кърлежът е заразен? Ще научите още как да разчитаме правилно резултатите от различни лабораторни изследвания и как се формират референтните стойности? А също и защо не бива да се плашим, когато резултатът ни показва гранична стойност? Какво да правим, ако имаме два различни резултата от едно и също изследване?   Темата е продължение на епизода за лабораторните изследвания и инфекциозните заболявания през пролетния сезон.   Гост по темата е:    Д-р Благовеста Пенчева – водещ специалист по клинична лаборатория в страната   От разговора ще научим:   Как да предпазваме децата от ухапване от кърлежи Трябва ли да се приема антибиотик след ухапването от кърлеж като превенция В кои случаи е наложително да се приема антибиотик По кои външни белези  при ухапването и при положителен тест за заразен кърлеж трябва да се започне терапия За кои болести се изследват кърлежите Колко вида е лаймската болест Как е правилно да се премахва кърлежът Къде се съхранява кърлежът Как се определят референтните стойности, за да бъдат чувствителни Как са се променили референтните граници по линия на СЗО последните години Защо референтната стойност за холестерола при българите е различна Защо няма нужда от изследвания като такива за клетъчен имунитет, особено ако няма вродени имунни дефицити   Слушайте епизода, посветен на темата за „Ухапване от кърлеж: важни референтни стойности“ на здравния подкаст на БНР „В центъра на системата“  
6/4/202416 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Фокуси по радиото | Изотопия #93

В Изотопия се наслаждаваме на фокуси по радиото.   За ефекта на илюзията, вникването в детайла и ловките чудеса, предизвикващи удивление. И още: кое е магическото място в центъра на София, което събира илюзионисти и почитатели на това изкуство? Трима магове идват в Изотопия – Христо Голбез, Деян Чилов и Виктор Симеонов.   Последният от тези илюзионисти така шашна водещия, че епизодът приключва трудно...   🟠 Какви видове магия има и как всеки от гостите е развил своя талант? 🟠 Как протича една магическа вечер в клуба, в който се събират запленените от магията? 🟠 Какви са качествата, които трябва да притежава един илюзионист?   Радиото се превръща в сцена, на която изкусни фокуси ще ви поведат по пътя на магията – в този брой на Изотопия
6/4/202437 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Спортна среща - 2 юни 2024

В Спортна среща от 2 юни 2024:   Коментар на актуални спортни теми: 🔴 Титла номер 15 за "Реал" (Мадрид) от най-престижния европейски клубен турнир 🔴 Празненствата по случай най-успешния сезон в историята на БК "Рилски спортист" 🔴 Триумфът на "Панатинайкос" в баскетболната Евролига   Спортният журналист от БНТ Стефан Георгиев: 🔴 За финала в Шампионската лига между "Реал" (Мадрид) и "Борусия" (Дортмунд): кои бяха футболистите, които се отличиха 🔴 За развитието на турнира "Ролан Гарос": какво прави впечатление   Минутите на Иво Иванов, който е на българска земя: 🔴 Новият договор на Майк Браун, треньора на Александър Везенков в "Сакраменто Кингс" 🔴 Представянето на Лука Дончич в плейофите на NBA 🔴 Пътят към битката за купа "Стенли", която ще противопостави "Едмънтън Ойлърс" и "Флорида Пантърс"   Гергана Данева от сдружение "Лъвско сърце": 🔴 За олимпийския крос триатлон на 8 юни в парк "Росенец" край Черно море 🔴 За необходимата подготовка и другите предстоящи събития, свързани с триатлон   Боян Бочев за колоездачното шествие "Вело генерация": 🔴 Как протече то и защо беше истински празник 🔴 Колко колоездачи взеха участие и какво представляваше трасето   Както и още спорт – в броя на Спортна среща от 2 юни 2024 с Антония Каменичка и Камен Алипиев Слушайте предаването всяка неделя от 16 часа по Радио София
6/4/20241 hour, 24 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Преге - 1 юни 2024

В Преге – предаването за книги на Радио Пловдив, на 1 юни 2024 бяха представени следните заглавия:   📚 Джани Родари. Приказки наопаки 📚 Марк Твен. Един янки в двора на крал Артур 📚 Дж. М. Кутси. Живот и страдания на Майкъл К. 📚 Робърт Зееталер. Кафенето без име 📚 Уилям Гибсън. Невромантик 📚 Вили Лилков. Атентатът в храм „Света Неделя“ и пътят към злодеянието на БКП   В броя си от  1 юни 2024 Преге припомня и мигове от творческите биографии на Федерико Гарсия Лорка, Алън Гинзбърг, Александър Пушкин, Пиер Корней, Томас Ман, Орхан Памук и други. Същевременно Младен Влашки, автор и водещ на предаването, коментира и присъствието (или отсъствието) на въпросните писатели на актуалния книжен пазар.   Заповядайте в света на книгите с Преге – всяка събота от 11 часа по Радио Пловдив.
6/4/202445 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Ние, Децата - Мечтите

В този епизод на "Ние, Децата" си говорим за мечтите. 💫 Анджи си мечтае да спечели награда Оскар като много успешна актриса, а Ади и Мими ѝ помагат да превърне мечтата си в цел. 💫 Децата от детска градина "Кристофър Робин" ни разказват за какво мечтаят те и какво е да мечтаеш. Чуйте какво ни споделят те! 💫 Авторът Благой Иванов разказва за своите мечти и чете част от книгата си "Тринайсет чудовища за Хелоуин". 💫 Истинската история е за мечтателят алпинист Боян Петров, който превръща всеки свой блян в цел и я постига. Епизодът „Мечтите“ ви очаква!
6/3/202427 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Новините на детски език - Епизод 99

Епизод 99 от Новините на детски език е тук, а в него: ✅ Деца на власт; ✅ Космосът – място за бизнес; И още в Новините на детски език: ✅ Намалява ли гневът ти, когато „изпуснеш парата“? ✅ В името на науката: гръцки воини се биха с доспехи на 35 века; ✅ Мисия рециклиране 2: Прераждането на пластмасата; Всички епизоди можеш да откриеш и тук.
6/1/202421 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

За книгите - "Кварталът на писателите" от Виктор Топалов

За книгите представя градския пътеводител "Кварталът на писателите" от Виктор Топалов   Третата книга на "Бохемска София" - задълбочено изследване на историята на София, развитието на архитектурата и градоустройството, този път като се разказва къде са живели и работили над 50 знакови звезди от българския литературен небосклон. Цитирани са мемоари, интервюта, материали от периодичния печат, обобщени и преразказани увлекателно. Книгата е красиво оформена и буди интерес и обич към миналото. Мария Донева разказва за "Кварталът на писателите": 🖋️ Кои са известните имена сред избраните писатели? 🖋️ Защо писателите са се събирали в определени заведения? 🖋️ Как се е променял обликът на столицата? 🖋️ Защо книгата ни дава един по-различен поглед?   И още какви спомени и истории, които не са познати на широката общественост, са разказани в "Кварталът на писателите" от Виктор Топалов чуйте в „За книгите“   Тя е част от предаването „Флашмоб“, което се излъчва всяка събота от 16 часа по Радио Стара Загора.
5/29/20249 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

С повече от две напред - танцът в науката | Изотопия #92

В „Изотопия“ ще поразсъждаваме с епизода "С повече от две напред - танцът в науката" 🪗 Какво привлече Клемон Боло-Суков от Дижон към фолклора ни? От години Клемон играе хора, а вече ги изучава като докторант на Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство „Проф. Асен Диамандиев“. За сладките баби, мелодичните думи и уроците, които един французин получава от Антон Страшимиров – Клемон разказва. 🔬 Преди да му дадем думата обаче, ще говорят утвърдените учени. Как се правят клетки върху чип? Александър Грасар от Института Пастьор обясни пред Добромир Видев, който си поговори и с Георг Щайнхаузер от Техническия университет на Виена за най-радиоактивните глигани в света. Да му мисли Обеликс! 💫 "Изотопия" и "С повече от две напред - танцът в науката" ви потапят в науката, танца и различния поглед към света с тънкостта на невронните сигнали, които само изотопите могат да излъчват. 💻 Вие не му мислете, а продължете напред към подкаста, но и към социалните мрежи: Фейсбук: www.facebook.com/IzotopiaBNR Инстаграм: www.instagram.com/izotopia_horizont Уеб: https://bnr.bg/horizont/izotopia/broadcast
5/29/202458 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Спортна среща - 26 май 2024

В Спортна среща от 26 май 2024:   Коментар на актуални спортни теми: 🔴 Финалната четворка на баскетболната Евролига: Камен Алипиев от Берлин 🔴 Леверкузен завоюва Купата на Германия и завърши подобаващо впечатляващия си сезон 🔴 Подготовката за европейското първенство по футбол 🔴 Битките от "Ролан Гарос"   Журналистът Иван Петров за страхотния успех на Никола Цолов: 🔴 Как българският състезател се пребори за първата си победа във Формула 3 🔴 Как се движи кариерата на талантливия пилот и какво може да се очаква от него в бъдеще   Минутите на Иво Иванов: 🔴 Културният ефект на едно емблематично предаване за NBA, чието бъдеще е поставено под въпрос 🔴 Плейофите в NBA, които са в решителна фаза 🔴 Какъв е шансът на "Едмънтън" да стигне до финалния сблъсък в NHL   Феня и Искра Декало за интересен конкурс за иновации в Израел: 🔴 Какъв е спортният стартъп, който грабна награда от него 🔴 Кои са хората, трудили се над любопитния проект   Както и още спорт – в броя на Спортна среща от 26 май 2024 с Лъчезар Христов и Камен Алипиев Слушайте предаването всяка неделя от 16 часа по Радио София
5/29/20241 hour, 17 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

В центъра на системата - Лабораторни изследвания за коклюш и други инфекции

„В центъра на системата“  представя епизода – „Лабораторни изследвания за коклюш и и други инфекции“   Тестват ли се хората днес все повече, кои са видовете тестове за вирусни и бактериални инфекции, има ли още грип и отива ли си коклюшът – това са темите в този епизод.   От разговора ще научим:   Какви лабораторни изследвания и тестове си правим за вирусни и бактериални инфекции Какви сезонни заболявания преобладават в момента и защо пикът им се измести Стихва ли епидемията от коклюш и каква е последната статистика през 300 лабораторни пункта в страната Защо има ръст на тестовете за коклюш при малите деца и колко точни са те Добре ли е да се ваксинират бременните жени срещу коклюш Кога е подходящо да си пускаме тестове за вирусни заболявания и за антитела Как да разчитаме правилно лабораторните си резултати Тестват ли се хората днес все повече    Слушайте епизода, посветен на темата за „Лабораторни изследвания за коклюш и други инфекции“ на здравния подкаст на БНР „В центъра на системата“   Гост по темата е: Д-р Благовеста Пенчева – водещ специалист по клинична лаборатория в страната
5/28/202413 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Ние, Децата - Поезията

В този епизод на Ние, Децата си говорим за поезията.   📖 Ади се опитва да напише стихотворение за своята любима - Елена. Ади обаче няма вдъхновение, а Анджи и Мими му помагат в начинанието. 📖 На гости ни е авторката Багриела Смела, която ни разказва за предпочитанията си относно поезия и проза, както и кое се пише по-лесно. 📖 Децата от Детска градина "Кристофър Робин" ни споделят своите любими стихотворения и ни казват различни рими. 📖 "В рими разкажи ми" Анджи посвещава на Двора на кирилицата.   Епизодът „Поезията“ на Ние, Децата ви очаква на binar.bg
5/27/202427 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Преге - 25 май 2024

В Преге – предаването за книги на Радио Пловдив, на 25 май 2024 бяха представени следните заглавия:   📚 Яница Радева. Годината, която започна в неделя 📚 Мартин Касабов. Момчето, което завърза Луната на Земята 📚 Миленко Йергович. Херкулес 📚 Миеко Каваками. Гърди и яйца 📚 Стефан Иванов. Разговори с Маргарита Младенова 📚 Зигмунд Фройд. Психология на масите и анализ на Аза   В броя си от  25 май 2024 Преге припомня и мигове от творческите биографии на Георги Стаматов, Робърт Лъдлъм, Николай Лилиев, Никола Фурнаджиев, Йън Флеминг и други. Същевременно Младен Влашки, автор и водещ на предаването, коментира и присъствието (или отсъствието) на въпросните писатели на актуалния книжен пазар.   Заповядайте в света на книгите с Преге – всяка събота от 11 часа по Радио Пловдив.
5/27/202443 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Новините на детски език - Епизод 98

Епизод 98 от "Новините на детски език" е тук, а в него: ✅ Учениците, които донесоха буквите; ✅ „Какво се случва по света“ – пътуваме от Западна Европа до Близкия Изток; И още в "Новините на детски език" и техния Епизод 98: ✅ Най-търпеливите библиотеки в света или книгата, която закъсня само 105 години; ✅ Вълшебното огледало на Имануел Кант; ✅ Орангутан използва лечебно растение, за да се изцери Всички епизоди можеш да откриеш и на binar.bg.
5/24/202421 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Книжен панаир с "Кота 0", "Светофар и "Й кратко" | Изотопия #91

В Изотопия се пренасяме на книжен панаир в София в търсене на нови и интересни неща, говорим си и за издателство "Кота 0", новото пространство "Светофар" и сп."Й кратко".   Подреждаме няколко щанда с част от любимите ни нови и интересни неща на българския литературен пазар. Събираме някои от последните литературни разговори в Изотопия в лицето на интересни събеседници:   Стефан Иванов си говорим за "Кота 0" - издателство, създадено от писатели, които не искат темели върху рисковото си писане. 📚 Какво е "Кота 0"? Как и кога придобива реални очертания? 📚 Има ли издателството конкретни идеи, които иска да предаде чрез литературата?   После отиваме в "Светофар" - новото физическо пространство на издателство "Скрибенс", което не е просто книжарница, заедно с поетите Георги Гаврилов и Нинко Кирилов. 📚 Каква е идеята на "Светофар" и защо е нужно поезията да има свой дом? 📚 Има ли в столицата "глад" за такива пространства?   Накрая разлистваме 3-годишното списание "Й" (или И кратко) заедно със създателката и основен редактор Диана Софрониева. 📚 Как се ражда идеята за създаване на списание "Й" и какви са плановете за него?   И още за предстоящия книжен панаир, новото литературно пространство и списание за кратки разкази чуйте в Изотопия.   Искаме да ви видим високо, високо, високо и в социалните мрежи: Фейсбук: www.facebook.com/IzotopiaBNR Инстаграм: www.instagram.com/izotopia_horizont Уеб: https://bnr.bg/horizont/izotopia/broadcast  
5/22/20241 hour, 3 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Спортна среща - 19 май 2024

