Raadio Kuku keskkonnasaade. Saade edastab infot ja mõttevahetusi olulistel keskkonnateemadel, otsib ja vahendab loovaid keskkonnaalaseid lahendusi.
Mis see meie taastuvenergia tulevik siis ikka on
Selle nädala "Ilmaparandajas" võtame vaatluse alla taastuvenergia lahendused, tuleviku ja plaanid Eestis. Stuudios on Kliimaministeeriumi taastuvenergia valdkonnajuht Karlis Goldstein ja Sunly Eesti äride juht Klaus-Erik Pilar. Kas meie 2030. aasta eesmärgid on realistlikud ja mis saab edasi, uurib saatejuht Mart Valner.
10/19/2024 • 0
Ilmaparandaja: Kuidas koolinoored CERNis müüoneid mõõtmas käisid
Ei juhtu just tihti seda, et eraisikuid lubatakse maailma suurima teaduslabori CERNi seadmete juurde omal käel katseid tegema, kuid Eesti olümpiaadidel edukalt võistlenud koolinoortel see õnnestus ja nad käisid CERNis kahenädalasel õppereisil. Seetõttu on laupäevases Ilmaparandaja saates külas Saskia Põldmaa, Mihkel Rannut, Violeta Jürgens ja Ralf Robert Paabo, kes räägivad CERNis käigust ja oma plaanidest kliimamuutuste vastu võitlemisel. Saadet juhib Rein Pärn.
10/12/2024 • 0
Kuidas seaduslikult loodust kaitsta
Seekordne "Ilmaparandaja" saade sai salvestatud avalikult nädal aega tagasi Matsalu Loodusfilmide Festivalil ning külas olid Villy Lopman advokaadibüroost Rask ja Päästame Eesti Metsad juhatuse liige Farištamo Eller. Teemaks see, kuidas seaduslikke vahendeid kasutades me kõik ikkagi saame enda ümber loodust kaitsta. Saatejuht on Mart Valner.
10/5/2024 • 0
Ilmaparandaja 28-09-2024
9/28/2024 • 0
Ilmaparandaja: Mida pakub tänavune Matsalu filmifestival
Peagi algab 22. korda toimuv rahvusvaheline Matsalu loodusfilmide festival, mis toob Eestisse nii filme kui filmitegijaid üle kogu maailma. Milliseid filme seekord näha saab, räägib Ilmaparandajas MAFF 2024 eestvedaja Maris Altmann. Saadet juhib Rein Pärn.
9/21/2024 • 0
Ravimijääkidest Läänemeres ja EKA põhumaja projektist
Kui tõsiselt peab ravimijääkide teemale mõtlema ja milliste meetoditega on võimalik midagi ette võtta ravimijääkide vähendamiseks Läänemeres, sellest räägib saates Tartu Ülikooli Keemia Instituudi teadur Dr Ivar Zekker. Juttu tuleb ka EKA tudengite algatatud põhumaja projektist 1+X, selle eestvedaja arhitekt Triinu Ambojaga. Saadet juhib Rein Pärn.
9/14/2024 • 0
Ilmaparandaja 07-09-2024
9/7/2024 • 0
Ilmaparandaja 31-08-2024
8/31/2024 • 0
Ilmaparandaja 24-08-2024
8/24/2024 • 0
Kliimaseadusest ja Euroopast
Seekordses "Ilmaparandaja" saates on külas Stockholmi Keskkonnainstituudi Tallinna keskuse vanemekspert Ivo Krustok. Juttu tuleb peamiselt energeetikast ja sellest, kuidas meie energeetika tulevikku uus kliimaseaduse eelnõu näeb. Lisaks ka Euroopa Liidu suuremad väljakutsed ja see, kas Ukrainas on mõtet praegu rohepööret teha. Saatejuht on Mart Valner.
8/17/2024 • 0
Ilmaparandaja 11.08.2024
8/11/2024 • 0
Ilmaparandaja 04.08.2024
8/4/2024 • 0
Ilmaparandaja: ilmaparandaja_2024-07-27
Ilmaparandaja: ilmaparandaja_2024-07-27
7/27/2024 • 0
Tere tulemast Matsallu!
Selle nädala "Ilmaparandaja" saates oleme külas Matsalu külas, Matsalu rahvuspargis. Just siin elab kõrval Metskülas sündinud ja nüüd tagasi Matsallu kolinud Maris Altmann - Metsküla kooli õpetaja ja Matsalu Loodusfilmide Festivali korraldaja. Mis toob ühe noore inimese tagasi maale elama? Millega peab arvestama kui kasvad üles ja hiljem lood oma kodu rahvusparki ja kas kõik mured on lõppeks seda väärt, seda saab kuulda juba laupäeval kell kaks. Saatejuht on Mart Valner.
7/20/2024 • 0
Uuskasutus on hoo sisse saanud
Räägime seekord uuskasutusest või taaskasutusest - kuidas aga soovite seda nimetada. Harku järve ääres asuvas Uuskasutuskeskuse kesklaos oli kolmapäeval suur avatud uste päev, kus huvilised said oma silmaga vaatama tulla, kuidas miljonid esemed omale uue omaniku leiavad. Elektroonikaga on sama lugu, et järjest enam kasutatud nutiseadmeid saavad Telia poodide kaudu pikema eluea. Saates kuulete intervjuusid Telia seadmete ja kaubamüügi valdkonna juht Laura Kuusiku ja Uuskasutuskeskuse jaekaubanduse müügijuht Kerli Reinsbergiga. Saadet juhib Rein Pärn.
7/13/2024 • 0
Ilmaparandaja 06-07-2024
7/6/2024 • 0
Jõevähi seisundist meie veekogudes
Alates esmaspäevast 1. Juulist saab taotleda vähipüügiluba. Seetõttu tuleb Ilmaparandaja saates juttu sellest, kuidas sel aastal püügilubade taotlemine on korraldatud, milliste tingimustega peab arvestama ja kas jõevähi populatsioon saab selle kõige läbi ikkagi kaitstud ja hoitud. Teemat selgitab keskkonnaameti vee-elustiku büroo vanemspetsialist Märt Kesküla. Saadet juhib Rein Pärn.
6/29/2024 • 0
Mis mured on kohalikel inimestel tuuleparkidega?
Tuuleparkide arendamine on üks riigi prioriteete, et saavutada taastuvelektritootmise eesmärgid 2030. aastaks. Samal ajal on neil inimestel, kelle juurde neid parke rajada tahetakse, endiselt hirmud - olgu need seotud keskkonna, tervise või laiema tulevikuga. Kliimaministeeriumi rohereformi koordinaator kohalikes omavalitsustes, Rene Reisner on mööda Eestit reisinud, et neid muresid kuulda ning toob need koos võimalike lahendustega ka kuulajateni KUKU raadio Ilmaparandaja saates. Kas tuuliku ümber on vibratsioon? Kuidas hoida linde elus ja mis kasu saab kohalik inimene ning omavalitsus sellest, kui nende lähedale ehitatakse tuulepark? Kõigest sellest juba sel laupäeval kell kaks. Saatejuht on Mart Valner.
6/22/2024 • 0
Hea uudis: tänavad muutuvad kergliiklejatele turvalisemaks
Räägime tõuksijuhtidele ja jalgratturitele kehtestatud uutest reeglitest, mis juba sel suvel liikluspilti muutuse toovad. Saates selgitab Riigikogu majanduskomisjoni liige Mario Kadastik, miks uued reeglid kehtestati ja millised on olulisemad detailid, millega peaks kursis olema. Saadet juhib Rein Pärn.
6/15/2024 • 0
Ilmaparandaja 08-06-2024
6/8/2024 • 0
Ilmaparandaja 01-06-2024
6/1/2024 • 0
Ilmaparandaja 25-05-2024
5/25/2024 • 0
Muutused looduskaitses ja metsanduses
Kliimaministeerium plaanib mitmeid muudatusi looduskaitset ja metsandust puudutavas seadusandluses. Sinna alla kuuluvad nii suurenenud kaitsealune maa, aga ka hüvitise tõstmine erametsaomanikele, kes praegu endale kuuluval maal majandada ei saa. Mis on täpsemalt muutumas, milline on saja aasta plaan RMKle ja miks ei taha riik lubada metsatööstusel maadevahetusega tegeleda? Ülevaate looduskaitse ja metsandusega seotud muudatusettepanekutest teeb Kliimaministeeriumi asekantsler Antti Tooming. Saatejuht on Mart Valner.
5/18/2024 • 0
Ilmaparandaja 11-05-2024
Saate teemaks on TalTechist käima lükatud uus rahvusvaheline projekt REISFER, mille eesmärk on vähendada CO₂ emissiooni parvlaeva liinidel Eestis, Soomes, Ahvenamaal ja Rootsis läbi erinevate tehnoloogiliste ja operatiivsete lahenduste rakendamise. Millised need lahendused on, selgitab Ilmaparandajas Eesti Mereakadeemia Meretranspordi uurimisrühma doktorant-nooremteadur Kadi Kasepõld. Saadet juhib Rein Pärn.
5/11/2024 • 0
Ilmaparandaja: Talgupäeva erisaade
Traditsiooniliselt läheb maikuu esimesel laupäeval, Teeme Ära talgupäeval eetrisse "Ilmaparandaja" erisaade. Võtame ühendust talgupaikadega üle Eesti, räägime talgujuttu ja uurime, millist suppi pakutakse. Saatejuht on Mart Valner.
5/4/2024 • 0
Ilmaparandaja 27-04-2024
4/27/2024 • 0
Ilmaparandaja: Kuidas inimesi kliimamuutuste vallas harida?
Kuna kooliõpikud ei sisalda tänapäevast arusaama kliimamuutustest ja õppematerjalides puuduvad selgitused kliimamuutuste põhjuste ja mõjude kohta, valmistati projekti KLIIMATEADLIK raames esimene õppevahend “Kliimamuutuste ABC”, mis püüab seda tühimikku täita. Õppevahendi valmimisest ja mis seal kirjas on, räägivad "Ilmaparandajas" TÜ kliimateaduste professor Piia Post ja TLÜ ökohüdroloogia professor Jaanus Terasmaa. Saadet juhib Rein Pärn.
4/20/2024 • 0
Ilmaparandaja: Kas inimõigused kohustavad riike kliimamuutuse vastu võitlema
Euroopa Inimõiguste Kohus otsustas sel nädalal, et Šveitsi riik rikub inimõiguseid, kuna pole kehtestanud piisavalt ambitsioonikaid ja teaduspõhiseid kliimaeesmärke ning pole suutnud oma varasemaid eesmärke ka täita. See otsus avas uksed kõigi teiste Euroopa inimõiguste konventsiooni osalisriikide elanikele, sh eestlastele, minna oma riigi vastu kohtusse, kui riik ei tee piisavalt, et neid kaitsta kliimakriisi eest. Mida ikkagi otsustati, kelle kasuks ja mis edasi saab, räägib "Ilmaparandaja" stuudios Riigikohtu halduskolleegiumi nõunik ja keskkonnaõiguse ekspert Kaarel Relve. Saatejuht on Mart Valner.
4/13/2024 • 0
Ilmaparandaja: Ruumiandmete ja tehisaru kasutamine keskkonnaseires
"Ilmaparandaja" saates on seekord külas Tartu Ülikooli geoinformaatika professor Evelyn Uuemaa, kes pidas märtsi keskel ülikooli aulas inauguratsiooniloengu „Ruumiandmete ja tehisaru kasutamine keskkonnaseires“. Evelyn Uuemaa juhib ülikoolis maastikugeoinformaatika töörühma ja ta on sel aastal alustanud kestliku maakasutuse tippkeskuse juht. Kuidas tehisaru keskkonnaseires rakendatakse ja mis eesmärgid on seatud kestliku maakasutuse tippkeskusele, küsib saatejuht Rein Pärn. Saates esinevad ka Paide Gümnaasiumi õpilased, kes uurivad päikeseenergia kasutamise teemat.
4/6/2024 • 0
Ilmaparandaja: Planeedi taluvuspiirid
Selle nädala "Ilmaparandaja" saates räägime planeedi taluvuspiiridest. Eesti Rohelise Liikumise tellimusel on nimelt just valminud selleteemaline uuring, mis keskendubki taluvuspiiride mõiste selgitamisele kontseptsiooni edasiarendamisele. Lisaks toob analüüs välja soovitused taluvuspiiride tulemuslikuks lõimimiseks Eesti keskkonnapoliitikasse. Kõigest sellest uuribki Eesti Rohelise Liikumise ekspert Maris Pedaja käest saatejuht Mart Valner.
3/30/2024 • 0
Ilmaparandaja: Kriisiks valmis ja konnad teel(t)!
Eestis tehtud viimastest küsitluste tulemustest selgub, et kuigi hädaolukordadele, kriisidele ja sõjalegi mõeldakse varasemast rohkem, ei ole me nende saabudes tegutsemiseks valmis. Miks on elanike teadlikkus ja valmisolek kriisidega toime tulla nii madal ja kuidas saaks olukorda parandada, räägime saates Siseministeeriumi kriisivalmiduse asekantsleri Tuuli Räimega. Samuti teeme juttu alanud konnarändest ja eelolevatest konnatalgutest ELFi projektijuhi Birgit Purgaga. Saadet juhib Rein Pärn.
