Najdete zde zajímavé rozhovory a reportáže v češtině. Jde nejen o kulturu, život a jazyk české mešiny, ale také o spojení Česka a Rakouska. Následující podcasty jsou shrnutím rozhlasového pořadu Rádio Dráťák, který můžete slyšet v Rádiu Burgenland každé pondělí večer od 21:10 hodin. Die folgenden Podcasts sind eine Zusammenfassung der Radiosendung Rádio Dráťák, die jeweils Montagabend um 21.10 Uhr auf Radio Burgenland zu hören ist.
Jirí Friml - rostlinný biochemik a držitel Wittgensteinovy ceny
Jak rostliny vedí, kdy májí zacít kvést, nebo jakým smerem mají rust? Na tyto a další otázky se snaží odpovedet biochemik Jirí Friml. Tento rodák z Moravy patrí mezi prední osobnosti v oblasti rostlinného výzkumu. Za své prukopnické výzkumy složitých procesu, které rídí rust a kvetení rostlin, byl ocenen prestižní Wittgensteinovou cenou. Toto ocenení, které je casto oznacováno za rakouskou verzi Nobelovy ceny, je spojeno s financní odmenou ve výši 1,7 milionu eur.
10/21/2024 • 27 minutes, 24 seconds
Slavnostní otevření Českého centra Vídeň na nové adrese
České centrum ve Vídni sdílí se svým rakouským publikem to nejlepší z české kultury už třicet let. Novou kapitolou je jeho nedávné přesídlení poblíž Karlskirche, a sice z proslulé Herrengasse na neméně centrální adresu: Gußhausstraße 10 ve 4. okrese. Už dnes večer se tam s naší redakcí můžete vydat.
10/14/2024 • 24 minutes, 24 seconds
Festival Janáček Brno 2024 a Svatováclavské posvícení na velvyslanectví
V dnešním vysílání na Vás čekají hned dvě témata. Nejprve se s naší redakcí vydáte na tiskovou konferenci k Mezinárodnímu opernímu a hudebnímu festivalu Janáček Brno a poté na malý skok na české velvyslanectví, které pořádalo již tradiční Svatováclavské posvícení – tentokrát s Olomouckým krajem.
10/7/2024 • 28 minutes, 57 seconds
Kafkova nesmrtelnost v hudbe se skupinou Kafka Band
Ve druhé cásti našeho poradu o Franzi Kafkovi vám predstavíme ceskou hudební skupinu Kafka Band, která propojuje Kafkuv literární svet se soucasnou hudební scénou. Naše redakce navštívila jejich koncert ve Vídni, kde Kafkova slova ožila v hudbe, která zaujala nejen literární nadšence, ale i širší publikum. Prinášíme vám záznam tohoto vystoupení spolu s rozhovory s cleny kapely, Jaroslavem Rudišem a Lukášem Morávkem.
9/30/2024 • 30 minutes, 1 second
Přemysl Otakar II. | Pokoj, dobro a smíření
Hostem dnešního podcastu je Petr Skácel, který působí mimo jiné také jako pastorační poradce v rámci vídeňské arcidiecéze. Shodou náhod jsme se v den rozhovoru potkali nedaleko Atzgersdorfu ve Vídni, odkud pocházel jeho dědeček. Petr Skácel nepátrá jen po stopách svých předků, ale vydává se také rád po stopách české historie. Dnes s námi bude sdílet vyprávění o králi Přemyslu Otakarovi II, o kterém říká, že „to byl člověk, který raději než meč přinášel smíření.“
9/23/2024 • 26 minutes, 34 seconds
Kafkova nesmrtelnost v literature | O Kafkove živote s Ludvíkem Kavínem
Tento rok si pripomínáme sté výrocí úmrtí jednoho z nejvýznamnejších pražských spisovatelu, Franze Kafky. Naše redakce pri této príležitosti pripravila dve speciální vysílání pro podcast. Posluchaci si mohou nejprve vychutnat záznam z letního setkání, kde se Martina Pfeffer sešla s legendou Theater Brett, hercem a režisérem Ludvíkem Kavínem. Ten v našem vysílání nabídne zajímavý a humorný pohled na Kafkuv život a jeho dílo.
9/16/2024 • 30 minutes, 1 second
Bára Zmeková a její hudební světy
Při poslechu její tvorby jednotlivé skladby posluchače vezmou za ruku a odvedou na tajemnou mýtinu, která se nepodobá žádné jiné. Postupně se toto místo začne zalévat dosud nepoznanými barvami a tóny, na které si je ale možné rozpomenout. Do podcastu přijali pozvání hudebníci Bára Zmeková a Pavel Šmíd, se kterými jsem se potkala pár hodin před jejich vídeňským koncertem.
9/2/2024 • 30 minutes
Ochutnávka jihomoravských vín na velvyslanectví
Nedávno měli lidé možnost si zpestřit jeden ze srpnových večerů netradiční ochutnávkou několika výrazných druhů vín z jižní Moravy. Představit je do Vídně přijela certifikovaná sommeliérka Nikola Kynická, která se degustace snaží řídit o něco jinou než klasickou formou.
8/26/2024 • 23 minutes, 40 seconds
Mia a Leona Schnabl na jejich spolecné ceste k Wiener Chormädchen
Desetiletá Mia Schnabl se po úspešných talentových zkouškách stala jednou z nejmladších clenek prestižního dívcího sboru Wiener Chormädchen, který vznikl jako komplement k chlapeckému sboru Wiener Sängerknaben. Od zárí se Mie otevírají nové možnosti na její hudební dráze.Mia mela hudbu v krvi už od narození díky své mamince Leone Schnabl, která zpívala v detském sboru. V druhé cásti vysílání si budeme povídat s Leonou, která se venuje také japonské terapeutické technice shiatsu, o hudbe a životních výzvách.
