Един подкаст за технологии, ИТ новини, анализи и дискусии. Един подкаст за всеки, който иска да знае какво се случва в най-бързо развиващия се сектор и да е в крак с последните тенденции и иновации. С участие на редакторите на Digitalk.bg. Водещ: Майя Бойчева-Манолчева Монтаж: Тихомир Колев Подкастът ICTalks е носител на приза за журналистически принос в "Наградите на БАИТ" за 2020 г.
#228 Да създадем предприемачи за следващия български еднорог
#228 Да създадем предприемачи за следващия български еднорог by Digitalks
10/21/2024 • 35 minutes, 27 seconds
#227 Професионалното прегаряне – скритият риск за тех сектора
Около една пета от хората в технологичния сектор страдат от постоянен стрес на работното място. Това на свой ред не само увеличава риска от професионално прегаряне или т.нар. бърнаут, но поставя на карта въвеждането на иновации и цялостния технологичен напредък. За това какви са икономическите и социалните последствия от влошеното психическо здраве, кои фактори допринасят за повишеното напрежение сред служителите и доколко склонни за българските тех компании да отделят ресурси за справяне с проблема, разговаряме с Виктория Викторова, основател на стартъпа MindFit.
10/15/2024 • 42 minutes, 50 seconds
#226 Как умно да скалираме стартъп
Според Огнян Василев, който е основател на The Revenues Factory и има дългогодишен опит като ментор на стартъпи, България е едно от най-добрите места за започване на бизнес. Той описва предприемаческа та екосистема у нас като "подобряваща се" и подчертава, че днес е много по-лесно да се реализира дадена идея. В новия епизод ще разберете още дали технологичните стартъпи са привилегировани, достатъчно ли е да имаме иновативен продукт, за да сме успешни и какви технологични решения ще бъдат търсени занапред.
10/8/2024 • 28 minutes, 51 seconds
#225 AI ни отправя предизвикателството да се адаптираме
Според доклад на Световния икономически форум 6 от 10 служители ще се нуждаят от обучение преди 2027 г. В същото време пак по техни данни с 58% ще намалее нуждата от ръчен труд, а нуждата от технологични умения ще се увеличи с 50%. С други думи изкуственият интелект отправя сериозно предизвикателство към всички служители, независимо в кой сектор работят, да се адаптират към скоростното развитие на технологията и промените, които тя носи след себе си.
Какви са новите ключови умения в задвижения от AI свят, как трябва да се трансформира образованието и кои ще бъдат водещите професии на бъдещето, разговаряме с Александър Китов, вицепрезидент "Продукти" в "Телерик Академия" и Мони Дочев, член на Управителния съвет на БАСКОМ.
10/1/2024 • 53 minutes, 21 seconds
#224 Навлизане на AI в българското образование
Изкуственият интелект играе все по-важна роля в образованието, но трябва да се възприеме от преподавателите, които да подпомогнат модерния, разнообразяващ и завладяващ начин на обучение. С тази инициатива са се заели специалисти от българската компания за софтуерни продукти SiteGround, която е популярен доставчик на уеб хостинг услуги. Фондацията на SiteGround „За пример“ от години подкрепя инициативи за въвеждането на AI в образованието, като организира обучения за учители, с цел да им помогнат да използват изкуствения интелект като инструмент в учебния процес и да насърчат критичното мислене в учениците.
9/25/2024 • 31 minutes, 45 seconds
#223 AI Explained: Липсата на умения спъва технологичния напредък
Ускореното развитие на технологиите, особено безпрецедентната скорост на внедряване на генеративния изкуствен интелект, изисква от бизнеса бързо да се адаптира към новите тенденции. Често обаче основното предизвикателство не е свързано със самото интегриране на иновативните решения, а с надграждането уменията на кадрите. Какви са предизвикателствата при провеждането на фирмени обучения и какъв е правилният подход, който компаниите могат да предприемат, за да изградят гъвкави и адаптивни екипи, разговаряме с Димитър Георгиев, мениджър на трейнинг практиката на ITCE. Той ще бъде и един от лекторите по време на предстоящия четвърти мастърклас AI Explained: Upskilling and Reskilling in the era of AI, организиран от "Капитал" и Digitalk
Местата са ограничени, затова побързайте да се регистрирате тук: https://www.capital.bg/en/event/300-ai-explained-upskilling-and-reskilling-in-the-era-of-ai/
9/18/2024 • 28 minutes, 47 seconds
#222 Инцидентът с CrowdStrike – какво се случи и какво предстои
На 19 юли светът преживя вероятно най-големия ИТ срив до момента. Дефектна актуализация на компанията CrowdStrike изведе от строя милиони компютри с Windows, които увиснаха, изобразявайки т.нар. “син екран на смъртта”. У нас този инцидент не бе усетен – пренебрежимо малко потребители и бизнеси се оказаха засегнати. При всички положения обаче, наблюдавайки случващото се предизвика най-малкото значителен брой повдигнати вежди… За да повдигнем завесата по темата поканихме Борис Гончаров, от компанията за киберсигурност AMATAS.
9/9/2024 • 35 minutes, 43 seconds
#221 Българският AI опит в онлайн търговията
Малко български компании могат да се похвалят с глобални клиенти като IKEA, Puma, Rosignol и др. AiopsGroup успя да привлече точно такива имена и то само за няколко години от създаването си през 2019 г. Фирмата се занимава с разработка на онлайн магазини за световни брандове, оптимизиране на платформите им и създаване на софтуера за бекенда на търговците. Не на последно място е и автоматизираната им платформа за следене на цялата екосистема на един онлайн магазин, която може да засече, ако нещо по цялата верига се счупи. През миналата година германската Valantic влезе в AiopsGroup като мажоритарен акционер, а oснователите Дон Сантрач и Слави Славов останаха да управляват бизнеса, който тепърва ще навлиза и в нови вертикали.
Какво е бъдещето пред онлайн търговията и как Европейският закон за достъпността ще промени много уеб портали, разговаряме със Слави Славов, технически директор на AiopsGroup, вече част от Valantic.
8/29/2024 • 42 minutes, 26 seconds
#220 Digitalk 101 – 2023 през погледа на най-големите ИТ компании в България
Новото издание на Digitalk 101 вече е на пазара и може да бъде поръчано онлайн или на хартия. За да ни разкаже повече за данните в тазгодишната класация и за това с какво ще остане 2023 г. в историята на ИТ бранша, поканихме Владимир Владков, главен редактор на изданието.
8/5/2024 • 31 minutes, 10 seconds
#219 Банковите суперприложения - първи стъпки към бъдещето
Gartner предвижда, че до 2027 г. 50% от световното население ще използва множество суперприложения всеки ден. До този момент ни делят още 3 години, в които вероятно предстои да видим множество иновации в тази посока и все повече европейски играчи, които избират разработването на подобен тип многофункционални апликации. Засега обаче предимно азиатските пазари ни срещат с истински лидери в това направление. Защо суперприложенията тепърва навлизат в западната част на света, какви са техните предимства и защо банковите апликации имат огромен потенциал да се разрастнат в посока суперапликации, разговаряме с Виктор Стоянов, директор "Алтернативни канали" в УниКредит Булбанк".
7/29/2024 • 36 minutes, 45 seconds
# 218 Трансформация на фирмите в света на AI и дигитализацията
Каква трансформация се осъществява в компаниите в динамичната среда, включваща както ускорена дигитализация и нахлуване на изкуствен интелект, така и геополитическо напрежение и икономически проблеми.
В тази среда модерният мениджър има нова роля и тя е по-скоро на лидер, който успява да увлече служителите за постигане на общите цели.
Как да мотивираш служителите, които изискват хибриден начин на работа. Има ли място за дигиталните номади, Как да привличаме нови кадри.
По тези теми разговаряме с Никола Богданов, Lead & Agile Coach, който има над 15 години опит в подкрепа и обучение на повече от 280 екипа в над 25 компании, част от които са в ИТ сферата.
7/22/2024 • 19 minutes, 41 seconds
# 217 Иновациите, които променят икономиката
Често коментираме, че данните са новият петрол, именно и затова отвореният достъп до тях е съществен за компаниите от всички сектори и може да донесе значителни предимства за бизнеса. Именно в тази област работи българският стартъп Invest UX, който си е поставил за задача да подобри прозрачността и достъпността до икономически анализи за компаниите у нас. За това как се създа ват иновации, колко важни са бизнес партньорствата, какво означава да си предприемач в България и кои са ценните уроци по този път, разговаряме с Мила Танева, изпълнителен директор и съосновател на Invest UX.
7/15/2024 • 31 minutes, 56 seconds
#216 За миналото, настоящето и бъдещето на ИКТ сектора...
Какво се случва на българския ИКТ през първите месеци на 2024 г.? Кои са основните фактори, които в момента оказват влияние върху сектора? Какво да очакваме до края на годината и как нови технологии като AI ще оказват влияние върху ИТ сектора? Това са част от въпросите, които бяха засегнати в новия епизод на подкаста Digitalksв, в който гостува Людмил Стойчев, управляващ партньор в CBN Pannoff, Stoytcheff & Co. CBN е основана през 1991 г. и притежава със значителен обем от статистически данни за развитието на родния ИКТ сектор.
7/8/2024 • 28 minutes, 56 seconds
#215 Чатботове за всички
От 2015 г. чатенето е основен канал за комуникация, като служители, които обслужват клиенти, чатят средно по 3 часа и 45 минути на ден. Същевременно 80% от клиентите задават едни и същи въпроси, или около 20% от всички зададени. Всичко това показва необходимост от автоматизация и чатботовете са решението, споделя Елица Стоилова, съосновател и управител на платформата за създаване и управление на чатботове – Umni.bg. "Няма тъпи ботове, допълва още тя. Има лошо планиране и липса на анализ и подръжка на бота след това. Качеството на работата на бота зависи от екипа зад него."
7/1/2024 • 45 minutes, 41 seconds
# 213 Един стартъп повече, един проблем по-малко
Как виждаме проблемите – като несправедливост, с която да се примирим, или като възможност да създадем решение? Именно тези два начина на мислене поставят разделителната линия между потенциалните предприемачи и всички останали. В новия епизод на Digitalks разговаряме с Ралица Иванова, съосновател на стартъпа Appolica, за това защо е важно на младите предприемачи да се подаде ръка, дали средата в в България насърчава иновациите, може ли да се развива технологична идея без технологична експертиза и как навлизането на AI променя работата на специалистите в сектора.
6/24/2024 • 26 minutes, 20 seconds
#213 Как ЕС и България ще стимулират иновативните предприемачи
Европа се стреми да постигне лидерство на глобалния технологичен пазар, съревновавайки се с конкуренти от Азия и Америка. Според годишния доклад на организацията ESNA (The Europe Startup Nations Alliance), в която членува и BESCO (Българската предприемаческа асоциация), страните от ЕС трябва да положат сериозни усилия, за да се стане ЕС отбор от „стартъп нации“.
Напредъкът на бизнес средата в отделните държави членки се оценява по 8 конкретни критерия.
Наскоро друга европейска асоциация Allied for Startups, в която отново BESCO е представителят на България, посочи 5 конкретни неща, които стартъп-бизнесът от цяла Европа иска от новите евродепутати в Европарламента след проведените току-що избори.
Какво е постигнала България досега по критериите, къде изоставаме и в кои области сме отличници, какво могат да свършат евродепутатите за подобряване на средата за предприемачите разговаряме с Александър Нуцов, отговарящ за "Политиките и стратегията" в BESCO (Българската предприемаческа асоциация)
6/17/2024 • 24 minutes, 35 seconds
#212 Пътят на Dronamics и помощта на Endeavor
Дългият път на една млада компания към успеха се нуждае от съвпадането на много фактори - добър продукт и екип, финансиране и растеж в мащаб, а понякога и късмет. Не на последно място има нужда и от менторство и помощ, и то не само финансова. Точно такава получи българската дрон компания Dronamics от международната предприемаческа мрежа Endeavor. По темата как се развива една идея до пълноценен продукт, през какви етапи преминава и каква помощ използва, тази седмица разговаряме със съоснователят на Dronamics Свилен Рангелов и Момчил Василев, изпълнителен директор на българския офис на Endeavor
6/10/2024 • 32 minutes, 45 seconds
#211 Работата с LLM е надпревара с времето и ресурсите
Разработката и настройването на големи езикови модели е трудоемко и времеемко начинание, което изправя компаниите пред множество предизвикателства. От способността да преодолеят тези трудности обаче зависи бъдещият успех на бизнеса и запазването на неговата конкурентоспособност през следващите години. За това какви са техническите особености при работата с големите езикови модели, как трябва да се подготвят данните и какво още трябва да знаят фирми те, за да се възползват в максимална степен от генеративния изкуствен интелект, разговаряме с Денислав Денчев, технически консултант в Hewlett Packard Enterprise operated by Selectium.
6/3/2024 • 21 minutes, 22 seconds
#210 Как българска AI технология предпазва професионални спортисти от контузии
Иновативната компания "Барин Спортс" спечели приза "Стартъп" на 2023 г. на третия конкурс Digitalk@A1 Awards. Как технологичният продукт, разработен от български инженери, помага на професионални спортисти и мениджъри на отбори да управляват физическото състояние на играчите, какви са плановете за развитие и може ли технологията да намери приложение и при обикновените потребители. За това разказва в Digitalks Даниел Шопов, мениджър "Бизнес развитие" в българската компания.
5/27/2024 • 26 minutes, 43 seconds
#209 Как данните отключват дигиталния потенциал на бизнеса
Данните не са просто инструмент, а крайъгълен камък, върху който се изграждат успешните стратегии в сферата на дигиталната реклама. Според скорошно проучване обаче 80% от маркетинг експертите твърдят, че събират повече данни, отколкото са в състояние да използват. За това как може да се извлече максимална стойност от наличната информация, как да се изгради успешна рекламна стратегия, задвижвана от данните, какво се случва с отпадането на т.нар. "бисквитки" и какво е бъдещето на рекламата в ерата на генеративния AI, разговаряме с Константин Янков, директор "Реклама" във VertoDigital.
5/20/2024 • 37 minutes, 8 seconds
#208 NEXO и MARC променят вътрешните процеси с AI
В офиса идва нов колега - как ще му обясните какви са неговите задачи или кой от старите колеги отговаря за кое? Получавате хиляди запитвания по имейл за партньорство - но кое от тях наистина ви трябва? Трябва да локализирате в различни езици и контексти вашите маркетинг послания в различни комуникационни канали - но колко души с какви езици ви трябват?
NEXO не си задават тези въпроси - те имат MARC. Това е много повече от чат бот. Това е личен асистент, вътрешнофирмена библиотека за процеси, персонална секретарка и копирайтър в едно. Всичко това благодарение на AI. За да ни разкаже повече за магията и идеята да се създаде MARC, Димитър Сталимиров от NEXO разговаря с Александър Бойчев.
5/13/2024 • 31 minutes, 27 seconds
#207 Кои индустрии ще бъдат най-сериозно трансформирани от AI
15,7 трилиона долара – това е глобалният икономически ефект, който AI ще осигури до 2030 г., според проучване на PwC. Кой ще получи най-голям дял от тази награда? Тези, които поемат водещата роля сега. За влиянието върху различните индустрии, за най-големите промени, касаещи и България, за целия ефект върху производство и автоматизация - чуйте отговорите на Снежана Илиева, директор AI за Южна и Източна Европа в PwC в разговора й с Александър Бойчев.
5/7/2024 • 17 minutes, 44 seconds
#206 Супер Viber - всички ще бъдем приобщени в едно мобилно приложение
Viber е сред лидерите на новата дигитална икономика и сред най-предпочитаните комуникационни инструменти в България. В този разговор на Александър Бойчев с Атанас Райков ще чуете:
- концепцията за super apps на Viber
- новите функционалности, които са достъпни за българкия пазар като AI обобщение на разговори
- бъдещето на мобилните приложения в светлината на регулацията на ЕС, в светлината на AI, в светлината на потребителски и поколенчески навици
- пазарът на съобщения и дигитална комуникация: защо няма монопол в тази услуга и къде са ключовите разлики между отделнит е световни пазари
4/29/2024 • 28 minutes, 41 seconds
#205 Дигитален консиерж: Запази, плати и оцени с QR код
Бизнесът, който има директен контакт с хората, подлежи на най-бърза и директна дигитална трансформация. В хоспиталити индустрията са едни от най-значимите иновации на последното десетилетие - търсачки, автоматизирани платформи за резервация, оптимизирани алгоритми за динамика в цените и т.н. Клиентското изживяване по време на самия престой в хотел обаче е фокус на Touchmenu и Тодор Бобев. За да ни разкаже за предизвикателствата, той се срещна с Александър Бойчев и сподели за бъдещите планове на българския продукт за виртуален консиерж.
4/22/2024 • 24 minutes, 9 seconds
#204 Digitalk&A1 Awards 2024: Ясни са финалистите!
Завърши набирането на кандидати за тазгодишното издание на Digitalk&A1 Awards. Какви компании кандидатстваха, какви са тенденциите при новите проекти - чуйте в разговора на Александър Бойчев с Владимир Владков, редактор в Digitalk.bg
4/15/2024 • 12 minutes, 37 seconds
#203 Генеративен AI за регенеративно земеделие
Изкуственият интелект навлиза във всички области. В България Agrovar разработва платформа с AI, която анализира голямо информация за земеделското стопанство, посевите и други параметри, за да даде индивидуален контекс т с фокус към регенеративното земеделие и в частност за покривни култури. Какви са ползите от използването на изкуствения интелект - чуйте в разговора на Александър Бойчев с Константин Харалампиев, съосновател на Agrovar.bg
4/8/2024 • 19 minutes, 37 seconds
#202 Ефективно управление на бизнеса в ерата на AI
Според скорошно проучване на Progress 95% от ИТ и бизнес лидерите в България споделят, че ще разчитат повече на изуствен интелект при вземането на решения в следващите няколко години. Kои са трите най-спешни действия, които бизнесите трябва да предприемат, за да се подсигурят, че новите технологии работят в тяхна полза? Кои са опасностите, за които трябва да внимават, и как могат да бъдат предотвратени? Тези и други въпроси намират отговора си в разговора на Александър Бойчев със Симеон Стойчев, вицепрезидент „ИТ инфраструктура и операции“ в Progress.
4/1/2024 • 24 minutes
#201 Marketing AI Masterclass: изводите, новините и защо трябва да използвате AI
През миналата седмица (21 март '24) се случи първият за годината мастърлас на Икономедиа и Digitalk, посветен на изкуствения интелект. Фокус на първото от серията практически събития беше изкуственият интелект в маркетинга. Фокус на събитието бяха примери "от първа ръка" - какви предизвикателства, какви решения и какви резултати са постигнали български компании в български условия чрез прилагането на AI. За да ни разкаже кое беше най-вълнуващото, най-впечатляващото в това събитие, Александър Бойчев дебатира с Мария Карашанова, редактор AI в Digitalk.bg.
3/25/2024 • 13 minutes, 41 seconds
#200 Как да използвате AI в бизнеса не само за чатове и ботове
Отново е време за изкуствен интелект, базиран на анализ и участие на естествени умове. Този път гост е Никола Тулечки, експерт по работа с данни в Ontotext и създател на сдружението "Данни за добро". Чуйте разговора на Александър Бойчев с Никола Тулечки относно приложните възможности на LLM за бизнеса ви, за динамичното сортиране на данните и дали ще има конкуренция на bgGPT в скоро време. Приятно слушане!