3/23/2024 • 0
Ilmaparandaja: Futuristlikud ehitusideed
Juba aastast 2025 peab uute suurte ehitiste ehitamisel teada olema ka nende kogu ehitamise süsinikujalajälg. See tähendab, et need majad peavad lisaks energiasäästlikud olemisele olema ka ehitatud võimalikult säästlikest materjalidest. Millest me siis ehitama hakkame, milline on Eesti arhitektuuri tulevik ja kas praegused arhitektid oskavad sellega arvestada. Neid teemasid hakkamegi uurima juba selle nädala Ilmaprandaja saates laupäeval kell kaks. Külas on Eesti Arhitektuurikeskuse juhataja Hannes Praks ja madalsüsinikehituse spetsialist Kadri-Ann Kertsmik. Saatejuht on Mart Valner.
3/16/2024 • 0
Ilmaparandaja: Metsa väärindamisest ja biokeemiast
Puidu keemiline väärindamine areneb maailmas tohutu hooga ja on metsa- ning puidusektori üks perspektiivikam innovatsioonisuund. Kuidas edeneb see Eestis ning millist kasu saaks seeläbi Eesti majandus ja milline mõju oleks sellel meie metsadele, arutlevad seekordses Ilmaparandajas VKG biotoodete arendusjuht Lauri Raid ja Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liidu tegevjuht Henrik Välja. Saatejuht on Rein Pärn.
3/9/2024 • 0
Ilmaparandaja: Võõrliigid Eesti meres
Eesti Loodusmuuseumis on selle kuu lõpuni üleval näitus võõrliikidest Eesti meres. Mis hetkest alates hakkame üldse üht liiki võõrliigiks pidama, kust nad on meile tulnud ja kes need kutsumata külalised on, seda käimegi uurimas koos näituse kuraatori Lennart Lennukiga. Saatejuht on Mart Valner.
3/2/2024 • 0
Ilmaparandaja: Vääriselupaikade kaitsmisest
Saates tuleb pikemalt juttu sellest, et Eesti keskkonnaühendused tuvastasid 99 elurikkamat ja väärtuslikumat riigimaadel asuvat uut metsaala, kogupindalaga 45 000 hektarit. Need kaardistati ja esitati Kliimaministeeriumile edasiseks menetlemiseks. Tehtud tööst räägib Eestimaa Looduse Fondi metsaekspert Liis Kuresoo. Räägime ka roheideede kiirendi Negavatt käimasolevast konkursist projektijuhi Kadi Kivimäega. Saadet juhib Rein Pärn.
2/24/2024 • 0
Ilmaparandaja: Soovitused Euroopa parlamendi kandidaatidele
Eesti Keskkonnaühenduste Koja eestvedamisel saatsid Eesti vabaühendused lähenevate Euroopa Parlamendi valimiste eel erakondadele keskkonnaalased soovitused. Ühenduste hinnangul tuleb erakondadel kliima- ja elurikkuse kriisiga toimetulekuks keskenduda teaduspõhisele ja ambitsioonikale keskkonnapoliitikale. Mis ootused täpsemalt tulevastele kandidaatidele on ja miks juba neli kuud enne valimisi need erakondadele saadeti, arutame Eestimaa Looduse Fondi kliimapoliitika eksperdi Maia Liisa Antoniga. Saatejuht on Mart Valner.
2/17/2024 • 0
Ilmaparandaja: Miks ei tohi magavat karu häirida?
Igal talvel satub metsas mõni inimene otsa magavale karule, kes sageli pesast seejärel põgeneb ja tihtipeale pojad abitult maha jätab. Nood võivad ilma vanemliku eeskujuta kasvades hakata aga inimese elupaikades pahandust tegema. Kuidas karupesa märgata, kuidas sel puhul talitada ja miks ei tohi talveuinakut tegevat karu häirida, selgitab seekordses "Ilmaparandajas" Keskkonnaameti loomaabi peaspetsialist Karmel Ritson. Saatejuht on Rein Pärn.
2/10/2024 • 0
Ilmaparandaja: Noored looduskaitses
Selle nädala "Ilmaparandaja" keskendub noortele Eesti loodus- ja kliimakaitses. Külas on noorte kliimadelegaat Anna Celine Kraus, kellega räägime tema tööst ja noorte kaasamisest. Lisaks läheme Eestimaa Looduse Fondi konverentsile "Meri ja Soo", kus muuhulgas anti üle ka aasta noore looduskaitse auhind, mille sai lendoravate ekspert Liisa Rennel. Miks lendoravad nii huvitavad on, saamegi saates teada. Saatejuht on Mart Valner.
2/3/2024 • 0
Ilmaparandaja: Koristame digiprügi!
Seekordne "Ilmaparandaja" räägib digiprügi koristamisest, mida igal aastal nii meil kui maailmas tervikuna muudkui juurde tekib. Tihti jääb hoomamatuks, kuidas e-postkasti vanadest kirjadest tühjendamine, või pikalt kasutusena seisva väikese tehnikavidina taaskasutusse suunamine suudaks keskkonnale kaasa tuua suure muutuse. "Ilmaparandaja" saates on külas Eesti Rohelise kooli programmi ja digikoristusnädala koordinaator Liina Vakrööm ning Telia kvaliteedijuhtimise protsessijuht Raina Jürgens. Saadet juhib Rein Pärn.
1/27/2024 • 0
Ilmaparandaja 20-01-2024
1/20/2024 • 0
Ilmaparandaja 13-01-2024
1/13/2024 • 0
Ilmaparandaja: Ilmaparandaja aasta 2023
Aasta esimeses saates toome kuulajateni paremad palad ja huvitavamad lood, mis eelmine aasta "Ilmaparandaja" eetris kõlasid. Saate pani kokku Mart Valner.
1/6/2024 • 0
Ilmaparandaja: Aasta kokkuvõte
"Ilmaparandaja" aasta viimases saates on külas kliimaminister Kristen Michal, kellega vaatame otsa sellele, mis on saavutatud ja ka sellele, mis jäi aasta jooksul tegemata. Kliimaministeeriumil on olnud sel aastal palju väljakutseid rahvuslikust lennufirmast ja kiiruskaameratest kaevanduslubade ja jäätmemajanduseni. Kas põlevkiviõlitehase saaga puhul olid alles vaid halvad valikud? Kuidas olla rahul kliimakonverentsiga Araabia Ühendemiraatides ja kas metsasõjas võib olla kõiki osapooli rahuldavaid tulemusi? Kõik need ja paljud küsimused veel saavad vastuse "Ilmaparandaja" laupäeval kell kaks. Saatejuht on Mart Valner.
12/30/2023 • 0
Ilmaparandaja: Kuidas pidada rohelisi jõule?
Käes on jõuluaeg ja seekordses saates arutleme selle üle, kuidas jõulupühadega keskkonnale võimalikult väikseks koormaks olla. Millised on suurimad keskkonnamured mis liigtarbimise ja lookas jõululauaga kaasnevad ning millised on lihtsad nipid, mille abil seda vältida? Teema üle arutlevad laupäevases "Ilmaparandaja" saates ühekordsete plastnõudevabade ürituste läbiviija Acento ning [kuhuviia.ee](https://kuhuviia.ee/) eestvedaja Kristiina Kerge ja saatejuht Rein Pärn.
12/23/2023 • 0
Ilmaparandaja: Hundi ohjamisest ja populatsiooni säilitamisest
Tänavusel jahihooajal on lubatud Eestis küttida 144 hunti, mis on suurem number kui eelmisel aastal. Kuidas see number paika pannakse ja kuidas hundil meil üldiselt läheb, arutleme seekord "Ilmaparandaja" saates Keskkonnaagentuuri ulukite peaspetsialisti Peep Männili ja Keskkonnaameti looduskaitse peaspetsilisti Tõnu Talviga. Saadet juhib Rein Pärn.
12/16/2023 • 0
Ilmaparandaja: Kliimakonverentsist ja kliimamuutustega kohanemisest
Selle nädala "Ilmaparandaja" saates räägime kliimast ja kliimamuutustest. Dubais käib praegu kliimakonverents COP 28, kus maailma riigid ja riigijuhid otsivad lahendusi aina süvenevale kliimakriisile. Kas neid ka leitakse ja mis on Eesti ootused, räägib kohapealt Kliimaministeeriumi kantsler Keit Kasemets.
Samas tuleb meil juba olemasolevate muutustega kohaneda. Millised on Eesti kliimamuutustega kohanemise plaanid ja millised on peamised ohukohad lähikümnenditel, seda seletab Kliimaministeeriumi kliimaosakonna juht Laura Remmelgas. Saatejuht on Mart Valner.
12/9/2023 • 0
Ilmaparandaja: Kaevandusalade korrastamine on jätkuvalt tõusutrendis
2023. aastal on Eestis korrastatud 10 kaevandusala, millel on nüüdseks maavarade tootmine ammendunud ja mis on saanud uue ilme ja kasutuse. Keskkonnaameti maapõuebüroo juhataja Martin Nurme selgitab seekordses "Ilmaparandajas", mida tähendab õigupoolest kaevandusala korrastamine, milliseid valikuid reeglina tehakse ja kuidas kohalik elanik kaevandusala tuleviku plaanidesse oma sõna sekka öelda saab. Saadet juhib Rein Pärn.
12/2/2023 • 0
Ilmaparandaja: Rohepöörde kommunikatsioonist
"Ilmaparandajal" on seekord külas kommunikatsiooniekspert Põim Kama, kellega arutame läbi rohepöörde- ja kliimakommunikatsiooni võimalusi ning kitsaskohti Eestis. Millest on tulnud ühiskonda sõnumisegadus kogu selles teemas ja keda ikkagi kuulama peaks? Milline on huvikaitsjate ja kommunikatsiooniinimeste roll kogu rohepöörde temaatikas ja kas kogu lobitöö on halb? Kes ikkagi peab tagama poes oleva kauba keskkonnasõbralikkuse ja kas roheline on müügiargument ning veel palju küsimusi saavad vastuse juba laupäeval kell kaks. Saatejuht on Mart Valner.
11/25/2023 • 0
Ilmaparandaja: Sõrve looduskaitseala loomine on lõpusirgel
Kuna hiljuti saadeti Sõrve looduskaitseala moodustamise eelnõu kooskõlastusringile ja Eesti saab üsna pea ühe uue looduskaitseala, on "Ilmaparandaja" saates seekord külas lendorava uurija ning Keskkonnaagentuuri eluslooduse osakonna juhtivspetsialist Uudo Timm ja Muraste Looduskooli õpetaja ja loodusfotograaf Val Rajasaar. Arutame, kas aastakümneid oodatud looduskaitseala võib lõpuks teoks saada ja milliseid erilisi loodusväärtusi Sõrve ala kaitsma hakkab. Saadet juhib Rein Pärn.
11/18/2023 • 0
Ilmaparandaja 11-11-2023
Kliimaministeerium on välja töötanud hulga võimalikke muudatusi, millega Eesti kehvas seisus prügimajandus lõpuks korda teha. Kellele on need suunatud, kui palju peab tavainimene oma käitumist muutma ja kas kõigile meile lisandub mitu eurot igale prügiveole, nagu on mitmes kohas avalikus ruumis räägitud? Seda teemat on selle nädala "Ilmaparandaja" saates avamas kliimaministeeriumi ringmajanduse osakonna juhataja Sigrid Soomlais. Saatejuht on Mart Valner.
11/11/2023 • 0
Ilmaparandaja: Kuidas siduda Tallinna haljasalad ühtseks tervikuks?
Nädalavahetusel koguneb rohelise pealinna rahvakogu kolmandat korda ja seekord asutakse sõelale jäänud ettepanekute üle hääletama, misjärel esitatakse heakskiidetud ettepanekud linnajuhtidele. Kui sisukas rahvakogu tegevus on olnud ja kuidas ettepanekud linna rohealad ühtseks tervikuks siduma hakkavad, räägivad seekordses saates rahvakogu peakorraldaja Maiu Lauring ja rahvakogu esindaja Ave Bremse. Saadet juhib Rein Pärn.
11/4/2023 • 0
Ilmaparandaja: Radiokatiivsed jäätmed ja kulla keskkonnajalajälg
Selles saates räägime radioaktiivsete jäätmete ladestamisest Paldiskis ja kulla keskkonnajalajäljest. Seda küll mitte samas loos. Mis on saanud kunagises tuumaallveelaeva õppekompleksis asuvatest tuumareaktoritest ning kuidas hoida kõike seal asuvat turvalisena ning kui palju iga aasta meil radioaktviiseid jäätmeid Eestis juurde tekib? Lisaks räägime, kui palju on keskkonnale parem kui kulda taaskasutada ning kas on mingi vahe esimest korda kuldplaadiks valatud maagil ja vanaema kuldehetele uue elu andmisel. Saatejuht on Mart Valner.