8/19/2024 • 26 minutes, 55 seconds
Spolek Lumír má novou předsedkyni a také sbormistryni
V rámci české menšiny ve Vídni je možné si vybrat hned celou řadu aktivit – od sportu přes vědu až po umění. K Českoslovanskému zpěváckému spolku Lumír se každý z jeho členek a členů dostal jinou cestou. To, co ale všechny spojuje, je vášeň k hudbě. Naše redakce se vydala na jeho letní koncert do Slovanské besedy a přináší Vám z něj krátký záznam.
8/12/2024 • 30 minutes
Projekt „Brewcycle“ sklidil první cenu v soutěži pro začínající podnikatele
Při vaření piva vzniká odpad, který většinou končí na skládkách. Projekt „Brewcycle“ jej ale vidí jako hodnotný materiál, který je možné přeměnit na bio hnojivo. Tento udržitelný nápad zaujal také porotce soutěže Entrepreneurship Avenue pro začínající podnikatele a v červnu tohoto roku jej ohodnotili hned první cenou. Za projektem „Brewcycle“ stojí tým mladých studentek a studentů několika vídeňských univerzit. A právě jednoho z nich - Filipa Dvořáčka - jsem si pozvala do aktuálního ORF Češi Podcastu.
8/5/2024 • 24 minutes, 21 seconds
Lukas Kavin | "Lidé z Česka jsou méně bojácní"
V dnešním vysílání na Vás čeká pokračování rozhovoru s divadelním pedagogem Lukasem Kavinem. I když se narodil už tu ve Vídni, české kořeny jej po jeho životní cestě provázejí i nadále. Snad to bylo i jeho studium na Janáčkově akademii múzických umění v Brně, kde vystudoval obor divadlo a výchovu, které jeho českou identitu ještě o něco více upevnilo.
7/29/2024 • 28 minutes, 8 seconds
Portrét divadelního pedagoga Lukase Kavina
Do dnešního Podcastu jsem pozvala Lukase Kavina – herce, režiséra a divadelního pedagoga. Nejen že mu herectví proudí v žilách, ale věnoval se mu i během svého pětiletého studia na Janáčkově akademii múzických umění v Brně. Aktuálně působí na Spolkovém institutu pro vzdělávání neslyšících ve Vídni, kde je už šest let.
7/22/2024 • 27 minutes, 3 seconds
Pestrý program s cesko-slovenským souborem Marjánka
Folklórní spolek Marjánka ve Vídni se v prvé rade vyznacuje svou podporou rozvoje detí a mládeže a oživuje ceské a slovenské tradice prostrednictvím hudby, tance a jazyka. Marjánka ale není jen o tradicních krojích a cimbálu. Nejprve jsme si k mikrofonu pozvali zakladatelku spolku Martinu Canovou, dále pak organizátorky Dne detí v Prátru Michaelu Albadri a Katarínu Kytkovou. A pri prohlídce rakouského Parlamentu jsme meli možnost krátkého interview s Nikolausem Berlakovicem, poslancem Národní rady.
7/15/2024 • 28 minutes, 40 seconds
„Lidé byli pro svobodu slova ochotni riskovat poměrně hodně“ | Alena Přibáňová
Dnešním hostem podcastu je opět literární vědkyně Alena Přibáňová z Oddělení lexikografie Ústavu pro českou literaturu Akademie věd České republiky, která v polovině března v Galerii Na Pavlači spoluzahájila výstavu „Český literární samizdat 1949–1989“.
7/8/2024 • 21 minutes, 54 seconds
Výstava "Brotlos" kriticky uchopuje mnohé podoby diskriminace v pracovním světě
Práce rovná se obživa, do jisté míry také svoboda. Ale je tomu opravdu tak u všech? V pracovním světě se i dnes v Evropě setkáváme s mnoha podobami diskriminace, nepřiměřeným ohodnocením nebo nevhodnými podmínkami. Je to práce, která ovlivňuje i náš soukromý život. Tato témata kriticky uchopuje skupinová výstava "Brotlos", která je ve Vídni k vidění do začátku září.
7/1/2024 • 28 minutes, 19 seconds
V Hlavní městské knihovně ve Vídni se představili dva čeští autoři
Ze svého díla s příhodným názvem „Gablonz/ Jablonec“ přijel do Vídně předčítat v rámci nového přeshraničního literárního cyklu „Kreuzung Mitte“ spisovatel a novinář Štěpán Kučera. Do Hlavní městské knihovny se na čtení jeho a také básníka a hudebníka J. H. Krchovského, které moderoval Ondřej Cikán, vydala i naše redakce.
6/24/2024 • 28 minutes, 8 seconds
Čeština se hodila i v UNIDO | Světoběžnice Věra Gregorová
V aktuálním podcastu Vás vezmeme na dobrodružnou cestu po jednotlivých štacích profesního života vídeňské Češky Věry Gregorové. Vyprávět bude nejen o poválečných letech ve své rodině. Byly to pravděpodobně právě ony neútěšné poměry v tehdejší Vídni, které mladou Věru hnaly ve vzdělávání se dopředu. Dotáhla to až na Senior Industrial Development Officer, a sice v organizaci OSN pro průmyslový rozvoj.
6/17/2024 • 28 minutes, 19 seconds
Den Evropy se spolkem Evropská akademie Víden
9. kvetna 1950 predstavil francouzský ministr zahranicí Robert Schuman v Evropské deklaraci první koncept spolecné a mírové Evropy. Tento datum je proto zaznamenán jako Den Evropy, který oslavila Evropská akademie Víden s 24 pasažéry již potretí jízdou tramvají z roku 1927. Cílem projíždky bylo nejen poznat historické centrum Vídne z jiné perspektivy, ale také posílit vazby mezi Ceskem, Slovenskem a Rakouskem jako srdcem Evropy.