3/18/2024 • 23 minutes, 16 seconds
#199 Ролята на България в AI-авангарда на целия свят
Да поговорим за национална сигурност. За независимост. За стратегически решения. Може би не си даваме сметка, но бъдещето ни е вече предначертано от технологичната революция и колкото по-бързо осъзнаем не само ползите, но и рисковете от използването на иновативните решения, толкова по-бързо ще успеем и да "вземем завоя" в изцяло новия свят на изкуствения интелект.
Българският GPT стартира съвсем наскоро своя публичен чат. Но всъщност технологията му е много по-мощна. За преките впечатления на български компании oт работата си BGGPT, защо езиковият модел на INSAIT е всъщност по-добър от от моделите на Google или Open AI (говорим само за български език), какво е бъдещето на INSAIT като институт и център за гарантиране на българската AI независимост - чуйте това и още много други неща в разговора на Мария Карашанова, редактор в Digitalk.bg и Константин Николов, редактор в Капитал с проф. Мартин Вечев, създател на института INSAIT.
3/11/2024 • 46 minutes, 11 seconds
#198 Intelligent IT 2024: Форма и функция на технологиите на бъдещето според HPE
През миналата седмица в София се проведе първата след Covid клиентска конференция на Hewlett Packard Enterprise operated by Selectium - Intelligent IT 2024. На нея присъстваха партньори, клиенти, както и обикновени ентусиасти на новите технологии. За да ни разкаже повече за водещите проекти в областта на изкуствения интелект, мащабните изчислителни процеси и съществените технологични инвестиции, случили се в България в последните месеци, гост на Александър Бойчев в този брой е Мария Косанова, управляващ директор на Hewlett Packard Enterprise operated by Selectium.
3/5/2024 • 25 minutes, 13 seconds
#197 Маркетинг по време на AI
На 21 март 2024 година Digitalk, част от "Икономедиа", организира мастърклас за влиянието на изкуствения интелект върху маркетинга.
През 2024 година дигиталният маркетинг е целият маркетинг, защото маркетинг без дигитален маркетинг е история без начало и край. Навлизането на AI ще промени радикално целия маркетингов процес - не става въпрос само за написване на някое бързо копи за социална мрежа. За дълбочинните промени, за предстоящия мастърклас и практическите примери, които ще бъдат обсъдени, за възможността да н аправим живота по-добър и по-интересен - чуйте повече в разговора на Александър Бойчев и Зоран Арсовски, партньор и CGO на Verto Digital.
2/26/2024 • 35 minutes, 30 seconds
#196 Shkolo - българското бъдеще на образованието в Европа
Образователният процес има две страни - процесът на обучение на децата и административната работа на самите учители. За по-високото качество на второто и неговата дигитализация от седем години работят създателите на Shkolo - електронен дневник. Инструментът е толкова ефективен, че освобождава средно 4 часа на ден на учителите от бюрократични и административни задачи. За смисъла на инидивидуалното образование, за застоя на колективизма и за бъдещето на образованието с прилагането на изкуствен интелект Александър Бойчев разговаря с Мирослав Джоканов, създател и бивш изпълнителен директор на Shkolo.
2/16/2024 • 43 minutes, 1 second
#195 Цифровият отпечатък на PwC България върху дигиталния бизнес
PwC България е съорганизатор на годишните Digitalk&A1 Awards, които тази година се провеждат за трети път. За критериите за оценка, за особеностите на българския бизнес и интеграцията на дигитални решения, както и за отпечатъка на AI върху бъдещето на всички индустрии - чуйте повече в разго вора на Александър Бойчев с Петко Петков, партньор в PwC България.
2/9/2024 • 15 minutes, 40 seconds
#194 Управление на данни чрез АИ - мисия възможна
Как HPE изследва възможностите на LLM-инструментите в практиката? Кои сфери на бизнеса ще бъдат главно засегнати от въвеждането на AI-базирани инструменти и решения? Какво предстои през 2024 в България и коя е стратегическата цел, която българският офис на HPE преследва? Тези и други въпроси намират отговора си в разговора на Александър Бойчев с Тодор Тодоров, мениджър “Ключови клиенти”, Hewlett Packard Enterprise operated by Selectium.
Линк за конференцията на HPE в София
https://selectium.com/events/bulgaria/intelligent-it-2024-shaping-the-future-of-technology-and-business
2/2/2024 • 23 minutes, 40 seconds
#193 Нетинфо+United Media: Особености на балканската дигитална реклама
Дигиталната реклама ще трябва да навлезе в нова фаза през 2024 година, в която очакваме (този път наистина) да бъдат променени обстоятелствата с кукитата и да се премине към друг тип измерване на потребитеското поведение. За тези промени, но за и какво се случва с потребителското съдържание във Vbox7, бъдещето на съдържанието, достъпа срещу абонамент спрямо играчите с масова аудитория и приходи от реклама, както и новото място на Нетинфо като лидер на иновациите в медийната група на United - чуйте разговора на Сашо Бойчев със Сашо Варов. Без цензура, откровено и забавно.
1/26/2024 • 52 minutes, 52 seconds
#192 Swipe.bg: iPhone на половин цена? Възможно е!
Пазарът на сертифицирани употребявани смартфони все още е едва 5% от общите продажби в България, но тепърва ще расте. Това се случва вече в централна и западна Европа и Swipe.bg са български стартъп, който смята да се възползва от тази ниша. Какво е сертифициран упoтребяван айфон, има ли рискове и каква е средната цена на айфон на старо - слушайте в разговора на Александър Бойчев с Михаил Димитров, създател и управител на Swipe.bg.
1/19/2024 • 31 minutes, 31 seconds
#191 Endeavor: Предприемачеството като национална цел
2023 година е позитивна за развитието на предприемаческата екосистема и развитието на бизнеса с висока добавена стойност. Но какво предстои през 2024 година и каква ще е ролята на държавата в новата реалност на лимитиран достъп до рисков капитал и демографски предизвикателства? Чуйте повече в разговора на Александър Бойчев с Момчил Василев, изпълнителен директор на Endeavor България.
1/12/2024 • 31 minutes, 12 seconds
#190 Революцията в дигиталния маркетинг
Дигиталният маркетинг в момента преминава не просто през еволюция, а през исти нска революция на фона на бъдещето без бисквитки, в основата на което стои защитата на личните данни. Новите условия не подминават и финансовия сектор, затова в новия епизод на Digitalks с Каролина Софрониева, старши вицепрезидент "Маркетинг" в tbi bank, коментираме как банките се адаптират към промените, какви решения търсят
потребителите, за да управляват ефективно своите финанси и какво е бъдещето на мобилните приложения.
Водещ: Мария Карашанова
Оператор: Павлин Даскалов
Монтаж: Тихомир Колев
12/22/2023 • 20 minutes, 13 seconds
#189 Digitalk&A1 Awards 2023: в търсене на ефективност чрез технологии
За трета поредна година Digitalk&A1 Awards търси компании, киоито използват технологиите за иновации. Фокус на конкурса тази година ще бъде дигитализация и устойчивост. Темата "Ефективност чрез технологии" цели да отличи организации, които успешно са използвали дигитални решения, за да оптимизират операциите си, подобрят преживяванията на клиентите си, да допринесат за общия растеж на бизнеса, и да подчертаят ключовата роля на устойчивите практики за растеж. Чуйте повече в разговора на Александър Бойчев с Михаил Семерджиев,старши мениджър „ICT услуги“ в А1 България.
12/15/2023 • 16 minutes, 55 seconds
#188 Обзорът на Digitalk редакторите 2023
Измина една невероятна 2023 година. От януари започнахме да правим нашия подкаст и като видео, а през лятото го ребрандирахме като Digitalks. Какво се случи, какво познахме от прогнозите си в края на 2022 година и какво предстои - слушайте този специален епизод с участието на Digitalk.bg редакторите Владимир Владков, Мария Карашанова и Александър Главчев
12/8/2023 • 38 minutes, 14 seconds
#187 Суперкомпютърът Хемус и истинските отговори на истинските въпроси
Мащабни научни изследвания в областта на изкуствения интелект, свойствата и поведението на новиматериали, климатичните модели, лечение на болестта на Алцхаймер, интелигентното земеделие и други научни дейности - суперкомпютърът Хемус е с петаскейл възможности. Александър Бойчев обсъжда заедно с проф.д-р Емануил Атанасов от Центъра за върхови постижения по информатика и информационни и комуникационни технологии към БАН и Тодор Тодоров, Мениджър Ключови клиенти в HPE by Selectium какви приложения тази машина и как ще се възползват от тях българските учени и българското общество.
Водещ: Александър Бойчев
Оператор: Мариана Александрова, Павлин Даскалов
Монтаж: Тихомир Колев
12/1/2023 • 12 minutes, 18 seconds
#186 Kin+Carta и бъдещето на дигиталната траснформация в Югоизточна Европа
В началото на 2022 г. Kin + Carta обяви, че придобива създадения в София софтуерен разработчик Melon, който има екип над 320 души и офиси освен в България и в Скопие и Прищина. За бъдещето на дигиталната трансформация в Югоизточна Европа и плановете на Kin+Carta за развитие Александър Бойчев разговаря с Крум Хаджигеоргиев, изпълнителен директор Югоизточна Европа в компанията.
Водещ: Александър Бойчев
Оператор: Мариана Александрова, Павлин Даскалов
Монтаж: Тихомир Колев
11/24/2023 • 16 minutes, 44 seconds
#185 Дигиталният маркетинг след AI
Накъде върви дигиталният маркетинг след появата на инструментите с генеративен ИИ? Кои принципи ще продължат да бъдат фундаментални за продажбите, независимо от прогреса на технологиите? До какво ниво на развитие на бизнеса или бранда си е възможно човек сам да управлява социалния му маркетинг, и кога става ясно, че трябва да потърси външен изпълнител за тази задача? Какво е бъдещето на тирамисуто? Тези и други въпроси намериха отговорите си в разговора между Александър Бойчев и Георги Малчев, управляващ съдружник в агенция Xplora.
Водещ: Александър Бойчев
Оператор: Мариана Александрова, Павлин Даскалов
Монтаж: Тихомир Колев
11/18/2023 • 46 minutes, 18 seconds
#184 ePay и историята на българската революция в онлайн плащанията | Георги Маринов, ePay.bg
През 2024 година ще се навършат 25 години от създаването на платформата ePay, позволила онлайн разплащания в България и променила завинаги начина, по който разплащаме сметки в интернет. За началото, за новите продукти и за издаването на "електронни пари" чуйте разговора на Александър Бойчев с Георги Маринов, изпълнителен директор на ePay.bg и на EasyPay.
Водещ: Александър Бойчев
Оператор: Мариана Александрова, Павлин Даскалов
Монтаж: Тихомир Колев
11/10/2023 • 1 hour, 1 minute, 33 seconds
#183 Каква е ролята на ESG за стартъп компаниите
Каква е ролята на ESG в стартиращите бизнеси и защо това е важен въпрос за инвеститорите? Има ли критерии или показатели, които трябва да постигнеш, за да бъде взета предвид твоята ESG ангажираност? Тези и други въпроси намират отговор в разговора на Александър Бойчев с Весела Кабатлийска, съдружник в "Динова, Русев и партньори"
Водещ: Александър Бойчев
Оператор: Мариана Александрова, Павлин Даскалов
Монтаж: Тихомир Колев
11/3/2023 • 16 minutes, 51 seconds
#182 Дигиталната трансформация трябва да е полза, а не усвояване на бюджети
Българската индустрия не е остров в морето. Все повече сме част от глобалната икономика и нейната скорост. За променените изисквания и очаквания от клиентите на българските компании, за новата гъвкавост и адекватност в епохата на дигитална трансформация и за предизикателствата пред българския пазар на кадри и образование чуйте разговора на Александър Бойчев с Огнян Траянов, собственик и изп. директор на ТехноЛогика и центъра за 3D решения ДиТра
10/27/2023 • 47 minutes, 13 seconds
#181 Пропагандата среща Изкуствения Интелект - кой ще победи?
Дезинформацията е информация, която е приложена в премерена доза с цел увреждане интересите на човека, който я получава. В борбата срещу фалшивата пропаганда се намесват алгоритмите и изкуствения интелект, които помагат на експертите в областта по-бързо и ефективно да ограничават ефектите й. Чуйте повече по темата в разгвора на Александър Бойчев с Владимир Kaladan Петков, изпълнителен директор на Identrics.
Водещ: Александър Бойчев
Оператор: Мариана Александрова, Павлин Даскалов
Монтаж: Тихомир Колев
10/20/2023 • 49 minutes, 5 seconds
#180 Какви киберзаплахи ни очакват и ролята на човешкия фактор
От олимпиадата в Париж през пътя до 2000 служители в София до какви са най-големите киберзаплахи и ролята на човешкия фактор - чуйте разговора с Христо Христов, изпълнителен директор на Eviden България.
Водещ: Александър Бойчев
Оператор: Мариана Александрова, Павлин Даскалов
Монтаж: Тихомир Колев
10/13/2023 • 27 minutes, 28 seconds
#179 Защо трудовата книжка ще е електронна чак през 2025?
Въвеждането на електронни услуги на администрацията обикновено предизвиква възторг и възгласи "най-сетне!" - но в случая с дигитализацията на трудовата книжка ще трябва да почакаме до 2025 година. Защо се налага забавянето, кои са били предизвикателствата в процеса по приемането на законовите изменения и кои други изменения да очакваме - чуйте разговора с Данаил Кънчев, представител на Българската асоциация за управление на хора (БАУХ).
Водещ: Александър Бойчев
Оператор: Мариана Александрова, Павлин Даскалов
Монтаж: Тихомир Колев
10/6/2023 • 41 minutes, 51 seconds
#178 AI и автономното шофиране - DXC София държат ключа към бъдещето на мобилността
Да поговорим за автономно шофиране - кои са най-големите технологични предизвикателства пред навлизането на тази технология по-бързо? Как изкуственият интелект може да помогне за развитието на автономното шофиране? Каква е ролята на machine learning и невронните мрежи в обучаването на автономни автомобили и какви са изискванията към тези технологии?
Тези и други въпроси на Александър Бойчев отговаря Симеон Бонев, ML инженер в DXC-София.
Водещ: Александър Бойчев
Оператор: Мариана Александрова, Павлин Даскалов
Монтаж: Тихомир Колев
9/29/2023 • 47 minutes, 48 seconds
#177 Стартъп адвокат: Кога е времето да пивотираме?
Пивотирането не е лесен процес. Но ако сте подготвени и имате отговори на няколко прости въпроса, ще можете да развиете своя стартъп към по-добри резултати. Чуйте повече в разговора нa Александър Бойчев с Весела Кабатлийска, съдружник в "Динова, Русев и съдружници".
Водещ: Александър Бойчев
Оператор: Мариана Александрова, Павлин Даскалов
Монтаж: Тихомир Колев
9/22/2023 • 15 minutes, 40 seconds
#176 Илия Кръстев: SEE ITS Summit и с колко ще порасне ИТ бизнесът през 2023
Защо Югоизточна Европа трябва да се разглежда като един пазар, кои са специалните акценти в предстоящята SEE ITS Summit в София на 29 септември и какви са тенденциите в българския ИТ пазар за първите 9 месеца на годината - чуйте отговорите в разговора на Александър Бойчев с Илия Кръстев, председател на борда на AIBEST
9/15/2023 • 28 minutes, 47 seconds
#175 Digitalk: 101 - Кои са най-големите ИТ компании в България?
Дългоочакваното издание Digitalk 101, представящо 100-те най-големи разработчици и внедрители на ИКТ решения и доставчици на телекомуникационни услуги за 2022 година, вече е на пазара.
Какви са приходите на водещите компании? Колко е средната заплата в сектора? Кои сектори нарастват и в кои има признаци на криза? Чуйте разговора на Александър Бойчев с Владимир Владков от екипа на Digitalk.bg.
Водещ: Александър Бойчев
Оператор: Мариана Александрова, Павлин Даскалов
Монтаж: Тихомир Колев
9/8/2023 • 31 minutes, 46 seconds
#174 По пътя към ESG 3.0
До 2030 година емисиите на парниковите газове трябва да намалеят с 55%, а до 2050 година - да достигнем до нетни нулеви емисии на въглероден диоксид. Как се справят компаниите в България с постигането на ESG целите? По тази тема разговаряме с Кирил Райчев, председател на Алианса за енергийна ефективност, и Мария Карашанова, редактор в Digitalk.bg, в новия епизод на подкаста Digitalks.
И още:
- Кои сектори се справят най-добре? Как се представя ИТ секторът?
- А как сме на фона на другите европейски държави?
- Може ли дигитализацията да помогне за постигане на ESG и как?
- Кои са водещите технологии?
- Къде сме по пътя към ESG 3.0, времето, в което компаниите са осъзнали ползите и необходимостта и са проактивни?
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
Оператор: Мариана Александрова, Павлин Даскалов
Монтаж: Тихомир Колев
9/1/2023 • 36 minutes, 5 seconds
#173 Трябва ли ѝ на Европа дигитално евро?
В този епизод с Вяра Савова, правен експерт към Европейската криптоинициатива, разговаряме за дигиталното евро. В края на месец юни 2023 г. Европейската комисия публикува законодателните предложения, свързани с разработването на дигиталното евро. Кои са основните моменти? Какво ще представлява дигиталното евро и как ще се използва? Кои са плюсовете и кои - минусите? Как ще се гарантира сигурността и поверителността? Кои държави вече имат дигитална валута? И въобще, трябва ли ѝ на Европа дигитално евро и ще ни засегне ли и нас?
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
Оператор: Мариана Александрова, Павлин Даскалов
Монтаж: Тихомир Колев
8/25/2023 • 22 minutes, 14 seconds
#172 Изкуственият интелект е тук. Край на досадната работа
В този епизод на подкаста #Digitalks гостува Павлин Добрев, директор в Bosch Digital. С него разговаряме за това как изкуственият интелект може да помогне при обучението и работата на служителите. И още - кои са предимствата и кои - недостатъците, как Bosch Digital използва #AI, и как служителите могат да бъдат убедени да използват изкуствен интелект. #ictalks
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
Оператор: Мариана Александрова, В елко Ангелов
Монтаж: Тихомир Колев
8/18/2023 • 35 minutes, 30 seconds
#171 PSD3 вместо PSD2 - какво ще промени новата плат ежна директива?
В очакване на новата директива за платежните услуги #PSD3, която ще замести #PSD2, в този епизод разговаряме с Мердихан Исмаилов, директор “Дигитализация и иновации” на IRIS Solutions.
- Какво ново въвежда PSD3?
- Стандартизация на API - необходима ли е?
- Какво трябва да знаят компаниите, за да отговорят на изискванията на PSD3?
- Как и на кого ще се отрази новата директива?
- Какво е бъдещето на финтех сектора?
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
Оператор: Мариана Александрова, Филип Станчев
Монтаж: Тихомир Колев
8/11/2023 • 28 minutes
#170 Да заредим с ток, но къде?
В този епизод на подкаста Стефан Спасов, изпълнителен директор на eMobility International, разказва за проектите и плановете за развитие на Eldrive. Колко зарядни станции ще бъдат изградени още в България, ще има ли зарядни станции и в Гърция и Хърватия, необходим ли е стандарт за унифициране, и как се развива пазарът на електомобили у нас?