10/28/2023 • 0
Ilmaparandaja: Millised on linnastumise väljakutsed toitumisharjumustele?
Kuna ÜRO eestvedamisel tähistati sel nädalal ülemaailmset toidupäeva, teeme saates ülevaate ÜRO toiduteemalisest värskest raportist, mis keskendus linnastumise mõjule toidusüsteemidele. Saates kommenteerib raportis sisalduvat Eestimaa Looduse Fondi ekspert Silja Kana, kellega arutleme ka seda, milliseid tarku valikuid oma toidulaual inimene täna teha saab, et maailm kasvavat toidunõudlust ära suudaks rahuldada. Saadet juhib Rein Pärn.
10/21/2023 • 0
Ilmaparandaja: Kuhu Euroopa rohepööre liikumas on?
Euroopa Liidul on uued rohepöörde juhid peale seda kui Frans Timmermans otsustas kandideerida Hollandi peaministriks. Kas uued juhid võivad muuta seda suunda, kuhu Euroopa roheplaanid liikumas on või on protsessid juba piisavalt kaugele jõudnud? Millised on Euroopa järgmised roheplaanid üleüldiselt, käis "Ilmaparandajas" rääkimas Euroopa Komisjoni Eesti esinduse juht Vivian Loonela. Saatejuht on Mart Valner.
10/14/2023 • 0
Ilmaparandaja: Eesti veekogude terviseplaan uueneb
Keskkonnaamet uuendab Eesti veekogude terviseplaani ehk veemajanduskava ja millised tegevused veekogude seuisundi parandamiseks lähimatel aastatel ette võetakse, sellest räägib seekordses saates Keskkonnaameti Veeosakonna juhataja Triin Mägi. Saatejuht on Rein Pärn.
10/7/2023 • 0
Ilmaparandaja: Loodus ja folkloor
Seekordne "Ilmaparandaja" on väga teistsuguse helipildiga. Lihulas Matsalu Loodusfilmide Festivali ajal avalikult salvestatud saates on külas bioloog Urmas Tartes ja rahvamuusikud Maili Metssalu ning Karoliina Kreintaal. Saates saab kuulda loodusmotiive Eesti folkmuusikast, stiliseeritud linnulaulu ning arutelu selle üle, miks just nendel teemadel eestlased laulnud on ja kas maailm loodi päris nii nagu lauldi. Saatejuht on Mart Valner.
9/30/2023 • 0
Ilmaparandaja 23-09-2023
9/23/2023 • 0
Ilmaparandaja: Läänemere kampaaniast SOS ehk Save or Sea
Juttu tuleb Läänemere kampaaniast SOS ehk Save our Sea, millega liitus üle 30 linna Läänemerd ümbritsevatest riikidest. Milline on Läänemere sisund laiemalt ja mis on peamised probleemid, mis Läänemerd vaevavad ja mis lahendused siin on võimalik kasutusele võtta, selgitab saates TTÜ Meresüsteemide instituudi nooremprofessor ja Mereökoloogia labori juhataja Sirje Sildever ja Rohelise pealinna pressiesindaja Maarja Pakats. Saadet juhib Rein Pärn.
9/16/2023 • 0
Ilmaparandaja: Hakkame tuuleparke püsti panema
Eestis ei ole juba aastaid ehitatud ühtegi uut tuuleparki. Nüüd, järgmisel reedel, avatakse uus üheksa tuulikuga Saarde tuulepark. Kui palju meil on vaja uusi tuulikuid veel, et Eestis taastuvenergiat toota nii palju, nagu me 2030. aastaks plaaninud oleme ja milliseid uuringuid peab läbi viima, et leida neile just see õige koht, hakkamegi selle nädala "Ilmaparandajas" arutama. Kui suuri kompromisse kliimaneutraalsuse nimel võime eluslooduse arvelt teha ning miks on meil suur segadus eelisarendualadega, räägivad Ingrid Nielsen Eestimaa Looduse Fondist ja Utilitas Wind planeeringute ja keskkonnamõjude hindamise juht Kristiina Nauts. Saatejuht on Mart Valner.
9/9/2023 • 0
Ilmaparandaja: Kuidas elab loodus linnas?
Pelgulinna hakati äsja rajama Eesti suurimat kogukonnaaeda - 3000 ruutmeetri suurust Pelgu ühisaeda, mis on samas asukohas siiani tegutsenud Pelgu kogukonnaaia edasiarendus. Uudsest projektist ja mida aias linlased teha saavad hakata räägib saates abilinnapea Vladimir Svet. Kuulame ka Tartu Ülikooli Loodusmuuseumi rubriigi "Rukkirääk" avalikku salvestust üsna samal teemal ehk linnaloodusest, kus Veljo Runnel ja Tuul Sepp räägivad oma hiljutistest elamustest linnalooduses ja miks rohelus ja elurikkus on ka linlase jaoks eluliselt oluline, mitte vaid silmailuks. Saadet juhib Rein Pärn.
9/2/2023 • 0
Ilmaparandaja: Kas majandus peab looduse sisse ära mahtuma
Seekordses "Ilmaparandaja" saates on külas värske kliimanõukogu liige ja Eesti Keskkonnaühenduste Koja koordinaator Maia-Liisa Anton, kellega räägime sellest, mis on see minister Kristen Michali poolt loodud nõukogu ja, mis veel tähtsam, miks meil seda vaja on. Kuidas tegelikult meie võiks hakata kliimaseadus mõjutama ja kas me peame midagi ka päriselt tegema. Lisaks räägime Maiu Laurginguga Tallinna rahvakogust, kes hakkab rohepealinna rohelisemaks muutma. Saatejuht on Mart Valner.
8/26/2023 • 0
Ilmaparandaja: Tutvume rohereformi tegevuskavaga
Kuna rohereformi tegevuskava sai äsja valitsuselt heakskiidu, on sel korral saates külas Riigikantselei rohepoliitika koordinaator Kristi Klaas. Kuuleme, mida täpsemalt tegevusplaan sisaldab ja millised tegevused järgneva kolme aastaga Eestis ellu viiakse. Saadet juhib Rein Pärn.
8/19/2023 • 0
Ilmaparandaja: Tartu paranduskelder ja UIT linnafestival
Sel nädalal läheb "Ilmaparandaja" Tartusse, et rääkida juba uuel nädalal toimuvast linnafestivalist UIT ja uurida, mis toimub Tartu Paranduskeldris. Miks hakkavad uuel nädala inimesed käima neljakäpuli mööda Tartu linnaniite ja millised on peamised asjad, mida tahetakse parandada koos meistritega paranduskeldris, saab kuulda juba sel laupäeval kell kaks. Saatejuht on Mart Valner.
8/12/2023 • 0
Ilmaparandaja: Stuudios on Oecologia värske peatoimetaja prof. Ülo Niinemets
Kuna Eesti Maaülikooli taimekasvatuse ja taimebioloogia professorist Ülo Niinemetsast sai maineka teadusajakirja Oecologia peatoimetaja taimede ökofüsioloogia, ökosüsteemide ökoloogia, globaalmuutuste ökoloogia teemadel, räägime prof. Niinemetsaga "Ilmaparandajas" tema uuest ametist kui ka taimede rollist kliimasoojenemise tagajärgedega toimetulemisel. Saadet juhib Rein Pärn.
8/5/2023 • 0
Ilmaparandaja: Kuhu me energeetikas liigume
Selle nädala "Ilmaparandaja" saade salvestati 22.07 Äksi eelarvamusfestivali raames. Teemaks tuli Eesti energia tulevik - millist taastuvenergiat meil kõige mõistlikum kasutada on? Kuidas panna tuli põlema kui tuul ei puhu ja kas automaks aitab energiajalajälge maanteedel parandada. Nendel ning paljudel teemadel veel arutasid riigikogu liige Hanah Lahe, Cleantech Estonia juht Kädi Ristkok ja Kliimaministeeriumi energeetika osakonna juht Rein Vaks. Küsis Mart Valner.
Kuna Nafta Films alustas esimese Eesti ettevõttena süsinikuneutraalset filmide ja reklaamide tootmist, on seekord "Ilmaparandajal" külas Nafta Filmsi jätkusuutlikkuse valdkonna juht Olga Hartšuk. Olga selgitab saates lähemalt, mida nad tegid et seda saavutada ja mis muid nippe keskkonnajälje vähendamiseks kasutatakse. Saatejuht on Rein Pärn.
7/22/2023 • 0
Ilmaparandaja 15-07-2023
7/15/2023 • 0
Ilmaparandaja: Tallinna Lennujaam soovib jõuda süsinikuneutraalseks aastaks 2025
Kuna Tallinna Lennujaam seadis endale ambitsioonika eesmärgi saavutada süsinikuneutraalsus aastaks 2025, on seekord saates "Ilmaparandaja" külas Tallinna Lennujaama juhatuse liige Anneli Turkin. Saame kuulda mida on lennujaamas siiani ära tehtud ja mis sammud lähiaastatel veel ette võetakse. Saadet juhib Rein Pärn.
7/8/2023 • 0
Ilmaparandaja: Kuidas meie jahutuslahendused mõjutavad linnakeskkonda
Sel nädalal tuleb "Ilmaparandajas" juttu sellest, kuidas kodusid jahutada. Mis on kaugjahutus, kuidas kodused kliimaseadmed tekitavad kuumasaari ja miks peaksime majade katustele äkki päikesepaneelide asemel hoopis linnaaiad rajama. Lisaks selle kõige juures räägime muidugi energiahindadest, kliimaseadusest ja sellest, mida ettevõtjad kliimaministeeriumilt ootavad. Külas on Gren Eesti juht Margo Külaots. Saatejuht on Mart Valner.
7/1/2023 • 0
Ilmaparandaja: Joogivee mõistlikust kasutamisest
Praegusel pikal sademetevaesel ajal on madala põhjavee taseme tõttu joogivee kättesaadavus tõstatunud päevakorda ja seetõttu on "Ilmaparandaja" saates külas Eesti Vee-ettevõtete Liidu tegevjuht Raili Kärmas, kes palub hetkel joogivett kastmiseks mitte kasutada. Räägime temaga ka laiemalt joogivee mõistliku kasutamise põhimõtetest. Juttu tuleb ka suurest ringmajanduse toetusmeetmest, mille kaudu jagatakse Eestis ringmajanduse edendamiseks laiali 111 miljonit eurot. Saadet juhib Rein Pärn.
6/17/2023 • 0
Ilmaparandaja: Lineaarmajandusest ringmajandusse
Tutvume värskelt avalikustatud OECD ringmajanduse raporti ja soovitustega ning ringmajandustest Tallinnast, aga laiemalt ka KOVi ja riigi koostööst ringmajanduse edendamisel. Saatekülalised on Stockholmi Keskkonnainstituudi (SEI) Tallinna Keskuse programmijuht ja vanemteadur Harri Moora, Tallinna abilinnapea Joosep Vimm ja Keskkonnaministeeriumi keskkonnakorralduse osakonna nõunik Krista Kupits. Saadet juhib Rein Pärn.
6/10/2023 • 0
Ilmaparandaja: Elektromobiilsuse tulevik
Seekordses "Ilmaparandaja" saates räägime elektromobiilsusest. Sellest, kas elektriautod on tulevik või olevik ja kas meil on ikka vaja ülikiireid laadijaid või peame lihtsalt muutma oma liikumisharjumusi. Külas on Eleporti Eesti turu juht Kaupo Eerme ja Eleporti tegevjuht Raul Potisepp. Lisaks tutvustame ka järgmisel reedel toimuvat linnujämmi kui Tartus Emajõe Lodjakojas saavad kokku linnud, helikunstnikud ja poeedid, et pöörata tähelepanu linnaloodusele. Saatejuht on Mart Valner.
6/3/2023 • 0
Ilmaparandaja: Kui hästi läheb Eesti harrastuskalastajatel?
Harrastuskalastajate rõõmudest ja muredest ning miks on igasugu paisud ja inimese tekitatud tõkked eriti lõhejõgedel kogu jõe ökosüsteemile ja kalastusturismile piduriks, räägivad seekordses "Ilmaparandajas" Eesti Kalastajate Seltsi juhatuse liige Erki Tammleht ja Kalastajate Seltsi asutajaliige Allan Lahi. Saadet juhib Rein Pärn.
5/27/2023 • 0
Ilmaparandaja: Külas on aasta looduskaitsja Urmas Tartes
Sel nädalal pälvis Eesti looduskaitse kõrgeima autasu – Eerik Kumari nimelise looduskaitsepreemia koos kuldmärgiga – putukateadlase ja looduse populariseerijana tuntud Urmas Tartes. Laupäeval kell kaks tuleb ta nüüd Kuku raadio keskkonnasaate "Ilmaparandaja" stuudiosse külla, et rääkida loodusfotodest, inimpsühholoogiast, liikide rändest, sääskedest ja sellest, miks me ämblikke kardame. Küsimusi küsib Mart Valner.