6/10/2024 • 28 minutes, 1 second
Velvyslanec Jiří Šitler o přeshraniční spolupráci a češství
V aktuálním podcastu bude řeč o přeshraničních projektech a aktivní a intensivní spolupráci, která jen upevňuje česko-rakouské vztahy. Ty jsou aktuálně na velmi dobré úrovni. Jiří Šitler bude dále vyprávět o rumunských Češích. Za dobu svého svého působení jako velvyslanec měl možnost poznat hned několik různých komunit Čechů žijících za hranicemi vlasti. Neposledním tématem bude rovněž otázka češství.
6/3/2024 • 18 minutes, 53 seconds
Aktuální společenská témata silně rezonují v knihách Anjy Krystyn
Výrazný zlom v jejím životě nastal již v roce 1966. Z Olomouce přes Norimberk utekli její rodiče spolu s ní a jejím starším bratrem do Vídně. Jedním z hlavních důvodů byla obava o dobré vzdělání svých dětí v bývalém komunistickém Československu. A právě vzdělání se jí později dostalo hned v několika oborech. V posledních letech se Anja Krystyn věnuje psaní beletrie.
5/27/2024 • 25 minutes, 12 seconds
František Koukolík | UMELÁ INTELIGENCE - DALŠÍ VELKÝ EVOLUCNÍ PRECHOD?
V polovine dubna porádal spolek Alumni CZ Austria ve spolupráci s ceským velvyslanectvím prednášku s renomovaným propagátorem vedy, neuropatologem MUDr. Františkem Koukolíkem, DrSc.. S ohledem na velký zájem vám prinášíme rozhovor, který pripravil a vedl vídenský ekonom Roman Zeman, místopredseda spolku, a který jsme natocili ihned po skoncení prednášky.
5/20/2024 • 26 minutes, 30 seconds
Česko partnerskou zemí letošního ročníku Ferienmesse Wien a čeští laureáti ceny SozialMarie 2024
V dnešním vysílání Vás naše redakce zavede hned na dvě místa. Nejprve se retrospektivně podíváme na veletrh Ferienmesse Wien. Partnerskou zemí letošního ročníku bylo Česko. Poté se spolu přesuneme do Divadla Akzent ve Vídni, kde byly 1. května na slavnostním galavečeru udíleny ceny SozialMarie. Ten den bylo oceněno celkem 15 sociálních inovací a mezi nimi byly i dvě české.
5/13/2024 • 20 minutes, 24 seconds
Režisérka Helena Třeštíková ve Vídni | "Co s námi dělá čas"
Helena Třeštíková společně se svou dcerou Hanou, taktéž filmovou tvůrkyní, v průběhu dubna navštívila Vídeň. Výběr filmů obou dokumentaristek byl představen rakouskému publiku v rámci řady Lebensläufe ve Filmovém muzeu. Jak sama říká, už v začátcích svého působení v roli režisérky jí bylo jasné, že chce sledovat lidskou každodennost.
5/6/2024 • 28 minutes, 8 seconds
Roman Frühauf | Fotografie jako prostředek k setkávání
Většinou když vzniká fotka, snaží se její autor především o to nejlepší zachycení daného okamžiku. Fotograf Roman Frühauf klade důraz ale ještě na jednu rovinu, a sice na setkávání se s lidmi, kteří se poté objevují před jeho objektivem. A možná proto z jeho děl následně promlouvají mnohem srozumitelnějším jazykem.
4/29/2024 • 18 minutes, 27 seconds
S fotoklubem poznávat svět kolem sebe
Nedávno jste v našem televizním magazínu České Ozvěny a Slovenské Ozveny mohli vidět reportáž o fotoklubu na škole Komenský. V aktuálním Dráťáku se o něm dozvíte zase o trochu více. Dnes večer se znovu vydáme do Schützengasse. Třída, ve které se jinak vyučuje slovenština, se některé dny mění na klubovnu mladých fotografek a fotografů. Vede je pedagog Roman Frühauf, který na škole vyučuje češtinu a angličtinu.
4/22/2024 • 24 minutes, 51 seconds
Kolar Holz | Tradicní hodnoty a inovativní prístup ve svete drevarství
Kolar Holz je známé jméno mezi rakouskými a ceskými truhlári a je vskutku živou legendou rodinného podnikání s dlouholetou zkušeností.
Poslechnete si rozhovor s Jaroslavou Linha a Dagmar Poindl, které nám predstavily svuj rodinný podnik, jeden z nejstarších ceských spolecností v Rakousku.
4/15/2024 • 27 minutes, 38 seconds
Velvyslanec Jiří Šitler o spolupráci s českou menšinou
V létě to budou dva roky, kdy ve Vídni nastoupil do funkce nového českého velvyslance. Vedle intenzivní péče o česko-rakouské vztahy se za tu dobu dostal také do bližšího kontaktu s českou národnostní menšinou. Historik a diplomat Jiří Šitler pracoval mimo jiné v kanceláři tehdejšího prezidenta Václava Havla. Je také například autorem komiksu Ocelová křídla o osudu českých letců za druhé světové války či bývalým hlavním českým vyjednavačem pro otázky odškodnění obětí nacismu.
4/8/2024 • 22 minutes, 7 seconds
Zahájení výstavy „Český literární samizdat 1949 – 1989“
Alena Přibáňová z Oddělení lexikografie Ústavu pro českou literaturu Akademie věd České republiky přijela v polovině března do Vídně spoluzahájit výstavu „Český literární samizdat 1949–1989“. Nelegální šíření zakázené literatury, za které hrozily vysoké tresty, tak udržovalo při životě plamínek touhy po svobodě těch, kteří v ní během doby temna v Československu nepřestávali věřit.
