Ringjoon on välispoliitikat uuriv podcast, mille toovad teieni Rahvusvaheliste Suhete Ringi noored.
Hollywoodi salajased niiditõmbajad
Filmimeedium on kahtlemata üks populaarsemaid kunstivorme. Eriti seda aga tänapäeval, kus tuhanded filmid on läbi voogedastusplatvormide vaid paari nupuvajutuse kaugusel. Eriti tihti aga me ei mõtle selle üle, kui palju saab filme kasutada poliitiliste vaadete levitamiseks või ühiskonna meelsuse muutmiseks.
Saates arutame millistel erinevatel viisidel on omavahel seotud poliitika ja filmid, millist sisu peaksid filmiedastusplatvormid näitama ning miks on Tulnukas ehk Valdise pääsemine on parem kui selle järg.
Filmimaailmasse sukelduvad Annabel ja Annmari, saadet juhib Eke ning puldis on Kert
10/21/2024 • 45 minutes, 53 seconds
Putšikuningad: Saheli eri
Viimaste kuude ja aastate valguses on tõusnud tungiv vajadus arutada Sahelit. Senegali uuest presidendist ja tema ambitsioonikast reformikavast ja uuest välispoliitilistest suunast Sudaani uusima kolmanda kodusõjani on selles maailma nurgas tohutult palju, mida arutada. Kahe eelmainitud maa vahel laiub ka pikk ja lai "riigipöörete vöö", kus esile on tõusnud kolme sõjaväelise diktatuuri all oleva riigi liit - Saheli Riikide Konföderatsioon (CES), mis koosneb Malist, Nigerist ja Burkina Fasost.
Aga kuidas siis areneb ja leegitseb see Sudaani kodusõda? Kui tõsine on CES ja kuidas saavad nad enda terroristidega hakkama? Milline on Senegali poliitika tulevik ja võimalused? Kuidas mahub siia pilti Venemaa?
Vastuseid nendele küsimustele saab Siimult ja Ekelt Eriku poolt juhitud ja Heili-Mae poolt monteeritud värskes Ringjoone saates.
10/14/2024 • 45 minutes, 56 seconds
Üks aasta 7. oktoobrist
“It is forbidden to kill; therefore all murderers are punished unless they kill in large numbers and to the sound of trumpets.”
Nõnda kirjutas kord prantsuse filosoof Voltaire. Iisraeli peetav sõda ei näita vaibumise märke, see on valgunud välja ajaloolise Palestiina piiridest. Gaza sektoris ja Liibanoni lõunaosas käivad ägedad lahingud, Iisraeli õhuvägi jätkab õhulöökidega, nüüd juba pea terve Lähis-Ida ulatuses. Iraan saatis Iisraeli militaarsihtmärkide suunas rakette, mis Iisraeli kaitsekuplist ka läbi tungisid, demonstreerides oma tehnoloogilisi edusamme relvastuse osas. Kõik elavad pinevas ootuses Iisraeli kättemaksu ees või tema sõja- ja õhuväe rünnakute hirmus.
Kas Lähis-Ida ootab ees täiemahuline sõda? Kuidas hinnata Iisraeli senist tegevust Liibanonis ning Gazas? Kellel on õigus end kaitsta ja kellel mitte? Terrorism või vastupanu? Miks on Lähis-Idas toimuv meile oluline ning kuidas peaks Eesti ÜRO-s hääletama? Kus peituvad selle sõja juured?
Vastused kõikidele nendele küsimustele leiate käesolevast Ringjoone saatest.
Stuudios on Erik, Aleksander, Kjete (saatejuht) ja Anna Gerda (moderaator).
10/7/2024 • 58 minutes, 22 seconds
Napoleon pöörab hauas ringi?
Sisepoliitiliste kisklemiste taustal on Prantsusmaa jõudsalt sõna võtmas globaalsete konfliktide võimalike lahenduste välja pakkumisel. Üllas tegutsemine kulgeb samas murekohaga riigi siseasjade pärast, kus üha äärmuslikumad vaated tuure koguvad, muuhulgas vastandudes senisele Prantsusmaa välispoliitilisele kulule. Aga milline on üldse Prantsusmaa välispoliitika? Saame me enam rääkida kunagisest Galliast kui globaalsest superjõust, mida Napoleon omal ajal ette kujutas?
Kes on üldse tänases multipolaarses maailmas superjõud? Miks rahvusvahelisele üldsusele Prantsusmaa enam korda läheb? Missuguste mängureeglitega toimetab kunagine emamaa uues rahvusvahelises korras? Miks on Julgeolekunõukogule Prantsusmaad veel vaja?
Vastuseid annavad Hilda Laidmets ja Siim Vaher, saatejuhi rolli täidab Annabel Lindmets ning saate lõikas kokku Kaspar Padar.
9/30/2024 • 42 minutes, 31 seconds
Kesk-Aasia piirkonna riigikorrad ja probleemid
Kesk-Aasia piirkonnas on autoritaarsed riigikorrad ja mitmed probleemid, millele lahendust hetkel veel ei paista. Lisaks sellele on piirkonnas pead tõstmas kliimamuutused, mis on probleemiks kohaliku rahva vee- ja julgeolekule.
Teemade üle arutlevad RSRi ringjoone liikmed.
9/23/2024 • 36 minutes, 3 seconds
Maduro podcast'i estonifikatsioon
Alates 2013. aastast Venezuelas võimul olnud president Nicolás Maduro kuulutas end juuli lõpus toimunud valimiste võitjaks. Opositsiooni ja vaatlejate kohaselt andis valdav enamus Venezuela valijatest oma hääle aga opositsioonikandidaadile Edmundo Gonzalez Urrutiale. Sellegipoolest on Venezuela ülemkohus kinnitanud Maduro valimiste võitjana ning Gonzalez on nüüdseks pagenud Hispaaniasse asüüli.
Kuidas on Venezuela sellisesse olukorda jõudnud? Mis riigi majandusega ja sisepoliitilise olukorraga valesti läks? Kas Venezuelal on veel lootust lähiajal failed state‘i staatusest välja saada? Kas ja mida saab lääs ning Venezuela rahvas selle nimel ära teha?
Saates jutlevad Anna Gerda ja Aleksander, saadet juhib Harald ja puldis on Karl Lillmets.
Kuula saadet siit:
9/17/2024 • 42 minutes, 54 seconds
Spordifännide paradiis ehk suvi 2024
Septembrikuu tähendab kahte asja - kooliaasta algust ja Ringjoone uut hooaega. Sügise esimeses saates vaatame tagasi suvele. See suvi oli tõeline spordisõprade paradiis. Algas see kõik jalgpalliga. Aset leidsid Euroopa meistrivõistlused Saksamaal ja Copa America teisel pool lompi. Jalgpallipidudele järgnesid ning suvele panid punkti olümpia-ja paraolümpiamängud Pariisis. Millised olid ürituste tipphetked ja suuremad skandaalid? Kus mängitakse paremat jalgpalli, kas Euroopas või teisel pool Atlandit? Kuidas hinnata eesti sportlaste sooritusi Pariisis? Mis on professionaalse spordi roll rahvusvahelistes suhetes?
Nendele ja paljudele teistele küsimustele andsid vastuseid meie spordisõbrad Kaspar ja Anastasia. Saatejuhi rolli täitis Siim ning puldi taga hoidis asjadel silma peal Thomas.
Juba tuleval laupäeval toimub Paide Arvamusfestivalil RSRi korraldatud arutelu "Komm või pomm? - Julgeolek heaoluühiskonnas", kus osalevad EP saadik Marina Kaljurand, Kaitseministeeriumi kantsler Kusti Salm ja Tartu Ülikooli militaarsotsioloog Tiia-Triin Truusa.
Arutlusele tuleb julgeolek-heaolu teemade vastandumine ning mõlema saavutamise keerulisus. Euroopa ühiskonnad ei mõista julgeolekut üheselt ning see tekitab hõõrdumist ja püstitab takistusi ühise julgeolekupoliitika kujundamisele.
Sissejuhatuse Arvamusfestivalile tegid Annabel, Siim ja Tõnn. Saate lõikas kokku Richard.
8/5/2024 • 1 hour, 19 seconds
Arvamusfestivali erisaade #1: Riikide vastutusele võtmine hübriidsõdades"
9. augustil toimub Paide Arvamusfestivalil Rahvusvaheliste Suhete Ringi ja Eesti Õigusteaduse Üliõpilaste Liidu koostööna valminud arutelu “Riikide vastutusele võtmine hübriidsõdades”, kus osalevad rahvusvahelise õiguse eksperdid Lauri Mälksoo, René Värk ja Kerli Veski. Festivali tuules võtsid Ringjoone asjatundjad ülesandeks selgitada kuulajatele lähemalt, et mida üldse hübriidsõda tähendab ja kuidas saaks riike hübriidsõja olukorras vastutusele võtta. Luubi alla võetakse mitmed hübriidsõja vastu võitlemise meetmed, nagu sanktsioonid ja rahvusvahelised kohtud, ja ennustatakse hübriidkonfliktide tulevikku.
Seekordsed saatekülalised on Toomas ja Alexander. Saadet juhtis ja lõikas Karl Kajak.
7/29/2024 • 39 minutes, 18 seconds
RSRi "siledate" ja "karvaste" kevadine mõistuste duell
Varsti on käes Eesti rahva üks lemmikumaid pidupäevi ehk jaanipäev ning see tähendab, et enne Ringjoone suvepuhkust tuleb maha pidada üks traditsiooniline mälumäng Genialistide Klubi stuudios. Seekord võtsid mõõtu omavahel ühelt poolt RSRi mälumängu töögruppi esindanud võistkond ehk "siledad" ja teiselt poolt Ringjoone töögruppi esindanud "karvased". Küsimusi küsiti neljast erinevast valdkonnast ning puudutati nii Vaikse ookeani saareriikide eripäraseid demokraatiaid kui ka George Orwelli isiklikke sõjakogemusi.
Saates olid mängijateks Richard, Thomas, Mari ja Harald. Küsimused olid välja mõelnud Siim ja Jaagup. Saadet juhtis Siim, abiks korraldusliku poole pealt oli Jaagup ning puldis haldas olukorda Kaspar.
6/10/2024 • 32 minutes, 45 seconds
Valimiste veerel Lõuna-Aafrika Vabariik ja tema väiksemad demokraatlikud (?) naabrid
Pärast pikemat aega Euroopa kontinendi kohal tiirutamist, paneb Ringjoone tiim saatesarja hooaja eelviimases osas täiskäigu sisse suunaga teisele poole ekvaatorit, nimelt Lõuna-Aafrika regiooni. Oma kuulajatele ei jaga me mitte reisimuljeid imekaunist loodusest ja safari kogemustest, vaid lahkame kohapealset sise-ja välispoliitika olukorda. Lõuna-Aafrika Vabariigis toimuvad 29. mail riikliku parlamendi valimised, kus urnidesse saavad oma hääle panna ligi 30 miljonit inimest. Lisaks kõige tulisemale teemale LAVi valimiste näol, analüüsime olukorda osades LAVi naaberriikides nagu Namiibia, Botswana, Zimbabwe ja Mosambiik. Kes on kõige olulisemad mängijad LAVi valimistel, milliseks võib kujuneda Lõuna-Aafrika Vabariigi enigmaatiline välispoliitika ja milline on olukord teistes Lõuna-Aafrika piirkonna riikides, kõikidele nendele küsimustele vastavad stuudios Ringjoone enda LAVi ja sisepoliitika spetsialistid Jaagup ja Karl Kajak. Saate lõikas kokku Aleksander ning kohapealset olukorda haldas Siim.
5/27/2024 • 48 minutes, 40 seconds
Euroopa Parlamendi valimiste erisaade
3.-9. juunini on toimumas Euroopa Parlamendi valimised, mil üle 400 miljonil Euroopa Liidu kodanikul on võimalik anda oma panus terve Euroopa toimimisele. Üleliiduliselt valitakse kokku 720 Euroopa Parlamendi liiget, millest 7 Eestist. Hoolimata sellest, et Eesti poolt valitud kandidaadid moodustavad ainult väikese osa kogu parlamendi koosseisust, on igal parlamendiliikmel võimalus otsustada kogu Euroopat puudutavates küsimustes. Saates tutvustatakse lähemalt Euroopa Parlamendi toimimist, antakse hinnang senise parlamendi koosseisu tööle ja arutletakse valimiste võimalike tagajärgede üle. Samuti tehakse ka ennustusi Euroopa Liidu tuleviku kohta. Saates vestlevad Annabel Lindmets, Talis Timmi ja Mari Lepp, kellega koos juhib saadet Karl Kajak. Saate lõikas kokku Torm Isok.
5/20/2024 • 40 minutes, 51 seconds
Sakartvelo ja Sanduga Euroopa poole
17. mail korraldab RSR arutelu Hybrid European Democracy Festivalil. Selle puhul tegime Ringjoone saate sarnasel teemal – Moldova ja Gruusia praegusest olukorrast ja ka tulevikust. Mis seal hetkel aset leiab ja kuidas Venemaa neid riike mõjutab? Miks on nende liitumine Euroopa Liiduga nii kaua aega võtnud? Koos mõtlesid-arutasid Oliver Robin Alt, Jaagup Esta ning Harald Rainer Ainla, saadet juhtis ja lõikas kokku Mari Lepp.
5/13/2024 • 33 minutes, 31 seconds
(Euro)visioon õitsvast tulevikust
Kätte on jõudnud Eurovisioon!
Malmösse on sõitnud Eestit esindama Puuluup & 5miinust, Iisrael saab siiski osaleda ja Rumeenia asemel on sel aastal peale pikka pausi võistlustules tagasi Luksemburg. See aga pole kaugeltki kõik, mida võiks tänavuse lauluvõistluse kohta teada. Värskes saates jutustavad Anastasia Isabella Poole ja Anna Gerda Nurmetalo, saatejuhi rollis on Mari Lepp ning puldis Sten Marcus Mesila.