5/20/2023 • 0
Ilmaparandaja: Loodus, inimene ja linn
Teeme seekord juttu TalTechi Targa Linna heaoluskoori projektist, mis püüab mõõta inimese ja ümbritseva keskkonna seoseid, et seeläbi aidata kaasa linnaplaneerimise protsessidele. Kuidas heaolu mõõdeti ja mida näitasid tulemused, seda arutleme seekordses "Ilmaparandajas" TalTechi Tervisetehnoloogia osakonna professori Ivo Fridoliniga. Tartu Ülikooli loodusmuuseumi ja botaanikaaia rubriigis "Rukkirääk" on külaliseks Loodusfestivali värske kommunikatsioonispetsialist Kristel Vilbaste. Saadet juhib Rein Pärn.
5/13/2023 • 0
Ilmaparandaja: Talgupäeva erisaade
Vähemalt sama kindel kui see, et maikuu esimesel laupäeval on Eestis Teeme Ära talgupäev on ka see, et selsamal päeval on Kuku raadio eetris "Ilmaparandaja" erisaade. Otselülitusi talgupaikadesse, talgumuusikat ja parima talgusupi retsepte on kuulajad saanud kuulata talgupäeva saates juba ligi dekaadi. See aasta keskendub Teeme Ära talgupäev keldrite ja saunade koristamisele ning elurikkusele. Keskendume meiegi laupäeval kell kaks. Saatejuht on Mart Valner.
5/6/2023 • 0
Ilmaparandaja: Kuidas rohepööre õigupoolest Eestis edeneb?
Arenguseire Keskus korraldas hiljuti veebiseminari teemal „Milline on Eesti inimeste keskkonnajälg ja suhtumine rohepöördesse?". Kokkuvõtte arutelust ja rohepöörde olukorrast teeb "Ilmaparandaja" saates Arenguseire Keskuse juht Tea Danilov. Saatejuht on Rein Pärn.
4/29/2023 • 0
Ilmaparandaja: Kuidas õppida loodusteadlaseks?
Tuleval reedel korraldab Tallinna Tehnikaülikooli Loodusteaduskond kõigile tulevastele loodusteadlastele hariva Loodusteaduste päeva, kus tutvustatakse huvilistele läbi hulgaliste töötubade ja seminaride loodusteaduste valdkonda. Kuidas loodusteadlaseks õpitakse ja milliste meetoditega seda õpetatakse, räägivad seekordses saates TalTechi Loodusteaduskonna õppeprodekaan Vello Tõugu ja Geenitehnoloogia osakonna doktorant-nooremteadur Sigrid Kirss. Saates on külas ka Tallinna Kesklinna Valitsuse aednik Kadri Järv, kes räägib taimede elust linnast ja sellest, mille alusel haljastuse otsuseid tehakse. Saadet juhib Rein Pärn.
4/22/2023 • 0
Ilmaparandaja: Mida meie mullast leiab?
See nädal Kuku raadio keskkonnasaates kaevume Eesti mulda. Koos geoloog Sander Ologa läheme kaevame prooviauke Tallinna mullapinda ja vaatame, mida sealt leida on. Lisaks sellele uurime, mida teha, et Eesti autopark muutuks keskkonnasõbralikumaks ja kas automaks on siin lahendus. Saatejuht on Mart Valner.
4/15/2023 • 0
Ilmaparandaja: Saates on külas suurkiskjate kaitsja Eleri Lopp
MTÜ Eesti Suurkiskjad eestvedaja ja loodusfotograaf Eleri Lopp räägib seekordses saates oma äsja avatud loodusfoto näituse taustal inimese ja looduse koostoimest ning kas ja millist pahandust loomad inimesele teevad, või hoopis neile tehakse liiga? Saatejuht on Rein Pärn.
4/8/2023 • 0
Ilmaparandaja: Mis autodega me sõidame ikkagi peale 2035. aastat?
Sel nädalal Kuku raadio keskkonnasaates "Ilmaparandaja" räägime Euroopa Liidu plaanidest peale 2035. aastat keelustada ära uute sisepõlemismootoritega autode müük. Mis mootorid meie teedel siis sõidavad? Kas lisaks elektrile ja vesinikule tulevad mängu ka e-kütused ja mis need e-kütused on? Lisaks autodele tuleb juttu ka taastuvernergia eesmärkidest ja vesiniku ühisturust. Külas on Euroopa Komisjoni Eesti esinduse juht Vivian Loonela. Saatejuht on Mart Valner.
4/1/2023 • 0
Ilmaparandaja: Kliimakriisiga on kiire
Nädala alguses avalikustas ÜRO põhjaliku aruande, mis ühemõtteliselt toob välja, et inimtekkeline kliimasoojenemine on teaduslik fakt. Millist tulevikku inimkonnale ja maakerale värske raport prognoosib ja mis olulisi samme on veel võimalik kõige hullema ärahoidmiseks ette võtta, seda kommenteerib laupäevases "Ilmaparandaja" saates ELFi kliimapoliitika ekspert Laura Vilbiks. Lisaks saame kuulda, millest kõneldi nädala teises poolest aset leidnud ÜRO veekonverentsil. Saatejuht on Rein Pärn.
3/25/2023 • 0
Ilmaparandaja: Pakendite, pakendimajanduse ja ringmajanduse tulevikust
Kuku raadio keskkonnasaates "Ilmaprandaja" räägime seekord pakendite olukorrast ja tulevikust. Saates tulevad teemadeks ühekordne plast, uus Euroopa Komisjoni ringmajanduse pakett, üldisemalt Eestis pakendite kokkukogumine, praeguse konteinervõrgustiku probleemid ja kuidas ettevõtted annaksid pakendite disainiga oma panuse. Külas on Keskkonnaministeeriumi keskkonnakorralduse osakonna nõunik Kertu Sapelkov ja sama osakonna juhataja Sigrid Soomlais. Saatejuht on Mart Valner.
3/18/2023 • 0
Ilmaparandaja: Millised sammud võtab Eesti ette mereseisundi parandamiseks?
Saates tuleb juttu kahest olulisest merekeskkonda puudutavast uudisest, mis hiljuti sündisid: Eesti merestrateegia meetmekava uuendamisest ja rahvusvahelisest maailmamere kaitse ja kasutamises kokkuleppest. Neist räägib lähemalt Keskkonnaministeeriumi merekeskkonna osakonna juhataja Rene Reisner. Saadet juhib Rein Pärn.
3/11/2023 • 0
Ilmaparandaja: Keskkonnalubadused: Keskerakond ja Reformierakond
Lõpetame oma erakondade keskkonnaülevaate kahe parteiga, kellest vähemalt üks on suure tõenäosusega ka järgmised neli aastat Eesti tüüri juures. Sellel sajandil ei ole olnud valitsust, kuhu ei kuuluks kas Keskerakonna või Reformierakonna ministreid, seega saab neid kas kiruda või tänada, aga nende juhtimisel oleme oma keskkonnapoliitikaga seal, kus praegu oleme. Mis suunas aga liigume järgmisel neljal aastal kliimaseaduse, energeetika ja metsanduspoliitikas? Saates on külas Tõnis Mölder Keskerakonnast ja Mario Kadastik Reformierakonnast. Saadet juhib Mart Valner.
3/4/2023 • 0
Ilmaparandaja: EKRE, Eesti 200 ja Rohelised
Kuku raadio keskkonnasaade "Ilmaparandaja" jätkab valimiste lainel. Seekord on külas Rain Epler EKREst, Eesti 200 esindajana Züleyxa Izmailova ja Johanna Maria Tõugu Eestimaa Rohelistest. Teemaks muuhulugas erakondade vaated kliimapoliitikale ja kliimaseadusele, kuidas peaksime rääkima metsadebatist ja kus kohast saame energiat kümne või kahekümne aasta pärast. Kui palju on eestlane keskkonnausku ja kas see tähendab ka võitlust kliimamuutustega, saab kuulda juba sel laupäeval kell kaks. Küsimusi küsib ja diskussiooni proovib ohjata Mart Valner.
2/25/2023 • 0
Ilmaparandaja: Keskkonnalubadused: Sotsid, Isamaa ja Parempoolsed
Kuku raadio keskkonnasaade "Ilmaparandaja" lülitub ka valimiste lainele. Järgnevad kolm laupäeva räägivad oma keskkonnalubadustest ja rohelistest lahendustest valimistel kandideerivad erakonnad. Esimeses saates on külas Jevgeni Ossinovski Sotsiaaldemokraatlikust Erakonnast, Siim Kiisler Parempoolsetest ja Heiki Hepner Isamaast. Mida on vaja muuta transpordisüsteemis, et julgustada inimesi rohkem liikuma ja kuidas suhtuda metsanduse arengukavasse? Milline peaks olema Eesti panus kliimamuutustega võitlustes? Need ja paljud küsimused veel on saatejuht Rein Pärna huulil ja vastused juba sel laupäeval kell kaks eetris.
Sel nädalal on saates külas maastikuarhitekt Ülle Grišakov ja maastikuehitaja Kadri Grišakov. Teemadeks tuleb keskkonnasõbralikum maastikuarhitektuur, reaalsed võimalused linnakeskkonda rohelisemaks muuta ja ka see, kas majakatustele on ka võimalik aeda luua. Saame teada, mis on kaanetatud kasvualus ja miks meil on vahepeal mullapuudus. Saatejuht on Mart Valner.
2/11/2023 • 0
Ilmaparandaja: Kuidas on lood Eesti kalavarudega?
Teeme seekordses "Ilmaparandajas" ülevaate Eesti kalavarudest nii siseveekogudes kui rannikuvetes. Kas mõnel kalaliigil läheb paremini kui teisel ja miks mõnda kala ei tohi sootuks tänavu püüda, ning mis sammud on plaanis teha, et kalavaru oleks suurem, sellest räägib Keskkonnaministeeriumi kalavarude osakonna juhataja Herki Tuus. Külastame ka Eestimaa Looduse Fondi korraldatud rahvusvahelist metsafoorumit ja uurime asjaosalistelt, kas Eesti metsal lastakse ikka piisavalt vanaks elada? Saadet juhib Rein Pärn.
2/4/2023 • 0
Ilmaparandaja: Milleks meile kliimaseadus?
Seekordses Kuku raadio keskkonnasaates "Ilmaparandaja" tuleb juttu kliimaseadusest. Eesti on üks vähestest riikidest Euroopas, mis ei ole veel vastu võtnud kliimaseadust, aga plaanid selle nimel on juba töös. Keskkonnaõiguse keskus tegi äsja põhjaliku analüüsi, mis näitab sellise seaduse vajalikkust, aga mida me siis hakkaksime kliimaseadusega reguleerima? Saates on külas Keskkonnaõiguse keskuse jurist Kärt Vaarmari ja Keskkonnaministeeriumi kliimaosakonna juhataja Kädi Ristkok. Saatejuht on Mart Valner.
1/28/2023 • 0
Ilmaparandaja: Mida pakub Tallinn Euroopale rohepealinnana?
Kuna laupäeval toimub Euroopa rohelise pealinna pidulik avatseremoonia, vaatame "Ilmaparandaja" saates eeloleva aasta programmile ja eesmärkidele otsa ja stuudios on sel korral Euroopa rohelise pealinna juhataja Krista Kampus. Saatejuht on Rein Pärn.
1/21/2023 • 0
Ilmaparandaja: Kas päikeseenergia võidukäik jätkub ka aastal 2023?
Stuudios on seekord Eesti Energia päikeseenergia teenusejuht Mikk Tootsi, kes annab möödunud aasta päikeseenergia valdkonnas toimunust kokkuvõtte ja kommenteerib ka tulevikutrende, täpsemalt akulahenduste teemat. Ühtlasi annab ta head nõu selleks, et päikeseelektri kasutuselevõtt oleks hõlpsam. Saadet juhib Rein Pärn.
1/14/2023 • 0
Ilmaparandaja: Aasta kokkuvõte
Aasta esimeses saates võtame kokku olulisemad lood, mis läksid eetrisse "Ilmaparandajas" 2022. aastal. Räägime sellest, miks eestlased on kliimamuutuste osas nii skeptilised, kuidas saada loodusfilmitegijaks, miks rajada endale päikeseparki ja kui palju on laienenud võõrliikide nimekiri. Lisaks kuuleme pikemalt Rukkiräägu rubriigis usutlust aasta noore looduskaitsja Polina Degtjarenkoga. Saate pani kokku Mart Valner.
1/7/2023 • 0
Ilmaparandaja: Meie vesi
Aasta viimases saates vaatame otsa sellele, kust saame oma joogivee ka siis, kui elektrit ei ole. Kus on allikad, millist vett tohib juua ja kuidas meil selle kõigega üldse seis on? Külas on keskkonnaajakirjanik ja raamatu "Meie vesi" autor Kristel Vilbaste. Saatejuht on Mart Valner.
12/31/2022 • 0
Ilmaparandaja: Jõulutaimed, jõulutoit ja jätkusuutlikud pühad
See nädal räägime "Ilmaparandajas" pühadeteemadel. Jõulutaimedest räägib botaanik Urmas Laansoo. Jätkusuutlikest jõuludest arutleb jäätmevähenduskoolitaja Liisa Aavik ja Eestimaa Looduse Fond räägib jõululauast. Saatejuht on Mart Valner.