4/1/2024 • 23 minutes, 6 seconds
Československý kvíz ve Vídni
Jak se říká: „Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se!“ a přesně to platí také na Československém kvízu, který se teď už pravidelně koná každý měsíc v Clubu Berlin v prvním vídeňském okrese. Což ale neznamená, že by soutěžícím chyběl bojový duch. Právě naopak! Pořadatelem Československých kvízů ve Vídni je Petr Novotný, rodák z Brna, který jinak pracuje v IT oblasti.
3/25/2024 • 22 minutes, 2 seconds
Podcast Roman Zeman | Jak klameme sebe i ty druhé aneb komunikační fauly
Český ekonom Roman Zeman spolu s předsedou spolku Alumni CZ Austria Pavlem Pachtou pořádají významné přednášky ve Vídni, které si stále získávají rostoucí popularitu. Jeho nedávné téma se zaměřilo na oblast společenské komunikace pod názvem „Jak klameme sebe i ty druhé aneb komunikační fauly, informační zkreslení a manipulace“.
3/18/2024 • 25 minutes, 2 seconds
Kreativní a pohybové workshopy s Janou Šimkovou
Momentálně se specializuje na pořádání kreativních a pohybových, sebepoznávacích workshopů především pro ženy. Všimla si, že tu ve Vídni nejen Češky a Slovenky věnují jen zlomek času samy sobě. Většinu svého dne vydávají práci a rodině. A toto chce svými zkušenostmi a dovednostmi změnit mentorka, lektorka a výtvarnice Jana Šimková.
3/11/2024 • 27 minutes, 43 seconds
Na Velvyslanectví za konzulkou Michalou Forstovou
V minulém roce Velvyslanectví České republiky ve Vídni uspořádalo historicky první Vítání občánků - tedy dětí s českým pasem narozených tu v Rakousku. Organizátorkou této akce byla Michala Forstová, která je od září minulého roku na pozici vedoucí konzulárního oddělení, a právě ji jsem pozvala do nejnovějšího Dráťáku. Dnes večer se tak můžete blíže seznámit s konzulárním úsekem Velvyslanectví ČR ve Vídni.
3/4/2024 • 26 minutes, 58 seconds
„Vyprávím příběhy kovem“ | Christine Habermann von Hoch
Pod rukama česko-německé sochařky, která má vazbu také na Rakousko, vznikají například jak drobnější designová díla, která zdobí soukromé interiéry nebo i architektonické prostory, tak venkovní monumentální ocelové sochy či je u ní výrazná také sakrální tvorba či výroba svítidel. Každopádně nedávno se pustila do naprosto nových vod, ve kterých ale element, který ji dodnes fascinuje, neopustila. Na výsledek její volné tvorby jsem se vydala podívat do města Příbor, rodiště Sigmunda Freuda.
2/26/2024 • 26 minutes, 25 seconds
„V životě si člověk musí troufat“ | Věra Gregorová
Všichni ji známe jako předsedkyni družstva Hotelu Pošta a také Českého srdce. Ale už jen někteří ví, že svůj kariérní život zasvětila UNIDu, organizaci OSN pro průmyslový rozvoj, kde pracovala dlouhých 35 let a díky tomu navštívila mnohé země jako například Nepál, Ghanu, Kolumbii či Mongolsko.
2/19/2024 • 27 minutes, 14 seconds
Sokol - nejvetší ceská organizaci v Rakousku a o florbalu
Sportovní spolek Sokol je nejvetší ceská organizace v Rakousku. V první cásti našeho vysílání jsme meli príležitost hovorit s nekterými cleny spolku a se starostou rakouské župy sokolské, Tomášem Freyem-Maternou, který nám priblížil události minulého roku a predstavil nám plány a ocekávání pro tento rok.
Ve druhé cásti jsme se zamerili na jeden z oblíbených sportu v rámci Sokola - florbal. Gabriel Luhan byl hned u zrodu týmu silným motorem, a proto se stal i kapitánem. Podrobne jsme se bavili o zacátcích tohoto sportu ve Vídni a o všestrannosti jeho týmu.
2/12/2024 • 28 minutes, 43 seconds
Stefan M. Newerkla | S češtinou znovuobjevil svůj další domov
Už jako malého jej zajímalo, jaký svět se skrývá za železnou oponou, a to konkrétně za tou částí, kde vyrůstal. Na základní školu chodil v dolnorakouském městečku Groß Gerungs, odkud to už není daleko do Gmündu a tím pádem ani do Českých Velenic. Do nejnovějšího podcastu jsem pozvala renomovaného bohemistu a pedagoga Stefana Michaela Newerklu, ředitele Institutu slavistiky na Vídeňské univerzitě.
2/5/2024 • 27 minutes, 45 seconds
Ondřej Cikán | Vítězství také pro českou literaturu
Státní cena za literární překlad se každoročně uděluje překladatelkám a překladatelům z němčiny do cizích jazyků a také naopak. A právě za překlad z češtiny, ale i starořečtiny a dalších jazyků ji získal Ondřej Cikán. Jak sám překladatel, ale i spisovatel a nakladatel říká, jde o vítězství také pro českou literaturu jako takovou.
1/29/2024 • 26 minutes, 16 seconds
Nový ředitel Českého centra Vídeň Ondřej Černý
Instituce, která sbližuje rakouskou veřejnost s českou kulturou a která ale také hraje významnou roli pro české krajany, má nového ředitele. Vedením Českého centra Vídeň byla do poloviny prosince minulého roku pověřena Sandra Dudek. Teď v jeho čele stojí dřívější dlouholetý generální ředitel sítě Českých center Ondřej Černý. V aktuálním podcastu ORF Češi Vám podrobněji představíme jak jeho dosavadní profesní kroky v oblasti kultury, tak také vize, které plánuje v blízké době realizovat.