5/6/2024 • 59 minutes, 13 seconds
Varjust päevavalgele Iisraeli-Iraani moel
Üle oma varju hüppamine ei ole ehk alati väärt nõuanne, seda enam, kui sul on vastamisi Iisrael ja Iraan. Pingetest üleküllastuvas Lähis-Idas leidis aset mõni nädal tagasi järjekordne, ent senisest ootamatum eskalatsioon. Nimelt pärast mitmekümneid aastaid kestnud Iraani ja Iisraeli vahelist varisõda rünnati esimest korda üksteist otseselt, kehtestades end ühel või teisel moel. Saates arutame, mis on mõlema riigi tagamõtted antud konfliktis ning kuhu see kõik lõpuks viia võib.
Omapoolset analüüsi pakuvad Richard ja Kaspar, vestlust suunab Annabel ning puldis askeldab Karl.
Maailmarahu toovat imerohtu pole veel praktikas suudetud rakendada, kuigi pakkumisi on olnud igasuguseid.
RSR Kooli spetsialistid viskavad pilgu peale, kuidas peaksid rahvusvahelised institutsioonid teoorias saavutama õndsa maailmarahu ning mis jääb teoorias-teostamises ikka vajaka?
Saates teoretiseerivad Ruth, Sten ja Tõnn. Saate lõikas kokku Jaagup.
4/22/2024 • 39 minutes, 40 seconds
Maailma pikim köievedu
Käesoleval aastal on Lõuna-Hiina merel ja üldiselt Vaikse ookeani territooriumil tekkinud mitmeid pingelisi olukordi. Peamiselt on agressoriks olnud Hiina, kuid ennast on püüdnud kehtestada ka Põhja-Korea. Tänases saates saate teada, kuidas on sündmustega seotud riigid üritanud ennast kaitsta ja millised on ülejäänud maailma seisukohad?
Stuudios jagavad oma mõtteid Saskia Lehtsalu ja Kaspar Padar, saadet juhib Karl Lillmets. Saate lõikas kokku Annabel Lindmets.
4/15/2024 • 37 minutes, 35 seconds
Doomsday clock ft RSR Prahas
Möödunud märtsis külastas RSR välisreisi raames Prahat. Reis kestis neli päeva ning selle ajaga sai külastatud Prahas erinevaid kohti, alates Karli ülikoolist lõpetades kohalike pubidega. Oma muljeid reisist jagavad kuulajaga Anna Gerda, Annabel, Anastasia, Harald, Ruth ja Thomas ning värvi saatele lisavad taaskord otsereportaažid Prahast koha pealt. Saate lõikasid kokku Torm ja Saskia
4/8/2024 • 1 hour, 14 minutes, 23 seconds
Kevadine klounaad
Kevadise katarsise tulemusel mõistuse kaotanud noored on kokku tulnud, et arutleda (mitte) tõsiste teemade üle: lapsepõlve meediast, tehisarust, maailmaimest, eliitidest ja mõttejõust. RSRile omaselt sai räägitud ka rahvusvahelistest suhetest ning suurtest mõtlejatest.
Saates avaldavad oma mõõtmata mõtteid Harald, Torm ja Karl. Mõtted tegi kuulatavaks Mari ning saate juhtimatuses on süüdi Aleksander.
4/1/2024 • 43 minutes, 47 seconds
RSR Tartu Väitlusklubi külas
(RUS; EST allpool) Как поспорить и не подраться? Как прийти к консенсусу, когда мнения такие же противоположные, как огонь и вода? Что такое дебаты и с чем их едят? Ответы на эти и другие вопросы узнаете от ребят, командирующих парадом дебатов в Тарту! Присоединяйтесь к нам на подкаст завтра вечером и приходите играть в дебаты!
Kuidas väidelda ning mitte tülitseda? Kuidas jõuda üksmeelele, kui arvamused on sama vastandlikud kui tuli ja vesi? Mis asi on üldse väitlus? Vastused nii nendele kui ka teistele küsimustele saate meie selle nädala külalistelt Tartu Ülikooli Väitlusklubi / University of Tartu Debate Clubist! Kuulake homset venesaate jätkuosa ning tulge väitlema!
3/25/2024 • 42 minutes, 45 seconds
Parem kunstnik peos kui moraal katusel
Poliitika, moraal ja kunst on omavahel pehmelt öeldes suhtes. Arutame saates, kuidas rahvusvahelised suhted ja poliitika kunstimaastikku mõjutavad ja vastupidi. Teine saate aspekt on küsimus, kas kunstnikku ja kunsti saab eraldada: kas võime ikka Kanye laule kuulata ja Smuuli lugeda?
Saates on külas Pallases Enlil Sonn, Gertu Soosaar ning RSRi Carl Philip. Saadet juhtis Ruth ning kokku lõikas Anna Gerda
3/18/2024 • 48 minutes, 16 seconds
Võta kässar maha ja pane tuled peale
Selle nädala Ringjoone saates räägime ühest möödunud tähtpäevast, mis võiks kõigi jaoks oluline olla: naistepäevast. Saates arutleme naiste õigustest ajaloolises kontekstis ning missugused olid suursündmused, mis on aidanud meil jõuda praegusesse olukorda. Selgitame välja, kui kaugele on sooline võrdõiguslikkus jõudnud ning mis seda mõjutab?
Saates muljetavad Ruth ja Saskia, saadet juhib Anastasia ning puldis on Tõnn.
3/11/2024 • 46 minutes, 49 seconds
Separeerime terad sõkaldest
Separatismil ei ole ei otsa ega äärt. Seekordses Ringjoones saates toome teieni separatismi jätkuosa. Kui sügisel lahkasime Kataloonia, Korsika ja kurdide separatistlikke liikumisi, siis seekord avame uksed üle suuri lombi aladele ning Aafrika mandrile. Millistel alustel on jõudnud tänapäeva Quebeci iseseisvusliikumine? Kas Somaalimaa kukutab Somaalia? Kas Transnistria lööb Moldovast lõplikult lahku?
Saates separeerivad olulisi teemasid Harald, Siim ja Anna Gerda. Saate lõikas kokku Talis.
3/4/2024 • 55 minutes, 39 seconds
SÕJA TEINE AASTA: kaua võib venitada?
Alanud on laiaulatusliku agressioonisõja kolmas aasta. Seis on nadi, ent mitte lootusetu. Mida näeme sõja rindel ning kuhu kadus lubatud abi? Mis seis on aga teisel pool piiri opositsiooniga? Nendele küsimustele püüavad vastust leida Harald ja Kaspar, saatejuhi rollis Hendrik ning
puldis on Saskia.
2/26/2024 • 48 minutes, 15 seconds
Ye man (Houthid ja konflikt Jeemenis)
Mis toimub Jeemenis? Kes on Houthid ja kuidas nad võimule tulid? Mida nad üldsegist taotlevad? Kuidas mõjutab konflikt Jeemenis meid ja ülejäänud maailma ning kuidas on Houthid seotud Iisraeli-Palestiina konfliktiga?
Just nende küsimuste üle arutleme käesolevas saates. Saates räägivad Kaspar ja Aleksander, saadet juhib Thomas ning modereeris Siim.
2/19/2024 • 51 minutes, 25 seconds
Another BRICS in the wall
Selle nädala saates on teemaks BRICS+ grupp. Richard ja Jaagup teevad juttu dollari tulevikust, digitaalsest dirhamist, anarhokapitalismist (mida iganes see ka ei tähendaks) ja paljust muust maailma majanduses toimuvast. Puldis on Thomas ja saadet juhib Torm.
2/12/2024 • 32 minutes, 35 seconds
Mälumängusaade 2023
Käesolev aasta on õhtusse lükkumas. Loodame, et leiate siit 23. aasta viimastest hetkedest veel aega meiega koos nupudada selle üle, mida mälumängu meeskond suutis kokku mõelda. Mängus on põnevust, intriigi ja natuke isegi bravuuri. Saates osalevad mälumängijate rollis Hendrik Priisaar, Richard Kask, Jaagup Esta, Aleksander Koppel, modereerib Thomas Marten Pink ja saatejuhiks on Sten Marcus Mesila.
12/25/2023 • 39 minutes, 39 seconds
Koloniseerijad Eestist ft. RSR Kooli
Impeeriumite ja kolooniate aeg ulatub juba aega, kus Jumalapoegki polnud veel sündinud, kuid, kas kolonialism on möödunud?
Sellenädalases saates on meil külas RSR Kooli kõige visamad koloniseerijad ning räägivad meile, mis ikkagi on kolonialism, millised on selle tänapäevased avaldumisvormid (loe: neokolonialism) ja kuidas see poliitikat mõjutab.
12/18/2023 • 34 minutes, 41 seconds
Parem õudne lõpp kui lõputu õudus?
Euraasia mandril elab mitmeid huvitavaid rahvaid. On neid, kes on suutnud end hästi kehtestada ning elavad justkui pudrumägedel, aga on ka neid, kelle elu pole sugugi meelakkumine. Selles saates tuleb juttu soomeugrilaste pikast ajaloost: nii headest kui halbadest aegadest aga ka nende omapäraste inimeste elust ja olust tänapäeval. Kuidas on võimalik, et rahvas, kelle suguluskond ulatub samojeedidest ungarlasteni on tihti allutatud teiste rahvaste võimu alla. Saates menetlevad seda keerulist teemat Torm, Thomas ja Kaspar. Mõned küsimused lisaks küsib Oliver ja puldiaparaadi taga on esmakordselt meie oma Aleksander.
12/11/2023 • 42 minutes, 20 seconds
Paariteraapia India ja Pakistani moodi
Täna me liigume Lõuna-Aaasia piirkonda ning muljetame Pakistanis ja Indias toimuvast. Ühel riigil on olukord "parem kui kunagi varem", samal ajal kui teise riigi poliitikat saab võrrelda "seebiooperiga".
Miks lükkusid Pakistani üldvalimised edasi? Kust üldse algas Pakistani ja India konfilkt ning kuhu see on tänaseni jõudnud? Missugused on mõlema riigid suhted ülejäänud maailamaga.
Vastuste leidmiseks oleme kutsunud oma ringi spetsialistid – Richard ja Mari. Saadet juhib Anastasia ja puldis on Ruth.
12/4/2023 • 43 minutes, 14 seconds
what on earth is going on...
In the light of recent international events, the UK wouldn't strike one as the most controversial country. However, a deeper dive unfolds something remarkable.
In this special episode, brought to you in English by our team of UK experts Annamari Realo and Anastasia Poole, we'll discuss amongst other things the ambitious plans of tackling the cost of living crisis, intriguing events in Northern Ireland and the Falkland Islands, the new dazzling Foreign Secretary and the fate of monarchy.
This episode was hosted by Patricia Suimets and cut by Karl Kajak.
11/27/2023 • 45 minutes, 31 seconds
Valgevene poliitiline sving
Toome kuulajateni seekord natuke obskuursema teema: Olukord Valgevenes.
Millega Valgevene poliitiline ladvik hetkel tegeleb? Kas nad on omal maal ise peremehed või hoopis sulased Putinile?
Lisaks selgitame välja kuidas läheb Valgevene eksiilis tegutseval opositsioonil, sõdurpoistel Ukrainas ja ka tavakodanikel Homieli oblastis.
Saates menetlevad raskete filosoofiliste küsimuste üle Ines ja Torm. Saatejuht on Oliver Robin ning moderaator seekord Talis.
Hüva kuulamist!
11/20/2023 • 38 minutes, 40 seconds
polje tšudes on the budget
Viimati väisas vene saate tiim Generaadio ruume eelmisel semestril. Sel korral on kampa võetud aga värsked näod ning proovile pannakse end hoopis mälumängus. Saatejuht ei halastanud: küsimused nõudsid korralikku mõttetööd ning panid vaimu proovile!
Võitlusesse asuvad Roman Zolotarjov, Polina Bargan, Patricia Suimets ning Klim Klimenko. Mängu juhib Iljas Abubakarov.
Puldis oli Anastasia Poole ning saate lõikas kokku Jana Kotšnova.
Последний раз студию Generaadio русская команда навещала в прошлом семестре. На этот раз, однако, в команду были набраны свежие лица, и им предстояло пройти испытание в виде викторины. Ведущий не проявил милосердия: вопросы требовали серьезных размышлений и проверяли на прочность дух!
В викторине приняли участие Roman Zolotarjov, Polina Bargan, Patricia Suimets и Klim Klimenko. Ведущим игры был Iljas Abubakarov. На пульте была Anastasia Poole, редактором передачи стала Jana Kotšnova.
11/13/2023 • 33 minutes, 14 seconds
Vanglariigi projekt 2: Electric Boogaloo
2019. aasta suvel astus El Salvadori presidendina ametisse Nayib Bukele. Tema valimislubadused olid, et riiki hävitav korruptsioon peab kaduma ning El Salvadori terroriseerivad gängsterid leiavad end peagi trellide tagant. Kui 2015. aastal oli keskmiselt 18 mõrva päevas, siis tänavu on see arv langenud 0,5ni. Samuti on president silma jäänud erinevate siseriiklike programmidega, mis keskenduvad krüptovaluutale ja riiklikule julgeolekule. Kes on Nayib Bukele? Kuidas ta suutis El Salvadori nii edukalt kriminaalsetest rühmitustest vabastada? Ja milline võiks välja näha El Salvadori tulevik?
Vastuseid annavad Kert Viira, Anna Gerda Nurmetalo, Kaspar Padar ning saadet juhib Karl Lillmets. Saate lõikas kokku Torm Isok.
11/6/2023 • 42 minutes, 23 seconds
Visegradi seiklused
Poola, Slovakkia, Tšehhi ja Ungari, tuntud ühiselt ka kui Visegradi nelikuna, on kommunistliku bloki langemise järel liikunud jõudsalt läänemaailma suunal, kõik riigid olles tänaseks päevaks nii NATO kui ka Euroopa Liidu liikmed. Samas on viimaste aastate kogemus näidanud üha suuremaid lahkhelisid Visegradi riikide ja lääne vahel. Olgu selleks Visegradi riikide vastumeelsus migrantide vastuvõtmisele 2015. aasta Euroopa migratsioonikriisi ajal või Ungari sõbrunemine Venemaaga. Uues Ringjoone osas tutvustatakse hiljuti Poolas ja Slovakkias toimunud valimisi ning selle võimalikke tagajärgi, räägitakse lähemalt Ungari peaministri Viktor Orbani kohutmisest Venemaa presidendi Vladimir Putiniga ning selgitatakse Visegradi riikide omavahelisi suhteid lähemalt.