12/24/2022 • 0
Ilmaparandaja: Aasta keskkonnaministri vaates
Kuku raadio keskkonnasaates "Ilmaparandaja" on sel nädalal külas keskkonnaminister Madis Kallas. Vaatame temaga tagasi lõppevale aastale keskkonnaministri vaatepunktist. Millised on olnud suuremad võidud ja väljakutsed ning mis ees ootamas on? Uurime, miks Madis Kallas ministriks hakkas ja millised keskkonnateemad võivad olla peamiseks aruteluküsimuseks ka tulevastel parlamendivalimistel. Saatejuht on Mart Valner.
12/17/2022 • 0
Ilmaparandaja: Väärindame põlevkivi
Kuku keskkonnasaatel "Ilmaparandaja" on seekord külas Eesti teadlased Margus Lopp ja Kristiina Kaldas, kelle 2017. aastast arenduses olnud projekti eesmärk on väärindada Eesti põlevkivi hinnalisteks ja turul nõutud kemikaalideks. Kui kaugel projektiga ollakse ja kui oluline samm oleks ahju ajamise asemel põlevkivist vajalikke aineid tootma hakata, sellest laupäevases "Ilmaparandajas" juttu tulebki. Saadet juhib Rein Pärn.
12/10/2022 • 0
Ilmaparandaja: Eesti mees Martti Muttik Sea Shepherdil, veganlus, giidid muuseumis, händkakk ja põhjatihane
Saates tuleb mikrofoni ette Eesti meremees Martti Muttik, kes vabatahtlikuna liitus legendaarse Sea Shepherdi meeskonnaga ja läks aafrika vetesse tõkestama röövpüüdjaid. Saame ka teada, mida arvavad Paide gümnaasiumi noored raadiohääled veganlusest, mis on giidi roll muuseumis ning mis häält teevad händkakk ja põhjatihane. Saadet juhib Rein Pärn.
12/3/2022 • 0
Ilmaparandaja: Luukered meie riidekapis. Miks nii palju riideid ära visatakse?
Eesti inimesed viskavad igal aastal ära 17 kg riideid inimese kohta, millest 14 kg jõuab otse prügikasti. Kuidas nõnda suur kogus tekib ja mida jäätmetekke vähendamiseks ära teha saab, arutleme seekordses saates Keskkonnaministeeriumi keskkonnakorralduse osakonna juhataja Sigrid Soomlaisiga. Saadet juhib Rein Pärn.
Advokaadid on analüüsinud läbi viimase 15 aasta 30 mõjukamat Eesti taastuvenergia kohtukaasust, sest selle ajaperioodi kõik suuremad taastuvenergia projektid on takerdunud kohtuvaidlustesse. Samal ajal valmistab riik praegu ette samme, et tõsta taastuvenergia osakaalu ja kiirendada sellega seonduvat asjaajamist. Soovitakse pakkuda kiireid lahendusi, aga advokaadid kardavad, et need võivad luua omakorda uusi probleemide ahelikke. Kas kiirust saab saavutada ilma õigustest üle sõitmata ja millise juriidika taha on jäänud meie tuulepargid, uurime juba laupäeval kell kaks Kuku raadio keskkonnasaates "Ilmaparandaja". Saatejuht on Mart Valner.
11/19/2022 • 0
Ilmaparandaja: Madis Kallas kliimakonverentsist ja Eesti keskkonnaväljakutsetest
"Ilmaparandajas" vastab selles saates küsimustele keskkonnaminister Madis Kallas. Kas kliimakonverents Egiptuses on mõttetu üritus või on sellisest suurest kogunemisest ka kasu? Miks eestlaste jaoks on mets nii oluline teema? Mis saab Eesti jäätmemajandusest ja kas Eestisse tuleb tuumajaam? Saatejuht on Mart Valner.
11/12/2022 • 0
Ilmaparandaja: Kas üleminek putukatest tehtavale toidule toimub lähiminevikus?
Seekordses "Ilmaparandaja" saates räägime putukatest tehtavast toidust ja uurime, miks võiksid inimesed putuktoitu proovida ja miks ei ole putukate toiduks tarbimine jõudnud laiadesse massidesse? Saates võtavad sõna TalTechi teadur ja start-upi eestvedaja Konstantin Dolski ning Eesti Maaülikooli rakendusbioloog doktorant Rihard Reissaar. Kuulda saab ka Paide gümnaasiumi õpilaste tehtud saatelõiku teemal nullkulu ehk ZeroWaste. Saadet juhib Rein Pärn.
11/5/2022 • 0
Ilmaparandaja: Tuleviku rohetehnoloogiad
Selle nädala "Ilmaparandajas" läheme kohale juba viiendat korda toimunud GreenEST Summit rohekonverentsile, et teha tutvust Eesti tuleviku rohetehnoloogiatega. Milliste lahendustega saab kodust energiatarbimist optimeerida, kuidas õhust süsinikku püüdes akusid ehitada ja miks Michelini tärniga restoranid kasvatavad saepuru peal omaenda seeni, saab kuulda juba sel laupäeval kell kaks. Saatejuht on Mart Valner.
10/29/2022 • 0
Ilmaparandaja: Kuidas arvutada välja ettevõtte süsinikujälg?
Keskkonnaministeeriumi eestvedamisel sai valmis arvutusmudel, mille abil saab iga ettevõte välja arvutada enda poolt tekitatud kasvuhoonegaaside hulga. Kuidas see mudel toimib ja mida tulemusest välja lugeda saab, sellest räägib seekordses "Ilmaparandajas" Keskkonnaministeeriumi kliimaosakonna nõunik Laura Remmelgas. Tutvume ka aasta puu - pihlakaga, millest kõneleb lähemalt botaanik Ott Luuk. Saadet juhib Rein Pärn.
10/22/2022 • 0
Ilmaparandaja: Õiglasest üleminekust
Ida-Virumaa saab 354 miljonit eurot Euroopa õiglase ülemineku fondist, mis oli loodud nende piirkondade toeks, kes seisavad silmitsi eriti suurte väljakutsetega kliimaneutraalsuse poole pürgimisel. On see summa aga nii suure piirkonna nagu Ida-Virumaa jaoks piisav ja kas selle eest viimegi läbi rohepöörde? Sel laupäeval on "Ilmaparandaja" saates seda teemat avamas Euroopa komisjoni Eesti esinduse majandusnõunik Ave Schank-Lukas ja Riigikantseleis Eesti rohepöörde eest vastutav Kristi Klaas. Saatejuht on Mart Valner.
10/15/2022 • 0
Ilmaparandaja: Seekord Arktika polaarekspeditsioonist, Limnoloogiakeskusest ja seente korjamisest
Teeme juttu noortega, kes eduka viktoriini eest said auhinnaks polaarekspeditsiooni, käime külas Võrtsjärve õppekeskuses ja limnoloogiajaamas ning arutleme ka seene rollist looduses. Saatejuht on Rein Pärn.
10/8/2022 • 0
Ilmaparandaja: Linastus Eesti uus loodusfilm "Suur soo"
Eelmisel nädalal esilinastus Matsalu Loodusfilmide Festivalil Eesti uusim loodusfilm "Suur soo". Tund aega enne esilinastust toimus Lihulas ka Ilmaparandaja avalik salvestus, kus oli külas filmi režissöör Remek Meel. Juttu tuleb sellest, millest räägib film, miks peaks keegi hakkama loodusfilme tegema ja kuidas loodusfilmid on aastatega arenenud. Kas me kõik peaksime teistest eemale sohu kolima või peab keegi ka Lasnamäele jääma, selgub juba jutu käigus. Saatejuht on Mart Valner.
10/1/2022 • 0
Ilmaparandaja: Kui roheline on rohepealinn?
Kuna Tallinn on 2023. aastal Euroopa Roheline pealinn, vaatame seekord kui keskkonnasõbralik on Eesti pealinn Tallinn ja mis arengud rohepealinna aasta raames ees ootavad. Stuudios on Tallinna Euroopa rohelise pealinna juht Krista Kampus ja liikuvusekspert Õnne Kask. Külastame ka Maaülikooli loomakliinikut, mis ravib vigastatud loomi ja linde. Kuidas see töö edeneb, sellest kõneleb loomaarst Madis Leivits. Saadet juhib Rein Pärn.
9/24/2022 • 0
Ilmaparandaja: Mida kujutab endast ühekordse plasti direktiiv
Eesti Vabariigi valitsus kiitis heaks ühekordse plasti direktiivi ülevõtmise eelnõu, mis toob kaasa muutusi nii teatud plasttoodete müügi kui ka tarbimise tingimustele. Plaanitavad muutused aitavad vähendada jäätmeteket, soodustada korduskasutust ja vähendada prügistamist. Millised tooted direktiivi järgi keelustatakse, kuidas tootjaid vastutusele võetakse ja miks joogipudelite korkidele tuleb paari aasta pärast kogu Euroopas uus disain, räägib Ilmaparandaja saates Keskkonnaministeeriumi asekantsler Kaupo Heinma. Saatejuht on Mart Valner.
9/17/2022 • 0
Ilmaparandaja: Kestlikust arengust ja Matsalu filmifestivalist
See kord räägime saates 20. Matsalu Loodusfilmide Festivalist ja sellest, mida juubelipidustustel oodata ning millised esilinastused seal ees ootavad. Lisaks uurime peatselt algavad Euroopa säästva arengu nädala kohta, mille raames kutsutakse üles ka oma kestlikke tegevusi kirja panema ning üle Eesti erinevatel üritustel osalema. Saatejuht on Mart Valner.
9/10/2022 • 0
Ilmaparandaja: Ühistranspordi süsinikujälg ja keskkonasõbralik liikuvus
Kuna ligi 25% Euroopa süsinikuheitmetest tuleb transpordisektorist, uurime seekordses Ilmaparandajas, kuidas kasutada ühistransporti nõnda, et keskkonnale jääv jälg oleks võimalikult väike. Stuudios on bussivedaja Lux Expressi ärijuht Ingmar Roos, kellega sellest kõigest kõnelemegi. Lisaks saab kuulda intervjuud Inge Kukega, kelle sulest valmis TÜ Botaanikaaia 220. juubelit tähistav raamat „Botaanikaaed ja botaanilised kogud“. Saadet juhib Rein Pärn.
9/3/2022 • 0
Ilmaparandaja: Saaremaa ja Muhu kooliaasta algab keskkonnasõbralikult
Ringmajandusettevõtete Liit koostöös Saaremaa ja Muhu valla ning ettevõtetega paigaldas kõikidesse Saaremaa ja Muhu koolidesse jäätmete sortimisjaamad ja saarerahvas saab nüüd olla uhke et nende koolides selline keskkonda säästev lahendus on olemas. Saates kuuleme sortimisjaama paigaldamisest ja selle tööpõhimõttest pikemalt Ringmajandusettevõtete Liidu tegevjuht Margit Rüütelmannilt. Saadet juhib Rein Pärn.
8/27/2022 • 0
Ilmaparandaja: Liigid, nende seisund tänases Eestis - kuidas edasi?
Tuleval nädalal peetakse Tallinnas üle mitme aasta liigikaitse konverentsi, millel võetaks põhjalikult luubi alla liigikaitse olevik ja tulevik ning Ilmaparandaja saates on sel puhul
Tartu Loodusmuuseumi ja botaanikaaia direktor professor Urmas Kõljag, Keskkonnaameti looduskaitse osakonna nõunik Agu Leivits ja saatejuht Rein Pärn.
8/20/2022 • 0
Ilmaparandaja: Tühjendame oma külmkapid!
Palava ilmaga kulub külmkapp hädasti ära, kuid et kappi liiga palju kraami ei koguneks ja see sinna ei ununeks, tegi Rimi kättesaadavaks rakenduse nimega "Tühjenda oma külmkapp". Kuidas seda rakendust kasutada ja seeläbi vähendada toidu raiskamist, kuuleme Rimi vastutustundliku ettevõtluse juht Katrin Batsilt. Räägime ka taimedest, mis pakuvad maitsmislusti sööjatele ja rõõmu kokkadele ehk neist tänuväärsetest tegelastest, kellest annab põnevaid roogasid valmistada restorani Wicca peakoka Angelica Udekülliga. Saadet juhib Rein Pärn.
8/13/2022 • 0
Ilmaparandaja: Keskkonnateemad Arvamusfestivalil
Selle nädala Kuku raadio keskkonnasaates "Ilmaparandaja" räägime Arvamusfestivalist ja sealsetest keskkonnaaruteludest. Võtame vaatluse alla selle, kas kasvujärgsel ajastul algab hea elu, mis on moetööstuse hind ja kas rohepöörde nimel saab ka kaevandada. Saatejuht on Mart Valner.
8/6/2022 • 0
Ilmaparandaja: Eesti rohetehnoloogiate demokeskus
Seekordses saates läheme külla Eesti rohetehnoloogiate demokeskusesse, kus on väljas 45 erinevat Eestis alustatud rohetehnoloogia iduettevõtet ning see, mida nad toodavad. Ringkäiku uutest materjalidest ja putukatoidust päikesepaneelide ja akudeni viib läbi Cleantech Estonia tegevjuht Erki Ani. Saatejuht on Mart Valner.