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
Оператор: Павлин Даскалов, Мариана Александрова, Филип Станчев
Монтаж: Тихомир Колев
8/4/2023 • 14 minutes, 9 seconds
#169 AI - от въодушевлението до скептицизма
В този епизод на подкаста #Digitalks гостува Петър Петров, главен директор по изкуствен интелект в Eleven Ventures. С него говорим за #AI - защо беше създадена новата позиция Chief AI в Eleven Ventures, може ли в България да се появи компания от ранга на OpenAI, трябва ли стартъпите да се насочат към изкуствен интелект, как и защо френската Mistral получи финансиране от 113 млн. долара само месец след създаването ѝ, кое надделява при инвеститорите - скептицизмът или въодушевлението, когато става дума за изкуствен интелект, и наблюдава ли се наистина отдръпване от страна на американските фондове, финансиращи стартъпи в Европа.
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
Оператор: Павлин Даскалов, Мариана Александрова, Филип Станчев
Монтаж: Тихомир Колев
7/21/2023 • 21 minutes, 6 seconds
# 168 ИТ в BG - между ръста, спадовете и цифровата изостаналост
В този епизод на подкаста #Digitalks с Людмил Стойчев, управляващ партньор в CBN Pannoff, Stoytcheff & Co., разговаряме за пазара спада в доставките на хардуер в България, за историческия ръст на ИТ договори за хардуер, софтуер и услуги и за цифровата изостаналост на българина.
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
Оператор: Павлин Даскалов
Монтаж: Тихомир Колев
7/14/2023 • 16 minutes, 10 seconds
#167 Как да не загубиш 50 хил. евро от кибератаки
Знаете ли, че на всеки три - четири дни българска фирма става жертва на #атака тип "сменен IBAN", която губи между 30 и 50 хил. евро? Знаете ли, че няколко пъти годишно български фирми губят няколко милиона лева, пак от същия тип атаки. Кои са най-разпространението #кибератаки в България, достатъчно сигурно ли е да се работи отдалечено у нас, плаща ли бизнесът откупи при #ransomware атаки, какво става с казуса "Наталия" и как, в крайна сметка, можем да се защитим? По тези теми разговаряме със старши комисар Владимир Димитров, директор на дирекция "Киберпрестъпност" в ГДБОП в този епизод на подкаста #Digitalks.
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
Оператор: Павлин Даскалов
Монтаж: Тихомир Колев
7/7/2023 • 22 minutes, 50 seconds
#166 Стартъп адвокат: как да създадем и задържим екипа
В този епизод да подкаста #Digitalks с адв. Весела Кабатлийска, съдружник в адвокатско дружество “Динова, Русев и съдружници”, разговаряме за това как можем да създадем и задържим екипа на стартъпа и какви са правните особености.
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
Оператор: Павлин Даскалов
Фотограф: Цветелина Белутова
Монтаж: Тихомир Колев
6/30/2023 • 28 minutes, 22 seconds
#165 Apple влиза във VR играта. Ще разбърка ли картите?
След доста спекулации и слухове, Apple официално обяви своя шлем за добавена реалност. Какво представлява Apple Vision Pro, ще размести ли компанията картите на #VR и #AR пазара и в които сфери намират технологиите приложение. По тези теми разговаряме с гостите в новия епизод на подкаста #Digitalks (#ICTalks) - Красимир Николов, изпълнителен директор и съосновател на QuarkXR, и Александър Главчев, редактор в Digitalk.bg.
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
Оператор: Павлин Даскалов
Монтаж: Тихомир Колев
6/23/2023 • 23 minutes, 32 seconds
#164 Държавата трябва да е в диалог с ИТ сектора
В този епизод на подкаста #Digitalks ви срещаме с новия председател на Управителния съвет на Българската асоциация по информационни технологии (БАИТ) Ирина Радоева. С нея говорим за стратегията за развитие на организацията, за цифровизацията на администрацията и електронното управление, за изкуствения интелект и българския ИКТ сектор.
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
Оператор: Павлин Даскалов
Фотограф: Цветелина Белутова
Монтаж: Тихомир Колев
6/16/2023 • 16 minutes, 4 seconds
#163 Ще ни лекуват ли скоро роболекари?
В този епизод на #Digitalks гостува nроф. Стоян Ставру, д.н., специалист в областта на етиката и регулациите. С него говорим за приложението на изкуствения интелект в медицината и здравеопазването - от добрите практики до проблемите.
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
Оператор: Павлин Даскалов
Монтаж: Тихомир Колев
6/9/2023 • 28 minutes, 47 seconds
#162 AI в програмирането - революция или еволюция?
В новия епизод на подкаста #Digitalks с Алекс Йочев, директор “Приложения и иновации” за Централна и Източна Европа, Близкия изток и Африка в Microsoft, дискутираме революция или еволюция е #AI за програмирането. Всеки ли може да стане програмист чрез изкуствен интелект, какви умения са нужни, кои са плюсовете и кои - предизвикателствата пред използването на изкуствен интелект за програмиране, необходими ли са регулации и какви, и какво ще се случи с професията "програмист".
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
Оператор: Павлин Даскалов
Монтаж: Тихомир Колев
6/2/2023 • 31 minutes, 25 seconds
#161 Стартъп адвокат: GDPR не е само за големите
Какво трябва да знае всеки един стартъп за #GDPR, защо е важно да защитим своята марка и своя продукт и трябва ли ни споразумение за #конфиденциалност? Тези теми обсъждаме с Весела Кабатлийска, съдружник в адвокатско дружество “Динова, Русев и съдружници”, в новия епизод на подкаста Digitalks.
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
Оператор: Павлин Даскалов
Монтаж: Тихомир Колев
5/26/2023 • 27 minutes, 44 seconds
#160 Успехът е в баланса между технология, инженери и модел на продажби
В този епизод на подкаста #Digitalks гостува Христо Борисов, съосновател и изпълнителен директор на финтех компанията Payhawk. Преди година Payhawk стана първият български еднорог. Как се развива Payhawk след като постигна оценката от 1 млрд. долара, готов ли е българският пазар за такъв тип финтех решения и какво още липсва на българската стартъп екосистема.
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
Оператори: Мариана Александрова, Велко Ангелов
Монтаж: Тихомир Колев
5/19/2023 • 22 minutes, 58 seconds
#159 След 10 г. ще се возим в автономни автомобили
В новия епизод на подкаста #ICTalks гостува арх. Любомир Станиславов, изпълнителен ди ректор на Аутомотив Клъстер България. С него обсъждаме как България може да се превърне в център на автомобилния софтуер на Централна и Източна Европа, кои са проектите, които са реализират у нас, кои са топ технологиите в сектора и какво се случва с автономните коли.
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
Оператор: Павлин Даскалов
Монтаж: Тихомир Колев
5/12/2023 • 25 minutes, 11 seconds
#158 Как технологиите се борят с изхвърлянето на храна
В този епизод на подкаста #ICTalks гостува Джейн Димитрова, съосновател на стартъпа FoodOBox. FoodObox и едноименното приложение взеха специалната награда на организаторите на конкурса Digitalk&A1 Awards.
Приложението свързва крайните потребители със собствениците на заведения и магазини, предлагаща непродадената в рамките на деня храна с отстъпка. Така се бори с един глобален обществен проблем - изхвърлянето на храна.
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
Оператор: Павлин Дасколов, Мариана Александрова
Монтаж: Тихомир Колев
5/5/2023 • 14 minutes, 2 seconds
#157 Когато старият смартфон стане нов
В този епизод на подкаста ICTalks ни гостува Михаил Димитров, основателят на платформата за употребявани телефони Swipe.bg. С него си говорим за началото на стартъпа, за пазара на смартфони "втора ръка" и готов ли е българинът да се откаже от покупката на нов телефон. Swipe.bg стана победител в категорията “Вътрешни решения” на конкурса Digitalk&A1 Awards.
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
Оператор: Павлин Дасколов
Монтаж: Тихомир Колев
4/28/2023 • 18 minutes, 39 seconds
#156 Стартъп адвокат: Имаме идеята. А сега накъде?
Имаме идея и се впускаме в основаването на стартъпа. Какво трябва да направим първо от правна гледна точка? По тази тема разговаряме с Весела Кабатлийска, съдружник в адвокатско дружество “Динова, Русев и съдружници”, в подкаста #ICTalks.
И още:
- Каква правна форма да изберем?
- Необходимо ли е споразумение между съдружниците и какво трябва да определя то?
- Какви още типове договори трябва да заложим в началото?
- Трябва ли да очертаем специфични политики и правила?
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
Оператор: Павлин Дасколов
Монтаж: Тихомир Колев
4/21/2023 • 19 minutes, 10 seconds
#155 Телеком мъгла
В този епизод говорим за телекомуникации и дискутираме: защо и кога United Group ще продаде бизнеса си с кулите в България, какво се случва със сделката за "Булсатком", и какво следва от новината от последните дни, че според Върховният административен съд решението за обявяването на търга за 5G е взето в нарушение на административните процедури от Комисията за регулиране на съобщенията. Темите коментират Ясен Гуев, телекомуникационен експерт, влогър и основател на The Mobile Globe, и Владимир Владков, редактор в Digitalk.bg.
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
Оператор: Павлин Дасколов
Монтаж: Тихомир Колев
4/13/2023 • 32 minutes, 38 seconds
#154 Умно земеделие: как изкуственият интелект променя сектора
В този епизод на подкаста #ICTalks гостуват Борис Коев и Константин Харалампиев, съоснователи на стартъпа "Агровар". AgroVAR спечели първото място в категория "Стартъп" на конкурса Digitalk&A1 Awards 2023. С тях разговаряме за новите технологии в земеделието, за #AI, за #данни, за #дронове и как се създава успешен стартъп.
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
Оператор: Павлин Дасколов
Монтаж: Тихомир Колев
4/7/2023 • 30 minutes, 2 seconds
#153 Индустрията се задъхва заради липсата на кадри
В този епизод на подкаста #ICTalks гостува Кристиян Михайлов, съосновател и член на УС на Професионалната асоциация по роботика и автоматизация. С него разговаряме за #роботика, #автоматизация и #дигитализация.
- Кои са проектите, одобрени за участие във второто издание на PARA Robotics Incubator?
- Какви тенденции в технологиите показват тези проекти?
- На какъв етап е дигитализацията у нас?
- Осъзнават ли компаниите вече необходимостта от дигитализация?
- Има ли достатъчно добре подготвени кадри, които да се ангажират с дигитализацията на компаниите?
- Какво е необходимо да се направи, за да се справим с недостига на кадри?
- Изкуственият интелект и новите технологии - ще изместят ли хората?
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
Оператор: Павлин Дасколов
Монтаж: Тихомир Колев
3/31/2023 • 20 minutes, 9 seconds
#152 Центровете за данни 2023: Периферни изчисления и зелена енергия
В този епизод на подкаста #ICTalks гостува Здравко Николов, изпълнителен директор на Equinix България. С него разговаряме за центровете за данни през 2023 г. - как изглеждат, кои са технологичните тенденции, които ги управляват, и намира ли изкуственият интелект приложение при тях. Засягаме и другите актуални теми - как се гарантира сигурността при дейта центровете и как се справят с презизвикателствата, свързани с въздействието върху околната среда и голямото потребление на електроенергия.
Като финал, Здравко Николов разказва как data centers помагат за дигитализацията на компаниите и какви новини да очакваме от Equinix България тази година.
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
Оператор: Павлин Дасколов
Монтаж: Тихомир Колев
3/24/2023 • 35 minutes, 56 seconds
#151 Технологиите, които променят банките
В този епизод на подкаста #ICTalks гостува Горан Ангелов, основател и управител на IBS България. С него разговаряме за дигитализацията на банките и технологиите, които стоят зад нея, а повод да подхванем тази тема, е предстоящият Fintech and Insurtech Summit, който традиционно "Капитал" организира. Събитието ще се проведе след по-малко от две седмици - на 28 март 2023 г. в София Тех Парк.
В този епизод ще научите:
- Следващата ера на банковите услуги. Коя е тя и каква е тя?
- На какъв етап е дигитализацията на банките в България?
- Кои са технологиите, които са задължителни в банковия сектор днес?
- Изкуственият интелект - ще промени ли банковия сектор?
- Банковият сектор и финтех компаниите - намериха ли точката на баланс?
- PSD3 - защо е необходима нова регулация? Какви промени се очаква да въведе тя?
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
Зад пулта: Павлин Даскалов
Монтаж: Тихомир Колев
3/17/2023 • 17 minutes, 45 seconds
#150 Стартъп адвокат: Помислихте ли за правните въпроси?
Свикнали сме, когато става дума за стартъпи, да говорим за идеи, финансиране, но рядко говорим за правната страна на въпроса. Защо е необходимо да се мисли и за правния аспект? По тази тема разговаряме с Весела Кабатлийска, съдружник в адвокатско дружество “Динова, Русев и съдружници”, в новия епизод на подкаста #ICTalks. Епизодът е част от съвместния проект, който включва няколко епизода до края на година, в които ще засегнем различните правни предизвикателства пред стартъпите, и как те могат да бъдат разрешени.
И още:
- Кои са основните правни грешки, които се допускат?
- Какви могат да бъдат правните последствия?
- Имат ли основателите на стартъпи необходимите правни познания при създаването на своята фирма?
- Кога се обръщат стартъпите към юристите?
- Как адвокатите могат да помогнат?
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
Оператор: Павлин Дасколов
Монтаж: Тихомир Колев
3/10/2023 • 20 minutes, 8 seconds
#149 От “Вдъхновяващ тийнейджър” до квантовата физика и нагоре
В този епизод на подкаста #ICTalks ни гостува един вдъхновяващ тийнейджър - Виолета Кабаджова. Виолета е носител на наградата "Aspiring Teen Award" на конкурса Women in Tech Europe за 2022 година. През миналата година тя завърши Технологичното училище „Електронни системи“ към Техническия университет в София (ТУЕС), а в момента е студент по квантова и теоретична физика в СУ “Св. Климент Охридски”.
С нея си говорим за технологиите, квантовата физика, хакатоните и какво е да си жена в ИТ.
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
Оператор: Павлин Дасколов
Монтаж: Тихомир Колев
3/2/2023 • 13 minutes, 38 seconds
#148 Microsoft vs. Google - сблъсъкът на AI гигантите
Microsoft или Google - кой ще победи в битката за изкуствения интелект? По тази тема разговаряме в новия епизод на подкаста #ICTalks с Мария Карашанова, редактор в Digitalk.bg.
И още:
- Какво всъщност прави ChatGPT?
- Как ще се промени търсачката Bing?
- Ще успее ли Bing да изпревари Google?
- Доколко етично е да се използва ChatGPT?
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
На пулта: Павлин Даскалов
Монтаж: Тихомир Колев
2/24/2023 • 20 minutes, 16 seconds
#147 Мръсен въздух? Питайте дроновете!
В този епизод на подкаста #ICTalks гостува доц. д-р Стелиян Димитров, директор на Националния университетски център за геопространствени изследвания и технологии към Софийския университет "Св. Климент Охридски". С него разговаряме за пилотния проект за дистанционно следене на качеството на атмосферния въздух в София чрез дронове. Той е разработен от Софийския университет, в сътрудничество със Столичната община, и изследва показателите на въздуха във височина - над сградите в града.
И още:
- Как точно ще се случва това следене?
- Как проектът допълва вече съществуващите инициативи?
- Как технологиите могат да помогнат, за да се справим с проблема "замърсяване на въздуха"?
- Кои са технологиите, които все по-често намират приложение в този тип инициативи и въобще - в управлението на градовете?
- Кога София ще стане умен град?
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
Оператор: Павлин Дасколов
Монтаж: Тихомир Колев
2/17/2023 • 17 minutes, 58 seconds
#146 Ще замени ли AI програмистите?
В този епизод говорим за изкуствен интелект, а наш гост е Доброслав Димитров, председател на УС на Българската асоциация на софтуерните компании и изпълнителен директор и съосновател на „Империя Онлайн”.
Често споменаваме инструмента #ChatGPT в последно време, а буквално преди дни излезе информация, че в Google са провели експеримент - направили са своеоборазно интервю за работа с ChatGPT, т.е. задавали са му въпроси, които се задават на интервю за работа за програмисти, и той се е справил и може да бъде нает на работа.
- Ясно е, че изкуственият интелект навлиза и ще навлиза все по-осезаемо в професиите, но ще замени ли той програмистите?
- За кои дейности при разработката на софтуер може да се използва?
- Ще трябва ли програмистите да придобият нови умения и какви трябва да са те?
- Когато говорим за пазара на труда - как ще се отрази въвеждането на Синята карта?
- Какви още инициативи са необходими, за да се справим с проблема с недостига на кадри? Какво трябва да се направи в областта на образованието?
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
Оператор: Павлин Дасколов
Монтаж: Тихомир Колев
2/10/2023 • 26 minutes, 27 seconds
#145 Защо дигитална трансформация?
В този епизод на подкаста #ICTalks с Михаил Семерджиев, старши мениджър "ICT услуги" в "А1 България", говорим за дигиталната трансформация. Случва ли се тя вече у нас? Кои са спънките пред нея? Има ли достатъчно добре подготвени кадри, които да реализират проектите? Как "А1 България" от телко се превръща в техко? И какви са очакванията от наградите Digitalk&A1 Awards?
Инициативата Digitalk&A1 Awards търси компании, които през последната година са трансформирали бизнеса си чрез иновативни технологични решения. До 10 февруари може да кандидатствате на адрес: https://digitalk.bg/awards, а победителите ще станат ясни през март.
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
Оператор: Павлин Дасколов
Монтаж: Тихомир Колев
2/3/2023 • 16 minutes, 38 seconds
#144 Киберсигурността отблизо - технологии има, няма хора
Темата за киберсигурността няма давност. В този епизод на подкаста с Николай Пасков, технически директор на BaseLine Cybersecurity, обсъждаме недостига на кадри в областта на киберсигурността, какви умения са необходими, за да станеш експерт по киберсигурност, кои са най-разпространените атаки, колко струват DDoS и ransomware атаките, кои са технологиите за защита, какви новости въвежда директивата NIS2 и какво ще се случва по време на предстоящия BSides 2023 форум.
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
На пулта: Павлин Даскалов
Монтаж: Тихомир Колев
1/27/2023 • 22 minutes, 55 seconds
#143 Как големите данни и IoT оптимизират разхода на ток
В новия епизод на подкаста ICTalks говорим за дигитализацията на енергийния сектор и технологиите, които стоят в основата на тази дигитална трансформация. Гост е Милко Славов, главен технически директор на “КЕР Токи Пауър”, компанията, зад платформата Toki.bg.
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
Зад камерата и на пулта: Павлин Даскалов, Мариана Александрова
Монтаж: Тихомир Колев
1/20/2023 • 18 minutes, 32 seconds
#142 Технологиите, които ще променят бизнеса през 2023
В този епизод на подкаста ICTalks гостува ИТ предприемачът, програмист и съосновател на "СофтУни" Светлин Наков, който споделя своите прогнози за развитието на технологиите през 2023 година. И още:
- Кои сектори ще се дигитализират?
- Защо България не се превърна в приоритетна дестинация за компаниите, изнасящи дейността си от Украйна и Русия?