1/22/2024 • 26 minutes, 38 seconds
Pilates s Radkou Westerkamp
Začátek roku každoročně vybízí k tomu, dát si nějaké předsevzetí. Odbourat přebytečná kila, zlepšit kontrolu nad svým tělem, posílit jej a zlepšit jeho ohebnost, to vše je cílem Pilatesovy metody. Čeho můžeme dosáhnout každodenním protahovacím cvičením nám prozradila Radka Westerkamp, certifikovaná trenérka a majitelka pilates studia Yoga & Pilates ve 4. vídeňském okrese.
1/15/2024 • 22 minutes, 11 seconds
Den národnostních menšin v parlamentě
Ještě před koncem roku se svým národnostním menšinám otevřely dveře vídeňského parlamentu a přesně tam se také dnes společně vydáme. Den národnostních menšin v parlamentu se uskutečnil 12. prosince a tematicky se zaměřil především na zachování jazyka a kultury šesti uznaných autochtonních menšin Rakouska a na zapojení mladých lidí do menšinového života.
1/8/2024 • 28 minutes, 51 seconds
Ohlédnutí se za rokem 2023 a přání do roku nového s Pavlem Rodtem
365 dní roku 2023 je téměř za námi a před námi je nových, tentokrát 366 dní s naprosto čistými stránkami. Záleží jen na nás, čím se začnou zaplňovat. Připravené jsou výzvy jak v pracovním, osobním, ale i menšinovém životě. Nejen o tom, jaký byl rok 2023 pro českou národnostní menšinu a co ji čeká roce dalším, povypráví náš host Pavel Rodt, předseda menšinové rady Čechů a Slováků ve Vídni.
1/1/2024 • 22 minutes, 38 seconds
Borytem a zero waste střihy zpět k hodnotám našich předků | Fashion performance v TheaterArche
Psal se konec ledna 1984, kdy manželé, divadelní umělci a signatáři Charty 77, Nika Brettschneiderová a Ludvík Kavín v 6. vídeňském otevřeli divadlo Theater Brett. Dnes na stejné adrese působí TheaterArche, které stejně úspěšně vede jejich syn režisér a herec Jakub Kavin. Nedávno se na místních prknech, co znamenají svět, konala módní přehlídka s názvem Boryt Story, na které se představily modely studentů brněnského oboru Ekotextil design barvené invazivní rostlinou borytem barvířským.
12/25/2023 • 26 minutes, 40 seconds
Kulturní spolek Kontaktforum
Česko-slovensko-rakouský kulturní spolek Kontaktforum nemusíme milovníkům divadla zde ve Vídni dlouze představovat. Díky dlouholeté dobrovolné práci členů spolku již v divadelním sále České školy Komenský účinkovalo mnoho profesionálních divadel, která jsou např. v Praze dlouhodobě vyprodaná. Televizní reportáž byla odvysílaná v prosincovém vydání českého a slovenského magazínu Ozvěny a my vám ještě přinášíme záznam všech rozhovorů a ukázek z divadelního představení.
12/18/2023 • 27 minutes, 25 seconds
ARGE Volksgruppen oslavilo 40 let
Hájí zájmy národnostních menšin Rakouska a stará se, aby byla zajištěna jejich budoucnost. Dále také napomáhá v porozumění mezi národnostními menšinami a rakouskou majoritní veřejností. V neposlední řadě komunikuje s politiky. Vídeňské pracovní společenství pro národnostní otázky ARGE Volksgruppen letos oslavilo 40 let od svého založení, a sice v Českém centru Vídeň, kde se o slavnostní atmosféru postaraly také folklórní a pěvecké spolky.
12/11/2023 • 24 minutes, 19 seconds
Vidět srdcem | Koncert pěvců Radka Žaluda a Maroše Banga
Přesně před týdnem se galerií Slovenského institutu ve Vídni nesly dva magické hlasy pěvců, které si publikum získaly hned po prvních tónech. Radek Žalud a Maroš Bango, jinak přezdívaní také jako český a slovenský Bocelli, se přijeli do Vídně podělit o svou lásku k hudbě a k životu samotnému.
12/4/2023 • 30 minutes
Jidiš v Čechách a na Moravě a jeho specifika
Také dnešním hostem je judaistka a germanistka Marie Krappmann z Univerzity Palackého v Olomouci. V minulém vysílání jsme se mimo jiné dozvěděli o počátcích jazyka jidiš, který – jak se předpokládá – vznikl v 10. století v jižním Německu, a to propojením středověkých německých dialektů a hebrejštiny. 13. století a také také ta pozdější jsou protkána židovskou migrací na východ, a sice i do Čech a na Moravu, a právě tam se dnes zastavíme.
11/27/2023 • 24 minutes, 14 seconds
O jazyku jidiš s Marií Krappmann
V aktuálním podcastu pro vídeňské Čechy je hostem germanistka a judaistka Marie Krappmann z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, která pohovoří více o jazyku jidiš, jeho dějinách, písemných památkách, také funkci, dále o literatuře psané v jidiš, o jeho současných rodilých mluvčích a například i o svém semináři.
11/20/2023 • 24 minutes, 38 seconds
„Snažím se, aby mé články ve čtenáři vykouzlily ‚kino v hlavě’“ | Joža Kolář
Do české Vídně se mu podařilo vnést nový druh zábavy, který tu chyběl. Určitě jste se už s ním na některé z akcí české nebo slovenské menšiny potkali. Redaktor Vídeňských svobodných listů Joža Kolář si k nám nejen z českého mediálního světa přivezl bohaté zkušenosti. Pojďte si poslechnout, co jej přivedlo do Vídně a jak se tu jeho cesta rozrostla.