7/30/2022 • 0
Ilmaparandaja: Milliseid võõrliike ei tohi Eestisse tuua?
Euroopa Liit lisas looduskaitseliselt ohtlike invasiivsete võõrliikide nimekirja 22 uut nime, kelle Euroopa Liitu toomine või levitamine on keelatud. Lisanduvas nimekirjas on mitmesuguseid liike alates taimedest kuni sipelgate, kalade ja imetajateni. Mis liigid selles nimekirjas täpsemalt sees on ja miks, sellest räägib seekordses Ilmaparandaja saates Keskkonnaministeeriumi looduskaitseosakonna nõunik Merike Linnamägi. Saatejuht on Rein Pärn.
7/23/2022 • 0
Ilmaparandaja: Kliimaharidusest ja jääajast
Selle nädala Ilmaparandaja on salvestatud möödunud pühapäeval Jääaja keskuse 10. sünnipäevapeol. Välistuudios olid külas Jääaja keskuse üks asutajatest ja Keskkonnaministeeriumi avalike suhete osakonna nõunik Asta Tuusti ning Jääaja keskuse giid Jaak Alekand. Juttu tuleb nii keskusest endast, jääaegadest ja kliimamuutustest ajaloos ning ka Saadjärve loodusest ja legendidest. Saatejuht on Mart Valner.
7/16/2022 • 0
Ilmaparandaja: Konnamaja ja Rohevest ehk kuidas luua jätkusuutlikku kogukonda
Sel nädalal KUKU raadio keskkonnasaates Ilmaparandaja läheme uurime, mida tehakse Türi kogukonnakeskuses Konnamajas. Miks üht vana maja vanaaja kommete järgi restaureerida ja kuidas leida ka endas mõttemaailm, et vanadel asjadel on väärtus. Räägime ka sellest, mis toimub sel aastal Türi jätkusuutliku elustiili festivalil Rohevest ja kuidas üks selline kogukonnamaja kogukonna kokku toob. Külas on Konnamaja vabatahtlik Aili Avi ja küsimusi küsib Mart Valner.
7/9/2022 • 0
Ilmaparandaja: Kuidas edeneb keskkonnavaldkonna arengukava KEVAD koostamine?
Sel korral räägime Kuku Ilmaparandaja saates keskkonnavaldkonna arengukava KEVAD valmimisest Keskkonnaministeeriumi eelarve ja strateegiaosakonna juhataja Andrus Pirsoga. Samuti tuleb juttu sel nädalal Tallinnas aset leidnud ÜRO veekonventsiooni 30. aastapäeva konverentsist, ÜRO veekonventsiooni töö ja büroo juhi Harry Liiviga. Saadet juhib Rein Pärn.
7/2/2022 • 0
Ilmaparandaja: Päikesepaneelidest ja rattamajadest
Sel laupäeval on saates "Ilmaparandaja" külas Tallinna Linnavolikogu keskkonna- ja kliimakomisjoni juht Maris Hellrand, kellega tuleb jutuks värskelt loodud toetusest Tallinna kortermajade ühistutele nii päikesepaneelide paigaldamiseks kui rattamajade rajamiseks. Saadet juhib Rein Pärn. Ilmaparandaja on eetris nagu ikka laupäeval kell kaks ja igal ajahetkel järelkuulatav podcastis.
6/25/2022 • 0
Ilmaparandaja: Miks eestlased on kliimamuutustega võitlemises skeptilised
Äsja ilmunud Eurobaromeetri uuringu järgi on eestlased Euroopa keskmisest palju skeptilisemad kliimamuutuste leevendamise suhtes ja selle suhtes, kas rohepööre võib meile tuua pikas perspektiivis rohkem töökohti ja odavamat energiat. Miks nii on, räägib sel nädalal KUKU raadio keskkonnasaates Ilmaparandaja Riigikantselei rohepoliitika koordinaator Kristi Klaas. Lisaks tutvume uue TalTechi õppekavaga, mis integreerib kliima, mäenduse ja merenduse ja uurime, millega tegeleb paleoökoloog ja kuidas taimede abil vaadata tagasi kliimamuutustele maakera ajaloos. Saatejuht on Mart Valner.
6/18/2022 • 0
Ilmaparandaja: Stuudios on Negavati võitjad
Seekord on saatekülalised Keskkonnainvesteeringute Keskuse roheideede konkursi Negavati võitnud Heatsync eestvedaja Dolores Eamets ja teise koha võitnud Rohevaim esindaja Helena Tiido ning tutvume värskete ja lennukate roheideedega lähemalt. Saadet juhib Rein Pärn.
6/11/2022 • 0
Ilmaparandaja: Eestlased korraldasid Nairobis ÜRO kliimaassamblee
Ilmaparandajas on sel nädalal külas Miltton Eventsi tegevjuht Lehari Kaustel, kes sai hiljuti kuldmunade konkursil mitu auhinda Nairobis ÜRO kliimaassamblee korraldamise eest ja tekstiilikunstnik Reet Aus. Jutuks tuleb elu ja äri Aafrikas, suure kliimaürituse korraldamise detailid ja tekstiiliprügi tulevik. Saatejuht on Mart Valner
6/4/2022 • 0
Ilmaparandaja: Kuidas loobuda kiiremini fossiilsetest kütustest?
Soome ja Baltimaade keskkonnaühendused allkirjastasid pöördumise, milles kutsuvad üles valitsusjuhte edendama regionaalset koostööd kiiremaks loobumiseks fossiilsetest kütustest ja tegid ka omapoolsed ettepanekud selle osas. Pöördumise sisust räägivad lähemalt Eesti Rohelise Liikumise huvikaitse ekspert Johanna Kuld ja Eestimaa Looduse Fondi kliimapoliitika ekspert Johanna Maarja Tiik. Saates teeme tutvust ka esimese elektriveokiga Eestis. Saadet juhib Rein Pärn.
5/28/2022 • 0
Ilmaparandaja: Kas loodusel on õigusi?
Sel nädalal räägime Ilmaparandajas keskkonnaõigusest. Viimased viis aastat on Keskkonnaõiguse Keskus projekti raames Natura aladel elavatele inimestele andnud juriidilist nõu, kuidas looduskaitsealadel tegutseda. Millised on peamised küsimused olnud ja kas neile on ühtseid lahendusi ning kas loodusel ja loodusobjektidel endil peaks olema isiklik õiguslik kaitse? Seda kõike tuleb Ilmaparandaja stuudiosse arutama Keskkonnaõiguse Keskuse jurist Kaarel Relve. Saadet juhib Mart Valner.
5/21/2022 • 0
Ilmaparandaja: Tarmo Tüür: talgupäev õnnestus hästi
Seekord võtame Ilmaparandaja saates kokku läinud laupäeval toimunud Teeme Ära talgupäeva. Talgupäeva raames korraldati üle Eesti kokku 1198 talgut, millest võttis osa 27 000 talgulist. Stuudios on eestvedaja Tarmo Tüür ja saadet juhib Rein Pärn.
5/14/2022 • 0
Ilmaparandaja: Talgupäeva erisaade
Sel laupäeval jätkame paariks aastaks globaalse pandeemia tõttu katkenud traditsiooni Ilmaparandaja otsesaates uurida Teeme Ära talgupäeva talgupaikades, kuidas päev läinud on. Milline on õige talgusupp, mida huvitavat päeva jooksul leitud on ja mis täpsemalt talgupäevaga jälle korda ning terveks saab, saab kuulda ikka laupäeval kella kahest kolmeni. Saatejuht on Mart Valner.
5/7/2022 • 0
Ilmaparandaja: Uute lahendustega meri puhtaks
Äsja lõppenud MarineHäkk 2022 võistlusel otsisid erinevad meeskonnad lahendusi küsimusele, kuidas muuta meri, meres liikumine, laevandus ja kõik sellega kokku puutuv jätkusuutlikumaks ja keskkonnasõbralikumaks. Päris elulised probleemid, mille esitasid ettevõtted nagu Tallink ja Tallinna Sadam said endale ka päris elulised lahendused. Või vähemalt esimesed sammud nende lahenduste suunas. Mis täpsemalt kahe päeva jooksul Tallinna Tehnikaülikooli innovatsioonikeskuses Mektory toimus ja mis edasi, seda uurime nii korraldajate kui võitjate käest Ilmaparandajas. Saatejuht on Mart Valner.
4/30/2022 • 0
Ilmaparandaja: Algas metsaistutamise hooaeg
RMK tegi algust kevadiste istutustöödega, mille tulemusel pannakse kasvama ligi 24 miljonit puud. Kuidas istutustööd käivad, kuidas rahvas oma käe saab külge panna ja kas hilja saabunud kevad töid ka kuidagi mõjutab, räägib stuudios RMK metsakasvatustalituse juhataja Toomas Väät. Lisaks avaldab seekordses saates ühe hinnalise loodussaladuse Eestimaa Looduse Fond. Saadet juhib Rein Pärn.
4/23/2022 • 0
Ilmaparandaja: Kas šokolaadi tohib ikka poest osta?
Sel nädalal räägime Ilmaparandajas sellest, kuidas taimedega mune värvida. Millist šokolaadi või šokolaadimuna poest pühade ajal valida ja kuidas läheb parimatel ideedel Negavati konkursil. Suuresti pühademeeleolu saate pani kokku Mart Valner.
4/16/2022 • 0
Ilmaparandaja: Kuidas saada mikrotootjaks?
Kuna kõrge elektrihind on paljusid pannud mõtlema oma päikesepargi rajamisele, korraldab Elektrilevi webinari teemal "kuidas saada mikrotootjaks?", et seal vastata kõikidele küsimustele, mis on inimestel päikesepargi rajamise kohta tekkinud. Seetõttu on Ilmaparandaja saates külas Elektrilevi tootjaliitumiste tootejuht Marii Uduvee. Saadet juhib Rein Pärn.
4/9/2022 • 0
Ilmaparandaja: Millal on kõik Euroopas toodetud öko?
Euroopa Komisjon esitas 30. märtsil Euroopa rohelise kokkuleppe ettepanekute paketi, et muuta kestlikud tooted Euroopa Liidus normiks, edendada ringluspõhiseid ärimudeleid ja suurendada tarbijate mõjuvõimu rohepöörde elluviimisel. Eesmärk on muuta peaaegu kõik turul olevad füüsilised kaubad keskkonnasäästlikumaks, ringluspõhiseks ja energiatõhusaks kogu nende olelusringi jooksul. Mida kõik see tegelikult tähendab ning mis ajaks siis jõuame ringmajanduslikku Euroopasse, räägivad Euroopa Komisjoni Eesti esinduse juht Vivian Loonela ning Keskkonnaministeeriumi asekantsler Kaupo Heinma. Lisaks räägime Tartu Ülikooli rändnäitusest „Meenutusi eestlaste teadusuuringutest Teravmägedel” koos kahe seiklejaga, kes ka ise Teravmägesid näinud. Saatejuht on Mart Valner.
4/2/2022 • 0
Ilmaparandaja: Milline on riigi julgeolekuasutuste keskkonnamõju ja kuidas seda vähendada?
Kuna valminud on kaitse ja sisejulgeoleku valdkonna keskkonnajalajälje ja selle vähendamise võimaluste uuring, siis sellest saates pikemalt kõnelemegi. Stuudios on kaitseministeeriumi kaitseplaneerimise asekantsler Tiina Uudeberg, siseministeeriumi varade, planeerimise ja tehnoloogia asekantsler Piret Lilleväli ning saatejuht Rein Pärn.
3/26/2022 • 0
Ilmaparandaja: Täna on üleilmne Digikoristuspäev
Sel nädalal KUKU raadio keskkonnasaates Ilmaparandaja räägime täna toimuvast digikoristuspäevast. Miks on vaja oma seadmetes aeg-ajalt läbi viia digitaalset koristust ning kui suur on tegelikult meie andmete reaalne keskkonna jalajälg, räägib saates Maailmakoristuspäeva eestvedaja Anneli Ohvril. Lisaks uurime, milliseid ideid oodatakse Prototroni esmakordsele vaid roheideedele avatud taotlusvooru. Kes ja kuidas võib saada osa 50 000 eurosest auhinnafondist räägib projektijuht Mayri Tiido. Saatejuht on Mart Valner.
3/19/2022 • 0
Ilmaparandaja: Kuidas vähendada keskkonnamõju kooliköögis?
Seekord räägime keskkonnamõju vähendamise projektist koolide ja lasteaedade köökides. Kuid mitte ainult toidu raiskamise vähendamisest ei tule juttu, vaid ka sellest kui olulise mõjuga on näiteks nädala menüü koostamine. Saates räägib projektist "„CLIKIS-Network – kliimasõbralikud kooliköögid“ Eesti Rohelise Liikumise tegevjuht Marilin Eessalu. Saadet juhib Rein Pärn.
3/12/2022 • 0
Ilmaparandaja: Kui vastutustundlikud on Eesti kaubandusketid?