- Ще има ли съкратени програмисти у нас?
- Кои ще са професиите на бъдещето?
- Какви качества и знания ще са необходими за тях?
- Може ли България да стане Силициевата долина на Европа и как?
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
Монтаж: Тихомир Колев
1/13/2023 • 51 minutes, 40 seconds
#141 Обзорът на редакторите '22
Най-важното от годината с журналистите на Digitalk.bg
Гости: Мария Карашанова, Деница Дженева, Владимир Владков, Александър Главчев и Александър Бойчев
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
Монтаж: Тихомир Колев
12/23/2022 • 47 minutes, 43 seconds
#140 Виртуален екип от победители
Възможността за работа от вкъщи се превърна в норма и това ясно личи дори от обявите за работа. Но, как се управлява виртуален екип и как се създава дух на победители при служителите? И каква трябва да е ролята на мениджъра?
Гост: Петър Иванов (peter-ivanov.com), експерт и консултант в областта на виртуалните екипи с над 25-годишен международен опит. Книгата му Virtual Power Teams е в топ 3 на категорията "Международен мениджмънт" на Amazon и е преведена на шест езика - английски, немски, български, полски, испански и китайски.
Водещ: Майя Бойчева
Монтаж: Тихомир Колев
12/16/2022 • 26 minutes, 38 seconds
#139 Коледа’22: 5 тех идеи за подаръци
В този епизод на подкаста редакторът Александър Главчев ви е подготвил пет предложения за подаръци за Коледа, с които наистина ще зарадвате хората около вас, или пък самите вас.
Гост: Александър Главчев, редактор в Digitalk.bg
Восещ: Майя Бойчева-Манолчева
Монтаж: Тихомир Колев
12/9/2022 • 11 minutes, 43 seconds
#138 Е-байкове в България - технологии има, остават регулациите
В новия епизод на подкаста ICTalks говорим за електрическите велосипеди. Според данните на Markets and Markets пазарът на е-байкове ще нарастне от 49,7 млрд. долара през 2022 година до 80,6 млрд. долара през 2027 година, като средният годишен темп на растеж ще бъде 10,2%. Разбира се, като всяко нещо и е-байковете си имат своите привърженици и противници, своите плюсове и минуси. Какви са те, как стои въпросът със законодателството в областта и какви технологии стоят зад електрическите велосипеди.
Гости: Бойко Казаков, който ръководи проекти в мултимаркет портфолиото на Бош Инженеринг Център София, един от които е eBike, и Александър Главчев, който освен като редактор в Digitalk.bg е познат и във велосредите като любител и редовно използващ велотранспорта.
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
Монтаж: Тихомир Колев
12/2/2022 • 19 minutes, 55 seconds
#137 Идва ли голямото уволнение?
Вълна от съкращения заля технологичния сектор отвъд Океана. След голямото напускане май идва ред на голямото уволнение. На фона на успехите, благодарение на повсеместната дигитализация, с които се похвалиха компаниите, това е малко като гръм от ясно небе.
- Защо се случва голямото уволнение?
- Кои са технологичните компании, които съкратиха персонала си?
- Как ще се отрази това на компаниите в глобален мащаб?
- А на технологичния сектор като цяло и на глобалната икономика?
- И ще се прехвърли ли този тренд и у нас?
Гост: Мария Динкова, редактов в Digitalk.bg
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
Монтаж: Тихомир Колев
11/25/2022 • 15 minutes, 3 seconds
#136 Digital&A1Awards отваря врати и за стартъпи
Стартира второто издание на конкурса Digitalk&A1 Awards. Миналата година за участие се регистрираха 30 проекта, а надпреварата беше доста оспорвана. Но, какво ще се случва тази година? Кои са новите категории в Digitalk&A1 Awards и как и къде може да се направи регистрация за участие?
Гости: Деница Дженева, главен редактор на Digitalk.bg и Петко Петков, директор "Услуги по управление на риска", PwC
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
Монтаж: Тихомир Колев
11/18/2022 • 12 minutes, 8 seconds
#135 Киберсигурността не е въпрос на избор, а на грамотност
Всеки ден 30 000 уебсайта от целия свят биват хакнати. 64% от компаниите по света са се сблъскали с поне една форма на кибератака през годината. На всеки 39 секунди се случва нова атака някъде в мрежата. 24 000 зловредни мобилни приложения се блокират всеки ден в интернет. За слушателите със сигурност тези цифри са доста стряскащи, но какво мислят експертите?
- Отново на преден план са зловредният код, фишингът, DDoS, SQL инжекции - все атаки и методи, които са добре познати, откакто говорим за киберпрестъпления въобще. Или пък рансъмуерът. Въпреки, че той е по-нова заплаха в сравнение с изброените, е добре познат на обществеността, но продължава да набира скорост. Дори някои експерти говорят за “пандемия от рансъмуер”. Защо не успяваме да се справим с тези добре познати заплахи? Защо се получава така, че киберпрестъпниците винаги са една стъпка пред нас?
- Човешкият фактор продължава да е "препъникамъкът" на сигурността. Ще стигнем ли до момента, в който няма да говорим толкова често за този човешки фактор?
- Често споменаваме думата “превенция”, но за целта трябва да има споделяне на информация между заинтересованите страни (нещо, което малко организации са склонни да направят). Как бизнесът може да бъде научен да споделя / да разкрива, че е бил обект на атаки?
- Адекватно ли е законодателството в момента на проблемите на киберсигурността? Появиха се идеи за регулиране на плащането на откуп при рансъмуер атака. Това би ли решило проблема?
- Каква трябва да бъде ролята на държавата и каква - на компаниите, в екосистемата "киберсигурност"?
- А каква трябва да бъде ролята на мениджъра по информационна сигурност в самата организация? Какво трябва да е неговото място в корпоративната общност?
- В крайна сметка, как бизнесът може да се предпази, особено на фона на засилената дигитализация, на която станахме свидетели в последно време?
Гост: Георги Новтеков, мениджър на екипа по киберсигурност в KPMG IT Service
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
Монтаж: Тихомир Колев
11/11/2022 • 24 minutes, 19 seconds
#134 Умните правни договори са факт. Ще заменят ли традиционните?
Напоследък в общественото пространство се заговори за умни правни договори. Знаем за умни устройства, умен дом, умен град, но малко се знае, какво е това умен правен договор. Това е и темата на този епизод, в който ще разберете:
- Какво представляват умните правни договори? Има ли и каква е разликата с умните договори?
- Кои са плюсовете и кои - минусите при използването им?
- Могат ли да създадат реални взаимоотношения и правна обвързаност?
- А могат ли да заменят стандартните?
- Има ли вече държави и сектори, които ги използват?
- Могат ли да бъдат използвани в България?
Гости: Калина Тонковска, мениджър “Бизнес операции”, Industria Tech и ръководител на екипа за smart legal contracts в компанията и Жени Ганчева, блокчейн и Web 3 адвокат, основател на 1Legal.Net.
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
Монтаж: Тихомир Колев
11/4/2022 • 20 minutes, 51 seconds
#133 USB-C за всички
Европейският съвет даде одобрение на директивата за единно зарядно, която ще направи USB-C порта задължителен за множество потребителски електронни устройства, включително iPhone и AirPods, до края на 2024 година. Прогнозите са, че тези нови задължения ще спестят на потребителите до 250 млн. евро на година от ненужни покупки на зарядни устройства и ще дадат някакво решение за проблема с е-боклука. Според данните, всяка година в ЕС се генерират 11 000 тона е-отпадъци от зарядни.
- Кои компании и устройства ще бъдат засегнати?
- Как ще се отрази новата директива на потребителите?
- Ще се отрази ли регулацията на цените на устройствата?
Гост: Александър Главчев, редактор в Digitalk.bg
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
Монтаж: Тихомир Колев
10/28/2022 • 10 minutes, 30 seconds
#132 Умното бъдеще и ролята на данните
Нов съвместен проект позволява на компаниите да експериментират с различни модели и да тестват как най-ефективно могат да използат данните си. Как точно става това? В новия епизод на подкаста ICTalks разговаряме с Анна-Мари Виламовска, мениджър „Ключови клиенти“ в „Хюлет Пакард Ентърпрайс управляван от Селектиум“ и проф. Симеон Стоянов, директор “Бизнес развитие” на суперкомпютъра Дискавърър в София Тех Парк, които представляват организациите зад съвместната инициатива.
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
Монтаж: Тихомир Колев
В България се създава Център за борба с измамите (AFC), чиято цел ще бъде наблюдение и предотвратяване на измами при всички финансови институции у нас.
- Какви услуги ще предлага центърът? Откъде ще черпи информация? Ще си партнира ли с правоохранителните органи? Какъв тип специалисти ще работят в него?
- Кои са най-разпространените финансови измами в момента?
- Какви технологии и инструменти се използват за тези измами?
- Как може бизнесът/крайният потребител да се предпази?
Гости: Гор ан Ангелов, основател и управител на IBS и Радослав Димитров, директор „Карти и терминали“ в БОРИКА.
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
Монтаж: Тихомир Колев
10/14/2022 • 19 minutes, 29 seconds
#130 Управлението на данни - как да превъзмогнем хаоса
- Как компаниите се справят с големия обем от данни и какви са предизвикателствата, пред които са изправени?
- Кои компании се справят по-добре с управлението на данните – малките или големите?
- Каква е ролята са софтуерната и хардуерната инфраструктура в управлението на данните?
- Как трябва да бъде гарантирана сигурността на данните?
- Има ли примери на организации, които се справят добре с управлението на големите обеми с информация?
- Трябва ли организацията да има стратегия за управление на данните?
- Как HPE помага на потенциалните си клиенти да се дправят с предизвикателствата по съхранението и обработката на данните?
Eпизодът е част от медийното партньорство между Digitalk и "Хюлет Пакард Ентърпрайс, управляван от Селектиум" по повод на събитието "Превърнете хаоса от данни в бизнес стойност", което ще се състои на 12 октомври.
Гост: Денислав Денчев, технически консултант в "Хюлет Пакард Ентърпрайс, управляван от Селектиум"
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
Монтаж: Тихомир Колев
10/7/2022 • 28 minutes, 39 seconds
#129 Дигиталното евро: Защо, кога и как
Стана ясно, че Европейската централна банка (ЕЦБ)е избрала петте организации, с които ще си сътрудничи за разработката на дигиталното евро. Това са: Amazon, финтех фирмата Nexi, испанската дигитална банка CaixaBank, френската платформа за разплащания Worldline и Европейската разплащателна инициатива (EPI).
1. Защо ни трябва дигитално евро?
2. Какви са плюсовете и минусите?
3. Кои са поддръжниците и противниците?
4. Има ли други добри примери на дигитални валути?
5. Кога да го очакваме?
Гост: Мария Динкова, редактор в Digitalk.bg
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
Монтаж: Тихомир Колев
9/30/2022 • 12 minutes, 4 seconds
#128 Квантовите компютри - повече мощ, но и повече рискове
На какъв етап е развитието на квантовите компютри?
Много индустрии са вперили поглед в тях. Намират ли вече реално приложение или все още са част от плановете за бъдещето?
Квантовите компютри и киберсигурността. Все по-активно се говори, че те могат да създадат нови рискове за сигурността. Вярно ли е това?
Представляват ли квантовите компютри риск за криптовалутите?
Гост: Александър Главчев, редактор в Digitalk.bg
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
Монтаж: Тихомир Колев
9/24/2022 • 11 minutes, 12 seconds
#127 Битката за Космоса
Китай е на прага да завърши своята космическа станция, НАСА прави опити за изтрелвате на Артемис 1, Русия показва модел на новата си космическа станция. Задълбочава ли се надпревата
в Космоса?
- Това някакъв вид пренасяне на политическото и икономическото съперничество от Земята ли е?
- Според Организацията за икономическо сътрудничество и развитие 77 държави са работили по свои програми в космическата област през 2022 година. С какво е притегателен
Космосът, настрана от политиката, за която си говорихме?
- Къде е Европа, как се позиционират другите държави, кои са лидерите?
Гост: Иван Гайдаров, редактор в Digitalk.bg
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
Монтаж: Тихомир Колев
9/17/2022 • 10 minutes, 5 seconds
#126 Дронове от тъмната страна
В този епизод говорим за дронове. Всички знаем, че дроновете намират приложение във все по-разнообразни дейности и сектори. Използват се за доставки - имаме много добър български пример с Черния лебед на Дронамикс, при спасителни операции - за спасяване на бедстващи хора, в земеделието, за доставка на лекарства и т.н. Но малко се говори за тъмната страна, за използването на дроновете за незаконни дейности.
- Какво представлява проектът DroneWISE?
- Какво означава „незаконно използване на дронове“. За какви незаконни действия могат да бъдат използвани?
- Какви заплахи могат да произтичат от това?
- Как може това да бъде предотвратено? Има ли адекватни регулации?
Гост: Борислав Мавров, програмен директор на Европейския институт и ръководител на проекта DroneWise от българска страна
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
Монтаж: Тихомир Колев
9/9/2022 • 21 minutes, 56 seconds
#125 ИКТ секторът с нови рекорди
Излезе годишна класация Digitalk 101, която традиционно проследява какво се случва в технологичния и телекомуникационния сектор. В този епизод с главния редактор на изданието Владимир Владков нищим какво се случва в сектора.
Какво е новото в класацията?
Как се представят различните сектори?
Кои са тазгодишните компании отличници?
Кои са топ тенденциите?
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
Монтаж: Тихомир Колев
9/3/2022 • 20 minutes, 31 seconds
#124 Да хакнеш метавселената
В този епизод отново говорим за метавселената, но този път за един друг нейн аспект - рисковете за киберсигурността.
- Може ли метавселената да бъде хакната?
- Какви опасности дебнат в нея?
- Как да се предпазим?
- Има ли кой да ни пази в метавселената?
Гост: Мария Динкова, редактор в Digitalk.bg
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
Монтаж: Тихомир Колев
8/26/2022 • 8 minutes, 17 seconds
#123 Роботизацията вдига темпото
В този епизод говорим за роботи, а повод е новият доклад на Професионалната асоциация по роботика и автоматизация.
2021 година беше рекордна в сектора. Какво се случва по света и у нас?
Започна ли бизнесът да осъзнава нуждата от роботизация и автоматизация?
Колко автоматизирана е българската индустр ия?
Кои сектори са най-автоматизирани?
Проблемът с кадрите – как може да бъде решен?
Гост: Кристиян Михайлов, съосновател на Професионалната асоциация по роботика и автоматизация
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
Монтаж: Тихомир Колев
8/7/2022 • 16 minutes, 21 seconds
#122 Пазарът се обърна: Спад при доставките на компютри
С 15,3% са са намалели доставките на компютри през второто тримесечие на 2022 г., отчита IDC. От началото на април до края на юни в световен мащаб са доставени общо 71,3 млн. настолни и мобилни компютри, както и преносими и стационарни работни станции. През аналогичния период на 2021 г. бяха продадени 84,2 млн. устройства.
- Краят на пандемичния ръст на пазара на компютри ли е това?
- Кой води парада?
- Ще спаднат ли цените на техниката?
Гост: Александър Главчев, редактор в Digitalk.bg
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
Монтаж: Тихомир Колев
7/30/2022 • 11 minutes, 21 seconds
#121 Съвременни будители: Как се вади образованието от фалит
В този епизод си говорим за образование - какви са проблемите на образованието в България, могат ли и как да се мотивират учениците, какви са трудностите пред учителите, защо е важно да има практическа насоченост на уроците, каква е ролята на технологиите и как да извадим образованието от фалит.
Гост: Лъчезар Томов, доктор по математика, главен асистент в НБУ, преподавател по математика в НГДЕК "Св. Константин Кирил Философ", гр. София и учител по физика в ЧОУ „Томас Едисън“. Той е победителят в категория „Практическа насоченост на преподаването по информационни технологии“ на тазгодишния конкурс на БАИТ “Дигитални новатори в образованието”.
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
Монтаж: Тихомир Колев
7/23/2022 • 33 minutes, 49 seconds
#120 Банка в метавселената
В предходни епизоди на подкаста вече сме си говорили какво е метавселената и какво представлява офисът в нея. В този епизод си говорим за банка в метавселената. Възможно ли е това? Не е ли твърде консервативен секторът? Каква добавена стойност дава технологията на сектора? И има ли вече добри примери?
Гост: Мария Динкова, редактор в Digitalk.bg
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
Монтаж: Павлин Даскалов
7/15/2022 • 10 minutes, 21 seconds
#119 Под ransomware атака: Да платя или не откупа
В този епизод говорим за ransomware. 2021 година показа колко разпространен е вече той. Честотата и сложността на този тип атаки се увеличиха с над 150% миналата година, което прави тази стара заплаха една от най-големите, пред които са изправени съвременните фирми. През май 2021 г. ransomware атака затвори един от най-големите тръбопроводи за гориво в САЩ, а най-големият месопреработвател в света плати откуп от 11 милиона долара, за да възстанови услугите си. Счита се, че групата зад хакването на тръбопровода е спечелила най-малко 90 млн. долара миналата година. В същото време, както средната сума на откупа, така и най-високият търсен от киберпрестъпниците откуп, се удвоиха през 2021 г.
- Какво представлява и как се извършва рансъмуеър атаката?
- Как киберпрестъпниците избират своите жертви
- Може ли организацията сама да премахне рансъмуеъра?
- Трябва ли да се плати откупът?
- Законова забрана за плащане на откупа - възможно ли е това и ще спре ли компаниите да плащат?
- Как да се предпазим?
Гост: Вал Стоянов, дългогодишен експерт по киберсигурност зад Океана. Бил е мениджър по информационна сигурност на различни компании, а в момента е собственик и изпълнителен директор на PCSA Group и E2ECYBER Consulting. И двете са базирани в САЩ. Той поддържа и страницата https://stopransomware.info.
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
Монтаж: Тихомир Колев
7/8/2022 • 20 minutes, 15 seconds
#118 3 нискобюджетни (и не толкова) джаджи за лятото
Традиционно в началото на лятото ви представяме нашите предложения, подходящи за вашата почивка. За разлика от друга година, сега, на фона на инфлацията, се оглеждаме за по-ниско бюджетни джаджи. Кои са те?
Гост: Александър Главчев, редактор в Digitalk.bg
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
Монтаж: Тихомир Колев
7/1/2022 • 8 minutes, 47 seconds
#117 Мъск под крипто прожекторите
Неотдавна избухна новината, че Илон Мъск е станал обект на групов съдебен иск за 258 милиарда долара. Искът е заведен от инвеститор в криптовалутата Dogecoin, а причината - съмнения, че главният изпълнителен директор на Tesla и SpaceX управлява "пирамидална схема" около въпросната криптовалута.
- Какво точно се случва?
- Има ли право Мъск да промотира криптовалути, и въобще каква е ролята на инфлуенсърите, влияят ли те със своите постове на пазара?
- Какво се случва на пазара на криптовалути?
- Ще се случи ли скоро сделката на Мъск за Туитър?
Гост: Иван Гайдаров, редактор в Digitalk.bg
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
Монтаж: Тихомир Колев
6/24/2022 • 12 minutes, 18 seconds
#116 Потребителите, които променят банките
Кои са технологичните тенденции, които рамкират банковия сектор?
Как технологиите променят сектора?
Какво да очакваме?