Saates teevad saatekülalistena debüüdi Thomas Marten Pink ja Talis Timmi. Saadet juhib Karl Kajak ning puldis on Anastasia Poole.
10/30/2023 • 36 minutes, 32 seconds
Anarhokapitalistlik Argentiina
Aastate tõsiseima majanduslanguse ja inflatsiooni taustal valivad argentiinlased endale 23. novembril uue presidendi. Selle jaoks teevad ringjoonlased kuulajale selgeks selle, kuidas Argentiina valimissüsteem töötab ning mis on üleüldine Argentiina ajalugu. Kes on Javier Milei? Mis asi on anarhokapitalism? Kuidas mõjutaks üks või teine valimistulemus Argentiina välispoliitikat?
Valimisstuudios on külas Karl Lillmets, Anna Gerda Nurmetalo ning saatejuht Solveig Niitra. Saate lõikas kokku Oliver Robin Alt. Kuula ja saa teada, kas meie valimisennustused läksid täppi!
10/23/2023 • 36 minutes, 18 seconds
Juubeli eri: vaarisa, rauga ja veterani välispoliitiline heietus
RSR-i sünnipäeva puhul kutsusime stuudiosse oma kõige intrigeerivamaid seisukohti väljendama kolm kanget Ringjoone vilistlast, Juss Vahe, Jaak-Markus Maametsa ja Jan Lucas Videviku. Räägitud sai Balti riikide omavahelistest suhetest, Ringjoone ja RSR-i olevikust ning loomulikult sellest, kuidas "omal ajal" asju aeti. Üle ega ümber ei saanud jutupaunikud ka Palestiina-Iisraeli konfliktist ning küsimusest, mille järgi ning kuidas end Lähis-Ida sündmuste suhtes positsioneerida. Seda kõike muidugi sünnipäevale vastavalt vabas ja lõbusas meeleolus. Mõne sõna ütles saatejuhina sekka Richard, saate lõikas kokku Solveig.
10/16/2023 • 54 minutes, 12 seconds
Se-pa-pa-pa-pa-ratism
Separatism ei piirdu ainult terrorirünnakute või rahvusromantilise vabadusvõitlusega rõhuva emamaa vastu. See võib olla ka rahumeelne ja demokraatlik protsess prii enesemääramise suunas. Või hoopis naaberriigi mahitusel ülespuhutud dispuut. Seda leiab nii Lähis-Idast, Aafrikast, teiselt poolt Atlandi kui Lääne-Euroopast.
Kuidas separatismi mõista ja end selle suhtes meelestada? Mida teada separatismist aastal 2023?
Sellest ja paljust muust räägivad saatekülalised Torm ja Aleksander. Vestlust suunab Richard. Saate lõikas kokku Tõnn.
10/9/2023 • 36 minutes, 18 seconds
USA 2024. aasta presidendivalimised
5. novembril 2024. aastal valivad ameeriklased uut presidenti. Augusti lõpus toimunud vabariiklaste kandidaatide debatti ja selle tulemusi vaagivad Ruth, Karl ja Aleksander. Lisaks tuleb juttu Trumpi kohtuasjast ning USA demokraatia tulevikust üldiselt.
Saatejuht on Aet ning presidendivalimiste üle arutlevad Ruth, Karl ja Aleksander. Puldis on Karl Lillmets.
10/2/2023 • 36 minutes, 28 seconds
Sport ja ja muud loomad
Pärast pikemat pausi toome taas teie ette värske jätkusaate - spordisaade vol 4. Möödunud suvel oli mitmeid rahvusvahelisi spordiüritusi, kus oli palju ajaloolisi momente. USA on kaotanud spordis oma õnne ja hoopsiki on lagedale tulnud uued staarriigid. Tänases saates lahkame suurimaid spordiüritusi ja nende peidetud aspekte. Kuidas on võimalik saavutada võrdõiguslikkust spordis? Kas Katarist saab tulevane spordi powerhouse? Neljandas osas lahkavad stuudios teemat spordisõbrad Sten Marcus Mesila ja Siim Vaher. Saatejuht on Anastasia Isabella Poole ja puldis on Saskia Lehtsalu.
9/25/2023 • 43 minutes, 42 seconds
Killustunud siesta-riik
Uues saates valgustavad meid Iljas ja Anna Gerda suvel toimunud Hispaania valimiste osas ning räägivad selle võimalikust mõjust Hispaania tulevikule. Kes saab Hispaania peaministriks? Kas Kataloonia saavutab oma iseseisvuse? Nendele põletavatele küsimustele leitakse ühiselt vastused.
9/18/2023 • 37 minutes, 1 second
Pöördvõrdelised Niger ja Gabon
Alustame uut hooaega Aafrikaga. Seal toimus suvel kaks riigipööret. 26. juulil kukutati Nigeris võimult 2021. aastal valitud president Mohamed Bazoum ning Gabonis kukutati augusti viimasel nädalal riiki 14 aastat valitsenud Ali Bongo. Riikides toimunust, võimalikest edasistest arengutest ning riigipöörete tähendusest annab ülevaate ja oma eksperdi hinnangu Eesti Aafrika Instituudi juht Karin Kaup Lapõnin. Saadet juhtis Siim ning lõikas kokku Anna Gerda.
9/11/2023 • 44 minutes, 36 seconds
Suvine mälumäng: pensionärid vs. valitsus
Käes on kauaoodatud ringjoone mälumängu saade, kus vastamisi seisavad praegune valitsus ja RSR-i pensionärid. Saates on pahuratele vanuritele antud võimalus tõestada, et noorus on hukas ja ei tea midagi rahvusvahelistest suhetest. Teisest käest saab juhatus tõestada, et seniilsus on vanuritelt võtnud mõistuse. Kuidas siis lõpuks ikkagi jääb? Seda saavad otsustada vaid meie saate külalised Ruth, Inge, Markus ja Siim, tulist teadmiste sõda juhatab saatejuht Sten ja mode Tõnn.
5/29/2023 • 45 minutes, 39 seconds
Euroka kroonikad
Kevad on käes ja selleaastane Eurovisiooni lauluvõistlus juba aset leidnud. Värvikas muusikapidu ei ole aga aegade jooksul jäänud ka välispoliitikast puudutamata, mistõttu võttis Ringjoon selle vastuolulise teema ette. Muusika üle arutasid Anastasia ja Anna Gerda, saadet juhtis Mari ning puldi taga istus Polina.
5/22/2023 • 48 minutes, 49 seconds
Terrorismi õppetunnid
Kohati võib tunduda, et terroristlikud organisatsioonid on eilne päev või peatne kaduvik. Kuigi teemat puudutav meediakajastus on tõesti võrreldes eelmise kümnendi keskpaigaga vähenenud, pole äärmusterroristlikud liikumised kuhugi läinud. Teiste kõrval kogub Süüria kõrbes jõudu vahepeal varjusurma vajunud ISIS, ka Talibanil on õnnestunud Afghanistanis pärast USA lahkumist võimule saada. Saates räägivad Harald ning Oliver nii terrorismi olevikust ja tulevikust kui õppetundidest Läänele ning äärmusrühmitustele endile. Mõne küsimuse esitab sekka Richard, puldi taga haldab olukorda Kai Ly.
5/15/2023 • 36 minutes, 53 seconds
Svenski suomi
4. aprillil võeti vastu Soome NATO-sse, siiski ei ole veel Rootsi sees. Saates räägime, mis raskused seisavad Rootsil. Miks Sanna Marin ei osutunud valituks. Kuidas on mõlema riigi hoiak muutunud välispoliitikas. Kuidas valimistulemused on mõjutanud praegust olukorda.
Sellel nädalal on meil saatejuht Anastasia ja küsimustele vastavad Inge ja Karl. Puldis taga tegutseb Harald
5/8/2023 • 39 minutes, 31 seconds
Töörahvast ja nende õigustest
Suuremas osas maailmast tähistatakse 1. mail rahvusvahelist töörahvapüha. 19. sajandi lõpus ja 20. sajandi jooksul võitlesid töölised paljudes riikides kätte õigused, mis nüüdseks on ilmselt ka eestlastele üsna iseenesestmõistetavad, nagu 8tunnine tööpäev, haigushüvitis ja palgaga vanemapuhkus. Paljudesse maailma osadesse pole need arengud aga siiamaani jõudnud. Viimasel ajal on progress suuresti peatunud (ja kohati isegi tagasi keeratud) ka arenenud maailmas: näiteks pole võimalik ka paljudes läänemaailma riikides ära elada miinimumpalgast ega pensionist. Tekkinud on aga suured käärid inimeste ootuste-vajaduste ning reaalsuse vahel, sest samal ajal toimuvad pretsedenditu kiirusega tehnoloogilised arengud, mis pidid ju inimkonna töövajadusest vabastama, ning aina rohkem tõstatakse ideid nagu neljapäevane töönädal ning kodanikupalk.
Kuidas me siia jõudsime, mis on olukord praegu ja mis saab edaspidi? Töörahva seisukorra üle arutlevad Ruth ja Sten, saadet juhib Harald ning puldis on Siim.
5/1/2023 • 45 minutes, 38 seconds
Iraan versus Iraan
Kala hakkab mädanema peast: tõdemus kehtib ka Iraani Islamivabariigi kohta, milles viimased 15-20 aastat on iga natukese aja tagant mässatud riigijuhtide majandusliku või poliitilise oskamatuse vastu. Alates möödunud aasta sügisest protestib rahvas taas, seekord üldiste, kuid eelkõige naiste isiklike vabaduste eest.
Toimunust ja toimuvast ülevaate andmiseks on stuudiosse kogunenud Ines ja Siim, keda küsitleb Richard. Puldis aitab ning saadet lõpetab Ruth.
4/24/2023 • 40 minutes, 32 seconds
Pandora laegas Türgis
Siinsetel sessile lähenevate päevade valguses, lisaks tudengite elu sassi ajavale jõule on olemas ka välispoliitilised jõud, mis ajavad segamini ka rahvusvahelise tasakaalu. Selle üheks koonde punktiks on Türgi, kus maavärina ja võimalike võimumuudatuste järgsed protsessid kujundavad edaspidiseid Nato ja Türgi vahelisi suhteid. Mida see tähendab Kurdidele ja Süüria kodusõjast põgenejatele me veel ei tea, kuid neid teemasid asuvad meie saates lahkama välispoliitika teadlikud noored tõeotsijad Jana Kotšnova, Oliver Alt, Karl Kajak ja Sten Marcus Mesila.
4/19/2023 • 34 minutes, 36 seconds
Venemaa vallatused Sahelis
Ilusate kevadilmade tähistamiseks sõidame Aafrikasse! Seekordne saade kätkeb skandaalseid teemasid Venemaa majanduslikust ja sõjalisest tegevusest Aafrika riikides. Juba külma sõja ajal lõid suured NSV juhid endale Aafrika mandril koostöövõrgustikku, kuid suur Putin on hakanud neid suhteid taas üles soojendama. Mida teeb Venemaa Kesk-Aafrika Vabariigis? Kas Prantsusmaa otsus väed Malist välja tõmmata loob soodsa keskkonna Wagner Grupi laienemisele Saheli piirkonnas? Tuleb loota, et lääneriikide ja Aafrika sõprussuhteid annab veel päästa.
Olulisi teemasid lahkavad Aafrika eksperdid Siim ja Solveig. Saatejuhi debüüdi teeb Anna Gerda ning puldi taga tegutseb Karl Lillmets.
4/10/2023 • 47 minutes, 23 seconds
Skisosaade
Naljaninade riigipüha erisaates analüüsib meie kopterimeeskond just neid "suuri" teemasid, mis unetuil öödel tihti pead vaevavad. Käsitlemist leiavad kõige skisoidsemad arvamused riigijuhtide dublantidest, Euroopa ja Eesti tulevikust, AI olemusest, III maailmasõjast ja Kristuse uuest tulemisest. Küsib Richard ning vastuseid annavad Karl, Harald ja Oliver, Black Hawki puldis korraldab Sten. Oma panuse saate valmimisse andis ka president Erdogan.
Miks on pildil spetsialistid koondunud Star Trek laadsesse juhtsillale? Tegu on Tšiili Cybersym projektiga, millest saab saates kuulda pikemalt.
Kas on võimalik ette kujutada majandust, mille prioriteet oleks heaolu tootmine kogu ühiskonnale, mitte ainult aktsionäridele-osanikele? Mis probleemid on praeguses süsteemis ning milliseid lahendusi on pakkunud erinevad teoreetikud sel ja eelmisel sajandil? Miks toob Jõuluvana vaesematele lastele halvemaid kinke? Selles Ringjoone osas on tulnud majandusküsimusi lahkama RSR Kooli tiimi majandusspetsialistid, kes arutavad plaanimajananduse küsimuse üle ning kas vähemalt mõnele eelnevalt püstitatud küsimustest võiks just see vastuseks olla?
3/27/2023 • 51 minutes, 33 seconds
Punase päikese õhupallid
Hiinas toimus järjekordne kommunistliku partei kongress ning valituks osutusid vanad-tuttavad kui ka uued-värsked tegelased. Kui ka sina oled kursis ainult Hiina õhupallidega USA põldude kohal, siis kuula uut saadet! Mida tähendavad näilised valimised Hiina naabritele ning suurimale majanduslik-sõjalisele konkurendile USAle? Kas Hiina ostab Siberi Venemaalt ära ning teeb selle ressurssidest tühjaks? Teemat lahkasid RSR-i Hiina-eksperdid Karl, Kai-Ly ja Ruth. Saate monteeris Tõnn.