Sel nädalal Ilmaparandajas uurime lähemalt selle kohta, kui vastutustundlikud on Eesti kaubandusketid. Nimelt avaldati äsja uuring, mille eesmärk oli hinnata ja võrrelda Eesti toidupoekette vastavalt sellele, kas ja kuidas nad arvestavad ja maandavad tarneahelates inimõiguste ja keskkonnaga seotud riske. Kui vastutustundlikud kaubandusketid ikkagi on ja miks see meid huvitama peaks, räägib uuringu autor Kadri Org. Lisaks räägime kolme Tartu Ülikooli botaanikaaia töötajaga, kes on ühel või teisel moel seotud taime seemnetega. Seda seetõttu, et Botaanikaaias on avatud näitus „Pilguheit SEEMNETE salailma“, kus eksponeeritakse erinevaid taimeseemneid ja seemnetest meisterdatud laste fantaasiarikkad kunstiteoseid. Saatejuht on Mart Valner.
3/5/2022 • 0
Ilmaparandaja: Jutuks tuleb muuseumide rohepööre
Kuna Eesti muuseumid otsustasid hiljuti viia oma tegevustes läbi üks rohepööre, siis uurimegi seekord, milles muuseumidest rääkides keskkonnajalajälje vähendamine ja rohepööre seisneda võiks, millal saab esimene muuseum Eestis rohelise sertifikaadi ja millal kultuurivaldkond laiemalt rohepöörde käima lükkab. Saates on külas Stockholmi Keskkonnainstituudi Tallinna Keskuse juht Harri Moora ja saadet juhib Rein Pärn.
2/26/2022 • 0
Ilmaparandaja: Koroona on kindlasti toonud juurde palju plastikut
Selle nädala Ilmaparandaja saates võtame vaatluse alla plastikuprobleemid meie jäätmekäitluses. Kuidas taaskasutada paremini plastikut, kas sellele on alternatiive, mis on suuremad mured konteineritega ja kuidas igaüks oma jäätmekäitlusega saab keskkonda paremaks muuta? Seda teemat on avamas Stockholmi Keskkonnainstituudi Tallinna keskuse vanemekspert Harri Moora. Saatejuht on Mart Valner.
2/19/2022 • 0
Ilmaparandaja: Kas ühekordsed toidupakendid on varsti minevik?
Kuna Tallinnasse rajatakse Põhja-Euroopa suurimat toidupakendite pesu- ja hügieenikeskust, siis on seekord Ilmaparandaja saates külas keskuse rajaja Ringo Eco asutaja Janek Balõnski ja räägime temaga kuidas korduvaks kasutuseks mõeldud toidunõusid ja pakendeid puhastatakse ning kas ühekordsed toidupakendid on varsti minevik. Saadet juhib Rein Pärn.
2/12/2022 • 0
Ilmaparandaja: Tutvumine aasta noore looduskaitsjaga
KUKU raadio keskkonnasaates Ilmaparandaja saame sel nädalal tuttavaks aasta noore looduskaitsja, lihhenoloogi ja teaduse populariseerija Polina Degtjarenkoga. Miks on samblikud nii põnevad ja kas nad tõesti jäävad ka kosmoses ellu ning kuidas ikkagi on nii, et teadust on tavainimesele keeruline selgeks teha? Neile küsimustele saame vastused juba laupäeval kell kaks. Lisaks räägib entomoloog Mati Martin, kellega räägime Tartu Ülikooli loodusmuuseumi uuenevast putukatoast ja teenetemärgist „Sada semestrit Tartu Ülikoolis”, seda uues igakuises Tartu Ülikooli loodusmuuseumi ja botaanikaaia rubriigis Rukkirääk. Saatejuht on Mart Valner.
2/5/2022 • 0
Ilmaparandaja: Laevavrakkide keskkonnaohutusest
PPA ja KiK tutvustasid kaheaastast projekti, mille raames tahetakse saada ülevaade Eesti merevete laevavrakkide seisust. Stuudios on Politsei- ja Piirivalveameti reostustõrje vanemspetsialist Mati Kose ja saatejuht on Rein Pärn.
1/29/2022 • 0
Ilmaparandaja: Kuidas majade energiamärgised mõjutavad kodude hinda
Sel nädalal Kuku raadio keskkonnasaates Ilmaparandaja räägime sellest, mis on ringmajandus, mis on parimad ringmajanduse praktikad Eesti ettevõtete seas ning kuidas lihtsate nippidega ringmajanduse põhimõtteid rakendades on võimalik endale juurde teenida üks lisapension. Seda teemat avab Keskkonnaministeeriumi asekantsler Kaupo Heinma. Lisaks uurime, kas ja kuidas majade energiamärgised praegu ning ehk ka tulevikus mõjutavad kinnisvarahindu. Oma mõtteid jagab Kaanaon kinnisvara Tallinna büroo juht Siim Kabel. Saatejuht on Mart Valner.
1/22/2022 • 0
Ilmaparandaja: Aasta lind - metskurvits!
Seekordse saate peategelaseks on aasta lind 2022 metskurvits. Mida me selle salapärase ja öise eluviisiga linnust õigupoolest teame ja kuidas metskurvitsal ehk hellitusnimega nepil hetkel Eestis läheb, sellest saame kuulda saatekülaliselt Eesti Ornitoloogiaühingust Jaanus Eltsilt. Saatejuht on Rein Pärn.
1/15/2022 • 0
Ilmaparandaja: Mis toimub elektriturul ning kuidas oma elektriarveid vähendada?
Sel nädalal võtame Ilmaparandajas vaatluse alla elektrihinna ja elektrituru. Miks on meie elekter Eestis praegu nii kallis, kuhu see tulevikus liigub ning kuidas saada oma kodust elektritarbimist ning elektrihinda alla. Kuidas panna koju taastuvenergialahendusi ja kodus elektritarbimist juhtida. Neid teemasid avavad Eesti Energia energiateenuste juht Mikk Tootsi ja GridIo asutaja ning tegevjuht Konrad Hanschmidt. Saatejuht on Mart Valner.
1/8/2022 • 0
Ilmaparandaja: 2021. aasta keskkonnameedias
Aasta viimases Ilmaparandaja saates võtame vaatluse alla selle, mis sel aastal meediamajade üleselt on keskkonnateemadel päevakorda tõusnud. Kellele seda keskkonnameediat ikkagi tehakse ja mis on olulisemad teemad olnud või tulemas, arutavad Joanna Laast Eesti Päevalehest, Jete-Ri Jõesaar Postimehe meedialaborist Ypsilon ning Kristo Elias ERRist. Vestlust juhib Mart Valner.
12/25/2021 • 0
Ilmaparandaja: Toidujagamiskapp ja sissejuhatus nõiakööki
Saates on külas Foodsharing Tartu eestvedaja Elsa Jukola, kuna Annelinnas avati sel nädalal juba viies toidujagamiskapp Tartus. Räägimegi temaga toidujagamisest ja toidu päästmisest. Juttu tuleb ka Kristel Vilbaste kirjutatud värskest raamatust "Meie maarohud", mis viib lugeja otse nõiakööki ja annab palju häid teadmisi taimedest. Saatejuht on Rein Pärn.
12/18/2021 • 0
Ilmaparandaja: Soode taastamisest ja biojäätmetest autokütuse valmistamisest
Seekord vaatame tagasi ELFi soode taastamise projektile, mille raames taastati 7900 hektari ulatuses Eesti soid ja lisaks räägime kuidas Paulig võttis oma veoautodes kasutusele toidujäätmetest valmistatud diislikütuse. Saates räägivad Eestimaa Looduse Fondi märgalade programmijuht Jüri-Ott Salm ja Pauligi jaekaubanduse kommertsdirektor Baltikumis Rainer Tammet ning saatejuht Rein Pärn.
12/11/2021 • 0
Ilmaparandaja: Miks noored veavad kliimavõitlust?
Sel nädalal KUKU raadio keskkonnasaates Ilmaparandaja räägime kliimast ja noortest. MTÜ Mondo kutsub nimelt noori osalema rände ja kliimamuutuste teemalisel konkursil ning sellega seoses uurimegi, kuidas noorte kliimaaktivism Eestis arenenud on ning millised on meie noorte peamised mured sel teemal. Seda on avamas Mondo kliimaprojekti eestvedaja Diana Tamm. Lisaks jätkame eelmises saates pooleli jäänud juttu sellest, mida tähendab taime jaoks see, kui seda enne kinkimist tehniliste abivahenditega muuta. Saatejuht on Mart Valner.
12/4/2021 • 0
Ilmaparandaja: Must Reede, jõulud ja üle ääre ajav prügikast
Novembris tähistatakse üleeuroopalist jäätmetekke vähendamise nädalat, mille fookuses on kogukondade roll ringmajanduse edendamisel. Mida saavad kogukonnad üheskoos jäätmetekke vähendamiseks ära teha, sellest räägib laupäevases Ilmaparandajas Keskkonnaministeeriumi keskkonnakorralduse osakonna juhataja Sigrid Soomlais. Lisaks arutleme, kas on õige kaktustele õisi külge pookida. Saadet juhib Rein Pärn.
11/27/2021 • 0
Ilmaparandaja: Miks Eesti pole nii (öko)innovaatiline?
Sel nädalal KUKU raadio keskkonnasaates Ilmaparandaja räägime sellest, mis on ökoinnovatsioon, mis on ökoinnovatsiooni indeks ja miks Eesti on Euroopas selles indeksis nii tagaotsas ning mida see kõik tegelikult tähendab ja kas see aitab meid liikumises kliimaneutraalsuse poole. Teemat on stuudios avamas Ivo Krustok Keskkonnaministeeriumist ja Peep Jürmann ning Rauno Lust Keskkonnaagentuurist. Saatejuht on Mart Valner.
11/20/2021 • 0
Ilmaparandaja: Mis on seekordse ÜRO kliimakonverentsi tulemused?
ÜRO pidas Glasgows järjekordse kliimamuutuste konverentsi ja mis olid peamised arutelupunktid ja osaliste mõtted, sellest räägib eksperdina kaasatud Cambridge'i ülikooli teadusdirektor Annela Anger Kraavi. Juttu tuleb ka metsiste värskest uuringust ja valgusreostusest. Saate pani kokku Rein Pärn.
11/13/2021 • 0
Ilmaparandaja: Ida-Virumaa kliimakogu - mis, miks ja kellele?
Sel nädalal räägime KUKU raadio keskkonnasaates Ilmaparandaja Ida-Virumaal novembris toimuvast kliimakogust, kuhu juhuvalimiga kaasatakse kohalikud noored, et leida just nende arvates parimad lahendused õiglase ülemineku läbiviimiseks. Kliimakogu protsessi tutvustavad Teele Pehk Rohetiigrist, Maris Jõgeva Eestimaa Looduse Fondist ja Ida-Virumaa kliimasaadik Siimon Härm. Saatejuht on Mart Valner.
11/6/2021 • 0
Ilmaparandaja: Valime aasta loomasõpru ja vaenlasi, parimat puitehitist ja mõõdame mobiiltelefonide ökoreitingut
Eesti Loomakaitse Selts valib jälle aasta loomasõpru ja vaenlasi ning hääletus kestab kuu lõpuni, saates käime kandidaadid ükshaaval läbi ELSi turundus- ja kommunikatsioonijuhi Agnes Blankiga. Lõppes aasta puitehitise konkurss ja parimatest räägib konkursi žürii esimees Kaur Talpsep. Ja juttu tuleb ka huvitavast uudisest it maailmas, sest Telia hakkas rakendama mobiiltelefonide ökoreitingu süsteemi ning kuidas see toimib ja mida reiting näitab, sellest kõneleb Telia Eesti erakliendiüksuse juht Kristjan Viilmann. Saatejuht on Rein Pärn.
10/30/2021 • 0
Ilmaparandaja: Kalvi Nõu: Eestis ootab 100MW päikeseelektrit võrku ühendamist
KUKU raadio keskkonnasaates Ilmaparandaja võtame see kord täpsemalt ette elektrihinna tõusu Eestis ja maailmas. Miks on elekter nii kallis, mis on tulevikuvaated ja kuidas saaks propageerida rohkem ning kiiremat taastuvenergiale üleminekut. Mida me sellest kiiremast üleminekust ka võidaksime, arutavad Taavi Velleste Sunly Cityst ning Kalvi Nõu Alexelast. Saatejuht on Mart Valner.
10/23/2021 • 0
Ilmaparandaja: Eesti juhib ÜRO veekonventsiooni tööd, RMK hakkas samblikku istutama ja karged sügismatkad põlislooduse päeval
Sel korral räägime Eestile antud tähtsast ülesandest juhtida järgmise kolme aasta jooksul ÜRO veekonventsiooni tööd, räägime ka sellest miks ja kuidas asus RMK Võrumaal istutama turbasammalt ja et Eestis tähistatakse esmakordselt põlislooduse päeva põneva matkasarjaga. Saadet juhib Rein Pärn.
10/16/2021 • 0
Ilmaparandaja: Kuidas investeerida roheliselt?