В Спортна среща от 19 май 2024:   Коментар на спортните теми от последните дни: 🔴 Неоспоримият триумф на боксьора Александър Усик, който стана абсолютен световен шампион 🔴 Успехът на „Ботев“ (Пловдив) в турнира за Купата на България 🔴 Постижението на Петър Стойчев, който преплува протока Молокай в Хавай, считан за най-трудния от световната верига Oceans Seven   Никола-Александър Жеков, талантлив български баскетболист: 🔴 За възможностите, които позволяват съчетаването на висше образование и баскетбол в Германия 🔴 За общността, която се създаде около БУБА Баскетбол 🔴 За развитието на българското баскетболно първенство през този сезон, както и за Евролигата, NBA, и още...   Минутите на Иво Иванов: 🔴 Скандалът с Харисън Бъткър от "Канзас Сити Чийфс" 🔴 Вълнуващата серия между "Минесота Тимбъруулвс" и "Денвър Нъгетс" в NBA 🔴 Очакваните и неочакваните резултати в битката по пътя към хокейната купа "Стенли"   Катерачът Виктор Варошкин – на излизане от огромната пещера Tomorrow's World в сърцето на Доломитите: 🔴 За изключително предизвикателните маршрути, които премина в чист драй тулинг стил, без улеснения 🔴 За самия драй тулинг стил – какво представлява и какви са натоварванията 🔴 За плановете си – какво му предстои в катеренето   Както и още спорт – в броя на Спортна среща от 19 май 2024 с Камен Алипиев и Антония Каменичка. Слушайте предаването всяка неделя от 16 часа по Радио София
5/21/20241 hour, 29 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

В центъра на системата - Пътят на ембриона

"В центъра на системата"  представя епизода –"Пътят на ембриона"   Как да се справим с безплодието, какви са причините за репродуктивните проблеми на двойките, какъв е пътят на ембриона при асистираната репродукция – това е темата в този епизод на подкаста на БНР "В центъра на системата". Гости по темата са:    Д-р Десислава Тачева – ембриолог, ръководител на Инвитро лаборатория в Инвитро клиника „София“    Д-р Явор Владимиров – акушер-гинеколог и директор на Инвитро клиника „София“   От разговора ще научим:   Кои са причините за ниската раждаемост у нас Как се променя качеството на яйцеклетките и сперматозоидите Кои са причините за по-лошите характеристики на клетъчния материал На каква възраст днес двойките с репордуктивни проблеми за пръв път търсят специалист Защо е важна профилактиката на репродуктивните ни способности по-рано Кои са най-модерните методи в репродуктивната медицина Що е то имплантационен прозорец Кои нови тестове измерват с точност кога да се имплантира ембрион Защо българката има по-ниски нива на антимюлеровия хормон Кампания за безплатни прегледи за оценка на яйчниковия резерв Първо проучване чрез един от основните маркери за оценка на яйчниковия резерв Д-р Явор Владимиров: Асистираните репродукции са водещи с покачващ се успех всяка година   Слушайте епизода, посветен на темата за „Пътят на ембриона“ на здравния подкаст на БНР „В центъра на системата“
5/21/202414 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Преге - 18 май 2024

В Преге – предаването за книги на Радио Пловдив, на 18 май 2024 бяха представени следните заглавия: 📚 Любен Станев. Софийска история 📚 Митко Новков. Вслушвания 📚 Кевин Айърланд. Назад-напред. Мемоари 📚 Стивън Бренан. Ирландски разкази и легенди 📚 Цочо Билярски. Любомир Лулчев – тайният съветник на цар Борис III 📚 Владимир Симов. Остаряването   В броя си от 18 май 2024 Преге припомня и мигове от творческите биографии на Омар Хаям, Борис Акунин, Оноре дьо Балзак, Александър Поуп, Жерар дьо Нервал, Артър Конан Дойл, Пер Лагерквист, Яна Язова и други. Същевременно Младен Влашки, автор и водещ на предаването, коментира и присъствието (или отсъствието) на въпросните писатели на актуалния книжен пазар.   Той предлага и своето мнение по случая с наградата "Роман на годината", която беше върната от Елена Алексиева.   Заповядайте в света на книгите с Преге – всяка събота от 11 часа по Радио Пловдив.
5/20/202444 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Ние, Децата - Надеждата

В този епизод на "Ние, Децата" си говорим за надеждата. 🙌 Ади е разстроен от разказ "По жицата" от Йордан Йовков и смята, че надеждата е непотребна и дори вредна за хората. Мими и Анджи не са съгласни и го разубеждават и обнадеждават. 🙌 Децата от детска градина "Кристофър Робин" ни споделят какво е за тях надеждата и окуражавали ли са свои приятели. 🙌 Актьорът Божидар Йорданов от Младежки театър "Николай Бинев" ни разказва повече за това как той крепи надеждата у себе си. 🙌 Научаваме и истинската история на Джани Родари - авторът на стихотворението "Надежда". Епизодът „Надеждата“ на "Ние, Децата" ви очаква!
5/19/202424 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

За книгите - "Принцът на сънищата" от Никола Райков

📚 "За книгите" представя "Принцът на сънищата" от Никола Райков.   Нежна вълшебна приказка за принц Онейро, земното момиченце Звезда и кучето Звездотърсач, които само за една нощ прекосяват три свята и побеждават всички лошотии. Книгата е с илюстрации от автора и отпечатана с ръкописен шрифт с неговия почерк.   📖 Защо приказката тук е в обичаната класическа форма? 📖 По какви любопитни начини тази книга те кара да се привържеш към нея? 📖 Какви идеи в текста биха били интересни не само за децата, но и за възрастните?   А как Никола Райков не спира да изненадва малки и големи читатели – чуйте в рубриката "За книгите". Тя е част от предаването "Флашмоб", което се излъчва всяка събота от 16 часа по Радио Стара Загора.
5/19/20249 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

В центъра на системата - Инфаркт на окото

Инфаркт на окото - това е темата в този епизод на подкаста на БНР "В центъра на системата" Как да пазим ретината си, за да избягваме запушване на кръвоносните й съдове? Защо това състояние е спешно? Гост по темата е: 👁‍🗨️ Д-р Иво Инджов - началник Отделение по очни болести в УМБАЛ „Лозенец" От разговора ще научите: 👁‍🗨️ Защо инфарктът на окото е спешно състояние и как трябва да се реагира 👁‍🗨️ По какво пациентът ще разбере, че става дума за инфаркт на окото 👁‍🗨️ Коя част от окото е засегната и има ли външни белези, за това състояние 👁‍🗨️ Може ли да се засегнат едновременно и двете очи 👁‍🗨️ Каква е причината за това заболяване  👁‍🗨️ Кои са рисковите групи пациенти 👁‍🗨️ С кои други заболявания е съчетан инфарктът на окото 👁‍🗨️ Как се лекува инфарктът на окото, има ли траен успех това лечение и в кои случаи 👁‍🗨️ В кои случаи може да има трайна загуба на зрението, заради инфаркт на окото 👁‍🗨️ Препоръки като начин за предпазване от това заболяване
5/17/20248 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

За книгите - Яна Борисова и сборникът "Няколко текста за любовта"

За книгите представя сборника с кратка проза „Няколко текста за любовта“ от Яна Борисова Самото заглавие представлява измъкване от строгите рамки на жанра. Това са силно емоционални монологични истории за любовта, влюбването, копнежа, страстта, самотата и разлюбването. 🩶 Как ни е позната Яна? 🩶 Какво се случва с героите в нейните истории? 🩶 Какви любовни ситуации са представени в сборника? 🩶 Как се изразява и пише Яна Борисова? 🩶 С какво усещане оставя читателя и ярки ли са емоциите в тези текстове? 🩶 Как представя писателката любовта? И още за нюансите на любовното изживяване, които ни разплакват, разсмиват и ни карат да се огледаме в образите на литературните герои в "Няколко текста за любовта" на Яна Борисова чуйте в "За книгите" Тя е част от предаването „Флашмоб“, което се излъчва всяка събота от 16 часа по Радио Стара Загора.
5/17/20247 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Карл Цайс

Този епизод на Великите европейци разказва историята на Карл Цайс -  германски инженер-механик и оптик, известен преди всичко като основател на фирма Zeiss.   Цайс остава в историята заради три неща – създава една работилница, държи много на качеството и среща двама души, които знаят как се превръща стъпката в крачка.   🟠 Как започва интересът му към техниката? 🟠 Кога отваря работилница в града, в който живее? 🟠 Кога започва да произвежда собствен модел микроскопи? 🟠 Каква стъпка предприема той, когато бизнесът му се разраства? 🟠 Как се развива животът му в личен план? 🟠 Как Цайс променя света на оптиката?   За големия му пробив през 1857 г.и златния медал, който получава  Карл Цайс - слушайте в този брой на Великите европейци  
5/16/202412 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Спортна среща - 12 май 2024

В Спортна среща от 12 май 2024:   Коментар на темите от последните дни: 🔵 Основен акцент върху полуфиналните реванши от Шампионската лига 🔵 Не променящата се съдба на българския футбол   Теми и събеседници: 🔵 Връщане към историята: 40 години от изкачването на българската експедиция на връх Еверест през 1984 година. 🔵 Освен Христо Проданов, те са Иван Вълчев, Методи Савов, Кирил Досков и най-младият тогава в експедицията, Николай Петков 🔵 Презентация в Дома на киното „Българският път към Еверест - 40 години по-късно".   Американски истории с Иво Иванов: 🔵 Нещо екзотично.   Катрин Корсачка разказва: 🔵 Що е Фризби? За играта, тренировките, инициативите в общността.   Както и още спорт – в броя на Спортна среща от 12 май 2024. Слушайте предаването всяка неделя от 16 часа по Радио София  
5/15/20241 hour, 16 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

В центъра на системата - Тромбоемболична пулмонална хипертония

„В центъра на системата“  представя епизода – „Тромбоемболична пулмонална хипертония“   Ще научите за новостите в медикаментозната терапия за белодробната хипертония, за това, че пациентите се надяват и у нас след време да дойдат двете най- нови лекарства, одобрени вече в САЩ, ще научите кои терапии все още остават недостъпни за българските пациенти и дали новите лекарства могат да ги замесят, както и за пореден път питаме щом от 2019 г. нямаме белодробно трансплантиран българин, какво да правят чакащите в листата за трансплантация на бял дроб? Докъде стигна българската кардиохирургия с операциите на пациенти с диагноза тромбоемболична пулмонална хипертония – това е темата в този епизод на подкаста на БНР „В центъра на системата“.   Гости по темата са:    Доц. Васил Велчев, завеждащ Сектор електрокардиостимулация в УМБАЛ „Св. Анна“    Наталия Маева – председател на Българското общество на пациентите с пулмонална хипертония    Д-р Веселин Георгиев – началник на Отделението по кардиохирургия в болница „Лозенец“   От разговора ще научим:   Колко са пациенти в България с пулмонална хипертония Защо диагностиката може да се забави от една до 4 години Кои са симптомите на болестта Кои са рисковите фактори, за да развиете някоя от петте форми на ПХ Какъв е пътят на пациента у нас с ПХ Какви терапии за ПХ са достъпни за българските пациенти и кои не са Хроничната тромбоемболична пулмонална хипертония –  животозастрашаващо заболяване   Слушайте епизода, посветен на темата за „Тромбоемболична пулмонална хипертония“ на здравния подкаст на БНР „В центъра на системата“    Правим ли операции на пациенти у нас с тромбоемболична пулмонална хипертония Къде се извършват тези интервенции Защо този вид операции са животоспасяващи Как се възстановят след това тези пациенти Кои нови модерни лекарства за БПХ са одобрени вече в САЩ Чакащите за белодробна трансплантация българи – единствен изход емиграция в чужбинаСлушайте и тук:
5/14/202443 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Преге - 11 май 2024

В Преге – предаването за книги на Радио Пловдив, на 11 май 2024 бяха представени следните заглавия:   📖 Лев Толстой. Изповед. Ако човек живее, той все в нещо вярва.  📖 Константин Петканов. Индже войвода.  📖 Брижит Жиро. Живей бързо.  📖 Лиу Цъсин. Странстващата земя.  📖 Вал Макдърмид. Отвъд лъжите.  📖 Емил Димитров. Историята на едно уволнение. (Етюд по социология на литературата)    В броя си от 11 май 2024 Преге Младен Влашки отделя внимание на Международния фестивал на поезията „ОРФЕЙ” и връчването на голямата награда „Орфей“ за изключителен принос към поезията тази година на българската поетеса Мирела Иванова.   Заповядайте в света на книгите с Преге – всяка събота от 11 часа по Радио Пловдив.
5/14/202442 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Ние, Децата - Изпити

Тази седмица в "Ние, Децата" си говорим за изпитите. 🧑‍🎓 На Мими ѝ предстои изпит по испански език и е притеснена. Ади и Анджи и помагат да се подготви и да се пребори с безпокойството. 🧑‍🎓 На гости ни е актьорът Михаил Иванов. Той разказва за изпитите, през които е минавал и му предстои да мине и как се справя със стреса покрай тях. 🧑‍🎓 От него ще чуем и приказката за Малчо и ламята. 🧑‍🎓 Децата от Детска Градина Кристофър Робин ще ни споделят какво е за тях изпит? 🧑‍🎓 Анджи ни запознава със статуята на Иисус в Бразилия в своята рубрика В рими разкажи ми.
5/13/202427 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

С гнили акули и без кислород - да се победиш и преоткриеш | Изотопия #90

"Изотопия" представя епизода "С гнили акули и без кислород - да се победиш и преоткриеш"   🌎 Започваме с гл. ас. д-р Калоян Цветков, географ, пътешественик и преподавател в СУ “Св. Климент Охридски”. Обиколил 35 държави, той ще ни разкаже за съвременните открития в неизследвани територии и труднодостъпни кътчета. От най-високите върхове и вечнозамръзналите полярни области до океанските дълбини и джунглите - кои са най-новите рекорди и открития, предизвикващи въображението?   🗻 Ще се вдъхновим и с Андрей Щремфел, един от двамата алпинисти от югославската експедиция до Еверест през 1979-а, в която с Нейц Заплотник минават най-трудния маршрут през Западния гребен. Пет години по-късно петима българи изкачват Еверест оттам и са последните, успели да го направят. Христо Проданов остава на върха завинаги, но успешно слизат Методи Савов, Иван Вълчев, Кирил Досков и Николай Петков. За впечатляващия подвиг ще чуем в интервюто на Таня Иванова с Андрей Щремфел.   🧗 Накрая ще ви кажем каква е връзката между Ренесанса и катеренето за удоволствие и защо изследователи смятат, че бащата на алпинизма е обявеният приживе за непогрешим поет Франческо Петрарка.   Искаме да ви видим високо, високо, високо и в социалните мрежи: Фейсбук: www.facebook.com/IzotopiaBNR                Инстаграм: www.instagram.com/izotopia_horizont                        Уеб: https://bnr.bg/horizont/izotopia/broadcast   
5/13/20241 hour, 14 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Новините на детски език - Епизод 97

Епизод 97 от Новините на детски език е тук, а в него: ✅ Мит ли е, че всички отпадъци отиват на едно място? ✅ Космически загадки И още в Новините на детски език и техния Епизод 97: ✅ Завръщането на морските кончета ✅ Скоро предстоят избори за Европейски парламент. ✅ Олимпийският огън пристигна в Марсилия Всички епизоди можеш да откриеш на binar.bg
5/11/202425 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