Гост: Мария Динкова, редактор в Digitalk.bg
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
Монтаж: Тихомир Колев
6/17/2022 • 10 minutes, 55 seconds
#115 Няма безработица, няма и хора
Годишната инфлация за периода април 2022 г. спрямо април 2021 г. достигна 14.4%, показват данните на Националния статистически институт.
- Как се отразява инфлацията на пазара на труда? Потърпевши ли са ИТ компаниите?
- Как реагира бизнесът на инфлацията?
- Има ли позиции, при които се усеща най-осезаемо ударът от инфлацията?
- Допълнителнителните социални придобивки - могат ли да компенсират изоставащото увеличение за заплатите?
- Гъвкавото работно време - може ли да е алтернатива на увеличението на заплатите?
Гост: Светлана Митрова, редактор в Капитал Кариери
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
Монтаж: Тихомир Колев
6/10/2022 • 19 minutes, 46 seconds
#114 A1 купи Стемо. Ще има ли размествания на пазара?
На 26 май стана ясно, че "А1 България" придобива 100% от Стемо. За сделката се говори от миналата година, но едва сега тя бе обявена публично.
- Какво следва от това придобиване за двете компании?
- Как ще продължи работа Стемо? Ще има ли промени в мениджмънта, закриване на отдели?
- Как ще се разместят пластовете на пазара на системната интеграция и на телеком пазара?
Гост: Владимир Владков, отговорен редактор в Digitalk.bg
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
Монтаж: Тихомир Колев
6/3/2022 • 21 minutes, 51 seconds
#113 5 nm преднина на AMD пред Intel
AMD обяви първите компютърни процесори, изградени по 5-нанометров производствен процес. Това се случи по време на изложението Computex 2022.
- Какво следва от тази новина? Къде ще се използват новите процесори?
- Ще трябва ли да се обнови хардуера, за да работи с новия процесор?
- AMD или Intel - кой е победителят тази година?
- Какво се случва с недостига на чипове? Върви ли се към разрешение този проблем?
Гост: Александър Главчев, редактор в Digitalk
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
Монтаж: Тихомир Колев
5/27/2022 • 13 minutes, 26 seconds
#112 Публичните блокчейн услуги – тръгнахме по пътя, а кога ще стигнем?
Наскоро излизе новината, че България вече работи по внедряването на Европейската блокчейн инфраструктура за услуги (EBSI - European Blockchain Services Infrastructure).
- Какво точно означава това?
- Какви приложения и какви услуги ще могат да ползват българските граждани? И кога?
- Означава ли това, че блокчейн технологията започва да намира все по-широко приложение и в България?
- Какви са плюсовете от използването на технологията?
- Какви са предизвикателствата при нейното използване?
Гост: Теодора Тодорова, проектен ръководител в Industria Technology и координатор на проекта
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
Монтаж: Тихомир Колев
5/20/2022 • 14 minutes, 29 seconds
#111 Twitter, Мъск, Тръмп и свободното слово
В този епизод говорим по една актуална тема, която не слиза от новинарските сайтове в последно време - покупката на социалната мрежа Twitter от технологичния магнат, основател на Спейс Екс и съосновател на Тесла Моторс и PayPal Илън Мъск. Сделката е на стойност 44 милиарда долара, а въпросителните и спекулациите около нея са много.
- Защо Мъск иска да купи Туитър?
- Какво ще се промени в/за социалната медия?
- Има ли политика в сделката?
- Залог ли е свободата на словото в социалните медии?
5/13/2022 • 16 minutes, 30 seconds
#110 Планът за възстановяване и устойчивост - средства има, остават воля и разум
Планът за възстановяване и устойчивост на България включва 6,3 млрд. евро под формата на безвъзмездни средства. В него са заложени проекти и реформи в ключови области като здравеопазване, образование, транспортна свързаност, енергетика, дигитализация и бизнес среда.
- Как българският ИТ бизнес възприема плана?
- Отговарят ли приоритетните области на проблемните области в ИКТ?
- Една от основните причини за забавянето на цифровизацията на България е ниското ниво на цифрови умения сред населението. Как можем да се преборим с това?
- Електронното управление и електронните услуги – ще имаме ли скоро пълномащабно електронно управление?
- Проблемни остават фиксираният широколентов достъп до интернет, навлизането на 5G и т.н. Каква е стратегията за развитие в тези области?
- Цифровите технологии в предприятията – какво спъва навлизането им и как това може да се промени?
Гост: Огнян Траянов, зам.-председател на УС на БАИТ и представител на асоциацията в Обществения съвет към комисията на НС по е-управление и информационни технологии. Основател и изпълнителен директор на “Технологика”.
Водещ: Майя Бойчева
Монтаж: Тихомир Колев
5/5/2022 • 33 minutes, 26 seconds
#109 AI и големите данни влизат на въоръжение
Неотдавна излезе информацията, че два български института, единият от които e GATE, са избрани за тестови центрове на НАТО по проекта DIANA.
- С какво центровете при нас ще се отличават от тези, в другите държави?
- Върху какви проекти ще работи GATE центърът?
- Как ще се подели работата между GATE и Института по отбрана, който е другият избран тестов център?
- Кои са технологиите, които играят водеща роля в съвременната отбрана?
Гост: Борислав Банков, експерт “Бизнес развитие” в института GATE и координатор на проекта
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
Монтаж: Тихомир Колев
4/30/2022 • 18 minutes, 28 seconds
#108 Digitalk2022: Технологии във време на война
В епизод 108 си говорим за предстоящата конференция Digitalk, а гост е журналистът от Капитал Йоан Запрянов, който отговаря за съдържанието и програмата на събитието.
- Какво ще представлява Digitalk тази година
- Кои ще са акцентите?
- Защо точно тези теми ще са във фокуса на събитието?
- Кои ще са ключовите лектори?
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
Монтаж: Тихомир Колев
4/23/2022 • 23 minutes, 20 seconds
#107 AI за зелен преход
В този епизод на подкаста ICTalks говорим по две актуални теми - новите технологии, като изкуствения интелект и зелената трансформация.
- Как изкуственият интелект помага за зелената трансформация?
- Изкуствениятинтелект и новите технологии са свързани и с голяма консумация на енергия и ресурси. Това не спъва ли зелената трансформация?
- Как се справят европейските държави с въвеждането на изкуствен интелект в зелената трансформация?
Гост: Мария Динкова, редактор в Digitalk.bg
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
Монтаж: Тихомир Колев
4/16/2022 • 9 minutes, 26 seconds
#106 Европейска киберсигурност²
Темата за киберсигурността отново е на дневен ред, не че някога е слизала от новинарските емисии. Наскоро се заговори за нови регулации в ЕС.
- Какво ще представляват те?
- Отговор на зачестилите напоследък атаки, свързани с войната в Украйна ли е това?
-Какво се случва с казуса "Касперски"?
Гост: Иван Гайдаров, редактор в Digitalk.bg
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
Монтаж: Тихомир Колев
4/8/2022 • 12 minutes, 15 seconds
#105 Роди се лидер
В този епизод гост е Росен Рашков, професионален треньор по лидерство и комуникация. Зад гърба си има 15-годишен опит в създаването, развитието и управлението на екипи в различни по размер организации – от малки семейни и start-up компании до фирми с над 5000 служители. Както става ясно от визитката му, в този епизод говорим за мениджмънт и лидерство.
- Как се става лидер?
- Кой е по-лесният път на лидера - израстване от екипа или влизане отвън?
- Какви качества са необходими на добрия лидер?
- Кои са често допусканите грешки на новите лидери?
Водещ: Майя Бойчева
Монтаж: Тихомир Колев
4/1/2022 • 15 minutes, 1 second
#104 Офис в метавселената
Според данните, разходите за дигитална трансформация ще достигнат 2,8 млрд. долара през 2025 година. Ясно е, че дигиталната трансформация не подминава и работните ни бюра.
- Кои са новите технологии, без които не може на работното ни място?
- Как ще се използва метавселената за работа?
- Какво ще представлява офисът ни в бъдеще?
Гост: Деница Дженева, главен редактор на Digitalk.bg
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
Монтаж: Тихомир Колев
3/26/2022 • 19 minutes, 1 second
#103 Digitalk&A1 Awards: Победителите
В края на миналата седмица станаха ясни победителите в първия конкурс за иновативни ИТ проекти Digitalk&A1 Awards. Наградите във форма на NFT и тест за проверка за уязвимостите, предоставен от A1, бяха връчени на официална церемония в Центъра за съвременни изкуства "Топлоцентралата" в присъствието на министъра на електронното управление Божидар Божанов. Ко и са те - победителите и какви тенденции маркира конкурсът?
Гост: Владимир Владков, заместник-главен редактор на Digitalk.bg.
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
Монтаж: Тихомир Колев
3/18/2022 • 15 minutes, 51 seconds
#102 Жените в науката
В женския месец си говорим с една изключителна жена - проф. Ана Пройкова, преподавател в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Проф. Пройкова е доктор на науките по теоретична и математична физика и научен ръководител на проекта UNITe и ръководи Лабораторията по високопроизводителни изчисления (HPC) на „София Тех Парк“. Неотдавна проф. Пройкова бе обявена за една от най-влиятелните жени над 50 годишна възраст в престижната класация на Forbes.
- Успяват ли жените да намерят място в науката?
- Има ли интерес сред младите жени за кариера в областта на науката?
- Приключи четвъртата година от работата по проекта УНИТе. Какви са последните резултати от дейността?
- Центърът за върхови постижения УНИТе беше включен в Националната пътна карта за научна инфраструктура, гласувана през април 2021 г. Какво означава това за проекта? Какво представлява самата пътна карта?
- За какво се използва изчислителният клъстър към "София Тех Парк"?
- Технологиите на бъдещето, кои ще са те?
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
Монтаж: Тихомир Колев
3/11/2022 • 24 minutes, 3 seconds
#101 Глобалната кибервойна
В последните дни, на фона на военния конфликт в Украйна, все по-често чуваме думата "кибервойна". От около месец DDoS атаки срещу правителствени институции и ключови бизнес организации се регистрират в редица Европейски държави, включително и у нас, зад които се предполага, че стои Русия. В края на миналата седмица пък "Анонимните" обявиха кибервойна на Русия.
1. Какво представляват кибервойните?
2. По какво се различават от кибератаките?
3. Кои държави имат най-добрите кибервойски?
4. Как се става кибервойник?
5. Може ли кибервойната между Русия и Украйна да прерастне в глобална?
Гост: Иван Гайдаров, редактор в Digitalk.bg
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
Монтаж: Тихомир Колев
3/4/2022 • 16 minutes, 8 seconds
#100 ИТ професии на бъдещето
Често говорим за автоматизация, за роботи, коботи, за преквалификация, което със сигурност означава нови професии. Екзотични професии срещаме в прогнозите на анализаторите. Какви ще са ИТ професиите на бъдещето?
Какви умения ще се търсят?
Отминава ли ерата на тесните специалисти?
Да се върнем в настоящето - какво се търси днес, кои са най-търсените и високо платени ИТ позиции?
Гост: Мария Динкова, редактор в Digitalk.bg
2/26/2022 • 12 minutes, 10 seconds
#99 Веригите за доставки - слабата брънка на киберсигурността
В този епизод говорим за киберсигурност и то не каква да е, а на веригите за доставки. Според доклад на Агенцията по кибесигурност на ЕС, атаките към веригите за доставки са нарастнали 4 пъти.
- Защо и как веригите за доставки се превърнаха в новата мишена на киберпрестъпниците?
- Как веригите за доставки стават инструмент за атака?
- Как да се защитят компаниите?
Гост: Александър Главчев, редактор в Digitalk.bg
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
Монтаж: Тихомир Колев
2/18/2022 • 12 minutes, 8 seconds
#98 Отдалечената работа - кой колко дава от себе си
В този епизод говорим за дистанционната работа - как тя е регулирана у нас, как двете страни на работния процес - работодателят и служителят гарантират правата си, какви са техните задължения и т.н. Повод за днешната ни тема е новината, която излезе неотдавна, че Главната инспекция по труда възнамерява да извършва проверки по домовете на работещите от вкъщи.
Гост: Надя Василева, председател на Българската конфедерация по заетостта. Надя Василева е основател на Manpower България, а след това и на Manpower Сърбия и Хърватска и управлява компаниите до 2018 година. В биографията ѝ са наредени имената на редица големи компании като Мобилтел, 3М и Метро Кеш енд Кери.
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
Монтаж: Тихомир Колев
2/11/2022 • 24 minutes, 11 seconds
#97 Иновации и/или регулации
Инвестират ли компаниите в иновации по време на пандемия? По тази тема разговаряме с редактора на Digitalk.bg Иван Гайдаров, а повод за разговора ни е последното издание на доклада на Европейската комисия (ЕК) "The 2021 EU industrial R&D investment scoreboard".
И още:
В кои сектори са най-големите инвестиции?
Защо Европа изоства от САЩ и Китай и може ли да ги настигне?
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
Монтаж: Тихомир Колев
2/4/2022 • 8 minutes, 51 seconds
#96 Пълна ИТ промяна
Пандемията катализира дигитализацията на компаниите. Те осъзнаха, че за да останат на гребена на вълната, им трябва пълна ИТ промяна. В началото на пандемията дигиталната трансформация се случваше с особено ниво на спешност. Но какво се случва две години по-късно? Кои са тенденциите, които се забелязват в процеса на дигитална трансформация? Кои са секторите, които все още се дърпат от дигитализацията? Кои са технологиите, които стоят на картата на дигитализацията? И какво да очакваме в средносрочен план?
Гост: Мария Динкова, редактор в Digitalk.bg.
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
Монтаж: Тихомир Колев
1/30/2022 • 11 minutes, 7 seconds
#95 CES 2022: Метавселена, аватари, роботи и още куп иновации
В началото на януари в хибриден вариант се проведе най-голямото изложение за потребителска електроника CES. Какво показаха техгигантите и как метавселената се превръща в новата арена за съревнование разказва редакторът Владимир Владков.
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
Монтаж: Тихомир Колев
1/21/2022 • 18 minutes, 53 seconds
#94 Голямото напускане
В този епизод говорим за голямото напускане. Това е една теория на проф. Антъни Клотц от Университета A&M в Тексас, който предвижда, че много хора ще напуснат своята работа след като пандемията от Ковид приключи и се върнат към “нормалния" си живот”. Макар още пандемията да е факт, тази тенденция вече отчетливо се наблюдава в САЩ, където компании регистрират рекорден брой отворени позиции. Специалистите отбелязват, че най-засилена е тази тенденция в технологичния сектор и в здравеопазването, при служители, заемащи средно кариерно ниво (средно ниво на управление).
- Защо това се случва?
- Наблюдаваме ли "голямото напускане" и в България?
- Кои сектори ще са най-засегнати?
- Какво търсят (ще търсят) служителите на новите работни места?
- Каква трябва да е политиката на компаниите, за да оцелеят при тези нови условия и изисквания?
Гост: Диляна Дочева, консултант по управление
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
Монтаж: Тихомир Колев
1/15/2022 • 22 minutes, 39 seconds
#93 Икономическата революция на стартъпите
- Кои ще са водещите тенденции, които ще доминират стартъп екосистемата през 2022 година?
- Кои ще са технологичните сфери, в които си струва да се развива един стартъп към днешно време?
- Ще успее ли Европа да настигне Силициевата долина?
- Къде се намира България на картата на Европа?
Гост: Нед Дервенков, изпълнителен директор на Българска стартъп асоциация (BESCO) и член на УС на Европейската стартъп мрежа.
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
Монтаж: Тихомир Колев
1/8/2022 • 18 minutes, 57 seconds
#92 Обозорът на редакторите '21. 6 тенденции и 6 прогнози
Намираме се в периода от годината, в който винаги се обръщаме към традициите, затова в последния епизод 92 за 2021-а спазваме и нашата - да направим редакторски обзор с журналистите на Digitalk.bg. Какво беше най-важното в света на технологиите през 2021 година според журналистите Деница Дженева, Мария Динкова, Александър Главчев, Владимир Владков, Иван Гайдаров и водещия Майя Бойчева. И какво да очакваме от 2022 година?
12/27/2021 • 43 minutes, 26 seconds
#91 Дигитално компетентни
В този епизод си говорим за дигитални компетенции и умения, а гост на подкаста е д-р Теодора Върбанова, асистент в Стопански факултет на СУ “Св. Климент Охридски” и дългогодишен служител в голяма технологична компания. Съвсем наскоро излезе нейното проучване “Модели за оценка на дигиталната компетентност”, част от голям проект на Института по публична администрация.
- В последните години България традиционно заема последното място по дигитални умения според индекса DESI 2021 на ЕК. Какво е нивото на дигиталната компетентност конкретно на държавните служители у нас според проучването "Модели за оценка на дигиталната компетентност”?
- Според данните при 67% от анкетираните придобитите знания и умения се валидират със сертификат, при 8% - не се прилага сертифицираща програма и само при 25% - със сертификационен изпит. Т.е. у нас не се прилага универсална сертификация на дигиталните компетентности при държавната администрация. Защо това е така? Какви са европейските изисквания?
- Как стои въпросът в другите европейски държави?
- Коя от държавите прилага най-добрия модел?
- Какви са следващите стъпки, които трябва да бъдат предприети у нас?
12/17/2021 • 24 minutes, 22 seconds
#90 Коледа '21: Пет хай-тек идеи за подарък
Коледният сезон настъпи, а с него и голямото чудене, какви подаръци да направим. Ако още не сте решили с какво да изненадате близките, редакторът на Digitalk.bg Александър Главчев ви предлага няколко идеи. Чуйте ги!
12/11/2021 • 10 minutes, 35 seconds
#89 Изкуствен интелект, естествена доходност
Напоследък често говорим за различните приложения на изкуствения интелект. Безспорен е фактът, че технологията революционизира много индустрии и сектори, включително управлението на активите. Според данни на анализаторите от Grand View Research световният пазар на изкуствен интелект при управлението на активите през 2019 година е възлизал на над 990 милиона долара, като се очаква да нараства с годишен темп от 37,1% до 2027 година.
- Как изкуственият интелект намира приложение в управлението на активите?
- Какви са ползите и възможностите, които технологията предоставя?
- Как си поделят ролите човекът и изкуственият интелект в една такава ситуация?
- Това ли е бъдещето на сектора?
Гост: Марио Панков, специалист продажби в ОББ Асет Мениджмънт
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
Монтаж: Тихомир Колев
12/3/2021 • 14 minutes, 15 seconds
#88 Дезинформация в социалните медии. Има ли лек срещу фалшивите новини?
Фалшивите новини и дезинформацията не са новост, но социалните медии дадоха сериозен тласък на тази порочна практика. Причините са ясни – социалните медии дават достъп до мигновена информация, възможност за бързо споделяне и разпространение на информация и възможност всеки да създаде новина, да коментира и т.н. Видяхме какъв може да бъде обсегът на дезинформацията по време на президентските избори в САЩ и все още сме свидетели на силата на дезинформацията по повод на Ковид-19 и ваксините.
- Защо хората са склонни да вярват на фалшиви новини?
- Какъв тип фалшиви новини и дезинформация се разпространяват най-често в социалните медии?
- Има ли лек срещу дезинформацията и фалшивите новини? И как социалните медии могат да се преборят?
- Регулациите – могат ли да помогнат?