Kõrge elektrihind on hirmutanud viimastel nädalatel nii Eestis kui kogu maailmas ning praegune olukord näitab, kui oluline on investeerida rohkem ja suuremalt taastuvenergiasse. Eestis arendab taastuvenergiapake näiteks Enefir Green, mis riigiettevõttena on just tulemas ka Balti börsile, kus võimalik taastuvenergia eduloost osa saada on kõigil. Kas Enefit on see ettevõte, kuhu tasub roheliselt mõtleval inimesel oma raha panna ning kuidas veel kestlikult investeerida, räägib KUKU raadio keskkonnasaates Ilmaparandaja LHV roheliste ja indeksfondide fondijuht Joel Kukemelk. Lisaks uurime, mis järeldusele ühiskonna ligipääsetavuse osas jõudis suve lõpul oma töö lõpetanud ligipääsetavuse rakkerühm ning selle tulemusi tutvustab rakkerühma juht Keit Parts. Saatejuht on Mart Valner.
10/9/2021 • 0
Ilmaparandaja: Lendoraval on toredaid uudiseid
Seekordses Ilmaparandajas vaatame üle mida näitasid Keskkonnaagentuuri tehtud lendorava elupaikade seire värsked tulemused ja sellest ka, et ajakirjas Nature avaldati kokkuvõte Tartu Ülikooli teadlaste uuringust, milles nad uurisid maailma taimede varieeruvust maa peal ja maa all. Mida huvitavat teada saadi, sellest räägib Tartu Ülikooli makro-ökoloogia teadur Riin Tamme. Saadet juhib Rein Pärn.
10/2/2021 • 0
Ilmaparandaja: Kes vastutab kestlikuma homse eest?
KUKU raadio keskkonnasaates Ilmaparandaja on sel nädalal külas Annika Arras Milttonist, Kadri Piho Cleantech Estoniast ja Eili Lepik Riigikantseleist, et arutada selle üle, kuidas erinevad sektorid riigis saavad koostööd teha, et Eesti kestlikult areneks. Kui olulised on praegu riigis kliimateemad, kes vastutab meie kestliku tuleviku eest ja kui palju omavahel koostööd tehakse, saab kuulda juba laupäeval kell kaks. Saatejuht on Mart Valner.
9/25/2021 • 0
Ilmaparandaja: Päästjate suve kokkuvõte ja pesumaja eelised
Kuidas möödus päästjate suvi maastikutulekahjude ja tormide kahjudega võitlemisel ja kas pesumajas käimine on odavam kui omale koju pesumasina soetamine ja kodus pesemine, sellest räägimegi seekordses Ilmaparandajas. Saadet juhib Rein Pärn.
9/18/2021 • 0
Ilmaparandaja 11-09-2021
Eesti Geoloogiateenistus alustab kolmeaastast projekti maapõue- ehk geotermaalenergia kasutusvõimaluste uurimiseks Eesti eri paigus. Projekti käigus valmib ka kaks maapõueenergia katsejaama. Uuringute eesmärgist ja tegevustest räägib laupäevases Ilmaparandajas Aivar Auväärt, kes on Maapõueenergia projektijuht ja nõunik Eesti Geoloogiateenistusest. Küsib Rein Pärn.
9/11/2021 • 0
Ilmaparandaja 04-09-2021
KUKU raadio keskkonnasaates Ilmaparandaja uurime sel nädalal, mis seisukorras on Kirde-Eesti veekogud ning mis on ette võetud, et nende olukorda parandada. Kuidas töötavad vett puhastavad ujuvsaared Rakveres ning kas bakteritega saab tulevikus hakata jääkreostust eemaldama. Sellest räägib lähemalt LIFE IP CleanEST projektijuhti Mari Sepp. Lisaks uurime, mida oodata selleaastaselt Matsalu Loodusfilmide Festivalilt. Saatejuht on Mart Valner.
9/4/2021 • 0
Ilmaparandaja 2021-08-28
Sel korral räägime Ilmaparandajas sellest, mis on Euroopa komisjoni kliimaplaan “Pakett 55” ning millised on Eesti keskkonnaühenduste kommentaarid sellele. Lisaks vaatame sel nädalal toimunud Läänemere päeva tõttu korra otsa Läänemerele endale – kuidas on maailma noorim meri tekkinud ja mis võib olla selle geoloogiline tulevik. Saatejuht on Mart Valner.
8/28/2021 • 0
Ilmaparandaja 2021-08-21
Sel korral on meil vestluskaaslaseks Lääne-Harju Rohelise valla idee algataja Kairi Niinepuu-Mark. Räägime esmalt Toidukapist, mis sai Laulasmaale seatud, aga ka sellest kuis rohelisel vallal üldse läheb. Ja teeme ka kõne noore looduskaitsja laagrisse, kuidas läheb neil, sellest räägib Keskkonnaameti keskkonnahariduse büroo peaspetsialist Krista Kingumets. Saadet juhib Rein Pärn.
8/21/2021 • 0
Ilmaparandaja 2021-08-14
Tänases saates on külaliseks RingKarbi asutaja ja Ökopere blogi autor Katarina Papp, kellega teeme juttu korduvkasutatavate karpide ja topside ideest, kui ka ühekordsete plastnõude problemaatikast laiemalt. Saadet juhib Rein Pärn.
8/14/2021 • 0
Ilmaparandaja 2021-08-07
Juba järgmisel nädalal ootab meid eest Arvamusfestival Paides. Kaks päeva on täis kümneid arutelusid, aga kui palju neist on keskkonnateemadel? Kuku raadio keskkonnasaates Ilmaparandaja proovimegi anda põgusa ülevaate meie kuulaja jaoks ehk huvitavamatest aruteludest. Saadet juhib Mart Valner.
8/7/2021 • 0
Ilmaparandaja 2021-07-31
Eesti ühistranspordi tulevikuvisiooniks on, et aastal 2035 loobuks isikliku auto kasutamisest üle poole elanikest. Ühistranspordi, jalgratturite ja jalakäijate osakaal tõuseks 55%-ni, sealhulgas linnapiirkondades 60%. Kuidas? Seda arutasid Eesti Maanteemuuseumi sünnipäeval Ilmaparandaja avalikul lindistusel Transpordiameti liikuvusekspert Mari Jüssi ja Kagu ühistranspordikeskuse juhatuse liige Sander Saar. Vestlust juhtis Mart Valner.
7/31/2021 • 0
Ilmaparandaja 2021-07-24
Selle nädala Imaparandaja saates on teemaks keskonna-ja kliimaprobleemide käsitlemine kirjanduses. Kas ja kui palju neid teemasid eesti kirjandusest leida võib. Saates arutlevad kirjandusteadlased Jaak Tomberg ja Joosep Susi, ajakirjanik Lauri Leet. Saatejuht on Ruth Tiidemann.
7/24/2021 • 0
Ilmaparandaja 2021-07-17
7/17/2021 • 0
Ilmaparandaja 2021-07-10
Sel nädalal KUKU raadio keskkonnasaates Ilmaparandaja räägime nii minevikust kui tulevikust. Nimelt juba pühapäeval saavad kõik huvilised panna end proovile vikatiga niitmise võistlusel Tartus, et anda endapoolne panus selle olulise pärandkultuuri alles hoidmiseks. Lähemalt räägib vikatiga niitmiseks viimase kahe aasta naistearvestuse võitja Kaily Moones. Lisaks uurime, mida tähendab see, et Eesti roheidufirmadel on nüüd otsepääs Euroopa komisjoni lauale ning kuidas on juhtunud, et sel aastal on Eestis rohelistesse idufirmadesse investeeritud sama palju kui kahel eelmisel kokku. Seda uurime lähemalt Cleantech Estonia tegevjuht Erki Ani käest. Saatejuht on Mart Valner.
7/10/2021 • 0
Ilmaparandaja 2021-07-03
Seekordses Ilmaparandajas uurime miks peatati Tallinna ringteel teeehitus ja kui oluliseks reegliks saab ka tulevikus ehitustööde puhul pesitsusrahuga arvestamine. Vaatame otsa millest räägib uuring vesinikutehnoloogia kasutuselevõtuks Eestis ja kas männiõlist toodetud piimapakk on samahea kui varem Tere toodangus kasutusel olnud joogipakendid. Saadet juhib Rein Pärn.
7/3/2021 • 0
Ilmaparandaja 2021-06-26
Saate pikemad teemad räägivad elektriautodest ja elektromobiilsuse arengutest Eestis, vaatame otsa ka värskelt Eestimaa Looduse Fondi poolt avaldatud kalafoori või siis kala ja mereanni teejuhile, mis annab ülevaate Läänemere kalade olukorrast. Saadet juhib Rein Pärn.
6/26/2021 • 0
Ilmaparandaja 2021-06-19
KUKU raadio keskkonnasaates Ilmaparandaja räägime sel nädalal vesinikust ja materjalijääkidest. Nimelt on saanud Eestis Eestis arendatud maailma esimene autonoomne vesinikusõiduk liikluses osalemiseks loa ning seda esitletakse juba juulikuu alguses Tartus. Milline sõiduk see on ja milleks mõeldud ning miks just vesinik, räägivad Tartu Keemia Instituudi direktor Enn Lust ning Auve Techi nõukogu esimees Taavi Rõivas. Lisaks uurime ka, mis on Materjalivoog ning kuidas selle kaudu oma tootmisjääke väärindada. Saatejuht on Mart Valner.
6/19/2021 • 0
Ilmaparandaja 2021-06-12
Seekord räägime pikemalt keskkonnakuritegevusest, sest Euroopa Liidu nõukogu pani paika järgmise nelja aasta prioriteedid organiseeritud kuritegevuse vastases võitluses ja üks prioriteetsetest valdkondadest on ka keskkonna vastu suunatud kuritegevus ja sel teemal ajame täna juttu meie Keskkonnaameti uurimisosakonna juhi Rocco Otsaga. Uurime ka kuidas läheb meie eluslooduse haruldusel ebapärlikarbil, sest Põlula kalakasvanduses on tänaseks edukalt käima saanud ebapärlikarpide kasvatus ja esimesed kasvandikud on ka kodujõkke elama asunud. Selles teeme pikemalt juttu Põlula kalakasvatuse juhataja Kunnar Klaasiga. Saadet juhib Rein Pärn.
6/12/2021 • 0
Ilmaparandaja 2021-06-05
Sel nädalal KUKu raadio keskkonnasaates Ilmaparandaja räägime annetamiset ja räägime kultuurist. Täpsemalt tuleb jutuks see, kas keskkonnasõbralik kultuurikorraldus on võimalik ning kuidas loodushoiu põhimõtteid juurutatakse Tartu 2024 Euroopa kultuuripealinna programmi luues. Lisaks sellest, et "Ma armastan aidata" annetuskeskkond on kasvanud ning seal saab toetada juba 60 organisatsiooni. Millised annetajad eestlased üldse on, kuuleb saates. Saatejuht on Mart Valner.
6/5/2021 • 0
Ilmaparandaja 2021-05-29
Juttu tuleb üle-euroopalise kaitsealade päeva puhul meie kaitsealade seisust laiemalt Keskkonnaameti projektijuhi Nele Sõbraga, toiduraiskamise uuringust SEI vanemekspert Evelin Piirsaluga ja metsades pesitsusajaks kehtestatud raierahust kinnipidamisest. Saadet juhib Rein Pärn.
5/29/2021 • 0
Ilmaparandaja 2021-05-22
Paljud Eesti linnad on sel aastal uuendanud oma keskkonnastrateegiaid või võtnud lausa oma kliimaneutraalseks linnaks saamise kavad. Miks meile on aga vaja kliimaneutraalseid linnu, mida see endast tähendab ja kes peaks tegutsema selle nimel, et Eesti omavalitsused keskkonnasõbralikumad oleks? Saates on külas Stockholmi Keskkonnainstituudi Tallinna Keskuse juht Lauri Tammiste. Saatejuht on Mart Valner.
5/22/2021 • 0
Ilmaparandaja 2021-05-15
Sel laupäeval KUKU raadio keskkonnasaates Ilmaparandaja räägime rohetehnoloogiast, sest Keskkonnainvesteeringute Keskus on avanud toetuse justnimelt rohetehnoloogia uute algatuste leidmiseks ja valdkonna teavituseks. Millised on viimase aja rohetehnoloogia sektori arengud, räägib aga Cleantech ForEst juht Erki Ani. Lisaks räägime saates veel riiete värvimisest taimedega ja konnade helidest. Saatejuht on Mart Valner.
5/15/2021 • 0
Ilmaparandaja 2021-05-08
Seekord tuleb juttu allikate päästeprojektist, mille eesmärk on kaardistada kõik Eestis leiduvad allikad. Projektist räägib Tallinna Ülikooli teadur Loodus ja Terviseteaduste instituudist Marko Vainu. Ning Balti Keskkonnafoorum käivitas üle-euroopalise teavituskampaania “Plastidieet: Plasti varjatud ohud meie tervisele”, mida tutvustab Balti Keskkonnafoorumi keskkonnaekspert Kai Klein. Saatejuht on Rein Pärn.