В центъра на системата - Готови ли сме за нова пандемия

„В центъра на системата“  представя епизода – „Готови ли сме за нова пандемия“  Кои са най-важните изводи от доклада на Сметната палата –  „Изпълнение на мерките в здравеопазването във връзка с COVID-19“ за периода от 01.02.2020 г. до 31.12.2021 г.“– това е темата в този епизод на подкаста на БНР „В центъра на системата“.   Защо се оказахме първи по смъртност в света от Covid-19?  Истеричните крясъци срещу мерките – на каква цена?  Взеха ли си поука политиците от пандемията?   Жертвите на медиците – кой ги оцени?   Готови ли сме за нова пандемия?   Гости по темата са:   Доц. Ангел Кунчев – Главен държавен здравен инспектор   Проф. Мария Николова – клиничен имунолог, завеждащ НРЛ по Имунология в НЦЗПБ   От разговора ще научим:   Защо е важен за обществеността одитът на Сметната палата за мерките в здравеопазването във връзка с COVID-19 Защо въпреки предприетите своевременни и последователни действия на здравните власти България води по смъртност и заболеваемост в света Защо когато действат строги мерки и НОЩ смъртността е по-ниска от средната в Европа, а след падане на мерките и премахване на НОЩ заболеваемостта и смъртността нарастват Каква роля изиграха лекарите в този процес, защото у нас имаше такива, които с думи и действия работеха срещу ваксинирането и мерките Имаше ли такива лекари в другите държави и как се процедираше спрямо тях До какво доведе ниското ваксинационно покритие у нас за посочения период в доклада на Сметната палата Дали изводите от този доклад ще бъдат от полза в бъдеще за здравно–осигурителната ни система или обществено-политическия живот Кой си взе поука от пандемията На каква цена постигнахме колективен имунитет Готови ли сме за следваща пандемия   Слушайте епизода, посветен на темата за „Готови ли сме за нова пандемия“ на здравния подкаст на БНР „В центъра на системата“  
5/8/202442 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Ние, Децата - Европейския съюз

Тази седмица в Ние, Децата си говорим за Европейския съюз. 🇪🇺 Какво представлява? Кои държави включва? Кои са основните европейски ценности? Какво означава, че България е част от него? 🇪🇺 В рубриката "Чувство, мисъл, действие" децата от Детска градина Кростифър Робин ни казват какво знаят по темата. Актрисата Християна Стоименова ни споделя лични впечатления от живота преди и след като България става част от ЕС. 🇪🇺 Разказваме "Истинската история на.." приемането на България в Европейския съюз. 🇪🇺 Християна Стоименова ни чете част от приказката "София Валдент - бъдещ президент" от Андреа Бийти. Епизодът „Европейския съюз“ на Ние, Децата ви очаква и на binar.bg
5/8/202427 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Преге - 04 май 2024

В Преге – предаването за книги на Радио Пловдив, на 04 май 2024 бяха представени следните заглавия:   📖 Уилям Шекспир. Венецианският търговец. 📖 Ларш Кеплер. Паека.📖 Джеймс Патерсън. Крос в смъртоносна хватка.📖 Виктор Топалов. Кварталът на писателите. Пътеводител на „Бохемска София“. 📖 Валери Стефанов. Книжовност и литература в България IX-XXI век. 📖 Хуан Хосе Миляс, Хуан Луис Арсуага. Животът, разказан от един помо сапиенс на един неандерталец.   В броя си от 04 май 2024 Преге припомня и мигове от творческите биографии на Карл Маркс, Хенрих Сенкевич, Зигмунд Фройд, Рабиндранат Тагор, Владислав Реймонт, Хосе Ортега-и-Гасет, и други.   Заповядайте в света на книгите с Преге – всяка събота от 11 часа по Радио Пловдив.
5/8/202439 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Спортна среща - 5 май 2024

В Спортна среща от 5 май 2024:   Коментар на темите от последните дни: 🔴 Футболните битки у нас и в Европа 🔴 Встъпването в длъжност на Джанлоренцо Бленджини – новия селекционер на мъжкия ни национален отбор по волейбол 🔴 Промените в Закона за хазарта, свързани със забраната на хазартните реклами в медиите   Радост Маринова от сдружение "Велоеволюция" за: 🔴 Велоалеите в София 🔴 Изграждащата се национална туристическа велокарта   Минутите на Иво Иванов: 🔴 Плейофите в NBA 🔴 Резултатите от драфта в NFL   Скиорът Алберт Попов: 🔴 За завръщането на Марсел Хиршер 🔴 За пътя на професионалния спортист 🔴 За очакванията относно следващия сезон   Както и още спорт – в броя на Спортна среща от 5 май 2024. Слушайте предаването всяка неделя от 16 часа по Радио София
5/7/20241 hour, 20 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Вацлав Хавел

Този епизод на Великите европейци разказва историята на Вацлав Хавел - прочутият драматург, дисидент, затворник на комунистическия режим, демократ и президент.   🟠 От какво семейство произлиза Вацлав Хавел? 🟠 Каква е съдбата на семейството му, когато комунистите идват на власт? 🟠 Къде са поставени първите му пиеси и какво се случва с тях по-късно? 🟠 Коя е една от най-знаменитите му пиеси и с какво е характерна тя? 🟠 Кога Вацлав Хавел се превръща в един от лидерите на чешката опозиция? 🟠 Кога е създадена прочутата "Харта 77"?   За прочутия пацифист Вацлав Хавел и най-голямото му разочарование слушайте в този брой на Великите европейци
5/7/202413 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Новините на детски език - Епизод 96

Епизод 96 от Новините на детски език е тук, а в него: ✅ Какво значи "Възкресение"?✅ Балът на цикадите; И още в Новините на детски език и техния Епизод 96: ✅ Доналд Тръмп - кандидат за президент и подсъдим едновременно;✅ Какво знаем от науката за аутизма?✅ Какво е "дигитална грамотност"?
5/4/202423 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Кожа и слънце - Слънчева алергия

„Кожа и слънце“  представя епизода – „Слънчева алергия„   Слънчевата алергия е темата в първия за 2024 година епизод от новия сезон на тематичния подкаст.   Епизодът е продължение на темата за проблемите на кожата през топлите месеци и как да се справим с тях, доверявайки се на точните специалисти – дерматолози, алерголози, инфекционисти, лекари и учени. Доц. Иван Богданов: Микробиомът – как ще пазим човешката кожа в бъдеще⁠   Николай Лазаров: Холистична грижа и козметика по мярка    Гост по темата е:    Д-р Мариян Иванов – специалист по вътрешни болести и хомеопат, фитотерапевт, автор и преподавател, инструктор по йога   От разговора ще научим:    За връзката между вътрешните болести и хомеопатията  За ползите от фитотерапията и билките  Промени себе си – бъди здрав  Как слънцето обостря алергиите  Какви са симптомите на слънчевата алергия  Кога се проявява слънчевата алергия  Временна и по-дълготрайна слънчева алергия  Как хомеопатията стимулира собствената общата противоалергична защита на организма  Рискови групи за поява на алергиите  Защо по-рано като сезон, при хора без наследственост се появяват различни алергии  Децата, отглеждани в стерилна среда са по-предразположени към алергии  Хомеопатия – лечение на алергиите и слънцезащита  Децата – слънцето – морето – слънцезащитните кремове и витамин Д  Алергиите и Covid – 19   Слушайте епизода, посветен на темата за „Слънчева алергия„ на здравния подкаст на БНР „Кожа и слънце“
5/3/202415 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

За книгите - „Любознайковците“ от Андреа Бийти

„За книгите“ представя поредицата „Любознайковците“ от Андреа Бийти   Поредицата за „Любознайковците“ от Андреа Бийти е в духа на така актуалната идея за STEM-образование. Героите са второкласници от класа на мис Лайла Гриър и всеки от тях има мечта, и всеки преодолява различни трудности по пътя към осъществяването й.   Мария Донева ще ни разкаже: 🔖 Какво поощряват увлекателните истории от STEM серията „Любознайковците“ у децата? 🔖 Какви загадки разгадават героите им? 🔖 Какво мислене провокират те в децата?   И още за „Любознайковците“ от Андреа Бийти чуйте в епизода "За книгите" на binar.bg:   Тя е част от предаването „Флашмоб“, което се излъчва всяка събота от 16 часа по Радио Стара Загора.
4/30/20248 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Спортна среща - 28 април 2024

В Спортна среща от 28 април 2024: Коментар на спортните теми от последните дни: 🔴 100-годишнината на "Етър" (Велико Търново) – един от емблематичните клубове в българския футбол 🔴 Битката за титлата във Висшата лига на Англия и доминацията на "Реал" (Мадрид) в Испания 🔴 Финалите в българските волейболни шампионати при мъжете и при жените 🔴 Очаквания за предстоящото издание на турнира "Ролан Гарос" Баскетболният специалист Людмил Хаджисотиров – Удо: 🔴 За плейофите в българското баскетболно първенство 🔴 За битките в Евролигата 🔴 За треньорската си работа Минутите на Иво Иванов: 🔴 Драфтът в NFL 🔴 Плейофите в NBA Костадин Дебренлиев, състезател и треньор по ръгби: 🔴 За победата на националния ни отбор над Сърбия 🔴 За предстоящия олимпийски турнир по ръгби 7 🔴 За разликите между ръгби 7 и ръгби 15 Както и още спорт – в броя на Спортна среща от 28 април 2024. Слушайте предаването всяка неделя от 16 часа по Радио София
4/30/20241 hour, 15 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Ние, Децата - Колите

Този път в Ние, Децата си говорим за колите.   Анджи и Ади спорят за това кои автомобили са по-добри: електрическите или тези с двигател с вътрешно горене. Те споделят някои предимства и недостатъци и на двата вида.   В "Чувство, мисъл, действие" слушаме мненията на децата от Детска градина "Кристофър Робин" по въпроса за двубоя между електрическите и бензиновите автомобили, както и за колите на бъдещето – в този брой на Ние, Децата. Ярослава Попова, актриса от Младежки тетър "Николай Бинев", разказва за шофирането и децата. Освен това чете приказката "Небивалици с К" от Цвета Брестничка.   "В Рими разкажи ми" Анджи посвещава на Музея за ретро автомобили в Рожен.
4/30/202424 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

В центъра на системата - Ваксините – минало и бъдеще

„В центъра на системата“  представя епизода – „Ваксините – минало и бъдеще“   В Европейската имунизационна седмица Министерство на здравеопазването в партньорство Българско сдружение по иновативна медицина организираха мащабна дискусия и обучение за ваксинопрофилактиката и достиженията в световен план от прилагането на ваксините като щит срещу десетки инфекциозни болести.   Ускорение в профилактиката на онкозаболяванията – „замитаме ли под килима“ проблема?   Какви нови ваксини се създават , има ли спад на ваксинациите по Националния имунизационен календар, да се страхуваме ли от случаите на коклюш у нас – това е темата в епизода на подкаста на БНР „В центъра на системата“.    Гости по темата са:  Д-р Кремена Пармакова – началник отдел „Надзор на заразни болести“ в Министерство на здравеопазването    Д-р Валери Цеков – управител на Българско дружество по иновативна медицина   От разговора ще научим:    Какъв е приносът на ваксините за човечеството  Как се движи кампанията на МЗ „Плюс мен“  Как СЗО подпомага страните във ваксинопрофилактиката  Имаме ли спад на ваксинациите от Националния имунизационен календар  Може ли с глоби да се спре издаването на фалшиви бележки за имунизации  Колко са неимунизираните деца в България  Кои деца не трябва по медицински причини да бъдат ваксинирани  Какви са проблемите по отношение на поставянето на ваксини в другите страни  Допускат ли се антиваксърски изказвания от лекари в чуждите държави  Как може да се върне доверието във ваксините сред невярващите в тях  Какво означава – Качествена и безопасна ваксина  Къде можем да прочете за страничните ефекти от ваксините  Трябва ли да има паника заради случаите на коклюш  Какви нови ваксини се разработват в света   Слушайте епизода, посветен на темата за „Ваксините – минало и бъдеще“ на здравния подкаст на БНР „В центъра на системата“
4/30/202452 minutes
Episode Artwork

Преге - 27 април 2024

В Преге – предаването за книги на Радио Пловдив, на 27 април 2024 бяха представени следните заглавия:   📚 Александър Дюма. Кралица Марго 📚 Симон дьо Бовоар. Неразделните 📚 Тан Туан Ен. Къщата с вратите. Роман за Съмърсет Моъм 📚 Татяна дьо Роне. Апартамент 614 📚 Неда Узунколева. Днес не ми се излиза 📚 Шерсти Анфинсен. Последните ласки   В броя си от 27 април 2024 Преге припомня и мигове от творческите биографии на Пенчо Славейков, Харпър Ли, Тери Пратчет, Константинос Кавафис, Елисавета Багряна, Ярослав Хашек, и други. Същевременно Младен Влашки, автор и водещ на предаването, коментира и присъствието (или отсъствието) на въпросните писатели на актуалния книжен пазар.   Заповядайте в света на книгите с Преге – всяка събота от 11 часа по Радио Пловдив.
4/29/202439 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Политически НЕкоректно със Силвия Великова от 28.04.2024

▪️ Приключи регистрацията на партиите и коалициите с интерес към изборите 2 в 1. Изглежда, че има разнообразие, но има ли избор? Това питаме в последното /преди предизборната ни пауза/ издание на "Политически НЕкоректно". ▪️ Гост е директорът на Антикорупционния фонд Бойко Станкушев. ▪️ Започваме с „Новини с добавена стойност“ и Иво Балев и завършваме с „Отвъд Хоризонт-а“ и Лилия Димитрова.
4/29/20241 hour, 12 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Политически НЕкоректно със Силвия Великова от 27.04.2024

▪️ Парламентът излезе в предизборна ваканция, въпреки че като едно от най-големите постижения на Шестата поправка на Конституцията нейните идеолози посочиха, че той ще продължи да работи и при служебно правителство. Е, оказа се, че няма да е точно сега, което с оглед духа на последните заседания може би е за добро. Освен че до 9 юни ще имаме Парламент в предизборна кампания, той ще е и без председател, след като се събра мнозинство за свалянето на Росен Желязков. ▪️ В този епизод питаме - как оценявате работата на 49-то Народно събрание - къде успя, къде се провали, с какво ще се запомни? Необходимо ли беше отстраняването на Росен Желязков? Очаквате ли много по-различни от сегашните партийни пропорции в следващия Парламент и ще бъде ли той по- дълголетен? ▪️ Гост е Александър Симов, журналист и бивш депутат от БСП. ▪️ Ще чуете и рубриката "Културни войни" с автор Владислав Апостолов.
4/29/20241 hour, 8 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Когато индустриалният дизайн се разгори | Изотопия #89

В поредния епизод на "Изотопия" темата е "Когато индустриалният дизайн се разгори".   🔥 "Най-усиленият момент в една дейност, връхната й точка, кипеж." Това пише в българския тълковен речник пред думата "разгар".   Огнените идеи на госта ни имат своите корени в родовата му история. Хванали са корени в настоящето, развили са се... а на нас просто ни остава да драснем клечката и да се насладим на божествения вкус на барбекюто. Захари Радев има собствена марка за оригинални аксесоари и оборудване за приключенци, а звездата в трупата е преносимото огнище, което той със своя екип доразработва, прави и предлага.   В разговора: 🌭 Каква е семейната история на Захари Радев и как започва всичко? 🌭 Кога за първи път вижда, че създаденото от него барбекю предизвиква голям интерес? 🌭 За каква храна е най-подходящо барбекюто да бъде използвано? 🌭 От какъв материал е изградено преносимото огнище "разгар"? Последвайте ни и в социалните мрежи: Фейсбук: www.facebook.com/IzotopiaBNRИнстаграм: www.instagram.com/izotopia_horizontУеб: https://bnr.bg/horizont/izotopia/broadcast
4/29/202436 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Джеймс Уат

