Więcej podcastów dla Patronów na https://patronite.pl/historiaw5minut
Napoleon o Polsce: Czy oszukał Polaków? Pamiętniki.
Nigdy niepublikowane rozmowy z Napoleonem o Polsce. Napoleon, jako jedna z najważniejszych postaci w historii, znany jest z wpływu, jaki wywarł na Europę i świat. Jego relacje z Polską były skomplikowane, ale te nigdy wcześniej niepublikowa rozmowy dają unikalne spojrzenie na jego poglądy, które do tej pory były nieznane lub niezrozumiane. Dyskusje uwypuklają rozmaite aspekty polityki Napoleona, w tym jego strategię wobec Polski, jego percepcję narodu polskiego, a także fascynujące anegdoty dotyczące jego osobistych związków z Polakami. Przekazuje on również swoje myśli na temat polskiego dziedzictwa i kultury, a także o roli, jaką Polska mogła odegrać w jego koncepcji zjednoczonej Europy. Co najważniejsze, te rozmowy pozwalają widzom na YouTube odkryć bardziej osobistą stronę Napoleona, a nie tylko jego publiczną postać jako władcy. Zawierają one refleksje na temat jego doświadczeń, sukcesów i porażek, a także szczere komentarze na temat jego relacji z Polakami. Należy jednak pamiętać, źródło jest w swojej naturze jednostronne i nigdy nie należy pomijać analizy krytycznej źródeł. Analiza krytyczna polega na dokładnym badaniu źródeł informacji w celu oceny ich wiarygodności, dokładności i potencjalnego uprzedzenia. Oznacza to, że nie powinniście polegać wyłącznie na jednym źródle informacji jeżeli chcecie je wykorzystać w opracowaniach naukowych.
6/30/2023 • 20 minutes, 58 seconds
Wywiad z Piłsudskim o Polakach.
Ten wywiad z Józefem Piłsudskim i oświadczenie, miało wywołać skandal w II Rzeczpospolitej. Dziś przybliżam Wam go by lepiej nakreślić realia polityczne, którymi żyła przedwojenna Polska.
#podcasthistoryczny #historia #iiwojnaświatowa
6/20/2023 • 37 minutes, 30 seconds
Historia Rosji wg Rosjan. "Dlaczego Polska nie lubi Rosji?"
Warto się zapoznać z tą wersją historii Rosji. Rosyjskie (putinowskie) uzasadnienie dlaczego Polacy nie lubią Rosjan i dlaczego Polacy są zależni od zachodu i USA.
#rosja #podcasthistoryczny #historiapolski
6/3/2023 • 15 minutes, 16 seconds
Kłamstwa III Rzeszy wobec Polski, Czech i ZSRR.
Zeznania norymberskie Hansa Fritzsche ujawniają jak przebiegała akcja propagandowa Niemiec przeciwko Polsce, Czechom i ZSRR w trakcie II wojny światowej. Na podstawie źródeł pierwotnych. W raportach uwzględniono też podatność Holendrów na propagandę III Rzeszy.
Patronite: patronite.pl/historiaw5minut
Kanał YouTube: hw5m.pl
Kanał Podcastowy: youtube.pl/@hw5mpodcast
5/31/2023 • 20 minutes, 40 seconds
Walia. Historia Walii w 1.5 godziny
Podcast historyczny “Walia” w 1.5 godziny, prezentuje zwięzłą wersję historii Walii w sposób popularyzatorski, mający na celu przedstawienie kluczowych faktów oraz promowanie jej historii. Warto jednak zaznaczyć, że ta skrócona forma nie obejmuje pełnego zakresu tematu. Dlatego zachęcam do pogłębiania wiedzy na temat tej historii poprzez lekturę odpowiednich książek. Oto kilka rekomendacji, które stanowią doskonałe uzupełnienie dla tego podcastu:
"A History of Wales" autorstwa Johna Daviesa - ta kompleksowa praca oferuje dogłębne spojrzenie na historię Walii, sięgając od czasów prehistorycznych po współczesność.
"The Last King of Wales: Gruffudd ap Llywelyn, c. 1013-1063" autorstwa Michaela Daviesa - książka skupia się na życiu i panowaniu Gruffudda ap Llywelyna, jednego z ostatnich walijskich królów przed podbojem przez Anglików.
"Wales: A History" autorstwa Wynforda Vaughana-Thomasa - ta popularna książka przedstawia w przystępny sposób historię Walii, ukazując jej unikalną kulturę i znaczenie w historii Wysp Brytyjskich.
"The Welsh Princes: The Native Rulers of Wales, 1063-1283" autorstwa Roger Martina - ta praca skupia się na walijskich książętach i ich roli w historii Walii w okresie od XI do XIII wieku.
"The Welsh Wars of Independence: c.410-c.1415" autorstwa Martina Johnes - książka ta analizuje okres walki o niezależność Walii i relacje między Walią a Anglią w tym czasie.
Podcasty znajdziesz również na: https://www.youtube.com/@hw5mpodcastFilmy znajdziesz na https://www.youtube.com/@historiaw5minutWsparcie: http://www.patronite.pl/historiaw5minut
5/29/2023 • 1 hour, 27 minutes, 30 seconds
Bizancjum. Historia Bizancjum w 1.5 godziny.