11/13/2023 • 26 minutes, 12 seconds
Germanistka Ingeborg Fialová-Fürst vzpomíná na listopad 89'
„Až když z Českého rozhlasu čili vysílaného z Prahy, nikoli ze Svobodné Evropy, zazněl Matuškův song Už koníček pádí, tak jsem opravdu uvěřila, že se v Československu něco zlomilo. V tu chvíli padlo rozhodnutí, že se tam chci vrátit, protože mě v Sársku, kde jsem zapustila, jak tomu říkala má kamarádka, Radieschen-Wurzeln, už nic nebavilo,“ vypráví do mikrofonu Rádia Dráťák literární vědkyně a překladatelka Ingeborg Fialová-Fürst.
11/6/2023 • 27 minutes, 52 seconds
Special dejiny ceske mensiny v Rakousku
Rozhovor s historikem Mojmirem Stranskym.
Jak tezka byla pro ceskou mensinu doba plna zvratu a spolecenskych zmen ve 2. polovine 20. stoleti?
Jakym zivotnim zkouskam a tlakum byli vystavovani nasi krajane?
Jak moc byla Viden provazana s agenty STB?
Jake spory se objevovaly v ceské mensine? A doslo k vyrovnani se
s minulosti?
10/31/2023 • 1 hour, 17 minutes, 9 seconds
Centrum pro výzkum moravské německé literatury obnovuje zpřetrhanou historii
V polovině 90. let 20. století se na olomoucké germanistice začínají rodit první myšlenky na založení Arbeitsstelle für deutschmährische Literatur, tedy Centra pro výzkum moravské německé literatury. Klíčovou osobností při jeho založení byl profesor Ludvík Václavek, učitel našeho dnešního hosta - profesorky Ingeborg Fialové-Fürst, významné české germanistky, která se zabývá především expresionismem, německy psanou pražskou, moravskou a židovskou literaturou a německým romantismem.
10/30/2023 • 24 minutes, 11 seconds
Aktuality z CzechTradu a nový obchodní rada Robert Otepka
Muzeum užitého umění MAK se o víkendu otevřelo designérům a výrobcům z oblasti šperků, módy, nábytku a interiérových doplňků. Návštěvníci také letošního ročníku mezinárodního veletrhu Blickfang se mohli těšit na české značky, které zaštiťovala agentura CzechTrade. A není to jen organizování společných českých stánků, co má organizace na podporu obchodu na starosti. Více k tomu už náš dnešní první host - ředitelka vídeňské kanceláře CzechTrade Julie Havlová. Dále Vám představíme Roberta Otepku, nového vedoucího Obchodně-ekonomického úseku.
10/23/2023 • 23 minutes, 35 seconds
Z Brna do Vídně: Nejen divadelní příběh herečky Barbory Remišové
Herečka Barbora Remišová spatřila světlo světa v Považské Bystrici na Slovensku tři roky před historickým rozdělením Československa. Po ukončení studia na Janáčkově akademii muzických umění v Brně se v srpnu 2013 připojila k muzikálovému souboru Městského divadla Brno, kde dodnes působí.
10/16/2023 • 24 minutes, 29 seconds
Hrdinný tenor ze Šumperka | Leo Slezak & Texty s duší písničkáře Petra Foltýna
V aktuálním vysílání na Vás čekají hned dvě témata – obě hudební. Nejprve se budeme věnovat umělci z operního světa Leu Slezakovi a posléze si můžete poslechnout krátký rozhovor s hudebníkem Petrem Foltýnem, s nímž jsme natáčeli jeho portrét do televizního magazínu WIR.
10/9/2023 • 30 minutes
Světový den učitelek a učitelů s Christou Seďovou
Od roku 1994 se 5. října každoročně slaví Mezinárodní den učitelů, a právě proto jsem do dnešního vysílání pozvala jednu výraznou vídeňskou Češku, pedagožku, která nám už za malý okamžik povykládá více o tom, jak se ke své profesi dostala a co ji během učitelského roku naplňuje. Christa Seďová se s námi podělí také o vyprávění o svých předcích a o dětství, spojeném s českou školou. V neposlední řadě se budeme věnovat i jejímu spolkovému životu.
10/2/2023 • 23 minutes, 1 second
Tomas Mikolov | Umela inteligence
Je jednim z vedcu, kteri stoji za skokovym zdokonalenim prekladace a dalsich softwaru. Vyznamne zdokonalil zpracovavani lidskeho jazyka pocitacem a zasadne tak prispel k rozvoji umele inteligence.
9/17/2023 • 54 minutes, 10 seconds
Jakub Kavin TheaterArche
Herec z ceske herecke rodiny reziser a producent. Od roku 2016 se plne venuje rozvoji divadla TheaterArche. TheaterArche je videnska nezavisla platforma pro propojovani umecu a umeleckou tvorbu napric vsemi spolecenskymi a kulturnimi rozdily.
9/10/2023 • 29 minutes, 39 seconds
Pater Vaclav Sladek
Je rimsko-katolicka cirkev a forma, jak viru lidem zprostredkovava prezitek ze stredoveku nebo naopak je to instituce, ktera jako jedna z mala v rychlem a neprehlednem Svete vericim nabizi hodnoty, o ktere se mohou oprit? Kdo byl Klement Maria Hofbauer a jak se stal z pekare ze Znojma patron mesta Vidne?
8/27/2023 • 1 hour, 4 minutes, 46 seconds
System vzdelavani v Rakousku
Jak prihlasit dite do skolky, jake jsou alternativy, jak vybirat zakladni skolu, co jsou to "Förderklassen", do kdy je povinna skolni dochazka, jak probihaji maturity a mnohem víc se dozvíte v nasi pravidelne poradne s Gabrielou Trampotovou ze Start Wien.