3/20/2023 • 44 minutes, 45 seconds
Kliima ja poliitika
Eesti sai uue valitsuse ja küsimuse all on, kas saame kliimaseaduse. Selle vajalikkust selgitab stuudiorahvas ikka rahvusvahelise poliitika, majandsuteooriate ja -ideoloogiate kaudu. Lõpuks jõuame ringiga tagasi koju ning vastame küsimusele, mida ootame oma riigilt ja ka rahvusvaheliselt kogukonnalt, et kliimakriis peatada. Kui oled alla andnud ja tahad teada, mida saaks keskkonna aitamiseks süstemaatiliselt teha, kuula Ringjoont! Stuudios asjatavad saatejuht Ruth, Patricia, !külaline! Kertu Birgit Anton ja kokku lõikas neid Karl.
3/13/2023 • 44 minutes, 4 seconds
Rootsimaa Svensonid
Möödunud aasta oktoobris lendas RSR Stockholmi. Viimased vana aasta niidid on aeg kokku tõmmata selle mega-episoodiga RSRi seiklustest Rootsis. Juttu tuleb nii kohtumistest Eesti Suurssaatkonnas kui Stockholmi Eesti majas ning samuti RSRi atropoloogilistest välivaatlustest Stockholmi pubides ning tänavatel. Lisaks stuudios salvestatud meenustustele, viivad naaberriigis salvestatud otsereportaažid meid ka Stockholmi kohapeale. Episoodi lõikas kokku Saskia Lehtsalu.
3/8/2023 • 1 hour, 50 minutes, 10 seconds
Obo vsem i obo vseh
Kõigest ning kõigist, aga peamiselt ikka Ukrainast ja valitsevast julgeolekukorrast! Nii kirjeldaksime me selle semestri venekeelset osa. Alustame Ukrainast, ent riburadapidi jõuame ka Saakašvili ja Türgi noorte juurde. Räägime lihtsalt ja julgelt, kui keelt mõistad, kuula kindlasti! Platsis on juba tuttav seltskond. Nagu eelmine kord, usutles Patricia ning mõtteid avasid eksperdid Jana ja Polina. Audiovisuaalse töö tegi Jana ning pulti valvas ustavalt Oliver.
Обо всем и обо всех, но в основном об Украине и нынешнем состоянии безопасности! Вот как бы мы описали русскую часть этого семестра. Мы начнем с Украины, но по пути также дойдем до Саакашвили и молодежи Турции. Мы говорим просто и смело, если понимаешь язык, обязательно послушай! В студии уже знакомая кампания. Как и в прошлый раз, Патрисия задаёт вопросы, а эксперты Яна и Полина делятся мнениями. Аудиовизуальную работу выполнила Яна, а пульт надежно охранялся Оливером.
3/6/2023 • 42 minutes, 54 seconds
SÕJA ESIMENE AASTA: Verised väravad Läände
Laiaulatuslik sõja algusest Ukrainas on möödunud aasta. Hoolimata suurtest kaotustest ei paista Venemaa aga taganevat. Kas Putin on hull? Kes tegelikult Ukrainas sõdivad? Millal ja kuidas sõda lõppeb? Kuula seekordset Ringjoont ja saa teada!
Saates Ines Edur, Harald Rainer Ainla, Hendrik Priisaar, Tõnn Viik. Saate lõikas kokku Mari Lepp.
2/27/2023 • 54 minutes, 35 seconds
Konnatiigi välispoliitika
Juba nädala pärast algab valimisnädal, mis lõpeb 5. märtsil ning Eestile valitakse uus Riigikogu. Sel korral on parteide ja üksikkandidaatide seas valikut igale maitsele ning sellevõrra on ka rohkem erinevaid lubadusi, millest ükski terve mõistusega inimene ei jaksa läbi puurida. Ringjoon ei või lasta sellisel segadusel kesta ning teeb vähemalt välispoliitilised lubadused puust ja punasest selgeks! Lisaks põhjalikule programmilugemisele spekuleerivad valimiste osas stuudios Inge, Mari ja Tõnn. Plaati keerutas ja kuulatava jutu lõikas kokku Anastasia.
2/20/2023 • 33 minutes, 16 seconds
Iisraeli Palestiina-poliitika
Alanud on 2023. aasta ja sellega koos on tagasi ka Ringjoon. 2023. aasta esimeses saates võtame fookusesse sündmused Iisraelis ja Palestiinas, kus on praeguseks hukkunud 39 palestiinlast ning kaheksa iisraellast. Kuidas nii? Vastuse saamiseks kuulake sellenädalst Ringjoont. Külalisteks on Solveig ja Karl, saadet juhib Siim ning saate lõikas kokku Anna Gerda.
2/13/2023 • 51 minutes, 42 seconds
Skandaalne Lõuna-Ameerika
Mis on teoksil Lõuna-Ameerika kontinendil? Saates räägime paljudest huvitavatest riikidest, nagu Brasiilia, Venezuela ja Kolumbia. Selles sambahõngulises episoodis varieeruvad teemad Brasiilia valimistest kuni narkokartellideni.
Lõuna-Ameerika saladusi avaldavad Anna Gerda, Jana ja Polina ning saate lõikas valmis Kai Ly
12/19/2022 • 29 minutes, 4 seconds
Jõulune mälumäng
Samal ajal kui mõnes kodus tähistati juba jõulurahu, oli Ringjoone mälumängusaates olukord hoopis tuline. Pühade-eelses mõõduvõtmises olid vastamisi Värske Liha ja Vana Pekk ehk teisisõnu uued tulijad Anastasia ja Ines ning juba tuttavamad Saskia ja Oliver. Küsimusi küsis Richard ja saate pani kokku Mari.
12/12/2022 • 45 minutes, 5 seconds
Türkmenistani unistus
Karakumi kõrbes asub riik nimega Türkmenistan, mis pürgib nii oma isikukultuse kui Guinessi rekorditega maailmas esikohale. Kas riiki, mida on nimetatud Kesk-Aasia Põhja-Koreaks, on üldse võimalik tõsiselt võtta? Võib-olla saab Türkmenistan olla abiks energiakriisi lahendamisel? Vastused nendele küsimustele saad seekordsest Ringjoone saatest.
Spekulatsioone jagavad Harald ja Mari. Saatejuhi koha on võtnud Inge ning puldi taga on esimest korda Anna Gerda.
12/5/2022 • 34 minutes, 27 seconds
Vahevalimiste vägikaikavedu
Palju lubatud punane laine jäi vaid punaseks nireks. Mida tähendavad valimistulemused USA sisepoliitikale ning milliseks kujuneb USA välispoliitika, saa teada tänasest verivärskest ringjoone episoodist. Vahevalimiste tagamaid analüüsivad sel nädalal stuudios Sten ja Siim. Saatejuhiks on Inge ning saate lõikas valmis Kai ly. Head kuulamist!
11/28/2022 • 36 minutes, 37 seconds
Venemaa kaduvad sõbrad
Pärast Ukraina sõja algust on Venemaa muutunud rahvusvahelisel tasandil täielikuks paariariigiks. Siiski on venelastel jäänud veel alles mõned liitlased, kes toetavad neid nii majanduslikult, sõjaliselt kui ka poliitiliselt. Vastused küsimustele, et miks ja kuidas Venemaa veel toetust maailmas leiab, saad teada juba uues Ringjoone osas. Saates vestlevad teemast lähemalt Ines Edur, Tõnn Viik ning Harald Rainer Ainla, kellega koos juhib saadet Saskia Lilli Lehtsalu. Saadet lõikas Karl Kajak.
11/21/2022 • 41 minutes, 30 seconds
Bosnia 5 rikkaima riigi hulka
"Balkanit kutsuti juba sadakond aastat tagasi "Euroopa püssirohutünniks", mida tõestas ka esimene maailmasõda ja 90ndad. Kuigi sõjad on loodetavasti balkanlaste jaoks möödas, pole elu veel täiesti murevaba. Miks on mõnel endisel Jugoslaavia riigil paremini läinud? Kuidas lahendaksid meie seltsilised sealsed probleemid?"
Neile ja paljudele teistele küsimustele vastavad stuudios Karl Lillmets ja Harald Rainer Ainla Ruth Sisaki juhtimisel. Saates oli järelvalet tegemas ka Vilistlane Jaak Markus Maamets. Saate lõikas kokku Tõnn Viik"
11/14/2022 • 37 minutes, 14 seconds
Sport ja poliitika vol 3
Pärast pikemat pausi on jälle teie ees jätkusaade, sest sport ja poliitika on omavahel lahutamatud. Lähenemas on Jalgpalli MM ja meedias levib igasugust kriitikat ning arvamusi selle kohta. Miks see toimub Kataris? Kuidas see hakkab toimima? Mis saab 2026. aasta Jalgpalli MM-ist. Samuti arutleme vene iluuisutajatest ja poksist. Kas kogu Venemaa spordisüsteem on ülimalt korrumpeerunud? Kolmandas osas lahkavad stuudios teemat spordisõbrad Liisi Tooming, Anastasia Isabella Poole, Harald Rainer Ainla, Jana Kotśnova ja Oliver Alt.
11/7/2022 • 35 minutes, 34 seconds
Pare(i)m populism? (ft. RSR Kool)
Nii Lääne-, Lõuna-, kui Ida-Euroopas on tuuled hakanud paremalt poolt puhuma. Mida toob endaga kaasa parempopulistliku poliitika levik? Kuidas sellega tegeleda? Kuula Ringjoont ja saa teada Saates võtavad sõna Ruth Sisask, Karl Kajak ja Siim Vaher Saate lõikas kokku Sten Marcus Mesila, kelle õpilane oli seekord Ines Edur
10/31/2022 • 57 minutes, 21 seconds
Aafrika uudised vol 3
Murepilved Aafrika sarves ei ole lahtunud ning Ringjoonel on valminud kolmas osa Etioopias toimuvast. Tigray relvarahu on möödanik ning Etioopia verisesse võitlusse on sekkunud naaberriik Eritrea.
Miks on Aafrikas nii palju konflikte ning kuidas mõjutab Aafrikat pingeline olukord maailmaareenil? Millised riigid koguvad mõjuvõimu Aafrikas? Kuula Ringjoont ja saa teada!
Saates võtavad sõna Solveig Joanna Niitra, Mari Lepp ning Kai Ly Kröönström. Saate lõikas kokku Liisi Tooming.
10/24/2022 • 45 minutes, 48 seconds
Matriarhat pobedil
Naiste hääl kostab tänapäeval valjemini kui eales varem. Kuidas kasutavad aga oma häält tippjuhtidest naised ning kuivõrd palju nad naiste õiguste eest tegelikult seisavad? Kuidas läheb Iraani võimude katsetel vaigistada oma naisi? Kõigest sellest võite kuulata Ringjoone esimeses venekeelses osas. Häälepaelu kasutavad Jana, Polina ja Patricia ning puldis on Oliver.
На дворе 21-й век, а права женщин по-прежнему ущемляются и игнорируются. В новом русскоязычном выпуске займемся продвижением матриархата и рассмотрим насколько слышен голос женщин в нынешней политике. Поговорим о влиянии женщин в Европе и Америке, протестах в Иране, положении Афганистане, и многом другом. В программе выступят Патрисия, Полина и Яна. За пультом уже полюбившийся всем Оливер.
10/17/2022 • 39 minutes, 37 seconds
onu Berlusconist ja tädi Melonist
Itaalias olid valimised! Nii parempoolset Itaaliat võis viimati näha II Maailmasõja aegadel. Kas uus valitsus suudab Põhja- ja Lõuna-Itaalia erimeelsused lahendada? Kes on Giorgia Meloni? Kuidas mõjub järjekordne parempoolne valitsus Euroopa Liidu ühtsust?
Stuudios menetlevad Itaalia olukorda saatejuht Solveig Joanna Niitra käe all Karl Kajak ja Siim Vaher. Saate lõikas kokku Oliver Robin Alt.
10/9/2022 • 41 minutes
Monarhid ja lõbusad faktid
Kuninganna Elizabeth II valitsusaeg on lõppenud ning Briti kuninglikku perekonda ootavad ees uued tuuled. Milline hakkab Suurbritannia välja nägema Charles III valitsusajal ning kas monarhial on üldse kaasaegses maailmas tulevikku? Seda kõike võite kuulata seekordses Ringjoone saates.
Saates spekuleerivad meie uued liikmed Anastasia ja Anna Gerda.
Saatejuhi rolli on astunud Annamari ning puldis on Saskia.
10/3/2022 • 38 minutes, 12 seconds
Rahvavabariigid ja muud vahvad loomad
Kiire ülevaade hiljutisest Venemaal välja kuulutatud mobilisatsioonist. Mida kujutab endast tulevik ja kas mobilisatsioon muudab kuidagi sõja kulgu? - spekuleerime saates taaskord tuleviku üle. Saates Jaak-Markus Maamets, Oliver Robin Alt ja uustulnukad Patricia Suimets ning Tõnn Viik. Puldis juba kõigile tuntud Karl Lillmets.
9/27/2022 • 41 minutes, 47 seconds
Hiinamaa ja teised vol.4
Aeg on taaskord suunata pilgud itta ning viia end kurssi uuemate Hiina sündmustega!
Kas Hiina on tõusuteel või on roosilisse maali tekkinud mõrad? Miks on Hiina majanduses tekkinud mädapaised ning mis vaevab Xi Jinpingi pead?
Lisaks tuleb juttu Taiwanist ning saareriigi ümber tekkinud hiljutistest pingetest. Kuulda saab ka teiste Aasia riikide perspektiivi Taiwani küsimusele.
Saates puhuvad juttu Saskia ning Karl. Saatejuht ning moderaator on seekord Kai Ly.
Head kuulamist!
9/20/2022 • 35 minutes, 29 seconds
Saatesari Varjupaiksed: #9 Tulevik
Oma viimases episoodis võtame saatesarjast meeldejäänud muljed kokku ja vaatame tuleviku poole. Milline näeb rändekriis välja 10, 50 ja 100 aasta pärast? Mis on üleüldised trendid, mis tulevastel aastatel tõusujoones võivad olla? Kuidas on muutumas inimeste üleüldine suhtumine ning millest on see tingitud?
Stuudios arutlevad tulevikuteemade üle juba tuttavad Saskia, Solveig ja Harald. Täname MTÜ Mondot veelkord saatesarja elluviimist toetamast! Täname ka kõiki teid, kes te viimased kaks kuud meiega olete sel vahval teekonnal koos olnud! Jääge kuuldele, sest juba järgmisel nädalal naaseb Ringjoon oma tavapärase graafiku juurde ning tulekul on palju uut põnevat!