W III wieku Imperium Rzymskie pogrążyło się w mroku i chaosie. Rozpoczęły się nieustanne wojny, zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne, które pożarły ogromne ilości ludzi i środków. Rzymianie stali się ofiarą napaści barbarzyńców z północy, którzy grabili, plądrowali i niszczyli miasta, prowincje i wsie. Handel i rozwój gospodarczy zostały poważnie osłabione, a bezrobocie i bieda stały się powszechne. Okres ten jest znany jako Kryzys trzeciego wieku, obejmował zarówno kwesrtie polityczne, gospodarcze, jak i społeczne. W obliczu takiej sytuacji, rządy rzymskich cesarzy stały się coraz bardziej chaotyczne i bezwładne. Walki o władzę między pretorianami, potężnymi strażnikami cesarskimi, stały się coraz bardziej brutalne i bezwzględne. Często to one decydowały o tym, kto zostanie cesarzem, a często i o tym, kto zginie. Korupcja, nepotyzm i nadużycia władzy stały się powszechne, a ludzie stracili zaufanie do władzy centralnej. Ciemność i rozpacz ogarnęły Rzymian. Brak nadziei i perspektyw na przyszłość zdominowały ich życie. Jednakże, w tym mrocznym świecie, pojawiła się iskierka nadziei.
4/28/2023 • 1 hour, 34 minutes, 12 seconds
Poznaj HW5M - wywiad dla Polskiego Radia 13/01/23
Wywiad na temat twórczości na kanale YouTube "Historia w 5 minut" oraz podcastach. Poruszamy kwestię przyszłych tematów i rozwoju kanału.
3/11/2023 • 9 minutes, 47 seconds
Japonia 1942-45. Podróż przez wspomnienia żołnierzy i cywilów
Na podstawie wspomnień dwóch marynarzy i cywila prześledzimy losy wojenne z punktu widzenia Japończyków. Za tłumaczenia z Japońskiego dziękuje moim przyjaciołom. Pozdrawiam.
2/18/2023 • 27 minutes, 3 seconds
Wojna 1939 oczami Niemców - Pamiętniki Ribbentropa
Dotarłem do niewiarygodnie ciekawego materiału źródłowego, opracowałem go i przetłumaczyłem jego fragment dla Was. Są to nigdy wcześniej nietłumaczone na polski i nieopracowane w formie podcastu pamiętniki Ribbentropa w których przedstawia niemiecki punkt widzenia na negocjacje polsko-niemieckie o "Korytarz" i wybuch wojny w 1939.
2/16/2023 • 34 minutes, 50 seconds
"Sukces Hitlera" relacja New York Times z 1922
Jedyne tłumaczenie na polski i opracowanie reportażu z 1922 roku na temat nastrojów opinii publicznej w Niemczech i drogi Hitlera do swojego politycznego sukcesu. Wysłannik The New York Times pojechał osobiście do Bawarii by zobaczyć czym jest "ruch hitlerowski". Po zestawieniu ze znanymi nam późniejszymi faktami ujawnia się obraz szczegółowo zaplanowanej i skrupulatnie naoliwionej maszyny.
2/15/2023 • 15 minutes, 27 seconds
Legendy i opowieści starodawnej Polski.
Starodawna Polska, Litwa i Ruś skrywają tysiące nieznanych, kiedyś rozsianych wszędzie po dawnej Rzeczpospolitej podań i legend. Poznajmy cztery legendy które inspirowały chłopów i zwykły lud.
2/15/2023 • 21 minutes, 29 seconds
Rozbiory Polski wspomnienia Fryderyka II, Katarzyny II i Marii Teresy.
Odcinek przybliża nam wyrzuty sumienia, dumę i oburzenie. Zaglądamy za kuluary i czytamy prywatne listy Fryderyka II, Katarzyny II i Marii Teresy, by dowiedzieć się jak pod koniec życia w listach i pamiętnikach podsumowali rozbiory.
2/15/2023 • 9 minutes, 34 seconds
Szkocja. Historia Szkocji w 1.5 godziny
Szkocja to jeden z najstarszych krajów świata, o żywej i różnorodnej przeszłości. Różne historie i postacie. Różne powieści o porażkach, uległości, udaremnionych ambicjach i tragediach — często źle służą temu wielkiemu narodowi, przysłaniając bogactwa jego zawiłej przeszłości.
2/15/2023 • 1 hour, 23 minutes, 30 seconds
Historia Ukrainy wg Ukraińców
Na podstawie memorandum rządu Ukraińskiej Republiki Ludowej z 1920 roku, które skierowano do Sekretarza Stanu USA. Przyjrzymy się jak Ukraińcy, widzieli swoją historię a w szczególności rolę w niej Polski i Rosji.
2/14/2023 • 27 minutes, 16 seconds
Gdańsk. Historia Miasta.
To miejsce kiedyś wyrośnie na jedno z najważniejszych miast północnej Europy. W końcu miasto przyciągnie wiele narodów: Polaków i Niemców i przyjmie ich charakter. I stąd pytanie, czyj jest Gdańsk? Polski czy Niemiecki? Tego dowiemy się w tej Gdańskiej Trylogii.