Този епизод на Великите европейци разказва историята на Джеймс Уат – изобретателя, чиито подобрения на парната машина стоят в основата на Индустриалната революция.   🔶 Защо Олдъс Хъксли пише, че Уат е "изобретател на времето от модерната епоха"? 🔶 Какви са някои от заблудите относно работата на британеца? 🔶 С какви трудности се сблъсква при разработката на парните си двигатели? 🔶 Кои са някои от другите изобретения на шотландския инженер и механик? 🔶 Какви са спекулациите относно Лунното общество, на което Уат е бил член? 🔶 Как се стига до създадения от Джордж Стивънсън парен локомотив?   За гения на Джеймс Уат в цялото му могъщество – в този брой на Великите европейци
4/27/202411 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Новините на детски език - Епизод 95

Епизод 95 от Новините на детски език е тук, а в него: ✅ Смелото сърце на Елисавета Багряна; ✅ Учени клонираха застрашено от изчезване животно; И още в Новините на детски език и техния Епизод 95: ✅ Малкият голям Пенчо Славейков; ✅ На гости в Стокхолм - града на децата; ✅ Среща на Луната, точно в 10.
4/27/202421 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

В (без)делник и празник с Флора и Фауна | Изотопия #88

По повод Цветница в този епизод на Изотопия ще пощъкаме из мазето и тавана на любимия ни Национален природонаучен музей.   Това ще извършим в компанията на най-щастливата Сълза – ботаника гл. ас. д-р Сълза Палпурина. От нея ще разберем кои са най-хитрите и най-агресивните, но и най-милите растения. Как така орхидеите са използвачи, картофите – отровни като беладона, теменужките – стрелци? Как има месоядни (не само насекомоядни) и защо лишеите са първата ферма на планетата? Сълза ни разказва всичко това – и още...   След Връбница идва Великден и замирисва на благия мъжки леб на Дедо Скръц с вино и ракия. Как втасва и как се шарят яйцата, за да не ги познае петелът? Може би не ги припознава така или иначе... Това знае врачанският зевзек, който разкри истината и само истината пред Ива Антонова.   За набухвател на гурме изотопщината ползваме още: Фред Астер, Велко Кънев, Явор Гърдев, Александър Секулов, Русалия Кирова, Грациела Бъчварова, банатските българи, италианските кравари, видинските сладкари, бургаските бохеми и други възкресенски чудеса в бяло и черно за хора, агнета, кокошки, зайци и вещици.   Опасна работа! Вие обаче сте в пълна безопасност. Убедете се сами.   А преди да се отдадете на празнуване на Цветница и Великден, последвайте Изотопия и в социалните мрежи: Фейсбук: www.facebook.com/IzotopiaBNRИнстаграм: www.instagram.com/izotopia_horizontУеб: https://bnr.bg/horizont/izotopia/broadcast
4/26/20241 hour, 17 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

В центъра на системата - Методът Актив Ситинг

„В центъра на системата“  представя епизода – „Методът Актив Ситинг „   В този извънреден подкаст кинезитерапевт описва програмата за физическа и емоционална трансформация.   Стресът на вегетативната нервна система е една от причините за инфаркт и инсулт.    Как по болката разбираме къде имаме проблеми в тялото?   Активиране на тонуса на мускула – първата крачка!   Гъделът – стрес на вегетативната нервна система.   Вагусният нерв – двигател на всички вътрешни органи.   Тимусната жлеза – повишава имунитета и жизнената енергия.   Страх и яд – чувствата, от които страда тялото!   Как да се справим с отрицателните емоции и да увеличим положителните!   Има ли хора отдаващи и черпещи енергия?   Как да имаме добро здраве чрез упражнения и положително мислене – това е темата в епизода на подкаста на БНР „В центъра на системата“.    Гост по темата е: Константин Ковачев – кинезитерапевт и Създател съм на метода Актив Ситинг
4/26/202435 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Преге - 20 април 2024

В Преге – предаването за книги на Радио Пловдив, на 20 април 2024 бяха представени следните заглавия:   📚 Тодор Влайков. Избрани християнски произведения 📚 Доменико Дара. Кратък дневник на съвпаденията 📚 Дейзи Гудуин. Божествена 📚 Ървин Д. Ялом. Мимолетни създания 📚 Милко Палангурски. Съграждането на модерна България. Нотабилите, конституцията и князът (1879) 📚 Франсоа Артог. Хронос. Западът в схватка с времето   В броя си от 20 април 2024 Преге припомня и мигове от творческите биографии на Шарлот Бронте, Владимир Набоков, Валери Петров, Уилям Шекспир, Радой Ралин, Петя Дубарова, и други. Същевременно Младен Влашки, автор и водещ на предаването, коментира и присъствието (или отсъствието) на въпросните писатели на актуалния книжен пазар.   Заповядайте в света на книгите с Преге – всяка събота от 11 часа по Радио Пловдив.
4/25/202436 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

За книгите - "Керван за гарвани" - дебютният роман на Емине Садкъ

„За книгите“ представя дебютния роман "Керван за гарвани" на Емине Садкъ   Дебютният роман на Емине Садкъ, ни захвърля насред Делиормана, за да ни срещне с българи, цигани и турци, бедни и богати, почтени хора и измамници, за да се опитаме заедно с учителя Николай Тодоров да открием смисъла на живота.   Мария Донева ще ни разкаже: 🔖 Каква е историята на издаването на романа? 🔖 Защо за романа "Керван за гарвани" на Емине Садкъ се говори много? 🔖 Как живеят героите в романа и за какво се разказва? 🔖 Кои обществени теми засяга авторката в книгата?   Още за романа "Керван за гарвани" и искреното пътуване из дивашкото въображение на младата и талантлива авторка Емине Садкъ чуйте в рубриката „За книгите“.   Тя е част от предаването „Флашмоб“, което се излъчва всяка събота от 16 часа по Радио Стара Загора.
4/25/202414 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Спортна среща - 21 април 2024

В Спортна среща от 21 април 2024:   Коментар на спортните теми от последните дни: 🔴 Вълнуващите четвъртфинали в Шампионската лига 🔴 Титлата на Леверкузен и продължаващият поход без загуба през сезона 🔴 Отпадането на големия Рафаел Надал от турнира в Барселона   Георги Бобев, вицепрезидент на Българската федерация по ски: 🔴 За развитието на зимните спортове у нас 🔴 За стогодишнината на ски спорта в България   Минутите на Иво Иванов: 🔴 Неуспехите на "Сакраменто Кингс" и Майк Браун, който миналата година дори спечели приза "Треньор на годината" 🔴 Кой е фаворитът за "Треньор на годината" в NBA този път 🔴 Представянето на Александър Овечкин и ще бие ли рекорда на великия Уейн Грецки   Божидар Къртунов за "Героите на бъдещето": 🔴 Кои са примерите за българските спортисти, които успешно градят своя медиен образ 🔴 Как спортистите по света работят по своя медиен имидж и какво можем да научим от тях 🔴 Кои са някои от елементите на обучението в "Героите на бъдещето"   Както и още спорт – в броя на Спортна среща от 21 април 2024. Слушайте предаването всяка неделя от 16 часа по Радио София
4/23/20241 hour, 25 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Политически НЕкоректно със Силвия Великова от 21.04.2024

▪️ В този епизод на "Политически НЕкоректно" коментираме първата голяма криза около служебното правителство. От какво е функция тази криза – от силно критикуваната нова формула за излъчване на служебно правителство, от политическо кадруване в кабинета „Главчев“ или от последователността на президент Радев да е критик на всяка изпълнителна власт, която не се ръководи от избран от него премиер? ▪️ За напрежението около служебния кабинет, сложената на пауза съдебна реформа и за това - ще останат ли само на терена на политическото противоборство разкритията около Нотариуса, Еврото и Митниците, говорим със секретаря по правните въпроси на президента Румен Радев и бивш служебен правосъден министър Крум Зарков. ▪️ Започваме с „Новини с добавена стойност“ и Иво Балев и завършваме с „Отвъд Хоризонт-а“ и Силвия Петрова.
4/22/20241 hour, 9 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Политически НЕкоректно със Силвия Великова от 20.04.2024

▪️ Рязък "завой надясно" на европейските избори прогнозира преди време доклад на Европейския съвет за външни политики. Очаквате ли сериозни размествания в състава на Европейския парламент и как това ще промени досегашните приоритети на Обединена Европа? Това питаме в този епизод на "Политически НEкоректно". ▪️ Гост на предаването е авторът на предаването "Политически НЕкоректно", който водеше доскоро неговото съботно издание - Петър Волгин. С него ще говорим за избора му да смени журналистиката с европейската политика като част от листата на партия "Възраждане". ▪️ Ще чуете и рубриката "Културни войни" с Владислав Апостолов
4/22/20241 hour, 4 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Ние, Децата - Изобретенията

Този път в Ние, децата разглеждаме темата за изобретенията.   Каква е разликата между изобретение и откритие? Кои са най-важните изобретения в историята на човечеството и какво ще изобрети Анджи, така че да се прочуе в целия свят?   Децата от "Кристофър Робин" ще ни споделят какви изобретатели са те.   Ще разкажем истинската история за изобретяването на слушалките.   Художничката и изключително изобретателна певица с китара Ива Петрова ще ни разкаже какво я вдъхновява при музикалните занимания с деца и кои са най-важните изобретения според нея. Тя ще ни прочете и баснята на Езоп за костенурката, която се сдобила с коруба. Също и ще ни изпълни своята версия на песничката "Детство мое".   А какво още има в броя за изобретенията на предаването Ние, Децата? Грабвайте слушалките и чуйте сами!
4/22/202430 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

В центъра на системата - Ваксинопредотвратими ракови заболявания

"В центъра на системата" представя епизода – "Ваксинопредотвратими ракови заболявания"   Профилактика и скрининг на раковите заболявания у нас, какво причинява човешкият папилома вирус – ЧПВ и какво хората не зная за него, антиваксърски настроения срещу поставянето на ваксината на момичета и момчетата срещу ЧПВ– това е темата в този епизод на подкаста на БНР „В центъра на системата“.   Доц. Михаил Околийски: Осигурени са 12 млн. лв. за скрининг на HPV вируса при жени между 20 и 30 години Експерти по темата за рака: Все още не е влязъл в действие отдавна изработеният Национален антираков план Доц. Дорина Асенова: 70 на сто от стерилитетът при двойките се дължи на полово предавани болести   Гости по темата са: Росица Пандова – Йовкова – народен представител от ПП-ДБ и член на Комисията по здравеопазване към Народното събрание Д-р Гергана Николова – член на УС на Българския лекарски съюз и на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари и общопрактикуващ лекар в столицата Проф. Радка Аргирова, председател на Националния експертен борд по вирусология към Българския лекарски съюз и член на Коалиция HPV Момчил Баев, член на Коалиция HPV, консултант по HPV на ECO и основател на Фондация Астра Форум   От разговора ще научим:   Къде в топ приоритетите на държавата е профилактиката и скрининга на онкозаболяванията Националният антираков план – само документ на хартия или действаща политика Има ли информационна или комуникационна стратегия за профилактика и скрининг на раковите заболявания Какво знаят и какво не знаят хората за човешкия папилома вирус Кои колко вида злокачествени заболявания причинява ЧПВ Какъв процент и от колко вида рак ни пази ваксината срещу ЧПВ Защо страхът от ваксиниране е по-голям от страха да се разболееш от рак Момичета и момчета над 10 години се ваксинират в света срещу ЧПВ Кога в историята започват първите антиваксърски настроения в света  Кой е златният стандарт в скрининга и диагностиката на HPV-свързаните заболявания   Слушайте епизода, посветен на темата за „Ваксинопредотвратими ракови заболявания“ на здравния подкаст на БНР „В центъра на системата“     Слушайте и тук:
4/22/202435 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Новините на детски език - Епизод 94

Епизод 94 от Новините на детски език е тук, а в него: ✅ Иран нападна Израел с дронове. Стана още по-сложно в Близкия Изток. ✅ Панаирът на детската книга в италианския град Болоня. И още в Новините на детски език и техния Епизод 94: ✅ Как изкуственият интелект може да се бърка в предстоящите избори? Защо това е лошо и какво може да се направи? ✅ На екскурзия в испанския град Валенсия. ✅ Какво значи думата "парламент"?
4/20/202417 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Майка Тереза

"Светът не е гладен за хляб, а за любов", гласят знаменитите думи на Майка Тереза, а този епизод на Великите европейци се опитва да хвърли светлина около противоречивата ѝ личност.   🟠 На какви въпроси търси отговор монахинята в последната си публична реч? 🟠 Какви са възгледите ѝ за бедността и за обичта вътре в семейството? 🟠 Какво казват нейните критици относно основания от нея орден "Мисионери на милосърдието"? 🟠 Как изглежда къщата музей на Майка Тереза в родния ѝ град Скопие? 🟠 Как започва мисионерската си дейност в Индия? 🟠 По какъв начин придобива световна слава?   Какво още съдържа интересният разказ на Великите европейци за Майка Тереза – чуйте сами!
4/17/202412 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

За книгите - "Магистрала Линкълн" от Еймър Тауълс

📚 "За книгите" представя романа "Магистрала Линкълн" от Еймър Тауълс. Книга за пътуването и израстването на четирима младежи, които се отправят към Сан Франциско. В резултат на поредица от непредвидими събития обаче се оказват в Ню Йорк, срещат множество различни хора и преживяват щастливи и нещастни приключения. Човечна, красива и вълнуваща история за приятелството и братската любов. 📖 Откъде идват интересните сюжетни обрати в книгата? 📖 По какъв начин историята на САЩ е вплетена в романа? 📖 Защо текстът предлага едно пълноценно читателско изживяване? Още за героите на Еймър Тауълс – чуйте в рубриката "За книгите". Тя е част от предаването "Флашмоб", което се излъчва всяка събота от 16 часа по Радио Стара Загора.
4/17/20247 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Спортна среща - 14 април 2024

В Спортна среща от 14 април 2024:   Коментар на спортните теми от последните дни: 🔴 Завършекът на редовния сезон в баскетболната Евролига 🔴 Битките във футболната Шампионска лига 🔴 Загубите на така наречените грандове в българския футбол 🔴 Предстоящата финална серия между „Левски“ и „ЦСКА“ във волейболното ни първенство   Празненствата в Билбао по случай завоюваната от "Атлетик" Купа на краля: 🔴 Андрей Демирев за емоционалната церемония по и край река Нервион 🔴 Защо успехът на "Атлетик" е доказателство, че романтиката във футбола не е загинала   Минутите на Иво Иванов: 🔴 Смъртта на О Джей Симпсън – противоречива личност, легенда на американския футбол 🔴 Пристигането на Лео Меси в Канзас Сити за мач с местния „Спортинг“ 🔴 Развръзките в колежанския баскетбол на САЩ 🔴 Дискусиите около най-добрите баскетболисти в NBA   Доц. Боряна Ангелова-Игова за Нощ на идеите 2024: 🔴 Темата на дискусията във Френския културен институт: "Усилено тяло срещу усилен човек. Въпросът за спорта, параспорта и границите на нашата човечност" 🔴 Каква важна роля могат да изиграят олимпийските игри за приобщаването на хората с увреждания 🔴 Какви са добрите примери в тази насока   Както и още спорт – в броя на Спортна среща от 14 април 2024. Слушайте предаването всяка неделя от 16 часа по Радио София
4/16/20241 hour, 28 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Политически НЕкоректно със Силвия Великова от 14.04.2024