9/15/2022 • 32 minutes, 6 seconds
Saatesari Varjupaiksed: #8 Kohanemine
Saatesarja Varjupaiksed eelviimases osas räägime kohanemisest ja kultuuride kokkupõrkest. Iga rändaja peab arvestama, et sihtriigi kultuur on erinev tema päritolumaa omast. Kultuurilised erinevused toovad tihti kaasa probleeme ja vastuolusid põliselanikega, kuid kultuurikontaktid toovad kaasa ka palju head.
Kas ja kuidas peaksid põgenikud sihtkohariiki integreeruma? Miks tekivad konfliktid põliselanikkonna ja sisserännanute vahel, kes neid võimendavad ja kuidas neid vältida? Miks suhtutakse Ukraina pagulastesse paremini kui Lähis-Ida sõjakolletest põgenenud inimestesse?
Stuudiosse on teemat arutama kogunenud taaskord Solveig, Saskia ja Harald.
9/8/2022 • 33 minutes, 40 seconds
Saatesari Varjupaiksed: #7 Kliima
Saatesarja Varjupaiksed seitsmendas osas arutame kliima- ja keskkonnapaguluse teemadel. Kliimamuutus ähvardab järgnevate aastakümnete jooksul osad maakera rahvarohked paigad vee alla jätta, mõned teised aga kõrbestada. Kui inimkond ei suuda kliimasoojenemist peatada, toob see kahtlemata kaasa ka kliimapagulust, elamiskõlbmatuks muutunud kohtadest ümberasumist. Saatekülaliseks kutsusime Igor Miilvee, kes töötab rohetehnoloogia firmas Single.Earth ning Eesti Keskkonnauuringute Keskuses. Stuudios räägivad Igoriga juttu Harald ja Saskia.
9/1/2022 • 29 minutes, 47 seconds
Varjupaiksed: #6 Organisatsioonid
Oleme jõudnud saatesarja “Varjupaiksed” kuuenda osani. Kui eelmises episoodis käsitlesime humanitaarabi organisatsioonides töötanud inimeste isiklikke kogemusi, tuleb seekord juttu organisatsioonidest, mis humanitaarkriise kohapeal või sihtkohariikides leevendavad.
Kuidas on humanitaarabi organisatsioonid üles ehitatud ja mis valdkondi suudetakse katta? Kas ja kuidas suudavad organisatsioonid säilitada enda neutraalsust? Kuidas saab igaüks ise humanitaarabi andmisse panustada?
Rääkima kutsusime MTÜ Eesti Pagulasabi juhataja Eero Jansoni, kes räägib organisatsiooni ajaloost ning käimasolevatest projektidest. Küsimusi esitavad Saskia, Solveig ja Harald.
8/25/2022 • 39 minutes, 25 seconds
Saatesari Varjupaiksed: #5 Humanitaarabi
Varjupaiksete viiendas osas arutame humanitaarabi. Keskendume seekord isiklikele kogemustele: teeme tiiru ümber maailma ja räägime nii Kreekast, Palestiinast, Mosambiigist, Taist kui Kambodžast.
Kuidas satuvad inimesed humanitaarabiga tegelema? Millised on elutingimused põgenikelaagris? Kas humanitaarabi andmine toimib nii nagu peaks või kubiseb see probleemidest?
Külla kutsusime Markus Vaheri, kes töötas Kreekas Lesvose saarel Mavrovouni pagulaslaagris ning Prantsusmaal toiduabis. Oma kogemustest räägivad ka Solveig ja Saskia, saadet juhib Harald.
8/18/2022 • 48 minutes, 8 seconds
Saatesari Varjupaiksed: #4 Inimõigused
Saatesarja Varjupaiksed neljandas episoodis arutame inimõiguste murekohti rändekriisi valguses. Inimõigused on tihti seotud kodanikuõigustega, mistõttu on keeruline tagada nende kaitse niigi haavatavas olukorras olevate rändajate ja rahvusvahelise kaitse taotlejate jaoks. Kas õigus rännata on inimõigus? Mida tähendavad inimõigused pagulasele ning kellel on kohustus neid tagada? Millised on probleemkohad ja puudujäägid põgenike inimõiguste kaitses? Saates arutasid teemat taaskord Saskia, Solveig ja Harald.
8/12/2022 • 36 minutes, 50 seconds
Saatesari Varjupaiksed: #3 Majandus
Oma kolmandas episoodis võtavad ringjoonlased luubi alla selle, kuidas sihtkohariigid põgenikke oma majandusse integreerida saavad. Nagu ikka, lahkame ka stereotüüpe, keskendudes terminile "majanduspagulane".
Mis rolli saab riik mängida selles, et pagulane poleks pelgalt koorem sotsiaalsüsteemile? Milliseid projekte eksisteerib tõukeriikides, et sealset ettevõtlust arendada? Kas riiklikud toetused pärsivad põgenike majanduslikku integratsiooni?
Kuula Saskia, Solveigi ning Haraldi mõtteid nendel ning mitmetel muudelgi teemadel.
8/4/2022 • 36 minutes, 50 seconds
Saatesari Varjupaiksed: #2 Poliitika
Varjupaiksete teises episoodis arutame rände poliitilist minevikku ja olevikku. Milline on rände ja migratsiooni peamised poliitilised raamistikud nii maailma kui Euroopa tasandil? Millised on rännet mõjutavad tõuke- ja tõmbemehhanismid poliitilises plaanis? Kes on poliitpagulane? Kuula ja saa teada!
Teemat aitavad lahata Solveig Joanna Niitra ja Harald Rainer Ainla koos külalise Karl Lillmetsaga. Laeva hoiab kursil Saskia Lilli Lehtsalu.
7/28/2022 • 36 minutes, 34 seconds
Saatesari Varjupaiksed: #1“Rändaja”
Ringjoon lõpetas sel aastal oma suvepuhkuse varem, et teieni tuua saatesari Varjupaiksed. Varjupaiksed võtab fookusesse üleilmse rändekriisi, heites pilgu selle põhjustele ning võimalikele leevendustele. Saatesari on valminud MTÜ Mondo projekti raames "Jagatud Teekonnad" ning selle toovad eetrisse ringjoonlased Saskia Lilli Lehtsalu, Solveig Joanna Niitra ning Harald Rainer Ainla.
Oma esimeses episoodis räägime me sellest, kes on pagulased, põgenikud, täiendava kaitse saajad ning mida tähendavad paljud muudki terminid, mida me rändajatega seoses kasutame. Me arutleme, miks kaasnevad oma kodust pagenud inimestega paljude inimeste jaoks teatud negatiivsed eelarvamused.
Kuidas erinevad üksteisest põgenik ja pagulane? Kuidas saab põgenikust pagulane? Kuidas piiritleb rändeteemat rahvusvaheline õigus.
Kuula kõike seda ning palju muud Ringjoone saatesarjast Varjupaiksed.
Kaanepildi autor: Laura Vilbiks
7/21/2022 • 33 minutes, 51 seconds
NATO, Türgi ja 16. sajand
Soome ja Rootsi on Ukraina sõja mõjul otsustanud muuta totaalselt oma kaitse- ja välispoliitikat. Varasemalt neutraalsed riigid soovivad nüüd saada NATO liikmeteks. Selle jaoks peavad kõik NATO liikmed laienemisega nõustuma, kuid Türgi on otsutanud Põhjamaid selles takistada. Mida Erdogan rootslastelt tahab? Kumb on kangem, kas põhjamaalased või türklased? Sellest ning paljust muust kuuled selle hooaja viimases Ringjoone saates.
Saates arutlevad Oliver Alt ning Harald Rainer Ainla. Saatejuht on Kai Ly Kröönström ning puldis Saskia Lilli Lehtsalu.
Head kuulamist!
5/30/2022 • 57 minutes, 30 seconds
Austraalia valimispäevik ehk Morrisoni allakäik
Laupäeval leidis Austraalias oma lõpu pikaaegne liberaalide ülemvõim. Töölispartei sai Anthony Albanese juhtumisel parlamendis 73 kohta.
Kas Ringjoone valimiseelsed ennustused läksid täppi? Mis olid Scott Morrisoni valitsuse head ja vead? Milline on Austraalia regionaalpoliitiline olukord?
Valimisanalüüsi viisid moderaator Kai Ly Kröömströmi juhtimisel läbi Solveig Joanna Niitra ja Sten Marcus Mesila. Saate lõikas kokku Kai Ly.
5/23/2022 • 48 minutes, 25 seconds
Varssav kukutas RSRi
Nädala on möödas meie pöördelisest reisist Varssavi. Kuidas on lood Läti teedega? Miks kana purskaevul tantsib? Palju erinevaid õlusid vaadist tuleb? Kõigile neile ja veel mõnele küsimusele saab vastuse saatest.
Stuudios olid Jakko Marko, Annamari, Ruth ja Saskia ning otsereportaažide kaudu ka kogu reisi seltskond.
5/17/2022 • 1 hour, 40 minutes, 13 seconds
Orbanistide kapist välja tulemine
Ringjoon on kevadpuhkuselt tagasi tulnud! Vahepeal on aga aset leidnud valimised Ungaris ja Serbias ning esimene valimisvoor toimus ka Prantsusmaal. Esimeses kahes riigis jäid võimule senised ninad, Prantsusmaal on aga seis Macroni ja Le Peni vahel tasavägine.
Kuidas Orbán taas nii suure edumaaga valimised võitis? Mis saab Ungarist? Miks toetab Serbia Venemaad? Kes võidab valimised Prantsusmaal ja mida see endaga kaasa toob? Teemat arutavad Richard Kask, Paula Kägu, Karl Lillmets ja Harald Rainer Ainla.
4/18/2022 • 35 minutes, 44 seconds
Putini ja Xi armastuskirjad
Igas suhtes tuleb ette raskemaid perioode ning vahel käitub partner ootamatult. Kas Ukraina küsimus on suutnud Xi ja Putini suhete vahele lüüa kiilu? Putini kinnisidee Ukraina omamisest realiseerus sõjana, kas sama ootab ees ka Xi Jinpingi armastatud Taiwani? Kuula saadet ja saa teada!
Saates võtavad sõna Saskia, Sten ning saatejuht on Kai Ly. Saate lõikas kokku Solveig.
3/28/2022 • 47 minutes, 46 seconds
Ukrainast ja valikutest
Kas on vahet Süüria ja Ukraina põgenikel? Kuidas suhtuda Tartu Ülikooli otsusesse, mille kohaselt elamisloata Vene kodanikud pole enam oodatud? Kas Soome ja Rootsi ühinevad NATO-ga? Kas Putin on hull? Saates Carlos Kleimann ja Jaak Markus Maamets. Saadet juhib Carl Philip Laantee Reintamm ja puldis on Oliver Alt.
3/18/2022 • 53 minutes, 1 second
Tolstoi ja Slava Ukraini
Ülevaade Ukraina sõja ümber toimuvast. Milline on olnud riikide reaktsioon Ukraina sõjale? Kas Vene kultuuri peaks sanktsioneerima? Teeme ka kõige tänamatut tööd - spekuleerime tuleviku üle.
Saates Richard Kask ja Carl Philip Laantee Reintamm. Saadet juhib Helena Eglit. Sekka ütleb mode Saskia Lehtsalu.
3/10/2022 • 38 minutes, 39 seconds
Uraanist ja Iraanist
Kuigi me kõik oleme hetkel mõtetes Ukrainaga, analüüsib Ringjoon seekordses saates vahelduseks hoopis Iraani tuumalepet. Läbirääkimised P5+1 riikidega on jõudmas lõppfaasi, kuid peale Trumpi 2018. aasta ebaõnnestumisi on 2015. aasta tuumaleppe juurde naasmine utoopiline. Uue leppe ebasoodsate tingimuste puhul on Iisrael ähvardanud Iraani sõjalise sekkumisega.
Milline on Iraani minevik ja tulevik uraani rikastamise perspektiivist? Kas Lähis-Ida ootab ees tuumasõda? Kas Iraani eesmärk on tuumaenergia tootmine või tuumarelvade ehitamine?
Nendele ning paljudele teistele küsimustele otsivad vastuseid Solveig Joanna Niitra ning Oliver Alt. Saate lõikas ilusaks Carl Philip Laantee Reintamm.
3/7/2022 • 36 minutes, 18 seconds
Teistmoodi Aastapäev - Slava Ukraini
24. veebruari varahommikul alustasid Vene väed rünnakut Ukrainale. Mis viis Venemaa ja Ukraina vahelise sõjalise konfliktini? Kuidas reageerivad lääneriigid? Kas ja kuidas Ukraina vastu peab? Mida see konflikt Eesti jaoks tähendab? Mis saab edasi?
Stuudios arutavad teemat Ringjoone debütant Astrid Kiili, Sten Marcus Mesila, Saskia Lehtsalu ja Harald Rainer Ainla.
2/25/2022 • 32 minutes, 32 seconds
100 pelmeeni palun.
9 sportlast 10-st soovitavad süüa 100 pelmeeni.
Kliki lingile, et rohkem teada saada.
2/21/2022 • 39 minutes, 54 seconds
Sõprade eri - Ukraina ja Venemaa
Nüüdseks on üle 100 000 vene sõduri koondunud Ukraina piiri äärde, Valgevenes ja Mustal merel toimuvad laiaulatuslikud õppused. Ukraina pinnal on sõjategevus toimunud juba kaheksa aastat. Mis on tulekul ja kuidas siit edasi minna? Sõbrapäeval arutlevad kriitilise situatsiooni üle Iljas, Jaak ja Renee.
2/13/2022 • 43 minutes, 45 seconds
Aastalõpu mälumäng
Ei saa talvisel ajal tükikesest albanofiiliast ju ära öelda!
Aeg on uueks RSRi mälumänguks! Stuudios astuvad võitlustulle kaks tiimi, ühes neist Jan Lucas Videvik ja Saskia Lehtsalu ning teises nende oponendid Karl Lillmets ja Richard Kask. Küsimusi, vastuseid ja punkte jagab Harald Rainer Ainla, puldis Kai Ly Kröönström.