- И как може да се поддържа балансът между свободата на изразяване и борбата с дезинформацията?
Гости: Жюстин Томс, предприемач с дългогодишен опит в сферата на дигиталния маркетинг и преподавател в Нов български университет и СофтУни и д-р Преслав Наков, старши научен сътрудник I степен в Катарския институт по компютърни изследвания и доктор по компютърни науки от Калифорнийския университет в Бъркли, САЩ. Той е първият носител на наградата "Джон Атанасов", а в последно време работи активно по проекта в сферата на дезинформацията TANBIH.
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
Монтаж: Тихомир Колев
11/27/2021 • 30 minutes, 12 seconds
#87 Е-боклук: (Не)видима заплаха
Електронният боклук и изхвърленото електрооборудване през 2021 година се очаква да достигне 57 милиона тона, смятат анализаторите. Тази „планина от боклук“ е по-тежка от Великата китайска стена, която се счита за най-тежкия исторически обект. Цифрите са наистина стряскащи.
1. Толкова ли е зле положението?
2. Кои устройства генерират най-голям процент от този боклук?
3. Колко процента от този боклук се рециклира?
4. Кои държави са лидерите по боклук и кои – по рециклиране?
4. И въобще, как се справят държавите с проблема?
5. А ние? Можем ли и как да научим съседа, който си хвърля боклука през терасата, да връща старите си уреди за рециклиране?
6. И кой трябва да подеме инициативата по ограмотяване и по реализация на събиране на стари електроуреди за рециклиране - държавата, компаниите?
Гост: Иван Гайдаров, редактор в Digitalk.bg
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
Монтаж: Тихомир Колев
11/19/2021 • 16 minutes, 21 seconds
#86 Лицевото разпознаване - между ползите и забраните
Facebook, която съвсем наскоро стана Meta, обяви, че преустановява да поддържа функцията за лицево разпознаване на социалната мрежа.
- Защо се случва това?
- Какви ще са последствията за потребителите?
- В Европа също лицевото разпознаване, в случая на публични места, е под прицел. Какви са причините?
- Колко държави разполагат с лицево разпознаване?
- Ще се намери ли скоро балансът между ползите от технологията и забраните за нейното използване?
Гост: Мария Динкова, редактор в Digitalk.bg
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
Монтаж: Тихомир Колев
11/13/2021 • 10 minutes, 24 seconds
#85 Digitalk&A1 Awards: И нека най-добрият победи!
Преди броени дни стартира конкурсът за най-иновативните технологични проекти, реализирани през 2021 г., който Digitalk и "A1 България" организират съвместно.
- Какво представлява Digitalk&A1 Awards и кой и как може да кандидатства?
- Защо е важна тази инициатива?
- Как и кой ще се оценява проектите? Какви са критериите?
- Кога ще се проведе награждаването?
- Как се отрази Ковид-19 кризата на изпълнението на проектите на компаниите? Какъв тип проекти взеха превес, кои - изостанаха?
Гости: Деница Дженева, главен редактор на Digitalk.bg и Петко Петков, директор "Дигитална идентичност" за Югоизточна Европа, PwC.
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
Монтаж: Тихомир Колев
11/6/2021 • 19 minutes, 17 seconds
#84 Облаци над Facebook
През последните дни Facebook e често в заглавията на водещите новини по света, включително и на нашата новинарска платформа Digitalk.bg. Първо беше спирането на достъпа до мрежата, което беше голям шок за световното население. После дойде и новината за изнесените документи пред Конгреса на САЩ от бившата служителка Франсис Хаугън.
- Какво се случва с най-популярната социалка?
- Какво означава това за Facebook и останалите социалки?
- Трябва ли да има по-сериозни регулации и ще помогне ли това?
Гост: Александър Главчев, редактор в Digitalk.bg
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
Монтаж: Тихомир Колев
10/23/2021 • 19 minutes, 21 seconds
#83 Геополитика и чипове
На фона на глобалния недостиг на чипове, Европа се опитва активно да заеме по-стратегическо място сред производителите на полупроводници. През лятото беше обявено създаването на нов европейски алианс (Industrial Alliance for Processors and Semiconductor Technologies).
- Решение, продиктувано само от кризата с чиповете като резултат от пандемията или геополитическо решение е това?
- Реални ли са целите на ЕС през 2030 година да притежава 20% от световното производство на чипове?
- Може ли Европа да бъде конкурент на Азия и САЩ?
- ЕС и САЩ – партньори или конкуренти? Могат ли ЕС и САЩ да бъдат партньори с оглед на големите европейски амбиции в областта?
- Какво е мястото на България на тази карта? Може ли страната ни да намери своята ниша в тази конкурентна среда?
Гост: Петър Статев, председател на Надзорния съвет на “София Тех Парк” АД
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
Монтаж: Тихомир Колев
10/16/2021 • 28 minutes, 51 seconds
#82 Дигитализирай новините
Напоследък често говорим за това, как Ковид-19 повлия на различните сектори като ги принуди скоростно да се дигитализират, но рядко говорим за медийната индустрия. Как пандемията повлия на този сектор? Успява ли той да се дигитализира? Какво е мястото на социалните медии в новинарския поток?
Гост на епизод 82 е главният редактор на Digitalk.bg Деница Дженева, която отговаря на всичките тези въпроси и представя новата дигитална новинарска платформа Digitalk.bg.
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
Монтаж: Тихомир Колев
10/9/2021 • 24 minutes, 58 seconds
#81 На война с криптовалутите
Тази седмица дойде новината, че централната банка на Китай обявява всички транзакции с криптовалути за незаконни, като на практика забранява дигиталните токени като биткойн. Какво точно се случва и защо, ще разберем от технологичния ни редактор Мария Динкова.
И още: Как другите държави се отнасят към регулирането на биткойна и защо правителствата се плашат от биткойна?
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
Монтаж: Тихомир Колев
10/1/2021 • 11 minutes, 41 seconds
#80 Глад за изследователи
Малко преди началото на "Нощ на учените" с доц. д-р Елисавета Гурова разговаряме за това имат ли интерес младите хора към науката и как могат те да бъдат привлечени към редиците на учените.
И още:
Какъв процент от студентите по ИТ остават в редиците на науката и какъв – отиват към бизнеса?
Какви са очакванията на младите хора от кариерата в областта на науката?
Какво може и трябва да се направи, за да се стимулира развитието на нова генерация от изследователи?
Какво представлява европейската инициатива EURAXESS? Как участва България в проекта?
Как другите европейски държави стимулират интереса към науката?
Гост: Доц. д-р Елисавета Гурова, катедра „Софтуерни технологии”, Факултет по математика и информатика към Софийски университет „Св. Кл. Охридски” и Департамент по телекомуникации на Нов български университет.
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
Монтаж: Тихомир Колев
9/24/2021 • 21 minutes, 29 seconds
#79 Новите отличници на ИКТ сектора
На пазара е вече Digitalk 101. Изданието е наследник на Топ 100, единствената класация на технологичните компании в България.
- Какво е новото в тазгодишната класация?
- Как се справи българският ИКТ сектор през годината, минала под знака на Ковид пандемията и разразилата се криза?
- Как се представят различните сектори?
- Какво се случва с интеграторите? Знаем, че доста проекти забавиха своя темп.
- Кои са тазгодишните компании отличници?
- Кои са топ тенденциите?
Гост: Владимир Владков, главен редактор на Digitalk 101
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
Монтаж: Тихомир Колев
9/15/2021 • 27 minutes, 32 seconds
#78 Изкуствен интелект и расизъм. Как нашите предразсъдъци прозират в технологиите
Наскоро Twitter представи резултатите от състезание, чиято цел беше да се открие доколко AI алгоритмите в системата за обработка на изображения на социалната мрежа робуват на предубеждения и в крайна сметка доколко обективни са те.
Оказа се, че алгоритъмът за рязане на снимки на Twitter избира лица, които са "слаби, млади и със светъл или топъл цвят и гладка кожа, а също така са със стереотипно женствени черти". Системата показва предразсъдъци спрямо хора с бяла или сива коса, което говори за възрастова дискриминация. Освен това решението предпочита английските пред арабските надписи в изображенията.
- Защо има расизъм в изкуствения интелект?
- Как може да се поправи това?
- Как отговарят компаниите на това предизвикателство?
Гост: Мария Динкова, технологичен редактор
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
Монтаж: Тихомир Колев
9/5/2021 • 13 minutes, 6 seconds
#77 Космос в хватката на парите
Комерсиализацията на Космоса не е от днес – смята се, че датира от 1962 година, когато е пуснат Telstar 1 с цел да предава ТВ сигнали над Атлантическия океан. Индустрията доста се разви в последно време и станахме свидетели на първите туристи в Космоса, а съвсем наскоро стана ясно, че SpaceX си партнира с канадски стартъп, за да пусне сателит за реклами в орбита, Сателитът се казва CubeSat и ще има огромен екран, на който ще се появат лога и реклами, за които рекламодателите са платили.
- Туристи, дигитален билборд, какво още може да очакваме и докъде ще стигне комерсиализацията на Космоса?
- Как се развива междудържавното съперничество в Космоса? Успяват ли големите сили да си го разделят?
- Могат ли и сътрудничат ли си държавните агенции и частният сектор? Има ли бъдеще за правителствените програми?
- Какво е мястото на регулациите? Кой притежава ресурсите, които намери в Космоса?
- "Марсианецът" – ще го бъде ли? Ще станем ли свидетели на живот или по-точно съществуване на Марс, както сме го виждали във филма на Ридли Скот „Марсианецът“?
Гост: Иван Гайдаров
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
Монтаж: Тихомир Колев
8/21/2021 • 13 minutes, 30 seconds
#76 Бум на иновациите заради Covid-19
Анализаторите са категорични, че пандемията от Covid-19 доведе до абсолютен бум на иновациите. Кои са технологиите, които най-много напреднаха, ще продължи ли тази тенденция и след края на пандемията и с какви предизвикателства трябва да се справят компаниите, които разработват иновации?
Гост: Мария Динкова, технологичен редактор
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
Монтаж: Тихомир Колев
8/8/2021 • 9 minutes, 55 seconds
#75 Технологии в класната стая
В този епизод говорим за образование и технологии, а гости са трима от наградените в конкурса на БАИТ "Дигитални новатори в образованието": Арзун Ариф, преподавател в Професионалната гимназия в гр. Кубрат, която зае първо място в категория „Технологични иновации", Георги Германов, помощник-учител в ЧОУ „Томас Едисън“ в гр. София, който зае второ място в същата категория и Илиана Илиева-Дъбова, учител в Български неделни училища в Реус и Барселона, Испания, която беше определена за победил в категорията „Мултиплициране на иновативните учебни решения“.
Гостите разказват:
- Как премина онлайн обучението при тях. Успяха ли учителите и учениците да се адаптират и с какви предизвикателства се сблъскаха.
- Как технологиите намират приложение в хуманитарните предмети.
- Повишава ли прилагането на STEM подходите интереса към учебните предмети и имат ли момичетата интерес към STEM.
- Релевантна ли е образователната ни система на потребностите на децата и на обществото, особено по отношение на технологиите. Необходима ли е промяна и ако да – в каква посока?
- С какви проблеми се сблъсква испанската образователна система.
- Каква трябва да е ролята на технологиите в обучението и образованието.
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
Монтаж: Тихомир Колев
7/24/2021 • 34 minutes, 4 seconds
#74 Глобален данък: Мисия възможна
През миналия уикенд във Венеция се проведе среща на групата на 20-те или известна като Г-20. Финансовите лидери на държавите, които отговарят за над 80% от брутния вътрешен продукт на света, 75% от световната търговия и 60% от населението на планетата, си стиснаха ръцете за въвеждането на глобален минимален корпоративен данък.
- Какво точно означава това и кога се очаква да е факт?
- От няколко години се говори за тези данъчни промени, какво спеши приемането им сега?
- Кой ще спечели и кой ше загуби?
- Как реагират другите държави и компаниите? Как ще се отрази това на България?
- От ЕС заявиха, че отлагат въвеждането на дигитален данък засега. Кое провокира тяхното решение?
Гост: Мария Динкова, технологичен редактор
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
Монтаж: Тихомир Колев
7/17/2021 • 10 minutes, 17 seconds
#73 Windows 11 е тук
Неотдавна Майкрософт официално обяви 11-тата версия на своята операционна система Windows.
- Какво е новото?
- Какви са хардуерните изисквания?
- Кога ще я имаме на компютрите си?
- Какво ще се случи с потребителите на Windows 10 - трябва ли да минат на новата версия и докога ще се поддържа десятката?
- Ако минат на Windows 11, могат ли да се върнат отново на Windows 10?
Гост: Александър Главчев, технологичен редактор
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
Монтаж: Тихомир Колев
7/10/2021 • 10 minutes, 31 seconds
#72 Дрон в небето
- Какво представлява Българската екосистема за изкуствен интелект, която беше създадена неотдавна и какви ще са първите ѝ задачи?
- След първия полет на книга с дрон - за какво още се използват дроновете? В кои сфери на бизнеса намират приложение?
- Как дроновете се съчетават с изкуствения интелект, интернет на нещата и облачните технологии?
- Как е регламентирано използването им?
- С какви предизвикателства се сбъсква използването на дронове?
- Може ли законодателството да бъде адекватно, за да се противопостави на тези предизвикателства?
Гост: Антон Пулийски, председател на асоциация „Обединено дрон общество" и експерт с над 15 годишен опит в областта на сигурността при интегрирането на нови технологични решения в бизнес процесите.
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
Монтаж: Тихомир Колев
7/3/2021 • 14 minutes, 37 seconds
#71 Лято'21: 5 хай-тек идеи за плажа и за града
Сезонът на отпуските настъпи и е време за нашите хай-тек идеи, независимо дали ще почивате активно на морето или в планината, или смятате да използвате полагащите ви се дни за дълго планирания ремонт.
Гост: Александър Главчев, технологичен редактор
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
Монтаж: Тихомир Колев
6/26/2021 • 14 minutes, 30 seconds
#70 ИТ компании на борсата
- Колко са българските ИТ компаниите на българската фондова борса и как се представят те?
- Отвориха ли се българските ИТ компании към осигуряване на финансиране чрез капиталови пазари?
- А как се отнасят инвеститорите към ИТ компаниите?
- Как се отрази кризата на капиталовите пазари?
- Кои са най-добрите акции на ИТ компании за покупка на американския, тихоокеанския и българския пазар?
- Какъв начален капитал ни е необходим, за да инвестираме на борсата?
Гост: Цветослав Цачев, главен инвестиционен консултант в "ЕЛАНА Трейдинг".
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
Монтаж: Тихомир Колев
6/19/2021 • 21 minutes, 57 seconds
#69 Футбол в света на технологиите
Светът или по-скоро Европа отново е футбол, а иновациите все по-често стават част и от спорта. За първи път на европейското първенство по футбол тази година Евро2020 ще се използва VAR технологията.
- Как работи технологията?
- Кои са другите технологиите, които постепенно се наместват във футбола – и на европейското, и по време на другите шампионати, пък и в спорта въобще? И как и защо намират приложение в спорта?
- Има ли случаи, в които технологиите грешат и ползите преминават в негативи?
- Как технологиите намират приложение в спортните залагания?
- Ще изместят ли технологиите човешкия фактор, например VAR да измести традиционния рефер?
Гост: Иван Гайдаров, редактор в Computerworld.bg и сп. CIO.
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
Монтаж: Тихомир Колев
6/12/2021 • 16 minutes, 13 seconds
#68 Виртуални деца. Как и кога видеоигрите водят до пристрастяване?
От близо две години зависимостта от компютърните игри е част от международната статистическа класификация на болестите и свързаните с тях здравни проблеми под формата на определението „игрално разстройство“. Тя бе приета от Световната здравна организация, като се очаква редакциите да влязат в сила от началото на следващата година.
- Има ли наистина такава зависимост?
- Много родители виждат само негативната страна на нещата, но в крайна сметка това е част от живота на децата ни. Можем ли да лишим детето от неговия свят и правилно ли е да го направим?
- Как да разберем, че границата е премината и детето е станало зависимо?
- В каква възраст се наблюдава такава зависимост?
- Как се лекува тази зависимост?
- И съответно как да намерим баланса – хем да дадем възможност на децата да имат и живеят със своите интереси, хем да предотвратим преминаването от интереси към зависимост?
Гост: Диана Богданова, магистър по психология, консултант и психотерапевт.
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
Монтаж: Тихомир Колев
6/4/2021 • 15 minutes, 45 seconds
#67 Жените в технологиите
Според данни на Евростат в България има най-много жени ИКТ специалисти в сравнение с другите държави в ЕС. Но дали наистина това е така? Наистина ли жените в ИТ сектора се развиват по-добре спрямо другите държави? Преди четири години изследване на Евробарометър показа, че според 81% от българите основната роля на жената трябва да бъде да се грижи за дома и семейството. Не противоречи ли това на изложените данни и каква е ролята на предразсъдъците и стереотипите? Според данни на НСИ в ИТ сектора се наблюдават едни от най-големите процентни разлики между заплащането на мъжете и жените. Защо това е така?
Гост: Мария Динкова, редактор в Computerworld.bg и сп. CIO.
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
Монтаж: Тихомир Колев
5/30/2021 • 13 minutes, 30 seconds
#66 ТУЕС ФЕСТ 2021
В края на април Технологичното училище "Електронни системи" (ТУЕС) към Технически университет - София раздаде наградите на победителите в конкурса, част от изложението ТУЕС Фест 2021. Над 30 награди бяха раздадени в категориите.
Чуйте обзора на най-интересните проекти на главния редактор на Computerworld.bg Владимир Владков.
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
Монтаж: Тихомир Колев
5/22/2021 • 18 minutes, 39 seconds
#65 Пандемия и психично здраве. Как се отрази ситуацията на служителите?
28% от служителите смятат, че психичното им здраве се е влошило по време на пандемията, показва наскоро проведено проучване.
- Как се отрази ситуацията на служителите и работния процес?
- Откъде идват притесненията?
- Жените или мъжете са по-необлагодетелствани?
- Кои сектори са най-засегнати?
- Доколко ангажирани са мениджърите и компаниите с психичното благосъстояние на служителите? И трябва ли да бъдат по-ангажирани? Как може да стане това?
- Къде е държавата?
Гост: Анелия Горгорова, клиничен психолог и експерт с над 18 години опит в личностното развитие, развитието на мениджърските умения и поведенческата икономика.
5/15/2021 • 26 minutes, 51 seconds
#64 Китайското огледало. За Huawei като заместител на Google
Наскоро бе представен автомобил, базиран на технологиите на Huawei, оборудван с HarmonyOS. Китайският гигант се насочва към софтуерния бизнес и облака.
- Ще засенчи ли Huawei Google?
- Отткъде започна всичко?
- Могат ли китайските компании да изместят американските?
Гост: ИванГайдаров, редактор в сп. CIOи Computerworld.bg
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
Монтаж: Тихомир Колев
4/30/2021 • 10 minutes, 47 seconds
#63 Свят от 64 зетабайта данни
Светът е генерирал 64 зетабайта данни през 2020 година.
- За какво се използват тези данни?
- Каква част от данните се съхраняват?
- Може ли съхранението на данните да достигне своя лимит?
- И може ли интернет да достигне своя лимит (преди няколко години се заговори и за това)?