8/18/2023 • 38 minutes, 51 seconds
Pavel Pospech | Pohledy na soucasne Cesko
Podivat se na ceskou spolecnost jako na spolecnost neznamou znamena ptat se na veci, ktere v kazdodennim zivote prehlizime. Nasim hostem je autor knihy Neznama spolecnost.
8/6/2023 • 50 minutes, 34 seconds
Peko Baxant | politik
Peko Baxant je jeden z mala rakouskych politiku, ktery mluvi cesky.
Vyuzili jsme toho a mluvili jsme o soucasne politicke situaci v Rakousku a jeho aktivitach. Rozhovor je v cestine a v nemcine.
7/22/2023 • 51 minutes, 55 seconds
Sona Felixova o uceni jazyku
Sona Felixova ve Vidni vyucuje cestinu a nemcinu. Je autorkou ucebnice nemciny a o sve bohate zkusenosti s vyukou obou jazyku se s nami v dnesnim dile podeli.
7/15/2023 • 38 minutes, 12 seconds
Dagmar Toufarova | Videnske svobodne listy
Videnske svobodne listy jsou ceskojazycne noviny, ktere vychazeji ve Vidni.
Sefredaktorka Dagmar Toufarova nam predstavila novinky.
7/8/2023 • 26 minutes, 22 seconds
Podcast Marketa Tomanova
V dnesnim vysilani si budeme povidat o zdrave vyzive a doplnkove strave. A proto jsme si dnes k mikrofonu pozvali Marketu Tomanovou, vystudovanou farmaceutku a expertku na zdravou vyzivu, orthomolekularni medicinu a mikrobiom. Jejim poslanim je ucit lidi naslouchat vlastnimu telu a jak vzit zodpovednost za sve zdravi plne do vlastnich rukou.
7/2/2023 • 24 minutes, 37 seconds
Muzikolog Viktor Velek, Lumir a Adria
3. cervna se ve Slovanske besede konal slavnostni koncert peveckeho sboru LUMIR a tamburasskeho ansamblu ADRIA na pocest Jana Nepomuka hrabete Harracha.
6/26/2023 • 30 minutes, 1 second
Etnomuzikolozka Zita Skorepova
Etnomuzikolozka Zita Skorepova z Etnologického ustavu AV CR v knize Hudebni svety ceske Vidne. Mensina a identita v 21. stoleti, zmapovala hudebne-tanecni aktivity videnskych Cechu a Cesek.
6/9/2023 • 43 minutes, 35 seconds
Fotografka | Bara Prasilova
Fotografka Bara Prasilova je drzitelkou rady cen, napriklad vitezkou souteze Fotograf roku. Jeji surrealisticke obrazy balancuji na hrane krasy a podivnosti, nekde na pomezi realnych a fiktivnich scenerii, a vychazeji z jejiho smyslu pro absurditu.
6/4/2023 • 25 minutes, 26 seconds
Zdravotni system v Rakousku
V nasi pravidelne poradne s Gabrielou Trampotovou z poradenskeho projektu Start Wien se tentokrat zamerime na zakladni informace o pojisteni a Ecard. Vysvetlime, jak je to se zdravotnim pojistenim na dovolene v zahranici. Na co mame narok a co si naopak musime platit? Zminime, co je to ELGA a jak postupovat v tehotenstvi a ohledne Kindergeld pri narozeni ditete.
5/27/2023 • 30 minutes, 1 second
Karel Cerny | Druhova rozmanitost
Na vice nez 15 mistech v Tyrolsku za zachovani druhove pestrosti aktivne bojuje uznavany biolog, vedec a ekolog z Innsbrucku Karel Cerny.
5/17/2023 • 30 minutes, 1 second
Ohlednuti za kulturnim jarem
Dnes se ohlédneme za dvemi kulturními porady, které se jsme navštívili: Nejprve vás pozveme na jarní koncert s Vídenskými filharmoniky pod taktovkou ceského dirigenta Petra Popelky a poté na literární vecer porádaný Literárním kroužkem na pocest Jaroslava Koláre pod názvem Jaroslav predstavuje Jaroslava.
5/15/2023 • 27 minutes, 21 seconds
Podcast ohlednuti za kulturnim jarem
5/13/2023 • 27 minutes, 21 seconds
Rhea Krcmarova spisovatelka
Spisovatelka Rhea Krcmarova pise prozu, divadelni texty, libreta, eseje, instagramove basne a experimentuje s transmedialnim umenim.
Je autorkou romanu MONSTROSA a povidkove knihy Böhmen ist der Ozean.
5/7/2023 • 32 minutes, 24 seconds
Jan Nepomuk hrabe Harrach
O slechtickem rodu Harrachu a stopach hrabete Harracha ve Vidni s historikem Janem Lustincem a potomky.
4/24/2023 • 48 minutes, 55 seconds
Jan Nepomuk hrabe Harrach
O rodu Harrachu a stopach hrabete Harracha ve Vidni s historikem Janem Lustincem a potomky.
4/22/2023 • 48 minutes, 55 seconds
Monika Heissenberger Bergrettung Puchberg
Monika Heissenberger je zastupkyne nacelnika Horske sluzby v Puchbergu.
Zachranuje zde turisty a sportovce, kteri v mimoradnych situacich potrebuji pomoc. Poradila nam, jak takovym komplikacim predchazet pripadne, jak postupovat.
4/17/2023 • 42 minutes, 48 seconds
Mezinarodni den Romu s filmarkou Zuzanou Brejchovou
8. dubna si pripominame Mezinarodni den Romu. Den, ktery oslavuje romskou kulturu a rozsiruje povedomí o problemech, kterym Romove celi.
Pri teto prilezitosti jsme do vysilani pozvali filmarku Zuzanu Brejchovou, ktera se tematy Romu zabyva jiz pres 30 let.