1/24/2022 • 57 minutes, 24 seconds
Sõda ja muud loomad (ft. Maailm Taskus)
Käesolev episood on valminud koostöös Postimehe välispoliitikat käsitleva taskuhäälinguga Maailm Taskus. Saatekülalised arutlevad selle üle, kuidas sõjapidamise ning konfliktide lahendamise meetodid on ajas muutunud. Pikemalt tulevad vaatluse alla Tigray konflikt ja Iisraeli-Palestiina konflikt.
Mis on 21. sajandil peamised hübriidsõja meetodid? Mis on selle ajalooline taust? Kuidas mõjutavad tänapäevaseid konflikte rahvusvahelise ühiskonna hoiakud?
Saadet juhtis Margus Parts Postimehest. Ringjoonlasi esindasid Solveig Joanna Niitra ja Jan Lucas Videvik.
12/20/2021 • 58 minutes, 23 seconds
Targad mõtted R2P asjus (ft RSR kool)
Seekord viime teie mõtted teoreetilistele radadele ning arutame R2P ehk kohustus kaitsta teooria üle. Mida see tähendab? Kuidas toimib? Ning milline on selle olulise teooria tulevik. Stuudios targutavad Ruth Sisak ning Karl Lillmets. Küsimusi esitab Saskia Lilli Lehtsalu ning puldist juhib mängu Sten Marcus Mesila.
12/6/2021 • 33 minutes, 37 seconds
Bulgaaria valimised x3
Bulgaarias on ainuüksi selle aasta jooksul toimunud kolm valimist. Miks neil ometi valitsust ei õnnestu moodustada? Saladuskatet kergitab Bulgaariast pärit noormees Petar Tsonev ning küsimusi küsib Liisi Tooming. NB! Saade on inglise keeles.
11/29/2021 • 36 minutes, 44 seconds
Kiired ja Vihased (loe: RSR Leedus)
Seekordses episoodis viib Rahvusvaheliste Suhete Ring teid endaga kaasa oma välisreisile Leedu Vabariiki. Episood võtab kokku lõbusamad seigad meie käikudest, pannes saatekülalised suure osa ajast ennastunustavalt naerma. Muuhulgas anname kuulajatele ka nippe, milliseid kohti tasub Vilniusesse sattudes külastada.
Mitu Markust panid erresserrikad rooli? Mida anti meile kaasa Eesti saatkonnast Vilniuses? Kui suur on Vilniuse ägedaima kebabikoha kebab?
Saadet juhtis Solveig Joanna Niitra, kes vedas endaga stuudiosse kaasa Ruth Sisaski, Oliver Robin Alti, Karl Lillmetsa ja Saskia Lilli Lehtsalu (kes saate ühtlasi ka kokku lõikas). Otsereportaaži sündmuskohalt juhtis Jaak-Markus Maamets.
Lõbusat kuulamist!
11/22/2021 • 1 hour, 11 minutes, 34 seconds
Müstiline Hiinamaa vol 2
Seekordses Ringjoones pöördume trianglihelide saatel tagasi Hiina Rahvavabariiki. Rahvaarvult Eestist tuhatkorda suuremas riigis on jälle miskit teoksil. Xi Jinping ihkab saada sama võimukaks riigijuhiks kui tema eeskuju Mao Zedong. Hiljutisel kompartei kuuendal suurkohtumisel ta just seda saavutas.
Sellele vaatamata on "miski mäda Hiina riigis". Agressiivne käitumine Taiwanis võib olla kattesuits, et varjata siseriiklike probleeme. Maailma suurim kinnisvara konglomeraat Evergrande Group on pankroti äärel. Kas riik aitab firma hädast välja või läheb käiku muu plaan? Rikaste ja vaeste sissetulekutes on nii suured käärid, et suund on võetud rikaste represseerimiseni. Kas "Ühise jõukuse" teooria toob Hiina rahulolematutele kodanikele meelerahu või võidab sellest vaid kompartei?
Nendele ja paljudele teistele küsimustele vastasid saatekülalised: Renee Stamberg ja Saskia Lehtsalu. Küsimusi esitas Kai Ly Kröönström ning saate lõikas kokku Sten Marcus Mesila.
11/14/2021 • 51 minutes, 34 seconds
Bolsonaro karneval
Alates 2019. aastast on Jair Bolsonaro olnud Brasiilia president. Tegemist on väga värvika isiksusega, kelle ametiaega iseloomustavad mitmed skandaalid, paljud vastuolulised otsused ja väljaütlemised.
Kas Lõuna-Ameerika suurim riik muutub autoritaarseks režiimiks ning kas Bolsonaro valitakse taas presidendiks? Vaatluse alla võetakse Brasiilia riigijuhi taust, tema poliitilised vaated ja teod, Amazonase vihmametsade saatus, kohalik epideemiline olukord ning valijate arvamus.
Teemat lahkavad saatekülalised Carl Philip Laantee Reintamm ja Sten Marcus Mesila. Arutelu juhib Richard Kask, saate lõikas kokku Harald Rainer Ainla.
11/8/2021 • 40 minutes, 36 seconds
patused poisid Valgevene piiril
Valgevene-Poola piirile on taaskord koputanud kriis. Omavahel veavad vägikaigast sovetlik Lukashenko ja konservatiivne euroliidu liige Duda. Millised on konflikti tagamaad, millega olukord seni piirdunud on ja mida võib oodata tulevikus? Samuti diskuteerime saates hübriidsõja tänapäevasel rakendamisel ja muudel huvitavatel teemadel. Saate lõpuks võib visa kõrvaga saatekuulaja kuulda ka Valgevene Vabariigi suure ja võimsa juhi poolt lausutud paari kuulsusrikast tsitaati.
Arutelus selgitavad välja lõpliku tõe Jaak-Markus Maamets ja Iljas Abubakarov. Salvestuspuldi on oma kätte haaranud Saskia Lehtsalu ja saadet juhib Oliver Robin Alt.
11/1/2021 • 36 minutes, 11 seconds
Aafrika Sarve tragöödia vol.2
Kuigi eelmisel kevadel tehtud saates Tigray kriisist (kuula eelmist saadet siit: https://open.spotify.com/episode/4ogheJODLqS41i86BwO98q?si=08ed85f0f1bb4d3a) lootsid saatekülalised, et teema jõuab rahumeelse lõpuni, ei ole kriisil veel lõppu paista. Pigem vastupidi - kriis on tugevalt mõjutamas ka kogu ülejäänud Aafrika Sarve ebastabiilsust.
Kuidas on Tigray kriis vahepeal eskaleerunud? Kas meie silme ees on aset leidmas genotsiid? Kuidas saavad kriisi ja iseenda sisepoliitikaga hakkama Etioopia naaberriigid?
Kõik eelnevalt mainitu ja rohkemgi veel võtavad vaatluse alla saatekülalised Anna Kristina Pihlakas ja Solveig Joanna Niitra. Saadet juhtis Paula Kägu ning lõikas kokku Kai Ly Kröönstrom.
10/25/2021 • 32 minutes, 51 seconds
Hindu tikka masala
End maailma suurima demokraatiana tituleerivas Indias on viimase aastakümne jooksul toimunud paljut, mida võib pidada hoopis tõusva hindukeskse autokraatia ilminguteks. Olukorrale lisavad vürtsi India ajalooline taust ning suur etniline ja religioosne mitmekesisus.
Milles seisneb praeguse võimu katse Indiat "hindustada"? Millest see lähtub? Kes on kujunenud olukorras võitjad, kes kannatajad? Kuhu edasi?
Nende ning teiste küsimuste üle arutlevad saatekülalised Saskia Lehtsalu ja Harald Rainer Ainla. Saadet juhib Richard Kask, puldis on Karl Lillmets.
10/17/2021 • 42 minutes, 11 seconds
Big Daddy ja sõltumatu Euroopa energiapoliitika
Euroopas elektrihinnad laes ja rahvas kuri. Kes või mis seisab selle taga? Kuidas võiks selle probleemi lahendada? Kas sellele üldse on lahendust? Vastust otsivad Sten Markus, Karl ja Jaak-Markus, nende hääli võimendab Birgit.
10/11/2021 • 37 minutes, 59 seconds
Brexiti Aftekas
Suurbritannial on nüüdseks täitunud 10 kuud Euroopa Liidust lahkumisest. Oodatud lusti ja lillepidu pole britid veel brexitijärgselt kogeda saanud. Tarneahelad on nafta ja igapäevaste tarbekaupade puhul tööjõupuuduse tõttu häiritud ning seetõttu on poodidest keeruline leida isegi pudelivett. Finantsanalüütikud räägivad üha kurjakuulutavamalt eesootavast inflatsioonist. Samuti ei ole kuhugi kadunud koroonaviirusest tingitud ebameeldivused.
Kas brittide olukord on paranemas või halvenemas? Kas Šotimaa ja Põhja-Iirimaa soovivad Suurbritanniast lahku lüüa? Kui palju Euroopa Liit üldse Suurbritanniast puudust tunneb?
Stuudios arutlevad seniste sündmuste käikude üle Annamari Realo, Oliver Robin Alt ning Jan Lucas Videvik. Seekordseks saatejuhiks oli Solveig Joanna Niitra.
10/3/2021 • 37 minutes, 13 seconds
Saksa valimised - Merkel out
16 aasta pikkune Merkeli ajastu on jõudmas lõpusirgele ning Saksamaa otsib endale uut liidrit. 26ndal septembril toimusid Saksamaa üldvalimised. Selles võtsid mõõtu kolm kandidaati: CDU Armin Laschet, Roheliste Annalena Baerbock ja SPD Olaf Scholz. Kõik kolm parteid on vahelduvalt juhtinud uuringuid ning valimisperiood on olnud pingeline.
Kas Merkeli partei CDU, eesotsas Armin Laschetiga suudab võimu edasi enda käes hoida? Kas Saksamaad ootab ees hoopis vasakpoolne valitsus sotsiaaldemokraadist juhi Olaf Scholziga või üllatab meid roheliste kantslerikandidaat Annalena Baerbock? Mis üldse toimub Saksamaa poliitmaastikul? Sellest ja veel muust juba saates.
Kuula Ringjoont ja saa teada, mida arvasid meie Saksamaa huvilised saatekülalised: Hans Markus Kalmer, Jaak-Markus Maamets ning Harald Rainer Ainla. Neid küsitles Kai Ly Kröönström. Helitehnika ja modereerimisega aitas meid Saskia Lehtsalu.
9/27/2021 • 47 minutes, 1 second
Guinea riigipööre ehk Alpha kukutamine
Viiendal septembril leidis Guineas aset coup d'etat. Võimult tõugati üle 40 aasta Guinea demokratiseerimise nimel töötanud ning võimule saades demokraatia täielikult hävitanud Alpha Conde. Hetkel on Guinea de facto liider Alpha endine erivägede juht Mamady Doumbouya.
Kes hakkab Guinea üle valitsema? Mida arvab järjekordsest riigipöördest rahvas ja rahvusvaheline ühiskond? Kuidas Alpha Conde sellesse olukorda üldse sattus?
Ülevaate sündmustest annavad Ringjoone Aafrika eksperdid Paula Kägu ja Solveig Joanna Niitra, keda pommitas küsimustega saatejuht Renee Stamberg. Saate tõi teieni Carl Philip Laantee Reintamm.
9/20/2021 • 25 minutes, 11 seconds
Talibani kolm kohvrit
Mõne päeva eest täitus 20 aastat 9/11 rünnakutest. Kahe nädala eest pühkisid Ühendriigid taldadelt Afganistani tolmu.
Mida tähendab Talibani võimuletulek regionaalsele stabiilsusele? Sümboliseerib see terrorismi - nii islamismi kui ka paremäärmusliku - hoovõttu maailmas? Kas Läänel on pragmaatiline või moraalne kohustus aidata Afganistani elanikke?
Hooaja esimeses saates vaidlevad Afganistaniga seotud küsimuste üle Jan Lucas Videvik, Solveig Niitra ning saatejuht Helena Eglit. Vaidlused lõikas podcastiks Saskia Lilli Lehtsalu.
9/13/2021 • 47 minutes, 21 seconds
Seebiooper Moldovas
Käesolev saade on valminud vahetult enne Moldova parlamendivalimisi. Tee valimisteni on olnud täis sündmusi, mille kõrval Mehhiko seebikad lausa kahvatud paistavad.
Maia Sandu partei PAS on nüüdseks parlamendis enamuse kindlustanud, kuid mis saab Moldovas edasi? Kuidas lahendatakse külmunud konflikt Transnistriaga? Kas Moldovast saab lõpuks Euroopa Liidu liige? Mis saab riigi igapäevaellu sisse põimitud korruptsioonist?
Sellest ja paljust muust jutustavad stuudios Kai Ly Kröönström ja Solveig Niitra koos saatejuht Helena Eglitiga. Saate lõikas kokku Saskia Lilli Lehtsalu.
7/12/2021 • 38 minutes, 40 seconds
mida mürad, Biden?
Ameerika Ühendriikide president Biden astus ametisse tänavu aasta alguses. Vaatleme Bideni sisepoliitika nägu: kolossaalset majandus- ja taristuplaani ja rändepoliitikat. Lisaks kiikame tagasi 2020. aasta valimistesse: miks valisid ladinaameeriklased Trumpi ja valged abielumehed Bidenit?
Stuudios Ringjoone raskekahurväelane Rauno Matvejev ja Margus Parts "Maailm taskus" podcastist. Saatejuht Helena Eglit.
7/8/2021 • 39 minutes, 58 seconds
RSR-i Mälumäng
Seekordne Ringjoone saade on kevadiseks traditsiooniks kujunenud mälumäng. Kuula ja mõtle kaasa!
Ajusid ragistavad kunagised ja praegused RSR-i juhatuse liikmed - Kompartei ja RSRi vanad peerud. Kompartei koosseisu kuuluvad Carl Philip Laantee Reintamm ja Jaak-Markus Maamets. Vanad peerud on ei keegi muu kui Fred Gregor Rahuoja ja Carlos Kleimann. Saadet juhtis Hans Markus Kalmer ning lõikas kokku Solveig Joanna Niitra.