- Все повече говорим за устойчивост и зелени идеи, но зад този обем информация стои и много електроенергия. Къде е балансът между технологиите и данните, които генерираме и търсенето на устойчивост?
Гост: Мария Динкова, редактор в сп. CIO и Computerworld.bg.
Монтаж: Тихомир Колев
4/23/2021 • 11 minutes, 55 seconds
#62 Робот в завода. Автоматизира ли се БГ индустрията и ще изместят ли роботите хората?
- С какъв темп се развива роботизацията на индустрията у нас?
- Кои индустрии са най-отворени?
- Кои са основните предизви кателства пред процеса на роботизация, които стоят у нас и в световен мащаб?
- Ще изместят ли роботите хората?
Гост: Кристиян Михайлов, един от основателите на Професионалната асоциация по роботика и автоматизация (ПАРА).
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
Монтаж: Тихомир Колев
4/9/2021 • 15 minutes, 17 seconds
#61 Ръст на цените на компютрите. Какво се случва и да купуваме ли сега ново устройство?
Дистанционната работа и обучение наложиха необходимостта от нова техника, но оказа се, че цените на хардуера – компютри, лаптопи, смартфони доста са нараснали в последно време.
- Защо се случи това?
- Кога ще се стабилизира пазарът?
- Има ли размествания на пазара от гледна точка на производители?
- Да купуваме ли сега техника или не? Да очакваме ли още ръст на цените?
Гост: Александър Главчев, редактор в Computerworld.bg.
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
Монтаж: Тихомир Колев
4/3/2021 • 8 minutes, 55 seconds
#60 Иновации за устойчиво бъдеще
- Какво е това устойчиво развитие?
- Как технологиите могат да допринесат за устойчивото развитие на компаниите и на икономиката като цяло?
- Кои са технологиите, които спомагат за това и къде намират приложение?
- Къде е България?
Гост: Иван Гайдаров, редактор в сп. CIO и Computerworld.bg
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
Монтаж: Тихомир Колев
3/26/2021 • 14 minutes, 5 seconds
# 59 Първите 30. За началото, кризите и бъдещето на ИТ сектора у нас
В епизод 59 си говорим за ИТ сектора у нас, но с една по-далечна отправка – към годините на неговото възникване. Какво се е променило, какво не е, къде искахме да сме тогава, къде сме сега.
И още:
- Как изглеждаше ИКТ сектора в своята зора?
- Какви бяха проблемите, тогава - какви са сега?
- Кои са кризите, през които премина ИТ секторът?
- Кога сайтът стана условие за успех при компаниите?
- Защо затихнаха помпозните фирмени събития?
- В стартъпите ли е бъдещето на ИТ сектора у нас?
Гости: Деница Дженева, главен редактор сп. CIO и Петър Иванов, старши вицепрезидент "Изкуствен интелект" в ALSO.
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
Монтаж: Тихомир Колев
3/19/2021 • 38 minutes, 41 seconds
#58 Автономни автомобили. Кога водачите ще станат пътници и готови ли сме за това?
От известно време сме в очакване на автономните автомобили, като дори се говореше, че през 2021 година вече ще ги виждаме по улиците. Засега тази прогноза не се сбъдна.
- Как се развиват технологиите в тази област, на какъв етап са в момента автономвните автомобили?
- Няколко са предизвикателствата, за които се говори в общественото пространство. Едно от тях е сигурността. Анализаторите прогнозират, че автомобилните произшествия ще намалеят, благодарение на технологията, но въпреки това стои въпросът за защитата от кибератаки. Има въпросителни и по отношение на чисто банални въпроси, свързани със сигурността. Например какво се случва ако върху пътния знак е залепена лепенка и той не се разчита или пък пътната маркировка е изтрита. Как се справят технологията и изкуственият интелект с тези предизвикателства?
- Регулациите - още едно предизвикателство пред автономните коли. Какво трябва да се промени в законово отношение, за да започне масовото използване на такъв тип автомобили?
- Готово ли е обществото за автономните коли?
- Колко би струвала една такава кола, ще може ли средностатистическият човек да си я позволи и кога да ги очакваме за масово използване?
Гости: Динко Русев, инженеринг директор на Бош Инженеринг Център София и юристът Иво Емануилов, научен сътрудник в Католическия университета в Льовен, Белгия, експерт в областта на информационните технологии, защитата на личните данни и автономните технологии в транспорта.
3/12/2021 • 26 minutes, 10 seconds
#57 Австралия срещу Facebook. Идва ли краят на господството на техгигантите?
Неотдавна Австралия прие нов медиен закон, който задължава Facebook да плаща за новините на медийните компании. От своя страна, най-голямата социална мрежа спря достъпа до новини от Австралия на потребителите. Скандалът приключи с някакво примирие, но какво точно?
- Кой излезе победител?
- Защо Microsoft застана зад новия закон на Австралия и реално се изправи срещу Facebook и Google?
- Идва ли краят на доминацията на технологичните гиганти и да очакваме ли скоро и други държави с подобна законодателна реакция?
Гости: Редакторите на Computerworld.bg и сп. CIO Мария Динкова и Владимир Владков
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
Монтаж: Тихомир Колев
3/5/2021 • 26 minutes, 49 seconds
#56 Виваком купи Net1 и ComNet Sofia. Как ще се развива ТВ и интернет пазарът у нас?
VIVACOM е придобила 100% от капитала на два от сравнително големите кабелни оператори в София Net1 и ComNet Sofia.
- Има ли вече повече яснота по сделките?
- Каква е целта на сделката, какви ще са ползите за Виваком?
- Останаха ли още компании – кабелни оператори, които да не са влезли в този процес на окрупняване?
- Какви са последните тенденции на телекомуникационния пазар?
Гост: Владимир Владков, главен редактор на Computerworld.bg и Networkworld България.
Монтаж: Тихомир Колев
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
2/26/2021 • 14 minutes, 24 seconds
#55 Навиващ се екран, 5G... Какъв ще е следващият ни смартфон?
Неотдавна известният лийкър Бен Гескин пусна видео, показващо работата на първия смартфон с навиващ се в корпуса дисплей. Първоначалният му източник не е известен и засега от китайската компания не са излезли със свой коментар по темата.
- Какви са последните тенденции при смартфоните?
- Кои са лидерите на пазара и какви устройства се търсят?
- Ще имаме ли скоро 5G телефон в джоба си?
- Кога да очакваме смартфони с навиващи се дисплеи?
Гост: Александър Главчев, редактор в Computerworld.bg и сп. CIO.
Монтаж: Тихомир Колев
Водещ: Майя Бойчева-Манолчева
2/19/2021 • 9 minutes, 16 seconds
#54 Предприемачите говорят: За авантюризма, амбициите и уроците
В епизод 54 си говорим за стартъпи. Повод на разговора е втората част на книгата “Стартъп в BG” на предприемача и основател на Daskal.eu и My Education Club Калоян Кирилов, а заедно с него гостуват Иван Манев, основател на стартъпа Worddio и Георги Къдрев, изпълнителен директор и съосновател на Imagga и Kelvin Health.
Кои стартъпи намират място в книгата и защо?
Има ли нещо, по което си приличат?
Как се прави успешен стартъп?
Каква е стратегията на Worddio и Imagga за развитие на пазара?
Има ли момент, в който предприемачът си мисли, че няма да успее?
Какво съветват успешните предприемачи.
2/12/2021 • 34 minutes, 4 seconds
Епизод 53: Киберзаплахи, кибератаки, киберсигурност. Какво да очакваме през 2021 година?
- Измина една трудна и интересна онлайн година. Каква беше тя за киберсигурността?
- Зачестяват атаките към болници и здравни учреждения. Кои са най-атакуваните сектори?
- Започнаха ли компаниите да обръщат повече внимание на киберсигурността?
- Какво да очакваме от 2021 година? Кои ще са най-разпространените заплахи?
- Как компаниите и крайните потребители да останат защитени?
Гост: Жени Бонева, дългогодишен експерт по киберсигурност и вицепрезидент на ISACA Sofia Chapter
2/5/2021 • 11 minutes, 3 seconds
Епизод 52: Най-интересното от CES 2021
Най-известното изложение за потребителска електроника CES се завърна, този път онлайн.
- Кои са тенденциите, които маркираха изложението тази година?
- Кои са новите технологии, които световните гиганти представиха?
- Кои са фаворитите сред продуктите и джаджите на редактора на сп. CIO и Computerworld.bg Иван Гайдаров?
1/29/2021 • 17 minutes, 29 seconds
Епизод 51: ИКТ в разгара на пандемията
Дигиталната трансформация, която се превърна в приоритет на много компании вследствие на пандемията, доведе до ръст на глобалния пазара на компютри.
- Кои сегменти са печеливши, а кои - губещи?
- Кои са пазарните лидери?
- Как се развива ИКТ сектора у нас?
- Какво да очакваме от 2021 г.?
Гост: Деница Дженева, главен редактор на сп. CIO България.
1/22/2021 • 5 minutes, 30 seconds
Епизод 50: Новата политика за поверителност на WhatsApp
Преди броени дни WhatsApp публикува обновената версия на политиката си за поверителност, която ще влезе в сила на 8 февруари и според която платформата може да споделя информация с компанията-майка Facebook. Това разбуни духовете и накара доста потребители да се преориентират към конкурентите Signal и Telegram, а WhatsApp да премине в обяснителен режим.
- Каква точно информация ще бъде споделяна с Facebook?
- Резонни ли са притесненията на потребителите спрямо WhatsApp?
- Законни или незаконни са промените?
- Тези промени няма да се отнасят за потребителите на платформата от Европа и Великобритания. Победа на европейските регулаторни механизми ли е това?
- Вървят ли и други държави извън ЕС по стъпките на Европа? Да очакваме ли аналогични регулации и в други държави отвъд Стария континент?
Гост: Евгения Ганчева, адвокат в сферата на интернет правото, електронната търговия и защитата на личните данни.
1/15/2021 • 15 minutes, 43 seconds
Епизод 49: Какво да учим през 2021 г.
В началото на годината сме и всеки прави своите планове, които най-често включват и редица курсове, които планираме отдавна. Ситуацията е още по-благоприятна, като се има предвид пандемията и повечето време, което прекарваме у дома.
- Кои са курсовете, които всеки, работещ в областта на ИТ, трябва да премине?
- Алтернатива ли е самообучението у дома на обученията, които организират компаниите за своите служители?
- Колко често трябва да обновяваме знанията си?
- Сертификати срещу университетско обучение - кое дава повече тежест днес?
- Гарантират ли курсовете необходимите знания или са само част от постоянното самоусъвършенстване?
- Трябва ли служителите да изискват от своите работодатели да ги включват в обучения и курсове?
Гост: Богомил Шопов, програмен директор в Citrix.
1/8/2021 • 12 minutes, 41 seconds
Епизод 48: Обзорът на редакторите. Най-важното от света на технологиите през 2020
Какво се случи в света на технологиите през 2020-а година и какво предстои. Чуйте коментарите на редакторите: Деница Дженева, Мария Динкова, Владимир Владков, Александър Главчев и Иван Гайдаров.
12/23/2020 • 49 minutes, 11 seconds
Епизод 47: Помощи, финансиране, проекти, хаос
Много компании, включително от ИТ сектора, разчитат на оперативните програми, за да изпълнят иновационните си идеи, да внедрят планирани системи и да развият бизнеса си. Пандемията накара правителствата на различните държави да предприемат мерки, с които да подпомогнат организациите да се справят с кризата, включително чрез нови процедури за финансиране.
- Адекватни ли са мерките, които бяха предприети за подпомагане на бизнеса за справяне с последствията от пандемията у нас?
- Какво се случва с популярните за бизнеса, и в частност - за ИТ сектора, процедури и какви са другите възможностите за финансиране, от които могат да се възползват сега и през следващата година компаниите?
- По-активни ли компаниите в търсенето на възможности за финансиране?
- Отрази ли се пандемията и как на изпълнението на проектите, които вече са в ход?
- Как се справят стартъпите с финансирането. Как могат да намерят такова, за да развият своите идеи в успешен бизнес?
Гост: Борислава Иванова, експерт по европейско финансиране към И-Деа Консултинг.
12/18/2020 • 14 minutes, 3 seconds
Епизод 46: Квантови компютри
Квантовите компютри - това ли е бъдещето на технологиите? И ще изместят ли квантовите изчисления бинарните компютърни изчисления?
Кои са предимствата им и кои - недостатъците?
В кои сфери могат да намерят приложение?
Има ли интерес от страна на бизнеса и как стои въпросът с финансирането?
Какво представляват квантовата криптография, квантовите комуникации, квантовите сензори, квантовата метрология и квантовите симулации?
Новата магистърска програма по квантова информатика в СУ - кои ще са преподавателите и къде ще намират реализация завършилите студенти?
Гост: проф. Николай Витанов, ръководител на катедра „Теоретична физика“ към Физическия факултет на СУ.
12/11/2020 • 19 minutes, 9 seconds
Епизод 45: Пет идеи за практичен подарък
Редакторът на Computerworld.bg и сп. CIO Александър Главчев е подбрал пет интересни и практични идеи за подаръци за Коледа. Чуйте ги!
12/4/2020 • 10 minutes, 7 seconds
Епизод 44: Кога Европа ще настигне САЩ и Китай?
В предишния епизод си говорихме за новия президент на САЩ и за политиката в областта на ИКТ, която той ще следва. В този епизод си говорим за ЕС и неговата политика в областта на ИКТ.
- Европа изостава по доста показатели спрямо САЩ и Китай. Има ли Европа план да преодолее това изоставане?
- Може ли Европа да бъде конкурентна на САЩ и Азия и в частност – на Китай)
- В кои сфери изостава?
- Има ли сфери, в които може да изпревари Китай и САЩ?
Гост: Иван Гайдаров, редактор на Computerworld.bg и сп. CIO.
11/27/2020 • 9 minutes, 46 seconds
Епизод 43: След изборите в САЩ. Защо Силициевата долина подкрепи Джо Байдън?
Изборите в САЩ приключиха и Силициевата долина е вперила поглед в новия американски президент. Въпреки че Джо Байдън не посочи като приоритет технологиите в своята програма, той получи финансова подкрепа от редица интернет компании, представители на големите корпорации като Amazon, Apple и др. са негови съветници.
- Защо големите тех компании застанаха зад Байдън?
- Как ще се отразят изборите на сектора? Какви са очакванията за развитие в ИКТ по време на неговия мандат?
- Какво ще се случи с делото срещу Гугъл и Фейсбук?
- Да очакваме ли нови регулации?
- Какво ще стане на 5G арената?
Гост: Владимир Владков, главен редактор на Computerworld.bg
11/20/2020 • 15 minutes, 54 seconds
Епизод 42: Дигитални градове с дигитални близнаци
В края на октомври беше обявен стартът на пилотния проект за изграждане на дигитален близнак на столичния район "Лозенец", който се изпълнява от института GATE към Софийския университет.
- Как ще се реализира пилотният проект?
- Какво представляват дигиталните близнаци? Как и за какво се използват?
- Как се гарантира сигурността на данните и какви други предизвикателства среща имплементацията им?
- Кои градове имат цифрови двойници?
Гост: Доц. д-р Десислава Петрова-Антонова, ръководител на научна група в института GATE към СУ "Св. Климент Охридски".
11/13/2020 • 16 minutes, 15 seconds
Епизод 41: AMD срещу Intel - кой кого?
Дългогодишната война между AMD и Intel май отново се е разразила. AMD обяви, че резултатите от третото тримесечие на компанията са надминали очакванията ѝ, анонсира, че придобива производителя на процесори Xilinx, а новият ѝ процесор Ryzon 5000 идва с доста по-висока производителност от тази на конкурентните решения на Intel.
1. Краят ли е това на хегемонията от последните години на Intel?
2. Какъв отговор очакваме от компанията?
3. Как ще се развие двубоят?
Гост: Александър Главчев, редактор в Computerworld.bg и сп. CIO България.
11/6/2020 • 6 minutes, 35 seconds
Епизод 40: Дигитализация на разплащанията - Европа отговаря с нова инициатива
През месец юли 16 банки от пет държави в Еврозоната - Белгия, Франция, Германия, Нидерландия и Испания обявиха създаването на т.нар. "Европейска инициатива за разплащания".
- Какво представлява тя и кога да очакваме новото решение?
- Какви ще са ползите за потребителите и търговците?
- Какво е съотношението на хората, които използват различините методи за разплащане?
- Какви тенденции и технологии да очакваме в областта на разплащанията?
Гост: Мария Динкова, редактор в сп. CIO България и Computerworld.
10/29/2020 • 7 minutes, 33 seconds
Епизод 39 - Covid-19: Търсенето на ИТ кадри продължава
Въпреки негативното въздействие на пандемията COVID-19 върху икономиката оказва се, че не всички сектори страдат от загуба на кадри, а напротив - голяма част от ИТ компаниите не виждат промяна или наблюдават ръст в наемането на кадри от избухването на коронавируса. Това показва ново проучване на "Телерик Академия".
- Какви още HR тенденции се наблюдават в ИТ сектора?
- Има ли специфични позиции и експерти, които се търсят сега?
- Как се справят ИТ фирмите и ИТ кадрите в тази пандемична ситуация и наложената дистанционна работа? По-лесно ли се адаптират? Кои са проблемите, с които се сблъскват?
- Отрази ли се пандемията на заплащането в ИТ сектора?
- Докога ще продължи дистанционната работа?
- Ще изземе ли изкуственият интелект хляба на хората?
Гости: Ева Македонска, HR директор на Ingram Micro и Виктор Джамбов, маркетинг специалист в "Телерик Академия".
10/22/2020 • 23 minutes, 39 seconds
Епизод 38: Майкрософт избра Гърция. Изпадаме ли от списъка на ИТ нациите?
В началото на октомври 2020 дойде новината, че Майкрософт ще изгради три центъра за данни в Гърция. Инвестицията е в размер на 1 млрд долара, а компанията ще осигури обучение на над 100 000 човека до 2025 година. Майкрософт вече има центрове за данни в 26 държави, включително в 7 от страни членки на ЕС.
Защо Майкорсофт избра Гърция?
България все още има доста положителни за инвеститорите страни - нисък корпоративен данък, по-ниско ДДС и т.н. Това не е ли достатъчно притегателно за инвеститорите?
Значи ли това, че България малко по-малко изостава реномето си на ИТ хъб?
Гост: Иван Гайдаров, редактов сп. CIO и Computerworld.bg
10/16/2020 • 9 minutes, 42 seconds
Епизод 37: Изкуственият интелект като национален спорт
На 19 август 2020 г. Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията публикува проект на “Концепция за развитието на изкуствения интелект в България до 2030 г. Две организации, едната от които е фондация “ЛИБРе”, представиха своята позиция в становище.
Имаме ли нужда от тази концепция?
Кои са спорните точки и въпросителните около нея?
Откъде идват тези проблемни точки и неясноти?
Какво е състоянието на сектора в момента?
Какви трябва да са мерките по отношение на етичните норми и нормативната уредба за развитие и използване на надежден ИИ?
Гост: Александра Цветкова, експерт по ИТ и правни въпроси, свързани с новите технологии и директор на фондация “ЛИБРе”
10/8/2020 • 16 minutes, 43 seconds
Епизод 36: Битове, байтове и дами. Защо няма достатъчно жени в технологиите?