▪️ България е сред петте от 29 държави, регистрирали подобрение в съдебната система. Това е един от изводите в годишния доклад за страни в преход на американската неправителствена организация "Фрийдъм хаус". Фондацията измерва състоянието на демокрацията след разпадането на т.нар. социалистически блок от 28 години. Според доклада, у нас има "лек напредък в съдебната система“. Тази отвъдокеанска оценка идва на фона на скандалите от последните две седмици, тръгнали от Митниците и отнесли главата на един главен секретар на МВР. Ще стигне ли този скандал до съда или ще замре след вота? Ще засегнат ли разкритията и бивши министри от ПП - ДБ? Кой ще спечели и кой ще загуби електорално от трансформацията на един криминален случай в предизборен? ▪️ С журналиста Миролюба Бенатова говорим за онова, което показва този скандал, въпреки интензивните усилия да бъде захлупено от контролирано изпускани разпити и снимки, за състоянието на институциите ни. ▪️ Ще чуете и разговор с Весела Райчинова, която живее в Израел.
4/16/20241 hour, 11 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Политически НЕкоректно със Силвия Великова от 13.04.2024

▪️ От вторник отново ни управлява служебно правителство, формирано на принципа "нещо ново, нещо старо, нещо назаем". Кабинетът "Главчев" се самообяви за политически балансиран, но не трябваше ли по - скоро да е политически неутрален ? Всъщност възможно ли е това? Очаквате ли - по подобие на предишните служебни правителства на президента Румен Радев, и това, освен избори, да прави и ревизии? И ако - да, кого ще ударят те? ▪️ Ще чуете и авторите, които слушахте и в изданието с водещ Петър Волгин. Започваме с политическия коментар на Калина Андролова. На финала от Владислав Апостолов ще научим коя ще е пресечната точка между предизборната кампания в САЩ и фестивала в Кан. ▪️ Гост е Иво Сиромахов, водещ на "Вечерното шоу на Слави Трифонов", сценарист, актьор, драматург, автор на сатирични романи и разкази, но и на книги за деца.
4/16/20241 hour, 13 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

В центъра на системата - Костно-мозъчните трансплантации на деца

"В центъра на системата"  представя епизода – „Костно-мозъчните трансплантации на деца“   Епизодът е продължение на темата за лечението на деца с онкохематологични заболявания.   Онкохематологични заболявания при децата   Гост в епизода е:   Доц. Боряна Аврамова – началник на Клиниката по детска клинична хематология и онкология в УМБАЛ Царица Йоанна – ИСУЛ“   От разговора ще научим:   Възобновяват се костно-мозъчните трансплантации на деца у нас Лекарите апелират да се промяни модела на финансиране на Клиниките по детска клинична хематология и онкология в България Търси се възможност за целево финансиране от държавата Екипът на клиниката е почти е окомплектован, но има нужда от още медицински сестри Как да ги задържим да остават да работят при по-добри условия и заплащане Възобновената дейност на костно – мозъчните трансплантации ще спре потокът от пациенти към чужбина Ако трансплантациите се правят у нас, държавата ще спести много повече средства При кои заболявания се прилага костно-мозъчна трансплантация Лечение чрез алогеннни и автоложни трансплантации Кои са най-модерните възможности за трансплантация при злокачествените заболявания Възобновява се пансионът за родители към Клиниката с помощта на родителската НПО – фондация „Злато“ Слушайте епизода „Костно-мозъчните трансплантации на деца“ на здравния подкаст на БНР „В центъра на системата“      
4/16/202420 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Ние, Децата – Архитектурата

Тази седмица в Ние, Децата си говорим за архитектурата.   Мими има гости чужденци, които са архитекти и иска да им покаже най-впечатляващите сгради в столицата. Ади и Анджи дават своите предложения.   Децата от Детска градина "Кристофър Робин" споделят как според тях трябва да изглежда Дворецът на децата.   В рими Анджи ни разказва за Къщата на охлюва в квартал Симеоново.   Актьорът от Младежки театър "Николай Бинев" Александър Йорданов ни разказва повече за неговите ученически години, в които се е докоснал до архитектурата, както и за общото между театралното и архитектурното изкуство. Той ни чете и древногръцкия мит за Фаетон.   Младежите от Клуба по медии към 4 ОУ "Джон Атанасов" казват кои са техните любими сгради в столицата – в посветения на архитектурата епизод на Ние, Децата.
4/15/202426 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

С ракета към Астория | Изотопия #87

С ракета към Астория – в този епизод на Изотопия! Или иначе казано, ще кръжим из въображаемото и отвъд него, осмислено през медийна призма.   Повод за първата тема е дипломатическа шега, разпространена в лондонската преса. След шегата несъществуващата държава Астория живее в съзнанието на мнозина година и половина. Уж невинната закачка, платена от милионер, провокира драматурга Юра Зойфер да я осмее през 1936 г. А как текстът на трагично загиналия в Бухенвалд руски евреин стигна до българската театрална сцена, че даже тръгна на турне? Ще ни разкаже режисьорката Валерия Минева.   Ще отразим и неотразимото, тоест ще отразим затъмнение по радиото. За пълното слънчево затъмнение като културен феномен: с избора на НАСА какво да покаже на живо, с архивите от българското затъмнение по "Хоризонт" през 1999 г. и с още примери за хората, Космоса, Снупи и дори извънземните край Щръклево.   От Слънцето до Астория и към множество други места с интересни истории – Изотопия ви кани на своята ракета (истинска междугалактическа маршрутка!) и в социалните мрежи: Фейсбук: www.facebook.com/IzotopiaBNRИнстаграм: www.instagram.com/izotopia_horizontУеб: https://bnr.bg/horizont/izotopia/broadcast
4/15/20241 hour, 19 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Преге - 13 април 2024

В Преге – предаването за книги на Радио Пловдив, на 13 април 2024 бяха представени следните заглавия:   📚 Колектив. Най-добрите японски разкази 📚 Реймон Кьоно. Упражнения по стил 📚 Джон Кенеди Тул. Сговор на глупци 📚 Бернхард Шлинк. Четецът 📚 Сюзън Елия Макнийл. Личната секретарка на Чърчил 📚 Т. К. Бойл. Без герой   В броя си от 13 април 2024 Преге припомня и мигове от творческите биографии на Самюъл Бекет, Вилхелм Буш, Шеймъс Хийни, Хосе Ечегарай, и други. Същевременно Младен Влашки, автор и водещ на предаването, коментира и присъствието (или отсъствието) на въпросните писатели на актуалния книжен пазар.   Заповядайте в света на книгите с Преге – всяка събота от 11 часа по Радио Пловдив.
4/13/202441 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Новините на детски език - Епизод 93

Епизод 93 от Новините на детски език е тук, а в него: ✅ Три еконовини от България; ✅ Как "човешките" умения помагат в работата?   И още в Новините на детски език и техния Епизод 93: ✅ Пътешествие до австрийската столица Виена; ✅ Какво обичат децата в Япония? Хористите от "Детска китка" разговарят със свои приятели. ✅ Мит ли е, че България е богата на вода?
4/13/202422 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Георгиос Сеферис

Поетът Георгиос Сеферис, първият грък, който е носител на Нобеловата награда за литература – във Великите европейци   🟠 Кои са някои от най-въздействащите стихове на родения в Смирна (днешен Измир) творец? 🟠 Какво е характерно за неговия стил? 🟠 По какъв начин митологичното е втъкано в поезията на Сеферис? 🟠 Къде го водят завоите на житейския му път? 🟠 Как се противопоставя на започналото през 1967 г. управление на военната хунта в Гърция?   В този брой на Великите европейци ви очакват и прочити на стихотворения от Георгиос Сеферис – поета, чиито едновременно изящни и пропити с философия и мъдрост думи откриха и Олимпийските игри в Атина през 2004 г.
4/10/202411 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

За книгите - Пип Уилямс с романа "Речник на изгубените думи"

„За книгите“ представя романа Пип Уилямс - "Речник на изгубените думи"   Книгата е основана на историческата истина за съставянето и публикуването на Оксфордския речник на английския език. Романът е информативен, но и вълнуващ и увлекателен. Той проследява съдбата на Есме и нейната отдаденост на думите.   Ще ви разкажем:🔖 Защо Есме прекарва детството си скрита под работната маса на баща си? 🔖 Как тя решава да спаси всички изгубени и отхвърлени от речникотворците думи? 🔖 Как започва тайно да колекционира думи за преживяванията на жените? 🔖 Защо тя трябва да напусне академична среда и навлезе в света на обикновените хора?   Защо Пип Уилямс засяга и теми като суфражисткото движение и ужасите на Голямата война в романа чуйте в рубриката „За книгите“.   Тя е част от предаването „Флашмоб“, което се излъчва всяка събота от 16 часа по Радио Стара Загора.
4/9/202412 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Спортна среща - 7 април 2024

В Спортна среща от 7 април 2024:   Коментар на спортните теми от последните дни: 🔴 Вечното дерби в българския футбол 🔴 Победата на "Баскония" над "Реал" (Мадрид) в баскетболната Евролига 🔴 Турнирът за млади баскетболистки в памет на Ваня Войнова   Андрей Демирев за триумфа на "Атлетик" (Билбао) в турнира за Купата на краля: 🔴 Край на 40-годишното чакане след победата с дузпи над "Майорка" 🔴 Честванията, вълненията, личните истории около успеха   Петър Стойчев за предстоящото си участие в техническия комитет по плуване на ОИ 2024 в Париж, както и: 🔴 За 50-годишния юбилей на плувния спорт в Смолян 🔴 За чудесното представяне на българските плувци, завоювали квоти за игрите във френската столица   Минутите на Иво Иванов: 🔴 Феноменалната Кейтлин Кларк, която озари женския баскетбол 🔴 Битката между Пърдю и Кънектикът в NCAA 🔴 Ситуацията в NHL – защо ни очакват много интересни плейофи   Никола Калистрин след страхотното постижение "30 под 10" в ски-алпинизма: 🔴 Откъде идва мотивацията му? 🔴 Кога да очакваме филма за предизвикателството в Пирин? 🔴 Къде са били най-сериозните трудности по маршрута?   Както и още спорт – в броя на Спортна среща от 7 април 2024. Слушайте предаването всяка неделя от 16 часа по Радио София
4/9/20241 hour, 21 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

В центъра на системата - Операция на херния

„В центъра на системата“  представя епизода – „Операция на херния“   Гост в епизода е: Д-р Георги Коташев – хирург от Военно медицинска академия – София, част от екипа на Клиниката по енодскопска, енокринна хирургия на ВМА   От разговора ще научим:   С какъв вид хернии най-често постъпват пациенти за операция Клиниката по енодскопска, енокринна хирургия на ВМА – център за лапароскопска хирургия на хернии Най-сериозният предразполагащ фактор за поява на херния е увеличаването на налягането в коремната кухина Защо затлъстяването и кашлянето са водещи причини за увеличено налягане Може ли човек дълго време да не оперира хернията Какви рискове крие забавената операция Кои са най-модерните методи за операция на херния Защо е ключово специалистът да подбере най-добрата техника, пластика, протеза Кога има усложнения и рецидиви при операция на херния и защо Кои са най-честите заблуди за справяне с проблема при наличие на херния Слушайте епизода „Операция на херния“  на здравния подкаст на БНР  „В центъра на системата“
4/9/202411 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Ние, Децата - Куклен Театър

Тази седмица в "Ние, Децата" си говорим за куклен театър. Анджи, Ади и Мими разглеждат различни системи кукли и минават през главички, петрушки и марионетки разказвайки по малко за всеки тип. Децата от Детска градина "Кристофър Робин" споделят своите любими куклени представления и казват какво според тях е добър куклен актьор. Актрисата Роза Николова ни разказва какво е да правиш куклен театър и как тя се е насочила към това изкуство. Тя ни чете приказката "Честит рожден ден или приказки за кученцето и котенцето", която е нейно произведение и е основа на истински куклен спектакъл. Истинската история е свързана с появата и развитието на кукления театър в България.
4/8/202433 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Преге - 6 април 2024

В Преге – предаването за книги на Радио Пловдив, на 6 април 2024 бяха представени следните заглавия:   📚 Иван Теофилов. Антология на българския символизъм 📚 Вера Мутафчиева. Случаят Джем 📚 Стефан Иванов. Без мен 📚 Боян Крачолов. Трактат за кихането и няколко неразположения 📚 Масимилиано Фели. Апокрифният живот на Франциск от Асизи 📚 Бетани Хюз. Елена от Троя   В броя си от 6 април 2024 Преге припомня и мигове от творческите биографии на Уилям Уърдсуърт, Емил Чоран, Шарл Бодлер, Маргарита Наварска, и други. Същевременно Младен Влашки, автор и водещ на предаването, коментира и присъствието (или отсъствието) на въпросните писатели на актуалния книжен пазар.   Заповядайте в света на книгите с Преге – всяка събота от 11 часа по Радио Пловдив.
4/8/202438 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Политически НЕкоректно със Силвия Великова от 07.04.2024

▪️ След акцията в Митниците, обратите около главния секретар на МВР, новосъздадените временни парламентарни комисии за Турски поток, Лукойл и Асен Василев - очаквате ли черният PR и компроматите да погълнат политическите послания в предстоящите избори 2 в 1? Ще успеят ли да пробият изобщо каквито и да e европейски послания силно разкаляния политически терен? ▪️ Гост е PR-експертът Любомир Аламанов. ▪️ Започваме с "Новини с добавена стойност" и Иво Балев и завършваме с Лилия Димитрова и "Отвъд Хоризонт-а". ▪️ В рубриката ни "Без коментар" ще чуете репликите на седмицата.
4/7/20241 hour, 12 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Политически НЕкоректно с Петър Волгин от 06.04.2024

▪️ Какво да очакваме от новото правителство със служебен премиер Димитър Главчев – в областта на вътрешната и особено в сферата на външната политика? Това е темата на този епизод на „Политически НЕкоректно“. ▪️ Гост е доц. Валентин Вацев. ▪️ За видимата и за невидимата власт разсъждава Калина Андролова в рубриката си „По ръба“. ▪️ Защо дългогодишният член на Демократическата партия на САЩ Роберт Кенеди младши смята, че Джо Байдън е много по-голяма заплаха за демокрацията и конституцията от Доналд Тръмп? Отговорът от Владислав Апостолов в неговата рубрика „Културни войни“.
4/7/20241 hour, 4 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Новините на детски език - Епизод 92