6/7/2021 • 44 minutes, 48 seconds
Valgevene tundmatu tulevik
Batka möllab taas.
Lennuki ta taevast alla toob ja rahva suu ka vaigistab.
Euroopa vaatab pealt, vahel haugub, kisab sealt.
Kuis pääseb Valgevene rahvas?
Eks seda juba Ringjoon teab.
Stuudios papa Carlos Kleimann ja Iljas Abubakarov, saatejuht Jaak-Markus Maamets.
5/31/2021 • 47 minutes, 35 seconds
Populism ja Kolumbia (ft RSR Kooli)
Meie teame mida kõik tahavad. Populismi!
Mis loom see populism õieti on? Vähem sõnu rohkem tegusid- ikka loomulikult vastupidi. Odav või hoopis kallis populaarsus? Sellele saab vastuse läbi Kolumbias toimuva prillide.
Juttu puhuvad Inge Maas ja Saskia Lilli Lehtsalu, kes tegutseb ühtlasi ka puldis. Küsitleb Paula Kägu. Mitu korda kõlab saate jooksul sõna populism? Kuula ja loe kokku!
5/24/2021 • 39 minutes, 13 seconds
Iisraeli-Palestiina plahvatuslik seis
Vägivallatsemine Jeruusalemmas, raketid Tel Avivis, pommitamised Gazas. Mis toimub? Tulikuuma seisu kommenteerivad välkväelased Helena Eglit ning Jan Lucas Videvik ja Postimehe podcasti "Maailm taskus" esindajad Merili Arjakas ja Margus Parts. Head kuulamist!
5/13/2021 • 53 minutes, 25 seconds
Sport ja politiika vol 2
Nagu meie ei saa jätkusaateta, ei saa sport ilma poliitikata ja poliitika ilma spordita. Lähenevad Tokyo olümpiamängud on mitmel viisil väga intrigeerivad ning pakuvad palju kõneainet ülemaailmselt. Miks see on nii ja milliseid spordiväliseid spordiotsuseid on langetatud juba enne olümpiat ja mujal maailmas? Teises osas lahkvad stuudios teemat spordisõbrad Ott Kangur, Birgit Saliste, Renee Stanberg ja Oliver Robin Alt.
5/10/2021 • 52 minutes, 45 seconds
Põhja-(p)iirimaa?
3. mail möödus sada aastat kokkuleppest, mis eraldas Iirimaa Põhja-Iirimaast. Täna eraldab piir kahe Iirimaa vahel ka Euroopa Liidu Suurbritanniast. Probleemid, mis Põhja-Iirimaad juba pikemat aega kummitavad, ulatuvad sajast aastast kaugemale. Nendele probleemidele ei ole lihtsat, kõiki osapooli rahuldavat lahendust.
Mis on Põhja-Iirimaa elanikud 2021. aastal tänavatele viinud?
Kas Põhja-Iirimaa protokoll on püsiv lahendus?
Mida toob tulevik?
Vastused nendele ja paljudele teistele küsimustele annavad Fred Gregor Rahuoja ja Jan Lucas Videvik. Saadet juhib Solveig Joanna Niitra. Tulised vaidlused lõikas ühtseks tervikuks Saskia Lilli Lehtsalu.
5/3/2021 • 44 minutes, 34 seconds
Šiia ja sunni islam
Ramadan Mubarak!
Islamit ümbritseb meie eurotsentristlikus maailmas pidev üldistamine. Tegelikult on islamiga seonduv kõike muud kui üldistatav.
Mis vahe on šiia ja sunni islamil? Kuidas see vahe tekkis? Milline on islami tegelik seos terrorismiga?
Küsimustele vastab TÜ Aasia keskuse juhataja ja islamistika lektor Elo Süld. Küsimusi küsivad postimehe ajakirjanik Merili Arjakas ja Solveig Niitra.
4/25/2021 • 52 minutes, 51 seconds
Syrian revolution: 10th anniversary
On the 15th of March of 2021, the Syrian revolution reached its 10th anniversary. How did it all start, proceed, and where is it now? In this podcast we discussed the story of the Syrian uprising era.
4/19/2021 • 54 minutes, 32 seconds
որտեղ է փաշինյանը?
Tegime Genialistide klubi raadiostuudio akna lahti, et Armeenia ja Aserbaidžaani konflikti resultaatide ülespuhutud sooja õhku kevadisse Tartusse lasta. Konflikt lõppes Aserbaidžaanile, Türgile ja Venemaale edukalt. Armeeniale - edutult. Iraangi hüppas mängu. Kuula miks ja kuidas Armeenia Aserbaidžaani sõdurid endale tuppa lasi. Kõrva puhuvad Jaak-Markus, Iljas ning Fred Gregor. Puldis debüteerib Saskia.
4/11/2021 • 28 minutes, 38 seconds
Tigray, Nobel ja kevad südames
Etioopia peaminister Ahmed pälvis 2019. aastal Nobeli rahupreemia. jee! kas tänaseks on nooblist mehest midagi säilinud? ei!
Ahmed flirdib pikaaegse vaenlase Eritreaga ja sõdib koos temaga Tigray vastu. lisaks nooblitele meestele hävitavad inimelusid veel rohutirtsud. mis saab Aafrika Sarvel edasi?
stuudios õitsevad saatekülalised Paula Kägu, Solveig Niitra ja saatejuht Helena Eglit.
kuigi teema on morbiidne, pahvatavad saatetegijad mitmel korral naerma. miks? ülemeelikkus, vist. ja kevad südames.
4/5/2021 • 32 minutes, 52 seconds
Kuri Likud ja kolm ultraortodoksset põrssakest
Mida sa teed, kui põrssad songivad sinu tagaaia valimismaastikku? Lepid sellega ja vahest kiidad takka ka või lased kasvaval hundikarjal oma teha? Mõttekoht. Iisraelis on nüüdseks järjekordsete valimiste käigus valijate täringud heidetud ja tagaaia-poliitika sigatsemisel ei paista lõppu tulevat.
Ikka Rauno, Fred Gregor, Helena, Jan Lucas.
3/29/2021 • 50 minutes, 59 seconds
Eesti puidu väärindamine Inglismaa ahjus
Millised on Euroopa Liidu variandid rohelisele energiale üleminekul? Miks on need üleminekuvariandid probleemsed? Miks on neist üks Eestiga seotud? Miks on see kõik paha-paha ja miks ei võiks juba olla vesinikuenergia laialdaselt kasutatav? Kõigile küsimustele leiame vastuse selle nädala saates (peale viimase, see oli retooriline). Juttu puhuvad Jaak-Markus Maamets ja Laura Vilbiks.
3/21/2021 • 32 minutes, 5 seconds
Iisrael vol 4 - aina kangemaks läheb!
Ringjoon tähistas Iisraeli valitsuse peiesid seekord KUKU stuudios koos Postimehe "Maailm taskus" podcastiga. "Lähis-Ida ainus demokraatia" on niivõrd tragi, et 23. märtsil toimuvad kahe aasta jooksul juba neljandad valimised. Kui valutult või valulikult moodustatakse uut koalitsiooni? Kas sellega üldse tullakse toime? Või virvendavad silmapiiril juba uued valimised ning praeguse valitsusjuhi Benjamin Netanyahu hale vari?
KUKU stuudios kohtusid "Maailm taskus" podcasti esindaja Merili Arjakas ning igihaljas Ringjoone Iisraeli saatesarja sats: saatejuht Rauno Matvejev, Fred Gregor Rahuoja, Jan Lucas Videvik ja Helena Eglit.
shalom peab sisse jääma
3/15/2021 • 1 hour, 7 minutes, 25 seconds
Demokraatlik Hiina utoopia
Selles saates tuleb jutuks müstiline riik nimega Hiina. USA on kaotamas oma liidripositsiooni ning meedias on uus märksõna Hiina ambitsioonid. Kõrvutame Hiina ja lääne poliitilisisüsteeme ning ühiskonda ning põrgatame mõtet teistsugusest Hiinast. Pikemalt peatume ka inimõiguste teemal, kus fookuses on vähemusrahvas, uiguurid. Saates võtavad sõna Saskia, Renee ning Kai Ly. Helitehnilise poolega aitas Birgit.
3/8/2021 • 49 minutes, 46 seconds
Kliki siia
Itaalias kukkus valitsus ja erilise kergusega haarasid võimu tehnokraadid. Kas Itaalia uus peaminister, euromeelne tehnokraat Mario Draghi alias Super Mario päästab Itaalia kriisidest?
Pelavad Rauno Matvejev ja Jaak-Markus Maamets. Mängureeglid raamistab Helena Eglit. Kohtunik Oliver Robin Alt.
2/28/2021 • 37 minutes, 27 seconds
Messias Šeremetjevo lennujaamast
Viimase kaheksa aasta jooksul on Aleksei Navalnõid kinni peetud üle 400 päeva. Tuleva kahe aasta jooksul lisandub neid veel rohkem kui 700. Kes on see mees, kelle vabadus või vabadusetus Venemaale nõnda oluline on? Kas vene rahva messias saabus Siberi asemel Šeremetjevo kaudu? Miks on Navalnõi enesekeskne korruptsioonivastane tegevus ülistatud? Stuudios ajasid mõtted lausa üle ääre. Vastutavad on Iljas Abubakarov, Jaak-Markus Maamets ja Fred Gregor Rahuoja. Kuna vastutavatest keegi enesetsensuuri ei rakendanud, tegi seda Kai Ly Kröönström
2/22/2021 • 53 minutes, 25 seconds
Liberté, égalité, islamophobie
Islamiäärmuslus ja sõnavabadus Prantsusmaal - kas lepitamatud vastased? Kas Macroni autoritaarsed seadused aitavad kaasa kultuuride assimileerumisele või lõhestavad ühiskonda veelgi?
Prantsusmaa keerulistest valikutest räägivad Laura Vilbiks ja Helena Eglit. Saatejuht on Carl Philip Laantee Reintamm. Puldis Renee Stamberg.
2/14/2021 • 31 minutes, 50 seconds
Pöörame riiki Myanmar edition
Myanmar ah? Riigipööramine budistlikus maailmas. Trummid, bongid ja Ringjoon. Riiki pööravad Oliver Robin Alt ja Liisi Tooming, kontrarevulutsiooni teostab puldist Jan Lucas Videvik.
2/8/2021 • 38 minutes, 53 seconds
USA ft. saun: osa III
Ringjoone uue hooaja esimeses saates võetakse vaatluse alla Ameerika Ühendriikide viimaste kuude arengud. Eelkõige analüüsitakse valimisjärgset segadust, 6. jaanuari kapitooliumi rünnakut ning spekuleeritakse, milliseks kujuneb Joe Bideni Ameerika sise- ja välispoliitika. Kolmanda USA-teemalise saate & sauna külalised on ikka ja jälle Jan Lucas Videvik ning Rauno Matvejev. Kerist jälgib Helena Eglit. Puldis Solveig Joanna Niitra.
1/31/2021 • 59 minutes, 8 seconds
Iisraeli halb, aga hea aasta
Kuigi Iisraeli valitsus moodustati kahe Benjamini ning kolme valimisseeria toel, on riik sisepoliitilises ummikseisus. Benjamin Netanyahu ja Benny Gantz, kaks kõva kivi, jäid hätta nii riigi igapäevases juhtimises kui ka koroonaviiruse tõrjumisel. Sellest hoolimata on Iisraeli välispoliitilised arengud lausa fantastlised. Kuidas mõjutavad need sammud aga palestiinlasi?
Saates põrisevad taas Fred Gregor Rahuoja ja Helena Eglit. Põrinat ohjab peremees Rauno Matvejev ning püüab pulti Jan Lucas Videvik.
12/21/2020 • 54 minutes, 2 seconds
Jõulueelse maailma majandamine
Saates räägime Euroopa Liidu eelarvepirukast ja paljust muust. Millest muust? Kuula ja saa teada!
Stuudios Hans Markus Kalmer ja Juss Vahe, vestlust juhib Carlos Kleimann. Puldis Helena Eglit.
12/15/2020 • 55 minutes, 32 seconds
Humanitaarabi Aafrika mandril
Kas Humana riided on eetilised? Mida tähendab lääne humanitaarabi Aafrika naistele? Kuidas mahub sellesse puslesse isiklik kogemus? Sellele ja paljudele muudele probleemidele heidab valgust seekordne Ringjoon. Sahara-aluste humanitaarabikogemuste üle diskuteerivad saatejuht Solveig Niitra, Birgit Saliste ja üllatuskülaline. Hääle eetrise jõudmise tagas Jan Lucas Videvik. Head kuulamist!
12/7/2020 • 51 minutes, 18 seconds
Kümnend araabia kevadest - Ringjoon Aparaadiol
Aparaadio festivalil kiigatakse Lähis-Itta ning mõtestatakse lahti araabia kevad ja selle tagajärjed. Kuidas kevad Araabias on pööranud iseennast ning seejärel ülejäänud maailma? Saatekülaline on Mihkel Märtens, vestlust ohjab Fred Gregor Rahuoja.
12/3/2020 • 58 minutes, 52 seconds
Pinged Egeuse merel
Kahe NATO liitlasriigi Kreeka ja Türgi vahel on toimumas üha teravamaks muutuv konflikt Vahemere osas. Milles seisnevad peamised lahkhelid ? Kes on konflikti kaasatud ? Kuidas see mõjutab meie julgeolekut ? Nendele ja veel paljudele muudele küsimustele proovivad leida vastust saatekülalised Carl Philip Laantee Reintamm ja Paula Kägu. Saatejuhi rolli täidab Carlos Kleimann ning puldis on Iljas Abubakarov.
11/22/2020 • 46 minutes, 32 seconds
USA valimised vol 2
Maailma üks võimsamaid riike valis endale uue presidendi. Joe Bideni järgmise nelja aasta eesmärk on polariseerunud ühiskond taas kokku tuua. Trump pakib oma golfikepid kokku ning sõidab väljateenitud pensionile. Kuid kas ikka sõidab? Kas ja kui kauaks jääb tema vari Ameerikat kummitama?