4/2/2023 • 56 minutes, 19 seconds
S Romanem Zemanem o ekologii, evropskem Green Dealu a o penezich
Dnes si budeme povidat s cesko- videnskym ekonomem Romanem Zemanem. Rozhovor se uskutecnil na podnet prednasky poradane 6.12.2022 spolkem Alumni CZ Austria s nazvem "CO, KLIDNE I 4 GREEN DEALY! ANEB O ZELENE TRANSFORMACI A PENEZICH".
Bavit se budeme o tematech, ktere jsou stale casteji predmetem diskuzi ve vsech mediich. Vzdyt ochrana zivotniho prostredi se tyka kazdeho z nas. Bavit se budeme napr. o globalnim oteplovani, o evropském GREEN DEALu nebo-li Zelene dohode apod.
3/26/2023 • 30 minutes, 54 seconds
Pracovni pravo v Rakousku
Vse, co potrebujete vedet k tematu pracovni pomer,
pracovni smlouva, dovolena, nemocenska a osetrovatelska dovolena a ukonceni pracovniho pomeru.
3/18/2023 • 37 minutes, 28 seconds
Marketa Zahradnickova a Sandra Dudek
O aktivitach a planech velvyslanectví Ceské republiky v Rakousku a Ceského centra Viden.
3/12/2023 • 36 minutes, 58 seconds
Exklusivinterview Michael Ludwig
Interview mit Michael Ludwig, Bürgermeister von Wien.
Diese Folge ist dieses Mal auf Deutsch.
3/6/2023 • 40 minutes, 47 seconds
Odkaz Jana Patocky
Jan Frei a Ludger Hagedorn o svetoznamem ceskem filozofovi.
2/27/2023 • 30 minutes, 17 seconds
Vse o lese s lesnim vedcem Petrem Skorpikem
Soucasny stav lesu a vse podstatne co byste o lese meli vedet.
2/12/2023 • 47 minutes, 33 seconds
O valce s Dagmar Vorlicek
Tento mesic 24. unora to bude presne rok, co Rusko zahajilo invazi na Ukrajinu.
2/4/2023 • 39 minutes, 10 seconds
CESKA VIDEN ZIJE! Special o spolcich a volnocasovych aktivitach
Kompaktni prehled volnocasovych aktivit ceskych spolku ve Vidni
1/22/2023 • 49 minutes, 22 seconds
Rebelove - Vlastenecka omladina
Na základe populárního filmu Rebelové vznikl stejnojmenný muzikál, který zaujal mladé divadelníky z vídenského spolku Vlastenecká omladina. Premiéru uvedli v listopadu 2022. Proto jsme k našemu mikrofonu pozvali režisérku Janu Salotovou, hudební režisérku, choreografku a hlavní predstavitelku Janu Vadurovou a jednoho z hlavních mužských predstavitelu Martina Vengláre, si povídali o tom, jak se zkouší muzikál s témer 40 úcinkujícími, jak bylo težké naucit se cesky pro hlavní slovenké predstavitelky, o prátelství a Omladine.
1/15/2023 • 26 minutes, 26 seconds
Spisovatel Aleksander Kaczorowski
Rozhovor o ceske a polske mentalite
1/7/2023 • 30 minutes, 1 second
Volebni special s politolozkou Annou Durnovou
Rozhovor o prezidentskych volbach v Ceske republice
1/1/2023 • 38 minutes, 44 seconds
Vanocni rozhovor s Annou Kampl
Vanocni rozhovor s evangelickou fararkou Annou Kampl
12/18/2022 • 39 minutes, 54 seconds
Spisovatelka Markéta Pilátová
Rozhovor o krajanech v Brazílii, Janu Antonínu Batovi a Jeseníkách
12/11/2022 • 32 minutes, 25 seconds
O knihách s Martinem Kraflem
Vedoucí Ceského literárního centra
12/5/2022 • 25 minutes, 42 seconds
O formách bydlení s Gabrielou Trampotovou
Rozhovor o formách bydlení s Gabrielou Trampotovou
11/28/2022 • 30 minutes, 12 seconds
Frontman kapely Alex Kriz
Rozhovor s frontmanem hudební skupiny SIAMESE ELEPHANTS
11/21/2022 • 25 minutes, 37 seconds
Politoložka a socioložka Anna Durnová
Rozhovor s politoložkou a sociložkou Annou Durnovou
11/14/2022 • 35 minutes, 23 seconds
Spisovatel Jaroslav Rudiš
Rozhovor se spisovatelem Jaroslavem Rudišem
11/7/2022 • 24 minutes, 28 seconds
Rozhovor se známým ekonomem-profesorem Pavlem Nesetem
Spolek Alumni CZ Austria ve spolupráci s Velvyslanectvím České republiky ve Vídni uspořádal velice zajímavou přednášku s panem profesorem Pavlem Nesetem, vedoucím Katedry ekonomie a práva na Škoda Auto Vysoké škole. Hlavním témem přednášky bylo, jak překonají ekonomiky střední Evropy letošní zimu. Poslechněte si rozhovor na toto téma mezi panem profesorem Nestem a česko-vídeňským ekonomickým expertem Romanem Zemanem -Country Controller ve Vienna Insurance Group ve Vídni.
10/31/2022 • 21 minutes, 19 seconds
Tři generace na České škole Komenský
V letošním roce 2022 je tomu již 150 let od založení školského spolku Komenský, který se stará o vzdělávání českých a dnes i slovenských dětí ve Vídni. A nejen to, česká škola dala i základy pro vznik a existenci české menšiny ve Vídni. Už to je velký důvod k oslavám. A abychom i my přispěli k tak významnému jubileu, navštívili jsme jednu typickou vídeňskou rodinu. Najdeme jen málo vídeňských starousedlíků, kteří by neznali rodinu Kostohryzových, kteří navštěvovali Školu Komenský již po tři generace.