Епизод 92 от Новините на детски език е тук, а в него: ✅ Защо за родителите е полезно да четат детски книги с децата си? ✅ След дълги опити да се състави правителство - правителство няма да има, ще има нови избори. И още в Новините на детски език и техния Епизод 92: ✅ Как може изкуственият интелект да се управлява със закон? ✅ Кои са мълчаливите книги - разговаряме с Жужана Блашке. ✅ На пътешествие до град Бремен.
4/6/202419 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

За книгите - Джоан Харис с нов роман – "Пречупена светлина"

📚 "За книгите" представя романа "Пречупена светлина" от Джоан Харис. В книгата се пресичат две разказвачески линии, които познаваме от други заглавия на авторката. От една страна, имаме меката приложна магия на свободолюбивите и независими жени, които се борят за правото си на щастие. От друга страна, пред нас е криминалната история, движена от странни, психопатични личности, които се сливат с обикновените добри хора и ги манипулират, без да разкриват истинското си лице до последната страница. С какво Джоан Харис изненадва почитателите си този път и какви актуални теми засяга – чуйте в рубриката "За книгите". Тя е част от предаването "Флашмоб", което се излъчва всяка събота от 16 часа по Радио Стара Загора.
4/4/20248 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Във виното - истината, във войната - лъжата! | Изотопия #86

В този епизод на „Изотопия“ хем ще се опияним, хем ще прогледнем. След като вече сме варили бира с ChatGPT, се питаме защо изкуствен интелект ще оценява алкохол на т. нар. Световно по вино? Защо Словения има кралица на виното, а японският еквивалент на НАП насърчава младите да пият повече? Кой е българският сорт грозде на 3000 години и пил ли е Орфей от него? Ще научим от Меглена Михова и Кристоф Сепулведа, износители на българско вино в чужбина, и от производителя с изба в Белоградец Атанас Карагеоргиев. Дойде ред и на Плейлиста на войната vol. 2, в който след музиката от Украйна, ще зазвучи и тази от Русия. Ще подходим с уважение към жертвите на атентата от 22 март, ще нададем ухо към хитовете от, за и против Путин, ще сравним музикалния му уклон с този на Зеленски и Навални, ще имаме едно наум за вечната евровизионна политическа дъвка и ще ви представим свръхекзотични екземпляри от руската необятна шир онлайн и в класическите електронни медии. Не сме забравили и емблематичните руски банди. Лъжем или казваме истината? Има ли такава въобще? Кой я защитава? Мислете му, докато слушате и цъкате социалните мрежи! Фейсбук: www.facebook.com/IzotopiaBNR                Инстаграм: www.instagram.com/izotopia_horizont             Уеб: https://bnr.bg/horizont/izotopia/broadcast 
4/3/20241 hour, 35 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Джани Родари

Този епизод на Великите европейци е оцветен в какви ли не краски на фантазията благодарение на Джани Родари – един от най-забележителните автори на детски книги 📙 Какви политически убеждения е имал писателят и може ли да се открие отзвук от тях в произведенията му? 📒 В коя страна придобиват известност първоначално творбите на италианеца? 📗 Какви идеи са вплетени в неговите сюжети – пример за изключително богато въображение и фантазия? 📕 Коя е единствената му книга за възрастни и на какво ни учи тя? 📙 Кога и как авторът нахлупва вълшебната шапка и отлита от този свят? Освен отговори на тези въпроси ще чуете и откъси от текстове на Джани Родари – в този брой на Великите европейци.
4/3/202413 minutes
Episode Artwork

Преге - 30 март 2024

В Преге – предаването за книги на Радио Пловдив, на 30 март 2024 бяха представени следните заглавия:   📖 Михаил Вешим. Стари хипари и нови разкази. 📖 Греъм Грийн. Двадесет и един разказа. 📖 Миа Коту, Едуардо Агуалуза. Елегантният терорист и други ситории. 📖 Елинор Катън. Бърнамският лес. 📖 Констанца Касати. Клитемнестра. 📖 Атанас Владиков. Аригато, Токио.   И още в епизода на Преге от 30 март 2024 в рубриката „Избира Преге“ Младен Влашки се спира на Тодор Костадинов и книгата "Разкази против забрава. Анти-некролози" от издателство Сиела, 2023.   Заповядайте в света на книгите с Преге – всяка събота от 11 часа по Радио Пловдив.
4/2/202442 minutes
Episode Artwork

Спортна среща - 31 март 2024

В Спортна среща от 31 март 2024: Коментар на спортните теми от последните дни: 🟠 Седмицата на Григор Димитров. 🟠 Боксовата гала в “Арена София“. 🟠 Снижени ли са критериите в професионалния бокс? 🟠 Какво се случва в българския баскетболен шампионат? Радостин Любомиров в разговор за българската спортна борба: 🟠 Има ли спортната борба ореола на най-успешния български спорт? 🟠 Финансиране от държавата, но лежи на стари лаври. 🟠 Какъв е проблемът с отвоюването на квоти? Минутите на Иво Иванов: 🟠 Феня и Искра Декало, репортаж от Шри Ланка. 🟠 Разказ за срещата им с двама необичайни спортисти, с които се срещат на остров Цейлон. Както и още спорт – в броя на Спортна среща от 31 март 2024. Слушайте предаването всяка неделя от 16 часа по Радио София
4/2/20241 hour, 18 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

В центъра на системата - Децата от аутистичния спектър

"В центъра на системата"  представя епизода - "Децата от аутистичния спектър" Епизодът е продължение на темата за аутизма: Има ръст на децата от аутистичния спектър Аутизъм и образование – мисия не/възможна Гости в епизода са: 🌻 Д-р Десислава Маслинкова - детски психиатър, част от екипа на Дневното отделение към Клиниката по детска психиатрия “Свети Никола” към УМБАЛ “Александровска” 🌻 Антония Господинова - майка на 13 годишният Емил, който е със заболяване от аутистичния спектър От разговора ще научим: 🌻 Личната история на Антония Господинова за това как се отглежда дете от аутистичния спектър 🌻 Имат ли децата от аутистичния сектор проблем с образователните материали, с учебни помагала 🌻 Адаптирано ли е съдържание на учебния материал за тези деца 🌻 Защо усвояването на знания е трудно при децата от аутистичния спектър и кои са правилните подходи по тази тема 🌻 Ранната диагностика на аутизма - едно от големите предизвикателства и за родителите на децата, и за лекарите 🌻 Закъснява ли диагностиката у нас при тези деца и защо е важно тя да бъде рано поставена 🌻 Има ли значение населеното място и близостта му с големи болнични заведения относно най-ранното отриване на състоянието 🌻 Какви грешки се правят от родителите по отношение на правилната диагностиката 🌻 Каква е ролята на Центровете за работа за деца с аутизъм и достатъчни ли са те 🌻 Има ли стигма все още по отношение на децата от аутистичния спектър 🌻 Социализирани ли са тези деца и какво още ни липсва Слушайте епизода "Децата от аутистичния спектър" на здравния подкаст на БНР  "В центъра на системата"
4/2/202425 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Ние, Децата - Медицината

В този епизод на Ние, Децата си говорим за медицината. 🟠 Как се лекуваме, когато се разболеем? 🟠 Какво е симптом? 🟠 Какво е профилактика и защо е изключително важна? 🟠 Как са се лекували хората в миналото? Децата от детска градина "Кристофър Робин" ни споделят как те се грижат за здравето си. Кой се бори срещу кариесите, защо лекарите са добри, както и още по интересната тема за медицината – в Ние, Децата. Актрисата Ралица Туджаро ни разказва за своите срещи с лекари и интересни пациенти. И ни чете част от драматизацията на "Червената шапчица" на Валентин Владимиров – Валяка , която е в репертоара на Младежки театър "Николай Бинев".
4/1/202424 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Политически НЕкоректно със Силвия Великова от 31.03.2024

▪️ В този епизод питаме - защо вече третата година продължаваме да живеем от избори до избори, очаквате ли след тези да получим различен от досегашния резултат, има ли време за появата на нещо ново или отново ще имаме раздробено Народното събрание, в което ще трябват много компромиси, за да се събере мнозинство? ▪️ Гост е политикът, когото всички държат отговорен за дефектите на Шестата поправка в Конституцията, а някои иронично го нарекоха нейн баща - съпредседателя на Демократична България Христо Иванов. ▪️ Започваме с "Новини с добавена стойност" и Иво Балев и завършваме със Силвия Петрова и "Отвъд Хоризонт- а". ▪️ В рубриката ни "Без коментар" ще чуете как тръгнахме към изборите.
3/31/20241 hour, 13 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Политически НЕкоректно с Петър Волгин от 30.03.2024

▪️ Има ли опасност да се стигне до конституционна криза, заради промените в Конституцията, засягащи формирането на служебно правителство? Това е един от въпросите, които обсъждаме в този епизод на "Политически НЕкоректно". ▪️ Гости са лидерът на партия „Възраждане“ Костадин Костадинов и политическият анализатор Георги Харизанов, с които обсъждаме плюсовете и минусите от членството на България в НАТО. ▪️ В рубриката си „След края на историята“ доц. Александър Сивилов припомня бомбардировките на НАТО срещу Бивша република Югославия, от чието начало се навършиха 25 години. ▪️ Защо толкова много политици, а напоследък особено тези от ПП-ДБ, настояват за незабавни „реформи“ в специалните служби? На този въпрос е посветен коментарът на Калина Андролова в нейната рубрика „По ръба“.
3/31/20241 hour, 3 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Новините на детски език - Епизод 91

Епизод 91 от Новините на детски език е тук, а в него: ✅ Майсторът на смеха Чудомир; ✅ На 2 април е роден Ханс Кристиан Андерсен. Тогава е и денят на детската книга. И още в Новините на детски език и техния Епизод 91: ✅ Брюксел, където ще намериш шоколад, комикси и динозаври. ✅ Как се случва магията на цъфналите дръвчета? ✅ Романтичната история за Ромео и Жулиета... в жабешкия свят. Всички епизоди можеш да откриеш и на binar.bg
3/30/202422 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

За книгите - „Легенди и лате“ от Травис Болдри

„За книгите“ представя фентъзи романа „Легенди и лате“ от Травис Болдри   Това е един фентъзи роман, който не залага на традиционните битки, полети с дракони и магически отвари. Тук основното е уютната, сладка атмосфера, напоена с аромат на канела и кафе; и препятствията, които оркът Вив трябва да преодолее, за да успее заедно с приятелите си сукуб, гоблин и мишок да отворят кафене и да заживеят спокойно и щастливо сред млечна пяна и планини от канелени рулца.   Мария Донева разказва за „Легенди и лате“ от Травис Болдри 📖 Какви теми са засегнати в този роман? 📖 Какво харесват читателите в тази книга? 📖 За какво е този роман, според Мария Донева? 📖 Защо тази книга не е само за любителите на фентъзи романите? 📖 Постига ли главната героиня своята главна цел?   Какво още в „Легенди и лате“ от Травис Болдри ни впечатлява чуйте в рубриката „За книгите“ - част от предаването „Флашмоб“, което се излъчва събота по Радио Ст. Загора.
3/29/20247 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Пабло Пикасо

Пабло Пикасо, един от най-влиятелните и разпознаваеми художници на ХХ век – главен герой във Великите европейци 🖌️ Как е пълното име на твореца? 🖌️ Какво включва художественото му обучение? 🖌️ Каква е истината за периодите в творчеството на испанеца? 🖌️ Как са поставени основите на кубизма? 🖌️ Коя е главната героиня на Розовия период? 🖌️ Кои са останалите жени в живота му и как го вдъхновяват? 🖌️ Как получава Сталинската награда за мир и какво е отношението му към комунизма? От този брой на Великите европейци, посветен на художника Пабло Пикасо, ще научите и къде е прекарал сетните си мигове, както и какви са били последните му думи...
3/27/202412 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Спортна среща - 24 март 2024

В Спортна среща от 24 март 2024: Коментар на спортните теми от последните дни: 🔴 Успехите на българските младежи в алпийския сноуборд 🔴 Двойната победа на "черните кончета" във Формула 1 🔴 Битката в баскетболната Евролига Александър Михнев за приключилия сезон в алпийските ски: 🔴 Изключителните постижения на швейцарците Марко Одермат и Лара Гут-Бехрами 🔴 Отпечатъкът на метеорологичните условия върху състезанията 🔴 Скандалите в отбора на Норвегия 🔴 Конфликтите с участието на президента на Световната федерация по ски Йохан Елиаш Минутите на Иво Иванов: 🔴 Мартенската лудост – непредсказуемата надпревара в колежанския баскетбол 🔴 Представянето на Сакраменто Кингс в NBA Геновева Михайлова (неколкократен държавен шампион по ледено катерене) и Красимир Стоянов (фрийрайдър, планински спасител, пионер на екстремните спортове в България): 🔴 Напредъкът по обезопасяването на района в Боровец, където през февруари лавина затрупа гръцки скиори 🔴 Дейността на Българската лавинна асоциация 🔴 Възможностите за решения на проблемите със сигурността в планините Както и още спорт – в броя на Спортна среща от 24 март 2024. Слушайте предаването всяка неделя от 16 часа по Радио София
3/26/20241 hour, 29 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

"Неравностите" на експеримента | Изотопия #85

В Изотопия изследваме "неравностите" в "Неравности" – новия албум на LMC и STARTERAs (X-TEAM), който чертае нови пътеки. Албумът държи експериментална посока благодарение на инструментали в изцяло неравноделни ритмични размери и интроспективни рими върху тях. За рап "неравностите", които се образуват по този начин, си говорим в Изотопия с Леонид Дружинин - LMC (ThaCrew) и Венцислав Йосифов - Jermain (140 ideas). Обложката и художественото оформление, които са дело на Jermain, също са тема за интригуващи разговори. За експериментите в изкуството, но и за здравословното място на традициите в него... Кога и как ще можете да се сдобиете с албума? Ето това са страниците на X-TEAM и ThaCrew: https://www.facebook.com/ThaCrewOfficial/https://www.facebook.com/p/X-TEAM-100063762488218/
3/26/202425 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

В центъра на системата - Бъбречно здраве

„В центъра на системата“  представя епизода – „Бъбречно здраве“   Епизодът е продлъжение на темата за бъбречните заболявания:   Изследванията за бъбречно здраве трябва да се правят поне веднъж в годината Топ апаратура в Александровска болница за разбиване на камъни в бъбреците Проф. Емил Паскалев: Ръст на бъбречни увреждания след Covid-19   Гости в епизода са:   ☑️Христина Николова – председател на Асоциацията на пациентите с бъбречни заболявания и пациент със своята лична история на бъбречно трансплантирана ☑️Д-р Диляна Николова – началник на отделение по нефрология към Клиника по вътрешни болести „Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда“ ☑️Калина Божкова – директор за Европа на Глобалния алианс за достъп на пациентите ☑️Проф. д-р Борис Богов – главен координатор на Експертния съвет по медицинска специалност „Нефрология“ към министъра на здравеопазването ☑️Д-р Николай Брънзалов – заместник-председател на Българския лекарски съюз   От разговора ще научим:   ☑️Каква е връзката между болен бъбрек и болно сърце ☑️Ранната диагностика и превенция на усложненията на хроничното бъбречно заболяване ☑️Защо е важно пациентите да си изследват гломерулната филтрация ☑️Каква е формулата за изчисляване на това колко добре филтрират кръвта вашите бъбреци ☑️Защо това изследване не се прилага по Здравка каса и за какво настояват водещи нефролози ☑️Какви са добрите примери в съседна Румъния ☑️Личната история на трансплантирана жена, която като бременна загубва зрението си, а се оказва с бъбречна болест   Слушайте епизода „Бъбречно здраве“ на здравния подкаст на БНР  „В центъра на системата“  
3/26/202427 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Преге - 23 март 2024