Едва една трета са жените в ИКТ сектора у нас.
Защо няма достатъчно жени в технологии?
С какви проблеми се сблъскват жените и битува ли още стереотипът, че мястото на жената е до печката?
Какво трябва да се направи, за да се стимулират компаниите да наемат повече жени?
Как да се стимулират жените да избират професии в областта на ИКТ и последваща реализация в сектора?
И въобще, как успяват да се реализират дамите в този мъжки сектор?
Гост: Деница Дженева, главен редактор на сп. CIO.
10/1/2020 • 12 minutes, 11 seconds
Епизод 35: Червен картон на СУПТО. Какво мисли бизнесът?
Cлeд няколко отлагания Mиниcтepcтвoтo нa финaнcитe оповести, че се отказва от изискванията за oтчитaнe нa пpoдaжби чpeз coфтyep зa yпpaвлeниe нa пpoдaжби в тъpгoвcĸитe oбeĸти (CУΠTO), които спорната Наредба Н-18 предвиждаше. Междувременно много компании вече направиха немалки инвестиици, за да отговорят на регулацията.
Очакван ли беше този ход? Добре ли е за бизнеса?
Какъв е размерът на направените инвестиции от бизнеса и какъв е процентът на компаниите, които са обновили своите системи?
Какво е позицията нна БАИТ?
Модернизация на данъчната система и осветляване на някои бизнеси е необходима, но как може да стане това и да очакваме ли нови регулаторни инициативи в тази насока?
Гост: Иван Аржентински, лидиращ групата на Българската асоциация по информационни технологии (БАИТ) за Наредба Н-18 и управител на ERP.BG.
9/25/2020 • 10 minutes, 42 seconds
Епизод 34: Успешен стартъп в БГ - как и кога?
Какво трябва да притежаваме, за да създадем стартъп?
Как да разберем дали идеята ни е добра?
Финансите са винаги проблем. Как да ги осигурим?
Кога се разбира, дали стартъпът ще успее или не? И какво да направим, ако стартъпът не се развил, както сме планирали? Какъв трябва да е нашият план Б в случая?
Стартъп с цел продажба на бизнеса – може ли това да бъде нашата цел?
Гост: Калоян Кирилов, предприемач, основател на платформите Daskal.eu и MyEducationClub и автор на книгите "Стартъп в BG" и "Как да продам фирмата си".
9/16/2020 • 19 minutes, 20 seconds
Епизод 33: Криптовалутите - доходоносна инвестиция или риск?
Във времена на криза сме. Някои останаха без работа, на други доходите намаляха и всички търсим начини да си осигурим финансова стабилност.
Добра идея ли е в този момент да се инвестира в криптовалути?
Съществуват различни видове криптовалути. Каква е разликата между тях, кои са най-популярни, в кои инвестицията е по-доходоносна, в кои - по-рискова?
Ще измести ли етерът биткойна?
Как ще се развиват криптовалутите във финансов и технологичен аспект?
Гост: Владислав Драмалиев, директор на фондация „Битхоуп“ и осн овател на Sofia Crypto Meetup, първата ежемесечна среща посветена на криптовалутите и блокчейн технологията в България.
9/9/2020 • 20 minutes, 44 seconds
Епизод 32: Дигитални войни - на фронта е TikTok
През последния месец дигиталната война между САЩ и Китай се разрази с нова сила. Популярната сред младите хора социална мрежа за кратки видеа TikTok беше обвинена от САЩ в шпионаж. Заговори се за забрана на социалната мрежа в страната, появиха се купувачи.
Какво точно се случва?
Ще има ли сделка с Майкрософт, която заяви готовност да купи дейността на компанията в САЩ?
Шпионаж ли е истинският повод или разчистване на конкуренцията?
Как ще се развие новия технологичен конфликт?
Гост: Иван Гайдаров, редактор в Computerworld.bg и сп. CIO.
9/3/2020 • 12 minutes, 37 seconds
Епизод 31: Образование и иновации
Тази година премина под знака на онлайн обучението.
Как премина онлайн обучението? Лесно или трудно беше да се адаптира учебния процес към тази форма на обучение? Как се възприе от децата и от родителите?
Притежават ли децата необходимите технологични умения днес?
Релевантна ли е образователната ни система на потребностите на децата и на обществото, особено по отношение на технологиите? И има ли място онлайн обучението в образователната програма?
Гост: Мария Домовчийска, преподавател по математика и информатика в ОУ „Христо Ботев“ в гр. Раковски и победител в категорията „Иновативен подход за преподаване“ на конкурса „Дигитални новатори в образованието“ за 2020 година на Българската асоциация по информационни технологии.
8/19/2020 • 11 minutes, 26 seconds
Епизод 30: 6 технологични джаджи за лятната почивка
Какво ще кажете да си зареждате телефона на котлона? Или пък да си носите климатик в чантата?
В разгара на летните отпуски ви предлагаме 6 технологични джаджи, без които не можем да заминем на почивка или по-точно без които не си представяме почивката днес. Чуйте избора на редактора Александър Главчев.
8/12/2020 • 11 minutes, 14 seconds
Епизод 29: ИТ бюджети по време на криза
Няколко месеца след началото на пандемията COVID-19 паниката като че ли отмина и настъпи време за по-задълбочени анализи за истинското ѝ въздействие върху бизнеса, организациите и техните структури. ИТ бюджетите се оказаха сред първите, които попаднаха под ножицата, а всички знаем, че ИТ отделите се нуждаят от сериозни ресурси, за да изпълняват своите проекти.
Как се справят ИТ директорите по време на кризата?
Как ще се отрази на организациите пренасочването на бюджетите от проекти към осигуряване на отдалечената работа на служителите?
А как ще се отрази на новите технологии? Знаем, че търсенето, т.е. новите проекти подтикват към нови технологии и обратно.
Гост: Мария Динкова, редактор в сп. CIO и Computerworld.bg
8/4/2020 • 9 minutes, 35 seconds
Епизод 28: Дигитализацията и банките
Как се дигитализира една банка и защо е важна дигиталната трансформация за банковия сектор?
Кои са ключовите технологии, без които банковата дигитализация не може да се случи днес?
Къде са българските банки на фона на световните по отношение на дигитализацията?
Какви са тенденциите в областта, които ще ръководят банковата дигитализация в близките години?
Гост: Валентин Събев, експерт с дълготодишен опит в банковия сектор и банковата автоматизация. През годините е заемал постовете главен директор „ИТ“ на ОББ, главен технически директор на NBG за Югоизточна Европа, създател е и на Виртуалната банка към Българо-американска кредитна банка, работил е и в ДСК.
7/22/2020 • 27 minutes, 50 seconds
Епизод 27: Суперкомпютри и суперсили
Какво представлява един суперкомпютър?
За какво може да се използва?
Кои са най от най суперкомпютрите – най-мощните, най-високопроизводителите, най-известните?
Има ли рискове за сигурността?
Има ли България нужда от суперкомпютър и какви ще са ползите за нас?
Гост: Деница Дженева, главен редактор, сп. CIO България
7/15/2020 • 9 minutes, 9 seconds
Епизод 26: ИКТ лидери
23-та поредна класация на Computerworld „Топ 100 на технологичните комп ании в България“ е вече факт.
Кои са отличниците тази година?
Какви тенденции се наблюдават?
И има ли трендове, които се открояват през последните години?
Гост: Владимир Владков, главен редактор на Computerworld България и създател на класацията още от далечната 1998 година.
„Топ 100 на технологичните компании в България“ можете да намерите тук: https://www.capital.bg/biblioteka/5880
7/8/2020 • 20 minutes, 42 seconds
Епизод 25: Дигитално изоставащи
За поредна година България се нарежда на последното място сред държавите членки на ЕС в Индекса на Европейската комисия на навлизането на цифровите технологии в икономиката и обществото (DESI) за 2020 г. Сериозен проблем са цифровите умения и дигитализацията на предприятията.
- Каква е причината да сме постоянно в дъното на класацията?
- Какво може да се направи, за да се преодолее тази негативна тенденция?
- Ще помогнат ли новите стратегически документи в областта, които се приеха и предстоят да бъдат приети у нас?
Гост: Огнян Траянов, председател на УС на Българската асоциация по информационни технологии (БАИТ) и управител на ТехноЛогика.
6/29/2020 • 31 minutes, 28 seconds
Епизод 24: Ти ли си или не си
ИТ компании се отказват от технологиите си за лицево разпознаване, но докога? Наистина ли компаниите окончателно ще се откажат от тях или по-скоро ще търсят начини да ги направят по-прецизни?
Защо точно сега и дали щяха да се откажат от тези технологии ако не беше смъртта на Джордж Флойд и последвалите масови протести в САЩ?
Как ще се развиват технологиите за лицево разпознаване?
Гост: Иван Гайдаров, редактор в CIO и Computerworld
6/23/2020 • 12 minutes, 15 seconds
Епизод 23: ДДС експерименти
Как ще се отразят данъчните промени на софтуерния сектор?
От каква помощ имат нужда компаниите и кои ще са най-засегнати от кризата?
Защо тази криза е по-различна от другите?
За или против прогресивния данък.
Чуйте коментара на председателя на Българската асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ) и съосновател на "Империя Онлайн" Доброслав Димитров.
6/10/2020 • 14 minutes, 17 seconds
Епизод 22: Windows 10 - новости за потребители
Големият пролетен ъпдейт на Windows 10 е вече тук. Какво трябва да знаем? Кои са новите възможности, които ни дава. Трябва ли да обновим операционната си система? И защо някои устройства не могат да се ъпдейтнат.
Чуйте коментара на редактора на Computerworld.bg Александър Главчев.
6/5/2020 • 6 minutes, 47 seconds
Епизод 21: Медицина от бъдещето
5 технологични решения, които ще променят здравеопа зването.
Чуйте класацията на редактора Мария Динкова.
5/20/2020 • 9 minutes, 3 seconds
Епизод 20: Университети онлайн
Пандемията COVID-19 се отрази и на образованието и учебните заведения, които бяха принудени бързо да преминат в изцяло онлайн среда. Дистанционната форма на обучение е позната за някои университети, за други е новост. Успяха ли българските вузове успешно да преминат към дистанционно обучение? Има ли предмети/специалности, при които е невъзможно дистанционното обучение? 100% равностойни ли са традиционното и дистанционното обучение? Ще има ли дистанционни кандидатстудентски изпити? Краят ли е това на традиционното обучение и какво ще се случи след като COVID-19 пандемията отшуми?
Гости: Проф. д-р арх. Георги Георгиев, ръководител на департамент „Архитектура” в Нов български университет и проф. д.ик.н. Валентин Кисимов от факултет "Приложна информатика и статистика" на УНСС и директор на Центъра за компютърни иновативни системи.
5/13/2020 • 24 minutes, 36 seconds
Епизод 19: Киберсигурност и COVID-19
Социалната изолация, в която пандемията COVID-19 ни постави, е добър начин да се предпазим от заразата. Но, оказа се, че преминаването на живота ни и работата ни изцяло онлайн крие други рискове. Бум на киберзаразите регистрират всички анализатори. Какво прави хората и организациите толкова уязвими? Какво трябва да знаят компаниите? Какво – крайните потребители? Ще излезем ли от кризата по-подготвени за киберзаплахите и по-киберзащитени?
Чуйте коментара и съветите на редактора Иван Гайдаров.
5/7/2020 • 17 minutes, 17 seconds
Епизод 18: Стартъпи пред фалит
Над 42% от стартъпите са изложени на среден до висок риск от фалит през следващите три месеца, показва доклад на Българската стартъп асоциация. Какви са основните причини за това? Кои сектори са най-засегнати? Какви мерки предприемат държавите за подпомагане на тяхната дейност и какви са мерките у нас?
Коментар на Добромир Иванов, главен изпълнителен директор на Българската стартъп асоциация.
4/27/2020 • 20 minutes, 47 seconds
Епизод 17: Отдалечената работа - новото нормално
Пандемията COVID-19 промени начина, по който работим. Отдалечената работа се превърна в новото нормално, но готови ли са организациите за това? С какви предизвикателства се сблъскват компаниите и има ли сектори, които са по-подготвени за отдалечена работа?
Коментар на Петър Иванов, бизнес консултант и автор на бестселъра „Екипи без граници. Една история за силата на виртуалните екипи и как те променят света ни“ (www.peter-ivanov.com).
4/23/2020 • 12 minutes, 58 seconds
Епизод 16: Свобода срещу здраве
Проследяването на мобилните телефони е факт вече в редица държави и ние сякаш съвсем лесно даваме свободата си в името на противодействието на пандемията. Но, дали ще е само по време на пандемията?
Какви са последните инициативи на държавите и компаниите в областта и не са ли те в противовес на регулациите като Общия регламент относно защитата на личните данни?
Коментар на редактора на CIO и Computerworld Мария Динкова.
4/16/2020 • 8 minutes, 47 seconds
Епизод 15: 5G мрежите - опасни или безопасни?
В последните дни социалните медиите отново са залети от "новини" и коментари по темата за 5G. Защо точно сега се активизира вълната от фалшиви новини и митове около новото поколение мрежи? Опасни или безопасни са 5G мрежите? Настрана от паниката и "компетентните" Фейсбук експерти, как коронавирусът влияе на внедряването на 5G мрежите?
Коме нтар на главния редактор на Computerworld.bg Владимир Владков.
4/8/2020 • 16 minutes, 29 seconds
Епизод 14: COVID-19 - кой ще заг уби и кой ще спечели в ИТ сектора
В окото на пандемията - как ще се отрази кризата на ИКТ компаниите и различните технологични сектори, кои ще загубят най-много и кои ще са печеливши?
Коментар на главния редактор на сп. CIO Деница Дженева.
4/1/2020 • 5 minutes, 34 seconds
Епизод 13: Коронавирус в технологичния свят
Коронавирусът разтресе и технологичния свят. Какво е въздействието му върху сектора и как компаниите реагират на това предизвикателство.
Коментар на редактора Иван Гайдаров.
3/22/2020 • 13 minutes, 38 seconds
Епизод 12: Български сателит(и) в Космоса
Преди две години първият български частен сателит BulgariaSat-1 беше изведен в орбита. След това настъпиха бурни времена за компанията оператор, едноименната „България Сат“. Какво се случва днес? И кога ще имаме втори сателит?
Коментар на главния редактор на Computerworld.bg Владимир Владков.
3/22/2020 • 17 minutes, 54 seconds
Епизод 11: Краят на Windows 7
Съвсем наскоро приключи една ера в технологиите – Майкрософт обяви края на Windows 7 и преустанови поддръжката на емблематичната система. Какво следва оттук нататък? Какви са вариантите на потребителите на Windows 7?
Коментар на редактора Александър Главчев.
3/22/2020 • 7 minutes, 50 seconds
Епизод 10: Има ли вече резултати от GDPR?
В публичното пространство излезе информация, че европейските регулатори са наложили глоби в размер на 114 млн. евро в резултат на Общата директива за защита на данните (GDPR). Започна ли регламентът да дава своите резултати? Как реагират компаниите на това? Успяха ли да се адаптират? Къде се пресичат изкуственият интелект и GDPR?
Коментар на редактора Иван Гайдаров.
3/22/2020 • 9 minutes, 4 seconds
Епизод 9: Коботи в действие
Коботите настъпват към индустрията. Какво представляват, какви са техните предимства и кои са секторите, които все по-често разчитат на тях? И още - накъде върви българският бизнес по отношение на роботизацията?
Коментар на редактора Мария Динкова.
3/22/2020 • 8 minutes, 1 second
Епизод 8: Четири ключови тенденции през 2020
Четири тенденции от 2019 г., които ще продължат през 2020 г. Обозор на редакторите: Мария Динкова, Деница Дженева, Иван Гайдаров и Владимир Владков.
- Развитие на стартъп екосистемата у нас. Нови възможности за предприемачи и инвеститори, промени в нормативната база, ключови сектори и пазарни възможности.
- Споделената икономика и опитите на държавата да я регулира. Как стои въпросът в чужбина?
- Пет нюанса в киберсигурността: промени във фишинг пейзажа, ръст в използването на мобилните канали за атака, завишаване на атаките срещу правителствени служби и местни администрации, по-голям акцент върху поверителността на данните и повече инвестиции в автоматизация.
- Ерата на 5G - ново участие на телекомите във всички сфери на живота. Какво е въздействието на технологията върху умните градове? Сигурността и въпросителните около нея.
3/22/2020 • 27 minutes, 55 seconds
Епизод 7: 5G в България
Пред какви предизвикателства са изправени мобилните оператори в България и ще има ли скоро 5G мрежа у нас? И сигурни ли са 5G мрежите?
Коментар на главния редактор на Computerworld.bg Владимир Владков.
3/21/2020 • 20 minutes, 56 seconds
Епизод 6: ИТ мениджър на 2019 - номинирани, победители, тенденции
За дванадесета поредна година ICT Media в лицето на сп. CIO и Клуба на ИТ мениджърите в България наградиха най-добрите ИТ ръководители. Кои са победителите в трите категории "Ефективност", "Иновации" и "Мениджмънт" и какви са тенденциите в конкурса тази година - обзор на главния редактор на сп. CIO Деница Дженева.
3/21/2020 • 7 minutes, 36 seconds
Епизод 5: Технологични иновации през 2019
Две технологични новости, които белязаха 2019 година:
- Гъвкави дисплеи. Пазарен трик, мода или необходимост?
- Google Stadia. Факт ли е новата облачна ера при конзолите за игри? Ще успее ли Google да вземе пазарната ниша на традиционните гиганти в областта?
Обзор на редакторите Мариян Славов и Александър Главчев.
3/20/2020 • 17 minutes, 6 seconds
Епизод 4: Дигиталният данък - да го очакваме ли и у нас?
Дигиталният данък настъпва в Европа. Какво представлява той? Как ще се отрази на търговските отношения между държавите? Ще има ли дигитален данъ к у нас?
Коментар на редактора Мария Динкова.
3/20/2020 • 9 minutes, 45 seconds
Епизод 3: Ще има ли скоро Facebook виртуа лна валута?
Какво представлява Libra и с какво се различава от традиционните виртуални валути? Какви са основните нападки срещу Facebook и как компанията отговаря на тях? Ще има ли през 2020 година Facebook виртуална валута?
Коментар на редактора Иван Гайдаров.
3/20/2020 • 10 minutes, 53 seconds
Епизод 2: Алсо Холдинг закупи Солитрон
Also Holding закупи Солитрон, един от най-старите хардуерни дистрибутори у нас. Какво предстои? Това ли е бъдещето и на другите дистрибутори в България?
Главният редактор на CIO Деница Дженева с коментар за ICTalks.
3/20/2020 • 4 minutes, 49 seconds
Епизод 1: Какво се случи през октомври 2019 в света на технологиите?
Обзор на редакторите Мария Динкова, Иван Гайдаров, Владимир Владков и Александър Главчев по темите:
- Google и IBM в двубой за квантово превъзходство. На кого да вярваме и не е ли въпросът чисто научен: какво може да се направи с квантовите системи и какво - с класическите? Кой ще е победителят?
- Huawei настъпва на европейската 5G територия. Знак за край на войната, примирие или война със САЩ е това?
- Нов инженерен център на Bosch у нас. С какво ще се различава от съществуващия Bosch Software Innovation?
- PCWorld стартира нова игра.