USA valimisi, sisepoliitikat ja demograafilisi protsesse analüüsivad Rauno Matvejev ja Jan Lucas Videvik. Ohjasid hoiab saatejuht Helena Eglit. Podcasti pani purki Solveig Joanna Niitra. Saade on lindistatud kahes osas: valimispäeval, 3. novembril Skytte sauna eesruumis ning taas 10 päeva hiljem, 13. novembril Genialistide klubis.
11/16/2020 • 53 minutes, 49 seconds
Sport ja poliitika-mis värk on?
Seekordses saates lahkavad, Oliver Robin Alt, Renee Stamberg ja Birgit Saliste spordi ja poliitika kirgi täis suhet. Kuidas need kaks omavahel läbi saavad, üksteist aitavad või maha materdavad ja kumb on parem, kas jalgpall või poks, saad teada, kui kuulad saadet.
11/9/2020 • 54 minutes, 27 seconds
Sügisene sisereis
Rahvusvaheliste Suhete Ring külastas sisepoliitiliste suhete raames Tapa sõjaväelinnakut ning Purtse pruulikoda. Saates kõnelevad reisisellid Carlos, Margaret, Inge ja Gregor sellest, mis mulje jäi neile Kaitseväe individuaalvabadustest, Purtse pruulikoja panusest kohalikku arengusse ning Jaagu maakodu imelistest sügisvärvidest.
11/2/2020 • 34 minutes, 59 seconds
Keskkond ja seda ümbritsev poliitika.
Mida kujutab endast Euroopa Liidu kliimapoliitika? Kas on see õigustamas end ka teiste liikmesriikide silmis? Mis on valikud taastuvate energiaallikate osas? Nendele küsimustele ja veel paljudele muudele otsivad vastust selles saates Laura Vilbiks, Hans Markus Kalmer ja Jaak-Markus Maamets.
10/26/2020 • 47 minutes, 45 seconds
Korea sõda - Millal see ometi ükskord lõppeb?
Kas Korea sõda lõppeb kunagi?
Juba peaaegu seitse aastakümmet on tegemata jäänud midagi olulist - sõlmimata on Korea sõja lõplik rahuleping. Just selle mure pärast lahkavad Ringjoone saates saatejuht Liisi Tooming ja saatekülalised Kai Ly Kröönström, Solveig Joanna Niitra ning Birgit Saliste Korea poolsaare sise- ja väliselu, nende oma- ja liitlastevahelisi rõõme ja probleeme ning mineviku- ja tulevikuvaateid.
10/11/2020 • 31 minutes, 42 seconds
Heitlused Mägi-Karabahhi ümber
Relvastatud konflikti tuurid tõusevad. Juba nädal on Mägi-Karabahhis madistatud. On viimane aeg kõneleda sellest, miks säärane poliitline üksus nagu Mägi-Karabahh üldse eksisteerib. Tõdeda tuleb ka suurte lähinaabrite, Türgi ja Venemaa, sümpaatiat nii Armeenias kui Azerbaidžaanis. Mikrofoni jagavad oma värskeid mõtteid Jaak-Markus Maamets, Carl Philip Laantee Reintamm, Iljas Abubakarov ning Fred Gregor Rahuoja. Puldis Jan Lucas Videvik.
10/5/2020 • 49 minutes, 40 seconds
USA valimisbänter
USA valimised on juba uksele koputamas ning ega siis Ringjoon seda kajastamatagi jäta. Ühel pool asub vastuoluline vabariiklasest president Donald Trump, kelle nelja aastast ametiaega võiks kirjeldada justkui üheks suureks sõjapidamiseks kõigi ja kõige vastu. Väljakutset temale pakub tasakaalukas ning tagasiteed normaalsusesse esindav demokraat Joe Biden, kes on 36 aastat teeninud USA Senatis ning olnud 8 aastat USA asepresident. Mida on meil praegustel presidendivalimistel õppida 2016. aasta valimistest? Kas võime oodata hoopis 2016. aasta valimiste kordust? Mis asjaolud räägivad Trumpi kasuks, millised Bideni kasuks? Kes siis lõpuks valimised võidab? Need on küsimused, mida sellenädalases saates arutavad Jan Lucas Videvik ning Rauno Matvejev. Saadet juhib Helena Eglit.
9/28/2020 • 59 minutes, 9 seconds
Uued tuuled Jaapanis - Abe lahkumine
Augusti lõpus tabas Jaapani ühiskonda ootamatu uudis, peaminister Shinzo Abe astub tervislikel põhjustel tagasi. Olles ise kõige kauem ametis olnud peaminister, jättab Abe maha endast märkimisväärse pärandi. Kas selle mõjuvõimsa figuuri lahkumine poliitikast tähendab Jaapanile uut suunda või triivitakse samal kursil? See sõltub Abe järeltulijast – tiitel millele pürgivad kolm meest: Shigeru Ishiba, Fumio Kishida ja Yoshihide Suga. Selleks peavad nad kõigepealt saama Liberaaldemokraatliku Partei esimeheks.
Sõna vatavad Olle Paas ja külaline Ene. Puldis on Kai Ly Kröönström
9/21/2020 • 40 minutes, 26 seconds
Võim, vägivald, vabadus ja Valgevene
Valgevenes toimuvat jälgib hetkel pinevalt kogu maailm. Nii ei saanud ka ringjoonelised oma keelepaelu vakka hoida. Saates võtavad sõna Fred Gregor Rahuoja, Carlos Kleimann. Saatejuht on Kai Ly Kröönström ning puldis Birgit Saliste. Valgevene hümn algab sõnadega: “Me, valgevenelased oleme rahumeelsed inimesed”, mis on nüüd viinud selle rahumeelse rahva murdepunktini? Millise positsiooni võtab Venemaa ning milline on valgevenelaste maailmapilt?
9/13/2020 • 49 minutes, 59 seconds
Sajandilepe vol2
Donald Trump on sajandi võimsaim USA president. Ta on suutnud ühe aastaga koostada Iisraelile kaks sajandi lepet. Esimene, palestiinlased kõrvale jätnud lahendus Iisraeli ja Palestiina riikide rahuks, ei läinud rahvusvahelisel areenil läbi. Teine, sõlmitud diplomaatilised suhted 'Lähis-Ida ainsa demokraatia' ja Araabia Ühendemiraatide vahel, on aga teedrajav. See lükkab ümber senise Araabia riikide vankumatu seisukoha hoiduda ametlikult Iisraeliga suhtlemast, kuni viimane pole Palestiinat tunnustanud. Millise pikkusega saableid võib veel leida palestiinlaste seljast, kuulakem allolevast saatest.
Saadet juhib Rauno Matvejev, tal on külas Helena Eglit ja Fred Gregor Rahuoja. Puldis Jan Lucas Videvik.
9/7/2020 • 45 minutes, 35 seconds
Mälumäng ehk Jussikese seitse sõpra
Kevad hakkab lõpule jõudma ja nii ka Ringjoone hooaeg. Sedakorda on saade mälumängu vormis, kus võetakse ette küsimused nii nuustakult kui ka laiast ilmast. Mida jagavad Sierra Leone, Haiti ja Libeeria lisaks kolonialismitaagale? Mis pull toimus meie naabritega Sochi olümpiamängude ajal? Kui mäng olnuks mõisa peale, siis kes oleksid Riiamäe häärberi uued omanikud? Pane klapid pähe, vajuta nuppu ja kuula!
Mõõtu võtsid kaks raskekahurväge: ühelt poolt Carlos Kleimann, Johannes Vahe ja Karl-Gustav Kallasmaa ning teiselt Daniel Tamm, Hannes Hugo Urbla ja Carlotta Põdra. Küsimused panid kokku Hans Markus Kalmer, Fred Gregor Rahuoja ning saatejuht Helena Eglit.
6/2/2020 • 50 minutes, 39 seconds
Delfiinid Veneetsia kanalites?
Kuhu jääb koroonakriisis kliima? Saates räägivad Laura, Anett, Olle ja Birgit eriolukorra mõjust kliimale ja sellest, kuidas astub maailm vastu kliimamuutustele pärast kriisist väljumist. Vaagimisele tulevad nii positiivsed kui negatiivsed mõjud, riigijuhtide kui tavainimese mõttemaailm, ja vahelepõige Aasia kriisiolukorda.
5/18/2020 • 28 minutes, 57 seconds
Iisraeli valimissõjad episood IV. Lootust uuele ei ole
Vastupanuliikumise korrespondendid Helena, Rauno ja Fred Gregor keerutavad taas üles tormi Lähis-Ida lääneimpeeriumi valitseja, Iisraeli pikaaegase ja ikkagi vastse peaministri Netanyahu õuel. Tormis keerlevad Gantzi ja Netanyahu teineteisega leppiva valitsuse moodustamine, lahmakas korruptsiooniskandaal ja üksikud püüdmatud mõtted Palestiina ja Iisraeli kuvandist rahvusvahelisel loomeskeenel.
Tormi keerutatakse zoomi vahendusel, sest arvamused on kiired üksteisega põrkuma. Pane Ringjoon kõrva ja hüppa pöördesse!
5/11/2020 • 51 minutes, 59 seconds
Tšehhi suhted Venemaa, Hiina ja Visegradi nelikuga
Hetkel valitseb eriolukord ning koroonast ei saa üle ega ümber, mistõttu Ringjoon jätkab salvestamist veebiülekande vahendusel. Maikuu esimeses saates kohtume zoomi-stuudios arutamaks Tšehhi suhteid Hiina, Venemaa ja Visegradi nelikuga. Kuna kõik saatekülalised on ise Tšehhis varem pikemalt viibinud, tuleb lisaks välispoliitikale juttu ka kohalikust kultuurist. Stuudios on Laura Vilbiks, Rauno Matvejev, Fred Gregor Rahuoja ja Carlos Kleimann. Head kuulamist!
5/4/2020 • 1 hour, 25 seconds
Inim õiguste paadike tormisel merel
Tänase Ringjoone saate peateema on inimõigused. Räägime inimõiguste universaalsusest ja ajaloost ning arutame, kas ÜRO inimõiguste ülddeklaratsiooni annaks muuta. Täpsemalt lahkame uiguuride näitel usuvabaduse olukorda Hiinas ja Euroopat puudutavaid teemasid nagu Türgi piiril kogunenud uued pagulased ja Ungari nägemus inimõigustest. Muidugi tuli jutuks ka koroonaviirus, sest erakorraline olukord paneb otseselt vastamisi julgeoleku ja inimõigused.
Stuudios on Daniel Tamm, Carlos Kleimann ja Kai Ly Kröönström. Saatejuht on Daniel Tamm ja puldis Kai Ly Kröönström. Pildi jäädvustas Carlos Kleimann.
3/23/2020 • 32 minutes, 33 seconds
Eutanaasia - võlu või valu?
Seekord räägime Ringjoones inimelu lõpust. Tänapäeva tehnoloogia võimaldab inimesi hoida elus kauem kui kunagi varem, kuid kas oma viimaste aastate tilgutite all veetmine on elu, mida me soovime? Juttu tuleb argumentidest eutanaasia poolt ja vastu ning selle legaalsusest erinevates riikides.
3/9/2020 • 36 minutes, 38 seconds
Iisraeli valimissõjad episood III - Beni kättemaks
Täna hingame valimiste taktis. Keskööl sulguvad aasta jooksul juba kolmandad samaotstarbelised valimiskastid üle Iisraeli. Knesseti-valimistriloogia peaosas on mitme korruptsioonisüüdistusega pärjatud Likudi staar Benjamin Netanyahu, tema kõrval särab sarjast Sinivalge tuntud Benny Gantz. Kas triloogia saab täna lõpu või venib piinlikult pikaks kui Star Wars? Ei me ette tea. Küll aga arutame Ringjoones Netanyahu mineviku ja tuleviku üle ning vaatleme USA ja tema kuulsaima spin-off’i Iisraeli suhet.
3/2/2020 • 56 minutes, 27 seconds
Koroonaviirus ja teised epideemiad
Aasta teises saates võtame vaatluse alla haigused. Jaanuari alguses tulid ärevad teated Hiinast, kui Wuhani linnas hakkas levima uut tüüpi viirus. Milline seis on koroonaviirusega praegu? Kas selle pärast peaks muretsema? Millised haigused tekitavad veel maailmas muret? Teemat arutavad Anett Peel, Birgit Saliste ja Liisi Toomimg.
2/26/2020 • 30 minutes, 29 seconds
Võimumängud Venemaal ja arengud Ida-Euroopas
Uue aasta esimeses saates võtavad ringjoonlased vaatluse alla Venemaa sise- ja välispoliitilised suundumused. Lisaks peatutakse Poolal, Ukrainal ning erinevatel ajalootõlgendustel. Külalised on Johannes Vahe ja Carlos Kleimann, saadet viib läbi Helena Eglit.
2/17/2020 • 38 minutes, 45 seconds
2010ndad. II osa
Ringjoonelised võtavad kokku peatselt mööduva aastakümnendi teise poole silmatorkavaimad sündmused. Analüüsitakse pagulaskriisi, Brexitit, kliimat, Hiinat ja Trumpi.
12/30/2019 • 41 minutes, 46 seconds
2010ndad. I osa.
Ringjoonelised võtavad kokku peatselt mööduva aastakümnendi esimese poole silmatorkavaimad sündmused. Muljetatakse nooruspõlveaegsetest majanduskriisist, Araabia kevadest, Ukraina seisust ning omaendi mälestustest nende aegade taustal.
12/9/2019 • 43 minutes, 44 seconds
Kanada vähemusvalitsus
Umbes kuu aega tagasi toimusid teisel pool Atlandi ookeani Kanada üldvalimised. Genestuudios said kokku Daniel Tamm, Carlos Kleimann, Carlotta Põdra, Birgit Saliste ja Helena Eglit, kes arutavad Kanada valimisjärgsest perioodist. Mida täpsemalt tähendab vähemusvalitsus? Kas liberaalide võit oli piisavalt tugev, et jääda järgmiseks neljaks aastaks valitsusse? Kuulake saadet ja saate teada, mida arvavad ringjoonelised Trudeau valitsuskabinetist.