В Преге – предаването за книги на Радио Пловдив, на 23 март 2024 бяха представени следните заглавия: 📚 Александър Секулов. Възхвала на провинцията. Фрагменти 📚 Иван Теофилов. Детелина на хаоса 📚 Роберт Музил. Човекът без качества. Том 1 и 2 (второ издание) 📚 Хенри Дейвид Торо. Мейнските гори 📚 Ю Хуа. Китай в десет думи 📚 Дейвид Голдблат, Джони Актън. Футболът: Енциклопедия В броя си от 23 март 2024 Преге припомня и мигове от творческите биографии на Ерих Фром, Дарио Фо, Мартин Валзер, Иван Теофилов, Чудомир, Христо Фотев, и други. Същевременно Младен Влашки, автор и водещ на предаването, коментира и присъствието (или отсъствието) на въпросните писатели на актуалния книжен пазар. Заповядайте в света на книгите с Преге – всяка събота от 11 часа по Радио Пловдив.
3/25/202437 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Ние, Децата - Българските герои

В това издание на "Ние, децата" си говорим за българските герои. Левски, Ботев, Паисий Хилендарски, Крали Марко и други. Какво са направили те и как можем да им отдадем почит, се питат Анджи, Ади и Мими. В рубирката "Чувство, мисъл, действие" нашите приятели от Детска градина "Кристофър Робин" ни споделят кои са българските герои, които те познават. Актьорът Венцеслав Димитров от трупата на Младежки театър "Николай Бинев" ни разказва кои са неговите герои и ни представя част от новата постановка "Храбрият оловен войник" с режисьор и драматург Валентин Владимиров - Валяка. В "Истинската история на.." научаваме една от легендите за Крали Марко и неговата сестра Мара.
3/25/202426 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Политически НЕкоректно със Силвия Великова от 24.03.2024

▪️ Може ли едно „извинявай“ да залепи „счупеното“ доверие между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ? „Кой е на ход“, според Вас, тоест коя от двете коалиции трябва да направи официално първата крачка? Възможно ли е, въпреки че бяха обявени за червени линии, да видим в общ кабинет Мария Габриел и Асен Василев? Това питаме в този епизод на "Политически НЕкоректно". ▪️ Гост е журналистът Йово Николов, с когото коментираме защо /по твърдения на преговарящите/ преговорите са се "спънали" в реформата на службите и либерализирането на следствената тайна. ▪️ Започваме с "Новини с добавена стойност" и Иво Балев и завършваме с Лилия Димитрова и "Отвъд Хоризонт- а". ▪️ В рубриката ни "Без коментар" си припомняме някои от ключовите политически реплики на седмицата.
3/25/20241 hour, 13 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Политически НЕкоректно с Петър Волгин от 23.03.2024

▪️ Колко още обрати могат да претърпят /не/преговорите между ГЕРБ и ПП-ДБ за съставяне на правителство? Това е темата на този епизод на „Политически НЕкоректно“. ▪️ Гост е Недялко Недялков – ръководител на Агенция ПИК. ▪️ С доц. Александър Сивилов коментираме версиите за това кой организира кървавия атентат в Москва. ▪️ На авантюрите на финансовия ни министър в сферата на публичните финанси и енергетиката е посветен коментарът на Калина Андролова в рубриката ѝ „По ръба“. ▪️ Според Владислав Апостолов убийството на свободното слово в Канада продължава със сериозна и безпрецедентна досега ескалация. Ще разберете за какво става дума, ако слушате рубриката му „Културни войни“.
3/25/20241 hour, 1 minute, 47 seconds
Episode Artwork

Новини на детски език - Епизод 90

Епизод 90 от Новините на детски език е тук, а в него: ✅ Ще те заведем на пътешествие до Ирландия! ✅ Защо държавите дават толкова много пари за космически изследвания? И още в Новините на детски език и техния Епизод 90: ✅ Предимствата и историята на един на пръв поглед съвсем прост спорт - бягането. ✅ Едно осемгодишно момче победи голям майстор в шаха. ✅ Спазват ли социалните медии правата на децата? Всички епизоди можеш да откриеш и на binar.bg.
3/23/202421 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Овидий

Великите европейци се разхожда сред творбите и забележителните мигове от живота на Публий Овидий Назон – един от най-големите поети, които човечеството познава. 📜 Колко истории за преображения разказва поетът? 📜 Кои са някои от най-впечатляващите разкази в стихове, достигнали до нас? 📜 По какъв начин знаменитите "Метаморфози" вдъхновяват творците от всички епохи? 📜 В какви кръгове се движи талантливият древноримски автор? 📜 Защо е заточен в град Томис – днешното румънско пристанище Констанца? Овидий е само една от интересните личности на Античността, представени във Великите европейци. В подкаста ви очакват още историите на фигури като Тит Ливий, Демостен, Езоп, Епикур, както и още много други...
3/21/202412 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

От вярата към възкресението | Изотопия #84

От вярата към възкресението – по тези пътеки поемаме този път в Изотопия... В броя операторът Крум Родригес разказва за работата си по филма "Гражданинът светец". Черно-бялата лента е грузинското предложение за тазгодишните награди "Оскар". Разговор и за "горещия котлон" в киното, творческия път с аромат на прагматизъм, личната естетика преди и сега. И не само. За възкресението чрез рисуване след тежка катастрофа и 14 дни в кома. Стефан Иванов се завръща в Автономията за слушане, за да сподели вълнението си от сбъдването на една мечта – да покаже в скици историята на най-популярната чешка автомобилна марка там, където преди близо 120 години започва производството на любимите му ретро автомобили. За упованието и музиката – ще надникнем в тясна софийска стаичка на ул. "Пиротска" №3, където в средата на миналия век се ражда малкият Симеон или дядо Неофит. Спомени на брата на патриарха – доц. Димитър Димитров – и един от двамата му племенници, кръстен на него. Последвайте Изотопия по пътя от вярата към възкресението, към надеждата и любовта и в онлайн пространството: Фейсбук: www.facebook.com/IzotopiaBNRИнстаграм: www.instagram.com/izotopia_horizontУеб: https://bnr.bg/horizont/izotopia/broadcast
3/19/20241 hour, 2 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

В центъра на системата - Лъчелечение

"В центъра на системата" представя епизода – „Лъчелечение“   Гост в епизода е:   Проф. Иглика Михайлова – началник на Клиниката по лъчелечение в УСБАЛО „Проф. Иван Черноземски“ София   От разговора ще научим:   При кои онкологични заболявания лъчетерапията има най-голям ефект В кои случаи тя се комбинира с друг тип терапия Какви видове лъчелението се прилагат в центъра в УСБАЛО „Проф. Иван Черноземски“ Центърът разполага с единствения за страната уникален апарат за хеликална томотерапия Интраоперативно лъчелечение при рак на млечната жлеза – с какво то е по-щадящо за пациентите Защо е важно в България да бъде изграден Протонен център Скрининг на злокачествените заболявания и при кои от тях има голям ефект   Слушайте епизода „Лъчелечение“ на здравния подкаст на БНР  „В центъра на системата“
3/19/202418 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

За книгите - Габриел Гарсия Маркес и "През август ще се видим"

📚 "За книгите" представя романа "През август ще се видим" от Габриел Гарсия Маркес. Текстът се издава десет години след смъртта на автора. Книгата се появи едновременно в над 30 държави, включително и на българския книжен пазар. Това е вълнуваща история за една щастлива жена на ръба на своята есен, която всяка година посещава сама един остров и изпълнява своите особени ритуали – полага букет гладиоли на гроба на майка си, а после прекарва нощта с някой непознат. Романът има типичната за книгите на Маркес гореща и страстна атмосфера и доказва, че талантливите произведения са нови за кратко, а после бързо попадат в прегръдките на вечността. 📖 С какво се различава това заглавие от добре познатите творби на колумбийския писател? 📖 Кои са детайлите, които категорично бележат текста като книжно създание на нобеловия лауреат? 📖 С коя известна дама от историята на класическата музика споделя своето име главната героиня? Какво още в романа на Габриел Гарсия Маркес впечатлява – чуйте в рубриката "За книгите". Тя е част от предаването "Флашмоб", което се излъчва всяка събота от 16 часа по Радио Стара Загора.
3/18/20249 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Спортна среща - 17 март 2024

В Спортна среща от 17 март 2024: Коментар на спортните (и не само) теми от последните дни: 🔴 Конгресът с предизвестен край – Георги Иванов - Гонзо бе избран за президент на БФС 🔴 Ирландия защити титлата си от Турнира на Шестте нации 🔴 Жребият за Шампионската лига, първо поражение за Яник Синер, битките от ФА Къп... Стефан Георгиев и Кристиян Илиев за вълната от възмущение след конгреса на БФС: 🔴 Защо Димитър Бербатов и екипът му попаднаха в своеобразен капан? 🔴 Какви бяха обвиненията за нередности и доколко бяха обосновани? 🔴 Какво евентуално бихме могли да очакваме от бъдещото управление на съюза? Включване на Александър Лилов от турнира за Купата на България по баскетбол: 🔴 Каква е атмосферата в "Арена Бургас" по време на надпреварата? 🔴 Какво е нивото на мачовете от състезанието? 🔴 Кои са някои от отличаващите се играчи в турнира? Минутите на Иво Иванов: 🔴 За спорта, наречен "Надпревара за Оскари", както и за президентите на футболни федерации по света 🔴 За уникалния стадион за женски футбол в Канзас Сити Както и още спорт – в броя на Спортна среща от 17 март 2024. Слушайте предаването всяка неделя от 16 часа по Радио София
3/18/20241 hour, 23 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

За книгите - "На запад с жирафите" от Линда Рътледж

За книгите представя "На запад с жирафите" от Линда Рътледж Книгата ни връща в годините на Голямата депресия в САЩ и разказва за невероятното приключение на двама мъже, една жена и два жирафа. Те трябва да прекосят САЩ от изток на запад. За целта се налага да преодолеят много изпитания - природни бедствия, лоши пътища, ниски тунели и сблъсъци със злонамерени хора. Екзотичните животни се превръщат в сензация и вдъхват надежда и радост в сърцата на всички.
3/18/20249 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Преге - 16 март 2024

В Преге – предаването за книги на Радио Пловдив, на 16 март 2024 бяха представени следните заглавия:   Рубрика „Напълно непознати“ (нови книги) -  Владимир Набоков. Съгледвач. -  Крис Клийв. Злато. -  Моника Исакстюен. Бъди мил с животните.  -  Анелиз Вербеке. Трийсет дни. -  Саманта Швеблин. Седем празни къщи. -  Франк Талис. Как да живеем в ерата на тревожността.   Рубриката „Синьото цвете“ в изданието от 16 март 2024 на Преге водещият Младен Влашки представи френския поет, един от водещите представители на символизма, Стефан Маларме и книгата му с класическа поезия "Гробът на Едгар По" в превод на Кирил Кадийски.   Заповядайте в света на книгите с Преге – всяка събота от 11 часа по Радио Пловдив. 
3/18/202440 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Ние, Децата - Насекомите

Тази седмица в Ние, Децата си говорим за насекомите. Какво е тяхното устройство? Имат ли предимства пред други живи същества и дори стават ли за ядене? Децата от Детска градина "Кристофър Робин" ни споделят какво знаят и как възприемат насекомите. Специални гости са Станислава Гетова и малката Йоанка. Те представят илюстрираната книга "Филип и пясъчният кораб". Част от нея слушаме и в рубриката "Светът на приказките". "В рими разкажи ми" Анджи посвещава на живите пеперуди в природонаучния музей в Пловдив.
3/18/202426 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Политически НЕкоректно със Силвия Великова от 17.03.2024

▪️ Понеделник е денят, в който трябва да стане ясно – ще се случи ли ротацията или отиваме на избори. Ако се доверим на казаното от лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, утре при президента Мария Габриел или ще носи папка с министерски имена, или ще върне мандата, което означава юнски вот 2 в 1. ▪️ Ако ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ са се разбрали, ще видим ли правителство с много променен персонален състав, ще признаят ли двете формации официално, че са коалиция и как ще бъде осигурена власт и на ДПС? ▪️ По тези теми говорим и с Весислава Танчева, PR експерт и член на Гражданското сдружение "Боец". ▪️ Започваме с "Новини с добавена стойност" и Иво Балев и завършваме със Силвия Петрова и "Отвъд Хоризонт- а". ▪️ В рубриката ни "Без коментар" ще чуете обраните политически коментари от седмицата.
3/17/20241 hour, 19 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Политически НЕкоректно с Петър Волгин от 16.03.2024

▪️ В деня на опелото и погребението на патриарх Неофит в „Политически НЕкоректно“ говорим за неговото наследство и за бъдещето на Българската православна църква. ▪️ Гост е Велислава Дърева, която от дълги години много внимателно следи процесите в православната ни църква, а и самата тя е силно църковен човек. ▪️ В рубриката си „По ръба“ Калина Андролова се спира на проблема с мигрантите – не само в България, но и в цяла Европа. ▪️ На 16 март 2024 г. се навършват точно десет години от референдума в Крим, след който полуостровът отново стана част от Руската федерация. На тази годишнина е посветен коментарът на доц. Александър Сивилов в рубриката му „След края на историята“.
3/17/20241 hour, 3 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Новините на детски език - Епизод 89

Епизод 89 от Новините на детски език е тук, а в него: ✅ Ще обясним една дума от новините за възрастни. "Ротация" значи "въртене". Ще я срещнете в учебниците по математика... но какво значи в политиката? ✅ Чатботът, който говори на български. И още в Новините на детски език и техния Епизод 89: ✅ Какво значи "дефицит на внимание" и "хиперактивност"? ✅ Ще те запознаем с най-шумните рибки на света. ✅ Как ни помагат извинението и прошката? Всички епизоди можеш да откриеш и на binar.bg.
3/16/202420 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Фритьоф Нансен

Норвежкият изследовател и общественик Фритьоф Нансен е главен герой в това издание на Великите европейци   🟠 Кое е изумителното в пътешествието на Фритьоф Нансен до Арктика? 🟠 С кое ски постижение е записано момчето Фритьоф в историята на спорта? 🟠 Каква специалност той избира да запише в университета? 🟠 Защо е удостоен с голям златен медал на Кралската Академия на науките? 🟠 Защо следващите 20 години той се посвещава на науката и политиката? 🟠 Защо получава през 1922г. Нобелова награда за мир?   Кое го извежда до най-високите върхове на хуманизма и коя широка дейност разгръща Фритьоф Нансен, разберете в епизода на Великите европейци.  
3/14/202413 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Допълнително с Жлъч и Гена | Изотопия #83

В Изотопия говорим с Жлъч и Гена, а поводът е новият краткосвирещ албум "Допълнително EP". Отново свирим от Студийта в София, дома на So Called Crew. Там се уверяваме, че краткосвирещият албум в инкарнацията Жлъч/Григовор/Гена е една достойна добавка към по-дългия "Втори живот" (него го слушахме заедно ето тук). Провокирани от звука и римите в двата албума, в Изотопия с Жлъч и Гена обсъждаме допълнително и напоително рап и гръндж. Също и физически музикални носители, селскостопанския клип на парчето "Автономия" и поезията на Борис Христов. Не забравяме да обърнем внимание и на нереализираната магия на проектните названия "Лудо бебе" и "Умни в клуба". Освен музиката на т. нар. крю, ще чуете и много ценен запис от Златния фонд на Българското национално радио. А цялото "Допълнително EP" ще можете да чуете на живо тази събота (16.03.24) на премиерата му в Sofia Live Club. Там ще има и от хубавите дискове.
3/14/202425 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Политически НЕкоректно със Силвия Великова от 10.03.2024

▪️ Според последното национално представително социологическо проучване на Алфа Рисърч, макар кабинетът с премиер Николай Денков да се ползва с подкрепата само на 21 процента от българите, само 27 процента са и онези, които категорично искат предсрочни избори. ▪️ Как си обяснявате това? С липса на алтернатива, с доверие в аванс към правителство, излъчено от същото мнозинство, но начело с Мария Габриел, или с пълна безнадеждност, че може да дойде нещо по-добро? Виждате ли и друга възможна управленска конфигурация в рамките на този Парламент, ако все пак ГЕРБ-СДС – ПП-ДБ не се разберат и се стигне до опит за кабинет с третия мандат? Това питаме в този епизод на "Политически НEкоректно". ▪️ Гост е правосъдният министър в оставка Атанас Славов. ▪️ Започваме с "Новини с добавена стойност" и Иво Балев и завършваме с Лилия Димитрова и "Отвъд Хоризонт-а". ▪️ В рубриката ни "Без коментар" ще чуете от какви позиции влизат в преговорите за правителство „Габриел“ основните играчи.
3/13/20241 hour, 14 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Политически НЕкоректно с Петър Волгин от 09.03.2024

▪️ В този епизод на „Политически НЕкоректно“ питаме защо участниците в управляващата коалиция толкова се мъчат да изобразяват несъгласия помежду си, когато на всички е ясно, че в крайна сметка отново ще се прегърнат? ▪️ Гост е Валентин Кардамски - политически анализатор и главен редактор на сайта Критично.бг. ▪️ В рубриката си „По ръба“ Калина Андролова се опитва да прогнозира кой в крайна сметка ще спечели в настоящото политическо надлъгване – ГЕРБ или ПП-ДБ. ▪️ Много от големите световни медии, които дълго време обслужваха либералното статукво, сега страдат. Владислав Апостолов обяснява защо никой не взема присърце страданията им.
3/13/20241 hour, 6 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

В центъра на системата - Паращитовидна жлеза

„В центъра на системата“  представя епизода – „Паращитовидна жлеза“   Гости в епизода са:  Проф. Михаил Боянов – ендокринолог в Клиника по ендокринология и болести на обмяната в Александровска болница Д-р Иван Пунчев – хирург в Клиниката по ендокринна хирургия на УБ по Ендокринология „Акад. Иван Пенчев“ Мария от Русе – лична пациентска история на една успешно оперирана жена   От разговора ще научим:   Каква е ролята на паратхормона и паращитовидната жлеза Каква е връзката между калция в нашия организъм, витамин D и паратхормона Трябва ли всеки човек да си направи изследване на паратхормона Има ли ръст на пациенти с проблеми на паращитовдната жлеза Какви са симптомите за нарушения на паращитовдната жлеза Защо е важно изследването –  сцинтиграфия преди операция Какво се случва по време на операция на паращитовидната жлеза Кога може да има по-тежки усложнения при тези операции Веднага ли настъпва подобрението при оперираните пациенти   Слушайте епизода „Паращитовидна жлеза“ на здравния подкаст на БНР  „В центъра на системата“  
3/12/202438 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Спортна среща - 10 март 2024

В Спортна среща от 10 март 2024: Коментар на спортните (и не само) теми от последните дни: 🔴 Акцентите от баскетболната Евролига, както и от българското баскетболно първенство 🔴 Представянето на фаворитите във футболната Шампионска лига 🔴 Проявленията на патриотизъм и "патриотизъм" около националния ни празник Цанко Цанков за Световното първенство по плуване в ледени води: 🔴 Какво стои зад трите медала, които спечели той на шампионата в Талин, Естония 🔴 Какви маратонски състезания предстоят за плувеца 🔴 Какво каза треньорът на Цанко Цанков, Николай Илиев, за предизвикателствата пред екипа им Минутите на Иво Иванов: 🔴 Кои са вероятните бъдещи рекордьори в NBA 🔴 Какъв е ефектът от тавана на заплатите в NFL Разговор с Ивайло Цветков за екстремни ски и края на сезона в алпийските ски: 🔴 Как България успява да се наложи като подходяща дестинация за квалификациите за Free Ride World Tour 🔴 Какъв е коментарът му за решението на Лукас Бротен да се състезава за Бразилия Както и още спорт – в броя на Спортна среща от 10 март 2024. Слушайте предаването всяка неделя от 16 часа по Радио София
3/12/20241 hour, 22 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Кръчмата 2: Призраците на врачанските кръчми | Попкултура

Попкултура се завръща в кръчмата... Гледаш, но не я съзираш, знам,блещиш се към новата витрина.Пак ти казвам, кръчмата е там -призрак в сянката на магазина. Това пее Пияният бард от Враца, а ние подемаме неговата песен в този епизод. В него кореспондентът на БНР във Враца Ива Антонова разговаря със самия Димитър Цолов - Доктора. Той е рентгенолог, писател и фронтмен на легендите на трапезния пънк "Докторс Гого Бенд". Преди известно време Доктора започна да снима избелели надписи, магазини и водещи към нищо стълбища по улиците на Враца. На тези снимки всъщност са вече затворените врачански кръчми. Инициативата му да ги събере в албум накара знайни и незнайни врачани да разкажат за града си през спомени за вече неработещи ресторанти, капанчета, барове и кафенета. В този епизод събираме интервюто на Доктора с някои от тези разкази и малко музика. Така правим и втора част на един наш любим епизод от Попкултура – "Кръчмата е нещо повече от място за хранене"
3/11/202423 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Разходка из нашия космически град | Изотопия #82

В този епизод на Изотопия отиваме на разходка из нашия космически град. Поглеждаме нагоре към звездното небе заедно с астрофизика Александър Куртенков. С него ще разгледаме най-красивите забележителности в нашия космически град – Галактиката. Това са звездните купове и мъглявините, описани в неговата книга „Съкровищата на галактиката“. Ще ви разкажем: 🛰️ Коя е основната причина за създаването на книгата и какво ще открием в нея; 🛰️ Какво представлява нашата галактика и по какъв начин е описана тя в книгата; 🛰️ Защо изображенията в „Съкровищата на галактиката“ имат особено важно значение; 🛰️ Защо е важно да сме смели в задаването на въпроси и как те ни водят до открития; 🛰️ Какви видове звездни купове съществуват и как да ги разпознаваме; 🛰️ Каква е възрастта на Вселената. И още чуйте в „Разходка из нашия космически град“ на Изотопия: Върви ни по ноти и в социалните мрежи! Фейсбук: www.facebook.com/IzotopiaBNR Инстаграм: www.instagram.com/izotopia_horizont Уеб: https://bnr.bg/horizont/izotopia/broadcast
3/11/202434 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Преге - 9 март 2024

В Преге – предаването за книги на Радио Пловдив, на 9 март 2024 бяха представени следните заглавия: 📚 Йохан Волфганг фон Гьоте. Фауст. (В нов, допълнен превод на Любомир Илиев) 📚 Габриел Гарсия Маркес. През август ще се видим 📚 Дагмар Лойполд. За разлика от слоновете 📚 Тициано Терцани. Един гадател ми каза 📚 Жозе Родригеш душ Сантуш. Ръкописът от „Биркенау“ 📚 Ричард Апинянеси, Крис Гарат, Зиаудин Сардар и Патрик Къри. Въведение в постмодернизма. Визуален пътеводител. В броя си от 9 март 2024 Преге припомня и мигове от творческите биографии на Мирча Елиаде, Йозеф фон Айхендорф, Борис Виан, Федя Филкова, Софроний Врачански, Торквато Тасо, Джак Керуак, и други. Същевременно Младен Влашки, автор и водещ на предаването, коментира и присъствието (или отсъствието) на въпросните писатели на актуалния книжен пазар. Заповядайте в света на книгите с Преге – всяка събота от 11 часа по Радио Пловдив.
3/11/202446 minutes, 1 second
Episode Artwork

Ние, Децата - Религиите

Тази седмица в Ние, Децата си говорим за религиите по света. 🕊️ Какво е християнство, мюсюлманство, будизъм и монотеизъм. Коя е официалната религия в България и на какви въпроси отговарят различните религии. 🕊️ Децата от Детска градина „Кристофър Робин“ ни споделят кой е Бог, как изглежда и какво означава да се молиш. 🕊️ Специален гост е Пламен Михайлов – представител на културно-информационния център към Софийската Света митрополия. Той ни казва как християнската религия помага на хората. 🕊️ В Истинската история научаваме как е сътворен светът според Библията. 🕊️ В „Светът на приказките“ се потапяме с притчата „Блудният син“. Епизодът „Религиите“ на Ние, Децата ви очаква:
3/11/202430 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Новините на детски език - Епизод 88

Епизод 88 от Новините на детски език е тук, а в него: ✅ Кои клишета за момичетата и момчетата "издишат"? Как можеш лично да видиш това в клас? ✅ Какво вълнува децата от Европейския съюз през последните години? И още в Новините на детски език и техния Епизод 88: ✅ Детски детектив: защо децата нямат нужда от козметика против стареене и защо се налага да говорим за това? ✅ Готви се за много топла 2024 година. Всички епизоди можеш да откриеш и на binar.bg
3/9/202420 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Волфганг Амадеус Моцарт

Гениалният композитор Волфганг Амадеус Моцарт – главен герой в този брой на Великите европейци 🎹 Как вундеркиндът Моцарт изгрява на европейската музикална сцена? 🎹 Как любовта и страстта слагат своя отпечатък върху житейския път на гения? 🎹 Къде е коренът на музикалния мит "Моцарт"? 🎹 Колко са неговите опери и кои са четирите най-искрящи перли сред тях? 🎹 Кои са някои от масонските символи, които могат да бъдат открити в творбите му? Във Великите европейци ви очакват не само отговорите за произведенията на брилянтния Волфганг Амадеус Моцарт, но и поглед към човека Моцарт – с неговите желания, необузданост и език, който е толкова мръсен, колкото е чист геният му.
3/6/202413 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Ние, Децата - Пипи Дългото чорапче

Тази седмица в Ние, Децата разглеждаме темата за Пипи Дългото чорапче. 🐒 Мими има за задача да прочете романа, но отначало ѝ се струва скучно. Анджи и Ади я убеждават, че това е една от най-забавните детски книжки. 🐒 Актьорите от спектакъла по историята за Пипи в Младежкия театър разказват за предствалението, за своите роли и за музиката към спектакъла, която е дело на Влади Ампов - Графа. На гости са ни Августина-Калина Петкова, Моника Иванова, Юлиян Петров и Мартин Емануилов. 🐒 Децата от детска градина "Кристофър Робин" споделят своите впечатления от романа на Астрид Линдгрен. Епизодът „Пипи Дългото чорапче“ на Ние, Децата ви очаква:
3/6/202432 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Спортна среща - 3 март 2024

В Спортна среща от 3 март 2024: Коментар на спортните теми от последните дни: 🔴 Скандалните моменти от европейските футболни терени 🔴 Дербито между "Рилски спортист" и "Черноморец" в баскетболното ни първенство 🔴 Акценти от Световното първенство по лека атлетика в зала Иван Петров за старта на сезона във Формула 1: 🔴 Очертава ли се да продължи доминацията на Верстапен 🔴 Какво е интересно при конкурентите 🔴 Представянето на Никола Цолов във Формула 3 Минутите на Иво Иванов: 🔴 Рекордът от 40 000 точки на Леброн Джеймс 🔴 Кои са някои от вълнуващите играчи в колежанската баскетболна лига Надка Голчева, легенда на българския баскетбол: 🔴 За годишнината от европейската клубна титла на БК "Левски" (1984 г.) 🔴 За медалите от Олимпийските игри в Монреал и Москва Както и още спорт – в броя на Спортна среща от 3 март 2024. Слушайте предаването всяка неделя от 16 часа по Радио София
3/5/20241 hour, 24 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Преге - 02 март 2024

В Преге – предаването за книги на Радио Пловдив, на 02 март 2024 бяха представени следните заглавия: 📚 Любен Каравелов. Съчинения в 9 тома. Т. 1. Страници из книгата за страданията на българския народ – повести и разкази. 📚 Светлозар Панов. Гайдарят 📚 Александър Чобанов и Владимир Полеганов. Минало несвършено. 📚 Майкъл Финкъл. Крадецът на изкуство. 📚 Сюзън Уайз Бадер. История на ренесансовия свят. От преоткриването на Аристотел до падането на Константинопол. Заповядайте в света на книгите с Младен Влашки и епизода на Преге от 02 март 2024
3/5/202442 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Музика за душата | Изотопия #81

Този епизод на „Изотопия“ посвещаваме на музиката за душата. Ще съпреживеем двегодишната история за агресията на Русия в Украйна с плейлиста на войната. За музиката като оръжие и спасение: случки от София, Батуми, Харков, Киев, Варшава, Лас Вегас и други градове, в които звучат украински мелодии за дарения към фронта и пострадалите, както и песните на самите войници. Музиката и като неслучайна среща. До какви висоти ще се издигне младата изгряваща звезда на британския джаз, саксофонистката Джазмин Майра, в предстоящия си втори албум и какви „Хоризонти“ стигна с първия едноименен? Да композираш, за да излекуваш себе си и близките си и да изречеш онова, което инак засяда в гърлото, за да се научиш да бъдеш щастлив. Интервю от едно от уютните местенца в Лондон с аромат на кафе и цветя. Върви ни по ноти и в социалните мрежи! Фейсбук: www.facebook.com/IzotopiaBNR Инстаграм: www.instagram.com/izotopia_horizont Уеб: bnr.bg/horizont/izotopia/broadcast
3/5/20241 hour, 7 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

В центъра на системата - Поликистозни яйчници

„В центъра на системата“  представя епизода – „Поликистозни яйчници“   Гост в епизода е:   👪 Д-р Калоян Персенски – специалист акушер-гинеколог, част и от екипа на МЦ болница „Лозенец“   От разговора ще научим: 👪 Защо у нас се раждат все по-малко деца 👪 Поликистозни яйчници и зачеване 👪 Изследвания при репродуктивни проблеми 👪 Каква роля имат мъжете в демографския срив 👪 Има ли ръст на инвитро бебета 👪 Премина ли вълната жените да раждат секцио 👪Високо специализирана база за проследяване и раждане в болница Лозенец   Слушайте епизода „Поликистозни яйчници“ на здравния подкаст на БНР  „В центъра на системата“.